О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 350 "Об утверждении Правил электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 28 ноября 2025 года № 410. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 декабря 2025 года № 37535
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 350 "Об утверждении Правил электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11637) следующие изменения и дополнения:
в Правилах электросветотехнического обеспечения полетов гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В электросветотехническое обеспечение полетов включается:
1) техническая эксплуатация электроустановок аэропорта, предназначенных для передачи и распределения электроэнергии от внешнего источника электроснабжения, систем светосигнального оборудования (далее – ССО), аэродромных знаков, наземных аэронавигационных огней, систем прожекторного освещения перрона, автономных и резервных источников электропитания в соответствии с регламентами, заводскими инструкциями, настоящими Правилами, а также другими действующими нормативно-техническими документами по эксплуатации электроустановок;
2) центральных распределительных пунктов и трансформаторных подстанции аэропорта, электросилового и осветительного оборудования производственных и пассажирских объектов организации гражданской авиации;
3) рациональное и целесообразное использование электроэнергии от внешнего источника электроснабжения;
4) разработка и осуществление мероприятий, обеспечивающих повышение надежности электроснабжения объектов и работы электроустановок, повышение качества технического обслуживания и экономию электроэнергии;
Электросветотехническое обеспечение полетов осуществляется службой электросветотехнического обеспечения полетов (далее – Служба).";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"1) автономный источник электропитания – источник электропитания, не связанный с электрической сетью аэропорта и подсоединенный либо к щиту гарантированного электропитания, либо непосредственно к электроприемникам;

"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 28 қарашадағы № 410 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 5 желтоқсанда № 37535 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 350 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11637 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясының ұшуын электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етуге:
1) регламенттерге, зауыттық нұсқаулықтарға, осы Қағидаларға, сондай-ақ басқа да қолданыстағы нормативтік-техникалық қағидаларға сәйкес электр қондырғыларын пайдалану жөніндегі құжаттармен сәйкес сыртқы электрмен жабдықтау көзінен электр энергиясын беруге және таратуға арналған әуежайдың электр қондырғыларын, жарықпен сигнал беру жабдығы жүйелерін (бұдан әрі – ЖСБЖ), әуеайлақ белгілерін, жер үсті аэронавигациялық оттарын, перронды прожекторлық жарықтандыру жүйелерін, автономды және резервтік электрмен жабдықтау көздерін техникалық пайдалану;
2) азаматтық авиация ұйымдарының өндірістік және жолаушылар нысандарының электр қуаты мен жарықтандыру жабдықтарын, әуежайдың орталық тарату пункттері мен трансформаторлық қосалқы станцияларын техникалық пайдалану;
3) электрмен жабдықтаудың сыртқы көзінен алынатын электр энергиясын ұтымды және мақсатқа сай пайдалану;
4) нысандарды электрмен жабдықтаудың және электр қондырғыларының жұмысының сенімділігін арттыруды, техникалық қызмет көрсету сапасын арттыруды және электр энергиясын үнемдеуді қамтамасыз ететін іс-шараларды әзірлеу және жүзеге асыру;
Ұшудың электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз етілуі ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметімен (бұдан әрі – Қызмет) жүзеге асырылады.";
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"1) автономды электрмен қоректендіру көзі – әуежайдың электр желісімен байланысы жоқ және кепілдендірілген электрмен қоректендіру қалқанына немесе тікелей электр қабылдағыштарға қосылған электрмен қоректендіру көзі;

2) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
3) минимум аэродрома – минимально допустимые значения видимости на взлетно-посадочной полосе и высота нижней границы облаков (или высота принятия решения), при которых на данном аэродроме разрешается выполнять взлет и посадку воздушного судна данного типа;
4) система светосигнального оборудования аэродромов – совокупность светосигнальных приборов, электрического оборудования и аппаратуры управления, размещенных на аэродроме по определенной схеме и предназначенных для обеспечения взлета, заключительного этапа захода на посадку, посадки и руления воздушных судов в различных условиях видимости;
5) нарушение электропитания объектов аэропорта – отключение электропитания на время, продолжительностью менее времени, установленного для перехода на резервный источник для данного объекта;
6) отказ электропитания объектов аэропорта – отключение электропитания на время, продолжительностью более времени, установленного для перехода на резервный источник для данного объекта;
7) формуляр изделия – документ, удостоверяющий гарантированные изготовителем основные параметры и технические характеристики ССО, ДГУ, ИБП отражающий техническое состояние изделия и содержащий сведения по его эксплуатации (длительность и условия работы, ТО, виды ремонтов, замена составных частей и деталей и другие данные за весь период эксплуатации);
8) глиссада – профиль полета, устанавливаемый для снижения воздушных судов на конечном этапе захода на посадку;
9) глиссадные огни – огни, предназначенные для визуальной индикации глиссады;
10) средняя сила света – усредненное значение силы света по всем направлениям в пределах заданных углов рассеяния светового пучка;
11) линейный огонь – два или более огня, размещенных с наибольшими интервалами на поперечной линии, которые на расстоянии кажутся короткой световой полосой;
12) наземный аэронавигационный огонь (огонь) – световой прибор с заданной кривой светораспределения, предназначенный для использования в качестве аэронавигационного средства, за исключением огней, установленных на воздушных судах;
13) видимость – видимость для авиационных целей представляет собой наибольшую из следующих величин:
наибольшее расстояние, на котором можно различить и опознать черный объект приемлемых размеров, расположенный вблизи земли, при его наблюдении на светлом фоне (а);
наибольшее расстояние, на котором можно различить и опознать огни силой света около 1000 кд на неосвещенном фоне (b)
Эти два расстояния имеют различные значения в воздухе с заданным коэффициентом поглощения, причем последнее (b) зависит от освещенности фона, а первое (а) характеризуется метеорологической оптической дальностью видимости (MOR);

2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
3) әуеайлақ минимумы – осы әуеайлақта осы үлгідегі әуе кемесінің ұшуын және қонуын орындауға рұқсат етілетін ұшып-қону жолағы мен бұлттардың төменгі шектік биіктігіндегі (немесе шешім қабылдау биіктігіндегі) көрінімдердің ең аз рұқсат етілетін мәні;
4) әуеайлақтың жарық сигнал беру жабдығының жүйесі – әуеайлақта белгілі схема бойынша орналастырылған және көрінімнің әртүрлі жағдайында әуе кемелерінің ұшып шығуын, қонар алдындағы соңғы кезеңін, қонуы мен жермен жүруін қамтамасыз етуге арналған жарық сигнал беру аспаптарының, электр жабдықтары мен басқару аппараттарының жиынтығы;
5) әуежай объектілерін электрмен қоректендірудің бұзылуы – электрмен қоректендірудің осы объектіні резервтік қуат көзіне ауыстыру үшін белгіленген мерзімнен кем уақытқа ажыратылуы;
6) әуежай объектілерін электрмен қоректендірудің істен шығуы – осы объекті үшін резервтік қуат көзіне көшу үшін белгіленген уақыттан ұзағырақ уақытқа электрмен қоректендіруді ажырату;
7) бұйымның формуляры – бұйымның техникалық жай-күйін көрсететін және оны пайдалану жөніндегі мәліметтерді (жұмыс ұзақтығы мен жағдайлары, ТҚ, жөндеу түрлері, құрамдас бөліктер мен бөлшектерді ауыстыру және пайдаланудың бүкіл кезеңі үшін басқа да деректерді қамтитын), дайындаушы кепілдік берген ЖСБЖ, ДГҚ, ҮҚБК негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамаларын куәландыратын құжат;
8) глиссада – қонуға бет алудың соңғы кезеңінде әуе кемесінің төмендеуі үшін белгіленетін ұшу бейіні;
9) глиссадалық оттар – глиссаданы көзбен көріп индикациялауға арналған оттар;
10) жарықтың орташа күші – жарық шоғыры шашуының берілген бұрыштары шегінде барлық бағыттар бойынша жарық күшінің орташаланған мәні;
11) желілік от – ең үлкен аралықпен көлденең желі бойына орнатылып, қашықтықтан қысқа жарық жолағы болып көрінетін екі немесе одан да көп оттар;
12) жердегі аэронавигациялық от (от) – әуе кемелерінде орнатылған оттарды қоспағанда, аэронавигациялық құрал ретінде пайдалануға арналған, жарықты бөлуі анықталған бағыты бар жарықтандыру құрылғысы;
13) көрінімділік – авиациялық мақсаттар үшін көрінімділік келесі шамалардың ең үлкенін білдіреді:
жерге жақын орналасқан, рұқсат етілген өлшемдегі қара нысанды жарық фонында бақылау арқылы ажыратуға және анықтауға болатын ең үлкен қашықтық (а);
жарықтандырылмаған фонда шамамен 1000 кд жарық күші бар оттарды ажыратуға және анықтауға болатын ең үлкен қашықтық (b);
Бұл екі қашықтықтың ауада белгілі бір жұтылу жылдамдығымен әртүрлі мәндері бар, соңғысы (b) фонның жарықтандырылуына байланысты, ал біріншісі (а) көрінудің метеорологиялық оптикалық диапазонымен сипатталады (MOR);

14) объекты Службы – объекты с электроустановками, предназначенные для светотехнического обеспечения полетов, трансформации напряжения 10 (6) киловольт в 0,4 киловольт, передачи и распределения электроэнергии между объектами аэропорта, электросилового оборудования служебных и пассажирских объектов авиапредприятий, объекты других служб объекты с электроустановками, предназначенные для преобразования энергии промышленной частоты в другой вид энергии или энергию другой частоты, передачи и распределения электроэнергии внутри объектов производственного назначения, а также их электросиловое и осветительное оборудование.
15) надежность системы огней – способность оборудования функционировать в установленных эксплуатационных пределах в течение заданного периода времени, обеспечивая непрерывную и безопасную работу системы;
16) время переключения огня – время, необходимое для восстановления замеренной в заданном направлении фактической интенсивности огня до значения 50 % после ее падения ниже 50 % при переключении источников электроснабжения, когда огонь функционирует при значениях интенсивности 25 % или выше;
17) отказ огня – снижение по какой-либо причине средней силы света в заданных углах рассеяния более чем на 50 % по сравнению с нормируемой силой света нового огня;
18) регламент профилактического технического обслуживания – документ, устанавливающий периодичность и объем технического обслуживания;
19) резервный источник электропитания – источник электропитания, который подключается к электроприемникам при нарушении электропитания от основного источника и обеспечивает электропитание в течение времени, превышающего максимальное время, необходимое для восстановления электропитания от основного источника;
20) разбор – анализ качества выполнения работ в целях совершенствования профессиональной подготовки персонала, устранения и предупреждения отклонений в работе;
21) граница эксплуатационной ответственности сторон – точка раздела энергетического оборудования и/или электрической сети между хозяйствующими субъектами, ответственными за содержание, обслуживание и техническое состояние, определяемая по балансовой принадлежности или договором электроснабжение, и подтвержденная соответствующим актом разграничения балансовой принадлежности и эксплуатационной ответственности сторон между этими хозяйствующими субъектами;
22) независимый источник питания – источник питания, на котором сохраняется напряжение в послеаварийном режиме в регламентированных пределах при исчезновении его на другом или других источниках питания.
К числу независимых источников питания относятся две секции или системы шин одной или двух электростанций и подстанций при одновременном соблюдении, следующих двух условий:
каждая из секций или систем шин в свою очередь имеет питание от независимого источника питания;
секции (системы) шин не связаны между собой или имеют связь, автоматически отключающийся при нарушении нормальной работы одной из секций (систем) шин.

14) қызмет объектілері – ұшуды жарықпен техникалық қамтамасыз етуге, 10 (6) киловольттық кернеуді 0,4 киловольтқа трансформациялауға, электр энергиясын әуежай объектілерінің, авиакәсіпорындарының қызметтік және жолаушы объектілері электр күш жабдықтары арасында беру және бөлуге арналған электрлі қондырғылары бар объектілер; өнеркәсіптік энергия жиілігін басқа энергия күшіне немесе басқа жиіліктегі энергия күшіне өзгертуге, өндірістік мақсаттағы объектілердің ішінде электр энергиясын беру мен бөлуге арналған басқа қызметтер объектілері, электр қондырғылары бар объектілер, сондай-ақ олардың электр күш және жарық беру жабдықтары.
15) оттар жүйесінің сенімділігі – жүйенің үздіксіз және қауіпсіз жұмысын қамтамасыз ете отырып, жабдықтың белгілі бір уақыт кезеңі ішінде белгіленген пайдалану шегінде жұмыс істеу қабілеті;
16) отты ауыстыру уақыты – оттың 25% немесе одан жоғары қарқындылық мәндерінде жұмыс істеген кезде электрмен жабдықтау көздерін ауыстыру кезінде 50% -дан төмен түскеннен кейін берілген бағытта өлшенген оттың нақты қарқындылығын 50% мәніне дейін қалпына келтіруге кететін уақыт;
17) оттың істен шығуы – қандай да бір себеппен жарықтың орташа күшінің берілген сәуле шашу бұрыштарында жаңа оттың нормалық жарық күшімен салыстырғанда 50% астам төмендеуі;
18) профилактикалық техникалық қызмет көрсету регламенті – техникалық қызмет көрсетудің мерзімділігі мен көлемін белгілейтін құжат;
19) резервтік электрмен қоректендіру көзі – негізгі көзден электрмен қоректендіру бұзылған жағдайда электр қабылдағыштарға қосылатын және негізгі көзден электрмен қоректендіруді қалпына келтіруге қажетті максималды уақыттан асатын уақыт ішінде электрмен қоректендіруді қамтамасыз ететін қуат көзі;
20) талдау – персоналдың кәсіби дайындығын жетілдіру, жұмыстағы ауытқуларды жою және олардың алдын алу мақсатында жұмысты орындау сапасын талдау;
21) тараптардың пайдалану жауапкершілігінің шекарасы – теңгерімдік тиесілілігі немесе электрмен жабдықтау шарты бойынша айқындалатын және тараптардың теңгерімдік тиесілілігі мен пайдалану жауапкершілігін ажыратудың тиісті актісімен расталған күтіп-ұстауға және техникалық жай-күйге жауапты шаруашылық жүргізуші субъектілер арасындағы энергетикалық жабдықты және/немесе осы шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында электр желісін бөлу нүктесі;
22) тәуелсіз қуат көзі – кернеу немесе басқа қуат көздері жоғалған кезде реттелетін шектерде апаттан кейінгі режимде сақталатын қуат көзі.
Тәуелсіз қуат көздерінің қатарына бір немесе екі электр станциялары мен қосалқы станциялардың екі секциясы немесе шиналар жүйесі кіреді, сонымен бірге келесі екі шарт бір уақытта орындалады:
секциялардың немесе шиналар жүйелерінің әрқайсысы өз кезегінде тәуелсіз қуат көзінен қуат алады;
секциялар (жүйелер) шиналар бір-бірімен байланыспаған немесе шиналар секцияларының (жүйелерінің) бірінің қалыпты жұмысы бұзылған жағдайда автоматты түрде ажыратылатын байланысы бар;

