Об утверждении Правил представления отчетности коллекторским агентством
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2025 года № 37565.
В соответствии с подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления отчетности коллекторским агентством (далее – Правила).
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурные элементы некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Департаменту статистики финансового рынка Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приостановить до 1 января 2026 года действие пункта 4 Правил, установив, что в период приостановления данный пункт действует в следующей редакции:
"4. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с порядком, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 января 2013 года № 15 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 февраля 2013 года № 99 "О порядке определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8378) на отчетную дату.".
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
CОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
Утверждены
постановлением Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 87
Правила представления отчетности коллекторским агентством

Коллекторлық агенттіктің есептілікті ұсыну қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 87 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 желтоқсанда № 37565 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Коллекторлық агенттіктің есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығының статистикасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қағидалардың 4-тармағының қолданысы 2026 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, осы тармақ тоқтата тұру кезеңінде мынадай редакцияда қолданыста болады деп белгіленсін:
"4. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер есепті күнге "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау тәртібі туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 25 қаңтардағы № 15 қаулысында және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2013 жылғы 22 ақпандағы № 99 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8378 болып тіркелген) белгіленген тәртіпке сәйкес айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 87 қаулысымен
бекітілген
Коллекторлық агенттіктің есептілікті ұсыну қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Правила представления отчетности коллекторским агентством (далее – Правила) разработаны в соответствии c подпунктом 48) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления отчетности коллекторским агентством в Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), включая формы, предназначенные для сбора административных данных, периодичность и сроки ее представления.
2. Отчетность представляется в территориальный филиал Национального Банка (по месту нахождения коллекторского агентства) в электронном виде посредством использования информационной системы "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан", представляющей собой единое окно доступа к сервисам представления отчетности в Национальный Банк.
3. При загрузке отчетности в информационной системе "Веб-портал Национального Банка Республики Казахстан" осуществляется внутриформенный и межформенный контроль. В случае обнаружения ошибок при осуществлении внутриформенного и межформенного контроля отчетность информационной системой не принимается.
4. В целях формирования отчетности активы и обязательства в иностранной валюте указываются в пересчете по рыночному курсу обмена валют, определенному в соответствии с порядком, установленным совместными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2025 года № 56 и приказом Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 544 "Об утверждении Правил определения рыночного курса обмена валюты" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36983) на отчетную дату.
5. Понятия "резидент" и "нерезидент" используются в значениях, определенных Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле".
6. Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан – тенге.
7. Единица измерения, используемая при составлении отчетности, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге в отчете округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
8. Полнота и достоверность данных в отчетности обеспечивается руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Коллекторлық агенттіктің есептілікті ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағы екінші бөлігі екінші абзацының 48) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және әкімшілік деректерді жинауға арналған нысандарды, ұсыну кезеңділігі мен мерзімін қоса алғанда, коллекторлық агенттіктің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне (бұдан әрі – Ұлттық Банк) есептілікті ұсыну тәртібін айқындайды.
2. Есептілік Ұлттық Банктің аумақтық филиалына (коллекторлық агенттіктің орналасқан жері бойынша) Ұлттық Банкке есептілікті ұсыну сервистеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесін пайдалану арқылы электрондық түрде ұсынылады.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің веб-порталы" ақпараттық жүйесінде есептілікті жүктеу кезінде нысанішілік және нысанаралық бақылау жасалады. Нысанішілік және нысанаралық бақылау кезінде қателер табылған жағдайда ақпараттық жүйе есептілікті қабылдамайды.
4. Есептілікті қалыптастыру мақсатында шетел валютасындағы активтер мен міндеттемелер есепті күнге "Валюта айырбастаудың нарықтық бағамын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 26 қыркүйектегі № 56 және Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 544 бірлескен қаулысында мен бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36983 болып тіркелген) белгіленген тәртіпке сәйкес айқындалған валюта айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта есептеліп, көрсетіледі.
5. "Резидент" және "бейрезидент" деген ұғымдар "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндерде пайдаланылады.
6. Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында – теңгемен көрсетіледі.
7. Есептілікті жасаған кезде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Есепте 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
8. Есептіліктегі деректердің толықтығы мен дәйектілігін коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам қамтамасыз етеді.

9. Отчетность, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
10. В случае отсутствия сведений отчетность представляется с нулевыми значениями.
Глава 2. Порядок представления отчетности
11. Коллекторское агентство ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в территориальный филиал Национального Банка (по месту своего нахождения):
1) отчет о количестве договоров о досудебном взыскании задолженности и уступки права требования по форме согласно приложению 1 к Правилам;
2) отчет о принятых в работу займах (микрокредитах) по форме согласно приложению 2 к Правилам;
3) отчет о принятых в работу займах (микрокредитах) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов по форме согласно приложению 3 к Правилам;
4) отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам) по форме согласно приложению 4 к Правилам;
5) отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов по форме согласно приложению 5 к Правилам;
6) отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам), по которым была проведена реструктуризация по форме согласно приложению 6 к Правилам;
7) отчет о структуре обязательств в разрезе кредиторов по форме согласно приложению 7 к Правилам;
8) отчет об основных финансовых показателях коллекторского агентства по форме согласно приложению 8 к Правилам;
9) отчет о результатах урегулирования задолженности физических лиц по форме согласно приложению 9 к Правилам.
Приложение 1
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о количестве договоров о досудебном взыскании задолженности и уступки права требования
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: КА_2.1_3.1
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: коллекторское агентство
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ____________________________
Метод сбора: в электронном виде
количество (единиц)
Наименование
Банки второго уровня
Микрофинансовые организации
Ломбарды
Кредитные товарищества
1
2
3
4
5
6
1
Договоры, предметом которых является оказание услуг кредитору по досудебному взысканию и урегулированию задолженности, а также по сбору информации, связанной с задолженностью (далее – договоры о досудебном взыскании задолженности)
1.1
Договоры о досудебном взыскании задолженности, заключенные на начало отчетного периода
1.2
Договоры о досудебном взыскании задолженности, заключенные в отчетном периоде
1.3
Договоры о досудебном взыскании задолженности, расторгнутые в отчетном периоде
1.4
Договоры о досудебном взыскании задолженности, по которым работа завершена в отчетном периоде
1.5
Договоры о досудебном взыскании задолженности, действующие на конец отчетного периода
2
Договоры, содержащие условия перехода права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к коллекторскому агентству (далее – договоры уступки права требования)
2.1
Договоры уступки права требования, заключенные на начало отчетного периода
2.2
Договоры уступки права требования, заключенные в отчетном периоде
2.3
Договоры уступки права требования, которые расторгнуты и (или) уступлены иному лицу в отчетном периоде
2.4
Договоры уступки права требования, исполненные в отчетном периоде
2.5
Договоры уступки права требования на конец отчетного периода
продолжение таблицы:
Организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций
Коллекторское агентство или организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня
Прочие организации
Индивидуальные предприниматели
Физические лица
7
8
9
10
11
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о количестве договоров о досудебном взыскании задолженности и уступки права требования".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о количестве договоров
о досудебном взыскании
задолженности и уступки
права требования"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о количестве договоров о досудебном взыскании задолженности и уступки права требования
(индекс – КА_2.1_3.1, периодичность – ежеквартальная)

9. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
10. Мәліметтер болмаған жағдайда есептілік нөлдік мәндермен ұсынылады.
2-тарау. Есептілікті ұсыну тәртібі
11. Коллекторлық агенттік Ұлттық Банктің аумақтық филиалына (өзінің орналасқан жері бойынша) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей мыналарды:
1) Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берешекті сотқа дейін өндіріп алу және талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны туралы есепті;
2) Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есепті;
3) Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есепті;
4) Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есепті;
5) Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есепті;
6) Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта құрылымдау жүргізілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есепті;
7) Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиторлар бөлігінде міндеттемелердің құрылымы туралы есепті;
8) Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коллекторлық агенттіктің негізгі қаржылық көрсеткіштері туралы есепті;
9) Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жеке тұлғалардың берешегін реттеу нәтижелері туралы есепті ұсынады.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: берешекті сотқа дейін өндіріп алу және талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КА_2.1_3.1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: коллекторлық агенттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:___________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
саны (бірлік)
Атауы
Екінші деңгейдегі банктер
Микроқаржы ұйымдары
Ломбардтар
Кредиттік серіктестіктер
1
2
3
4
5
6
1
Кредиторға берешекті сотқа дейін өндіріп алу және реттеу бойынша, сондай-ақ берешекке байланысты ақпаратты жинау бойынша қызметтер көрсету нысанасы болып табылатын шарттар (бұдан әрі – берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар)
1.1
Есепті кезеңнің басында жасалған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар
1.2
Есепті кезеңде жасалған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар
1.3
Есепті кезеңде бұзылған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар
1.4
Есепті кезеңде олар бойынша жұмыс аяқталған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар
1.5
Есепті кезеңнің соңында қолданылатын берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар
2
Банктік қарыз шарттары немесе коллекторлық агенттікке микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтың (талаптың) ауысу талаптары қамтылатын шарттар (бұдан әрі – талап ету құқығын басқаға беру шарттары)
2.1
Есепті кезеңнің басында жасалған талап ету құқығын басқаға беру шарттары
2.2
Есепті кезеңде жасалған талап ету құқығын басқаға беру шарттары
2.3
Есепті кезеңде бұзылған және (немесе) өзге де тұлғаға берілген талап ету құқығын басқаға беру шарттары
2.4
Есепті кезеңде орындалған талап ету құқығын басқаға беру шарттары
2.5
Есепті кезеңнің соңындағы талап ету құқығын басқаға беру шарттары
кестенің жалғасы:
Банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар
Коллекторлық агенттік немесе екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым
Басқа да ұйымдар
Дара кәсіпкерлер
Жеке тұлғалар
7
8
9
10
11
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ __________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "______" ______________
Ескертпе: нысан "Берешекті сотқа дейін өндіріп алу және талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Берешекті сотқа дейін өндіріп
алу және талап ету құқығын
басқаға беру шарттарының саны
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Берешекті сотқа дейін өндіріп алу және талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны туралы есеп (индексі – КА_2.1_3.1, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о количестве договоров о досудебном взыскании задолженности и уступки права требования" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются в количестве (единиц).
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по договорам, заключенным с кредиторами, предметом которых является оказание услуг кредитору по досудебному взысканию и урегулированию задолженности и сбору информации, связанной с задолженностью (далее – договоры о досудебном взыскании задолженности), а также по договорам, содержащим условия перехода права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к коллекторскому агентству (далее – договоры уступки права требования).
6. В строке 1.1 таблицы указывается количество договоров о досудебном взыскании задолженности, заключҰнных коллекторским агентством с кредиторами на начало отчетного периода.
7. В строке 1.2 таблицы указывается количество договоров о досудебном взыскании задолженности, заключҰнных коллекторским агентством с кредиторами в течение отчетного периода.
8. В строке 1.3 таблицы указывается количество договоров о досудебном взыскании задолженности, расторгнутых в отчетном периоде.
9. В строке 1.4 таблицы указывается количество договоров о досудебном взыскании задолженности, по которым работа завершена в отчетном периоде.
10. В строке 1.5 таблицы указывается количество договоров о досудебном взыскании задолженности, заключенных коллекторским агентством с кредиторами, по которым работа о досудебном взыскании задолженности не завершена на конец отчетного периода.
11. В строке 2.1 таблицы указывается количество договоров уступки права требования, заключенных коллекторским агентством с кредиторами на начало отчетного периода.
12. В строке 2.2 таблицы указывается количество договоров уступки права требования, заключенных коллекторским агентством с кредиторами в отчетном периоде.
13. В строке 2.3 таблицы указывается количество договоров уступки права требования, которые расторгнуты и (или) уступлены иному лицу в отчетном периоде.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Берешекті сотқа дейін өндіріп алу және талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер санымен (бірліктер) көрсетіледі.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған Нысан электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда кредиторлармен жасалған, кредиторға берешекті сотқа дейін өндіріп алу мен реттеу және берешекке байланысты ақпаратты жинау бойынша қызметтер көрсету нысанасы болып табылатын шарттар (бұдан әрі – берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттар) бойынша, сондай-ақ банктік қарыз шарттары немесе коллекторлық агенттікке микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтың (талаптың) ауысу талаптары қамтылатын шарттар (бұдан әрі – талап ету құқығын басқаға беру шарттары) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
6. Кестенің 1.1-жолында коллекторлық агенттік есепті кезеңнің басында кредиторлармен жасасқан берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттардың саны көрсетіледі.
7. Кестенің 1.2-жолында коллекторлық агенттік есепті кезең ішінде кредиторлармен жасасқан берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттардың саны көрсетіледі.
8. Кестенің 1.3-жолында есепті кезеңде бұзылған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттардың саны көрсетіледі.
9. Кестенің 1.4-жолында есепті кезеңде олар бойынша жұмыс аяқталған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттардың саны көрсетіледі.
10. Кестенің 1.5-жолында коллекторлық агенттік кредиторлармен жасасқан, есепті кезеңнің соңында берешекті сотқа дейін өндіріп алу жұмысы аяқталмаған берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарттардың саны көрсетіледі.
11. Кестенің 2.1-жолында коллекторлық агенттік есепті кезеңнің басында кредиторлармен жасасқан талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны көрсетіледі.
12. Кестенің 2.2-жолында коллекторлық агенттік есепті кезеңде кредиторлармен жасасқан талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны көрсетіледі.
13. Кестенің 2.3-жолында есепті кезеңде бұзылған және (немесе) өзге де тұлғаға берілген талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны көрсетіледі.

