О внесении изменений и дополнения в приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства"
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 декабря 2025 года № 426. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 декабря 2025 года № 37769
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказе Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 236 "Об утверждении Правил выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, перечня приоритетных отраслей экономики (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32887) следующие изменения и дополнение:
в Правилах выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон), с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи или продления справок иностранцу или лицу без гражданства о соответствии его квалификации для самостоятельного трудоустройства.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Иностранец или лицо без гражданства (либо уполномоченное им лицо) (далее – услугополучатель) для получения государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" (далее – государственная услуга) направляет через веб-портал "электронного правительства", www.egov.kz, www.elicense.kz, www.migration.enbek.kz заявление о выдаче справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – заявление), с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства" (далее - перечень требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";

"Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2025 жылғы 30 желтоқсандағы № 426 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 желтоқсанда № 37769 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларын, шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) және олардағы сұранысқа ие кәсіптердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 236 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32887 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 14-5) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту тәртібін айқындайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам (не ол уәкілеттік берген адам) (бұдан әрі – қызмет алушы) "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" көрсетілетін мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет) алу үшін www.egov.kz, www. elicense.kz, www.migration.enbek.kz, "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама беру туралы өтінішті (бұдан әрі – өтініш) жібередi, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесінде (бұдан әрі - мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі) қөрсетілген құжаттар қоса беріле отыр.";

пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. При соответствии представленных документов по перечню требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам, сотрудник местного исполнительного органа в течение 2 (двух) рабочих дней со дня регистрации документов, направляет их на рассмотрение Комиссии.
8. Комиссией при рассмотрении заявлений и документов иностранцев или лиц без гражданства проверяется их соответствие квалификации и уровню образования к востребованным профессиям, в приоритетных отраслях экономики, утверждаемых в соответствии с подпунктом 14-5) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О миграции населения".
Уровень образования (профессиональная подготовка) и опыт (стаж) практической работы иностранца или лица без гражданства, подающих заявление о выдаче справки должны отвечать квалификационным требованиям в соответствии с профессиональными стандартами согласно пункту 5 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О профессиональных квалификациях", Квалификационным справочником должностей руководителей, специалистов и других служащих, утверждаемый уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 16-1) статьи 16 Трудового кодекса Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс), типовыми квалификационными характеристиками должностей руководителей, специалистов и других служащих организаций.
9. Комиссия проводит оценку на основании анализа документов, представленных иностранцем или лицом без гражданства, а также критериев квалификационных характеристик, предусмотренных пунктом 10 настоящих Правил, и дает рекомендации о выдаче либо об отказе в выдаче справки иностранцу или лицу без гражданства, с мотивированным обоснованием причин отказа предусмотренными пунктом 12 настоящих Правил. Решение Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней принимается отдельно в отношении каждого иностранца или лица без гражданства, оформляется протоколом и подписывается присутствующими на заседании членами комиссии.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица местного исполнительного органа.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. При соответствии представленных иностранцем или лицом без гражданства документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги для продления срока справки, местный исполнительный орган в течении 3 (трех) рабочих дней продлевает справку на срок действия трудового договора, но не более 3 (трех) лет.";

7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі бойынша ұсынылған құжаттар сәйкес келген кезде, құжаттар толық ұсынылған жағдайда жергілікті атқарушы органның қызметкері құжаттарды тіркеген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оларды Комиссияның қарауына жібереді.
8. Комиссия шетелдіктердің немесе азаматтығы жоқ адамдардың өтініштері мен құжаттарын қарау кезінде олардың "Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 14-5) тармақшасына сәйкес бекітілетін экономиканың басым салаларында талап етілетін кәсіптерге біліктілігі мен білімін сәйкестігін тексереді.
Анықтама беру туралы өтініш беретін шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның білім деңгейі (кәсіби даярлығы) мен практикалық жұмыс тәжірибесі (өтілі) "Кәсіптік біліктілік туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 5-тармағына сәйкес кәсіптік стандарттарға, Қазақстан Республиикасы Еңбек кодексінің (бұдан әрі – Еңбек кодексі) 16-бабының 16-1) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Басшылар, мамандар және басқа да қызметшілер лауазымдарының біліктілік анықтамалығына, ұйым басшылары, мамандары және басқа да қызметшілері лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларына сәйкес біліктілік талаптарына жауап беруге тиіс.
9. Комиссия шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам ұсынған құжаттарды талдаудың, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында көзделген біліктілік сипаттамалары өлшемшарттарының негізінде бағалау жүргізеді және шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға анықтама беру не осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесімен одан бас тарту туралы ұсынынымдар береді. Комиссияның шешімі 3 (үш) жұмыс күні ішінде әрбір шетелдік пен азаматтығы жоқ адамға қатысты бөлек қабылданады, хаттамамен ресімделеді және оған отырысқа қатысушы комиссия мүшелері қол қояды.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі "электрондық үкіметтің" веб-порталында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жергілікті атқарушы органның уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат ретінде жіберіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам анықтама мерзімін ұзарту үшін мемлекеттік қызмет қөрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі көзделген құжаттарды ұсынған сәйкестік кезінде жергілікті атқарушы орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде анықтаманы еңбек шартының қолданылу мерзіміне, бірақ 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімге ұзартады.";