23) технологическая карта – документ, содержащий порядок выполнения регламентных операций, технические требования, применяемые средства и необходимые трудовые затраты;
24) видимость на взлетно-посадочной полосе (дальность видимости на взлетно-посадочной полосе) – максимальное расстояние, в пределах которого пилот воздушного судна, находящегося на осевой линии взлетно-посадочной полосы, видит маркировку ее покрытия или огни, ограничивающие взлетно-посадочную полосу или обозначающие ее осевую линию;
25) ЭСТОП – электросветотехническое обеспечение полетов;
26) граница балансовой принадлежности электрической сети – точка раздела электрической сети между хозяйствующими субъектами рынка электрической энергии: энергопроизводящими, энергопередающими организациями и потребителями, а также между потребителями и субпотребителями, определяемая по балансовой принадлежности электрической сети;
27) электроснабжение – обеспечение аэропорта и его объектов электроэнергией от энергосистемы;
28) внешний источник электроснабжения – внешняя электрическая сеть, от которой посредством воздушных и/или подземных кабельных линий осуществляется передача электроэнергии к внутренним распределительным сетям аэродрома;
29) электроустановки – совокупность машин, аппаратов линий и вспомогательного оборудования (вместе с сооружениями и помещениями, в которых они установлены), предназначенных для производства, преобразования, трансформации, передачи, распределения электроэнергии и преобразования ее в другой вид энергии;
30) система гарантированного электропитания – резервная система питания, обеспечивающая восстановление электроснабжения (электропитания) за время, не превышающее нормативное;
31) система бесперебойного электропитания – система электропитания, обеспечивающая восстановление электроснабжения (электропитания) за время, не приводящее к нарушению непрерывности работы технологического оборудования;
32) электроприемники I категории – электроприемники, перерыв электроснабжения которых может повлечь за собой опасность для жизни людей, значительный ущерб экономики предприятий, повреждение дорогостоящего основного оборудования, массовый брак продукции, расстройство сложного технологического процесса, нарушение функционирования особо важных элементов коммунального хозяйства.
Из состава электроприемников I категории выделяется особая группа электроприемников, бесперебойная работа которых необходима для безаварийной остановки производства с целью предотвращения угрозы жизни людей, взрывов, пожаров и повреждения дорогостоящего основного оборудования.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

23) технологиялық карта – регламенттік операцияларды орындау тәртібін, техникалық талаптарды, қолданылатын құралдарды және қажетті еңбек шығындарын қамтитын құжат;
24) ұшу-қону жолағындағы көрінім (ұшу-қону жолағындағы көрінім қашықтығы) – ұшу-қону жолағының остік сызығындағы әуе кемесінің ұшқышы ұшу-қону жолағы жамылғысының таңбалануын немесе оны шектейтін немесе оның остік сызығын белгілейтін оттарды көре алатындай шектегі ең ұзақ қашықтық;
25) ҰЭЖТҚЕ – ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету;
26) электр желісінің теңгерімдік тиесілігінің шекарасы – электр энергиясы нарығының шаруашылық жүргізуші субъектілері: энергия өндіруші, энергия беруші ұйымдар және тұтынушылар арасындағы, сондай-ақ электр желісінің теңгерімдік тиесілігі бойынша айқындалатын тұтынушылар мен қосалқы тұтынушылар арасындағы электр желісін бөлу нүктесі;
27) электрмен жабдықтау – әуежай мен оның объектілерін энергия жүйесінен электр қуатымен қамтамасыз ету;
28) электрмен жабдықтаудың сыртқы көзі – әуеайлақтың ішкі тарату желілеріне электр энергиясын беру, әуе және/немесе жерасты кабельдік желілері арқылы жүзеге асырылатын сыртқы электр желісі;
29) электр қондырғылары – электр энергиясын өндіруге, өзгертуге, трансформациялауға, беруге, бөлуге және оны энергияның басқа түріне айналдыруға арналған машиналардың, желілік аппараттар мен қосымша жабдықтардың (осылар орнатылған ғимараттары және үй-жайларымен бірге) жиынтығы.
30) электрмен қоректендірудің кепілдікті жүйесі – нормативтік мерзімнен аспайтын уақыт ішінде электрмен жабдықтауды (электрмен қоректендіруді) қалпына келтіруді қамтамасыз ететін қоректендірудің резервтік жүйесі;
31) электрмен қоректендірудің үздіксіз жүйесі – технологиялық жабдық жұмысының үзіліссіздігі бұзылмайтындай уақыт ішінде электрмен жабдықтауды (электрмен қоректендіруді) қалпына келтіруді қамтамасыз ететін электрмен қоректендіру жүйесі;
32) І санаттағы электр қабылдағыштар – электрмен жабдықтаудың үзілуі адам өміріне қауіп төндіруі, кәсіпорындардың экономикасына елеулі залал келтіруі, қымбат тұратын негізгі құрал-жабдықтардың зақымдануы, өнімдердің жаппай ақауы, күрделі технологиялық процестің бұзылуы, электр энергиясының үзілуіне әкелуі мүмкін электр қабылдағыштардың, коммуналдық шаруашылықтың аса маңызды элементтерінің жұмысының бұзылуы.
І санаттағы электр қабылдағыштардың құрамынан электр қабылдағыштардың арнайы тобы бөлінеді, олардың үздіксіз жұмыс істеуі адам өміріне, жарылыстарға, өрттерге және қымбат тұратын негізгі құрал-жабдықтардың бүлінуіне жол бермеу мақсатында өндірісті апатсыз тоқтату үшін қажет.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Система электроснабжения аэропорта обеспечивает электроснабжение объектов Службы, а также иных потребителей, размещенных на территории аэропорта, при наличии свободных электрических мощностей системы, на основании заключенных гражданско-правовых договоров.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. К щитам гарантированного питания объектов ССО допускается подключение потребителей, обеспечивающих работу и обслуживание этих объектов (аварийное освещение, технологические: обогрев, вентиляция и кондиционирование). Перечень потребителей, подключенных к щитам гарантированного питания, формируется в реестре Службы и утверждается руководителем Службы. Временное подключение допускается по письменному распоряжению руководителя с указанием срока и основания и оформляется протоколом.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Категории потребителей электроэнергии по степени надежности электроснабжения и время переключения огней при нарушении электроснабжения соответствуют приведенным в приложении 57 к нормам годности к эксплуатации аэродромов (вертодромов) гражданской авиации Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 381 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12303) (далее – НГЭА ГА РК). При внесении изменений в НГЭА ГА РК уполномоченный орган опубликовывает сопроводительное разъяснение и в течение 6 месяцев приводит настоящие Правила и локальные регламенты эксплуатанта в соответствие. При противоречиях временно применяется та норма, которая обеспечивает более высокий уровень безопасности, до окончательного урегулирования.";
пункт 14 исключить;
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Обо всех изменениях, касающихся схемы расположения и состава оборудования ССО, о нарушениях в работе и выключении его на время ремонта, публикуется соответствующая аэронавигационная информация в соответствии с требованиями Правил обеспечения аэронавигационной информацией в гражданской авиации, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 420 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15427).
Контроль за своевременной и правильной информацией об изменении состава ССО ведет начальник Службы.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Системы энергоснабжения, предназначенные для ССО, проектируются таким образом, чтобы при отказе отдельных элементов оборудования (в том числе фидеров) пилот сохранял надлежащий визуальный контакт с ориентирами и не получал искаженной информации. В каждой из подсистем должно быть обеспечено резервирование огней и максимально возможное сохранение светосигнальной картины. Количество кабельных линий в подсистемах определяется назначением, категорией системы, мощностью и расположением огней – в соответствии с НГЭА ГА РК.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"6. Әуежайдың электрмен жабдықтау жүйесі қызмет көрсету нысандарын, сондай-ақ егер жүйенің электр қуаты бос болса, жасалған азаматтық-құқықтық шарттар негізінде әуежай аумағында орналасқан басқа тұтынушыларды электрмен жабдықтауды қамтамасыз етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ЖСБЖ нысандарының кепілді қоректендіру қалқандарына осы нысандардың жұмысы мен қызмет көрсетуін қамтамасыз ететін тұтынушыларды қосуға рұқсат етіледі (апаттық жарықтандыру, технологиялық: жылыту, желдету және ауаны баптау). Кепілді қоректендіру қалқандарына қосылған тұтынушылардың тізбесі Қызметтің тізілімінде қалыптастырылады және Қызмет басшысымен бекітіледі. Уақытша қосылуға Қызмет басшысының мерзімі мен негізі көрсетілген жазбаша өкімі бойынша ғана жол беріледі және ол хаттамамен ресімделеді.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Электрмен жабдықтаудың сенімділік дәрежесіне қарай электр энергиясын тұтынушылардың санаттары және электрмен жабдықтау бұзылған жағдайда оттарды ауыстыру уақыты Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 381 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12303 болып тіркелген) азаматтық авиация әуеайлақтарының (тікұшақ айлақтарының) пайдалануға жарамдылығы нормаларының 57-қосымшасында келтірілген талаптарға сәйкес келуге тиіс (бұдан әрі – ҚР АА ӘПЖН). ҚР АА ӘПЖН-ға өзгерістер енгізілген жағдайда уәкілетті орган ілеспе түсіндірме жариялайды және алты ай ішінде осы Қағидалар мен пайдаланушының жергілікті регламенттерін сәйкестендіруді қамтамасыз етеді. Қарама-қайшылықтар болған жағдайда түпкілікті реттеу жүзеге асырылғанға дейін қауіпсіздіктің неғұрлым жоғары деңгейін қамтамасыз ететін норма уақытша қолданылады.";
14-тармақ алып тасталсын;
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. ЖСБЖ орналасуы мен құрамына қатысты барлық өзгерістер, оның жұмысындағы бұзушылықтар және оны жөндеу кезінде өшіру, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 420 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15427 болып тіркелген), Азаматтық авиацияда аэронавигациялық ақпаратпен қамтамасыз ету қағидаларының талаптарына сәйкес тиісті аэронавигациялық ақпарат жарияланады.
ЖСБЖ құрамының өзгеруі туралы уақтылы және дұрыс ақпаратты бақылауды Қызмет бастығы жүзеге асырады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ЖСБЖ-на арналған электрмен жабдықтау жүйелері жабдықтың жекелеген элементтері (оның ішінде фидерлер) істен шыққан кезде ұшқыш бағдарлармен тиісті визуалды байланысын сақтайтын және бұрмаланған ақпаратты қабылдамайтындай етіп жасалған. Әрбір ішкі жүйелерде шамдардың резервтелуі және барынша қамтамасыз етілуі тиіс жарық-сигналдық суреттің сақталуы мүмкін. Ішкі жүйелердегі кабельдік желілердің саны жүйенің мақсатына, санатына, шамдардың қуаты мен орналасуына байланысты анықталады – ҚР АА ӘПЖН сәйкес.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Летные проверки систем ССО проводятся с фото и видео документированием согласно требованиям, указанных в приложении 23 к настоящим Правилам. Отчеты летных и инструментальных проверок хранятся в электронном виде не менее 5 лет и публикуются в закрытом разделе для регулятора. При спорных показателях требуется независимая проверка аккредитованной лабораторией в течение 15 рабочих дней. Результаты проверок и акты дефектов подлежат публикации с указанием сроков устранения и ответственных лиц.";
пункт 24 исключить;
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Техническая эксплуатация включает следующие мероприятия:
1) организацию технической эксплуатации, планирование технической эксплуатации и капитального ремонта;
2) материально-техническое обеспечение Службы, приемку и ввод в эксплуатацию электроустановок, подготовку и допуск к самостоятельной работе обслуживающего персонала;
3) техническое обслуживание, включающее оперативное и периодическое (по срокам и ресурсам) обслуживание, аварийный, текущий и профилактический ремонты, проведение доработок электроустановок в порядке их усовершенствования, надзор при монтаже вновь устанавливаемого оборудования электросветотехнического обеспечения полетов.
Техническое обслуживание осуществляется в объеме и с периодичностью, установленными инструкциями (руководствами) организаций-изготовителей оборудования, регламентами профилактического технического обслуживания, правилами технической эксплуатации электроустановок потребителей, с учетом опыта эксплуатации в местных условиях, включая частоту отказов, степень износа оборудования, климатические особенности и другие факторы.
Виды технического обслуживания и методики его проведения определяются технологическими картами, разрабатываемыми для каждого вида обслуживания и утверждаемыми разработчиком оборудования или руководителем гражданской авиационной организации;
4) распределение и контроль за расходом электроэнергии по службам организации гражданской авиации;
5) учет оборудования, поступления и расхода запасного оборудования и приборов, запасных инструментов и принадлежностей (ЗИП), утвержденного неснижаемого аварийного запаса ССО и материалов с внесением записей в журнал согласно приложению 25 настоящих правил;
6) контроль за соблюдением действующих нормативно-технических документов по эксплуатации электроустановок, охраны труда и пожарной безопасности;
7) соблюдение перечня документации службы электросветотехнического обеспечения полетов согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

"23. ЖСБЖ жүйелерін ұшу тексерулері осы Қағидаларға 23-қосымшада көрсетілген талаптарға сәйкес фото және бейне құжаттамамен жүргізіледі. Ұшу және аспаптық тексерулердің есептері электрондық түрде кемінде бес жыл сақталады және реттеуші орган үшін жабық бөлімде жарияланады. Даулы көрсеткіштер болған жағдайда аккредиттелген зертхана он бес жұмыс күні ішінде тәуелсіз тексеру жүргізеді. Тексеру нәтижелері мен ақаулар актілері жою мерзімдерін және жауапты тұлғаларды көрсете отырып, міндетті түрде жариялануға тиіс.";
24-тармақ алып тасталсын;
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Техникалық пайдалану келесі іс-шараларды қамтиды:
1) техникалық пайдалануды ұйымдастыруды, техникалық пайдалануды және күрделі жөндеуді жоспарлауды;
2) қызметті материалдық-техникалық қамтамасыз ету, электр қондырғыларын қабылдау және пайдалануға беру, қызмет көрсететін персоналды оқыту және өз бетінше жұмыс істеуге жіберу;
3) техникалық қызмет көрсету, оның ішінде жедел және мерзімді (мерзімдері мен ресурстары бойынша) техникалық қызмет көрсету, авариялық, ағымдағы және профилактикалық жөндеу жұмыстары, электр қондырғыларын жетілдіру мақсатында қайта қарау, жаңадан орнатылған ұшуды электрмен жарықтандыру жабдықтарын орнатуды қадағалау.
Техникалық қызмет көрсету жабдықты өндіруші ұйымдардың нұсқаулықтарында (басшылықтарында), профилактикалық қызмет көрсету ережелерінде, тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану ережелерінде белгіленген көлемде және жиілікте, жергілікті пайдалану тәжірибесін сонымен қатар істен шығу жиілігі, жабдықтың тозу дәрежесі, климаттық ерекшеліктер және басқа факторларды ескере отырып жүзеге асырылады.
Техникалық қызмет көрсету түрлері және оны жүзеге асыру әдістері техникалық қызмет көрсетудің әрбір түрі үшін әзірленген және жабдықты әзірлеуші немесе азаматтық авиация ұйымының басшысы бекіткен технологиялық карталармен анықталады;
4) азаматтық авиация ұйымдарының қызметтері бойынша электр энергиясының шығынын бөлу және бақылау;
5) жабдықтарды, қосалқы жабдықтар мен аспаптардың, қосалқы құралдар мен керек-жарақтардың (ҚҚКЖ), бекітілген ЖСБЖ мен материалдардың төмендетілмейтін авариялық-қоры кірісі мен шығысы осы Қағидалардың 25-қосымшасына сәйкес журналға жазбаларды енгізе отырып есепке алынады;
6) электр қондырғыларын пайдалану, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі бойынша қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттардың сақталуын бақылау;
7) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметі құжаттамасының тізбесін сақтау;

