О внесении изменений в некоторые приказы
Приказ и.о. Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 15 декабря 2025 года № 246. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19 декабря 2025 года № 37612
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения (далее – Перечень), согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету по регулированию игорного бизнеса и лотереи Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) пункта 2 настоящего приказа обеспечить представление информации об исполнении в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев сорок третьего и сорок четвертого пункта 4 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
Б. Рапиков
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Утвержден приказом
исполняющий обязанности
Министра туризма и спорта
Республики Казахстан
от 15 декабря 2025 года № 246
Перечень некоторых приказов, в которые вносятся изменения
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 249 "Об утверждении формы представления отчетности организатора игорного бизнеса, Правил осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11948) следующие изменения:
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему перечню;
в Правилах осуществления сбора и анализа отчетности, представляемой организатором игорного бизнеса, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

Кейбір бұйрықтарға өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің м.а. 2025 жылғы 15 желтоқсандағы № 246 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 19 желтоқсанда № 37612 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтардың қоса беріліп отырған тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесін және лотереяны реттеу комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың 2-тармағының 1) және 2) тармақшалары орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпараттарды ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 4-тармағының қырық үшінші және қырық төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушы
Б. Рапиков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 246 бұйрығымен
бекітілген
Өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын, Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 17 шілдедегі № 249 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11948 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
осы тізбенің қосымшасына сәйкес көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшасы жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын бизнесін ұйымдастырушы ұсынатын есептілікті жинауды және талдауды жүзеге асыру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Отчетность содержит следующую информацию:
1) сведения о бизнес идентификационном номере организатора игорного бизнеса;
2) наименование организатора игорного бизнеса;
3) вид деятельности;
4) юридический адрес;
5) сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на начало отчетного периода;
6) сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на конец отчетного периода;
7) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты) на начало отчетного периода;
8) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (нерезиденты) на начало отчетного периода;
9) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты) на конец периода;
10) сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (нерезиденты) на конец периода;
11) сведения о количестве отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
12) сведения о количестве посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период (менее 10 посещений, более 10 посещений, более 50 посещений);
13) сведения о сумме уплаченной платы за пользование лицензией на занятие деятельностью в сфере игорного бизнеса за отчетный период;
14) сведения о сумме обеспечения на каждую лицензию в виде обязательных резервов, определяемых Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе";
15) сведения о суммах выплаченных выигрышей участникам азартных игр и (или) пари;
16) сведения об общей сумме совершенных ставок за отчетный период;
17) наименование и вид игорного оборудования;
18) количество игорного оборудования;
19) сведения о серийном и (или) инвентарном номере игорного оборудования;
20) сведения о производителе игорного оборудования;
21) сведения о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
22) сведения об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат;
23) сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем, в том числе о наименовании видеозаписывающей системы, количестве, дате тестирования оборудования;
24) сведения о кассе (-ах), в том числе о виде, количестве и месторасположении кассы (адрес);
25) сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/касс (-ы) в органах государственных доходов;

"5. Есептілік мынадай ақпаратты қамтиды:
1) ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
2) ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы;
3) қызмет түрі;
4) заңды мекен-жайы;
5) есепті кезеңнің басындағы ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер;
6) есепті кезеңнің соңында ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер;
7) есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға қатысушылардың және (немесе) бәс тігулердің (резиденттер) саны туралы мәліметтер;
8) есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер емес) қатысушылардың саны туралы мәліметтер;
9) кезең соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер) қатысушылардың саны туралы мәліметтер;
10) кезең соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер емес) саны туралы мәліметтер;
11) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңның негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны туралы мәліметтер;
12) есепті кезеңде құмар ойындардың сол қатысушыларының ойын мекемелеріне бару саны туралы мәліметтер (10-нан аз бару, 10-нан астам бару, 50-ден астам бару);
13) есепті кезеңде ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысуға лицензияны пайдаланғаны үшін төленген төлемақы сомасы туралы мәліметтер;
14) "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын міндетті резервтер түріндегі әрбір лицензияға қамтамасыз ету сомасы туралы мәліметтер;
15) құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген ұтыстардың сомалары туралы мәліметтер;
16) есепті кезеңде жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасы туралы мәліметтер;
17) ойын жабдығының атауы және түрі;
18) ойын жабдығының саны;
19) ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі туралы мәліметтер;
20) ойын жабдығын өндіруші туралы мәліметтер;
21) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
22) технологиялық тұрғыдан ойын автоматына салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәліметтер;
23) бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы, оның ішінде бейне жазу жүйесінің атауы, жабдықтың саны, тестілеу күні туралы мәліметтер;
24) касса (лар) туралы, оның ішінде кассаның түрі, саны және орналасқан жері туралы мәліметтер (мекен-жайы);
25) мемлекеттік кірістер органдарында салық салу объектілерін/касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер;

26) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе серийный или инвентарный номер заменившего оборудования;
27) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе о количестве игровых столов, указанных при получении лицензии;
28) сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе информация об увеличении и сокращении количества игровых столов;
29) сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса.".
2. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 февраля 2023 года № 45 "Об утверждении Правил проведения лотерей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31880) следующее изменение:
в Правилах проведения лотерей, утвержденных указанным приказом:
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. Оператор лотереи при приеме, учете, хранении и передаче информации посредством центра обработки лотерейной информации обеспечивает соблюдение законодательства Республики Казахстан по защите и нераспространению персональных данных, неразглашению коммерческой, налоговой и иной охраняемой законами Республики Казахстан тайны, а также законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 175 "Об утверждении Типовых правил работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35240) следующие изменения:
в Типовых правилах работы игорного заведения, букмекерской конторы или тотализатора, приема ставок и проводимых азартных игр и (или) пари, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность казино, зала игровых автоматов, принимают меры по надлежащей проверке участников азартной игры в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ).";
пункт 26 изложить в следующей редакции:

26) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру, оның ішінде ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі туралы мәліметтер;
27) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы, оның ішінде лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдерінің саны туралы мәліметтер;
28) үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер, оның ішінде ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат;
29) ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер.".
2. "Лотереяларды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2023 жылғы 8 ақпандағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31880 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Лотереяларды өткізу қағидаларында:
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Лотерея операторы лотереялық ақпаратты өңдеу орталығы арқылы ақпаратты қабылдау, есепке алу, сақтау және беру кезінде Қазақстан Республикасының дербес деректерді қорғау және таратпау, коммерциялық, салықтық және Қазақстан Республикасының заңдарымен қорғалатын өзге де құпияны жария етпеу жөніндегі заңнамасын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын сақтауды қамтамасыз етеді.".
3. "Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 9 қазандағы № 175 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35240 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ойын мекемесі, букмекерлік кеңсе немесе тотализатор жұмысының, мөлшерлемелер қабылдаудың және өткізілетін құмар ойындарының және (немесе) бәс тігудің үлгілік қағидаларына:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Казино, ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заң) 5-бабына сәйкес құмар ойынға қатысушыларын тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдайды.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"26. Организаторы игорного бизнеса, осуществляющие деятельность букмекерской конторы или тотализатора, принимают меры по надлежащей проверке участников пари в соответствии со статьей 5 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.".
4. Внести в приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 2 апреля 2025 года № 46 "Об утверждении Правил функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35924) следующие изменения:
в Правилах функционирования единой системы учета и передачи информации, содержащейся в единой системе учета, иным лицам в соответствии с законодательством Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) аппаратно-программный комплекс (далее – АПК) – совокупность программных и технических средств, обеспечивающих информационные процессы;
2) пари – основанное на риске соглашение, заключенное участниками между собой либо с организатором игорного бизнеса, на исход события, предполагающий выигрыш, в котором они не принимают участия;
3) ЕСУ – совокупность программного обеспечения и технических средств, подключенных посредством сетей телекоммуникаций к АПК букмекерской конторы и (или) тотализатора и обеспечивающих прием (осуществление) наличных и безналичных платежей, в том числе с использованием электронных денег, выплату выигрышей, а также осуществляющих персонифицированный сбор, обработку и хранение информации о каждом участнике пари, принятых ставках на пари (в том числе электронных) по каждому участнику пари, коэффициентах на варианты исхода пари, выигрышах и выплатах по ним и иные функции, предусмотренные Законом;
4) букмекерская контора – организатор игорного бизнеса, заключающий пари с участниками;
5) государственный сервис контроля доступа к персональным данным – услуга, обеспечивающая информационное взаимодействие собственников и (или) операторов, третьих лиц с субъектом персональных данных и уполномоченным органом в сфере защиты персональных данных при доступе к персональным данным, содержащимся в объектах информатизации государственных органов и (или) государственных юридических лиц, включая получение от субъекта персональных данных согласия на сбор, обработку персональных данных или их передачу третьим лицам;

"26. Букмекерлік кеңсе немесе тотализатордың қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылар КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңның 5-бабына сәйкес бәс тігуге қатысушыларды тиісінше тексеру жөнінде шаралар қабылдайды.".