пункты 18, 19, 20, 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"18. При изменении работодателя в течение срока действия справки, иностранец или лицо без гражданства в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня заключения нового трудового договора направляет в местный исполнительный орган письменное уведомление об этом.
19. При смене работодателя, переоформление ранее выданной справки иностранцу или лицу без гражданства осуществляется в порядке, предусмотренным пунктом 22 настоящих Правил.
20. При прекращении трудового договора по основаниям, предусмотренным трудовым законодательством Республики Казахстан, иностранный работник или лицо без гражданства в течение 5 (пяти) рабочих дней направляет в местный исполнительный орган письменное уведомление в произвольной форме.
21. Основанием для отзыва справки является осуществление иностранцем или лицом без гражданства трудовой деятельности по профессии не соответствующей справке.
Местным исполнительным органом производится отзыв справки на основании актов уполномоченных государственных органов, осуществляющих контроль по соблюдению трудового и миграционного законодательства Республики Казахстан, в случае осуществления трудовой деятельности, несвязанной с соответствующей справке.
22. Переоформление ранее выданной справки осуществляется при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, а также при смене работодателя.
Иностранец или лицо без гражданства в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, а также смены работодателя подает заявление через веб-портал "электронного правительства" о переоформлении справки, с приложением копий документов, подтверждающих указанные сведения.
Местный исполнительный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подачи заявления переоформляет справку с присвоением нового номера.";
дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Выдача дубликата справки иностранцу или лицу без гражданства осуществляется в случае утери или порчи справки.
Иностранец или лицо без гражданства в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты утери или порчи справки подает заявление через веб-портал "электронного правительства" www.elicense.kz или www.migration.enbek.kz с приложением документов, указанных в перечне требований к оказанию государственной услуги.
Местный исполнительный орган в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подачи заявления выдает дубликата справки.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

18, 19, 20, 21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Анықтаманың қолданылу мерзімі ішінде жұмыс беруші өзгерген кезінде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам жаңа еңбек шартын жасасқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жергілікті атқарушы органға жазбаша хабарлама жібереді.
19. Жұмыс беруші ауысқан кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамға анықтаманы қайта рәсімдеу осы Қағидалардың 22-тармағында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
20. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасында көзделген негіздер бойынша еңбек шарты тоқтатылған кезде шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам 5 (бес) жұмыс күні ішінде ол туралы жергілікті атқарушы органға жазбаша хабарлама ерікті түрде жібереді.
21. Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның анықтамаға сәйкес келмейтін кәсіп бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруы анықтаманы кері қайтарып алуға негіз болып табылады.
Тиісті анықтамаға байланысты емес еңбек қызметін жүзеге асырған жағдайда, Қазақстан Республикасының еңбек және көші-қон заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдардың актілері негізінде жергілікті атқарушы орган қолданыстағы анықтаманы кері қайтарып алуды жүргізеді.
22. Бұрын берілген анықтаманы қайта ресімдеу шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген, сондай-ақ жұмыс беруші ауысқан жағдайда жүзеге асырылады.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген, жұмыс беруші ауысқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы аталған мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, анықтаманы қайта ресімдеу туралы өтініш береді.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде анықтаманы жаңа нөмір бере отырып қайта ресімдейді.";
мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Анықтама жоғалған немесе бүлінген жағдайда шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға анықтаманың телнұсқасы беріледі.
Шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам анықтама жоғалған немесе бүлінген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде www.elicense.kz, www.migration.enbek.kz "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың тізбесінде көрсетілген құжаттарды сала отырып, өтініш береді.
Жергілікті атқарушы орган өтініш берілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде анықтаманың телнұсқасын береді.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Справка прекращает свое действие в следующих случаях:
1) истечения срока, на которую она выдана;
2) обнаружения осуществления иностранца или лица без гражданства трудовой деятельности по профессии не соответствующей справке.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных государственных органов, а также местных исполнительных органов и (или) их должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственной услуги производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Административный орган (должностное лицо), чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом административный орган (должностное лицо) чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющего требованиям, указанных в жалобе.
25. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес местного исполнительного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.";
приложения 1, 2 и 3 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) представление информации в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа;
4) доведение настоящего приказа до сведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, акиматов областей, городов республиканского значения и столицы для руководства в работе.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.

