Об утверждении требований к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, автоматизации их оценки, методике оценки страховых обязательств, порядка и сроков ее согласования
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 26 декабря 2025 года № 84. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2025 года № 37733
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с пунктом 2 статьи 47-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и подпунктом 2-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Требования к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности;
2) Требования к автоматизации оценки страховых обязательств;
3) Требования к методике оценки страховых обязательств;
4) Требования к порядку и срокам согласования методики оценки страховых обязательств.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2026 года, за исключением подпункта 2) пункта 1 настоящего постановления, который вводится в действие с 1 января 2027 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
Утверждено постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 26 декабря 2025 года № 84
Требования к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности

Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына, оларды бағалауды автоматтандыруға, сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне, оны келісу тәртібі мен мерзімдеріне қойылатын талаптарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2025 жылғы 26 желтоқсандағы № 84 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 желтоқсанда № 37733 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 47-1-бабының 2-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына қойылатын талаптар;
2) Сақтандыру міндеттемелерін бағалауды автоматтандыруға қойылатын талаптар;
3) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне қойылатын талаптар;
4) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін келісу тәртібі мен мерзімдеріне қойылатын талаптар бекітілсін.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту
Агенттігінің Басқармасының
2025 жылғы 26 желтоқсандағы
№ 84 қаулысымен
бекітілген
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына қойылатын талаптар

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Требования к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (далее – Требования) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 47-1 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" (далее – Закон) и подпунктом 2-1) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" и устанавливают требования к оценке и структуре страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности.
2. Требования распространяются на страховые (перестраховочные) организации, в том числе исламские страховые (перестраховочные) организации, филиалы страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан и филиалы исламских страховых организаций-нерезидентов Республики Казахстан.
3. В Требованиях используются следующие понятия:
1) аквизиционные денежные потоки – денежные потоки, обусловленные затратами на продажу, андеррайтинг и заключение группы договоров страхования, которые непосредственно связаны с портфелем договоров страхования, к которому принадлежит данная группа. Такие денежные потоки включают денежные потоки, которые нельзя прямо отнести к отдельным договорам или группам договоров страхования в портфеле;
2) актуарные методы – экономико-математические методы расчетов, применяемые актуарием при расчете страховых обязательств;
3) актуарные допущения – количественные и качественные предположения, используемые актуарием при оценке страховых обязательств, включая прогнозы относительно страховых выплат, частоты и размера убытков, динамики страховых премий, поведения страхователей, уровня расходов, процентных ставок, финансовых и экономических параметров;
4) обременительные договоры страхования – договоры страхования, по которым на дату первоначального признания денежные потоки по выполнению договоров, отнесенные к данным договорам, ранее признанные аквизиционные денежные потоки и денежные потоки, возникающие по данным договорам на дату первоначального признания, в своей совокупности представляют собой чистый отток средств;
5) прогнозируемые выплаты – обязательства страховой (перестраховочной) организации, связанные с продлением (переосвидетельствованием) степени утраты профессиональной трудоспособности (далее – степень УПТ) выгодоприобретателя или возмещением вреда лицам, понесшим ущерб в результате смерти работника согласно статье 940 Гражданского кодекса Республики Казахстан (Особенная часть) (далее – Гражданский кодекс);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 47-1-бабының 2-тармағына және "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттік реттеу, бақылау және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 2-1) тармақшасына сәйкес әзірленді және халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға және олардың құрылымына қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Талаптар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, оның ішінде исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру ұйымдарының филиалдарына және Қазақстан Республикасы бейрезидент-исламдық сақтандыру ұйымдарының филиалдарына қолданылады.
3. Талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аквизициялық ақша ағындары – осы топ тиесілі болатын сақтандыру шарттарының портфелімен тікелей байланысты сатуға, андеррайтингке және сақтандыру шарттарының тобын жасауға арналған шығындарға негізделген ақша ағындары. Мұндай ақша ағындарына жеке шарттарға немесе портфельдегі сақтандыру шарттарының топтарына тікелей жатқызуға болмайтын ақша ағындары жатады;
2) актуарлық әдістер – актуарий сақтандыру міндеттемелерін есептейтін кезде қолданылатын есептеулердің экономикалық-математикалық әдістері;
3) актуарлық жорамалдар – сақтандыру міндеттемелерін бағалау кезінде актуарий қолданатын сандық және сапалық жорамалдар, оның ішінде сақтандыру төлемдері, шығындардың жиілігі мен мөлшері, сақтандыру сыйлықақыларының динамикасы, сақтанушылардың мінез-құлқы, шығындар деңгейі, пайыздық мөлшерлемелер, сондай-ақ қаржылық және экономикалық параметрлер жөніндегі болжамдар;
4) ауыртпалық салатын сақтандыру шарттары – бастапқы тану күні осы шарттарға жатқызылған шарттарды орындау бойынша ақша ағындары, бұрын танылған аквизициялық ақша ағындары және бастапқы тану күні осы шарттар бойынша туындайтын ақша ағындары жиынтығында қаражаттың таза әкетілуін білдіретін сақтандыру шарттары;
5) болжам жасалатын төлемдер – пайда алушының кәсіптік еңбекке қабілеттілігін жоғалту (бұдан әрі – КЕҚЖ) дәрежесін ұзартуға (қайта куәландыруға) немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (Ерекше бөлім) (бұдан әрі – Азаматтық кодекс) 940-бабына сәйкес қызметкердің қайтыс болуы нәтижесінде залал шеккен адамдарға зиянды өтеуге байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелері;

6) агрегирование – группировка договоров страхования для оценки, учета и представления страховых обязательств;
7) кривая ставок дисконтирования – последовательность процентных ставок, отражающих стоимость денег во времени на различные сроки, используемая для приведения будущих денежных потоков к текущей стоимости;
8) дата расчета – дата, на которую производится расчет страховых обязательств;
9) понесенные убытки – сумма осуществленных выплат и заявленных, но неурегулированных убытков страховой (перестраховочной) организации;
10) доля перестраховщика в страховых обязательствах – это активы или обязательства страховой (перестраховочной) организации, возникающие из договоров перестрахования, оцениваемые на основе актуарных расчетов на дату расчета;
11) нефинансовый риск – риски, не относящиеся к финансовым рискам;
12) рисковая поправка на нефинансовый риск (далее – рисковая поправка) – компенсация, требуемая за принятие неопределенности в отношении суммы и сроков денежных потоков, которые возникают в результате нефинансового риска по мере исполнения договоров страхования;
13) финансовый риск – риск возможного в будущем изменения одного или нескольких определенных факторов: процентной ставки, цены финансового инструмента, валютного курса, индекса цен, кредитного рейтинга или другой переменной, при условии для нефинансовой переменной, что эта переменная не является специфичной для одной из сторон по договору страхования (перестрахования);
14) заявленный, но неурегулированный убыток – требование к страховой (перестраховочной) организации о наступлении страхового события и (или) страхового случая и (или) об осуществлении страховой выплаты, заявленное страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) в письменной форме, либо в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан об обязательных видах страхования и (или) договором страхования (перестрахования), по которому страховая выплата не осуществлялась или осуществлялась не в полном объеме;
15) денежные потоки в рамках договора страхования (перестрахования) – ожидаемые входящие и исходящие денежные потоки, вытекающие из прав и обязанностей страховой (перестраховочной) организации, существующих на отчетную дату, и непосредственно связанных с выполнением условий действующего договора страхования (перестрахования) на протяжении его срока действия;
16) страховые обязательства – обязательства страховой (перестраховочной) организации по договорам страхования (перестрахования), оцениваемые на основе актуарных расчетов на дату расчета;

6) біріктіру — сақтандыру міндеттемелерін бағалау, есепке алу және көрсету мақсатында сақтандыру шарттарын топтастыру;
7) дисконттау мөлшерлемелерінің қисығы – болашақ ақша ағындарын ағымдағы құнға келтіру үшін пайдаланылатын әртүрлі мерзімге уақыт бойынша ақшаның құнын көрсететін пайыздық мөлшерлемелер тізбегі;
8) есептеу күні – сақтандыру міндеттемелерін есептеу жүргізілетін күн;
9) келтірілген шығындар – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жүргізілген төлемдерінің және мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындарының сомасы;
10) қайта сақтандырушының сақтандыру міндеттемелеріндегі үлесі – бұл сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру шарттарынан туындайтын, есептеу күні актуарлық есептеулер негізінде бағаланатын активтері немесе міндеттемелері;
11) қаржылық емес тәуекел – қаржылық тәуекелдерге жатпайтын тәуекелдер;
12) қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету (бұдан әрі – тәуекелдік түзету) – сақтандыру шарттарының орындалуына қарай қаржылық емес тәуекел нәтижесінде туындайтын ақша ағындарының сомасы мен мерзімдеріне қатысты белгісіздікті қабылдағаны үшін талап етілетін өтемақы;
13) қаржылық тәуекел – бір немесе бірнеше белгілі бір факторлардың: пайыздық мөлшерлеменің, қаржы құралы бағасының, валюта бағамының, бағалар индексінің, кредиттік рейтингтің немесе қаржылық емес ауыспалы үшін бұл ауыспалының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша тараптардың біріне тән болып табылмайтын жағдайда басқа да ауыспалының болашақтағы ықтимал өзгеру тәуекелі;
14) мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын – сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) жазбаша нысанда не сақтандырудың міндетті түрлері туралы Қазақстан Республикасының заңдарында және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартында көзделген тәртіппен мәлімдеген, ол бойынша сақтандыру төлемі жүзеге асырылмаған немесе толық көлемде жүзеге асырылмаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қойылатын сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының туындағаны туралы және (немесе) сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы талап;
15) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының шеңберіндегі ақша ағындары – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті күні болатын және қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шартының қолданылу мерзімінің ішінде оның талаптарын орындаумен тікелей байланысты құқықтары мен міндеттерінен туындайтын күтілетін кіріс және шығыс ақша ағындары;
16) сақтандыру міндеттемелері – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша есеп айырысу күні актуарлық есептер негізінде бағаланатын міндеттемелері;

17) страховое событие – событие, имеющее вероятность в последующем быть признанным страховым случаем согласно договору страхования (перестрахования);
18) обязательства по оставшейся части страхового покрытия – оценка страховых обязательств, связанных с будущими страховыми событиями, которые могут произойти в течение оставшегося срока действия действующих договоров страхования, за вычетом ожидаемых будущих поступлений по этим договорам;
19) страховая выручка – сумма, представляющая признанный доход страховой (перестраховочной) организации за оказанные страховые услуги в рамках группы договоров страхования, отражающая право организации получить возмещение в обмен на предоставление таких услуг;
20) портфель договоров страхования – совокупность договоров страхования, объединенных по признаку однородности страхового риска и управляемых совместно;
21) группа договоров страхования – совокупность договоров страхования, выделенная в результате разделения портфеля договоров страхования, как минимум, на договоры, которые были заключены в течение периода, не превышающего одного года, и которые при первоначальном признании:
являются обременительными;
характеризуются отсутствием значительной вероятности того, что впоследствии они станут обременительными;
договоры страхования, не относящиеся к указанным выше двум группам;
22) расходы по урегулированию страховых убытков – сумма расходов страховой (перестраховочной) организации понесенных для оплаты экспертных, консультационных или иных услуг, связанных с оценкой размера и снижением ущерба (вреда), нанесенного имущественным интересам страхователя, возникших в связи со страховыми случаями;
23) сегментация – разделение договоров страхования на портфели, группы по убыточности и годовые когорты для обеспечения корректной оценки;
24) обязательства по возникшим страховым убыткам – оценка страховых обязательств, возникающие в связи со страховыми случаями, которые уже произошли, но по которым еще не произведены страховые выплаты полностью или частично;
25) уполномоченный орган – уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;
26) маржа за предусмотренные договором услуги – компонент балансовой стоимости актива или обязательства по группе договоров страхования, представляющий собой незаработанную прибыль, которую страховая (перестраховочная) организация будет признавать по мере оказания услуг, предусмотренных договорами страхования (перестрахования) в данной группе;
27) компонент убытка – часть обязательств по оставшейся части страхового покрытия, которая представляет собой превышение ожидаемых оттоков денежных средств над ожидаемыми поступлениями по обременительному договору;

17) сақтандыру оқиғасы – сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына сәйкес алдағы уақытта сақтандыру жағдайы деп танылуы мүмкін оқиға;
18) сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер – осы шарттар бойынша күтілетін болашақ түсімдерді шегергенде, қолданыстағы сақтандыру шарттарының қалған қолданылу мерзімі ішінде болуы мүмкін болашақ сақтандыру оқиғаларына байланысты сақтандыру міндеттемелерін бағалау;
19) сақтандыру түсімі – сақтандыру шарттары тобының шеңберінде көрсетілген сақтандыру қызметтері үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының танылған табысын білдіретін, ұйымның осындай қызметтерді ұсынудың орнына өтем алу құқығын көрсететін сома;
20) сақтандыру шарттарының портфелі – сақтандыру тәуекелінің біртектілігі белгісі бойынша біріктірілген және бірлесіп басқарылатын сақтандыру шарттарының жиынтығы;
21) сақтандыру шарттарының тобы – сақтандыру шарттарының портфелін кем дегенде бір жылдан аспайтын мерзім ішінде жасалған шарттарға және бастапқы тану кезінде:
ауыртпалық салатын;
олардың кейіннен ауыртпалық салатын шартқа айналу ықтималдығының болмауымен сипатталатын;
жоғарыда көрсетілген екі топқа жатпайтын сақтандыру шарттарына бөлу нәтижесінде айқындалған сақтандыру шарттарының жиынтығы;
22) сақтандыру шығындарын реттеу жөніндегі шығыстар – сақтандыру жағдайына қатысты туындаған сақтандырушының мүліктік мүддесіне келтірген залалдың (зиянның) көлемін бағалауға және оны азайтуға байланысты сараптама, консультациялық және өзге сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қажетті ақша сомасы;
23) сегменттеу – сақтандыру шарттарын дұрыс бағалау мақсатында оларды портфельдерге, шығындық деңгейі бойынша топтарға және жылдық когорталарға бөлу;
24) туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелер – бұрын болған, бірақ сақтандыру төлемдері толық немесе ішінара жүргізілмеген сақтандыру жағдайларына байланысты туындайтын сақтандыру міндеттемелерін бағалау;
25) уәкілетті орган – қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган;
26) шартта көзделген қызметтер үшін маржа – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы топтағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарында көзделген қызметтерді көрсету шамасына қарай танитын қол жеткізілмеген пайданы білдіретін сақтандыру шарттары тобы бойынша активтің немесе міндеттеменің баланстық құнының құрауышы;
27) шығын құрауышы – сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелердің бір бөлігі, ол күтілетін ақша қаражатының әкетілуінің ауыртпалық салынған шарт бойынша күтілетін түсімдерден асып кетуін білдіреді;

28) процесс аллокации расходов – это систематический метод распределения косвенных расходов, не отнесенных напрямую к договорам страхования, по видам расходов и группам договоров страхования с целью обеспечения точного и обоснованного отражения затрат в составе страховых обязательств;
29) крупный убыток – убыток по договорам страхования (перестрахования), размер которого существенно превышает средний уровень убытков по соответствующей группе или портфелю договоров страхования.
Глава 2. Требования к оценке страховых обязательств в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности
4. Страховые обязательства создаются в соответствии с международным стандартом финансовой отчетности 17 "Договоры страхования" и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
5. Актуарий осуществляет расчет страховых обязательств на основе информации, содержащейся в отчетности страховой (перестраховочной) организации, и иной информации, определенной в Методике оценки страховых обязательств, утвержденной исполнительным органом страховой (перестраховочной) организации (далее – Методика оценки страховых обязательств).
6. Актуарий в срок не позднее 12 (двенадцатого) рабочего дня месяца, следующего за отчетным кварталом, составляет на бумажном носителе в произвольной форме обоснование по оценке страховых обязательств с подробным описанием использованных допущений при их оценке, которое подписывается актуарием и хранится в страховой (перестраховочной) организации.
Перечень и порядок применения актуарных допущений устанавливаются Методикой оценки страховых обязательств.
7. Актуарий в срок не позднее 31 (тридцать первого) мая (включительно) года, следующего за отчетным, составляет на бумажном носителе обоснование по оценке страховых обязательств, включая расчеты показателей в соответствии с требованиями Налогового Кодекса, подлежащих актуарной оценке, с подробным описанием использованных допущений при их оценке, которое подписывается актуарием и хранится в страховой (перестраховочной) организации.
8. Страховые обязательства, рассчитанные актуарием, формируются отдельно по каждой группе договоров страхования (перестрахования). Расчет страховых обязательств производится с учетом объема принимаемых организацией обязательств по всем заключенным договорам страхования вне зависимости от последующего перестрахования рисков.
9. Страховые обязательства по группе договоров страхования (перестрахования) оцениваются общей моделью оценки и (или) методом на основе распределения страховой премии.

