О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 "Об утверждении Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения"
Приказ Министра транспорта Республики Казахстан от 29 декабря 2025 года № 451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37742
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 16 мая 2011 года № 279 "Об утверждении Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7006) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения, утвержденной указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Поставщик аэронавигационного обслуживания обеспечивает расчет пропускной способности диспетчерских пунктов (секторов) ОВД в соответствии с Методикой определения пропускной способности (далее – Методика определения пропускной способности) диспетчерских пунктов (секторов) обслуживания воздушного движения, утвержденной руководителем поставщика аэронавигационного обслуживания и согласованной с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации. Поставщик аэронавигационного обслуживания обеспечивает обслуживание воздушного движения в рамках установленных показателей пропускной способности, полученных в результате расчета. Регулирование пропускной способности органов ОВД и объемов воздушного движения осуществляется на этапах планирования использования воздушного пространства в соответствии с Правилами использования воздушного пространства Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 506";
в пункте 4:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) радиовещательное автоматическое зависимое наблюдение (сокращенная аббревиатура на английском языке ADS-B (далее – ADS-В)) – вид наблюдения, при котором воздушные суда, аэродромные транспортные средства и другие объекты могут автоматически передавать и/или принимать такую информацию, как опознавательный индекс, данные о местоположении и, при необходимости, дополнительные данные, используя радиовещательный режим линии передачи данных;";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) минимальная абсолютная высота в зоне (AMA) – минимальная абсолютная высота, подлежащая использованию в приборных метеорологических условиях (ПМУ) и обеспечивающая минимальный запас высоты над препятствиями в пределах установленной зоны, определяемой параллелями и меридианами;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) стандартный маршрут вылета по приборам (сокращенная аббревиатура на английском языке SID (далее – SID)) – установленный маршрут вылета по правилам полетов по приборам (ППП), связывающий аэродром или определенную взлетно-посадочную полосу аэродрома с назначенной основной точкой, обычно на заданном маршруте ОВД, в которой начинается этап полета по маршруту;";

"Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің 2025 жылғы 29 желтоқсандағы № 451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37742 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 16 мамырдағы № 279 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7006 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулықта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші аэронавигациялық қызмет көрсетуді берушінің басшысы бекіткен және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісілген әуе қозғалысына қызмет көрсетудің диспетчерлік пункттерінің (секторларының) өткізу қабілетін айқындау әдістемесіне (бұдан әрі – Өткізу қабілетін айқындау әдістемесі) сәйкес ӘҚҚ диспетчерлік пункттерінің (секторларының) өткізу қабілетін есептеуді қамтамасыз етеді. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші есептеу нәтижесінде алынған өткізу қабілеттілігінің белгіленген көрсеткіштері шеңберінде әуе қозғалысына қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді. ӘҚҚ органдарының өткізу қабілетін және әуе қозғалысының көлемін реттеу Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 506 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану қағидаларына сәйкес әуе кеңістігін пайдалануды жоспарлау кезеңдерінде жүзеге асырылады.";
4-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) радиохабарлық автоматты тәуелді бақылау (ADS-B ағылшын тіліндегі қысқартылған аббревиатура (бұдан әрі – ADS-В)) – әуе кемелері, әуеайлақтық көлік құралдары және басқа да объектілер автоматты түрде сәйкестендіру индексі, орналасқан жері туралы деректер және қажет болған жағдайда қосымша деректер сияқты ақпаратты бере және/немесе қабылдай алатын байқау түрі, деректер желісінің хабар тарату режимін пайдалану;";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) аймақтағы ең төменгі абсолюттік биіктік (AMA) – аспаптық метеорологиялық жағдайларда (ЖМҚ) пайдалануға жататын және параллельдермен және меридиандармен айқындалатын белгіленген аймақ шегінде кедергілерден ең аз биіктік қорын қамтамасыз ететін ең төменгі абсолюттік биіктік;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) аспаптар бойынша ұшудың стандартты бағыты (SID ағылшын тіліндегі қысқартылған аббревиатура (бұдан әрі – SID)) – әуеайлақты немесе әуеайлақтың белгілі бір ұшу-қону жолағын белгіленген негізгі нүктемен байланыстыратын аспаптар бойынша ұшу қағидалары (АҰҚ) бойынша ұшудың белгіленген бағыты, әдетте бағыт бойынша ұшу кезеңі басталатын ӘҚҚ берілген маршрутында;";

дополнить подпунктом 36-1) следующего содержания:
"36-1) зона аэродромного движения (Aerodrome Traffic Zone) – воздушное пространство определенных размеров вокруг аэродрома, установленное для обеспечения безопасности аэродромного движения;";
дополнить подпунктом 56-1) следующего содержания:
"56-1) глобальная навигационная спутниковая система (далее – GNSS) – глобальная система определения местоположения и времени, которая включает одно или несколько созвездий спутников, бортовые приемники и систему контроля целостности, дополненная по мере необходимости с целью поддержания требуемых навигационных характеристик для планируемой операции;";
дополнить подпунктом 105-1) следующего содержания:
"105-1) основная точка – установленное географическое место, используемое для определения маршрута ОВД, траектории полета воздушного судна и для других целей навигации и ОВД;";
дополнить подпунктом 120-1) следующего содержания:
"120-1) минимальная абсолютная высота в секторе – наименьшая абсолютная высота, которая может быть использована и которая будет обеспечивать минимальный запас высоты 300 метров (1000 фут) над всеми объектами, находящимися в секторе круга радиусом 46 километров (25 морских миль), в центре которого расположены основная точка, контрольная точка аэродрома или контрольная точка вертодрома;";
