Об утверждении Правил разработки и утверждения схем развития теплоснабжения
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 19 декабря 2025 года № 493-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2025 года № 37632.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027 г.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки и утверждения схем развития теплоснабжения.
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики Республики Казахстан Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 19 декабря 2025 года № 493-н/қ
Правила разработки и утверждения схем развития теплоснабжения
Раздел 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки и утверждения схем развития теплоснабжения (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О теплоэнергетике" (далее – Закон) и определяют порядок разработки и утверждения схем развития теплоснабжения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) индивидуальная система теплоснабжения – система теплоснабжения, обеспечивающая единственного потребителя тепловой энергией от автономного источника тепловой энергии без подключения к тепловым сетям централизованных и местных систем теплоснабжения для нужд отопления индивидуального жилого дома;

Жылумен жабдықтауды дамыту схемаларын әзірлеу және бекіту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 19 желтоқсандағы № 493-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 22 желтоқсанда № 37632 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жылумен жабдықтауды дамыту схемаларын әзірлеу және бекіту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 493-н/қ
Бұйрығымен бекітілген
Жылумен жабдықтауды дамыту схемаларын әзірлеу және бекіту қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Жылумен жабдықтауды дамыту схемаларын әзірлеу және бекіту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жылу энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және жылумен жабдықтауды дамыту схемаларын әзірлеу мен бекіту тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жеке жылумен жабдықтау жүйесі – жеке тұрғын үйді жылыту мұқтаждығы үшін орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің жылу желілеріне қосылмай, бірден-бір тұтынушыны автономды жылу энергиясы көзінен жылу энергиясымен қамтамасыз ететін жылумен жабдықтау жүйесі;

2) местная система теплоснабжения – система теплоснабжения, принадлежащая одному физическому или юридическому лицу либо входящая в состав общего имущества объекта кондоминиума и функционирующая для одного или нескольких потребителей тепловой энергии от одного или нескольких источников тепловой энергии по тепловым сетям, не являющимся сетями централизованной системы теплоснабжения;
3) плотность тепловой нагрузки – отношение тепловой нагрузки потребителей тепловой энергии к площади территории, на которой располагаются объекты потребления тепловой энергии указанных потребителей, (мегаватт час/год*квадратный километр) и (или) к длине, существующей или возможной теплотрассы (мегаватт час/год*километр);
4) целевые показатели теплоэнергетики – значение ключевых показателей теплоэнергетики, планируемых к достижению в долгосрочной (стратегической) перспективе;
5) ключевые показатели теплоэнергетики – основные показатели (индикаторы) оценки состояния теплоэнергетики;
6) располагаемая мощность источника тепловой энергии – установленная мощность источника тепловой энергии за вычетом технических ограничений мощности;
7) схема развития теплоснабжения (далее – схема) – документ, описывающий и обосновывающий комплекс действий по развитию теплоэнергетики соответствующей административно-территориальной единицы в целях обеспечения перспективной потребности в предоставлении услуги по обеспечению тепловой энергии с учетом особенностей соответствующей территории, разрабатываемый и утверждаемый в соответствии с Законом и настоящими Правилами;
8) электронная модель схемы развития теплоснабжения – схема развития теплоснабжения в электронном виде;
9) дополнительные критерии оптимальности – критерии, используемые дополнительно к основному критерию для выбора рекомендуемого сценария (объем выбросов парниковых газов, перспективность технологий, уровень операционных затрат и прочие дополнительные критерии);
10) основной критерий оптимальности – интегральный экономический критерий оценки сценариев (минимум приведенных общих затрат на теплоснабжение);
11) централизованная система теплоснабжения – система теплоснабжения от одного или нескольких источников тепловой энергии с транспортировкой теплоносителя потребителям по тепловым сетям с суммарной подключенной нагрузкой потребителей (использующих тепловую энергию для бытовых нужд), превышающей двадцать мегаватт;
12) сценарий развития системы централизованного теплоснабжения (далее – сценарий) – взаимосвязанная совокупность технических решений проектов строительства, реконструкции и модернизации систем теплоснабжения населенного пункта, обеспечивающая удовлетворение перспективного, в том числе долгосрочного спроса на тепловую энергию и достижение установленных целевых показателей теплоэнергетики при соблюдении требований к качеству и надежности теплоснабжения;

2) жергілікті жылумен жабдықтау жүйесі – бір жеке немесе заңды тұлғаға тиесілі не кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінің құрамына кіретін және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің желілері болып табылмайтын жылу желілері арқылы бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен бір немесе бірнеше жылу энергиясын тұтынушы үшін жұмыс істейтін жылумен жабдықтау жүйесі;
3) жылу жүктемесінің тығыздығы – жылу энергиясын тұтынушылардың жылу жүктемесінің көрсетілген тұтынушылардың жылу энергиясын тұтыну объектілері орналасқан аумақтың ауданына (мегаватт сағат/жыл*километр квадрат) және (немесе) қолданыстағы немесе ықтимал жылу трассасының ұзындығына (мегаватт сағат/жыл*километр) қатынасы;
4) жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштері – ұзақ мерзімді (стратегиялық) перспективада қол жеткізу жоспарланатын түйінді көрсеткіштердің мәні;
5) жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштері – жылу энергетикасының жай-күйін бағалайтын негізгі көрсеткіштер (индикаторлар);
6) жылу энергиясы көзінің қолда бар қуаты – қуаттың техникалық шектеулерін шегергендегі жылу энергиясы көзінің белгіленген қуаты;
7) жылумен жабдықтауды дамыту схемасы (бұдан әрі – схема) – осы Заңға және Қағидаға сәйкес әзірленетін және бекітілетін, тиісті аумақтың ерекшеліктері ескеріле отырып, жылу энергиясымен қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметті ұсынуға перспективалық қажеттілікті қамтамасыз ету мақсатында тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жылу энергетикасын дамыту жөніндегі әрекеттер кешенін сипаттайтын және негіздейтін құжат;
8) жылумен жабдықтау схемасының электрондық моделі – жылумен жабдықтауды дамыту схемаларының электрондық нысандағы құжаты;
9) оңтайлылықтың қосымша өлшемшарттары – ұсынылатын сценарийді таңдау үшін негізгі өлшемшартқа қосымша пайдаланылатын өлшемшарттар (парниктік газдар шығарындыларының көлемі, технологиялардың перспективалылығы, операциялық шығындар деңгейі және басқа қосымша өлшемшарттар);
10) оңтайлылықтың негізгі өлшемшарты – сценарийлерді бағалаудың интегралды экономикалық өлшемшарты (жылумен жабдықтауға келтірілген жалпы шығындардың минимумы немесе осыған ұқсас өлшемшарт);
11) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі – тұтынушылардың (тұрмыстық қажеттіліктер үшін жылу энергиясын пайдаланатын) жиынтық қосылған жүктемесі жиырма мегаваттан асатын жылу желілері арқылы тұтынушыларға жылу жеткізгішті тасымалдай отырып, бір немесе бірнеше жылу энергиясы көзінен жылумен жабдықтайтын жүйе;
12) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесін дамыту сценарийі (бұдан әрі – сценарий) – жылумен жабдықтаудың сапасы мен сенімділігіне қойылатын талаптар сақталған кезде жылу энергиясына перспективалық, оның ішінде ұзақ мерзімді сұранысты қанағаттандыруды және жылу энергетикасының белгіленген нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететін елді мекеннің жылумен жабдықтау жүйелері үшін жылу энергетикасы объектілерін салу, реконструкциялау және жаңғырту жобаларының өзара байланысты техникалық шешімдерінің жиынтығы;

13) зона централизованной системы теплоснабжения – территория, границы которой устанавливаются по наиболее удаленным точкам подключения потребителей к тепловым сетям, входящим в данную централизованную систему теплоснабжения;
14) резервный сценарий – сценарий из короткого списка сценариев, подлежащий внедрению при невозможности реализации рекомендуемого сценария;
15) короткий список сценариев (далее – короткий список) – перечень сценариев с наилучшими значениями основного критерия оптимальности по централизованной системе теплоснабжения рассматриваемой территории, подлежащие углубленному анализу и сравнению;
16) перечень технологий и (или) мероприятий для углубленного анализа – перечень возобновляемых и альтернативных источников энергии, технологий, а также мер по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при использовании углеродных источников, сформированный по результатам предварительного анализа их технической реализуемости и потенциала снижения выбросов, возможный для использования в рассматриваемой территории;
17) рекомендуемый сценарий – наилучший по основному и дополнительным критериям оптимальности сценарий, выбранный по результатам анализа и сравнения короткого списка сценариев.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о теплоэнергетике.
3. Схема разрабатывается в целях удовлетворения перспективного спроса на тепловую энергию, обеспечения качественного, надежного и экономически эффективного теплоснабжения при минимальном вредном воздействии на окружающую среду, рациональном использовании топливно-энергетических ресурсов и достижении установленных целевых показателей теплоэнергетики.
4. Схема разрабатывается местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения с учетом оптимального сочетания различных систем теплоснабжения. При определении рекомендуемого сценария рассматриваются доступные технологии и ресурсы, включая возобновляемые и альтернативные источники энергии, а также тенденции изменения спроса на тепловую энергию, в том числе снижение потребления за счет повышения энергоэффективности.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Функционирование и развитие теплоэнергетики столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения осуществляются на основе долгосрочных и среднесрочных схем в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.

13) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің аймағы – шекаралары осы орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіне кіретін жылу желілеріне тұтынушылардың неғұрлым қашықтан қосылу нүктелері бойынша белгіленетін аумақ;
14) резервтік сценарий – негізгі сценарийді іске асыру мүмкін болмаған жағдайда енгізілуге тиіс қысқа тізімдегі сценарий;
15) сценарийлердің қысқа тізімі (бұдан әрі – қысқа тізім) – терең талдауға және салыстыруға жататын, қаралатын аумақты орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі бойынша оңтайлылықтың негізгі өлшемшартының ең жақсы мәндері бар сценарийлердің тізбесі;
16) тереңдетілген талдау үшін технологиялардың және (немесе) іс-шаралардың тізбесі – жаңартылатын және баламалы энергия көздерінің, технологиялардың, сондай-ақ қаралатын аумақта пайдалану үшін мүмкін болатын, олардың техникалық іске асырылуын және шығарындыларды төмендету әлеуетін алдын ала талдау нәтижелері бойынша қалыптастырылған көміртегі көздерін пайдалану кезінде көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын төмендету жөніндегі шаралардың тізбесі;
17) ұсынылатын сценарий – қысқа тізім сценарийлерін талдау және салыстыру нәтижелері бойынша таңдалған оңтайлылықтың негізгі және қосымша өлшемшарттары бойынша ең үздік сценарий.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер жылу энергетикасы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Схема жылу энергиясына перспективалық сұранысты қанағаттандыру, қоршаған ортаға ең аз зиянды әсер ету, отын-энергетикалық ресурстарды ұтымды пайдалану және жылу энергетикасының белгіленген нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу кезінде сапалы, сенімді және экономикалық тиімді жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету мақсатында әзірленеді.
4. Схеманы әртүрлі жылумен жабдықтау жүйелерінің оңтайлы үйлесімін ескере отырып, астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары әзірлейді. Ұсынылатын сценарийді айқындау кезінде жаңартылатын және баламалы энергия көздерін қоса алғанда, қолжетімді технологиялар мен ресурстар, сондай-ақ жылу энергиясына сұраныстың өзгеру үрдістері, оның ішінде энергия тиімділігін арттыру есебінен тұтынудың төмендеуі қарастырылады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жылу энергетикасының жұмыс істеуі және оны дамыту осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес ұзақ мерзімді және орта мерзімді схемалар негізінде жүзеге асырылады.

Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Схема разрабатывается с соблюдением следующих принципов:
1) обеспечение безопасности и надежности теплоснабжения потребителей в соответствии с требованиями технических регламентов;
2) обеспечение энергетической эффективности теплоснабжения и потребления тепловой энергии;
3) обеспечение приоритетного использования комбинированной выработки электрической и тепловой энергии (далее – когенерация), повышение коэффициента полезного действия источника тепловой энергии и оптимизация мощности источника тепловой энергии, переход на низкоуглеродное топливо, использование альтернативных и возобновляемых источников тепловой энергии с учетом экономической обоснованности;
4) соблюдение баланса интересов субъектов теплоснабжения и потребителей;
5) минимизация средних затрат на теплоснабжение в расчете на единицу тепловой энергии для потребителя в долгосрочной перспективе;
6) схема разрабатывается на срок 10 - 15 лет, увязанный с соответствующими сроками, установленными генеральными планами развития населенных пунктов.
7. В соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона схема учитывает:
1) фактические показатели теплоэнергетики;
2) целевые показатели теплоэнергетики;
3) плановые показатели теплоэнергетики;
4) оптимальное сочетание различных систем теплоснабжения с учетом особенностей административно-территориальной единицы;
5) удовлетворение текущего и перспективного спроса на услугу по обеспечению тепловой энергией;
6) утвержденные генеральные планы населенных пунктов, схемы развития и застройки малых населенных пунктов;
7) равные условия к доступу и уровню оплаты услуг по обеспечению тепловой энергией всех потребителей (недискриминационный подход);
8) оптимальные решения развития теплоэнергетики с учетом требований по обеспечению качества и надежности теплоснабжения, минимального вредного воздействия на окружающую среду, развития энергосберегающих и ресурсосберегающих технологий, расширения использования возобновляемых источников энергии, обеспечения финансирования и иных факторов в соответствии с Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
8. При разработке схемы проводится оценка влияния и сравнение всех вариантов развития субъектов теплоэнергетики, в том числе, но не ограничиваясь:
1) термомодернизация зданий или строительство новых источников тепловой энергии, реконструкция (модернизация) существующих;

Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Схема мынадай қағидаттарды сақтай отырып жасалады:
1) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес тұтынушыларды жылумен жабдықтаудың қауіпсіздігі мен сенімділігін қамтамасыз ету;
2) жылумен жабдықтаудың және жылу энергиясын тұтынудың энергетикалық тиімділігін қамтамасыз ету;
3) электр және жылу энергиясының аралас өндірісін басымдықпен пайдалануды қамтамасыз ету (бұдан әрі – когенерация), жылу энергиясы көзінің пайдалы әсер ету коэффициентін арттыру және жылу энергиясы көзінің қуатын оңтайландыру, төмен көміртекті отынға көшу, экономикалық негізділікті ескере отырып, жылу энергиясының баламалы және жаңартылатын көздерін пайдалану;
4) жылумен жабдықтау субъектілері мен тұтынушылар мүдделерінің теңгерімін сақтау;
5) ұзақ мерзімді перспективада тұтынушы үшін жылу энергиясының бірлігіне шаққандағы жылумен жабдықтауға жұмсалатын орташа шығындарды азайту.
6) Схема елді мекендерді дамытуға арналған бас жоспарда белгіленген тиісті мерзімдермен үйлестіріліп, 10-15 жыл мерзімге әзірленеді.
7. Заңның 20-бабы 4-тармағына сәйкес схема:
1) жылу энергетикасының нақты көрсеткіштерін;
2) жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштерін;
3) жылу энергетикасының жоспарлы көрсеткіштерін;
4) әкімшілік-аумақтық бірліктің ерекшеліктерін ескере отырып, әртүрлі жылумен жабдықтау жүйелерінің оңтайлы үйлесімін;
5) жылу энергиясымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке ағымдағы және перспективалық сұранысты қанағаттандыруды;
6) елді мекендердің бекітілген бас жоспарлары, шағын елді мекендерді дамыту және салу схемаларын;
7) барлық тұтынушыларды жылу энергиясымен қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерге қол жеткізуге және оларға ақы төлеу деңгейіне тең жағдайларды (кемсітпейтін тәсіл);
8) жылумен жабдықтаудың сапасы мен сенімділігін, қоршаған ортаға ең аз зиянды әсерді қамтамасыз ету, энергия үнемдейтін және ресурс үнемдейтін технологияларды дамыту, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануды кеңейту, Қазақстан Республикасының Заңына және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес қаржыландыруды және өзге де факторларды қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды ескере отырып, жылу энергетикасын дамытудың оңтайлы шешімдерін ескереді.
8. Схеманы әзірлеу кезінде жылу энергетикасы субъектілерінің дамуының барлық нұсқаларының әсерін бағалау және салыстыру жүргізіледі, оның ішінде, бірақ онымен шектелмей:
1) ғимараттарды терможаңғырту немесе жылу энергиясының жаңа көздерін салу, жұмыс істеп тұрғандарын реконструкциялау (жаңғырту);

2) организация новых зон централизованной системы теплоснабжения или строительство локальных источников тепловой энергии, переход на индивидуальное отопление;
3) переход на закрытую, независимую систему теплоснабжения сохранение открытой, зависимой системы теплоснабжения;
4) применение альтернативных источников тепловой энергии, использование традиционных источников теплоснабжения;
5) применение возобновляемых источников энергии, использование традиционных источников теплоснабжения с наилучшими достижимыми показателями (после реконструкции или нового строительства).
9. При разработке схемы учитывается обеспечение надежной и эффективной совместной работы различных источников тепловой энергии, в том числе возобновляемые источники энергии, выполнение термомодернизации зданий и внедрения энергоэффективных технологий и решений с учетом экономической целесообразности, и достижения целевых показателей теплоэнергетики для данной административно-территориальной единицы и соответствующих предприятий производства и транспортировки тепловой энергии.
10. При выполнении анализа различных опций и технических решений приоритетным выбором являются:
1) использование тепловой энергии, полученной методом когенерации, от котлов-утилизаторов, от попутного тепла промышленных предприятий, от рекуперации, от источников, использующих топливо с наименьшими выбросами, от возобновляемых источников тепловой энергии;
2) переход на закрытые, независимые системы для обеспечения надежного теплоснабжения;
3) внедрение автоматизированного теплового пункта с погодным регулированием на всех объектах со среднечасовым потреблением тепловой энергии (включая расходы тепловой энергии, отопления, вентиляции, кондиционирования и горячего водоснабжения) более 50 киловатт;
4) увеличение разницы температур подачи и обратка путем понижения температуры обратки;
5) внедрение частотно-регулирующего привода в насосных станциях сетевой воды;
6) использование предизолированных труб с изоляцией из пенополиуретана при реконструкции и новом строительстве тепловых сетей;
7) использование систем централизованного отопления, с учетом плотности теплового потока, экономической обоснованности и целесообразности;
8) термомодернизация многоквартирных жилых домов и зданий бюджетных организаций по сравнению с расширением и (или) новым строительством источников тепловой энергии.
11. Выполняемый анализ учитывает экономическую и экологическую целесообразность принятых решений при выборе рекомендуемого сценария с учетом планирования на срок не менее 25 (двадцати пяти) лет.

2) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің жаңа аймақтарын ұйымдастыру немесе жылу энергиясының жергілікті көздерін салу, жеке жылытуға көшу;
3) жабық, тәуелсіз жылумен жабдықтау жүйесіне көшу жылумен жабдықтаудың ашық, тәуелді жүйесін сақтау;
4) жылу энергиясының баламалы көздерін қолдану, жылумен жабдықтаудың дәстүрлі көздерін пайдалану;
5) жаңартылатын энергия көздерін қолдану, қол жеткізуге болатын ең жақсы көрсеткіштері бар дәстүрлі жылумен жабдықтау көздерін пайдалану (реконструкциялаудан немесе жаңа құрылыстан кейін).
9. Әзірленетін схема жылу энергиясының әртүрлі көздерінің, оның ішінде жаңартылатын энергия көздерінің сенімді және тиімді бірлескен жұмысын қамтамасыз етуді, ғимараттарды терможаңғыртуды орындауды және экономикалық орындылығын ескере отырып, энергия тиімді технологиялар мен шешімдерді енгізуді және осы әкімшілік-аумақтық бірлік пен жылу энергиясын өндіру мен тасымалдаудың тиісті кәсіпорындары үшін жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді ескеруге тиіс.
10. Әр түрлі опциялар мен техникалық шешімдерді талдауды орындау кезінде басым таңдау:
1) жылу энергиясын кәдеге жарату қазандықтарынан, өнеркәсіптік кәсіпорындардың ілеспе жылуынан, рекуперациядан, ең аз шығарындылары бар отынды пайдаланатын көздерден, жаңартылатын жылу энергиясы көздерінен когенерация әдісімен алынған жылу энергиясын пайдалану;
2) сенімді жылумен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін жабық, тәуелсіз жүйелерге көшу;
3) 50 киловаттан астам жылу энергиясын (жылу энергиясы, жылыту, желдету, кондиционерлеу және ыстық сумен жабдықтау шығыстарын қоса алғанда) орташа сағаттық тұтынумен барлық объектілерде ауа райын реттейтін автоматтандырылған жылу пунктін енгізу;
4) қайтару температурасын төмендету арқылы беру және қайтару температурасының айырмашылығын арттыру;
5) желілік судың сорғы станцияларында жиілікті реттейтін жетекті енгізу;
6) жылу желілерін реконструкциялау және жаңадан салу кезінде пенополиуретанды оқшаулағышы бар алдын ала оқшауланған құбырларды пайдалану;
7) жылу ағынының тығыздығын, экономикалық негізділігі мен орындылығын ескере отырып, орталықтандырылған жылыту жүйелерін пайдалану;
8) жылу энергиясы көздерін кеңейту және (немесе) жаңадан салумен салыстыру бойынша көппәтерлі тұрғын үйлерді және бюджеттік ұйымдардың ғимараттарын терможаңғырту болып табылады.
11. Орындалатын талдау 25 (жиырма бес) жылдан кем емес мерзімге жоспарлауды ескере отырып, қабылданған шешімдердің экономикалық және экологиялық орындылығын ескереді.

12. Проект схемы разрабатывается в соответствии с Законом, настоящими Правилами, документами территориального планирования, утвержденными в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, и требованиями законодательства Республики Казахстан в сфере теплоэнергетики и государственными нормативами в области архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Раздел 2. Структура схемы
13. Схема предусматривает:
1) описание итогов реализации предыдущей схемы (при наличии);
2) цели и задачи, определенные в области теплоэнергетики;
3) описание и анализ текущего состояния теплоэнергетики в соответствующей административно-территориальной единице:
цель, этапы и подходы к анализу;
общие характеристики местности и структуры теплоснабжения;
потребление тепла;
централизованные системы теплоснабжения (общие положения, источники генерации тепла, транспортировка и поставка тепловой энергии);
местные и индивидуальные системы теплоснабжения;
4) анализ мероприятий по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при производстве тепла в теплоэнергетике административно-территориальной единицы:
общие положения;
предварительный анализ для централизованных систем теплоснабжения (предварительный анализ потенциала возобновляемых источников энергии и альтернативных источников тепловой энергии для централизованного теплоснабжения, предварительный анализ мероприятий по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при использовании углеродных источников энергии, подведение итогов предварительного анализа);
углубленный анализ для централизованных систем теплоснабжения (общие положения, углубленный анализ мероприятий по снижению диоксида углерода (CO₂) с использованием возобновляемых источников энергии и альтернативных источников тепловой энергии, углубленный анализ мероприятий по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при использовании углеродных источников энергии, подведение итогов и представление оценки перспективных технологий и мероприятий по итогам анализа);
оценка потенциала снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) для местных и индивидуальных систем теплоснабжения;
5) разработка сценариев:
общие положения;
варианты прогнозного развития спроса централизованного теплоснабжения;
сценарии;
оценка инвестиций и операционных затрат для различных сценариев;
6) сравнение сценариев и выбор рекомендуемого сценария:
цель и подходы к экономическому моделированию сценариев;
исходные данные и прогнозные показатели для моделирования;
экономическое моделирование сценариев;
особенности моделирования сценариев с когенерацией;

12. Схеманың жобасы осы Қағидаларға, Заңға, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына және Қазақстан Республикасының жылу энергетикасы саласындағы заңнамасының талаптарына және сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтерге сәйкес бекітілген аумақтық жоспарлау құжаттарына сәйкес әзірленеді.
2-бөлім. Схеманың құрылымы
13. Схема мыналарды:
1) алдыңғы схеманы іске асыру қорытындыларының сипаттамасын (бар болса);
2) жылу энергетикасы саласында айқындалған мақсаттар мен міндеттерді;
3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жылу энергетикасының ағымдағы жай-күйін сипаттауды және талдауды:
талдаудың мақсатын, кезеңдері мен тәсілдерін;
жергілікті жердің жалпы сипаттамаларын және жылумен жабдықтау құрылымдарын;
жылуды тұтынуды;
орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерін (жалпы ережелер, жылу генерациялау көздері, жылу энергиясын тасымалдау және беру);
жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелерін;
4) әкімшілік-аумақтық бірліктің жылу энергетикасында жылу өндіру кезінде көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шараларды талдауды:
жалпы ережелерді;
орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері үшін алдын ала талдауды (жаңартылатын энергия көздерінің әлеуетін және орталықтандырылған жылумен жабдықтау үшін баламалы көздерді алдын ала талдау, көміртекті энергия көздерін пайдалану кезінде көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шараларды алдын ала талдау, алдын ала талдаудың қорытындыларын шығару);
орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне арналған терең талдауды (жалпы ережелер, жаңартылатын энергия көздері және баламалы жылу энергиясы көздерін пайдалана отырып, көміртегі диоксидін (CO₂) төмендету жөніндегі іс-шараларды терең талдау, көміртекті энергия көздерін пайдалану кезінде көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шараларды терең талдау, қорытындыларды шығару және талдау қорытындылары бойынша перспективалы технологиялар мен іс-шараларды бағалауды ұсыну);
жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері үшін көміртегі диоксидінің (CO₂) төмендеу әлеуетін бағалауды;
5) сценарийлерді әзірлеуді:
жалпы ережелерді;
орталықтандырылған жылумен жабдықтау сұранысының болжамды даму нұсқаларын;
сценарийлерді;
әртүрлі сценарийлер үшін инвестициялар мен операциялық шығындарды бағалауды;
6) сценарийлерді салыстыруды және ұсынылатын (негізгі) сценарийді таңдауды:
сценарийлерді экономикалық модельдеудің мақсаты мен тәсілдерін;
модельдеу үшін бастапқы деректер мен болжамды көрсеткіштерді;
сценарийлерді экономикалық модельдеуді;
когенерациямен сценарийлерді модельдеу ерекшеліктерін;

7) описание рекомендуемого сценария административно-территориальной единицы и технических мер по его реализации;
8) разработка стратегии финансирования рекомендуемого сценария административно-территориальной единицы и технических мер по его реализации.
Раздел 3. Порядок разработки и утверждения схемы
14. При наличии утвержденного генерального плана населенного пункта, комплексной схемы градостроительного планирования территорий, соответствующей административно-территориальной единицы разрабатывается среднесрочная схема на срок действия генерального плана населенного пункта, комплексной схемы градостроительного планирования территорий с выделением промежуточных этапов и актуализацией не реже одного раза в 5 (пять) лет.
При отсутствии генерального плана населенного пункта, комплексной схемы градостроительного планирования территорий, соответствующей административно-территориальной единицы, либо разработки нового генерального плана населенного пункта, комплексной схемы градостроительного планирования территорий разрабатывается долгосрочная схема на срок действия нового генерального плана населенного пункта, комплексной схемы градостроительного планирования территорий с выделением промежуточных этапов и актуализацией не реже одного раза в 5 (пять) лет.
При разработке схемы района, при отсутствии комплексной схемы градостроительного планирования территорий районов схема разрабатывается с учетом генеральных планов населенных пунктов и схем развития и застройки малых населенных пунктов, находящихся на территории соответствующего района.
На процедуру внесения изменений и дополнений в схему распространяется порядок разработки и утверждения схемы, предусмотренный настоящими Правилами.
15. Схемы разрабатываются местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения.
Местные исполнительные органы столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения при разработке схем развития теплоснабжения определяют сроки, размеры, приоритетность и источники финансирования мероприятий для достижения целевых показателей теплоэнергетики с учетом местных условий в соответствии с пунктом 144 настоящих Правил.
При разработке схемы в местных исполнительных органах столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения создаются проектные группы, которые сопровождают процесс разработки схемы, содействуют сбору данных, организуют вовлечение заинтересованных лиц, общественности, а также принимают участие в обсуждении и принятии промежуточных решений на отдельных этапах разработки, в частности:

7) әкімшілік-аумақтық бірліктің ұсынылатын сценарийінің және оны іске асыру жөніндегі техникалық шаралардың сипаттамасын;
8) әкімшілік-аумақтық бірліктің ұсынылатын сценарийін қаржыландыру стратегиясын және оны іске асыру жөніндегі техникалық шараларды әзірлеуді көздейді.
3-бөлім. Схеманы әзірлеу және бекіту тәртібі
14. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік бекітілген елдi мекеннiң бас жоспары, өңірлер аумақтарын қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасы бар болса, аралық кезеңдерді айқындап және кемінде әрбір 5 (бес) жылда бір рет өзектілендіре отырып, елдi мекеннiң бас жоспарын, өңірлер аумақтарын қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасының қолданылу мерзіміне арналған орта мерзімді схемасын әзірлейді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің елдi мекеннiң бас жоспары, өңірлер аумақтарын қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасы болмаған не жаңа елдi мекеннiң бас жоспары, өңірлер аумақтарын қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасын әзірлеген кезде аралық кезеңдерді айқындап және кемінде әрбір 5 (бес) жылда бір рет өзектілендіре отырып, жаңа елдi мекеннiң бас жоспары, өңірлер аумақтарын қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасы әзірленеді.
Аудан схемасын әзірлеу кезінде, аудандар аумақтарын қала құрылысын жоспарлаудың кешенді схемасы болмаған жағдайда, схема тиісті аудан аумағында орналасқан елді мекендердің бас жоспарларын және шағын елді мекендерді дамыту мен құрылыс схемаларын ескере отырып әзірленеді.
Схемаға өзгерістер мен толықтырулар енгізу рәсіміне осы Қағидаларда көзделген схеманы әзірлеу және бекіту тәртібі қолданылады.
15. Схемаларды астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары әзірлейді.
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары жылумен жабдықтауды дамыту схемаларын әзірлеу кезінде жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін жергілікті жағдайларды ескере отырып, іс-шараларды қаржыландыру көздерін, мерзімдерін, көлемдерін, басымдылығын осы Қағиданың 144-тармағына сәйкес айқындайды.
Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарында әзірлеу кезінде әзірлеу процесін сүйемелдейтін, деректерді жинауға жәрдемдесетін, мүдделі тұлғаларды, жұртшылықты тартуды ұйымдастыратын, сондай-ақ схеманы әзірлеудің жекелеген кезеңдерінде талқылауға және аралық шешімдер қабылдауға қатысатын, атап айтқанда:

1) по списку источников энергии, технологий и мер с высоким потенциалом снижения эмиссий диоксида углерода (CO₂), рассматриваемых в углубленном анализе;
2) по характеристикам рассматриваемых сценариев;
3) по принимаемым допущениям и критериям оптимальности;
4) по оценке сценариев, формированию короткого списка и выбору рекомендуемого сценария.
Сноска. Пункт 15 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. По итогам разработки проекта схемы местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения представляет проект схемы на утверждение в местный представительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения.
Сноска. Пункт 16 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. Местный представительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента представления на утверждение рассматривает проект схемы. По итогам рассмотрения проекта схемы местный представительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения принимает одно из следующих решений:
1) об утверждении схемы;
2) о возвращении проекта схемы на доработку местному исполнительному органу столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения с указанием конкретных замечаний.
Сноска. Пункт 17 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. При возвращении проекта схемы на доработку местный исполнительный орган столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения в течение 30 (тридцати) календарных дней дорабатывает проект схемы и повторно направляет на рассмотрение местному представительному органу столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения. Срок повторного рассмотрения проекта схемы, доработанной с учетом замечаний местного представительного органа столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения составляет не более 15 (пятнадцати) календарных дней. При повторном рассмотрении местным представительным органом столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения замечания и предложения представляются только по новым и (или) доработанным положениям проекта схемы.

1) тереңдетілген талдауда қаралатын энергия көздерінің, технологиялардың және көміртегі диоксидінің (CO₂) эмиссияларын төмендету әлеуеті жоғары шаралардың тізімі бойынша;
2) қаралатын сценарийлердің сипаттамалары бойынша;
3) қабылданатын жорамалдар мен оңтайлылық өлшемшарттары бойынша;
4) сценарийлерді бағалау, қысқа тізімді қалыптастыру және ұсынылатын сценарийді таңдау бойынша жобалау топтары құрылады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Әзірлеу қорытындысы бойынша астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы схеманың жобасын астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органына бекітуге ұсынады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органы бекітуге ұсынған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде схеманың жобасын қарайды. Схема жобасын қарау қорытындысы бойынша астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органы мынадай:
1) схеманы бекіту туралы;
2) нақты ескертулерді көрсете отырып, схеманың жобасын астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органына пысықтауға қайтару туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Схеманың жобасы пысықтауға қайтарылған жағдайда астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органы күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде схеманың жобасын пысықтайды және астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органы қарауына қайта жібереді. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органының ескертулерін ескере отырып пысықталған схема жобасын қайта қарау мерзімі күнтізбелік 15 (он бес) күннен аспайды. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті өкілді органы қайта қараған кезде схема жобасының тек жаңа және (немесе) пысықталған ережелері бойынша ғана ескертулер мен ұсыныстар беріледі.