4. "Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2025 жылғы 2 сәуірдегі № 46 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35924 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бірыңғай есепке алу жүйесінің жұмыс істеуі және бірыңғай есепке алу жүйесінде қамтылған ақпаратты өзге де тұлғаларға беру қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) аппараттық-бағдарламалық кешен (бұдан әрі – АБК) – ақпараттық процестерді қамтамасыз ететін бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы;
2) бәс тігу – қатысушылардың өз арасында не ойын бизнесін ұйымдастырушымен ұтыс көзделіп, олар қатыспайтын оқиғаның нәтижесiне жасалған, тәуекелге негiзделген келiсiм;
3) БЕЖ – телекоммуникация желілері арқылы букмекерлік кеңсенің және (немесе) тотализатордың АБК-ға қосылған және қолма-қол ақшамен және қолма-қол ақшасыз төлемдерді, оның ішінде электрондық ақшаны пайдалана отырып қабылдауды (жүзеге асыруды), ұтыстарды төлеуді қамтамасыз ететін, сондай-ақ бәс тігуге әрбір қатысушы, бәс тігуге әрбір қатысушы бойынша бәс тігуге қабылданған мөлшерлемелер (оның ішінде электрондық), бәс тігу нәтижесінің нұсқаларына коэффициенттер, олар бойынша ұтыстар мен төлемдер туралы ақпаратты дербестендірілген жинауды, өңдеу мен сақтауды және Заңда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыратын бағдарламалық қамтылым мен техникалық құралдар жиынтығы;
4) букмекерлік кеңсе – қатысушылармен бәс тігу жасасатын ойын бизнесін ұйымдастырушы;
5) дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисі – дербес деректер субъектісінің дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге келісімін қоса алғанда, мемлекеттік органдардың және (немесе) мемлекеттік заңды тұлғалардың ақпараттандыру объектілерінде қамтылған дербес деректерге қол жеткізу кезінде меншік иелерінің және (немесе) операторлардың, үшінші тұлғалардың дербес деректер субъектісімен және дербес деректерді қорғау саласындағы уәкілетті органмен ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін қызмет;

6) уполномоченный орган по финансовому мониторингу – государственный орган, осуществляющий финансовый мониторинг и принимающий иные меры по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма, финансированию распространения оружия массового уничтожения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ);
7) участник азартной игры и (или) пари – физическое лицо, принимающее участие в азартной игре и (или) пари;
8) ставка – сумма денег, передаваемых участником азартной игры и (или) пари организатору игорного бизнеса и являющихся основным условием участия в азартной игре и (или) пари в соответствии с правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
9) уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
10) центр обмена идентификационными данными (далее – ЦОИД) – операционный центр межбанковской системы переводов денег, обеспечивающий взаимодействие с банками по обмену данными клиентов из доступных источников для проведения процедур идентификации клиентов;
11) тотализатор – организатор игорного бизнеса, оказывающий посреднические услуги при заключении пари между его участниками;
12) выигрыш – имущественная выгода, подлежащая обязательной выплате участнику азартной игры и (или) пари при наступлении результата азартной игры и (или) пари, предусмотренного правилами, установленными организатором игорного бизнеса;
13) электронный кошелек электронных денег (далее – электронный кошелек) – способ учета и хранения электронных денег, обеспечивающий распоряжение ими.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Оператор при приеме (осуществлении) платежей с использованием электронных денег, от участников пари посредством ЕСУ проводит идентификацию личности участника пари в соответствии с законами Республики Казахстан о ПОД/ФТ/ФРОМУ, "О платежах и платежных системах".
При установлении деловых отношений с участником пари ЕСУ осуществляется проверка его возраста, наличие в списке лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари, и в Едином реестре должников на предмет наличия неисполненных обязательств по исполнительным документам об имущественных взысканиях, а также в списке лиц, причастных к террористической деятельности, в перечне лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма, в перечне лиц, связанных с финансированием распространения оружия массового уничтожения, предусмотренных статьями 12 и 12-1 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Оператор посредством ЕСУ отказывает в приеме (осуществлении) платежей с использованием электронных денег, а также выплатах лицам, находящимся в списках и (или) реестре и (или) перечнях, указанных в абзаце втором настоящего пункта.
Оператор обеспечивает интеграцию ЕСУ с базами данных информационных систем, содержащих информацию о лицах, которым запрещается участвовать в азартных играх и (или) пари.
Оператор осуществляет идентификацию личности участника пари при его личном присутствии и предъявлении им документа, удостоверяющего личность, либо посредством удаленной идентификации на основании сведений, полученных от ЦОИД или путем упрощенной идентификации.

