Об утверждении Правил подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям
Совместный приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 ноября 2025 года № 1625, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 24 ноября 2025 года № 952, Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 22 ноября 2025 года № 107қе, Генерального Прокурора Республики Казахстан от 3 декабря 2025 года № 153, Начальника Cлужбы государственной охраны Республики Казахстан от 28 ноября 2025 года № 11-229 и и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 ноября 2025 года № 498. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 декабря 2025 года № 37526
В соответствии с подпунктом 16-5) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям.
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующих соответствующее направление деятельности заместителя Министра обороны Республики Казахстан, заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, заместителя начальника Службы государственной охраны Республики Казахстан, заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан, вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан и заместителя Главного военного прокурора Республики Казахстан.

Әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 20 қарашадағы № 1625, Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2025 жылғы 24 қарашадағы № 952, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2025 жылғы 22 қарашадағы № 107қе, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2025 жылғы 3 желтоқсандағы № 153, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығының 2025 жылғы 28 қарашадағы № 11-229 және Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2025 жылғы 21 қарашадағы № 498 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 желтоқсанда № 37526 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған Әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери әскери құралымдарына тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау тиісті қызмет бағытына жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасарына, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының орынбасарына, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі бастығының орынбасарына, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасарына, Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне және Қазақстан Республикасы Бас әскери прокурорының орынбасарына жүктелсін.

4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
__________Е. Саденов
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
__________Е. Сагимбаев
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
__________Б. Асылов
Начальник Cлужбы
государственной охраны
Республики Казахстан
__________С. Исабеков
Вице-министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
__________К. Турсынбаев
Министр обороны
Республики Казахстан
__________Д. Косанов
Утверждены
совместным приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 24 ноября 2025 года № 952,
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 22 ноября 2025 года № 107қе,
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
от 3 декабря 2025 года № 153,
Начальник Cлужбы
государственной охраны
Республики Казахстан
от 28 ноября 2025 года № 11-229,
Вице-министр
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 ноября 2025 года № 498
и Министр обороны
Республики Казахстан
от 20 ноября 2025 года № 1625
Правила подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами, принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 16-5) пункта 2 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" и определяют порядок подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений военнослужащих на право управления транспортными средствами (далее – ТС), принадлежащими Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям.
2. Подготовка военнослужащих к управлению ТС осуществляется в соответствии с типовыми программами подготовки водителей ТС категорий "А", "В", "С", "D", "F", "CE", "DE" и подкатегорий "С1", "D1", "C1E", "D1E" согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Категории "А", "В", "С", "D", "CE", "DE" и подкатегории "С1", "D1", "C1E", "D1E" определены в статье 73 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении".
Категория "F" – четырехосные автомобили, разрешенная максимальная масса которых превышает двадцать тысяч килограммов.

4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
Д. Қосанов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
________Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
_______Е. Сагимбаев
Қазақстан Республикасы Бас Прокуроры _________Б. Асылов
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің Бастығы
_________С. Исабеков
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар вице-министрі
__________К. Турсынбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
_________Д. Косанов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 24 қарашадағы
№ 952,
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2025 жылғы 22 қарашадағы
№ 107қе,
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2025 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 153,
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің
Бастығы
2025 жылғы 28 қарашадағы
№ 11-229,
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар вице-министрі
2025 жылғы 21 қарашадағы
№ 498 мен
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 20 қарашадағы
№ 1625 бірлескен бұйрығымен
бекітілген
Әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшілерді көлік құралдарын басқаруға даярлау, емтихандар қабылдау және Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиесілі көлік құралдарын басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәліктерін беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабы 2-тармағының 16-5) тармақшасына сәйкес әзірленді және әскери қызметшілерді көлік құралын басқаруға даярлау, емтихан қабылдау және әскери қызметшілерге Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиесілі көлік құралын (бұдан әрі – КҚ) басқару құқығын беретін әскери қызметшілердің жүргізуші куәлігін беру тәртібін айқындайды.
2. Әскери қызметшілерді КҚ-ны басқаруға даярлау осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "А", "В", "С", "D", "F", "CE", "DE" санаттары және "С1", "D1", "C1E", "D1E" кіші санаттары бойынша КҚ жүргізушілерді даярлаудың үлгілік бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырылады.
"А", "В", "С", "D", "CE", "DE" санаттары және "С1", "D1", "C1E", "D1E" кіші санаттары "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 37-бабында айқындалған.
"F" санаты – рұқсат етілген массасы жиырма мың килограммнан асатын төрт осьті автомобиль.

3. Подготовка военнослужащих к управлению ТС категорий "А", "В", "С", "D", "F", "CE", "DE" и подкатегорий "С1", "D1", "C1E", "D1E" осуществляется из числа лиц, прошедших медицинский осмотр и не имеющих медицинских противопоказаний.
Глава 2. Порядок подготовки военнослужащих к управлению транспортными средствами
4. Подготовка военнослужащих к управлению ТС осуществляется в учебных центрах (школах, отделах), воинских частях и РГКП "Военно-техническая школа Министерства обороны Республики Казахстан" (далее – учебные организации) в соответствии со следующими тематическими планами:
1) "Устройство и техническое обслуживание";
2) "Правила дорожного движения";
3) "Основы управления транспортным средством и безопасность движения";
4) "Первая помощь при дорожно-транспортном происшествии (далее - ДТП)";
5) "Вождение транспортного средства (соответствующей категории (подкатегории))".
Учебные группы по подготовке военнослужащих к управлению ТС комплектуются численностью не более тридцати человек.
5. Кабинеты (классы) в учебных организациях для подготовки военнослужащих к управлению ТС оборудуются в соответствии с минимальным перечнем учебного оборудования кабинета (класса) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. Основными формами обучения являются теоретические и практические занятия.
Теоретические и практические занятия по каждому предмету планируются не более шести часов в день.
В течение дня с одним обучаемым по вождению автомобиля допускается отрабатывать:
1) на автотренажере – не более двух часов;
2) на учебном автомобиле – не более двух часов, за исключением упражнения "Вождение в колонне", а также упражнений, связанных с перевозкой грузов, которые отрабатываются в течение четырех часов.
7. Продолжительность учебного часа теоретических и практических занятий – сорок минут, а практических занятий по вождению автомобиля – один час, включая время на постановку задач, подведение итогов, оформление документации и смену обучаемых.
Допускается проведение практических занятий в течение восьмидесяти минут без перерыва. Продолжительность учебного времени в рабочие дни не должна превышать шесть часов и в предвыходные дни четыре часа.
8. Теоретические занятия проводятся преподавателем, практические по устройству и техническому обслуживанию автомобиля преподавателем совместно с мастером производственного обучения, практические занятия по вождению автомобиля проводятся мастером обучения вождению индивидуально с каждым обучаемым.
Практические занятия по устройству и техническому обслуживанию автомобилей и первой помощи пострадавшим при ДТП, проводятся после изучения соответствующего теоретического материала по одной или нескольким темам.

3. Әскери қызметшілерді "А", "В", "С", "D", "F", "CE", "DE" санаттары және "С1", "D1", "C1E", "D1E" кіші санаттары бойынша КҚ-ны басқаруға даярлау медициналық қарап-тексеруден өткен және медициналық қарсы көрсеткіші жоқ адамдар қатарынан жүзеге асырылады.
2-тарау. Әскери қызметшілерді көлік құралын басқаруға даярлау тәртібі
4. Әскери қызметшілерді КҚ-ны басқаруға даярлау оқу орталықтарында (мектептерде, бөлімдерде), әскери бөлімдерде және "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери-техникалық мектебі" РМҚК-да (бұдан әрі – оқу ұйымы) мынадай тақырыптық жоспарға сәйкес жүзеге асырылады:
1) "Құрылымы мен техникалық қызмет көрсету";
2) "Жол жүрісі қағидалары";
3) "Көлік құралын басқару негіздері және жол жүру қауіпсіздігі";
4) "Жол-көлік оқиғасы (бұдан әрі – ЖКО) болғанда алғашқы көмек көрсету";
5) "Көлік құралын (тиісті санаттағы (кіші санаттағы) жүргізу".
Әскери қызметшілерді КҚ-ны басқаруға даярлау жөніндегі оқу топтарының саны отыз адамнан аспайтын әскери қызметшімен жасақталады.
5. Осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес оқу ұйымындағы кабинеттер (сыныптар) әскери қызметшілерді КҚ-ны басқаруға даярлау үшін кабинеттегі (сыныптағы) оқу жабдығының ең аз тізбесіне сәйкес жабдықталады.
6. Негізгі оқу нысаны теориялық және практикалық сабақ болып табылады.
Әрбір пән бойынша теориялық және практикалық сабақ күніне алты сағаттан аспайтын болып жоспарланады.
Бір күнде автокөлікті жүргізу бойынша бір оқып-үйренушімен:
1) автотренажерда – екі сағатқа дейін;
2) оқу автокөлігі – "Колоннада жүргізу" жаттығуын, сондай-ақ төрт сағат ішінде пысықталатын жүк жеткізумен байланысты жаттығуды қоспағанда, екі сағатқа дейін пысықтауға жол беріледі.
7. Теориялық және практикалық сабақ оқу сағатының ұзақтығы – қырық минут, ал автокөлікті жүргізу бойынша практикалық сабақ ұзақтығы – міндеттер қоюға, қорытындылауға, құжаттаманы ресімдеу мен оқып-үйренушілер ауысымына бөлінген уақытты қоса алғанда, бір сағат.
Практикалық сабақты үзіліссіз сексен минутқа дейін өткізуге жол беріледі. Жұмыс күніндегі оқу уақытының ұзақтығы алты сағаттан аспауға және демалыс алды күні төрт сағаттан аспауға тиіс.
8. Теориялық сабақты оқытушы, автокөліктің құрылымы мен оған техникалық қызмет көрсету бойынша практикалық сабақты оқытушы өндірістік оқыту шеберімен бірлесіп өткізеді, автокөлікті жүргізу бойынша практикалық сабақ өткізуге үйрету шебері әрбір үйренушімен жеке өткізеді.
Автокөліктің құрылымы мен оған техникалық қызмет көрсету және ЖКО болғанда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық сабақ бір немесе бірнеше тақырып бойынша тиісті теориялық материал меңгерілгеннен кейін өткізіледі.

9. До начала практического вождения автомобиля, военнослужащие проходят подготовку по основным положениям по допуску ТС к эксплуатации и обязанностям должностных лиц и участников дорожного движения по обеспечению безопасности дорожного движения в соответствии с требованиями Правил дорожного движения Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 534 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33003).
10. Занятия по практическому вождению проводятся индивидуально с каждым военнослужащим на автотренажерах (при их наличии), автодромах (площадках для учебной езды) и по учебным маршрутам.
11. Обучение практическому вождению проводится под руководством мастера обучения вождению на технически исправных транспортных средствах, оборудованных в соответствии с Правилами дорожного движения Республики Казахстан.
12. Для определения уровня подготовки военнослужащего по каждому предмету и оценки его знаний проводятся итоговые занятия, по результатам которых определяется готовность каждого военнослужащего к экзаменам, тематика консультаций, объем дополнительных занятий, а также даются рекомендации для самостоятельной подготовки к экзаменам.
13. Для военнослужащих, недостаточно овладевших приемами управления ТС после отработки в полном объеме упражнений, предусмотренных типовыми программами подготовки водителей транспортных средств соответствующих категорий, по результатам итогового занятия проводятся дополнительные занятия.
Глава 3. Порядок приема экзаменов
14. К сдаче экзаменов на получение водительского удостоверения военнослужащего допускаются военнослужащие, достигшие возраста, имеющие стаж работы и управления транспортными средствами соответствующей категории (подкатегории) установленные пунктом 15 настоящих Правил, прошедшие обучение в учебных организациях и предоставившие медицинскую справку о допуске к управлению ТС, выданную по форме № 073/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – медицинская справка).
15. Военнослужащие допускаются к управлению:
транспортными средствами категорий "А", "В" – достигшие восемнадцатилетнего возраста;
транспортными средствами подкатегорий "С1", "D1" – достигшие восемнадцатилетнего возраста, имеющие стаж управления транспортными средствами категорий "А" или "В" либо подкатегорий "А1" или "В1" не менее трех месяцев;
транспортными средствами категорий "С" – достигшие восемнадцатилетнего возраста, имеющие стаж управления транспортными средствами категории "В" либо подкатегорий "С1" или "D1" не менее шести месяцев;
транспортными средствами категории "D" – достигшие двадцатилетнего возраста, имеющие стаж работы водителем не менее одного года, в том числе стаж управления транспортными средствами подкатегорий "D1" или "С1" не менее шести месяцев;
транспортными средствами категории "F" – достигшие двадцатиоднолетнего возраста, имеющие стаж работы водителем не менее двух лет, в том числе стаж управления транспортными средствами категорий "В", "С" или "D" либо подкатегорий "С1" или "D1" не менее одного года;
составами транспортных средств категорий "СЕ", "DE" – имеющие стаж управления транспортными средствами соответственно категорий "С" или "D" не менее шести месяцев;
составами транспортных средств подкатегорий "С1Е", "D1E" – имеющие стаж управления транспортными средствами соответственно категорий "С", "D" либо подкатегорий "С1", "D1" не менее шести месяцев.

