О внесении изменения в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 12 сентября 2022 года № 383 "Об утверждении Правил присуждения почетного звания в сфере благотворительности"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра культуры и информации Республики Казахстан от 31 декабря 2025 года № 701-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37773
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 12 сентября 2022 года № 383 "Об утверждении Правил присуждения почетного звания в сфере благотворительности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 29542) следующее изменение:
Правила присуждения почетного звания в сфере благотворительности утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по делам гражданского общества Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
- Министр культуры
и информации
Республики Казахстан
от 31 декабря 2025 года № 701-НҚ
Утверждены приказом
Министра информации
и общественного развития
Республики Казахстан
от 12 сентября 2022 года № 383
Правила присуждения почетного звания в сфере благотворительности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присуждения почетного звания в сфере благотворительности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) статьи 7-1 Закона Республики Казахстан "О благотворительности" (далее – Закон) и определяют порядок присуждения почетного звания в сфере благотворительности (далее – почетное звание).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) спонсорская деятельность – деятельность спонсора по оказанию спонсорской помощи на условиях популяризации имени спонсора в соответствии с законами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан;

"Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 383 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Мәдениет және ақпарат министрінің 2025 жылғы 31 желтоқсандағы № 701-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37773 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2022 жылғы 12 қыркүйектегі № 383 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29542 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Азаматтық қоғам істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Мәдениет
және ақпарат министрі
2025 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 701-НҚ бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму
министрінің
2022 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 383 бұйрықпен бекітілген
Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қайырымдылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 7-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және қайырымдылық саласындағы құрметті атақ (бұдан әрі – құрметті атақ) беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) демеушілік қызмет – демеушінің Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес демеушінің атын көпшілікке танымал ету шарттарымен демеушілік көмек көрсету жөніндегі қызметі;

2) малая родина – административно-территориальная единица Республики Казахстан, на территории которой физическое лицо родилось и (или) провело часть своей жизни;
3) поддержка малой родины – добровольная деятельность, основанная на патриотизме, направленная на оказание поддержки малой родине;
4) благотворительность – социально-полезная деятельность, основанная на оказании благотворительной помощи и удовлетворении гуманных потребностей, осуществляемая добровольно, безвозмездно либо на льготных условиях в виде филантропической, спонсорской и меценатской деятельности, а также оказания поддержки малой родине;
5) волонтер благотворительности – физическое лицо, принимающее участие в сборе средств путем применения своего опыта, специальных навыков, знаний, умений, личных контактов на основе договора, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан с благотворительной организацией или пользователем;
6) благотворительная организация – некоммерческая организация, созданная для осуществления благотворительности в соответствии с законами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан;
7) меценатская деятельность – деятельность мецената по оказанию благотворительной помощи на основе доброй воли в развитии науки, инноваций, образования, культуры, искусства, спортивного мастерства, сохранении исторического и этнокультурного достояния общества и государства в соответствии с законами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан;
8) конфликт интересов – противоречие между личными интересами лиц, входящих в состав Комиссии по присуждению почетного звания (далее – Комиссия) или рабочей группы, при котором личные интересы указанных лиц могут привести к неисполнению и (или) ненадлежащему исполнению ими своих обязанностей;
9) филантропическая деятельность – добровольная деятельность филантропа, основанная на распределении его частных ресурсов для удовлетворения потребностей общества и лиц, улучшения условий их жизни в соответствии с законами Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
3. Почетное звание присуждается на конкурсной основе субъектам благотворительности (благотворители, благотворительные организации и волонтеры благотворительности), осуществляющим общественно-полезную, социальную, благотворительную деятельность (спонсорскую, меценатскую, филантропическую, а также деятельности по оказанию поддержки малой родине) на территории Республики Казахстан.
4. Почетное звание присуждается за значительный вклад в развитие сферы благотворительности по следующим направлениям:
реализация крупных социальных проектов, в том числе направленных на развитие и поддержку малой родины;
оказание безвозмездной помощи малообеспеченным, многодетным семьям, детям с особыми потребностями и детям, оставшимся без попечения родителей/оказавшимся в трудной жизненной ситуации, социально уязвимым слоям населения, ветеранам Великой Отечественной войны, пенсионерам;
оказание помощи гражданам Республики Казахстан, иностранцам, лицам без гражданства, кандасам, а также территориям, пострадавшим от чрезвычайных ситуаций;
оказание благотворительной помощи физическим лицам, нуждающимся в неотложном платном лечении в медицинских учреждениях Республики Казахстан и (или) за рубежом;
оказание благотворительной помощи в сфере науки, инноваций, образования, культуры, искусства, спорта, а также помощь в сохранении исторического и этнокультурного достояния общества;
оказание благотворительной помощи животным;
развитие корпоративной благотворительности субъектами предпринимательства.

