О внесении изменений и дополнения в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 580. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2026 года № 37822
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 февраля 2022 года № 55 "Об утверждении Правил пожарной безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26867) следующие изменения и дополнение:
в Правилах пожарной безопасности, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок обеспечения пожарной безопасности при содержании систем пожарной автоматики зданий, помещений и сооружений";
пункты 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"62. Здания, помещения и сооружения обеспечиваются системами пожарной автоматики в соответствии с перечнем объектов, определенных в требованиях СН РК 2.02-02-2023 "Пожарная автоматика зданий и сооружений.
63. Работы по монтажу систем пожарной автоматики производятся в соответствии с проектной документацией.";
дополнить пунктом 63-1 следующего содержания:
"63-1. Деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики осуществляется индивидуальными предпринимателями или юридическими лицами, соответствующими разрешительным требованиям, предъявляемым к индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, утвержденным приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан 14 августа 2025 года № 322 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 36640) и при наличии разрешения на осуществление деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики, выданного ведомством уполномоченного органа в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях".";
пункты 64, 65 и 66 изложить в следующей редакции:
"64. Для содержания в технически исправном состоянии систем пожарной автоматики на объекте приказом руководителя назначается лицо, обеспечивающее бесперебойную эксплуатацию систем пожарной автоматики.
65. Лицо, обеспечивающее бесперебойную эксплуатацию систем пожарной автоматики, осуществляет:
1) выполнение требований настоящих Правил;

"Өрт қауіпсіздігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 580 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2026 жылғы 8 қаңтардағы № 37822 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өрт қауіпсіздігіқағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2022 жылғы 21 ақпандағы № 55 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26867 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өрт қауіпсіздігі қағидаларында:
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Ғимараттар, үй-жайлар мен құрылыстардың өрт автоматикасы жүйелерін ұстау кезінде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету тәртібі";
62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Ғимараттар, үй-жайлар мен құрылыстар ҚР ҚН 2.02-02-2023 "Ғимараттар мен имараттардың өрт автоматикасы" талаптарында айқындалған объектілер тізбесіне сәйкес өрт автоматикасы жүйелерімен қамтамасыз етіледі.
63. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау жөніндегі жұмыстар жобалау құжаттамасына сәйкес жүргізіледі.";
мынадай мазмұндағы 63-1-тармақпен толықтырылсын:
"63-1. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 14 тамыздағы № 322 бұйрығымен бекітілген өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қойылатын рұқсат талаптарына (тіркелген нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36640) сәйкес келетін және уәкілетті органның ведомствосы "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен берген өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыруға рұқсат болған кезде дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалар жүзеге асырады.";
64, 65 және 66-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Объектіде өрт автоматикасы жүйелерін техникалық жарамды күйде күтіп-ұстау үшін басшының бұйрығымен өрт автоматикасы жүйелерін үздіксіз пайдалануды қамтамасыз ететін адам тағайындалады.
65. Өрт автоматикасы жүйелерін үздіксіз пайдалануды қамтамасыз ететін адам:
1) осы Қағидалардың талаптарының орындалуын;

2) контроль и приемку работ по техническому обслуживанию систем пожарной автоматики в соответствии с графиком и календарным планом работ по договору;
3) правильность проведения технического обслуживания и проверки на работоспособность систем пожарной автоматики в соответствии с технической документацией завода-изготовителя;
4) обучение дежурного персонала, а также инструктаж лиц, работающих в защищаемых помещениях, по действиям при срабатывании систем пожарной автоматики;
5) разработку необходимой эксплуатационной документации и ее ведение.
66. Учет работ по техническому обслуживанию систем противопожарной защиты отражается в эксплуатационном журнале систем пожарной автоматики в соответствии с приложением 4 к настоящим Правилам или автоматизированной системе.";
пункт 67 исключить:
пункты 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 и 75 изложить в следующей редакции:
"68. Техническое обслуживание систем пожарной автоматики включают в себя:
1) проведение плановых профилактических работ;
2) устранение неисправностей и проведение текущего ремонта.
