Об утверждении Правил предоставления военнослужащим органов гражданской защиты и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 3 декабря 2025 года № 515. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 декабря 2025 года № 37558
В соответствии с пунктом 8 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила предоставления военнослужащим органов гражданской защиты и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте.
2. Департаменту кадровой и воспитательной работы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным
ситуациям Республики Казахстан
Ч. Аринов
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 3 декабря 2025 года № 515
Правила предоставления военнослужащим органов гражданской защиты и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте
1. Настоящие Правила предоставления военнослужащим органов гражданской защиты и членам их семей права на проезда за счет государства на воздушном транспорте разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 44 Закона Республики Казахстан "О воинской службе и статусе военнослужащих" и определяют порядок предоставления военнослужащим органов гражданской защиты (далее - военнослужащие) и членам их семей права на проезд за счет государства на воздушном транспорте.
2. Военнослужащим при направлении на обучение в иностранные учебные заведения предоставляется проезд за счет государства на воздушном транспорте до места обучения и обратно.
Военнослужащим, обучающимся в иностранных учебных заведениях, для прохождения стажировки предоставляется проезд за счет государства на воздушном транспорте в Республику Казахстан и обратно к месту обучения.
3. Военнослужащим и членам их семей проезд за счет государства на воздушном транспорте осуществляется по тарифу экономического класса.

Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілерге және олардың отбасы мүшелеріне мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру құқығын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 3 желтоқсандағы № 515 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 9 желтоқсанда № 37558 болып тіркелді
"Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 8-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру құқығын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр және тәрбие жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 515 бұйрығымен
бекітілген
Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілер мен олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен мемлекет есебінен жол жүру құқығын беру қағидалары
1. Осы Азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілерге және олардың отбасы мүшелеріне мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру құқығын беру қағидалары "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 44-бабының 8-тармағына сәйкес және азаматтық қорғау органдарының әскери қызметшілеріне (бұдан әрі - әскери қызметшілер) және олардың отбасы мүшелеріне мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру құқығын беру тәртібін айқындайды.
2. Әскери қызметшілерге шетелдік оқу орындарына оқуға жіберу кезінде мемлекет есебінен оқу орнына дейін және кері әуе көлігімен жол жүру ұсынылады.
Шетелдік оқу орындарында оқитын әскери қызметшілерге тағылымдамадан өту үшін мемлекет есебінен әуе көлігімен Қазақстан Республикасына және оқу орнына қайту жол жүруі ұсынылады.
3. Әскери қызметшілерге және олардың отбасы мүшелеріне мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру экономикалық сыныптың тарифі бойынша жүзеге асырылады

4. Проезд курсантов, обучающихся в иностранных учебных заведениях, в каникулярные отпуска, если в соответствии с международными договорами Республики Казахстан не предусмотрен иной порядок, осуществляется за счет государства на воздушном транспорте от места обучения до места проведения отпуска, проводимого в пределах Республики Казахстан и обратно.
5. В случае, если курсант, обучающийся в иностранном учебном заведении, после прохождения стажировки убывает в отпуск, проводимый в пределах Республики Казахстан и далее к месту обучения, его проезд осуществляется за счет государства на воздушном транспорте от места проведения отпуска (пункта отправления) до места обучения.
6. Членам семьи военнослужащего, за исключением членов семьи курсанта и военнослужащего срочной воинской службы, предоставляется проезд за счет государства на воздушном транспорте, если стоимость проезда воздушным транспортом равна или ниже стоимости проезда на железнодорожном (купе) или автомобильном, либо водном транспорте, а при проезде несколькими видами транспорта - общей стоимости их проезда.
7. К членам семьи военнослужащего, которым предоставляется проезд за счет государства на воздушном транспорте, относятся:
1) супруга (супруг);
2) несовершеннолетние дети;
3) совершеннолетние дети с инвалидностью первой и второй группы.
Принадлежность лиц к членам семьи военнослужащего, которым предоставляется проезд за счет государства на воздушном транспорте, подтверждается: актами гражданского состояния (свидетельства о регистрации брака, рождении), документом, удостоверяющим личность, справкой об инвалидности.
8. Проезд военнослужащих, за исключением курсантов, и членов их семей на воздушном транспорте осуществляется на основании согласованного мотивированного рапорта военнослужащего и приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или его заместителя, курирующего вопросы гражданской обороны.
Проезд курсантов на воздушном транспорте осуществляется на основании согласованного мотивированного рапорта курсанта и приказа начальника специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
Рапорт подлежит рассмотрению в течение 10 рабочих дней со дня его регистрации.
9. Возмещение военнослужащим и членам их семей расходов на проезд за счет государства на воздушном транспорте производится на основании: документа, удостоверяющего личность; посадочного талона; проездного документа; фискального чека; в случае предоставления электронных авиабилетов – посадочного талона и документа, подтверждающего оплату стоимости; копии актов гражданского состояния (свидетельства о браке, рождении); справки об инвалидности.