2) кіші отан – аумағында жеке тұлға туған және (немесе) өз өмірінің бір бөлігін өткізген Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігі;
3) кіші отанды қолдау – патриотизмге негізделген, кіші отанға қолдау көрсетуге бағытталған ерікті қызмет;
4) қайырымдылық – қайырымдылық көмек көрсетуге және ізгілік қажеттіліктерді қанағаттандыруға негізделген, филантропиялық, демеушілік және меценаттық қызмет, сондай-ақ кіші отанға қолдау көрсету түрінде ерікті, өтеусіз не жеңілдікті шарттармен жүзеге асырылатын әлеуметтік пайдалы қызмет;
5) қайырымдылық волонтері – қайырымдылық ұйымымен немесе пайдаланушымен Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалған шарт негізінде өз тәжірибесін, арнайы дағдыларын, білімін, икемін, жеке байланыстарын қолдану арқылы қаражат жинауға қатысатын жеке тұлға;
6) қайырымдылық ұйымы – Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қайырымдылықты жүзеге асыру үшін құрылған коммерциялық емес ұйым;
7) меценаттық қызмет – меценаттың Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес ғылымды, инновацияларды, білімді, мәдениетті, өнерді, спорттық шеберлікті дамытуға, қоғам мен мемлекеттің тарихи және этномәдени игілігін сақтауға өзінің ізгілік еркі негізінде қайырымдылық көмек көрсету жөніндегі қызметі;
8) мүдделер қақтығысы – Құрметті атақ беру жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) немесе жұмыс тобының құрамына кіретін адамдардың жеке мүдделері олардың өз міндеттерін орындамауына және (немесе) тиісінше орындамауына әкеп соғуы мүмкін жағдай;
9) филантропиялық қызмет – филантроптың Қазақстан Республикасының заңдарына және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қоғамның және адамдардың қажеттіліктерін қанағаттандыру, олардың өмір сүру жағдайларын жақсарту үшін өзінің жеке ресурстарын бөлуге негізделген ерікті қызметі.
3. Құрметті атақ Қазақстан Республикасының аумағында қоғамға пайдалы, әлеуметтік, қайырымдылық қызметті (демеушілік, меценаттық, филантропиялық, сондай-ақ кіші отанға қолдау көрсету жөніндегі қызметті) жүзеге асыратын қайырымдылық субъектілеріне (қайырымдылық жасаушылар, қайырымдылық ұйымдары және қайырымдылық волонтерлері) конкурс негізінде беріледі.
4. Құрметті атақ мынадай:
ірі әлеуметтік жобаларды, оның ішінде кіші отанды дамытуға және қолдауға бағытталған жобаларды іске асыру;
аз қамтылған, көпбалалы отбасыларға, ерекше қажеттіліктері бар балаларға және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған/өмірде қиын жағдайға тап болған балаларға, халықтың әлеуметтік осал топтарына, Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, зейнеткерлерге өтеусіз көмек көрсету;
төтенше жағдайлардан зардап шеккен Қазақстан Республикасының азаматтарына, шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, қандастарға, сондай-ақ аумақтарға көмек көрсету;
Қазақстан Республикасының және (немесе) шетелдегі медициналық мекемелерінде шұғыл ақылы емделуге мұқтаж жеке тұлғаларға қайырымдылық көмек көрсету;
ғылым, инновациялар, білім, мәдениет, өнер, спорт саласында қайырымдылық көмек көрсету, сондай-ақ қоғамның тарихи және этномәдени игілігін сақтауға көмектесу;
жануарларға қайырымдылық көмек көрсету;
кәсіпкерлік субъектілерінің корпоративтік қайырымдылықты дамыту бағыттары бойынша қайырымдылық саласын дамытуға қосқан елеулі үлесі үшін беріледі.