9. Автокөлікті іс жүзінде жүргізу басталғанға дейін әскери қызметшілер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 534 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының жол жүрісі қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33003 болып тіркелген) талаптарына сәйкес КҚ-ны пайдалануға рұқсат ету және лауазымды адамдар мен жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша жол жүрісіне қатысушылардың міндеттемесі бойынша негізгі ережелер бойынша даярлықтан өтеді.
10. Іс жүзінде көлік жүргізу сабағы әрбір әскери қызметшімен автотренажерда (бар болса), автоайлақта (оқу көлік жүрісі алаңында) және оқу маршруты бойынша жеке өткізіледі.
11. Іс жүзінде жүргізуге үйрету көлік жүргізуге үйрету жөніндегі шебердің жетекшілігімен Қазақстан Республикасының жол жүрісі қағидаларына сәйкес жабдықталған ақаусыз көлік құралында жүргізіледі.
12. Әскери қызметшінің әрбір пән бойынша даярлық деңгейін айқындау және оның білімін бағалау үшін қорытынды сабақ өткізіледі, оның нәтижесі бойынша әрбір әскери қызметшінің емтиханға дайын болуы, консультация тақырыбы, қосымша сабақ ауқымы айқындалады, сондай-ақ емтиханға өзіндік дайындалуға ұсынымдар беріледі.
13. КҚ-ны басқару тәсілдерін жеткілікті меңгермеген әскери қызметшілер үшін тиісті санаттағы көлік құралының жүргізушісін даярлаудың үлгілік бағдарламасында көзделген жаттығуларды толық ауқымда пысықтағаннан кейін қорытынды сабақ нәтижесі бойынша қосымша сабақ өткізіледі.
3-тарау. Емтихан қабылдау тәртібі
14. Әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін алу үшін емтихан тапсыруға осы Қағидалардың 15-тармағында белгіленген жасқа толған, тиісті санаттағы (кіші санаттағы) көлік құралында жұмыс істеу және оны басқару өтілі бар, оқу ұйымында оқудан өткен және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген № 073/у нысаны бойынша берілген КҚ-ны басқаруға рұқсат етілгені туралы медициналық анықтама (бұдан әрі – медициналық анықтама) берген әскери қызметшілер жіберіледі.
15. Мынадай:
"А", "В" санаттарындағы көлік құралын – он сегіз жасқа толған;
"С1", "D1" кіші санаттарындағы көлік құралын – он сегіз жасқа толған, "А" немесе "В" санаттарындағы не "А1" немесе "В1" кіші санаттарындағы көлік құралын басқару өтілі кемінде үш ай болатын;
"С" санатындағы көлік құралын – он сегіз жасқа толған, "В" санатындағы не "С1" немесе "D1" кіші санатындағы көлік құралын басқару өтілі кемінде алты ай болатын;
"D" санатындағы көлік құралын – жиырма жасқа толған, жүргізуші ретінде жұмыс өтілі кемінде бір жыл, оның ішінде "D1" немесе "С1" кіші санаттарындағы көлік құралын басқару өтілі кемінде алты ай болатын;
"Ғ" санатындағы көлік құралын – жиырма бір жасқа толған, жүргізуші ретінде жұмыс өтілі кемінде екі жыл, оның ішінде "В", "С" немесе "D" не "С1" немесе "D1" кіші санаттарындағы көлік құралын басқару өтілі кемінде бір жыл болатын;
"СЕ", "DЕ" санаттарындағы көлік құралының құрамын – тиісінше "С" немесе "D" санаттарындағы көлік құралын басқару өтілі кемінде алты ай болатын;
"С1Е", "D1Е" кіші санаттарындағы көлік құралының құрамын – тиісінше "С", "D" санаттарындағы не "С1", "D1" кіші санаттарындағы көлік құралын басқару өтілі кемінде алты ай болатын әскери қызметшілер басқаруға жіберіледі.

16. В первую очередь сдается теоретический экзамен, во вторую – практический.
Военнослужащий, не сдавший теоретический экзамен, к практическому экзамену не допускается.
17. Повторный экзамен, как теоретический, так и практический, назначается на следующий рабочий день со дня проведения предыдущего.
При двух отрицательных результатах сдачи теоретического экзамена, каждый последующий теоретический экзамен в случае отрицательного результата проводится не ранее чем через семь календарных дней.
При двух отрицательных результатах сдачи практического экзамена, последующий практический экзамен проводится не ранее чем через семь календарных дней.
При трех отрицательных результатах сдачи практического экзамена результаты сдачи теоретического экзамена аннулируются (количество попыток обнуляется). К сдаче теоретического экзамена военнослужащий допускается не ранее чем через два месяца.
18.Теоретический и практический экзамен принимается экзаменационной комиссией (далее – Комиссия).
Состав Комиссии утверждается приказом заместителя руководителя государственного органа, курирующего соответствующее направление деятельности.
Комиссия состоит из председателя – представителя органа военной полиции Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований (далее – ОВП) и трех членов (из числа военнослужащих ОВП и представителей учебной организации).
Секретарь Комиссии не является ее членом и назначается из числа работников учебной организации.
В состав Комиссии включаются лица, имеющие национальное водительское удостоверение (минимум с одной из категорий "В", "С" или "D").
19.Теоретический экзамен проводится в экзаменационном классе, оборудованном:
1) переносным металлоискателем;
2) камерой общего наблюдения.
20. До начала тестирования один из состава Комиссии проводит для военнослужащих инструктаж и отвечает на возникшие вопросы.
Военнослужащий, имеющий неудовлетворительное самочувствие, до начала сдачи теоретического экзамена сообщает об этом председателю Комиссии. В этом случае прием экзамена у такого военнослужащего проводится в другое время в течение этого дня либо в другой день согласно графику.
Перед входом в экзаменационный класс военнослужащих проверяют переносным металлоискателем на наличие принимающих-передающих электронных устройств.
Контроль надлежащего соблюдения сдачи экзамена осуществляется членами Комиссии и путем использования системы видеонаблюдения.
21.Экзаменационный тест содержит 40 вопросов. На каждый вопрос приведено несколько ответов, один из которых правильный. Экзаменационные тесты по изученным темам разрабатываются учебной организацией.
По волеизъявлению военнослужащего сдача теоретического экзамена допускается на казахском или русском языках.
22.Для ответа на вопросы военнослужащему предоставляется 40 минут. По истечении указанного времени экзамен прекращается.
Хронометраж времени ведется секретарем Комиссии с момента начала теоретического экзамена.
23.Последовательность ответов на вопросы билета выбирается военнослужащим самостоятельно.

16. Бірінші кезекте теориялық емтихан, екінші кезекте – практикалық емтихан тапсырылады.
Теориялық емтиханды тапсырмаған әскери қызметші практикалық емтиханға жіберілмейді.
17. Теориялық емтиханмен қатар практикалық емтиханды қайта тапсыру алдыңғын тапсырған күннен бастап келесі жұмыс күніне тағайындалады.
Теориялық емтиханды тапсырудың екі нәтижесі теріс, келесі әрбір теориялық емтихан теріс нәтиже болғанда, кемінде жеті күнтізбелік күннен кейін өткізіледі.
Практикалық емтиханның екі нәтижесі теріс болса, келесі практикалық емтихан жеті күнтізбелік күннен ерте өткізілмейді.
Практикалық емтиханның үш нәтижесі теріс болса, теориялық емтиханды тапсыру нәтижесі жойылады (тапсыру саны жойылады). Әскери қызметші теориялық емтихан тапсыруға тек екі айдан кейін жіберіледі.
18. Теориялық және практикалық емтиханды емтихан комиссиясы (бұдан әрі – комиссия) қабылдайды.
Комиссия құрамы мемлекеттік орган басшысының тиісті бағытқа жетекшілік ететін орынбасарының бұйрығымен бекітіледі.
Комиссия төраға – Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери полиция органының (бұдан әрі – ӘПО) өкілінен және үш мүшеден (ӘПО әскери қызметшілері мен оқу ұйымының өкілдері қатарынан) тұрады.
Комиссия хатшысы оның мүшесі болып табылмайды және оқу ұыймының қызметкерлері қатарынан тағайындалады.
Комиссия құрамына ұлттық жүргізуші куәлігі бар (кемінде "В", "С" немесе "D" санатының біреуі бар) адамдар қосылады.
19. Теориялық емтихан:
1) алып жүрілетін металлізгешіпен;
2) жалпы қадағалау камерасымен жабдықталған емтихан тапсыратын сыныпта өткізіледі.
20. Тестілеу басталғанға дейін комиссияның бір құрамы әскери қызметшілерге нұсқау береді және туындаған сұрақтарға жауап береді.
Әскери қызметші өзін жайсыз сезінсе, теориялық емтихан басталғанға дейін ол туралы комиссия төрағасы хабардар етіледі. Бұл жағдайда осы әскери қызметшіден емтихан қабылдау сол күні басқа уақытта немесе кестеге сәйкес басқа күні өткізіледі.
Емтихан тапсыратын сыныпқа кіргізер алдында әскери қызметшілер электрондық қабылдау-беру құрылғысының болуына алып жүрілетін металлізгешіпен тексірістен өтеді.
Емтихан тапсыру тәртібінің тиісті түрде сақталуын бақылауды комиссия мүшелері және бейнебақылау жүйесін қолдану арқылы жүзеге асырылады.
21. Емтихан тестісі 40 сұрақтан болады. Әрбір сұраққа бірнеше жауап берілген, оның біреуі дұрыс болады. Емтихан тестісін оқу ұйымы зерделенген тақырыптар бойынша әзірлейді.
Әскери қызметшінің қалауы бойынша теориялық емтиханды қазақ немесе орыс тілдерінде тапсыруға жол беріледі.
22. Әскери қызметшіге сұраққа жауап беру үшін 40 минут беріледі. Осы уақыт аяқталғаннан кейін емтихан тоқтатылады.
Комиссия хатшысы уақыт хронометражын теориялық емтихан басталған сәттен бастап жүргізеді.
23. Әскери қызметші билеттегі сұрақтарға жауап беру реттілігін дербес таңдайды.

24. Военнослужащим не допускается разговаривать с другими военнослужащими, обмениваться материалами, использовать информацию на бумажных, электронных носителях, покидать экзаменационный класс, а также заносить в него принимающие-передающие электронные устройства (в том числе мобильные телефоны).
25. Результат теоретического экзамена военнослужащего вносятся для распечатки экзаменационного листа и протокола результатов экзаменов согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам.
26. Оценка "Сдал" выставляется, когда военнослужащий в отведенное время ответил правильно не менее чем на 32 вопроса.
Оценка "Не сдал" выставляется, когда военнослужащий в отведенное время ответил правильно менее чем на 32 вопроса.
Отсутствие ответа на вопрос считается ошибкой.
27. Если в ходе проведения теоретического экзамена военнослужащий обменивался материалами, покидал экзаменационный класс, использовал информацию на бумажных, электронных носителях, а также принимающие-передающие электронные устройства, прием экзамена прекращается, военнослужащему выставляется оценка "Не сдал", к повторной сдаче теоретического экзамена военнослужащий допускается на следующий день.
28. Прием практического экзамена Комиссией проводится на автодроме учебной организации. Основные элементы автодрома указаны в приложении 5 к настоящим Правилам.
29. Практический экзамен принимается на транспортном средстве учебной организации с членом Комиссии, имеющим национальное водительское удостоверение той категории на право управления, которой будет выдаваться водительское удостоверение военнослужащего.
30. При проведении практического экзамена у военнослужащего проверяются соответствующие умения и навыки управления ТС:
1) пользования органами управления, зеркалами заднего вида, ремнями безопасности (при их наличии);
2) начала движения;
3) маневрирования в ограниченном пространстве передним и задним ходом;
4) построения оптимальной траектории маневра;
5) оценки дистанции, интервала, габаритных параметров;
6) переключения передач (кроме ТС с автоматической трансмиссией);
7) остановки в обозначенном месте;
8) остановки и начала движения на подъеме;
9) постановки на стоянку параллельно краю проезжей части;
10) въезда в бокс задним ходом;
11) проезда пешеходного перехода, регулируемого перекрестка;
12) проезда нерегулируемого железнодорожного переезда;
13) применения аварийной сигнализации;
14) движения мотоцикла по колейной доске;
15) управления мотоциклом на малой скорости;
16) прямолинейного движения автопоезда задним ходом;
17) постановки автопоезда задним бортом к платформе.

24. Әскери қызметшіге басқа әскери қызметшілермен сөйлесуге, материалмен алмасуға, қағаз, электрондық жеткізгіштегі ақпаратты қолдануға, емтихан тапсыратын сыныптан шығуға, сондай-ақ оған электрондық қабылдау-тарату құрылғысын (оның ішінде ұялы телефонды) алып кіруге жол берілмейді.
25. Әскери қызметшінің теориялық емтихан нәтижесі осы Қағидаларға 3 және 4-қосымшаларға сәйкес емтихан парағын және емтихан нәтижесінің хаттамасын басып шығару үшін енгізіледі.
26. Әскери қызметші өзіне бөлінген уақытта кемінде 32 сұраққа дұрыс жауап берсе, "Тапсырды" деген баға қойылады.
Әскери қызметші өзіне бөлінген уақытта дұрыс жауап саны 32 сұрақтан аз болса, "Тапсырған жоқ" деген баға қойылады.
Сұраққа жауаптың болмауы қате деп саналады.
27. Егер теориялық емтихан барысында әскери қызметші материалмен алмасса, емтихан тапсыратын сыныптан шығып кетсе, қағаздағы, электрондық жеткізгіштегі ақпаратты, сондай-ақ электрондық қабылдау-тарату құрылғысын қолданса, емтихан қабылдау тоқтатылады, әскери қызметшіге "Тапсырған жоқ" деген баға қойылады, әскери қызметші теориялық емтиханды қайта тапсыруға келесі күні жіберіледі.
28. Практикалық емтиханды комиссия оқу ұйымының автоайлағында қабылдайды. Автоайлақтың негізгі элементтері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілген.
29. Практикалық емтиханды оқу ұйымының көлік құралында, әскери қызметшінің басқару құқығына жүргізуші куәлігі берілетін санаттағы ұлттық жүргізуші куәлігі бар комиссия мүшесі қабылдайды.
30. Практикалық емтиханды өткізу кезінде әскери қызметшінің:
1) басқару органын, артқы көрініс айнасын, қауіпсіздік белдігін (бар болса) қолдану;
2) қозғалысты бастау;
3) алдыңғы және артқы жүріспен шектеулі кеңістікте маневр жасау;
4) маневр жасаудың оңтайлы траекториясын түзу;
5) арақашықтықты, аралықты, габариттік параметрді бағалау;
6) берілісті ауыстырып қосу (автоматты трансмиссиясы бар КҚ-дан басқа);
7) белгіленген жерде тоқтау;
8) көтерілетін жерде тоқтау және қозғалысты бастау;
9) жүру бөлігінің шетіне параллель тұраққа қою;
10) артқа жүріп боксқа кіру;
11) жаяу жүргіншілер өтпесінен, реттелетін жол қиылысынан өту;
12) реттелмейтін теміржол өтпесінен өту;
13) авариялық дабылдаманы қолдану;
14) мотоциклдің жолтабан тақтасында қозғалуы;
15) мотоциклді төмен жылдамдықпен басқару;
16) автопойыздың артқа жүріп түзу сызықты қозғалысы;
17) автопойызды платформаға артқы жағымен қою бойынша КҚ-ны басқарудың тиісті машығы мен дағдысы тексеріледі.