6) қаржылық мониторинг жөніндегі уәкілетті орган – "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заң) сәйкес қаржы мониторингiн жүзеге асыратын және қылмыстық жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмдi қаржыландыруға, жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы iс-қимыл жөніндегі өзге де шараларды қабылдайтын мемлекеттiк орган;
7) құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушы – құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысатын жеке тұлға;
8) мөлшерлеме – құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушы ойын бизнесін ұйымдастырушыға беретін және ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген ережелерге сәйкес құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысудың негізгі шарты болып табылатын ақша сомасы;
9) ойын бизнесi саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын, Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын мемлекеттiк орган;
10) сәйкестендіру деректерімен алмасу орталығы (бұдан әрі – СДАО) – клиенттердің сәйкестендіру рәсімдерін жүргізу үшін қолжетімді дереккөздерден клиенттің деректерімен алмасу бойынша банктермен өзара іс-қимылды қамтамасыз ететін банкаралық ақша аудару жүйесінің операциялық орталығы;
11) тотализатор – бәс тігу жасалған кезде оған қатысушылар арасында делдалдық қызметтер көрсететін ойын бизнесін ұйымдастырушы;
12) ұтыс – құмар ойынның және (немесе) бәс тігудің ойын бизнесін ұйымдастырушы белгілеген қағидаларда көзделген нәтижесі шыққан кезде құмар ойынға және (немесе) бәс тігуге қатысушыға міндетті түрде төленуге жататын мүліктік пайда;
13) электрондық ақшаның электрондық әмияны (бұдан әрі – электрондық әмиян) – электрондық ақшаға билік етуді қамтамасыз ететін, оны есепке алу және сақтау тәсілі.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Оператор БЕЖ арқылы бәс тігуге қатысушылардан электрондық ақшаны пайдалана отырып төлемдерді қабылдау (жүзеге асыру) кезінде бәс тігуге қатысушының жеке басын сәйкестендіруді Қазақстан Республикасының КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы, "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" заңдарына сәйкес жүзеге асырады.
Бәс тігуге қатысушымен іскерлік қатынастар орнату кезінде БЕЖ оның жасын, құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға шектелген адамдардың тізімінде, Борышкерлердің бірыңғай тізілімінде мүліктік өндіріп алулар туралы атқарушылық құжаттар бойынша орындалмаған міндеттемелердің болуы тұрғысынан, сондай-ақ террористік қызметке қатысы бар адамдардың тізімінде болуы, КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңының 12 және 12-1-баптарында көзделген жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты адамдардың тізбесіндегі терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға байланысты адамдардың тізбесінде тексеру жүзеге асырылады.
Оператор БЕЖ арқылы осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген тізімдерге, тізілімге және тізбелерге енген тұлғалардан электрондық ақшаны пайдалана отырып төлемдерді қабылдаудан (жүзеге асырудан) бас тартады.
Оператор құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуға тыйым салынған тұлғалар туралы ақпаратты қамтитын ақпараттық жүйелердің дерекқорларымен интеграциялауды қамтамасыз етеді.
Оператор бәс тігуге қатысушының жеке басын сәйкестендіру рәсімін оның жеке қатысуымен және оларға жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде, не қашықтан сәйкестендіру әдісімен СДАО-дан алынған негізіндегі мәліметтерді пайдалану арқылы немесе жеңілдетілген сәйкестендіру жолымен жүзеге асырады.

Для получения согласия участников пари на сбор, обработку персональных данных, содержащихся в базах данных государственных информационных систем, или их передачу третьим лицам, оператор обеспечивает интеграцию ЕСУ с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным в соответствии с Правилами интеграции с государственным сервисом контроля доступа к персональным данным, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 8 июля 2022 года № 236/НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28786).
Идентификацию или упрощенную идентификацию личности участника пари осуществляет оператор, и (или) иной субъект финансового мониторинга по поручению оператора на основании договора.
Инструкции по прохождению идентификации или упрощенной идентификации представляются участнику пари перед прохождением данной процедуры.
При прохождении идентификации или упрощенной идентификации участник пари предоставляет оператору, необходимые идентификационные сведения, а также фотоизображения в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения.
Удаленная идентификация личности участника пари осуществляется на основании сведений из доступных источников, полученных от ЦОИД.
Упрощенная идентификация участника пари осуществляется путем проведения сеанса видеоконференции или путем фиксирования изображения участника пари с помощью специализированного приложения, реализующего технологию выявления движения, интервьюируемого в процессе идентификации.
При проведении упрощенной идентификации осуществляется:
полное фиксирование лица участника пари и документа, удостоверяющего его личность;
получение из открытых источников подтверждения об индивидуальном идентификационном номере (ИИН) участника пари.
Идентификация или упрощенная идентификация личности участника пари считается пройденной успешно, если его личность установлена и подтверждена в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Хранение информации в ЕСУ включает в себя мероприятия, связанные с ее защитой от утраты, хищения, искажения, подделки, несанкционированного доступа и действий по ее распространению, блокированию, уничтожению, модификации, копированию и иных незаконных действий, в том числе:

Мемлекеттік ақпараттық жүйелердің дерекқорларда қамтылған дербес деректерді жинауға, өңдеуге немесе оларды үшінші тұлғаларға беруге бәс тігуге қатысушылардың келісімін алу үшін оператор БЕЖ-ды Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 8 шiлдедегi № 236/НҚ бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28786 болып тіркелді) Дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялау қағидаларына сәйкес дербес деректерге қол жеткізуді мемлекеттік бақылау сервисімен интеграциялануын қамтамасыз етеді.