пункт 17-1 изложить в следующей редакции:
"17-1. Поставщик аэронавигационного обслуживания представляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации ежеквартальный, полугодовой и годовой анализы состояния безопасности полетов. Структура и направления проводимого анализа определяются поставщиком аэронавигационного обслуживания с учетом рекомендаций документа Международной организации гражданской авиации Правила аэронавигационного обслуживания "Организация воздушного движения (Doc PANS-ATM 4444)".";
пункт 17-18 изложить в следующей редакции:
"17-18. Выполнение должностных обязанностей диспетчером органа ОВД (службы ОВД) на рабочем месте осуществляется при наличии действующего свидетельства диспетчера ОВД.";
пункт 17-35 изложить в следующей редакции:
"17-35. Специалист ОВД не работает в рабочих сменах более 6 дней подряд.";
пункт 17-37 изложить в следующей редакции:
"17-37. Специалист ОВД не работает в течение двух рабочих смен, следующих одна за другой. Специалисту ОВД предоставляется время на отдых между рабочими сменами не менее 12 часов.";
пункт 17-44 изложить в следующей редакции:
"17-44. При интенсивности воздушного движения в пределах района (зоны) ответственности конкретного диспетчерского пункта, когда достигается значение пропускной способности органов ОВД (районов, секторов), установленное Методикой определения пропускной способности, специалисту ОВД после каждого часа работы дополнительно предоставляется перерыв продолжительностью не менее 10 минут.";

мынадай мазмұндағы 36-1) тармақшамен толықтырылсын:
"36-1) әуеайлақтағы қозғалыс аймағы (Aerodrome Traffic Zone) – әуеайлақтағы қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін белгіленген, әуеайлақ маңындағы белгілі бір өлшемдегі әуе кеңістігі;";
мынадай мазмұндағы 56-1) тармақшамен толықтырылсын:
"56-1) ғаламдық навигациялық спутниктік жүйе (бұдан әрі – GNSS) – жоспарланған операция үшін талап етілген навигациялық сипаттамаларды қолдау мақсатында қажеттілігіне қарай толықтырылған, бақылаудың тұтастық жүйесі мен борттық қабылдағыштар, ғарыштың бір немесе бірнеше шоқжұлдызы кіретін, орналасқан орны мен уақытын анықтаудың ғаламдық жүйесі;";
мынадай мазмұндағы 105-1) тармақшамен толықтырылсын:
"105-1) негізгі нүкте – ӘҚҚ маршрутын, әуе кемесінің ұшу траекториясын айқындау үшін және навигацияның және ӘҚҚ-дің басқа да мақсаттары үшін пайдаланылатын белгіленген географиялық орын;";
мынадай мазмұндағы 120-1) тармақшамен толықтырылсын:
"120-1) сектордағы ең төменгі абсолюттік биіктік – пайдаланылуы мүмкін және ортасында негізгі нүкте, әуеайлақтың бақылау нүктесі немесе тікұшақ айлағының бақылау нүктесі орналасқан радиусы 46 километр (25 теңіз мильдер) шеңбер секторындағы барлық объектілердің үстінен ең төмен дегенде 300 метр (1000 фут) артық биіктікті қамтамасыз ететін ең аз абсолюттік биіктік;";
17-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға ұшу қауіпсіздігінің жай-күйіне тоқсан сайынғы, жартыжылдық және жылдық талдаулар ұсынады. Жүргізілетін талдаудың құрылымы мен бағыттарын Халықаралық азаматтық авиация ұйымының "Әуе қозғалысын ұйымдастыру (Doc PANS-ATM 4444)" аэронавигациялық қызмет көрсету ережесі құжатының ұсынымдарын ескере отырып, аэронавигациялық қызмет көрсетуді жеткізуші айқындайды.";
17-18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-18. ӘҚҚ органының (ӘҚҚ қызметінің) диспетчері лауазымдық міндеттерін жұмыс орнында ӘҚҚ диспетчерінің қолданыстағы куәлігі болған жағдайда жүзеге асырады.";
17-35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-35. ӘҚҚ маманы жұмыс ауысымында 6 күннен артық жұмыс істемейді.";
17-37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-37. ӘҚҚ маманы бірінен соң бірі екі жұмыс ауысымында жұмыс істемейді. ӘҚҚ маманына жұмыс ауысымдары арасында кемінде 12 сағат демалуға уақыт беріледі.";
17-44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-44. Өткізу қабілетін айқындау әдістемесінде белгіленген ӘҚҚ органдарының (аудандардың, секторлардың) өткізу қабілеттілігінің мәніне қол жеткізілген кезде нақты диспетчерлік пункттің жауапкершілік ауданы (аймағы) шегінде әуе қозғалысының қарқындылығы кезінде ӘҚҚ маманына жұмыстың әр сағатынан кейін ұзақтығы кемінде 10 минут қосымша үзіліс беріледі.";

дополнить пунктом 80-1 следующего содержания:
"80-1. Система наблюдения ОВД обеспечивает представление непрерывно обновляемой информации наблюдения, включая отображения местоположения воздушных судов.";
пункт 83 изложить в следующей редакции:
"83. Системы наблюдения ОВД, такие как первичный обзорный радиолокатор (далее – ПОРЛ), вторичный обзорный радиолокатор (ВОРЛ), ADS-B и MLAT применяются при ОВД самостоятельно или в сочетании, в том числе для обеспечения эшелонирования воздушных судов, при условии:
1) в пределах данного района обеспечивается перекрытие применяемой системой наблюдения;
2) вероятность обнаружения, точность и целостность системы (систем) наблюдения ОВД являются удовлетворительными;
3) в случае использования ADS-B доступность данных от участвующих воздушных судов является приемлемой.";
пункт 90 исключить;
подпункт 1) пункта 91 изложить в следующей редакции:
"1) отдельных символов местоположения воздушных судов, например символов, генерируемых ПОРЛ, ВОРЛ, ADS-B или MLAT, или объединенных символов;";
пункт 174-1 изложить в следующей редакции:
"174-1. Эшелонирование, основанное на использовании символов местоположения (отметок) ADS-В, ВОРЛ, MLAT, и/или ПОРЛ, применяется таким образом, чтобы расстояние между центрами символов местоположения (отметок), указывающих местоположение соответствующих воздушных судов, было всегда не меньше установленного пунктами 172 и 172-1 настоящей Инструкции минимума.";
пункты 198, 199 и 200 изложить в следующей редакции:
"198. При отсутствии радиолокационного контроля и/или информации от ADS-B, но устойчивой работе пилотажно – навигационного оборудования орган ОВД разрешает экипажу воздушного судна выполнять заход на посадку в соответствии с опубликованными схемами захода на посадку по ППП или заход на посадку по ПВП при наличии соответствующих метеорологических условий.
199. При наличии РЛК, информации от ADS-B и неустойчивой работе пилотажно-навигационного оборудования орган ОВД разрешает экипажу воздушного судна выполнять заход на посадку методом радиолокационного векторения, используя карты (схемы) минимальных высот аэродрома.