28) шығыстарды аллокациялау процесі – бұл сақтандыру міндеттемелерінің құрамындағы шығындарды дәл және негізделген көрсетуді қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру шарттарына тікелей жатқызылмаған жанама шығыстарды шығыстардың түрлері мен сақтандыру шарттарының топтары бойынша бөлудің жүйелі әдісі;
29) ірі шығын – тиісті сақтандыру шарттары тобы немесе портфелі бойынша орташа шығын деңгейінен айтарлықтай асып түсетін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығынның мөлшері.
2-тарау. Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес сақтандыру міндеттемелерін бағалауға қойылатын талаптар
4. Сақтандыру міндеттемелері 17 "Сақтандыру шарттары" халықаралық қаржылық есептілік стандартына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес құрылады.
5. Актуарий сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есептілігінде қамтылған ақпарат және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы бекіткен Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде (бұдан әрі – Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесі) айқындалған өзге де ақпарат негізінде сақтандыру міндеттемелерін есептеуді жүзеге асырады.
6. Актуарий есепті тоқсаннан кейінгі айдың 12 (он екінші) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде сақтандыру міндеттемелерін бағалау кезінде пайдаланылған жорамалдарды жан-жақты сипаттай отырып, қағаз тасымалдағышта ерікті нысанда сақтандыру міндеттемелерін бағалау жөніндегі негіздемені жасайды, оған актуарий қол қояды және ол сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
Актуарлық жорамалдардың тізімі мен қолдану тәртібі Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде белгіленеді.
7. Актуарий есепті жылдан кейінгі жылғы 31 (отыз бірінші) мамырдан (қоса алғанда) кешіктірілмейтін мерзімде Салық кодексінің талаптарына сәйкес көрсеткіштердің есептерін қоса алғанда, сақтандыру міндеттемелерін бағалау кезінде пайдаланылған жорамалдарды жан-жақты сипаттай отырып, актуарлық бағалау жүргізілуге тиіс сақтандыру міндеттемелерін бағалау жөніндегі негіздемені қағаз тасымалдағышта жасайды, оған актуарий қол қояды және ол сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында сақталады.
8. Актуарий есептеген сақтандыру міндеттемелері сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының әрбір тобы бойынша жеке-жеке қалыптастырылады. Сақтандыру міндеттемелерін есептеу кейіннен тәуекелдерді қайта сақтандыруға байланыссыз барлық жасалған сақтандыру шарттары бойынша ұйым қабылдайтын міндеттемелердің көлемі ескеріле отырып жүргізіледі.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының тобы бойынша сақтандыру міндеттемелері сақтандырудың жалпы моделімен және (немесе) сақтандыру сыйлықақысын бөлу негізіндегі әдіспен бағаланады.

10. Метод на основе распределения страховой премии может быть использован актуарием для оценки страховых обязательств при выполнении одного из следующих условий:
1) группа договоров страхования состоит из договоров, период действия страховой защиты по каждому из которых составляет один год или менее;
2) применение метода на основе распределения страховой премии по группе договоров страхования даст результат оценки обязательств по оставшейся части покрытия, не существенно отличающийся от результата, полученного при применении общей модели оценки, не более чем на 10% в большую или меньшую сторону.
11. Денежные потоки по суброгациям, регрессам и от реализации годных остатков учитываются в прогнозе денежных потоков отдельно и не могут быть смешаны с другими денежными потоками.
Глава 3. Агрегирование, сегментация договоров страхования
12. Страховая (перестраховочная) организация идентифицирует портфели договоров страхования, объединенные по признаку однородности страхового риска и управляемые совместно. Договоры страхования, характеризующиеся неоднородными рисками, подлежат включению в разные портфели.
13. Портфели договоров страхования классифицируются в соответствии с классами страхования. Допускается классификация портфеля договоров страхования по признаку однородности страховых рисков. Классификация портфеля договоров, отличная от классификации по классам страхования, должна быть определена Методикой расчета страховых обязательств с указанием обоснования ее применения.
14. Договоры страхования, входящие в один портфель договоров страхования, при первоначальном признании группируются согласно следующим характеристикам:
1) обременительные договоры страхования;
2) договоры страхования, в отношении которых на дату первоначального признания отсутствует значительная вероятность того, что впоследствии они станут обременительными;
3) договоры страхования, не относящиеся к указанным выше двум группам.
15. Состав групп договоров, созданных при первоначальном признании, впоследствии не пересматривается.
16. Договоры страхования, заключенные с разницей более чем в один год, не включаются в одну и ту же группу, за исключением дополнительных соглашений к данным договорам страхования. Договоры страхования, которые выпускаются в течение одного календарного года, составляют годовую группу.
17. Разделение групп договоров страхования на подгруппы допускается в случаях и порядке, предусмотренных Методикой оценки страховых обязательств.
18. Для определения обременительности договоров страхования страховая (перестраховочная) организация проводит тест на обременительность в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.

10. Сақтандыру сыйлықақысын бөлу негізіндегі әдісті актуарий төмендегі талаптардың бірін орындаған кезде сақтандыру міндеттемелерін бағалау үшін пайдалануы мүмкін:
1) сақтандыру шарттарының тобы әрқайсысы бойынша сақтандырып қорғаудың қолданылу кезеңі бір жыл немесе одан аз уақытты құрайтын шарттардан тұрады;
2) сақтандыру шарттарының тобы бойынша сақтандыру сыйлықақысын бөлу негізіндегі әдісті қолдану бағалаудың жалпы моделін қолдану кезінде алынған нәтижеден айтарлықтай ерекшеленбейтін өтеудің қалған бөлігі бойынша көбею немесе азаю жағына қарай 10%-дан аспайтын міндеттемелерді бағалау нәтижесін береді.
11. Суброгациялар, регресстер және жарамды қалдықтарды сатудан түскен ақша ағындары ақша ағындарының болжамында жеке есепке алынады және оларды басқа ақша ағындарымен араластыруға болмайды.
3-тарау. Сақтандыру шарттарын біріктіру, сегменттеу
12. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелінің біртектілігі белгісі бойынша біріктірілген және бірлесіп басқарылатын сақтандыру шарттарының портфельдерін анықтайды. Біртектілігі жоқ тәуекелдерге ие сақтандыру шарттары әртүрлі портфельдерге енгізілуі тиіс.
13. Сақтандыру шарттарының портфельдері сақтандыру сыныптарына сәйкес жіктеледі. Сақтандыру шарттары портфелін сақтандыру тәуекелдерінің біртектілігі белгісі бойынша жіктеуге рұқсат етіледі. Сақтандыру сыныптары бойынша жіктеуден өзгеше портфельді жіктеу, осындай жіктеудің негіздемесін көрсете отырып, Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесімен айқындалуға тиіс.
14. Сақтандыру шарттарының бір портфеліне кіретін сақтандыру шарттары бастапқы тану кезінде мынадай сипаттамаларға сәйкес топтастырылады:
1) ауыртпалық салатын сақтандыру шарттары;
2) бастапқы тану күні оларға қатысты олардың кейіннен ауыртпалық салатын шартқа айналуы туралы елеулі ықтималдық болмайтын сақтандыру шарттары;
3) жоғарыда көрсетілген екі топқа жатпайтын сақтандыру шарттары.
15. Бастапқы тану кезінде құрылған шарттар топтарының құрамы кейіннен қайта қаралмайды.
16. Бір жылдан астам айырмашылықпен жасалған сақтандыру шарттары, осы сақтандыру шарттарына қосымша келісімдерді қоспағанда, бір топқа енгізілмейді. Бір күнтізбелік жыл ішінде шығарылатын сақтандыру шарттары жылдық топты құрайды.
17. Сақтандыру шарттарының топтарын қосалқы топтарға бөлу Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде көзделген жағдайлар мен тәртіпке сәйкес рұқсат етіледі.
18. Сақтандыру шарттарының ауыртпалық салуын айқындау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес ауыртпалық салуға қатысты тест жүргізеді.

Глава 4. Структура страховых обязательств
19. Страховые обязательства, обязательные для формирования страховой (перестраховочной) организацией, включают в себя:
1) обязательства по оставшейся части страхового покрытия;
2) обязательства по возникшим страховым убыткам.
Глава 5. Первоначальная оценка страховых обязательств по общей модели оценки
20. При первоначальном признании страховые обязательства по группе договоров страхования по общей модели оценки оцениваются как сумма:
1) денежных потоков по выполнению договоров страхования, состоящих из следующих компонентов:
- оценок будущих денежных потоков в рамках договоров страхования, которые будут возникать по мере исполнения условий договоров страхования;
- корректировки для отражения временной стоимости денег и финансовых рисков, связанных с будущими денежными потоками, определяемая с использованием ставки дисконтирования, установленной Методикой оценки страховых обязательств;
- рисковой поправки на нефинансовый риск;
2) маржи за предусмотренные договором услуги.
21. Денежные потоки включают все притоки и оттоки денежных средств, непосредственно связанные с исполнением обязательств по группе договоров страхования, и учитываются на ежемесячной основе либо с периодичностью, прямо установленной условиями соответствующего договора страхования.
22. В денежные потоки включаются прямые и косвенные расходы, связанные с исполнением договоров страхования.
23. Косвенные расходы на урегулирование и косвенные административные расходы, учитываемые в составе денежных потоков по выполнению договоров, являются частью административных расходов страховой (перестраховочной) организации, которые нельзя напрямую отнести к конкретному договору страхования. Для данных расходов применяется процесс аллокации расходов по видам расходов и по группам договоров страхования в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
24. При первоначальном признании группы договоров страхования актуарий определяет кривую ставок дисконтирования в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
Кривая ставок дисконтирования может быть определена как на основе рыночных доходностей финансовых инструментов, так и посредством построения с учетом характеристик обязательств, с возможной корректировкой на премию за неликвидность.
Кривая ставок дисконтирования, определенная на дату первоначального признания группы договоров страхования, подлежит ежемесячному обновлению при добавлении новых договоров в группу.
25. Маржа за предусмотренные договором услуги при первоначальном признании отражает ожидаемую прибыль, связанную с исполнением обязательств по группе договоров страхования, и определяется как превышение ожидаемой приведенной стоимости притока денежных средств над оттоком денежных средств с учетом рисковой поправки.
Маржа за предусмотренные договором услуги амортизируется в течение периода покрытия для группы договоров страхования на основе единиц страхового покрытия, определенных в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
Количество единиц страхового покрытия в группе представляет собой предельный объем ответственности, предоставленного по включенным в эту группу договорам, который определяется на основе анализа по каждому договору величины выгод, предоставляемых по договору, и ожидаемой продолжительности страхового покрытия.

4-тарау. Сақтандыру міндеттемелерінің құрылымы
19. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қалыптастыруы міндетті сақтандыру міндеттемелері мыналарды қамтиды:
1) сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер;
2) туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелер.
5-тарау. Бағалаудың жалпы моделі бойынша сақтандыру міндеттемелерін бастапқы бағалау
20. Бастапқы тану кезінде бағалаудың жалпы моделі бойынша сақтандыру шарттарының тобы бойынша сақтандыру міндеттемелері:
1) мынадай құрауыштардан тұратын сақтандыру шарттарын орындау жөніндегі ақша ағындарының:
- сақтандыру шарттары талаптарының орындалуына қарай туындайтын сақтандыру шарттары шеңберіндегі болашақ ақша ағындарын бағалау;
- Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде белгіленген дисконттау мөлшерлемесін пайдалана отырып айқындалатын, ақшаның уақытша құнын және болашақ ақша ағындарымен байланысты қаржылық тәуекелдерді көрсету үшін түзетулер;
- қаржылық емес тәуекелге тәуекелдік түзету;
2) шартта көзделген қызметтер үшін маржаның сомасы ретінде бағаланады.
21. Ақша ағындары сақтандыру шарттары тобы бойынша міндеттемелерді орындауға тікелей байланысты ақшалай қаражаттың барлық әкелінуі мен әкетілуін қамтиды және ай сайынғы негізде не тиісті сақтандыру шартының талаптарымен тікелей белгіленген кезеңділікпен есепке алынады.
22. Ақша ағындарына сақтандыру шарттарын орындауға байланысты тікелей және жанама шығыстар енгізіледі.
23. Шарттарды орындау бойынша ақша ағындарының құрамында ескерілетін реттеуге арналған жанама шығыстар және жанама әкімшілік шығыстар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының нақты сақтандыру шартына тікелей жатқызуға болмайтын әкімшілік шығыстарының бөлігі болып табылады. Аталған шығыстар үшін Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес шығыстардың түрлері бойынша және сақтандыру шарттарының топтары бойынша шығыстарды аллокациялау процесі қолданылады.
24. Сақтандыру шарттары тобын бастапқы тану кезінде актуарий Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес дисконттау мөлшерлемелерінің қисығын айқындайды.
Дисконттау мөлшерлемелерінің қисығы қаржы құралдарының нарықтық кірістілігі негізінде, сондай-ақ міндеттемелердің сипаттамаларын ескере отырып, өтімсіздік сыйлықақысына ықтимал түзетулер енгізу арқылы да айқындалуы мүмкін.
Сақтандыру шарттары тобын бастапқы тану күні айқындалған дисконттау мөлшерлемелерінің қисығы топқа жаңа шарттар қосылған кезде ай сайын жаңартып отыруға жатады.
25. Бастапқы тану кезінде шартта көзделген қызметтер үшін маржа сақтандыру шарттары тобы бойынша міндеттемелерді орындаумен байланысты күтілетін пайданы көрсетеді және тәуекелдік түзетуді ескере отырып, ақша қаражаты түсімінің күтілетін келтірілген құнының ақша қаражатының әкетілуінен асып кетуі ретінде айқындалады.
Шартта көзделген қызметтер үшін маржа Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес айқындалған сақтандыруды өтеу бірліктері негізінде сақтандыру шарттары тобы үшін өтеу кезеңі ішінде амортизацияланады.
Топтағы сақтандыру өтемі бірліктерінің саны осы топқа енгізілген шарттар бойынша берілген жауапкершіліктің шекті көлемін білдіреді, ол шарт бойынша берілетін пайданың шамасын және сақтандыру өтемінің күтілетін ұзақтығын талдау негізінде әрбір шарт бойынша айқындалады.

26. В случае признания группы договоров страхования обременительной, маржа за предусмотренные договором услуги равна 0 (нулю). При этом в составе обязательств по оставшейся части страхового покрытия формируется компонент убытка, порядок расчета которого определяется в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
Компонент убытка признается в составе прибыли или убытка и не включается в состав страховой выручки.
Глава 6. Последующая оценка страховых обязательств по общей модели оценки
27. При последующей оценке страховых обязательств страховые обязательства включают в себя обязательства по оставшейся части страхового покрытия и обязательства по возникшим страховым убыткам.
28. После первоначального признания актуарий переоценивает страховое обязательство по оставшейся части страхового покрытия на каждую отчетную дату как:
1) денежные потоки по выполнению договоров, которые относятся к страховому покрытию, которое будет предоставлено по договору в будущих периодах;
2) маржа за предусмотренные договором услуги, оцененная на отчетную дату.
29. Оценка страховых обязательств по оставшейся части страхового покрытия пересматривается на каждую отчетную дату в соответствии с текущими предположениями для наилучшей оценки.
30. Выбор таблиц, содержащих вероятности наступления смерти, инвалидности, заболевания физических лиц и рассчитанные на их основе величины, связанные с предстоящей продолжительностью жизни физических лиц, производится с учетом особенностей страхового риска портфели или по группе договоров страхования, а также на основе характеристик застрахованных и (или) страхователей.
31. Для групп договоров страхования, содержащих договоры пенсионного аннуитета, используются следующие показатели:
заключенным до 1 июля 2017 года, используются показатели, не превышающие показатели смертности физических лиц для расчета страховых выплат по договору пенсионного аннуитета согласно Требованиям к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2019 года № 13 "Об утверждении Требований к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18290);
заключенным после 1 июля 2017 года, используются показатели, не превышающие показатели смертности физических лиц для расчета страховых выплат по договору пенсионного аннуитета, указанные в приложении 2 к Методике расчета страховой премии и страховой выплаты по договору пенсионного аннуитета, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 7 июня 2023 года № 45 "Об утверждении типового договора пенсионного аннуитета, установлении Методики расчета страховой премии и страховой выплаты из страховой организации по договору пенсионного аннуитета, допустимого уровня расходов страховой организации на ведение дела по заключаемым договорам пенсионного аннуитета, а также ставки индексации страховой выплаты" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32831).

26. Сақтандыру шарттарының тобы ауыртпалық салатын топ деп танылған жағдайда, шартта көзделген қызметтер үшін маржа 0 (нөлге) тең болады. Бұл ретте сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелердің құрамында шығын құрауышы қалыптастырылады, оны есептеу тәртібі Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес айқындалады.
Шығын құрауышы пайданың немесе шығынның құрамында танылады және сақтандыру түсімінің құрамына кірмейді.
6-тарау. Бағалаудың жалпы моделі бойынша сақтандыру міндеттемелерін кейіннен бағалау
27. Сақтандыру міндеттемелерін кейіннен бағалау кезінде сақтандыру міндеттемелері сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелерді және туындаған сақтандыру шығыны бойынша міндеттемелерді қамтиды.
28. Бастапқы танылғаннан кейін актуарий сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша сақтандыру міндеттемесін әрбір есепті күнгі жағдай бойынша:
1) шарт бойынша болашақ кезеңдерде берілетін сақтандыру өтеміне жататын шарттарды орындау бойынша ақша ағындары;
2) есепті күнгі жағдай бойынша бағаланған, шартта көзделген қызметтер үшін маржа ретінде қайта бағалайды.
29. Сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша сақтандыру міндеттемелерін бағалау ең жақсы бағалау үшін ағымдағы болжамдарға сәйкес әрбір есепті күнгі жағдай бойынша қайта қаралады.
30. Жеке тұлғалардың өлім, мүгедектік, ауру ықтималдығы және олардың негізінде есептелген, жеке тұлғалардың алдағы өмір сүру ұзақтығына байланысты шамаларды қамтитын кестелерді таңдау портфельдің сақтандыру тәуекелінің ерекшеліктері ескеріле отырып немесе сақтандыру шарттарының тобы бойынша, сондай-ақ сақтандырылушылардың және (немесе) сақтанушылардың сипаттамалары негізінде жүргізіледі.
31. Зейнетақы аннуитеті шарттарын қамтитын сақтандыру шарттарының топтары үшін мынадай көрсеткіштер пайдаланылады:
2017 жылғы 1 шілдеге дейін жасалған сақтандыру шарттарына "Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 31 қаңтардағы № 13 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18290 болып тіркелген) бекітілген Сақтандыру резервтерін қалыптастыруға, есептеу әдістемесіне және олардың құрылымына қойылатын талаптарға сәйкес зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдерін есептеу үшін жеке тұлғалардың өлім-жітім көрсеткіштерінен аспайтын көрсеткіштер пайдаланылады;
2017 жылғы 1 шілдеден кейін жасалған сақтандыру шарттарына "Зейнетақы аннуитетінің үлгілік шартын бекіту, Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеу әдістемесін, сақтандыру ұйымының жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейін, сондай-ақ сақтандыру төлемін индекстеу мөлшерлемесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 7 маусымдағы № 45 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32831 болып тіркелген) бекітілген Зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан сақтандыру сыйлықақысын және сақтандыру төлемін есептеу әдістемесіне 2-қосымшада көрсетілген зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдерін есептеу үшін жеке тұлғалардың өлім-жітім көрсеткіштерінен аспайтын көрсеткіштер пайдаланылады.