69. Периодичность технического обслуживания, периодических испытаний и объемы работ устанавливаются в соответствии с требованиями эксплуатационной документации на технические средства обслуживаемых систем пожарной автоматики, документов по стандартизации и указываются в договоре.
70. На объекте, оборудованном системами пожарной автоматики, руководитель организации обеспечивает наличие следующей документации:
1) проектной документации на системы пожарной автоматики;
2) актов скрытых работ (при их наличии), испытаний и замеров;
3) акта приемки в эксплуатацию систем пожарной автоматики по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
4) паспортов на технические средства, входящих в состав систем пожарной автоматики;
5) ведомости смонтированных приборов и оборудования систем пожарной автоматики по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
6) паспортов на зарядку баллонов установок газового пожаротушения (при их наличии) огнетушащими составами;
7) инструкции по эксплуатации систем пожарной автоматики, должностных инструкций дежурного персонала, копии договора с индивидуальными предпринимателями или юридическими лицами, осуществляющими деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики;
8) план-графика и регламента работ технического обслуживания;
9) эксплуатационного журнала систем пожарной автоматики по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
71. Системы пожарной автоматики постоянно содержатся в дежурном (проектном) режиме работы.

2) шарт бойынша графикке және күнтізбелік жұмыс жоспарына сәйкес өрт автоматикасы жүйелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды бақылауды және қабылдауды;
3) дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасына сәйкес өрт автоматикасы жүйелерін жұмысқа қабілеттілігіне техникалық қызмет көрсетуді және тексерудің дұрыстығын;
4) кезекші персоналды оқытуды, сондай-ақ қорғалатын үй-жайларда жұмыс істейтін адамдарға өрт автоматикасы жүйелері іске қосылған кездегі іс-қимылдар бойынша нұсқама беруді;
5) қажетті пайдалану құжаттамасын әзірлеуді және оны жүргізуді қамтамасыз етеді.
66. Өртке қарсы қорғау жүйелерінің техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды есепке алу автоматтандырылған жүйеге немесе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес өрт автоматикасы жүйелерін пайдалану журналында көрсетіледі.";
67-тармақ алып тасталсын;
68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 және 75-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Өрт автоматикасы жүйелеріне техникалық қызмет көрсету:
1) жоспарлы профилактикалық жұмыстарды жүргізуді;
2) ақауларды жоюды және ағымдағы жөндеу жүргізуді қамтиды.
69. Техникалық қызмет көрсету, мерзімді сынақтар мен жұмыстардың көлемдері қызмет көрсетілетін өрт автоматикасы жүйелеріне техникалық құралдарына арналған пайдалану құжаттамасының және стандарттау жөніндегі құжаттардың талаптарына сәйкес белгіленеді және шартта көрсетіледі.
70. Ұйым басшысы өрт автоматикасы жүйелерімен жабдықталған объектіде мынадай құжаттаманың:
1) өрт автоматикасы жүйелеріне жобалау құжаттамасының;
2) жасырын жұмыстардың (олар болған жағдайда), сынақтар мен өлшеулер актілерінің;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт автоматикасы жүйелерін пайдалануға қабылдау актісінің;
4) өрт автоматикасы жүйелерінің құрамына кіретін техникалық құралдарға паспорттардың;
5) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт автоматикасы жүйелерінің монтаждалған аспаптары мен жабдығы ведомосінің;
6) газбен өрт сөндіру қондырғыларының (олар болған кезде) баллондарын өрт сөндіргіш құрамдармен зарядтауға паспорттардың;
7) өрт автоматикасы жүйелерін пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың, кезекші персоналдың, лауазымдық нұсқаулықтары, өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалармен шарттың көшірмелерінің;
8) техникалық қызмет көрсету жұмыстарының жоспар-графигі мен регламентінің;
9) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт автоматикасы жүйелерін пайдалану журналының болуын қамтамасыз етеді.
