Об утверждении Правил определения выравнивающего коэффициента, применяемого к установленным ставкам налога на добычу полезных ископаемых
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 139. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37793
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 778 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения выравнивающего коэффициента, применяемого к установленным ставкам налога на добычу полезных ископаемых.
2. Департаменту налоговой и таможенной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 139
Правила определения выравнивающего коэффициента, применяемого к установленным ставкам налога на добычу полезных ископаемых
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения выравнивающего коэффициента, применяемого к установленным ставкам налога на добычу полезных ископаемых (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 778 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и устанавливают порядок определения выравнивающего коэффициента для целей расчета налога на добычу полезных ископаемых (далее – выравнивающий коэффициент).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) предшествующий период – период времени, равный календарному кварталу, предшествующему текущему кварталу;
2) предстоящий период – календарный квартал, следующий за текущим календарным кварталом.
Глава 2. Порядок определения выравнивающего коэффициента, применяемого к установленным ставкам налога на добычу полезных ископаемых

Пайдалы қазбаларды өндіру салығының белгіленген мөлшерлемелеріне қолданылатын теңестіру коэффициентін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 139 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37793 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескетрпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 778-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Пайдалы қазбаларды өндіру салығының белгіленген мөлшерлемелеріне қолданылатын теңестіру коэффициентін айқындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Салық және кеден саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамсыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 139 Бұйрықпен
бекітілген
Пайдалы қазбаларды өндіру салығының белгіленген мөлшерлемелеріне қолданылатын теңестіру коэффициентін айқындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Пайдалы қазбаларды өндіру салығының белгіленген мөлшерлемелеріне қолданылатын теңестіру коэффициентін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 778-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және пайдалы қазбаларды өндіру салығын есептеу мақсаттары үшін теңестіру коэффициентін (бұдан әрі – теңестіру коэффициенті) айқындау тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) алдыңғы кезең – ағымдағы тоқсанның алдындағы күнтізбелік тоқсанға тең уақыт кезеңі;
2) алдағы кезең – ағымдағы күнтізбелік тоқсаннан кейінгі күнтізбелік тоқсан.
2-тарау. Пайдалы қазбаларды өндіру салығының белгіленген мөлшерлемелеріне қолданылатын теңестіру коэффициентін айқындау тәртібі

3. Для определения выравнивающего коэффициента используются данные, полученные из данных контрольных приборов учета и контрольно-кассовых машин, а также из открытых источников, в том числе путем мониторинга официальных интернет-ресурсов розничных реализаторов нефтепродуктов и товарных бирж.
4. Не позднее 1 числа месяца, предшествующего предстоящему периоду, в уполномоченный орган в сфере налоговой политики представляется следующая информация за предшествующий период:
1) средняя розничная цена на бензин Аи-92 в приграничных с Республикой Казахстан регионах – на основании официальных данных государственных органов и (или) общедоступных официальных источников информации;
2) средняя розничная цена на бензин Аи-92 в Республике Казахстан – на основании официальных данных, предоставляемых уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности;
3) средняя производственная себестоимость добычи нефти за единицу продукции – национальной компанией в области углеводородов.
5. Выравнивающий коэффициент определяется на предстоящий период для каждой ставки налога на добычу полезных ископаемых, установленной подпунктом 2) пункта 1 статьи 778 Налогового кодекса.
6. Выравнивающий коэффициент определяется по следующей формуле:
– выравнивающий коэффициент;
– значение первоначального коэффициента в соответствии с таблицей согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
– коэффициент изменения цены на нефтепродукты;