14. В строке 2.4 таблицы указывается количество договоров уступки права требования, исполненных в отчетном периоде.
15. В строке 2.5 таблицы указывается количество договоров уступки права требования на конец отчетного периода.
16. В случае, если задолженность принята на досудебное взыскание или по договору уступки права требования от банка второго уровня, организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, другого коллекторского агентства или организации, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня, то количество таких договоров указывается в соответствующих графах – "банки второго уровня", "организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций", "коллекторское агентство или организация, специализирующаяся на улучшении качества кредитных портфелей банков второго уровня", от микрофинансовой организации – в графе "микрофинансовые организации", от ломбардов – в графе "ломбарды", от кредитных товариществ – в графе "кредитные товарищества", от индивидуальных предпринимателей – в графе "индивидуальные предприниматели", от физических лиц (за исключением индивидуальных предпринимателей) – в графе "физические лица", по иным займам – в графе "прочие организации".
17. В случае отсутствия сведений Форма предоставляется с нулевыми значениями.
Приложение 2
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о принятых в работу займах (микрокредитах)

14. Кестенің 2.4-жолында есепті кезеңде орындалған талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны көрсетіледі.
15. Кестенің 2.5-жолында есепті кезеңнің соңында талап ету құқығын басқаға беру шарттарының саны көрсетіледі.
16. Егер берешек екінші деңгейдегі банктен, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымнан, басқа коллекторлық агенттіктен немесе екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйымнан сотқа дейін өндіріп алуға немесе талап ету құқығын басқаға беру шарты бойынша қабылданса, онда осындай шарттардың саны "екінші деңгейдегі банктер", "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар", "коллекторлық агенттік немесе екінші деңгейдегі банктердің кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйым" тиісті бағандарында, микроқаржы ұйымынан – "микроқаржы ұйымдары" бағанында, ломбардтардан – "ломбардтар" бағанында, кредиттік серіктестіктерден – "кредиттік серіктестіктер" бағанында, дара кәсіпкерлерден – "дара кәсіпкерлер" бағанында, жеке тұлғалардан – (дара кәсіпкерлерді қоспағанда) – "жеке тұлғалар" бағанында, өзге де қарыздар бойынша "басқа да ұйымдар" бағанында көрсетіледі.
17. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп

(индекс – КА_2.2, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о принятых в работу займах (микрокредитах)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются: суммы – в тысячах тенге, количество – в единицах.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме заполняются сведения о задолженности, принятой коллекторскими агентствами в работу в разрезе типов субъектов (юридические лица, индивидуальные предприниматели, физические лица (за исключением индивидуальных предпринимателей)) и количества дней просроченной задолженности.
6. Количество дней просроченной задолженности необходимо отражать накопительно с учетом просроченной задолженности заемщика перед первичным кредитором.
7. Группировку типов кредиторов, с которыми заключен договор на оказание услуг, в частности, банки второго уровня (далее – БВУ), микрофинансовые организации (далее – МФО), ломбарды, кредитные товарищества (далее – КТ), организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – ООВБО), необходимо осуществлять в строгом соответствии с действующими лицензиями на осуществление соответствующих видов деятельности согласно реестрам выданных лицензий, размещаемых на официальном интернет ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – Агентство).
8. В графе "Иные финансовые организации" отражаются сведения по КТ, ломбардам, ООВБО.
9. В графе "Прочие нефинансовые организации" отражаются сведения по финансовым организациям, у которых отозваны лицензии на осуществление соответствующих видов деятельности, а также по кредиторам, не относящимся к финансовым организациям. Реестр отозванных лицензий размещается на официальном интернет ресурсе Агентства.
10. В случае, если договор заключен с другим коллекторским агентством или организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей БВУ, то сведения по договорам банковского займа указываются в соответствующих графах по типу первичного кредитора заемщика: "банки второго уровня", "микрофинансовые организации", "иные финансовые организации", "прочие нефинансовые организации".

Жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп (индексі – КА_2.2, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер: сомасы – мың теңгемен, саны – бірлікпен көрсетіледі.
500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1 000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған Нысан электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда коллекторлық агенттіктер субъектілер типтері (заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер, жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлерді қоспағанда)) және мерзімі өткен берешек күндерінің саны бойынша жұмысқа қабылдаған берешегі туралы мәліметтер толтырылады.
6. Мерзімі өткен берешек күндерінің санын қарыз алушының бастапқы кредитор алдындағы мерзімі өткен берешегін ескере отырып, жинақтап көрсету қажет.
7. Қызмет көрсетуге шарт жасалған кредиторлар типтерін, атап айтқанда, екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), микроқаржы ұйымдары (бұдан әрі – МҚҰ), ломбардтар, кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КС), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – БОЖТҰ) топтастыру Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) ресми интернет-ресурсында орналастырылатын берілген лицензиялардың тізілімдеріне сәйкес қызметтің тиісті түрлерін жүзеге асыруға берілген қолданыстағы лицензияларға қатаң түрде сәйкес жүзеге асырылуы қажет.
8. "Өзге қаржы ұйымдары" бағанында КС, ломбардтар, БОЖТҰ бойынша мәліметтер көрсетіледі.
9. "Басқа да қаржылық емес ұйымдар" бағанында тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиялары кері қайтарылып алынған қаржы ұйымдары бойынша, сондай-ақ қаржы ұйымдарына жатпайтын кредиторлар бойынша мәліметтер көрсетіледі. Кері қайтарып алынған лицензиялардың тізілімі Агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Егер шарт басқа коллекторлық агенттікпен немесе ЕДБ кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйыммен жасалған жағдайда, онда банктік қарыз шарттары бойынша мәліметтер қарыз алушының бастапқы кредиторының типі бойынша тиісті бағандарда көрсетіледі: "екінші деңгейдегі банктер", "микроқаржы ұйымдары", "өзге де қаржы ұйымдары", "басқа да қаржылық емес ұйымдар".

11. Филиалы финансовых организаций необходимо группировать согласно типу кредитора головной организации.
12. В строке 1 отражается сумма значений строк 1.1, 1.2 и 1.3.
13. В строках 1.3, 2.3, 3.3, 4.3, 5.3, 6.3 отражаются сведения по задолженности физических лиц, не зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя.
14. В строке 2 отражается сумма значений строк 2.1, 2.2 и 2.3.
15. В строке 3 отражается сумма значений строк 3.1, 3.2 и 3.3.
16. В строке 4 отражается сумма значений строк 4.1, 4.2 и 4.3.
17. В строке 5 отражается сумма значений строк 5.1, 5.2 и 5.3.
18. В строке 6 отражается сумма значений строк 6.1, 6.2 и 6.3.
19. В каждой графе строки 6.1, кроме граф 9, 16, 23, 30 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 6.1.1, 6.1.2 и 6.1.3 этой же графы.
20. В каждой графе строки 6.2, кроме граф 9, 16, 23, 30 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 6.2.1, 6.2.2 и 6.2.3 этой же графы.
21. В каждой графе строки 6.3, кроме граф 9, 16, 23, 30 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 6.3.1, 6.3.2 и 6.3.3 этой же графы.
22. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 3
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о принятых в работу займах (микрокредитах) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: КА_2.4
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: коллекторское агентство
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ____________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование кредитора
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица) или индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, при наличии)
1
2
3
1
Банки второго уровня
1.1
Справочник юридических лиц
2
Микрофинансовые организации
2.1
Справочник юридических лиц
3
Иные финансовые организации
3.1
Справочник юридических лиц
4
Прочие нефинансовые организации
4.1
Справочник юридических лиц, Справочник физических лиц
5
Итого
продолжение таблицы:
Юридические лица
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
Индивидуальные предприниматели
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
Физические лица
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
18
19
20
21
22
23
24
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о принятых в работу займах (микрокредитах) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных на безвозмездной основе
"Отчет о принятых в работу
займах (микрокредитах)
на конец отчетного периода
в разрезе кредиторов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о принятых в работу займах (микрокредитах) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов
(индекс – КА_2.4, периодичность – ежеквартальная)