Бәс тігуге қатысушының жеке басын сәйкестендіруді немесе жеңілдетілген сәйкестендіруді оператор және (немесе) оператордың тапсырмасы бойынша өзге де қаржы мониторингі субъектісі шарт негізінде жүзеге асырады.
Сәйкестендіруден немесе жеңілдетілген сәйкестендіруден өту жөніндегі нұсқаулықтар бәс тігуге қатысушыға осы рәсімнен өтпей тұрып ұсынылады.
Бәс тігуге қатысушы сәйкестендіруден немесе жеңілдетілген сәйкестендіруден өткен кезде операторға қажетті сәйкестендіру деректерін, сондай-ақ қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнаманың талаптарына сәйкес фотосуреттерді ұсынады.
Бәс тігуге қатысушының жеке басын қашықтықтан сәйкестендіру СДАО-дан алынған деректер қол жетімді көздердің негізінде жүзеге асырылады.
Бәс тігуге қатысушыны жеңілдетілген сәйкестендіру бейнеконференция сеанс өткізу арқылы немесе сәйкестендіру процесінде сұхбаттасқанның қозғалысты анықтау технологиясын жүзеге асыратын мамандандырылған қосымшаның көмегімен бәс тігуге қатысушының бейнесін түсіру арқылы жүзеге асырылады.
Жеңілдетілген сәйкестендіру кезінде:
бәс тігуге қатысушының бет-бейнесін және оның жеке басын куәландыратын құжатты тіркеу;
ашық көздерден бәс тігуге қатысушының жеке сәйкестендіру нөмірін (ЖСН) растау жүзеге асырылады.
Егер бәс тігуге қатысушының жеке басы анықталса және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін қажетті мәліметтер расталса, бәс тігуге қатысушының жеке басын сәйкестендіру немесе жеңілдетілген сәйкестендіру сәтті өтті деп есептеледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. БЕЖ-де ақпаратты сақтау оны жоғалтудан, ұрлаудан, бұрмалаудан, қолдан жасаудан, рұқсатсыз қол жеткізуден және оны тарату, бұғаттау, жою, өзгерту, көшіру жөніндегі іс-әрекеттерден және өзге де заңсыз іс-әрекеттерден қорғауға байланысты іс-шараларды қамтиды, оның ішінде:

1) применение комплекса программно-технических средств и поддерживающих их организационных мер на всех технологических этапах обработки информации и во всех режимах функционирования, в том числе при проведении ремонтных и регламентных работ;
2) удаление персональных данных участников пари по истечении пяти лет со дня прекращения деловых отношений с ним в соответствии с пунктом 4 статьи 11 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
3) принятие мер по обеспечению безопасности программного обеспечения, включающего:
разделение приложений на логические группы и помещение каждой группы в выделенную виртуальную машину;
изоляцию внешнего сетевого трафика от внутреннего сетевого трафика;
резервирование каждого программного компонента ЕСУ по схеме, при которой активное оборудование резервируется одним дополнительным компонентом;
исключение прямого доступа к серверам других специалистов, кроме системных и сетевых инженеров.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Оператор при сборе, обработке, хранении и передаче информации, указанной в пункте 16 настоящих Правил, посредством ЕСУ обеспечивает соблюдение требований статьи 28 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, статьи 45 Налогового кодекса Республики Казахстан и Закона о персональных данных.".
Приложение к перечню
некоторых приказов,
в которые вносятся изменения
от 15 декабря 2025 года № 246
Приложение 1 к приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 17 июля 2015 года № 249
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в Комитет по регулированию игорного бизнеса и лотереи
Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
www.tsm.gov.kz
Форма представления отчетности организатора игорного бизнеса
Отчетный период ________20__года
Индекс: 1-(ОИБ)
Периодичность: ежеквартально
Круг лиц, представляющих информацию: организаторы игорного бизнеса
(юридические лица, осуществляющие организацию и проведение азартных
игр и (или) пари)
Срок представления формы административных данных: один раз в квартал,
не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Бизнес идентификационный номер организатора игорного бизнеса
Наименование организатора игорного бизнеса
Вид деятельности
Юридический адрес
Численность работников организатора игорного бизнеса, человек
Количество участников азартных игр и (или) пари на начало отчетного периода, человек
на начало отчетного периода
на конец отчетного периода
резиденты
нерезиденты
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Количество участников азартных игр и (или) пари на конец отчетного периода, человек
Количество отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ*, человек
Количество посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период
Сведения о сумме уплаченной платы за пользование лицензией на занятие деятельностью в сфере игорного бизнеса за отчетный период
Сведения о суммах обязательных резервов, фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности**
Сведения о суммах выплаченных выигрышей участникам азартных игр и (или) пари
Общая сумма совершенных ставок за отчетный период
резиденты
нерезиденты
менее 10 посещений
более 10 посещений
более 50 посещений
тенге
тенге
тенге
тенге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
продолжение таблицы
Наименование и вид игорного оборудования
Количество игорного оборудования
Серийный и (или) инвентарный номер игорного оборудования
Производитель
Техническое состояние игорного оборудования, игровых автоматов (новое/бывшее в употреблении)
Дата тестирования оборудования (для новых игровых автоматов)
Установленный процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат (для зала игровых автоматов)
Сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем
штук
%
Наименование видеозаписывающей системы
Количество, штук
20
21
22
23
24
25
26
27
28
продолжение таблицы
Сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем
Данные о кассе (-ах), в том числе вид, количество и месторасположение кассы (адрес)
Сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/ касс (-ы) в органах государственных доходов
Сведения об изменении количества столов, замены оборудования
Сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса
Техническое состояние
Дата тестирования оборудования
Серийный или инвентарный номер заменившего оборудования
Количество игровых столов, указанных при получении лицензии
Информация об увеличении и сокращении количества игровых столов
29
30
31
32
33
34
35
36
*Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ - Закон Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения";
**В целях подтверждения наличия обязательных резервов к отчетности прилагается справка о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада.