31. При выполнении испытательных упражнений учитываются:
1) пересечение колесами ТС линий разметки (линий фиксации выполнения упражнения, линий начала и окончания выполнения упражнения, линий "Старт", "Стоп", "Финиш", стоп-линий, контрольных линий);
2) остановка транспортного средства в заданном месте;
3) переключение передач механической трансмиссии транспортного средства;
4) скорость движения;
5) включение/выключение сигналов поворота и аварийной световой сигнализации;
6) правильность использования ремня безопасности (при наличии);
7) время выполнения (каждого испытательного упражнения по отдельности и всего комплекса в целом).
32. Практический экзамен проводится путем последовательного выполнения испытательных упражнений. Последовательность выполнения испытательных упражнений, предусмотренных для ТС соответствующей категории, определяется схемой организации дорожного движения на автодроме. Результаты практического экзамена фиксируются в экзаменационном листе, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
33. Перед началом выполнения испытательных упражнений ТС устанавливается в предстартовой зоне, двигатель прогрет и выключен, снят с центральной подставки или бокового упора (кроме трицикла и квадроцикла), стояночный тормоз включен, рычаг механической коробки переключения передач в нейтральном положении (для автоматической трансмиссии орган управления режимами трансмиссии находится в положении "P").
34. Посадка в ТС военнослужащего перед началом выполнения испытательных упражнений и высадка из него после выполнения испытательных упражнений осуществляется одним из членов Комиссии.
35. Во время практического экзамена на территории автодрома не допускается движение транспортных средств, кроме используемых для приема практических экзаменов и лиц, непосредственно занятых в приеме практических экзаменов.
36. Председатель Комиссии идентифицирует личность военнослужащего, знакомит его с порядком проведения практического экзамена и системой оценки его результатов.
37. Военнослужащий выполняет соответствующий комплекс испытательных упражнений в соответствии с требованиями пунктов 1, 3 и 5 перечня, указанного в приложении 7 к настоящим Правилам.
38. Для каждого испытательного упражнения, а также всего комплекса испытательных упражнений в целом определен перечень ошибок, за которые военнослужащему начисляются штрафные баллы, предусмотренные контрольными таблицами согласно приложений 8, 9 и 10 к настоящим Правилам.
39. Оценка "Сдал" за экзамен выставляется, если военнослужащий выполнил в установленное время все испытательные упражнения, предусмотренные комплексом, набрав при этом 99 и менее штрафных баллов.

31. Сынақ жаттығуын орындау кезінде:
1) КҚ дөңгелегінің таңба сызығын (жаттығудың орындалуын белгілеу сызығын, жаттығуды орындауды бастау және аяқтау сызығын, "Сөре", "Тоқта", "Мәре" сызығын, тоқтау сызығын, бақылау сызығын) кесіп өтуі;
2) белгіленген жерде көлік құралын тоқтату;
3) көлік құралы механикалық трансмиссиясының берілісін ауыстырып қосу;
4) қозғалыс жылдамдығы;
5) бұрылу сигналын және авариялық жарық дабылдамасын қосу/сөндіру;
6) қауіпсіздік белдігін дұрыс қолдану (бар болса);
7) орындау уақыты (әрбір сынақ жаттығуын жеке және жалпы барлық кешенді) ескеріледі.
32. Практикалық емтихан сынақ жаттығуын жүйелі орындау арқылы өткізіледі. Тиісті санаттағы КҚ үшін көзделген сынақ жаттығуын орындау жүйелілігі автоайлақта жол жүрісін ұйымдастыру схемасында айқындалады. Практикалық емтихан нәтижесі осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес емтихан парағына тіркеледі.
33. Сынақ жаттығуын орындауды бастар алдында КҚ сөре алдындағы аймаққа қойылады, қозғалтқыш қыздырылған әрі өшірілген, орталық тұғырық пен бүйірдегі тіреуіштен алынған (трицикл мен квадроциклден басқа), тұрақ тежегіші қосулы, механикалық берілісті ауыстырып қосу қорабының иінтірегі бейтарап қалыпта (автоматты трансмиссия үшін трансмиссия режимін басқару органы "P" қалпында болады).
34. Әскери қызметшіні сынақ жаттығуын орындауды бастау алдында КҚ-ға отырғызуды және сынақ жаттығуын орындағаннан кейін одан түсіруді комиссия мүшелерінің біреуі жүзеге асырады.
35. Практикалық емтихан уақытында автоайлақ аумағында практикалық емтиханды қабылдау үшін қолданылатыннан басқа, көлік құралының және практикалық емтиханды қабылдаумен тікелей айналысатын адамдардан басқа, жаяу жүргіншілердің жүруіне жол берілмейді.
36. Комиссия төрағасы әскери қызметшінің жеке басын салыстырып тексереді, оны практикалық емтиханды өткізу тәртібімен және оның нәтижесін бағалау жүйесімен таныстырады.
37. Әскери қызметші осы Қағидаларға 7-қосымшада көрсетілген тізбенің 1, 3 және 5-тармақ талаптарына сәйкес сынақ жаттығуының тиісті кешенін орындайды.
38. Әрбір сынақ жаттығуы, сондай-ақ жалпы барлық сынақ жаттығуы кешені үшін қателіктер тізбесі айқындалған, оған жол бергені үшін әскери қызметшіге осы Қағидалардың 8, 9 және 10-қосымшаларына сәйкес бақылау кестесінде көзделген айыппұл балы қойылады.
39. Егер әскери қызметші белгіленген уақытта кешенде көзделген барлық сынақ жаттығуын орындаса, бұл ретте 99 және одан аз айыппұл балын жинаса, емтихан үшін "Тапсырды" деген баға қойылады.

40. Оценка "Не сдал" за экзамен выставляется, если военнослужащий набрал более 99 штрафных баллов, при этом экзамен прекращается, о чем он информируется.
41. Каждый член Комиссии оценивает результаты прохождения практического экзамена военнослужащим независимо от других в соответствии с требованиями приложений 8, 9 и 10 к настоящим Правилам.
По итогам практического экзамена секретарь Комиссии производит подсчет штрафных баллов, выставленных членами Комиссии, выводит общий средний балл и оценку по результатам сдачи экзамена согласно пунктам 39 или 40 настоящих Правил.
Штрафные балы, выставленные членами Комиссии, а также общий средний балл и полученная оценка военнослужащего по результатам сдачи экзаменов отражаются в протоколе результатов экзаменов и экзаменационном листе.
42. По окончании практического экзамена распечатывается экзаменационный лист с итоговой оценкой.
43. Результаты теоретических и практических экзаменов оформляются экзаменационными листами сдачи теоретического и практического экзамена, а также протоколом результатов экзаменов.
Глава 4. Порядок выдачи водительских удостоверений военнослужащих
44. Для получения водительского удостоверения военнослужащего командир воинской части представляет в ОВП следующие документы:
1) заявка, согласно приложению 11 к настоящим Правилам;
2) копии документа, удостоверяющего личность (для идентификации личности);
3) справку с места службы (установленной формы);
4) медицинскую справку (форма № 073/у);
5) копию национального водительского удостоверения (при наличии);
6) копию протокола результатов экзаменов;
7) фото 3*4 – 2 штуки.
45. После поступления документов в ОВП, уполномоченное должностное лицо ОВП в течение трех рабочих дней проверяет:
1) полноту, а также достоверность представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) сведения о наличии своевременно неисполненного постановления о наложении административного взыскания в виде штрафа и (или) предписания о необходимости уплаты штрафа в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, вступившего в законную силу решения суда о временном запрещении выдавать военнослужащему водительское удостоверение либо о приостановлении действия ранее выданного ему водительского удостоверения или о лишении его права управления транспортными средствами, медицинских противопоказаний через соответствующие информационные ресурсы государственных органов.
46. В случае выявления фактов подделки документов, либо сведений информация немедленно передается в соответствующие органы уголовного преследования.

40. Егер әскери қызметшінің айыппұл балы 99-дан асса, емтихан үшін "Тапсырған жоқ" деген баға қойылады, бұл ретте емтихан тоқтатылады, ол туралы әскери қызметші хабардар етіледі.
41. Комиссияның әрбір мүшесі осы Қағидаларға 8, 9 және 10-қосымшалардың талаптарына сәйкес басқадан бөлек әскери қызметшінің практикалық емтиханнан өту нәтижесін бағалайды.
Практикалық емтихан қорытындысы бойынша комиссия хатшысы комиссия мүшелері қойған айыппұл балын есептейді, жалпы орташа балды және осы Қағидаларға 39 немесе 40-тармақтарына сәйкес емтихан тапсыру нәтижесі бойынша баға шығарады.
Әскери қызметшінің комиссия мүшелері қойған айыппұл балы, сондай-ақ жалпы орташа балы және емтихан тапсыру нәтижесі бойынша алған бағасы емтихан нәтижесінің хаттамасында және емтихан парағында көрсетіледі.
42. Практикалық емтихан аяқталғаннан кейін қорытынды бағасы қойылған емтихан парағы басып шығарылады.
43. Теориялық және практикалық емтихан нәтижесі теориялық және практикалық емтихан тапсырудың емтихан парағымен, сондай-ақ емтихан нәтижесінің хаттамасымен ресімделеді.
4-тарау. Әскери қызметшілердің жүргізуші куәлігін беру тәртібі
44. Әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін алу үшін әскери бөлім командирі ӘПО-ға мынадай құжаттарды береді:
1) осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес өтінім;
2) жеке басын куәландыратын құжат көшірмесін (жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін);
3) қызмет орнынан анықтама (белгіленген нысанда);
4) медициналық анықтама (№ 073/у нысаны);
5) ұлттық жүргізуші куәлігінің көшірмесі (болған кезде);
6) емтихан нәтижесі хаттамасының көшірмесі;
7) 3x4 фотосурет – 2 дана.
45. Құжаттар ӘПО-ға түскеннен кейін ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы үш жұмыс күні ішінде:
1) берілген құжаттардың және (немесе) онда қамтылған деректердің (мәліметтердің) толық және дұрыс болуын;
2) уақтылы орындалмаған айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдану туралы қаулының және (немесе) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы айыппұл төлеу қажеттілігі туралы нұсқаманың, заңды күшіне енген әскери қызметшіге жүргізуші куәлігін беруге уақытша тыйым салу не оған бұдан бұрын берілген ұлттық жүргізуші куәлігінің қолданысын тоқтата тұру немесе оны көлік құралын басқару құқығынан айыру туралы сот шешімінің, мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық ресурсы арқылы медициналық қарсы көрсеткіштің болуы туралы мәліметтерді тексереді.
46. Жалған құжат жасау не мәліметтер беру фактісі анықталғанда ақпарат дереу тиісті қылмыстық қудалау органына беріледі.

47. После рассмотрения представленных документов уполномоченным должностным лицом ОВП в течение трех рабочих дней осуществляется изготовление водительского удостоверения военнослужащего, по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам.
48. Если военнослужащий получает водительское удостоверение военнослужащего впервые, при изготовлении в него вносится информация только о тех разрешенных категориях, которые отражены в протоколе результатов экзаменов. 49. Перед производством выдачи водительских удостоверений военнослужащих осуществляется проверка военнослужащих, по информационным ресурсам органов внутренних дел и Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан.
50. После рассмотрения представленных документов (в течение 5 рабочих дней) уполномоченным должностным лицом осуществляется запись в Журнале регистрации водительских удостоверений военнослужащих, согласно приложению 13 к настоящим Правилам, после чего военнослужащему под роспись выдается водительское удостоверение военнослужащего. При этом в военном билете военнослужащих срочной службы в разделе особые отметки делается запись о выданном водительском удостоверении военнослужащего (серийный номер бланка, разрешенные категории, дата выдачи, ОВП выдавший документ, роспись уполномоченного должностного лица, заверенная печатью).
51. Изготовление бланков водительских удостоверений военнослужащих осуществляется ОВП.
Приложение 1
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
Типовые программы подготовки водителей транспортных средств
Программа подготовки водителей транспортных средств категории "А"
Учебный план
№ п/п
Предметы
Количество часов
всего
в том числе
теоретических
практических
1
Устройство и техническое обслуживание
8
7
1
2
Правила дорожного движения
16
10
6
3
Основы управления транспортным средством и безопасность движения
40
40
-
4
Первая помощь пострадавшим при ДТП Практических.
16
8
8
ИТОГО:
80
65
15
Консультации
10
10
-
Экзамены:
1
"Устройство и техническое обслуживание"
2
2
2
"Правила дорожного движения. Основы управления транспортным средством и безопасность движения"
6
6
3
Вождение мотоцикла*
Зачет:
1
"Оказание первой медицинской помощи"
2
2
ВСЕГО:
100
85
15
Вождение **
20
* Экзамен по вождению в учебной организации проводится за счет часов, отведенных на вождение.
** Вождение проводится вне сетки учебного времени, на транспортном средстве соответствующей категории.
Тематический план и программа предмета "Устройство и техническое обслуживание"
№ п/п
Наименование разделов и тем занятий
Количество часов
1
Классификация мототранспортных средств и общее устройство
1