Глава 2. Порядок присуждения почетного звания в сфере благотворительности
5. Объявление о приеме представлений к присуждению почетных званий (далее – представление) размещается уполномоченным органом в сфере благотворительности (далее – уполномоченный орган) на официальном интернет-ресурсе и официальных аккаунтах в социальных сетях уполномоченного органа не позднее 1 августа соответствующего года.
Документы для участия в конкурсе подают государственные органы, физические и юридические лица в уполномоченный орган ежегодно по 1 сентября включительно одним из следующих способов:
1) по почте заказным письмом с уведомлением и (или) нарочно через канцелярию уполномоченного органа на бумажном и электронном носителях (CD-дисках либо USB-флэш-накопителях в формате DOC, DOCX, PDF);
2) на электронную почту уполномоченного органа, указанный в объявлении (в формате DOC, DOCX, PDF).
Для участия в конкурсе государственные органы, физические и юридические лица предоставляют следующие документы:
1) представление по форме, согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) копии наградных дипломов, грамот, благодарственных писем (при наличии);
3) копии статей, публикаций претендента на присуждение почетного звания (далее - претендент) или о претенденте (при наличии);
4) ссылка на страницу в социальных сетях (при наличии).
Не допускается повторное выдвижение на присуждение почетного звания в течение 3 (трех) лет после его получения.
Субъекты благотворительности выдвигаются на присуждение почетного звания только по одному направлению.
6. При предоставлении претендентом полного пакета документов, уполномоченный орган в течении 15 (пятнадцати) рабочих дней после окончания приема документов, направляет их для проведения оценки членам рабочей группы.
При представлении претендентом неполного пакета документов, указанного в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения документов направляет на электронную почту претендента уведомление о приведении документов в соответствие с установленными требованиями.
В течение 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления, претендент предоставляет уполномоченному органу отсутствующие документы.
При не приведении претендентом документов в соответствие с требованиями, указанными в пункте 5 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение 3 (трех) рабочих дней направляет письменный мотивированный ответ об отказе в рассмотрении документов на участие в конкурсе.
7. Представления на присуждение почетного звания рассматриваются в 2 (два) этапа.

2-тарау. Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беру тәртібі
5. Құрметті атақтар беру жөніндегі ұсыныстарды (бұдан әрі – ұсыныс) қабылдау туралы хабарландыру қайырымдылық саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) ресми интернет-ресурсында және әлеуметтік желілердегі ресми аккаунттарында тиісті жылдың 1 тамызынан кешіктірмей орналастырылады.
Конкурсқа қатысу үшін құжаттарды мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар 1 қыркүйекті қоса алғанда жыл сайын уәкілетті органға мына тәсілдердің бірі арқылы тапсырады:
1) хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы және (немесе) уәкілетті органның кеңсесі арқылы қолма-қол қағаз және электрондық жеткізгіштерде (DOC, DOCX, PDF форматындағы CD-дискілерде не USB-флэш-жинақтағыштарда);
2) хабарландыруда көрсетілген уәкілетті органның электрондық поштасына (DOC, DOCX, PDF форматында) береді.
Конкурсқа қатысу үшін мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1 және 2 қосымшыларға сәйкес нысан бойынша ұсыныс;
2) марапаттау дипломдарының, грамоталарының, алғыс хаттардың көшірмелері (болған жағдайда);
3) құрметті атақ беру үміткердің (бұдан әрі – үміткер) немесе үміткер туралы мақалалардың, жарияланымдардың көшірмелері (болған жағдайда);
4) әлеуметтік желілердегі парақшаға сілтеме (болған жағдайда).
Құрметті атақты алғаннан кейін 3 (үш) жыл ішінде қайта ұсынылуына жол берілмейді.
Қайырымдылық субъектілері тек бір бағыт бойынша құрметті атақ беруге ұсынылады.
6. Үміткер құжаттардың толық топтамасын ұсынған кезде уәкілетті орган құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жұмыс тобы мүшелеріне оған бағалау жүргізу үшін жолдайды.
Үміткер осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды толық топтамасын ұсынбаған кезде уәкілетті орган құжаттарды алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде үміткердің электрондық поштасына құжаттарды белгіленген талаптарға сәйкес келтіру туралы хабарлама жолдайды.
Үміткер хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға жетіспейтін құжаттарды ұсынады.
Үміткер құжаттарды осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкес келтірмеген кезде, уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттарды конкурсқа қатысуға қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап жолдайды.
7. Құрметті атақ берудің ұсынымдары 2 (екі) кезеңмен қаралады.