Наименование организации: ___________________
Вид деятельности ____________________________
Юридический адрес __________________________
Бизнес идентификационный номер ______________
Наименование игорного заведения или товарного знака (при наличии) ____
Интернет-ресурс (при наличии) _________________
Адрес электронной почты _______________________________
Телефон: _______________________________
Номер и дата выданной лицензии _______________
Прилагается ______ листов.
Настоящим подтверждается, что: все сведения, указанные в настоящей отчетности
и прилагаемые документы соответствуют действительности и являются действительными.
Ответственное лицо ___________________________ подпись
____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, уполномоченное на подписание
____________________________________________________
подпись или электронная цифровая подпись
____________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии)
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Форма отчетности организатора игорного бизнеса
Индекс: 1 - (ОИБ), периодичность: ежеквартальная

1) ақпаратты өңдеудің барлық технологиялық кезеңдерінде және жұмыс істеудің барлық режимдерінде, оның ішінде жөндеу және регламенттік жұмыстарды жүргізу кезінде бағдарламалық-техникалық құралдар кешенін және оларды қолдайтын ұйымдастыру шараларын қолдану;
2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңының 11-бабының 4-тармағына сәйкес іскерлік қатынастар аяқталған күннен бастап бес жыл өткеннен кейін бәс тігуге қатысушылардың дербес деректерін жою;
3) бағдарламалық қамтамасыз етудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдау, соның ішінде:
қосымшаларды логикалық топтарға бөлу және әр топты арнайы виртуалды машинаға орналастыру;
ішкі желілік трафиктен сыртқы желілік трафикті оқшаулау;
белсенді жабдық бір қосымша компонентпен резервтелетін схема бойынша БЕЖ-дің әрбір бағдарламалық компонентін резервтеу;
жүйелік және желілік инженерлерден басқа мамандардың серверлерге тікелей қол жеткізуін болдырмау.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Оператор осы Қағидалардың 16-тармағында көрсетілген ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау және беру кезінде БЕЖ арқылы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінің 28-бабының, Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 45-бабының және Дербес деректер туралы Заңының талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.".
2025 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 246 Өзгерістер енгізілетін
кейбір бұйрықтарының тізбесіне
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 17 шілдедегі
№ 249 бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Ойын бизнесі мен лотереяны реттеу комитетіне
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: www.tsm.gov.kz
Ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілігін ұсыну нысаны
Есепті кезең ________20__жыл
Индекс: 1-(ОИБ)
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: ойын бизнесін ұйымдастырушылар (құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар)
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, тоқсанына бір рет
Ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі
Ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы
Қызмет түрі
Заңды мекен-жайы
Ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны, адам
Есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың саны, адам
есепті кезеңнің басында
есепті кезеңнің соңына
резиденттер
резидент емес
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Есепті кезеңнің соңындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың саны, адам
КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңның негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны*, адам
Есепті кезеңде құмар ойындарға бірдей қатысушылардың ойын мекемелеріне бару саны
Есепті кезеңде ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысуға лицензияны пайдаланғаны үшін төленген төлемақы сомасы туралы мәліметтер
Есептілікті ұсынған күнгі жағдай бойынша банкте (банктерде) нақты орналастырылған міндетті резервтердің сомалары туралы мәліметтер**
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушыларға төленген ұтыстардың сомалары туралы мәліметтер
Есепті кезеңде жасалған мөлшерлемердың жалпы сомасы
резиденттер
резидент емес
10-нан аз келу
10-нан астам келу
50-ден астам келу
теңге
теңге
теңге
теңге
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
кестенің жалғасы
Ойын жабдығының атауы және түрі
Ойын жабдығының саны
Ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі
Өндіруші
Ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі (жаңа/ қолданылған)
Жабдықты тестілеу күні (жаңа ойын автоматтары үшін)
Технологиялық тұрғыдан ойын автоматына салынған ұтыстың белгіленген пайызы (ойын автоматтары залы үшін)
Бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер
дана
%
Бейне жазу жүйесінің атауы
Саны, дана
20
21
22
23
24
25
26
27
28
кестенің жалғасы
Бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер
Касса (лар) туралы деректер, оның ішінде кассаның түрі, саны және орналасқан жері (мекен-жайы)