32. Маржа за предусмотренные договором услуги на отчетную дату определяется с учетом следующих изменений, произошедших в течение отчетного периода:
1) увеличения на сумму маржи, относящейся к договорам, включенным в состав группы договоров страхования в течение отчетного периода;
2) увеличения на сумму процентов, начисленных на величину маржи с использованием ставки дисконтирования, определенной на дату первоначального признания группы договоров;
3) увеличения или уменьшения в результате изменения оценки будущих ожидаемых денежных потоков, относящихся к оставшимся услугам;
4) увеличения или уменьшения на сумму курсовых разниц, возникающих при пересчете обязательств, выраженных в иностранной валюте;
5) уменьшения на сумму, признанную в составе страховой выручки в связи с оказанием страховых услуг в течение отчетного периода.
33. Ставка дисконтирования, применяемая для дисконтирования денежных потоков, отражает характеристики денежных потоков, возникающих по группам договоров страхования, такие как сроки, валюту и ликвидность денежных потоков и определяются в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
34. Обязательство по возникшим страховым убыткам включает в себя:
1) обязательство по заявленным, но неурегулированным убыткам (далее – ОЗНУ) – оценка неисполненных или исполненных не полностью на отчетную дату обязательств страховой (перестраховочной) организации по осуществлению страховых выплат, включая расходы на урегулирование убытков;
2) обязательство по произошедшим, но незаявленным убыткам (далее – ОПНУ) – оценка обязательств страховой (перестраховочной) организации по осуществлению страховых выплат, включая расходы по урегулированию убытков, возникших в связи со страховыми случаями, произошедшими в отчетном или предшествующих ему периодах, о факте наступления которых в установленном законом Республики Казахстан или договором порядке не заявлено страховой (перестраховочной) организации в отчетном или предшествующих ему периодах;
3) рисковую поправку.
35. ОЗНУ формируется отдельно по каждому заявленному, но неурегулированному убытку, с даты получения заявления страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) о наступлении страхового события и (или) страхового случая и (или) об осуществлении страховой выплаты, в зависимости от того, какая из дат наступит раньше, до даты осуществления страховой выплаты либо вынесения решения об отказе в осуществлении страховой выплаты страховщиком, либо письменного отказа страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) в получении страховой выплаты, в том числе в рассмотрении заявления о наступлении страхового события или страхового случая, в зависимости от того, какая из дат наступит раньше.

32. Есепті күнгі жағдай бойынша шартта көзделген қызметтер үшін маржа есепті кезең ішінде болған мынадай өзгерістер ескеріле отырып айқындалады:
1) есепті кезең ішінде сақтандыру шарттары тобының құрамына енгізілген шарттарға жататын маржа сомасының ұлғаюы;
2) шарттар тобы бастапқы танылған күнгі жағдай бойынша айқындалған дисконттау мөлшерлемесін пайдалана отырып, маржа шамасына есептелген пайыздар сомасының ұлғаюы;
3) қалған қызметтерге жататын болашақ күтілетін ақша ағындарын бағалаудың өзгеруі нәтижесінде ұлғаюы немесе азаюы;
4) шетел валютасында көрсетілген міндеттемелерді қайта есептеу кезінде туындайтын бағам айырмаларының сомасына ұлғаюы немесе азаюы;
5) есепті кезең ішінде сақтандыру қызметтерін көрсетуге байланысты сақтандыру түсімінің құрамында танылған сомаға азаюы.
33. Ақша ағындарын дисконттау үшін қолданылатын дисконттау мөлшерлемесі сақтандыру шарттарының топтары бойынша туындайтын ақша ағындарының мерзімі, валютасы және өтімділігі сияқты ақша ағындарының сипаттамаларын көрсетеді және Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес айқындалады.
34. Туындаған сақтандыру шығыны бойынша міндеттеме мыналарды қамтиды:
1) мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша міндеттемені (бұдан әрі – МРШМ) – шығынды реттеуге арналған шығыстарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының есепті күнгі жағдай бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі орындалмаған немесе толық орындалмаған міндеттемелерінің бағасы;
2) болған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша міндеттемені (бұдан әрі – БМШМ) – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы басталу фактісі туралы Қазақстан Республикасының заңында немесе шартта белгіленген тәртіппен есепті немесе оның алдындағы кезеңдерде мәлімдемеген, есепті немесе оның алдындағы кезеңдерде болған сақтандыру жағдайларына байланысты туындаған шығынды реттеу жөніндегі шығыстарды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерін бағалау;
3) тәуекелдік түзетуді.
35. МРШМ әрбір мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы және (немесе) сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы өтінішін алған күннен бастап, қай күннің ерте келетініне байланысты, сақтандыру төлемін жүзеге асыру не сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тартуы, не қай күннің ерте келетініне байланысты сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру төлемін алудан, оның ішінде сақтандыру оқиғасының немесе сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтінішті қараудан жазбаша бас тартуы туралы шешім шығарылған күнге дейін жеке қалыптастырылады.

При отсутствии по заявленному, но неурегулированному убытку оснований для формирования ОЗНУ, установленных пунктом 40 Требований, страховая (перестраховочная) организация осуществляет списание ОЗНУ по истечению 3 (трех) лет с даты получения заявления страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) о наступлении страхового события и (или) страхового случая и (или) об осуществлении страховой выплаты.
36. ОЗНУ по заявленному, но неурегулированному убытку в рамках договора страхования жизни, по которому принято решение об осуществлении страховой выплаты в срок, составляющий более 3 (трех) лет с даты принятия такого решения и (или) с даты получения заявления страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) о наступлении страхового события и (или) страхового случая и (или) об осуществлении страховой выплаты, в зависимости от того, какая из дат наступит раньше, формируется до даты осуществления страховой выплаты в полном объеме.
37. ОЗНУ формируется в размере заявленного убытка.
В случае отсутствия у страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) и у страховой (перестраховочной) организации достаточной информации о размере убытка ОЗНУ формируется в размере, достаточном для страховой выплаты, но не менее среднего значения оплаченных претензий, произведенных по аналогичной группе страховых случаев за предыдущий финансовый год или предыдущие 2 (два) финансовых года, в зависимости от того, какое из значений является большим.
В случае отсутствия достаточной информации об оплаченных претензиях, произведенных по аналогичной группе страховых случаев за предыдущий финансовый год или предыдущие 2 (два) финансовых года, ОЗНУ формируется в размере не менее среднерыночного значения оплаченных претензий, произведенных по классу страхования за предыдущий финансовый год или предыдущие 2 (два) финансовых года, в зависимости от того, какое из значений является большим.
Актуарий при необходимости производит корректировку убытка, учитываемого в расчете среднего (среднерыночного) значения оплаченных претензий, являющегося крупным.
Критерии отнесения убытков к крупным устанавливаются Методикой оценки страховых обязательств.
Размеры ОЗНУ, сформированные в связи с отсутствием достаточной информации о размере убытка, пересчитываются по итогам каждого финансового года исходя из их размеров, рассчитанных в соответствии с частями второй и третьей настоящего пункта.
При наличии документов, подтверждающих размер убытка, или после получения страховой (перестраховочной) организацией указанных документов ОЗНУ формируется в размере заявленного и подтвержденного документально убытка.
Общая величина ОЗНУ по портфелям договоров страхования определяется путем суммирования ОЗНУ, сформированных по всем заявленным, но неурегулированным убыткам.

Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШМ қалыптастыру үшін Талаптардың 40-тармағында белгіленген негіздер болмаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы және (немесе) сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы өтінішін алған күннен бастап 3 (үш) жыл өткен соң МРШМ есептен шығаруды жүзеге асырады.
36. Сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы шешім қабылданған және (немесе) қай күннің ерте келетініне байланысты, сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандыру оқиғасының және (немесе) сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтінішін алған күннен бастап 3 (үш) жылдан асатын мерзімді құрайтын мерзімде сақтандыру төлемін жүзеге асыру туралы шешім қабылданған өмірді сақтандыру шарты шеңберінде мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша МРШМ сақтандыру төлемін жүзеге асыру күніне дейін толық көлемде қалыптастырылады.
37. МРШМ мәлімделген шығын мөлшерінде қалыптастырылады.
Сақтанушыда (сақтандырылушыда, пайда алушыда) және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында шығынның мөлшері туралы жеткілікті ақпарат болмаған жағдайда МРШМ сақтандыру төлемі үшін жеткілікті мөлшерде, бірақ алдыңғы қаржы жылындағы немесе алдыңғы 2 (екі) қаржы жылындағы сақтандыру жағдайларының ұқсас тобы бойынша жүргізілген төленген талаптардың орташа мәнінен кем емес мөлшерде, мәндердің қайсысының үлкен болуына қарай қалыптастырылады.
Алдыңғы қаржы жылындағы немесе алдыңғы 2 (екі) қаржы жылындағы сақтандыру жағдайларының ұқсас тобы бойынша жүргізілген төленген талаптар туралы жеткілікті ақпарат болмаған жағдайда, МРШМ сақтандыру сыныбы бойынша өткен қаржы жылы немесе алдыңғы 2 (екі) қаржы жылы үшін жүргізілген төленген талаптардың орташа нарықтық мәнінен кем емес мөлшерде, мәндердің қайсысының үлкен болуына қарай қалыптастырылады.
Актуарий қажет болған жағдайда ірі болып табылатын төленген талаптардың орташа (орташа нарықтық) мәнін есептеуде есепке алынатын шығынды түзетуді жүргізеді.
Шығындарды ірі деп тану критерийлері Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесімен белгіленеді.
Шығын мөлшері туралы жеткілікті ақпараттың болмауына байланысты қалыптастырылған МРШМ мөлшері осы тармақтың екінші және үшінші бөліктеріне сәйкес есептелген олардың мөлшерлерін негізге ала отырып, әрбір қаржы жылының қорытындылары бойынша қайта есептеледі.
Шығынның мөлшерін растайтын құжаттар болған кезде немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы көрсетілген құжаттарды алғаннан кейін МРШМ мәлімделген және құжатпен расталған шығын мөлшерінде қалыптастырылады.
Сақтандыру шарттарының портфельдері бойынша МРШМ-ның жалпы шамасы барлық мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын бойынша қалыптастырылған МРШМ-ні жинақтау жолымен айқындалады.

38. Сумма ОЗНУ увеличивается на сумму предполагаемых расходов, непосредственно связанных с рассмотрением и урегулированием размера страховых выплат по заявленным требованиям, рассчитываемых актуарием.
39. Расчетная величина ОЗНУ при необходимости уменьшается на сумму просроченной задолженности страхователя (перестрахователя) по уплате страховой премии (очередного страхового взноса) страховой (перестраховочной) организации на дату расчета (в том числе на сумму задолженности по договору аннуитетного страхования).
40. В случае если в отношении страховой (перестраховочной) организации начато судебное производство по вопросу осуществления страховых выплат, ОЗНУ формируется в порядке, установленном в пункте 37 Требований, в период с даты начала судебного производства до даты вступления решения суда в законную силу по вопросу осуществления страховой выплаты, но не ранее даты осуществления страховой выплаты.
41. Расчет ОПНУ осуществляется следующими актуарными методами:
1) метод цепной лестницы без поправки на инфляцию в соответствии с Расчетом обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам методом цепной лестницы без поправки на инфляцию по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям и с поправкой на инфляцию в соответствии с Расчетом обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.
Для целей настоящих Требований под методом цепной лестницы понимается метод распределения обязательств страховщика по осуществлению страховых выплат по страховым случаям, произошедшим в отчетном периоде или в периодах, предшествующих отчетному периоду.
В методе цепной лестницы распределение обязательств страховщика строится на основе выплат (оплаченных убытков) или понесенных убытков страховой (перестраховочной) организации.
В методе цепной лестницы с поправкой на инфляцию выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки увеличиваются на показатель инфляции;
2) метод Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) в соответствии с Расчетом обязательств произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям.
Метод Борнхьюттера-Фергюсона основан на методе цепной лестницы, распределение обязательств по которому строится на основе выплат (оплаченных убытков) или понесенных убытков, и определении ожидаемой величины будущих убытков.
Ожидаемая величина будущих убытков равна произведению заработанной премии и коэффициента убыточности, размер которого составляет не менее среднего значения коэффициентов убыточности по полисам, рассчитанных по завершенным финансовым годам, предшествующим периодам наступления убытков, учитываемым страховой (перестраховочной) организацией при распределении обязательств по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям.

38. МРШМ сомасы актуарий есептейтін мәлімделген талаптар бойынша сақтандыру төлемдерінің мөлшерін қарауға және реттеуге тікелей байланысты болжамды шығыстар сомасына ұлғаяды.
39. МРШМ-ның есептік шамасы қажет болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру сыйлықақысын (кезекті сақтандыру жарнасын) төлеу бойынша сақтанушының (қайта сақтанушының) есептеу күнгі жағдай бойынша мерзімі өткен берешегінің сомасына (оның ішінде аннуитеттік сақтандыру шарты бойынша берешек сомасына) азаяды.
40. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру мәселесі бойынша сот ісін жүргізу басталған жағдайда, МРШМ Талаптардың 37-тармағында белгіленген тәртіппен сақтандыру төлемін жүзеге асыру мәселесі бойынша сот ісін жүргізу басталған күннен бастап соттың шешімі заңды күшіне енген күнге дейінгі кезеңде, бірақ сақтандыру төлемін жүзеге асыру күнінен ерте емес қалыптастырылады.
41. БМШМ есептеу мынадай актуарлық әдістермен жүзеге асырылады:
1) осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инфляцияға қарай түзетілмеген, болған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша міндеттемелерді тізбекті саты әдісімен есептеуге сәйкес инфляцияға қарай түзетілмеген және осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инфляцияға қарай түзетілген, болған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша міндеттемелерді тізбекті саты әдісімен есептеуге сәйкес инфляцияға қарай түзетілген тізбекті саты әдісі.
Осы Талаптардың мақсаттары үшін тізбекті саты әдісі деп сақтандырушының есепті кезеңде немесе есепті кезеңнің алдындағы кезеңдерде болған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі міндеттемелерін бөлу әдісі түсініледі.
Тізбекті саты әдісінде сақтандырушының міндеттемелерін бөлу сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының төлемдері (төленген шығыны) немесе шеккен шығыны негізінде құрылады.
Инфляцияға қарай түзетілген тізбекті саты әдісінде төлемдер (төленген шығын) немесе келтірілген шығын инфляция көрсеткішіне ұлғаяды;
2) осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен болған, бірақ мәлімделмеген шығын міндеттемелерін есептеуге сәйкес Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісі.
Борнхьюттер-Фергюсон әдісі міндеттемелерді бөлу төлемдер (төленген шығын) немесе келтірілген шығын негізінде құрылатын тізбекті саты әдісіне және келешектегі шығынның күтілетін шамасын айқындауға негізделген.
Келешектегі шығынның күтілетін шамасы еңбек сіңірілген сыйлықақының және осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндеттемелерді бөлу кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы есепке алатын шығынның басталу кезеңінің алдындағы аяқталған қаржы жылдары бойынша есептелген полистер бойынша шығындылық коэффициентінің орташа мәнінен кем емес мөлшерін құрайтын шығындылық коэффициентінің көбейтіндісіне тең.