"23. Анықтаманың қолданысы мынадай:
1) оның берілген мерзімі аяқталған;
2) шетелдік немесе азаматтығы жоқ адамның анықтамаға сәйкес келмейтін кәсіп бойынша еңбек қызметін жүзеге асыруы анықталған жағдайларда тоқтатылады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін жергілікті атқарушы органдардың және (немесе) олардың лауазымды адамдарының мемлекеттік қызметін көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган (лауазымды адам) шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте шешімі, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын әкімшілік орган (лауазымды адам), егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермеуге құқылы.
25. Жергілікті атқарушы органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.";
1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде ақпаратты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін;
4) осы бұйрықты жұмыста пайдалану үшін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне, облыс, республикалық маңызы бар қала және астана әкімдіктерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
А. Ертаев
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 426
Приложение 1
к Правилам выдачи или
продления справок иностранцу
или лицу без гражданства
о соответствии его квалификации
для самостоятельного трудоустройства
Форма
___________________________
(наименование местного
исполнительного органа
областей, городов
республиканского значения,
столицы)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
___________________________
(№ паспорта (документа
удостоверяющего личность),
дата и орган выдачи)
адрес, телефон, факс
___________________________
местонахождение в стране
резидентства, телефон
Заявление
Прошу выдать/продлить/переоформить/выдать дубликат справки о соответствии
квалификации для самостоятельного трудоустройства по профессии
_____________________________________________________________________
(указывается профессия, отрасль экономики (вид экономической деятельности)
согласно перечню, утвержденному приказом уполномоченным органом по вопросам
миграции населения.
Сведения о работодателе (при продлении справки):
_____________________________________________________________________
(наименование работодателя, бизнес идентификационный номер или индивидуальный
идентификационный номер работодателя)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
выдачи справки о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства.
К заявлению прилагается:
1) __________________________________________
2) __________________________________________
Дата подачи заявления: "___" __________ 20 _ года
Подпись заявителя _________________
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 426
Приложение 2
к Правилам выдачи
или продления справок
иностранцу или лицу
без гражданства о соответствии
его квалификации
для самостоятельного трудоустройства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства
о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства"
Наименование государственной услуги: "Выдача или продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства"
Наименование подвида государственной услуги:

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің міндетін атқарушы
А. Ертаев
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 426 бұйрығына
1-қосымша
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
(облыстардың, республикалық
қалалары және астананың
әкімдіктері жергілікті
атқарушы органының атауы)
_________________________
(тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда))
_________________________
(паспортының (жеке басын
куәландыратын құжатының) №,
берілген күні және берген орган)
Мекенжайы, телефон, факс
_________________________
Резидент еліндегі мекенжайы,
телефоны
_________________________
Өтініш
Мамандығы бойынша өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы
анықтама беруді/ұзартуды/қайта рәсімдеуді/телнұсқасын беруді сұраймын
________________________________________________________________________
халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген тізбегі
сәйкес (кәсіп, экономика саласы (экономикалық қызмет түрі) көрсетіледі.
Жұмыс беруші туралы мәлеметтер (аңықтама ұзартылған жағдайда)
_________________________________________________________________________
(Жұмыс берушінің атауы, жұмыс берушінің бизнес сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі)
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтама беру үшін қажетті
менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін.
Өтінішке:
1) __________________________________________
2) __________________________________________
3) __________________________________________
қоса беріледі.
Өтініш берілген күн: 20_жылғы "__" ___________
Өтініш берушінің қолы _______________________
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 426 бұйрығына
2-қосымша
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі
туралы анықтама беру немесе
ұзарту қағидаларына
2-қосымша
"Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын талаптардың тізбесі
Мемлекеттік қызметтің атауы: "Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру немесе ұзарту"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы

1. Выдача справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
2. Продление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства;
3. Переоформление справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства в случае изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лиц без гражданства;
4. Выдача дубликата справки иностранцу или лицу без гражданства о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства в случае утери или порчи справки.
1
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www. elicense.kz или www.migration.enbek.kz.
3
Срок оказания государственной услуги
Выдача справки на срок до 3 (трех) месяцев – в течение 5 (пяти) рабочих дней (со дня регистрации заявления).
Продление справки - в течение 3 (трех) рабочих дней.
Переоформление справки – в течение 3 (трех) рабочих дней.
Выдача дубликата справки – в течение 3 (трех) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированными)
5
Результат оказания государственной услуги
Справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства по форме согласно Приложению 3, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы
График работы портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Местных исполнительных органов - с понедельника по пятницу в соответствии с графиком работы, с перерывом на обед, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет ресурсе местных исполнительных органов.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1. Өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама беру;
2. Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы ұзарту;
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманы қайта ресімдеу;
4. Анықтама жоғалған немесе бүлінген жағдайда өз бетінше жұмысқа орналасу үшін шетелдікке немесе азаматтығы жоқ адамға біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтаманың телнұсқасын беру.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Жергілікті атқарушы органдар
2
Мемлекеттік қызметтерді ұсыну жолдары
"Электрондық үкімет" веб-порталы www. egov. kz, www. elicense.kz немесе www. mig rati on. enbek. kz.
3
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
3 (үш) айға дейінгі мерзімге анықтама беру - 5 (бес) жұмыс күні ішінде (өтініш тіркелген күннен бастап).
Анықтаманы ұзарту – 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтаманы қайта ресімдеу - 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
Анықтаманың телнұсқасын беру - 3 (үш) жұмыс күні ішінде.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық түрде (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтер көрсету нәтижесі
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілігінің сәйкестігі туралы анықтама 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, немесе мемлекетік қызмет көрсетуге қойылатын талаптар тізбесі 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы уәждемелі жауап.
6
Мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндіріп алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
Портал жұмыс қызмет кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (жұмыс күні аяқталғаннан кейін өтініш берген кезде Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Жергілікті атқарушы органдар – Еңбек кодекске сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін түскі үзіліспен жұмыс кестесіне сәйкес.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурсында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

1. Для выдачи справки:
заявление;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранца;
нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) документов об образовании, прошедших процедуру признания или нострификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об образовании, за исключением случаев, когда иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, либо нотариально засвидетельствованные переводы (на казахском или русском языке) сертификатов для преподавания английского языка;
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованную нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке.
2. Для продления срока справки:
заявление о продлении справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
справка, ранее выданная уполномоченным органом;
копия трудового договора.
3. Для переоформления справки при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), номера и серии документа, удостоверяющего личность иностранца или лиц без гражданства:
заявление о переоформлении справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
копия документа, с изменениями фамилии, имени, отчества, номера и серии документа, удостоверяющего личность.
4. Для получения дубликата справки:
заявление о выдаче дубликата справки по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия документа, удостоверяющего личность иностранца;
копия документа, подтверждающего трудовую деятельность, засвидетельствованную нотариально, а также его перевод на казахском или русском языке.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1. Несоответствие требованиям к квалификации и уровню образования к профессиям, востребованным в приоритетных отраслях экономики (видах экономической деятельности) предусмотренным перечнем приоритетных отраслей (видов экономической деятельности) и востребованных в них профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц без гражданства.
2. Недостижение порогового значения результата оценки иностранца или лица без гражданства, составляющего шесть баллов.
3. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме

1. Аңықтама беру үшін:
өтініш;
жеке басты куәландыратын құжаттың электронды көшірмесі;
Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмеген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының білім туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен тану немесе нострификациялау рәсімінен өткен білімі туралы құжаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде) не ағылшын тілін оқыту үшін берілген сертификаттардың нотариат куәландырған аудармалары (қазақ немесе орыс тілінде);
еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы.
2. Анықтаманың мерзімін ұзарту үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманы ұзарту жөнінде өтініш;
уәкілетті орган бұрын берген анықтама;
еңбек шартының көшірмесі.
3. Шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі мен сериясы өзгерген жағдайда анықтаманы қайта ресімдеу үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманы қайта рәсімдеу туралы өтініш;
жеке басын куәландыратын құжаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), нөмірі мен сериясы өзгертілген құжаттың көшірмесі.
4. Анықтаманың телнұсқасын алу үшін:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтаманың телнұсқасын беру туралы өтініш;
жеке басты куәландыратын құжаттың электронды көшірмесі;
еңбек қызметін растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесі, сондай-ақ оның қазақ немесе орыс тіліндегі аудармасы.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер
1. Басым салалардың (экономикалық қызмет түрлерінің) тізбесінде көзделген экономиканың басым салаларында (экономикалық қызмет түрлерінде) талап етілетін кәсіптерге қойылатын біліктілік талаптарына және білім деңгейіне қойылатын талаптарға және шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды өз бетінше жұмысқа орналастыру үшін оларда талап етілетін кәсіптерге қойылатын талаптарға сәйкес келмеуі;
2. Алты балды құрайтын шетелдікті немесе азаматтығы жоқ адамды бағалау нәтижесінің қол жеткізбеу;
3. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігінің анықталуы. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған жағдайда уәкілетті орган немесе Мемлекеттік корпорацияның қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады.
10
Мемлекеттік қызметтерді, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну ерекшеліктерін ескеретін өзге де талаптар

1. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1411".
2. Для обращения через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz, www.migration.enbek.kz. услугополучателю необходимо получить индивидуальный идентификационный номер (ИИН) для получения электронной цифровой подписи (ЭЦП).
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 30 декабря 2025 года № 426
Приложение 3
к Правилам выдачи или
продления справок
или лицу без гражданства
соответствии его квалификации
для самостоятельного трудоустройства
Форма
___________________________
(наименование местного
исполнительного органа)
Справка о соответствии квалификации для самостоятельного трудоустройства
№_______ от ""____________ 20__г.
Выдана __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в том, что он (она) соответствует требованиям квалификации и уровню
образования для самостоятельного трудоустройства в Республике Казахстан
по следующей профессии, востребованной в приоритетных отраслях экономики:
_________________________________________________________________
(указывается профессия, востребованная в приоритетных отраслях экономики,
отрасль согласно перечню приоритетных отраслей и востребованных в них
профессий для самостоятельного трудоустройства иностранцев и лиц
без гражданства утверждаемым уполномоченным органом по вопросам миграции
населения.
Основание для выдачи справки ______________________________________
Срок действия справки: с ______________________ по___________________
(число, месяц, год) (число, месяц, год)
М.П.
________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)

1. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі және мәртебесі туралы ақпаратты біріңғай байланыс орталығы – "1411" арқылы алуға мүмкіндігі бар.
2. "Электрондық үкімет" веб-порталы - www. egov. kz, www. elicense.kz www. mig rati on. enbek. kz арқылы жүгіну үшін көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбаны (ЭЦҚ) алу үшін жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) алуы қажет.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 426 бұйрығына
3-қосымша
Өз бетінше жұмысқа орналасуы
үшін шетелдік немесе
азаматтығы жоқ адамға
біліктілігінің сәйкестігі туралы
анықтама беру немесе ұзарту
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
жергілікті атқарушы органының атауы
Өз бетінше жұмысқа орналасу үшін біліктілік сәйкестігі туралы анықтама
№ _____
20__ жылғы "__" __________
______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
______________________________________________________
Қазақстан Республикасында экономиканың басым салаларында сұранысқа ие мынадай кәсіп бойынша өз бетінше жұмысқа орналасуы үшін
біліктілік талаптарына және білім деңгейіне сәйкестігі үшін берілді:
____________________________________________________________________
Халықтың көші-қон мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бекітетін шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамдарды өз бетінше жұмысқа
орналасуы үшін басым салалар мен оларды талап етілетін кәсіптер тізбесіне сәйкес экономиканың басым салаларында, сұранысқа талап етілетін кәсіп көрсетіледі.
Анықтаманы беру үшін негіздеме _____________________________________
Анықтаманың қолданылу мерзімі ____________ бастап _____________ дейін
(күні, айы, жылы) (күні, айы, жылы)
М.О. ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)) (қолы)