На 1 (первом) этапе, уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней после окончания приема документов для проведения оценки документов претендентов на присуждение почетного звания формирует и утверждает приказом первого руководителя состав рабочей группы.
Рабочая группа состоит из числа представителей заинтересованных государственных органов, неправительственных организаций, средств массовой информации, общественных деятелей, экспертов по соответствующим направлениям присуждения почетного звания.
Количество членов рабочей группы в каждом направлении составляет не менее 3 (трех) человек.
В состав рабочей группы не входят члены Комиссии.
8. В течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения состава рабочей группы, уполномоченный орган направляет членам рабочей группы посредством электронной почты документы претендентов и оценочные листы.
9. Член рабочей группы при возникновении конфликта интересов, в течении 2 (двух) рабочих дней со дня получения документов претендентов, в произвольной письменной форме уведомляет уполномоченный орган о возникшем конфликте интересов и подлежит исключению из состава рабочей группы.
Уведомление направляется в уполномоченный орган в бумажной и (или) электронной форме.
При наличии информации о возникшем конфликте интересов или возможности его возникновения у другого члена рабочей группы, информация о нем должна быть доведена до сведения уполномоченного органа.
Уполномоченный орган в течении 2 (двух) рабочих дней со дня получения уведомления о конфликте интересов принимает решение об отводе (самоотводе) члена рабочей группы и утверждает новый состав рабочей группы.
10. Каждый член рабочей группы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов от уполномоченного органа, изучает и оценивает документы претендентов от 0 до 5 баллов по нижеперечисленным критериям, заполнив оценочный лист по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам:
1) внесенный вклад в решение социально направленных, общественно полезных задач;
2) наличие количественных результатов благотворительной деятельности;
3) устойчивость и эффект от осуществления благотворительной помощи.
Баллы по каждому критерию суммируются и выставляется общий балл.
Уполномоченный орган проверяет оценочные листы и подводит общие итоги оценок членов рабочей группы по каждому направлению отдельно в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения оценочного листа от членов рабочей группы, направляемых посредством электронной почты.
При подведении итогов оценок уполномоченным органом определяется общий балл оценочных листов претендентов по следующим показателям:

1 (бірінші) кезеңде уәкілетті орган құрметті атақ беруге үміткерлердің құжаттарын бағалауды жүргізу үшін құжаттарды қабылдау аяқталғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жұмыс тобының құрамын қалыптастырады және бірінші басшының бұйрығымен бекітеді.
Жұмыс тобы мүдделі мемлекеттік органдардың, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, қоғам қайраткерлері, құрметті атақ берудің тиісті бағыттары бойынша сарапшылар қатарынан тұрады.
Әр бағыттағы жұмыс тобы мүшелерінің саны кемінде 3 (үш) адамды құрайды.
Жұмыс тобының құрамына Комиссияның мүшелері кірмейді.
8. Жұмыс тобының құрамы бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган жұмыс тобының мүшелеріне электрондық пошта арқылы үміткерлердің құжаттары мен бағалау парақтарын жолдайды.
9. Мүдделер қақтығысы туындаған кезде жұмыс тобының мүшесі үміткерлердің құжаттарын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде туындаған мүдделер қақтығысы туралы уәкілетті органды еркін жазбаша нысанда хабардар етеді және жұмыс тобының құрамынан шығаруға жатады.
Хабарлама уәкілетті органға қағаз және (немесе) электронды нысанда жіберіледі.
Туындаған мүдделер қақтығысы немесе оның жұмыс тобының басқа мүшесінде туындау мүмкіндігі туралы ақпарат болған кезде ол туралы ақпарат уәкілетті органның назарына жеткізілуге тиіс.
Уәкілетті орган мүдделер қақтығысы туралы хабарламаны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде жұмыс тобының мүшесіне қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) туралы шешім қабылдайды және жұмыс тобының жаңа құрамын бекітеді.
10. Жұмыс тобының әр мүшесі уәкілетті органнан құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағалау парағын толтыра отырып, төменде көрсетілген өлшемшарттар бойынша үміткерлердің құжаттарын 0-ден 5 балға дейін зерделейді және бағалайды:
1) әлеуметтік бағытталған, қоғамға пайдалы міндеттерді шешуге қосқан үлесі;
2) қайырымдылық қызметінің сандық нәтижелерінің болуы;
3) қайырымдылық көмекті жүзеге асырудың тұрақтылығы мен әсері.
Әрбір критерий бойынша балдар жинақталады және жалпы балл қойылады.
Уәкілетті орган жұмыс тобы мүшелерінен электрондық пошта арқылы жіберілетін бағалау парағын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бағалау парақтарын тексереді және әрбір бағыт бойынша жұмыс тобы мүшелерінің бағалауларының жалпы қорытындыларын жеке шығарады.
Уәкілетті орган бағалаудың жалпы қорытындыларын шығарған кезде үміткерлердің бағалау парағын мынадай көрсеткіштер бойынша жалпы балын айқындайды:

от 0 до 7 – низкий;
от 8 до 11 – средний;
от 12 до 15 – высокий.
На 2 (второй) этап проходят претенденты с высоким и средним показателем общего балла.
11. Присуждение почетного звания осуществляется на основании решения Комиссии.
Комиссия формируется из числа представителей заинтересованных государственных органов, организаций, общественных деятелей, экспертов и депутатов Парламента Республики Казахстан.
12. Комиссию возглавляет председатель, при его отсутствии – заместитель председателя.
Председатель Комиссии избирается из числа членов Комиссии, за исключением представителей государственных органов, путем открытого голосования большинством голосов из числа ее членов.
13. Секретарь Комиссии осуществляет организационное обеспечение ее работы, не является ее членом и не принимает участие в голосовании.
14. Общее количество членов Комиссии составляет нечетное число, не менее 15 (пятнадцати) человек.
В состав Комиссии не входят члены рабочей группы.
15. На 2 (втором) этапе, уполномоченный орган, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня окончания процедуры проверки и подведения общих итогов оценок, формирует и утверждает приказом первого руководителя уполномоченного органа состав Комиссии.
16. Решение об утверждении претендента принимается на заседании Комиссии в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня получения общих итогов оценки членов рабочей группы.
17. При возникновении конфликта интересов член Комиссии в течении 2 (двух) рабочих дней со дня получения общих итогов оценки членов рабочей группы, уведомляет в письменной форме председателя Комиссии о наличии конфликта интересов с претендентами, прошедших на второй этап.
Если конфликт интересов возник у другого члена Комиссии, информация о нем должна быть доведена до сведения председателя Комиссии.
После получения уведомления о возникновении или возможности конфликта интересов председатель Комиссии инициирует отвод (самоотвод) самого члена комиссии или отвода другого члена Комиссии.
Решение об отстранении принимается путем открытого голосования большинством голосов ее членов и оформляется протоколом заседания Комиссии.
Уполномоченный орган в течении 2 (двух) рабочих дней со дня получения протокола об отводе (самоотводе) пересматривает состав Комиссии.
18. Комиссия принимает решение об утверждении претендента к присуждению почетного звания на основе общих итогов оценок членов рабочей группы открытым голосованием большинством голосов.
Заседание считается правомочным, если на нем присутствует более двух третей членов Комиссии.
При равенстве голосов, голос председателя Комиссии является решающим.
Решение Комиссии оформляется протоколом и подписывается присутствующими членами Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней.
Присуждение почетного звания производится в торжественной обстановке первым руководителем или другими должностными лицами Уполномоченного органа.

0-ден 7-ге дейін – төмен;
8-ден 11-ге дейін – орташа;
12-ден 15-ке дейін – жоғары.
2 (екінші) кезеңге жалпы орташа балдың жоғары және орташа көрсеткіші бар үміткерлер өтеді.
11. Құрметті атақ беру Комиссияның шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Комиссия мүдделі мемлекеттік органдардың, ұйымдардың өкілдерінен, қоғам қайраткерлерінен, сарапшылар мен Қазақстан Республикасы Парламенті депутаттарынан қалыптастырылады.
12. Комиссияны төраға, ал ол болмаған жағдайда төрағаның орынбасары басқарады.
Комиссияның төрағасы мемлекеттік органдардың өкілдерін қоспағанда, комиссия мүшелерінің арасынан ашық дауыс беру арқылы оның мүшелерінің көпшілік даусымен сайланады.
13. Комиссия хатшысы оның жұмысын ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.
14. Комиссия мүшелерінің жалпы саны тақ санды, кемінде 15 (он бес) адамды құрайды.
Комиссия құрамына жұмыс тобының мүшелері кірмейді.
15. 2 (екінші) кезеңде уәкілетті орган тексеру рәсімі аяқталған және бағалаудың жалпы қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Комиссияның құрамың қалыптастырады және уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітеді.
16. Үміткерді бекіту туралы шешім жұмыс тобы мүшелерін бағалаудың жалпы қорытындыларын алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Комиссияның отырысында қабылданады.
17. Мүдделер қақтығысы туындаған кезде Комиссия мүшесі жұмыс тобы мүшелерін бағалаудың жалпы қорытындыларын алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Комиссия төрағасын екінші кезеңге өткен үміткерлермен мүдделер қақтығысының бар екендігі туралы жазбаша нысанда хабардар етеді.
Комиссияның басқа мүшесінде мүдделер қақтығысы туындаға жағдайда, ол туралы ақпарат Комиссия төрағасының назарына жеткізілуі тиіс.
Мүдделер қақтығысының туындағаны немесе туындау мүмкіндігі туралы хабарлама алғаннан кейін Комиссия төрағасы Комиссия мүшесінің өзіне қарсылық білдіруге (өздігінен бас тарту) немесе Комиссияның басқа мүшесіне қарсылық білдіруге бастамашылық жасайды.
Шеттету туралы шешім оның мүшелерінің көпшілік даусымен ашық дауыс беру жолымен қабылданады және Комиссия отырысының хаттамасымен ресімделеді.
Уәкілетті орган қарсылық білдіру (өздігінен бас тарту) туралы хаттаманы алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде Комиссия құрамын қайта қарайды.
18. Комиссия жұмыс тобы мүшелерін бағалаудың жалпы қорытындылары негізінде жеке ашық дауыс беру арқылы көпшілік дауыспен құрметті атақ беруге үміткерді бекіту туралы шешім қабылдайды.
Егер отырысқа Комиссия мүшелерінің үштен екісінен астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді және оған қатысып отырған Комиссия мүшелері 3 (үш) жұмыс күні ішінде қол қояды.
Құрметті атақ беруді Уәкілетті органның бірінші басшысы немесе басқа да лауазымды адамдары салтанатты жағдайда жүргізеді.

