О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" и приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 14 ноября 2025 года № 359. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2025 года № 37453
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 15 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13334) следующие изменения:
в Правилах включения в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, утвержденных указанным приказом:
подпункт 5) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"5) переселенец – внутренний мигрант, переселившийся в регионы, определенные Правительством Республики Казахстан;";
пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Для включения в региональную квоту приема переселенцев граждане Республики Казахстан из числа лиц, ищущих работу и (или) безработных, зарегистрированных в порядке, предусмотренном Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32850), имеющих на момент подачи заявления постоянную регистрацию не менее одного года по месту жительства в регионе, предусмотренном пунктом 16, а также срока, предусмотренного подпунктом 4) пункта 12 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы (далее - Правила), утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880) (далее - услугополучатель) подают в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее - Государственная корпорация) либо посредством объекта информатизации: портала "Migration.enbek.kz" (далее – портал Migration.enbek.kz) или веб-портала "электронного правительства" (далее - веб-портал) заявление о включении в региональную квоту приема переселенцев (далее - заявление) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Государственная корпорация в день поступления заявления и документов заявителя, указанных в пункте 8 Перечня требований к оказанию государственной услуги, направляет их услугодателю посредством шлюза "электронного правительства".
Специалист Государственной корпорации, принявший заявление, обеспечивает качество воспроизведения электронных копий документов и их соответствия оригиналам, представленных заявителем в соответствии с перечнем основных требований к оказанию государственной услуги согласно приложению 2 к настоящим Правилам, удостоверяет посредством своего ЭЦП, после чего оригиналы документов возвращает заявителю.
При обращении через Государственную корпорацию, в случае представления услугополучателем неполного пакета документов, а также документов с истекшим сроком действия специалист Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
Специалистом Государственной корпорации, принявшим заявление, заявителю вручается уведомление о принятии заявления на включение в региональную квоту приема переселенцев по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Заявления, поданные через веб-портал, подписываются или заверяются ЭЦП заявителя.

"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығына және "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2025 жылғы 14 қарашадағы № 359 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 21 қарашада № 37453 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 15 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13334 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидаларында:
2-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қоныс аударушы – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге қоныс аударған ішкі көшіп-қонушы;";
14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы №214 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32850 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды, жұмыссыздарды тіркеу және мансап орталықтары көрсететін еңбек делдалдығын жүзеге асыру қағидаларында көзделген тәртіппен тіркелген жұмыс іздеп жүрген адамдар және (немесе) жұмыссыздар қатарындағы, өтініш берген кезде Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы №234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №32880 болып тіркелген) бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының (бұдан әрі - Қағидалар) 16-тармағында көзделген өңірдегі тұрғылықты жері бойынша кемінде бір жыл тұрақты тіркеуі бар, сондай-ақ қағидалардың 12-тармағының 4) тармақшасында көзделген мерзімде Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) не ақпараттандыру нысаны: "Migration.enbek.kz" порталы (бұдан әрі – Migration.enbek.kz порталы) немесе "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) арқылы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Мемлекеттік корпорация Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген өтініш пен өтініш берушінің құжаттары келіп түскен күні оларды көрсетілетін қызметті берушіге "электрондық үкімет" шлюзі арқылы жібереді.
Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш беруші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне сәйкес ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінің сапасын және олардың түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді, өзінің ЭЦҚ-сы арқылы куәландырады, одан кейін құжаттардың түпнұсқаларын өтініш берушіге қайтарады.
Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген кезде, қызмет алушы толық құжаттар жиынтығын ұсынбаған жағдайда, сондай-ақ мерзімі өткен құжаттар ұсынса, Мемлекеттік корпорацияның маманы өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы түбіртек береді.
Өтінішті қабылдаған Мемлекеттік корпорацияның маманы өтініш берушіге осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтінішті қабылдағаны туралы хабарлама табыс етеді.
Веб-портал арқылы берген өтінішке қол қойылады немесе өтініш берушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.

15. При подаче заявления посредством портала "Migration.enbek.kz" или веб-портала в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Заявления поступают в карьерные центры регионов посредством АИС "Рынок труда".
Карьерные центры регионов в течение одного рабочего дня со дня поступления заявления, направляют заявления претендентов услугодателю.