47. Берілген құжаттар қаралғаннан кейін ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін дайындауды жүзеге асырады.
48. Егер әскери қызметші әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін алғаш рет алса, оны дайындау кезінде оған емтихан нәтижесінің хаттамасында көрсетілген, тек рұқсат етілген санат бойынша ақпарат енгізіледі.
49. Әскери қызметшілердің жүргізуші куәлігін беру алдында әскери қызметшілер ішкі істер органының және Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің ақпараттық ресурсы арқылы тексеріледі.
50. Берілген құжаттар қаралғаннан кейін (5 жұмыс күні ішінде) уәкілетті лауазымды адам осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес әскери қызметшілердің жүргізуші куәлігін тіркеу журналында жазба жасайды, одан кейін әскери қызметшіге қолын қойғызып әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін береді. Бұл ретте мерзімді қызметтегі әскери қызметшінің әскери билетіндегі ерекше белгілер бөлімінде берілген әскери қызметшінің жүргізуші куәлігі туралы жазба (бланктің сериялық нөмірі, рұқсат етілген санат, берілген күн, ӘПО берген құжат, мөрмен расталған уәкілетті лауазымды адамның қолы) жасалады.
51. Әскери қызметшілердің жүргізуші куәлігінің бланкісін дайындауды ӘПО жүзеге асырады.
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
1-қосымша
Көлік құралының жүргізушілерін даярлаудың үлгілік бағдарламасы
"А" санатындағы көлік құралын жүргізушілерді даярлау бағдарламасы
Оқу жоспары
Р/с №
Пән
Сағат саны
барлығы
оның ішінде
теориялық
практикалық
1
Құрылымы және техникалық қызмет көрсету
8
7
1
2
Жол жүрісі қағидалары
16
10
6
3
Көлік құралын басқару негіздері және жүру қауіпсіздігі
40
40
-
4
ЖКО болғанда зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету. Практикалық
16
8
8
ЖИЫНЫ:
80
65
15
Консультация
10
10
-
Емтихан:
1
Құрылымы және техникалық қызмет көрсету
2
2
2
Жол жүрісі қағидалары. Көлік құралын басқару негіздері және жүру қауіпсіздігі
6
6
3
Мотоцикл жүргізу*
Сынақ:
1
"Алғашқы медициналық көмек көрсету"
2
2
БАРЛЫҒЫ:
100
85
15
Көлік жүргізу **
20
*Көлік жүргізу бойынша емтихан оқу ұйымында көлік жүргізуге бөлінген сағат есебінен өткізіледі.
**Көлік жүргізу оқу уақыты кестесінен тыс тиісті санаттағы көлік құралында өткізіледі.
Тақырыптық жоспар және "Құрылымы және техникалық қызмет көрсету" пәнінің бағдарламасы
Р/с №
Бөлім мен сабақ тақырыбының атауы
Сағат саны
1
Мотокөлік құралының жіктелуі және жалпы құрылымы
1

1) закрытая от движения площадка, оборудованная испытательными упражнениями с элементами улично-дорожной сети;
2) диспетчерский пункт.
1. Основные элементы улично-дорожной сети автодрома:
1) автодром имеет установленное по периметру ограждение, препятствующее движению по его территории транспортных средств и людей, кроме непосредственно участвующих в проведении практических экзаменов;
2) размеры автодрома должны обеспечивать возможность размещения на нем всех зон испытательных упражнений для соответствующих категорий транспортных средств. При этом должны учитываться габаритные параметры и радиусы поворота используемых для проведения практических экзаменов транспортных средств, размеры предстартовой и после финишной зон, зон выполнения испытательных упражнений и участков движения между ними, а также технологических зон для размещения диспетчерского пункта, технических средств организации дорожного движения и установок наружного освещения;
3) размещение зон испытательных упражнений должно обеспечивать возможность последовательного и непрерывного выполнения всего комплекса испытательных упражнений для соответствующей категории транспортных средств;
4) последовательность выполнения испытательных упражнений, предусмотренных для транспортных средств соответствующей категории, определяется схемой организации дорожного движения автодрома;
5) участки автодрома, предназначенные для движения транспортных средств, должны иметь ровное покрытие. Покрытие не должно иметь перепадов, выбоин, иных повреждений, затрудняющих движение транспортных средств с разрешенной скоростью. В зоне движения транспортных средств не допускается наличие посторонних предметов, не имеющих отношения к обустройству автодрома;
6) коэффициент сцепления колеса с дорожным покрытием (в том числе наклонного участка) должен быть не ниже 0,4, в соответствие с требованиями национального стандарта Республики Казахстан;
7) используемые на автодроме технические средства организации дорожного движения должны соответствовать требованиям национальных стандартов Республики Казахстан.
Рекомендуется использовать светофоры - типа T.1, а дорожные знаки I или II типоразмера, соответствующие требованиям национальных стандартов Республики Казахстан. Допускается уменьшение нормированного расстояния от дорожных знаков и разметки до объекта.
2. Расположение диспетчерского пункта обеспечивает возможность визуального наблюдения за обстановкой на автодроме.
3. В диспетчерском пункте размещаются автоматизированные рабочие места, оснащенные компьютерами, мониторами, показывающими действия военнослужащего, принтером для распечатки экзаменационного листа сдачи практического экзамена, громкоговорящей связью, обеспечивающего функционирование пункта как элемента системы автодрома.

1) көше-жол желісінің элементтері бар сынақ жаттығуы жабдығымен жабдықталған қозғалыстан жабық алаң;
2) диспетчерлік пункт болып табылады.
1. Автоайлақтың көше-жол желісінің негізгі элементтері:
1) автоайлақтың практикалық емтиханды өткізуге тікелей қатысатын адамдардан басқа, оның аумағында көлік құралының және адамдардың жүруіне кедергі келтіретін периметр бойынша орнатылған қоршауы бар; 2) автоайлақ көлемі тиісті санаттағы көлік құралы үшін оған барлық сынақ жаттығуы аймағын орналастыруға мүмкіндік беруді қамтамасыз етуге тиіс. Бұл ретте практикалық емтихан өткізу үшін пайдаланылатын көлік құралының габариттік параметрі мен бұрылыс радиусы, сөре алдындағы және мәреден кейінгі аймақтың, сынақ жаттығуын орындайтын аймақпен олардың арасындағы жол жүру учаскесінің, сондай-ақ диспетчерлік пунктті, жол жүрісін ұйымдастыру техникалық құралын және сыртқы жарықтандыру қондырғысын орналастыру үшін технологиялық аймақтың көлемі ескерілуге тиіс;
3) сынақ жаттығуы аймағын орналастыру тиісті санаттағы көлік құралы үшін сынақ жаттығуының барлық кешенін жүйелі және үздіксіз орындауға мүмкіндік беруді қамтамасыз етуге тиіс;
4) тиісті санаттағы көлік құралы үшін көзделген сынақ жаттығуын орындау жүйелілігі автоайлақтың жол жүрісін ұйымдастыру схемасында айқындалады;
5) көлік құралының қозғалысы үшін арналған автоайлақ учаскесінің төсемі тегіс болуға тиіс. Төсемнің көлік құралының рұқсат етілген жылдамдықпен қозғалысын қиындататын ауытқуы, шұңқырлары, өзге де зақымдануы болмауға тиіс. Көлік құралының қозғалысы аймағында автоайлақ құрылымына қатысы жоқ бөгде заттардың болуына жол берілмейді;
6) дөңгелектің жол төсемімен (оның ішінде еңісті учаскеде) ілінісу коэффициенті Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес 0,4-тен төмен болмауға тиіс;
7) автоайлақта пайдаланылатын жол жүрісін ұйымдастырудың техникалық құралы Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес келуге тиіс.
Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес келетін Т1 типіндегі бағдаршамды, I немесе II көлемдегі жол белгілерін пайдалану ұсынылады. Жол белгілері мен таңбадан объектіге дейінгі нормаланған қашықтықты азайтуға жол беріледі.
2. Диспетчерлік пункттің орналасуы автоайлақтағы жағдайды шолып бақылау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
3. Диспетчерлік пунктте автоайлақ жүйесінің элементі ретінде пункттің жұмыс істеуін қамтамасыз ететін, жүргізуші болуға кандидаттың әрекетін көрсететін компьютермен, монитормен, практикалық емтихан тапсыру туралы емтихан парағын басып шығаратын принтермен, дауыс зорайтқыш байланыспен жарақтандырылған автоматтандырылған жұмыс орындары орналастырылады.

4. Электропитание оборудования диспетчерского пункта оснащается системой защиты и стабилизации.
5. При оборудовании зон испытательных упражнений практического экзамена на категорию "A":
1) линии разметки, определяющие границы участков испытательных упражнений, обозначаются трассировкой желтого цвета;
2) края проезжей части, за исключением мест, обозначенных контрольными линиями, обозначаются трассировкой белого цвета;
3) линии начала и окончания выполнения испытательных упражнений, а также линия границы зоны переключения коробки передач обозначаются трассировкой желтой цвета;
4) линии "Старт", "Стоп" и "Финиш" обозначаются соответствующими указателями. 6. При оборудовании зон испытательных упражнений первого этапа практического экзамена на категории (подкатегории) "B", "В1", "C", "С1", "F", "D" и "D1":
1) контрольные линии, а также край проезжей части вдоль бордюра обозначаются дорожной разметкой желтого цвета 1.4, в иных местах край проезжей части обозначается дорожной разметкой белого цвета 1.2;
2) ширина полосы движения (за исключением зон выполнения упражнений № 4 "Повороты на 90 градусов", № 5 "Змейка", № 6 "Разворот и парковка", № 7 "Параллельная парковка задним ходом") ограничивается линиями разметки 1.2 или 1.4 и должна быть длиной не менее 3,0 м. Расстояние от линий разметки 1.2 или 1.4 до внутреннего края бордюра должно быть не менее 0,2 м.;
3) линии начала и окончания выполнения испытательных упражнений обозначаются трассировкой желтого цвета;
4) линии "Старт", "Стоп" и "Финиш" обозначаются соответствующими указателями;
5) в зоне упражнения № 1 "Старт" после линии старта, на расстоянии 2,0 - 10,0 метра устанавливается дорожный знак 3.24 "Ограничение максимальной скорости" (20 километров в час);
6) в зоне упражнения № 2 "Остановка и начало движения на подъеме":
наклонный участок автодрома должен иметь продольный уклон в пределах 8,0 - 16,0% включительно. Использование колейной эстакады не допускается;
с каждой стороны проезжей части зона упражнения "Остановка и начало движения на подъеме" огораживается защитной стеной (барьером) высотой не менее 0,5 метра и толщиной не менее 0,4 метра в соответствии с требованиями национального стандарта Республики Казахстан;
на расстоянии 1,0 метра после начала подъема наносится линия фиксации выполнения упражнения шириной 0,3 метра. На расстоянии 1,0 метра до конца подъема наносится линия "Стоп" шириной 0,4 метра. На расстоянии 3,0 метра до начала подъема устанавливается дорожный знак 1.13 "Крутой подъем", а на расстоянии 3,0 метра до начала спуска – дорожный знак 1.14 "Крутой спуск";

4. Диспетчерлік пункттің жабдығын электрмен қуаттандыру қорғау және тұрақтандыру жүйесімен жарақтандырылады.
5. "A" санатына практикалық емтиханның сынақ жаттығуы аймағын жабдықтау кезінде:
1) сынақ жаттығуы учаскесінің шекарасын айқындайтын таңба сызығы жарқырағыш сары түспен белгіленеді;
2) бақылау сызығымен белгіленген жерлерді қоспағанда, жүріс бөлігінің шеті жарқырағыш ақ түспен белгіленеді;
3) сынақ жаттығуын орындау басталатын және аяқталатын сызық, сондай-ақ беріліс қорабын ауыстырып қосу аймағы шекарасының сызығы жарқырағыш сары түспен белгіленеді;
4) "Сөре", "Тоқта" және "Мәре" сызығы тиісті көрсеткішпен белгіленеді.
6. "B", "В1", "C", "С1", "Ғ", "D" және "D1" санатына (кіші санатына) практикалық емтиханның бірінші кезеңдегі сынақ жаттығуы аймағын жабдықтау кезінде:
1) бақылау сызығы, сондай-ақ бордюр бойындағы жүріс бөлігінің шеті сары түсті 1.4 жол таңбасымен белгіленеді, басқа жерде жүріс бөлігінің шеті ақ түсті 1.2 жол таңбасымен белгіленеді;
2) жол жүру жолағының ені (№ 4 "90 градусқа бұрылыс", № 5 "Ирек", № 6 "Кері бұрылу және тұраққа қою", № 7 "Артқа жүріп параллельді тұраққа қою" жаттығуларын орындау аймағын қоспағанда) 1.2 немесе 1.4 таңба сызығымен шектеледі және ұзындығы кемінде 3,0 м болуға тиіс. 1.2 немесе 1.4 таңба сызығынан бордюрдің ішкі шетіне дейінгі қашықтық кемінде 0,2 м болуға тиіс;
3) сынақ жаттығуының басталу және аяқталу сызығы жарқырағыш сары түспен белгіленеді;
4) "Сөре", "Тоқта" және "Мәре" сызығы тиісті көрсеткішпен белгіленеді;
5) "Сөре" № 1 жаттығу аймағында сөре сызығынан кейін 2,0 – 10,0 метр қашықтықта 3.24 "Ең жоғары жылдамдықты шектеу" жол белгісі (сағатына 20 километр) орнатылады;
6) "Көтерілу кезінде тоқтау және қозғалысты бастау" № 2 жаттығу аймағында:
автоайлақтың еңісті учаскесінің 8 %-дан 16 %-ға дейінгіні қоса алғандағы шекте бойлық көлбеуі болуға тиіс. Жолтабан эстакадасын пайдалануға жол берілмейді;
жолдың жүріс бөлігінің әр жағынан "Көтерілу кезінде тоқтау және қозғалысты бастау" жаттығу аймағы Қазақстан Республикасы ұлттық стандартының талаптарына сәйкес биіктігі кемінде 0,5 метр және қалыңдығы кемінде 0,4 метр қорғаныш қабырғамен (бөгетпен) қоршалады;
көтерілу басталғаннан кейін 1,0 метр қашықтықта ені 0,3 метр болатын жаттығуды орындауды бекіту сызығы салынады. Көтерілудің соңына дейін 1,0 метр қашықтықта ені 0,4 метр "Тоқта" сызығы салынады. Көтерілу басталғанға дейін 3,0 метр қашықтықта 1.13 "Тік көтерілу" жол белгісі, ал түсу басталғанға дейін3,0 метр қашықтықта 1.14 "Тік түсу" жол белгісі орнатылады;