19. Почетное звание отмечается нагрудным знаком "Қайырымдылық үшін".
Лицам, удостоенным почетного звания, вручается нагрудный знак, согласно описанию, указанному в приложении 4 к настоящим Правилам.
20. Учет лиц, удостоенных почетным званием, осуществляется Службой управления персоналом Уполномоченного органа.
Приложение 1
к Правилам присуждения
почетного звания
в сфере благотворительности
Форма
Представление к присуждению почетного звания в сфере благотворительности
(для физических лиц)
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ________________________
2. Дата рождения ________________________________________________
(число, месяц, год)
3. Место рождения _______________________________________________
(республика, область, город, район, село)
4. Пол _________________________________________________________
5. Образование __________________________________________________
(наименование учебного заведения, год окончания)
6. Специальность по образованию __________________________________
7. Ученая степень, ученое звание (при наличии) ______________________
_______________________________________________________________
8. Место работы и занимаемая должность____________________________
________________________________________________________________
9. Какими государственными наградами награжден (а) и даты награждений
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
10. Домашний адрес _______________________________________________
_________________________________________________________________
11. Общий стаж работы ___________________________________________
12. Стаж работы в отрасли _________________________________________
13. Опыт работы в сфере благотворительности ________________________
14. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг претендента
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
________________________________________________________________
15. Информация о социальном вкладе в развитие сферы благотворительности
и о его результатах (указать внесенный вклад в решение социально направленных,
общественно полезных задач, количество оказанной/оказываемой благотворительной
деятельности и эффект от осуществления благотворительной помощи)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

19. Құрметті атақ "Қайырымдылық үшін" төсбелгісімен белгіленеді.
Құрметті атаққа ие болған адамдарға осы Қағидаларға 4-қосымшада көрсетілген сипаттамаға сәйкес төсбелгі табыс етіледі.
20. Құрметті атаққа ие болған адамдарды есепке алуды Уәкілетті органның Персоналды басқару қызметі жүзеге асырады.
Қайырымдылық саласындағы
құрметті атақ беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беруге ұсыныс (жеке тұлғалар үшін)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) ____________________
2. Туған күні (жылы, күні, айы)_______________________________
3. Туған жері____________________________________________________
(республика, облыс, қала, аудан, ауыл)
4. Жынысы _____________________________________________________
5. Білімі________________________________________________________
(оқу орнының атауы, бітірген жылы)
6. Білімі бойынша мамандығы______________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы (бар болған кезде)
_______________________________________________________________
8. Жұмыс орны және атқаратын лауазымы
_______________________________________________________________
9. Қандай мемлекеттік наградалармен наградталды және наградтау күндері
_________________________________________________________
10. Үйінің мекенжайы__________________________________________
11. Жалпы жұмыс өтілі ___________________________________________
12. Саладағы жұмыс өтілі__________________________________________
13. Қайырымдылық саласындағы жұмыс тәжірибесі___________________
14. Үміткердің нақты сіңірген айрықша еңбегін көрсете отырып, сипаттама
беру__________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
15. Қайырымдылық саласының дамуына қосқан әлеуметтік үлесі және оның
нәтижелері туралы ақпарат (әлеуметтік бағытталған, қоғамға пайдалы міндеттерді
шешуге қосқан үлесін, көрсетілген/көрсетіп жатқан қайырымдылық қызметінің санын
және қайырымдылық көмекті жүзеге асырудың әсерін көрсету)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