При представлении полного пакета документов, предусмотренных перечнем основных требований к оказанию государственной услуги, услугополучатель получает уведомление о принятии заявления на включение в региональную квоту приема переселенцев по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Услугодатель в течение двух рабочих дней уведомляет услугополучателя об отказе в приеме заявления для включения в региональную квоту приема переселенцев посредством портала "Migration.enbek.kz" либо веб-портала и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам в случаях представления услугополучателем:
1) неполного пакета документов, указанных в пункте 8 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) документов с истекшим сроком действия, и (или) документов, срок действия которых истекает на день принятия решения о включении в региональную квоту приема переселенцев.
Заявление, поданное через портал "Migration.enbek.kz", регистрируется услугодателем в день поступления обращения.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 4, 5 и 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 2, 3 и 4 к настоящему приказу;
приложения 9 и 10 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 5 и 6 к настоящему приказу.
2. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 "Об утверждении Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32880) следующие изменения и дополнения:
в Правилах добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Кандасы участвуют в добровольном межрегиональном переселении независимо от региона/государства выбытия.
При этом, обретение гражданства Республики Казахстан кандасами и членами их семей, включенным в региональную квоту приема кандасов, не является основанием для прекращения предоставляемых мер государственной поддержки в добровольном переселении, предусмотренных настоящими Правилами.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

15. "Migration.enbek.kz" порталы немесе веб-портал арқылы өтініш берген кезде көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мансап орталықтарына өтініштер "Еңбек нарығы" ААЖ арқылы келіп түседі.
Өңірлердің мансаптық орталықтары өтініш келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде үміткерлердің өтініштерін көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынған кезде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуге өтініштің қабылданғаны туралы хабарламаны алады.
Көрсетілетін қызметті беруші екі жұмыс күні ішінде "Migration.enbek.kz" порталы не веб-порталы арқылы қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін өтінішті қабылдаудан бас тарту туралы көрсетілетін қызметті алушыны хабардар етеді және көрсетілетін қызметті алушы ұсынған жағдайларда:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 8-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын;
2) қолданылу мерзімі өткен құжаттарды және (немесе) қолданылу мерзімі қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім қабылданған күні аяқталатын құжаттарды ұсынған жағдайда осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
"Мigration.enbek.kz" порталы арқылы берілген өтінішті көрсетілетін қызметті беруші жүгінген күні тіркейді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4, 5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 9 және 10-қосымшалар осы бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Қандастар шығу өңіріне/мемлекетіне қарамастан ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысады.
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілген қандастардың және олардың отбасы мүшелерінің Қазақстан Республикасының азаматтығын алуы осы Қағидаларда көзделген ерікті түрде қоныс аударуда мемлекеттік қолдаудың ұсынылатын шараларын тоқтату үшін негіз болып табылмайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. В случае переезда с одного населенного пункта в другой населенный пункт за пределами района/города расселения внутри одного региона приема, кандас либо переселенец не позднее 10 календарных дней до выбытия с указанием причин уведомляет соответствующие карьерные центры.";
пункты 67, 68 и 69 изложить в следующей редакции:
"67. Сертификат экономической мобильности предоставляется в порядке и на условиях, предусмотренных пунктами 68 и 69 настоящих Правил для покупки жилья в сельских населенных пунктах или первоначального взноса по ипотечным жилищным займам при приобретении жилья в городах областного и районного значения в рамках ипотечной программы, утвержденной Национальным Банком Республики Казахстан, и (или) документами Системы государственного планирования, в том числе Концепции развития жилищно-коммунальной инфраструктуры, жилищной программы "Наурыз", реализованной по поручению Главы государства Республики Казахстан, а также в рамках инструментов ипотечного кредитования финансовых институтов и системы жилищных строительных сбережений.
Сертификат экономической мобильности предоставляется кандасам или переселенцам при приобретении жилья в населенном пункте постоянного проживания региона прибытия, в размере 1 625 МРП.
При этом, если стоимость жилья не превышает размера сертификата экономической мобильности, денежная выплата производится в размере фактической оценочной стоимости приобретаемого жилья.