Сноска. Пункт 18 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Раздел 4. Описание схемы
Подраздел 1. Описание итогов реализации предыдущей схемы (при наличии)
19. В схеме отражаются:
1) анализ достижения целевых показателей предыдущей схемы;
2) анализ реализованных проектов и программ в сфере теплоэнергетики за период действия схемы, в том числе оценка внедрения энергосберегающих мероприятий и рекомендаций по экономии энергоресурсов, использованию альтернативных и возобновляемых энергетических ресурсов, местных видов топлива, достижения экологических целей.
Подраздел 2. Цели и задачи, определенные в области теплоэнергетики
20. В схеме отражаются:
1) цели и задачи, определенные в области теплоэнергетики административно-территориальной единицы на период действия схемы;
2) целевые показатели теплоэнергетики по соответствующим административно-территориальным единицам, секторам производства и транспортировки тепловой энергии.
Подраздел 3. Описание и анализ текущего состояния теплоэнергетики в соответствующей административно-территориальной единице
Глава 1. Цель, этапы и подходы к анализу
21. В настоящем разделе схемы отражаются результаты анализа существующей ситуации (цель, этапы и подходы к анализу).
22. Целью анализа существующей ситуации является описание систем теплоснабжения, функционирующих на рассматриваемой территории, и проблем, влияющих на будущее развитие теплоснабжения.
23. Описание проводится по следующим направлениям:
1) общие характеристики рассматриваемой территории и структуры теплоснабжения;
2) потребление тепла;
3) централизованная система теплоснабжения:
общие сведения;
источники генерации тепла;
транспортировка и поставка тепла;
4) местные и индивидуальные системы теплоснабжения.
24. Основные этапы анализа существующей ситуации:
сбор исходных данных и согласование методов замены при отсутствии данных;
описание ситуации по каждому разделу;
анализ и формирование заключения о существующем состоянии теплоснабжения населенного пункта.
25. Описание и анализ основываются на информации последних 3 (трех) лет. При наличии обоснования и (или) по рекомендации проектной группы используются данные дополнительных периодов.
26. Информация собирается исходя из:
1) отчетности субъектов теплоснабжения;
2) отчетности местных исполнительных органов;
3) опросных листов, выдаваемых в рамках разработки схем;

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-бөлім. Схеманың сипаттамасы
1-кіші бөлім. Алдыңғы схеманы іске асыру қорытындыларының сипаттамасы (бар болса)
19. Схемада:
1) алдыңғы схеманың нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізуді талдау;
2) схеманың қолданылу кезеңінде жылу энергетикасы саласында іске асырылған жобалар мен бағдарламаларды талдау, оның ішінде энергия ресурстарын үнемдеу, баламалы және жаңартылатын энергетикалық ресурстарды, отынның жергілікті түрлерін пайдалану, экологиялық мақсаттарға қол жеткізу жөніндегі энергия үнемдеу іс-шаралары мен ұсынымдарды енгізуді бағалау көрсетіледі.
2-кіші бөлім. Жылу энергетикасы саласында айқындалған мақсаттар мен міндеттер
20. Схемада:
1) схеманың қолданылу кезеңіне арналған әкімшілік-аумақтық бірліктің жылу энергетикасы саласында айқындалған мақсаттар мен міндеттер;
2) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктер, жылу энергиясын өндіру және тасымалдау секторлары бойынша жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштері көрсетіледі.
3-кіші бөлім. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктегі жылу энергетикасының ағымдағы жай-күйін сипаттау және талдау
1-тарау. Талдаудың мақсаты, кезеңдері мен тәсілдері
21. Осы схеманың бөлімінде бар жағдайды талдау нәтижелері (талдауға мақсат, кезеңдер мен тәсілдер) көрсетіледі.
22. Қолданыстағы жағдайды талдаудың мақсаты қарастырылып отырған аумақта жұмыс істейтін жылумен жабдықтау жүйелерін және жылумен жабдықтаудың болашақ дамуына әсер ететін проблемаларды сипаттау болып табылады.
23. Сипаттама мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) қарастырылып отырған аумақтың және жылумен жабдықтау құрылымының жалпы сипаттамалары;
2) жылуды тұтыну;
3) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі:
жалпы мәліметтер;
жылу генерациялау көздері;
жылу тасымалдау және беру;
4) жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері.
24. Қолданыстағы жағдайды талдаудың негізгі кезеңдері:
деректер болмаған кезде бастапқы деректерді жинау және ауыстыру әдістерін келісу;
әр бөлім бойынша жағдайдың сипаттамасы;
елді мекенді жылумен жабдықтаудың қазіргі жай-күйі туралы қорытындыны талдау және қалыптастыру.
25. Сипаттама мен талдау соңғы 3 (үш) жылдағы ақпаратқа негізделеді керек. Негіздеме болған кезде және (немесе) жобалау тобының ұсынымы бойынша қосымша кезеңдердің деректері пайдаланылады.
26. Ақпарат:
1) жылумен жабдықтау субъектілерінің есептілігі;
2) жергілікті атқарушы органдардың есептілігі;
3) схемаларды әзірлеу шеңберінде берілетін сауалнама парақтары;

4) общедоступных источников.
27. При отсутствии необходимой информации по согласованию с проектной группой принимаются замененные (расчетные или оценочные) данные. Методы замены основываются на экспертных оценках и (или) общепринятых подходах и обосновываются в соответствующих разделах схемы.
28. Результаты анализа подлежат обсуждению с субъектами теплоснабжения соответствующей административно-территориальной единицы.
Глава 2. Общие характеристики местности и структуры теплоснабжения
29. В данном разделе схемы описываются населенный пункт, для которого разрабатывается схема, и структуру его теплоснабжения с учетом главных факторов, влияющих на будущее развитие теплоснабжения.
30. Описание включает:
1) расположение и границы территории, для которой разрабатывается схема, географическое расположение жилых кварталов, промышленности и учреждений, и основных природных объектов, таких как поверхностные водные объекты, полезные ископаемые и прочих природных объектов;
2) технико-экономические характеристики территории, в том числе сведения о динамике численности и доходов населения, а также о промышленных предприятиях, расположенных в административно-территориальной единице;
3) сведения о наличии утвержденного генерального плана, других планах развития административно-территориальной единицы;
4) сведения о сетевой (электрической, газовой, водной) и транспортной инфраструктуре;
5) существующие зоны централизованного, местного и индивидуального теплоснабжения, а также расположение основных источников тепловой энергии;
6) климатические характеристики согласно СП РК 2.04-01-2017 "Строительная климатология":
расчетная средняя температура наружного воздуха за отопительный период;
температура воздуха наиболее холодной пятидневки с обеспеченностью 0,92;
средняя скорость ветра самого холодного месяца;
продолжительность отопительного периода;
средняя за год (по месяцам) продолжительность солнечного сияния.
31. В качестве примера в описании используются картографическую и табличную формы.
32. На основе анализа формулируется заключение о главных факторах, определяющих развитие теплоснабжения населенного пункта, в том числе о:
1) степени и динамике развития экономики, населения, уровня благосостояния;
2) наличии и степени использования углеродных и возобновляемых природных ресурсов;
3) степени и динамике развития инфраструктуры;
4) климатических факторах, обуславливающих длительность отопительного сезона и специальные требования к надежности теплосистемы, использованию возобновляемых источников энергии.

4) жалпыға қол жетімді көздер (статистикалық деректер және басқалар) негізінде жиналады.
27. Қажетті ақпарат болмаған кезде жобалау тобымен келісу бойынша ауыстырылған (есептік немесе бағалау) деректер қабылданады. Ауыстыру әдістері сараптамалық бағалауға және (немесе) жалпы қабылданған тәсілдерге негізделеді және схеманың тиісті бөлімдерінде негізделеді.
28. Талдау нәтижелерін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жылумен жабдықтау субъектілері талқылауға тиіс.
2-тарау. Жергілікті жердің жалпы сипаттамалары және жылумен жабдықтау құрылымдары
29. Осы схеманың бөлімінде жылумен жабдықтаудың болашақ дамуына әсер ететін негізгі факторларды ескере отырып, схема әзірленетін елді мекен және оны жылумен жабдықтау құрылымы сипатталады.
30. Сипаттама мыналарды:
1) тұрғын үй орамдарының, өнеркәсіп пен мекемелердің және жерүсті су объектілері, пайдалы қазбалар және басқа табиғи объектілер сияқты негізгі табиғи объектілердің схемасы, географиялық орналасуы әзірленетін аумақтың орналасуы мен шекараларын;
2) аумақтың техникалық-экономикалық сипаттамалары, оның ішінде халық саны мен табысының динамикасы туралы, сондай-ақ әкімшілік-аумақтық бірлікте орналасқан өнеркәсіптік кәсіпорындар туралы мәліметтерді;
3) бекітілген бас жоспардың, әкімшілік-аумақтық бірлікті дамытудың басқа да жоспарларының болуы туралы мәліметтерді;
4) желілік (электр, газ, су) және көлік инфрақұрылымы туралы мәліметтер;
5) орталықтандырылған, жергілікті және жеке жылумен жабдықтаудың қолданыстағы аймақтарын, сондай-ақ жылу энергиясының негізгі көздерінің орналасуын;
6) ҚР ҚЖ 2.04-01-2017 "Құрылыс климатологиясы" сәйкес климаттық сипаттамаларын:
жылыту кезеңіндегі сыртқы ауаның есептік орташа температурасын;
0,92 қамтамасыз ете отырып, ең суық бес күндік ауа температурасын;
ең суық айдың орташа жел жылдамдығын;
жылыту кезеңінің ұзақтығын;
күн сәулесінің орташа жылдық (айлар бойынша) ұзақтығын қамтиды.
31. Мысал ретінде сипаттамада картографиялық және кестелік нысандары пайдаланады.
32. Талдау негізінде елді мекенді жылумен жабдықтауды дамытуды айқындайтын негізгі факторлар туралы, оның ішінде:
1) экономиканың, халықтың, әл-ауқат деңгейінің даму дәрежесі мен динамикасы;
2) көміртекті және жаңартылатын табиғи ресурстардың болуы және оларды пайдалану дәрежесі;
3) инфрақұрылымның даму дәрежесі мен динамикасы;
4) жылыту маусымының ұзақтығын және жылу жүйесінің сенімділігіне, жаңартылатын энергия көздерін пайдалануға қойылатын арнайы талаптарды негіздейтін климаттық факторлар туралы қорытынды қалыптастырады.

Глава 3. Потребление тепла
33. В данном разделе схемы описываются характеристики потребления тепла на территории административно-территориальной единицы и влияющие на него факторы.
34. Основные данные отражаются в схеме согласно приложениям 1, 2, 3, 4 и 5 к настоящим Правилам:
1) площадь жилищного фонда, административных и производственных зданий в разрезе составных частей населенного пункта (проект районной планировки) с учетом утвержденного генерального плана населенного пункта по состоянию на текущий момент и на долгосрочный период с выделением промежуточных этапов;
2) численность населения в разрезе составных частей населенного пункта с учетом утвержденного генерального плана населенного пункта по состоянию на текущий момент и на долгосрочный период с выделением промежуточных этапов;
3) разработанные и утвержденные проекты детальной планировки с пояснительными записками;
4) отапливаемая площадь жилых домов и зданий бюджетных организаций – по данным местных исполнительных органов;
5) характеристики застройки, срок службы, класс энергоэффективности и (или) статус термомодернизации жилых домов и зданий бюджетных организаций (согласно сведениям местных исполнительных органов);
6) характеристики потребления прочих потребителей (промышленности, субъектов предпринимательства согласно сведениям местных исполнительных органов);
7) динамика общего потребления тепловой энергии за последние 5 (пять) лет;
8) фактическое потребление тепла за последние 3 (три) года:
потребителей систем централизованного теплоснабжения (на основе данных об абонентах теплоснабжающих компаний);
потребителей местных систем теплоснабжения на базе данных об абонентах операторов местных систем теплоснабжения или на основании расчетной оценки потребления (например, по информации о фактическом потреблении газа, угля и коэффициент полезного действия источников, с корректировкой на потери тепла, а также нормативам расхода тепла на отапливаемой площади или иной информации);
потребителей индивидуальных систем теплоснабжения на базе расчетной оценки потребления (по аналогии с подходом для местных систем теплоснабжения);
почасовая нагрузка централизованных и местных систем теплоснабжения на базе данных о фактическом потреблении или фактической выработке источников тепловой энергии.
35. Анализ включает:
1) картографическое представление:
характеристик застройки территории;
зон систем теплоснабжения, а также смешанных зон;
плотности тепловой нагрузки по улицам и кварталам (мегаватт час/(год*километр) и мегаватт час/(год*квадратный километр), соответственно);

3-тарау. Жылуды тұтыну
33. Бұл схеманың бөлімінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жылу тұтынудың сипаттамалары және оған әсер ететін факторлар сипатталады.
34. Негізгі деректер осы Қағидаларға 1, 2, 3, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес схемада көрсетіледі:
1) ағымдағы сәттегі жағдай бойынша және аралық кезеңдерді бөле отырып, ұзақ мерзімді кезеңге бекітілген елдi мекеннiң бас жоспарын ескере отырып, елді мекеннің құрамдас бөліктері бөлінісінде тұрғын үй қорының, әкімшілік және өндірістік ғимараттардың алаңы (аудандық жоспарлау жобасы);
2) ағымдағы сәттегі жағдай бойынша және аралық кезеңдерді бөле отырып, ұзақ мерзімді кезеңге бекітілген елдi мекеннiң бас жоспарын ескере отырып, елді мекеннің құрамдас бөліктері бөлінісінде халық саны;
3) түсіндірме жазбалары бар әзірленген және бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары;
4) тұрғын үйлер мен бюджеттік ұйымдар ғимараттарының жылытылатын алаңы – жергілікті атқарушы органдардың деректері бойынша;
5) тұрғын үйлер мен бюджеттік ұйымдардың ғимараттарын салу сипаттамалары, қызмет ету мерзімі, энергия тиімділігі сыныбы және (немесе) терможаңғырту мәртебесі (жергілікті атқарушы органдардың мәліметтеріне сәйкес);
6) басқа тұтынушылардың (жергілікті атқарушы органдардың мәліметтеріне сәйкес өнеркәсіптің, кәсіпкерлік субъектілерінің) тұтыну сипаттамалары;
7) соңғы 5 (бес) жылдағы жылу энергиясын жалпы тұтыну динамикасы;
8) соңғы 3 (үш) жылдағы нақты жылу шығыны:
орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерін тұтынушылар (жылумен жабдықтаушы компаниялардың абоненттері туралы дерекқорында);
жергілікті жылумен жабдықтау жүйелері операторларының абоненттері туралы дерекқорында немесе тұтынуды есептік бағалау негізінде (мысалы, газдың, көмірдің нақты тұтынылуы туралы ақпарат және жылу ысырабын түзете отырып, көздердің пайдалы әсер коэффициенті, сондай-ақ жылытылатын алаңдағы жылу шығысының нормативтері немесе өзге де ақпараттар);
тұтынуды есептік бағалау базасында жеке жылумен жабдықтау жүйелерін тұтынушылар (жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріне арналған тәсілге ұқсас);
жылу энергиясы көздерін нақты тұтыну немесе нақты өндіру туралы дерекқорында орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің сағаттық жүктемесі.
35. Талдау мыналарды:
1) картографиялық ұсынысты:
аумақты салу сипаттамаларын;
жылумен жабдықтау жүйелерінің аймақтарын, сондай-ақ аралас аймақтарды;
көшелер мен орамдар бойынша жылу жүктемесінің тығыздығын (мегаватт сағат/(жыл*километр) және тиісінше мегаватт сағат / (жыл*квадрат километр));

2) характерные суточные почасовые графики тепловой нагрузки централизованных и местных систем теплоснабжения;
3) диаграммы или таблицы о структуре потребления в разрезе:
систем теплоснабжения;
типов потребителей (многоквартирных жилых домов, индивидуальный жилой дом, бюджетные организации, прочие);
первичных источников энергии (уголь, газ, и прочие первичные источники энергии).
36. Рассчитываются и приводятся значения ключевых показателей теплоэнергетики, характеризующих потребление тепла, в том числе:
1) удельное потребление тепла на отопление жилья в разрезе систем теплоснабжения;
2) удельное потребление тепла на отопление зданий бюджетных организаций в разрезе систем теплоснабжения;
3) доля жилья с классом энергоэффективности ниже С;
4) доля зданий бюджетных организаций с классом энергоэффективности ниже С.
37. Формулируются выводы, в частности:
1) о динамике потребления тепла за последние 15 (пятнадцать) лет;
2) о динамике потребления за последние 3 (три) года, в общем, по типам потребителей и системам теплоснабжения;
3) о динамике ключевых показателей теплоэнергетики прошлых периодов и соответствии фактических значений ключевых показателей теплоэнергетики целевым;
4) о наличии районов с большой плотностью тепловой нагрузки на которые не распространяется централизованное теплоснабжение;
5) о наличии районов с низкой плотностью тепловой нагрузки, подключенных к системе централизованного теплоснабжения;
6) о суточных графиках потребления тепла в населенном пункте, требованиях к базовой и пиковой нагрузке при производстве тепла.
Глава 4. Централизованные системы теплоснабжения
Параграф 1. Общие сведения
38. В данном разделе схемы описываются характеристики и формируется заключение о состоянии производства, транспортировки и поставки тепла в централизованных системах теплоснабжения.
Данные для этого раздела схемы предоставляются местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы, в том числе полученные в рамках мониторинга состояния теплоэнергетики.
39. Отражаются следующие общие сведения и основные данные:
1) о существующих системах централизованного теплоснабжения населенного пункта – информация об объемах отпущенной и поставленной теплоэнергии за последние 3 (три) года, картографическое изображение с указанием местонахождения источников, тепловых сетей и зон поставки;
2) о субъектах теплоснабжения – форма собственности и организационная структура, основные финансово-экономические показатели;

2) орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің жылу жүктемесінің тәуліктік сағаттық графигін;
3) мынадай бөліністе тұтыну құрылымы туралы диаграммаларды немесе кестелерді:
жылумен жабдықтау жүйелерін;
тұтынушылардың түрлерін (көппәтерлі тұрғын үй, жеке тұрғын үй, бюджеттік ұйымдар, басқалар);
бастапқы энергия көздерін (көмір, газ, басқа бастапқы энергия көздері) қамтиды.
36. Жылуды тұтынуды сипаттайтын жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің мәндері есептеледі және келтіріледі, соның ішінде:
1) жылумен жабдықтау жүйелері бөлінісінде тұрғын үйді жылытуға арналған жылуды үлестік тұтыну;
2) жылумен жабдықтау жүйелері бөлінісінде бюджеттік ұйымдардың ғимараттарын жылытуға арналған жылуды үлестік тұтыну;
3) энергия тиімділігі С сыныбынан төмен тұрғын үй үлесі;
4) энергия тиімділігі С сыныбынан төмен бюджеттік ұйымдар ғимараттарының үлесі.
37. Мынадай, атап айтқанда:
1) соңғы 15 (он бес) жылдағы жылу тұтыну динамикасы туралы;
2) жалпы алғанда, тұтынушылардың түрлері және жылумен жабдықтау жүйелері бойынша соңғы 3 (үш) жылдағы тұтыну динамикасы туралы;
3) өткен кезеңдердің жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің динамикасы және жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің нақты мәндерінің нысаналы мәндерге сәйкестігі туралы;
4) Орталықтандырылған жылумен жабдықтауда қолданылмайтын жылу жүктемесінің тығыздығы жоғары аудандардың болуы туралы;
5) Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіне қосылған жылу жүктемесінің тығыздығы төмен аудандардың болуы туралы;
6) елді мекенде жылуды тұтынудың тәуліктік графиктері, жылу өндіру кезіндегі базалық және ең жоғары жүктемеге қойылатын талаптар туралы тұжырымдар қалыптастырылады.
4-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері
1- параграф. Жалпы мәліметтер
38. Бұл схеманың бөлімінде сипаттамалар сипатталады және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінде жылу өндіру, тасымалдау және беру жай-күйі туралы қорытынды қалыптастырылады.
Осы схеманың бөлімі үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары, оның ішінде жылу энергетикасының жай-күйін мониторингтеу шеңберінде алынған деректерді ұсынады.
39. Мынадай жалпы мәліметтер мен негізгі деректер көрсетіледі:
1) елді мекеннің жұмыс істеп тұрған орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері туралы – соңғы 3 (үш) жыл ішінде босатылған және жеткізілген жылу энергиясының көлемі туралы ақпарат, көздердің, жылу желілерінің және беру аймақтарының орналасқан жерін көрсете отырып, картографиялық сурет;
2) жылумен жабдықтау субъектілері туралы – меншік нысаны және ұйымдық құрылымы, негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштер;

3) о технических и хозяйственных взаимоотношениях между субъектами теплоснабжения;
4) о главных проблемах в системах централизованного теплоснабжения, в том числе, освещенных в средствах массовой информации, за последние 3 (три) года.
40. Для каждой системы централизованного теплоснабжения рассчитываются и приводятся характеризующие их ключевые показатели теплоэнергетики, в том числе:
1) длительность недоотпуска тепла на одного потребителя по вине субъектов теплоснабжения;
2) длительность недоотпуска тепла (более 6 (шести) часов) на одного потребителя по вине субъектов теплоснабжения;
3) удельный общий недоотпуск тепла;
4) количество жалоб на качество услуг (на 100 (сто) потребителей);
5) коэффициент эффективности централизованной системы теплоснабжения;
6) удельные выбросы на отпуск тепла потребителям в централизованных системах теплоснабжения.
41. Формулируются выводы о динамике ключевых показателей теплоэнергетики прошлых периодов (при наличии данных), о соответствии фактических значений ключевых показателей теплоэнергетики целевым, а также о главных проблемах, требующих решения.
Параграф 2. Источники генерации тепла
42. Для каждой системы централизованного теплоснабжения описываются существующие источники тепловой энергии, в том числе:
1) год ввода в эксплуатацию;
2) установленная мощность (основная, резервная, в режиме когенерации);
3) располагаемая мощность источника тепловой энергии (основная, резервная, в режиме когенерации);
4) вид топлива (основное, резервное);
5) калорийность топлива;
6) расход топлива за 3 (три) последних года;
7) коэффициент полезного действия (проектный и фактический за 3 (три) последних года);
8) объем выработки и отпуска тепловой энергии за 3 (три) последних года;
9) расход электроэнергии на производство тепла за 3 (три) последних года;
10) статистика отказов и восстановления основного оборудования за 3 (три) последних года;
11) описание существующих проблем при производстве тепловой энергии;
12) информация о приборах учета отпуска тепловой энергии;
13) экологические показатели источников тепловой энергии за 3 (три) последних года;
14) экономические показатели за 3 (три) последних года.
43. Для каждой системы приводятся или рассчитываются ключевые показатели теплоэнергетики, характеризующие источники, в том числе:
1) комплексный уровень надежности источников тепла;
2) удельный недоотпуск тепла по вине источника;
3) доля производства тепла из возобновляемых источников энергии;
4) доля производства тепла в режиме когенерации, из возобновляемых источников энергии и сбросного тепла производственных процессов;

3) жылумен жабдықтау субъектілері арасындағы техникалық және шаруашылық өзара қатынастар туралы;
4) соңғы 3 (үш) жыл ішінде орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріндегі, оның ішінде бұқаралық ақпарат құралдарына жарияланған негізгі проблемалар туралы.
40. Әрбір орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі үшін оларды сипаттайтын жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштері есептеледі және келтіріледі, оның ішінде:
1) жылумен жабдықтау субъектілерінің кінәсінен бір тұтынушыға жылу жібермеу ұзақтығы;
2) жылумен жабдықтау субъектілерінің кінәсінен бір тұтынушыға жылуды жібермеу ұзақтығы (6 (алты) сағаттан астам) ;
3) жылудың үлестік жалпы жіберілмеуі;
4) көрсетілетін қызметтердің сапасына шағымдар саны (100 (жүз) тұтынушыға);
5) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің тиімділік коэффициенті;
6) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінде тұтынушыларға жылу босатуға арналған үлестік шығарындылар.
41. Өткен кезеңдердің жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің динамикасы (деректер болған кезде), жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің нақты мәндерінің нысаналы мәндерге сәйкестігі, сондай-ақ шешуді талап ететін негізгі проблемалар туралы тұжырымдар қалыптастырылады.
2-параграф. Жылу генерациялау көздері
42. Әрбір орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі үшін жұмыс істеп тұрған жылу энергиясының көздері сипатталады, оның ішінде:
1) пайдалануға берілген жылы;
2) белгіленген қуат (негізгі, резервтік, когенерация режимінде);
3) жылу энергиясы көзінің қолда бар қуаты (негізгі, резервтік, когенерация режимінде);
4) отын түрі (негізгі, резервтік);
5) отынның калориялығы;
6) соңғы 3 (үш) жылдағы отын шығысы;
7) пайдалы әсер коэффициенті (соңғы 3 (үш) жылдағы жобалық және нақты);
8) соңғы 3 (үш) жылдағы жылу энергиясын өндіру және босату көлемі;
9) соңғы 3 (үш) жылда жылу өндіруге арналған электр энергиясының шығысы;
10) соңғы 3 (үш) жылдағы негізгі жабдықтың істен шығуы және қалпына келтіру статистикасы;
11) жылу энергиясын өндіру кезіндегі бар проблемалардың сипаттамасы;
12) жылу энергиясын босатуды есепке алу аспаптары туралы ақпарат;
13) соңғы 3 (үш) жылдағы жылу энергиясы көздерінің экологиялық көрсеткіштері;
14) соңғы 3 (үш) жылдағы экономикалық көрсеткіштер.
43. Әрбір жүйе үшін көздерді сипаттайтын жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштері келтіріледі немесе есептеледі, оның ішінде:
1) жылу көздерінің сенімділігінің кешенді деңгейі;
2) көздің кінәсі бойынша жылуды үлестік жібермеу;
3) жаңартылатын энергия көздерінен жылу өндіру үлесі;
4) когенерациялық режимде, жаңартылатын энергия көздерінен және өндірістік процестердің ағызу жылуынан жылу өндірудің үлесі;

5) удельные выбросы на производство тепла;
6) коэффициент эффективности производства тепла.
44. Формулируются выводы о динамике ключевых показателей теплоэнергетики прошлых периодов (при наличии данных) и о соответствии фактических значений ключевые показатели теплоэнергетики целевым, а также о главных проблемах, требующих решения.
Параграф 3. Транспортировка и поставка тепловой энергии
45. Для системы централизованного теплоснабжения описываются существующие системы транспортировки тепловой энергии и потребительские системы, в том числе:
1) карты (схемы) тепловых сетей и электронная модель схемы развития теплоснабжения;
2) технические характеристики сетей, в том числе:
источники тепловой энергии, подключенные к данным сетям;
магистральные сети - диаметр, протяженность, вид прокладки;
квартальные сети - диаметр, протяженность, вид прокладки;
год ввода сетей в эксплуатацию;
объем циркуляции по месяцам;
температурный график по месяцам (утвержденный, фактический).
3) насосные агрегаты:
протяженность тепловых сетей, подключенных к данной насосной станции;
диаметр тепловых сетей, подключенных к данной станции;
количество рабочих насосов;
напор рабочих насосов в рабочей точке;
расход рабочих насосов в рабочей точке;
наличие частотного преобразователя;
потребление электроэнергии по месяцам.
4) статистика отказов и восстановлений основного оборудования тепловых сетей за 3 (три) последних года;
5) описание существующих проблем при транспортировке тепловой энергии, включая проблемы в работе теплопотребляющих установок потребителей;
6) информация о приборах учета передаваемой тепловой энергии, установленных в системах транспортировки тепловой энергии;
7) потери в сетях за 3 (три) последних года;
9) экономические показатели за 3 (три) последних года;
10) характеристики потребительских систем:
вертикальная, горизонтальная;
отопление и (или) горячее водоснабжение;
горячее водоснабжение в отопительный период и (или) вне отопительного периода;
наличие, отсутствие автоматизированного теплового пункта;
информация о приборах учета тепловой энергии, установленных у потребителей, в том числе информация о наличии приборов учета тепла в зданиях, а также уровне автоматизации передачи данных;
информация о наличии систем управления теплом на стороне потребителей.
46. Для каждой системы рассчитываются или приводятся ключевые показатели теплоэнергетики, характеризующие транспортировку тепла, в том числе:
1) удельная повреждаемость тепловых сетей;
2) доля отказов в подключении к тепловым сетям;
3) коэффициент эффективности транспортировки тепла;

5) жылу өндіруге арналған үлестік шығарындылар;
6) жылу өндіру тиімділігінің коэффициенті.
44. Өткен кезеңдердің жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің динамикасы (деректер болған кезде) және жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің нақты мәндерінің мақсатқа сәйкестігі, сондай-ақ шешуді қажет ететін негізгі мәселелер туралы тұжырымдар қалыптастырылады.
3-параграф. Жылу энергиясын тасымалдау және беру
45. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі үшін жұмыс істеп тұрған жылу энергиясын тасымалдау жүйелері мен тұтыну жүйелері сипатталады, оның ішінде:
1) жылу желілерінің карталары (схемалары) және жылумен жабдықтауды дамыту схемасының электрондық моделі;
2) желілердің техникалық сипаттамалары, оның ішінде:
осы желілерге қосылған жылу энергиясының көздері;
магистральдық желілер – төсемнің диаметрі, ұзындығы, түрі;
орамдық желілер – төсемнің диаметрі, ұзындығы, түрі;
желілерді пайдалануға беру жылы;
ай бойынша айналыс көлемі;
ай бойынша температуралық график (бекітілген, нақты).
3) сорғы агрегаттары:
осы сорғы станциясына қосылған жылу желілерінің ұзындығы;
осы станцияға қосылған жылу желілерінің диаметрі;
жұмыс сорғыларының саны;
жұмыс нүктесіндегі жұмыс сорғыларының қысымы;
жұмыс нүктесіндегі жұмыс сорғыларының шығысы;
жиілік түрлендіргішінің болуы;
айлар бойынша электр энергиясын тұтыну.
4) соңғы 3 (үш) жылдағы жылу желілерінің негізгі жабдықтарының істен шығуы мен қалпына келу статистикасы;
5) тұтынушылардың жылу тұтыну қондырғыларының жұмысындағы проблемаларды қоса алғанда, жылу энергиясын тасымалдау кезіндегі бар проблемалардың сипаттамасы;
6) жылу энергиясын тасымалдау жүйелерінде орнатылған берілетін жылу энергиясын есепке алу аспаптары туралы ақпарат;
7) соңғы 3 (үш) жылдағы желілердегі ысыраптар;
8) соңғы 3 (үш) жылдағы экономикалық көрсеткіштер;
9) тұтыну жүйелерінің сипаттамалары:
тік, көлденең;
жылыту, сондай-ақ ыстық сумен жабдықтау;
жылыту кезеңінде және (немесе) жылыту кезеңінен тыс ыстық сумен жабдықтау;
автоматтандырылған жылу пунктінің болуы, болмауы;
тұтынушыларда орнатылған жылу энергиясын есепке алу аспаптары туралы ақпарат, оның ішінде ғимараттарда жылуды есепке алу аспаптарының болуы, сондай-ақ деректерді беруді автоматтандыру деңгейі туралы ақпарат;
тұтынушылар жағында жылуды басқару жүйелерінің болуы туралы ақпарат.
46. Әрбір жүйе үшін жылуды тасымалдауды сипаттайтын жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштері есептеледі немесе келтіріледі, оның ішінде:
1) жылу желілерінің үлестік зақымдануы;
2) жылу желілеріне қосудағы бас тартулардың үлесі;
3) жылуды тасымалдау тиімділігінің коэффициенті;

4) доля тепловых сетей, срок службы которых закончился;
5) удельный недоотпуск тепла по вине транспортировки;
6) относительные потери тепла;
7) оснащенность потребителей приборами учета;
8) оснащенность потребителей приборами учета с дистанционной передачей данных.
47. Формулируются выводы о динамике ключевых показателей теплоэнергетики прошлых периодов (при наличии данных) и о соответствии фактических значений ключевых показателей теплоэнергетики целевым, а также о главных проблемах, требующих решения.
Глава 5. Местные и индивидуальные системы теплоснабжения
48. Оценка ситуации в местных системах теплоснабжения проводится в порядке, предусмотренном параграфами 1, 2 и 3 главы 4 подраздела 3 раздела 4 настоящих Правил с упрощениями, учитывающими специфику местных систем теплоснабжения.
49. Оценка ситуации индивидуальных систем теплоснабжения проводится на базе статистической и другой информации местных исполнительных органов, специальных исследований о характеристиках индивидуальных систем теплоснабжения, данных, полученных от поставщиков оборудования и иных субъектов.
50. Необходимо отразить в схеме:
1) общую оценку индивидуальных систем и их роли в теплоснабжении населенного пункта;
2) оценку используемых видов топлива и технологий, технико-экономической эффективности и экологического воздействия индивидуальных систем теплоснабжения;
3) главные проблемы, требующие решения.
Подраздел 4. Анализ мероприятий по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при производстве тепла в теплоэнергетике административно-территориальной единицы
Глава 6. Общие положения
51. Настоящий анализ состоит из следующих этапов:
1) предварительный анализ технически реализуемых мероприятий и технологий с использованием возобновляемых и альтернативных источников энергии для централизованного теплоснабжения;
2) предварительный анализ возможностей снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) путем реконструкции существующих углеродных источников или замены одного углеродного источника на углеродный источник с меньшими выбросами и оценка возможного снижения выбросов от таких мероприятий;
3) углубленная оценка перспективных ресурсов и технологий использования возобновляемых и альтернативных источников энергии, а также возможностей снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) от углеродных видов топлива для централизованного теплоснабжения.
52. В рамках анализа осуществляется оценка потенциала использования более низкоуглеродных источников для местных и индивидуальных систем теплоснабжения.
Анализ проводится в рамках всех доступных исследований и материалов.