8) совершенствование методов и организации технического обслуживания.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Разработку проекта перспективного плана капитального ремонта на основании графика периодичности капитальных ремонтов оборудования и проекта плана капитального строительства и реконструкции электрооборудования для дальнейшего согласования, оформления и включения в планы работы Службы.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. Текущее планирование включает разработку:
1) годовых графиков планово-предупредительных работ в электроустановках и регламентных работ ССО;
2) планов сезонной подготовки объектов электросветотехнического обеспечения полетов к осенне-зимнему периоду (далее – ОЗП) и весенне-летнему периоду (далее – ВЛП);
3) планов обучения и материально-технического обеспечения Службы;
4) плана расхода электроэнергии;
5) годовых планов капитального ремонта оборудования, зданий и помещений Службы.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Выполнение мероприятий в рамках графика планово-предупредительных работ подтверждаются записями за подписью ответственных лиц и проверкой выполнения работ руководителем Службы.";
пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. Все изменения в электроустановках, выполненные в процессе эксплуатации, своевременно отражаются на схемах и чертежах за подписью ответственного за электроустановками с указанием его должности и даты внесения изменения. Информация об изменениях в схемах доводится до сведения всех работников, для которых необходимо знание этих схем, с записью в журнале учета работ по нарядам и распоряжениям.
47. Соответствие электрических схем фактическим эксплуатационным схемам электрообеспечения проверяется ежегодно с отметкой о проверке.";
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Допуск к самостоятельному выполнению работ специалистов Службы осуществляется в следующей последовательности:
1) издание приказа о приеме специалиста на работу;
2) прохождение обучения в соответствии с требованиями Типовых программ профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов (далее – Типовые программы), утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 8785);
3) проведение стажировки специалиста под руководством наиболее опытного специалиста (ознакомление и изучение особенностей аэродрома, технологии по техническому обслуживанию светосигнального оборудования и электрических систем в соответствии с разработанными программами, порядка взаимодействия со службами и организациями, осуществляющими обеспечение полетов на аэродроме, технологии работ специалистов службы и настоящих Правил);

8) техникалық қызмет көрсету әдістерін жетілдіру және ұйымдастыру.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Жабдықтарды күрделі жөндеу кезеңділігінің кестесіне және электр жабдықтарын күрделі жөндеу және қайта құру жоспарының жобасына сүйене отырып, ұзақ мерзімді күрделі жөндеу жоспарының жобасын әзірлеу, әрі қарай үйлестіру, жобалау және Қызмет жоспарларына енгізу.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Ағымдағы жоспарлау келесі әзірлеуді қамтиды:
1) электр қондырғыларындағы жоспарлы-алдын алу жұмыстарының жылдық кестелері және ЖСБЖ регламенттік жұмыстары;
2) күзгі-қысқы маусымға (бұдан әрі – КҚМ) және көктемгі-жазғы маусымға (бұдан әрі – КЖМ) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету нысандарын маусымдық дайындау жоспарлары;
3) Қызметті оқыту және материалдық-техникалық қамтамасыз ету жоспарлары;
4) электр энергиясын тұтыну жоспары;
5) қызметтің жабдықтарын, ғимараттары мен үй-жайларын күрделі жөндеудің жылдық жоспарлары.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Жоспарлы-алдын алу жұмыстарының кестесі шеңберінде жүргізілетін іс-шаралардың орындалуы жауапты тұлғалардың қолы қойылған жазбалармен және Қызмет басшысының жұмыстардың орындалуын тексеруімен расталады.";
46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Пайдалану процесінде орындалған электр қондырғыларындағы барлық өзгерістер электр қондырғыларына жауапты тұлғаның қолы қойылған сызбаларда және сызбаларда оның лауазымы мен өзгертілген күні көрсетіліп уақытылы көрсетіледі. Сызбалардағы өзгерістер туралы ақпарат нарядтармен өкімдер бойынша жұмыстарды есепке алу журналына жазыла отырып, осы сызбаларды білуі қажет барлық қызметкерлердің назарына жеткізіледі.
47. Электр схемаларының электрмен жабдықтаудың нақты пайдалану схемаларына сәйкестігі жыл сайын тексеру белгісімен тексеріледі.";
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Қызмет мамандарының жұмысты өздігімен орындауына рұқсат беру келесі ретпен жүзеге асырылады:
1) маманды жұмысқа қабылдау туралы бұйрық шығару;
2) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген), Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналын кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламаларының (бұдан әрі – Үлгілік бағдарламалар) талаптарына сәйкес оқудан өту;
3) ең тәжірибелі маманның жетекшілігімен маманның тағылымдамасын өткізу (әуеайлақтың ерекшеліктерімен әзірленген бағдарламаларға сәйкес жарық-сигналдық жабдықтар мен электр жүйелеріне техникалық қызмет көрсету технологиясымен, әуеайлақта ұшуды қамтамасыз етуді жүзеге асыратын қызметтермен және ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібінде, қызмет мамандарының жұмыс технологиясымен және осы Қағидалармен танысу және зерделеу);

4) принятие зачетов по знанию нормативных документов по электросветотехническому обеспечению полетов, должностных инструкций и технологии по содержанию аэродрома;
5) издание приказа о допуске к самостоятельной работе.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. Техническое обслуживание электроустановок обеспечивается специалистами, за которыми эти электроустановки закреплены письменным распоряжением начальника Службы. Результаты обслуживания записываются в журналах и формулярах, согласно приложениям 9-10 к настоящим Правилам.";
дополнить пунктом 62-1 следующего содержания:
"62-1. Периодические осмотры, выполняемые Службой, подразделяются на следующие виды:
ежедневные оперативные осмотры;
плановые осмотры;
внеплановые осмотры.
Ежедневные оперативные осмотры выполняются перед заступлением специалиста Службы на смену с использованием контрольных перечней (чек-листов) по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам, используя специально выделенную автомашину, для перевозки материально технических средств. Целью данных осмотров является выявление и немедленное устранение недостатков, влияющих на соответствие светосигнального оборудования требованиям профилактического технического обслуживания.
Плановые осмотры проводятся в рамках подготовки к работе в ОЗП или ВЛП. По результатам осмотров составляются акты дефектов по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам. На основании указанных актов разрабатываются планы по устранению выявленных дефектов в электроустановках.
Внеплановые осмотры осуществляются в случае и (или) по завершении следующих событий:
выпадение интенсивных осадков;
ураганный ветер;
введение операций в условиях ограниченной видимости;
стихийные бедствия;
иные неблагоприятные природные воздействия на аэродром.";
дополнить пунктом 76-1 следующего содержания:
"76-1. При полетах в условиях ограниченной видимости Службой ограничивается проведение строительных работ по техническому обслуживанию вблизи объектов Службы, ССО, кабельных линии и колец.";
пункт 77 изложить в следующей редакции:
"77. Техническое обслуживание ССО производится для обеспечения надежности системы огней, постоянной готовности и безаварийной работы в соответствии с техническими характеристиками, режимами работы и эксплуатационными условиями.";
пункт 79 изложить в следующей редакции:
"79. Перечень работ по обслуживанию при проведении ежедневных (ТО-1), еженедельных (ТО-2), ежемесячных (ТО-3), ежеквартальных (ТО-4) и полугодовых (ТО-5) / сезонных (ТО-С), годовых (ТО-6), внеплановых регламентных работ приводится в технологических картах регламентов профилактического технического обслуживания и заводских инструкциях по эксплуатации ССО.";

4) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету жөніндегі нормативтік құжаттарды, лауазымдық нұсқаулықтарды және әуеайлақты күтіп-ұстау технологиясын білу бойынша сынақтарды қабылдау;
5) өзіндік жұмысқа рұқсат беру туралы бұйрық шығару.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Электр қондырғыларына техникалық қызмет көрсетуді осы электр қондырғыларына Қызмет басшысының жазбаша бұйрығымен бекітілген мамандар қамтамасыз етеді. Қызмет көрсету нәтижелері осы Қағидаларға 9-10-қосымшаларға журналдарда және формулярларда жазылады.";
мынадай мазмұндағы 62-1-тармақпен толықтырылсын:
"62-1. Қызмет көрсететін мерзімді тексерулер келесі түрлерге бөлінеді:
күнделікті жедел тексерулер;
жоспарлы тексерулер;
жоспардан тыс тексерулер.
Күнделікті жедел тексерулер материалдық-техникалық құралдарды тасымалдау үшін арнайы бөлінген автокөлікті пайдалана отырып, осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бақылау парақтарын (бақылау парақтарын) пайдалана отырып, ауысымдық қызмет маманы келгенге дейін жүргізіледі. Бұл тексерулердің мақсаты жарықтандыру жабдығының профилактикалық техникалық қызмет көрсету талаптарына сәйкестігіне әсер ететін кемшіліктерді анықтау және дереу жою болып табылады.
Жоспарлы тексерулер ҚКМ немесе КЖМ-да жұмыс істеуге дайындық аясында жүргізіледі. Қарап-тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақаулар актілері жасалады. Көрсетілген актілер негізінде электр қондырғыларындағы анықталған ақауларды жою бойынша жоспарлар әзірленеді.
Жоспардан тыс тексерулер келесі оқиғалар болған жағдайда және (немесе) аяқталғаннан кейін жүзеге асырылады:
қарқынды жауын-шашынның түсуі;
дауылды жел;
шектеулі көрінімділік жағдайларында операцияларды енгізу;
дүлей зілзалалар;
әуеайлаққа өзге де қолайсыз табиғи әсерлер.";
мынадай мазмұндағы 76-1-тармақпен толықтырылсын:
"76-1. Көру мүмкіндігі шектеулі жағдайларда ұшқан кезде Қызметпен Қызмет нысандарының, ЖСБЖ, кабельдік желілер мен сақиналардың жанында техникалық қызмет көрсету бойынша құрылыс жұмыстарын жүргізуге шектеу қояды.";
77-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"77. ЖСБЖ-на техникалық қызмет көрсету оттар жүйесінің сенімділігін, тұрақты дайындықты және апатсыз жұмысты қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады, техникалық сипаттамаларға, жұмыс режимдеріне және пайдалану жағдайларына сәйкес.";
79-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"79. Күнделікті жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық қызмет көрсету жұмыстарының тізбесі (ТҚ-1), апталық (ТҚ-2), айлық (ТҚ-3), тоқсандық (ТҚ-4) және жартыжылдық (ТҚ-5) / маусымдық (ТҚ-М), жылдық (ТҚ-6), жоспардан тыс регламенттік жұмыстар профилактикалық техникалық қызмет көрсету регламенттерінің технологиялық карталарында және ЖСБЖ пайдалану жөніндегі зауыттық нұсқаулықтарда келтірілген.";

дополнить пунктами 79-1, 79-2, 79-3, 79-4 и 79-5 следующего содержания:
"79-1. Профилактическое техническое обслуживание светосигнального оборудования, электроустановок выполняется в соответствии с требованиями, изложенными в приложениях 4, 5 к настоящим Правилам.
79-2. Для анализа показателей безотказности ССО в течение срока службы заполняется карта-накопитель отказов ССО согласно приложению 26 к настоящим Правилам.
79-3. Каждому огню присваивается идентификационный номер на видимых элементах огня.
79-4. Подтягивание болтовых соединений огней осуществляется не реже одного раза в год с моментом затяжки, установленным в рекомендациях изготовителя.
79-5. Службой создается комплект запасных частей, но не менее 10 % для каждой из подсистем огней.";
пункт 80 изложить в следующей редакции:
"80. Летная проверка системы ССО производится при положительных результатах наземных проверок в целях определения правильности функционирования и соответствия ее действующим нормам.
Наземные проверки ССО включают, но не ограничиваются следующими мероприятиями:
наличие поврежденных огней или деталей огней;
состояние светофильтров;
наличие коррозии;
чистота;
протяжку болтовых соединений;
выравнивание (визирование) огней;
наличие влаги/воды;
состояние электрических соединений огней;
состояние конструкции и фундамента каждого огня.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. Летные проверки глиссадных огней проводятся по специальным программам в зависимости от типа системы самолетами-лабораториями и беспилотными авиационными системами.";
дополнить пунктами 86-1 и 86-2 следующего содержания:
"86-1. Для взлетно-посадочных полос, оборудованных для обеспечения точного захода на посадку по категориям І, II и III ИКАО, выполняются замеры параметров интенсивности, углов рассеивания световых лучей и ориентации огней, входящих в состав систем огней приближения и огней ВПП, с использованием подвижной измерительной установки, обеспечивающей точность для анализа характеристик отдельных огней.
86-2. Периодичность замера параметров огней ВПП, используемых для обеспечения точного захода на посадку по категории І, II и III ИКАО, определяется с учетом плотности движения, местного уровня загрязнения, надежности установленного ССО и постоянной оценки результатов эксплуатационных замеров, но не реже двух раз в год для углубленных огней и не реже одного раза в год для надземных огней.";
пункт 102 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 79-1, 79-2, 79-3, 79-4 және 79-5-тармақтармен толықтырылсын:
"79-1. Жарықпен сигнал беру жабдығына, электр қондырғыларына профилактикалық техникалық қызмет көрсету осы Қағидаларға 4, 5- қосымшаларда баяндалған талаптарға сәйкес орындалады.";
79-2. ЖСБЖ қызмет ету мерзімі ішінде ақаусыздық көрсеткіштерін талдау үшін осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес ЖСБЖ істен шығу және бұзылу жинақтау-картасы толтырылады.
79-3. Әрбір отқа көрінетін от элементтерінде сәйкестендіру нөмірі беріледі.
79-4. Оттардың бұрандамалы қосылыстарын тарту жылына кемінде бір рет дайындаушының ұсынымдарында белгіленген тарту сәтімен жүзеге асырылады.
79-5. Қызмет қосалқы бөлшектердің жиынтығын жасақтайды, бірақ әрбір оттар жүйесі үшін кемінде 10 % болуы тиіс.";
80-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"80. ЖСБЖ жүйесінің ұшуын тексеру жердегі тексерулердің оң нәтижелері болған жағдайда, оның жұмыс істеуінің дұрыстығын және оның қолданыстағы стандарттарға сәйкестігін анықтау мақсатында жүргізіледі.
ЖСБЖ-ның жердегі тексерістері келесі іс-шараларды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
зақымдалған оттардың немесе от бөлшектерінің болуы;
жарық сүзгілерінің жай-күйі;
коррозияның болуы;
тазалық;
бұрандалы қосылыстарды тарту;
шамдарды туралау (нысаналау);
ылғалдың/судың болуы;
оттардың электрлік қосылыстарының жай-күйі;
әрбір оттың құрылымы мен іргетасының жай-күйі.";
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Глиссадалық оттарды ұшумен тексеру жүйенің түріне байланысты арнайы бағдарламалар бойынша зертханалық ұшақтармен және пилотсыз авиациялық жүйелермен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 86-1 және 86-2-тармақтарымен толықтырылсын:
"86-1. ИКАО-ның І, II және III санаттары бойынша қонуға дәлме-дәл кіруді қамтамасыз ету үшін жабдықталған ұшу-қону жолақтары үшін жақындату оттары мен ҰҚЖ оттары жүйелерінің бөлігі болып табылатын оттардың қарқындылық параметрлерін, жарық сәулелерінің шашырау бұрыштарын және бағдарын жеке шамдардың сипаттамаларын талдау үшін дәлдікті қамтамасыз ететін жылжымалы өлшеу қондырғысын пайдалана отырып өлшеу жүргізіледі.
86-2. ИКАО-ның І, II және III санаттары бойынша қонуға дәлме-дәл кіруді қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын ҰҚЖ оттарының параметрлерін өлшеу кезеңділігі қозғалыс тығыздығын, ластанудың жергілікті деңгейін, орнатылған ЖСБЖ сенімділігін және эксплуатациялық өлшеулердің нәтижелерін ұдайы бағалауды ескере отырып, бірақ тереңдетілген оттар үшін жылына кемінде екі рет және жерүсті оттары үшін жылына кемінде бір рет анықталады.";
102-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"102. В случае возникновения аварий одновременно в двух местах предусматривается выделение второй оперативной автомашины в дополнение к основной.";
приложения 3, 5, 11, 21, 23, 24, 25, 26, 27 и 28 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 3 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Перечень документации службы электросветотехнического обеспечения полетов
1. Журналы
1) журнал заявок на текущий ремонт электроустановок;
2) журнал изучения документов;
3) журнал кабельных колец (СТОП);
4) журнал кабельных линий (ЭТОП);
5) журнал проверки знаний по технике и пожарной безопасности, эксплуатации оборудования;
6) журнал противоаварийных и противопожарных тренировок;
7) журнал протоколов, актов испытаний и проверок (ВЛ);
8) журнал регистрации нарядов и распоряжений;
9) журнал сопротивлений изоляции кабельных колец;
10) журнал технической учебы и разборов;
11) журнал техобслуживания дизель-генераторов (СТОП);
12) журнал техобслуживания резервных дизель-генераторов (ЭТОП);
13) журнал учета оборудования и материалов (Планирование);
14) журнал учета оборудования и материалов (СТОП);
15) журнал учета оборудования и материалов (ЭТОП);
16) журнал учета протоколов, актов испытаний и проверок электроустановок;
17) журнал учета работы ВЛ;
18) журнал учета работы РЭМ;
19) журнал учета работы оперативной группы;
20) журнал учета работы узла (СТОП);
21) журнал учета работы узла (ЭТОП);
2. Инструкции
22) инструкция по ограничению использования оборудования при частичных отказах;
23) инструкции по технике безопасности и оказанию первой помощи (ВЛ);