11. Қаржы ұйымдарының филиалдарын бас ұйымның кредиторы типіне сәйкес топтастыру қажет.
12. 1-жолда 1.1, 1.2 және 1.3-жолдардың мәндерінің сомасы көрсетіледі.
13. 1.3, 2.3, 3.3, 4.3, 5.3, 6.3-жолдарда дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғалардың берешегі бойынша мәліметтер көрсетіледі.
14. 2-жолда 2.1, 2.2 және 2.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
15. 3-жолда 3.1, 3.2 және 3.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
16. 4-жолда 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 5-жолда 5.1, 5.2 және 5.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. 6-жолда 6.1, 6.2 және 6.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 9, 16, 23, 30-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 6.1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 6.1.1, 6.1.2 және 6.1.3-жолдар мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 9, 16, 23, 30-бағандардан ("Бiрегей қарыз алушылардың саны, бiрлiк") басқа, 6.2-жолдың әрбiр бағанында осы бағанның 6.2.1, 6.2.2 және 6.2.3-жолдар мәндерiнiң қосындысы көрсетiледi.
21. 9, 16, 23, 30-бағандардан ("Бiрегей қарыз алушылардың саны, бiрлiк") басқа, 6.3-жолдың әрбiр бағанында осы бағанның 6.3.1, 6.3.2 және 6.3.3-жолдар мәндерiнiң қосындысы көрсетiледi.
22. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәнмен көрсетіледі.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КА_2.4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: коллекторлық агенттіктер
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) жұмыс күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Кредитордың атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін, болған жағдайда)
1
2
3
1
Екінші деңгейдегі банктер
1.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы
2
Микроқаржы ұйымдары
2.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы
3
Өзге де қаржы ұйымдары
3.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы
4
Басқа да қаржылық емес ұйымдар
4.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы, Жеке тұлғалардың анықтамалығы
5
Жиыны
кестенің жалғасы:
Заңды тұлғалар
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылардың саны
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
Дара кәсіпкер
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылардың саны
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
Жеке тұлғалар
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылардың саны
18
19
20
21
22
23
24
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиторлар бөлігінде есепті
кезеңнің соңында жұмыс
істеуге қабылданған
қарыздар (микрокредиттер)
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп (индексі – КА_2.4, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о принятых в работу займах (микрокредитах) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются: суммы – в тысячах тенге, количество – в единицах.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по задолженности, принятой коллекторскими агентствами в работу в разрезе кредиторов с указанием наименования каждого кредитора – банков второго уровня (далее – БВУ), микрофинансовых организаций (далее – МФО), иных финансовых организаций (ломбарды, кредитные товарищества (далее – КТ), организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – ООВБО)), прочих нефинансовых организаций. Если кредитором является физическое лицо, указываются фамилия, имя и отчество (при его наличии).
6. В графе 2 таблицы отражается наименование кредитора, с которым заключен договор, предметом которого является оказание услуг кредитору по досудебному взысканию и урегулированию задолженности, а также по сбору информации, связанной с задолженностью (далее – договор о досудебном взыскании задолженности), на конец отчетного периода в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций и прочих нефинансовых организаций, автоматически при выборе Бизнес-идентификационного номера юридического лица (далее – БИН) из справочника "Справочник юридических лиц", индивидуального идентификационного номера физического лица (далее – ИИН) – из справочника "Справочник физических лиц", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 3 значения БИН (для юридического лица) или ИИН (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, при наличии) выбираются из справочников "Справочник юридических лиц" и "Справочник физических лиц", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында жұмыс істеуге қабылданған қарыздар (микрокредиттер) туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер: сомасы – мың теңгемен, саны – бірлікпен көрсетіледі.
500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функцияcы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда әрбір кредитордың – екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ), микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрі – МҚҰ), өзге де қаржы ұйымдарының (ломбардтардың, кредиттік серіктестіктердің (бұдан әрі – КС), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі – БОЖТЖҰ)), өзге де қаржылық емес ұйымдардың атауын көрсете отырып, кредиторлар бойынша коллекторлық агенттіктер жұмысқа қабылдаған берешек бойынша мәліметтер көрсетіледі. Егер кредитор жеке тұлға болса, тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) көрсетіледі.
6. Кестенің 2-бағанында Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған заңды тұлғаның Бизнес-сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН) "Заңды тұлғалар анықтамалығы" анықтамалығынан, жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) "Жеке тұлғалар анықтамалығы" анықтамалығынан таңдаған кезде автоматты түрде екінші деңгейдегі банктердің, микроқаржы ұйымдарының, өзге де қаржы ұйымдарының және өзге де қаржылық емес ұйымдардың бөлігінде есепті кезеңнің соңына берешекті сотқа дейінгі өндіріп алу және берешекті реттеу, сондай-ақ берешекке байланысты ақпаратты жинау бойынша кредиторға қызмет көрсету нысанасы болып табылатын шарт (бұдан әрі – берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарт) жасалған кредитордың атауы көрсетіледі.
7. 3-бағанда БСН (заңды тұлға үшін) немесе ЖСН (жеке тұлға, оның ішінде, бар болса, жеке кәсіпкер үшін) мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Заңды тұлғалар анықтамалығы" және "Жеке тұлғалар анықтамалығы" анықтамалықтарынан таңдап алынады.

8. Группировку типов кредиторов, с которыми заключен договор о досудебном взыскании задолженности, в частности, БВУ, МФО, ломбарды, КТ, ООВБО, необходимо осуществлять в строгом соответствии с действующими лицензиями на осуществление соответствующих видов деятельности согласно реестрам выданных лицензий, размещаемых на официальном интернет ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – Агентство).
9. В разделе "Иные финансовые организации" отражаются сведения по КТ, ломбардам, ООВБО.
В разделе "Прочие нефинансовые организации" отражаются сведения по финансовым организациям, у которых отозваны лицензии на осуществление соответствующих видов деятельности, а также по кредиторам, не относящимся к финансовым организациям. Реестр отозванных лицензий размещается на официальном интернет ресурсе Агентства.
10. В случае, если договор заключен с другим коллекторским агентством или организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей БВУ, то сведения по договорам банковского займа (микрокредита) указываются в соответствующих разделах по типу первичного кредитора заемщика: "банки второго уровня", "микрофинансовые организации", "иные финансовые организации", "прочие нефинансовые организации".
11. Филиалы финансовых организаций необходимо группировать согласно типу кредитора головной организации.
12. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22 таблицы отражаются сведения о сумме принятой в работу задолженности по состоянию на конец отчетного периода, в том числе суммы основного долга и (или) начисленного вознаграждения, неустойки (штраф, пеня), комиссии, иной начисленной задолженности, в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций и прочих нефинансовых организаций.
13. В графах 9, 16, 23 таблицы отражаются сведения о количестве договоров займа (микрокредита), займы (микрокредиты) которых приняты в работу, на конец отчетного периода, в том числе: юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и физических лиц (без учета индивидуальных предпринимателей), в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций и прочих нефинансовых организаций.
14. В графах 10, 17, 24 таблицы отражаются сведения о количестве уникальных заемщиков, займы (микрокредиты) которых приняты в работу, на конец отчетного периода, в том числе: юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и физических лиц (без учета индивидуальных предпринимателей), в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций и прочих нефинансовых организаций.

8. Берешекті сотқа дейін өндіріп алу туралы шарт жасалған кредиторлар типтерін, атап айтқанда ЕДБ, МҚҰ, ломбардтар, КС, БОЖТЖҰ топтастыруды Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) ресми интернет-ресурсында орналастырылатын берілген лицензиялардың тізілімдеріне сәйкес қызметтің тиісті түрлерін жүзеге асыруға қолданыстағы лицензияларға қатаң сәйкестікте жүзеге асыру қажет.
9. Өзге қаржы ұйымдары бөлімінде КС, ломбардтар, БОЖТЖҰ бойынша мәліметтер көрсетіледі.
"Өзге қаржылық емес ұйымдар" бөлімінде тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға лицензиялары кері қайтарып алынған қаржы ұйымдары бойынша, сондай-ақ қаржы ұйымдарына жатпайтын кредиторлар бойынша мәліметтер көрсетіледі. Кері қайтарып алынған лицензиялардың тізілімі Агенттіктің ресми интернет-ресурсында орналастырылады.
10. Егер шарт басқа коллекторлық агенттікпен немесе ЕДБ кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға маманданған ұйыммен жасалған жағдайда, банктік қарыз (микрокредит) шарттары бойынша мәліметтер қарыз алушының бастапқы кредиторының түрі бойынша: "екінші деңгейдегі банктер", "микроқаржы ұйымдары", "өзге қаржы ұйымдары", "өзге де қаржылық емес ұйымдар" тиісті бөлімдерде көрсетіледі.
11. Қаржы ұйымдарының филиалдарын бас ұйымның кредитор типіне сәйкес топтастыру қажет.
12. Кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22-бағандарында есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жұмысқа қабылданған берешек сомасы туралы мәліметтер, оның ішінде екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге де қаржы ұйымдары мен басқа да қаржылық емес ұйымдар бөлінісінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге де есептелген берешек сомасы көрсетіледі.
13. Кестенің 9, 16, 23-бағандарында екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге де қаржы ұйымдары мен басқа да қаржылық емес ұйымдар бөлінісінде есепті кезеңнің соңында оның ішінде: заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және жеке тұлғалардың (дара кәсіпкерлерді есептемегенде) қарыздары (микрокредиттері) жұмысқа қабылданған қарыз (микрокредит) шарттарының саны туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. Кестенің 10, 17, 24-бағандарында екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге де қаржы ұйымдары мен басқа да қаржылық емес ұйымдар бөлінісінде есепті кезеңнің соңында оның ішінде: заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің және жеке тұлғалардың (дара кәсіпкерлерді есептемегенде) қарыздары (микрокредиттері) жұмысқа қабылданған бірегей қарыз алушылардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі.

15. Договоры займа (микрокредита) включают договоры банковского займа, договоры о предоставлении микрокредита и иные займы при наличии.
16. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 4
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам)

15. Қарыз (микрокредит) шарттары банктік қарыз шарттарын, микрокредит беру туралы шарттарды және болған жағдайда өзге де қарыздарды қамтиды.
16. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп

(индекс – КА_3.2, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам)" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются: суммы – в тысячах тенге, количество – в единицах.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения о задолженности по договорам, содержащим условия перехода права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к коллекторскому агентству (далее – договоры уступки права требования), в разрезе типов субъектов (юридические лица, индивидуальные предприниматели, физические лица), количества дней просроченной задолженности, сгруппированных по типам кредиторов (банки второго уровня, микрофинансовые организации, иные финансовые организации, прочие нефинансовые организации, физические лица, в том числе индивидуальные предприниматели).
6. Группировка по количеству просроченных дней в каждом разделе Формы определяется, исходя из фактически начисленных дней на момент совершения той и иной операции (фиксируются значения на момент приобретения, на момент погашения и так далее).
Количество дней просроченной задолженности необходимо отражать накопительно с учетом просроченной задолженности заемщика перед первичным кредитором.
7. Группировку типов кредиторов, с которыми заключен договор уступки права требования, в частности, банки второго уровня (далее – БВУ), микрофинансовые организации (далее – МФО), ломбарды, кредитные товарищества (далее – КТ), организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – ООВБО), необходимо осуществлять в строгом соответствии с действующими лицензиями на осуществление соответствующих видов деятельности согласно реестрам выданных лицензий, размещаемых на официальном интернет ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.

Қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп (индексі – КА_3.2, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер: сомасы – мың теңгемен, саны бірлікпен көрсетіледі.
500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда субъектілердің типтері (заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер, жеке тұлғалар), кредиторлардың типтері (екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге қаржы ұйымдары, басқа да қаржылық емес ұйымдар, жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер) бойынша топтастырылған мерзімі өткен берешек күндерінің саны бөлінісінде банктік қарыз шарттары немесе коллекторлық агенттікке микрокредит беру туралы шарттар бойынша құқықтың (талаптың) өту талаптары қамтылған шарттар (бұдан әрі – талап ету құқығын басқаға беру шарттары) бойынша берешек туралы мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанның әрбір бөлімінде мерзімі өткен күндер саны бойынша топтастыру бір операцияны жасау кезінде нақты есептелген күндер негізге алына отырып айқындалады (иелену кезіндегі, өтеу кезіндегі және т.б. мәндер тіркеледі).
Мерзімі өткен берешек күндерінің саны қарыз алушының бастапқы кредитор алдындағы мерзімі өткен берешегі ескеріле отырып, жинақтап көрсетілуі қажет.
7. Талап ету құқығын басқаға беру шарты жасалған кредиторлардың типтерін, атап айтқанда, екінші деңгейдегі банктерді (бұдан әрі – ЕДБ), микроқаржы ұйымдарын (бұдан әрі – МҚҰ), ломбардтарды, кредиттік серіктестіктерді (бұдан әрі – КС), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарды (бұдан әрі – БОТЖҰ) топтастыруды Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет ресурсында орналастырылатын берілген лицензиялардың тізілімдеріне сәйкес тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияларға қатаң сәйкестікте жүзеге асыру қажет.