42. Коэффициент убыточности по полисам вычисляется как отношение величины понесенных убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в соответствующий финансовый год, к заработанным страховым премиям по указанным договорам страхования (перестрахования).
При расчете коэффициента убыточности по полисам понесенные убытки, включая расходы по урегулированию убытков, и заработанные страховые премии учитываются по завершенным финансовым годам до отчетной даты.
При расчете коэффициента убыточности по полисам, используемого для расчета страховых обязательств, актуарий при необходимости производит корректировку убытка по договору страхования (перестрахования), являющегося крупным.
43. В случае распределения актуарием обязательств страховщика на основе понесенных убытков при расчете ОПНУ актуарными методами Таблица накопленных убытков Расчета обязательств по произошедшим, но не заявленным убыткам методом цепной лестницы без поправки на инфляцию по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям строится путем суммирования заявленных, но неурегулированных убытков и накопленных величин выплат (оплаченных убытков) на конец каждого периода наступления убытков, используемого для построения треугольника накопленных убытков, согласно Таблице накопленных убытков на основе понесенных убытков Распределения обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.
В случае распределения актуарием обязательств страховщика на основе понесенных убытков при расчете ОПНУ актуарными методами Таблица накопленных убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды Расчета обязательств по произошедшим, но не заявленным убыткам методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям строится путем суммирования заявленных, но неурегулированных убытков и накопленных величин выплат (оплаченных убытков) на конец каждого периода наступления убытков, используемого для построения треугольника накопленных убытков, согласно Таблице накопленных убытков на основе понесенных убытков Распределения обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.
В случае распределения актуарием обязательств страховщика на основе понесенных убытков при расчете ОПНУ актуарными методами Таблица накопленных убытков Расчета обязательств по произошедшим, но не заявленным убыткам методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям строится путем суммирования заявленных, но неурегулированных убытков и накопленных величин выплат (оплаченных убытков) на конец каждого периода наступления убытков, используемого для построения треугольника накопленных убытков, согласно Таблице накопленных убытков на основе понесенных убытков Распределения обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.

42. Полистер бойынша шығындылық коэффициенті тиісті қаржы жылына күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығынды реттеу жөніндегі шығыстарды қоса алғанда, келтірілген шығын шамасының көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларына қатынасы ретінде есептеледі.
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кезінде шығынды реттеу жөніндегі шығыстарды қоса алғанда, келтірілген шығын және еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақылары есепті күнге дейін аяқталған қаржы жылдары бойынша есепке алынады.
Сақтандыру міндеттемелерін есептеу кезінде пайдаланылатын полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кезінде актуарий қажет болған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ірі болып табылатын шығынды түзетеді.
43. БМШМ-ді актуарлық әдістермен есептеу кезінде актуарий сақтандырушының міндеттемелерін келтірілген шығын негізінде бөлген жағдайда осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инфляцияға қарай түзетілмеген, болған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша міндеттемелерді тізбекті саты әдісімен есептеудің Жинақталған шығын кестесі осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Келтірілген шығын негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерін бөлудің Келтірілген шығын негізінде жинақталған шығын кестесіне сәйкес жинақталған шығынның үшбұрышын құру үшін пайдаланылатын шығынның басталуының әрбір кезеңінің соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын мен төлемдердің (төленген шығынның) жинақталған шамаларын қосу жолымен құрылады.
БМШМ-ді актуарлық әдістермен есептеу кезінде актуарий сақтандырушының міндеттемелерін келтірілген шығын негізінде бөлген жағдайда осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инфляцияға қарай түзетілген, болған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша міндеттемелерді тізбекті саты әдісімен есептеудің Өткен кезеңдердегі инфляцияға қарай түзетілген жинақталған шығын кестесі осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Келтірілген шығын негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерін бөлудің Келтірілген шығын негізінде жинақталған шығын кестесіне сәйкес жинақталған шығынның үшбұрышын құру үшін пайдаланылатын шығынның басталуының әрбір кезеңінің соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын мен төлемдердің (төленген шығынның) жинақталған шамаларын қосу жолымен құрылады.
БМШМ-ді актуарлық әдістермен есептеу кезінде актуарий сақтандырушының міндеттемелерін келтірілген шығын негізінде бөлген жағдайда осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен болған, бірақ мәлімделмеген шығын бойынша міндеттемелер есебінің жинақталған шығын кестесі осы Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Келтірілген шығын негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерін бөлудің Келтірілген шығын негізінде жинақталған шығын кестесіне сәйкес жинақталған шығынның үшбұрышын құру үшін пайдаланылатын шығынның басталуының әрбір кезеңінің соңында мәлімделген, бірақ реттелмеген шығын мен төлемдердің (төленген шығынның) жинақталған шамаларын қосу жолымен құрылады.

44. Если на отчетную дату значение ОПНУ предполагает снижение более чем на 30 (тридцать) процентов по сравнению с предыдущей отчетной датой, для расчета ОПНУ используется актуарный метод, указанный в пункте 41 настоящих Требований, предусматривающий наибольший размер ОПНУ.
45. ОПНУ по портфелю, включающему договора по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей состоит из двух частей и определяется по следующей формуле:
ОПНУ = ОПЕНУ + ОПНЗУ, где:
Обязательство по произошедшим, но еще незаявленным убыткам (далее – ОПЕНУ) рассчитывается актуарными методами, указанными в пункте 41 настоящих Требований. При осуществлении страховой (перестраховочной) организацией деятельности по классу обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей менее 3 (трех) лет либо недостаточности данных для расчета ОПЕНУ методами, указанными в пункте 41 Требований, ОПЕНУ составляет не менее 5 (пяти) процентов от суммы страховой премии по договорам страхования (перестрахования) и дополнительным соглашениям к договорам страхования (перестрахования) по данному классу, вступившим в силу за последние двенадцать месяцев, предшествующих дате расчета.
При распределении актуарием обязательств страховщика на основе понесенных убытков при расчете ОПЕНУ актуарными методами Таблица накопленных убытков Расчета обязательств по произошедшим, но не заявленным убыткам методом цепной лестницы без поправки на инфляцию по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям строится путем суммирования заявленных, но неурегулированных убытков и накопленных величин выплат (оплаченных убытков) на конец каждого периода наступления убытков, используемого для построения треугольника накопленных убытков, согласно Таблице накопленных убытков на основе понесенных убытков Распределения обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.
При распределении актуарием обязательств страховщика на основе понесенных убытков при расчете ОПЕНУ актуарными методами Таблица накопленных убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды Расчета обязательств по произошедшим, но не заявленным убыткам методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям строится путем суммирования заявленных, но неурегулированных убытков и накопленных величин выплат (оплаченных убытков) на конец каждого периода наступления убытков, используемого для построения треугольника накопленных убытков, согласно Таблице накопленных убытков на основе понесенных убытков Распределения обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.

44. Егер есепті күні БМШМ мәні алдыңғы есепті күнмен салыстырғанда 30 (отыз) пайызға астам төмендеуі болжанса, БМШМ есептеу үшін осы Талаптардың 41-тармағында көрсетілген БМШМ ең үлкен мөлшерін көздейтін актуарлық әдіс қолданылады.
45. Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша шартты қамтитын портфель бойынша БМШМ екі бөліктен тұрады және мынадай формула бойынша айқындалады:
БМШМ = БӘМШМ + БТМШМ, мұнда:
Болған, бірақ әлі мәлімделмеген шығын бойынша міндеттеме (бұдан әрі - БӘМШМ) осы Талаптардың 41-тармағында көрсетілген актуарлық әдістермен есептеледі. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру сыныбы бойынша қызметін 3 (үш) жылдан кем жүзеге асырған не Талаптардың 41-тармағында көрсетілген әдістермен БӘМШМ есептеу үшін деректер жеткіліксіз болған жағдайда, БӘМШМ есептеу күнінің алдындағы соңғы он екі айда күшіне енген осы сынып бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарына қосымша келісімдер бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақы сомасының 5 (бес) пайызынан кем емес болады.
Актуарий зиян келтірілгенде сақтандырушының міндеттемелерін бөлген жағдайда актуарлық әдістермен БӘМШР есептеген кезде осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес Тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз болған, бірақ мәлімделмеген зияндар міндеттемелерін есептеудің жинақталған шығындар кестесі Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерін бөлудің Келтірілген шығындар негізінде жинақталған зияндар кестесіне сәйкес мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың және жинақталған шығындар үшбұрышын жасау үшін пайдаланатын зияндар басталған әр кезең аяғында жинақталған төлемдер шамасын (төленген зияндар) қосу арқылы құрылады.
Актуарий зиян келтірілгенде сақтандырушының міндеттемелерін бөлген кезде актуарлық әдістермен БӘМШМ есептеген кезде осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тізбекті саты әдісі бойынша инфляцияға түзетумен болған, бірақ мәлімделмеген зияндар міндеттемелерін есептеуінің Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен жинақталған зиян кестесі Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерін бөлудің Келтірілген зиян негізінде жинақталған шығындар кестесіне сәйкес мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың және жинақталған шығындар үшбұрышын жасау үшін пайдаланатын зиян басталған әр кезең аяғында жинақталған төлемдер шамасын (төленген зиян) қосу арқылы құрылады.

При распределении актуарием обязательств страховщика на основе понесенных убытков при расчете ОПЕНУ актуарными методами Таблица накопленных убытков Расчета обязательств по произошедшим, но не заявленным убыткам методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson) по форме согласно приложению 3 к настоящим Требованиям строится путем суммирования заявленных, но неурегулированных убытков и накопленных величин выплат (оплаченных убытков) на конец каждого периода наступления убытков, используемого для построения треугольника накопленных убытков, согласно Таблице накопленных убытков на основе понесенных убытков Распределения обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков согласно приложению 4 к настоящим Требованиям.
Обязательство по произошедшим, но не полностью заявленным убыткам (далее – ОПНЗУ) рассчитывается по выгодоприобретателям, по которым страховая выплата осуществлена в связи с установлением степени УПТ и возмещением вреда лицам, понесшим ущерб в результате смерти работника согласно статье 940 Гражданского кодекса.
ОПНЗУ формируется в целях оценки ожидаемых обязательств, связанных с продлением (переосвидетельствованием) степени УПТ и возмещением вреда лицам, понесшим ущерб в результате смерти работника согласно статье 940 Гражданского кодекса, принятых страховой (перестраховочной) организацией по договорам страхования (перестрахования).
ОПНЗУ равен сумме прогнозируемых выплат, связанных с продлением (переосвидетельствованием) степени УПТ, определяемой индивидуально по каждому выгодоприобретателю, которому установлена степень УПТ или по которому ожидается повторное продление (переосвидетельствование) степени УПТ, и связанных с возмещением вреда лицам, понесшим ущерб в результате смерти работника согласно статье 940 Гражданского кодекса.
Расчет ОПНЗУ осуществляется в соответствии с приложением 2 к Правилам расчета аннуитетных выплат по договору аннуитета и о требованиях к договору аннуитета и допустимому уровню расходов страховщика на ведение дела по заключаемым договорам аннуитета, утвержденным постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 28 (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6156).
В целях оценки прогнозируемых выплат по каждому выгодоприобретателю продление срока установления степени УПТ осуществляется до достижения пенсионного возраста, установленного Социальным кодексом Республики Казахстан, с вероятностью 100 (сто) процентов.

Актуарий зиян келтірілгенде сақтандырушының міндеттемелерін бөлген кезде актуарлық әдістермен БӘМШМ есептеу кезінде осы Талаптарға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен болған, бірақ мәлімделмеген зияндар міндеттемелерін есептеуінің жинақталған шығындар кестесі Талаптарға 4-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының міндеттемелерін бөлудің Келтірілген шығындар негізінде жинақталған зияндар кестесіне сәйкес мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындардың және жинақталған зияндар үшбұрышын жасау үшін пайдаланатын зияндар басталған әр кезең аяғында жинақталған төлемдер шамасын (төленген зиян) қосу арқылы құрылады.
Болған, бірақ әлі толық мәлімделмеген шығын бойынша міндеттеме (бұдан әрі - БТМШМ) – КЕҚЖ дәрежесін белгілеуге және Азаматтық кодекстің 940-бабына сәйкес қызметкердің қайтыс болуы салдарынан залал шеккен адамдарға зиянды өтеуге байланысты сақтандыру төлемі жүзеге асырылған пайда алушылар бойынша есептеледі.
БТМШМ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша КЕҚЖ дәрежесін ұзартуға (қайта куәландыруға) және Азаматтық кодекстің 940-бабына сәйкес қызметкердің қайтыс болуы салдарынан залал шеккен адамдарға зиянды өтеуге байланысты күтілетін міндеттемелерді бағалау мақсатында қалыптасады.
БТМШМ КЕҚЖ дәрежесі белгіленген және ол бойынша қайта ұзарту (қайта куәландыру) күтілетін әрбір пайда алушы бойынша жеке айқындалатын КЕҚЖ дәрежесін ұзартуға (қайта куәландыруға) байланысты және Азаматтық кодекстің 940-бабына сәйкес қызметкердің қайтыс болуы салдарынан залал шеккен адамдарға залалды өтеуге байланысты болжанып отырған төлем сомасына тең.
БТМШМ есептеу Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 28 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6156 болып тіркелген) бекітілген Аннуитет шарты бойынша аннуитеттік төлемдерді есептеу қағидаларына және аннуитет шарты мен сақтандырушының жасалатын аннуитет шарттары бойынша істі жүргізуге арналған шығыстарының жол берілетін деңгейіне қойылатын талаптарға 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
Әрбір пайда алушы бойынша болжанған төлемдерді бағалау мақсатында КЕҚЖ дәрежесін белгілеу мерзімін ұзарту, 100 (жүз) пайыз төлемді жүзеге асыру ықтималдылығымен Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген зейнетақы жасына жеткенге дейін жүзеге асырылады.

В целях оценки прогнозируемых выплат ОПНЗУ формируется по каждому лицу, имеющему право на возмещение вреда лицам, понесшим ущерб в результате смерти работника согласно статье 940 Гражданского кодекса, с вероятностью осуществления выплат 100 (сто) процентов.
Если в страховую (перестраховочную) организацию заявление по заключению договора аннуитета в связи с повторным продлением (переосвидетельствованием) степени УПТ выгодоприобретателя не поступало в течение 2 (двух) лет после истечения срока действия договора аннуитета и страховая (перестраховочная) организация:
1) не обладает информацией о продлении (переосвидетельствовании) степени УПТ выгодоприобретателя после истечения срока действия договора аннуитета, то актуарий при необходимости исключает из расчета ОПНЗУ приведенную сумму прогнозируемых выплат по выгодоприобретателю;
2) обладает информацией о продлении (переосвидетельствовании) степени УПТ выгодоприобретателя после истечения срока действия договора аннуитета, то актуарий оценку прогнозируемых выплат осуществляет с учетом вероятности повторного заявления выгодоприобретателя, рассчитанной актуарием исходя из его профессионального суждения.
При осуществлении расчета ОВУ по группам договоров страхования (перестрахования) относящиеся к договорам страхования, заключенным в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" используется таблица смертности, с показателями смертности не выше показателей таблицы смертности, предусмотренной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 28 "Об утверждении нормативных правовых актов, регулирующих организацию и осуществление деятельности по обязательному страхованию работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6156).
В целях выравнивания факторов развития убытков при расчете ОПНУ и (или) ОПЕНУ актуарными методами актуарий при необходимости производит корректировку убытка по договору страхования (перестрахования), являющегося крупным.
46. В случае осуществления страховой (перестраховочной) организацией деятельности по классу страхования, за исключением обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, менее 3 (трех) лет либо недостаточности данных для расчета ОПНУ актуарными методами, указанными в пункте 41 настоящих Требований, ОПНУ составляет не менее 5 (пяти) процентов от суммы страховой премии по договорам страхования (перестрахования) и дополнительным соглашениям к договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих дате расчета.

Болжанған төлемдерді бағалау мақсатында БТМШМ 100 (жүз) пайыз ықтималдылығымен Азаматтық кодекстің 940-бабына сәйкес қызметкердің қайтыс болуы салдарынан залал шеккен адамдарға зиянды өтеуге құқығы бар әрбір адам бойынша қалыптастырылады.
Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына пайда алушының КЕҚЖ дәрежесін қайта ұзартуға (қайта куәландыруға) байланысты аннуитет шартын жасасу жөніндегі өтініш аннуитет шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін 2 (екі) жыл ішінде түспесе және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
1) аннуитет шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін пайда алушының КЕҚЖ дәрежесін ұзарту (қайта куәландыру) туралы ақпараты болмаса, онда актуарий қажет болған жағдайда БТМШМ есебінен пайда алушы бойынша болжанатын төлемдердің келтірілген сомасын алып тастайды;
2) аннуитет шартының қолданылу мерзімі өткеннен кейін пайда алушының КЕҚЖ дәрежесін ұзарту (қайта куәландыру) туралы ақпаратқа ие болса, онда актуарий болжанатын төлемдерді бағалауды пайда алушының кәсіби пайымын негізге ала отырып, актуарий есептеген қайта өтінішінің ықтималдығын ескере отырып жүзеге асырады.
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының топтары бойынша МТҚ есептеуді жүзеге асыру кезінде "Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде жазатайым жағдайлардан оны міндетті сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруды және ұйымдастыруды реттейтін нормативтік құқықтық актілерді бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 28 қаулысында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6156 болып тіркелген) көзделген өлім-жітім кестесінен аспайтын өлім-жітім көрсеткіштері пайдаланылады.
Актуарий актуарлық әдістермен БМШМ және (немесе) БӘМШМ есептеу кезінде шығындардың даму факторларын теңестіру мақсатында, қажет болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша ірі болып табылатын шығындарды түзетуді жүргізеді.
46. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруды қоспағанда сақтандыру сыныбы бойынша қызметті 3 (үш) жылдан кем жүзеге асырған немесе осы Талаптардың 41-тармағында көрсетілген актуарлық әдістермен БМШМ есептеу үшін деректер жеткіліксіз болған жағдайда БМШМ есептеу күнінің алдындағы соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарына қосымша келісімдер бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақы сомасының 5 (бес) пайызынан кем емес болады.