4) қызмет ету мерзімі аяқталған жылу желілерінің үлесі;
5) тасымалдау кінәсі бойынша жылуды үлестік жібермеу;
6) салыстырмалы жылу ысырабы;
7) тұтынушылардың есепке алу аспаптарымен жарақтандырылуы;
8) деректерді қашықтықтан бере отырып, тұтынушылардың есепке алу аспаптарымен жарақтандырылуы.
47. Өткен кезеңдердің жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің динамикасы (деректер болған кезде) және жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің нақты мәндерінің мақсатқа сәйкестігі, сондай-ақ шешуді қажет ететін негізгі мәселелер туралы тұжырымдар қалыптастырылады.
5-тарау. Жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері
48. Жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі жағдайды бағалау осы Қағидалардың 4-бөлім 3- кіші бөлімнің 4-тараудың 1, 2 және 3-параграфтарында көзделген тәртіппен, жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің ерекшеліктерін ескеретін жеңілдетулермен жүргізіледі.
49. Жеке жылумен жабдықтау жүйелерінің жағдайын бағалау жергілікті атқарушы органдардың статистикалық және басқа ақпараты, жеке жылумен жабдықтау жүйелерінің сипаттамалары туралы арнайы зерттеулер, жабдықты берушілерден және өзге де субъектілерден алынған мәліметтер негізінде жүргізіледі.
50. Схемада:
1) жеке жүйелерді және олардың елді мекенді жылумен жабдықтаудағы рөлін жалпы бағалау;
2) пайдаланылатын отын түрлері мен технологияларын, жеке жылумен жабдықтау жүйелерінің техникалық-экономикалық тиімділігі мен экологиялық әсерін бағалау;
3) шешуді талап ететін негізгі проблемалар көрсетілуі керек.
4-кіші бөлім. Әкімшілік-аумақтық бірліктің жылу энергетикасында жылу өндіру кезінде көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шараларды талдау
6-тарау. Жалпы ережелер
51. Осы талдау мынадай кезеңдерден тұрады:
1) орталықтандырылған жылумен жабдықтау үшін жаңартылатын және баламалы энергия көздерін пайдалана отырып, техникалық іске асырылатын іс-шаралар мен технологияларды алдын ала талдау;
2) қолданыстағы көміртегі көздерін реконструкциялау немесе бір көміртегі көзін аз шығарындылары бар көміртегі көзіне ауыстыру арқылы көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту мүмкіндіктерін алдын ала талдау және осындай іс-шаралардан шығарындылардың ықтимал төмендеуін бағалау;
3) жаңартылатын және баламалы энергия көздерін пайдаланудың перспективалы ресурстары мен технологияларын, сондай-ақ орталықтандырылған жылумен жабдықтау үшін отынның көміртекті түрінен көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын азайту мүмкіндіктерін тереңдетілген бағалау.
52. Талдау шеңберінде жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері үшін неғұрлым төмен көміртекті көздерді пайдалану әлеуетін бағалау жүзеге асырылады.
Талдау барлық қол жетімді зерттеулер мен материалдар шеңберінде жүзеге асырылады.

Глава 7. Предварительный анализ для централизованных систем теплоснабжения
Параграф 1. Предварительный анализ потенциала возобновляемых источников энергии и альтернативных источников для централизованного теплоснабжения
53. Для определения перспективных источников и технологий в системах централизованного теплоснабжения рассматриваемой территории, анализируется техническая возможность реализации и потенциал снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) следующих источников энергии и технологий:
1) геотермальная энергия;
2) побочное тепло промышленных процессов;
3) побочное тепло электростанций и теплоэлектроцентралей, не подключенных к системам централизованного теплоснабжения населенного пункта;
4) биомасса;
5) солнечная энергия для прямого производства тепла;
6) тепловые насосы, использующие энергию окружающей среды (воздух, вода, сточные воды, грунт);
7) электрическая энергия из возобновляемых источников энергии с прямым использованием для производства тепла.
54. В рамках предварительного анализа производится сбор данных об источниках и потенциально пригодных земельных участках на рассматриваемой территории (в том числе вблизи тепловых сетей) в соответствии с пунктами 55 и 56 настоящих Правил на основе информации местных исполнительных органов, уже проделанных конкретных исследований (при наличии), а также открытых источников информации.
55. Информация, формируемая по следующим источникам:
1) геотермальная энергия:
существует ли информация о геотермальном потенциале;
есть ли запрещенные зоны и выработка в киловатт час/метр² – расположение и температурные профили существующих скважин, оценки использования геотермальной энергии);
2) побочное тепло промышленных процессов:
потенциал побочного тепла промышленных процессов действующих предприятий - сталелитейных заводов, производства технического углерода, бумажных фабрик, центров обработки данных и прочих предприятий (киловатт час);
альтернативно: список крупных коммерческих потребителей газа и электрической энергии с указанием местоположения, сектора экономики, объема потребления в киловатт час, объема производства тепла (киловатт час), и, при возможности, профиля нагрузки (киловатт час);
3) побочное тепло электростанций и теплоэлектроцентралей, не подключенных к системам централизованного теплоснабжения населенного пункта: для электростанций и теплоэлектроцентралей, не подключенных к системам централизованного теплоснабжения населенного пункта и находящихся на расстоянии до 30 километров от него - номинальная и располагаемая мощность источника тепловой энергии, помесячные объемы отпуска электрической энергии, полезного отпуска тепла, а также побочного (потенциально утилизируемого) тепла.

7-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері үшін алдын ала талдау
1-параграф. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау үшін жаңартылатын энергия көздері және баламалы көздердің әлеуетін алдын ала талдау
53. Қарастырылып отырған аумақтың орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріндегі перспективалы көздер мен технологияларды айқындау үшін мынадай энергия көздері мен технологиялардың көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын іске асырудың техникалық мүмкіндігі мен төмендету әлеуеті талданады:
1) геотермальды энергия;
2) өндірістік процестердің жанама жылуы;
3) елді мекеннің орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне қосылмаған электр станциялары мен жылу электр орталығының жанама жылуы;
4) биомасса;
5) тікелей жылу өндіру үшін күн энергиясы;
6) қоршаған ортаның энергиясын пайдаланатын жылу сорғылары (ауа, су, сарқынды сулар, топырақ);
7) жылу өндіру үшін жаңартылатын энергия көздерінен тікелей пайдаланылатын электр энергиясы.
54. Алдын ала талдау шеңберінде осы Қағидалардың 55 және 56-тармақтарына сәйкес қаралатын аумақтағы (оның ішінде жылу желілеріне жақын) көздер мен ықтимал жарамды жер учаскелері туралы деректерді жергілікті атқарушы органдардың ақпараты, қазірдің өзінде жүргізілген нақты зерттеулер (бар болса), сондай-ақ ашық ақпарат көздері негізінде жинау жүргізіледі.
55. Мынадай көздер бойынша қалыптастырылатын ақпарат:
1) геотермальды энергия:
геотермальды әлеует туралы ақпарат бар ма;
тыйым салынған аймақтар бар ма және киловатт сағат/метр2 өндіру – жұмыс істеп тұрған ұңғымалардың орналасуы мен температуралық бейіндері, геотермальды энергияны пайдалануды бағалау;
2) өндірістік процестердің жанама жылуы:
жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың - болат зауыттарының, техникалық көміртегі өндірісінің, қағаз фабрикаларының, деректерді өңдеу орталықтарының және басқа кәсіпорындардың (киловатт сағат) өндірістік процестерінің жанама жылуының әлеуеті;
балама: орналасқан жері, экономика секторы, тұтыну көлемі киловатт сағат, жылу өндіру көлемі (киловатт сағат) және мүмкіндігінше жүктеме бейіні (киловатт сағат) көрсетілген ірі коммерциялық газ және электр энергиясын тұтынушылар тізімі;
3) елді мекеннің орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне қосылмаған электр станциялары мен жылу электр орталығының жанама жылуы: елді мекеннің орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне қосылмаған және одан 30 километр қашықтықтағы электр станциялары мен жылу электр орталығы үшін – жылу энергиясы көзінің номиналды және қолда бар қуаты, электр энергиясын босатудың, жылуды пайдалы босатудың, сондай-ақ жанама (қарқынды кәдеге жаратылатын) жылудың ай сайынғы көлемі;

4) биомасса: информация о помесячных объемах сельскохозяйственных и древесных отходов, биомассы, их использовании, условиях хранения (объемы, расположение), порядке обращения;
5) солнечная энергия для прямого производства тепла:
доступны ли данные об облучении, выходящие за рамки общедоступных данных;
солнечный кадастр;
6) тепловые насосы (тепло воздуха):
есть ли информация (исследования) о потенциале тепла окружающего воздуха;
ежедневные (почасовые) данные о погоде (температура, ветер);
7) тепловые насосы (тепло систем водоснабжения и канализации):
есть ли информация (исследования) о потенциале тепла сточных вод;
ежедневные (почасовые) данные о температуре и объемах сточных вод (канализационной системы населенного пункта, крупных источников сточных вод);
8) тепловые насосы (тепло поверхностных водных объектов):
есть ли информация (исследования) о потенциале тепла поверхностных водных объектов, каналов;
данные о глубине и размерах, ежедневные данные о температуре, температурных профилях;
9) тепловые насосы (тепло подземных водных объектов):
есть ли информация (исследования) о потенциале тепла грунтовых вод;
ежедневные данные о температуре и объемах грунтовых вод;
10) тепловые насосы (грунт):
существует ли информация о приповерхностном геотермальном потенциале;
запрещенные зоны, выработка в киловатт час/метр² – расположение и температурные профили существующих скважин;
11) установки по производству электроэнергии на основе возобновляемых источников энергии с прямым подключением для производства тепла:
доступны ли уже данные о ветре для конкретного местоположения;
для существующих систем – годовой профиль нагрузки эталонной системы.
56. Информация, формируемая по земельным участкам:
1) свободные участки в собственности теплоснабжающей организации или местного исполнительного органа: территории, находящиеся в собственности города или территории, принадлежащие коммунальным предприятиям, пригодные для использования возобновляемой энергии (солнечная, геотермальная энергия и прочие источники энергии), размещения накопителей тепла и иное;
2) планы: площади, запланированные для использования солнечной тепловой энергии (фотоэлектрической энергии), энергии ветра и прочие источники.
57. На базе собранной информации производится качественный анализ с целью определить источники энергии и технологии:
1) непригодные в данной местности;
2) потенциально пригодные в данной местности.
58. Итоги предварительного анализа рассматриваемых источников энергии и технологий оформляются в виде суммарной таблицы согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Потенциалы, которые считаются доступными для рассматриваемой системы централизованного теплоснабжения, включаются в перечень технологий и (или) мероприятий для углубленного анализа.
Источники энергии и технологии, подлежащие углубленному анализу, определяются проектной группой.

4) биомасса: ауыл шаруашылығы және ағаш қалдықтарының, биомассаның ай сайынғы көлемі, оларды пайдалану, сақтау шарттары (көлемі, орналасуы), айналым тәртібі туралы ақпарат;
5) тікелей жылу өндіру үшін күн энергиясы:
жалпыға қол жетімді деректер шеңберінен тыс сәулелену деректері бар ма;
күн кадастры;
6) жылу сорғылары (ауа жылуы):
қоршаған ауаның жылу әлеуеті туралы ақпарат (зерттеулер) бар ма;
күнделікті (сағаттық) ауа-райы туралы мәліметтер (температура, жел);
7) жылу сорғылары (сумен жабдықтау және кәріз жүйелерінің жылуы):
сарқынды сулардың жылу әлеуеті туралы ақпарат (зерттеулер) бар ма;
сарқынды сулардың (елді мекеннің кәріз жүйесі, ірі сарқынды су көздері) температурасы мен көлемі туралы күнделікті (сағаттық) деректер;
8) жылу сорғылары (жерүсті су объектілерінің жылуы):
жерүсті су объектілері, каналдар суларының жылу әлеуеті туралы ақпарат (зерттеулер) бар ма;
тереңдігі мен өлшемі туралы деректер, күнделікті температура, температура бейіндері туралы деректер;
9) жылу сорғылары (жерасты су объектілерінің жылуы):
жерасты суларының жылу әлеуеті туралы ақпарат (зерттеулер) бар ма;
жер асты суларының температурасы мен көлемі туралы күнделікті деректер;
10) жылу сорғылары (топырақ):
жер бетіне жақын геотермальды әлеует туралы ақпарат бар ма;
тыйым салынған аймақтар, киловатт сағат/метр2 өндіру – жұмыс істеп тұрған ұңғымалардың орналасуы және температуралық бейіндері;
11) жылу өндіру үшін тікелей қосылатын жаңартылатын энергия көздері негізінде электр энергиясын өндіру бойынша қондырғылар:
жел туралы деректер белгілі бір орын үшін қол жетімді ме;
жұмыс істеп тұрған жүйелер үшін – эталондық жүйенің жылдық жүктеме бейіні;
56. Жер учаскелері бойынша қалыптастырылатын ақпарат:
1) жылумен жабдықтаушы ұйымның немесе жергілікті атқарушы органның меншігіндегі бос учаскелер: қаланың меншігіндегі немесе коммуналдық кәсіпорындарға тиесілі, жаңартылатын энергияны (күн, геотермальды энергия және басқа энергия көздері) пайдалануға жарамды аумақтар, жылу жеткізгіштерді орналастыру және басқалар.
2) жоспарлар: күн жылу энергиясын (фотоэлектрлік энергия), жел энергиясын және басқа көздерді пайдалану үшін жоспарланған алаңдар;
57. Жиналған ақпарат негізінде энергия көздері мен технологияларды айқындау мақсатында сапалы талдау жүргізіледі:
1) аталған жерде жарамсыз;
2) аталған жерде қолдануға жарамды;
58. Қарастырылып отырған энергия көздері мен технологиялардың алдын ала талдауының нәтижелері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес жиынтық кесте түрінде ресімделеді.
Қарастырылып отырған орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі үшін қолжетімді деп саналатын әлеуеттер тереңдетілген талдау үшін технологиялар және (немесе) іс-шаралар тізбесіне енгізіледі.
Терең талдауға жататын энергия көздері мен технологияларды жобалау тобы айқындайды.

Параграф 2. Предварительный анализ мероприятий по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при использовании углеродных источников энергии
59. Для определения перспективных мероприятий, анализируется осуществимость и потенциал снижения выбросов диоксида углерода (CO₂):
1) оптимизация работы котлоагрегатов;
2) переход на высококалорийное топливо - переход на топливо с более высокой теплотворной способностью;
3) модернизация (ремонт) основного теплотехнического оборудования;
4) модернизация (ремонт) системы химводоподготовки или возможность ее внедрения (при отсутствии);
5) модернизация системы автоматизации и контроля за процессами сжигания топлива или возможность ее внедрения (при отсутствии);
6) модернизация электрооборудования путем оптимизации типоразмеров электродвигателей и (или) внедрения частотно регулируемого привода с целью сокращения потребления электрической энергии;
7) дооснащение котельной котлами-утилизаторами с целью снижения потребления основного вида топлива;
8) перевод котельной на газ;
9) дооснащение котельной тепловыми насосами с газовым приводом.
60. В рамках углубленного анализа производится сбор информации о возможных мероприятиях в соответствии с пунктом 61 настоящих Правил на системе открытых источников информации от соответствующих предприятий, уже проделанных исследований (при наличии), и на основе информации местных исполнительных органов соответствующей административно-территориальной единицы.
61. Информация, формируемая по следующим мероприятиям:
1) оптимизация работы основного теплотехнического оборудования: целью анализа является выявление отклонений от паспортных номинальных режимов эксплуатации с максимальным коэффициентом полезного действия и определение потенциала повышения эффективности за счет структурных или организационно-технических мероприятий;
2) переход на высококалорийное топливо: целью анализа является оценка возможности использования нового вида топлива в существующих (или планируемых к установке) котлах, а также его доступность для данного региона;
3) дооснащение котельной котлами-утилизаторами: сбор информации о количестве твердо-бытовых отходов, подлежащих сжиганию, отходов сельскохозяйственных предприятий, отходов деревообрабатывающих предприятий и прочих предприятий;
4) перевод котельной на газ: сбор информации о наличии трубопроводов природного газа в местности или возможности привоза сжиженного природного газа;
5) дооснащение котельной тепловыми насосами с газовым приводом: сбор информации о наличии газовых котельных.
62. На системе информации производится качественный анализ перспективности мероприятий с целью определения мер:

2-параграф. Көміртекті энергия көздерін пайдалану кезінде көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шараларды алдын ала талдау
59. Перспективалы іс-шараларды айқындау үшін көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайтудың жүзеге асырылатындығы мен әлеуеті талданады:
1) қазандық агрегаттарының жұмысын оңтайландыру;
2) жоғары калориялы отынға көшу-жоғары жылу шығару қабілеті бар отынға көшу;
3) негізгі жылу техникалық жабдықты жаңғырту (жөндеу);
4) химиялық су дайындау жүйесін жаңғырту (жөндеу) немесе оны енгізу мүмкіндігі (болмаған кезде);
5) отынды жағу процестерін автоматтандыру және бақылау жүйесін жаңғырту немесе оны енгізу мүмкіндігі (болмаған кезде);
6) электр энергиясын тұтынуды қысқарту мақсатында электр қозғалтқыштарының типтік өлшемдерін оңтайландыру және (немесе) жиілікті реттелетін жетекті енгізу жолымен электр жабдығын жаңғырту;
7) отынның негізгі түрін тұтынуды азайту мақсатында қазандықты кәдеге жарату қазандықтарымен толық жарақтандыру;
8) қазандықты газға ауыстыру;
9) қазандықты газ жетегі бар жылу сорғыларымен толық жарақтандыру.
60. Тереңдетілген талдау шеңберінде осы Қағидалардың 61-тармағына сәйкес тиісті кәсіпорындардың ашық ақпарат көздері жүйесіне, жүргізілген зерттеулерде (бар болса) және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарының ақпарат негізінде ықтимал іс-шаралар туралы ақпарат жинау жүргізіледі.
61. Мынадай іс-шаралар бойынша қалыптастырылатын ақпарат:
1) негізгі жылу техникалық жабдықтардың жұмысын оңтайландыру: талдаудың мақсаты – максималды пайдалы әсер коэффициенті тиімділігімен паспорттық номиналды пайдалану режимдерінен ауытқуларды анықтау және құрылымдық немесе ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар есебінен тиімділікті арттыру әлеуетін айқындау;
2) жоғары калориялы отынға ауысу: талдаудың мақсаты – жұмыс істеп тұрған (немесе орнатуға болжанған) қазандықтарда отынның жаңа түрін пайдалану мүмкіндігін, сондай-ақ оның осы өңір үшін қол жетімділігін бағалау;
3) қазандықты кәдеге жарату қазандықтарымен толық жарақтандыру: өртеуге жататын қатты-тұрмыстық қалдықтардың, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының қалдықтарының, ағаш өңдеу кәсіпорындарының қалдықтарының және басқа кәсіпорындардың саны туралы ақпарат жинау;
4) қазандықты газға ауыстыру: жергілікті жерде табиғи газ құбырларының болуы немесе сұйытылған табиғи газды әкелу мүмкіндігі туралы ақпарат жинау;
5) қазандықты газбен жұмыс істейтін жылу сорғыларымен толық жарақтандыру: газ қазандықтарының болуы туралы ақпарат жинау;
62. Ақпарат жүйесінде шараларды айқындау мақсатында іс-шаралардың перспективалығына сапалы талдау жүргізіледі:

1) непригодных для использования;
2) подлежащих рассмотрению в рамках углубленного анализа схемы.
Параграф 3. Подведение итогов предварительного анализа
63. Итоги предварительного анализа рассматриваемых источников и (или) мероприятий оформляются в виде суммарной таблицы согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Потенциалы, которые считаются доступными для рассматриваемой системы централизованного теплоснабжения, вносятся в перечень технологий и (или) мероприятий для углубленного анализа.
Источники энергии и технологии, подлежащие анализу на следующем этапе, определяются проектной группой.
Глава 8. Углубленный анализ для централизованных систем теплоснабжения
Параграф 1. Углубленный анализ мероприятий по снижению диоксида углерода (CO₂) с использованием возобновляемых источников энергии и альтернативных источников
64. Целью углубленного анализа является уточнение возможности использования источников и технологий возобновляемых источников энергии, альтернативных источников, включенных в перечень технологий и (или) мероприятий для углубленного анализа, в части:
1) использования существующих площадок и (или) свободных земельных участков в непосредственной близости от систем теплоснабжения;
2) режимов теплоснабжения при разных погодных условиях;
3) возможности улучшения режимов выдачи тепла с помощью других технологий, таких как тепловые насосы или накопителей тепла.
65. Углубленный анализ проводится по следующим направлениям:
1) геотермальная энергия;
2) побочное отработанное тепло от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства;
3) побочное отработанное тепло электростанций и теплоэлектроцентралей;
4) биомасса;
5) солнечная энергия для прямого производства тепла;
6) тепловые насосы, использующие энергию окружающей среды (воздух, вода, грунт, сточные воды);
7) электрической энергии из возобновляемых источников энергии с прямым использованием для производства тепла.
66. В рамках углубленного анализа определение геотермального потенциала проводится в случае, если уже выявлены и исследованы участки на предмет геологических условий (на основании информации государственных органов в пределах их компетенции, установленной в соответствии с законодательством Республики Казахстан).
67. В случае, если проведены первоначальные исследования, расширенное изучение потенциала глубинной геотермальной энергии проводится в рамках разработки схемы и включает:
1) сбор и анализ существующей информации о подземных исследованиях;
2) отображение расположения площадок с геотермальным потенциалом на карте;

1) пайдалануға жарамсыз;
2) схеманы тереңдетіп талдау шеңберінде қарауға жататындар.
3-параграф. Алдын ала талдауды қорытындылау
63. Қарастырылып отырған көздер мен (немесе) іс-шараларды алдын ала талдаудың нәтижелері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес жиынтық кесте түрінде ресімделеді.
Қарастырылып отырған орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі үшін қолжетімді деп саналатын әлеуеттер тереңдетілген талдау үшін технологиялар және (немесе) іс-шаралар тізбесіне енгізіледі.
Келесі кезеңде талдауға жататын энергия көздері мен технологияларды жобалау тобы айқындайды.
8-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері үшін тереңдетілген талдау
1-параграф. Жаңартылатын энергия көздерін және баламалы көздерді пайдалана отырып, көміртегі диоксидін (CO₂) төмендету жөніндегі іс-шаралардың тереңдетілген талдауы
64. Тереңдетілген талдаудың мақсаты:
1) жылумен жабдықтау жүйелеріне тікелей жақын орналасқан жұмыс істеп тұрған алаңдарды және (немесе) бос жер учаскелерін пайдалану;
2) әртүрлі ауа райы жағдайларында жылумен жабдықтау режимдері;
3) жылу сорғылары немесе жылу жинақтау құрылғылары сияқты басқа технологиялардың көмегімен жылу беру режимдерін жақсарту мүмкіндіктері бөлігінде тереңдетілген талдау үшін технологиялар және (немесе) іс-шаралар тізбесіне енгізілген жаңартылатын энергия көздері мен технологияларын, баламалы көздерді пайдалану мүмкіндігін нақтылау болып табылады.
65. Тереңдетілген талдау мына бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) геотермальды энергия;
2) өнеркәсіптік процестерден және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен жұмсалған жанама жылу;
3) Электр станциялары мен жылу электр орталығының жанама пайдаланылған жылуы;
4) биомасса;
5) тікелей жылу өндіру үшін күн энергиясы;
6) қоршаған орта энергиясын пайдаланатын жылу сорғылары (ауа, су, топырақ, сарқынды сулар);
7) жылу өндіру үшін тікелей пайдаланылатын жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясы.
66. Тереңдетілген талдау шеңберінде геотермальды әлеуетті айқындау, егер геологиялық жағдайлар тұрғысынан учаскелер анықталған және зерттелген жағдайда (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген құзыреті шегінде мемлекеттік органдардың ақпараты негізінде) жүргізіледі.
67. Егер бастапқы зерттеулер жүргізілген болса, терең геотермальды энергияның әлеуетін кеңейтілген зерделеу схеманы әзірлеу шеңберінде жүргізілуге тиіс және мыналарды:
1) жерасты зерттеулері туралы бар ақпаратты жинауды және талдауды;
2) картада геотермальды әлеуеті бар алаңдардың орналасуын көрсетуді;

3) определение относительного расположения и расстояния площадок с геотермальным потенциалом до тепловой сети;
4) определение возможных используемых технологий и соответствующей глубины скважин;
5) анализ вопросов получения разрешений;
6) определение оптимального местоположения реализуемых площадок с геотермальным потенциалом;
7) определение номинальной мощности, профиль годовой готовности, достижимого объема производства и температуры тепла от реализуемых площадок с геотермальным потенциалом с учетом текущих и будущих рабочих параметров сети.
68. Определение потенциала использования геотермальной энергии зависит от используемых технологий, например:
1) при использовании вертикальных или наклонных скважин с U-образными полиэтиленовыми трубами, по которым циркулирует теплоноситель, после отбора тепла жидкость возвращается в грунт с помощью теплового насоса и пополняется теплом из земли. Мощность извлечения может достигать от 30 до 100 ватт/метр, на один зонд, с расстоянием между зондами от 6 до 8,5 метров. Летом скорость отбора тепла должна быть снижена, чтобы дать почве возможность восстановиться. При избытке тепла летом геотермальные зондирующие поля могут регенерироваться за счет избыточного тепла и использоваться в качестве сезонного хранилища;
2) при использовании геотермальных коллекторов строятся горизонтальные трубы, проложенные в траншеях глубиной до 10 метров, которые улавливают тепло из верхних слоев земли. Для таких систем требуется большая поверхность, обычно в 1,5-2,5 раза превышающая обогреваемую площадь;
3) при использовании природной термальной воды в качестве теплоносителя, технология базируется на дублетной системе, состоящей из одной или нескольких добывающих скважин (буровых). Такое тепло можно использовать непосредственно для целей централизованного теплоснабжения, или, при необходимости, повысить температуру до более высокой с помощью тепловых насосов. Минимальное расстояние между добывающими и нагнетательными скважинами учитывается для оптимизации расположения систем дублетов, что оказывает непосредственное влияние на моделирование геотермального потенциала и пространственного использования ресурсов.
69. В рамках углубленного анализа побочного отработанного тепла от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства изучаются:
1) производство (например, нефтеперерабатывающие заводы, металлообработка, химическая промышленность);
2) услуги (например, центры обработки данных, прачечные, холодильные камеры, водохозяйственные организации);

3) геотермальды әлеуеті бар алаңдардың жылу желісіне дейінгі салыстырмалы орналасуы мен арақашықтығын айқындауды;
4) ықтимал пайдаланылатын технологияларды және ұңғымалардың тиісті тереңдігін айқындауды;
5) рұқсат алу мәселелерін талдауды;
6) геотермальды әлеуеті бар іске асырылатын алаңдардың оңтайлы орнын айқындауды;
7) желінің ағымдағы және болашақ жұмыс параметрлерін ескере отырып, номиналды қуатты, жылдық дайындық бейінін, өндірістің қол жеткізуге болатын көлемін және геотермальды әлеуеті бар өткізілетін алаңдардан жылу температурасын айқындауды қамтиды.
68. Геотермальды энергияны пайдалану әлеуетін айқындау қолданылатын технологияларға байланысты, мысалы:
1) жылу жеткізгіш айналатын U-тәрізді полиэтилен құбырлары бар тік немесе көлбеу ұңғымаларды пайдалану кезінде жылу алынғаннан кейін сұйықтық жылу сорғысының көмегімен топыраққа қайтарылады және жерден жылумен толықтырылады. Шығару қуаты бір зонд үшін 30-дан 100 ватт/метрге дейін, зондтар арасындағы қашықтық 6-дан 8,5 метрге дейін жетуі мүмкін. Жазда топырақтың қалпына келуіне мүмкіндік беру үшін жылу алу жылдамдығын төмендету керек. Жазда артық жылу болған кезде геотермальды зондтау өрістері артық жылу есебінен қалпына келтіріліп маусымдық қойма ретінде пайдаланылуы мүмкін;
2) геотермальды коллекторларды пайдалану кезінде тереңдігі 10 метрге дейінгі траншеяларға төселген көлденең құбырлар салынады, олар жердің жоғарғы қабаттарынан жылу алады. Мұндай жүйелер үлкен кеңістікті қажет етеді, әдетте жылытылатын ауданның аумағынан 1,5-2,5 есе көп;
3) табиғи термалды суды жылу жеткізгіш ретінде пайдалану кезінде технология бір немесе бірнеше өндіруші ұңғымалардан (бұрғылау ұңғымаларынан) тұратын дублет жүйесіне негізделеді. Мұндай жылуды тікелей орталықтандырылған жылумен жабдықтау мақсатында немесе қажет болған жағдайда жылу сорғыларының көмегімен температураны жоғарылату үшін пайдалануға болады. Геотермальды әлеуетті модельдеуге және ресурстарды кеңістікте пайдалануға тікелей әсер ететін дублет жүйелерінің орналасуын оңтайландыру үшін өндіру және айдау ұңғымалары арасындағы ең аз қашықтық ескеріледі.
69. Өнеркәсіптік процестерден және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен жұмсалған жанама жылуды терең талдау шеңберінде:
1) өндіріс (мысалы, мұнай өңдеу зауыттары, металл өңдеу, химия өнеркәсібі);
2) көрсетілетін қызметтер (мысалы, деректерді өңдеу орталықтары, кір жуатын орындар, тоңазытқыш камералар, су шаруашылығы ұйымдары);

3) утилизация отходов (например, термическая обработка отходов, замыкание внутренних циклов материалов);
4) преобразование энергии (например, конденсационные электростанции, тепло выхлопных газов от процессов сгорания, электролиз водорода).
70. Для углубленного анализа проводится идентификация потенциальных источников побочного отработанного тепла от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства:
1) просмотр общедоступных реестров;
2) обследования компаний и анализ местоположения в коммерческих и промышленных зонах;
3) использование данных из концепций защиты климата или планов теплоснабжения (при наличии).
71. В рамках углубленного анализа побочного отработанного тепла от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства требуется изучение отраслей с непрерывными и (или) энергозатратными процессами, такими как:
1) металлообработка и литейное производство;
2) пищевая промышленность;
3) химическая и пластмассовая промышленность;
4) центры обработки данных и процессы охлаждения.
72. Рассматриваются технические характеристики побочного отработанного тепла от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства, проводится качественная и количественная оценка:
1) уровня температуры: высокая температура >140°C, средняя температура 70–140 °C, низкая температура <70 °C – решающее значение для удобства использования в отопительной сети;
2) потока отходящего тепла (тепловой): непрерывный или прерывистый (более подходящими являются более постоянные и планирующие);
3) уровня мощности: тепловая мощность в киловатт или мегаватт (например, 500 киловатт непрерывно);
4) доступности и времени работы: сезонные, будни, 24 часа 7 (семь) дней в неделю и прочее время работы;
5) теплонесущей среды: воздух, вода, выхлопные газы – актуально при выборе технологии теплообменника.
Таблица возможных источников побочного отработанного тепла из сферы услуг с показателями в соответствующих отраслях приведена в приложении 8 к настоящим Правилам.
73. Проводится анализ возможностей технического использования и интеграции в тепловую сеть побочного отработанного тепла от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства, учитывая, что не все отработанное тепло можно использовать напрямую.
74. Техническое использование включает в себя:
1) теплообменник для развязки потока отходящего тепла от тепловой сети;
2) тепловые насосы для повышения уровня температуры до стандарта сети (например, от 50 °C до 70 – 90 °C);
3) буферный накопитель в случае, если доступность не является постоянной.