8. В графе "Иные финансовые организации" отражаются сведения по КТ и ломбардам.
9. В графе "Прочие нефинансовые организации" отражаются сведения по финансовым организациям, у которых отозваны лицензии на осуществление соответствующих видов деятельности, а также по кредиторам, не относящимся к финансовым организациям, за исключением физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей.
10. В случае, если договор уступки права требования заключен с другим коллекторским агентством или организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей БВУ, то сведения по договорам банковского займа (микрокредита) указываются в соответствующих графах по типу первичного кредитора заемщика: "банки второго уровня", "микрофинансовые организации", "организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций", "иные финансовые организации", "прочие нефинансовые организации", "физические лица, в том числе индивидуальные предприниматели".
11. Филиалы финансовых организаций необходимо группировать согласно типу кредитора головной организации.
12. В строке 1 таблицы отражается остаток задолженности по приобретенным правам требования на начало отчетного периода в рамках договоров уступки права требования, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штраф, пеня), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
13. В каждой графе строки 1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1, 1.2 и 1.3 этой же графы.
14. В строках 1.1, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1, 7.1, 9.1 отражаются сведения по задолженности физических лиц, не зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя.
15. В каждой графе строки 1.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.1.7 этой же графы.
16. В каждой графе строки 1.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 1.2.6, 1.2.7 этой же графы.
17. В каждой графе строки 1.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 1.3.6, 1.3.7 этой же графы.
18. В строке 2 таблицы отражается сумма приобретенных в течение отчетного периода прав требования в рамках договоров уступки прав требования, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.

8. "Өзге қаржы ұйымдары" бағанында КС мен ломбардтар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
9. "Басқа да қаржылық емес ұйымдар" бағанында жеке тұлғаларды, оның ішінде дара кәсіпкерлерді қоспағанда, тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиялары кері қайтарып алынған қаржы ұйымдары бойынша, сондай-ақ қаржы ұйымдарына жатпайтын кредиторлар бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. Талап ету құқығын басқаға беру шарты басқа коллекторлық агенттікпен немесе ЕДБ кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйыммен жасалған жағдайда, банктік қарыз (микрокредит) шарттары бойынша мәліметтер қарыз алушының бастапқы кредиторының типі бойынша мынадай: "екінші деңгейдегі банктер", "микроқаржы ұйымдары", "банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдары" "өзге қаржы ұйымдары", "басқа да қаржылық емес ұйымдар", "жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер" деген тиісті бағандарда көрсетіледі.
11. Қаржы ұйымдарының филиалдарын бас ұйым кредиторының типіне сәйкес топтастыру қажет.
12. Кестенің 1-жолында талап ету құқығын басқаға беру шарттары шеңберінде есепті кезеңнің басында иеленген талап ету құқықтары бойынша берешек қалдығы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.
13. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 1.1, 1.2 және 1.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
14. 1.1, 2.1, 3.1, 4.1, 5.1, 6.1, 7.1, 9.1-жолдарда дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғалардың берешегі бойынша мәліметтер көрсетіледі.
15. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 1.1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.1.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
16. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 1.2-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 1.2.6, 1.2.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 1.3-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 1.3.6, 1.3.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. Кестенің 2-жолында талап ету құқықтарын беру шарттары шеңберінде есепті кезең ішінде иеленген талап ету құқықтарының сомасы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.

19. В каждой графе строки 2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1, 2.2 и 2.3 этой же графы.
20. В каждой графе строки 2.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.5, 2.1.6 этой же графы.
21. В каждой графе строки 2.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6 этой же графы.
22. В каждой графе строки 2.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5, 2.3.6 этой же графы.
23. В строке 3 отражается фактическая стоимость приобретенной в отчетном периоде задолженности (по основному долгу и начисленному вознаграждению) с учетом дисконта в отчетном периоде в разрезе типов кредиторов.
24. В каждой графе строки 3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 3.1, 3.2 и 3.3 этой же графы.
25. В каждой графе строки 3.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6 этой же графы.
26. В каждой графе строки 3.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6 этой же графы.
27. В каждой графе строки 3.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.6 этой же графы.
28. В строке 4 таблицы отражается сумма погашенной задолженности в течение отчетного периода, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
29. В каждой графе строки 4, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 4.1, 4.2 и 4.3 этой же графы.
30. В каждой графе строки 4.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4, 4.1.5, 4.1.6, 4.1.7 этой же графы.

19. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 2-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 2.1, 2.2 және 2.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 2.1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3, 2.1.4, 2.1.5, 2.1.6-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
21. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 2.2-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
22. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 2.3-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5, 2.3.6-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
23. 3-жолда кредиторлардың типтері бөлінісінде есепті кезеңдегі дисконт ескеріле отырып, есепті кезеңде иеленген берешектің (негізгі борыш және есептелген сыйақы бойынша) нақты құны көрсетіледі.
24. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 3-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 3.1, 3.2 және 3.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
25. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 3.1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 3.1.1, 3.1.2, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.5, 3.1.6-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
26. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 3.2-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 3.2.1, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.5, 3.2.6-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
27. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 3.3-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 3.3.1, 3.3.2, 3.3.3, 3.3.4, 3.3.5, 3.3.6-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
28. Кестенің 4-жолында есепті кезең ішінде өтелген берешек сомасы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.
29. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 4-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 4.1, 4.2 және 4.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
30. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 4.1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 4.1.1, 4.1.2, 4.1.3, 4.1.4, 4.1.5, 4.1.6, 4.1.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

31. В каждой графе строки 4.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 4.2.1, 4.2.2, 4.2.3, 4.2.4, 4.2.5, 4.2.6, 4.2.7 этой же графы.
32. В каждой графе строки 4.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 4.3.4, 4.3.5, 4.3.6, 4.3.7 этой же графы.
33. В строке 5 таблицы отражается сумма задолженности, частично или полностью прощенной (списанной) в отчетном периоде, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
34. В строках 4 и 5 отражается общая погашенная, частично или полностью прощенная (списанная) в отчетном периоде задолженность, в том числе задолженность, отраженная в строке 10.
35. В каждой графе строки 5, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 5.1, 5.2 и 5.3.
36. В каждой графе строки 5.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3 этой же графы.
37. В каждой графе строки 5.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.4, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7 этой же графы.
38. В каждой графе строки 5.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 5.3.1, 5.3.2, 5.3.3, 5.3.4., 5.3.5, 5.3.6, 5.3.7 этой же графы.
39. В строке 6 таблицы отражается сумма задолженности, которая возвращена обратно кредитору (отозвана кредитором) в отчетном периоде, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
40. В каждой графе строки 6, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 6.1, 6.2 и 6.3 этой же графы.
41. В строке 7 таблицы отражается сумма задолженности, которая продана (переуступлена) третьим лицам в отчетном периоде, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.

31. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 4.2-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 4.2.1, 4.2.2, 4.2.3, 4.2.4, 4.2.5, 4.2.6, 4.2.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
32. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 4.3-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 4.3.1, 4.3.2, 4.3.3, 4.3.4, 4.3.5, 4.3.6, 4.3.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
33. Кестенің 5-жолында есепті кезеңде ішінара немесе толық кешірілген (есептен шығарылған) берешек сомасы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.
34. 4 және 5-жолдарда есепті кезеңде жалпы өтелген, ішінара немесе толық кешірілген (есептен шығарылған) берешек, оның ішінде 10-жолда көрсетілген берешек көрсетіледі.
35. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 5-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
36. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 5.1-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 5.1.1, 5.1.2, 5.1.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
37. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 5.2-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 5.2.1, 5.2.2, 5.2.3, 5.2.4, 5.2.5, 5.2.6, 5.2.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
38. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 5.3-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 5.3.1, 5.3.2, 5.3.3, 5.3.4., 5.3.5, 5.3.6, 5.3.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
39. Кестенің 6-жолында есепті кезеңде кредиторға кері қайтарылған (кредитор кері қайтарып алған) берешек сомасы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.
40. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 6-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 6.1, 6.2 және 6.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
41. Кестенің 7-жолында есепті кезеңде үшінші тұлғаларға сатылған (берілген) берешек сомасы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.

42. В каждой графе строки 7, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 7.1, 7.2 и 7.3 этой же графы.
43. В строке 8 "Иная начисленная в отчетном периоде задолженность" и в графах 7, 14, 21, 28, 35 и 42 "Иная начисленная задолженность" всех строк отражается задолженность по дополнительно начисленным суммам, влияющим на изменение остатка задолженности заемщика (оценка имущества, судебные издержки, исполнительные надписи, прочие расходы).
44. В строке 9 таблицы отражается остаток задолженности по приобретенным правам требования на конец отчетного периода, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссий и иных платежей, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
Остаток задолженности по приобретенным правам требования на конец отчетного периода вычисляется по формуле: остаток задолженности на конец предыдущего квартала плюс новые, приобретенные в отчетном периоде, займы минус задолженность, которая возвращена обратно кредитору (отозвана кредитором) в отчетном периоде, задолженность, погашенная в отчетном периоде, задолженность, частично или полностью прощенная (списанная) в отчетном периоде, задолженность, которая продана (переуступлена) третьим лицам в отчетном периоде плюс/минус иные операции/дополнительные начисления, влияющие на остаток кредитного портфеля.
Краткосрочные кредиты, выданные на сумму 45 месячных расчетных показателей со сроком до 45 дней необходимо классифицировать как беззалоговые потребительские кредиты (микрокредиты) физических лиц.
45. В каждой графе строки 9, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.1, 9.2 и 9.3 этой же графы.
46. В каждой графе строки 9.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.1.1, 9.1.2, 9.1.3 этой же графы.
47. В каждой графе строки 9.1.1, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.1.1.1, 9.1.1.2, 9.1.1.3, 9.1.1.4, 9.1.1.5, 9.1.1.6, 9.1.1.7 этой же графы.
48. В каждой графе строки 9.1.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.1.2.1, 9.1.2.2, 9.1.2.3, 9.1.2.4, 9.1.2.5, 9.1.2.6, 9.1.2.7 этой же графы.
49. В каждой графе строки 9.1.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.1.3.1, 9.1.3.2, 9.1.3.3, 9.1.3.4, 9.1.3.5, 9.1.3.6, 9.1.3.7 этой же графы.