16. Дополнительная информация (дипломы, грамоты, благодарственные письма,
статьи, публикаций, о награждении государственными наградами, а также ссылки
на страницы в социальных сетях) ___________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Представляется к присуждению почетного звания в сфере благотворительности
Лицо направляющее представление________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________ ______ год
Примечание: фамилия, имя, отчество (при его наличии) присуждаемого заполняются
по документам, удостоверяющим личность, с обязательным указанием транскрипции
на государственном или русском языках.
Приложение 2
к Правилам присуждения
почетного звания
в сфере благотворительности
Форма
Представление к присуждению почетного звания в сфере благотворительности
(для юридических лиц)
1 Наименование организации в соответствии со справкой о государственной
регистрации (перерегистрации) юридического лица или свидетельством
о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
2. Дата государственной регистрации (перерегистрации) _________________
(число, месяц, год)
3 Юридический адрес организации ___________________________________
_________________________________________________________________
(республика, область, город, район, село)
4. Основное направление деятельности организации ____________________
________________________________________________________________
5. Государственные награды (при наличии) ___________________________
6. Опыт работы в сфере благотворительности (реализуемые/реализованные
благотворительные программы, проекты)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
7. Информация о социальном вкладе в развитие сферы благотворительности
и о его результатах (указать внесенный вклад в решение социально направленных,
общественно полезных задач, количество оказанной/оказываемой благотворительной
деятельности и эффект от осуществления благотворительной помощи).
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
_________________________________________________________________

16. Қосымша ақпарат (дипломдар, грамоталар, алғыс хаттар, мақалалар,
жарияланымдар, мемлекеттік наградалармен наградтау туралы, сондай-ақ әлеуметтік
желілердегі парақшаларына сілтемелер)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беруге ұсынылады.
Ұсынысты жіберетін адам_______________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
жылғы "____" ____________
Ескертпе: атақ берілетін адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
мемлекеттік немесе орыс тілдерінде транскрипциясын міндетті түрде көрсете отырып,
жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша толтырылады.
Қайырымдылық саласындағы
құрметті атақ беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қайырымдылық саласындағы құрметті атақ беруге ұсыныс (заңды тұлғалар үшін)
1.Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамаға немесе заңды
тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке сәйкес ұйымның атауы
________________________________________
_________________________________________________________________
2. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні __________________________
(жылы, күні, айы)
3. Ұйымның заңды мекенжайы_____________________________________
________________________________________________________________
(республика, облыс, қала, аудан, ауыл)
4. Ұйым қызметінің негізгі бағыты __________________________________
_________________________________________________________________
5. Мемлекеттік наградалар_________________________________________
_________________________________________________________________
6. Қайырымдылық саласындағы жұмыс тәжірибесі (іске асырылатын/іске асырылған
қайырымдылық бағдарламалары, жобалар) _____________________
___________________________________________________________
____________________________________________________________
7. Қайырымдылық саласының дамуына қосқан әлеуметтік үлесі және оның нәтижелері
туралы ақпарат (әлеуметтік бағытталған, қоғамға пайдалы міндеттерді шешуге қосқан
үлесін, көрсетілген/көрсетіп жатқан қайырымдылық қызметінің санын және
қайырымдылық көмекті жүзеге асырудың әсерін көрсету)
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________

8. Дополнительная информация (дипломы, грамоты, благодарственные письма,
статьи, публикаций, о награждении государственными наградами, а также ссылки
на страницы в социальных сетях) ____________________________________
_________________________________________________________________
________________________________________________________________
Лицо направляющее представление__________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _____________ ______ год
(место печати)
(при наличии)
Приложение 3
к Правилам присуждения
почетного звания в сфере
благотворительности
Форма
Оценочный лист
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) члена рабочей группы:
_________________________________________________________
Дата заполнения _______________
Критерии отбора:
1. Внесенный вклад в решение социально направленных, общественно полезных задач (нет эффекта – 0 баллов, слабый эффект – 1-2 балла, удовлетворительный эффект – 3 балла, хороший эффект – 4 балла, отличный эффект – 5 баллов).
2. Наличие количественных результатов благотворительной деятельности (нет результатов – 0 баллов, низкий уровень – 1-2 балла, средний уровень деятельности – 3-4 балла, высший уровень – 5 баллов).
3. Устойчивость и эффект от осуществления благотворительной помощи (нет эффекта – 0 балл, слабый эффект – 1-2 балла, удовлетворительный эффект – 3 балла, хороший эффект – 4 балла, устойчивый эффект – 5 баллов).
Наименование организации/
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Внесенный вклад в решение социально направленных, общественно полезных задач
Наличие количественных результатов благотворительной деятельности
Устойчивость и эффект от осуществления благотворительной помощи
Сумма баллов
Пояснение
1.
2.
____________ (Подпись)
Приложение 4
к Правилам присуждения
почетного звания в сфере
благотворительности
Описание нагрудного знака "Қайырымдылық үшін"
Нагрудной знак "Қайырымдылық үшін" Министерства культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство) является знаком общественного признания и поощрения граждан за заслуги в развитие благотворительности деятельности в Республике Казахстан.
Нагрудной знак "Қайырымдылық үшін" состоит из знака и колодки.
Нагрудной знак представляет собой правильный круг диаметром 32 мм, выполненный из металла желтого цвета - латуни.
На лицевой стороне (аверсе) медали на первом плане выполнено изображение солнце, внутри которого расположено красное сердце и ладонь в голубом фоне.
На оборотной стороне (реверсе) медали по кругу расположен национальный орнамент. В центральной части расположена сердце надпись "ҚАЙЫРЫМДЫЛЫҚ ҮШІН _____ ж.".
Медаль с помощью ушка и кольца соединяется с прямоугольной планкой шириной 24 мм, выполненной из металла желтого цвета – латуни. В центральной части выполнен национальный орнамент. Фон планки обрамлен муаровой лентой.
Все изображения и надписи на медали выпуклые. Края медали окаймлены бортиками. С обратной стороны колодки имеется булавка с визорным замком, с помощью которой изделие крепится к одежде.