71. Өрт автоматикасы жүйелері кезекші (жобалық) жұмыс режимінде тұрақты ұсталады.

72. В период выполнения работ по техническому обслуживанию, проведение которых связано с отключением систем пожарной автоматики, администрация объекта обеспечивает пожарную безопасность защищаемых системами пожарной автоматики объектов принятием дополнительных инженерно-технических и организационных мероприятий, направленных на обеспечение безопасности людей.
73. После истечения срока службы, указанного в документации на техническое средство, входящее в состав систем пожарной автоматики, а также в случае отказа работы систем пожарной автоматики, проводится техническое освидетельствование этих систем с целью определения возможности их дальнейшего использования по назначению.
74. Техническое освидетельствование систем пожарной автоматики проводится каждые пять лет с участием представителей заказчика и индивидуальных предпринимателей или юридических лиц, осуществляющих деятельность по монтажу, наладке и техническому обслуживанию систем пожарной автоматики.
75. Результаты освидетельствования оформляются актом освидетельствования систем пожарной автоматики по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Работы, выполняемые по монтажу систем пожарной автоматики, оформляются в соответствии с требованиями СН РК 1.03-00-2022 "Строительное производство. Организация строительства предприятий, зданий и сооружений".";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 5 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 7 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Центральная избирательная комиссия
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 580
Приложение 4 к Правилам
пожарной безопасности
Форма
Эксплуатационный журнал систем пожарной автоматики

72. Өрт автоматикасы жүйелерін өшіруге байланысты жүргізілетін техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау кезеңінде объектінің әкімшілігі өрт автоматикасы жүйелерімен қорғалатын объектілердің өрт қауіпсіздігін адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған қосымша инженерлік-техникалық және ұйымдастырушылық іс-шараларды қабылдау арқылы жүзеге асырылады.
73. Өрт автоматикасы жүйелерінің құрамына кіретін техникалық құралға құжаттамада көрсетілген қызмет мерзімі өткеннен кейін, сондай-ақ өрт автоматикасы жүйелері істен шыққан жағдайларда, осы жүйелерді мақсаты бойынша одан әрі пайдалану мүмкіндігін анықтау мақсатында оларға техникалық куәландыру жүргізіледі.
74. Өрт автоматикасы жүйелері техникалық куәландыруды тапсырыс беруші мен өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау, баптау және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер немесе заңды тұлғалардың қатысуымен комиссия әрбір бес жыл сайын жүргізеді.
75. Куәландыру нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өрт автоматикасы жүйелерін куәландыру актісімен ресімделеді.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Өрт автоматикасы жүйелерін монтаждау бойынша орындалатын жұмыстар ҚР ҚН 1.03-00-2022 "Құрылыс өндірісі. Кәсіпорындардың, ғимараттар мен құрылыстардың құрылысын ұйымдастыру" талаптарына сәйкес ресімделеді.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Орталық сайлау комиссиясы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 580
1-қосымша
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өрт автоматикасы жүйелерін пайдалану журналы

1. Наименование и ведомственная принадлежность (форма собственности) объекта,
оборудованного системами пожарной автоматики______________________
_________________________________________________________________
(вид системы, способ пуска)
Адрес, телефон___________________________________________________
Дата монтажа системы, наименование монтажной организации __________
Тип системы пожарной автоматики _________________________________
Наименование обслуживающей систему организации (службы)__________
________________________________________________________________
телефон_________________________________________________________
2. Характеристика системы пожарной автоматики_____________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(наименование технических средств, типы, дата выпуска, дата начала
эксплуатации, очередной срок освидетельствования)
3. Принципиальная или монтажная схема системы пожарной автоматики.