42. 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірлік") басқа, 7-жолдың әрбір бағанында осы бағанның 7.1, 7.2 және 7.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
43. "Есепті кезеңде есептелген өзге берешек" деген 8-жолда және барлық жолдың "Есептелген өзге берешек" деген 7, 14, 21, 28, 35 және 42-бағандарында қарыз алушы берешегі қалдығының өзгеруіне әсер ететін қосымша есептелген сома (мүлікті бағалау, сот шығасылары, атқарушылық жазбалар, басқа да шығыс) бойынша берешек көрсетіледі.
44. Кестенің 9-жолында есепті кезеңнің соңында иеленген талап ету құқықтары бойынша берешек қалдығы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.
Есепті кезеңнің соңында иеленген талап ету құқықтары бойынша берешек қалдығы мынадай формула бойынша есептеледі: алдыңғы тоқсанның соңындағы берешек қалдығы плюс есепті кезеңде иеленген жаңа қарыздар минус есепті кезеңде кредиторға қайтарылған (кредитор кері қайтарып алған) берешек, есепті кезеңде өтелген берешек, есепті кезеңде ішінара немесе толық кешірілген (есептен шығарылған) берешек, есепті кезеңде үшінші тұлғаларға сатылған (берілген) берешек плюс/минус кредиттік портфельдің балансына әсер ететін өзге операциялар/қосымша есептеулер.
45 күнге дейінгі мерзіммен 45 айлық есептік көрсеткіш сомасына берілген қысқа мерзімді кредиттерді жеке тұлғалардың кепілсіз тұтынушылық кредиттері (микрокредиттері) ретінде жіктеу қажет.
45. 9-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.1, 9.2 және 9.3-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
46. 9.1-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.1.1, 9.1.2, 9.1.3-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
47. 9.1.1-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.1.1.1, 9.1.1.2, 9.1.1.3, 9.1.1.4, 9.1.1.5, 9.1.1.6, 9.1.1.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
48. 9.1.2-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.1.2.1, 9.1.2.2, 9.1.2.3, 9.1.2.4, 9.1.2.5, 9.1.2.6, 9.1.2.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
49. 9.1.3-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.1.3.1, 9.1.3.2, 9.1.3.3, 9.1.3.4, 9.1.3.5, 9.1.3.6, 9.1.3.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

50. В каждой графе строки 9.2, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.2.1, 9.2.2, 9.2.3, 9.2.4, 9.2.5, 9.2.6, 9.2.7 этой же графы.
51. В каждой графе строки 9.3, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 9.3.1, 9.3.2, 9.3.3, 9.3.4, 9.3.5, 9.3.6, 9.3.7 этой же графы.
52. В строке 10 таблицы отражается объем погашенной и/или прощенной (списанной) задолженности, приобретенной в отчетном периоде, в том числе сумма основного долга, начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
В разделе 10 (строки 10, 10.1 и 10.2) отражаются сведения по полностью или частично погашенной, прощенной (списанной) в отчетном периоде задолженности, которая была приобретена в том же отчетном периоде.
53. В каждой графе строки 10, кроме граф 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 10.1, 10.2 этой же графы.
54. В графах 8, 15, 22, 29, 36, 43 таблицы отражаются сведения о количестве договоров займа (микрокредита), по которым уступленные права требования по договору займа (микрокредита) приобретены на конец отчетного периода, в том числе: юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и физических лиц (без учета индивидуальных предпринимателей), в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций, прочих нефинансовых организаций, физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей.
55. В графах 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45 таблицы отражаются сведения о количестве уникальных заемщиков (отражение в отчетности сведений по фактическому количеству заемщиков по той или иной строке или графе отчета без дублирования заемщиков при наличии у одного и того же заемщика нескольких договоров о предоставлении микрокредита), по которым уступленные права требования по договору займа (микрокредита) приобретены на конец отчетного периода, в том числе: юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и физических лиц (без учета индивидуальных предпринимателей), в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций, прочих нефинансовых организаций, физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей.
56. В случае отсутствия сведений Форма предоставляется с нулевыми значениями.
Приложение 5
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: КА_3.4
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: коллекторское агентство
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ____________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование кредитора
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица) или индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, при наличии)
1
2
3
1
Банки второго уровня
1.1
Справочник юридических лиц
2
Микрофинансовые организации
2.1
Справочник юридических лиц
3
Иные финансовые организации
3.1
Справочник юридических лиц
4
Прочие нефинансовые организации
4.1
Справочник юридических лиц,
5
Физические лица, в том числе индивидуальные предприниматели
5.1.
Справочник физических лиц
6
Итого
продолжение таблицы:
Юридических лиц, по которым
проводится досудебное взыскание
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
4
5
6
7
8
9
10
продолжение таблицы:
имеется решение суда/нотариальная надпись
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
11
12
13
14
15
16
17
продолжение таблицы:
проводится исполнительное производство
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
18
19
20
21
22
23
24
продолжение таблицы:
Индивидуальных предпринимателей, по которым
проводится досудебное взыскание
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
25
26
27
28
29
30
31
продолжение таблицы:
имеется решение суда/нотариальная надпись
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
32
33
34
35
36
37
38
продолжение таблицы:
проводится исполнительное производство
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
39
40
41
42
43
44
45
продолжение таблицы:
Физических лиц, по которым
проводится досудебное взыскание
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
46
47
48
49
50
51
52
продолжение таблицы:
имеется решение суда/нотариальная надпись
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
53
54
55
56
57
58
59
продолжение таблицы:
проводится исполнительное производство
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штраф, пеня)
Комиссии
Иная начисленная задолженность
Количество договоров займа (микрокредита)
Количество уникальных заемщиков
60
61
62
63
64
65
66
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о приобретенных правах
требования по займам (микрокредитам)
на конец отчетного периода
в разрезе кредиторов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов
(индекс – КА_3.4, периодичность – ежеквартальная)

50. 9.2-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.2.1, 9.2.2, 9.2.3, 9.2.4, 9.2.5, 9.2.6, 9.2.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
51. 9.3-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 9.3.1, 9.3.2, 9.3.3, 9.3.4, 9.3.5, 9.3.6, 9.3.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
52. Кестенің 10-жолында есепті кезеңде сатып алынған өтелген және/немесе кешірілген (есептен шығарылған) берешектің көлемі, оның ішінде негізгі борыштың, есептелген сыйақының, тұрақсыздық айыбының (айыппұлдың, өсімпұлдың), комиссияның, өзге де есептелген берешектің сомасы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлар түрлері бөлінісінде бірегей қарыз алушылардың саны көрсетіледі.
10-бөлімде (10, 10.1 және 10.2-жолдар) осы есепті кезеңде сатып алынған, есепті кезеңде толық немесе ішінара өтелген, кешірілген (есептен шығарылған) берешек бойынша мәліметтер көрсетіледі.
53. 10-жолдың 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарынан басқа әрбір бағанында ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") осы бағанның 10.1, 10.2-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
54. Кестенің 8, 15, 22, 29, 36, 43-бағандарында қарыз (микрокредит) шарты бойынша берілген талап ету құқықтары есепті кезеңнің соңына сатып алынған қарыз (микрокредит) шарттарының саны туралы мәліметтер, оның ішінде: заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер және жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлерді есептемегенде), екінші деңгейдегі банктердің, микроқаржы ұйымдарының, өзге де қаржы ұйымдарының, басқа да қаржылық емес ұйымдардың, жеке тұлғалардың, оның ішінде дара кәсіпкерлердің бөлінісінде көрсетіледі.
55. Кестенің 9, 16, 23, 30, 37, 44, 45-бағандарында бірегей қарыз алушылардың саны туралы мәліметтер көрсетіледі (есептілікте бір қарыз алушыда микрокредит беру туралы бірнеше шарт болған кезде қарыз алушыларды қайталамастан есептің қандай да бір жолы немесе бағаны бойынша қарыз алушылардың нақты саны бойынша мәліметтерді көрсету) қарыз (микрокредит) шарты бойынша берілген талап ету құқықтары есепті кезеңнің соңына сатып алынған қарыз (микрокредит) шарттарының саны туралы мәліметтер, оның ішінде: заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер және жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлерді есептемегенде), екінші деңгейдегі банктердің, микроқаржы ұйымдарының, өзге де қаржы ұйымдарының, басқа да қаржылық емес ұйымдардың, жеке тұлғалардың, оның ішінде дара кәсіпкерлердің бөлінісінде көрсетіледі.
56. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КА_3.4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: коллекторлық агенттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Кредитордың атауы
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін, болған жағдайда)
1
2
3
1
Екінші деңгейдегі банктер
1.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы
2
Микроқаржы ұйымдары
2.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы
3
Өзге де қаржы ұйымдары
3.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы
4
Басқа да қаржылық емес ұйымдар
4.1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы,
5
Жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер
5.1.
Жеке тұлғалардың анықтамалығы
6
Жиыны
кестенің жалғасы:
Заңды тұлғалар
сотқа дейін өндіріп алу жүргізілетін
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссия
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы:
сот шешімі/нотариат жазбасы бар
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссия
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
11
12
13
14
15
16
17
кестенің жалғасы:
атқарушылық іс жүргізілетін
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссия
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
18
19
20
21
22
23
24
кестенің жалғасы:
Дара кәсіпкерлер
сотқа дейін өндіріп алу жүргізілетін
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссия
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
25
26
27
28
29
30
31
кестенің жалғасы:
сот шешімі/нотариат жазбасы бар
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
32
33
34
35
36
37
38
кестенің жалғасы:
атқарушылық іс жүргізілетін
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
39
40
41
42
43
44
45
кестенің жалғасы:
Жеке тұлғалар
сотқа дейін өндіріп алу жүргізілетін
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
46
47
48
49
50
51
52
кестенің жалғасы:
сот шешімі/нотариат жазбасы бар
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
53
54
55
56
57
58
59
кестенің жалғасы:
атқарушылық іс жүргізілетін
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл)
Комиссиялар
Өзге есептелген берешек
Қарыз (микрокредит) шарттарының саны
Бірегей қарыз алушылар саны
60
61
62
63
64
65
66
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиторлар бөлігінде есепті
кезеңнің соңында қарыздар
(микрокредиттер) бойынша
иеленген талап ету құқықтары
туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп (индексі – КА_3.4, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам) на конец отчетного периода в разрезе кредиторов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются: суммы – в тысячах тенге, количество – в единицах.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме отражаются сведения по задолженности по договорам, содержащим условия перехода права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к коллекторскому агентству (далее – договоры уступки права требования).
6. В графе 2 таблицы отражается наименование кредитора, с которым заключен договор уступки права требования на конец отчетного периода в разрезе банков второго уровня (далее – БВУ), микрофинансовых организаций (далее – МФО), иных финансовых организаций, прочих нефинансовых организаций, физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей, автоматически при выборе Бизнес-идентификационного номера юридического лица (далее – БИН) из справочника "Справочник юридических лиц", индивидуального идентификационного номера физического лица (далее – ИИН) – из справочника "Справочник физических лиц", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В графе 3 значения БИН (для юридического лица) или ИИН (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, при наличии) выбираются из справочников "Справочник юридических лиц" и "Справочник физических лиц", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
8. Группировку типов кредиторов, с которыми заключен договор уступки права требования, в частности, БВУ, МФО, иные финансовые организации, прочие нефинансовые организации необходимо осуществлять в строгом соответствии с действующими лицензиями на осуществление соответствующих видов деятельности согласно реестрам выданных лицензий, размещаемых на официальном интернет ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – Агентство).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиторлар бөлігінде есепті кезеңнің соңында қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер: сомасы – мың теңгемен, саны – бірліктермен көрсетіледі.
500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда банктік қарыз шарттары немесе коллекторлық агенттікке микрокредит беру туралы шарттар (бұдан әрі – талап ету құқығын басқаға беру шарттары) бойынша құқықтың (талаптың) өту талаптарын қамтитын шарттар бойынша берешек жөнінде мәліметтер көрсетіледі.
6. Кестенің 2-бағанында екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), микроқаржы ұйымдары (бұдан әрі – МҚҰ), өзге қаржы ұйымдары, басқа да қаржылық емес ұйымдар, жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер бөлігінде есепті кезеңнің соңына талап ету құқығын басқаға беру шарты жасалған кредитордың атауы Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Заңды тұлғалардың анықтамалығы" анықтамалығынан заңды тұлғаның Бизнес сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – БСН), "Жеке тұлғалардың анықтамалығы" анықтамалығынан жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірін (бұдан әрі – ЖСН) таңдау кезінде автоматты түрде көрсетіледі.
7. 3-бағанда БСН (заңды тұлға үшін) немесе ЖСН (жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер үшін, болған жағдайда) мәндері Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Заңды тұлғалар анықтамалығы" және "Жеке тұлғалар анықтамалығы" анықтамалықтарынан таңдап алынады.
8. Талап ету құқығын басқаға беру шарты жасалған кредиторлардың типтерін, атап айтқанда, ЕДБ, МҚҰ, өзге қаржы ұйымдарын, басқа да қаржылық емес ұйымдарды топтастыру Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – Агенттік) ресми интернет ресурсында орналастырылатын берілген лицензиялар тізілімдеріне сәйкес тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияларға қатаң сәйкестікте жүзеге асырылуы қажет.