"102. Апаттар бір уақытта екі жерде орын алған жағдайда негізгі көлікке қосымша екінші жедел көлікті бөлу көзделеді.";
3, 5, 11, 21, 23, 24, 25, 26, 27 және 28-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
3-қосымша
Ұшуды электрлі жарықпен-техникалық қамтамасыз ету қызметі құжаттамаларының тізбесі
1. Журналдар
1) электр қондырғыларын ағымдағы жөндеуге өтінімдер журналы;
2) құжаттарды зерделеу журналы;
3) кабельдік сақиналар журналы (ҰЖТҚЕ);
4) кабельдік желілер журналы (ҰЭТҚЕ);
5) техника және өрт қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалану бойынша білімдерін тексеру журналы;
6) аварияға қарсы және өртке қарсы жаттығулар журналы;
7) хаттамалар, сынақтар мен тексерулер актілерінің журналы (ӘЖ);
8) нарядтар мен өкімдерді тіркеу журналы;
9) кабель сақиналарының оқшаулау кедергілерінің журналы;
10) техникалық оқу және талдау журналы;
11) дизель-генераторларға техникалық қызмет көрсету журналы (ҰЖТҚЕ);
12) резервтік дизель-генераторларға техникалық қызмет көрсету журналы (ҰЭТҚЕ);
13) жабдықтар мен материалдарды есепке алу журналы (Жоспарлау);
14) жабдықтар мен материалдарды есепке алу журналы (ҰЖТҚЕ);
15) жабдықтар мен материалдарды есепке алу журналы (ҰЭТҚЕ);
16) электр қондырғыларын сынау және тексеру хаттамаларын, актілерін есепке алу журналы;
17) ӘЖ жұмысын есепке алу журналы;
18) ЖПШ жұмысын есепке алу журналы;
19) жедел топтың жұмысын есепке алу журналы;
20) торап (ҰЖТҚЕ) жұмысын есепке алу журналы;
21) тораптың жұмысын есепке алу журналы (ҰЭТҚЕ);
2. Нұсқаулықтар
22) ішінара істен шыққан жағдайда жабдықты пайдалануды шектеу жөніндегі нұсқаулық;
23) қауіпсіздік техникасы және алғашқы көмек көрсету жөніндегі нұсқаулық (ӘЖ);

24) инструкции по технике безопасности, мерам пожарной безопасности, ремонту (РЭМ);
25) инструкции по взаимодействию и технике безопасности (СТОП);
26) инструкции по взаимодействию и технике безопасности (ЭТОП);
27) инструкции по взаимодействию с другими службами и технике безопасности (оперативная группа);
28) инструкции по технике и пожарной безопасности, эксплуатации оборудования;
3. Схемы
29) структурная схема службы электросветотехнического обеспечения полетов;
30) схема дистанционного управления (СТОП);
31) схема электропитания объектов узла (СТОП);
32) схемы автоматики дизель-генераторов (СТОП);
33) схемы высоковольтного и низковольтного электропитания;
34) схемы светосигнального оборудования;
35) схемы низковольтных щитов и щитов гарантированного питания (СТОП);
36) схемы регуляторов яркости;
37) схемы электрооборудования объектов общего назначения;
38) схемы светосигнального оборудования;
39) исполнительные схемы силовых и осветительных сетей;
40) комплект схем электроснабжения и электропитания;
4. Графики
41) график включения и отключения наружного освещения;
42) график капитального ремонта оборудования (Планирование);
43) график капитального ремонта оборудования (СТОП);
44) график капитального ремонта оборудования (ЭТОП);
45) график летных проверок (СТОП);
46) график метрологической поверки (СТОП);
47) график метрологической поверки средств измерения (ЭТОП);
48) график обслуживания и ремонтов (СТОП);
49) график периодичности капитального ремонта оборудования;
50) график планово-предупредительных ремонтов (ЭТОП);
51) график поверок и учет (Планирование);
52) графики дежурств и отпусков сменного персонала;
53) графики заявок на поставки и финансирование (Планирование);
5. Ведомости
54) ведомость дефектов и перечень работ (Планирование);
55) ведомости дефектов светосигнального оборудования;
56) ведомости дефектов оборудования (ЭТОП);
57) ведомость установок релейных защит (ЭТОП);
58) ведомости установок релейных защит;
6. Приказы / указания / распоряжения;
59) приказы, указания и распоряжения по службе;
60) приказы, указания и руководящие документы (ЭТОП);
61) указания, приказы и документы по работе узла (СТОП);
62) распоряжения по узлу о назначении ответственных лиц (СТОП);
63) распоряжения по узлу о назначении ответственных лиц (ЭТОП);
7. Прочие документы
64) положение о службе;

24) қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі шаралары, жөндеу (ЖПШ) бойынша нұсқаулықтар;
25) өзара іс-қимыл және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтар (ҰЖТҚЕ);
26) өзара іс-қимыл және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулық (ҰЭТҚЕ);
27) басқа қызметтермен өзара іс-қимыл және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтар (жедел топ);
28) техника және өрт қауіпсіздігі, жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулықтар;
3. Схемалар
29) ұшуды электрлі жарықпен техникалық қамтамасыз ету қызметінің құрылымдық сызбасы;
30) қашықтан басқару схемасы (ҰЖТҚЕ);
31) торап нысандарының электрмен жабдықтау схемасы (ҰЖТҚЕ);
32) дизель-генераторлардың автоматика сұлбалары (ҰЖТҚЕ);
33) жоғары вольтты және төмен вольтты электрмен жабдықтау схемалары;
34) жарықпен сигнал беру жабдықтарының сұлбалары;
35) төмен вольтты қалқандар мен кепілдендірілген қуат қалқандарының (ҰЖТҚЕ) схемалары;
36) жарықтықты реттегіштердің сұлбалары;
37) жалпы мақсаттағы нысандарының электр жабдықтарының схемалары;
38) жарықпен сигнал беру жабдықтарының сұлбалары;
39) күштік және жарықтандыру желілерінің атқарушылық схемалары;
40) электрмен жабдықтау және электрмен қоректендіру схемаларының жиынтығы;
4. Кестелер
41) сыртқы жарықтандыруды қосу және өшіру кестесі;
42) жабдықтарды күрделі жөндеу кестесі (Жоспарлау);
43) жабдықтарды күрделі жөндеу кестесі (ҰЖТҚЕ);
44) жабдықты күрделі жөндеудің кестесі (ҰЭТҚЕ);
45) ұшуды тексеру кестесі (ҰЖТҚЕ);
46) метрологиялық салыстырып тексеру кестесі (ҰЖТҚЕ);
47) өлшеу құралдарын метрологиялық тексерудің кестесі (ҰЭТҚЕ);
48) техникалық қызмет көрсету және жөндеу кестесі (ҰЖТҚЕ);
49) жабдықтарды күрделі жөндеудің мерзімділік кестесі;
50) жоспарлы-алдын ала жөндеулер кестесі (ҰЭТҚЕ);
51) тексерулер кестесі және есепке алу (Жоспарлау);
52) ауысымдық персоналдың кезекшілік және демалыс кестелері;
53) жеткізуге және қаржыландыруға өтінімдер кестесі (Жоспарлау);
5. Ведомостар
54) ақаулар ведомосы және жұмыстар тізбесі (Жоспарлау);
55) жарықпен сигнал беру жабдықтарының ақауларының ведомостары;
56) жабдық ақауларының ведомостері (ҰЭТҚЕ);
57) релелік қорғаныс қондырғыларының тізімі (ҰЭТҚЕ);
58) релелік қорғаныс қондырғыларының ведомостары;
6. Бұйрықтар / нұсқаулар / өкімдер;
59) қызмет бойынша бұйрықтар, нұсқаулар мен өкімдер;
60) бұйрықтар, нұсқаулар және басшылық құжаттар (ҰЭТҚЕ);
61) тораптың (ҰЖТҚЕ) жұмысы бойынша нұсқаулар, бұйрықтар және құжаттар;
62) жауапты тұлғаларды тағайындау туралы түйін туралы бұйрықтар (ҰЖТҚЕ);
63) жауапты тұлғаларды тағайындау туралы түйін бұйрықтары (ҰЭТҚЕ);
7. Өзге де құжаттар
64) қызмет туралы ереже;

65) проектно-сметная документация (Планирование);
66) проектно-сметная документация на эксплуатируемое оборудование;
67) заводские описания и паспорта на оборудование (СТОП);
68) заводские описания, паспорта и формуляры (ВЛ);
69) заводские описания, паспорта и формуляры (РЭМ);
70) паспорта кабельных колец;
71) бланки нарядов, протоколов, актов;
72) протоколы испытаний светосигнального оборудования;
73) протоколы наземных проверок;
74) акты летных проверок (СТОП);
75) акты разграничения ответственности за эксплуатацию электроустановок;
76) штатное расписание и фактическая численность;
77) регламент профилактического техобслуживания (СТОП);
78) регламент профилактического техобслуживания (ЭТОП);
79) рекламационные акты;
80) удостоверение годности к эксплуатации;
81) руководство по техническому обслуживанию светосигнального оборудования;
82) руководство по техническому обслуживанию электротехнического оборудования;
83) контрольные экземпляры Правил по ЭСТОП;
84) нормы и указания по испытаниям электроустановок (ВЛ);
85) заявки на оборудование, материалы и приборы;
86) папка заявок (Планирование);
87) планы трасс линий электропередачи и привязки кабельных сетей;
88) планы работ (РЭМ, ВЛ, Планирование);
89) опись средств измерений, защитных средств и оборудования;
90) список телефонов абонентов и служб;
91) карта-накопитель отказов и повреждений ССО.
Документация, указанная в перечне службы электросветотехнического обеспечения полетов, может вестись в бумажном и/или электронном форматах с применением программного обеспечения.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 5 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Минимальный регламент профилактического технического обслуживания светосигнального оборудования и электроустановок
1. Техническое обслуживание общего характера для систем светосигнального оборудования, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5/ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Проверка работы системы управления
X
2
Общая очистка оборудования
X
3
Проверка на наличие влаги
X
4
Проверка фильтров и систем вентиляции / кондиционирования
X
5
Проверка щитов безопасности, огнетушителей и защитного оборудования
X
6
Проверка сопротивления изоляции всех внешних цепей и колец
X
7
Проверка входного напряжения в распределительные пункты
X
8
Проверка сопротивления заземления
X
9
Очистка и проверка шин
X
10
Проверка работы реле
X
11
Проверка предохранителей масляного типа
X
12
Проверка масляных выключателей
X
13
Переключение на резервные источники питания
X
14
Проверка панелей управления или компьютерного оборудования
X
15
Проверка фотоэлемента
X
16
Проверка антенны GPS
X
17
Проверка молниезащитных устройств
X
18
Проверка прочего электрооборудования
X
19
Испытание диэлектрической прочности масла в трансформаторах и регуляторах
X
20
Окраска оборудования при необходимости
X
X