4. Результаты гидравлических и электрических испытаний:
Дата проведения
Результаты испытаний
Заключение
Подпись
5. Прием-сдача дежурства и техническое состояние системы:
Дата приема-сдачи
Состояние систем за период дежурства
Наименование защищаемых объектов и тип систем, с которых поступали сигналы
Фамилии, подпись сдавшего-принявшего дежурство
6. Учет отказов и неисправностей систем пожарной автоматики
№ п/п
Дата и время поступления сообщения
Наименование конролируемого помещения
Характер неисправности
Фамилия и должность принявшего сообщение
Дата и время устранения неисправности
Примечания:
1) Анализ своевременного устранения неисправностей проводится ежедневно.
2) В журнале ежемесячно подводятся итоги количества отказов, неисправностей, ложных срабатываний.
3) Журнал ведется оперативным (дежурным) персоналом.
7. Учет технического обслуживания систем пожарной автоматики.
№п/п
Дата
Тип системы
Контролируемый объект
Характер проведенных работ
Перечень проведенных работ
Должность, фамилия и подпись лица, проводившего ТО
9. Учет срабатывания (отключения) систем пожарной автоматики.
№ п/п
Наименование контролируемого объекта
Вид и тип системы пожарной автоматики
Дата срабатывания (откл.)
Причина срабатывания (откл.)
Ущерб от пожара
Причина срабатывания
10. Инструктаж технического и оперативного персонала по технике безопасности при работе с системами пожарной автоматики.
№ п/п
Фамилия инструктируемого лица
Занимаемая должность инструктируемого
Дата проведения инструктажа
Подпись инструктируемого лица
Подпись лица, проводившего инструктаж
Приложение 2 Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 580
Приложение 5 к Правилам
пожарной безопасности
Форма
АКТ
приемки в эксплуатацию систем пожарной автоматики
Город ____________________________ "___"_______________20__ г.
Комиссия, назначенная ___________________________________________
(наименование организации – заказчика)
решением от "___"____________________20__ г. № _____ в составе:
председателя - представителя заказчика (генподрядчика) _______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Членов комиссии - представителей: монтажной организации____________
________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
пусконаладочной организации _____________________________________
________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела проверку выполненных работ и установила:

1. Өрт автоматикасы жүйелерімен жабдықталған объектінің атауы мен ведомстволық бағыныстылығы (меншік нысаны) __________________________
____________________________________________________________________
(жүйенің түрі, іске қосу тәсілі)
Мекенжайы, телефоны____________________________________________
Жүйені монтаждау күні, монтаждау ұйымының атауы__________________
Өрт автоматикасы жүйесінің типі ___________________________________
Жүйеге қызмет көрсететін ұйымның (қызметтің) атауы ________________
____________________________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
2. Өрт автоматикасы жүйесінің сипаттамасы _________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(техникалық құралдардың атауы, типтері, шығару күні, пайдалануды бастау күні, куәландырудың кезекті мерзімі)
3. Өрт автоматикасы жүйесінің қағидаттық немесе монтаждау схемасы.
4. Гидравликалық және электрлік сынау нәтижелері:
Өткізу күні
Сынақ нәтижелері
Қорытынды
Қолы
5. Кезекшілікті қабылдау-тапсыру және жүйенің техникалық жай-күйі:
Қабылдау-тапсыру күні
Кезекшілік кезеңінде жүйелердің жай-күйі
Қорғалатын объектілердің атауы және сигналдар келіп түскен жүйелердің типі
Кезекшілікті қабылдап-тапсырғандардың тегі, қолы
6. Өрт автоматикасы жүйелерінің бас тартулары мен ақаулықтарын есепке алу
Р/с №
Хабарламаның келіп түскен күні мен уақыты
Бақыланатын үй-жайдың атауы
Ақаулықтың сипаты
Хабарламаны қабылдаған адамның тегі мен лауазымы
Ақаулықты жою күні мен уақыты
Ескертпелер:
1) Ақаулықтарды уақытылы жоюды талдау күн сайын жүргізіледі.
2) Журналда бас тартулардың, ақаулықтардың, жалған іске қосулардың санын қорытындылау ай сайын жүргізіледі.