8. Қосымша ақпарат (дипломдар, грамоталар, алғыс хаттар, мақалалар,
жарияланымдар, мемлекеттік наградалармен наградтау туралы, сондай-ақ әлеуметтік
желілердегі парақшаларына сілтемелер)
__________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Ұсынысты жіберетін адам_______________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
жылғы "____" ____________
(Мөрдің орны)
(ол болған жағдайда)
Қайырымдылық саласындағы
құрметті атақ беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Бағалау парағы
Жұмыс тобының мүшесінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
___________________________________________________________________
Толтырылған күні:_____________________________________________
Іріктеу өлшемшарттары:
1. Әлеуметке бағытталған, қоғамға пайдалы міндеттерді шешуге қосқан үлесі (әсері жоқ – 0 балл, әсері әлсіз – 1-2 балл, әсері қанағаттанарлық – 3 балл, әсері жақсы – 4 балл, әсері өте жақсы – 5 балл);
2. Қайырымдылық қызметінің сандық нәтижелерінің болуы (нәтиже жоқ – 0 балл, деңгейі төмен – 1-2 балл, қызмет деңгейі орташа – 3-4 балл, деңгейі жоғары – 5 балл);
3. Қайырымдылық көмекті жүзеге асырудың орнықтылығы мен әсері (әсері жоқ – 0 балл, әсері әлсіз – 1-2 балл, әсері қанағаттанарлық – 3 балл, әсері жақсы – 4 балл, әсері орнықты – 5 балл).
Ұйымныңа атауы/
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Әлеуметтік бағытталған, қоғамға пайдалы міндеттерді шешуге қосқан үлесі
Қайырымдылық қызметінің сандық нәтижелерінің болуы
Қайырымдылық көмекті жүзеге асырудың орнықтылығы мен әсері
Балл сомасы
Түсіндірме
1
2
_________(Қолы)
Қайырымдылық саласындағы
құрметті атақ беру
қағидаларына
4-қосымша
"Қайырымдылық үшін" төсбелгісінің сипаттамасы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің (бұдан әрі – Министрлік) "Қайырымдылық үшін" төсбелгісі Қазақстан Республикасында қайырымдылық қызметін дамытуға қосқан үлесі үшін азаматтарды қоғамдық тану және көтермелеу белгісі болып табылады.
"Қайырымдылық үшін" төсбелгісі белгіден және тағаннан тұрады.
Төсбелгі сары түстес жез металдан жасалған диаметрі 32 мм дұрыс шеңбер түрінде болады.
Медальдің беткі жағында (аверсте) бірінші көріністе күннің бейнесі жасалған, оның ішінде қызыл жүрек пен көгілдір түсте алақан орналасқан.
Медальдің сыртқы жағында (реверсте) шетін бойлай ұлттық ою-өрнек орналасқан. Ортаңғы бөлігінде "ҚАЙЫРЫМДЫЛЫҚ ҮШІН ____ ж." деген жазу бар жүрек орналасқан.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы сары түстес жез металдан жасалған ені 24 мм тікбұрышты планкаға жалғасады. Орталық бөлігінде ұлттық ою-өрнек орналасқан. Таған қатқыл лентамен көмкерілген.
Медальдағы барлық бейнелер мен жазулар шығыңқы. Медальдің шеті ернеумен жиектелген. Тағанның сыртқы жағында бұйымды киімге бекітетін визорлы бекіткіші бар түйреуіш орнатылған.