Об утверждении Правил прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 8 декабря 2025 года № 114/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2025 года № 37578
В соответствии с пунктом 1 статьи 40-4 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве.
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. С настоящим приказом ознакомить сотрудников, военнослужащих и работников органов национальной безопасности Республики Казахстан в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
Е. Сагимбаев
Утвержден приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 8 декабря 2025 года № 114/қе
Правила прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве
1. Настоящие Правила определяют порядок прохождения занятий или сборов по боевой подготовке, сборов при кризисных ситуациях военнослужащими, проходящими воинскую службу в резерве (далее – военные резервисты).
2. Прохождение военными резервистами занятий или сборов по боевой подготовке представляет собой процесс обучения и слаживания подразделений и органов военного управления, направленный на обеспечение их готовности к выполнению задач по предназначению (далее – боевая подготовка военных резервистов).
3. Целью боевой подготовки военных резервистов является поддержание и повышение уровня индивидуальной и коллективной подготовки, обеспечивающей своевременное развертывание, применение и эффективное выполнение задач по предназначению.

Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік дайындық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 8 желтоқсандағы № 114/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 10 желтоқсанда № 37578 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 40-4-бабының 1-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік дайындық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрықпен Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының қызметкерлері, әскери қызметшілері және жұмыскерлері қатысты бөлігінде таныстырылсын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2025 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 114/қе
бұйрығымен бекітілген
Резервтегі әскери қызметті өткеріп жүрген әскери қызметшілердің жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту қағидалары
1. Осы Қағидалар резервтегі әскери қызмет өткеріп жүрген әскери қызметшілермен (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдар) жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан, дағдарыстық ахуалдар кезіндегі жиындардан өту тәртібін айқындайды.
2. Резервтегі әскери адамдардың жауынгерлік даярлық бойынша сабақтардан немесе жиындардан өтуі олардың арналуына сәйкес міндеттерді орындауға дайындығын қамтамасыз етуге бағытталған әскери басқару органдары мен бөлімшелерінің оқыту мен үйлестіру процесін (бұдан әрі – резервтегі әскери адамдардың жауынгерлік дайындығы) қамтиды.
3. Резервтегі әскери адамдардың жауынгерлік даярлығының мақсаты олардың арналуына сәйкес міндеттерді уақтылы өрістетуді, қолдануды және тиімді орындауды қамтамасыз ететін жеке және ұжымдық дайындық деңгейін ұстап тұру және арттыру болып табылады.

4. К задачам боевой подготовки военных резервистов относятся:
1) подготовка к исполнению должностных и специальных обязанностей при приведении подразделений в высшие степени боевой (оперативно-служебной) готовности, а также при выполнении служебных, боевых и специальных задач;
2) обучение действиям в составе пограничных нарядов, экипажей, расчетов, смен и подразделений, повышение уровня боевой выучки;
3) освоение новых образцов вооружения и военной техники, приобретение практических навыков по их эксплуатации, техническому обслуживанию и применению, соблюдение требований безопасности;
4) формирование морально-психологических и физических качеств, включая решительность, выносливость, ловкость, устойчивость к стрессу и способность действовать в условиях повышенной сложности.
5. Боевая подготовка военных резервистов организуется в соответствии с правовыми актами, регламентирующими организацию боевой (оперативно-боевой) подготовки в органах управления и подразделениях.
6. Руководство боевой подготовкой военных резервистов осуществляет начальник (командир) подразделения, в котором военные резервисты проходят службу.
Занятия по боевой подготовке проводятся сроком до трех календарных дней в месяц, но не более тридцати календарных дней в год. При пропуске занятий по боевой подготовке военный резервист посещает указанные занятия в другое свободное время по согласованию с начальником (командиром) подразделения. Сборы по боевой подготовке продолжительностью тридцать календарных дней проводятся один раз в год с предоставлением двух дней отдыха в последние дни сборов.
7. Для оценки уровня подготовки военных резервистов на заключительном этапе проведения сборов по боевой подготовке проводятся контрольные занятия индивидуально и в составе штатных (сводных) подразделений в порядке, определенном правовыми актами, регламентирующими организацию боевой (оперативно-боевой) подготовки органов управления и подразделений.
8. Органом управления, организующим боевую подготовку подразделения, в котором военные резервисты проходят службу, составляется график проведения боевой подготовки на учебный год:
1) впервые – в течение трех рабочих дней со дня заключения контракта о прохождении воинской службы в резерве;
2) в последующем – ежегодно до 30 ноября.
В графике проведения боевой подготовки отражаются наименование проводимых мероприятий, сроки их проведения (дата, время начала и окончания сборов, занятий).
График проведения боевой подготовки утверждается начальником (командиром) подразделения и доводится до сведения военных резервистов в течение трех рабочих дней со дня утверждения.
Выписка из утвержденного графика предоставляется военному резервисту для предъявления по месту основной работы.
При изменениях графика проведения боевой подготовки, военные резервисты уведомляются об этом в течение пяти рабочих дней.