3) Журналды жедел (кезекші) персонал жүргізеді.
7. Өрт автоматикасы жүйелеріне техникалық қызмет көрсетуді есепке алу.
Р/с №
Күні
Жүйенің типі
Бақыланатын объект
Жүргізілген жұмыстардың сипаты
Жүргізілген жұмыстардың тізбесі
ТҚК жүргізген адамның лауазымы, тегі және қолы
9. Өрт автоматикасы жүйелерінің іске қосылуын (ажыратылуын) есепке алу.
Р/с №
Бақылана тын объектінің атауы
Өрт автоматикасы жүйесінің түрі мен типі
Іске қосылу (ажыратылу) күні
Іске қосылу (ажыратылу) себебі
Өрттің шығыны
Іске қосылу себебі
10. Өрт автоматикасы жүйелерімен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша техникалық және жедел персоналға нұсқама беру.
Р/с №
Нұсқамадан өтушінің тегі
Нұсқамадан өтушінің атқаратын лауазымы
Нұсқама өткізу күні
Нұсқамадан өтуші адамның қолы
Нұсқама өткізген адамның қолы
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 580
2-қосымша
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Өрт автоматикасы жүйелерін пайдалануға қабылдау
АКТІСІ
__________ қаласы 20__ж. "___"________________
_______________________________________________________________
(тапсырыс беруші ұйымның атауы)
20__ ж. "___"____________________№ _____ шешімімен мынадай құрамда:
Төраға - тапсырыс берушінің (бас мердігердің) өкілі ___________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
Комиссия мүшелері - өкілдер:
монтаждау ұйымдары ____________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты) іске қосу баптау ұйымдары
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
тағайындалған комиссия орындалған жұмыстарды тексерді және анықтады:

1. Монтажно-наладочной (пусконаладочной) организацией предъявлена к приемке
установка____________, смонтированная в __________________________
(наименование установки) (наименование объекта) по проекту,
разработанному (составленному)___________________________________
(наименование организации)
2. Монтажные работы выполнены __________________________________
(наименование организации)
с "___"_____________20__ г. по "___"________________20__ г.
3. Пусконаладочные работы выполнены _____________________________
(наименование пусконаладочной организации)
с "___"______________20__ г. по "___"_________________20__ г.
4. Выявленные в процессе комплексного опробования дефекты и недоделки
устранены (при необходимости указать в приложении к настоящему акту).
Заключение комиссии:
Систему, прошедшую комплексное опробование, включая и пусконаладочные
работы, считать принятой в эксплуатацию с "___" _____20__г.
с оценкой качества выполненных работ на_____________
________________________________________________________________
(отлично, хорошо, удовлетворительно)
Перечень прилагаемой к акту документации__________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Комиссия:
Председатель комиссии _____________________________ М.П. (подпись)
Члены комиссии _______________________________________ (подписи)
Приложение 3 Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 580
Приложение 6 к Правилам
пожарной безопасности
Форма
ВЕДОМОСТЬ
смонтированных приборов и оборудования систем пожарной автоматики
________________________________________________________________
(наименование объекта)
по проекту______________________________________________________
Номер позиции и спецификации проекта
Наименование
Тип
Заводской номер
Примечание
Принял _________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
представителя заказчика) (подпись)
Сдал ___________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
(представителя монтажной организации) (подпись)
Приложение 4 Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 580
Приложение 7 к Правилам
пожарной безопасности
Форма
АКТ
освидетельствования систем пожарной автоматики
Город ______________________ "___"_________________20__ г.
Объект _________________________________________________________
(наименование)
Комиссия в составе:
Председателя комиссии ___________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Членов комиссии ________________________________________________
________________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
произвела осмотр ________________________________________________
(наименование установки)
_______________________________________________________________
(указать места размещения установки)
_______________________________________________________________
(наименование элементов)
Работы выполнялись с "___"______________ по "___"____________ 20__ г.