Центр трудовой мобильности для выплаты по сертификату экономической мобильности дифференцируют кандасов и переселенцев по следующим категориям:
1) работающие по востребованным специальностям в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан;
2) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем членов семьи трудоспособного возраста;
3) имеющие в составе семьи постоянно совместно проживающих с заявителем несовершеннолетних детей либо детей, обучающихся по очной форме обучения по общеобразовательным или профессиональным программам в организациях общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими восемнадцатилетнего возраста до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
4) осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность в регионах для расселения кандасов и переселенцев, определенных Правительством Республики Казахстан.

"24. Бір қабылдау өңірінің ішінде қоныстандыру ауданынан/қаласынан тыс бір елді мекеннен басқа елді мекенге көшкен жағдайда қандас не қоныс аударушы тиісті мансап орталықтарын себептерін көрсете отырып, көшіп кеткенге дейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей хабардар етеді және жаңа тұрғылықты жері бойынша әлеуметтік келісімшарт жасасады.";
67, 68 және 69-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"67. Экономикалық мобильділік сертификаты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен бекітілген ипотекалық бағдарламасы, және (немесе) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары, оның ішінде Тұрғын үй-коммуналдық инфрақұрылымды дамыту тұжырымдамасы, Қазақстан Республикасы Мемлекет басшысының тапсырмасы бойынша іске асырылатын "Наурыз" тұрғын үй бағдарламасы, сондай-ақ қаржы институттарының ипотекалық кредиттеу құралдары мен тұрғын үй құрылыс жинақ жүйесі шеңберінде осы Қағидалардың 68 және 69-тармақтарында көзделген тәртіппен және шарттармен ауылдық елді мекендерде тұрғын үйді сатып алу немесе облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда тұрғын үй сатып алу кезінде бастапқы жарнаны төлеу үшін ипотекалық тұрғын үй несиелері бойынша беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты қандастарға немесе қоныс аударушыларға қабылдау өңіріндегі тұрақты тұратын елді мекенде тұрғын үй сатып алу кезінде 1 625 АЕК мөлшерінде беріледі.
Бұл ретте, егер тұрғын үйдің құны экономикалық мобильділік сертификатының мөлшерінен аспайтын болса, ақшалай төлем сатып алынатын тұрғын үйдің нақты бағалау құны мөлшерінде жүргізіледі.
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығы қандастар мен қоныс аударушыларды мынадай санаттар бойынша саралайды:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін өңірлерде сұранысқа ие мамандықтар бойынша жұмыс істейтіндер;
2) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын еңбекке қабілетті жастағы отбасы мүшелері бар;
3) отбасы құрамында өтініш берушімен тұрақты бірге тұратын кәмелетке толмаған балалары не жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында жалпы білім беретін немесе кәсіптік бағдарламалар бойынша күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын балалары бар, олар он сегіз жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітірген уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін);
4) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерде қандастар мен қоныс аударушыларды қоныстандыру үшін дара кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратындар.

68. Для получения сертификата экономической мобильности кандасы и переселенцы подают через портал "Migration.enbek.kz" заявление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам с приложением:
1) решения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, выданного местным исполнительным органом по вопросам занятости населения;
2) одобрения банками второго уровня выдачи займа в случаях приобретения жилья по ипотечным жилищным займам;
3) текущего счета продавца либо заемщика в банке второго уровня в соответствии с договором жилищного займа в банке второго уровня;
4) копии договора купли-продажи и акта оценки приобретаемого недвижимого имущества;
5) копии документа, подтверждающего трудовую деятельность заявителя на новом месте жительства.
Сведения о документе, удостоверяющем личность, справка об отсутствии (наличии) недвижимого имущества в регионах расселения у заявителя и членов его семьи до включения услугополучателя и членов семьи в региональную квоту приема кандасов и переселенцев, документа подтверждающего трудовую деятельность услугополучателя на новом месте жительства услугодатель получает из информационных систем.
При оказании государственной услуги услугополучатель предоставляет согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Истребование от услугополучателей документов и сведений, которые получены из информационных систем, не допускается.
Не допускается использование сертификата экономической мобильности на приобретение кандасом или переселенцем недвижимого имущества у супруга (-ги) и своих близких родственников, а также близких родственников супруга (-ги) получателя (заявителя).
Не допускается реализация в течение 5 (пяти) лет недвижимого имущества, оформленного в собственность с использованием сертификата экономической мобильности.