4. Резервтегі әскери адамдардың жауынгерлік даярлығының міндеттеріне мыналар жатады:
1) бөлімшелерді жауынгерлік (жедел-қызметтік) әзірліктің жоғары дәрежесіне келтіру кезінде, сондай-ақ қызметтік, жауынгерлік және арнайы міндеттерді орындау кезінде қызметтік және арнайы міндеттерді орындауға дайындау;
2) шекара нарядтары, экипаждар, есептоп, ауысымдар мен бөлімшелер құрамында әрекет етуге даярлау, жауынгерлік машық деңгейін арттыру;
3) қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа үлгілерін меңгеру, оларды пайдалану, техникалық қызмет көрсету және қолдану, қауіпсіздік талаптарын сақтау бойынша практикалық дағдыларды игеру;
4) моральдық-психологиялық және физикалық қасиеттерді, оның ішінде батылдылақты, шыдамдылықты, ептілікті, күйзеліске төзімділікті және аса күрделі жағдайларда әрекет ету қабілетін қалыптастыру.
5. Резервтегі әскери адамдардың жауынгерлік дайындығы басқару органдары мен бөлімшелерде жауынгерлік (жедел-жауынгерлік) даярлықты ұйымдастыруды реттейтін құқықтық актілерге сәйкес ұйымдастырылады.
6. Резервтегі әскери адамдар әскери қызмет өткеретін бөлімшенің бастығы (командирі) резервтегі әскери адамдарды жауынгерлік даярлаудың жетекшісі болып табылады.
Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар айына күнтізбелік үш күнге дейінгі, бірақ жылына күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде өткізіледі. Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтарды өткізіп алған кезде резервтегі әскери адам көрсетілген сабақтарға бөлімше бастығымен (командирімен) келісу бойынша басқа бос уақытында қатысады. Ұзақтығы күнтізбелік отыз күн болатын жауынгерлік даярлық бойынша жиындар осы жиындардың соңғы күндерінде екі демалыс күні беріле отырып, жылына бір рет өткізіледі.
7. Резервтегі әскери адамдардың даярлық деңгейін бағалау үшін басқару органдары мен бөлімшелердің жауынгерлік (жедел-жауынгерлік) даярлығын ұйымдастыруды реттейтін құқықтық актілерде бекітілген тәртіпте жауынгерлік даярлық бойынша жиындардың қорытынды кезеңінде жеке және штаттық (құрама) бөлімше құрамында бақылау сабақтары өткізіледі.
8. Резервтегі әскери адамдар қызмет өткеретін бөлімшенің жауынгерлік даярлығын ұйымдастыратын басқару органы жауынгерлік даярлық бойынша оқу жылына:
1) алғаш рет – резервтегі әскери қызметті өткеру туралы келісімшарт жасалғаннан кейін үш күн ішінде;
2) кейіннен – жыл сайын 30 қарашаға дейін сабақтар мен жиындар өткізу кестесін әзірлейді.
Жауынгерлік даярлық бойынша сабақтар мен жиындар өткізу кестесінде өткізілетін іс-шаралардың атауы, олардың өткізу мерзімі (жиындардың, сабақтардың басталу және аяқталу күні мен уақыты) көрсетіледі.
Жауынгерлік даярлық өткізу кестесін бөлімше бастығы (командирі) бекітеді және бекітілген күннен үш жұмыс күні ішінде резервтегі әскери адамдарға жеткізіледі.
Бекітілген кестеден үзінді резервтегі әскери адамға негізгі жұмыс орнына ұсыну үшін беріледі.
Жауынгерлік даярлықты өткізу кестесі өзгерген жағдайда резервтегі әскери адамдар бұл туралы бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.

9. Прохождение военными резервистами сборов при кризисной ситуации представляет собой выполнение мероприятий в составе подразделения (учреждения) для локализации и ликвидации кризисной ситуации, а также в иных случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан.
В случае объявления сборов при кризисных ситуациях военные резервисты прибывают в подразделение в сроки и порядке, определяемые начальником (командиром) подразделения, в котором предусмотрено прохождение воинской службы в резерве.
10. Решение о начале и завершении сборов при кризисных ситуациях принимает Председатель Комитета национальной безопасности Республики Казахстан или лицо, его замещающее.

9. Резервтегі әскери адамдардың дағдарыстық ахуал кезіндегі жиындардан өтуі дағдарысты ахуалды оқшаулау және жою үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де жағдайда бөлімше (мекеме) құрамында іс-шараларды орындауды қамтиды.
Дағдарыс жағдайы жарияланған кезеңде резервтегі әскери адамдар резервте әскери қызмет өткеретін бөлімшенің бастығы (командирі) айқындайтын тәртіппен және мерзімде бөлімшеге келеді.
10. Дағдарыс жағдайлары кезіндегі жиындардың басталуы мен аяқталуы туралы шешімді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы немесе оны алмастыратын тұлға қабылдайды.