Мемлекеттік кіріс органдарында салық салу объектілерді/ касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер
Үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер
Ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер
Техникалық жағдайы
Жабдықты тестілеу күні
Ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі
Лицензия алу кезінде көрсетілген ойын үстелдерінің саны
ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат
29
30
31
32
33
34
35
36
* КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚҚ туралы Заңы – "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңы;
** Міндетті резервтердің болуын растау мақсатында есептілікке банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банктік шоттар бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтама қоса беріледі
Ұйымның атауы: _________________________________________________
Қызмет түрі _____________________________________________________
Заңды мекен-жайы _______________________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі _______________________________________
Ойын мекемесінің немесе тауар белгісінің атауы (болған жағдайда) _____
Интернет-ресурс (болған жағдайда) _________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Телефон: ________________________________________________________
Берілген лицензияның нөмірі мен күні _______________________________
____________парақта қоса беріледі.
Осымен расталады: осы есептілікте көрсетілген барлық мәліметтер және қоса беріліп отырған құжаттар шындыққа сәйкес келеді және жарамды болып табылады.
Жауапты тұлға ______________________ қолы
____________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Басшы немесе қол қоюға уәкілетті тұлға__________________ қолы немесе
электрондық цифрлық қолтаңба ______________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
Әкімшілік деректерді жинау үшін арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Ойын бизнесін ұйымдастырушының есеп беру нысаны
Индекс: 1 - (ОИБ), кезеңділігі: тоқсан сайын

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы представления отчетности организатора игорного бизнеса.
2. Форма заполняется организаторами игорного бизнеса (юридическими лицами, осуществляющим организацию и проведение азартных игр и (или) пари), и представляется в уполномоченный орган в сфере игорного бизнеса.
3. Форма заверяется подписью или электронной цифровой подписью руководителя организатора игорного бизнеса, либо лица его заменяющего (с приложением копии приказа о возложении обязанностей), а также печатью организации (при наличии).
4. Форма предоставляется ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 заполняется номер по порядку.
6. В графе 2 указывается бизнес идентификационный номер организатора игорного бизнеса.
7. В графе 3 указывается наименование организатора игорного бизнеса.
8. В графе 4 указывается вид деятельности.
9. В графе 5 указывается юридический адрес.
10. В графах 6, 7 указываются сведения о численности работников организатора игорного бизнеса на начало и на конец отчетного периода.
11. В графах 8, 9 указываются сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты, нерезиденты) на начало отчетного периода.
12. В графах 10, 11 указываются сведения о количестве участников азартных игр и (или) пари (резиденты, нерезиденты) на конец отчетного периода.
13. В графе 12 указываются сведения о количестве отказов в установлении деловых отношений с участниками по основаниям, предусмотренным в Законе Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения".
14. В графах 13, 14, 15 указываются сведения о количестве посещений игорных заведений одними и теми же участниками азартных игр в отчетный период (менее 10 посещений, более 10 посещений, более 50 посещений).
15. В графе 16 указываются сведения о сумме уплаченной платы за пользование лицензией на занятие деятельностью в сфере игорного бизнеса за отчетный период.
16. В графе 17 указываются сведения о сумме обеспечения на каждую лицензию в виде обязательных резервов, определяемых Законом Республики Казахстан "Об игорном бизнесе", фактически размещенных в банке (-ах) по состоянию на день предоставления отчетности.
17. В графе 18 указываются сведения о сумме выплаченных выигрышей участникам азартных игр и (или) пари.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме ойын бизнесін ұйымдастырушының есептілікті ұсыну нысанын толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысанды ойын бизнесін ұйымдастырушылар (құмар ойындарды және (немесе) бәс тігуді ұйымдастыруды және өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлғалар) толтырады және ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
3. Нысан ойын бизнесін ұйымдастырушы басшысының не оны алмастыратын тұлғаның қолымен немесе электрондық цифрлық қолтаңбасымен (міндеттерді жүктеу туралы бұйрықтың көшірмесін қоса бере отырып), сондай-ақ ұйымның мөрімен (бар болса) куәландырылады.
4. Нысан тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей ұсынылады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
5. 1-бағанда реттік нөмірі толтырылады.
6. 2-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
7. 3-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының атауы көрсетіледі.