3) қалдықтарды кәдеге жарату (мысалы, қалдықтарды термиялық өңдеу, материалдардың ішкі циклдерін жабу);
4) энергияны түрлендіру (мысалы, конденсациялық электр станциялары, жану процестерінде пайдаланылған газдардың жылуы, сутектің электролизі) зерделенеді.
70. Терең талдау үшін өнеркәсіптік процестерден және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен жұмсалған жанама жылудың әлеуетті көздерін сәйкестендіру жүргізіледі:
1) жалпыға қол жетімді тізілімдерді қарау;
2) компанияларды зерттеп-қарау және коммерциялық және өнеркәсіптік аймақтардағы орынды талдау;
3) климатты қорғау тұжырымдамаларынан немесе жылумен жабдықтау жоспарларынан деректерді пайдалану (бар болса).
71. Өнеркәсіптік процестерден және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен жұмсалған жанама жылуды терең талдау шеңберінде үздіксіз немесе (немесе) мынадай энергия шығыны процестері бар салаларды:
1) металл өңдеу және құю өндірісін;
2) тамақ өнеркәсібін;
3) химия және пластмасса өнеркәсібін;
4) деректерді өңдеу орталықтарын және салқындату процестерін зерделеу талап етіледі.
72. Өнеркәсіптік процестерден және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен жұмсалған жанама жылудың техникалық сипаттамалары қарастырылады, сапалық және сандық бағалау жүргізіледі:
1) температура деңгейі: жоғары температура >140°C, орташа температура 70-140 °C, төмен температура <70 °C – жылу желісінде пайдалану ыңғайлылығы үшін өте маңызды;
2) шығатын жылу ағыны (жылу): үздіксіз немесе үзіліссіз (неғұрлым тұрақты және жоспарлы);
3) қуат деңгейі: киловатт немесе мегаватт жылу қуаты (мысалы, 500 киловатт үздіксіз);
4) қол жетімділік және жұмыс уақыты: маусымдық, жұмыс күндері, 24 сағат, аптаның 7 (жеті) күні және басқа жұмыс уақыты;
5) жылу жеткізуші орта: ауа, су, пайдаланылған газдар – жылу алмастырғыш технологиясын таңдау кезінде өзекті.
Тиісті салалардағы көрсеткіштері бар қызмет көрсету саласынан шығатын қосалқы жылу көздерінің кестесі осы Қағидаларға 8-қосымшада көрсетілген.
73. Барлық пайдаланылған жылуды тікелей пайдалануға болмайтынын ескере отырып, өнеркәсіптік процестер мен тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен пайдаланылған жанама жылуды техникалық пайдалану және жылу желісіне интеграциялау мүмкіндіктеріне талдау жүргізіледі.
74. Техникалық пайдалану мыналарды:
1) жылу желісінен шығатын жылу ағынын ажырату үшін жылу алмастырғыш;
2) температура деңгейін желі стандартына дейін көтеруге арналған жылу сорғылары (мысалы, 50 °C -тан 70-90 °C-қа дейін);
3) Қол жетімділік тұрақты болмаған жағдайда буферлік жинақтауышты қамтиды.

75. При технической интеграции в существующую или планируемую тепловую сеть учитываются:
1) трассы трубопроводов: длина, уклон, диаметр;
2) гидравлика: интеграция через передаточную станцию;
3) профиль потребления: сравнение с потребностью в тепле в сети для покрытия нагрузки.
76. В рамках углубленного анализа побочного отработанного тепла от промышленных процессов и деятельности жилищно-коммунального хозяйства проводится оценка потенциала тепла. При прерывистых источниках расчет производится на основе данных измерений или временных профилей. Оценка годовой полезной теплоотдачи для источников непрерывного действия осуществляется по следующей формуле:
часы функционирования
где:
- используемый потенциал;
- термический потенциал;
- коэффициент полезного действия теплопередачи.
Типичные значения эффективности рекуперации тепла или теплопередачи составляют около 50 – 80 % в зависимости от среды и технологии.
Результаты отражаются в мегаватт час/год и соотносятся с потребностями данной системы в тепле. Это позволяет оценить долю покрытия, а также определить размеры возможного теплоаккумулятора.
Расчет теплоотдачи при подъеме тепловым насосом на последующем потоке рассчитывается в упрощенных терминах (принимая во внимание фиксированный COP) по следующей формуле:
- теплоотдача при подъеме тепловым насосом;
- используемый потенциал;
СОР - коэффициент эффективности теплового насоса.
Значения COP зависят от температуры подачи тепла потребителям и источника тепла (чем меньше температурный разброс, тем лучше COP). Распространены COP в диапазоне от 2,5 до 5.
Оценка экономической целесообразности производится с учетом затрат на выработку тепловой энергии по формуле:
LCOE - уровненная стоимость энергии;
Capex - капитальные вложения: теплообменник, тепловой насос, накопительный бак, трубопроводы, система управления;
Opex - мощность насоса, техническое обслуживание, компенсация тепла компании при необходимости.
77. В ходе анализа побочного тепла электростанций, не подключенных к системам централизованного теплоснабжения населенного пункта рассматривается возможность подачи тепла от главной распределительной электростанции, расположенных на расстоянии до 50 километров, в сочетании со строительством резервной газовой котельной, обеспечивающей теплоснабжением при возникновении аварийного режима.
Наличие свободных и доступных мощностей главной распределительной электростанции выявляется из анализа установленной тепловой мощности, располагаемой мощности источника тепловой энергии, максимально подключенной нагрузки и, соответственно, запаса по тепловой мощности.
При наличии свободных и доступных мощностей рассматриваются необходимые мероприятия и факторы при использовании такого потенциала, а именно:

75. Жұмыс істеп тұрған немесе жоспарланған жылу желісіне техникалық интеграция кезінде мыналар:
1) құбыр жолдарының трассалары: ұзындығы, еңісі, диаметрі;
2) гидравлика: тасымалдау станциясы арқылы интеграция;
3) тұтыну бейіні: жүктемені жабу үшін желідегі жылу қажеттілігімен салыстыру ескеріледі.
76. Өнеркәсіптік процестерден және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметінен жұмсалған жанама жылуды терең талдау шеңберінде жылу әлеуетін бағалау жүргізіледі. Үзіліссіз көздер кезінде есептеу осы өлшемдер немесе уақытша бейіндер негізінде жүргізіледі. Үздіксіз әрекет көздері үшін жылдық пайдалы жылу беруді бағалау мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы:
– пайдаланылатын әлеует;
– термиялық әлеует;
– жылу берудің пайдалы әсер коэффициенті.
Жылуды рекуперациялау немесе жылу беру тиімділігінің типтік мәндері қоршаған орта мен технологияға байланысты шамамен 50-80 % құрайды.
Нәтижелер жылына мегаватт сағат/жыл көрсетіледі және осы жүйенің жылу қажеттіліктерімен байланысты. Бұл жабынның үлесін бағалауға, сондай-ақ ықтимал жылу аккумуляторының өлшемдерін айқындауға мүмкіндік береді.
Келесі ағынмен жылу сорғысын көтеру кезінде жылу беруді есептеу мынадай формула бойынша жеңілдетілген түрде есептелуі мүмкін (бекітілген COP деп есептесек):
мұндағы:
– жылу сорғысы көтерілген кезде жылу беру;
– пайдаланылатын әлеует;
СОР – жылу сорғысының тиімділік коэффициенті.
COP мәндері тұтынушыларға жылу беру температурасына және жылу көзіне байланысты (температураның таралуы неғұрлым аз болса, COP соғұрлым жақсы болады). COP 2,5-тен 5-ке дейін кең таралған.
Экономикалық орындылықты бағалау формула бойынша жылу энергиясын өндіруге жұмсалатын шығындарды ескере отырып жүргізіледі:
мұндағы:
LCOE – энергияның деңгейлік құны;
Capex – күрделі салымдар: жылу алмастырғыш, жылу сорғысы, жинақтау багы, құбырлар, басқару жүйесі;
Opex – сорғы қуаты, техникалық қызмет көрсету, қажет болған жағдайда компанияның жылуын өтеу.
77. Елді мекеннің орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріне қосылмаған электр станцияларының жанама жылуын талдау барысында авариялық режим туындаған кезде жылумен жабдықтауды қамтамасыз ететін резервтік газ қазандығының құрылысымен ұштастыра отырып, 50 километрге дейінгі қашықтықта орналасқан бас электр тарату станциясынан жылу беру мүмкіндігі қарастырылады.
Бас электр тарату станциясының бос және қолжетімді қуаттарының болуы белгіленген жылу қуатын, жылу энергиясы көзінің қолда бар қуатын, барынша қосылған жүктемені және тиісінше жылу қуаты бойынша қорды талдаудан анықталады.
Бос және қолжетімді қуаттар болған кезде осындай әлеуетті пайдалану кезінде қажетті іс-шаралар мен факторлар қарастырылады, атап айтқанда:

1) прокладка тепловых сетей соответствующего диаметра и протяженности;
2) нормативные теплопотери по трассе;
3) модернизация системы выдачи мощности на главной распределительной электростанции – например, установка насосных агрегатов;
4) потребление электроэнергии на прокачку теплоносителя от главной распределительной электростанции до объекта потребления тепла;
5) создание резервной тепловой мощности и обеспечение пиковых нагрузок путем резервно-пиковой котельной соответствующей мощности.
Мощность котельной выбирается так, чтобы в аварийной ситуации допускалась работа на сниженных параметрах в системе теплоснабжения до устранения аварии.
78. В рамках углубленного анализа осуществляется изучение биомассы, включая сельскохозяйственные остатки, побочные продукты лесного хозяйства и органические отходы.
В ходе анализа:
1) выявляются природоохранные зоны, которые ограничивают доступные объемы сельскохозяйственной и лесной биомассы;
2) рассматриваются каким образом тепловая утилизация конкурирует с другой утилизацией материалов – существующей или планируемой;
3) рассматриваются элементы логистики поставки материалов для тепловой утилизации.
После установления доступных объемов биомассы для тепловой утилизации рассматриваются возможные технологии извлечения тепла. Для данного анализа используются стандартные подходы эскизных проектов для проектов по использованию биомассы на теплоэлектроцентралях, биогазовых установках или котельных. Анализ производится с учетом ранее выявленного потенциала исходной биомассы с учетом реализуемого транспорта.
79. В рамках углубленного анализа требуется изучение солнечной энергии для прямого производства тепла.
В связи с требованиями к площади и необходимостью расположения в непосредственной близости от сети, тщательный выбор участка имеет решающее значение. Анализ потенциала позволяет на ранней стадии определить подходящие участки, оценить техническую осуществимость и минимизировать риски при планировании.
Анализ рассматриваемой территорий проводится с помощью географической информационной системы. В качестве основы используются цифровые участки, аэрофотоснимки, системы информации о землепользовании и почве, а также модели рельефа. Для сужения территории используются критерии исключения, например:
1) охраняемые территории;
2) поверхностные водные объекты, их водоохранные зоны и полосы, зоны затопления;
3) населенные и промышленные районы;
4) крутые склоны (>5%) и северная сторона;
5) уплотненные или уже интенсивно используемые участки;

1) тиісті диаметр мен ұзындықтағы жылу желілерін төсеу;
2) трасса бойынша нормативтік жылу ысырабы;
3) бас электр тарату станциясында қуат беру жүйесін жаңғырту – мысалы, сорғы агрегаттарын орнату;
4) бас электр тарату станциясынан жылу тұтыну объектісіне дейін жылу жеткізгішті айдауға жұмсалатын электр энергиясын тұтыну;
5) резервтік жылу қуатын құру және тиісті қуаты резервтік-ең жоғары қазандық жолымен ең жоғары жүктемелерді қамтамасыз ету.
Қазандықтың қуаты авариялық жағдайда авария жойылғанға дейін жылумен жабдықтау жүйесінде төмендетілген параметрлерде жұмыс істеуге жол берілетіндей етіп таңдалады.
78. Тереңдетілген талдау шеңберінде ауыл шаруашылығы қалдықтарын, орман шаруашылығының жанама өнімдерін және органикалық қалдықтарды қоса алғанда, биомассаны зерделеу жүзеге асырылады.
Талдау барысында:
1) ауыл шаруашылығы және орман биомассасының қолжетімді көлемін шектейтін табиғат қорғау аймақтары анықталады;
2) жылуды кәдеге жарату қолданыстағы немесе жоспарланған материалдарды басқа кәдеге жаратумен қалай бәсекелесетіні қарастырылады;
3) жылуды кәдеге жарату үшін материалдарды беру логистикасының элементтері қарастырылады.
Жылуды кәдеге жарату үшін биомассаның қолжетімді көлемін анықтағаннан кейін жылу алудың мүмкін технологиялары қарастырылады. Бұл талдау үшін жылу электр орталығы, биогаз қондырғыларында немесе қазандықтарда биомассаны пайдалану жөніндегі жобалар үшін эскиздік жобалардың стандартты тәсілдері пайдаланылады. Талдау өткізілетін көлікті ескере отырып, бастапқы биомассаның бұрын анықталған әлеуетін ескере отырып жүргізіледі.
79. Тереңдетілген талдау шеңберінде жылуды тікелей өндіру үшін күн энергиясын зерделеу қажет.
Алаңға қойылатын талаптарға және желіге жақын орналасу қажеттілігіне байланысты учаскені мұқият таңдау өте маңызды. Әлеуетті талдау қолайлы учаскелерді ерте айқындауға, техникалық жүзеге асырылуын бағалауға және жоспарлау кезінде тәуекелдерді азайтуға мүмкіндік береді.
Қарастырылып отырған аумақты талдау географиялық ақпараттық жүйенің көмегімен жүргізіледі. Негіз ретінде цифрлық учаскелер, аэрофотосуреттер, жерді пайдалану және топырақ туралы ақпарат жүйелері, сондай-ақ жер бедері модельдері пайдаланылады. Аумақты тарылту үшін алып тастау өлшемшарттары қолданылады, мысалы:
1) қорғалатын аумақтар;
2) жерүсті су объектілері, олардың су қорғау аймақтары және белдеулері, су басу аймақтары;
3) елді мекендер мен өнеркәсіптік аудандар;
4) тік беткейлер (>5%) және солтүстік жағы;
5) тығыздалған немесе қазірдің өзінде қарқынды пайдаланылатын учаскелер;

6) участки с болотными или торфяными почвами.
После исключения этих участков рассматриваются участки, которые подлежат углубленному анализу.
80. Для технической оценки объекта рассматривается солнечное облучение. Ключевым фактором является доступная глобальная радиация на горизонтальной поверхности, усредненная за несколько лет. Экономически целесообразными считаются значения примерно от 1000 киловатт-час/метр² в год. Источниками являются данные со спутников, измерительных станций или карты радиационной обстановки для конкретного региона.
Техническая оценка осуществляется с учетом глобального горизонтального облучения в Республике Казахстан, которое колеблется с севера на юг между 1 095 и 1 680 киловатт-час/квадратный метр в год.
81. При углубленном анализе солнечной энергии для прямого производства тепла учитываются топографические особенности (рельеф, наклон и ориентация), которые оказывают непосредственное влияние на производительность. Предпочтение отдается плоским или слегка наклоненным к югу поверхностям (наклон <5 %), чтобы обеспечить равномерное и малопотерянное поглощение коллекторами.
В рамках анализа изучаются размер и геометрия площадки. Для экономичных систем требуется площадь не менее 2000 квадратный метров. Наиболее подходящими являются компактные участки с небольшим затенением и легкой доступностью. Неправильная геометрия или изрезанные участки снижают удобство использования и увеличивают затраты на проектирование и строительство.
82. После технической оценки участка проводится моделирование ожидаемого выхода тепла для получения достоверной оценки количества тепла, с возможностью использования в год, для оценки энергетической и экономической целесообразности участка. Моделирование ожидаемого выхода тепла основано на исходных данных, связанных с участком и системой, к которым относятся:
1) солнечное облучение (глобальное и прямое) на горизонтальных и наклонных поверхностях;
2) тип и ориентация коллектора (плоский коллектор, вакуумная трубка, ориентация на юг или восток-запад);
3) размер системы и расстояние между модулями, чтобы избежать затенения;
4) профиль потребителей тепла, особенно для прямой подачи в сеть;
5) температура подачи и обратки, а также уровень температуры в тепловой сети;
6) доля солнечного тепла в общем спросе на тепловую энергию;
7) покрытие нагрузки в течение дня и года для оценки потребностей в хранении и буферизации сети;
8) потери тепла из-за простоев, потери в трубопроводах, потери в коллекторах и системах управления.
83. При углубленном анализе солнечной энергии для прямого производства тепла для расчетов используются стандартные модели моделирования или модели производителей коллекторов, предназначенные для конкретного объекта, которые учитывают динамические потери, теплоаккумуляторы, гидравлическую интеграцию и, при необходимости, интеграцию котлов с пиковой нагрузкой. Результатом моделирования является годовая выработка тепла на участке и в системе в киловатт час в год или мегаватт час в год. В рамках анализа учитывается удельная производительность (киловатт час/квадратный метр*площадь коллектора) и распределение производительности по месяцам. Этот прогноз служит основой для первоначальной экономической оценки и определения размеров накопителей и компонентов сети.
После моделирования проводится анализ мероприятий для подключения и интеграции в сеть. Ключевым аспектом является близость к существующим или планируемым тепловым сетям. Потенциальное потребление тепла и транспортные потери оказывают значительное влияние на экономическую эффективность, для определения которой рассматриваются:

6) батпақты немесе шымтезек топырақтары бар учаскелер.
Осы учаскелер алып тасталғаннан кейін тереңдетілген талдау жасалатын учаскелер қарастырылады.
80. Объектіні техникалық бағалау үшін күн сәулесі қарастырылады. Негізгі фактор – бірнеше жыл ішінде орташаланған көлденең бетіндегі қолжетімді жаһандық радиация. Жылына шамамен 1000 киловатт/сағат/ метр квадрат мәндері экономикалық тұрғыдан орынды болып саналады. Дереккөздер спутниктерден, өлшеу станцияларынан немесе нақты өңір үшін радиациялық мән-жай картасынан алынған деректер болып табылады.
Техникалық бағалау Қазақстан Республикасында жаһандық көлденең сәулеленуді ескере отырып жүзеге асырылады, ол солтүстіктен оңтүстікке қарай жылына 1 095 және 1 680 киловатт/сағат/ метр квадрат аралығында ауытқиды.
81. Тікелей жылу өндіру үшін күн энергиясын тереңдетілген талдау кезінде өнімділікке тікелей әсер ететін топографиялық ерекшеліктер (жер бедері, көлбеу және бағдар) ескеріледі. Коллекторлардың біркелкі және аз жоғалуын қамтамасыз ету үшін тегіс немесе оңтүстікке қарай сәл қисайған беттерге (<5% көлбеу) артықшылық беріледі.
Талдау шеңберінде алаңның мөлшері мен геометриясы зерделенеді. Үнемді жүйелер үшін кемінде 2000 метр квадрат аумақ қажет. Ең қолайлысы – көлеңкесі аз және оңай қол жетімді жинақы учаскелер. Дұрыс емес геометрия немесе кесілген жерлер ыңғайлылықты төмендетеді және дизайн мен құрылыс шығындарын арттырады.
82. Учаскені техникалық бағалаудан кейін учаскенің энергетикалық және экономикалық орындылығын бағалау үшін жылына пайдалану мүмкіндігімен жылу мөлшерінің сенімді бағасын алу үшін күтілетін жылу шығымын модельдеу жүргізіледі. Күтілетін жылу шығымын модельдеу учаске мен жүйеге қатысты бастапқы деректерге негізделген, олар мыналарды қамтиды:
1) көлденең және көлбеу беттерде күн сәулесі (ғаламдық және тікелей);
2) коллектордың түрі мен бағыты (жалпақ коллектор, вакуумдық түтік, оңтүстікке немесе шығыс-батысқа бағытталған);
3) жүйенің өлшемі және көлеңкеленуді болдырмау үшін модульдер арасындағы қашықтық;
4) жылу тұтынушыларының бейіні, әсіресе, желіге тікелей беру үшін;
5) жылу желісіндегі беру және қайтару температурасы, сондай-ақ температура деңгейі;
6) жылу энергиясына жалпы сұраныстағы күн жылуының үлесі;
7) желіні сақтау және буферлеу қажеттіліктерін бағалау үшін күн мен жыл ішінде жүктемені жабу;
8) тоқтап қалу салдарынан жылу ысырабы, құбырлардағы ысырап, коллекторлар мен басқару жүйелеріндегі ысырап.
83. Күн энергиясын тереңдетілген талдау кезінде тікелей жылу өндіру үшін есептеулер үшін динамикалық ысыраптарды, жылу аккумуляторларын, гидравликалық интеграцияны және қажет болған жағдайда ең жоғары жүктеме қазандықтарының интеграциясын ескеретін стандартты модельдеу модельдерін немесе белгілі бір объектіге арналған коллектор өндірушілерінің модельдерін пайдаланады. Модельдеудің нәтижесі жыл сайын киловатт сағат немесе жылына мегаватт сағат учаскеде және жүйеде жылудың жылдық өндірісі болып табылады. Талдау шеңберінде үлестік өнімділік (киловатт сағат/метр квадрат*коллектордың ауданы) және ай бойынша өнімділіктің таралуы ескеріледі. Бұл болжам бастапқы экономикалық бағалауға және желі жинақтауыштары мен компоненттерінің өлшемдерін айқындауға негіз болады.
Модельдеуден кейін желіге қосылу және интеграциялау іс-шараларына талдау жүргізіледі. Негізгі аспект – жұмыс істеп тұрған немесе жоспарланған жылу желілеріне жақындық. Әлеуетті жылу тұтыну және көлік ысыраптары экономикалық тиімділікке айтарлықтай әсер етеді, оны айқындау үшін мыналар қарастырылады:

1) расстояние до пересадочной станции или до основной сети;
2) рельеф местности и техническая осуществимость маршрута трубопровода;
3) возможность подключения к существующей сети с достаточной мощностью;
4) приоритетное регулирование солнечного тепла по сравнению с ископаемыми источниками;
5) ограничение количества в случае перепроизводства;
6) удаленный мониторинг и регистрация данных.
84. В ходе углубленного анализа солнечной энергии для прямого производства тепла рассматриваются возможные концепции интеграции:
1) прямая подача;
2) буферное и сезонное хранение;
3) гидравлическая сепарация через пластинчатый теплообменник при различных уровнях давления.
85. Финальная экономическая оценка при углубленном анализе солнечной энергии для прямого производства тепла необходима для оценки потенциального вклада наземной солнечной тепловой системы с финансовой точки зрения. В рамках оценки осуществляется предварительный расчет выровненной стоимости тепла (LCOЕ), при котором инвестиционные и эксплуатационные расходы определяются в зависимости от количества произведенного тепла.
Инвестиционные затраты (Capex) включают: площадь коллектора, трубопроводы, резервуар для хранения, станцию перекачки, технологию управления и, если применимо, затраты на планирование.
Расходы на эксплуатацию и техническое обслуживание (Opex) включают: расходы на уборку, осмотр, ремонт, мониторинг, аренду и плату за использование сети (при необходимости). К примеру, оцениваются в 1-2% от инвестиционных затрат в год.
Срок использования наземной солнечной тепловой системы составляет 25 - 30 лет, при этом они демонстрируют сравнительно низкий уровень технической деградации:
Коэффициент аннуитета учитывает процентную ставку и срок.
86. В ходе углубленного анализа подлежат изучению тепловые насосы, использующие энергию окружающей среды (воздух, вода, грунт, сточные воды).
Ниже приведен пример анализа использования тепла сточных вод.
Эффективность использования тепла систем водоснабжения и канализации в системах теплоснабжения обуславливается сравнительно высокой и стабильной температурой сточных вод в течение года и определяется:
1) потенциалом тепла источников сточных вод (сезонность, динамика температуры и объема и прочих показателей);
2) характеристиками потребителей тепла (удаленность, график потребления, температура и прочих характеристик).
87. При углубленном анализе тепловых насосов учитываются основные способы использования тепла сточных вод:
1) в канализационных колодцах или коллекторах отдельных зданий (групп зданий);

1) тасымалдау станциясына немесе негізгі желіге дейінгі қашықтық;
2) жергілікті жердің бедері және құбыр жолының техникалық жүзеге асырылуы;
3) бар желіге жеткілікті қуатпен қосылу мүмкіндігі;
4) қазба көздерімен салыстырғанда күн жылуын басым реттеу;
5) артық өндіріс жағдайында санын шектеу;
6) деректерді қашықтан бақылау және тіркеу.
84. Тікелей жылу өндіру үшін күн энергиясын тереңдетілген талдау интеграцияның мүмкін тұжырымдамаларын қарастырады:
1) тікелей беру;
2) буферлік және маусымдық сақтау;
3) әртүрлі қысым деңгейінде пластиналы жылу алмастырғыш арқылы гидравликалық бөлу.
85. Тікелей жылу өндіру үшін күн энергиясын тереңдетілген талдаудағы соңғы экономикалық бағалау жердегі күн жылу жүйесінің әлеуетті үлесін қаржылық тұрғыдан бағалау үшін қажет. Бағалау шеңберінде инвестициялық және пайдалану шығыстары өндірілген жылу мөлшеріне байланысты айқындалатын жылудың теңестірілген құнын (LCOЕ) алдын ала есептеу жүзеге асырылады.
Инвестициялық шығындар (Capex): коллектор алаңын, құбырларды, сақтау резервуарын, айдау станциясын, басқару технологиясын және қажет болған жағдайда жоспарлау шығындарын қамтиды.
Пайдалану және техникалық қызмет көрсету шығыстары (Opex): тазалауды, қарап-тексеруді, жөндеуді, мониторингті, жалға алуды және желіні пайдалану ақысын (қажет болған жағдайда) қамтиды. Мысалы, жылына инвестициялық шығындардың 1-2 %-ы бағаланады.
Жердегі күн жылу жүйесін пайдалану мерзімі 25-30 жылды құрайды, бұл ретте олар техникалық деградацияның салыстырмалы түрде төмен деңгейін көрсетеді:
Аннуитет коэффициенті пайыздық мөлшерлеме мен мерзімді ескереді.
86. Тереңдетілген талдау барысында қоршаған ортаның энергиясын (ауа, су, топырақ, сарқынды сулар) пайдаланатын жылу сорғылары зерделенуге тиіс.
Төменде сарқынды сулардың жылуын пайдалануды талдаудың мысалы келтірілген.
Жылумен жабдықтау жүйелерінде сумен жабдықтау және кәріз жүйелерінің жылуын пайдалану тиімділігі жыл ішінде сарқынды сулардың салыстырмалы түрде жоғары және тұрақты температурасына байланысты және:
1) сарқынды сулар көздерінің жылу әлеуеті (маусымдық, температура мен көлем динамикасы және басқа көрсеткіштер):
2) жылу тұтынушыларының сипаттамалары (қашықтық, тұтыну графигі, температура және басқа да сипаттамалар) айқындалады.
87. Жылу сорғыларын тереңдетілген талдау кезінде сарқынды сулардың жылуын пайдаланудың негізгі тәсілдері ескеріледі:
1) жекелеген ғимараттардың (ғимараттар топтарының) кәріз құдықтарында немесе коллекторларында;

2) в канализационных коллекторах перед очистными сооружениями;
3) на очистных сооружениях (до или после очистки).
88. Углубленный анализ тепловых насосов начинается со сбора данных потенциальных источников сточных вод (очистные сооружения, бассейны, прачечные, больницы и прочие данные):
1) годовая почасовая температура сточных вод (градусов С);
2) годовой почасовый расход сточных вод (литр/секунд или кубический метр/секунд);
3) удельная теплоемкость сточных вод (килоджоул/ (килограмм*градусов С);
4) максимально используемый расход (литр/секунд или кубический метр/секунд);
5) температура охлаждения (градусов С);
6) размеры канализационных систем (для коллекторов - диаметр (милиметр) и длина (метр);
7) диапазон температур доступных для использования сточных вод (градусов С).
89. При отсутствии почасовых данных, они аппроксимируются на основании месячных данных и прочей доступной информации (характерный суточный график, график работы и иные сведения).
Данные проверяются на соблюдение упрощенных критериев, например:
1) диаметр> 400 милиметр (для канализационных коллекторов);
2) минимальный почасовой расход >10 литр/секунд;
3) диапазон температур сточных вод <5 градусов С.
90. При несоблюдении критериев, использование тепла сточных вод является нецелесообразным. В противном случае для каждого источника оцениваются:
1) почасовая тепловая мощность и тепловая энергия, доступные для работы теплового насоса;
2) мощность (мегаватт) и почасовой отпуск тепловой энергии (мегаватт час) теплового насоса.
Тепловая мощность сточных вод, доступная для работы теплового насоса, определяется по формуле:
киловатт, где:
r - плотность сточных вод, килограмм/кубический метр;
V - расход сточных вод, кубический метр/секунд;
Cp - удельная теплоемкость сточных вод, килоджоул/ (килограмм·градусов С);
TH - температура сточных вод, градусов С;
TK - температура охлаждения (допустимая температура сточных вод после теплообменника), градусов С;
h - коэффициент полезного действия теплообменника, относительные единицы (0,4 – 0,6 относительных единиц, в зависимости от типа и конструкции теплообменника).
Тепловая энергия сточных вод, доступная для работы теплового насоса за период времени t1 - t2, определяется по формуле:
киловатт час, где:
QT - тепловая мощность, доступная для работы теплового насоса в t-й час, киловатт;
t1, t2 – начальный и конечный час периода времени.
91. В случае предполагаемой интеграции теплового насоса в сеть централизованного теплоснабжения, основные параметры теплового насоса выбираются с учетом выбранного способа интеграции (в прямой или обратный поток) и температуры потока.
Если среднечасовой отпуск тепловой энергии насоса, поделенный на расстояние до тепловой сети или потребителя менее 1 мегаватт/километр, использование тепла сточных вод источника полагается нецелесообразным.
В случае целесообразности интеграции теплового насоса в сеть централизованного теплоснабжения, для каждого источника оцениваются:

2) кәріз коллекторларында тазарту құрылысжайларының алдында;
3) тазарту құрылыстжайларында (тазалауға дейін немесе кейін).
88. Жылу сорғыларын тереңдетілген талдау сарқынды сулардың ықтимал көздерінің (тазарту құрылысжайлары, бассейндер, кір жуатын орындар, ауруханалар және басқа да деректер) деректерін жинаудан басталады:
1) сарқынды сулардың жылдық сағаттық температурасы (градус С);
2) сарқынды сулардың жылдық сағаттық шығысы (литр/секунд немесе метр куб/секунд);
3) сарқынды сулардың меншікті жылу сыйымдылығы (килоджоул/(килограм*градус С);
4) ең көп пайдаланылатын шығыс (литр/секунд немесе метр куб/секунд);
5) салқындату температурасы (градус С);
6) кәріз жүйелерінің өлшемдері (коллекторлар үшін – диаметрі (милиметр) және ұзындығы (метр);
7) сарқынды суларды пайдалану үшін қолжетімді температура диапазоны (градус С).
89. Сағаттық деректер болмаған жағдайда олар айлық деректер және басқа да қолжетімді ақпарат негізінде жуықталады (тән тәуліктік график, жұмыс графигі және өзге де мәліметтер).
Деректер жеңілдетілген өлшемшарттардың сақталуына тексеріледі, мысалы:
1) диаметрі> 400 милиметр (кәріз коллекторлары үшін);
2) ең төменгі сағаттық тұтыну > 10 литр/секунд;
3) сарқынды сулардың температура диапазоны < 5 градус С.
90. Өлшемшарттар сақталмаған кезде сарқынды сулардың жылуын пайдалану орынсыз. Керісінше жағдайда әр дереккөз үшін:
1) жылу сорғысының жұмыс істеуі үшін сағаттық жылу қуаты мен жылу энергиясы;
2) жылу сорғысының қуаты (мегаватт) және сағаттық жылу энергиясын босату (мегаватт сағат) бағаланады.
Жылу сорғысының жұмысы үшін қолжетімді сарқынды сулардың жылу қуаты формула бойынша айқындалады:
мұндағы: r – сарқынды сулардың тығыздығы, килограмм/метр3;
V – сарқынды сулардың шығысы, метр3/секунд;
CP– сарқынды сулардың үлестік жылу сыйымдылығы, килоджоул/(килограмм·градус С);
TH – сарқынды сулардың температурасы, С градус;
TK - салқындату температурасы (жылу алмастырғыштан кейінгі сарқынды сулардың рұқсат етілген температурасы), С градус;
h – жылу алмастырғыштың пайдалы әсер коэффициенті, салыстырмалы бірліктер (жылу алмастырғыштың түрі мен конструкциясына байланысты 0,4 – 0,6 салыстырмалы бірлік).
t1, t2 – уақыт аралығында жылу сорғысының жұмысы үшін қолжетімді сарқынды сулардың жылу энергиясы формула бойынша айқындалады:
, киловатт cағат;
мұндағы Qt – жылу сорғысының t-ші сағатта жұмыс істеуі үшін қолжетімді жылу қуаты, киловатт;
t1, t2 – уақыт кезеңінің басталу және аяқталу сағаты.
91. Жылу сорғысының орталықтандырылған жылумен жабдықтау желісіне болжамды интеграциясы жағдайында жылу сорғысының негізгі параметрлері таңдалған интеграция тәсілін (тікелей немесе кері ағынға) және ағын температурасын ескере отырып таңдалады.
Егер жылу желісіне немесе тұтынушыға дейінгі қашықтыққа 1 мегаватт /километрден аз бөлінген сорғының жылу энергиясының орташа сағаттық жіберу болса, көздің сарқынды суларының жылуын пайдалану орынсыз болып саналады.
Жылу сорғысын орталықтандырылған жылумен жабдықтау желісіне интеграциялау орынды болған жағдайда әрбір көз үшін:

1) основные параметры теплового насоса и вспомогательного оборудования;
2) почасовый расход электроэнергии (мегаватт час);
3) характеристики присоединения к сети электроснабжения (в случае необходимости).
В противном случае источник сточных вод рассматривается для использования в местных системах теплоснабжения с учетом характеристик соответствующих потребителей тепла. Наличие (перспектива) горячего водоснабжения и (или) использования низкотемпературного тепла рассматривается как фактор повышения эффективности использования.
92. В целях углубленного анализа электрической энергии из возобновляемых источников энергии с прямым использованием для производства тепла используются стандартные подходы эскизных проектов и технико-экономического обоснования для проектов по производству электрической энергии из солнца или ветра. Анализ производится по ранее выявленным площадкам, пригодным для непосредственного питания электрической энергией установок теплосистемы.
Оцененные в результате анализа основные характеристики возобновляемых источников энергии, альтернативных источников (итоги анализа) представляются в виде таблицы согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Параграф 2. Углубленный анализ мероприятий по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) при использовании углеродных источников энергии
93. Углубленный анализ проводится по следующим направлениям:
1) оптимизация работы основного теплотехнологического оборудования;
2) оптимизация работы котельных;
3) переход на высококалорийное топливо;
4) дооснащение котельных котлами-утилизаторами отходов с целью снижения потребления основного вида топлива;
5) перевод котельной на газ;
6) дооснащение газовых котельных тепловыми насосами с газовым приводом.
94. Целью углубленного анализа является определение потенциала снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) при выработке тепла на углеродных источниках путем реализации мероприятий перечня технологий и (или) мероприятий для углубленного анализа.
При отсутствии технико-экономического обоснования по направлениям, предусмотренным в пункте 93 настоящих Правил, в рамках углубленного анализа необходимо осуществить полное и детальное рассмотрение всех аспектов, которые могли бы входить в состав эскизного проекта при его наличии.
При наличии технико-экономического обоснования проводится экспертная оценка данного документа.
95. В рамках углубленного анализа рассматривается оптимизация работы основного теплотехнического оборудования.
В рамках углубленного анализа источников теплоснабжения выполняется детальная оценка работы существующих котлоагрегатов в течение всего отопительного периода, а также в межотопительный период – при условии наличия отпуска тепловой энергии на нужды горячего водоснабжения, за последние 3 (три) года.
В ходе анализа выявляются отклонения от паспортных номинальных режимов эксплуатации с максимальным коэффициентом полезного действия и определяется потенциал повышения эффективности за счет структурных или организационно-технических мероприятий.