7) в зоне упражнения № 3 "Проезд пешеходного перехода" на расстоянии не менее 1,0 метра от дорожной разметки 1.14.1 (1.14.2) наносится линия "Стоп". На расстоянии не более 1,0 метра от границ пешеходного перехода устанавливаются дорожные знаки 5.16.1 и 5.16.2 "Пешеходный переход";
8) в зоне упражнения № 4 "Повороты на 90 градусов" до линии начала выполнения упражнения устанавливается дорожный знак 1.11.1 (1.11.2) "Опасный поворот", после линии окончания выполнения упражнения - соответствующий предписывающий дорожный знак (4.1.1 - 4.1.6) в зависимости от схемы организации дорожного движения;
9) в зоне упражнения № 5 "Змейка" до линии начала выполнения упражнения устанавливается дорожный знак 1.12.1 (1.12.2) "Опасные повороты", после линии окончания выполнения упражнения - соответствующие дорожные знаки приоритета и (или) предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения;
10) в зоне упражнения № 6 "Разворот и парковка" непосредственно у линии начала и окончания выполнения упражнения устанавливаются соответствующие дорожные знаки приоритета и (или) предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения;
11) в зоне упражнения № 7 "Параллельная парковка задним ходом" непосредственно перед зоной выполнения упражнения устанавливается дорожный знак 5.15 "Место стоянки". На выезде из зоны выполнения упражнения устанавливаются соответствующие дорожные знаки приоритета и (или) предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения;
12) в зоне упражнения № 8 "Проезд регулируемого перекрестка":
радиус поворота на перекрестке должен составлять для категории "B" – более 4,0 метров, для категории (подкатегории) "С", "С1", "D", "D1" – более 6,0 метров;
светофоры устанавливаются по четырем сторонам перекрестка;
13) по четырем сторонам перекрестка наносится дорожная разметка 1.14.1 (1.14.2). На расстоянии не менее 1,0 метра от пешеходного перехода наносится дорожная разметка 1.12 шириной 0,4 метра. На расстоянии не менее 1,0 метра до дорожной разметки 1.12 устанавливаются предписывающие дорожные знаки в зависимости от схемы организации дорожного движения.
14) в зоне упражнения № 9 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда" на расстоянии не менее 2,0 метров до железнодорожного переезда наносится дорожная разметка 1.12 шириной 0,4 метра. Перед железнодорожным переездом устанавливаются дорожные знаки 1.2, 1.3.1, 2.5. Допускается имитация отдельных элементов железнодорожного переезда;
15) в зоне упражнения № 10 "Полоса разгона" на прямом участке проезжей части оснащается дорожными знаками 4.7 "Ограничение минимальной скорости" (20 километров в час) и 3.24 "Ограничение максимальной скорости" (20 километров в час) обозначается отрезок пути протяженностью 40 м, предназначенный для разгона и замедления;

7) "Жаяу жүргіншілер өтпесінен өту" № 3 жаттығу аймағында 1.14.1 (1.14.2) жол таңбасынан кемінде 1,0 метр қашықтықта "Тоқта" сызығы салынады. Жаяу жүргіншілер өтпесінің шекарасынан кемінде 1,0 метр қашықтықта 5.16.1 және 5.16.2 "Жаяу жүргіншілер өткелі" жол белгілері орнатылады;
8) "90 градусқа бұрылу" № 4 жаттығу аймағында жаттығуды орындауды бастау сызығына дейін 1.11.1 (1.11.2) "Қауіпті бұрылыс" жол белгісі орнатылады, жаттығуды орындауды аяқтау сызығынан кейін жол жүрісін ұйымдастыру схемасына байланысты тиісті нұсқау беретін жол белгісі (4.1.1 – 4.1.6) орнатылады;
9) "Ирек" № 5 жаттығу аймағында жаттығуды орындауды бастау сызығына дейін 1.12.1 (1.12.2) "Қауіпті бұрылыс" жол белгісі, жаттығуды орындауды аяқтау сызығынан кейін басымдық беретін тиісті жол белгілері және (немесе) жол жүрісін ұйымдастыру схемасына байланысты нұсқау беретін жол белгілері орнатылады;
10) "Кері бұрылу және тұраққа қою" № 6 жаттығу аймағында тікелей жаттығуды орындаудың басталуы мен аяқталуы сызығы жанынан басымдық беретін тиісті жол белгілері және (немесе) нұсқау беретін жол белгілері орнатылады;
11) "Артқа жүріп параллельді тұраққа қою" № 7 жаттығу аймағында тікелей жаттығуды орындау аймағы алдында 5.15) "Тұрақ орны" жол белгісі орнатылады. Жаттығуды орындау аймағынан шығатын жерде жол жүрісін ұйымдастыру схемасына байланысты басымдық беретін тиісті жол белгілері және (немесе) нұсқау беретін жол белгілері орнатылады;
12) "Реттелетін жол қиылысынан өту" № 8 жаттығу аймағында:
қиылыста бұрылу радиусы "B" санаты үшін – 4,0 метрден астам; "С", "С1", "D", "D1" санаты (кіші санаты) үшін – 6,0 метрден астам болуға тиіс;
бағдаршам жол қиылысының төрт жағынан орнатылады;
13) жол қиылысының төрт жағында 1.14.1 (1.14.2) жол таңбасы салынады. Жаяу жүргіншілер өтпесіненкемінде 1,0 метр қашықтықта ені 0,4 метр 1.12 жол таңбасы салынады. 1.12 жол таңбасына дейін кемінде 1,0 метр қашықтықта жол жүрісін ұйымдастыру схемасына байланысты нұсқау беретін жол белгілері орнатылады;
14) "Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту" № 9 жаттығу аймағында теміржол өтпесіне дейін кемінде 2 метр қашықтықта ені 0,4 метр 1.2 жол таңбасы салынады. Теміржол өтпесі алдында 1.2, 1.3.1, 2.5 жол белгілері орнатылады. Теміржол өтпесінің жеке элементтерін имитациялауға жол беріледі;
15) "Жылдамдық алу жолағы" № 10 жаттығу аймағында жүретін бөліктің тік учаскесі 4.7 "Ең аз жылдамдықты шектеу" (сағатына 20 километр) және 3.24 "Ең жоғары жылдамдықты шектеу" (сағатына 20 километр) жол белгілерімен жабдықталады, жылдамдық алу және баяу жүру үшін арналған ұзындығы 40 метр жол бөлігі белгіленеді;

16) зона выполнения упражнения № 11 "Аварийная остановка" обеспечивается вне зон выполнения других упражнений;
17) в зоне упражнения № 12 "Финиш" на расстоянии 5,0 - 10,0 метров до линии финиша устанавливается дорожный знак 5.15 "Место стоянки", после линии финиша должно быть оборудовано соответствующее место для стоянки транспортного средства.
7. При оборудовании зон испытательных упражнений первого этапа практического экзамена на категории (подкатегории) "BE", "CE", "С1Е" "DE", "D1E":
1) контрольные линии обозначаются дорожной разметкой 1.4;
2) линии начала и окончания выполнения испытательных упражнений обозначаются трассировкой желтого цвета;
3) линии "Старт" и "Финиш" обозначаются соответствующими указателями.
Приложение 6
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
форма
Экзаменационный лист сдачи практического экзамена
Фамилия ___________
Имя_________
Отчество
(при наличии) ____________
Штрафные баллы
Дата рождения_________
Категория ______
Дата сдачи экзамена
Шкала баллов
Начало движения.
Подготовка к началу движения, внимательность по отношению к другим транспортным средствам.
5

16) "Авариялық аялдау" № 11 жаттығу аймағы басқа жаттығуды орындау аймағынан тыс қамтамасыз етіледі;
17) "Мәре" № 12 жаттығу аймағында мәре сызығына дейін 5 – 10 метр қашықтықта 5.15 "Тұрақ орны" жол белгісі орнатылады, мәре сызығынан кейін көлік құралын тұраққа қою үшін тиісті орын жабдықталуға тиіс.
7. "BE", "CE", "С1Е" "DE", "D1E" санатына (кіші санатына) практикалық емтиханның бірінші кезеңдегі сынақ жаттығуы аймағын жабдықтау кезінде:
1) бақылау сызығы 1.4 жол таңбасымен белгіленеді;
2) сынақ жаттығуын орындауды бастау және аяқтау сызығы жарқырағыш сары түспен белгіленеді;
3) "Сөре" және "Мәре" сызықтары тиісті көрсеткішпен белгіленеді.
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
6-қосымша
нысан
Практикалық емтихан тапсырудың емтихан парағы
Тегі___________
Аты_________
Әкесінің аты (бар болса)____________
Айыппұл балы
Туған күні_________
Санаты ______
Емтихан тапсырған күні
Балл шәкілі
Қозғалысты бастау
Қозғалысты бастауға дайындалу, басқа көлік құралына қатысты мұқият болу
5

6. Заблаговременная подача предупредительных сигналов.
10
Скоростной режим при обгоне в зависимости от конкретных условий.
20
Траектория начала и конца обгона, обеспечение при этом безопасности движения.
20
Остановка:
заблаговременная подача предупредительного сигнала и 7 правильность перестроения.
5
7. Плавность снижения скорости движения.
5
Правильность положения автомобиля на проезжей части (обочине) после остановки.
5
Создание аварийной ситуации
100
8. Сумма штрафных баллов
Результат сдачи экзамена сдал/не сдал
Подпись уполномоченного лица
_________________________ "__"________20__г.
(Ф.И.О (при наличии)) подпись
_________________________ "__"________20__г.
(Ф.И.О (при наличии)) подпись
Приложение 7
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
Перечень испытательных упражнений
1. При сдаче практического экзамена военнослужащим на получение права управления транспортным средством категории "A" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) упражнение № 1 "Старт".
Перед началом выполнения упражнения военнослужащий надевает и застегивает мотошлем, регулирует зеркала заднего вида, занимает место на мотоцикле в предстартовой зоне, запускает двигатель, включает ближний свет фары, готовится к движению, заняв исходную позицию перед линией "Старт", подтверждает готовность к старту, включив сигнал левого поворота.
По команде "Старт" военнослужащий в течение 20 секунд начинает движение, пересекает линию "Старт" с включенным сигналом левого поворота и, двигаясь по обозначенной полосе движения, выключает сигнал левого поворота до пересечения линии окончания выполнения упражнения.
2) упражнение № 2 "Габаритный коридор".
При выполнении упражнения военнослужащий осуществляет движение в "Габаритном коридоре", не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки.
3) упражнение № 3 "Проезд регулируемого перекрестка".
При выполнении упражнения военнослужащий проезжает регулируемый перекресток, соблюдая требования сигналов светофоров по направлению соответствующего предписывающего знака.
При выполнении левого (правого) поворотов заблаговременно включить соответствующий указатель поворота.
Время проезда перекрестка при разрешающем сигнале светофора не должно превышать 20 секунд.
4) упражнение № 4 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда".
Военнослужащий останавливает транспортное средство перед линией "Стоп" у железнодорожного переезда и продолжает движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.

6. Ескерту сигналын алдын ала беру
10
Нақты жағдайға қатысты басып озу кезіндегі жылдамдық режимі
20
Басып озуды бастау және аяқтау траекториясы, бұл ретте қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
20
Тоқтау:
Ескерту сигналын алдын ала беру және дұрыс орын ауыстыру
5
7. Қозғалыс жылдамдығын жайлап түсіру
5
Тоқтағаннан кейін жүру бөлігінде (жол жиегі) автокөліктің дұрыс орналасуы
5
Авариялық жағдайды туындату
100
8. Айыппұл балының жиынтығы
Емтихан тапсыру нәтижесі тапсырды/тапсырған жоқ
Уәкілетті адамның қолы
20__ж. "__"_______ ______________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы 20__ж. "__"_______
_____________________________
(Т.А.Ә. (бар болса), қолы
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
7-қосымша
Сынақ жаттығуларының тізбесі
1. Әскери қызметшінің "A" санатындағы көлік құралын басқару құқығын алуға практикалық емтиханды тапсыруы кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 "Сөре" жаттығуы
Жаттығуды орындауды бастар алдында әскери қызметші мотошлемді киіп бекітеді, артқы көріну айнасын реттейді, сөре алдындағы аймақта мотоциклге отырады, қозғалтқышты іске қосады, жақын фара шамын қосады, "Сөре" сызығының алдында бастапқы күйде тұрып, қозғалуға дайындалады, сол жақ бұрылыс сигналын қосып, сөреге дайын екенін растайды.
"Сөре" командасы бойынша әскери қызметші 20 секунд ішінде қозғалуды бастайды, сол жақ бұрылыс сигналы қосулы күйде "Сөре" сызығын кесіп өтеді және белгіленген қозғалыс жолағы бойынша қозғалып келе жатып, жаттығуды орындау аяқталатын сызықты кесіп өткенге дейін сол жақ бұрылыс сигналын сөндіреді.
2) № 2 "Габариттік дәліз" жаттығуы
Әскери қызметші жаттығуды орындау кезінде дөңгелегімен бақылау сызығын баспай және алаңның бетіне аяғын тигізбей, "Габариттік дәлізбен" қозғалады.
3) № 3 "Реттелетін қиылыстан өту" жаттығуы
Жаттығуды орындау кезінде әскери қызметші тиісті белгі бойынша бағытта бағдаршам сигналының талаптарын сақтай отырып, реттелетін қиылыстан өтеді.
Солға (оңға) бұрылуды орындаған кезде алдын ала бұрылыс көрсеткіші қосылады.
Бағдаршамның рұқсат етілген сигналы кезінде қиылыстан өту уақыты 20 секундтан аспауға тиіс.
4) № 4 "Реттелмеген теміржол өткелінен өту" жаттығуы
Әскери қызметші теміржол өтпесіндегі "Тоқта" сызығы алдында көлік құралын тоқтатады және тоқтағаннан кейін кемінде 3 секундтан ерте емес қозғалысты жалғастырады.