Карьерные центры обеспечивают качество воспроизведения копий документов и их соответствия оригиналам, представленным заявителем в соответствии с перечнем основных требований, осуществляют регистрацию заявления и документов кандасов или переселенцев о выдаче сертификата экономической мобильности, а также сверку представленных кандасом или переселенцем документов по объекту недвижимого имущества, приобретаемого с использованием денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на предмет их полноты и достоверности и в течение трех рабочих дней, со дня регистрации направляют заявление кандаса или переселенца о выдаче денежной выплаты по сертификату экономической мобильности на рассмотрение в центр трудовой мобильности.
Дополнительная сверка на предмет достоверности и полноты представленных документов и сведений об объекте недвижимого имущества, приобретаемого с использованием сертификата экономической мобильности, осуществляется по решению центра трудовой мобильности о проведении выезда специалиста карьерного центра на объект сделки для его полного и тщательного осмотра.
Карьерный центр после полного и тщательного осмотра объекта недвижимого имущества, приобретаемого с использованием сертификата экономической мобильности, представляет заключение с приложением фото и видео материалов и направляет их в центр трудовой мобильности.
В случае наличия спора о достоверности величины рыночной или иной стоимости объекта оценки, установленной в отчете об оценке, в том числе и в связи с имеющимся иным отчетом об оценке этого же объекта, может проводиться экспертиза отчета об оценке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Споры, возникающие между лицом, оспаривающим отчет об оценке и палатой оценщиков, выдавшей экспертное заключение рассматривается судом.
Подача искового заявления об оспаривании оценки стоимости приобретаемого недвижимого имущества приостанавливает сроки рассмотрения заявления о выплате сертификата экономической мобильности.

68. Экономикалық мобильділік сертификатын алу үшін қандастар мен қоныс аударушылар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті "Мigration.enbek.kz" порталы арқылы мыналарды:
1) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган берген қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешімді;
2) екінші деңгейдегі банктердің ипотекалық тұрғын үй несиелері бойынша тұрғын үй сатып алу жағдайында қарызды беруді мақұлдауы;
3) екінші деңгейдегі банктегі тұрғын үй қарыз шарты бойынша екінші деңгейдегі банкте сатушының немесе қарыз алушының ағымдағы шоттарын;
4) сатып алынатын жылжымайтын мүліктің сатып алу-сату шартының және бағалау актісінің көшірмелері;
5) өтініш берушінің жаңа тұрғылықты жері бойынша еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып тапсырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар, көрсетілетін қызметті алушы мен отбасы мүшелері қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізілгенге дейін өтініш берушіде және оның отбасы мүшелерінде қоныстандыру өңірлерінде жылжымайтын мүліктің болмауы (болуы) туралы анықтаманы, көрсетілетін қызметті алушының жаңа тұрғылықты жеріндегі еңбек қызметін растайтын құжатты көрсетілетін қызметті беруші ақпараттық жүйелерден алады.
Мемлекеттік қызмет көрсетілген кезде көрсетілетін қызметті алушы заңмен қорғалатын құпия құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, бұл мәліметтер ақпараттық жүйелерде сақталады.
Көрсетілетін қызметті алушылардан ақпараттық жүйелерден алынған құжаттар мен мәліметтерді талап етуге жол берілмейді.
Қандас немесе қоныс аударушының жылжымайтын мүлікті жұбайынан (зайыбынан) және өзінің жақын туыстарынан, сондай-ақ алушының (өтініш берушінің) жұбайының (зайыбының) жақын туыстарынан сатып алуына экономикалық мобильділік сертификатын пайдалануға жол берілмейді.
Экономикалық мобильділік сертификатын пайдалана отырып, меншікке ресімделген жылжымайтын мүлікті 5 (бес) жыл ішінде сатуға жол берілмейді.
Мансап орталықтары құжаттардың көшірмелерінің сапасын және олардың негізгі талаптар тізбесіне сәйкес өтініш беруші ұсынған түпнұсқаларға сәйкестігін қамтамасыз етеді, қандастар немесе қоныс аударушылардың экономикалық мобильділік сертификатын беру туралы өтініштері мен құжаттарын тіркеуді жүзеге асырады, сондай-ақ қандас немесе қоныс аударушы ұсынған экономикалық мобильділік сертификатын пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісі бойынша құжаттардың толықтығы мен дұрыстығы тұрғысынан және үш жұмыс күні ішінде салыстырып тексеруді жүзеге асырады, өтініш тіркелген күннен бастап қандастың немесе қоныс аударушының экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы өтінішін еңбек мобильділігі орталығына қарау үшін жібереді.