9. В разделе "Иные финансовые организации" отражаются сведения по кредитным товариществам (далее – КТ), ломбардам, организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций (далее – ООВБО).
10. В разделе "Прочие нефинансовые организации" отражаются сведения по финансовым организациям, у которых отозваны лицензии на осуществление соответствующих видов деятельности, а также по кредиторам юридическим лицам, не относящимся к финансовым организациям. Реестр отозванных лицензий размещается на официальном интернет ресурсе Агентства.
11. В случае, если договор заключен с другим коллекторским агентством или организацией, специализирующейся на улучшении качества кредитных портфелей БВУ, то сведения по договорам банковского займа (микрокредита) указываются в соответствующих разделах по типу первичного кредитора заемщика: "банки второго уровня", "микрофинансовые организации", "иные финансовые организации", "прочие нефинансовые организации", "физические лица, в том числе индивидуальные предприниматели".
12. Филиалы финансовых организаций необходимо группировать согласно типу кредитора головной организации.
13. В графах 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 36, 39, 40, 41, 42, 43, 46, 47, 48, 49, 50, 53, 54, 55, 56, 57, 60, 61, 62, 63, 64 таблицы отражаются сведения о сумме задолженности по приобретенным правам требования по состоянию на конец отчетного периода, в том числе суммы основного долга и (или) начисленного вознаграждения, неустойки (штрафа, пени), комиссии, иной начисленной задолженности, в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций, прочих нефинансовых организаций, физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей.
14. В графах 8, 15, 22, 29, 36, 43, 50, 57, 64 "Иная начисленная задолженность" отражается задолженность по дополнительно начисленным суммам, влияющим на изменение остатка задолженности заемщика в соответствии со справочником (оценка имущества, судебные издержки, исполнительные надписи, проведено досудебное урегулирование, прочие расходы).
15. В графах 9, 16, 23, 30, 37, 44, 51, 58, 65 таблицы отражаются сведения о количестве договоров займа (микрокредита), по которым уступленные права требования по договору займа (микрокредита) приобретены на конец отчетного периода, в том числе: юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и физических лиц (без учета индивидуальных предпринимателей), в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций, прочих нефинансовых организаций, физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей.

9. "Өзге қаржы ұйымдары" бөлімінде кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КС), ломбардтар, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – БОЖЖҰ) бойынша мәліметтер көрсетіледі.
10. "Басқа да қаржылық емес ұйымдар" бөлімінде тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған лицензиясы қайтарып алынған қаржы ұйымдары бойынша, сондай-ақ қаржы ұйымдарына жатпайтын кредиторлар заңды тұлғалар бойынша мәліметтер көрсетіледі. Кері қайтарып алынған лицензиялардың тізілімі Агенттіктің ресми интернет ресурсында орналастырылады.
11. Егер шарт басқа коллекторлық агенттікпен немесе ЕДБ кредиттік портфельдерінің сапасын жақсартуға мамандандырылған ұйыммен жасалған жағдайда, онда банктік қарыз (микрокредит) шарттары бойынша мәліметтер қарыз алушының бастапқы кредиторының типі бойынша тиісті бөлімдерде былай көрсетіледі: "екінші деңгейдегі банктер", "микроқаржы ұйымдары", "өзге қаржы ұйымдары", "өзге қаржылық емес ұйымдар", "жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер".
12. Қаржы ұйымдарының филиалдары бас ұйымның кредиторының типіне сәйкес топтастырылуы тиіс.
13. Кестенің 4, 5, 6, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 25, 26, 27, 28, 29, 32, 33, 34, 35, 36, 39, 40, 41, 42, 43, 46, 47, 48, 49, 50, 53, 54, 55, 56, 57, 60, 61, 62, 63, 64-бағандарында есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша сатып алынған талап ету құқықтары бойынша берешек сомасы, оның ішінде екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге қаржы ұйымдары, басқа да қаржылық емес ұйымдар, жеке тұлғалар, оның ішінде жеке кәсіпкерлер бөлігінде негізгі борыш және (немесе) есептелген сыйақы, тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл), комиссия, өзге есептелген берешек сомасы туралы мәліметтер көрсетіледі.
14. "Өзге есептелген берешек" деген 8, 15, 22, 29, 36, 43, 50, 57, 64-бағандарында анықтамалыққа (мүлікті бағалау, сот шығасылары, атқарушылық жазбалар, сотқа дейінгі реттеу жүргізілді, басқа да шығыстар) сәйкес қарыз алушының берешегі қалдығының өзгеруіне әсер ететін қосымша есептелген сома бойынша берешек көрсетіледі.
15. Кестенің 9, 16, 23, 30, 37, 44, 51, 58, 65-бағандарында есепті кезеңнің соңында қарыз (микрокредит) шарты бойынша берілген талап ету құқықтары сатып алынған қарыз (микрокредит) шарттарының, оның ішінде: екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге қаржы ұйымдары, басқа да қаржылық емес ұйымдар, жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер бөлігінде заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер және жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлерді есептемегенде) саны туралы мәліметтер көрсетіледі.

16. В графах 10, 17, 24, 31, 38, 45, 52, 59, 66 таблицы отражаются сведения о количестве уникальных заемщиков (отражение в отчетности сведений по фактическому количеству заемщиков по той или иной строке или графе отчета без дублирования заемщиков при наличии у одного и того же заемщика нескольких договоров о предоставлении микрокредита), по которым уступленные права требования по договору займа (микрокредита) приобретены на конец отчетного периода, в том числе: юридических лиц, индивидуальных предпринимателей и физических лиц (без учета индивидуальных предпринимателей), в разрезе банков второго уровня, микрофинансовых организаций, иных финансовых организаций, прочих нефинансовых организаций, физических лиц, в том числе индивидуальных предпринимателей.
17. Договоры займа (микрокредита) включают договоры банковского займа, договоры о предоставлении микрокредита и иные займы при наличии.
18. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 6
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам), по которым была проведена реструктуризация

16. Кестенің 10, 17, 24, 31, 38, 45, 52, 59, 66-бағандарында есепті кезеңнің соңында қарыз (микрокредит) шарты бойынша берілген талап ету құқықтары сатып алынған бірегей қарыз алушылар, оның ішінде: екінші деңгейдегі банктер, микроқаржы ұйымдары, өзге қаржы ұйымдары, басқа да қаржылық емес ұйымдар, жеке тұлғалар, оның ішінде дара кәсіпкерлер бөлігінде заңды тұлғалар, дара кәсіпкерлер және жеке тұлғалар (дара кәсіпкерлерді есептемегенде) саны туралы мәліметтер көрсетіледі (бір қарыз алушыда микрокредит беру туралы бірнеше шарт болған кезде есептің қандай да бір жолы немесе бағаны бойынша қарыз алушылардың нақты саны бойынша мәліметтерді есептілікте қарыз алушылардың қайталануынсыз көрсету).
17. Қарыз (микрокредит) шарттарында банктік қарыз шарттары, микрокредит беру туралы шарттар және болған жағдайда өзге қарыздар қамтылады.
18. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: қайта құрылымдау жүргізілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп

(индекс – КА_3.5, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о приобретенных правах требования по займам (микрокредитам), по которым была проведена реструктуризация" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются: суммы – в тысячах тенге, количество – в единицах.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме заполняются сведения о задолженности по договорам, содержащим условия перехода права (требования) по договорам банковского займа или договорам о предоставлении микрокредита к коллекторскому агентству (далее – договоры уступки права требования), по которой проведена реструктуризация (пролонгация срока, отсрочка платежей на улучшающих условиях и прочее) коллекторским агентством. При этом сумма остатков задолженности по займам (микрокредитам) указывается в разбивке по дням просрочки, отсчитываемой с первого дня просрочки кредитору, выдавшему заем (микрокредит).
6. Группировка типов кредиторов, с которыми заключен договор уступки права требования, в частности, банки второго уровня (далее – БВУ), микрофинансовые организации (далее – МФО), прочие кредиторы (ломбарды, кредитные товарищества (далее – КТ), организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций (далее – ООВБО), иные юридические и физические лица и др.), необходимо осуществлять в строгом соответствии с действующими лицензиями на осуществление соответствующих видов деятельности согласно реестрам выданных лицензий, размещаемых на официальном интернет ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
7. В разделе 1 Формы отражаются остатки задолженности, по которой была проведена реструктуризация с момента приобретения задолженности коллекторским агентством, в разделе 2 Формы – задолженность, по которой была проведена реструктуризация в отчетном периоде.

Қайта құрылымдау жүргізілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп (индексі – КА_3.5, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қайта құрылымдау жүргізілген қарыздар (микрокредиттер) бойынша иеленген талап ету құқықтары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер: сомасы – мың теңгемен, саны – бірліктермен көрсетіледі.
500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Коллекторлық агенттік қайта құрылымдау (мерзімін ұзарту, төлемдерді жақсартылған шарттарда кейінге қалдыру және басқа да) жүргізген банктік қарыз шарттары немесе коллекторлық агенттікке микрокредит беру туралы шарттар (бұдан әрі – талап ету құқығын басқаға беру шарттары) бойынша құқықтың (талаптың) ауысу талаптары қамтылған шарттар бойынша берешек туралы мәліметтер толтырылады. Бұл ретте қарыздар (микрокредиттер) бойынша берешек қалдығының сомасы қарыз (микрокредит) берген кредиторға мерзімі өткен бірінші күннен бастап есептелетін мерзімі өткен күндер бойынша бөліне отырып көрсетіледі.
6. Талап ету құқығын басқаға беру шарты жасалған кредиторлардың типтерін, атап айтқанда, екінші деңгейдегі банктер (бұдан әрі – ЕДБ), микроқаржы ұйымдары (бұдан әрі – МҚҰ), басқа да кредиторлар (ломбардтар, кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КТ), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар (бұдан әрі – БОЖЖҰ), өзге заңды және жеке тұлғалар және т.б.) топтастыру Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылатын берілген лицензиялардың тізілімдеріне сәйкес тиісті қызмет түрлерін жүзеге асыруға арналған қолданыстағы лицензияларға қатаң сәйкестікте жүзеге асырылуы қажет.
7. Нысанның 1-бөлімінде коллекторлық агенттік берешекті сатып алған сәттен бастап қайта құрылымдау жүргізілген берешек қалдығы, Нысанның 2-бөлімінде – есепті кезеңде қайта құрылымдау жүргізілген берешек көрсетіледі.

8. В строке 1 Формы отражается остаток задолженности, по которой была проведена реструктуризация, на конец отчетного периода: остаток общей задолженности, в том числе основной долг, начисленное вознаграждение, количество договоров займа (микрокредита), количество уникальных заемщиков в разрезе типов кредиторов.
9. В каждой графе строки 1, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1, 1.2 и 1.3 этой же графы.
10. В строках 1.1, 2.1 отражаются сведения по задолженности физических лиц, не зарегистрированных в качестве индивидуального предпринимателя.
11. В каждой графе строки 1.1, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3 этой же графы.
12. В каждой графе строки 1.1.1, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3, 1.1.1.4, 1.1.1.5, 1.1.1.6, 1.1.1.7 этой же графы.
13. В каждой графе строки 1.1.2, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1.2.1, 1.1.2.2, 1.1.2.3, 1.1.2.4, 1.1.2.5, 1.1.2.6, 1.1.2.7 этой же графы.
14. В каждой графе строки 1.1.3, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.3.3, 1.1.3.4, 1.1.3.5, 1.1.3.6, 1.1.3.7 этой же графы.
15. В каждой графе строки 1.2, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4, 1.2.5, 1.2.6, 1.2.7 этой же графы.
16. В каждой графе строки 1.3, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 1.3.6, 1.3.7 этой же графы.
17. В каждой графе строки 2, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1, 2.2 и 2.3 этой же графы.
18. В каждой графе строки 2.1, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3 этой же графы.
19. В каждой графе строки 2.1.1, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.1.1.3, 2.1.1.4, 2.1.1.5, 2.1.1.6, 2.1.1.7 этой же графы.
20. В каждой графе строки 2.1.2, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3, 2.1.2.4, 2.1.2.5, 2.1.2.6, 2.1.2.7 этой же графы.