8. 4-бағанда қызмет түрі көрсетіледі.
9. 5-бағанда заңды мекен-жайы көрсетіледі.
10. 6, 7-бағандарда есепті кезеңнің басында және соңында ойын бизнесін ұйымдастырушы қызметкерлерінің саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
11. 8, 9-бағандарда есепті кезеңнің басындағы құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге (резиденттер, резиденттер емес) қатысушылардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
12. 10, 11-бағандарда есепті кезеңнің соңында құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысушылардың (резиденттер, резиденттер емес) саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. 12-бағанда "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңында қарастырылған негіздері бойынша қатысушылармен іскерлік қатынастар орнатудан бас тарту саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. 13, 14, 15-бағандарда есепті кезеңде құмар ойындардың сол қатысушыларының ойын мекемелеріне бару саны туралы мәліметтер көрсетіледі (10-нан аз бару, 10-нан астам бару, 50-ден астам бару).
15. 16-бағанда есепті кезеңде ойын бизнесі саласындағы қызметпен айналысуға лицензияны пайдаланғаны үшін төленген төлемақы сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
16. 17-бағанда есептілікті ұсынған күнгі жағдай бойынша банкте (банктерде) нақты орналастырылған "Ойын бизнесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалатын міндетті резервтер түріндегі әрбір лицензияға қамтамасыз ету сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
17. 18-бағанда құмар ойындарға қатысушыларға төленген ұтыстар және (немесе) бәс тігулер сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.

18. В графе 19 указываются сведения об общей сумме совершенных ставок за отчетный период.
19. В графе 20 указываются наименование и вид игорного оборудования.
20. В графе 21 указывается количество игорного оборудования.
21. В графе 22 указывается серийный и (или) инвентарный номер игорного оборудования.
22. В графе 23 указывается производитель игорного оборудования.
23. В графе 24 указывается техническое состояние игорного оборудования, игровых автоматов (новое/бывшее в употреблении).
24. В графе 25 указывается дата тестирования игорного оборудования (для новых игровых автоматов).
25. В графе 26 указывается установленный процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат (для зала игровых автоматов).
26. В графах 27, 28, 29, 30 указываются сведения о техническом состоянии видеозаписывающих систем, в том числе наименование видеозаписывающей системы, количество, техническое состояние, дата тестирования оборудования.
27. В графе 31 указываются данные о кассе (-ах), в том числе вид, количество, месторасположение кассы (адрес).
28. В графе 32 указываются сведения о постановке на регистрационный учет объектов налогообложения/касс (-ы) в органах государственных доходов.
29. В графах 33, 34, 35 указываются сведения об изменении количества столов, замены оборудования, в том числе серийный или инвентарный номер заменившего оборудования, количество игровых столов, указанных при получении лицензии, информация об увеличении и сокращении количества игровых столов.
30. В графе 36 указываются сведения о бенефициарных собственниках в составе учредителей, руководителей организатора игорного бизнеса и о первых руководителях организатора игорного бизнеса.

18. 19-бағанда есепті кезеңде жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
19. 20-бағанда ойын жабдығының атауы мен түрі көрсетіледі.
20. 21-бағанда ойын жабдығының саны көрсетіледі.
21. 22-бағанда ойын жабдығының сериялық және (немесе) түгендеу нөмірі көрсетіледі.
22. 23-бағанда ойын жабдығын өндіруші көрсетіледі.
23. 24-бағанда ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі көрсетіледі (жаңа/қолданылған).
24. 25-бағанда ойын жабдығын тестілеу күні көрсетіледі (жаңа ойын автоматтары үшін).
25. 26-бағанда технологиялық тұрғыдан ойын автоматына (ойын автоматтары залы үшін) салынған ұтыстың белгіленген пайызы көрсетіледі.
26. 27, 28, 29, 30-бағандарда бейне жазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер, оның ішінде бейне жазу жүйесінің атауы, саны, техникалық жай-күйі, жабдықты тестілеу күні көрсетіледі.
27. 31-бағанда касса (лар) туралы деректер, оның ішінде кассаның түрі, саны, орналасқан жері (мекенжайы) көрсетіледі.
28. 32-бағанда мемлекеттік кіріс органдарында салық салу объектілерін/касса (ларды) тіркеу есебіне қою туралы мәліметтер көрсетіледі.
29. 33, 34, 35-бағандарда үстелдер санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер, оның ішінде ауыстырылған жабдықтың сериялық немесе түгендеу нөмірі, лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдерінің саны, ойын үстелдерінің санын ұлғайту және қысқарту туралы ақпарат көрсетіледі.
30. 36-бағанда ойын бизнесін ұйымдастырушының құрылтайшылар құрамындағы бенефициарлық меншік иелері, басшылары және ойын бизнесін ұйымдастырушының бірінші басшылары туралы мәліметтер көрсетіледі.