Экономикалық мобильділік сертификатын пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісі туралы ұсынылған құжаттар мен мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығы тұрғысынан қосымша салыстыру мансап орталығы маманының мәміле объектісіне оны толық және мұқият тексеру үшін шығуын жүргізу туралы еңбек мобильділігі орталығының шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мансап орталығы экономикалық мобильділік сертификатын пайдалана отырып сатып алынатын жылжымайтын мүлік объектісін толық және мұқият қарап шыққаннан кейін фото және видео материалдармен қоса қорытынды ұсынады және оларды еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Бағалау туралы есепте белгіленген бағалау объектісінің нарықтық немесе өзге де құнының дұрыстығына қатысты дау туындаған жағдайда, соның ішінде осы объект бойынша өзге бағалау туралы есебінің болуына байланысты, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалау туралы есепке сараптама жүргізілуі мүмкін.
Бағалау туралы есепке қорытынды берген бағалаушылар палатасы мен осы есепке дау білдірген тұлғаның арасындағы даулар сот тәртібімен қаралады.
Сатып алынатын жылжымайтын мүліктің құнын бағалауға дау айту туралы талап арыз беру экономикалық мобильділік сертификатын төлеу туралы өтінішті қарау мерзімдерін тоқтата тұрады.

Центр трудовой мобильности в течение трех рабочих дней со дня принятия заявления рассматривает его и выносит решение о выдаче сертификата экономической мобильности заявителю по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам либо принимают решение об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам, а также уведомляет заявителя о принятом решении.
Основаниями для отказа в выдаче сертификата экономической мобильности являются:
1) непредставление заявителем документов, предусмотренных частью первой настоящего пункта;
2) выявление недостоверных данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
3) наличие оснований, предусмотренных пунктом 76 настоящих Правил, полученных из информационной системы единого государственного кадастра недвижимости;
4) приобретение жилья за пределами населенного пункта назначения, указанного в направлении на переселение, выданном кандасу или переселенцу карьерным центром;
5) покупка жилья, в случае если указанное жилье ранее было приобретено переселенцем либо кандасом, или членами его семьи за счет денежной выплаты по сертификату экономической мобильности.
69. Центры трудовой мобильности перечисляют материальную помощь по сертификату экономической мобильности на текущий счет продавца либо заемщика в банке второго уровня в соответствии с договором жилищного займа в банке второго уровня, в соответствии с договором купли-продажи жилья либо банковского займа в течение двух рабочих дней после дня принятия решения о выдаче сертификата экономической мобильности";
пункты 71, 72 и 73 изложить в следующей редакции:
"71. Субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг предоставляется ежемесячно до приобретения жилья по договору купли-продажи жилья, но не более двенадцати месяцев в следующих размерах:
1) для переселившихся в городскую местность:
в размере 20 МРП для одного человека;
в размере 25 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 30 МРП при количестве членов семьи пять и более;
2) для переселившихся в сельскую местность:
в размере 15 МРП для одного человека;
в размере 18 МРП при количестве членов семьи от двух до четырех;
в размере 21 МРП при количестве членов семьи пять и более.
72. Для выплаты субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасы или переселенцы подают заявление по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, к заявлению прикладывается копия договора найма (аренды) жилища.
Карьерные центры формируют перечень заявлений и в течение двух рабочих дней направляют в центр трудовой мобильности для выплаты субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг.
Центр трудовой мобильности рассматривает и принимает решение о выплате субсидий либо об отказе в ее выдаче с мотивированным обоснованием причин по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
При предоставлении арендного и (или) служебного жилья из государственного жилищного фонда и предназначенного для заселения гражданами Республики Казахстан на период выполнения ими обязанностей, связанных с характером их трудовых отношений, в том числе при осуществлении ротации государственных служащих, а также участвующими в активных мерах содействия занятости в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг не предоставляется.
При предоставлении арендного и (или) служебного жилья работодателями в соответствии с договором найма, возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг кандасам и переселенцам не предоставляется.