При осмотре выявлено: ___________________________________________
_______________________________________________________________
(состояние установок, элементов)
Заключение комиссии:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(дальнейшая эксплуатация существующих систем пожарной автоматики
возможна/невозможна или необходимо выполнить монтаж новых систем;
требуется ремонт отдельных технических средств систем пожарной автоматики;
необходимо продлить эксплуатацию систем пожарной автоматики,
с указанием срока следующего освидетельствования)
Председатель комиссии: __________________________________________
(подпись, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Члены комиссии: ________________________________________________
_______________________________________________________________
(подпись, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)

1. Монтаждау-баптау (іске қосу баптау) ұйымы _______________________
әзірлеген (құрастырған) жоба бойынша (ұйымның атауы)
________________________________________монтаждалған қондырғыны
(объектінің атауы)
____________________________________________________________________
(қондырғының атауы) қабылдауға ұсынды.
2. ________________________________________ монтаждау жұмыстарын
(ұйымның атауы)
20__ ж. "___"_____________ бастап 20__ ж. "___"________________ аралығында орындады.
3. ___________________________________ іске қосу баптау жұмыстарын
(іске қосу баптау ұйымының атауы)
20__ ж. "___"______________ бастап 20__ ж. "___"_______________ аралығында орындады.
4. Кешенді байқау процесінде анықталған ақаулар мен кемшіліктер жойылды (қажет болған
езде осы актіге қосымшада көрсету керек).
Комиссияның қорытындысы:
Іске қосу баптау жұмыстарын қоса алғанда, кешенді байқаудан өткен жүйе,
орындалған жұмыстардың сапасын
____________________________________________________________________
(өте жақсы, жақсы, қанағаттанарлық)
деп бағалай отырып, 20__ ж. "___"____________________ бастап пайдалануға қабылданды
еп есептелсін.
Құжаттама актісіне қоса беріліп отырған тізбе ________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Комиссия:
Комиссия төрағасы ____________________________________ (қолы) М.О.
Комиссия мүшелері _____________________________________ (қолдары)
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 580
3-қосымша
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Өрт автоматикасы жүйелерінің монтаждалған аспаптары мен жабдығының
ВЕДОМОСІ
_______________________________________________________________
(объектінің атауы)
_______________________________________________________________
жобасы бойынша
Жобаның реттік және ерекшелік нөмірі
Атауы
Типі
Зауыт нөмірі
Ескертпе
Тапсырды ______________________________________________________
(тапсырыс беруші өкілінің лауазымы,
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің (болған жағдайда) (қолы)
Қабылдады______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(монтаждау ұйымы өкілінің лауазымы,
____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің (болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар
министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 580
4-қосымша
Өрт қауіпсіздігі қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өрт автоматикасы жүйелерін куәландыру
АКТІСІ
__________ қаласы 20__ж. "___" _________________
Объект_________________________________________________________
(атауы)
Комиссия құрамы:
Комиссия төрағасы ______________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері_______________________________________________
____________________________________________________________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
___________________________________________байқап-тексеру жүргізді
(қондырғының атауы)
____________________________________________________________________
(қондырғының орналасу орнын көрсету)
____________________________________________________________________
(элементтердің атауы)
Жұмыстар 20__ ж. "___"_______________ және "___"__________ аралығында жүргізілді
Байқап-тексеру кезінде:
___________________________________________________________анықталды
(қондырғылардың, элементтердің жай-күйі)
Комиссияның қорытындысы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(қолданыстағы өрт автоматикасы жүйелерін одан әрі пайдалану мүмкін/ мүмкін емес немесе
жаңа жүйелерді монтаждауды орындау қажет;
Өрт автоматикасы жүйелерінің жекелеген техникалық құралдарына жөндеу жүргізу қажет;
келесі куәландыру мерзімін белгілеп, өрт автоматикасы жүйелерін пайдалануды ұзарту
қажет)
Комиссия төрағасы: ______________________________________________
(қолы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Комиссия мүшелері:_____________________________________________
____________________________________________________________________
(қолы, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)