200. При отсутствии радиолокационного контроля, информации от ADS-B и неустойчивой работе навигационного оборудования орган ОВД не разрешает снижение с нижнего безопасного эшелона. В этом случае воздушное судно следует на запасной аэродром.";
пункт 211 изложить в следующей редакции:
"211. Диспетчер АДЦ (ДПРА) обеспечивает установленные интервалы эшелонирования для полетов по ППП между воздушными судами, следующими одно за другим и выполняющими визуальный заход на посадку до доклада экипажа воздушного судна, следующего позади, об установлении визуального контакта с воздушным судном, которому затем дается указание продолжать заход на посадку и самостоятельно выдерживать эшелонирование относительно находящегося впереди воздушного судна.";

мынадай мазмұндағы 80-1-тармақпен толықтырылсын:
"80-1. ӘҚҚ бақылау жүйесі әуе кемелерінің орналасқан жерін көрсетуді қоса алғанда, үздіксіз жаңартылатын бақылау ақпаратын ұсынуды қамтамасыз етеді.";
83-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"83. ӘҚҚ бақылау жүйелері, бастапқы шолу радиолокатор (бұдан әрі – БШРЛ), қайталама шолу радиолокаторы (ҚШРЛ) ретінде, ADS-B және MLAT, ӘҚҚ кезінде, оның ішінде әуе кемелерін эшелондауды қамтамасыз ету үшін дербес немесе ұштастырылып, мына жағдайлар кезінде қолданылады:
1) осы ауданның шегінде радиолокациялық қамтуды қамтамасыз етеді;
2) ӘҚҚ бақылау жүйелерінің табылу ықтималдығы, дәлдік және жұмысқа қабілеттілік жүйесі (жүйелері) қанағаттанарлық болып табылады;
3) ADS-B пайдалану жағдайында қатысушы әуе кемелерінен алынатын деректердің қолжетімділігі.";
90-тармақ алып тасталсын;
91-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әуе кемелерінің орналасқан жерінің жеке символдары, мысалы, БШРЛ, ҚШРЛ, ADS-B немесе MLAT жасаған символдар немесе біріктірілген символдар;";
174-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"174-1. ADS-В, ҚШРЛ, MLAT және/немесе БШРЛ орналасу орнының символдарын (белгілерін) пайдалануға негізделген эшелондау тиісті әуе кемелерінің орналасқан жерін көрсететін орналасу орны символдарының (белгілерінің) орталықтары арасындағы қашықтық әрқашан осы Нұсқаулықтың 172 және 172-1-тармақтарында белгіленгеннен кем болмайтындай етіп қолданылады.";
198, 199 және 200-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"198. ADS-B-ден радиолокациялық бақылау және/немесе ақпарат болмаған, бірақ пилотаждық-навигациялық жабдықтың тұрақты жұмысы болған кезде ӘҚҚ органы әуе кемесінің экипажына тиісті метеорологиялық жағдайлар болған кезде АҰҚ бойынша қонуға кірудің немесе КҰҚ бойынша қонуға кірудің жарияланған схемаларына сәйкес қонуға кіруді орындауға рұқсат береді.
199. РЛК, ADS-B ақпараты және пилотаждық-навигациялық жабдықтың тұрақсыз жұмысы болған кезде ӘҚҚ органы әуе кемесінің экипажына әуеайлақтың ең төменгі биіктік карталарын (сызбаларын) пайдалана отырып, радиолокациялық векторлау әдісімен қонуға кіруді орындауға рұқсат береді.
200. Радиолокациялық бақылау, ADS-B ақпараты және навигациялық жабдықтың тұрақсыз жұмысы болмаған кезде ӘҚҚ органы төменгі қауіпсіз эшелоннан төмендетуге рұқсат бермейді. Мұндай жағдайда әуе кемесі қосалқы әуеайлаққа барады.";
211-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"211. ӘДО (ӘАДП) диспетчері әуе кемесімен көзбен шолып байланыс орнату туралы артта келе жатқан әуе кемесі экипажының баяндамасына дейін бірінен соң бірі келе жатқан және қонуға көзбен шолып кіруді орындайтын әуе кемелері арасындағы АҰҚ бойынша ұшулар үшін белгіленген эшелондау аралықтарын қамтамасыз етеді, содан кейін оған қонуға кіруді жалғастыру және алда тұрған әуе кемесіне қатысты эшелондауды өз бетінше ұстап тұру нұсқауы беріледі кемелер.";

дополнить пунктом 242-1 следующего содержания:
"242-1. В начале полета на конечном участке захода на посадку на борт воздушного судна передается следующая информация:
1) значительные изменения среднего направления и скорости приземного ветра, соответствующие следующим критериям:
среднее направление приземного ветра изменилось на 60 градусов или более по сравнению с направлением, указанным в последней сводке, при чем средняя скорость до и (или) после изменения составляет 5 м/с (10 узлов) или более;
средняя скорость приземного ветра изменилась на 5 м/с (10 узлов) или более по сравнению со скоростью, указанной в последней сводке;
величина отклонения от средней скорости приземного ветра (порывы) возросла на 5 м/с (10 узлов) или более по сравнению с величиной, указанной в последней сводке, средняя скорость до и (или) после изменения составляет 8 м/с (15 узлов) или более;
изменения ветра превышают предельные величины в эксплуатационном отношении значения.
При наличии в диспетчерском пункте информации о ветре в виде составляющих ветра, значительными изменениями являются:
средняя составляющая встречного ветра: 5 м/с (10 узлов);
средняя составляющая попутного ветра: 1 м/с (2 узла);
средняя составляющая бокового ветра: 3 м/с (5 узлов);
2) последняя информация, если она имеется, о сдвиге ветра и/или турбулентности в зоне конечного участка захода на посадку;
3) текущие данные о репрезентативной видимости в направлении захода на посадку и посадки или, если имеются, текущие значения дальности видимости на ВПП и, если целесообразно, тенденция их изменений.";
главу 15 дополнить параграфом 12 следующего содержания:
"Параграф 12. Основное местное движение
243-7. Информация об основном местном движении, о котором известно диспетчеру, передается вылетающим и прибывающим воздушным судам незамедлительно. Основное местное движение означает любые воздушные суда, транспортные средства или персонал, находящиеся на или вблизи используемой ВПП, либо движение в зоне взлета и набора высоты или зоне конечного этапа захода на посадку, которое может создать угрозу столкновения для вылетающего или прибывающего воздушного судна. Информация об основном местном движении представляется в форме, удобной для распознавания.
243-8. Информация об основном местном движении передается своевременно, непосредственно экипажу, либо через диспетчерский пункт подхода при осуществлении координации (по решению аэродромного диспетчера для обеспечения безопасности полетов), либо по запросу воздушных судов.";
пункт 252 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 242-1-тармақпен толықтырылсын:
"242-1. Ұшудың басында қонуға кірудің соңғы учаскесінде әуе кемесінің бортына мынадай ақпарат беріледі:
1) келесі критерийлерге сәйкес келетін желдің орташа бағыты мен жылдамдығының айтарлықтай өзгеруі:
жерге жақын желдің орташа бағыты 60 градус өзгертілсе, немесе соңғы мәліметте көрсетілген бағытымен салыстырғанда одан да астам болса және/немесе өзгерілгеннен кейін 5 м/с (10 торап) немесе одан астам құрайтын болса;
жерге жақын желдің жылдамдығы 5 м/с (10 торап) немесе соңғы мәліметте көрсетілген жылдамдықпен салыстырғанда одан астам өзгертілсе;
жердегі желдің орташа жылдамдығынан ауытқу өлшемі 5 м/с (10 торап) өсіп кетсе немесе соңғы мәліметте көрсетілген мөлшермен салыстырғанда одан да асса, осының барысында өзгергенге дейінгі және/немесе өзгертілгеннен кейінгі орташа жылдамдық 8 м/с (15 торап) немесе одан астам құрайтын болса;
желдің өзгерістерін пайдалану жағынан шекті шамасын арттырады.