Осуществление выплат прекращается при наступлении следующих случаев:

Еңбек мобильділігі орталығы өтініш қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны қарайды және осы Қағидалардың 11-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлемді беру туралы шешім шығарады не осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін дәлелді негіздей отырып, оны беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды, сондай-ақ өтініш берушіні қабылданған шешім туралы хабарлайды.
Мыналар:
1) өтініш берушінің осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген құжаттарды ұсынбауы;
2) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс екенін анықтау;
3) жылжымайтын мүліктің мемлекеттік кадастрының бірыңғай ақпараттық жүйесіне алынған осы Қағидалардың 76-тармағында көзделген негіздердің болуы;
4) қандасқа немесе қоныс аударушыға мансап орталығы берген қоныс аударуға жолдамада көрсетілген межелі елді мекеннен тыс жерлерде тұрғын үй сатып алу;
5) тұрғын үйді сатып алу, егер аталған тұрғын үйді бұрын қоныс аударушы немесе қандас, немесе олардың отбасы мүшелері экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем есебінен сатып алған жағдайда экономикалық мобильділік сертификатын беруден бас тартуға негіз болып табылады.
69. Еңбек мобильділігі орталықтары экономикалық мобильділік сертификаты бойынша ақшалай төлем беру туралы шешім қабылданған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмекті екінші деңгейдегі банктегі тұрғын үйді сатып алу немесе банк займдары туралы келісімшартқа сәйкес сатушының не қарыз алушының екінші деңгейдегі банктегі ағымдағы шотына аударады.";
"71. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу ай сайын, он екі айдан көп емес тұрғын үйді сатып алу-сату шарты бойынша тұрғын үй алғанға дейін мынадай мөлшерлерде өтеледі:
1) қалалық жерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 20 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болса 25 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бес және одан көп болған кезде 30 АЕК мөлшерінде төленеді;
2) ауылдық жерге қоныс аударғандар үшін:
бір адам үшін 15 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны екеуден төртеуге дейін болған кезде 18 АЕК мөлшерінде;
отбасы мүшелерінің саны бес және одан көп болған кезде 21 АЕК мөлшерінде төленеді.
72. Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеу үшін қандастар немесе қоныс аударушылар осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді, өтінішке тұрғын үйді жалдау (жалға алу) шартының көшірмесі қоса беріледі.
Мансап орталықтары өтініштер тізбесін қалыптастырады және екі жұмыс күні ішінде тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия төлеу үшін еңбек мобильділігі орталығына жібереді.
Еңбек мобильділігі орталығы субсидияларды төлеу туралы қарап, оны төлеу не осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша себептерін дәлелді негіздей отырып, беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік тұрғын үй қорынан жалға берілетін және (немесе) қызметтік тұрғын үй берілген кезде және Қазақстан Республикасының азаматтары өздерінің еңбек қатынастарының сипатына байланысты міндеттерді орындау кезеңінде, оның ішінде мемлекеттік қызметшілерді ротациялауды жүзеге асыру кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын адамдарға қоныстануға арналған жалдау шартына сәйкес тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша шығыстарды өтеу ұсынылмайды.
Жұмыс берушілер жалдау шартына сәйкес жалдамалы және (немесе) қызметтік тұрғын үй берген кезде қандастар мен қоныс аударушыларға тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу ұсынылмайды.
Төлемдерді жүзеге асыру мынадай:

1) приобретения жилища на праве собственности, в том числе по сертификату экономической мобильности;
2) выселения получателя из занимаемого жилища, арендуемого в частном жилищном фонде;
3) выезда получателя в другой населенный пункт на постоянное место жительства, а также за пределы региона приема;
4) отсутствия проживания кандаса или переселенца по адресу указанному в договоре аренды (найма);
5) предоставления занимаемого арендного жилища в поднайм;
6) предоставления фиктивных и ложных сведений.
Суммы излишне (ошибочно) уплаченных сумм субсидий на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг подлежат возврату.
Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм субсидий на возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг осуществляется:
по заявлению получателя;
на основании решения центра трудовой мобильности;
по решению суда.
73. Материальная помощь предоставляется в случае подачи заявления не позднее шести месяцев с момента включения в региональную квоту, за исключением случаев подачи заявления на выдачу сертификата экономической мобильности.
Заявление на выдачу сертификата экономической мобильности подается в течение соответствующего финансового года.