4. Шетелдік оқу орындарында оқитын курсанттардың, егер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес өзге тәртіп көзделмесе, каникулдық демалыстарға жол жүруі оқу орнынан Қазақстан Республикасының шегінде өткізілетін демалыс өтетін жерге дейін және кері қарай әуе көлігінде мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
5. Егер шетелдік оқу орнында оқитын курсант тағылымдамадан өткеннен кейін Қазақстан Республикасының шегінде және одан әрі оқу орнына өткізілетін демалысқа шыққан жағдайда, оның жол жүруі мемлекет есебінен әуе көлігінде демалысты өткізу орнынан (жөнелту пунктінен) оқу орнына дейін жүзеге асырылады.
6. Әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне, курсанттар және мерзімді әскери қызметшілерінің отбасы мүшелерін қоспағанда, егер әуе көлігімен жол жүру құны темір жол (купе) немесе автомобильмен не су көлігімен жол жүру құнына тең немесе одан төмен болса, ал көліктің бірнеше түрімен жол жүру кезінде - олардың жол жүруінің жалпы құнына тең немесе одан төмен болса, мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру беріледі.
7. Мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру берілетін әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне мыналар жатады:
1) зайыбы (жұбайы);
2) кәмелет жасқа толмаған балалары;
3) бірінші және екінші топтағы мүгедектігі бар кәмелетке толған балалар жатады.
Мемлекет есебінен әуе көлігімен жол жүру берілетін әскери қызметшінің отбасы мүшелеріне адамдардың тиесілігі: азаматтық хал актілерімен (некені тіркеу, туу туралы куәліктер), жеке басын куәландыратын құжатпен, мүгедектігі туралы анықтамамен расталады.
8. Әскери қызметшілерге, курсанттарды қоспағанда және олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігімен жол жүру әскери қызметшінің келісілген дәлелді баянаты және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның азаматтық қорғаныс мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Курсанттардың әуе көлігімен жүруі курсанттың келісілген дәлелді баянаты және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігі арнайы оқу орны бастығының бұйрығы негізінде жүзеге асырылады.
Баянат тіркелген күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
9. Әскери қызметшілерге және олардың отбасы мүшелеріне әуе көлігінде мемлекет есебінен жол жүру шығыстарын өтеу: жеке басын куәландыратын құжат; отырғызу талоны; жол жүру құжаты; фискалдық чек; электрондық авиабилеттер берілген жағдайда – отырғызу талоны және құнының төленгенін растайтын құжат; азаматтық хал актілерінің (неке, туу туралы куәліктер) көшірмелері; мүгедектік туралы анықтама негізінде жүргізіледі.

10. Возмещение военнослужащим расходов на проезд за счет государства на воздушном транспорте осуществляется:
1) при наличии средств по плану финансирования – не позднее двух месяцев со дня издания приказа Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан или его заместителя, курирующего вопросы гражданской обороны, или начальника специального учебного заведения Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
2) при отсутствии средств – после внесения соответствующих изменений в индивидуальный план финансирования.

10. Әскери қызметшілердің әуе көлігінде мемлекет есебінен жол жүру шығыстарын өтеуі:
1) қаржыландыру жоспары бойынша қаражат болған кезде – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің немесе оның азаматтық қорғаныс мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарының немесе Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орны бастығының бұйрығы шыққан күннен бастап екі айдан кешіктірілмей;
2) қаражат болмаған кезде – жеке қаржыландыру жоспарына тиісті өзгерістер енгізілгеннен кейін жүзеге асырылады.