Диспетчерлік пунктте желдің құрамдас бөліктері түріндегі жел туралы ақпарат болған кезде елеулі өзгерістер болып табылады:
қарсы желдің орташа құрамдас бөлігі: 5 м/с (10 торап);
ілеспе желдің орташа құрамдас бөлігі: 1 м/с (2 торап);
бүйірлік желдің орташа құрамдас бөлігі: 3 м/с (5 торап)
2) соңғы ақпарат, егер бар болса, қонуға кірудің соңғы учаскесінің аймағындағы желдің ауысуы және/немесе турбуленттілік туралы;
3) қонуға кіру және қону бағытындағы өкілдік көріну туралы ағымдағы деректер немесе егер бар болса, ҰҚЖ-дағы көріну қашықтығының ағымдағы мәндері және, егер қажет болса, олардың өзгеру үрдісі.";
15-тарау мынадай мазмұндағы 12-параграфпен толықтырылсын:
"12-параграф. Негізгі жергілікті қозғалыс
243-7. Диспетчерге белгілі негізгі Жергілікті қозғалыс туралы ақпарат ұшып шығатын және келетін әуе кемелеріне дереу беріледі. Негізгі жергілікті қозғалыс пайдаланылатын ҰҚЖ-да немесе оған жақын орналасқан кез келген әуе кемелерін, көлік құралдарын немесе персоналды не ұшып көтерілу және биіктікке көтерілу аймағындағы немесе ұшып шығатын немесе келетін әуе кемесі үшін соқтығысу қаупін тудыруы мүмкін қонуға кірудің соңғы кезеңі аймағындағы қозғалысты білдіреді. Негізгі жергілікті қозғалыс туралы ақпарат тануға ыңғайлы түрде ұсынылады.
243-8. Негізгі жергілікті қозғалыс туралы ақпарат уақтылы, тікелей экипажға не үйлестіруді жүзеге асыру кезінде (ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін әуеайлақ диспетчерінің шешімі бойынша) немесе әуе кемелерінің сұрау салуы бойынша тәсілдің диспетчерлік пункті арқылы беріледі.";
252-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"252. Инструкция по операциям в условиях ограниченной видимости, касающаяся начала и продолжения точных заходов на посадку по категориям II/III, а также вылетов в условиях RVR менее 550 метров разрабатывается и утверждается эксплуатантом аэродрома (аэропорта) совместно со службой ОВД на основании положений документа EUR Doc 013 "European Guidance Material On All Weather Operations At Aerodromes" и согласовывается с уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.";
дополнить пунктом 323-1 следующего содержания:
"323-1. Перед предоставлением воздушному судну обслуживания ОВД на основе наблюдения устанавливается опознавание этого воздушного судна, о чем информируется пилот. После этого опознавание сохраняется до прекращения обслуживания ОВД на основе наблюдения.";
дополнить пунктом 353-1 следующего содержания:
"353-1. При появлении на индикаторе воздушной обстановки сигнала тревоги ADS-B, оповещающего о возникновении аварийного положения общего характера, и при отсутствии указания на конкретный характер аварийной ситуации, диспетчер осуществляет следующие действия:
1) устанавливает радиосвязь с воздушным судном для уточнения характера аварийной ситуации;
2) при отсутствии ответа от воздушного судна даҰт указание выполнить манҰвр для подтверждения его отображения на индикаторе воздушной обстановки и подтверждения факта одностороннего приҰма передач органа ОВД воздушным судном.";
пункт 361 изложить в следующей редакции:
"361. Диспетчер органа ОВД при отображении на ИВО кода ответчика ВОРЛ "7600", определяет характер потери путем передачи указания экипажу воздушного судна на включение приемоответчика в режим "опознавание", на изменение кода ответчика ВОРЛ, режима передачи ADS-B или курса следования. Определив, что экипаж принимает указания (передачи), дальнейшее ОВД этим воздушным судном осуществляется с использованием изменений кода ВОРЛ, режима передачи ADS-B или передачи команды на включение приемоответчика в режим "опознавание" для подтверждения приема выданных разрешений.";
дополнить пунктом 361-1 следующего содержания:
"361-1. Если действия, указанные в пункте 361 настоящей Инструкции, не приносят результатов, их повторяют на любом другом имеющемся канале, который, как предполагается, данное воздушное судно может прослушивать.";
подпункт 2) пункта 408 изложить в следующей редакции:
"2) другие воздушные суда, представившие план полета или местонахождение которых известно органам ОВД из других источников с учетом положений пункта 1 статьи 60 и пункта 4 статьи 61 Закона Республики Казахстан "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации";";

"252. II/III санаттар бойынша қонуға нақты кірулердің басталуына және жалғасуына, сондай-ақ RVR жағдайында 550 метрден кем ұшуға қатысты шектеулі көріну жағдайындағы операциялар жөніндегі нұсқаулықты әуеайлақтың (әуежайдың) пайдаланушысы EUR Doc 013 "European Guidance Material On All Weather Operations at Aerodromes" құжатының ережелері негізінде ӘҚҚ қызметімен бірлесіп әзірлейді және бекітеді және азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйыммен келісіледі.";
мынадай мазмұндағы 323-1-тармақпен толықтырылсын:
"323-1. Әуе кемесіне ӘҚҚ-ға қызмет көрсетуді ұсынар алдында байқау негізінде осы әуе кемесін тану белгіленеді, ол туралы ұшқыш хабардар етіледі. Осыдан кейін сәйкестендіру бақылау негізінде ӘҚҚ-ға қызмет көрсету тоқтатылғанға дейін сақталады.";
мынадай мазмұндағы 353-1-тармақпен толықтырылсын:
"353-1. Әуе жағдайының индикаторында жалпы сипаттағы авариялық жағдайдың туындағаны туралы хабарлайтын ADS-B дабыл сигналы пайда болған кезде және авариялық жағдайдың нақты сипатына нұсқау болмаған кезде диспетчер мынадай әрекеттерді жүзеге асырады:
1) авариялық жағдайдың сипатын нақтылау үшін әуе кемесімен радиобайланыс орнатады;
2) әуе кемесінен жауап болмаған кезде әуе жағдайының индикаторында оның көрсетілуін растау және әуе кемесімен ӘҚҚ органының берілістерін біржақты қабылдау фактісін растау үшін маневр жасауға нұсқау береді.";
361-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"361. ӘҚҚ органының диспетчері ИВО-да жауапкердің ҚШРЛ кодын "7600" көрсеткен кезде әуе кемесінің экипажына қабылдау-жауапкерді "тану" режиміне қосуға, жауапкердің ҚШРЛ кодын, ADS-B беру режимін немесе жүру курсын өзгертуге нұсқау беру арқылы жоғалту сипатын айқындайды. Экипаж нұсқауды (беруді) қабылдайтынын айқындай отырып, осы әуе кемесімен бұдан әрі ӘҚҚ берілген рұқсаттардың қабылданғанын растау үшін ҚШРЛ кодының, ADS-B беру режимінің өзгерістерін немесе қабылдау-жауап берушіні "тану" режиміне қосуға команданы беруді пайдалана отырып жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 361-1-тармақпен толықтырылсын:
"361-1. Егер осы Нұсқаулықтың 361-тармағында көрсетілген әрекеттер нәтиже бермесе, оларды осы әуе кемесі тыңдай алады деп болжанатын кез келген басқа қолда бар арнада қайталайды.";
408-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 60-бабы 1-тармағының және 61-бабының 4-тармағының ережелерін есептеу ұшу жоспарын ұсынған немесе олардың орналасу орны ӘҚҚ органдарына өзге көздерден белгілі болған басқа әуе кемелері;";

дополнить пунктами 411-1 и 411-2 следующего содержания:
"411-1. Поставщик аэронавигационного обслуживания вносит и поддерживает актуальность контактной информации, содержащейся в Справочнике по контролю за полетами (OPS CTRL), разработанного ИКАО в соответствии с документом "Руководство по глобальной системе оповещения о бедствии и обеспечения безопасности полетов воздушных судов (GADSS)" (Doc 10165), в отношении центров полетной информации или районных диспетчерских центров, указанных в пунктах 27 и 28 настоящей Инструкции.