65) жобалау-сметалық құжаттама (Жоспарлау);
66) пайдаланылатын жабдықтың жобалық-сметалық құжаттамасы;
67) жабдықтың зауыттық сипаттамалары мен төлқұжаттары (ҰЖТҚЕ);
68) зауыттық сипаттамалар, төлқұжаттар және формулярлар (ӘЖ);
69) зауыттық сипаттамалар, төлқұжаттар және формулярлар (ЖПШ);
70) кабельдік сақиналардың төлқұжаттары;
71) нарядтардың, хаттамалардың, актілердің бланкілері;
72) жарықпен сигнал беру жабдығын сынау хаттамалары;
73) жердегі тексерулердің хаттамалары;
74) ұшуды тексеру актілері (ҰЖТҚЕ);
75) электр қондырғыларын пайдалану жауапкершілігін шектеу актілері;
76) штаттық кесте және нақты саны;
77) профилактикалық техникалық қызмет көрсету регламенті (ҰЖТҚЕ);
78) профилактикалық қызмет көрсету регламенті (ҰЭТҚЕ);
79) шағым-арыз актілері;
80) пайдалануға жарамдылық куәлігі;
81) жарықаен сигнал беру жабдығына техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;
82) электрлік жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі нұсқаулық;
83) ҰЭЖТҚЕ бойынша Қағидалардың бақылау даналары;
84) электр қондырғыларын (ӘЖ) сынау бойынша нормалар мен нұсқаулар;
85) жабдықтарға, материалдарға және аспаптарға өтінімдер;
86) өтінімдер қалтасы (Жоспарлау);
87) электр беру желілері трассаларының және кабельдік желілерді байланыстырудың жоспарлары;
88) жұмыс жоспарлары (ЖПШ, ӘЖ, Жоспарлау);
89) өлшем құралдарының, қорғаныс құралдары мен жабдықтарының тізімдемесі;
90) абоненттер мен қызметтердің телефондарының тізімі;
91) ЖСБЖ істен шығу және бұзылу жинақтау картасы.
Ұшуды электрмен жарықтандыруды қамтамасыз ету қызметінің тізімінде көрсетілген құжаттама бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдана отырып, қағаз және/немесе электронды форматта жүргізілуі мүмкін.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының
ұшуын электрлі жарықпен-
техникалық қамтамасыз
ету қағидаларына
5-қосымша
Жарықпен сигнал беру жабдығы мен электр қондырғыларына профилактикалық техникалық қызмет көрсетудің ең төменгі регламенті
1. Жарықпен сигнал беру жабдығының жүйелері үшін жалпы сипаттағы техникалық қызмет көрсету мынадай кестеден және іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5/ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Басқару жүйесінің жұмысын тексеру
X
2
Жабдықтарды жалпы тазалау
X
3
Ылғалдың болуын тексеру
X
4
Сүзгілерді және желдету/ауабаптау жүйелерін тексеру
X
5
Қауіпсіздік қалқандарын, өрт сөндіргіштерді және қорғаныс құралдарын тексеру
X
6
Барлық сыртқы тізбектердің және кабельдiк сақиналардың оқшаулама кедергiлерiн тексеру
X
7
Тарату пунктеріне кіріс кернеуін тексеру
X
8
Жерге қосу кедергісін тексеру
X
9
Шиналарды тазалау және тексеру
X
10
Реле жұмысын тексеру
X
11
Май түріндегі сақтандырғыштарды тексеру
X
12
Май ажыратқыштарын тексеру
X
13
Резервтік қорек көздеріне ауысу
X
14
Басқару панельдерін немесе компьютерлік жабдықтарды тексеру
X
15
Фотоэлементті тексеру
X
16
GPS антенналарын тексеру
X
17
Найзағайдан қорғайтын құрылғыларды тексеру
X
18
Өзге де электр жабдықтарын тексеру
X
19
Трансформаторлар мен реттегіштердегі майдың диэлектрлік беріктігін сынау
X
20
Қажет болған жағдайда жабдықты сырлау
X
X

2. Техническое обслуживание надземных боковых огней ВПП и РД, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5/ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Осмотр на предмет перегоревших ламп и ремонт при необходимости
Х
2
Проверка чистоты линз
Х
3
Фотометрическое тестирование, проверка направленности и углов наклона.
Х
Х
4
Визировка огней
Х
Х
5
Очистка коннекторов и контактов
Х
6
Проверка высоты установки огней и креплений
Х
7
Проверка наличия влаги в огнях и колодцах
Х
8
Проверка на коррозию и износ
Х
9
Проверка установки ламп и очистка контактов
Х
10
Проверка состояния прокладок
Х
11
Удаление снега и/или растительности вокруг огней
Х
3. Техническое обслуживание углубленных огней ВПП и РД, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
Внепланово
1
Осмотр на предмет перегоревших и тусклых ламп
Х
2
Замена дефектных огней
Х
3
Очистка линз
Х
4
Фотометрическое тестирование
Х
Х
5
Проверка крепления болтовых соединений
Х
Х
6
Проверка наличия воды в основаниях огней
Х
Х
7
Удаление снега вокруг огней
Х
8
Проверка вторичного кабеля
Х
4. Техническое обслуживание огней индикации глиссады, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
Внепланово
1
Проверка работы ламп
Х
2
Проверка работы дистанционного управления
Х
3
Проверка механических частей на повреждения
Х
4
Очистка ламп и фильтров
Х
5
Проверка на повреждение водой и наличия насекомых
Х
6
Проверка на наличие грызунов
Х
7
Проверка углов наклона
Х
8
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
9
Проверка сопротивления заземления
Х
5. Техническое обслуживание огней приближения, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
1
Проверка на перегоревшие лампы
Х
2
Проверка работы дистанционного управления
Х
3
Замена перегоревших ламп
Х
4
Проверка чистоты углубленных огней
Х
5
Очистка от растительности, закрывающей огни
Х
6
Проверка угла установки огней
Х
7
Проверка конструкций на целостность
Х
8
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
9
Проверка сопротивления изоляции кабеля
Х
6. Техническое обслуживание импульсных огней приближения, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Визуальная проверка работы всех огней на всех уровнях яркости
Х
2
Проверка работы дистанционного управления
Х
3
Проверка направленности огней
Х
4
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
5
Проверка всех опор, зеркал и т. п. на выравнивание и угол установки
Х
6
Проверка состояния стеклянных и отражающих элементов
Х
7
Проверка конструкций на гниение, коррозию, натяжение растяжек, перекос
Х
8
Внутренний осмотр и очистка шкафов мигающих блоков
Х
9
Проверка заземления, молниезащиты, оборудования на клеммах и опорах
Х
10
Замена всех ламп по рекомендуемому сроку службы от производителя
Х

2. ҰҚЖ және БЖЖ жер үсті бүйірлік оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5/ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру және қажет болған жағдайда жөндеу
Х
2
Линзалардың тазалығын тексеру
Х
3
Фотометриялық тестілеу, бағыттылық пен көлбеу бұрыштарын тексеру
Х
Х
4
Шамдарды нысаналау
Х
Х
5
Коннекторлар мен түйіспелерді тазалау
Х
6
Оттар мен бекіткіштердің орнату биіктігін тексеру
Х
7
Оттарда және құдықтарда ылғалдың болуын тексеру
Х
8
Коррозияға және тозуға тексеру
Х
9
Шамдардың орнатылуын тексеру және түйіспелерді тазалау
Х
10
Төсемдердің жағдайын тексеру
Х
11
Оттардың айналасын қардан және/немесе өсімдіктерден тазалау
Х
3. ҰҚЖ және БЖЖ тереңдетілген оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен және күңгірт шамдарды тексеріп қарау
Х
2
Ақаулы оттарды ауыстыру
Х
3
Линзаларды тазалау
Х
4
Фотометриялық тестілеу
Х
Х
5
Бұранды қосылыстардың бекітілуін тексеру
Х
Х
6
Оттардың негізінде судың болуын тексеру
Х
Х
7
Оттардың айналасын қардан тазалау
Х
8
Қосалқы кабельді тексеру
Х
4. Глиссаданың индикация оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
Жоспардан тыс
1
Шамдардың жұмысын тексеру
Х
2
Қашықтықтан басқару құралының жұмысын тексеру
Х
3
Механикалық бөлшектердің зақымдануын тексеру
Х
4
Шамдар мен сүзгілерді тазалау
Х
5
Сумен зақымдану және жәндіктердің бар-жоғын тексеру
Х
6
Кеміргіштердің бар-жоғын тексеру
Х
7
Көлбеу бұрыштарын тексеру
Х
8
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
9
Жерге қосу кедергісін тексеру
Х
5. Жақындату оттарына техникалық қызмет көрсету мынадай кестелер мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру
Х
2
Қашықтықтан басқару құралының жұмысын тексеру
Х
3
Күйіп кеткен шамдарды ауыстыру
Х
4
Тереңдетілген оттардың тазалығын тексеру
Х
5
Оттарды жауып тұрған өсімдіктерден тазарту
Х
6
Оттардың орнату бұрышын тексеру
Х
7
Конструкциялардың бүтіндігін тексеру
Х
8
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
9
Кабельдiк оқшаулама кедергiлерiн тексеру
Х
6. Импульсті жақындату оттарына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Барлық оттардың жарықтықтарының барлық деңгейлеріндегі жұмысын көзбен шолып тексеру
Х
2
Қашықтықтан басқару құралының жұмысын тексеру
Х
3
Оттардың бағыттылығын тексеру
Х
4
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
5
Барлық тіректерді, айналарды және т.б. түзету және орнату бұрышын тексеру
Х
6
Шыны және шағылыстырғыш элементтердің жай-күйін тексеру
Х
7
Конструкциялардың шіруіне, тоттануына, созылымдардың тартылуына, қисаюына тексеру
Х
8
Жыпылықтағыш блоктардың шкафтарының ішін тексеру және тазалау
Х
9
Жерге қосу кедергісін тексеру, найзағайдан қорғау, клеммалар мен тіректердегі жабдықтар
Х
10
Өндірушіден ұсынылатын қызмет мерзімі бойынша барлық шамдарды ауыстыру
Х

7. Техническое обслуживание аэродромных знаков, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-4
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
Внепланово
1
Проверка на перегоревшие лампы
Х
2
Проверка прямой видимости (на предмет растительности и препятствий)
Х
Х
3
Проверка опорной конструкции
Х
4
Замер освещенности / яркости
Х
5
Проверка конструкции и ее окраски, чистка, ремонт или замена
Х
6
Удаление снега вокруг знаков
Х
8. Техническое обслуживание регуляторов яркости, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5 / ТО-С
ТО-6
1
Проверка управляющих цепей на всех ступенях яркости
Х
2
Проверка состояния и работы регулятора
Х
3
Проверка входного напряжения и тока
Х
4
Проверка выходного тока на каждой ступени яркости
Х
5
Проверка выходной нагрузки на регуляторе (при необходимости)
Х
6
Проверка контрольно-измерительных приборов на надлежащее функционирование каждого уровня яркости
Х
7
Проверка угла открытия тиристора
Х
8
Проверка работы функции измерения сопротивления изоляции, обрыва кольца
Х
9
Проверка системы выявления перегоревших ламп
Х
10
Очистка мест коррозии и повторная окраска (при необходимости)
11
Калибровка входных и выходных параметров
Х
9. Техническое обслуживание прожекторного освещения перрона, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-2
ТО-3
ТО-5 / ТО-С
Внепланово
1
Проверка перегоревших ламп, замена
Х
Х
2
Проверка функционирования переключения с дистанционного управления (при наличии); ремонт
Х
3
Проверка и регулировка направленности и угла наклона прожекторов
Х
4
Проверка уровня освещенности мест стоянок воздушных судов
Х
Х

7. Әуеайлақ белгілеріне техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-4
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру
Х
2
Тіке көрінімділікті тексеру (өсімдіктер мен кедергілер)
Х
Х
3
Тірек конструкциясын тексеру
Х
4
Жарықтандыруды / жарықтылықты өлшеу
Х
5
Конструкцияны және оның бояуын, тексеру, тазалау, жөндеу немесе ауыстыру
Х
6
Белгілердің айналасындағы қарды тазалау
Х
8. Жарықтық реттегіштерге техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5 / ТҚ-М
ТҚ-6
1
Жарықтықтың барлық сатыларында басқару тізбектерін тексеру
Х
2
Реттегіштің жай-күйін және жұмысын тексеру
Х
3
Кіріс кернеуі мен тоқты тексеру
Х
4
Жарықтықтың әрбір сатысында шығыс тоғын тексеру
Х
5
Реттегіштегі шығыс жүктемесін тексеру (қажет болған жағдайда)
Х
6
Бақылау-өлшеу аспаптарының әрбір жарықтық деңгейінің дұрыс жұмыс істеуін тексеру
Х
7
Тиристордың ашылу бұрышын тексеру
Х
8
Оқшаулау кедергісін өлшеу функциясының жұмысын, сақинаның үзілуін тексеру
Х
9
Күйіп кеткен шамдарды анықтау жүйесін тексеру
Х
10
Коррозия ошақтарын тазалау және қайта бояу (қажет болған жағдайда)
11
Кіріс және шығыс параметрлерін калибрлеу
Х
9. Перронның прожекторлық жарықтандыруына техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-2
ТҚ-3
ТҚ-5 / ТҚ-М
Жоспардан тыс
1
Күйіп кеткен шамдарды тексеру, ауыстыру
Х
Х
2
Қашықтықтан басқарудан ауысудың жұмыс істеуін тексеру (бар болса); жөндеу
Х
3
Прожекторлардың бағыттылығы мен көлбеу бұрышын тексеру және реттеу
Х
4
Әуе кемелері тұрақтарының жарықтандыру деңгейін тексеру
Х
Х

10. Техническое обслуживание дизель-генераторных установок, состоит из следующего графика и мероприятий:
Виды работ
ТО-1
ТО-3
ТО-6
1
Проверка на предмет статуса технических параметров, наличия ошибок и протечек жидкости
Х
2
Запуск генератора под нагрузкой продолжительностью не менее 10 минут
Х
3
Проверка автоматического запуска при пропадании сети
Х
4
Проверка времени выхода генератора на рабочий режим
Х
5
Проверка показаний вольтметра, чтобы убедиться, что напряжение соответствует приемлемым допускам
Х
6
Проверка переключающего оборудования на перенагрев и неисправности
Х
7
Проверка генератора на вибрации и перенагрев
Х
8
Проверка дизельного двигателя на любую неравномерность работы
Х
9
Проверка уровня топлива в баке после пробного запуска; дозаправка топливом при необходимости
Х
10
Проверка на выявление аномалий или нежелательных рабочих показателей; принятие коррективных мер и ремонт
Х
11
Регистрации показаний измерительных приборов при пробном запуске и сравнение с предшествующими показаниями для обнаружения потенциальных дефектов
Х
11. Настоящий регламент устанавливает минимальные требования к профилактическому техническому обслуживанию систем светосигнального оборудования и электроустановок.
12. Эксплуатант аэродрома вправе устанавливать более частую или расширенную периодичность и состав технического обслуживания, руководствуясь:
технической документацией (инструкциями, руководствами) завода-изготовителя оборудования;
результатами анализа технического состояния оборудования;
условиями эксплуатации с учетом климатических и иных локальных факторов.
13. При этом объем и периодичность технического обслуживания не могут быть ниже установленных в настоящем регламенте.
14. Служба для выполнения регламентных работ по профилактическому техническому обслуживанию оснащается как минимум следующими электроизмерительными приборами:
мультиметр (универсальный измерительный прибор);
мегомметр (измеритель сопротивления изоляции);
микроомметр (измеритель переходного сопротивления);
клещи токовые (токовые клещи);
измеритель петли фаза-нуль (петли короткого замыкания);
измеритель сопротивления заземления;
люксметр (измеритель освещенности);
фазоуказатель;
колориметр с функцией измерения яркости кд/м2;
динамометрический ключ;
портативный осциллограф.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 11 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА КАБЕЛЬНЫХ ЛИНИЙ УЗЛА ЭТОП СЛУЖБЫ ЭСТОП АЭРОПОРТА
___________________________________________________
В журнал следует включить:

10. Дизель-генераторлық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету, мынадай кесте мен іс-шаралардан тұрады:
Жұмыс түрлері
ТҚ-1
ТҚ-3
ТҚ-6
1
Техникалық параметрлердің күйін, қателер мен сұйықтықтың ағып кетуін тексеру
Х
2
Генераторды ұзақтығы кемінде 10 минут жүктемемен іске қосу
Х
3
Желі жоғалған кезде автоматты түрде іске қосылуын тексеру
Х
4
Генератордың жұмыс режиміне шығу уақытын тексеру
Х
5
Кернеудің рұқсат етілген рұқсаттарға сәйкес келетініне көз жеткізу үшін вольтметр көрсеткіштерін тексеру
Х
6
Ауыстырғыш жабдықты шамадан тыс қыздыруға және ақаулықтарға тексеру
Х
7
Генераторды тербелістерге және қызып кетуге тексеру
Х
8
Дизельдік қозғалтқышты кез келген біркелкі емес жұмыс үшін тексеру
Х
9
Сынақтан кейін резервуардағы жанармай деңгейін жылжыту; қажет болған жағдайда жанармай құю
Х
10
Ауытқуларды немесе қажетсіз өнімділік көрсеткіштерін анықтау үшін тексеру; түзету шараларын қабылдау және жөндеу
Х
11
Сынақ жүргізу кезінде өлшеу құралдарының көрсеткіштерін оның тізілімі және ықтимал ақауларды анықтау үшін алдыңғы көрсеткіштермен салыстыру
Х
11. Осы регамент жарықпен сигнал беру жабдықтары мен электр қондырғыларының жүйелеріне профилактикалық қызмет көрсетуге қойылатын минималды талаптарды белгілейді.
12. Әуеайлақ пайдаланушысы басшылыққа ала отырып, техникалық қызмет көрсетудің жиірек немесе кеңейтілген кезеңділігі мен құрамын белгілеуге құқылы:
жабдықты дайындаушы зауыттың техникалық құжаттамасымен (нұсқаулықтарымен, басшылық құжаттармен);
жабдықтың техникалық жай-күйін талдау нәтижелерімен;
климаттық және басқа да жергілікті факторларды ескере отырып, пайдалану шарттары.
13. Бұл ретте техникалық қызмет көрсетудің көлемі мен жиілігі осы регламентте белгіленгеннен төмен болмауы керек.
14. Профилактикалық техникалық қызмет көрсету бойынша регламенттік жұмыстарды орындауға арналған қызмет жабдықталады кем дегенде мынадай электр өлшеу құралдарымен:
мультиметр (әмбебап өлшеу құралы);
мегаомметр (оқшаулау кедергісін өлшегіш);
микроомметр (өтпелі кедергі өлшегіш);
тоқ қысқыштары (тоқ қысқыштары);
фазалық-нөлдік ілмекті өлшеуіш (қысқа тұйықталу ілмектері);
жерге тұйықтау кедергісін өлшегіш;
люксметр (жарық өлшегіш);
фазалық көрсеткіш;
жарықты өлшеу функциясы бар колориметр кд/м2;
динамометрлік кілт;
портативті осциллограф.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
11-қосымша
ҰЭЖТҚ ӘУЕЖАЙ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҰЭТҚ ТОРАБЫНЫҢ КАБЕЛЬДІК ЖЕЛІЛЕРІ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Журналға енгізілуі тиіс:

1. Список лиц ответственных за обслуживание кабельных линий аэропорта
2. Кабель (фидер)_________________________________________________
(номер от объекта до объекта)
2.1. Паспорт кабель марки _____ длиной _____ м проложен ____ от
(дата)_______________________ до __________________________________
(наименование объекта) (наименование объекта)
__________________________ ______________________________________
При ___________________ (монтажной организацией) (способ прокладки)
(прокладке заполнении ________________ имеет ______________ соединительных
и ______________ паспорта) (количество) (количество)
концевых муфт. Общая мощность питаемых электроприемников -______ кВт.
Максимально допустимая готовая нагрузка в зимний период __________ А,
в летний период ______________ А
2.2. Перечень эксплуатационных испытаний измерений и профилактических
ремонтов, данные измерений токовых нагрузок, испытаний изоляции
повышенным напряжением и т. д.
3. Перечень неисправностей и повреждений данной кабельной линии:
Дата
Место характер неисправности
Выполненные работы
Исполнитель
4. Схему трассы кабельной линии с указанием марки кабеля, его длины,
количества соединительных муфт и т. д.
ФОРМА ЖУРНАЛА ПРОФИЛАКТИЧЕСКОГО РЕМОНТА КАБЕЛЬНЫХ ЛИНИЙ
Дата
Наименование выполненных работ (место и характер повреждения, и его устранение, испытания повышенным напряжением, капитальный, текущий, профилактический ремонт и т. д.)
Количество установленных муфт, шт.
Сопротивление изоляции после ремонта, кОм
Приложение 4 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 21 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
РАЗРЕШЕНИЕ НА ПРОИЗВОДСТВО ЗЕМЛЯНЫХ РАБОТ
На территории ___________________________________________________
(аэропорт, предприятие ГА)
Представителю __________________________________________________
(организация, должность)
г-ну ____________________________________________________________
разрешается производство работ
________________________________________________________________
(характер работы)
________________________________________________________________
(место проведения работы)
с раскрытием траншеи (котлована) длиной _________ м. по проекту
(эскизу) № ____________________ от____________________20____ г,
согласованному с _________________________________________________,
(указать лицо и организацию)
при соблюдении Правил установления охранных зон объектов электрических сетей
и особых условий использования земельных участков, расположенных в границах
таких зон, утвержденных Приказом Министра энергетики РК от 28.09.2017 года
№ 330. Работа должна быть начата в сроки, указанные в настоящем разрешении,
с выполнением следующих условий:

1. Әуежай кабель желiлерiне қызмет көрсетуге жауапты
адамдардың тiзiмi.
2. Кабельдің (фидердiң) _______________________________________
(нысаннан нысанға дейiнгi нөмiрi)
2.1. Паспорты:
______ маркалы кабель, ұзындығы ____ м, ________________ нысанынан
(нысан атауы)
_________________ нысанына дейiн _________________________ төседi.
(нысан атауы) (төсеу тәсілі)
(монтаждау ұйымы)
Төселген кезiнде __ жалғастырушы және ____ шеттiк муфталар салынды.
(тәсiлi)
Қоректендiрiлетiн электрлі қабылдағыштардың жалпы қуаты_________кВт.
Қыс кезiндегi ең жоғары мүмкiндiктегi дайын жүктеме мөлшерi ____ А,
ал жаз кезiнде, _____ А.
2.2. Пайдаланымдық сынақтар, өлшеулер мен профилактикалық
жөндеулер тiзбесі, ток жүктемелерiн өлшеудiң, жоғары кернеумен
оқшауламаларды сынау деректемелерi.
3. Осы кабель желiсiнiң ақаулары мен бұзылу тiзбесi:
Күні
Ақаулықтың орны, сипаты
Орындалған жұмыстар
Орындаушы
4. Кабельдің маркасы, оның ұзындығы, жалғастырушы муфталардың
саны және т.б. көрсетiлген кабель желiсiнiң трассалық схемасы.
КАБЕЛЬ ЖЕЛІЛЕРІН ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЖӨНДЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Күні
Орындалған жұмыстардың атаулары
(Зақымданған орны мен сипаты және оны жою, жоғары кернеумен сынау, күрделi, ағымдық, профилактикалық жөндеулер және т.б.)
Орнатылған муфта, саны (дана)
Жөндеуден кейiнгi оқшаулама кедергiсi, кОм
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
21-қосымша
ЖЕР ЖҰМЫСТАРЫН ЖҮРГІЗУГЕ АРНАЛҒАН РҰҚСАТ
________________________________________________________ аумағында
(әуежай, АА кәсіпорны) ______________________________ өкiлi
_______________________ мырзаға (ұйымның атауы, лауазымы)
_________________________________________________________________
(жұмыс жүргізу орны)
__________________________________________________________ жұмысын
(жұмыстың сипаты)
_______________________________________________________ келісілген
(тұлғаны және ұйымды көрсету) 20__ жылғы ____________________ келісілген
______________________________________, (тұлға мен ұйымды көрсету)
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 қыркүйектегі №330 бұйрығымен бекітілген Электр желілері объектілерінің күзет аймақтарын және осындай аймақтардың шекараларында орналасқан жер учаскелерін пайдаланудың ерекше шарттарын белгілеу қағидаларды сақтау кезінде.
Жұмыстар осы рұқсатта көрсетілген мерзімдерде мынадай шарттарды орындай отырып басталуы тиіс:

1. Земляные работы на территории аэропорта должны выполняться при соблюдении
правил техники безопасности и под техническим надзором соответствующих
эксплуатационных служб.
2. Во время выполнения paбoт лицо, ответственное за производство работ, обязано
находиться на месте, имея при себе разрешение и утвержденный проект (эскиз).
3. Лицо, ответственное за производство работ, обязано до их начала вызвать на место
работ представителей эксплуатационных служб, указанных в разрешении, установить
совместно с ними точное расположение подземных коммуникаций и принять
необходимые меры, обеспечивающие их полную сохранность.
При выполнении земляных работ механизмами, лицо, ответственное за их
производство, обязано вручить водителю землеройного механизма эскиз, показать
на месте границы работ и расположение действующих подземных коммуникаций,
сохранность которых должна быть обеспечена.
Руководители эксплуатационных служб обязаны обеспечить явку своих
ответственных представителей к месту работ по вызову строящей организации и дать
исчерпывающие указания в письменном виде об условиях, необходимых
для обеспечения сохранности принадлежащих им подземных коммуникаций.
4. Ответственность за повреждение существующих коммуникаций несет организация,
производящая работы и лицо, ответственное за производство работ.
5. Каждое место работ должно быть ограждено и оборудовано стандартными
предупреждающими знаками. В вечернее время к ограждению должны быть
прикреплены красные габаритные огни.
6. Во время производства земляных работ должны быть приняты меры
предосторожности при подвеске встречающихся на трассе подземных коммуникаций
(кабелей).
Производство работ согласовано с представителями:
Служба электротехнического обеспечения полетов
_______________________________________________________ _________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Аэродромная служба ___________________________________ _________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Служба теплотехнического и санитарно-технического обеспечения
______________________________________________________________ _________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
РГП "Казаэронавигация": ________________________________________ _________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Служба ЭРТОС ______________________________________ ___________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Служба движения _______________________________________ ________________
(должность, ф.и.о.) (подпись)
Я, _____________________________________________________________________
(ф.и.о., должность производителя работ и наименование организации)
_______________________________________________________________________,
обязуюсь соблюдать все указанные выше условия и за невыполнение обязательств
настоящего разрешения несу ответственность
_______________________________________________________________________
(подпись, дата)
Адрес организации ответственного производителя работ
______________________________________________, телефон ________________
Домашний адрес ответственного производителя работ
______________________________________________, телефон________________
Производство работ с соблюдением вышеуказанных условий разрешаю

1. Әуежай аумағындағы жер жұмыстары техника қауіпсіздігі қағидалары сақталған және тиісті пайдалану қызметтерінің техникалық қадағалауымен орындалуы тиіс.
2. Жұмыстарды орындау кезінде жұмыстарды жүргізуге жауапты адам өзімен бірге рұқсаты және бекітілген жобасы (эскизі) бар жерде болуға міндетті.
3. Жұмыстарды жүргізуге жауапты адам олар басталғанға дейін рұқсатта көрсетілген пайдалану қызметтерінің өкілдерін жұмыс орнына шақыруға, олармен бірге жерасты коммуникацияларының нақты орналасуын белгілеуге және олардың толық сақталуын қамтамасыз ету үшін қажетті шараларды қабылдауға міндетті.
Жер жұмыстарын тетіктермен орындау кезінде олар үшін өндіріске жауапты адам жер қазу тетігінің жүргізушісіне экскизді тапсыруға, жұмыс шекарасының орнында сақталуын қамтамасыз етуге тиіс жұмыс істеп тұрған жерасты коммуникацияларының орналасуын көрсетуге міндетті.
Пайдалану қызметтерінің басшылары өздерінің жауапты өкілдерінің құрылыс ұйымының шақыруы бойынша жұмыс орнына келуін қамтамасыз етуге және өздеріне тиесілі жерасты коммуникацияларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қажетті жағдайлар туралы жазбаша түрде жан-жақты нұсқаулар беруге міндетті.
4. Қолданыстағы коммуникациялардың зақымдануына жұмыс жүргізетін ұйым және жұмыстарды орындауға жауапты адам жауапты болады.
5. Әрбір жұмыс орны қоршалып, стандартты ескерту белгілерімен жабдықталуы керек. Кешкі уақытта қоршауға қызыл түсті габариттік шамдар бекітілуі тиіс.
6. Қазба жұмыстарын жүргізу кезінде трассада кездесетін жерасты коммуникацияларын (кабельдерін) тоқтата тұру кезінде сақтық шараларын сақтау қажет.
Жұмыстарды жүргізу өкілдермен келісілді: Электр техникалық қызмет ұшуды қамтамасыз ету _________________________ _________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Әуеайлақ қызметі __________________________ _________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Жылу-техникалық және инженерлік жүйелер қызметі санитарлық-техникалық қамтамасыз ету __________________ _________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
"Қазаэронавигация" РММ: _____________________________ _________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
РТЖБП қызметі_____________________________ ___________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Қозғалыс қызметі ______________________________ ________________
(лауазымы, аты-жөні) (қолы)
Мен, ___________________________________________________________
(аты-жөні, жұмыстарды өндірушінің лауазымы және атауы ұйымдар)
___________________, көрсетілгендердің барлығын сақтауға міндеттенемін
талаптардан жоғары және осы рұқсаттың міндеттемелерін орындамағаны үшін
жауаптымын ________________________________________________
(қолы, күні)
Жұмыстарды жауапты орындаушы ұйымының мекенжайы
___________________________________, телефон _________________
Жұмыстарды жауапты орындаушының үйінің мекенжайы
_______________________________________, телефон________________
Жұмыстарды жоғарыда көрсетілген шарттарды сақтай отырып жүргізуге рұқсат

с "____"__________20 ____г. по "____"__________20____ г.
Начальник аэропорта _____________________ ______________________________
(подпись) (ф. и. о.)
"____"______________20 ___ г.
Приложение 5 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 23 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Требования к наземным и летным проверкам светосигнального оборудования
Наземные проверки
1. Наземные проверки выполняются в целях проверки соответствия характеристик светосигнального оборудования.
2. Наземные проверки системы светосигнального оборудования включают ряд различных мероприятий, которые необходимо выполнять с определенной периодичностью. Эти проверки включают, но не ограничиваются следующим:
проверка на наличие поврежденных ламп или частей блоков;
состояние фильтров;
наличие коррозии;
чистота оборудования;
подтягивание крепежных элементов блоков;
выравнивание (ориентация) огней;
наличие влаги/воды;
электрические соединения огней;
состояние конструкции и фундамента каждого блока.
3. По результатам наземной проверки светосигнального оборудования и электроустановок составляется соответствующий акт, копия которого предоставляется организации, выполняющей летную проверку.
Летные проверки
4. При контрольно-проверочных полетах в дневное и ночное время, устанавливается следующее:
все огни системы имеют одинаковую интенсивность свечения (а);
огни, формирующие схему, расположены преимущественно в одной горизонтальной плоскости (b);
соответствующие огни по обеим сторонам взлетно-посадочной полосы становятся видимыми одновременно и синхронно изменяют цвет при необходимости (c);
система индицирует правильный угол наклона глиссады, углы отсечки установлены корректно (d);
дальность видимости огней в полете соответствует установленным требованиям (e);
азимут, относительно продолжения осевой линии ВПП, в направлении которого система полностью видна днем и ночью, соответствует проектному значению (f);
ступени регулирования яркости огней изменяются последовательно и без сбоев (g);
интенсивность свечения огней системы и огней ВПП совпадает при одинаковых установках силы света (h);
запас высоты при пролете над препятствиями при визуальном восприятии сигнала "все красные" является достаточным (i);
При наличии результатов измерений углов, указанных в пунктах (d), выполненных в дневное время, ночные измерения не проводятся. Субъективная визуальная оценка считается достаточной.
В ходе летных проверок, проверяется наличие неаэронавигационных огней, которые мешают четкому распознаванию аэронавигационных наземных огней или дезориентировать.