1) жылу сорғысы мен қосалқы жабдықтың негізгі параметрлері;
2) электр энергиясының сағаттық шығысы (мегаватт сағат);
3) электрмен жабдықтау желісіне қосылу сипаттамалары (қажет болған жағдайда) бағаланады.
Керісінше жағдайда сарқынды сулардың көзі тиісті жылу тұтынушыларының сипаттамаларын ескере отырып, жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінде пайдалану үшін қарастырылады. Ыстық сумен жабдықтаудың және (немесе) төмен температуралы жылуды пайдаланудың болуы (перспективасы) пайдалану тиімділігін арттыру факторы ретінде қарастырылады.
92. Жылу өндіру үшін тікелей пайдаланумен жаңартылатын энергия көздерінен электр энергиясын тереңдетілген талдау мақсатында күн немесе желден электр энергиясын өндіру жөніндегі жобалар үшін эскиздік жобалардың және техникалық-экономикалық негіздеменің стандартты тәсілдері пайдаланылады. Талдау жылу жүйесі қондырғыларын электр энергиясымен тікелей қоректендіруге жарамды бұрын анықталған алаңдар бойынша жүргізіледі.
Талдау нәтижесінде бағаланған жаңартылатын энергия көздерінің, баламалы көздердің негізгі сипаттамалары (талдау нәтижелері) осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес кесте түрінде ұсынылады.
2-параграф. Көміртекті энергия көздерін пайдалану кезінде көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі іс-шараларды тереңдетілген талдау
93. Тереңдетілген талдау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) негізгі жылу технологиялық жабдықтың жұмысын оңтайландыру;
2) қазандықтардың жұмысын оңтайландыру;
3) жоғары калориялы отынға көшу;
4) отынның негізгі түрін тұтынуды азайту мақсатында қазандықтарды қалдықтарды кәдеге жаратушы қазандықтармен толық жарақтандыру;
5) қазандықты газға ауыстыру;
6) газ қазандықтарын газбен жұмыс істейтін жылу сорғыларымен толық жарақтандыру.
94. Тереңдетілген талдаудың мақсаты технологиялар тізбесінің іс-шараларын және (немесе) тереңдетілген талдау іс-шараларын іске асыру арқылы көміртегі көздерінде жылу өндіру кезінде көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын төмендету әлеуетін айқындау болып табылады.
Осы Қағидалардың 93-тармағында көзделген бағыттар бойынша техникалық-экономикалық негіздеме болмаған жағдайда тереңдетілген талдау шеңберінде эскиздік жобаның құрамына кіруі мүмкін барлық аспектілерді ол болған кезде толық және егжей-тегжейлі қарауды жүзеге асыру қажет.
Техникалық-экономикалық негіздеме болған жағдайда осы құжатқа сараптамалық бағалау жүргізіледі.
95. Тереңдетілген талдау шеңберінде негізгі жылу техникалық жабдықтардың жұмысын оңтайландыру қарастырылады.
Жылумен жабдықтау көздерін тереңдетілген талдау шеңберінде барлық жылыту кезеңі ішінде, сондай-ақ жылуаралық кезеңде – соңғы 3 (үш) жыл ішінде ыстық сумен жабдықтау қажеттіліктеріне жылу энергиясын жіберу шартымен жұмыс істеп тұрған қазандық агрегаттарының жұмысын егжей-тегжейлі бағалау орындалады.
Талдау барысында максималды пайдалы әсер коэффициентімен паспорттық номиналды пайдалану режимдерінен ауытқулар анықталады және құрылымдық немесе ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар есебінен тиімділікті арттыру әлеуеті айқындалады.

96. В процессе углубленного анализа оптимизация работы основного теплотехнологического оборудования включает:
1) оценку соответствия баланса выработки тепловой энергии и номинальной мощности котлов.
Анализ включает оценку фактического коэффициента полезного действия котлоагрегатов. При наличии приборов учета выработанной тепловой энергии на каждом котле, анализ коэффициента полезного действия проводится индивидуально, при их отсутствии – на основе данных общего теплосчетчика источника теплоснабжения, при этом коэффициент полезного действия принимается равным для всех котлоагрегатов.
Для каждого котлоагрегата формируется суточный или, при отсутствии таких данных, месячный график, на основании которого оценивается:
величина отклонения фактических значений коэффициента полезного действия от паспортных в условиях конкретных режимов эксплуатации, наблюдавшихся в анализируемый период;
частота и продолжительность работы вне номинального режима;
уровень недогрузки и перегрузки оборудования;
эффективность работы тягодутьевых агрегатов (вентиляторов и электродвигателей), обоснованность их выбора, наличие (отсутствие) частотно регулируемого привода;
наличие системы автоматического контроля и регулирования режимов горения;
наличие сетевых насосных агрегатов; при наличии – эффективность их работы (насосной части и электродвигателей), обоснованность выбора, наличие (отсутствие) частотно регулируемого привода;
эффективность работы установки химводоподготовки;
эффективность работы всех прочих составляющих теплопроизводящей установки, потребляемых электроэнергию или другие энергоресурсы;
наличие системы подогрева входящих газов; при наличии – подогрев входящих газов путем рекуперации;
величина потребляемой электроэнергии теплопроизводящей установки и ее составляющих;
определение нормативного уровня выбросов диоксида углерода (CO₂) при работе котлоагрегатов в номинальном режиме;
уровень избыточных выбросов диоксида углерода (CO₂) при работе установок вне номинальных режимов, а также вследствие износа или неисправности отдельных узлов котлоагрегата;
2) идентификация неэффективных режимов эксплуатации.
Особое внимание уделяется:
работе котлов в режимах, сопровождающихся снижением коэффициента полезного действия;
эксплуатации котлов на пониженной (повышенной) мощности;
образованию накипи на поверхностях нагрева котлов, в связи с неэффективной работой установки химводоподготовки или ее отсутствием;
частым пускам и остановкам;
эксплуатации в режимах повышенного потребления топлива и других энергоресурсов (в частности, электрической энергии). Повышенный расход электрической энергии может быть связан с использованием тягодутьевых агрегатов, насосов и электродвигателей с избыточной установленной мощностью и (или) работающих вне номинальных режимов, а также – с отсутствием частотно регулируемого привода, что приводит, помимо повышенного расхода энергии, к неконтролируемой нагрузке на вспомогательное оборудование;
подогрев входящих газов прямым теплоносителем, без использования рекуперации;
эксплуатация в режимах формирования сверхнормативных выбросов диоксида углерода (CO₂);

96. Тереңдетілген талдау процесінде негізгі жылу технологиялық жабдықтың жұмысын оңтайландыру:
1) жылу энергиясын өндіру балансының және қазандықтардың номиналды қуатының сәйкестігін бағалауды қамтиды.
Талдау қазандық агрегаттарының пайдалы әсер коэффициентін нақты бағалауды қамтиды. Әрбір қазандықта өндірілген жылу энергиясын есепке алу аспаптары болған кезде пайдалы әсер коэффициентін талдау жеке жүргізіледі, олар болмаған кезде – жылумен жабдықтау көзінің жалпы жылу есептегішінің деректері негізінде, бұл ретте пайдалы әсер коэффициенті барлық қазандық агрегаттары үшін тең болып қабылданады.
Әрбір қазандық агрегаты үшін тәуліктік немесе мұндай деректер болмаған кезде айлық график қалыптастырылады, оның негізінде:
талданатын кезеңде байқалған нақты пайдалану режимдері жағдайларында пайдалы әсер коэффициенті нақты мәндерінің паспорттық мәндерден ауытқу шамасы;
номиналды режимнен тыс жұмыс жиілігі мен ұзақтығы;
жабдықты аз тиеу және шамадан тыс тиеу деңгейі;
тартқыш агрегаттардың (желдеткіштер мен электр қозғалтқыштардың) жұмыс тиімділігі, оларды таңдаудың негізділігі, жиілікті реттелетін жетектің болуы (болмауы);
жану режимдерін автоматты бақылау және реттеу жүйесінің болуы;
желілік сорғы агрегаттарының болуы; бар болса – олардың жұмысының тиімділігі (сорғы бөлігі мен электр қозғалтқыштары), таңдаудың негізділігі, жиілікті реттелетін жетектің болуы (болмауы);
химиялық су дайындау қондырғысының жұмыс тиімділігі;
электр энергиясын немесе басқа энергия ресурстарын тұтынатын жылу өндіруші қондырғының барлық басқа компоненттерінің жұмыс тиімділігі;
кіретін газдарды жылыту жүйесінің болуы; бар болса – рекуперациялау арқылы кіретін газдарды жылыту;
жылу өндіруші қондырғының және оның құрамдас бөліктерінің тұтынылатын электр энергиясының шамасы;
қазандық агрегаттары номиналды режимде жұмыс істеген кезде көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының нормативтік деңгейін айқындау;
қондырғылар номиналды режимдерден тыс жұмыс істеген кезде, сондай-ақ қазандық агрегатының жекелеген тораптарының тозуы немесе ақауы салдарынан көміртегі диоксидінің (CO₂) артық шығарындыларының деңгейі бағаланады;
2) пайдаланудың тиімсіз режимдерін сәйкестендіру.
Мыналарға ерекше назар аударылады:
пайдалы әсер коэффициентінің төмендеуімен қатар жүретін режимдердегі қазандықтардың жұмысы;
қазандықтарды төмен (жоғары) қуатта пайдалану;
химиялық су дайындау қондырғысының тиімсіз жұмысына немесе оның болмауына байланысты қазандықтардың қыздыру беттерінде қақтың пайда болуы;
жиі іске қосу және тоқтату;
отынды және басқа да энергия ресурстарын (атап айтқанда, электр энергиясын) жоғары тұтыну режимдерінде пайдалану. Электр энергиясын тұтынудың артуы артық белгіленген қуаты бар және (немесе) номиналды режимдерден тыс жұмыс істейтін тартқыш агрегаттарды, сорғылар мен электр қозғалтқыштарын пайдаланумен, сондай-ақ – жиілікті реттелетін жетектің болмауымен байланысты болуы мүмкін, бұл энергия шығынының жоғарылауынан бөлек, қосалқы жабдыққа бақыланбайтын жүктемеге әкеледі;
рекуперациялауды пайдаланбай, кіретін газдарды тікелей салқындатқышпен жылыту;
көміртегі диоксидінің нормативтен тыс шығарындыларын қалыптастыру режимдерінде пайдалану;

3) формулировка технических решений по оптимизации режимов эксплуатации.
В зависимости от выявленных причин предлагаются следующие мероприятия:
дооснащение источника теплоснабжения котлоагрегатами меньшей или большей мощности для обеспечения работы котельной с максимально достижимым (паспортным) коэффициентом полезного действия в различных режимах эксплуатации;
модернизация существующих котлов с низким коэффициентом полезного действия при наличии технической возможности и экономической целесообразности;
замена устаревших котлоагрегатов на современные с повышенным коэффициентом полезного действия;
модернизация установки химводоподготовки или ее внедрение;
оснащение котельного оборудования системами автоматического контроля и регулирования режимов горения, а при ее наличии – наладка существующей;
подбор и установка тягодутьевых агрегатов и электродвигателей с параметрами, соответствующими тепловой нагрузке и требуемой производительности с системами частотного регулирования;
подбор и установка насосных агрегатов и электродвигателей с параметрами, соответствующими тепловой нагрузке и требуемой производительности с системами частотного регулирования;
подогрев входящих газов путем рекуперации;
4) оценка эффекта от внедрения.
Для каждого предлагаемого мероприятия проводится:
расчет прироста коэффициента полезного действия;
оценка снижения расхода топлива и энергоресурсов (в абсолютных и удельных величинах) по каждому виду топлива (энергоресурса);
оценка снижения выбросов диоксида углерода (CO₂). При условии неизменного уровня отпуска тепловой энергии, формула для расчета изменения количества выбросов диоксида углерода (CO₂) выглядит следующим образом:
где:
- сокращение выбросов;
- текущее количество выбросов
;
- текущий коэффициент полезного действия;
- коэффициент полезного действия после реализации мероприятий.
Предварительный расчет срока окупаемости и эколого-экономического эффекта.
После анализа каждого мероприятия результаты суммируются.
97. Примеры мероприятий по оптимизации работы котлоагрегатов:
1) установка дополнительного котлоагрегата малой мощности для покрытия ночных и межсезонных нагрузок с минимальными потерями по коэффициенту полезного действия;
2) установка системы автоматического регулирования подачи воздуха и топлива на основе кислородного датчика в дымовых газах либо ее наладка;
3) переоснащение теплопроизводящей установки с устаревшим тягодутьевым оборудованием на современные вентиляторы с частотным регулированием;
4) переоснащение теплопроизводящей установки с переразмеренными насосными агрегатами на современные насосы с частотным регулированием;

3) пайдалану режимдерін оңтайландыру бойынша техникалық шешімдерді тұжырымдау.
Анықталған себептерге байланысты мынадай шаралар ұсынылады:
әртүрлі пайдалану режимдерінде барынша қол жеткізуге болатын (паспорттық) пайдалы әсер коэффициентімен қазандықтың жұмысын қамтамасыз ету үшін қуаты аз немесе көп қазандық агрегаттарымен жылумен жабдықтау көзін толық жарақтандыру;
техникалық мүмкіндік пен экономикалық орындылық болған кезде пайдалы әсер коэффициенті төмен жұмыс істеп тұрған қазандықтарды жаңғырту;
ескірген қазандық агрегаттарын пайдалы әсер коэффициенті жоғары қазіргі заманғы агрегаттарға ауыстыру;
химиялық су дайындау қондырғысын жаңғырту немесе оны енгізу;
қазандық жабдықтарын автоматты бақылау және жану режимдерін реттеу жүйелерімен жарақтандыру, ол болған жағдайда – жұмыс істеп тұрғанын жөндеу;
жылу жүктемесіне және жиілікті реттеу жүйелерімен талап етілетін өнімділікке сәйкес параметрлері бар тартқыш агрегаттар мен электр қозғалтқыштарын таңдау және орнату;
жылу жүктемесіне және жиілікті реттеу жүйелерімен талап етілетін өнімділікке сәйкес параметрлері бар сорғы агрегаттары мен электр қозғалтқыштарын таңдау және орнату;
рекуперациялау арқылы кіретін газдарды жылыту;
4) енгізудің әсерін бағалау.
Ұсынылған әрбір іс-шара үшін:
пайдалы әсер коэффициентінің өсуін есептеу;
отынның (энергия ресурсының) әрбір түрі бойынша отын мен энергия ресурстары шығысының (абсолюттік және үлестік шамада) төмендеуін бағалау;
көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының төмендеуін бағалау. Жылу энергиясын босату деңгейі өзгермеген жағдайда көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының өзгеруін есептеу үшін формула мынадай:
мұндағы:
- шығарындыларын азайту;
- CO₂ шығарындыларының ағымдағы саны;
- ағымдағы пайдалы әсер коэффициенті;
- іс-шараларды іске асырғаннан кейінгі пайдалы әсер коэффициенті.
Өтелу мерзімі мен экологиялық-экономикалық әсерді алдын-ала талдау жүргізіледі.
Әр іс-шараны талдағаннан кейін нәтижелер жинақталады.
97. Қазандық агрегаттарының жұмысын оңтайландыру жөніндегі іс-шаралардың мысалдары:
1) пайдалы әсер коэффициенті бойынша ең аз ысыраппен түнгі және маусымаралық жүктемелерді жабу үшін қуаты аз қосымша қазандық агрегатын орнату;
2) түтін газдарындағы оттегі датчигі негізінде ауа мен отын беруді автоматты реттеу жүйесін орнату не оны баптау;
3) ескірген тартқыш жабдығы бар жылу өндіруші қондырғыны жиілікті реттейтін қазіргі заманғы желдеткіштерге қайта жарақтандыру;
4) қайта өлшенген сорғы агрегаттары бар жылу өндіруші қондырғыны жиілікті реттейтін қазіргі заманғы сорғыларға қайта жарақтандыру;

5) оптимизация графика работы котлов с низким коэффициентом полезного действия с целью сокращения времени их эксплуатации и перераспределения нагрузки на более эффективные агрегаты (приоритет использования котлов с максимальным коэффициентом полезного действия).
98. В ходе углубленного анализа оптимизации работы котельной отдельно проводится анализ котлового оборудования, который включает:
1) оценку физического состояния.
Анализ включает оценку фактического состояния котлоагрегатов. Оценка оборудования проводится путем сопоставления количества потребленного топлива и выработанной тепловой энергии на каждом котле в отдельности, а также на основании количества аварийных остановок за последний отопительный период. Для достоверной оценки применяются данные систем учета тепла на каждом котле;
2) идентификацию оборудования, подлежащего ремонту и (или) замене.
Особое внимание уделяется:
оборудованию, износ которого привел к снижению коэффициента полезного действия;
частым пускам и остановкам в связи с аварийностью оборудования;
эксплуатация в режимах повышенного потребления топлива и других энергоресурсов – в частности, электрической энергии;
состоянию изоляционного слоя на нагревающихся поверхностях;
эксплуатация в режимах формирования сверхнормативных выбросов диоксида углерода (CO₂);
3) формулировку технических решений по ремонту и (или) замене основного теплотехнического оборудования.
В зависимости от выявленных причин предлагаются следующие мероприятия:
ремонт оборудования, с учетом износа;
модернизация теплотехнического оборудования при наличии технической возможности и экономической целесообразности;
восстановление изоляционного слоя.
4) оценка эффекта от внедрения котлового оборудования.
Для каждого предлагаемого мероприятия проводится:
расчет прироста коэффициента полезного действия;
оценка снижения расхода топлива и энергоресурсов (в абсолютных и удельных величинах) по каждому виду топлива (энергоресурса);
оценка снижения выбросов диоксида углерода (CO₂).
При условии неизменного уровня отпуска тепловой энергии, формула для расчета изменения количества выбросов диоксида углерода (CO₂) выглядит следующим образом:
где:
- сокращение выбросов диоксида углерода
;
- текущее количество выбросов диоксида углерода
;
- текущий коэффициента полезного действия;
- коэффициента полезного действия после реализации мероприятий.
Предварительный расчет срока окупаемости и эколого-экономического эффекта.
В целях снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) следует рассмотреть возможность перевода котельной на высококалорийное топливо.

5) пайдалану уақытын қысқарту және жүктемені неғұрлым тиімді агрегаттарға қайта бөлу мақсатында пайдалы әсер коэффициенті төмен қазандықтардың жұмыс графигін оңтайландыру (пайдалы әсер коэффициенті барынша жоғары қазандықтарды пайдалану басымдығы).
98. Қазандықтың жұмысын оңтайландыруды тереңдетілген талдау барысында қазандық жабдықтарына жеке талдау жасалады, оған мыналар кіреді:
1) физикалық жай-күйді бағалау.
Талдау қазандық агрегаттарының нақты жай-күйін бағалауды қамтиды. Жабдықты бағалау әрбір қазандықта тұтынылған отын мен өндірілген жылу энергиясының мөлшерін жеке салыстыру арқылы, сондай-ақ соңғы жылыту кезеңіндегі авариялық тоқтаулар санының негізінде жүргізіледі. Сенімді бағалау үшін әр қазандықтағы жылуды есепке алу жүйесінің деректері қолданылады;
2) Жөндеуге және (немесе) ауыстыруға жататын жабдықты сәйкестендіру.
Мыналарға ерекше назар аударылады:
тозуы пайдалы әсер коэффициентінің төмендеуіне әкеп соққан жабдық;
жабдықтың авариялылығына байланысты жиі іске қосу және тоқтату;
отынды және басқа да энергия ресурстарын – атап айтқанда, электр энергиясын жоғары тұтыну режимдерінде пайдалану;
қыздыру беттеріндегі оқшаулағыш қабаттың жай-күйі;
көміртегі диоксидінің (CO₂) нормативтен тыс шығарындыларын қалыптастыру режимдерінде пайдалану;
3) негізгі жылу техникалық жабдықты жөндеу және (немесе) ауыстыру жөніндегі техникалық шешімдерді тұжырымдау.
Анықталған себептерге байланысты мынадай шаралар ұсынылады:
тозуды ескере отырып, жабдықты жөндеу;
техникалық мүмкіндік және экономикалық орындылық болған кезде жылу техникалық жабдықты жаңғырту;
оқшаулау қабатын қалпына келтіру.
4) қазандық жабдықтарын енгізудің әсерін бағалау.
Ұсынылған әрбір іс-шара үшін:
пайдалы әсер коэффициентінің өсуін есептеу;
отынның (энергия ресурсының) әрбір түрі бойынша отын мен энергия ресурстары шығысының (абсолюттік және үлестік шамада) төмендеуін бағалау;
көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының төмендеуін бағалау.
Жылу энергиясын босату деңгейі өзгермеген жағдайда көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының өзгеруін есептеу үшін формула мынадай:
мұндағы:
- көміртегі диоксидінің CO₂ шығарындыларының ағымдағы саны;
- ағымдағы пайдалы әсер коэффициенті;
- іс - шараларды іске асырғаннан кейінгі пайдалы әсер коэффициенті.
Өтелу мерзімі мен экологиялық-экономикалық әсерді алдын-ала есептеу.
Көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын азайту мақсатында қазандықты жоғары калориялы отынға ауыстыру мүмкіндігін қарастырған жөн.

99. В ходе углубленного анализа переход на высококалорийное топливо рассматривается как отдельное мероприятие по снижению выбросов, так и в совокупности с другими мероприятиями.
С целью определения вида топлива с максимальной теплотворной способностью и низкими выбросами диоксида углерода (СО₂) проводится оценка сжигаемого топлива, путем экономической и экологической оценки осуществляется подбор более высококалорийного топлива доступного в данном регионе и подлежащего сжиганию на принятых котлоагрегатах.
Анализ включает:
1) оценку выработки тепловой энергии при сжигании фактического принятого топлива.
Анализ проводится на основании данных с общего теплосчетчика источника теплоснабжения и количества использованного топлива.
Формируется суточный или, при отсутствии таких данных, месячный график, на основании которого оценивается:
отношение выработанного количества тепловой энергии к использованному топливу;
соответствие теплотворной способности топлива заявленным характеристикам;
определение количества диоксида углерода (CO₂), выброшенного в атмосферу в процессе горения топлива;
2) экологическую и экономическую оценку видов топлива, обладающих большей калорийностью (теплотворной способностью).
Оценке подлежат следующие характеристики:
теплотворная способность;
количество выбросов диоксида углерода (CO₂) на тонну сжигаемого топлива;
возможность сжигания топлива на принятых котлоагрегатах;
доступность топлива в данном регионе;
экономическая целесообразность;
потенциал снижения выбросов диоксида углерода (CO₂);
3) формулировку технических решений по переходу на новый вид топлива:
дооснащение источника теплоснабжения котлоагрегатами (или их полная замена) для сжигания нового вида топлива (при необходимости и экономической целесообразности);
оснащение котельного оборудования системами автоматического контроля и регулирования режимов горения нового вида топлива, а при ее наличии – наладка существующей;
подбор и установка тягодутьевых агрегатов и электродвигателей с параметрами, соответствующими процессам сжигания нового вида топлива;
4) оценку эффекта от внедрения, в том числе:
оценку снижения расхода топлива и энергоресурсов (в абсолютных и удельных величинах);
оценку снижения выбросов диоксида углерода (CO₂).
При условии неизменного уровня отпуска тепловой энергии, формула для расчета изменения количества выбросов диоксида углерода (CO₂) выглядит следующим образом:
где:
- сокращение выбросов
;
- текщее количество выбросов
;
- количество выбросов
нового вида топлива.
Предварительный расчет срока окупаемости и эколого-экономического эффекта.

99. Жоғары калориялы отынға көшуді тереңдетілген талдау барысында оны шығарындыларды азайту жөніндегі жеке іс-шара ретінде де, басқа іс-шаралармен жиынтықта қарастырады.
Ең жоғары жылу шығару қабілеті бар және көміртегі диоксидінің (СО₂) төмен шығарындылары бар отын түрін айқындау мақсатында жағылатын отынды бағалау жүргізіледі, экономикалық және экологиялық бағалау арқылы осы өңірде қолжетімді және қабылданған қазандық агрегаттарында жағуға жататын неғұрлым жоғары калориялы отынды іріктеу жүзеге асырылады.
Талдау мыналарды қамтиды:
1) нақты қабылданған отынды жағу кезінде жылу энергиясын өндіруді бағалау.
Талдау жылумен жабдықтау көзінің жалпы жылу есептегішінен және пайдаланылған отын мөлшерінен алынған мәліметтер негізінде жүргізіледі.
Тәуліктік немесе мұндай деректер болмаған кезде айлық график қалыптастырылады, оның негізінде бағаланады:
өндірілген жылу энергиясы санының пайдаланылған отынға қатынасы;
отынның жылу шығару қабілетінің мәлімделген сипаттамаларға сәйкес келуі;
отынның жану процесінде атмосфераға шығарылған көміртегі диоксиді (CO₂), мөлшерін айқындау;
2) жоғары калориялы (жылу шығару қабілеті) отын түрлерін экологиялық және экономикалық бағалау.
Мынадай сипаттамалар бағалауға жатады:
жылу шығару қабілеті;
жанатын отынның тоннасына көміртегі диоксиді газы (CO₂) шығарындыларының саны;
қабылданған қазандық агрегаттарында отынды жағу мүмкіндігі;
осы өңірде отынның қолжетімділігі;
экономикалық орындылығы;
көміртегі диоксидінің (CO₂) шығарындыларын төмендету әлеуеті;
3) отынның жаңа түріне көшу жөніндегі техникалық шешімдерді тұжырымдау:
отынның жаңа түрін жағу үшін қазандық агрегаттармен жылумен жабдықтау көзін (немесе оларды толық ауыстыру) толық жарақтандыру (қажет болған жағдайда және экономикалық орындылығы);
қазандық жабдықтарын автоматты бақылау және отынның жаңа түрінің жану режимдерін реттеу жүйелерімен жарақтандыру, ол болған жағдайда – жұмыс істеп тұрғанын жөндеу;
отынның жаңа түрін жағу процестеріне сәйкес келетін параметрлері бар тартқыш агрегаттар мен электр қозғалтқыштарын таңдау және орнату;
4) енгізудің әсерін бағалау, оның ішінде:
отын мен энергия ресурстары шығысының төмендеуін бағалау (абсолюттік және үлестік шамада);
көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының төмендеуін бағалау.
Жылу энергиясын босату деңгейі өзгермеген жағдайда көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының өзгеруін есептеу үшін формула мынадай:
мұндағы:
.
Өтелу мерзімі мен экологиялық-экономикалық әсерді алдын-ала есептеу.

100. В рамках анализа рассматривается дооснащение котельной котлами-утилизаторами отходов с целью снижения потребления основного вида топлива.
Котел-утилизатор используется для сжигания различных отходов и рассматривается в качестве источника дешевой тепловой энергии. Топливом для котла-утилизатора являются твердо-бытовые отходы, отходы деревопереработки, отходы сельскохозяйственных предприятий и прочие отходы. Использование утилизаторов обеспечивает утилизацию и обеззараживание бытовых и промышленных отходов.
Дооснащение котельной котлами-утилизаторами рассматривается как отдельное мероприятие по снижению выбросов, так и в совокупности с другими мероприятиями. Котлы-утилизаторы устанавливаются как дополнительный источник тепловой энергии и (или) пиково-резервный источник.
В рамках углубленного анализа источников теплоснабжения рассматривается возможность внедрения котлов-утилизаторов в рабочий цикл основного источника теплоснабжения. Целью оценки является определение вида топлива для котла-утилизатора, накопленные объемы отходов и их поступление на протяжении отопительного периода.
Анализ включает:
1) оценку потенциала выработки тепловой энергии на котлах-утилизаторах, которая проводится на основании следующих данных:
источник отходов, подлежащих сжиганию (свалка, сельскохозяйственное предприятие, деревообрабатывающее предприятие и прочие источники отходов);
количество накопленных отходов, подлежащих сжиганию;
поступление отходов на протяжении отопительного сезона;
теплота сгорания отходов, подлежащих сжиганию;
определение количества тепловой энергии, вырабатываемой на котлах-утилизаторах;
2) экологическую и экономическую оценку внедрения котлов-утилизаторов.
Оценке подлежат следующие характеристики:
теплотворная способность котлов-утилизаторов;
потребность тепловой энергии в пики потребления;
количество выбросов диоксида углерода (CO₂) на тонну сжигаемого топлива;
экономическая целесообразность;
3) оценку эффекта от внедрения котлов-утилизаторов:
оценку снижения расхода основного топлива и энергоресурсов (в абсолютных и удельных величинах);
оценку снижения выбросов диоксида углерода (CO₂). При условии неизменного уровня отпуска тепловой энергии, формула для расчета изменения количества выбросов диоксида углерода (CO₂) выглядит следующим образом:
где:
- сокращение выбросов CO₂;
- текущее количество выбросов CO₂;
- количество выбросов CO₂ нового вида топлива.
Предварительный расчет срока окупаемости и эколого-экономического эффекта.
Примеры мероприятий по внедрению котлов-утилизаторов:
установка котлов-утилизаторов, сжигающих твердо-бытовые отходы;
установка котлов-утилизаторов, сжигающих отходы сельскохозяйственных предприятий;
установка котлов-утилизаторов, сжигающих отходы деревообрабатывающих предприятий.