411-2. В Справочнике по контролю за полетами (OPS CTRL) указываются контактные данные лица, занимающего должность руководителя полетов или эквивалентную должность.
Инструктивный материал по использованию Справочника по контролю за полетами (OPS CTRL) содержится в документе ИКАО "Руководство по глобальной системе оповещения о бедствии и обеспечения безопасности полетов воздушных судов (GADSS)" (Doc 10165).";
пункт 415 изложить в следующей редакции:
"415. Информация, передаваемая в координационный центр поиска и спасания, имеет следующее содержание:
1) стадия аварийного положения (стадия неопределенности – INCERFA, стадия тревоги – ALERFA или стадия бедствия DETRESFA);
2) наименование органа, передающего сообщение;
3) характер происшествия;
4) необходимая информация, касающаяся плана полета;
5) орган, у которого был на связи экипаж воздушного судна в последний раз, время и использованное средство;
6) информация о последнем местоположении и способ его определения;
7) окраска и отличительная маркировка воздушного судна (при наличии информации);
8) наличие опасных грузов (при наличии информации);
9) действия, предпринятые органом, передающим уведомление и другие необходимые сведения.
Если какая-либо информация, указанная в настоящем пункте, отсутствовала в момент передачи уведомления координационному центру поиска и спасания, орган ОВД пытается получить ее до объявления стадии бедствия, если имеется обоснованная уверенность в том, что эта стадия наступит.
Информация о местоположении воздушного судна, терпящего бедствие, может быть получена из хранилища данных о местоположении терпящего бедствие воздушного судна (LADR). Инструктивный материал по использованию LADR содержится в документе ИКАО "Руководство по глобальной системе оповещения о бедствии и обеспечения безопасности полетов воздушных судов (GADSS)" (Doc 10165) и добавлении 9 части I Приложения 6 ИКАО "Эксплуатация воздушных судов".";
дополнить пунктом 428-1 следующего содержания:
"428-1. При обнаружении органом ОВД в его районе ответственности неопознанного воздушного судна необходимо установить его принадлежность для обеспечения эшелонирования, либо по требованию органов УВД во избежание перехвата.
С этой целью орган ОВД:

мынадай мазмұндағы 411-1 және 411-2-тармақтармен толықтырылсын:
"411-1. Аэронавигациялық қызмет көрсетуді беруші ұшу ақпараты орталықтарына немесе аудандық диспетчерлік орталықтарға қатысты "Апат туралы хабарлаудың жаһандық жүйесі және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулық (GADSS)" (Doc 10165) құжатына сәйкес ИКАО әзірлеген ұшуды бақылау жөніндегі анықтамалықта (OPS CTRL) қамтылған байланыс ақпаратын енгізеді және өзектілігін қолдайды, осы Нұсқаулықтың 27 және 28-тармақтарында көрсетілген.
411-2. Ұшуды бақылау жөніндегі анықтамалықта (OPS CTRL) ұшу басшысы лауазымын немесе оған теңестірілген лауазымды атқаратын адамның байланыс деректері көрсетіледі.
Ұшуды бақылау жөніндегі анықтамалықты (OPS CTRL) Пайдалану жөніндегі нұсқаулық материал ИКАО-ның "Жаһандық апат туралы ескерту және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жүйесі (GADSS) жөніндегі нұсқаулық" (Doc 10165) құжатында қамтылған.";
415-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"415. Іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығына берілген ақпараттың мынадай мазмұны бар:
1) авариялық жағдай сатысы (белгісіздік сатысы – INCERFA, дабыл сатысы – ALERFA немесе апат сатысы - DETRESFA);
2) хабарлама берген органның атауы;
3) оқиғаның сипаты;
4) ұнғу жоспарына қатысты қажетті ақпарат;
5) әуе кемесінің экипажы байланыста соңғы рет болған орган, уақыт және пайдаланылған құрал;
6) соңғы орналасқан жері туралы ақпарат және оны анықтау тәсілдері;
7) әуе кемесінің түсі мен ерекшеленетін таңбасы (ақпарат бар болған кезде);
8) қауіпті жүктердің бар болуы (ақпарат болған жағдайда);
9) хабарламаны және басқа қажетті мәліметтерді беретін, орган қолданатын іс-қимылдар.
Егер осы тармақта аталған кез келген ақпарат іздестіруді және құтқаруды үйлестіру орталығына хабарлама беру сәтінде болмаса, егер апат сатысы болады деген негізделген сенімділік бар болса, ӘҚҚ органы оны апат сатысына дейін алуға тырысады.
Апатқа ұшыраған әуе кемесінің орналасқан жері туралы ақпарат апатқа ұшыраған әуе кемесінің орналасқан жері туралы деректер қоймасынан (LADR) алынуы мүмкін. LADR Пайдалану жөніндегі нұсқаулық материал ИКАО-ның "Апат туралы хабарлаудың жаһандық жүйесі және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету (GADSS) жөніндегі нұсқаулық" (Doc 10165) құжатында және ИКАО-ның "Әуе кемелерін пайдалану" 6-қосымшасының I бөлігінің 9-қосымшасында қамтылған.";
мынадай мазмұндағы 428-1-тармақпен толықтырылсын:
"428-1. ӘҚҚ органы өз ауданында танылмаған әуе кемесінің жауапкершілігін анықтаған кезде оның эшелондауды қамтамасыз ету үшін не ұстап қалуды болдырмау үшін ӘҚБ органдарының талабы бойынша оның тиесілігін белгілеу қажет.
