О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 декабря 2025 года № 93. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2025 года № 37561
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 42) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 42) абзаца второго части второй пункта 19 Положения о Национальном Банке Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года № 1271 "Об утверждении Положения и структуры Национального Банка Республики Казахстан", Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок лицензирования уполномоченных организаций, включая квалификационные требования к ним, уведомления уполномоченным банком о начале или прекращении деятельности обменных пунктов, требования к деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, условия функционирования обменных пунктов и порядок проведения операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан (далее – Национальный Банк), а также формы и сроки представления уполномоченными банками и уполномоченными организациями отчетов.";
в пункте 2:
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
7) "единый контакт-центр – юридическое лицо, определенное уполномоченным органом в сфере оказания государственных услуг, выполняющее функции информационно-справочной службы по предоставлению услугополучателям информации по вопросам оказания государственных и иных услуг, а также государственным органам – информации по вопросам оказания информационно-коммуникационных услуг;";
подпункт 21) изложить в следующей редакции:
"21) безупречная деловая репутация наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, включая отсутствие фактов совершения лицом противоправных действий (бездействия), которые привели к неплатежеспособности, повлекшей принудительную ликвидацию финансовой организации, либо к отнесению банка к категории неплатежеспособных банков, отсутствие неснятой или непогашенной судимости, в том числе отсутствие вступившего в законную силу судебного акта о применении уголовного наказания в виде лишения права занимать должность руководящего работника финансовой организации, банковского и (или) страхового холдинга и являться крупным участником (крупным акционером) финансовой организации пожизненно, а также отсутствие отношений с третьими лицами (контроля и влияния третьих лиц), действия которых способствовали легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения, на основании сведений уполномоченного органа;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2025 жылғы 2 желтоқсандағы № 93 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 желтоқсанда № 37561 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 42) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ережесін және құрылымын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы № 1271 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы ереженің 19-тармағының екінші бөлігі екінші абзацының 42) тармақшасына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес әзірленді және қойылатын біліктілік талаптарын қоса алғанда, уәкілетті ұйымдарды лицензиялау, уәкілетті банктің айырбастау пункттері қызметінің басталуы немесе тоқтатылуы туралы хабарлау тәртібін, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру жөніндегі қызметке қойылатын талаптарды, айырбастау пункттерінің жұмыс істеу талаптарын және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша операциялар жүргізу тәртібін, сондай-ақ уәкілетті банктердің және уәкілетті ұйымдардың есептерді ұсыну нысандары мен мерзімдерін айқындайды.";
2-тармақта:
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) бірыңғай байланыс орталығы – мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы уәкілетті орган айқындаған, көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік және өзге де қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат, сондай-ақ мемлекеттік органдарға – ақпараттық-коммуникациялық қызметтер көрсету мәселелері бойынша ақпарат беру жөніндегі ақпараттық-анықтамалық қызмет функцияларын орындайтын заңды тұлға;";
21) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"21) мінсіз іскерлік бедел – адамның қаржы ұйымын мәжбүрлеп таратуға алып келген төлем қабілетсіздігіне не банкті төлемге қабілетсіз банктер санатына жатқызуға алып келген құқыққа қайшы әрекеттер (әрекетсіздік) жасауы фактілерінің болмауын, алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болмауын, оның ішінде қаржы ұйымының, банк және (немесе) сақтандыру холдингінің басшы қызметкері лауазымын атқару және қаржы ұйымының ірі қатысушысы (ірі акционері) болу құқығынан өмір бойына айыру түрінде қылмыстық жаза қолдану туралы заңды күшіне енген сот актісінің болмауын, сондай-ақ уәкілетті органның мәліметтері негізінде әрекеттері қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға ықпал еткен үшінші тұлғалармен қарым-қатынасының (үшінші тұлғалардың бақылауы мен ықпалының) болмауын қоса алғанда, кәсіпқойлықты, адалдықты растайтын фактілердің болуы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Юридическое лицо, имеющее право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, до проведения обменных операций, покупки и (или) продажи аффинированного золота в слитках принимает меры по надлежащей проверке клиентов в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ).";
подпункты 3), 4), 5) и 6) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) лиц, находящихся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ;
4) лиц, зарегистрированных (проживающих) в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны в соответствии с перечнем, указанным в подпункте 3) пункта 16 Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 20 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27113), (далее – Требования);
5) лиц, зарегистрированных (проживающих) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ;

"4. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлға айырбастау операцияларын жүргізгенге, аффинирленген құйма алтынды сатып алғанға және (немесе) сатқанға дейін "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заң) 5-бабына сәйкес клиенттерді тиісінше тексеру бойынша шаралар қабылдайды.";
6-тармақтың 3), 4), 5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі тұлғаларды;
4) "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 20 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27113 болып тіркелген) бекітілген Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) 16-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тізбеге сәйкес оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген (тұратын) тұлғаларды;
5) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) тұлғаларды.
Осы тармақшаның мақсаты үшін Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасаған Тізбеге енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі;

6) юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные (проживающие) на территории одного из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны в соответствии с перечнем, указанным в подпункте 3) пункта 16 Требований, а также юридических лиц, учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) которых являются лица, зарегистрированные (проживающие) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Для целей настоящего подпункта под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ;";
подпункт 2) пункта 6-1 изложить в следующей редакции:
"2) находящееся в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ;";
подпункт 1) пункта 19-4 изложить в следующей редакции:
"1) непредставление документов и (или) сведений, предусмотренных пунктом 4 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О валютном регулировании и валютном контроле" (далее – Закон о валютном регулировании), статьей 29 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях), пунктом 8 приложения 4-1 к Правилам, а также случаи, предусмотренные статьей 32 Закона о разрешениях;";
подпункт 1) пункта 39 изложить в следующей редакции:
"1) копия лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда получение лицензии не требуется в соответствии с частью второй пункта 5 статьи 30 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";";
подпункт 4) пункта 40 изложить в следующей редакции:
"4) копия правил внутреннего контроля юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, разработанных и принятых в соответствии с требованиями статьи 11 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ, с отметкой об ознакомлении кассира обменного пункта с данными правилами.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:

6) құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) Талаптардың 16-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тізбеге сәйкес оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінің аумағында және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген (тұратын) тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды, сондай-ақ құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекетте (аумақта) тіркелген (тұратын) тұлғалар болып табылатын заңды тұлғаларды.
Осы тармақшаның мақсаты үшін Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткілікті орындамайтын мемлекет (аумақ) деп қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жасаған Тізбеге енгізілген мемлекет (аумақ) түсініледі;";
6-1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесіндегі;";
19-4-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Валюталық реттеу туралы заң) 12-бабының 4-тармағында, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Рұқсаттар туралы заң) 29-бабында, Қағидаларға 4-1-қосымшаның 8-тармағында көзделген құжаттарды және (немесе) мәліметтерді ұсынбау, сондай-ақ Рұқсаттар туралы заңның 32-бабында көзделген жағдайлар;";
39-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 5-тармағының екінші бөлігіне сәйкес лицензияны алу талап етілмейтін жағдайларды қоспағанда, қазақ және орыс тілдеріндегі қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның көшірмесі;";
40-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) айырбастау пункті кассирінің осы қағидалармен танысу туралы белгісі бар, КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңның 11-бабының талаптарына сәйкес әзірленген және қабылданған, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның ішкі бақылау қағидаларының көшірмесі.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"41. В помещениях операционных касс обменных пунктов не допускается присутствие посторонних лиц. Деньги, не относящиеся к деятельности юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, хранятся в специально отведенной комнате или шкафах, расположенных вне помещения операционной кассы обменного пункта.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"50. После завершения рабочего дня обменного пункта в журнале реестров отражаются итоги по проведенным операциям, проведенным за рабочий день.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты) фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале реестров осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются:
индивидуальный идентификационный номер клиента;
данные документа, удостоверяющего личность клиента – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия (в случае неприсвоения индивидуального идентификационного номера в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
юридический адрес клиента (государство, населенный пункт, улица, номер дома, номер квартиры (при наличии));
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью).
По обменным операциям, проведенным через обменные пункты (в том числе автоматизированные обменные пункты), на сумму, не превышающую эквивалент 500 000 (пятиста тысяч) тенге по курсу проведения обменной операции, в журнале реестров фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. Не устанавливаются ограничения в приеме находящихся в обращении денежных знаков по номиналу и годам эмиссии при проведении обменных операций, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении обменной операции при наличии в обменном пункте наличной иностранной и наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения обменной операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов, в соответствии с частью третьей пункта 51 Правил.
При отказе физическому лицу в проведении обменной операции по причине отсутствия в обменном пункте наличной национальной или наличной иностранной валюты, на которую в обменном пункте были установлены курсы покупки и (или) продажи, по требованию физического лица кассиром обменного пункта выдается справка в произвольной форме с указанием вида и суммы валюты, отсутствующей в обменном пункте, даты и времени выдачи справки. Справка подписывается кассиром обменного пункта и регистрируется в порядке, установленном внутренними правилами юридического лица, имеющего право на осуществление обменных операций с наличной иностранной валютой, (его филиала).";
пункт 54 изложить в следующей редакции:

"41. Айырбастау пункттерінің операциялық кассаларының үй-жайларында бөгде адамдардың болуына рұқсат етілмейді. Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның қызметіне жатпайтын ақша арнайы бөлінген бөлмеде немесе айырбастау пунктінің операциялық кассасының үй-жайынан тыс орналасқан шкафтарда сақталады.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Айырбастау пунктінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде жүргізілген операциялар бойынша қорытындылар тізілімдер журналында көрсетіледі.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін тізілімдер журналында тіркеу "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректері негізінде жүзеге асырылады.
Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан асатын сомада айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында:
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі;
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайда);
клиенттің заңды мекенжайы (мемлекет, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, пәтердің нөмірі (бар болса);
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) тіркеледі.
Айырбастау операцияларын жүргізу бағамы бойынша 500 000 (бес жүз мың) теңге баламасынан аспайтын сомада айырбастау пункттері (оның ішінде автоматтандырылған айырбастау пункттері) арқылы жүргізілген айырбастау операциялары бойынша тізілімдер журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 51-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер ұсынылмаған жағдайларды қоспағанда, айырбастау операцияларын жүргізу кезінде айналыстағы ақша белгілерін номиналы және эмиссия жылдары бойынша қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ айырбастау пунктінде айырбастау операциясын жүргізу үшін қажет сомада қолма-қол шетел валютасы және қолма-қол ұлттық валюта болған кезде жеке тұлғаларға айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылмайды.
Жеке тұлғаға айырбастау пунктінде сатып алу және (немесе) сату бағамдары белгіленген қолма-қол ұлттық немесе қолма-қол шетел валютасының болмауы себебінен айырбастау операциясын жүргізуден бас тартылған кезде, айырбастау пунктінің кассирі жеке тұлғаның талабы бойынша айырбастау пунктінде жоқ валютаның түрі мен сомасын, анықтама берілген күнді және уақытын көрсете отырып, еркін нысандағы анықтаманы береді. Анықтамаға айырбастау пунктінің кассирі қол қояды және қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыруға құқығы бар заңды тұлғаның (оның филиалының) ішкі қағидаларында белгіленген тәртіппен тіркеледі.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"54. Обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) подтверждает проведение обменной операции выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 111 Налогового Кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс).";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Не устанавливаются ограничения в приеме аффинированного золота в слитках по разновидностям, а также не осуществляется отказ физическим лицам в проведении операций по покупке и (или) продаже таких слитков при наличии в обменном пункте наличной национальной валюты в сумме, необходимой для проведения такой операции, и (или) аффинированного золота в слитках в объеме, необходимом для проведения такой операции, за исключением случаев, предусмотренных статьей 13 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ, или непредставления документа, удостоверяющего личность клиента, либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов, в соответствии с частью пятой пункта 73 Правил.";
пункт 72 изложить в следующей редакции:
"72. Обменный пункт уполномоченной организации подтверждает проведение операции по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках выдачей контрольного чека в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 111 Налогового кодекса.";
пункт 73 изложить в следующей редакции:
"73. Каждая проводимая в обменном пункте уполномоченной организации операция по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках учитывается в электронном журнале учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам (далее – журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках).
Журнал учета операций с аффинированным золотом в слитках ведется отдельно в каждой операционной кассе обменного пункта уполномоченной организации в аппаратно-программном комплексе. Уполномоченная организация обеспечивает хранение в аппаратно-программном комплексе информации по совершенным операциям по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, отраженным в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках, в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения.
По операциям с аффинированным золотом в слитках фиксация данных клиента, за исключением юридического адреса клиента, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках осуществляется на основании данных документа, удостоверяющего личность клиента, предусмотренного подпунктами 1), 2), 3), 4), 9) и 11) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность" либо данных, подтверждающих (идентифицирующих) личность клиента, полученных посредством сервиса цифровых документов.
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются:
индивидуальный идентификационный номер клиента;
данные документа, удостоверяющего личность клиента, – вид документа, дата выдачи, номер документа, срок действия (в случае неприсвоения индивидуального идентификационного номера в соответствии с законодательством Республики Казахстан);
юридический адрес клиента (государство, населенный пункт, улица, номер дома, номер квартиры (при наличии)).
фамилия, имя и отчество клиента (при его наличии) (имя и отчество указываются полностью).
По операциям с аффинированным золотом в слитках на сумму, не превышающую 500 000 (пятьсот тысяч) тенге, в журнале учета операций с аффинированным золотом в слитках фиксируются фамилия, имя и отчество (при его наличии) (имя, отчество указываются полностью) и индивидуальный идентификационный номер клиента (при наличии).";