Срок подачи заявления подлежит восстановлению по ходатайству заявителя, поданному в течение трех месяцев после истечения срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта Правил.
К заявлению прилагается документ с указанием обстоятельств, независящих от заявителя воспрепятствовавших подаче заявления о выплате материальной помощи в указанный шестимесячный срок, и (или) документ, подтверждающий наличие этих обстоятельств.";
дополнить пунктами 73-2 и 73-3 следующего содержания:
"73-2. Материальная помощь назначается со дня обращения. Днем обращения за назначением материальной помощи считается день регистрации заявления и необходимых документов на портале.
73-3. Кандас, переселенец вправе обжаловать решение, действие (бездействие) центра трудовой мобильности, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Жалоба подается в Центр трудовой мобильности, должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуется.
Центр трудовой мобильности, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, не позднее трех рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в вышестоящий административный орган (далее – орган, рассматривающий жалобу).
При этом, Центр трудовой мобильности, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуется, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение, совершит действие, полностью удовлетворяющее требование, указанное в жалобе.
Жалоба кандаса, переселенца, поступившая в вышестоящий административный орган, непосредственно рассматривающему жалобу, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1) меншік құқығында, оның ішінде экономикалық мобильділік сертификаты бойынша тұрғын үй сатып алу;
2) алушыны жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған, алып отырған тұрғын үйден шығару;
3) алушы басқа елді мекенге тұрақты тұрғылықты жерге, сондай-ақ қабылдау өңірінен тыс жерге кетуі;
4) қандастың немесе қоныс аударушының жалдау (жалдау) шартында көрсетілген мекенжай бойынша тұрмауы;
5) жалға берілетін тұрғын үйді қосымша жалдауға беру;
6) бұрмаланған және жалған мәліметтер беру жағдайлары туындаған кезде тоқтатылады.
Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге артық есептелген (төленген) ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидиялар қайтаруға жатады.
Тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге артық есептелген (төленген) ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидияларды қайтару:
арызданушының өтініші;
еңбек мобильділігі орталығының шешімі;
сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
73. Материалдық көмек экономикалық мобильділік сертификатын алу үшін өтініш берілген жағдайларды қоспағанда, өңірлік квотаға енгізілген сәттен бастап алты ай мерзімнен кешіктірмей өтініш берілген жағдайда беріледі.
Экономикалық мобильділік сертификатын беруге өтініш тиісті қаржы жылы ішінде беріледі.
Өтініш беру мерзімі Қағидалардың осы тармағының бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін үш ай ішінде берілген өтініш берушінің өтінішхаты бойынша қалпына келтіруге жатады.
Өтінішке көрсетілген алты ай мерзімде материалдық көмек төлеу туралы өтініш беруге кедергі келтірген өтініш берушіге тәуелді емес мән-жайлар көрсетілген құжат және (немесе) осы мән-жайлардың болуын растайтын құжат қоса беріледі.";
мынадай мазмұндағы 73-2 және 73-3-тармақтармен толықтырылсын:
"73-2. Әлеуметтік көмек өтініш жасалған күннен бастап тағайындалады. Өтініш пен қажетті құжаттар порталда тіркелген күн әлеуметтік көмек тағайындауға өтініш жасалған күн деп есептеледі.
73-3. Қандас, қоныс аударушы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 91-бабының 1-тармағына сәйкес еңбек мобильділігі орталығының, лауазымды тұлғаның шешіміне, іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдануға құқылы.
Шағым оның шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылатын Еңбек мобильділігі орталығына, лауазымды тұлғаға беріледі.
Шағым келіп түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оның шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылатын Еңбек мобильділігі орталығы, лауазымды тұлға шағымды және әкімшілік істі жоғары тұрған әкімшілік органға (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жібереді.
Бұл ретте, шешімі, іс-әрекеті (әрекетсіздігі) шағымданылатын Еңбек мобильділігі орталығы, лауазымды тұлға, шағымдағы талаптарды толық қанағаттандыратын шешім қабылдаса немесе іс-әрекет жасаса, шағымды үш жұмыс күні ішінде шағымды қарайтын органға жібермеуге құқылы.