Осы мақсатта ӘҚҚ органы:

1) предпринимает попытки установить с этим воздушным судном двустороннюю связь;
2) в случае невозможности установления связи:
запрашивает сведения об указанном полете у смежных органов ОВД (УВД) в пределах РПИ и просит их установить двустороннюю связь с воздушным судном;
запрашивает сведения об этом полете у органов ОВД (УВД), обслуживающих смежные РПИ, и просит их установить двустороннюю связь с воздушным судном;
3) запрашивает информацию от других воздушных судов в этом районе, если они наблюдают указанное неопознанное воздушное судно.";
пункт 444 изложить в следующей редакции:
"444. Орган ОВД, получив сообщение о выполнении аварийного снижения с пересечением эшелонов, занятых другими воздушными судами, предпринимает все возможные меры для обеспечения безопасности воздушного движения. Органы ОВД передают информацию о выполнении аварийного снижения воздушным судам, с которыми конфликтует воздушное судно, выполняющее аварийное снижение.
Орган ОВД:
сообщает воздушному судну, выполняющему аварийное снижение, о минимальной абсолютной высоте полета в зоне (AMA) и значение атмосферного давления аэродрома, приведенное к уровню моря (в случае снижения в район аэродрома) или минимальное давление, приведенное к среднему уровню моря по району полета (при снижении по маршруту);
при пересечении эшелонов, занятых другими воздушными судами, предпринимает меры для обеспечения безопасности воздушного движения и передает информацию о выполнении аварийного снижения воздушным судам, с которыми конфликтует воздушное судно;
информирует другие органы ОВД, которые могут быть затронуты аварийным снижением.";
пункт 447 изложить в следующей редакции:
"447. Для того чтобы уменьшить последствия полного отказа наземного радиооборудования в целях обеспечения безопасности полетов, разрабатываются инструкции по резервированию средств РТОП и связи в соответствии с Правилами радиотехнического обеспечения полетов и авиационной электросвязи в гражданской авиации, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 июня 2017 года № 402 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15554).";
пункт 471-5 изложить в следующей редакции:
"471-5. Если пилот докладывает о том, что он не может продолжать полет по ПВП, то диспетчер ОВД сообщает пилоту минимальную безопасную абсолютную высоту полета в зоне (AMA), где воздушное судно находится или предполагается, что находится (в том числе с использованием плановой информации).";
пункт 488 изложить в следующей редакции:

1) осы әуе кемесімен екіжақты байланыс орнатуға әрекет жасайды;
2) байланыс орнату мүмкін болмаған жағдайда:
ҰАА шегінде көршілес ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарынан көрсетілген ұшу туралы мәліметтерді сұратады және олардан әуе кемесімен екіжақты байланыс орнатуды сұрайды;
осы ұшу туралы мәліметтерді көршілес ҰАА қызмет көрсететін ӘҚҚ (ӘҚБ) органдарынан сұратады және олардан әуе кемесімен екіжақты байланыс орнатуды сұрайды;
3) егер аталған белгісіз әуе кемесін байқаса, осы аудандағы басқа әуе кемелерінен ақпарат сұратады.";
444-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"444. ӘҚҚ органы эшелондар қиылысуы мүмкін апатты төмендеу орындалғаны туралы хабар алысымен, әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз етудің мүмкін болған шараларының барлығын жүзеге асырады. ӘҚҚ органдары апатты жағдайда төмендеуді орындаған әуе кемесімен келіспеушілік туындаған басқа әуе кемелеріне бұл туралы ақпарат жібереді.
ӘҚҚ органы:
авариялық төмендетуді орындайтын әуе кемесіне аймақтағы ұшудың ең төменгі абсолюттік биіктігі (AMA) және әуеайлақтың атмосфералық қысымының теңіз деңгейіне келтірілген мәні (әуеайлақ ауданына төмендеген жағдайда) немесе ұшу ауданы бойынша теңіздің орташа деңгейіне келтірілген ең төменгі қысым (маршрут бойынша төмендеген кезде)туралы хабарлайды;
басқа әуе кемелері орналасқан эшелондарды кесіп өту кезінде әуе қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін шаралар қабылдайды және әуе кемесі жанжалдасатын әуе кемелеріне авариялық төмендетудің орындалуы туралы ақпаратты береді;
авариялық төмендеу әсер етуі мүмкін ІІО-ның басқа органдарын хабардар етеді.";
447-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"447. Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында жерүсті радиожабдықтарының толық істен шығуының салдарын азайту үшін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 29 маусымдағы № 402 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімдер № 15554 болып тіркелген) бекітілген Азаматтық авиацияда ұшуды және авиациялық электр байланысты радиотехникалық қамтамасыз ету қағидаларына сәйкес ҰРТҚ және байланыс құралдарын резервтеу жөніндегі нұсқаулықтар әзірленеді.";
471-5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"471-5. Егер пилот КҰҚ бойынша ұшуды жалғастыра алмайтыны туралы баяндаса, онда ӘҚҚ диспетчері пилотқа әуе кемесі орналасқан немесе не болуы болжанатын (оның ішінде жоспарлы ақпаратты пайдалана отырып) аймақтағы ұшудың ең аз қауіпсіз абсолютті биіктігін (AMA) хабарлайды.";
488-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"488. При сообщении экипажа ВС о снижении точности/пропадании сигнала GNSS, радиопомехах сигналам GNSS при выполнении полета по маршруту зональной навигации, стандартному маршруту прибытия (вылета) зональной навигации, орган ОВД передает данную информацию другим ВС, находящимся на связи в данном районе. Информация передается в удобной для понимания форме. В рамках системы управления безопасности полетов, поставщик аэронавигационного обслуживания осуществляет сбор информации от органов ОВД при сообщении экипажа ВС о снижении точности/пропадании сигнала GNSS, радиопомехах сигналам GNSS при выполнении полета по маршруту зональной навигации, стандартному маршруту прибытия (вылета) зональной навигации или наличии навигационных погрешностей (отклонении от оси маршрута на расстояние, превышающее установленные параметры).";
дополнить пунктом 488-1 следующего содержания:
"488-1. При получении информации об использовании специальной аппаратуры по подавлению сигналов GNSS орган ОВД доводит данную информацию до экипажей ВС. При фактическом наличии помех или пропадании сигналов спутников GNSS орган ОВД обеспечивает радиолокационное векторение по запросу экипажа ВС и/или по решению командира воздушного судна обеспечивает ОВД по опубликованным традиционным маршрутам в затрагиваемых участках воздушного пространства. При получении информации от экипажа воздушного судна об отсутствии возможности для продолжения полета по маршрутам зональной навигации и принятии решения следовать на запасной аэродром, диспетчер ОВД применяет радиолокационное векторение и выводит ВС из затрагиваемого радиопомехами района по кратчайшему до запасного аэродрома маршруту.";
приложение 1 к Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения исключить;
приложение 4 к Инструкции по организации и обслуживанию воздушного движения изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр транспорта
Республики Казахстан
Н. Сауранбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр транспорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2025 года № 451
Приложение 4
к Инструкции по организации
и обслуживанию воздушного
движения
Введение
аварийных стадий и уведомление координационных центров поиска и спасания
Аварийные ситуации
Получаемая информация
Вводимые аварийные стадии
Стадия неопределенности (уведомление - ALR INCERFA)
Стадия тревоги (уведомление - ALR ALERFA)
Стадия бедствия (уведомление - ALR DETRESFA)
Потеря радиосвязи в полете
Определен факт потери двухсторонней радиосвязи при использовании систем наблюдения ОВД