етемін бастап "____"________20 ____ж. бойынша "____"_______20____ ж.
Әуежай бастығы _____________________ _____________________
(қолы) (аты-жөні)
"____"______________20 ___ ж.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
23-қосымша
Жарықпен сигнал беру жабдығын жерде және ұшуда тексеруге қойылатын талаптар
Жердегі тексерулер
1. Жердегі тексерулер жарық сигнал беру жабдығы сипаттамаларының сәйкестігін тексеру мақсатында жүргізіледі.
2. Жарықпен сигнал беру жабдық жүйесінің жердегі тексерулері белгілі бір жиілікте орындалуы тиіс бірқатар әртүрлі іс-шараларды қамтиды. Бұл тексерулер мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
зақымдалған шамдарды немесе блоктардың бөліктерін тексеру;
сүзгілердің жай-күйі;
коррозияның болуы;
жабдықтың тазалығы;
блоктардың бекіту элементтерін тарту;
шамдарды туралау (бағдарлау);
ылғалдың/судың болуы;
шамдардың электрлік қосылыстары;
әрбір блоктың құрылымы мен іргетасының жай-күйі.
3. Жарықпен сигнал беру жабдықтары мен электр қондырғыларын жердегі тексеру нәтижелері бойынша тиісті акт жасалады, оның көшірмесі ұшуды тексеруді жүзеге асыратын ұйымға ұсынылады.
Ұшуды тексеру
4. Күндізгі және түнгі уақытта бақылау-тексеру ұшулары кезінде мыналар белгіленеді:
жүйенің барлық шамдарының жарқырау қарқындылығы бірдей (а);
сызбаны қалыптастыратын оттар негізінен бір көлденең жазықтықта орналасқан (b);
ұшу-қону жолағының екі жағындағы сәйкес шамдар бір уақытта көрінетін болады және қажет болған жағдайда синхронды түрде түсін өзгертеді (c);
жүйе сырғанау жолының дұрыс еңіс бұрышын көрсетеді, кесу бұрыштары дұрыс орнатылған (d);
ұшудағы шамдардың көріну қашықтығы белгіленген талаптарға сәйкес келеді (e);
жүйе күндіз-түні бағытында толық көрінетін ҰҚЖ-ның осьтік сызығының жалғасуына қатысты азимут жобалық мәнге (f) сәйкес келеді;
шамдардың жарықтығын реттеу сатылары реттілікпен және іркіліссіз өзгертіледі (g);
жүйе оттарының және ҰҚЖ оттарының жарқырау қарқындылығы жарық күшінің қондырғылары бірдей болған кезде сәйкес келеді (h);
"барлығы қызыл" сигналын көзбен шолып қабылдау кезінде кедергілердің үстінен ұшып өту кезіндегі биіктік қоры жеткілікті болып табылады (i);
Күндізгі уақытта орындалған (d) тармақтарда көрсетілген бұрыштарды өлшеу нәтижелері болған жағдайда түнгі өлшеулер жүргізілмейді. Субъективті визуалды бағалау жеткілікті деп саналады.
Ұшуды тексеру барысында аэронавигациялық емес шамдардың болуы тексеріледі, бұл аэронавигациялық жердегі шамдарды анық тануға немесе бағытын өзгертуге кедергі келтіреді.

5. Для получения объективной оценки пригодности к эксплуатации ССО при проведении летных проверок систем светосигнального оборудования должно производиться фотографирование и запись на видеокамеру высокого качества. Видеосъемки и фотографирование производятся при заходе на посадку в течение времени, необходимого для получения полных сведений об огнях приближения и ВПП. Для фотопечати отбираются по 2–3 наиболее качественных негатива огней ССО. Проявленная пленка с указанием даты облета и номера СЛ или ВС, на котором производилась летная проверка, должна храниться в службе ЭСТОП. Фотографии или распечатки прикладываются к акту летной проверки ССО.
Приложение 6 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 24 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
ПРОТОКОЛ ПРОВЕРКИ СОПРОТИВЛЕНИЯ ИЗОЛЯЦИИ КАБЕЛЬНЫХ КОЛЕЦ СВЕТОСИСТЕМЫ
Помещение РЯ или подстанция № ________________________________
Обозначение кабельного кольца ________________________________
1
2
3
4
Дата
Сопротивление изоляции, Ом
Погодные условия и примечания
Должность, ФИО, подпись
Журнал измерения сопротивления изоляции кабельных колец светосистемы службы ЭСТОП
Дата
№ кабеля по кабельному журналу
Трасса
Обозначение кабельного кольца
Сопротивление изоляции
МОм
Длина
(м)
Откуда
Куда
Измерение сопротивления изоляции на всех аэродромных кольцах проводится не реже чем раз в месяц. Если на аэродроме имеются регулярно отказывающие цепи вследствие их длительного срока службы или других причин, рассмотрите возможность проведения еженедельных проверок. Многие места возможных отказов могут быть обнаружены в дневное время до того, как они станут проблемой, если взять в привычку проведение еженедельных проверок сопротивления изоляции в рамках профилактического технического обслуживания. Протоколы измерения сопротивления с указанием кабельных колец и журналы измерения сопротивления изоляции кабельных колец светосистемы хранятся в помещении регуляторов яркости. Протокол содержит погодные условия во время проведения проверки, такие как, недавняя грозовая активность и т. п., и мест установленных отказов и их причин.
Приложение 7 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 25 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
ФОРМА ЖУРНАЛА ПРОФИЛАКТИЧЕСКОГО РЕМОНТА КАБЕЛЬНОГО КОЛЬЦА
Дата
Наименование выполненных работ (место и характер повреждения, и его устранение, испытания повышенным напряжением, капитальный, текущий, профилактический ремонт и т. д.)
Количество установленных муфт, шт.
Сопротивление изоляции после ремонта, кОм
ЖУРНАЛ УЧЕТА ПОЛУЧЕНИЯ И РАСХОДА ЗИП И МАТЕРИАЛОВ НА СКЛАДЕ СЛУЖБЫ ЭСТОП
Дата
Наименование оборудования или материала
Приход оборудования или материала
(кол-во)
Расход оборудования или материала
(кол-во)
Остаток на складе
(кол-во)
Примечание
Ф.И.О.
Подпись
ЖУРНАЛ УЧЕТА ОБОРУДОВАНИЯ, ИНСТРУМЕНТА И СРЕДСТВ ИЗМЕРЕНИЙ НА СКЛАДЕ СЛУЖБЫ ЭСТОП
Наименование оборудования, инструмента или средств измерений
_________________________________________________________
Единица измерения ________________________________________
Дата
Номер документа
Прихода и расхода
Приход оборудования или материала
(количество)
Расход оборудования или материала
(количество)
Остаток на складе
(количество)
Примечание
Ф.И.О.
Подпись
Приложение 8 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 26 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Карта-накопитель отказов ССО
Тип средства ___________, заводской номер ____________
Дата изготовления _____, дата ввода в эксплуатацию ________________________
Установлено на объекте ___________, организации
Дата
Наработка
отказ
повреждение
Количество отказов и повреждений, в том числе по причинам
с начала эксплуатации
на один отказ
на одно повреждение
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(Обратная сторона карты-накопителя отказов и повреждений ССО)
Карта-накопитель заполняется раз в год по состоянию на 1 января.

5. ЖСБЖ жұмысқа жарамдылығына объективті баға беру үшін жарықпен сигнал беру жабдығының жүйелерін ұшуды тексеру кезінде суретке түсіру және жоғары сапалы бейнекамераға түсіру керек. Бейнежазбалар мен фотосуреттер қонуға бет алған кезде жақындату оттары мен ҰҚЖ туралы толық мәліметтерді алу үшін қажетті уақыт ішінде түсіріледі. Фотосуреттерді басып шығару үшін ЖСБЖ оттарының 2-3 жоғары сапалы негативтері таңдалады. Әзірленген пленкада ұшу күні мен ұшу тексерісі жүргізілген ҰЗ немесе ӘК нөмірлері көрсетіліп, ҰЭЖТҚЕ қызметінде сақталуы тиіс. Фотосуреттер немесе басып шығарулар ЖСБЖ ұшу тексеріс актісіне қоса беріледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 6-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
24-қосымша
ЖАРЫҚ ЖҮЙЕСІНІҢ КАБЕЛЬДІК САҚИНАЛАРДЫҢ ОҚШАУЛАУ КЕДЕРГІСІН ТЕКСЕРУ ХАТТАМАСЫ
ЖР үй-жайы немесе қосалқы станцияның №______________________________
Кабельдік сақинаның белгіленуі ________________________________
1
2
3
4
Күні
Оқшаулағыштың кедергісі, Ом
Ауа райы жағдайлары мен ескертпелер
Лауазымы, аты-жөні, қолы
ҰЭЖТҚЕ қызметінің жарық жүйесінің кабельдік сақиналарының оқшаулау кедергісін өлшеу журналы
Күні
кабельдік журнал бойынша кабельдің №
Трасса
Кабельдік сақинаның белгіленуі
Оқшаулағыштың кедергісі
МОм
Ұзындығы
(м)
Қайдан
Қайда
Барлық әуеайлақ сақиналарындағы оқшаулағыштың кедергісін өлшеу айына кемінде бір рет жүргізіледі. Егер әуеайлақта олардың ұзақ қызмет ету мерзіміне немесе басқа себептерге байланысты жүйелі түрде істен шығатын тізбектер болса, апта сайынғы тексерулерді жүргізуді қарастыру. Ықтимал ақаулардың көптеген орындары, егер профилактикалық қызмет көрсетудің бір бөлігі ретінде апта сайынғы оқшаулағыш кедергісін тексеруді әдетке айналдырса, олар проблемаға айналғанға дейін күндізгі уақытта табылуы мүмкін. Кабель сақиналары көрсетілген кедергіні өлшеу хаттамалары және жарық жүйесінің кабель сақиналарының оқшаулау кедергісін өлшеу журналдары жарықтық реттегіштерінің үй-жайында сақталады. Хаттамада тексеру жүргізу кезіндегі ауа райы жағдайлары, мысалы, жуырдағы найзағайдың белсенділігі және т.б., анықталған ақаулар орындары мен олардың себептері қамтылған.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 7-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
25-қосымша
КАБЕЛЬ САҚИНАСЫН ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЖӨНДЕУ ЖУРНАЛЫНЫҢ НЫСАНЫ
Күні
Орындалған жұмыстардың атауы (зақымдану орны мен сипаты және оны жою, жоғары кернеулі сынақтар, күрделі, ағымдағы, профилактикалық жөндеу және т.б.)
Орнатылған муфталардың саны, дана
Жөндеуден кейінгі оқшаулау кедергісі, кОм
ҰЭЖТҚЕ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚОЙМАСЫНДАҒЫ ҚҚКЖ ЖӘНЕ МАТЕРИАЛДАРДЫ ҚАБЫЛДАУ МЕН ТҰТЫНУДЫ ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
Күні
Жабдықтың немесе материалдың атауы
Жабдықтың немесе материалдың кірісі
(саны)
Жабдықтың немесе материалдың шығысы
(саны)
Қоймадағы қалдық
(саны)
Ескертпе
Т.А.Ә.
Қолы
ҰЭЖТҚЕ ҚЫЗМЕТІНІҢ ҚОЙМАСЫНДАҒЫ ЖАБДЫҚТАРДЫ, ҚҰРАЛ-САЙМАНДАРДЫ ЖӘНЕ ӨЛШЕУ ҚҰРАЛДАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖУРНАЛЫ
Жабдықтың, аспаптың немесе өлшеу құралдарының атауы ___________________
Өлшем бірлігі______________________________
Күні
Кіріс және шығыс құжатының нөмірі
Жабдықтың немесе материалдың кірісі
(саны)
Жабдықтың немесе материалдың шығысы
(саны)
Қоймадағы қалдық
(саны)
Ескертпе
Т.А.Ә.
Қолы
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 8-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
26-қосымша
ЖСБЖ істен шығуларының жинақтау-картасы
Құрал түрі ___________, зауыттық нөмірі ____________
Дайындалған күні ____, пайдалануға берілген күні ________________________
Нысанда орнатылған ___________, ұйымдар
Күні
Атқарылған жұмыс
бас тарту
зақымдану
Істен шығулар мен зақымданулар саны, оның ішінде себептер бойынша
пайдалану басталғаннан бері
бір бас тартуға
бір зақымға
1
2
3
4
5
6
7
8
9
(ЖСБЖ ақаулары мен зақымдары үшін сақтау картасының артқы жағы)
Жинақтау-картасы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жылына бір рет толтырылады.