47. По портфелю, включающему договоры по классу ипотечного страхования, величина ОПНУ составляет не менее 60 (шестидесяти) процентов от суммы страховой премии по договорам страхования (перестрахования) и дополнительным соглашениям к договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу за последние 12 (двенадцать) месяцев, предшествующих дате расчета.
48. Дисконтирование обязательств по возникшим страховым убыткам производится на основании актуарных допущений в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
Ставка доходности, применяемая для дисконтирования денежных потоков при расчете обязательств по возникшим страховым убыткам, определяется на основе безрисковой кривой доходности соответствующей валюты, скорректированной на ликвидность и особенности самих страховых обязательств либо на основе рыночных доходностей финансовых инструментов, очищенных от кредитного риска в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
В случае расчета ОПНУ согласно пункту 46 Требований сумма ОПНУ не дисконтируется.
Глава 7. Оценка страховых обязательств методом на основе распределения премии
49. При применении организацией подхода на основе распределения премии обязательства по оставшейся части страхового покрытия рассчитывается следующим образом:
1) при первоначальном признании:
ООСП0 = П0 - Ак0, где:
ООСП0 – обязательства по оставшейся части страхового покрытия на момент первоначального признания;
П0 – страховые премии, полученные на момент первоначального признания;
Ак0 – аквизиционные денежные потоки на эту дату, за исключением случаев, когда организация решает признать данные выплаты в качестве расходов.
50. На последующие отчетные даты оценка обязательств по оставшейся части страхового покрытия с использованием метода пропорционального распределения определяется по формуле:
ООСПt = ООСПt-1 + Пt - Акt + АМt - Bt, где:
ООСПt-1 – обязательства по оставшейся части страхового покрытия, оцененные на период t-1;
Пt – страховые премии, полученные в периоде t;
Акt – аквизиционные денежные потоки в периоде t, за исключением случаев, когда страховая (перестраховочная) организация решает признать данные выплаты в качестве расходов;
АМt – любые суммы, связанные с амортизацией аквизиционных денежных потоков в периоде t;
Bt – сумма, признанная в качестве страховой выручки вследствие оказания услуг в периоде t.
51. Обязательства по возникшим страховым убыткам по портфелям, оцененным методом на основе распределения премии, считаются в соответствии с пунктами 34 - 48 настоящих Требований.

47. Ипотекалық сақтандыру сыныбы бойынша шарттарды қамтитын портфель бойынша БМШМ шамасы есептеу күнінің алдындағы соңғы 12 (он екі) айда күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарына қосымша келісімдер бойынша сақтандыру сыйлықақы сомасының кемінде 60 (алпыс) пайызын құрайды.
48. Туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелерді дисконттау сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес актуарлық жорамалдар негізінде жүргізіледі.
Пайда болған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелерді есептеу кезінде ақша ағындарын дисконттау үшін қолданылатын кірістілік мөлшерлемесі сақтандыру міндеттемелерінің өтімділігі мен ерекшеліктеріне түзетілген тиісті валютаның тәуекелсіз кірістілік қисығы негізінде не сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес кредиттік тәуекелден тазартылған қаржы құралдарының нарықтық кірістілігі негізінде айқындалады.
Талаптардың 46-тармағына сәйкес БМШМ есептеу жағдайында БМШМ сомасы дисконтталмайды.
7-тарау. Сыйлықақыны бөлу негізінде сақтандыру міндеттемелерін бағалау
49. Ұйым сыйлықақыны бөлу негізіндегі тәсілді қолданған кезде сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер мынадай түрде есептеледі:
1) бастапқы тану кезінде:
СӨҚМ0 = С0 - Ак0, мұнда:
СӨҚМ0 – бастапқы тану сәтіндегі сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер;
С0 – бастапқы тану кезінде алынған сақтандыру сыйлықақылары;
Ак0 – ұйым осы төлемдерді шығыстар ретінде тануға шешім қабылдаған жағдайларды қоспағанда, осы күндегі жағдай бойынша аквизициялық ақша ағындары.
50. Кейінгі есепті күндеріндегі жағдай бойынша тепе-тең бөлу әдісін пайдалана отырып сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелерді бағалау мына формула бойынша айқындалады:
СӨҚМt = СӨҚМt-1 + Сt - Акt + АМt - Кt, мұнда:
СӨҚМt-1 – t-1 кезеңіндегі жағдай бойынша бағаланған сақтандырудың қалған бөлігі бойынша міндеттемелер;
Сt – t кезеңінде алынған сақтандыру сыйлықақылары;
Акt – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы төлемдерді шығыстар ретінде тануға шешім қабылдаған жағдайларды қоспағанда, t кезеңіндегі аквизициялық ақша ағындары;
АМt – t кезеңіндегі аквизициялық ақша ағындарының амортизациясына байланысты кез келген сомалар;
Кt – t кезеңінде қызмет көрсету салдарынан сақтандыру кірісі ретінде танылған сома.
51. Сыйлықақыны бөлу негізінде бағаланған әдіспен портфельдер бойынша туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелер осы Талаптардың 34 - 48-тармақтарына сәйкес есептеледі.

52. Дисконтирование обязательств, оцененных методом на основе распределения премий производится на основании актуарных допущений в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
Глава 8. Рисковая поправка
53. Рисковая поправка определяется на дату расчета отдельно для обязательств по оставшейся части страхового покрытия и обязательств по возникшим убыткам в разрезе групп договоров страхования в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
В рисковой поправке учитываются, но не ограничиваясь, страховой риск, риск расторжения и риск повышения расходов.
54. Расчет рисковой поправки осуществляется методом на основе доверительного уровня в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
55. Рисковая поправка к обязательствам по оставшейся части страхового покрытия подлежит амортизации в течение срока договора страхования.
56. Абсолютное значение рисковой поправки подлежит пересмотру на каждую отчетную дату исходя из обновленных денежных потоков и актуальной оценки неизбежных нефинансовых рисков, присущих группе договоров страхования (перестрахования).
Процент (коэффициент) рисковой поправки пересматривается только в случае изменения уровня риска.
57. Рисковая поправка к обязательствам по оставшейся части страхового покрытия по портфелям, оцененным методом на основе распределения премии, не рассчитывается.
Глава 9. Доля перестраховщика в страховых обязательствах
58. Для договоров перестрахования страховая (перестраховочная) организация применяет аналогичные критерии для идентификации портфелей договоров перестрахования, как и в отношении договоров страхования.
59. Страховые обязательства по договорам перестрахования включают долю перестраховщика в обязательствах по оставшейся части страхового покрытия и долю перестраховщика в обязательствах по возникшим страховым убыткам.
60. Оценка денежных потоков по договорам перестрахования (включая оценку ожидаемых возмещений) осуществляется с использованием тех же параметров, что и для договоров страхования: сценарии вероятных денежных потоков, ставки дисконтирования, структура развития убытков и продолжительности выплат, рисковая поправка.
61. При оценке доли перестраховщика в страховых обязательствах страховая (перестраховочная) организация обязана учитывать риск неисполнения перестраховщиком своих обязательств. Данный риск включается при расчете приведенной стоимости будущих денежных потоков.

52. Сыйлықақыны бөлу негізіндегі әдіспен бағаланған міндеттемелерді дисконттау Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес актуарлық болжамдар негізінде жүргізіледі.
8-тарау. Тәуекелдік түзету
53. Тәуекелдік түзету Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес сақтандыру шарттарының топтары бойынша сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелер және туындаған зиян бойынша міндеттемелер үшін бөлек есептеу күніндегі жағдай бойынша айқындалады.
Тәуекелдік түзетуде сақтандыру тәуекелі, шартты бұзу тәуекелі және шығыстардың өсу тәуекелі ескеріледі, бірақ олармен шектелмейді.
54. Тәуекелдік түзетуді есептеу Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес сенімгерлік деңгей негізіндегі әдіспен жүзеге асырылады.
55. Сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелерге тәуекелдік түзету сақтандыру шартының мерзімі ішінде амортизациялануға тиіс.
56. Тәуекелдік түзетудің абсолюттік мәні жаңартылған ақша ағындары және сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары тобына тән шартсыз қаржылық емес тәуекелдерді өзекті бағалау негізінде әрбір есепті күндегі жағдай бойынша қайта қаралуға тиіс.
Тәуекелдік түзетудің пайызы (коэффициенті) тәуекел деңгейі өзгерген жағдайда ғана қайта қаралады.
57. Сыйлықақыны бөлу негізінде бағаланған әдіспен портфельдер бойынша сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелерге тәуекелдік түзету есептелмейді.
9-тарау. Қайта сақтандырушының сақтандыру міндеттемелеріндегі үлесі
58. Қайта сақтандыру шарттары үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандыру шарттарының портфельдерін сәйкестендіру үшін сақтандыру шарттарына қатысты сияқты ұқсас өлшемдерді қолданады.
59. Қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру міндеттемелері сақтандыру өтемінің қалған бөлігі бойынша міндеттемелердегі қайта сақтандырушының үлесін және туындаған сақтандыру шығындары бойынша міндеттемелердегі қайта сақтандырушының үлесін қамтиды.
60. Қайта сақтандыру шарттары бойынша ақша ағындарын бағалау (күтілетін өтемақыларды бағалауды қоса алғанда) сақтандыру шарттары үшін қолданылатын: ықтимал ақша ағындарының сценарийлері, дисконттау мөлшерлемелері, шығындардың даму құрылымы және төлемдердің ұзақтығы, тәуекелдік түзету сияқты өлшемдерді пайдалана отырып жүзеге асырылады.
61. Сақтандыру міндеттемелеріндегі қайта сақтандырушының үлесін бағалау кезінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қайта сақтандырушының өз міндеттемелерін орындамау тәуекелін ескеруге міндетті. Бұл тәуекел болашақ ақша ағындарының ағымдағы құнын есептеу кезінде қосылады.

62. Методика оценки риска неисполнения перестраховщиком своих обязательств определяется в соответствии с Методикой оценки страховых обязательств.
63. По группам договорам перестрахования (дополнительным соглашениям) доля перестраховщика в страховых обязательствах равна 0 (нулю), за исключением случаев, когда у страховой (перестраховочной) организации имеется подтверждение перестраховщика (перестраховщиков) в письменной форме о принятии им (ими) рисков на перестрахование (акцепта) с указанием всех условий перестрахования (в том числе размеров принятой перестраховщиком страховой премии, обязательств по договору перестрахования, лимита ответственности, комиссии цедента, комиссии страхового брокера и (или) филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан).
При этом, в случае если подтверждение перестраховщика (перестраховщиков) в письменной форме о принятии им (ими) рисков на перестрахование (акцепта) с указанием всех условий перестрахования (в том числе размеров принятой перестраховщиком страховой премии, обязательств по договору перестрахования, лимита ответственности, комиссии цедента, комиссии страхового брокера и (или) филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан) имеется только по части группы договоров перестрахования (дополнительным соглашениям), доля перестраховщика в страховых обязательствах подлежит признанию пропорционально соответствующей доле ответственности перестраховщика по которой у страховой (перестраховочной) организации имеется подтверждение перестраховщика (перестраховщиков) в письменной форме о принятии им (ими) рисков на перестрахование (акцепта) с указанием всех условий перестрахования (в том числе размеров принятой перестраховщиком страховой премии, обязательств по договору перестрахования, лимита ответственности, комиссии цедента, комиссии страхового брокера и (или) филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан).
64. В качестве подтверждения перестраховщика (перестраховщиков) о принятии им (ими) рисков на перестрахование (акцепта) до получения договора перестрахования принимается также перестраховочная ковернота либо перестраховочный слип с подписным листом, соответствующие требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа, определяющего условия и порядок осуществления деятельности страхового брокера и филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 9 статьи 17 Закона.
Приложение 1
к Требованиям к оценке
и структуре страховых
обязательств в соответствии с
международными стандартами
финансовой отчетности
Расчет обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам методом цепной лестницы без поправки на инфляцию Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по _________________________ группа договоров страхования
Таблица убытков сформирована на основе __________________________ убытков (оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1, n-2)
Х (1, n-1)
Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2, n-2)
Х (2, n-1)
х
3

62. Қайта сақтандырушының өз міндеттемелерін орындамау тәуекелін бағалау әдістемесі Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне сәйкес айқындалады.
63. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қайта сақтандырудың барлық талаптарын көрсете отырып, қайта сақтандырушының (қайта сақтандырушылардың) қайта сақтандыруға (акцептке) тәуекелдерді қабылдағаны туралы жазбаша нысанда растауы болған жағдайларды (оның ішінде қайта сақтандырушы қабылдаған сақтандыру сыйлықақысының, қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелердің, жауапкершілік лимитінің, цедент комиссиясының, сақтандыру брокері және (немесе) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы комиссиясының мөлшерін) қоспағанда, қайта сақтандыру шарттарының (қосымша келісімдер) топтары бойынша сақтандыру міндеттемелеріндегі қайта сақтандырушының үлесі 0 (нөлге) тең.
Бұл ретте, қайта сақтандырудың барлық талаптарын (оның ішінде қайта сақтандырушы қабылдаған сақтандыру сыйлықақысының, қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелердің, жауапкершілік лимитінің, цедент комиссиясының, сақтандыру брокері және (немесе) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы комиссиясының мөлшерін) көрсете отырып, қайта сақтандырушының (қайта сақтандырушылардың) қайта сақтандыруға (акцептке) тәуекелдерді қабылдағаны туралы жазбаша нысанда растауы болған жағдайда, сақтандыру міндеттемелеріндегі қайта сақтандырушының үлесі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында қайта сақтандырудың барлық талаптарын (оның ішінде қайта сақтандырушы қабылдаған сақтандыру сыйлықақысының, қайта сақтандыру шарты бойынша міндеттемелердің, жауапкершілік лимитінің, цедент комиссиясының, сақтандыру брокері және (немесе) Қазақстан Республикасы бейрезидент-сақтандыру брокерінің филиалы комиссиясының мөлшерін) көрсете отырып, қайта сақтандырушының (қайта сақтандырушылардың) қайта сақтандыруға (акцептке) тәуекелдерді қабылдағаны туралы жазбаша нысанда растауы бар қайта сақтандырушы жауапкершілігінің тиісті үлесіне теңбе-тең деп расталуға тиіс.
64. Қайта сақтандыру шартын алғанға дейін қайта сақтандырушының (қайта сақтандырушылардың) қайта сақтандыруға (акцептке) тәуекелдерді қабылдағаны туралы растау ретінде Заңның 17-бабының 9-тармағына сәйкес сақтандыру брокері мен Қазақстан Республикасының бейрезидент-сақтандыру брокері филиалының қызметін жүзеге асырудың шарттары мен тәртібін айқындайтын уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес қайта сақтандыру ковернотасы не қол қойылған парағы бар қайта сақтандыру слипі де қабылданады.
Халықаралық қаржылық
есептілік стандарттарына сәйкес
сақтандыру міндеттемелерін
бағалауға және
олардың құрылымына
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындарды тізбекті баспалдақ әдісі бойынша инфляцияға түзетусіз есептеу Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "________________" жағдай бойынша
Нысан
_________________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Шығындар кестесі __________________________ шығындар негізінде құрылды
(төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1, n-2)
Х (1, n-1)
Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2, n-2)
Х (2, n-1)
х
3

Х (3,1)
Х (3,2)
…
Х (3, n-2)
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Примечание:
Х (i,j)- выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в i-м периоде;
n- число периодов, за которые рассматриваются данные о выплатах;
в Таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
Таблица накопленных убытков _________________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
S(1,1)=Х (1,1)
S(1,2) =Х (1,1) + Х (1,2)
S(1,n-2) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2)
S(1,n-1) = Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2) + Х (1,n-1)
S(1,n) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n)
2
S(2,1)=Х (2,1)
S(2,2) =Х (2,1) + Х (2,2)
S(2,n-2) =Х (2,1) + Х
(2,2)+… + Х (2,n-2)
S(2,n-1) =Х (2,1) + Х (2,2)+… + Х (2,n-2) + Х (2,n-1)
х
3
S(3,1)=Х (3,1)
S(3,2)=Х (3,1) + Х (3,2)
…
S(3,n-2) =Х (3,1) + Х(3,2)+… + Х (3,n-2)
х
х
х
х
х
n-1
S(n-1,1)=Х (n-1,1)
S(n-1,2)= Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
S(n,1)= Х (n,1)
х
х
х
х
х
Примечание: в Таблице накопленных убытков указываются совокупные величины выплат (оплаченных убытков) или понесенных убытков, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
Таблица коэффициентов развития убытков g(j)___________________________________________________
Метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за n- периодов, средняя величина)
Период наступления убытков (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за
n- периодов
х
средняя величина
х
Примечание: в Таблице коэффициентов развития убытков определяются факторы развития убытков F(i,j), соответствующие относительному увеличению совокупной величины убытков от одного периода оплаты к последующему, по следующей формуле:
Фактор развития убытков = F(i,j)= S (i,j+1)/S (i,j).
Коэффициенты развития убытков g(j) рассчитываются как усредненное значение факторов развития убытков по периодам наступления убытков.
Таблица прогнозируемых накопленных убытков по _________________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
2
х
х
х
x
x
UL(2,n) = S(2,n-1) * g(n-1)
n-1
х
x
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-3)
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n-1,n) = S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-1)
n
х
S(n,1) * g(1)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-3)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n,n) = S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-1)
Примечание: в Таблице прогнозируемых накопленных убытков определяется ожидаемая величина выплат или понесенных убытков в каждом периоде.
Ожидаемая величина выплат или понесенных убытков рассчитывается как произведение накопленных выплат или понесенных убытков S (i,j-1) в периоде наступления убытков i из Таблицы накопленных убытков, и Таблицы коэффициентов развития убытков g(j).
Таблица убытков по _________________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков
Величина убытков
по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
x
2
х
х
х
x
x