вводится через 5 минут после установления факта потери радиосвязи (отправки сообщения РЦФ) при наличии радиолокационной метки ВС
вводится при отклонении от установленного (разрешенного) маршрута полета и отсутствии радиосвязи
вводится при выполнении вынужденной посадки и отсутствии радиосвязи
Определен факт потери двухсторонней радиосвязи без использования систем наблюдения ОВД
не вводится
вводится через 5 минут после установления факта потери радиосвязи (отправки сообщения РЦФ)
вводится через 15 минут после введения стадии тревоги
Не выход экипажа ВС на связь
Если экипаж ВС, получивший разрешение на вход в контролируемое ВП в запрошенное (разрешенное) время входа не вышел на связь и его местоположение не известно
вводится через 5 минут после запрошенного (разрешенного) времени входа
вводится через 15 минут после введения стадии неопределенности
вводится через 10 минут после введения стадии тревоги
Если от экипажа ВС не поступил доклад о выходе в неконтролируемое ВП и его местоположение не известно
вводится через 5 минут после расчетного времени выхода
вводится через 15 минут после введения стадии неопределенности
вводится через 10 минут после введения стадии тревоги
Пропадание метки ВС
Если пропала радиолокационная отметка ВС, радиосвязь отсутствует, а местоположение ВС неизвестно
не вводится
вводится через 5 минут после пропадания радиолокационной метки ВС, если в течении этого времени радиосвязь с ВС установить не удалось
вводится через 15 минут после введения стадии тревоги
Не прибытие ВС на аэродром, вертодром или посадочную площадку
При поступлении информации о неприбытии ВС на неконтролируемый аэродром (посадочную площадку) находящийся в неконтролируемом ВП
не вводится
вводится через 5 минут после получения информации
вводится через 15 минут после введения стадии тревоги
Экипаж воздушного судна, выполняющий посадку на неконтролируемом аэродроме (посадочной площадке) находящемся в контролируемом ВП не сообщил органу ОВД о выполнении посадки, радиосвязь с ним отсутствует и местонахождение ВС неизвестно
не вводится
через 20 минут после расчетного времени прибытия
вводится через 10 минут после введения стадии тревоги
Экипаж воздушного судна, получил разрешение на посадку на контролируемом аэродроме (посадочной площадке) и не произвел ее, местонахождение ВС неизвестно, а радиосвязь с данным воздушным судном отсутствует
не вводится
через 5 минут после выдачи разрешения на посадку, с дополнительным уведомлением аварийно-спасательной команды аэропорта (аэродрома)
при получении достоверной информации об АП или через 15 минут после введения стадии тревоги
Пожары, отказы, неисправности на борту ВС
Получен сигнал срочности (PAN PAN - ПАН ПАН), сигнал Бедствия (MAYDAY или Терплю Бедствие, код ответчика ВОРЛ 7700) или информация, указывающая на то, что эксплуатационное состояние воздушного судна ухудшилось, если экипаж не докладывает о вынужденной посадке или когда вероятность вынужденной посадки не определена
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится при необходимости проведения поисково-спасательной операции
Получен сигнал срочности (PAN PAN - ПАН ПАН), сигнал Бедствия (MAYDAY или Терплю Бедствие, код ответчика ВОРЛ 7700) и/или информация, указывающая на то, что эксплуатационное состояние воздушного судна ухудшилось настолько, что выполняется вынужденная посадка на ближайшем аэродроме
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится при необходимости проведения поисково-спасательной операции
Вынужденная посадка вне аэродрома
Получена информация или имеется обоснованная уверенность в том, что воздушное судно собирается выполнить или выполнило вынужденную посадку и требуется проведение поисково-спасательной операции
не вводится
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
Акты незаконного вмешательства
Известно или предполагается, что воздушное судно стало объектом незаконного вмешательства (получен доклад от экипажа ВС, отображение кода ответчика ВОРЛ 7500, поступление сведений из других достоверных источников)
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится в случае выполнения вынужденной посадки и необходимости проведения поисково-спасательной операция
Взрывное устройство на борту ВС
Получена информация о взрывном устройстве на борту ВС
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации
вводится в случае выполнения вынужденной посадки и необходимости проведения поисково-спасательной операции
Малый остаток топлива
Получено сообщение от экипажа ВС или из других источников стало известно, что запас топлива на борту ВС не гарантирует безопасного окончания полета
не вводится
не вводится
вводится в течении 5 минут после получения информации

"488. ӘК экипажы GNSS сигналының дәлдігінің төмендеуі/жоғалуы, зоналық навигация бағыты бойынша ұшуды орындау кезінде GNSS сигналдарына радио кедергілер, зоналық навигацияның стандартты келу (ұшып шығу) бағыты туралы хабарлаған кезде ӘҚҚ органы осы ақпаратты осы аудандағы байланыстағы басқа ӘК-ге береді. Ақпарат түсінуге ыңғайлы түрде беріледі. Ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі шеңберінде аэронавигациялық қызмет көрсетуді жеткізуші ӘК экипажы GNSS сигналының дәлдігінің төмендеуі/жоғалуы, аймақтық навигация бағыты бойынша ұшуды орындау кезінде GNSS сигналдарына радио кедергілер, аймақтық навигацияның стандартты келу (ұшып шығу) бағыты немесе навигациялық қателіктердің болуы (белгіленген қашықтықтан асатын маршрут осінен ауытқу) туралы хабарлаған кезде ӘҚҚ органдарынан ақпарат жинауды жүзеге асырады параметрлер).";
мынадай мазмұндағы 488-1-тармақпен толықтырылсын:
"488-1. GNSS сигналдарын басу жөніндегі арнайы аппаратураны пайдалану туралы ақпарат алған кезде ӘҚҚ органы бұл ақпаратты ӘК экипаждарына жеткізеді. GNSS спутниктік сигналдарының нақты кедергісі немесе жоғалуы кезінде ӘҚҚ органы ӘК экипажының сұрауы бойынша және/немесе әуе кемесі командирінің шешімі бойынша әуе кеңістігінің қозғалатын учаскелерінде жарияланған дәстүрлі маршруттар бойынша ӘҚҚ қамтамасыз етеді. Әуе кемесінің экипажынан аймақтық навигация маршруттары бойынша ұшуды жалғастыру және қосалқы әуеайлаққа бару туралы шешім қабылдау мүмкіндігінің жоқтығы туралы ақпарат алған кезде ӘҚҚ диспетчері радиолокациялық векторлауды қолданады және ӘК-ні қосалқы әуеайлаққа дейінгі ең қысқа маршрут бойынша радио кедергілер әсер ететін ауданнан шығарады.";
әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа 1-қосымша алып тасталсын;
әуе қозғалысын ұйымдастыру және оған қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулыққа 4-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
Н. Сауранбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасының
Көлік министрі
2025 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 451 Бұйрыққа қосымша
Әуе қозғалысын ұйымдастыру
және оған қызмет көрсету
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Авариялық сатыларды енгізу және іздестіру және құтқарудың үйлестіру орталығына хабарлау
Авариялық жағдай
Алынатын ақпарат
Енгізілетін авариялық сатылар
Белгісіздік сатысы (хабарлама - ALR INCERFA)
Дабыл (хабарлама - ALR ALERFA
Апат сатысы (хабарлама - ALR DETRESFA)
Ұшу кезінде радиобайланыстың жоғалуы
ӘҚҚ бақылау жүйесін пайдалану кезінде екіжақты радиобайланыстың жоғалғандығы анықталды
әуе кемесінің радиолокация ық белгісі бар болған жағдайда радиобайланыстың жоғалғандығы (РЦФ хабарлама жібергендігі) анықталғаннан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
белгіленген рұқсат етілген ұшу бағытынан ауытқушылығы кезінде радиобайланыс болмаған енгізіледі
мәжбүрлі қонуды орындау кезінде және радиобайланыс болмаған кезде енгізіледі
ӘҚҚ бақылау жүйесін пайдаланбаған кезде екіжақты радиобайланыстың жоғалғандығы анықталды.