8. Нысанның 1-жолында есепті кезеңнің соңында қайта құрылымдау жүргізілген берешек қалдығы: жалпы берешек қалдығы, оның ішінде негізгі борыш, есептелген сыйақы, қарыз (микрокредит) шарттарының саны, кредиторлардың типтері бөлігінде бірегей қарыз алушылар саны көрсетіледі.
9. 1-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") басқа әрбір бағанында осы бағанның 1.1, 1.2 және 1.3-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
10. 1.1, 2.1-жолдарда дара кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғалардың берешегі бойынша мәліметтер көрсетіледі.
11. 1.1-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") басқа әрбір бағанында осы бағанның 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
12. 1.1.1-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") басқа әрбір бағанында осы бағанның .1.1.1, 1.1.1.2, 1.1.1.3, 1.1.1.4, 1.1.1.5, 1.1.1.6, 1.1.1.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
13. 1.1.2-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") басқа әрбір бағанында осы бағанның 1.1.2.1, 1.1.2.2, 1.1.2.3, 1.1.2.4, 1.1.2.5, 1.1.2.6, 1.1.2.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
14. 1.1.3-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылардың саны, бірліктер") басқа әрбір бағанында осы бағанның 1.1.3.1, 1.1.3.2, 1.1.3.3, 1.1.3.4, 1.1.3.5, 1.1.3.6, 1.1.3.7-жолдары мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
15. 1.2-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 1.2.1, 1.2.2, 1.2.3, 1.2.4., 1.2.5, 1.2.6, 1.2.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
16. 1.3-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 1.3.1, 1.3.2, 1.3.3, 1.3.4., 1.3.5, 1.3.6, 1.3.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
17. 2-жолдың, 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 2.1, 2.2 және 2.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
18. 2.1-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында, осы бағанның 2.1.1, 2.1.2, 2.1.3-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
19. 2.1.1-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.1.1.3, 2.1.1.4, 2.1.1.5, 2.1.1.6, 2.1.1.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
20. 2.1.2-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 2.1.2.1, 2.1.2.2, 2.1.2.3, 2.1.2.4, 2.1.2.5, 2.1.2.6, 2.1.2.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.

21. В каждой графе строки 2.1.3, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.1.3.1, 2.1.3.2, 2.1.3.3, 2.1.3.4, 2.1.3.5, 2.1.3.6, 2.1.3.7 этой же графы.
22. В каждой графе строки 2.2, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4, 2.2.5, 2.2.6, 2.2.7 этой же графы.
23. В каждой графе строки 2.3, кроме граф 7, 12, 17 ("Количество уникальных заемщиков, единиц"), отражается сумма значений строк 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4, 2.3.5, 2.3.6, 2.3.7 этой же графы.
24. В случае отсутствия сведений Форма предоставляется с нулевыми значениями.
Приложение 7
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о структуре обязательств в разрезе кредиторов
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: КА_4
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: коллекторское агентство
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ____________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование организации/ФИО
Бизнес - идентификационный номер (для юридического лица) или индивидуальный идентификационный номер (для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя при наличии) или иной идентификационный номер (для нерезидентов Республики Казахстан)
Тип кредитора
Код вида экономической деятельности
Всего обязательств
1
2
3
4
5
6
1
Справочник юридических лиц,
Справочник физических лиц
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Итого общая сумма обязательств
продолжение таблицы:
В том числе:
Займы привлеченные
Кредиторская задолженность
Задолженность, возникшая в результате приобретения прав требований, в том числе в рассрочку
Иная задолженность
сумма
вид обязательств
сумма
Вид иной задолженности обязательств
7
8
9
10
11
12
Справочник
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре обязательств в разрезе кредиторов".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о структуре обязательств
в разрезе кредиторов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о структуре обязательств в разрезе кредиторов
(индекс – КА_4, периодичность – ежеквартальная)

21. 2.1.3-жолдың 7, 12, 17-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 2.1.3.1, 2.1.3.2, 2.1.3.3, 2.1.3.4, 2.1.3.5, 2.1.3.6, 2.1.3.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
22. 2.2-жолдың 7, 12, 17-бағандардан ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") басқа әрбір бағанында осы бағанның 2.2.1, 2.2.2, 2.2.3, 2.2.4., 2.2.5, 2.2.6, 2.2.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
23. 2.3-жолдың 7, 12, 17-бағандарынан басқа ("Бірегей қарыз алушылар саны, бірлік") әрбір бағанында осы бағанның 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 2.3.4., 2.3.5, 2.3.6, 2.3.7-жолдарының мәндерінің қосындысы көрсетіледі.
24. Мәліметтер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
7-қосымша
Әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: кредиторлар бөлігінде міндеттемелердің құрылымы туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КА_4
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: коллекторлық агенттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Ұйымның атауы/ТАӘ
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі (заңды тұлға үшін) немесе жеке сәйкестендіру нөмірі (жеке тұлға үшін, оның ішінде болған жағдайда жеке кәсіпкер үшін) немесе өзге сәйкестендіру нөмірі (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін)
Кредитордың түрі
Экономикалық қызмет түрінің коды
Барлық міндеттемелер
1
2
3
4
5
6
1
Заңды тұлғалардың анықтамалығы, Жеке тұлғалардың анықтамалығы
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Міндеттемелердің жалпы сомасының жиыны
кестенің жалғасы:
Оның ішінде:
Тартылған қарыздар
Кредиторлық берешегі
Талап ету құқықтарын сатып алу, оның ішінде бөліп төлеу нәтижесінде туындаған берешек
Өзге де берешек
сомасы
міндеттеме түрі
сумма
сомасы
7
8
9
10
11
12
Анықтамалық
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Кредиторлар бөлігінде міндеттемелердің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Кредиторлар бөлігінде
міндеттемелердің құрылымы
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Кредиторлар бөлігінде міндеттемелердің құрылымы туралы есеп (индексі – КА_4, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о структуре обязательств в разрезе кредиторов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются в тысячах тенге.
Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы коллекторские агентства раскрывают десять крупнейших кредиторов коллекторского агентства в разрезе физических и юридических лиц, перед которыми имеются обязательства на отчетную дату в виде привлеченных средств, а также иная задолженность, возникшая в результате приобретения прав требований, в том числе в рассрочку (крупнейшими кредиторами коллекторского агентства являются организации, предоставившие наибольший размер кредита по сравнению с остальными, в порядке убывания).
6. В графе 2 Формы отражается наименование кредитора автоматически при выборе в графе 3 Бизнес-идентификационного номера юридического лица (далее – БИН) из справочника "Справочник юридических лиц", индивидуального идентификационного номера физического лица (далее – ИИН) – из справочника "Справочник физических лиц", размещенных в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
7. В случае если у коллекторского агентства имеются обязательства перед юридическим лицом и его крупными акционерами или дочерними организациями, которые в совокупности входят в число десяти крупнейших кредиторов, коллекторское агентство указывает сведения по данному юридическому лицу и его крупным акционерам или дочерним организациям.
8. В случае если кредитором коллекторского агентства является группа связанных лиц, включающая юридическое лицо, его крупных участников и (или) дочерние организации, то рассматривается совокупная сумма обязательств коллекторского агентства перед указанными лицами. При этом группа связанных лиц указывается в подпунктах к основному кредитору.
9. В Форме указывается балансовая стоимость привлеченных коллекторским агентством денег, с учетом начисленного вознаграждения, положительных (отрицательных) корректировок, дисконтов и премий, за вычетом провизий.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Кредиторлар бөлігінде міндеттемелердің құрылымы туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі.
500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтыру кезінде коллекторлық агенттіктер тартылған қаражат түрінде есепті күнге міндеттемелері, сондай-ақ талап ету құқықтарын сатып алу нәтижесінде туындаған өзге де берешегі, оның ішінде бөліп төлеуі бар жеке және заңды тұлғалар бойынша коллекторлық агенттіктің он ірі кредиторын ашады (коллекторлық агенттіктің ірі кредиторлары қалғандарымен салыстырғанда кредиттің ең көп мөлшерін кему ретімен берген ұйымдар болып табылады).
6. Нысанның 2-бағанында "Заңды тұлғалардың анықтамалығы" анықтамалығынан заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған "Жеке тұлғалардың анықтамалығы" анықтамалығынан жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) таңдалған кезде кредитордың атауы автоматты түрде көрсетіледі.
7. Егер коллекторлық агенттікте жиынтығында он ірі кредитордың қатарына кіретін заңды тұлға және оның ірі акционерлері немесе еншілес ұйымдары алдында міндеттемелері болған жағдайда, коллекторлық агенттік осы заңды тұлға және оның ірі акционерлері немесе еншілес ұйымдары бойынша мәліметтерді көрсетеді.
8. Егер коллекторлық агенттіктің кредиторы заңды тұлғаны, оның ірі қатысушыларын және (немесе) еншілес ұйымдарын қамтитын байланысты тұлғалар тобы болып табылса, онда коллекторлық агенттіктің аталған тұлғалар алдындағы міндеттемелерінің жиынтық сомасы қаралады. Бұл ретте байланысты тұлғалар тобы негізгі кредитордың тармақшаларында көрсетіледі.
9. Нысанда есептелген сыйақыны, оң (теріс) түзетулерді, дисконттар мен сыйлықақыларды ескере отырып, провизияларды шегергендегі коллекторлық агенттік тартқан ақшаның баланстық құны көрсетіледі.