100. Талдау шеңберінде отынның негізгі түрін тұтынуды азайту мақсатында қазандықты қалдықтарды кәдеге жарату қазандықтарымен толық жарақтандыру қарастырылады.
Кәдеге жарату қазандығы әртүрлі қалдықтарды жағу үшін пайдаланылады және арзан жылу энергиясының көзі ретінде қарастырылады. Кәдеге жарату қазандығына арналған отын қатты тұрмыстық қалдық, ағаш өңдеу қалдықтары, ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының қалдықтары және басқа да қалдықтар болып табылады. Кәдеге жаратушыларды пайдалану тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтарды кәдеге жаратуды және зарарсыздандыруды қамтамасыз етеді.
Қазандықты кәдеге жарату қазандықтарымен толық жарақтандыруды шығарындыларды азайту жөніндегі жеке іс-шара ретінде де, басқа іс-шаралармен жиынтықта қарастырылады. Кәдеге жарату қазандықтары қосымша жылу энергиясы көзі және (немесе) ең жоғары резервтік көз сияқты орнатылады.
Жылумен жабдықтау көздерін тереңдетілген талдау шеңберінде жылумен жабдықтаудың негізгі көзінің жұмыс цикліне кәдеге жарату қазандықтарын енгізу мүмкіндігі қарастырылады. Бағалаудың мақсаты кәдеге жарату қазандығына арналған отын түрін, қалдықтардың жинақталған көлемін және олардың жылу беру кезеңінде түсуін айқындау болып табылады.
Талдау мыналарды қамтиды:
1) кәдеге жарату қазандықтарында жылу энергиясын өндіру әлеуетін бағалау, ол мынадай деректер негізінде жүргізіледі:
жағылатын қалдықтардың көзі (қоқыс үйінділері, ауылшаруашылық кәсіпорны, ағаш өңдеу кәсіпорны және басқа қалдық көздері);
жағуға жататын жинақталған қалдықтардың мөлшері;
жылыту маусымы бойы қалдықтардың түсуі;
жағуға жататын қалдықтардың жану жылуы;
кәдеге жарату қазандықтарында өндірілетін жылу энергиясының мөлшерін айқындау;
2) кәдеге жарату қазандықтарын енгізуді экологиялық және экономикалық бағалау.
Мына сипаттамалар бағалауға жатады:
кәдеге жарату қазандықтарының жылу шығару қабілеті;
ең жоғары тұтыну кезіндегі жылу энергиясының қажеттілігі;
жанатын отынның тоннасына көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының саны;
экономикалық орындылығы;
3) кәдеге жарату қазандықтарын енгізудің әсерін бағалау:
негізгі отын мен энергия ресурстары шығысының төмендеуін бағалау (абсолюттік және үлестік шамада);
көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының төмендеуін бағалау. Жылу энергиясын босату деңгейі өзгермеген жағдайда көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының өзгеруін есептеу үшін формула мынадай:
мұндағы:
шығарындыларын азайту;
-
шығарындылардың ағымдағы саны;
- отынның жаңа түрінің CO₂ шығарындыларының саны.
Өтелу мерзімі мен экологиялық-экономикалық әсерді алдын-ала есептеу.
Кәдеге жарату қазандықтарын енгізу жөніндегі іс-шаралардың мысалдары:
қатты тұрмыстық қалдықты жағатын кәдеге жарату қазандықтарын орнату;
ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының қалдықтарын жағатын кәдеге жарату қазандықтарын орнату;
ағаш өңдеу кәсіпорындарының қалдықтарын жағатын кәдеге жарату қазандықтарын орнату.

101. В рамках углубленного анализа перевода котельной на газ мероприятия по переводу угольных котельных на газ рассматривается только при наличии трубопроводов природного газа или возможности привоза и хранения требуемого объема газа в газовых хранилищах.
В рамках углубленного анализа возможности перевода котельной на газ выполняется детальная оценка работы существующей угольной котельной с целью определения тепловой мощности котельной, количества выбросов диоксида углерода (CO₂) и эксплуатационных затрат.
Анализ потенциала по снижению выбросов путем перехода котельной на газ включает:
1) оценку работы существующей угольной котельной, в рамках которой осуществляются:
оценка выработки тепловой энергии на угольной котельной, которая осуществляется на основании данных общего теплосчетчика котельной;
оценка количества выбросов диоксида углерода (CO₂) при сжигании твердого топлива.
Баланс выработки и потребления тепловой энергии необходим для оптимального подбора котлов на газовом топливе;
2) определение вида газового топлива:
газопровод;
газовое хранилище;
3) формулировку технических решений:
в случае строительства газового хранилища, определить объем газа и выбрать площадку для строительства;
реорганизация котельной на газовые котлы, строительство новой котельной;
4) оценку эффекта от перевода котельной на газ:
расчет прироста коэффициента полезного действия котельной;
оценка снижения потребления энергоресурсов (в абсолютных и удельных величинах);
оценка снижения выбросов диоксида углерода (CO₂).
При условии неизменного уровня отпуска тепловой энергии, формула для расчета изменения количества выбросов диоксида углерода (CO₂) выглядит следующим образом:
где:
- сокращение выбросов CO₂;
- текущее количество выбросов CO₂;
- количество выбросов CO₂ при переходе на газ.
Предварительный расчет срока окупаемости и эколого-экономического эффекта.
102. В рамках углубленного анализа дооснащение котельной тепловыми насосами с газовым приводом целесообразно рассматривать как дополнительное мероприятие по повышению эффективности работы котельных, использующих газ в качестве источника энергии, и снижению выбросов диоксида углерода (CO₂). Также данное мероприятие способствует снижению себестоимости выработки тепловой энергии, путем снижения потребления энергоресурсов.
Специфика применения тепловых насосов на газовом приводе в зависимости от региона:
тепловой насос воздух-вода только в южных областях Республики Казахстан;
тепловой насос вода (поверхностные водные объекты, канализационные коллекторы, промышленные стоки и прочие объекты), воздух повсеместно.

101. Қазандықты газға ауыстыруды тереңдетілген талдау шеңберінде көмір қазандықтарын газға ауыстыру жөніндегі іс-шараларды табиғи газ құбырлары болған кезде немесе газ қоймаларында газдың қажетті көлемін әкелу және сақтау мүмкіндігі болған кезде ғана қарастырылады.
Қазандықты газға ауыстыру мүмкіндігін тереңдетілген талдау шеңберінде қазандықтың жылу қуатын, көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының санын және пайдалану шығындарын айқындау мақсатында жұмыс істеп тұрған көмір қазандығының жұмысын егжей-тегжейлі бағалау орындалады.
Қазандықты газға көшіру арқылы шығарындыларды азайту әлеуетін талдау мыналарды қамтиды:
1) жұмыс істеп тұрған көмір қазандығының жұмысын бағалау, оның шеңберінде мыналар жүзеге асырылады:
қазандықтың жалпы жылу есептегішінің деректері негізінде жүзеге асырылатын көмір қазандығында жылу энергиясын өндіруді бағалау;
қатты отынды жағу кезінде көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын бағалау.
Газ отынындағы қазандықтарды оңтайлы таңдау үшін жылу энергиясын өндіру және тұтыну теңгерімі;
2) газ отынының түрін айқындау:
газ құбыры;
газ қоймасы;
3) техникалық шешімдерді тұжырымдау:
газ қоймасын салу жағдайында газ көлемін айқындау және құрылыс алаңын таңдау;
қазандықты газ қазандықтарына қайта ұйымдастыру, жаңа қазандық салу;
4) қазандықты газға ауыстырудың әсерін бағалау:
қазандықтың пайдалы әсер коэффициентінің өсуін есептеу;
энергия ресурстарын тұтынудың төмендеуін бағалау (абсолюттік және үлестік шамаларда);
көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының төмендеуін бағалау.
Жылу энергиясын босату деңгейі өзгермеген жағдайда көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларының өзгеруін есептеу үшін формула мынадай:
мұндағы:
шығарындыларын азайту;
шығарындылардың ағымдағы саны;
- газға көшкен кездегі CO₂ шығарындыларының саны.
Өтелу мерзімі мен экологиялық-экономикалық әсерді алдын-ала есептеу.
102. Қазандықты газбен жұмыс істейтін жылу сорғыларымен толық жарақтандыруды тереңдетіген талдау шеңберінде газды энергия көзі ретінде пайдаланатын қазандықтардың тиімділігін арттыру және көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі қосымша іс-шара ретінде қарастырған орынды. Сондай-ақ бұл шара энергия ресурстарын тұтынуды төмендету арқылы жылу энергиясын өндірудің өзіндік құнын төмендетуге ықпал етеді.
Өңірге байланысты газбен жұмыс істейтін жылу сорғыларын қолдану ерекшелігі:
ауа-су жылу сорғысы Қазақстан Республикасының тек оңтүстік облыстарында ғана;
су (жерүсті су объектілері, кәріз коллекторлары, өнеркәсіптік ағындар және басқа объектілер), ауа жылу сорғысы барлық жерде.

Параграф 3. Подведение итогов и представление оценки перспективных технологий и мероприятий по итогам анализа
103. Оцененные в результате анализа основные характеристики мероприятий (итоги анализа) представляются в виде таблицы согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
Глава 9. Оценка потенциала снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) для местных и индивидуальных систем теплоснабжения
104. Оценка потенциала снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) для местных систем теплоснабжения проводится в порядке, предусмотренном главой 3 подраздела 3 раздела 4 настоящих Правил с определенными упрощениями.
Целями данного раздела схемы являются:
1) представление общей оценки потенциала снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) местных систем теплоснабжения и их роли в переходе на более климатически устойчивое теплоснабжение в данном населенном пункте;
2) представление о наиболее перспективных мероприятиях и технологиях, пригодных для перехода местных систем теплоснабжения на более климатически устойчивое теплоснабжение и необходимых условиях для их реализации;
3) формулирование обоснованных предположений о возможных темпах реализации мероприятий перехода местных систем теплоснабжения на более климатически устойчивое теплоснабжение и оценка:
потенциала снижения суммарных выбросов диоксида углерода (CO₂) местных систем теплоснабжения в течение 10 (десяти) лет;
необходимых ресурсов (финансовых, топливных и других) для осуществления мероприятий.
105. Оценка потенциала снижения выбросов диоксида углерода (CO₂) для индивидуальных систем теплоснабжения включает анализ потенциала следующих мероприятий:
1) расширение зоны централизованного теплоснабжения с учетом экономической целесообразности. При этом учитываются следующие факторы:
подключение районов (кварталов) новой застройки или существующей застройки на базе ранее сделанного анализа плотности тепловой нагрузки (при прочих равных условиях, рассмотрение подключения районов новой застройки или существующей застройки для подключения к централизованному теплоснабжению осуществляется в случае показателя плотности теплового потока 10 000 мегаватт*час/ (год*квадратный километр) и выше);
имеющаяся свободная тепловая мощность источников тепловой энергии в существующих системах централизованного теплоснабжения и возможность подключения дополнительных потребителей с учетом   допустимых потерь в сетях в соответствии с техническими нормами и ключевые показатели теплоэнергетики (не более 15%);
наличие дополнительных препятствий для прокладки новых тепловых сетей (пересечения дорог, железнодорожные пути и иные препятствия), при прочих равных условиях в случае отсутствия таких препятствий целесообразно подключение к централизованному теплоснабжению при меньших значениях плотности тепловой нагрузки;

3-параграф. Талдау нәтижелері бойынша перспективалық технологиялар мен іс-шараларды қорытындылау және бағалауды ұсыну
103. Талдау нәтижесінде бағаланған іс-шаралардың негізгі сипаттамалары (талдау нәтижелері) осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес кесте түрінде ұсынылады.
9-тарау. Жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері үшін көміртегі диоксидінің (CO₂) төмендеу әлеуетін бағалау
104. Жергілікті жылумен жабдықтау жүйелері үшін көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын төмендету әлеуетін бағалау осы Қағидалардың 4-бөлімі 3-кіші бөлімі 3-тарауда көзделген тәртіппен белгілі бір оңайлатулармен жүргізіледі.
Бұл схема бөлімнің мақсаттары:
жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын төмендету әлеуетін және олардың осы елді мекенде неғұрлым климаттық орнықты жылумен жабдықтауға көшудегі рөлін жалпы бағалауды ұсыну;
жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің неғұрлым климаттық орнықты жылумен жабдықтауға көшуі үшін жарамды неғұрлым перспективалы іс-шаралар мен технологиялар және оларды іске асыру үшін қажетті жағдайлар туралы ұсыныс;
3) жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің неғұрлым климаттық орнықты жылумен жабдықтауға көшу іс-шараларын іске асырудың ықтимал қарқыны туралы негізделген болжамдарды тұжырымдау және:
10 (он) жыл ішінде жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерінің көміртегі диоксидінің (CO₂) жалпы шығарындыларын төмендету әлеуетін;
іс-шараларды жүзеге асыру үшін қажетті ресурстарды (қаржы, отын және басқа) бағалау.
105. Жеке жылумен жабдықтау жүйелері үшін көміртегі диоксидінің (CO₂) төмендеу әлеуетін бағалау мынадай іс-шаралардың әлеуетін талдауды қамтиды:
1) Орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағын экономикалық орындылығын ескере отырып кеңейту. Бұл ретте мынадай факторлар ескеріледі:
жаңа құрылыс салу аудандарын (орамдарын) немесе қолданыстағы құрылыс салуды бұрын жүргізілген жылу жүктемесінің тығыздығы талдауы негізінде қосу (басқа жағдайлар тең болған кезде жаңа құрылыс аудандарын немесе қолданыстағы құрылыс салуды орталықтандырылған жылумен жабдықтауға қосу жылу ағыны тығыздығының көрсеткіші 10 000 мегаватт*сағат/(жыл*километр квадрат) және одан жоғары болған жағдайда жүзеге асырылады);
жұмыс істеп тұрған орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелеріндегі жылу энергиясы көздерінің бар бос жылу қуаты және техникалық нормалар мен (жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштері) (15 %-дан аспайтын) сәйкес желілерде жол берілетін ысырапты ескере отырып, қосымша тұтынушыларды қосу мүмкіндігі.
жаңа жылу желілерін төсеуге қосымша кедергілердің (жолдарды кесіп өту, теміржол желілері және басқа кедергілер) болуы, басқа жағдайлар тең болған кезде мұндай кедергілер болмаған жағдайда жылу жүктемесі тығыздығының төменгі мәндері кезінде орталықтандырылған жылумен жабдықтауға қосу орынды.

2) переход с твердотопливных котлов на газовые (при наличии и (или) перспективах развития газовой инфраструктуры и доступности ресурсов газа);
3) установка (замена) котлов на современные, с высоким коэффициентом полезного действия;
4) применение баков-аккумуляторов;
5) использование возобновляемых источников энергии (тепловые насосы и прочие объекты).
Подраздел 5. Разработка сценариев
Глава 10. Общие положения
106. Разработка сценариев производится в три этапа:
1) определение от одного до трех возможных вариантов прогнозного развития спроса на теплоэнергию в зонах централизованного теплоснабжения с учетом плотности тепловой нагрузки, в том числе ожидаемой и (или) планируемой застройки, классов энергоэффективности, прогнозов или планов по термомодернизации и подключения дополнительных потребителей, а также снижения до целевого уровня потерь тепловой энергии в сетях;
2) определение от одного до пяти сценариев для выбранных вариантов прогнозного развития спроса, содержащих разные комбинации источников тепла вместе с соответствующими мероприятиями по сетям;
3) определение решений для теплоснабжения в местных и индивидуальных системах теплоснабжения для каждого варианта прогнозного развития спроса на теплоэнергию в зонах централизованного теплоснабжения.
Глава 11. Варианты прогнозного развития спроса централизованного теплоснабжения
107. Разработка сценариев осуществляется на основе детальной оценки спроса и приоритетного изучения таких мер, как экономия тепла, модернизация тепловых сетей и снижение потерь, до рассмотрения мер по изменению источников тепла.
108. Факторами, определяющими прогнозное развитие спроса в централизованном теплоснабжении, являются:
1) потребление существующих потребителей, подключенных к централизованному теплоснабжению:
влияние тепломодернизации;
индивидуальные меры по экономии тепла;
демонтаж системы централизованного теплоснабжения;
2) потребление дополнительно подключаемых потребителей в уже существующей зоне централизованного теплоснабжения:
переход от местных и индивидуальных систем к централизованному теплоснабжению;
дополнительная плановая застройка многоквартирного жилого дома;
дополнительные плановые бюджетные организации и другие потребители;
3) потребление вновь подключаемых районов:
новые районы, запланированные генеральным планом;
расширение зоны централизованного теплоснабжения на базе оценки плотности тепловой нагрузки;
4) потери в сетях;

2) қатты отын қазандықтарынан газ қазандықтарына көшу (газ инфрақұрылымын дамытудың және (немесе) газ ресурстарының қолжетімділігінің болуы және (немесе) перспективалары болған кезде);
3) жоғары пайдалы әсер коэффициенті бар қазандықтарды қазіргі заманғы қазандықтарға орнату (ауыстыру);
4) аккумулятор бактарын қолдану;
5) жаңартылатын энергия көздерін пайдалану (жылу сорғылары және басқа объектілер).
5-кіші бөлім. Сценарийлерді әзірлеу
10-тарау. Жалпы ережелер
106. Сценарийлерді әзірлеу үш кезеңде жүргізіледі:
1) жылу жүктемесінің тығыздығын, оның ішінде күтілетін және (немесе) жоспарланатын құрылыс салуды, энергия тиімділігі сыныптарын, терможаңғырту және қосымша тұтынушыларды қосу жөніндегі болжамдарды немесе жоспарларды ескере отырып, орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймақтарында жылу энергиясына сұранысты болжамды дамытудың бірден үшке дейінгі ықтимал нұсқасын айқындау, сондай-ақ желілердегі жылу энергиясы ысыраптарының нысаналы деңгейіне дейін төмендету;
2) желілер бойынша тиісті іс-шаралармен бірге жылу көздерінің әртүрлі комбинацияларын қамтитын сұранысты болжамды дамытудың таңдалған нұсқалары үшін бірден беске дейінгі сценарийді айқындау;
3) орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймақтарында жылу энергиясына сұранысты болжамды дамытудың әрбір нұсқасы үшін жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелерінде жылумен жабдықтау үшін шешімдерді айқындау.
11-тарау. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау сұранысының болжамды даму нұсқалары
107. Сценарийлерді әзірлеу сұранысты егжей-тегжейлі бағалау және жылу көздерін өзгерту жөніндегі шараларды қарастырғанға дейін жылу үнемдеу, жылу желілерін жаңғырту және ысыраптарды азайту сияқты шараларды басымдықпен зерделеу негізінде жүзеге асырылады.
108. орталықтандырылған жылумен жабдықтауда сұраныстың болжамды дамуын айқындайтын факторлар:
1) орталықтандырылған жылумен жабдықтауға қосылған қолданыстағы тұтынушылардың тұтынуы:
жылу жаңғыртудың әсері;
жылуды үнемдеу жөніндегі жеке шаралар;
орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесін бөлшектеу;
2) жұмыс істеп тұрған орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында қосымша қосылатын тұтынушылардың тұтынуы:
жергілікті және жеке жүйелерден орталықтандырылған жылумен жабдықтауға көшу;
көппәтерлі тұрғын үйдің қосымша жоспарлы құрылысын салу;
қосымша жоспарлы бюджеттік және өзге де тұтынушылар;
3) жаңадан қосылатын аудандардың тұтынуы:
бас жоспармен жоспарланған жаңа аудандар;
жылу жүктемесінің тығыздығын бағалау негізінде орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағын кеңейту;
4) желілердегі ысыраптар;

5) температура в сетях (снижение температуры в сети позволяет минимизировать тепловые потери и более эффективно использовать тепло. Чтобы определить температуру в сети необходимо учесть требуемую температуру в приемнике и температуру, которую может обеспечить источник (и) тепла).
109. В ходе разработки сценариев определяется не менее трех обоснованных вариантов развития спроса в виде энергии и мощности с отражением диапазона возможностей, которые представляются в виде таблицы согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
Фактические данные для анализа спроса (общая динамика потребления тепловой энергии за последние 5 лет, предшествующих утверждению схемы, а также фактическое потребление тепла потребителями систем централизованного теплоснабжения и местных систем) формируются в соответствии с приложениями 12 и 13 к настоящим Правилам.
Выбор вариантов, а также прогнозы для всех вариантов детально обосновываются в схеме.
Для каждого варианта представляются почасовые кривые продолжительности нагрузки.
Пример почасовых кривых продолжительности нагрузки приведен в приложении 14 к настоящим Правилам.
Глава 12. Сценарии
110. Сценарии формируются для разных вариантов развития спроса в централизованном теплоснабжении путем определения разных комбинаций источников тепла вместе с соответствующими мероприятиями по сетям с использованием результатов углубленного анализа.
Схема формирования сценариев приведена в приложении 15 к настоящим Правилам.
111. Сценарии учитывают технические характеристики источников, их маневренность и пригодность к разным режимам.
112. Целью формирования сценариев является определение разумного диапазона пригодных вариантов развития методами экспертной оценки и (или) технического моделирования.
Главные характеристики рассматриваемых сценариев приведены в приложениях 16 и 17 к настоящим Правилам.
113. При разработке сценариев соблюдаются следующие принципы:
1) все сценарии предусматривают достижение целевых значений ключевых показателей теплоэнергетики;
2) приоритетное использование когенерации, возобновляемых источников энергии и альтернативных источников для отопления с рассмотрением доступных местных ресурсов, таких как геотермальная энергия, биомасса и отработанное тепло промышленных процессов и близлежащих электростанций;
3) рассмотрение возобновляемых источников энергии и альтернативных источников, возможных к использованию в комбинации с углеродными источниками альтернативных источников, таких как отходы и биомасса, а также целесообразности установки больших тепловых насосов;

5) желілердегі температура (желідегі температураның төмендеуі жылу ысырабын азайтуға және жылуды тиімдірек пайдалануға мүмкіндік береді. Желідегі температураны айқындау үшін қабылдағыштағы қажетті температураны және жылу көзі(дері) қамтамасыз ете алатын температураны ескеру қажет) болып табылады.
109. Сценарийлерді әзірлеу барысында энергия мен қуат түріндегі сұранысты дамытудың кемінде үш негізделген нұсқасы айқындалады, олар осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес мүмкіндіктер диапазонын көрсете отырып, кесте түрінде ұсынылады.
Сұранысты талдау үшін нақты деректер (схеманы бекіту алдындағы соңғы 5 жылдағы жылу энергиясын тұтынудың жалпы динамикасы және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері мен жергілікті жүйелер тұтынушыларының нақты жылу тұтынуы) осы Қағидалардың 12 және 13-қосымшаларына сәйкес қалыптастырылады.
Нұсқаларды таңдау, сондай-ақ барлық нұсқалар бойынша болжамдар схемада егжей-тегжейлі негізделуі тиіс.
Әрбір нұсқа үшін жүктеме ұзақтығының сағаттық қисық сызығы ұсынылады.
Жүктеме ұзақтығының сағаттық қисық сызығының мысалы осы Қағидаларға 14-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
12-тарау. Сценарийлер
110. Сценарийлер тереңдетілген талдау нәтижелерін пайдалана отырып, желілер бойынша тиісті іс-шаралармен бірге жылу көздерінің әртүрлі комбинацияларын айқындау арқылы орталықтандырылған жылумен жабдықтауда сұранысты дамытудың әртүрлі нұсқалары үшін қалыптастырылады.
Сценарийлерді қалыптастыру схемасы осы Қағиданың 15-қосымшасына сәйкес көрсетілген.
111. Сценарийлер дереккөздердің техникалық сипаттамаларын, олардың маневрлігін және әртүрлі режимдерге жарамдылығын ескеруге тиіс.
112. Сценарийлерді қалыптастырудың мақсаты сараптамалық бағалау және (немесе) техникалық модельдеу әдістерін дамытудың қолайлы нұсқаларының ақылға қонымды диапазонын айқындау болып табылады.
Қарастырылып отырған сценарийлердің негізгі сипаттамалары осы Қағидаларға 16 және 17-қосымшаларда келтірілген.
113. Сценарийлерді әзірлеу кезінде мына қағидаттар сақталады:
1) барлық сценарийлер жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің нысаналы мәндеріне қол жеткізуді көздейді;
2) геотермальды энергия, биомасса және өнеркәсіптік процестер мен жақын маңдағы электр станцияларының пайдаланылған жылуы сияқты қолжетімді жергілікті ресурстарды қарастыра отырып, жылыту үшін когенерацияны, жаңартылатын энергия көздерін және баламалы көздерді басымдықпен пайдалану;
3) қалдықтар мен биомасса сияқты баламалы көздердің көміртегі көздерімен үйлесімде пайдаланылуы мүмкін жаңартылатын энергия көздерін және баламалы көздерді, сондай-ақ үлкен жылу сорғыларын орнатудың орындылығын қарастыру;

4) рассмотрение мер по снижению выбросов диоксида углерода (CO₂) от углеродных видов топлива и сценариев, содержащих такие мероприятия, как:
оптимизация мощностей: оценка стратегий оптимизации мощностей для различных сценариев, таких как базовые и пиковые нагрузки;
повышение эффективности за счет модернизации и реконструкции;
переход на топливо с более низким содержанием диоксида углерода (CO₂): поощрение перехода с угля на газ как средства снижения выбросов углекислого газа.
114. Для каждого рассматриваемого сценария определяются следующие характеристики и предположения, относящиеся к пятому и десятому годам рассматриваемого периода:
1) зоны системы централизованного теплоснабжения с указанием расширения или сокращения тепловых сетей;
2) спрос централизованного теплоснабжения в виде кривой продолжительности нагрузки с учетом принимаемого варианта развития спроса, то есть предположений о тепломодернизации, подключению дополнительных потребителей и прочих мероприятий;
3) список и главные характеристики мероприятий по новому строительству, модернизации и реконструкции существующих теплоисточников с указанием:
тепловой мощности, типа и количества основного оборудования;
очередности ввода основного оборудования в эксплуатацию;
места размещения площадки строительства и оборудования (генеральный план и ситуационный план);
основных технических решений (предварительное определение источников электро-, водоснабжения, топливоподачи);
вида основного и резервного топлива;
капитальных вложений и сроков строительства;
4) список и основные технические решения по обеспечению перспективных тепловых нагрузок в централизованной системе теплоснабжения;
5) список и основные характеристики мероприятий по новому строительству и реконструкции существующих тепловых сетей;
6) список и главные характеристики мероприятий по энергосбережению, тепломодернизации;
7) список и главные характеристики основных технических решений в местных и индивидуальных системах теплоснабжения.
115. На базе прогнозных годовых данных потребления систем централизованного теплоснабжения и оцененных технико-экономических данных источников тепловой энергии рассчитывается ежегодное производство (отпуск) тепловой энергии (для когенерации – также электрической энергии) в системе централизованного теплоснабжения в разрезе источников тепловой энергии.
Такой расчет проводится на основе почасовых данных кривых продолжительности нагрузки, с учетом экономической приоритетности и технических ограничений источников производства и специфики транспортировки тепловой энергии. Расчет проводится с использованием специального программного обеспечения уполномоченного органа, моделирующего характеристики производства и потребления тепловой энергии в течение года с представлением распределения нагрузки между источниками согласно примеру распределения нагрузки источниками выработки тепла системы централизованного теплоснабжения по дням репрезентативного года приведенному в приложении 18 к настоящим Правилам.

4) көміртекті отын түрлерінен көміртегі диоксиді (CO₂) шығарындыларын азайту жөніндегі шараларды және құрамында мынадай іс-шаралар бар сценарийлерді қарастыру:
қуатты оңтайландыру: негізгі және ең жоғары жүктемелер сияқты әртүрлі сценарийлер үшін қуатты оңтайландыру стратегияларын бағалау;
жаңғырту және реконструкциялау есебінен тиімділікті арттыру;
барынша төмен көміртегі диоксиді (CO₂) отынына ауысу: көміртегі диоксиді шығарындыларын төмендету құралы ретінде көмірден газға ауысуды ынталандыру.
114. Қарастырылып отырған әрбір сценарий үшін қарастырылып отырған кезеңнің бесінші және оныншы жылдарына қатысты мынадай сипаттамалар мен болжамдар айқындалады:
1) жылу желілерінің кеңеюі немесе қысқаруы көрсетілген орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің аймақтары;
2) сұранысты дамытудың қабылданған нұсқасын ескере отырып, жүктеме ұзақтығының қисық сызығы түріндегі орталықтандырылған жылумен жабдықтау сұранысы, яғни жылу жаңғырту, қосымша тұтынушыларды қосу туралы болжамдар және басқа да іс-шаралар;
3) жаңа құрылыс, жұмыс істеп тұрған жылу көздерін жаңғырту және реконструкциялау жөніндегі іс-шаралардың тізімі мен негізгі сипаттамалары:
жылу қуаты, негізгі жабдықтың түрі мен саны;
негізгі жабдықты пайдалануға беру кезектілігі;
құрылыс және жабдық алаңын орналастыру орындары (бас жоспар және ахуалдық жоспар);
негізгі техникалық шешімдер (электрмен, сумен жабдықтау, отын беру көздерін алдын ала айқындау);
негізгі және резервтік отын түрлері;
күрделі салымдар мен құрылыс мерзімдері;
4) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде перспективалы жылу жүктемелерін қамтамасыз ету жөніндегі тізім және негізгі техникалық шешімдер;
5) жұмыс істеп тұрған жылу желілерін жаңа құрылыс және реконструкциялау жөніндегі іс-шаралардың тізімі мен негізгі сипаттамалары;
6) энергия үнемдеу, жылуды жаңғырту жөніндегі іс-шаралардың тізімі және басты сипаттамалары;
7) жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелеріндегі негізгі техникалық шешімдердің тізімі мен негізгі сипаттамалары.
115. Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерін тұтынудың болжамды жылдық деректерінің және жылу энергиясы көздерінің бағаланған техникалық-экономикалық деректерінің базасында жылу энергиясы көздерінің бөлінісінде орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінде жылу энергиясын (когенерациялау үшін – сондай-ақ электр энергиясын) жыл сайынғы өндіру (босату) есептеледі.
Мұндай есептеу жүктеме ұзақтығының сағаттық қисық сызығы деректері негізінде, өндіріс көздерінің экономикалық басымдылығы мен техникалық шектеулерін және жылу энергиясын тасымалдау ерекшеліктерін ескере отырып жүргізіледі. Есептеу жылу энергиясының жыл ішіндегі өндірілуі мен тұтынылуының сипаттамаларын модельдейтін және көздер арасындағы жүктеме бөлінісін ұсынатын уәкілетті органның арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуін пайдалана отырып репрезентативтік жылдың күндері бойынша орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылу өндіру көздерінің жүктемесін таратудың мысалына сәйкес осы Қағидаларға 18-қосымшасна сәйкес жүргізіледі.