5) упражнение № 5 "Габаритный полукруг".
При выполнении упражнения военнослужащий заблаговременно до пересечения линии начала выполнения упражнения включает сигнал левого поворота, осуществляет движение по траектории "Габаритный полукруг", не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки, выключает сигнал левого поворота до пересечения линии окончания выполнения упражнения.
6) упражнение № 6 "Крутой подъем и спуск".
Военнослужащий останавливает транспортное средство на участке подъема и спуска таким образом, чтобы проекции переднего и заднего габарита транспортного средства на горизонтальную плоскость находились между линией фиксации выполнения упражнения и линией "Стоп", фиксирует транспортное средство в неподвижном состоянии и не ранее чем через 3 секунды после остановки продолжает движение в прямом направлении, не допуская отката транспортного средства.
7) упражнение № 7 "Габаритная восьмерка".
При выполнении упражнения военнослужащий осуществляет движение по заданной траектории, проехав по кругу, расположенному справа, затем по кругу, расположенному слева, не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки.
8) упражнение № 8 "Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка".
При выполнении упражнения военнослужащий осуществляет въезд в зону перекрестка при разрешающем сигнале светофора по заданному направлению и при выезде с перекрестка останавливает транспортное средство перед дорожной разметкой 1.14.3, не пересекая ее по проекции переднего габарита транспортного средства, и продолжает движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
9) упражнение № 9 "Колейная доска".
При выполнении упражнения военнослужащий осуществляет движение по "Колейной доске", не наезжая колесом на контрольные линии и не касаясь ногой поверхности площадки.
10) упражнение № 10 "Финиш".
При выполнении упражнения перед пересечением финишной линии военнослужащий включает указатель правого поворота, пересекает по проекции габаритов транспортного средства финишную линию, останавливает транспортное средство, выключает указатель правого поворота, включает нейтральную передачу, выключает ближний свет фары, глушит двигатель, спешивается и ставит транспортное средство на центральную подставку или боковой упор (кроме трицикла и квадроцикла).
2. При несоблюдении условий выполнения каждого упражнения и общих условий выполнения испытательных упражнений начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольными таблицами согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
В случае возникновения аварийной ситуации проведение экзамена останавливается, а результаты аннулируются.

5) № 5 "Габариттік жарты шеңбер" жаттығуы
Әскери қызметші жаттығуды орындау кезінде алдын ала жаттығуды орындауды бастау сызығын кесіп өткенге дейін сол жақ бұрылу сигналын қосады, дөңгелегімен бақылау сызығын баспай және алаң бетіне аяғын тигізбей, "Габариттік жарты шеңбер" траекториясы бойынша қозғалады, жаттығуды орындау сызығын кесіп өткенге дейін сол жақ бұрылыс сигналын сөндіреді.
6) № 6 "Тік көтерілу және төмен түсу" жаттығуы
Әскери қызметші көтерілетін және төмен түсетін учаскеде көлденең жазықтықта алдыңғы және артқы габариттер проекциясы жаттығуды орындауды бекіту сызығы мен "Тоқта" сызығы арасында орналасатындай етіп, көлік құралын тоқтатады. Көлікті қозғалмайтын күйде бекітеді және тоқтағаннан кейін кемінде 3 секундтан ерте емес көліктің артқа қарай жылжып кетуін болдырмай, тура бағытта қозғалысты жалғастырады.
7) № 7 "Габариттік сегіздік" жаттығуы
Әскери қызметші бақылау сызығын дөңгелекпен баспай және алаң бетіне аяғын тигізбей, оң жағындағы шеңбер арқылы, содан кейін сол жағындағы шеңбер арқылы өтіп, белгіленген траектория бойынша қозғалады.
8) № 8 "Реттелетін қиылыс аймағындағы жаяу жүргінші өтпесінен өту" жаттығуы
Әскери қызметші берілген бағыт бойынша бағдаршамның рұқсат етілген сигналы кезінде қиылыс аймағына кіреді және шығу кезінде көлік құралын 1.14.3 жол таңбасы алдында, оны алдыңғы габариттің проекциясы бойынша кесіп өтпей тоқтатады және тоқтағаннан кейін кемінде 3 секундтан ерте емес қозғалысты жалғастырады.
9) № 9 "Жолтабанды тақтай" жаттығуы
Әскери қызметші дөңгелегімен бақылау сызығын баспай және алаң бетіне аяғын тигізбей, жолтабанды тақтаймен қозғалады.
10) № 10 "Мәре" жаттығуы
Әскери қызметші жаттығуды орындау кезінде мәре сызығын кесіп өтер алдында оң жақ бұрылыс көрсеткішін қосады, көлік құралының габариті бойынша мәре сызығын кесіп өтіп, көлікті тоқтатады, оң жақ көрсеткішті сөндіреді, нейтралды беріліске қояды, жақын фараның шамын сөндіріп, қозғалтқышты өшіреді, жаяу жүреді және көлік құралын орталық тұғырыққа немесе бүйірдегі тіреуге (трицикл мен квадроциклді қоспағанда) қояды.
2. Әр жаттығуды орындау шарттары мен сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес бақылау кестесі бойынша айыппұл балы есептеледі.
Авариялық жағдай туындаған кезде емтиханды өткізу тоқтатылады, ал нәтиже жойылады.

3. При сдаче практического экзамена на получение права управления транспортным средством категорий "В", "С", "D", "F" и подкатегорий "С1", "D1" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) упражнение № 1 "Старт".
Перед началом выполнения упражнения военнослужащий должен отрегулировать зеркала заднего вида и сиденье, пристегнуться ремнем безопасности (при наличии), запустить двигатель, подтвердить готовность к старту, включив сигнал левого поворота.
По команде "Старт" военнослужащий должен в течение 20 секунд начать движение, пересечь линию "Старт" по проекции габаритов транспортного средства на горизонтальную плоскость с включенным сигналом левого поворота, выключить сигнал левого поворота на участке не более 10 метров после линии "Старт".
2) упражнение № 2 "Крутой подъем и спуск".
Военнослужащий останавливает транспортное средство на участке подъема и спуска таким образом, чтобы проекции переднего и заднего габарита транспортного средства на горизонтальную плоскость находились между линией фиксации выполнения упражнения и линией "Стоп", фиксирует транспортное средство в неподвижном состоянии и не ранее чем через 3 секунды после остановки продолжает движение в прямом направлении, не допуская отката транспортного средства назад.
3) упражнение № 3 "Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка".
При выполнении упражнения военнослужащий осуществляет въезд в зону перекрестка при разрешающем сигнале светофора по заданному направлению и при выезде с перекрестка останавливает транспортное средство перед дорожной разметкой 1.14.3, не пересекая ее по проекции переднего габарита транспортного средства, и продолжает движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
4) упражнение № 4 "Повороты на нерегулируемых перекрестках".
Военнослужащий не более чем за 2 минуты проезжает участок дороги с левым и правым поворотами, не наезжая колесом на контрольные линии.
5) упражнение № 5 "Разворот и парковка".
Военнослужащий должен не более чем за 2 минуты, не наезжая колесом на контрольные линии, установить транспортное средство на место парковки задним ходом так, чтобы задние колеса транспортного средства находились на линии фиксации выполнения упражнения или пересекли ее, а затем выехать в обратном направлении.
6) упражнение № 6 "Параллельная парковка задним ходом".
Военнослужащий должен не более чем за 2 минуты, не наезжая колесом на контрольные линии, установить транспортное средство задним ходом на место парковки так, чтобы переднее и заднее правые колеса находились на линии фиксации выполнения упражнения, а затем выехать с места парковки.

3. "В", "С", "D", "Ғ", санаттары және "С1", "D1" кіші санаттары бойынша көлік құралын басқару құқығын алуға практикалық емтихан тапсыру кезінде мынадай сынақ жаттығуы орындалады:
1) № 1 "Сөре" жаттығуы
Жаттығуды орындауды бастар алдында әскери қызметші артқы көріну айнасы мен отырғышты реттеуге, қауіпсіздік белдігін (бар болса) тағуға, қозғалтқышты іске қосуға, сол жақ бұрылыс сигналын қосып, сөреге дайын екенін растауға тиіс.
"Сөре" командасынан кейін әскери қызметші 20 секунд ішінде қозғалысты бастауға, сол жақ бұрылыс сигналы қосулы күйде көлік құралының габариті бойынша көлденең жазықтықта "Сөре" жолағын кесіп өтуге, "Сөре" жолағын кесіп өткеннен кейін 10 метрден аспайтын учаскеде сол жақ бұрылыс сигналын сөндіруге тиіс.
2) № 2 "Тік көтерілу және төмен түсу" жаттығуы
Әскери қызметші көлденең жазықтыққа көлік құралының алдыңғы және артқы габаритінің проекциясы жаттығуды орындауды бекіту сызығы мен "Тоқта" сызығы арасында болатындай етіп көтерілу және төмен түсу учаскесінде көлік құралын тоқтатады, көлік құралын қозғалмайтын күйде бекітеді және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес тура бағытта қозғалысын жалғастырады, бұл ретте көлік құралының кері жылжып кетуіне жол бермейді.
3) № 3 "Реттелетін қиылыс аймағында жаяу жүргіншілер өтпесінен өту" жаттығуы.
Жаттығуды орындау кезінде әскери қызметші берілген бағыт бойынша бағдаршамның рұқсат етілген сигналы кезінде жол қиылысы аймағына кіруді жүзеге асырады және жол қиылысынан шыққан кезде көлік құралын көлік құралының алдыңғы габаритінің проекциясы бойынша кесіп өтпей, 1.14.3 жол таңбасының алдында тоқтатады және тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес қозғалысын жалғастырады.
4) № 4 "Реттелмейтін жол қиылысындағы бұрылыстар" жаттығуы
Әскери қызметші 2 минуттан аспайтын уақыт ішінде дөңгелегімен бақылау сызығын баспай, сол және оң бұрылыстармен жол учаскесінен өтеді.
5) № 5 "Кері бұрылу және тұраққа қою" жаттығуы
Әскери қызметші дөңгелегімен бақылау сызығын баспай, 2 минуттан аспайтын уақыт ішінде көлік құралын көлік құралының артқы дөңгелектері жаттығуды орындауды бекіту сызығында болатындай немесе оны кесіп өтетіндей етіп, тұрақ орнына артқа жүрумен қоюға, содан кейін кері бағытта шығуы тиіс.
6) № 6 "Артқа жүрумен қатар қою" жаттығуы
Әскери қызметші дөңгелегімен бақылау сызығын баспай, 2 минуттан аспайтын уақыт ішінде артқа жүрумен көлік құралын алдыңғы және артқы оң жақ дөңгелегі жаттығуды орындауды бекіту сызығында болатындай етіп, тұрақ орнына қоюға, содан кейін тұрақ орнынан шығуға тиіс.

7) упражнение № 7 "Проезд регулируемого перекрестка".
Военнослужащий проезжает регулируемый перекресток, соблюдая требования сигналов светофора по направлению соответствующего предписывающего знака.
При включении запрещающего сигнала светофора останавливает транспортное средство перед линией "Стоп". При включении разрешающего сигнала светофора проезжает перекресток в заданном направлении.
При выполнении левого (правого) поворотов заблаговременно включить соответствующий указатель поворота.
Запрещается выезд на перекресток, если образовался затор.
8) упражнение № 8 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда".
Военнослужащий должен остановить транспортное средство перед линией "Стоп" у железнодорожного переезда и продолжить движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
9) упражнение № 9 "Аварийная остановка".
После включения светового и (или) звукового сигнала в салоне транспортного средства военнослужащий должен в течение 2 секунд остановить транспортное средство, в течение 3 секунд включить аварийную световую сигнализацию. После отключения специального сигнала (красного маяка) военнослужащий должен выключить аварийную световую сигнализацию и продолжить движение.
10) упражнение № 10 "Финиш".
При выполнении упражнения перед пересечением линии "Финиш" военнослужащий включает указатель правого поворота, пересекает по проекции габаритов транспортного средства финишную линию, останавливает транспортное средство в установленном месте.
4.При несоблюдении условий выполнения каждого упражнения и общих условий выполнения испытательных упражнений начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольными таблицами согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
В случае возникновения аварийной ситуации проведение экзамена останавливается, а результаты аннулируются.
5. При сдаче практического экзамена на получение права управления транспортным средством категорий "BE", "CE", "DE" и подкатегорий "С1Е", "D1E" выполняются следующие испытательные упражнения:
1) упражнение № 1 "Старт".
Перед началом выполнения упражнения автопоезд должен находиться у одной из линий "Старт-финиш", расположенных в зоне выполнения испытательных упражнений.
Военнослужащий должен подготовиться к движению, отрегулировав зеркала заднего вида и сиденье, пристегнуться ремнем безопасности (при наличии), запустить двигатель, подтвердить готовность к старту, включив сигнал левого поворота, при этом рычаг механической коробки переключения передач должен находиться в нейтральном положении (для автоматической трансмиссии – в положении "P").
По команде "Старт" военнослужащий должен в течение 20 секунд начать движение задним ходом, выключить сигнал левого поворота до пересечения передними колесами транспортного средства линии окончания выполнения упражнения.