"54. Айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 111-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес бақылау чегін беру арқылы айырбастау операциясын жүргізуді растайды.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚІ туралы заңның 13-бабында көзделген немесе Қағидалардың 73-тармағының бесінші бөлігіне сәйкес клиенттің жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер ұсынылмаған жағдайларды қоспағанда, түрлері бойынша аффинирленген құйма алтынды қабылдауда шектеулер белгіленбейді, сондай-ақ айырбастау пунктінде осындай операцияны жүргізу үшін қажет сомада қолма-қол ұлттық валюта және (немесе) осындай операцияны жүргізу үшін қажет көлемде аффинирленген құйма алтын болған кезде жеке тұлғаларға мұндай құймаларды сатып алу және (немесе) сату операцияларын жүргізуден бас тартылмайды.";
72-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"72. Уәкілетті ұйымның айырбастау пункті Салық кодексінің 111-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операциясының жүргізілгенін бақылау чегін бере отырып растайды.";
73-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"73. Уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінде аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша жүргізілетін әрбір операция Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату операцияларын есепке алудың электрондық журналында (бұдан әрі – аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы) есепке алынады.
Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналы уәкілетті ұйымның айырбастау пунктінің әрбір операциялық кассасында аппараттық-бағдарламалық кешенде жеке жүргізіледі. Уәкілетті ұйым аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында көрсетілген аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша жасалған операциялар жөніндегі ақпаратты олар жасалған күннен бастап 5 (бес) жыл бойы аппараттық-бағдарламалық кешенде сақтауды қамтамасыз етеді.
Аффинирленген құйма алтынмен операциялар бойынша клиенттің заңды мекенжайын қоспағанда, клиенттің деректерін аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында тіркеу "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 1), 2), 3), 4), 9) және 11) тармақшаларында көзделген клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері не цифрлық құжаттар сервисі арқылы алынған клиенттің жеке басын растайтын (сәйкестендіретін) деректер негізінде жүзеге асырылады.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден асатын сомадағы операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында мыналар:
клиенттің жеке сәйкестендіру нөмірі;
клиенттің жеке басын куәландыратын құжаттың деректері – құжаттың түрі, берілген күні, құжаттың нөмірі, қолданылу мерзімі (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірі берілмеген жағдайда);
клиенттің заңды мекенжайы (мемлекет, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, пәтердің нөмірі (бар болса);
клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (аты және әкесінің аты толық көрсетіледі) тіркеледі.
Аффинирленген құйма алтынмен 500 000 (бес жүз мың) теңгеден аспайтын сомаға операциялар бойынша аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу журналында клиенттің тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) (аты, әкесінің аты толық көрсетіледі) және жеке сәйкестендіру нөмірі (бар болса) тіркеледі.";

приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 2 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
приложение 14 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению.
2. Департаменту наличного денежного обращения Национального Банка Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом Национального Банка Республики Казахстан государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент Национального Банка Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев сорок четвертого, сорок пятого, сорок восьмого и сорок девятого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года, и приложения 3 к настоящему постановлению, которое вводится в действие с 1 апреля 2026 года.
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАНО
Министерство промышленности и
строительства Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
СОГЛАСОВАНО
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАНО
Министерство искусственного
интеллекта и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 93
Приложение 1
к Правилам осуществления
обменных операций с
наличной иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
Заявление на получение лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой и приложения к лицензии
В ________________________________________________________________________
(наименование территориального филиала Национального Банка
Республики Казахстан)
От _______________________________________________________________________
(наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, место
нахождения)
Прошу выдать лицензию на обменные операции с наличной иностранной валютой и
приложение к лицензии для открытия обменного пункта (автоматизированного обменного
пункта) (нужное указать), расположенного по адресу:
_________________________________________________________________________
(почтовый индекс, область, город, район, населенный пункт, название улицы, номер
дома (здания) (стационарного помещения), а также этаж, сектор, блок и
другое (при его наличии))
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

1-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
12-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
13-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
14-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы, 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының қырық төртінші, қырық бесінші, қырық сегізінші және қырық тоғызыншы абзацтарын және 2026 жылғы 1 сәуірден бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулыға 3-қосымшаны қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
Т. Сулейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 93 Қаулыға 1-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініш
Қайда_______________________________________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалының атауы)
Кімнен______________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, орналасқан жері)
Мына мекенжай бойынша орналасқан айырбастау пунктін (автоматтандырылған
айырбастау пунктін) (қажеттісі көрсетілсін) ашу үшін қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларына арналған лицензияны және лицензияға қосымшаны
беруді сұраймын:
_____________________________________________________________________
(пошта индексі, облысы, қаласы, ауданы, елді мекені, көшесінің аты, үйінің
(ғимаратының) (стационарлық үй-жайының) нөмірі, сондай-ақ қабаты, секторы,
блогы және басқалары (ол бар болса)
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма));
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
место нахождения;
доля в уставном капитале (% (сумма));
2. Сведения о соответствии учредителей (участников) уполномоченной организации квалификационным требованиям:
1)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года
Да/Нет
2)
Имеют ли лица безупречную деловую репутацию
Да/Нет
3)
Находятся ли лица в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее – Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ)
Да/Нет
4)
Зарегистрированы ли (проживают ли) лица в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны в соответствии с перечнем, указанным в подпункте 3) пункта 16 Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 20 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27113) (далее – Требования).
Да/Нет

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталында құрылтайшылардың (қатысушылардың)
қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері (тегі, аты және әкесінің аты (ол
болған жағдайда), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы);
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
орналасқан жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Уәкілетті ұйымның құрылтайшыларының (қатысушыларының) біліктілік
талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1)
Тұлғалар қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жыл өтпеген уақытта уәкілетті ұйымның бұрын құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) болды ма
Иә/Жоқ
2)
Тұлғалардың мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заң) сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
4)
Тұлғалар "Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 20 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27113 болып тіркелген) бекітілген Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптардың (бұдан әрі – Талаптар) 16-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тізбеге сәйкес оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе (тұрады ма)
Иә/Жоқ

5)
Зарегистрированы ли (проживают ли) лица в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ
Да/Нет
6)
У юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участников) зарегистрированы ли (проживают ли) в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны, в соответствии с перечнем указанным в подпункте 3) пункта 16 Требований, у юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участник) зарегистрированы ли (проживают ли) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ
Да/Нет
7)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком Республики Казахстан начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года
Да/Нет
3. Сведения о соответствии руководителя юридического лица (его филиала) квалификационным требованиям:
1)
Имеет ли руководитель уполномоченной организации высшее образование
Да/Нет
2)
Находится ли лицо в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ
Да/Нет
3)
Имеет ли лицо безупречную деловую репутацию
Да/Нет
4. Характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет

5)
Тұлғалар Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма).
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
6)
Заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Талаптардың 16-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тізбеге сәйкес оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шетел мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе (тұрады ма), заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма).
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
7)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бастаған тексеру жарамды лицензияны және лицензияға жарамды қосымшаны (жарамды қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен аяқталмаған күннен үш жыл өтпеген уақытта уәкілетті ұйымның бұрын құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болды ма
Иә/Жоқ
3. Заңды тұлға (оның филиалы) басшысының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:
1)
Уәкілетті ұйымның басшысының жоғары білімі бар ма
Иә/Жоқ
2)
Тұлға КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғаның мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
4. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ

5. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса*:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
6. Технические характеристики программного обеспечения*:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
7. Технические характеристики системы видеонаблюдения*:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установление в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны_______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет в тенге __________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
заявителю не запрещено судом заниматься лицензируемым видом деятельности;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ ______________________________________
(должность) (фамилия, имя и отчество (при его наличии)
* не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 2
к постановлению
Председатель Национального
Банка Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 93
Приложение 2
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма
____________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка
Республики Казахстан)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя)
Заявление на получение приложения к действительной лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой для дополнительно открываемого обменного пункта
Лицензиат: ________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, место государственной
регистрации, бизнес-идентификационный номер)
Филиал лицензиата*: _______________________________________________________
(наименование филиала, место нахождения филиала, бизнес-идентификационный номер)
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой:
____________________________________________________________________
Прошу выдать приложение к действительной лицензии на обменные операции с
наличной иностранной валютой на обменный пункт (автоматизированный обменный пункт)
(нужное указать), расположенный по адресу**:
__________________________________________________________________________
Сведения о соответствии квалификационным требованиям:

5. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары*:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын күнделікті тіркеудің түзетілмеуі
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
6. Бағдарламалық қамтылымның техникалық сипаттамалары*:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын күнделікті тіркеудің түзетілмеуі
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
7. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары*:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау пункті қызметін жүзеге асыру процесінің ақпаратын бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиентті бейнебақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін орындарда орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ___________________________________________
Телефондар __________________________________________________
Факс _________________________________________________________
Теңгедегі банктік шот __________________________________________
(шоттың нөмірі, уәкілетті банктің атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
өтініш берушіге лицензияланатын қызмет түрімен айналысуға сотта тыйым салынбағаны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) уәкілетті ұйымның басқа айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті адамы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
* автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 93 Қаулыға 2-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің аумақтық филиалының атауы)
____________________________________
(басшының тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қосымша ашылатын айырбастау пункті үшін қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған қолданыстағы лицензияға қосымшаны алуға өтініш
Лицензиат: _____________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, мемлекеттік тіркеу орны, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Лицензиаттың филиалы*: _________________________________________
(филиалдың атауы, филиалдың орналасқан жері, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның
нөмірі мен берілген күні:
____________________________________________________________________
мына: __________________________________________________________
мекенжайы** бойынша орналасқан айырбастау пунктіне (автоматтандырылған
айырбастау пункті) (қажеттісін көрсету) қолма-қол шетел валютасымен айырбастау
операцияларына жарамды лицензияға қосымша беруді сұраймын
Біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер:

1. Доля участия учредителей (участников) в уставном капитале уполномоченной организации:
1) физические лица:
данные документа, удостоверяющего личность, (фамилия, имя и отчество (при его наличии), дата рождения);
индивидуальный идентификационный номер (для резидентов);
место жительства;
доля в уставном капитале (% (сумма));
2) юридические лица:
наименование юридического лица;
место нахождения;
бизнес-идентификационный номер (для резидентов);
доля в уставном капитале (% (сумма));
2. Сведения о соответствии учредителей (участников) уполномоченной организации квалификационным требованиям*:
1)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой было принято решение о лишении лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой, с даты которого не истекли три года
Да/Нет
2)
Имеют ли лица безупречную деловую репутацию
Да/Нет
3)
Находятся ли лица в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения" (далее - Закон о ПОД/ФТ/ФРОМУ)
Да/Нет
4)
Зарегистрированы ли (проживают ли) в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны в соответствии с перечнем, указанным в подпункте 3) пункта 16 Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № 20 "Об утверждении Требований к Правилам внутреннего контроля в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения для юридических лиц, осуществляющих деятельность исключительно через обменные пункты на основании лицензии Национального Банка Республики Казахстан на обменные операции с наличной иностранной валютой" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27113), (далее – Требования).
Да/Нет

1. Уәкілетті ұйымның жарғылық капиталына құрылтайшылардың (қатысушылардың)
қатысу үлесі:
1) жеке тұлғалар:
жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, (тегі, аты және әкесінің аты (ол бар
болса), туған күні);
жеке сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
тұрғылықты жері;
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы)).
2) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаның атауы;
орналасқан жері;
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (резиденттер үшін);
жарғылық капиталдағы үлесі (% (сомасы).
2. Уәкілетті ұйымның құрылтайшыларының (қатысушыларының) біліктілік
талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер*:
1)
Тұлғалар қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жыл өтпеген уақытта уәкілетті ұйымның бұрын құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) болды ма
Иә/Жоқ
2)
Тұлғалардың мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғалар "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заң) сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
4)
Тұлғалар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2022 жылғы 28 ақпандағы № 20 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27113 болып тіркелген) бекітілген Қызметін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензиясы негізінде тек қана айырбастау пункттері арқылы жүзеге асыратын заңды тұлғаларға қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға), терроризмді қаржыландыруға және жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында ішкі бақылау қағидаларына қойылатын талаптардың 16-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген тізімге сәйкес оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын мына шет мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе
Иә/Жоқ

5)
Зарегистрированы ли (проживают ли) лица в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Да/Нет
6)
У юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участников) зарегистрированы ли (проживают ли) в одном из иностранных государств и (или) частях территорий иностранных государств, характеризующихся как оффшорные зоны в соответствии с перечнем, указанным в подпункте 3) пункта 16 Требований, у юридических лиц, учредители, участники (один из учредителей, участник) зарегистрированы ли (проживают ли) в государстве (на территории), которое не выполняет либо недостаточно выполняет рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ).
Под государством (территорией), которые не выполняют либо недостаточно выполняют рекомендации Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) означают государство (территорию), включенные в Перечень, составленный уполномоченным органом по финансовому мониторингу в соответствии с частью второй пункта 4 статьи 4 Закона о ПОД/ФТ/ФРОМУ.
Да/Нет
7)
Являлись ли лица ранее учредителями, участниками (одними из учредителей, участников) уполномоченной организации, в отношении которой Национальным Банком Республики Казахстан начатая проверка не завершена по причине добровольного возврата действительной лицензии и действительного приложения (действительных приложений) к лицензии, с даты которого не истекли три года
Да/Нет
3. Сведения о соответствии руководителя юридического лица (его филиала) квалификационным требованиям*:
1)
Имеет ли руководитель уполномоченной организации высшее образование
Да/Нет
2)
Находится ли руководитель уполномоченной организации в перечне организаций и лиц, связанных с финансированием терроризма и экстремизма и (или) финансированием распространения оружия массового уничтожения, в соответствии с Законом о ПОД/ФТ/ФРОМУ
Да/Нет
3)
Имеет ли лицо безупречную деловую репутацию
Да/Нет
4. Характеристики технических средств, для определения подлинности денежных знаков***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Проверка банкнот в ультрафиолетовом свете (контроль люминесценции бумаги и иное)
Проверка банкнот на наличие магнитных меток
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет

5)
Тұлғалар Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма).
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
6)
Заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Қағидалардың 6-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген оффшорлық аймақтар ретінде сипатталатын шетел мемлекеттердің бірінде және (немесе) шет мемлекеттер аумақтарының бөліктерінде тіркелген бе (тұрады ма), заңды тұлғалардың құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшылардың, қатысушылардың бірі) Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекетте (аумағында) тіркелген бе (тұрады ма).
Ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарын орындамайтын не жеткіліксіз орындайтын мемлекет (аумақ) деген КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заңның 4-бабы 4-тармағының екінші бөлігіне сәйкес қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті орган жасаған Тізбеге енгізілген мемлекетті (аумақты) білдіреді
Иә/Жоқ
7)
Тұлғалар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бастаған тексеру жарамды лицензияны және лицензияға жарамды қосымшаны (жарамды қосымшаларды) ерікті түрде қайтару себебінен аяқталмаған күннен үш жыл өтпеген уақытта уәкілетті ұйымның бұрын құрылтайшылары, қатысушылары (құрылтайшыларының, қатысушыларының бірі) болды ма
Иә/Жоқ
3. Заңды тұлға (оның филиалы) басшысының біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы мәліметтер*:
1)
Уәкілетті ұйымның басшысының жоғары білімі бар ма
Иә/Жоқ
2)
Уәкілетті ұйымның басшысы КЖ/ТҚ/ЖҚҚТҚ туралы заңға сәйкес терроризм мен экстремизмді қаржыландыруға және (немесе) жаппай қырып-жою қаруын таратуды қаржыландыруға байланысты ұйымдар мен тұлғалардың тізбесінде бар ма
Иә/Жоқ
3)
Тұлғаның мінсіз іскерлік беделі бар ма
Иә/Жоқ
4. Ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамалары***:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Банкноттарды ультракүлгін сәулемен тексеру (қағаздың люминесценциясын тексеру және өзге)
Банкноттарды магниттік белгілердің болуына тексеру
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ

5. Технические характеристики аппаратно-программного комплекса ***:
Модель (Наименование)
Заводской номер
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
Да
Нет
6. Технические характеристики программного обеспечения***:
Наименование
Производитель (Поставщик)
Некорректируемость ежедневной регистрации обменных операций
Энергонезависимость хранения информации по совершенным обменным операциям в течение 5 (пяти) лет со дня их совершения
Да
Нет
Да
Нет
7. Технические характеристики системы видеонаблюдения***:
Наименование системы видеонаблюдения
Производитель (Поставщик)
Обеспечение записи и хранения информации процесса осуществления деятельности обменного пункта в течение 90 (девяноста) календарных дней на технических устройствах, обеспечивающих резервное копирование архива видео данных и защиту архива от удаления и редактирования
Обеспечение в зоне видимости видеонаблюдения рабочей зоны кассира и клиента, а также установление в местах, обеспечивающих отсутствие помех для видеонаблюдения и возможность визуальной идентификации национальной и иностранной валюты
Да
Нет
Да
Нет
Прилагаемые документы:
1.
2.
Электронная почта ______________________________________________
Телефоны______________________________________________________
Факс __________________________________________________________
Банковский счет в тенге __________________________________________
(номер счета, наименование уполномоченного банка)
Настоящим подтверждается, что:
все указанные данные являются официальными контактами для направления любой информации по вопросам выдачи или отказа в выдаче лицензии и приложения к лицензии;
на протяжении всего периода времени осуществления деятельности по осуществлению обменных операций с наличной иностранной валютой, покупке и (или) продаже аффинированного инвестиционного золота в сертифицированных мерных слитках, соответствующего национальному стандарту Республики Казахстан СТ РК 2049 "Слитки золота мерные. Технические условия", выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан не ранее 2017 года, и иного аффинированного инвестиционного золота в мерных слитках, выпущенного Национальным Банком Республики Казахстан до 2017 года, обменный пункт (автоматизированный обменный пункт) не размещается в помещении, являющемся местом нахождения другого обменного пункта уполномоченной организации;
все прилагаемые документы (сведения) соответствуют действительности.
Уполномоченное лицо заявителя:
__________ _____________________________________ _________
(должность) фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
* Примечание: указывается при открытии дополнительного обменного пункта вне региона места нахождения лицензиата
** Примечание: адрес, по которому располагается помещение обменного пункта, с указанием, в случае размещения обменного пункта в зданиях и сооружениях многофункционального назначения (в том числе деловых центрах), в зданиях железнодорожных вокзалов, казино, внутри аэровокзалов международных аэропортов, данных, уточняющих место нахождения обменного пункта (например, этаж, сектор, блок)
*** не заполняется в случае открытия автоматизированного обменного пункта
Приложение 3
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 93
Приложение 12
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 12-NIV_UB
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за ___________ 20 ____года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно, до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Наименование региона

5. Аппараттық-бағдарламалық кешеннің техникалық сипаттамалары***:
Моделі (Атауы)
Зауыттық нөмірі
Айырбастау операцияларын күнделікті тіркеудің түзетілмеуі
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
6. Бағдарламалық қамтылымның техникалық сипаттамалары***:
Атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау операцияларын күнделікті тіркеудің түзетілмеуі
Жасалған айырбастау операциялары бойынша ақпараттың оларды жасаған күннен бастап 5 (бес) жыл ішінде энергияға тәуелсіз сақталуы
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
7. Бейнебақылау жүйесінің техникалық сипаттамалары***:
Бейнебақылау жүйесінің атауы
Өндіруші (Жеткізуші)
Айырбастау пункті қызметін жүзеге асыру процесінің ақпаратын бейне деректер архивінің резервтік көшірмесін және архивті жоюдан және редакциялаудан қорғауды қамтамасыз ететін техникалық құрылғыларда күнтізбелік 90 (тоқсан) күн ішінде жазу мен сақтауды қамтамасыз ету
Көру аймағында кассирдің жұмыс аймағы мен клиентті бейнебақылауды қамтамасыз ету, сондай-ақ бейнебақылау үшін кедергілердің болмауын және ұлттық және шетел валютасын көзбен шолып сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін орнату
Иә
Жоқ
Иә
Жоқ
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
Электрондық пошта ___________________________________________
Телефондар __________________________________________________
Факс _________________________________________________________
Теңгедегі банктік шот __________________________________________
(шоттың нөмірі, уәкілетті банк атауы)
Осы арқылы мыналар:
көрсетілген барлық деректер лицензияны және лицензияға қосымшаны беру немесе беруден бас тарту мәселелері бойынша кез келген ақпаратты жіберу үшін ресми байланыс деректері болып табылатыны;
қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылдан ерте емес шығарған "Өлшеуіш алтын құймалары. Техникалық талаптар" 2049 ҚР СТ Қазақстан Республикасының ұлттық стандартына сәйкес келетін сертификатталған өлшеуіш құймалардағы аффинирленген инвестициялық алтынды және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2017 жылға дейін шығарған өлшеуіш құймалардағы өзге де аффинирленген инвестициялық алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша қызметті жүзеге асыру уақытының барлық кезеңі ішінде айырбастау пункті (автоматтандырылған айырбастау пункті) уәкілетті ұйымның басқа айырбастау пунктінің орналасқан орны болып табылатын үй-жайда орналаспайтыны;
барлық қоса берілген құжаттар (мәліметтер) шындыққа сәйкес келетіні расталады.
Өтініш берушінің уәкілетті адамы:
____________ ______________________________________
(лауазымы) (тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
*Ескертпе: лицензиат орналасқан өңірден тыс жерде қосымша айырбастау пункті ашылған кезде көрсетіледі
**Ескертпе: айырбастау пункті көпфункционалды мақсаттағы ғимараттар мен құрылыстарда (оның ішінде іскерлік орталықтарда), теміржол вокзалдарының, казино ғимараттарында, халықаралық әуежайлардың аэровокзалдарының ішінде орналасқан жағдайда, айырбастау пунктінің орналасқан жерін нақтылайтын деректерді (мысалы, қабат, сектор, блок) көрсете отырып, айырбастау пунктінің үй-жайы орналасқан мекенжайы
***автоматтандырылған айырбастау пункті ашылған жағдайда толтырылмайды
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 93 Қаулыға 3-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
12-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 12-NIV_UB
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетісіне) (қоса алғанда) дейін, ай сайын
БСН: _______________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюта
оның ішінде, валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюта (шетел валютасының түрі көрсетілсін)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)
Өңірдің атауы

410
продано уполномоченным организациям (указать уполномоченные организации)
__________
__________
420
Наименование уполномоченного банка _____________________________
Адрес _________________________________________________________
Телефон _______________________________________________________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель____________________________ ______________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_______________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет об обменных
операциях, проведенных
через обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (индекс – 12-NIV_UB, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет об обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно уполномоченным банком по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545).
3. Уполномоченный банк составляет Форму в разрезе областей, городов республиканского значения, столицы, согласно данным за отчетный месяц соответствующих филиалов.
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.

410
__________
__________
уәкілетті ұйымдарына (уәкілетті ұйымдарды көрсету) сатылды
420
Уәкілетті банктің атауы _________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ___________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
_____________________________________ ____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Айырбастау пункттері арқылы
жүргізілген айырбастау
операциялары туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 12-NIV_UB, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті банк Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айдағы деректері бойынша ай сайын жасайды.
3. Уәкілетті банк Нысанды тиісті филиалдардың есепті айдағы деректеріне сәйкес облыстар, республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша бөле отырып жасайды.
Уәкілетті банктің филиалында астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.

4. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В графе 1 отчета представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
6. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
7. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченного банка (его филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
9. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
10. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге, по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченного банка (его филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
11. При заполнении данного отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;
строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
12. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.

4. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Есептің 1-бағанында уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер ұсынылады. Айырбастау операцияларының көлемі бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
6. 1-бағанда 110, 111, 120 және 121 кодтары бар жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектей отырып, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бір мың теңгеге дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
7. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттары доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша ұсынылады, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер беріледі.
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде ұсынылады.
Егер айырбастау пункттері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валюталармен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
9. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар есептеу бірлігінде толтырылады.
10. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321) жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі, 312 (322) жол бойынша – уәкілетті банктің (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті айда теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
11. Осы есепті толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мынадай талаптарды орындау қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;
коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол+ коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол+ коды 223-жол.
12. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есеп айырысуларда Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарына сәйкес көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.

13. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
14. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 4
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 93
Приложение 13
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 13-NIV_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежемесячно до 7 (седьмого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
____________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Все валюты
в том числе по видам валют
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Прочие валюты (указать вид иностранной валюты)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

13. Есепті кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
14. Деректерді түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға белгіленген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 93 Қаулыға 4-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 13-NIV_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың 7 (жетінші) жұмыс күнінен кешіктірмей, ай сайын
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына лицензияның нөмірі мен күні
____________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жол коды
Барлық валюталар
оның ішінде валюталар түрі бойынша
USD
EUR
RUB
CNY
GBP
Басқа да валюталар (шетел валютасының түрі көрсетілсін)
А
Б
1
2
3
4
5
6
(...)

440
в том числе:
наличная иностранная валюта в кассе (включая кассу обменных пунктов)
441
иностранная валюта на валютных счетах в уполномоченных банках (указать уполномоченные банки)
_________________
_________________
442
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
_______________________________________________________________
Адрес__________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _____________________________ _____________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета __________________________________ ______________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о движении
иностранной валюты
и обменных операциях,
проведенных через обменные пункты"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты" (индекс – 13-NIV_UO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о движении иностранной валюты и обменных операциях, проведенных через обменные пункты", (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц Реестров купленной и проданной наличной иностранной валюты, заполняемым в соответствии с приложением 11 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменный операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545). Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.

440
оның ішінде:
кассадағы қолма-қол шетел валютасы (айырбастау пункттерінің кассасын қоса алғанда)
441
______________
______________
(уәкілетті банктерді көрсету) уәкілетті банктердегі валюталық шоттардағы шетел валютасы
442
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_______________________________________________________________
Мекенжайы_____________________________________________________
Телефоны ______________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________ _____________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________ ______________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Шетел валютасының
қозғалысы және айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
айырбастау операциялары
туралы есеп" әкімшілік
деректерді өтеусіз негізде
жинауға арналған нысанына
қосымша
"Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" (индексі – 13-NIV_UO, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Шетел валютасының қозғалысы және айырбастау пункттері арқылы жүргізілген айырбастау операциялары туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларының 11-қосымшасына сәйкес толтырылатын Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімдерінің есепті айға арналған деректері бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.

3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы по разделам 1 и 2
4. При формировании отчета в расчетах для данных в тенге используется эквивалент суммы обменной операции в тенге, указанный соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
5. В графе 1 отчета (за исключением строк, отмеченных знаком "X") представляются данные по всем видам иностранных валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде. Суммарные данные по объемам обменных операций рассчитываются в тенге.
6. В графе 1 данные по строкам с кодами 110, 111, 120 и 121 заполняются в тысячах тенге с округлением до целого значения (данные менее пятисот тенге округляются до нуля, от пятисот до тысячи тенге – до единицы).
7. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 данные представляются по доллару Соединенных Штатов Америки (USD), евро (EUR), российскому рублю (RUB), китайскому юаню (CNY), английскому фунту стерлингов (GBP), а в графах с последующей нумерацией приводятся данные по остальным видам валют, с которыми обменные пункты уполномоченной организации (ее филиала) осуществляли обменные операции в отчетном периоде.
8. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 110, 111, 120 и 121 представляются в единицах соответствующей валюты.
Если обменные пункты не проводили в отчетном периоде обменных операций с какой-либо из указанных в графах 2, 3, 4, 5 и 6 валют, то соответствующая графа не заполняется.
9. Строки 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 и 223 заполняются в единицах счета.
10. В графах 2, 3, 4, 5, 6 и далее пронумерованных графах по строкам 311, 312, 321 и 322 указывается курс соответствующей иностранной валюты. По строке 311 (321) в соответствующей графе указывается наименьший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге; по строке 312 (322) – наибольший из курсов данной иностранной валюты, установленный для обменных пунктов уполномоченной организации (ее филиала) в отчетном месяце для покупки (продажи) за тенге.
11. При заполнении разделов 1 и 2 отчета по всем графам обеспечивается выполнение следующих условий:
строка с кодом 111 ≤ строка с кодом 110;
строка с кодом 121 ≤ строка с кодом 120;

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. 1 және 2-бөлімдер бойынша Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Есепті қалыптастыру кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің тиісінше 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясы сомасының баламасы пайдаланылады.
5. Есептің 1-бағанында ("Х" белгісімен белгіленген жолдарды қоспағанда) уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған шетел валюталарының барлық түрлері бойынша деректер беріледі. Айырбастау операцияларының көлемдері бойынша жиынтық деректер теңгемен есептеледі.
6. 1-бағанда кодтары 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер бүтін мәнге дейін дөңгелектеніп, мың теңгемен толтырылады (бес жүз теңгеден кем деректер нөлге дейін, бес жүзден бастап бір мыңға дейін – бірге дейін дөңгелектенеді).
7. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда деректер Америка Құрама Штаттарының доллары (USD), еуро (EUR), Ресей рублі (RUB), Қытай юані (CNY), ағылшын фунт стерлингі (GBP) бойынша беріледі, ал одан әрі нөмірленген бағандарда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері есепті кезеңде айырбастау операцияларын жүзеге асырған валюталардың қалған түрлері бойынша деректер келтіріледі.
8. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 110, 111, 120 және 121-жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігінде беріледі.
Егер айырбастау пунктері есепті кезеңде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда көрсетілген қандай да бір валютамен айырбастау операцияларын жүргізбесе, онда тиісті баған толтырылмайды.
9. 210, 211, 212, 213, 220, 221, 222 және 223-жолдар шоттың бірлігімен толтырылады.
10. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 311, 312, 321 және 322-жолдар бойынша тиісті шетел валютасының бағамы көрсетіледі. 311 (321)-жол бойынша тиісті бағанда уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең төменгісі көрсетіледі; 312 (322)-жол бойынша – уәкілетті ұйымның (оның филиалының) айырбастау пункттері үшін есепті кезеңде теңгемен сатып алу (сату) үшін белгіленген осы шетел валютасы бағамдарының ең жоғарғысы көрсетіледі.
11. Есептің 1 және 2-бөлімдерін толтыру кезінде барлық бағандар бойынша мына талаптардың орындалуы қамтамасыз етіледі:
коды 111-жол ≤ коды 110-жол;
коды 121-жол ≤ коды 120-жол;

строка с кодом 210 ≥ строка с кодом 211 + строка с кодом 212 + строка с кодом 213;
строка с кодом 220 ≥ строка с кодом 221 + строка с кодом 222 + строка с кодом 223.
по разделу 3
12. В разделе 3 отчета графа 1 не заполняется.
13. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам представляются в единицах соответствующей валюты.
14. В графах 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованных графах данные по строкам 423 и 433 должны быть равны данным в строках 110 и 120 соответственно.
15. При заполнении раздела 3 отчета по графам 2, 3, 4, 5 и 6 и далее пронумерованным графам по строкам 410, 420, 430 и 440 обеспечивается выполнение условий, указанных в наименовании соответствующих показателей.
16. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма обменной операции в тенге, указанная соответственно в графах 8 и 10 Реестра купленной и проданной наличной иностранной валюты.
17. При отсутствии данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
18. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 5
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 93
Приложение 14
к Правилам осуществления
обменных операций с
наличной иностранной
валютой в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz

коды 210-жол ≥ коды 211-жол + коды 212-жол + коды 213-жол;
коды 220-жол ≥ коды 221-жол + коды 222-жол + коды 223-жол.
3-бөлім бойынша
12. Есептің 3-бөлімінде 1-баған толтырылмайды.
13. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда жолдар бойынша деректер тиісті валютаның бірлігімен беріледі.
14. 2, 3, 4, 5 және 6-бағандарда және одан әрі нөмірленген бағандарда 423 және 433-жолдар бойынша деректер 110 және тиісінше 120-бағандардағы деректерге тең болуға тиіс.
15. Есептің 3-бөлімін толтыру кезінде 2, 3, 4, 5 және 6-бағандар және одан әрі нөмірленген бағандар бойынша 410, 420, 430 және 440-жолдар бойынша тиісті көрсеткіштердің атауында көрсетілген талаптарды орындау қамтамасыз етіледі.
16. Нысанды жасау кезінде теңгемен берілген деректер үшін есептеулерде тиісінше Сатып алынған және сатылған қолма-қол шетел валютасы тізілімінің 8 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен айырбастау операциясының сомасы пайдаланылады.
17. Есептік кезеңде деректер болмаған кезде Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
18. Деректерді түзету (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсыну үшін белгіленген мерзімнен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 93 Қаулыға 5-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Әкімшілік деректерді
өтеусіз негізде жинауға
арналған нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған

Наименование административной формы: отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 14-NIV_VAL
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченный банк или уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным периодом
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма

Әкімшілік нысанның атауы: Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 14-NIV_VAL
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін (қоса алғанда)
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан

1. Информация о клиенте
2. Информация о валютной операции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Индивидуальный идентификационный номер (иные данные)
Признак резидентства*
Дата
Покупка (продажа)
Сумма в тысячах единиц валюты
Код валюты
Наименование области, города республиканского значения, столицы
Код по КАТО
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – указывается в соответствии с документом, представленным клиентом при проведении обменной операции: 1 – для резидентов (граждане Республики Казахстан, иностранцы и лица без гражданства, постоянно проживающие в Республике Казахстан на основании разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан), 2 – для нерезидентов
Наименование уполномоченного банка или уполномоченной организации (ее филиала)
________________________________________________________________
Адрес __________________________________________________________
Телефон ________________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Исполнитель _________________________________ _________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
__________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о покупке и (или)
продаже наличной иностранной
валюты на сумму, равную или
превышающую 50 000
(пятьдесят тысяч) долларов
Соединенных Штатов Америки в эквиваленте"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки в эквиваленте" (индекс – 14-NIV_VAL, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о покупке и (или) продаже наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов Соединенных Штатов Америки (далее – США) в эквиваленте", (далее – Форма).

1. Клиент туралы ақпарат
2. Валюталық операция туралы ақпарат
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (өзге де деректер)
Резиденттік белгісі*
Күні
Сатып алу (сату)
Валютаның мың бірлігімен сомасы
Валюта коды
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы
ӘАОЖ бойынша код
1.1
1.2
1.3
2.1
2.2
2.3
2.4
2.5
2.6
* – айырбастау операциясын жүргізу кезінде клиент ұсынған құжатқа сәйкес көрсетіледі: 1 – резиденттер үшін (Қазақстан Республикасының азаматтары, Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға берілген рұқсат негізінде Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдар), 2 – бейрезиденттер үшін
Уәкілетті банктің немесе уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_________________________________________________________
Мекенжайы ____________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _________________________________ _________________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
__________________________________________ _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Баламасы 50 000 (елу мың)
Америка Құрама Штаттарының
долларына тең немесе одан
асатын сомаға қолма-қол шетел
валютасын сатып алу және
(немесе) сату туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" (индексі – 14-NIV_VAL, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Баламасы 50 000 (елу мың) Америка Құрама Штаттарының долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптар айқындалады.

2. Форма представляется уполномоченным банком или уполномоченной организацией (ее филиалом) ежемесячно и включает информацию об операциях покупки или продажи наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. Форма направляется при наличии операций по покупке и (или) продаже одному физическому лицу за отчетный период наличной иностранной валюты на сумму, равную или превышающую 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США в эквиваленте.
Для расчета эквивалента суммы, равной или превышающей 50 000 (пятьдесят тысяч) долларов США используется официальный (рыночный) курс иностранной валюты к тенге на дату проведения обменной операции.
5. Информация по операциям по покупке или продаже наличной иностранной валюты отражается в отчете на дату проведения операции.
6. В части 1 Формы указывается информация о клиенте-физическом лице, осуществившем операцию по покупке или продаже наличной иностранной валюты.
7. В графе 1.2 указывается индивидуальный идентификационный номер. При отсутствии индивидуального идентификационного номера у физического лица, в графе 1.2 указываются данные документа, удостоверяющего личность.
8. В части 2 Формы указывается информация об операции по покупке или продаже иностранной валюты.
В графе 2.2 указывается "1" при покупке клиентом наличной иностранной валюты, "2" – при продаже клиентом наличной иностранной валюты.
В графе 2.4 указывается трехзначный буквенный код валюты в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
В графе 2.5 указывается наименование области, города республиканского значения, столицы.
В графе 2.6 указывается код по национальному классификатору НК РК 11 "Классификатор административно-территориальных объектов".
При наличии у филиала уполномоченного банка обменных пунктов, расположенных в пределах области, прилегающей к столице или городу республиканского значения, данные за отчетный месяц учитываются в Форме соответствующей области, по месту проведения обменных операций.
9. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
10. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.
Приложение 6
к постановлению Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
от 2 декабря 2025 года № 93
Приложение 16
к Правилам осуществления
обменных операций с наличной
иностранной валютой
в Республике Казахстан
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Представляется: в центральный аппарат или территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Наименование административной формы: отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 16-SMSAZ_UO
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: за __________ 20 ___ года
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: уполномоченная организация (ее филиал)
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: до 10 (десятого) числа (включительно) месяца, следующего за отчетным месяцем
БИН: _____________________________
Метод сбора: в электронном виде
Форма
Номер и дата лицензии на обменные операции с наличной иностранной валютой
____________________________________________________________________
Наименование показателя
Код строки
Всего в тенге
Разновидности по массам (грамм)
А
Б
1
2
3
4
5
6