Глава 13. Оценка инвестиций и операционных затрат для различных сценариев
116. Для каждого сценария оцениваются:
1) величина необходимых инвестиций (капитальных вложений) в строительство, реконструкцию, техническое перевооружение и (или) модернизацию источников тепловой энергии системы централизованного теплоснабжения;
2) величина необходимых капитальных вложений в строительство, реконструкцию, техническое перевооружение и (или) модернизацию тепловых сетей, насосных станций и тепловых пунктов системы централизованного теплоснабжения;
3) величина необходимых капитальных вложений в тепломодернизацию многоквартирных жилых домов и потребителей бюджетной сферы в централизованных и местных системах теплоснабжения;
4) величина необходимых капитальных вложений в реконструкцию и (или) модернизацию источников тепловой энергии в местных и индивидуальных системах теплоснабжения.
117. Капитальные вложения определяются как сумма расходов на всех этапах от проектирования до ввода в эксплуатацию нового (реконструированного, модернизированного) объекта (объектов), включая стоимость проектирования, а также затраты на подключение к сетям водоснабжения, газоснабжения и электроснабжения.
118. Для каждого объекта капитальных вложений (источника тепловой энергии, тепловых сетей и других), оцениваются:
1) годовая динамика капитальных вложений;
2) сроки ввода в эксплуатацию объекта (по очередям, если применимо), а также сроки вывода из эксплуатации действующих объектов;
3) годовая динамика основных технико-экономических данных, связанных с вводом и выводом из эксплуатации объектов.
119. Капитальные вложения и технико-экономические данные для новых (реконструированных, модернизированных) объектов оцениваются на основании:
1) проектно-сметной документации (при наличии);
2) технических заданий на проектирование (при наличии);
3) паспортов оборудования;
4) данных аналогичных проектов в Республике Казахстан и (или) в других странах;
5) технических и коммерческих предложений производителей оборудования или их официальных представителей.
120. В случае отсутствия релевантных документов для отдельных технико-экономических данных, они оцениваются на базе экспертных оценок, с соответствующим обоснованием.
121. Результаты оценки сумм капитальных вложений, а также объемов производства (отпуска) тепла (электрической энергии) и основных технико-экономических данных для каждого сценария представляются по форме согласно приложениям 19 и 20 к настоящим Правилам.
Подраздел 6. Сравнение сценариев и выбор рекомендуемого сценария

13-тарау. Әр түрлі сценарийлер үшін инвестициялар мен операциялық шығындарды бағалау
116. Әр сценарий үшін:
1) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің жылу энергиясы көздерін салуға, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға және (немесе) жаңғыртуға қажетті инвестициялардың (күрделі салымдардың) шамасы;
2) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесінің жылу желілерін, сорғы станциялары мен жылу пункттерін салуға, реконструкциялауға, техникалық қайта жарақтандыруға және (немесе) жаңғыртуға қажетті күрделі салымдардың шамасы;
3) орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау жүйелеріндегі көппәтерлі тұрғын үй және бюджеттік сала тұтынушыларының жылу жаңғыртуға қажетті күрделі салымдардың шамасы;
4) жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелеріндегі жылу энергиясы көздерін реконструкциялауға және (немесе) жаңғыртуға қажетті күрделі салымдардың шамасы бағаланады.
117. Күрделі салымдар жобалау құнын, сондай-ақ сумен жабдықтау, газбен жабдықтау және электрмен жабдықтау желілеріне қосылу шығындарын қоса алғанда, жобалаудан бастап жаңа (реконструкцияланған, жаңғыртылған) объектіні (объектілерді) пайдалануға беруге дейінгі барлық кезеңдердегі шығыстар сомасы ретінде айқындалады.
118. Күрделі салымдардың әрбір объектісі үшін (жылу энергиясының көзі, жылу желілері және басқалары):
1) күрделі салымдардың жылдық динамикасы;
2) объектіні пайдалануға беру мерзімдері (егер қолданылатын болса, кезектер бойынша), сондай-ақ қолданыстағы объектілерді пайдаланудан шығару мерзімдері;
3) объектілерді пайдалануға беруге және пайдаланудан шығаруға байланысты негізгі техникалық-экономикалық деректердің жылдық динамикасы бағаланады.
119. Жаңа (реконструкцияланған, жаңғыртылған) объектілер үшін күрделі салымдар мен техникалық-экономикалық деректер:
1) жобалау-сметалық құжаттама (бар болса);
2) жобалауға арналған техникалық тапсырмалар (бар болса);
3) жабдық паспорттары;
4) Қазақстан Республикасындағы және (немесе) басқа елдердегі ұқсас жобалардың деректері;
5) жабдық өндірушілердің немесе олардың ресми өкілдерінің техникалық және коммерциялық ұсыныстары негізінде бағаланады.
120. Жекелеген техникалық-экономикалық деректер үшін релевантты құжаттар болмаған жағдайда, олар тиісті негіздемемен сараптамалық бағалау базасында бағаланады.
121. Әрбір сценарий үшін күрделі салымдардың сомаларын, сондай-ақ жылу (электр энергиясы) өндіру (босату) көлемдерін және негізгі техникалық-экономикалық деректерді бағалау нәтижелері осы Қағидаларға 19 және 20-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
6-кіші бөлім. Сценарийлерді салыстыру және ұсынылатын сценарийді таңдау

Глава 14. Цель и подходы к экономическому моделированию сценариев
122. Целью экономического моделирования сценариев развития теплоснабжения является выбор основного, оптимального с точки зрения выбранного критерия (критериев), сценария, при обеспечении:
1) социально приемлемой динамики изменения тарифов на тепло;
2) выполнения установленного уровня снижения выбросов;
3) минимально возможной чувствительности к рыночным и иным факторам.
123. Основными этапами моделирования являются:
1) сбор исходных данных и согласование основных прогнозных показателей для моделирования;
2) экономическое моделирование сценариев и формирование короткого списка с лучшими значениями выбранного критерия оптимальности;
3) оценка сценариев короткого списка и выбор рекомендуемого сценария.
124. Моделирование проводится на годовой основе, на расчетный период не менее 25 (двадцати пяти) лет, включая год, для которого установлены целевые показатели теплоэнергетики.
Результаты моделирования, в том числе результаты отдельных этапов, подлежат обсуждению проектной группой, с участием субъектов теплоснабжения.
Глава 15. Исходные данные и прогнозные показатели для моделирования
125. Основными исходными данными для моделирования являются:
1) фактические экономические и технико-экономические данные централизованных, местных и индивидуальных систем теплоснабжения за последних 3 (три) отчетных года;
2) фактические данные о численности и доходах населения за последних 3 (три) отчетных года (при проведении оценки объемов социальной помощи для отдельных категорий граждан Республики Казахстан для оплаты или возмещения расходов по обеспечению энергосбережения и повышения энергоэффективности и расходов на оплату услуг по обеспечению тепловой энергией);
3) фактические данные о количестве абонентов, отапливаемых площадях и объемах потребления тепла (в разрезе систем теплоснабжения и категорий потребителей) за последних 3 (три) отчетных года;
4) ежегодные прогнозные данные о количестве абонентов, отапливаемых площадях и объемах потребления тепла (в разрезе систем теплоснабжения и категорий потребителей) для каждого сценария;
5) ежегодные прогнозные данные о суммах капитальных вложений (в разрезе систем теплоснабжения и основных проектов (мероприятий) для каждого сценария;
6) ежегодные прогнозные объемы производства (отпуска) тепла (для когенерации – также электроэнергии) и основные технико-экономические данные (в разрезе систем теплоснабжения) для каждого сценария.
Примерные перечни исходных данных для моделирования приведены в приложениях 16, 17, 19, 20, 21 и 22 к настоящим Правилам.

14-тарау. Сценарийлерді экономикалық модельдеуге мақсат пен тәсілдер
122. Жылумен жабдықтауды дамыту сценарийлерін экономикалық модельдеудің мақсаты таңдалған өлшемшарт (өлшемшарттар), сценарий тұрғысынан негізгі, оңтайлы таңдау болып табылады:
1) жылу тарифтерінің өзгеруінің әлеуметтік қолайлы динамикасы;
2) шығарындыларды төмендетудің белгіленген деңгейін орындау;
3) нарықтық және өзге де факторларға барынша ықтимал сезімталдығы.
123. Модельдеудің негізгі кезеңдері:
1) бастапқы деректерді жинау және модельдеу үшін негізгі болжамды көрсеткіштерді келісу;
2) сценарийлерді экономикалық модельдеу және таңдалған оңтайлылық өлшемшартының ең жақсы мәндерімен қысқа тізімді қалыптастыру;
3) қысқа тізім сценарийлерін бағалау және ұсынылатын (негізгі) сценарийді таңдау.
124. Модельдеу жылу энергетикасының нысаналы көрсеткіштері белгіленген жылды қоса алғанда, кемінде 25 (жиырма бес) жыл есепті кезеңге жылдық негізде жүргізіледі.
Модельдеу нәтижелерін, оның ішінде жекелеген кезеңдердің нәтижелерін жылумен жабдықтау субъектілерінің қатысуымен жобалау тобы талқылауға тиіс.
15-тарау. Модельдеу үшін бастапқы деректер мен болжамды көрсеткіштер
125. Модельдеудің негізгі бастапқы деректері:
1) соңғы 3 (үш) есепті жылдағы орталықтандырылған, жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелерінің нақты экономикалық және техникалық-экономикалық деректері;
2) соңғы 3 (үш) есепті жылдағы халық саны мен табыстары туралы нақты деректер (Қазақстан Республикасының жекелеген азаматтар санаттарына энергия үнемдеуді және энергия тиімділігін арттыруды қамтамасыз ету бойынша шығыстарды және жылу энергиясымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерін төлеуге арналған шығыстарды төлеу немесе өтеу үшін әлеуметтік көмек көлеміне бағалау жүргізу кезінде);
3) соңғы 3 (үш) есепті жылдағы абоненттер саны, жылытылатын алаңдар және жылуды тұтыну көлемі (жылумен жабдықтау жүйелері және тұтынушылар санаттары бөлінісінде) туралы нақты деректер;
4) әрбір сценарий үшін абоненттер саны, жылытылатын алаңдар және жылуды тұтыну көлемі (жылумен жабдықтау жүйелері және тұтынушылар санаттары бөлінісінде) туралы жыл сайынғы болжамды деректер;
5) күрделі салымдардың сомалары туралы жыл сайынғы болжамды деректер (жылумен жабдықтау жүйелері және әрбір сценарий үшін негізгі жобалар (іс-шаралар) бөлінісінде);
6) жылуды өндірудің (босатудың) жыл сайынғы болжамды көлемі (когенерация үшін – сондай-ақ электр энергиясы) және әрбір сценарий үшін негізгі техникалық-экономикалық деректер (жылумен жабдықтау жүйелері бөлінісінде) болып табылады.
Модельдеу үшін бастапқы деректердің шамамен тізбелері осы Қағидаларға 16, 17, 19, 20, 20 және 22-қосымшаларда келтірілген.

126. Фактические исходные данные определяются по официальным данным мониторинга состояния теплоэнергетики, отсутствующие данные запрашиваются у субъектов теплоэнергетики и (или) определяются путем дополнительного исследования и анализа.
127. При экономическом моделировании используются прогнозные показатели, подлежащие обоснованию и согласованию с местным исполнительным органом, в том числе:
1) ежегодная динамика прогнозных индексов потребительских цен, цен производителей и роста зарплат;
2) ежегодная динамика прогнозных индексов цен на основные виды топлива, электроэнергию и воду;
3) ежегодная динамика прогнозного валютного курса;
4) ежегодная динамика прогнозных цен на электроэнергию и мощность на рынке электроэнергии (в случае проведения моделирования сценариев с когенерацией по методу учета полных затрат);
6) ставка дисконтирования;
7) сроки амортизации капитальных вложений.
При наличии обоснования, в расчетах используются также другие прогнозные показатели.
Прогнозные показатели основываются на официальных прогнозах социально-экономического развития, других стратегических и программных документах.
Глава 16. Экономическое моделирование сценариев
128. Основными задачами настоящего раздела схемы является расчет для каждого сценария:
1) ежегодной динамики операционных и полных затрат, связанных с производством, транспортировкой и поставкой тепла потребителям централизованных систем теплоснабжения;
2) ежегодной динамики операционных и полных затрат местных и индивидуальных систем теплоснабжения;
3) ежегодной динамики объемов выбросов парниковых газов для систем теплоснабжения и территории в целом;
4) ежегодной динамики ключевых показателей теплоэнергетики для систем теплоснабжения и территории в целом;
5) критериев оптимальности для централизованных, местных и индивидуальных систем теплоснабжения, а также территории в целом.
129. Расчеты проводятся в национальной валюте.
130. Рекомендуемый основной критерий оптимальности сценариев (минимум приведенных общих затрат на теплоснабжение за расчетный период) рассчитывается по формуле:
где:
N – последний год расчетного периода;
r – ставка дисконтирования, относительная единица;
капитальные затраты, связанные с производством, транспортировкой и потреблением тепла, в году t,
операционные затраты, связанные с производством, транспортировкой и потреблением тепла, в году t.
При наличии обоснования, в качестве основного критерия оптимальности используются другие критерии.

126. Нақты бастапқы деректер жылу энергетикасының жай-күйі мониторингінің ресми деректері бойынша айқындалады, жоқ деректер жылу энергетикасы субъектілерінен сұратылады және (немесе) қосымша зерттеу және талдау арқылы айқындалады.
127. Экономикалық модельдеу кезінде негіздеуге және жергілікті атқарушы органмен келісуге жататын болжамды көрсеткіштер, оның ішінде:
1) тұтыну бағаларының, өндірушілер бағасының болжамды индекстерінің және жалақының өсуінің жыл сайынғы динамикасы;
2) отынның, электр энергиясының және судың негізгі түрлеріне болжамды баға индекстерінің жыл сайынғы динамикасы;
3) болжамды валюта бағамының жыл сайынғы динамикасы;
4) электр энергиясы мен электр энергиясы нарығындағы қуатқа болжамды бағалардың жыл сайынғы динамикасы (толық шығындарды есепке алу әдісі бойынша когенерациямен сценарийлерді модельдеу жүргізілген жағдайда);
6) дисконттау мөлшерлемесі;
7) күрделі салымдардың амортизациялау мерзімдері пайдаланылады.
Негіздеме болған кезде есептеулерде басқа да болжамды көрсеткіштер пайдаланылады.
Болжамды көрсеткіштер әлеуметтік-экономикалық дамудың ресми болжамдарына, басқа да стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға негізделеді.
16-тарау. Сценарийлерді экономикалық модельдеу
128. Осы схема бөлімінің негізгі міндеттері әр сценарий үшін:
1) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінің тұтынушыларына жылу өндіруге, тасымалдауға және беруге байланысты операциялық және толық шығындарының жыл сайынғы динамикасына;
2) жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелерінің операциялық және толық шығындарының жыл сайынғы динамикасына;
3) жылумен жабдықтау жүйелері мен жалпы аумақ үшін парниктік газдар шығарындылары көлемдерінің жыл сайынғы динамикасына;
4) жылумен жабдықтау жүйелері мен жалпы аумақ үшін жыл сайынғы жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштерінің динамикасына;
5) орталықтандырылған, жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері үшін, сондай-ақ жалпы аумақ үшін оңтайлылық өлшемшарттарына есеп айырысу болып табылады.
129. Есеп айырысулар ұлттық валютада жүргізіледі.
130. Сценарийлердің оңтайлылығының ұсынылатын негізгі өлшемшарты (есепті кезеңдегі жылумен жабдықтауға жұмсалған жалпы шығындардың минимумы) формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
N – есеп айырысу кезеңінің соңғы жылы;
r – дисконттау мөлшерлемесі, қатысты бірлік;
– жылуды өндіруге, тасымалдауға және тұтынуға байланысты күрделі шығындар, жыл ішінде t,
– жылуды өндіруге, тасымалдауға және тұтынуға байланысты операциялық шығындар, жыл ішінде t.
Негіздеме болған жағдайда оңтайлылықтың негізгі өлшемшарты ретінде басқа өлшемшарттар пайдаланылады.

131. Если по результатам моделирования, отдельные проекты (мероприятия) сценариев, в том числе для различных систем теплоснабжения, являются эффективными с точки зрения критерия оптимальности и переносимыми на другие сценарии, такие дополнительные сценарии также рассматриваются.
По итогам этапа осуществляется выбор двух или трех сценариев (короткий список) с наилучшими значениями выбранного основного критерия оптимальности по территории и централизованной системе теплоснабжения, которые обеспечивают выполнение установленного уровня снижения выбросов в административно-территориальной единице, а также соблюдение установленных обязательных общих целевых показателей теплоэнергетики.
При наличии нескольких сценариев с близкими показаниями основного критерия оптимальности, для последующего анализа рассматривается принятие более чем трех сценариев.
Глава 17. Особенности моделирования сценариев с когенерацией
132. Моделирование сценариев с когенерацией тепловой и электрической энергии, в том числе теплоэлектроцентралях предусматривает два возможных подхода:
1) учет распределенных затрат (наиболее приемлемый подход). Экономическое моделирование сценариев основывается на данных об операционных и капитальных затратах источников когенерации, отнесенных на производство тепла согласно принятой методологии распределения затрат.
Для сравнения сценариев используется основной критерий оптимальности, приведенный в подпункте 2) настоящего пункта.
2) учет полных затрат. Экономическое моделирование сценариев основывается на полных операционных и капитальных затратах источников когенерации, а также прогнозируемых доходах от производства электроэнергии.
В этом случае для сравнения сценариев используется основной критерий оптимальности, приведенный ниже:
где:
N – последний год расчетного периода, r – ставка дисконтирования, относительная единица;
капитальные затраты, связанные с производством тепла и электроэнергии, транспортировкой и потреблением тепла, в году t;
операционные затраты, связанные с производством тепла и электроэнергии, транспортировкой и потреблением тепла, в году t;
- доходы от продажи электроэнергии, в году t.
Глава 18. Выбор рекомендуемого сценария
133. Основными задачами настоящего раздела схемы являются:
1) проверка сценариев короткого списка на реализуемость и оптимальность режимов тепловой сети с использованием программ гидравлического моделирования;
2) оценка воздействия на окружающую среду для сценариев короткого списка;
3) сравнительный анализ сценариев короткого списка с точки зрения дополнительных критериев оптимальности, в том числе чувствительности критерия (критериев) оптимальности к основным факторам;

131. Егер модельдеу нәтижелері бойынша сценарийлердің жекелеген жобалары (іс-шаралары), оның ішінде әртүрлі жылумен жабдықтау жүйелері үшін оңтайлылық өлшемшарты тұрғысынан тиімді және басқа сценарийлерге ауыстырылатын болса, мұндай қосымша сценарийлерді де қарастырылады.
Кезең қорытындысы бойынша әкімшілік-аумақтық бірлікте шығарындыларды төмендетудің белгіленген деңгейін орындауды, сондай-ақ жылу энергетикасының белгіленген міндетті жалпы нысаналы көрсеткіштерін сақтауды қамтамасыз ететін аумақ және орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесі бойынша таңдалған оңтайлылықтың негізгі өлшемшартының ең жақсы мәндері бар екі немесе үш сценарийді (қысқа тізім) таңдау жүзеге асырылады.
Оңтайлылықтың негізгі өлшемшартының жақын көрсеткіштері бар бірнеше сценарийлер болған кезде кейіннен талдау үшін үштен көп сценарий қабылдау қарастырылады.
17-тарау. Когенерациямен сценарийлерді модельдеу ерекшеліктері
132. Жылу және электр энергиясының, соның ішінде жылу электр орталығының когенерациясымен сценарийлерді модельдеу екі ықтимал тәсілді көздейді:
1) бөлінген шығындарды есепке алу (ең қолайлы тәсіл). Сценарийлерді экономикалық модельдеу шығындарды бөлудің қабылданған әдіснамасына сәйкес жылу өндірісіне қатысты когенерация көздерінің операциялық және күрделі шығындары туралы мәліметтерге негізделеді.
Сценарийлерді салыстыру үшін осы тармақтың 2) тармақшасында келтірілген оңтайлылықтың негізгі өлшемшарты пайдаланылады.
2) толық шығындарды есепке алу. Сценарийлерді экономикалық модельдеу когенерация көздерінің толық операциялық және күрделі шығындарына, сондай-ақ электр энергиясын өндіруден түсетін болжамды кірістерге негізделеді.
Бұл жағдайда сценарийлерді салыстыру үшін төменде келтірілген оңтайлылықтың негізгі өлшемшарты қолданылады:
мұндағы: N – есеп айырысу кезеңінің соңғы жылы, R – дисконттау мөлшерлемесі, қатысты бірлік;
– жылу және электр энергиясын өндіруге, жылуды тасымалдауға және тұтынуға байланысты күрделі шығындар, жыл ішінде t;
– жылу және электр энергиясын өндіруге, жылуды тасымалдауға және тұтынуға байланысты операциялық шығындар, жыл ішінде t;
– электр энергиясын сатудан түскен кірістер, жыл ішінде t.
18-тарау. Ұсынылатынған сценарийді таңдау
133. Схема бөлімінің негізгі міндеттері:
1) гидравликалық модельдеу бағдарламаларын пайдалана отырып, жылу желісі режимдерінің іске асырылуы мен оңтайлылығына қысқа тізім сценарийлерін тексеру;
2) қысқа тізім сценарийлері үшін қоршаған ортаға әсерді бағалау;
3) оңтайлылықтың қосымша өлшемшарттары, оның ішінде оңтайлылық өлшемшартының (өлшемшарттарының) негізгі факторларға сезімталдығы тұрғысынан қысқа тізім сценарийлерін салыстырма талдау;

4) выбор рекомендуемого сценария схемы.
134. Анализ чувствительности предусматривает вариантный расчет основного критерия оптимальности для каждого сценария короткого списка при различных значениях факторов, в том числе:
1) цен на топливо;
2) стоимость инвестиций;
3) стоимость выбросов парниковых газов;
4) ставка дисконтирования.
По согласованию с местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы анализ чувствительности осуществляется также по другим факторам.
135. Возможные дополнительные критерии оптимальности:
1) уровень воздействия на окружающую среду (при прочих равных условиях предпочтение отдается сценариям с меньшим воздействием на окружающую среду);
2) перспективность технологий (при прочих равных условиях предпочтение отдается сценариям с более надежными и эффективными технологиями производства и транспортировки тепла);
3) чувствительность основного критерия оптимальности к выбранным факторам (при прочих равных условиях предпочтение отдается сценариям, оптимальность которых выше при неблагоприятных изменениях факторов);
4) уровень операционных затрат (при прочих равных условиях предпочтение отдается сценариям, имеющим меньшие операционные затраты в конце расчетного периода).
136. При наличии обоснования, по согласованию с местным исполнительным органом столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения, для сравнительного анализа сценариев используются также другие дополнительные критерии.
Сноска. Пункт 136 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
137. В случае целесообразности, экономическое моделирование сценариев короткого списка для сравнительного анализа проводится с более глубокой детализацией прогнозных затрат и на более длинный расчетный период.
138. Выбор рекомендуемого сценария подлежит согласованию с местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы.
139. Согласованию и последующему утверждению местным исполнительным органом подлежат также:
1) ключевые показатели теплоэнергетики, отражающие эффективность централизованных, местных и индивидуальных систем теплоснабжения и территории в целом;
2) плановые показатели теплоэнергетики (ключевые показатели теплоэнергетики для централизованных, местных и индивидуальных систем теплоснабжения и территории в целом).
140. По согласованию с местным исполнительным органом соответствующей административно-территориальной единицы, в схему включается резервный сценарий из короткого списка, имеющий худшие, чем у рекомендуемого сценария значения основного и дополнительных критериев оптимальности, который подлежит внедрению, если по каким-либо объективным причинам рекомендуемый сценарий не сможет быть реализован.
Подраздел 7. Описание рекомендуемого сценария административно-территориальной единицы и технических мер по его реализации

4) ұсынылатын (негізгі) схема сценарийін таңдау болып табылады.
134. Сезімталдықты талдау факторлардың әртүрлі мәндері бар әрбір қысқа тізім сценарийі үшін оңтайлылықтың негізгі өлшемшартын нұсқалық есептеуді көздейді, оның ішінде:
1) отын бағасы;
2) инвестициялардың құны;
3) парниктік газдар шығарындыларының құны;
5) дисконттау мөлшерлемесі.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органымен келісу бойынша сезімталдықты талдау басқа факторлар бойынша да жүзеге асырылады.
135. Ықтимал болатын қосымша оңтайлылық өлшемшарттары:
1) қоршаған ортаға әсер ету деңгейі (басқа да тең жағдайларда қоршаған ортаға әсері аз сценарийлерге артықшылық берілуге тиіс);
2) технологиялардың перспективалығы (басқа да тең жағдайларда жылуды өндіру мен тасымалдаудың неғұрлым сенімді және тиімді технологиялары бар сценарийлерге артықшылық берілуге тиіс);
3) таңдалған факторларға оңтайлылықтың негізгі өлшемшартының сезімталдығы (басқа да тең жағдайларда факторлардың қолайсыз өзгерістері кезінде оңтайлылығы жоғары сценарийлерге артықшылық берілуге тиіс);
4) операциялық шығындардың деңгейі (басқа да тең жағдайларда есепті кезеңнің соңында операциялық шығындары аз сценарийлерге артықшылық берілуге тиіс).
136. Негіздеме болған кезде астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органмен келісу бойынша сценарийлерді салыстырма талдау үшін басқа да қосымша өлшемшарттар пайдаланылады.
Ескерту. 136-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
137. Орынды болған жағдайда салыстырма талдау үшін қысқа тізім сценарийлерін экономикалық модельдеу болжамды шығындар мен ұзақ есеп айырысу кезеңіне тереңірек егжей-тегжейлі жүргізіледі.
138. Ұсынылатын сценарийді таңдау тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органымен келісілуге тиіс.
139. Сондай-ақ жергілікті атқарушы органның келісуіне және кейіннен бекітуіне:
1) орталықтандырылған, жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелерінің және жалпы аумақтың тиімділігін көрсететін жылу энергетикасының түйінді көрсеткіштері;
2) жылу энергетикасының жоспарлы көрсеткіштері (орталықтандырылған, жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелері мен жалпы аумақ үшін жылу энергетикасының негізгі көрсеткіштері) жатады.
140. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органының келісуі бойынша схемаға ұсынылатын (негізгі) сценарийден нашар негізгі және қосымша оңтайлылық өлшемшарттарының мәндері бар, егер қандай да бір объективті себептер бойынша негізгі сценарийді іске асыру мүмкін болмаса, енгізуге жататын қысқа тізімдегі резервтік сценарийі енгізіледі.
7-кіші бөлім. Әкімшілік-аумақтық бірліктің ұсынылатын сценарийінің және оны іске асыру жөніндегі техникалық шаралардың сипаттамасы

141. Описание рекомендуемого сценария включает:
1) перспективные балансы тепловой мощности источников тепловой энергии и тепловой нагрузки потребителей для выбранного сценария;
2) описание перспективных зон действия систем теплоснабжения и источников тепловой энергии, в том числе необходимые мероприятия по расширению или сокращению тепловых сетей;
3) перспективные значения установленной тепловой мощности основного оборудования источника (источников) тепловой энергии;
4) перспективные технические ограничения на использование установленной тепловой мощности и значения располагаемой мощности основного оборудования источников тепловой энергии;
5) значения перспективной резервной тепловой мощности источников тепловой энергии;
6) перспективные топливные балансы для каждого источника тепловой энергии по видам основного, резервного и аварийного топлива;
7) описание решений в местных и индивидуальных системах теплоснабжения;
8) оценка потенциала снижения выбросов парниковых газов и других экологических показателей, предусмотренных при реализации схем;
9) оценка воздействия на окружающую среду, достижению экологической устойчивости теплоэнергетического сектора, включая ограничения на выбросы оксидов азота, серы, твердых частиц, парниковых газов, оксида углерода на 1 гигакалорий отпускаемой тепловой энергии.
142. Описываются мероприятия по строительству, реконструкции, техническому перевооружению и (или) модернизации источников тепловой энергии в соответствии с выбранным сценарием и этапами реализации:
1) меры по выводу из эксплуатации, консервации и демонтажу избыточных источников тепловой энергии;
2) температурный график отпуска тепловой энергии для каждого источника тепловой энергии или группы источников тепловой энергии в системе теплоснабжения, работающей на общую тепловую сеть, и оценка затрат при необходимости его изменения;
3) графики совместной работы источников тепловой энергии, функционирующих в режиме комбинированной выработки электрической и тепловой энергии и котельных, а также возобновляемых и альтернативных источников;
4) мероприятия по строительству, реконструкции и (или) модернизации тепловых сетей, обеспечивающих перераспределение тепловой нагрузки из зон с дефицитом располагаемой тепловой мощности источников тепловой энергии в зоны с резервом располагаемой тепловой мощности источников тепловой энергии, обеспечения перспективных приростов тепловой нагрузки, обеспечения нормативной надежности теплоснабжения потребителей, решения по бесхозяйным тепловым сетям.
143. В случае выбора резервного сценария, в схему включается также описание этого сценария и технических мер по его реализации.
Подраздел 8. Разработка стратегии финансирования рекомендуемого сценария административно-территориальной единицы и технических мер по его реализации

141. Ұсынылатын сценарийдің сипаттамасы мыналарды қамтиды:
1) таңдалған сценарий үшін жылу энергиясы көздерінің жылу қуатының және тұтынушылардың жылу жүктемесінің перспективалық теңгерімдері;
2) жылумен жабдықтау жүйелері мен жылу энергиясы көздерінің перспективалық әрекет ету аймақтарының сипаттамасы, оның ішінде жылу желілерін кеңейту немесе қысқарту жөніндегі қажетті іс-шаралар;
3) жылу энергиясы көзінің (көздерінің) негізгі жабдығының белгіленген жылу қуатының перспективалық мәндері;
4) белгіленген жылу қуатын және жылу энергиясы көздерінің негізгі жабдығының қолда бар қуатының мәнін пайдалануға перспективалық техникалық шектеулер;
5) жылу энергиясы көздерінің перспективалық резервтік жылу қуатының мәндері;
6) негізгі, резервтік және авариялық отын түрлері бойынша жылу энергиясының әрбір көзі үшін перспективалық отын теңгерімдері;
7) жергілікті және жеке жылумен жабдықтау жүйелеріндегі шешімдерді сипаттау;
8) схемаларды іске асыру кезінде көзделген парниктік газдар шығарындыларын және басқа да экологиялық көрсеткіштерді төмендету әлеуетін бағалау;
9) босатылатын 1 гигакалория жылу энергиясына азот, күкірт, қатты бөлшектер, парниктік газдар, көміртегі оксиді шығарындыларына шектеулерді қоса алғанда, жылу энергетикасы секторының қоршаған ортаға әсерін, экологиялық тұрақтылығына қол жеткізуді бағалау.
142. Таңдалған сценарий мен іске асыру кезеңдеріне сәйкес жылу энергиясы көздерін салу, реконструкциялау, техникалық қайта жарақтандыру және (немесе) жаңғырту жөніндегі іс-шаралар сипатталады:
1) жылу энергиясының артық көздерін пайдаланудан шығару, консервациялау және бөлшектеу жөніндегі шаралар;
2) жалпы жылу желісінде жұмыс істейтін жылумен жабдықтау жүйесіндегі жылу энергиясының әрбір көзі немесе жылу энергиясы көздерінің тобы үшін жылу энергиясын босатудың температуралық графигі және оны өзгерту қажет болған кезде шығындарды бағалау;
3) электр және жылу энергиясын және қазандықтарды, сондай-ақ жаңартылатын және баламалы көздерді құрама өндіру режимінде жұмыс істейтін жылу энергиясы көздерінің бірлескен жұмыс графиктері;
4) жылу энергиясы көздерінің қолда бар жылу қуаты тапшылығы бар аймақтардан жылу энергиясы көздерінің қолда бар жылу қуаты резерві бар аймақтарға жылу жүктемесін қайта бөлуді, жылу жүктемесінің перспективалық өсуін қамтамасыз етуді, тұтынушыларды жылумен жабдықтаудың нормативтік сенімділігін қамтамасыз етуді, иесіз жылу желілері бойынша шешімдерді қамтамасыз ететін жылу желілерін салу, реконструкциялау және (немесе) жаңғырту жөніндегі іс-шаралар.
143. Резервтік сценарийді таңдаған жағдайда схемаға осы сценарийдің сипаттамасы және оны іске асыру жөніндегі техникалық шаралар да енгізіледі.
8-кіші бөлім. Әкімшілік-аумақтық бірліктің ұсынылатын сценарийін және оны іске асыру жөніндегі техникалық шараларды қаржыландыру стратегиясын әзірлеу

144. Основной задачей разработки стратегии финансирования рекомендуемого сценария административно-территориальной единицы и технических мер по его реализации является расчет:
1) ежегодной динамики экономически обоснованных тарифов на тепло для потребителей централизованных систем теплоснабжения;
2) объемов и направлений финансирования, в том числе бюджетного, необходимого для обеспечения социально приемлемой динамики тарифов на тепло для потребителей централизованных систем теплоснабжения.
145. Расчет экономически обоснованных тарифов на тепло производится в соответствии с Правилами формирования тарифов, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 ноября 2019 года № 90 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19617). Если тарифная методология предусматривает возможность использования разных вариантов тарифов (например, одноставочных и двухставочных), расчет тарифов выполняется для всех вариантов.
146. Рассматриваемые варианты финансирования (сроки, предельные объемы, источники, приоритетность) определяются местным исполнительным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включают, в том числе:
1) использование государственно-частного партнерства для развития субъектов централизованного и местного теплоснабжения;
2) бюджетное финансирование.
147. Возможные направления использования бюджетного финансирования определяются в соответствии с подпунктом 2) статьи 4 Закона.
148. При рассмотрении программ социальной помощи для оплаты или возмещения расходов на оплату услуг по обеспечению тепловой энергией, предоставляемой местными исполнительными органами столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения в соответствии с Законом, в качестве возможного направления бюджетного финансирования, используются примеры, приведенные в приложении 23 к настоящим Правилам с учетом объемов оказания жилищной помощи.
Сноска. Пункт 148 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
149. Возможные параметры такого механизма (например, предельный среднемесячный среднедушевой доход и другие параметры, определяющие получателей социальной помощи и прочие параметры), подлежат согласованию с местным исполнительным органом столицы, городов республиканского значения, районов и городов областного значения.