7) № 7 "Реттелетін жол қиылысынан өту" жаттығуы
Әскери қызметші тиісті нұсқамалық белгі бағыты бойынша бағдаршам сигналының талаптарын сақтай отырып, реттелетін жол қиылысынан өтеді.
Бағдаршамның тыйым салатын сигналы қосылған кезде көлік құралын "Тоқта" сызығы алдында тоқтатады. Бағдаршамның рұқсат беру сигналы қосылған кезде берілген бағытта жол қиылысынан өтеді.
Сол (оң) жаққа бұрылуды орындау кезінде тиісті бұрылыс көрсеткіші алдын ала қосылады.
Егер кептеліс болса, жол қиылысына шығуға тыйым салынады.
№ 8 "Реттелмейтін теміржол өткелінен өту" жаттығуы
Әскери қызметші теміржол өткеліндегі "Тоқта" сызығының алдында көлік құралын тоқтатуға, тоқтағаннан кейін 3 секундтан ерте емес жүруді жалғастыруға тиіс.
9) № 9 "Авариялық аялдау" жаттығуы
Көлік құралының салонында жарық және (немесе) дыбыстық сигнал қосылғаннан кейін әскери қызметші 2 секунд ішінде көлік құралын тоқтатуға, 3 секунд ішінде авариялық жарық дабылын қосуға тиіс. Арнайы сигнал (қызыл маяк) өшірілгеннен кейін әскери қызметші авариялық жарық дабылдамасын өшіріп, қозғалысты жалғастыруға тиіс.
10) № 10 "Мәре" жаттығуы
Жаттығуды орындау кезінде "Мәре" сызығын кесіп өтер алдында әскери қызметші оң жақ бұрылыс көрсеткішін қосады, көлік құралы габаритінің проекциясы бойынша мәре сызығын кесіп өтеді, көлік құралын белгіленген жерде тоқтатады.
4. Әрбір жаттығуды орындау шарттары мен сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес бақылау кестесі бойынша айыппұл балы есептеледі.
Авариялық жағдай туындаған кезде емтиханды өткізу тоқтатылады, ал нәтиже жойылады.
5. "BE", "CE", "DE", санатындағы және "С1Е", "D1E" кіші санаттарындағы көлік құралын басқару құқығын алуға практикалық емтихан тапсыру кезінде мынадай сынақ жаттығулары орындалады:
1) № 1 "Сөре"жаттығуы
Жаттығуды орындауды бастар алдында автопоезд сынақ жаттығуларын орындау аймағында орналасқан "Сөре-мәре" сызығының бірінде болуға тиіс.
Әскери қызметші артқы көріну айнасы мен отырғышты реттеп, қауіпсіздік белдігін (бар болса) тағып қозғалысқа дайындалуға тиіс, қозғалтқышты іске қосады, солға бұрылу сигналын қосып бастауға сөреге дайын екені растайды, бұл ретте механикалық қораптың бергіштерді ажыратып-қосу тұтқасы нейтралды қалыпта болуға тиіс (автоматты трансмиссия үшін – "Р" қалпында).
"Сөре" командасы бойынша әскери қызметші 20 секунд ішінде артқы жүрумен қозғалысты бастауға, жаттығуды орындауды аяқтау сызығын көлік құралының алдыңғы дөңгелегімен кесіп өткенге дейін солға бұрылу сигналын өшіруге тиіс.

2) упражнение № 2 "Постановка к платформе задним бортом".
При выполнении упражнения военнослужащий должен не более чем за 2 минуты, не наезжая колесом на контрольные линии, осуществить въезд задним ходом в "Габаритный коридор" имитатора погрузочной платформы так, чтобы задние колеса транспортного средства находились на линии фиксации выполнения упражнения или пересекли ее.
3) упражнение № 3 "Выезд от платформы на участок дороги".
При выполнении упражнения военнослужащий должен, не наезжая колесом на контрольные линии, осуществить выезд из "габаритного коридора" имитатора погрузочной платформы в противоположном направлении въезда в него и остановить транспортное средство не далее 1 метра до линии "Старт-финиш", не пересекая ее.
4) упражнение № 4 "Прямолинейное движение в габаритном коридоре задним ходом".
При выполнении упражнения военнослужащий должен, не наезжая колесом на контрольные линии, осуществить движение задним ходом в "Габаритном коридоре" и остановить транспортное средство не далее 1 метра до линии "Старт-финиш", не пересекая ее.
5) упражнение № 5 "Финиш".
После выезда из "Габаритного коридора" военнослужащий должен до пересечения линии начала выполнения упражнения включить указатель правого поворота, остановить транспортное средство не далее 1 метра до линии "Старт-финиш", не пересекая ее, выключить указатель правого поворота, включить нейтральную передачу (при наличии автоматической трансмиссии установить орган управления режимами трансмиссии в положение "P"), включить стояночный тормоз, отстегнуть ремень безопасности, покинуть транспортное средство.
6.При несоблюдении условий выполнения каждого упражнения и общих условий выполнения испытательных упражнений начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольными таблицами согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
В случае возникновения аварийной ситуации проведение экзамена останавливается, а результаты аннулируются.
Приложение 8
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
Штрафные баллы, начисляемые при сдаче практического экзамена на категорию "A"
Контрольная таблица (Старт)
Ошибки
Штрафные баллы
Не начал движение в течение 30 секунд после сигнала "Старт"
100
Не начал движение в течение 20 секунд после сигнала "Старт"
25
Пересек линию "Старт" с выключенным сигналом указателя левого поворота
10
Пересек линию "Старт" с выключенной фарой ближнего света
10
Не выключил указатель левого поворота до пересечения линии окончания выполнения упражнения
10
Контрольная таблица (Габаритный коридор)
Ошибки
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Контрольная таблица (Проезд регулируемого перекрестка)
Ошибки
Штрафные баллы
Выехал на перекресток или пересек линию "Стоп" при запрещающем сигнале светофора
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 30 секунд
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 20 секунд
20
Не включил соответствующий указатель поворота при пересечении перекрестка с поворотом направо или налево
5
Контрольная таблица (Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал на линию "Стоп" или пересек ее до остановки
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Контрольная таблица (Габаритный полукруг)
Ошибки
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Пересек линию начала выполнения упражнения с выключенным сигналом левого поворота
10
Пересек линию окончания выполнения упражнения с включенным сигналом левого поворота
10
Контрольная таблица (Крутой подъем и спуск)
Ошибки
Штрафные баллы
При остановке транспортного средства не пересек линию фиксации выполнения упражнения по проекции заднего габарита транспортного средства или пересек линию "Стоп"
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25

2) № 2 "Платформаға артқы бортымен қою" жаттығуы
Жаттығуды орындау кезінде әскери қызметші дөңгелегімен бақылау сызығын баспай, 2 минуттан аспайтын уақытта көлік құралының артқы дөңгелегі жаттығуды орындауды бекіту сызығында тұратындай немесе оны кесіп өтетіндей етіп, артқа жүрумен тиеу платформасын имитациялайтын "Габариттік дәлізге" кіруді жүзеге асыруға тиіс.
3) № 3 "Платформадан жол учаскесіне шығу" жаттығуы
Әскери қызметші жаттығуды орындау кезінде дөңгелегімен бақылау сызығын баспай, тиеу платформасын имитациялайтын "габариттік дәлізден" қарама-қарсы бағытқа шығуды жүзеге асыруға және көлік құралын "Сөре-мәре" сызығын кесіп өтпей, оған дейін 1 метрден алыс емес тоқтатуға тиіс.
4) № 4 "Габариттік дәлізде артқа жүрумен түзу сызықпен қозғалу" жаттығуы
Әскери қызметші жаттығуды орындау кезінде дөңгелегімен бақылау сызығын баспай, тиеу платформасын имитациялайтын "Габариттік дәлізде" артқа жүрумен қозғалысты жүзеге асыруға және көлік құралын "Сөре-мәре" сызығын кесіп өтпей, оған дейін 1 метрден алыс емес тоқтатуға тиіс.
5) № 5 "Мәре" жаттығуы
"Габариттік дәлізден" шыққаннан кейін әскери қызметші жаттығуды орындауды бастау сызығын кесіп өткенге дейін оң жаққа бұрылу көрсеткішін қосуға, көлік құралын оны кесіп өтпей, "Сөре-мәре" сызығына дейін 1 метрден алыс емес жерде тоқтатуға, оң жаққа бұрылу көрсеткішін сөндіруге, нейтралды бергішті қосуға (автоматты трансмиссия бар болса, "Р" қалпында трансмиссия режимін басқару органын белгілеу), тұрақ тежегішін қосуға қауіпсіздік белдігін шешуге, көлік құралынан шығуға тиіс.
6. Әрбір жаттығуды орындау шарттары мен сынақ жаттығуларын орындаудың жалпы шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес бақылау кестесі бойынша айыппұл балы есептеледі.
Авариялық жағдай туындаған кезде емтиханды өткізу тоқтатылады, ал нәтиже жойылады.
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
8-қосымша
"А" санатына практикалық емтихан тапсыру кезінде есептелетін айыппұл балы
Бақылау кестесі (Сөре)
Қателіктер
Айыппұл балы
"Сөре" сигналынан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
100
"Сөре" сигналынан кейін 20 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
"Сөре" сызығын өшірулі сол жаққа бұрылу көрсеткішімен кесіп өтті
10
"Сөре" сызығын өшірулі жақын жарық фарымен кесіп өтті
10
Жаттығуды аяқтау сызығын кесіп өткенге дейін сол жаққа бұрылу көрсеткішін өшірген жоқ
10
Бақылау кестесі (Габаритті дәліз)
Қателіктер
Айыппұл балы
Алаңның бетіне аяғы тиді
100
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
25
Бақылау кестесі (Реттелетін қиылыстан өту)
Қателіктер
Айыппұл балы
Бағдаршамның тыйым салатын сигналында қиылысқа шығып кетті немесе "Тоқта" сызығын кесіп өтті
100
Бағдаршамның рұқсат ететін сигналында қиылысты кесіп өтуге 30 секундтан астам уақыт кетті
100
Бағдаршамның рұқсат ететін сигналында қиылысты кесіп өтуге 20 секундтан астам уақыт кетті
20
Қиылысты кесіп өткен кезде оңға немесе солға бұрылуға сәйкес көрсеткішін қосқан жоқ
5
Бақылау кестесі (Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту)
Қателіктер
Айыппұл балы
"Тоқта" сызығын басты немесе оны тоқтағанға дейін кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 3 секунд ерте бастап кетті
25
Бақылау кестесі (Габаритті жартылай шеңбер)
Қателіктер
Айыппұл балы
Алаңның бетіне аяғы тиді
100
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
25
Жаттығуды орындауды бастау сызығын өшірулі сол жаққа бұрылу сигналымен кесіп өтті
10
Жаттығуды орындауды аяқтау сызығын өшірулі сол жаққа бұрылу сигналымен кесіп өтті
10
Бақылау кестесі (Тік көтерілу және төмен түсу)
Қателіктер
Айыппұл балы
Көлік құралын тоқтату кезінде жаттығуды орындауды бекіту сызығын көлік құралы габаритінің артқы проекциясы бойынша кесіп өткен жоқ немесе "Тоқта" сызығын кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 3 секунд ерте бастады
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 30 секунд ішінде бастаған жоқ
25

Совершил "Откат" транспортного средства на величину более чем 0,2 метров после остановки или начала движения
25
Контрольная таблица (Габаритная восьмерка)
Ошибки
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Отклонился от заданной траектории движения
25
Контрольная таблица
(Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал на дорожную разметку 1.14.3 или пересек ее при остановке
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Контрольная таблица (Колейная доска)
Ошибки
Штрафные баллы
Коснулся ногой поверхности площадки
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Контрольная таблица (Финиш)
Ошибки
Штрафные баллы
Не включил указатель правого поворота до пересечения финишной линии
10
Контрольная таблица
Ошибки
Штрафные баллы
Превысил общее время выполнения испытательных упражнений, установленное для конкретного автодрома
100
Пропустил выполнение хотя бы одного из испытательных упражнений, предусмотренных комплексом
100
Совершил столкновение с другим транспортным средством или наезд на препятствие
100
При выполнении испытательных упражнений двигатель заглох
20 (за каждую ошибку)
Превысил скорость движения более двадцати километров в час
5 (за каждые 5 секунд движения с превышением скорости)
Приложение 9
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям

Тоқтағаннан кейін немесе қозғалысты бастағанға дейін 0,2 метрден артық шамада көлік құралы "жылжып кетті"
25
Бақылау кестесі (Габариттік сегіздік)
Қателіктер
Айыппұл балы
Алаңның бетіне аяғымен тиді
100
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
25
Қозғалыстың белгіленген траекторясынан ауытқыды
25
Бақылау кестесі (Реттелетін қиылыс аймағында жаяу жүргіншілер өтпесінен өту)
Қателіктер
Айыппұл балы
1.14.3 жол таңбасын басты немесе тоқтаған кезде оны кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін 3 секунд ерте қозғалысты бастады
25
Тоқтағаннан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Бақылау кестесі (Жолтабан тақтасы)
Қателіктер
Айыппұл балы
Алаңның бетіне аяғымен тиді
100
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
25
Бақылау кестесі (Мәре)
Қателіктер
Айыппұл балы
Мәре сызығын кесіп өткенге дейін оң жақ бұрылу көрсеткішін қосқан жоқ
10
Бақылау кестесі
Қателіктер
Айыппұл балы
Нақты автоайлақ үшін белгіленген сынақ жаттығуын орындаудың жалпы уақытынан асып кетті
100
Кешенде көзделген сынақ жаттығуының ең болмаса біреуін орындаған жоқ
100
Басқа көлік құралымен соқтығысты немесе кедергіге соғылды
100
Сынақ жаттығуын орындау кезінде қозғалтқыш өшіп қалды
20 (әрбір қателік үшін)
Қозғалыс жылдамдығын сағатына жиырма километрден асырды
5 (жылдамдықты арттырған қозғалыстың әрбір 5 секунды үшін)
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
9-қосымша