2. Нысанды уәкілетті банк немесе уәкілетті ұйым (оның филиалы) ай сайын ұсынады және баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары туралы ақпаратты қамтиды.
3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Нысан есепті кезеңде бір жеке тұлғаға баламасы 50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын сомаға қолма-қол шетел валютасын сатып алу және (немесе) сату операциясы болған кезде жіберіледі.
50 000 (елу мың) АҚШ долларына тең немесе одан асатын соманың баламасын есептеу үшін айырбастау операциясын жүргізу күніне шетел валютасының теңгеге ресми (нарықтық) бағамы пайдаланылады.
5. Қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциялары бойынша ақпарат операцияны өткізу күні есепте көрсетіледі.
6. Нысанның 1-бөлігінде қолма-қол шетел валютасын сатып алу немесе сату операциясын жүзеге асырған жеке тұлға-клиент туралы ақпарат көрсетіледі.
7. 1.2-бағанда жеке сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі болмаған кезде 1.2-бағанда жеке басын куәландыратын құжаттың деректері көрсетіледі.
8. Нысанның 2-бөлігінде шетел валютасын сатып алу немесе сату операциясы туралы ақпарат көрсетіледі.
2.2-бағанда клиент қолма-қол шетел валютасын сатып алған кезде "1", клиент қолма-қол шетел валютасын сатқан кезде "2" көрсетіледі.
2.4-бағанда "Валюталар мен қорларды белгілеуге арналған кодтар" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 Қазақстан Республикасының Ұлттық жіктеуішіне сәйкес валютаның үш таңбалы әріптік коды көрсетіледі.
2.5-бағанда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың атауы көрсетіледі.
2.6-бағанда ҚР ҰЖ 11 "Әкімшілік-аумақтық объектілердің жіктеуіші" ұлттық жіктеуіші бойынша код көрсетіледі.
Уәкілетті банктің филиалында астанаға немесе республикалық маңызы бар қалаға іргелес облыс шегінде орналасқан айырбастау пункттері болған кезде есепті айдағы деректер айырбастау операцияларын жүргізу орны бойынша тиісті облыс Нысанында ескеріледі.
9. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
10. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға берілген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
2025 жылғы 2 желтоқсандағы
№ 93 Қаулыға 6-қосымша
Қазақстан Республикасында
қолма-қол шетел валютасымен
айырбастау операцияларын
жүзеге асыру қағидаларына
16-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған
нысан
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына немесе аумақтық филиалына
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған
Әкімшілік нысанның атауы: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі: 16-SMSAZ_UO
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезеңі: 20___жылғы "__" ________ жағдай бойынша
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын тұлғалар тобы: уәкілетті ұйым (оның филиалы)
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: есепті кезеңнен кейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін (қоса алғанда)
БСН: _____________________________
Жинау әдісі: электрондық түрде
Нысан
Қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларына арналған лицензияның нөмірі және күні
____________________________________________________________________
Көрсеткіштің атауы
Жолдың коды
Барлығы теңгемен
Массалары (грамм) бойынша түрлері
А
Б
1
2
3
4
5
6

Раздел 1. Операции по покупке аффинированного золота в слитках у физических лиц
Стоимость купленного аффинированного золота в слитках всего
110
в том числе у нерезидентов
111
Количество купленного аффинированного золота в слитках всего
120
X
Раздел 2. Операции по продаже аффинированного золота в слитках физическим лицам
Стоимость проданного аффинированного золота в слитках всего
210
в том числе нерезидентам
211
Количество проданного аффинированного золота в слитках всего

1-бөлім. Жеке тұлғалардан аффинирленген құйма алтынды сатып алу операциялары
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның құны барлығы
110
оның ішінде бейрезиденттер
111
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны барлығы
120
X
2-бөлім. Жеке тұлғаларға аффинирленген құйма алтынды сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның құны барлығы
210
оның ішінде бейрезиденттер
211
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны барлығы

220
X
Раздел 3. Операции по покупке у Национального Банка Республики Казахстан и продаже Национальному Банку Республики Казахстан аффинированного золота в слитках
Количество проданного аффинированного золота в слитках
310
X
Количество купленного аффинированного золота в слитках
320
X
Раздел 4. Итоги по операциям с аффинированным золотом в слитках
Остаток аффинированного золота в слитках на начало отчетного периода в кассе обменного пункта
410
X
Остаток аффинированного золота в слитках на конец отчетного периода
420
X
Наименование уполномоченной организации (ее филиала)
_______________________________________________________________
Адрес __________________________________ Телефон _______________
Адрес электронной почты ________________________________________
Исполнитель ___________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета
_____________________________________ ____________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Примечание: форма заполняется в соответствии с пояснением по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан"
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных на безвозмездной
основе "Отчет о проведенных
через обменные пункты
операциях по покупке и (или)
продаже аффинированного
золота в слитках, выпущенных
Национальным Банком
Республики Казахстан"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе
"Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан" (индекс – 16-SMSAZ_UO, периодичность - ежемесячная)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе "Отчет о проведенных через обменные пункты операциях по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан", (далее – Форма).
2. Форма составляется ежемесячно уполномоченной организацией (ее филиалом) по данным за отчетный месяц журнала учета операций по покупке и (или) продаже аффинированного золота в слитках, выпущенных Национальным Банком Республики Казахстан, по форме согласно приложению 15 к Правилам осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 апреля 2019 года № 49 "Об утверждении Правил осуществления обменных операций с наличной иностранной валютой в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 18545). Филиал уполномоченной организации составляет самостоятельную Форму.

220
X
3-бөлім. Аффинирленген құйма алтынды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінен сатып алу және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне сату бойынша операциялар
Сатылған аффинирленген құйма алтынның саны
310
X
Сатып алынған аффинирленген құйма алтынның саны
320
X
4-бөлім. Аффинирленген құйма алтынмен операциялар бойынша жиыны
Есепті кезеңнің басына айырбастау пунктінің кассасындағы аффинирленген құйма алтынның қалдығы
410
X
Есепті кезеңнің соңына аффинирленген құйма алтынның қалдығы
420
X
Уәкілетті ұйымның (оның филиалының) атауы
_______________________________________________________________
Мекенжайы ______________________________Телефоны______________
Электрондық пошта мекенжайы ___________________________________
Орындаушы ____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам
________________________________________ ______________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Ескертпе: нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге сәйкес толтырылады
"Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі шығарған
аффинирленген құйма алтынды
сатып алу және (немесе)
сату бойынша айырбастау
пункттері арқылы жүргізілген
операциялар туралы есеп"
әкімшілік деректерді өтеусіз
негізде жинауға арналған
нысанына қосымша
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" (индексі – 16-SMSAZ_UO, кезеңділігі – ай сайын)
әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірмеде "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату бойынша айырбастау пункттері арқылы жүргізілген операциялар туралы есеп" әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша талаптар айқындалады.
2. Нысанды уәкілетті ұйым (оның филиалы) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі шығарған аффинирленген құйма алтынды сатып алу және (немесе) сату жөніндегі операцияларды есепке алу журналының есепті айдағы деректері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 4 сәуірдегі № 49 қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18545 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасында қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын жүзеге асыру қағидаларына 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ай сайын жасайды. Уәкілетті ұйымның филиалы дербес Нысанды жасайды.

3. Форму подписывает руководитель или лицо, на которое возложена функция по подписанию отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
4. При составлении Формы в расчетах для данных в тенге используется сумма операций в тенге, указанная соответственно в графах 7 и 10 Реестра учета операций с аффинированным золотом в слитках.
5. В случае отсутствия данных за отчетный период Форма представляется с нулевыми значениями.
6. Корректировки (исправления, дополнения) данных вносятся в течение одного месяца после срока, установленного для представления Формы.

3. Нысанға басшы немесе есепке қол қою функциясы жүктелген адам және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
4. Теңгедегі деректерге арналған есеп айырысуларда Нысанды жасау кезінде Аффинирленген құйма алтынмен операцияларды есепке алу тізілімінің тиісінше 7 және 10-бағандарында көрсетілген теңгемен операциялардың сомасы пайдаланылады.
5. Есептік кезеңде деректер болмаған жағдайда Нысан нөлдік мәндермен ұсынылады.
6. Деректерге түзетулер (өзгерістер, толықтырулар) Нысанды ұсынуға белгіленген мерзім өткеннен кейін бір ай ішінде енгізіледі.