144. Әкімшілік-аумақтық бірліктің ұсынылатын сценарийін және оны іске асыру жөніндегі техникалық шараларды қаржыландыру стратегиясын әзірлеудің негізгі міндеті есеп айырысу болып табылады:
1) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінің тұтынушылары үшін жылуға арналған экономикалық негізделген тарифтердің жыл сайынғы динамикасы;
2) орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелерінің тұтынушылары үшін жылу тарифтерінің әлеуметтік қолайлы динамикасын қамтамасыз ету үшін қажетті қаржыландыру көлемі мен бағыттары, оның ішінде бюджет бағыттары.
145. Жылуға экономикалық тұрғыдан негізделген тарифтерді есептеу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 19 қарашадағы № 90 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19617 болып тіркелген) бекітілген Тарифтерді қалыптастыру қағидаларына сәйкес жүргізіледі. Егер тарифтік әдіснама әртүрлі тариф нұсқаларын (мысалы, бірмөлшерлемелік және екімөлшерлемелік) қолдану мүмкіндігін көздеген жағдайда тарифтерді есептеу барлық нұсқалар үшін жүргізіледі.
146. Қаржыландырудың қаралатын нұсқаларын (мерзімдерін, шекті көлемдерін, көздерін, басымдылығын) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жергілікті атқарушы орган айқындайды және мыналарды қамтиды, оның ішінде:
1) орталықтандырылған және жергілікті жылумен жабдықтау субъектілерін дамыту үшін мемлекеттік-жекешелік әріптестікті пайдалану;
2) бюджеттік қаржыландыру.
147. Бюджеттік қаржыландыруды пайдалану мүмкін бағыттары Заңның 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес айқындалады.
148. Астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары Заңға сәйкес көрсететін жылу энергиясымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді төлеу немесе олар бойынша шығыстарды өтеу үшін әлеуметтік көмек бағдарламаларын қарау кезінде бюджеттік қаржыландырудың ықтимал бағыты ретінде осы Қағидаларға 23-қосымшада келтірілген, тұрғын үй көмегін көрсету көлемдерін ескере отырып пайдаланылатын мысалдар қолданылуы мүмкін.
Ескерту. 148-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
149. Мұндай тетіктің ықтимал параметрлері (мысалы, жан басына шаққандағы орташа айлық шекті табыс және әлеуметтік көмек алушыларды айқындайтын басқа да параметрлер және басқа параметрлер астананың, республикалық маңызы бар қалалардың, аудандардың және облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органымен келісуге жатады.

Сноска. Пункт 149 – в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 07.07.2026 № 255-н/қ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
150. Выбор оптимальной схемы финансирования оптимального сценария производится на базе вариантных расчетов и предусматривает определение:
1) целевой (социально-приемлемой) динамики тарифов на тепло (для всех лет расчетного периода);
2) объемов бюджетного финансирования, в разрезе систем и субъектов теплоснабжения, направлений и программ (для всех лет расчетного периода);
3) параметров бюджетного финансирования (параметров механизма оплаты или возмещения расходов на оплату услуг по обеспечению тепловой энергией и прочие параметры).
Приложение 1
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Площадь жилищного фонда в разрезе составных частей населенного пункта на расчетный период
Планировочная зона
Учетные единицы градостроительного кадастра
Сведения об общей (полезной) площади жилищного фонда за год, предшествующий утверждению схемы, тысяч квадратный метр
Сведения о выбытии ветхого жилищного фонда за период действия схемы, тысяч квадратный метр общей площади
в том числе:
в том числе:
Всего
из них:
Всего
из них:
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
1
2
3
4
Итого
Продолжение таблицы
Сведения об объемах нового жилищного строительства за период действия схемы (годы), тысяч квадратный метр общей площади
Сведения об общей (полезной) площади жилищного фонда за последний год действия схемы, тысяч квадратный метр
в том числе:
в том числе:
Всего
из них:
Всего
из них:
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
Площадь административных и производственных зданий в разрезе составных частей населенного пункта на расчетный период
Планировочная зона
Учетные единицы градостроительного кадастра
Сведения об общей площади за год, предшествующий утверждению схемы, тысяч квадратный метр
Всего общая площадь
Торговля, питание , гостиницы
Учреждения образования
в том числе:
Учреждения здравоохранения
Услуги в области искусства
Прочие
Пожарные депо
Дошкольные организации
Общеобразовательные школы
1
2
3
4
Итого
Продолжение таблицы
Сведения об объеме нового строительства за период действия схемы, тысяч квадратный метр
Всего общая площадь
Торговля, питание , гостиницы
Учреждения образования
в том числе:
Учреждения здравоохранения
Услуги в области искусства
Прочие
Пожарные депо
Дошкольные организации
Общеобразовательные школы
Продолжение таблицы
Сведения об общей площади за последний год действия схемы тысяч квадратный метр
Всего общая площадь
Торговля, питание , гостиницы
Учреждения образования
в том числе:
Учреждения здравоохранения
Услуги в области искусства,
Прочие
Пожарные депо
Дошкольные организации
Общеобразовательные школы
Приложение 2
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Численность населения в разрезе составных частей населенного пункта на расчетный период
Планировочная зона
Учетные единицы градостроительного кадастра
Сведения о численности населения за год, предшествующий утверждению схемы, тысячи человек
Сведения о выбытии численности населения за период действия схемы, тысячи человек
Сведения о численности населения
за последний год действия схемы, тысячи человек
Всего
из них:
Всего
из них:
Всего
из них:
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
Усадебная застройка
Малоэтажная застройка
Многоэтажная застройка
1
2
3
4
Итого
Приложение 3
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Отапливаемая площадь жилых домов и зданий бюджетных организаций
Общая отапливаемая площадь, тысяч квадратный метр
Площадь, подключенная к центральному отоплению, тысяч квадратный метр
Площадь, подключенная к местному отоплению, тысяч квадратный метр
Площадь, подключенная к индивидуальному отоплению, тысяч квадратный метр
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Площадь, подключенная к центральному отоплению, тысяч квадратный метр
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Площадь, подключенная к местному отоплению, тысяч квадратный метр
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Площадь, подключенная к индивидуальному отоплению, тысяч квадратный метр
Построенная до 2000 года
Построенная после 2000 года
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Приложение 4
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Таблица для сбора данных: общая динамика потребления тепловой энергии за последние 5 лет, предшествующих утверждению схемы
Общая динамика потребления тепловой энергии, гигакалории/отопительный сезон
Год
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Приложение 5
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Характеристики потребления прочих потребителей (промышленности, субъектов предпринимательства)
Фактическое потребление тепла потребителями систем централизованного теплоснабжения и местных систем
Фактическое потребление тепла потребителями центральных систем теплоснабжения, гигакалории/отопительный сезон
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Фактическое потребление тепла потребителями местных систем теплоснабжения, гигакалории/отопительный сезон
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Приложение 6
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Суммарная таблица
Проанализированный источник энергии/ технология
Результат предварительного исследования
Объяснение оценки
1.
Источник энергии (технология)
Потенциал доступен (не доступен)
Приложение 7
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Суммарная таблица
Проанализированные
источники и (или) мероприятия
Результат предварительного анализа
Объяснение оценки
1.
Источник (мероприятие)
Потенциал доступен (не доступен)
Приложение 8
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Таблица возможных источников побочного отработанного тепла из сферы услуг с показателями в соответствующих отраслях
Сектор услуг
Теплонесущая среда
Диапазон температур
Диапазон производительности
Временная динамика и сезонность
1.
Прачечные
Сточные воды

Ескерту. 149-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 07.07.2026 № 255-н/қ (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
150. Оңтайлы сценарийді қаржыландырудың оңтайлы схемасын таңдау нұсқалық есептеулер негізінде жүзеге асырылады және:
1) жылу тарифтерінің мақсатты (әлеуметтік-қолайлы) динамикасы (есепті кезеңнің барлық жылдары үшін);
2) жылумен жабдықтау жүйелері мен субъектілері, бағыттары мен бағдарламалары бөлінісінде (есепті кезеңнің барлық жылдары үшін) бюджеттік қаржыландыру көлемдерін;
3) бюджеттік қаржыландыру параметрлерін (жылу энергиясымен қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды төлеу немесе өтеу тетігінің параметрлері және басқа параметрлер) айқындауды көздейді.
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
1-қосымша
Есепті кезеңге елді мекеннің құрамдас бөліктері бөлінісінде халық саны
Жоспарлау аймағы
Қала құрылысы кадастрының есептік бірліктері
Схеманы бекітіудің алдындағы жылдағы тұрғын үй қорының жалпы (пайдалы) ауданы туралы мәліметтер, мың метр квадрат
Схеманы қолдану кезеңінде тозығы жеткен тұрғын үй қорының шығып қалуы (жойылуы) туралы мәліметтер, жалпы ауданы мың метр квадрат
Схеманы қолдану кезеңіндегі (жылдардағы) жаңа тұрғын үй құрылысының көлемдері туралы мәліметтер, жалпы ауданы мың метр квадрат
қоса алғанда:
қоса алғанда:
қоса алғанда:
Барлығы
оның ішінде:
Барлығы
оның ішінде:
Барлығы
оның ішінде:
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
1
2
3
4
...
...
Жиыны
Кестенің жалғасы
Схеманы қолданудың соңғы жылындағы тұрғын үй қорының жалпы (пайдалы) ауданы туралы мәліметтер, мың метр квадрат
қоса алғанда:
Барлығы
оның ішінде:
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
Есепті кезеңге елді мекеннің құрамдас бөліктері бөлінісінде әкімшілік және өндірістік ғимараттардың ауданы
Жоспарлау аймағы
Құрылысы кадастрының есептік бірліктері
Схеманы бекітудің алдындағы жылдағы жалпы алаң туралы мәліметтер, мың метр квадрат
Барлық жалпы аудан
Сауда, тамақтану, қонақ үй
Білім беру мекемелері
олардың ішінде:
Денсаулық сақтау мекемелері
Өнер саласындағы көрсетілетін қызметтер
Басқа
Өрт сөндіру депосы
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Жалпы білім беру мекемелері
1
2
3
4
...
...
Жиыны
Кестенің жалғасы
Схеманы қолдану кезеңіндегі жаңа құрылыс көлемі туралы мәліметтер, мың метр квадрат
Барлық жалпы аудан
Сауда, тамақтану, қонақ үй
Білім беру мекемелері
олардың ішінде:
Денсаулық сақтау мекемелері
Өнер саласындағы көрсетілетін қызметтер
Басқа
Өрт сөндіру депосы
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Жалпы білім беру мекемелері
Кестенің жалғасы
Схеманы қолданудың соңғы жылындағы жалпы алаң туралы мәліметтер мың метр квадрат
Барлық жалпы аудан
Сауда, тамақтану, қонақ үй
Білім беру мекемелері
олардың ішінде:
Денсаулық сақтау мекемелері
Өнер саласындағы көрсетілетінқызметтер
Басқа
Өрт сөндіру депосы
Мектепке дейінгі білім беру мекемелері
Жалпы білім беру мекемелері
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
2-қосымша
Есепті кезеңге елді мекеннің құрамдас бөліктері бөлінісіндегі халық саны
Жоспарлау аймағы
Қала құрылысы кадастрының есептік бірліктері
Схеманы бекітудің алдындағы жылдағы халық саны туралы мәліметтер, мың адам.
Схеманы қолдану кезеңінде халық санының азаюы туралы мәліметтер, мың адам.
Схеманы қолданудың соңғы жылындағы халық саны туралы мәліметтер, мың адам.
Барлығы
олардың ішінде:
Барлығы
олардың ішінде:
Барлығы
олардың ішінде:
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
Меншікжайлы құрылыс
Аз қабатты құрылыс
Көп қабатты құрылыс
1
2
3
4
...
...
Жиыны
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
3-қосымша
Тұрғын үйлер мен бюджеттік ұйымдар ғимараттарының жылытылатын алаңы
Жалпы жылытылатын алаң, мың м2
Орталық жылытуға қосылған алаң, мың метр квадрат
Жергілікті жылытуға қосылған алаң, мың метр квадрат
Жеке жылытуға қосылған алаң, мың метр квадрат
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
Орталық жылытуға қосылған алаң, мың метр квадрат
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Жергілікті жылытуға қосылған алаң, мың метр квадрат
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Жеке жылытуға қосылған алаң, мың метр квадрат
2000 жылға дейін салынған
2000 жылдан кейін салынған
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
4-қосымша
Деректерді жинау кестесі: схеманы бекітудің алдындағы соңғы 5 жылдағы жылу энергиясын тұтынудың жалпы динамикасы
Жылу энергиясын тұтынудың жалпы динамикасы, гигакалория / жылыту маусымы
Жыл
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
5-қосымша
Басқа тұтынушылардың тұтыну сипаттамалары (өнеркәсіп, кәсіпкерлік субъектілері)
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері мен жергілікті жүйелерді тұтынушылардың нақты жылу тұтынуы
Орталық жылумен жабдықтау жүйелерін тұтынушылардың нақты жылу тұтынуы, гигакалория / жылыту маусымы
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Жергілікті жылумен жабдықтау жүйелерін тұтынушылардың нақты жылу тұтынуы, гигакалория / жылыту маусымы
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалар
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
6-қосымша
Жиынтық кесте
Талдаудан өткен энергия көзі/ технология
Алдын ала зерттеудің нәтижесі
Бағалауды түсіндіру
1.
Энергия көзі (технология)
Қолжетімді әлеует (қолжетімсіз)
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
7-қосымша
Жиынтық кесте
Талдаудан өткен көздер және (немесе) іс-шаралар
Алдын ала зерттеудің нәтижесі
Бағалауды түсіндіру
1.
Көздер (іс-шаралар)
Қолжетімді әлеует (қолжетімсіз)
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
8-қосымша
Тиісті салалардағы көрсеткіштері бар көрсетілетін қызмет саласынан жанама пайдаланылған жылудың ықтимал көздерінің кестесі
Көрсетілетін қызмет секторы
Жылу жеткізуші орта
Температуралар диапазоны
Өнімділік диапазоны
Уақытша динамика және маусымдық
1.
Кір жуу орындары
Сарқынды су

20 – 60 °C
<100 киловатт
Обычно односменный режим, но круглогодичный
Выхлоп
20 – 40 °C
2.
Центры обработки данных
Охлаждающая жидкость
20 – 30 °C
1 мегаватт – 10 мегаватт
Круглогодичный и постоянный, особый потенциал летом благодаря естественному охлаждению
3.
Больницы
Выхлоп
Охлаждающая жидкость
Сточные воды
5 – 30 °C
100 киловатт – 1 мегаватт
Многолетний
30 – 40 °C
Только в период охлаждения
10 – 20 °C
Многолетний
4.
Очистные сооружения
Сжигание биогаза
~100 °C
100 – 500 киловатт
Только летом, собственное использование зимой
Сточные воды
8 – 20 °C
500 киловатт – 2 мегаватт
Круглогодичный, но с учетом сезонных колебаний
Приложение 9
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Основные характеристики возобновляемых источников энергии, альтернативных источников (итоги анализа)
Источник,
технология
Диапазон мощности, энергии, мегаватт/
мегаватт час
Диапазон снижения выбросов, тысяч тонн диоксида углерода CO₂
Диапазон инвестиционных затрат, тысяч тенге/мегаватт
Особенности работы (например, маневренность)
Специальные условия для строительства
1.
Приложение 10
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Основные характеристики мероприятий (итоги анализа)
Источник,
технология
Диапазон мощности, энергии, мегаватт/
мегаватт час
Диапазон снижения выбросов, тысяч тонн CO₂
Диапазон инвестиционных затрат, тысяч тенге/
мегаватт
Особенности работы (например, маневренность)
Специальные условия для строительства
1.
Приложение 11
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Таблица обоснованных вариантов развития спроса в виде энергии и мощности с отражением диапазона возможностей
Фактор
Факт предшествующего разработке схемы ___ г.
Прогноз – Год 5 и год 10 Схемы
Примечание о предположениях
Вариант 1
Вариант 2
Вариант 3
Потребление существующих потребителей, подключенных к центральному теплоснабжению
Энергия
Мощность
Влияние тепломодернизации
(Энергия)
(Мощность)
(Энергия)
(Мощность)
(Энергия)
(Мощность)
Влияние индивидуальных мер по экономии тепла
Демонтаж централизованного теплоснабжения в определенных зонах
Приложение 12
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Общая динамика потребления тепловой энергии за последние 5 лет, предшествующих утверждению схемы
Общая динамика потребления тепловой энергии, гигакалории/отопительный сезон
Год
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Приложение 13
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Фактическое потребление тепла потребителями систем централизованного теплоснабжения и местных систем
Фактическое потребление тепла потребителями центральных систем теплоснабжения, гигакалории/отопительный сезон
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Фактическое потребление тепла потребителями местных систем теплоснабжения,
гигакалории/отопительный сезон
Многоквартирный жилой дом
Индивидуальный жилой дом
Бюджетные организации
Прочие
Приложение 14
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Почасовые кривые продолжительности нагрузки
Пример
Приложение 15
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Схема формирования сценариев
Рисунок
Приложение 16
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Прогнозные данные о суммах капитальных вложений (для рассматриваемого сценария)
Показатель
Единица измерения
Первый год действия схемы
Последний год действия схемы
Централизованные системы теплоснабжения
Производство тепловой энергии
1
Существующие источники, в том числе.
тенге
1.1
тенге
тенге
2
Новые источники
тенге
2.1
тенге
тенге
Транспортировка тепловой энергии
1
Реконструкция/модернизация систем транспортировки, в том числе:
тенге
1.1
тенге
1.2
тенге
Потребление
1
Термомодернизация зданий, в том числе:
тенге
1.1
Многоквартирный жилой дом
тенге
1.2
Бюджетные организации
тенге
Местные системы теплоснабжения
1
Реконструкция/модернизация источников
тенге
2
Термомодернизация зданий, в том числе:
тенге
2.1
Многоквартирный жилой дом
тенге
2.2
Бюджетные организации
тенге
Индивидуальные системы теплоснабжения
1
Реконструкция/модернизация источников
тенге
2
Термомодернизация
тенге
Приложение 17
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Прогнозные объемы производства (отпуска) тепла и электроэнергии и основные технико-экономические данные (для рассматриваемого сценария)*
Показатель
Единица измерения
Первый год действия схемы
Последний год действия схемы
Централизованные системы теплоснабжения
Производство тепловой энергии
1
Тепловая мощность источников, в том числе:
мегаватт
1.1
мегаватт
мегаватт
2
Электрическая мощность (когенерация), в том числе:
мегаватт
2.1
мегаватт
мегаватт
3
Отпуск тепловой энергии, в том числе:
гигаватт-час
3.1
гигаватт-час
гигаватт-час
4
Отпуск электроэнергии (когенерация), в том числе:
гигаватт-час
4.1
гигаватт-час
гигаватт-час
5
коэффициент полезного действия (тепловой) источников
5.1.
%
%
6
коэффициент полезного действия (электрический) источников (когенерация)
%
6.1
%
%
7
Доля использованного натурального топлива источниками
7.1

20 – 60 °C
< 100 киловатт
Әдетте бір ауысымды режим, бірақ жыл бойы (үздіксіз)
Шығарынды
20 – 40 °C
2.
Деректерді өңдеу орталығы
Салқындату сұйықтығы
20 – 30 °C
1 мегаватт – 10 мегаватт
Жыл бойы тұрақты, жазда табиғи салқындату есебінен ерекше әлеуетке ие
3.
Ауруханалар
Шығарынды Салқындату сұйықтығы Сарқынды су
5 – 30 °C
100 киловатт – 1 мегаватт
Көпжылдық
30 – 40 °C
Тек салқындату кезеңінде
10 – 20 °C
Көпжылдық
4.
Тазарту құрылысжайлары
Биогазды жағу
~100 °C
100 – 500 киловатт
Тек жазда, қыс мезгілінде тек өзіндік пайдалану үшін
Сарқынды су
8 – 20 °C
500 киловатт – 2 мегаватт
Жыл бойы, бірақ маусымдық ауытқуларды ескере отырып
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
9-қосымша
Жаңартылатын энергия көздері, баламалы көздердің негізгі сипаттамалары (талдау қорытындылары)
Көзі,
технология
Қуат, энергия диапазоны, Мегаватт/
Мегаватт час
Шығарындылардың төмендеу диапазоны, мың тонна көміртегі
диоксиді CO₂
Инвестициялық шығын диапазоны, мың теңге/ мегаватт
Жұмыстың ерекшелігі (мысалы, маневрлік)
Құрылысқа арналған арнайы жағдай
1.1
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
10-қосымша
Іс-шараның негізгі сипаттамалары (талдау қорытындылары)
Көзі,
технология
Қуат, энергия диапозоны, мегаватт/мегаватт сағат
Шығарындылардың төмендеу диапазоны, мың тонна көміртегі диоксиді CO₂
Инвестициялық шығын диапазоны, мың теңге/ мегаватт
Жұмыстың ерекшелігі (мысалы, маневрлік)
Құрылысқа арналған арнайы жағдай
1.
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
11-қосымша
Мүмкіндік диапозонын көрсете отырып, энергия және қуат түріндегі сұраныстың негізделген даму нұсқаларының кестесі
Фактор
Схеманы әзірлеу алдындағы факт ___ ж.
Болжам – Схеманың 5-ші және 10-шы жылы
Болжамдар туралы ескертпе
1-нұсқа
2-нұсқа
3-нұсқа
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесіне қосылған тұтынушылардың тұтынуы
Энергия
Қуат
Жылу жаңғыртудың әсері
(Энергия)
(Қуат)
(Энергия)
(Қуат)
(Энергия)
(Қуат)
Жылу үнемдеу жөніндегі жеке шаралардың әсері
Белгілі аймақта орталықтандырған жылумен жабдықтауды бөлшектеу
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
12-қосымша
Деректерді жинауға арналған кесте: схеманы бекіту алдындағы соңғы 5 жылдағы жылу энергиясын тұтынудың жалпы динамикасы
Жылу энергиясын тұтынудың жалпы динамикасы, гигакалория/жылыту маусымы
Жыл
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалары
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
13-қосымша
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйелері мен жергілікті жүйелер тұтынушыларының нақты жылу тұтынуы
Орталықтандырылған жылу жүйелері тұтынушыларының нақты жылу тұтынуы, гигакалория/жылыту маусымы
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалары
Жергілікті жылу жүйелері тұтынушыларының нақты жылу тұтынуы, гигакалория/жылыту маусымы
Көппәтерлі тұрғын үй
Жеке тұрғын үй
Бюджеттік ұйымдар
Басқалары
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
14-қосымша
Жүктеме ұзақтығының сағаттық қисық сызығы
Мысал
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
15-қосымша
Сценарийлерді қалыптастыру схемасы
Сурет
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
16-қосымша
Күрделі салымдар сомалары жөніндегі болжамдық деректер (қарастырылып отырған сценарий үшін)
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Схема қолданылуының бірінші жылы
Схема қолданылуының соңғы жылы
Орталық жылумен жабдықтау жүйесі
Жылу энергиясын өндіру
1
Қолданыстағы көздер, оның ішінде:
теңге
1.1
теңге
теңге
2
Жаңа көздер
теңге
2.1
теңге
теңге
Жылу энергиясын тасымалдау
1
Тасымалдау жүйесін реконструкциялау /жаңғырту, қоса алғанда:
теңге
1.1
теңге
1.2
теңге
Тұтыну
1
Ғимараттарды терможаңғырту, оның ішінде:
теңге
1.1
Көппәтерлі тұрғын үй
теңге
1.2
бюджеттік ұйымдар
теңге
Жергілікті жылумен жабдықтау жүйесі
1
Көздерді реконструкциялау / жаңғырту
теңге
2
Ғимараттарды терможаңғырту
теңге
2.1
Көппәтерлі тұрғын үй
теңге
2.2
бюджеттік ұйымдар
теңге
Жеке жылумен жабдықтау жүйесі
1
Көздерді реконструкциялау / жаңғырту
теңге
2
Ғимараттарды терможаңғырту
теңге
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
17-қосымша
Болжамдық жылу мен электр энергиясын өндіру (босату) көлемдері және негізгі техникалық-экономикалық деректер (қарастырып отырған сценарий үшін)*
Көрсеткіш
Өлшем бірлігі
Схема қолданылуының бірінші жылы
Схема қолданылуының соңғы жылы
Орталық жылумен жабдықтау жүйесі
Жылу энергиясын өндіру
1
Жылу көздерінің қуаты, оның ішінде:
мегаватт
1.1
мегаватт
мегаватт
2
Электр қуаты (когенерация), оның ішінде:
мегаватт
2.1
мегаватт
мегаватт
3
Жылу энергиясын босату, оның ішінде:
гигаватт сағат
3.1
гигаватт сағат
гигаватт сағат
4
Электр энергиясын босату (когенерация), оның ішінде:
гигаватт сағат
4.1
гигаватт сағат
гигаватт сағат
5
пайдалы әсер коэффициенті (жылу) көздері
5.1.
%
%
6
пайдалы әсер коэффициенті (электр) көздері (когенерация)
%
6.1
%
%
7
Пайдаланылған табиғи отын көздерінің мөлшері
7.1

2.10
10-й дециль
тенге
3
Прожиточный минимум
тенге
* данные используются для расчета социальной помощи на тепло.
Приложение 23
к Правилам разработки
и утверждения схем
развития теплоснабжения
Основные положения механизма социальной помощи на тепло
1. Получателями социальной помощи на тепло признаются домохозяйства, среднемесячный среднедушевой доход которых не превышает установленной величины (например, на уровне 200% от установленного прожиточного минимума), за исключением домохозяйств, имеющих просроченную задолженность за услуги жилищно-коммунального хозяйства, или если хотя бы один член домохозяйств имеет в собственности жилое помещение более ХХХ* квадратный метр, или имеет на банковском счету более ХХХ* миллион тенге или за последние 12 месяцев совершил покупку недвижимости, земли или автомобиль более чем на ХХХ* миллион тенге.
2. Для каждого домохозяйства-получателя социальной помощи размер максимальной месячной платы за тепло определяется в зависимости от его среднемесячного дохода по формулам:
ММП = ОУО * Дср / 100, где:
ММП - максимальная месячная плата за тепло домохозяйства, тенге;
ОУО – обязательный уровень оплаты домохозяйства за тепло, %:
ОУО = МДО * (Дср.душ / Дпрож.мин)K, где:
МДО - максимально возможная доля оплаты затрат на тепловую энергию от дохода домохозяйства со среднемесячным среднедушевым доходом на уровне месячного прожиточного минимума (например, 5%);
Дср.душ - среднемесячный среднедушевой доход домохозяйства, тенге;
Дпрож.мин - установленный размер месячного прожиточного минимума, тенге;
K – коэффициент (в диапазоне от 0,7 до 1,0), относительная единица;
Дср - среднемесячный доход домохозяйства, тенге.
3. Размер месячной социальной помощи на тепло для домохозяйства определяется как разница между его месячными затратами за тепло и размером его максимальной месячной платы за тепло.
4. Параметры механизма социальной помощи на тепло, используемые для определения получателей социальной помощи на тепло (п.1), а также определяющие расчет максимальной помощи на тепло МДО и K подлежат утверждению местным исполнительным органом, финансирующим указанную программу.
Механизм социальной помощи на тепло создает предпосылки для повышения тарифов на тепловую энергию до экономически обоснованного уровня, является социально справедливым (процент обязательной оплаты за тепло тем ниже, а размер социальной помощи домохозяйствам тем больше, чем меньше их среднедушевой среднемесячный доход, обеспеченные категории граждан оплачивают свои счета за тепло в полном объеме самостоятельно), способствует полной и своевременной оплате тепловой энергии получателями социальной поддержки, позволяет реализовать потенциал экономии тепловой энергии (при переходе к расчету месячных затрат домохозяйств на тепло по социальным нормам и нормативам, домохозяйства-получатели социальной помощи стимулируются к экономии, т.к. выгода от нее остается в их распоряжении), приводит к значительной экономии бюджетных средств и их оптимальному использованию.
*Заполняется на основании данных местного исполнительного органа республиканского значения, столицы, районов и городов областного значения с учетом особенностей административно-территориальной единицы.

2.10
10-децил
теңге
3
Ең төмен күнкөріс деңгейі
теңге
* деректер әлеуметтік көмек көрсетуді есептеу үшін пайдаланылады.
Жылумен жабдықтауды
дамыту схемаларын әзірлеу
және бекіту қағидаларына
23-қосымша
Жылуға әлеуметтік көмек тетігінің негізгі ережелері
1. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық қызметтері үшін мерзімі өткен берешегі бар үй шаруашылықтарын немесе егер үй шаруашылықтарының кемінде бір мүшесінің меншігінде ХХХ* метр квадраттан астам тұрғын үй-жайы бар немесе банктегі шотында ХХХ* миллион теңгеден астам болса немесе соңғы 12 айда ХХХ* миллион теңгеден астам сомаға жылжымайтын мүлік, жер немесе автомобиль сатып алғандарды қоспағанда, жан басына шаққандағы орташа айлық орташа табысы белгіленген шамадан аспайтын (мысалы, белгіленген ең төмен күнкөріс деңгейінің 200% деңгейінде) үй шаруашылықтары әлеуметтік көмек алушылар деп танылады.
2. Әрбір әлеуметтік көмек алушы үй шаруашылығы үшін жылу үшін ең жоғары айлық төлем мөлшері формулалар бойынша оның орташа айлық табысына байланысты айқындалады:
ЖАТ = ТМД * Торт. / 100,
мұндағы ЖАТ – үй шаруашылығының жылуы үшін ең жоғары айлық төлем, теңге,
ТМД – үй шаруашылығына жылу үшін төлемнің міндетті деңгейі, %:
ТМД = ТЖҮ * (Тжан.орт. / Ттөм.күнкөріс)K ,
мұндағы ТЖҮ – ай сайынғы ең төменгі күнкөріс деңгейі деңгейінде жан басына шаққандағы орташа айлық табысы бар үй шаруашылығының табысынан жылу энергиясына жұмсалатын шығындарды төлеудің ең жоғарғы ықтимал үлесі (мысалы 5%);
Тжан.орт. – үй шаруашылығының жан басына шаққандағы орташа айлық табысы, теңге;
Ттөм.күнкөріс – ең төменгі айлық күнкөріс деңгейінің белгіленген мөлшері, теңге;
K – коэффициент (0,7-ден 1,0-ге дейінгі диапазонда), бірлікке қатысты;
Торт. – үй шаруашылығының орташа айлық табысы, теңге.
3. Үй шаруашылығы үшін жылу бойынша ай сайынғы әлеуметтік көмектің мөлшері оның жылуға жұмсалатын айлық шығындары мен жылуға төленетін ай сайынғы ең жоғары төлемақысының арасындағы айырма ретінде айқындалады.
4. Жылу бойынша әлеуметтік көмек алушыларды айқындау үшін пайдаланылатын жылуға әлеуметтік көмек тетігінің параметрлері (1-т.), сондай-ақ жылуға берілетін ең жоғары көмек мөлшерін есептеуді айқындайтын ТЖҮ және K көрсеткіштері аталған бағдарламаны қаржыландыратын жергілікті атқарушы органмен бекітілуге жатады.
Жылуға әлеуметтік көмек тетігі жылу энергиясына тарифтерді экономикалық негізделген деңгейге дейін көтеру үшін алғышарттар жасайды, әлеуметтік әділ болып табылады (жылу үшін міндетті төлемнің пайызы төмен, ал үй шаруашылықтарына әлеуметтік көмектің мөлшері олардың жан басына шаққандағы орташа айлық табысы неғұрлым аз болса, соғұрлым көп, азаматтардың қамтамасыз етілген санаттары жылу үшін төлемдерін өз бетінше толық көлемде төлейді), әлеуметтік қолдау алушылардың жылу энергиясын толық және уақтылы төлеуіне ықпал етеді, жылу энергиясын үнемдеу әлеуетін іске асыруға мүмкіндік береді (әлеуметтік нормалар мен нормативтер бойынша үй шаруашылықтарының жылуға арналған айлық шығындарын есептеуге көшкен кезде, әлеуметтік көмек алушы үй шаруашылықтары үнемдеуге ынталанады, өйткені оның пайдасы олардың иелігінде қалады), бюджет қаражатын едәуір үнемдеуге және оларды оңтайлы пайдалануға әкеледі.
*Әкімшілік-аумақтық бірліктің ерекшеліктерін ескерте отырып, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органның деректері негізінде толтырылады.