Штрафные баллы, начисляемые при сдаче практического экзамена на категории (подкатегории) "В", "С", "D", "F", "С1", "D1"
Контрольная таблица (Старт)
Ошибки
Штрафные баллы
Не начал движение в течение 30 секунд после сигнала "Старт"
100
Не начал движение в течение 20 секунд после сигнала "Старт"
25
Не пристегнул ремень безопасности
5
Пересек линию "Старт" с выключенным указателем левого поворота
5
Не выключил указатель левого поворота на участке не более 10 метров после линии "Старт"
5
Контрольная таблица (Крутой подъем и спуск)
Ошибки
Штрафные баллы
При остановке транспортного средства не пересек линию фиксации выполнения упражнения по проекции заднего габарита транспортного средства или пересек линию "Стоп"
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Совершил откат транспортного средства на величину более чем 0,2 метра после остановки или начала движения
20
Контрольная таблица
(Проезд пешеходного перехода в зоне регулируемого перекрестка)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал на дорожную разметку 1.14.3 или пересек ее при остановке
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Не начал движение в течение 30 секунд после остановки
25
Контрольная таблица (Повороты на нерегулируемых перекрестках)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал колесом на контрольную линию
20
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица (Разворот и парковка)
Ошибки
Штрафные баллы
Не коснулся задними колесами транспортного средства линии фиксации выполнения упражнения
20
Наехал колесом на контрольную линию
20
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица (Параллельная парковка задним ходом)
Ошибки
Штрафные баллы
Не установил транспортное средство на линию фиксации выполнения упражнения правыми передним и задним колесами
20
Наехал колесом на контрольную линию
20
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица (Проезд регулируемого перекрестка)
Ошибки
Штрафные баллы
Выехал на перекресток или пересек линию "Стоп" при запрещающем сигнале светофора
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 30 секунд
100
На проезд перекрестка при разрешающем сигнале светофора затрачено более 20 секунд
20
Не включил соответствующий указатель поворота при пересечении перекрестка с поворотом направо или налево
5
Контрольная таблица (Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал на линию "Стоп" или пересек ее до остановки
25
Начал движение ранее, чем через 3 секунды после остановки
25
Контрольная таблица (Аварийная остановка)
Ошибки
Штрафные баллы

"В", "С", "D", "Ғ", "С1", "D1" санатына (кіші санатына) практикалық емтихан тапсыру кезінде есептелетін айыппұл балы
Бақылау кестесі (Сөре)
Қателіктер
Айыппұл балы
"Сөре" сигналынан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
100
"Сөре" сигналынан кейін 20 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Қауіпсіздік белдігін таққан жоқ
5
"Сөре" сызығын өшірулі сол жаққа бұрылу көрсеткішімен кесіп өтті
5
"Сөре" сызығынан кейін 10 метрден аспайтын аумақта сол жаққа бұрылу көрсеткішін өшірген жоқ
5
Бақылау кестесі (Тік көтерілу және төмен түсу)
Қателіктер
Айыппұл балы
Көлік құралын тоқтату кезінде жаттығуды орындауды бекіту сызығын көлік құралы габаритінің артқы проекциясы бойынша кесіп өткен жоқ немесе "Тоқта" сызығын кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 3 секунд ерте бастады
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 30 секунд ішінде бастаған жоқ
25
Тоқтағаннан кейін немесе қозғалысты бастағанға дейін 0,2 метрден артық шамада көлік құралы "жылжып кетті"
20
Бақылау таблицасы (Реттелетін қиылыс аймағында жаяу жүргіншілер өтпесінен өту)
Қателіктер
Айыппұл балы
1.14.3 жол таңбасын басты немесе тоқтаған кезде оны кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 3 секунд ерте бастады
25
Тоқтағаннан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Бақылау кестесі (Реттелмейтін қиылыстарда бұрылу)
Қателіктер
Айыппұл балы
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
20
Жаттығуды орындауға 2 минуттан артық уақыт жұмсады
15
Бақылау кестесі (Айналу және тұраққа қою)
Қателіктер
Айыппұл балы
Көлік құралының артқы дөңгелегімен жаттығуды орындауды бекіту сызығына тиген жоқ
20
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
20
Жаттығуды орындауға 2 минуттан артық уақыт жұмсады
15
Бақылау кестесі (артқа жүрумен қатар тұраққа қою)
Қателіктер
Айыппұл балы
Көлік құралын жаттығуды орындауды бекіту сызығына оң жақ алдыңғы және артқы дөңгелегімен қойған жоқ
20
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
20
Жаттығуды орындауға 2 минуттан артық уақыт жұмсады
15
Бақылау кестесі (Реттелетін қиылыстан өту)
Қателіктер
Айыппұл балы
Бағдаршамның тыйым салынған сигналында қиылысқа шығып кетті немесе "Тоқта" сызығын кесіп өтті
100
Бағдаршамның рұқсат етілген сигналында қиылысты кесіп өтуге 30 секундтан астам уақыт кетті
100
Бағдаршамның рұқсат етілген сигналында қиылысты кесіп өтуге 20 секундтан астам уақыт кетті
20
Қиылысты кесіп өткен кезде оңға немесе солға бұрылумен көрсеткішін қосқан жоқ
5
Бақылау кестесі (Реттелмейтін теміржол өтпесінен өту)
Қателіктер
Айыппұл балы
"Тоқта" сызығын басты немесе оны тоқтағанға дейін кесіп өтті
25
Тоқтағаннан кейін қозғалысты 3 секунд ерте бастап кетті
25
Бақылау кестесі (Авариялық тоқтау)
Қателіктер
Айыппұл балы

Не остановил транспортное средство в течение 2 секунд после включения светового и/или звукового сигнала в салоне транспортного средства и/или не включил аварийную световую сигнализацию в течение 3 секунд после остановки
20
Перед началом движения не выключил аварийную световую сигнализацию
10
Контрольная таблица (Финиш)
Ошибки
Штрафные баллы
Не включил указатель правого поворота до пересечения финишной линии
5
Контрольная таблица
Ошибки
Штрафные баллы
Превысил общее время выполнения испытательных упражнений
100
Пропустил выполнение хотя бы одного из испытательных упражнений, предусмотренных комплексом
100
Совершил столкновение с другим транспортным средством или наезд на препятствие
100
При выполнении испытательных упражнений двигатель заглох
20 (за каждую ошибку)
Превысил скорость движения более двадцати километров в час
5 (за каждые 5 секунд движения с превышением скорости)
Приложение 10
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям

Көлік құралының салонында жарық және/немесе дыбыс сигналы қосылғаннан кейін 2 секунд ішінде көлік құралын тоқтатқан және/немесе тоқтағаннан кейін 3 секунд ішінде авариялық жарық сигналын қосқан жоқ
20
Қозғалысты бастамас бұрын авариялық жарық сигналын өшірген жоқ
10
Бақылау кестесі (Мәре)
Қателіктер
Айыппұл балы
Мәре сызығын кесіп өткенге дейін оң жақ бұрылу көрсеткішін қосқан жоқ
5
Бақылау кестесі
Қателіктер
Айыппұл балы
Сынақ жаттығуын орындаудың жалпы уақытынан асып кетті
100
Кешенде көзделген сынақ жаттығуының ең болмаса біреуін орындаған жоқ
100
Басқа көлік құралымен соқтығысты немесе кедергіге соғылды
100
Сынақ жаттығуын орындау кезінде қозғалтқыш өшіп қалды
20 (әрбір қателік үшін)
Қозғалыс жылдамдығын сағатына жиырма километрден асырды
5 (жылдамдықты арттырған қозғалыстың әрбір 5 секунды үшін)
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа да
әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін беру
қағидаларына
10-қосымша

Штрафные баллы, начисляемые при сдаче практического экзамена на категории (подкатегории) "CE", "С1Е", "DE", "D1E"
Контрольная таблица (Старт)
Ошибки
Штрафные баллы
Не начал движение в течение 30 секунд после сигнала "Старт"
100
Не начал движение в течение 20 секунд после сигнала "Старт"
25
Не пристегнул ремень безопасности
5
Не выключил указатель левого поворота до пересечения передними колесами транспортного средства линии окончания выполнения упражнения
5
Контрольная таблица (Постановка к платформе задним бортом)
Ошибки
Штрафные баллы
Не коснулся задними колесами транспортного средства линии фиксации выполнения упражнения
100
Наехал колесом на контрольную линию
25
Затратил на выполнение упражнения более 2 минут
15
Контрольная таблица (Выезд от платформы на участок дороги)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал колесом на контрольную линию
20
Пересек линию "Старт-финиш"
5
Остановил транспортное средство на расстоянии более 1 метра до линии "Старт-финиш"
5
Контрольная таблица (Прямолинейное движение в габаритном коридоре задним ходом)
Ошибки
Штрафные баллы
Наехал колесом на контрольную линию
20
Пересек линию "Старт-финиш"
5
Остановил транспортное средство на расстоянии более 1 метра до линии "Старт-Финиш"
5
Контрольная таблица (Финиш)
Ошибки
Штрафные баллы
Пересек линию "Старт-финиш"
5
Остановил транспортное средство на расстоянии более 1 метра до линии "Старт-финиш"
5
Не включил указатель правого поворота до пересечения линии начала выполнения упражнения
5
Контрольная таблица
Ошибки
Штрафные баллы
Превысил общее время выполнения испытательных упражнений
100
Пропустил выполнение хотя бы одного из испытательных упражнений, предусмотренных комплексом
100
При выполнении испытательных упражнений двигатель заглох
20 (за каждую ошибку)
Приложение 11
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
Форма
____________________
должность лица кому
адресован документ
Заявка
Прошу выдать водительское удостоверение военнослужащего следующим
военнослужащим (военнослужащему) войсковой части (учреждения)
__________________, прошедшим обучение и успешно сдавшим экзамены:
№ п/п
В/зв, фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
_________________________________________________
_________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, инициалы лица,
уполномоченного на подачу заявки)
Приложение 12
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов
и выдачи водительских
достоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
Приложение 13
к Правилам подготовки
военнослужащих к управлению
транспортными средствами,
приема экзаменов и выдачи
водительских удостоверений
военнослужащих на право
управления транспортными
средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам
Республики Казахстан,
другим войскам
и воинским формированиям
Журнал регистрации водительских удостоверений военнослужащих
на право управления транспортными средствами, принадлежащими
Вооруженным Силам Республики Казахстан, другим войскам и воинским формированиям
№ п/п
в/ч
в/зв
ФИО
Национальное ВУ, серия, номер, разрешенные категории
ВУ военнослужащего подлежащее замене (если имеется), серия, номер, разрешенные категории
Протокол результатов экзаменов (номер, дата)
Выдаваемое ВУ военнослужащего
(серия, номер, разрешенные категории)
в/зв, ФИО уполномоченного должностного лица ОВП, осуществившего выдачу
Дата получения
Роспись в получении

"CE", "С1Е", "DE", "D1E" санатына (кіші санатына) практикалық емтихан тапсыру кезінде есептелетін айыппұл балы
Бақылау кестесі (Сөре)
Қателіктер
Айыппұл балы
"Сөре" сигналынан кейін 30 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
100
"Сөре" сигналынан кейін 20 секунд ішінде қозғалысты бастаған жоқ
25
Қауіпсіздік белдігін таққан жоқ
5
Жаттығуды орындауды аяқтау сызығын көлік құралының алдыңғы дөңгелегімен кесіп өткенге дейін сол жаққа бұрылу көрсеткішін өшірген жоқ
5
Бақылау кестесі (Артқы бортымен платформаға қою)
Қателіктер
Айыппұл балы
Жаттығуды орындауды бекіту сызығына көлік құралының артқы дөңгелегі тиген жоқ
100
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
25
Жаттығуды орындауға 2 минуттан артық уақыт жұмсады
15
Бақылау кестесі (Платформадан жол учаскесіне шығу)
Қателіктер
Айыппұл балы
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
20
"Сөре-мәре" сызығын кесіп өтті
5
"Сөре-мәре" сызығына дейін 1 метрден артық арақашықтықта көлік құралын тоқтатты
5
Бақылау кестесі (Габариттік дәлізде артқа түзу сызықпен жүру)
Қателіктер
Айыппұл балы
Бақылау сызығын дөңгелекпен басты
20
"Сөре-мәре" сызығын кесіп өтті
5
"Сөре-мәре" сызығына дейін 1 метрден артық арақашықтықта көлік құралын тоқтатты
5
Бақылау кестесі (Мәре)
Қателіктер
Айыппұл балы
"Сөре-мәре" сызығын кесіп өтті
5
"Сөре-мәре" сызығына дейін 1 метрден артық арақашықтықта көлік құралын тоқтатты
5
Жаттығуды орындауды бастау сызығын кесіп өткенге дейін оң жаққа бұрылу көрсеткішін өшірген жоқ
5
Бақылау кестесі
Қателіктер
Айыппұл балы
Сынақ жаттығуын орындаудың жалпы уақытынан асып кетті
100
Кешенде көзделген сынақ жаттығуының ең болмаса біреуін орындаған жоқ
100
Сынақ жаттығуын орындау кезінде қозғалтқыш өшіп қалды
20 (әрбір қателік үшін)
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
_________________
құжат жолданған адамның
лауазымы
Өтінім
Оқудан өткен және емтиханды сәтті тапсырған __________________
әскери бөлімінің (мекеменің) мынадай әскери қызметшілеріне (әскери қызметшісіне)
әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін беруіңізді сұраймын.
Р/с №
Әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
________________________________ ___________________________________________ (өтінім беруге уәкілетті адамның лауазымы, әскери атағы, тегі, инициалы)
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
12-қосымша
Әскери қызметшілерді көлік
құралдарын басқаруға даярлау,
емтихандар қабылдау және
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштеріне, басқа
да әскерлері мен әскери
құралымдарына тиесілі көлік
құралдарын басқару құқығын
беретін әскери қызметшілердің
жүргізуші куәліктерін
беру қағидаларына
13-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тиесілі көлік құралын басқару құқығын беретін әскери қызметшінің жүргізуші куәлігін тіркеу журналы
Р/с №
ә/б
ә/а
Т.А.Ә.
Ұлттық ЖК, нөмірі, рұқсат етілген санат
Әскери қызметшінің ауыстыруға жататын ЖК (бар болса), сериясы, нөмірі, рұқсат етілген санаты
Тестілеу нәтижесі туралы хаттама (нөмірі, күні)
Әскери қызметшіге берілетін ЖК (сериясы, нөмірі, рұқсат етілген санаты)
Беруді жүзеге асырған ӘПО уәкілетті адамының ә/а Т.А.Ә.
Алған күні
Алғаны туралы қолы