3. Теңестіру коэффициентін айқындау үшін есепке алудың бақылау аспаптары мен бақылау-касса машиналарының деректерінен, сондай-ақ ашық көздерден, оның ішінде мұнай өнімдерін бөлшек саудада өткізушілердің ресми интернет-ресурстарын және тауар биржаларын мониторингтеу жолымен алынған деректер пайдаланылады.
4. Салық саясаты саласындағы уәкілетті органға:
1) мемлекеттік органдардың ресми деректері және (немесе) жалпыға қолжетімді ресми ақпарат көздері негізінде – алдыңғы кезеңдегі Қазақстан Республикасымен шекаралас өңірлердегі Аи-92 бензинінің бөлшек саудадағы орташа бағасы;
2) мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару аясында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган ұсынатын ресми деректер негізінде – алдыңғы кезеңдегі Қазақстан Республикасындағы Аи-92 бензинінің бөлшек саудадағы орташа бағасы;
3) көмірсутектер саласындағы ұлттық компания – алдыңғы кезеңдегі өнім бірлігіне мұнай өндірудің орташа өндірістік өзіндік құны туралы ақпарат алдағы кезеңнің алдындағы айдың 1-інен кешіктірілмей беріледі.
5. Теңестіру коэффициенті Салық кодексінің 778-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында белгіленген пайдалы қазбаларды өндіру салығының әрбір мөлшерлемесі үшін алдағы кезеңге айқындалады.
6. Теңестіру коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:
– теңестіру коэффициенті,
– осы Қағидаларға 1-қосымшаға сай кестеге сәйкес коэффициенттің бастапқы мәні;
– мұнай өнімдері бағасының өзгеру коэффициенті;

– корректирующий коэффициент, вводимый по согласованию с Государственной комиссией по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2007 года № 314.
В случае, если корректирующий коэффициент не введен, то его значение равно единице.
Коэффициент изменения цены на нефтепродукты рассчитывается по следующей формуле:
– средняя розничная цена на бензин Аи-92 за предшествующий период в приграничных с Республикой Казахстан регионах, в тенге за тонну;
– средняя розничная цена на бензин Аи-92 в Республике Казахстан за предшествующий период, в тенге за тонну;
себ – средняя производственная себестоимость добычи нефти за единицу продукции, определяемая в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности и (или) требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, увеличенная на 20 процентов, в тенге за тонну;

– Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 сәуірдегі № 314 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссиямен келісу бойынша енгізілетін түзету коэффициенті.
Егер түзету коэффициенті енгізілмеген болса, оның мәні бір бірлікке тең болады.
Мұнай өнімдері бағасының өзгеру коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
– алдыңғы кезеңдегі Қазақстан Республикасымен шекаралас өңірлердегі Аи-92 бензинінің бөлшек саудадағы орташа бағасы, тоннасына теңгемен;
– алдыңғы кезеңдегі Қазақстан Республикасындағы Аи-92 бензинінің бөлшек саудадағы орташа бағасы, тоннасына теңгемен;
өз.құн – халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және (немесе) Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес айқындалатын 20 пайызға ұлғайтылған өнім бірлігіне мұнай өндірудің орташа өндірістік өзіндік құны, тоннасына теңгемен;

ст – ставка налога на добычу полезных ископаемых на сырую нефть в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 778 Налогового кодекса;
– первоначальное значение коэффициента в соответствии с таблицей первоначальных коэффициентов согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Коэффициент изменения цены на нефтепродукты рассчитывается в случае необходимости увеличения производственной себестоимости сырой нефти до уровня, требуемого для сближения розничных цен на нефтепродукты с приграничными. При отсутствии необходимости увеличения производственной себестоимости нефти применяется нулевое значение коэффициента изменения цены.
В случае использования нефти на собственные производственные нужды, при определении выравнивающего коэффициента значение коэффициента изменения цены на нефтепродукты признается равным нулю.
Значения коэффициентов, предусмотренных настоящим пунктом, рассчитываются с точностью до двух знаков после запятой.

мөлш – Салық кодексінің 778-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес шикі мұнайға пайдалы қазбаларды өндіру салығының мөлшерлемесі;
– осы Қағидаларға 1-қосымшаға сай кестеге сәйкес коэффициенттің бастапқы мәні.
Мұнай өнімдері бағасының өзгеру коэффициенті шикі мұнайдың өндірістік өзіндік құнын мұнай өнімдерінің бөлшек саудадағы бағаларын шекара маңындағылармен жақындату үшін талап етілетін деңгейге дейін ұлғайту қажет болған жағдайда есептеледі. Мұнайдың өндірістік өзіндік құнын ұлғайту қажет болмаған кезде бағаның өзгеру коэффициентінің нөлдік мәні қолданылады.
Мұнайды меншікті өндірістік мұқтаждарға пайдаланған жағдайда, теңестіру коэффициентін айқындау кезінде мұнай өнімдері бағасының өзгеру коэффициентінің мәні нөлге тең деп танылады.
Осы тармақта көзделген коэффициенттердің мәндері үтірден кейін екі таңбаға дейінгі дәлдікпен есептеледі.