Причина отказов и повреждений указываются цифрами 1-9, которые имеют
следующие значения:
1 – отказ – расстройка оборудования или влияние метеоусловий;
2 – отказ блока, модуля, платы (ТЭЗ-типовые элементы замены);
3 – отказ/сбой программного обеспечения;
4 – отказ элементов электропитающих цепей;
5 – отказ монитора аппаратуры дистанционного управления;
6 – отказ нарушения изоляции монтажных жгутов, комплектных соединительных кабелей, отказ кабельных разъемов;
7 – отказ механических элементов схемы (двигателя, редуктора, шестерен, подшипника);
8 – отказ линий трансляции информации (модемов, MUX, РРС, ВОЛС, др. каналообразующей аппаратуры) в границах ответственности эксплуатирующей организации (не включая арендованные каналы);
9 – отказ - невыясненная причина.
(При заполнении графы "Количество отказов и повреждений по причинам" отказы и повреждения одного типа суммируются и показываются одним числом).
Приложение 9 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 27 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
ПОРЯДОК ВЕДЕНИЯ ФОРМУЛЯРОВ НА РЕГУЛЯТОРЫ ЯРКОСТИ, ЩГП, ИБП, ДГУ
1. Формуляр является документом, удостоверяющим гарантированные изготовителем основные параметры и технические характеристики ССО, ИБП, ДГУ, отражающим техническое состояние данных средств и содержащим сведения по их эксплуатации (длительность и условия работы, ТО, виды ремонтов, замена составных частей и деталей и другие данные за весь период эксплуатации).
2. При отсутствии формуляра на новое оборудование формуляр заводится эксплуатирующей организацией, в разделе "Особые отметки" делается соответствующая запись начальником службы ЭСТОП. В зависимости от типа оборудования формуляр содержит следующие разделы:
1) общие указания (по ведению формуляра);
2) общие сведения об изделии, комплекте (наименование изделия (комплекта), заводские или условные номера, входящего в комплект оборудования);
3) основные технические данные и характеристики, срок службы;
4) комплектность (список поставки);
5) информация о приемке (вводе в эксплуатацию, расконсервации);
6) сведения о движении изделия при эксплуатации;
7) сведения о закреплении эксплуатации изделия за ответственным персоналом;
8) учет работы (наработка);
9) учет отказов и неисправностей;
10) учет трудоемкого технического обслуживания;

Істен шығулар мен зақымданулардың себебі 1-9 цифрлармен көрсетіледі, олардың мынадай мәндері бар:
1 – істен шығу – ажырату жабдық немесе метеожағдайлардың әсері;
2 – блоктың, модульдің, тақшаның істен шығуы (ТАЭ-типтік ауыстыру элементтері);
3 – бағдарламалық жасақтаманың істен шығуы/жұмыс істемеуі;
4 – электр тізбегі элементтерінің істен шығуы;
5 – қашықтан басқару құралының мониторының істен шығуы;
6 – ширақжіптер, жиынтық жалғау кабельдерін оқшаулауды бұзудың істен шығуы, кабель қосқыштарының істен шығуы;
7 – схеманың механикалық элементтерінің (қозғалтқыш, редуктор, тісті доңғалақтар, мойынтіректің) істен шығуы;
8 – ақпаратты тарату желілерінің істен шығуы (модемдер, MUX, РРС, ТОБЖ және т.б.) пайдаланушы ұйымның жауапкершілігі шегінде арнаны құрайтын жабдық) (жалға алынған арналарды қоспағанда);
9 – істен шығу - белгісіз себеппен.
("Себептер бойынша істен шығулар мен зақымданулар саны" бағанын толтырған кезде істен шығулар және бір түрдегі зақымданулар жинақталады және бір санмен көрсетіледі).
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 9-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
27-қосымша
ЖАРЫҚТЫҚ РЕТТЕГІШТЕРІНЕ ФОРМУЛЯРЛАРДЫ ЖҮРГІЗУ ТӘРТІБІ, КҚҚ, ҮҚБК, ДГҚ
1. Формуляр - бұл өндіруші кепілдік берген ЖСБЖ, ҮҚБК, ДГҚ негізгі параметрлері мен техникалық сипаттамаларын куәландыратын, осы құралдардың техникалық жай-күйін көрсететін және олардың жұмысы туралы ақпаратты қамтитын құжат. (ұзақтығы мен жұмыс жағдайлары, техникалық қызмет көрсету, жөндеу түрлері, компоненттер мен бөлшектерді ауыстыру және бүкіл жұмыс кезеңіндегі басқа мәліметтер).
2. Жаңа жабдыққа арналған формуляр болмаған жағдайда формулярды пайдаланушы ұйым іске қосады, "Арнайы белгілер" бөлімінде ҰЭЖТҚЕ қызметінің бастығы тиісті жазба жасайды. Жабдықтың түріне байланысты формулярда мынадай бөлімдер болады:
1) жалпы нұсқаулар (формулярды жүргізу бойынша);
2) бұйым, жиынтық туралы жалпы мәліметтер (бұйымның (жиынтықтың) атауы, жабдық жиынтығына кіретін зауыттық немесе шартты нөмірлер);
3) негізгі техникалық деректер мен сипаттамалар, қызмет ету мерзімі;
4) жиынтықтылық (жеткізу тізімі);
5) қабылдау (пайдалануға беру, консервациядан шығару) туралы ақпарат;
6) бұйымды пайдалану кезіндегі қозғалысы туралы мәліметтер;
7) бұйымды пайдалануды жауапты персоналға бекіту туралы мәліметтер;
8) жұмысты (атқарылған жұмысты) есепке алу;
9) істен шығулар мен ақауларды есепке алу;
10) еңбекті қажет ететін техникалық қызмет көрсетуді есепке алу;

11) контрольные измерения (информация о летных, наземных проверках);
12) сведения об изменении конструкции изделия и его составных частей в процессе эксплуатации и ремонта;
13) сведения о замене составных частей изделия за время эксплуатации;
14) сведения о ремонте изделия (учет неисправностей), мероприятия для устранения выявленных недостатков;
15) сведения о результатах проверки ведения формуляра;
16) особые отметки;
17) карта накопитель отказов и повреждений ССО;
18) приложения (приказы о вводе в эксплуатацию, акты технического состояния, расследования отказов).
Страницы формуляра нумеруются, формуляр прошивается, подписывается начальником службы ЭСТОП, утверждается руководителем организации (подразделения) ГА.
3. Ответственным за сохранность формуляра и правильное его ведение является специалист службы ЭСТОП, за которым закреплено данное средство.
4. При утере формуляра дубликат заводится с разрешения руководителя организации (подразделения) ГА.
5. Ведение формуляра производится по всем разделам. Все записи в формуляре производят отчетливо и аккуратно. Подчистки и незаверенные исправления не допускаются. Исправления заверяются начальником службы ЭСТОП (при его отсутствии лицом, исполняющим его обязанности).
6. При заполнении всех листков формуляра подшиваются дополнительные листы. При невозможности подшивки дополнительных листков формуляр заменяется новым. В новый формуляр заносятся обобщенные данные по каждому разделу старого формуляра. Эти записи скрепляются подписью руководителя организации (подразделения) ГА и гербовой печатью. Старый формуляр уничтожается по акту.
7. Данные о наработке средства заносятся ежемесячно на основании показаний счетчиков оборудования или записей в журнале учета работы службы ЭСТОП по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
8. В графах контрольных измерений основных параметров изделия записи производятся по результатам измерений средствами измерения.
9. В сведениях о ремонте записываются технические параметры, не соответствующие установленным нормам, и основные выявленные неисправности.
10. В графе "Выводы" записываются мероприятия для устранения выявленных недостатков.
11. В формуляре ведется карта-накопитель отказов и повреждений средства.
12. Записи о замене деталей и текущем ремонте средства производятся лицами, проводившими ремонт. При этом указывают наименование, номера замененных составных частей, их наработку, причину их замены.

11) бақылау өлшемдері (ұшу, жердегі тексерулер туралы ақпарат);
12) бұйымның және оның құрамдас бөліктері конструкциясының өзгергені туралы мәліметтер пайдалану және жөндеу процесінде;
13) пайдалану уақытында бұйымның құрамдас бөліктерін ауыстыру туралы мәліметтер;
14) бұйымды жөндеу туралы мәліметтер (ақаулықтарды есепке алу), анықталған кемшіліктерді жоюға арналған іс-шаралар;
15) формулярдың жүргізілуін тексеру нәтижелері туралы мәліметтер;
16) айрықша белгілер;
17) ЖСБЖ істен шығулар мен зақымдануларды жинақтау картасы;
18) қосымшалар (пайдалануға беру туралы бұйрықтар, техникалық жай-күй актілері, істен шығуды тергеу).
Формулярдың беттері нөмірленеді, формуляр тігіледі, ҰЭЖТҚЕ қызметінің бастығы қол қояды, АА ұйымының (бөлімшесінің) басшысы бекітеді.
3. Формулярдың сақталуына және оның дұрыс жүргізілуіне осы құрал бекітілген ҰЭЖТҚЕ қызметінің маманы жауапты болып табылады.
4. Формуляр жоғалған жағдайда телнұсқа АА ұйымы (бөлімшесі) басшысының рұқсатымен жасалады.
5. Формулярды жүргізу барлық бөлімдер бойынша жүргізіледі. Формулярдағы барлық жазбалар анық және ұқыпты жүргізіледі. Тазартулар мен расталмаған түзетулерге жол берілмейді. Түзетулерді ҰЭЖТҚЕ қызметінің бастығы (ол болмаған кезде оның міндетін атқарушы тұлға) куәландырады.
6. Формулярдың барлық парақтары толтырылған кезде қосымша парақтар тігіледі. Егер қосымша парақтарды тігу мүмкін болмаса, формуляр жаңасына ауыстырылады. Жаңа формулярға ескі формулярдың әрбір бөлімі бойынша жинақталған деректер енгізіледі. Бұл жазбалар АА ұйымының (бөлімшесінің) басшысының қолымен және елтаңбалы мөрмен бекітіледі. Ескі формуляр акт бойынша жойылады.
7. Қаражаттың игерілгендігі туралы деректер ай сайын жабдық есептегіштерінің көрсеткіштері немесе осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰЭЖТҚЕ қызметінің жұмысын есепке алу журналындағы жазбалар негізінде енгізіледі.
8. Бұйымның негізгі параметрлерінің бақылау өлшемдерінің бағандарында жазбалар өлшеу құралдарымен өлшеу нәтижелері бойынша жүргізіледі.
9. Жөндеу туралы мәліметтерде белгіленген стандарттарға сәйкес келмейтін техникалық параметрлер және анықталған негізгі ақаулар жазылады.
10. "Қорытындылар" бағанында анықталған кемшіліктерді жоюға арналған іс-шаралар жазылады.
11. Формулярда құралдың істен шығуы мен зақымдануының жинақтауыш-картасы жүргізіледі.
12. Бөлшектерді ауыстыру және жабдықты ағымдағы жөндеу туралы жазбаларды жөндеуді жүргізген адамдар жүргізеді. Бұл ретте ауыстырылған құрамдас бөліктердің атауы, нөмірлері, олардың атқарымдары, ауыстырылу себебі көрсетіледі.

13. Записи о расконсервации производятся в период установки средства на эксплуатацию.
Приложение 10 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 410
Приложение 28 к Правилам
электросветотехнического
обеспечения полетов
гражданской авиации
Республики Казахстан
Проверочный лист осмотра ССО
Время начала проведения осмотра __________________
Продолжительность осмотра на ВПП________________
Ф.И.О. проверившего ________________, подпись
Погодные условия ________________________________
Наименование системы огней
Перечень проверяемых работ
Статус
(С- соответствует,
N - не соответствует)
Примечание
Огни приближения;
Боковые (посадочные) огни;
Боковые рулежные огни РД;
Входные и ограничительные огни;
Боковые огни площадки разворота
Выявление перегоревших ламп;
проверка функционирования каждого уровня яркости;
проверка стекол на поломку
Визуальная индикация глиссады
Проверка функционирования каждого уровня яркости;
Проверка каждого блока чтобы убедиться в том, что:
a) все лампы зажигаются и горят с одинаковой интенсивностью;
b) нет никаких признаков повреждений;
c) изменение цвета огня с красного на белый происходит одновременно во всех элементах блока;
d) линзы не загрязнены.
Осевые огни ВПП;
Огни зоны приземления;
Осевые огни РД;
Огни линии "СТОП"
Выявление перегоревших ламп;
Проверка функционирования каждого уровня яркости;
Проверка стекол на поломку; Проверка линз на чистоту
Импульсные огни
Выявление перегоревших ламп;
Проверка стекол на поломку
Аэродромные знаки
Выявление перегоревших ламп;
Проверка функционирования каждого уровня яркости;
Проверка стекол на поломку
Примечание: наименование системы огней заполняется в зависимости от установленной системы на аэродроме
Проверочный лист осмотра огоньковых подстанций
Время начала проведения осмотра __________________
Продолжительность осмотра на ВПП________________
Ф.И.О. проверившего _____________________, подпись
Перечень проверяемых работ
Статус
(С- соответствует, N - не соответствует)
Замечания
Наличие двух вводов на ЩГП
Работоспособность секционного автоматического выключателя ЩГП
Работоспособность коммутационных аппаратов ЩГП
Наличие напряжения на входе ИБП
Наличие напряжения на выходе ИБП
Готовность ДГУ
Функционирование регуляторов яркости

13. Консервациядан шығару туралы жазбалар құралды пайдалануға орнату кезеңінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 410 Бұйрыққа 10-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық авиациясының ұшуын
электрлі жарықпен-техникалық
қамтамасыз ету қағидаларына
28-қосымша
ЖСБЖ қарап-тексеру парағы
Қарап-тексеруді жүргізудің басталу уақыты ________________
ҰҚЖ-дағы қарап-тексерудің ұзақтығы________________
Тексерушінің Т.А.Ә. ________________, қолы
Ауа райы жағдайлары ___________________
Оттар жүйесінің атауы
Тексерілетін жұмыстардың тізбесі
Жай-күйі
(С- сәйкес, N - сәйкес емес)
Ескертпе
Жақындату оттары;
Бүйірлік (қону) оттар;
БЖЖ бүйірлік оттары;
Кіру және шектеу оттары;
Бұрылу алаңының бүйірлік оттары
Күйген шамдарды анықтау;
әрбір жарықтық деңгейінің жұмысын тексеру;
шынылардың бүтіндігін тексеру
Глиссаданы көзбен көріп индекациялау
Әрбір жарықтық деңгейінің жұмыс істеуін тексеру;
Әрбір блокты тексеріп, көз жеткізу мақсатында:
а) барлық шамдар бірдей қарқындылықта жанып, тұрғанына;
b) зақымдану белгілерінің жоқтығына;
c) оттың түсінің қызылдан ақ түске блоктың барлық элементтерінде бір уақытта өзгеруіне;
d) линзаларының ластанбағанына.
ҰҚЖ осьтік оттары;
Қону аймағының оттары;
БЖЖ осьтік оттары;
"ТОҚТА" желісінің оттары
Күйген шамдарды анықтау;
Әрбір жарықтық деңгейінің жұмыс істеуін тексеру;
Шынылардың бүтіндігін тексеру; Линзалардың тазалығын тексеру
Импульстік оттар
Күйген шамдарды анықтау;
Шынылардың бүтіндігін тексеру
Әуеайлақ белгілері
Күйген шамдарды анықтау;
Әрбір жарықтық деңгейінің жұмыс істеуін тексеру;
Шынылардың бүтіндігін тексеру
Ескерту: оттар жүйесінің атауы әуеайлақта орнатылған жүйеге байланысты толтырылады
Оттық қосалқы станцияларды қарап-тексеру парағы
Қарап-тексеруді жүргізудің басталу уақыты ________________
ҰҚЖ-дағы қарап-тексерудің ұзақтығы________________
Тексерушінің Т.А.Ә. ________________, қолы
Тексерілетін жұмыстардың тізбесі
Жай-күйі
(С- сәйкес келеді, N - сәйкес келмейді)
Ескертулер
КҚҚ екі кірістің болуы
КҚҚ секциялық автоматты ажыратқышының жұмысқа қабілеттілігі
КҚҚ коммутациялық аппараттарының жұмысқа қабілеттілігі
ҮҚБК кірісінде кернеудің болуы
ҮҚБК шығысында кернеудің болуы
ДГҚ даярлығы
Жарықтық реттегіштердің жұмыс істеуі