енгізілмейді
радиобайланыстың жоғалғандығы (РЦФ хабарлама жібергендігі) анықталғаннан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесі экипажының байланысқа шықпауы
Егер бақыланатын әуе кеңістігіне кіруге рұқсат алған әуе кемесі сұратылған уақытта байланысқа шықпаса және оның орналасқан жері белгісіз болса.
кірудің сұратылған (рұқсат етілген) уақытынан кейін 5 минут өткен соң енгізіледі
белгісіздік сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң
дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Егер әуе кемесінің экипажынан бақыланатын әуе кеңістігіне шығуы туралы мәлімет түспесе немесе оның орналасқан жері белгісіз болса
шығудың есептік уақытынан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
белгісіздік сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң
дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесі белгісінің жоғалуы
Егер әуе кемесінің радиолокациялық белгісі жоғалса, радио байланыс болмаса, ал әуе кемесінің орналасқан жері белгісіз болса
енгізілмейді
осы уақыт ішінде әуе кемесімен радиобайланыс орнатудың сәті түспесе, әуе кемесінің радиолокациялық белгісі жоғалғаннан кейін 5 минуттан соң енгізіледі
дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесінің әуе айлаққа, тікұшақ айлағына немесе қону алаңына келмеуі
Бақыланбайтын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлаққа (қону алаңына) әуе кемесі келмеуі туралы ақпарат түскен кезде
енгізілмейді
ақпарат кейін 5 соң енгізіледі
дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң енгізіледі
Бақыланатын әуе кеңістігінде орналасқан бақыланбайтын әуеайлақта (қону жолағында) қонуды орындайтын әуе кемесінің экипажы қонуды орындағандығы туралы ӘҚҚ органына хабарламады, радиобайланыс жоқ және орналасқан жері белгісіз
енгізілмейді
келудің уақыты 20 минуттан соң
дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 10 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесінің экипажы бақыланатын әуеайлакка (қону алаңына) қонуға рұқсат алды және қонбады, әуе кемесінің орналасқан жері белгісіз, ал осы әуе кемесімен радиобайланыс жоқ
енгізілмейді
әуежайдың (әуеайлақтың) авариялық-құтқару командасына қосымша хабар берумен рұқсат бергеннен кейін 5 минуттан соң
АЖ туралы сенімді ақпаратты алған кезде немесе дабыл сатысы енгізілгеннен кейін 15 минуттан соң енгізіледі
Әуе кемесінің бортындағы өрт, жүмыс істемеуі, бүзылуы
Егер экипаж мэжбүрлі қону туралы мэлімет бермесе немесе мәжбүрлі қону ықтималдығы анықталмаса, жедел дабылы (PAN PAN - ПАН ПАН), зілзала дабылы (MAYDAY немесе Апатқа үшырадым, ҚШРЛ 7700 жауап берушісінің коды) немесе эуе кемесінің пайдалану жай-күйі нашарлағандығын көрсететін ақпарат алынды
енгізілмейді
ақпарат алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған кезде енгізіледі
Жедел дабылы (PAN PAN - ПАН ПАН), зілзала дабылы (MAYDAY немесе Апатқа үшырадым, ҚШРЛ 7700 жауап берушісінің коды) жэне/немесе эуе кемесінің жай-күйінің нашарлығы жақын арадағы әуеайлаққа мэжбүрлі қонуды орындагандығынан көрсетілетін ақпарат алынды
енгізілмейді
ақпарат алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған кезде енгізіледі
Әуе айлақтан тыс мәжбүрлі қону
Ақпарат алынды немесе эуе кемесі мэжбүрлі қонуды орындағалы жатканы немесе орындағаны жэне іздестіру-құтқару операциясы орындау қажет етілетін негізді сенімділіктің бар болуы
енгізілмейді
енгізілмейді
ақпаратты алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
Заңсыз араласы актілері
Әуе кемесі заңсыз араласу объектісі болғандығы белгілі немесе болжамдалады (Әуе кемесінің экипажынан баяндау алынды, ҚШРЛ 7700 жауап берушісінің кодын көрсету, басқа сенімді көздерден мәліметтерің келуі)
енгізілмейді
ақпаратты алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
мәжбүрлі қонуды орындаған және іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған жағдайда енгізіледі
Әуе кемесінің бортындағы жарылғыш құрылғы
Әуе кемесінің бортындағы жарылғыш құрылғы туралы ақпарат алынды
енгізілмейді
ақпарат алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі
мәжбүрлі қонуды орындаған және іздестіру-құтқару операциясын жүргізу қажет болған жағдайда енгізіледі
Отынның ең аз қалуы
Әуе кемесінің бортындағы жанармай қоры ұшудың қауіпсіз аяқталуына кепілдік бермейтіндігі туралы әуе кемесі экипажынан хабарлама келді немесе басқа да көздерден белгілі болды
енгізілмейді
енгізілмейді
ақпаратты алғаннан кейін 5 минут ішінде енгізіледі