Х (3,1)
Х (3,2)
…
Х (3, n-2)
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Ескертпе:
Х (i,j)- i-ші кезеңде болған сақтандыру жағдайлары бойынша j-ші кезеңнің соңындағы төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар;
n- төлемдер туралы деректер қаралатын кезеңдердің саны;
есепті күндегі Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
_________________________ жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
S(1,1)=Х (1,1)
S(1,2) =Х (1,1) + Х (1,2)
S(1,n-2) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2)
S(1,n-1) = Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2) + Х (1,n-1)
S(1,n) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n)
2
S(2,1)=Х (2,1)
S(2,2) =Х (2,1) + Х (2,2)
S(2,n-2) =Х (2,1) + Х
(2,2)+… + Х (2,n-2)
S(2,n-1) =Х (2,1) + Х (2,2)+… + Х (2,n-2) + Х (2,n-1)
х
3
S(3,1)=Х (3,1)
S(3,2)=Х (3,1) + Х (3,2)
…
S(3,n-2) =Х (3,1) + Х(3,2)+… + Х (3,n-2)
х
х
х
х
х
n-1
S(n-1,1)=Х (n-1,1)
S(n-1,2)= Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
S(n,1)= Х (n,1)
х
х
х
х
х
Ескертпе: Жинақталған шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдердің (төленген шығындардың) немесе келтірілген шығындардың жиынтықты шамасы көрсетіледі.
Шығындардың даму коэффициенттерінің кестесі g(j) _________________________________
Шығындардың даму әдісі (орташа арифметикалық, орташа n- кезеңдер үшін, орташа
шамасы)
Шығындардың басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа
n- кезеңдер үшін
х
орташа шамасы
х
Ескертпе: Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде мәлімделген шығындардың жиынтықты шегінің бір төлем жасау кезеңінен келесісіне тиісінше ұлғаюына қатысты шығындардың даму F(i,j) факторлары мынадай формула бойынша анықталады:
Шығындардың даму факторы = F(i,j)= S (i,j+1)/S (i,j).
Шығындардың даму коэффициенттері g(j) шығындардың басталу кезеңдері бойынша шығындардың даму факторларының орташа алынған мәні ретінде есептеледі.
_________________________ бойынша болжамды жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Болжамды жинақталған шығындар
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
2
х
х
х
x
x
UL(2,n) = S(2,n-1) * g(n-1)
n-1
х
x
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-3)
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n-1,n) = S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-1)
n
х
S(n,1) * g(1)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-3)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n,n) = S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-1)
Ескертпе: Болжанған жинақталған шығындар кестесінде әрбір кезеңдегі күтілетін шама немесе әрбір кезеңдегі келтірілген шығындар анықталады.
Төлемдердің немесе келтірілген шығындардың күтілетін шамасы Жинақталған шығындар кестесіндегі және шығындардың даму коэффициенттері g(j) кестесіндегі шығындар пайда болған кезеңде жинақталған төлемдер немесе келтірілген шығындардың көбейтіндісі S (i,j-1) ретінде есептеледі.
_________________________ бойынша шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың болжамды жинақталуы
Кезеңдер бойынша шығындар шамасы
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
х
x
2
х
х
х
x
x

UL(2,n) = S(2,n-1) * g(n-1)
UL(2,n)-S(2,n-1)
n-1
х
x
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-3)
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n-1,n) = S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-1)
UL(n-1,n)-S(n-1,2)
n
х
S(n,1) * g(1)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-3)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n,n) = S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-1)
UL(n, n)-S(n,1)
Таблица произошедших, но незаявленных убытков по ____________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Возникшие убытки по периодам
Заявленные, но не урегулированные убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Итого
Примечание:
в Таблице произошедших, но незаявленных убытков указываются:
в столбце "Возникшие убытки по периодам" - значения убытков в соответствующих периодах;
в столбце "Заявленные, но не урегулированные убытки" - сумма заявленных убытков в соответствующих периодах;
в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между столбцами "Возникшие убытки по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде. В случае отрицательной разницы в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" принимается значение 0 (ноль);
если расчет основан на выплатах, то ОПНУ – это сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в столбце 3 Таблицы обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам, если расчет основан на понесенных убытках, то ОПНУ – это сумма возникших убытков по периодам.
Приложение 2
к Требованиям к оценке
и структуре страховых
обязательств в соответствии с
международными стандартами
финансовой отчетности
Расчет обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам методом цепной лестницы с поправкой на инфляцию
Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по ______________________ группа договоров страхования
Таблица убытков сформирована на основе __________________________ убытков (оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Примечание: в Таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
Таблица информации по инфляции за каждый прошедший период
Периоды
Инфляция за прошедший период (в процентах)
1
2
3
n-1
n
Примечание: в Таблице информации по инфляции за каждый прошедший период указываются накопленные значения официальных значений инфляции за период наступления страховых случаев.
Таблица убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по ______________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица накопленных убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по ________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Таблица коэффициентов развития убытков g(j) ____________________________________________ метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за n- периодов, средняя величина)
Период наступления страховых случаев (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за n- периодов
х
средняя величина
х
Таблица прогнозируемых накопленных убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
по _______________________
группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Таблица убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды по ___________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Прогнозируемое накопление убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
Величина убытков по периодам
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Величина убытков с поправкой на инфляцию за прошедшие периоды
Таблица произошедших, но незаявленных убытков по ____________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Возникшие убытки по периодам
Заявленные, но не урегулированные убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Итого
Примечание:
в Таблице произошедших, но незаявленных убытков указываются:
в столбце "Возникшие убытки по периодам" - значения убытков в соответствующих периодах;
в столбце "Заявленные, но не урегулированные убытки" - сумма заявленных убытков в соответствующих периодах;
в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" - разница между столбцами "Возникшие убытки по периодам" и "Заявленные, но не урегулированные убытки" в соответствующем периоде. В случае отрицательной разницы в столбце "Произошедшие, но незаявленные убытки" принимается значение 0 (ноль);
если расчет основан на выплатах, то ОПНУ – это сумма произошедших, но незаявленных убытков, указанных в столбце 3 Таблицы обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам, если расчет основан на понесенных убытках, то ОПНУ – это сумма возникших убытков по периодам.
Приложение 3
к Требованиям к оценке
и структуре страховых
обязательств в соответствии с
международными стандартами
финансовой отчетности
Расчет величины произошедших, но незаявленных убытков методом Борнхьюттера-Фергюсона (Bornhuetter-Ferguson)
Отчетный период: по состоянию на "___" "________________" 20__ года
Форма
Таблица убытков на отчетную дату по _______________________ группа договоров страхования
Таблица убытков сформирована на основе __________________________ убытков (оплаченных, понесенных)
Период наступления страховых случаев (i)
Убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1, n-2)
Х (1, n-1)
Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2, n-2)
Х (2, n-1)
х
3
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Примечание:
Х (i,j) – выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в i-м периоде;
n – число периодов, за которые рассматриваются данные об убытках;
в Таблице убытков на отчетную дату отражаются выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированные по периодам наступления страховых случаев.
Таблица накопленных убытков по _______________________ группа договоров страхования
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные убытки (j)
1
2
n-2
n-1
n
1

UL(2,n) = S(2,n-1) * g(n-1)
UL(2,n)-S(2,n-1)
n-1
х
x
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-3)
S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n-1,n) = S(n-1,2) * g(2) * … * g(n-1)
UL(n-1,n)-S(n-1,2)
n
х
S(n,1) * g(1)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-3)
S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-2)
UL(n,n) = S(n,1) * g(1) * g(2) * … * g(n-1)
UL(n, n)-S(n,1)
____________________ бойынша болған, бірақ мәлімделмеген шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша туындаған шығындар
Мәлiмделген, бірақ реттелмеген шығындар
Болған, бiрақ мәлiмделмеген шығындар
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Ескертпе:
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар кестесінде мыналар көрсетіледі:
"Кезеңдер бойынша туындаған шығындар" бағанында - тиісті кезеңдердегі шығындар мәндері;
"Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар" бағанында - тиісті кезеңдердегі мәлімделген шығындар сомасы;
"Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанында - тиісті кезеңдегі "Кезеңдер бойынша туындаған шығындар" және "Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар" бағандарының арасындағы айырмашылық. Теріс айырмашылық болған жағдайда "Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанында 0 (нөл) мәні қабылданады;
егер есеп төлемдерге негізделсе, онда БМШР - бұл Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесінің 3-бағанында көрсетілген болған, бірақ мәлімделмеген шығындар сомасы, егер есеп келтірілген шығындарға негізделсе, онда БМШР - бұл кезеңдер бойынша шығындар резервінің сомасы болады.
Халықаралық қаржылық
есептілік стандарттарына сәйкес
сақтандыру міндеттемелерін
бағалауға және олардың
құрылымына
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындарды тізбекті баспалдақ әдісі бойынша инфляцияға түзетумен есептеу
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "________________" жағдай бойынша
Нысан
_________________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Шығындар кестесі __________________________ шығындар негізінде құрылды
(төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
Мерзімділік
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Ескертпе: есепті күндегі Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
Әрбір өткен кезеңдегі инфляция бойынша ақпарат кестесі
Кезеңдер
Әрбір өткен кезеңдегі инфляция (пайызбен)
1
2
3
n-1
n
Ескертпе: Әрбір өткен кезеңдегі инфляция бойынша ақпарат кестесінде сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдеріне ресми инфляциялық мәндердің жинақталған мәндері көрсетіледі.
_________________ бойынша әрбір өткен кезеңдегі инфляцияға түзетілген шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Әрбір өткен кезеңдегі инфляцияға түзетілген кезеңдер бойынша шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
____________ бойынша әрбір өткен кезеңдегі инфляцияға түзетумен жинақталған шығындар
кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Әрбір өткен кезеңдегі инфляцияға түзетілген кезеңдер бойынша шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттерінің кестесі g(j)
____________________________________________
шығындардың даму әдісі (орташа арифметикалық, орташа
n- кезеңдер үшін, орташа шамасы)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Шығындардың даму факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
2
х
3
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенттері g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа n- кезеңдер үшін
х
орташа шамасы
х
______________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетілген шығындармен болжамды жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетілген шығындардың болжамды жинақталуы
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
___________________ бойынша өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындар резервінің кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетілген шығындардың болжамды жинақталуы
Кезеңдер бойынша шығындар шамасы
1
2
n-2
n-1
n
1
х
х
х
х
х
0
2
х
х
х
х
3
х
х
х
n-1
х
х
n
х
Өткен кезеңдердегі инфляцияға түзетумен шығындар шамасы
____________________ бойынша болған, бірақ мәлімделмеген шығындар кестесі
сақтандыру шарттары тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша туындаған шығындар
Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар
1
2
3
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Ескертпе:
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар кестесінде мыналар көрсетіледі:
"Кезеңдер бойынша туындаған шығындар" бағанында - тиісті кезеңдердегі шығындар мәндері;
"Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар" бағанында - тиісті кезеңдердегі мәлімделген шығындар сомасы;
"Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанында - тиісті кезеңдегі "Кезеңдер бойынша туындаған шығындар" және "Мәлімделген, бірақ реттелмеген шығындар" бағандарының арасындағы айырмашылық. Теріс айырмашылық болған жағдайда "Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар" бағанында 0 (нөл) мәні қабылданады;
егер есеп төлемдерге негізделсе, онда БМШР - бұл Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесінің 3-бағанында көрсетілген болған, бірақ мәлімделмеген шығындар сомасы, егер есеп келтірілген шығындарға негізделсе, онда БМШР - бұл кезеңдер бойынша туындаған шығындар сомасы болады.
Халықаралық қаржылық
есептілік стандарттарына сәйкес
сақтандыру міндеттемелерін
бағалауға және олардың
құрылымына қойылатын
талаптарға
3-қосымша
Борнхьюттер-Фергюсон (Bornhuetter-Ferguson) әдісімен болған, бірақ мәлімделмеген шығындар шамасын есептеу
Есепті кезең: 20__ жылғы "___" "________________" жағдай бойынша
Нысан
_______________________ бойынша есепті күнге шығындар кестесі
сақтандыру шарттарының тобы
Шығындар кестесі __________________________ шығындар негізінде қалыптастырылған
(төленген, келтірілген)
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Кезеңдер бойынша шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,2)
Х (1, n-2)
Х (1, n-1)
Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,2)
Х (2, n-2)
Х (2, n-1)
х
3
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Ескертпе:
Х (i,j) – і-кезеңде болған сақтандыру жағдайлары бойынша j-кезеңнің соңындағы төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар;
n – шығындар туралы деректер қаралатын кезеңдердің саны;
есепті күндегі Шығындар кестесінде сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған төлемдер (төленген шығындар) немесе келтірілген шығындар көрсетіледі.
_______________________ бойынша жинақталған шығындар кестесі
сақтандыру шарттарының тобы
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Жинақталған шығындар (j)
1
2
n-2
n-1
n
1

S(1,1)=Х (1,1)
S(1,2) =(Х (1,1) + Х (1,2)
S(1,n-2) =(Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2)
S(1,n-1) =( Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2) + Х (1,n-1)
S(1,n) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n)
2
S(2,1)=Х (2,1)
S(2,2) =Х (2,1) + Х (2,2)
S(2,n-2) =(Х (2,1) + Х
(2,2)+… + Х (2,n-2)
S(2,n-1) =Х (2,1) + Х (2,2)+… + Х (2,n-2) + Х (2,n-1)
х
3
S(3,1)=Х (3,1)
S(3,2)= Х (3,1) + Х (3,2)
…
S(3,n-2) =(Х (3,1) + Х(3,2)+… + Х (3,n-2)
х
х
х
х
х
n-1
S(n-1,1)=Х (n-1,1)
S(n-1,2)= Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
S(n,1)= Х (n,1)
х
х
х
х
х
Примечание: в Таблице накопленных убытков указываются совокупные выплаты (оплаченные убытки) или понесенные убытки, сгруппированных по периодам наступления страховых случаев.
Таблица коэффициентов развития убытков g(j) ________________________________________________ метод развития убытков (среднее арифметическое, среднее за n- периодов, средняя величина)
Период наступления убытков (i)
Факторы развития убытков (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Коэффициенты развития убытков g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
среднее арифметическое
х
среднее за
n- периодов
х
средняя величина
х
Примечание: в Таблице коэффициентов развития убытков определяются факторы развития убытков F(i,j), соответствующие относительному увеличению совокупной величины заявленных убытков от одного периода оплаты к последующему, по следующей формуле:
Фактор развития убытков F(i,j)= S (i,j+1)/S (i,j).
Коэффициенты развития убытков g(j) рассчитываются как усредненное значение факторов развития убытков по периодам наступления убытков.
Таблица коэффициентов
Период наступления страховых случаев (i)
Коэффициенты развития убытков g(j)
Факторы развития убытков f (j)
Факторы запаздывания h(j)= 1 - 1/f (j)
1
1
1
1-1/ 1
2
g(n-1)
1*g(n-1)
1-1/( g(n-1))
3
g(n-2)
1*g(n-1) *g(n-2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2))
…
…
…
n-1
g(2)
1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2))
n
g(1)
1*g(n-1)*g(n-2)*…* g(2)*g(1)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)*g(1))
Примечание: в Таблице коэффициентов указываются:
в столбце "Коэффициенты развития убытков g(j)" – значения коэффициентов развития убытков, указанных в Таблице коэффициентов развития убытков g(j);
в столбце "Факторы развития убытков f (j)" – накопленные значения коэффициентов развития убытков;
в столбце "Факторы запаздывания h(j)" – значения равные 1 - 1/f (j), где f (j) является фактором развития.
Таблица расчета коэффициента убыточности по полисам
Финансовый год (y)
Понесенные убытки
Заработанные премии
Коэффициент убыточности по полисам
1
2
3
4
1
UL(1)
UP(1)
U(1)=UL(1)/UP(1)
2
UL(2)
UP(2)
U(2)=UL(2)/UP(2)
m-1
UL(m-1)
UP(m-1)
U(m-1)=UL(m-1)/UP(m-1)
m
UL(m)
UP(m)
U(m)=UL(m)/UP(m)
Примечание:
в Таблице расчета коэффициента убыточности:
в столбце "Понесенные убытки" указываются значения понесенных по состоянию на отчетную дату убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев;
в столбце "Заработанные премии" указывается заработанная премия по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в финансовый год, предшествующий периоду наступления страховых случаев;
коэффициент убыточности U определяется по следующей формуле:

S(1,1)=Х (1,1)
S(1,2) =(Х (1,1) + Х (1,2)
S(1,n-2) =(Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2)
S(1,n-1) =( Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n-2) + Х (1,n-1)
S(1,n) =Х (1,1) + Х (1,2)+… + Х (1,n)
2
S(2,1)=Х (2,1)
S(2,2) =Х (2,1) + Х (2,2)
S(2,n-2) =(Х (2,1) + Х
(2,2)+… + Х (2,n-2)
S(2,n-1) =Х (2,1) + Х (2,2)+… + Х (2,n-2) + Х (2,n-1)
х
3
S(3,1)=Х (3,1)
S(3,2)= Х (3,1) + Х (3,2)
…
S(3,n-2) =(Х (3,1) + Х(3,2)+… + Х (3,n-2)
х
х
х
х
х
n-1
S(n-1,1)=Х (n-1,1)
S(n-1,2)= Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
S(n,1)= Х (n,1)
х
х
х
х
х
Ескертпе: Жинақталған шығындар кестесінде жиынтықты төлемдер (төленген шығындар) немесе сақтандыру жағдайлары басталған кезеңдер бойынша топтастырылған келтірілген шығындар көрсетіледі.
Шығындардың даму коэффициенттері кестесі
g(j)_______________________________________________
шығындарды дамыту әдісі (орташа арифметикалық,
орташа n-кезеңдер, орташа шама)
Шығындардың басталу кезеңі (і)
Шығындарды дамыту факторлары (j)
1
2
n-2
n-1
n
1
х
2
х
х
3
х
х
х
х
х
х
n-1
х
х
х
х
n
x
х
х
х
х
х
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
g(j)
1
2
n-2
n-1
n
орташа арифметикалық
х
орташа
n-кезеңдер
х
орташа шама
х
Ескертпе: Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде бір ақы төлеу кезеңінен кейінгіге қарай мәлімделген шығындардың бірлескен шамасына сәйкес келетін шығындардың даму факторлары F(і,j) мына формула бойынша анықталады:
Шығындардың даму факторлары F(i,j)= S (i,j+1)/S (i,j).
Шығындардың даму коэффициенттері g(j) шығындардың басталу кезеңдері бойынша шығындардың даму факторларының орташа мәні ретінде есептеледі.
Коэффициенттер кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Шығындардың даму коэффициенті g(j)
Шығындардың даму факторлары f (j)
Кешігу факторлары h(j)= 1 - 1/f (j)
1
1
1
1-1/ 1
2
g(n-1)
1*g(n-1)
1-1/( g(n-1))
3
g(n-2)
1*g(n-1) *g(n-2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2))
…
…
…
n-1
g(2)
1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2))
n
g(1)
1*g(n-1)*g(n-2)*…* g(2)*g(1)
1-1/ (1*g(n-1) *g(n-2)*…* g(2)*g(1))
Ескертпе: Коэффициенттер кестесінде:
"Шығындардың даму коэффициенттері g(j)" бағанында - Шығындардың даму коэффициенттері кестесінде g(j) көрсетілген шығындардың даму коэффициенттерінің мәні;
"Шығындардың даму факторлары f (j)" бағанында - шығындардың даму коэффициенттерінің жинақталған мәні;
"Кешігу факторлары h(j)" бағанында -1 - 1/f (j) тең мәндер көрсетіледі, мұнда f (j) даму факторы болып табылады.
Полистер бойынша шығындылық коэффициентін есептеу кестесі
Қаржы жылы (y)
Келтірілген шығындар
Еңбек сіңірілген сыйлықақылар
Полистер бойынша шығындылық коэффициенті
1
2
3
4
1
UL(1)
UP(1)
U(1)=UL(1)/UP(1)
2
UL(2)
UP(2)
U(2)=UL(2)/UP(2)
m-1
UL(m-1)
UP(m-1)
U(m-1)=UL(m-1)/UP(m-1)
m
UL(m)
UP(m)
U(m)=UL(m)/UP(m)
Ескертпе: Шығындылық коэффициентін есептеу кестесінде:
"Келтірілген шығындар" бағанында сақтандыру жағдайларының басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығындарды реттеу шығыстарын қоса алғанда, есепті күнгі жағдай бойынша келтірілген шығындардың мәндері көрсетіледі;
"Еңбек сіңірілген сыйлықақылар" бағанында сақтандыру жағдайларының басталу кезеңінің алдындағы қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша еңбек сіңірілген сыйлықақы көрсетіледі;
U шығындылық коэффициенті мынадай формула бойынша айқындалады:

U = [U (1) + U (2) + … + U(m)]/m, где:
U(m) - коэффициенты убыточности по полисам для каждого m-го финансового года, предшествующего периоду наступления страховых случаев, вычисляемые как отношение величины понесенных убытков, включая расходы по урегулированию убытков, по договорам страхования (перестрахования), вступившим в силу в соответствующий финансовый год, к заработанным на отчетную дату страховым премиям по указанным договорам;
m – количество финансовых лет.
Таблица обязательств по произошедшим, но незаявленным убыткам
Период наступления страховых случаев (і)
Заработанные премии
Коэффициент убыточности U
Ожидаемые окончательные убытки z(і)
Факторы запаздывания h(j)
Произошедшие, но не оплаченные на отчетную дату убытки R(і)
Заявленные, но не урегулированные на отчетную дату убытки
Произошедшие, но незаявленные убытки
1
2
3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Итого
Приложение 4
к Требованиям к оценке
и структуре страховых
обязательств в соответствии с
международными стандартами
финансовой отчетности
Распределение обязательств страховой (перестраховочной) организации на основе понесенных убытков
Таблица накопленных величин выплат (оплаченных убытков), сгруппированных по периодам наступления страховых случаев
Период наступления страховых случаев (i)
Накопленные оплаченные убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2) + Х (1, n-1)
Х (1,1) + … + Х (1, n-1) + Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2) + Х (2, n-1)
х
3
Х (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2)
…
Х (3,1) + … +Х (3, n-2)
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
n
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Х (i,j) – выплаты (оплаченные убытки) на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в i-м периоде.
Таблица заявленного неурегулированного убытка, сгруппированного по состоянию на конец каждого периода наступления убытков
Период наступления страховых случаев (i)
Заявленные неурегулированные убытки по периодам (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
Y (1,1)
Y (1,2)
Y (1, n-2)
Y (1, n-1)
Y (1, n)
2
Y (2,1)
Y (2,2)
Y (2, n-2)
Y (2, n-1)
x
3
Y (3,1)
Y (3,2)
Y (3, n-2)
x
x
x
x
x
n-1
Y (n-1,1)
Y (n-1,2)
x
x
x
x
n
Y (n,1)
x
x
x
x
x
Y (i,j) – заявленные убытки на конец j-го периода, по страховым случаям, произошедшим в i-м периоде.
Таблица накопленных убытков на основе понесенных убытков__________________ на отчетную дату
Период наступления страховых случаев (i)
Понесенные убытки (j)
Периодичность
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1) + Y (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2) + Y (1,2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2) + Y (1, n-2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2) + Х (1, n-1) + Y (1, n-1)

U = [U (1) + U (2) + … + U(m)]/m, мұнда:
U(m) - сақтандыру жағдайларының басталу кезеңінің алдындағы m-шы қаржы жылы үшін полистер бойынша тиісті қаржы жылы күшіне енген сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша шығындарды реттеу шығыстарын қоса алғанда, келтірілген шығындар шамасының көрсетілген шарттар бойынша есепті күнгі еңбек сіңірілген сақтандыру сыйлықақыларына қатынасы ретінде есептелетін шығындылық коэффициенттері;
m - қаржы жылының саны.
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар резерві кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (і)
Еңбек сіңірілген сыйлықақылар
U шығындылық коэффициенті
Күтілетін түпкілікті шығындар z(і)
Кешігу факторлары h(j)
Болған, бірақ есепті күнге төленбеген шығындар R(і)
Мәлімделген, бірақ есепті күнге реттелмеген шығындар
Болған, бірақ мәлімделмеген шығындар
1
2
3=1*2
4
5=3*4
6
7=5-6
1
2
3
n-1
n
Жиынтығы
Халықаралық қаржылық
есептілік стандарттарына сәйкес
сақтандыру міндеттемелерін
бағалауға және олардың
құрылымына
қойылатын талаптарға
4-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының келтірілген шығындар негізінде міндеттемелерін бөлу Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңдері бойынша топтастырылған жинақталған төлемдер шамасының (төленген шығындар) кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша жинақталған төленген шығындар (j)
Кезеңділік
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2) + Х (1, n-1)
Х (1,1) + … + Х (1, n-1) + Х (1, n)
2
Х (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2) + Х (2, n-1)
х
3
Х (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2)
…
Х (3,1) + … +Х (3, n-2)
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1)
Х (n-1,1) + Х (n-1,2)
х
х
х
х
N
Х (n,1)
х
х
х
х
х
Х (i,j) – i-ші кезеңде болған сақтандыру жағдайлары бойынша, j-ші кезеңнің соңындағы төлемдер (төленген шығындар).
Шығындардың әрбір пайда болу кезеңінің соңындағы жағдай бойынша топтастырылған мәлімделген реттелмеген шығындардың кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Кезеңдер бойынша мәлімделген реттелмеген шығындар (j)
Кезеңділік
1
2
n-2
n-1
n
1
Y (1,1)
Y (1,2)
Y (1, n-2)
Y (1, n-1)
Y (1, n)
2
Y (2,1)
Y (2,2)
Y (2, n-2)
Y (2, n-1)
x
3
Y (3,1)
Y (3,2)
Y (3, n-2)
x
x
x
x
x
n-1
Y (n-1,1)
Y (n-1,2)
x
x
x
x
n
Y (n,1)
x
x
x
x
x
Y (i,j) – i-ші кезеңде болған сақтандыру жағдайлары бойынша j-ші кезеңнің соңындағы мәлімделген шығындар.
__________________ есепті күнге келтірілген шығындар негізінде жинақталған шығындар кестесі
Сақтандыру жағдайларының басталу кезеңі (i)
Келтірілген шығындар (j)
Кезеңділік
1
2
n-2
n-1
n
1
Х (1,1) + Y (1,1)
Х (1,1) + Х (1,2) + Y (1,2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2) + Y (1, n-2)
Х (1,1) + … + Х (1, n-2) + Х (1, n-1) + Y (1, n-1)

Х (1,1) + … + Х (1, n-1) + Х (1, n) + Y (1, n)
2
Х (2,1) + Y (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2) + Y (2,2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2) + Y (2, n-2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2) + Х (2, n-1) + Y (2, n-1)
х
3
Х (3,1) + Y (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2) + Y (3,2)
…
Х (3,1) + … +Х (3, n-2) + Y (3, n-2)
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1) + Y (n-1,1)
Х (n-1,1) + Х (n-1,2) +
х
х
х
х
Y (n-1,2)
n
Х (n,1) + Y (n,1)
х
х
х
х
х
Утверждено постановлением
Правления
Агентства Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "__" "_________" 2025 года № ___
Требования к автоматизации оценки страховых обязательств
1. Страховая (перестраховочная) организация обязана обеспечить автоматизацию процесса оценки страховых обязательств.
2. Для автоматизации оценки страховых обязательств страховая (перестраховочная) организация обеспечивает наличие информационной системы или компонента системы (модуля, подсистемы) для оценки договоров страхования (перестрахования), обеспечивающих выполнение следующих функций:
1) агрегирование и сегментация договоров страхования (перестрахования);
2) актуарные расчеты по всем необходимым моделям оценки страховых обязательств, включая расчет ожидаемой текущей стоимости денежных потоков, рисковой поправки, маржи за предусмотренные договором услуги;
3) учет и контроль изменений ключевых актуарных допущений.
3. Информационная система для оценки договоров страхования (перестрахования) должна быть интегрирована с другой(ими) информационной(ыми) системой(ами) бухгалтерского учета, отчетности и контроля, используемыми в страховой (перестраховочной) организации, для обеспечения полноты, достоверности и актуальности учетных данных.
4. Информационная система или компонент системы (модуль, подсистема) для оценки договоров страхования (перестрахования) должна иметь возможность загрузки актуарных допущений и иных используемых для оценки учетных данных.
5. Логика актуарных расчетов в информационной системе или в компоненте системы (модуль, подсистема) должна быть доступна для просмотра и редактирования.
При этом страховая организация должна иметь внутренний порядок внесения изменений в логику актуарных расчетов в информационной системе или в компоненте системы (модуль, подсистема), который должен проходить внутреннюю процедуру утверждения, включающую этапы документирования, проверки, тестирования и утверждения исполнительным органом страховой (перестраховочной) организации.
История внесенных изменений в логику актуарных расчетов в информационной системе или в компоненте системы (модуль, подсистема) должна сохраняться и быть полностью прослеживаемой. Система должна обеспечивать возможность идентификации пользователя, внесшего изменения, даты и содержания таких изменений, а также хранить соответствующие версии расчетных алгоритмов для последующего контроля.

Х (1,1) + … + Х (1, n-1) + Х (1, n) + Y (1, n)
2
Х (2,1) + Y (2,1)
Х (2,1) + Х (2,2) + Y (2,2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2) + Y (2, n-2)
Х (2,1) + … + Х (2, n-2) + Х (2, n-1) + Y (2, n-1)
х
3
Х (3,1) + Y (3,1)
Х (3,1) + Х (3,2) +  Y (3,2)
…
Х (3,1) + … +Х (3, n-2) + Y (3, n-2)
х
х
х
х
х
n-1
Х (n-1,1) + Y (n-1,1)
Х (n-1,1) + Х (n-1,2) +
х
х
х
х
Y (n-1,2)
n
Х (n,1) + Y (n,1)
х
х
х
х
х
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы "__" "_________"
№ ___ қаулысымен
бекітілген
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Талаптар осы қаулының 4-тармағына сәйкес 01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі.
Сақтандыру міндеттемелерін бағалауды автоматтандыруға қойылатын талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру міндеттемелерін бағалау процесін автоматтандыруды қамтамасыз етуге міндетті.
2. Сақтандыру міндеттемелерін бағалауды автоматтандыру үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы мынадай функциялардың орындалуын қамтамасыз ететін сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бағалау үшін ақпараттық жүйенің немесе жүйе құрайышының (модульдің, кіші жүйенің) болуын қамтамасыз етеді:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын біріктіру және сегменттеу;
2) сақтандыру міндеттемелерін бағалаудың барлық қажетті модельдері бойынша актуарлық есептеулер, оның ішінде күтілетін ақша ағындарының келтірілген құнын, тәуекелге түзетуді және шартпен көзделген қызметтерге арналған маржаны есептеу;
3) негізгі актуарлық жорамалдардың өзгерістерін есепке алу және бақылау.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бағалауға арналған ақпараттық жүйе есепке алу деректерінің толық, дұрыс және өзекті болуын қамтамасыз ету үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында пайдаланылатын бухгалтерлік есептің, есептіліктің және бақылаудың басқа ақпараттық жүйесімен (жүйелерімен) интеграциялануы тиіс.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын бағалауға арналған ақпараттық жүйе немесе жүйенің құрауышы (модуль, кіші жүйе) актуарлық жорамалдарды және есепке алу деректерін бағалау үшін пайдаланылатын өзге де жорамалдарды жүктеу мүмкіндігіне ие болуға тиіс.
5. Ақпараттық жүйеде немесе жүйенің құрамдас бөлігінде (модуль, ішкі жүйе) актуарлық есептеулердің логикасы қарау және редакциялау үшін қолжетімді болуы тиіс.
Бұл ретте сақтандыру ұйымында ақпараттық жүйеде немесе жүйенің құрамдас бөлігінде (модуль, кіші жүйе) актуарлық есептеулер логикасына өзгерістер енгізудің ішкі тәртібі болуға тиіс, ол сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құжаттандыру, тексеру, тестілеу және атқарушы органның бекіту кезеңдерін қамтитын бекітудің ішкі рәсімінен өтуге тиіс.
Ақпараттық жүйеде немесе жүйенің құрамдас бөлігінде (модуль, ішкі жүйе) актуарлық есептеулер логикасына енгізілген өзгерістер тарихы сақталуы және толық қадағалануы тиіс. Жүйе өзгертулер енгізген пайдаланушыны, осындай өзгерістердің күні мен мазмұнын сәйкестендіруге, сондай-ақ кейіннен бақылау үшін есептеу алгоритмдерінің тиісті нұсқаларын сақтауға мүмкіндік беруі керек.

6. Информационная система должна обеспечивать разграничение прав доступа к функциям и данным в соответствии с должностными обязанностями пользователей.
7. В системе ведется журнал действий пользователей, что позволяет отслеживать внесение изменений и использование информации.
8. Информационная система или компонент системы (модуль, подсистема), предназначенные для оценки страховых (перестраховочных) обязательств, должны обеспечивать наличие интерфейса, предусматривающего возможность:
1) запуска полного процесса калькуляции по оценке страховых обязательств;
2) запуска отдельных этапов процесса калькуляции (включая расчет ожидаемых денежных потоков, рисковой поправки, маржи за предусмотренные договором услуги);
3) перезапуска одного или нескольких этапов процесса калькуляции без необходимости полной переработки данных;
4) мониторинга и отслеживания текущего статуса выполнения каждого этапа процесса калькуляции в автоматизированной системе.
9. Информационная система или компонент системы (модуль, подсистема), предназначенные для оценки страховых (перестраховочных) обязательств, должны иметь полное и актуальное документирование, включающее:
1) описание архитектуры системы, используемых алгоритмов и логики актуарных расчетов;
2) описание бизнес-процессов, реализуемых в системе;
3) инструкции для пользователей и администраторов системы;
4) перечень и описание входных и выходных данных, включая формат и источник получения;
5) регламент обновления и проверки достоверности справочной информации и актуарных допущений;
6) описание процедур обеспечения информационной безопасности и контроля доступа;
7) сведения о версиях системы и истории изменений (включая обновления функциональности, логики расчетов, структуры данных и т.п.).
Документация должна поддерживаться в актуальном состоянии.
10. За организацию и обеспечение автоматизации процесса оценки страховых обязательств несет ответственность руководящий работник страховой (перестраховочной) организации.
Утверждено постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "__" "_________" 2025 года № ___
Требования к методике оценки страховых обязательств
1. Страховая (перестраховочная) организация в течение одного месяца со дня введения в действие настоящего постановления должна разработать и утвердить Методику оценки страховых обязательств в соответствии с настоящими Требованиями.
2. Страховая (перестраховочная организация) организация, получившая лицензию на осуществление страховой (перестраховочной) деятельности, разрабатывает и утверждает Методику оценки страховых обязательств в течение одного месяца со дня получения лицензии на право осуществления страховой деятельности (деятельности по перестрахованию).