10. В графе 5 указывается код вида экономической деятельности в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 03-2019 "Общий классификатор видов экономической деятельности", утвержденным приказом Комитета технического регулирования и метрологии Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 февраля 2019 года № 68-од "О некоторых вопросах стандартизации".
11. В графе 12 указывается вид иной задолженности обязательств из справочника, размещенного в информационной системе, посредством которой представляется Форма.
12. В случае отсутствия сведений Форма представляется с нулевыми значениями.
Приложение 8
к Правилам представления
отчетности коллекторским
агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об основных финансовых показателях коллекторского агентства
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: КА_6
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: коллекторское агентство
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ____________________________
Метод сбора: в электронном виде
(в тысячах тенге)
Наименование показателя
Сумма на отчетную дату
1
Активы
1.1
Дебиторская задолженность, в том числе:

10. 5-бағанда Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің 2019 жылғы 22 ақпандағы № 68-НҚ "Стандарттаудың кейбір мәселелері туралы" бұйрығымен бекітілген "Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші" ҚР ҰК 03-2019 Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуішіне сәйкес экономикалық қызмет түрінің коды көрсетіледі.
11. 12-бағанда Нысан ұсынылатын ақпараттық жүйеде орналастырылған анықтамалықтан міндеттемелердің өзге берешегінің түрі көрсетіледі.
12. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
8-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: коллекторлық агенттіктің негізгі қаржылық көрсеткіштері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КА_6
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: коллекторлық агенттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
(мың теңгемен)
Көрсеткіштің атауы
Есепті күнгі сома
1
Активтер
1.1
Дебиторлық берешек, оның ішінде:

1.1.1
приобретенные права требования по займам
1.2
Долгосрочные активы, предназначенные для продажи
1.3
Прочие активы
2
Обязательства
2.1
Финансовые обязательства
2.2
Кредиторская задолженность
2.3
Прочие обязательства
3
Уставный капитал
4
Чистая прибыль (убыток) за период с начала текущего года (с нарастающим итогом с начала отчетного года)
Наименование _________________________________________________
Адрес ________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ _________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных финансовых показателях коллекторского агентства".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет об основных финансовых
показателях коллекторского агентства"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет об основных финансовых показателях коллекторского агентства
(индекс – КА_6, периодичность – ежеквартальная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об основных финансовых показателях коллекторского агентства" (далее – Форма).
2. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме указываются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
3. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
4. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В Форме указываются сведения по состоянию на конец отчетного квартала согласно данным финансовой отчетности коллекторского агентства по балансовой стоимости.
Приложение 9
к Правилам представления
отчетности коллекторским агентством
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о результатах урегулирования задолженности физических лиц
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: КА_7_UZFL
Периодичность: ежеквартальная
Отчетный период: по состоянию на __________ 20__года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: коллекторское агентство
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежеквартально, не позднее 10 (десятого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
Бизнес - идентификационный номер: ____________________________
Метод сбора: в электронном виде
количество (единиц)
Вид займа
Количество договоров, по которым поступили заявления на урегулирование задолженности
Внесены изменения в условия договора
Всего
из них СУСН*
Всего
из них СУСН*
1
2
3
4
5
6
1
Банковские кредиты, в том числе:
1.1.
Ипотечные займы
1.2.
Автокредитование
1.3.
Беззалоговые займы
1.4.
Залоговые займы (за исключением ипотечных займов и автокредитования)
2
Микрокредиты, в том числе:
2.1.
Ипотечные займы
2.2.
Автокредитование
2.3.
Беззалоговые займы
2.4.
Залоговые займы (за исключением ипотечных микрокредитов и автокредитования)
продолжение таблицы:
в том числе путем:
изменения условий погашения задолженности
полного либо частичного прощения задолженности по основному долгу и (или) вознаграждению
изменения или полной отмены комиссий и иных платежей, связанных с обслуживанием договора
Всего
из них СУСН*
Всего
из них СУСН*
Всего
из них СУСН*
7
8
9
10
11
12
продолжение таблицы:
изменения в сторону уменьшения или полной отмены неустойки (штрафа, пени)
реализации недвижимого имущества либо представления отступного
иного вида изменений в условия договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита
Всего
из них СУСН*
Всего
из них СУСН*
Всего
из них СУСН*
13
14
15
16
17
18
* СУСН – социально уязвимые слои населения в соответствии с Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", а также лица, получающие адресную социальную помощь
Наименование ________________________________________________
Адрес________________________________________________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_____________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах урегулирования задолженности физических лиц".
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных данных
на безвозмездной основе
"Отчет о результатах урегулирования
задолженности физических лиц"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
Отчет о результатах урегулирования задолженности физических лиц
(индекс – КА_7_UZFL, периодичность– ежеквартальная)

1.1.1
қарыздар бойынша сатып алынған талап ету құқықтары
1.2
Сатуға арналған ұзақ мерзімді активтер
1.3
Басқа да активтер
2
Міндеттемелер
2.1
Қаржылық міндеттемелер
2.2
Кредиторлық берешек
2.3
Басқа да міндеттемелер
3
Жарғылық капитал
4
Ағымдағы жылдың басынан басталатын кезең үшін таза пайда (зиян) (есепті жылдың басынан бастап өспелі қорытындысымен)
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________________ ___________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_________________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Коллекторлық агенттіктің негізгі қаржылық көрсеткіштері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Коллекторлық агенттіктің
негізгі қаржылық көрсеткіштері
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
Коллекторлық агенттіктің негізгі қаржылық көрсеткіштері туралы есеп (индексі – КА_6, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Коллекторлық агенттіктің негізгі қаржылық көрсеткіштері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды коллекторлық агенттік есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер мың теңгемен көрсетіледі. 500 (бес жүз) теңгеден аз сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан көп сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
4. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған Нысан электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанда коллекторлық агенттіктің баланстық құны бойынша қаржылық есептілігінің деректеріне сәйкес есепті тоқсанның соңындағы жағдай бойынша мәліметтер көрсетіледі.
Коллекторлық агенттіктің
есептілікті ұсыну қағидаларына
9-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: жеке тұлғалардың берешегін реттеу нәтижелері туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: КА_7_UZFL
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Есепті кезеңі: 20___ жылғы ____________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: коллекторлық агенттік
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10 (оныншы) күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі: ____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
саны (бірлік)
Вид займа
Берешекті реттеуге өтініштер келіп түскен шарттардың саны
Шарт талаптарына өзгерістер енгізілген
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
1
2
3
4
5
6
1
Банктік кредиттер, оның ішінде:
1.1.
Ипотекалық қарыздар
1.2.
Автокредиттеу
1.3.
Кепілсіз қарыздар
1.4.
Кепілді қарыздар (ипотекалық қарыздар мен автокредиттеуді қоспағанда)
2
Микрокредиттер, оның ішінде:
2.1.
Ипотекалық қарыздар
2.2.
Автокредиттеу
2.3.
Кепілсіз қарыздар
2.4.
Кепілді қарыздар (ипотекалық микрокредиттер мен автокредиттеуді қоспағанда)
кестенің жалғасы:
оның ішінде мынадай жолмен:
берешекті өтеу шарттарының өзгеруі
негізгі борыш және (немесе) сыйақы бойынша берешекті толық не ішінара кешіру
шартқа қызмет көрсетуге байланысты комиссиялар мен өзге де төлемдерді өзгерту немесе толық жою
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
7
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы:
тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) азайту немесе толық жою жағына өзгерістер
жылжымайтын мүлікті сату не басқаға берілетін мүлікті ұсыну
банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарына енгізілетін өзгерістердің өзге де түрі
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
Барлығы
Барлығы
оның ішінде ХӘОТ*
Барлығы
13
14
15
16
17
18
* ХӘОТ – "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес халықтың әлеуметтік осал топтары, сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмек алатын адамдар
Атауы ________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы _________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ___________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Жеке тұлғалардың берешегін реттеу нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жеке тұлғалардың берешегін
реттеу нәтижелері туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған нысанына
қосымша
Жеке тұлғалардың берешегін реттеу нәтижелері туралы есеп (индексі – КА_7_UZFL, кезеңділігі – тоқсан сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы административных данных на безвозмездной основе "Отчет о результатах урегулирования задолженности физических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 16 августа 2024 года № 51 "Об утверждении Правил урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34952).
3. Форма заполняется коллекторским агентством ежеквартально. Данные в Форме указываются в количестве (единиц).
4. Форму подписывают руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
5. Форма, подписанная руководителем коллекторского агентства или лицом, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнителем посредством электронной цифровой подписи, хранится в электронном формате.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
6. В Форме указываются сведения по порядку урегулирования коллекторскими агентствами задолженности физических лиц, уступленной кредитором по договору уступки прав (требований) (далее – договор уступки).
7. В графах 3 и 4 отражаются сведения по количеству договоров, по которым поступили заявления на урегулирование задолженности.
8. В графах 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 отражаются сведения по количеству договоров, по которым внесены изменения в условия договора.
9. В графе 15 и 16 отражаются сведения по реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, с передачей обязательства покупателю; самостоятельной реализации залогодателем недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, в сроки, установленные соглашением сторон и (или) представления отступного взамен исполнения обязательства путем передачи коллекторскому агентству заложенного имущества.
10. В графах 17 и 18 отражаются сведения по количеству договоров, по иным видам изменений в условия договора банковского займа и (или) договора о предоставлении микрокредита.
11. В строке 1 отражается сумма значений строк 1.1, 1.2, 1.3 и 1.4.
12. В строке 2 отражается сумма значений строк 2.1, 2.2, 2.3 и 2.4.
13. В случае отсутствия сведений Форма предоставляется с нулевыми значениями.
Приложение
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 87
Перечень утративших силу некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, а также структурных элементов некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Жеке тұлғалардың берешегін реттеу нәтижелері туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысан "Коллекторлық агенттіктердің жеке тұлғалардың берешегін реттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2024 жылғы 16 тамыздағы № 51 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34952 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
3. Нысанды коллекторлық агенттік тоқсан сайын толтырады. Нысандағы деректер санмен (бірлік) көрсетіледі.
4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
5. Коллекторлық агенттіктің басшысы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойған есептілік электрондық форматта сақталады.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
6. Нысанда коллекторлық агенттіктердің құқықтарды (талаптарды) басқаға беру шарты (бұдан әрі – басқаға беру шарты) бойынша кредитор берген жеке тұлғалардың берешегін реттеу тәртібі бойынша мәліметтер көрсетіледі.
7. 3 және 4-бағандарда берешекті реттеуге өтініштер келіп түскен шарттардың саны бойынша мәліметтер көрсетіледі.
8. 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандарда шарт талаптарына өзгерістер енгізілген шарттардың саны бойынша мәліметтер көрсетіледі.
9. 15 және 16-бағандарда міндеттемені сатып алушыға бере отырып, ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті өткізу; тараптардың келісімінде белгіленген мерзімдерде кепіл берушінің ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізуі және (немесе) кепілге салынған мүлікті коллекторлық агенттікке беру арқылы міндеттемені орындаудың орнына кері қайтарып беру жөніндегі мәліметтер көрсетіледі.
10. 17 және 18-бағандарда шарттардың саны, банктік қарыз шартының және (немесе) микрокредит беру туралы шарттың талаптарына өзгерістердің өзге түрлері бойынша мәліметтер көрсетіледі.
11. 1-жолда 1.1, 1.2, 1.3 және 1.4-жолдар мәндерінің сомасы көрсетіледі.
12. 2-жолда 2.1, 2.2, 2.3 және 2.4-жолдар мәндерінің сомасы көрсетіледі.
13. Мәліметтер болмаған жағдайда, Нысан нөлдік мәндермен беріледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 87 қаулысына
қосымша
Күші жойылды деп танылған Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының құрылымдық элементтерінің тізбесі

1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 112 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности коллекторским агентством" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15481).
2. Пункт 6 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июля 2018 года № 159 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17391).
3. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 февраля 2021 года № 11 "О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности и приостановлении действия отдельных норм некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22309).
4. Пункт 2 Перечня некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнение по вопросам представления отчетности, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 14 "О внесении изменений и дополнения в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам представления отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27115).
5. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 120 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 112 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности коллекторским агентством" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31427).
6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 23 июня 2025 года № 32 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 112 "Об утверждении перечня, форм, сроков и Правил представления отчетности коллекторским агентством" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 36408).

1. "Коллекторлық агенттік есептілігінің тізбесін, нысандарын, оны ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 112 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15481 болып тіркелген).
2. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 30 шілдедегі № 159 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17391 болып тіркелген) бекітілген Өзгерістер енгізілетін Қазақстан Республикасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 6-тармағы.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының жекелеген нормаларының қолданылуын тоқтата тұру туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2021 жылғы 22 ақпандағы № 11 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22309 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына есептілік ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 14 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27115 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының есептілікті ұсыну мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтыру енгізілетін кейбір қаулылары тізбесінің 2-тармағы.
5. "Коллекторлық агенттік есептілігінің тізбесін, нысандарын, оны ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 112 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 120 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31427 болып тіркелген).
6. "Коллекторлық агенттік есептілігінің тізбесін, нысандарын, оны ұсыну мерзімдері мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 112 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 23 маусымдағы № 32 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 36408 болып тіркелген).