6. Ақпараттық жүйе пайдаланушылардың лауазымдық міндеттеріне сәйкес функциялар мен деректерге қол жеткізу құқықтарының аражігін ажыратуды қамтамасыз етуі тиіс.
7. Жүйеде пайдаланушылардың іс-қимыл журналы жүргізіледі, бұл өзгерістер енгізуді және ақпаратты пайдалануды бақылауға мүмкіндік береді.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) міндеттемелерін бағалауға арналған ақпараттық жүйе немесе жүйенің құрамдас бөлігі (модуль, кіші жүйе) төмендегі мүмкіндіктерді көздейтін интерфейстің болуын қамтамасыз етуі тиіс:
1) сақтандыру міндеттемелерін бағалау бойынша калькуляцияның толық процесін іске қосу;
2) калькуляция процесінің жекелеген кезеңдерін іске қосу (күтілетін ақша ағындарын, тәуекелдік түзетулерді, шартта көзделген қызметтер үшін маржаны есептеуді қоса алғанда);
3) деректерді толық қайта өңдеуді қажет етпей, калькуляция процесінің бір немесе бірнеше кезеңдерін қайта іске қосу;
4) автоматтандырылған жүйеде калькуляция процесінің әрбір кезеңінің орындалуының ағымдағы мәртебесін мониторингтеу және қадағалау.
9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) міндеттемелерін бағалауға арналған ақпараттық жүйе немесе жүйенің құрамдас бөлігі (модуль, кіші жүйе) мыналарды қамтитын толық және өзекті құжаттандыруға ие болуы тиіс:
1) жүйенің архитектурасын, қолданылатын алгоритмдерді және актуарлық есептеулер логикасын сипаттау;
2) жүйеде іске асырылатын бизнес-процестердің сипаттамасы;
3) жүйенің пайдаланушылары мен әкімшілеріне арналған нұсқаулар;
4) алу форматы мен көзін қоса алғанда, кіріс және шығыс деректерінің тізбесі мен сипаттамасы;
5) анықтамалық ақпарат пен актуарлық жорамалдарды жаңарту және олардың дәйектілігін тексеру регламенті;
6) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және қолжетімділікті бақылау рәсімдерінің сипаттамасы;
7) жүйенің нұсқалары және өзгерістер тарихы туралы мәліметтер (функционалдылық жаңартуларын, есептеу логикасын, деректер құрылымын және т.б. қоса алғанда).
Құжаттама өзекті күйінде сақталуы тиіс.
10. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау процесін автоматтандыруды ұйымдастыру және қамтамасыз ету үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкері жауапты болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы "__" "_________"
№ ___ қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне қойылатын талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап бір ай ішінде осы Талаптарға сәйкес Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін әзірлеуге және бекітуге тиіс.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметін жүзеге асыруға лицензия алған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметін (қайта сақтандыру жөніндегі қызметті) жүзеге асыру құқығына лицензия алған күннен бастап бір ай ішінде Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін әзірлеп, бекітеді.

3. Методика оценки страховых обязательств, а также изменения и (или) дополнения, вносимые в Методику оценки страховых обязательств, утверждаются исполнительным органом страховой (перестраховочной) организации и согласовываются с уполномоченным органом.
4. Методика оценки страховых обязательств содержит, но не ограничиваясь:
1) правила идентификации портфелей и групп договоров страхования (перестрахования), включая критерии однородности рисков, управления и периодов заключения договоров;
2) порядок классификации договоров на обременительные и необременительные на дату первоначального признания, включая описание теста на обременительность;
3) модель оценки по всем видам договоров страхования (общая модель оценки или метод распределения страховой премии);
4) критерии применения метода распределения страховой премии, включая тест на его применимость;
5) детальный порядок оценки страховых обязательств по группам договоров страхования, раскрывающий, в том числе подробный порядок расчета ожидаемых будущих денежных потоков (входящих и исходящих), фактора дисконтирования, приведенной стоимости будущих денежных потоков, прогноза будущих денежных потоков;
6) критерии и методы определения ставки дисконтирования с указанием источников рыночных данных;
7) метод определения рисковой поправки, включая описание и актуарные допущения;
8) перечень расходов, отнесенных к аквизиционным, в том числе: прямые и косвенные расходы, критерии признания и отнесения на группы договоров;
9) критерии оценки риска невыполнения обязательств перестраховщиком обязательств по договорам перестрахования;
10) правила и периодичность обновления ключевых параметров, допущений и учетных оценок;
11) порядок сбора, верификации и хранения статистической информации, используемой при расчете страховых обязательств;
12) процедуры документирования расчетов, допущений и результатов, включая хранение и доступность методики для целей надзора и аудита;
13) перечень структурных подразделений финансовой организации, участвующих в процессе оценки страховых обязательств с описанием их функциональных обязанностей, а также бизнес-процессов взаимодействия структурных подразделений финансовой организации;
14) порядок определения компонента убытка;
15) критерии отнесения убытков к крупным;
16) перечень и порядок применения актуарных допущений.
Не допускается определение в Методике оценки страховых обязательств неполных перечней и (или) информации, предусмотренных частью первой настоящего пункта.
Не допускается использование в Методике оценки страховых обязательств ссылок на источники, документы, информацию и (или) основания, которые не указаны в Методике оценки страховых обязательств.

3. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін, сондай-ақ Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы бекітеді және оны уәкілетті органмен келісіледі.
4. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесі мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) тәуекелдердің біртектілігі, шарттарды басқару және жасау кезеңдерінің өлшемшарттарын қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарының портфельдері мен топтарын анықтау қағидалары;
2) ауыртпалыққа арналған тест сипаттамасын қоса алғанда, шарттарды бастапқы тану күніне ауыртпалықты және ауыртпалықсыз шарттарға жіктеу тәртібі;
3) сақтандыру шарттарының барлық түрлері бойынша бағалау моделі (бағалаудың жалпы моделі немесе сақтандыру сыйлықақысын бөлу әдісі);
4) оның қолданылуына тестті қоса алғанда, сақтандыру сыйлықақысын бөлу әдісін қолдану өлшемшарттары;
5) сақтандыру шарттарының топтары бойынша сақтандыру міндеттемелерін бағалаудың, оның ішінде күтілетін болашақ ақша ағындарын (кіріс және шығыс), дисконттау факторын, болашақ ақша ағындарының келтірілген құнын, болашақ ақша ағындарының болжамын есептеудің толық тәртібін ашатын егжей-тегжейлі тәртібі;
6) нарықтық дереккөздерін көрсете отырып, дисконттау мөлшерлемесін айқындау өлшемшарттары мен әдістері;
7) сипаттаманы және актуарлық болжамдарды қоса алғанда, тәуекелдік түзетуді айқындау әдісі;
8) аквизициялыққа жатқызылған шығыстардың тізбесі, оның ішінде: тікелей және жанама шығыстар, шарттар топтарын тану және жатқызу өлшемшарттары;
9) қайта сақтандырушының қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерін орындамау тәуекелін бағалау өлшемшарттары;
10) негізгі өлшемдері, болжамдарды және есептік бағалауларды жаңарту қағидалары мен кезеңділігі;
11) сақтандыру міндеттемелерін есептеу кезінде пайдаланылатын статистикалық ақпаратты жинау, верификациялау және сақтау тәртібі;
12) қадағалау және аудит мақсаттары үшін әдістеменің сақталуын және қолжетімділігін қоса алғанда, есептерді, болжамдарды және нәтижелерді құжаттандыру рәсімдері;
13) олардың функционалдық міндеттерін, сондай-ақ қаржы ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің өзара іс-қимылының бизнес-процестерін сипаттай отырып, сақтандыру міндеттемелерін бағалау процесіне қатысатын қаржы ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің тізбесі;
14) шығын құрауышын айқындау тәртібі;
15) шығындарды ірі деп тану критерийлері;
16) актуарлық болжамдардың тізімі мен қолдану тәртібі.
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген толық емес тізбелерді және (немесе) ақпаратты айқындауға жол берілмейді.
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде көрсетілмеген көздерге, құжаттарға, ақпаратқа және (немесе) негіздерге сілтемелерді Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде пайдалануға жол берілмейді.

5. Методика оценки страховых обязательств содержит обоснованную и статистически подтвержденную сегментацию договоров страхования с однородными признаками (при отсутствии достаточной статистики, допускается экспертное обоснование сегментации), а также:
1) список критериев, используемых для сегментации договоров страхования с однородными признаками (тип продукта, срок, отрасль, риск и другие критерии);
2) описание подходов к статистическому анализу сегментации договоров страхования с однородными признаками (в том числе анализ однородности, достаточности статистики и другие компоненты), а также в случае применения экспертного подхода описание и обоснование сегментации на основании экспертного подхода.
6. Внесение изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств осуществляется по одному или нескольким следующим основаниям:
1) несоответствие утвержденной Методики оценки страховых обязательств международным стандартам финансовой отчетности и требованиям законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности;
2) изменение перечня структурных подразделений финансовой организации, участвующих в процессе определения размера страховых обязательств и их функциональных обязанностей, указанного в Методике оценки страховых обязательств;
3) повышение точности оценки страховых обязательств и улучшение порядка определения их размера;
4) запуск новых страховых продуктов, предусматривающих особенности в структуре денежных потоков и уровне риска, требующие разработки уникальной методики оценки страховых обязательств.
Утверждено постановлением
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от "__" "_________" 2025 года № ___
Требования к порядку и срокам согласования методики оценки страховых обязательств
1. Копии, утвержденные исполнительным органом страховой (перестраховочной) организации, Методики оценки страховых обязательств и (или) изменений и (или) дополнений, вносимых в Методику оценки страховых обязательств, и информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Методику оценки страховых обязательств по форме согласно приложению 1 к настоящим Требованиям представляются страховой (перестраховочной) организацией в уполномоченный орган не позднее пяти рабочих дней со дня утверждения исполнительным органом страховой (перестраховочной) организации Методики оценки страховых обязательств и (или) изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств.

5. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесі біртекті белгілері бар сақтандыру шарттарының негізделген және статистикалық расталған сегментациясын қамтиды (жеткілікті статистика болмаған кезде сегменттеудің сараптамалық негіздемесіне жол беріледі), сондай-ақ:
1) біртекті белгілері бар сақтандыру шарттарын сегменттеу үшін қолданылатын өлшемшарттар тізімі (өнім түрі, мерзімі, саласы, тәуекелі және басқа да өлшемшарттар);
2) біртекті белгілері бар сақтандыру шарттарын сегменттеуді статистикалық талдауға тәсілдердің сипаттамасы (оның ішінде статистиканың біркелкілігін, жеткіліктілігін талдау және басқа құрауыштар), сондай-ақ сараптамалық тәсілді қолданған жағдайда сараптамалық тәсіл негізінде сегменттеуді сипаттау және негіздеу.
6. Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу мынадай бір немесе бірнеше негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) бекітілген Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінің халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінде көрсетілген сақтандыру міндеттемелерінің мөлшерін және олардың функционалдық міндеттерін айқындау процесіне қатысатын қаржы ұйымының құрылымдық бөлімшелерінің тізбесін өзгерту;
3) сақтандыру міндеттемелерін бағалаудың дәлдігін арттыру және олардың мөлшерін айқындау тәртібін жақсарту;
4) бірегей Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін әзірлеуді талап ететін ақша ағындарының құрылымында және тәуекел деңгейінде ерекшеліктерді көздейтін жаңа сақтандыру өнімдерін іске қосу.
Қазақстан Республикасы
Қаржы нарығын реттеу
және дамыту агенттігі
Басқармасының
2025 жылғы "__" "_________"
№ ___ қаулысымен
бекітілген
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін келісу тәртібі мен мерзімдеріне қойылатын талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы бекіткен, Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінің және (немесе) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін және Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін және (немесе) сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды бекіткен күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.

2. По результатам рассмотрения копий утвержденных исполнительным органом страховой (перестраховочной) организации Методики оценки страховых обязательств и (или) изменений и (или) дополнений, вносимых в Методику оценки страховых обязательств, уполномоченный орган не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня получения документов, указанных в пункте 1 настоящих Требований, направляет страховой (перестраховочной) организации уведомление об отсутствии или наличии замечаний к Методике оценки страховых обязательств и (или) изменениям и (или) дополнениям, вносимым в Методику оценки страховых обязательств, по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.
В ходе осуществления контроля и надзора по вопросам страховой деятельности уполномоченный орган направляет страховой (перестраховочной) организации информацию об отсутствии или наличии замечаний к Методике оценки страховых обязательств и (или) изменениям и (или) дополнениям, вносимым в Методику оценки страховых обязательств по форме согласно приложению 2 к настоящим Требованиям.
Замечания уполномоченного органа устраняются страховой (перестраховочной) организацией не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня получения уведомлений, предусмотренных в частях первой и второй настоящего пункта.
Положения Методики оценки страховых обязательств, подлежащие изменению и (или) дополнению по одному или нескольким основаниям, предусмотренным пунктом 6 Требований к методике оценки страховых обязательств, не применяются до устранения страховой (перестраховочной) организацией замечаний уполномоченного органа, а также приведения ее в соответствие с международными стандартами финансовой отчетности и требованиями законодательства Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
Приложение 1
к Требованиям к порядку и
срокам согласования методики
оценки страховых обязательств
Форма
Информация о вносимых изменениях и (или) дополнениях в Методику оценки страховых обязательств
Полное наименование финансовой организации: _____________________________________________
По состоянию на "__" "___________" 20__ года
(в тысячах тенге)
Пункт, подпункт Методики оценки страховых обязательств
Редакция до внесения изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств
Редакция после внесения изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств
Основания внесения изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств и комментарии к основаниям внесения изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств
Расчетная оценка изменения размера страховых обязательств в результате вносимых изменений и (или) дополнений в Методику оценки страховых обязательств
1
2
3
4
5
6
1
2
Актуарий ____________________________________________ ________________ __________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись лицензия №
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на утверждение Методики оценки страховых обязательств и (или) изменений и (или) дополнений, вносимых в Методику оценки страховых обязательств ____________________________________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Приложение 2
к Требованиям к порядку
и срокам согласования методики
оценки страховых обязательств
Информация об отсутствии или наличии замечаний к Методике оценки страховых обязательств и (или) изменениям и (или) дополнениям, вносимым в Методику оценки страховых обязательств
Полное наименование финансовой организации: ______________________________________________
По состоянию на "__" "___________" 20__ года
об отсутствии замечаний к Методике оценки страховых обязательств и (или) изменениям и (или) дополнениям, вносимым в Методику оценки страховых обязательств
о наличии замечаний к Методике оценки страховых обязательств и (или) изменениям и (или) дополнениям, вносимым в Методику оценки страховых обязательств согласно приведенной таблице
№ п/п
Номер структурного элемента
Редакция структурного элемента
Замечание
Срок устранения
1.
2.
Руководитель или заместитель руководителя уполномоченного органа _______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атқарушы органы бекіткен Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінің және (немесе) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың көшірмелерін қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган осы Талаптардың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне және (немесе) осы Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулерінің бар немесе жоқ екендігі туралы осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді.
Сақтандыру қызметінің мәселелері бойынша бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру барысында уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне және (немесе) осы Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулерінің бар немесе жоқ екендігі туралы ақпаратты осы Талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жібереді.
Уәкілетті органның ескертулерін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы тармақтың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген хабарламаларды алған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірмей жояды.
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінің Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне қойылатын талаптардың 6-тармағында көзделген бір немесе бірнеше негіздер бойынша өзгертуге және (немесе) толықтыруға жататын ережелері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкілетті органның ескертулерін жойғанға дейін, сондай-ақ оларды халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына және Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келтіргенге дейін қолданылмайды.
Сақтандыру міндеттемелерін
бағалау әдістемесін келісу
тәртібі мен мерзімдеріне
қойылатын талаптарға
1-қосымша
Нысан
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат
Қаржы ұйымының толық атауы: _____________________________________________
20__ жылғы "__" "___________" жағдай бойынша
(мың теңгемен)
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесінің тармағы, тармақшасы
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгенге дейінгі редакция
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейінгі редакция
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу негіздері және Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу негіздеріне түсіндірмелер
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар нәтижесінде сақтандыру міндеттемелері мөлшерінің өзгеруін есептік бағалау
1
2
3
4
5
6
1
2
Актуарий _________________________________________ ________________ _____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы лицензия №
Бірінші басшы немесе
ол Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесін және (немесе) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды бекітуге уәкілеттік берген тұлға
____________________________________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы
Сақтандыру міндеттемелерін
бағалау әдістемесін келісу
тәртібі мен мерзімдеріне
қойылатын талаптарға
2-қосымша
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне және (немесе) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулердің бар немесе жоқ екендігі туралы ақпарат
Қаржы ұйымының толық атауы: ______________________________________________
20__ жылғы "__" "___________" жағдай бойынша
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне және (немесе) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға ескертулердің жоқ екендігі туралы
Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне және (немесе) Сақтандыру міндеттемелерін бағалау әдістемесіне енгізілетін өзгерістерге және (немесе) толықтыруларға жоғарыда келтірілген кестеге сәйкес ескертулердің бар екендігі туралы
р/с №
Құрылымдық элементтің нөмірі
Құрылымдық элементтің редакциясы
Ескерту
Жою мерзімі
1.
2.
Уәкілетті органның басшысы
немесе басшының орынбасары _______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса) қолы