Шағымды тікелей қарайтын жоғары тұрған әкімшілік органға қандас немесе қоныс аударушының келіп түскен шағымы, оның тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.";
пункт 97 изложить в следующей редакции:
"97. Лицам, участвующим в активных мерах содействия занятости, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите в регионах приема предоставляются жилища, служебные жилища или комнаты в общежитиях, за исключением случаев, когда работодатель предоставляет работнику жилое помещение.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Между лицами, участвующими в активных мерах содействия занятости, в соответствии с законодательством Республики Казахстан о социальной защите и карьерным центром региона приема заключается договор найма (поднайма) жилища из государственного жилищного фонда или жилища, арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде по форме, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2013 года № 673 "Об утверждении Правил приватизации жилищ из государственного жилищного фонда".";
приложения 3, 3-1 и 3-2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 7, 8 и 9 к настоящему приказу;
приложения 5, 6, 7 и 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 10, 11, 12 и 13 к настоящему приказу;
приложения 11, 12, 13 и 14 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 14, 15, 16 и 17 к настоящему приказу.
2. Комитету по миграции Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после исполнения подпунктов 1) и 2) настоящего пункта представить в департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан информацию об их исполнении;
4) доведение настоящего приказа до сведения акиматов областей и городов Астана, Алматы и Шымкент для руководства в работе.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 2
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Включение в региональную квоту приема кандасов и переселенцев" Наименование подвида государственной услуги:
1. Включение в региональную квоту приема кандасов
2. Включение в региональную квоту приема переселенцев
1
Наименование услугодателя

Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмеген жағдайда, сотқа жүгіну ҚР ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін ғана рұқсат етіледі.";
97-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"97. Жергілікті атқарушы органдардың тапсырыстары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған өңірлерге Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларына қатысатын тұлғаларға жұмыс беруші жұмыскерге тұрғынжай ұсынған жағдайды қоспағанда, тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй және жатақханалардан бөлме беріледі.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Қазақстан Республикасының әлеуметтік қорғау туралы заңнамасына сәйкес және қабылдаушы өңірдегі мансап орталығымен, белсенді еңбекке орналастыру шараларына қатысатын тұлғалардың арасында мемлекеттік тұрғын үй қорынан немесе жергілікті атқарушы орган арқылы жеке тұрғын үй қорынан жалға алынған тұрғын үйді жалға алу (қосымша жалға алу) туралы келісім жасалады, ол "Мемлекеттік тұрғын үй қорынан берілетін тұрғын үйлерді жекешелендіру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2013 жылғы 2 шілдедегі № 673 қаулысымен бекітілген нысанға сәйкес рәсімделеді.";
көрсетілген Қағидаларға 3, 3-1 және 3-2-қосымшалар осы бұйрыққа 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5, 6, 7 және 8-қосымшалар осы бұйрыққа 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 11, 12, 13 және 14-қосымшалар осы бұйрыққа 14, 15, 16 және 17-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Көші-қон комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларын орындағаннан кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне орындалуы туралы ақпаратты ұсынуды;
4) осы бұйрықты облыстар мен Астана, Алматы және Шымкент қалалары әкімдіктерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 1-қосымша
Қандастар мен қоныс
ударушыларды
қабылдаудың өңірлік
квотасына енгізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу қағидалары" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу
2) Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы

Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения регионов, определенных подпунктом 2) пункта 3 статьи 112 Социального Кодекса
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги по включению в региональную квоту приема кандасов и переселенцев осуществляются через:
1) Посредством объекта информатизации портал "Migration.enbek.kz";
2) Государственную корпорацию;
3) Веб-портал "электронного правительства".
3
Срок оказания государственной услуги
В течение четырнадцати рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов: у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут, в Государственной корпорации – 20 минут
4
Форма оказания и представления результата государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Решение о включении в региональную квоту приема кандасов либо об отказе.
Решение о включении в региональную квоту приема переселенцев либо об отказе.
Результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП должностного лица услугодателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается физическим лицам бесплатно.
7
График работы
1) Государственной корпорации – прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) Веб-портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
Для включения в региональную квоту приема кандасов необходимы следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность заявителя (для идентификации) и членов его семьи (при наличии) в том числе из сервиса цифровых документов;
2) копия свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);

Әлеуметтік кодекстің 112-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында айқындалған өңірлердің халқын әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметтің көрсету нәтижесін беру мыналар арқылы жүзеге асырылады:
1) ақпараттандыру обьектісі "Migration.enbek.kz" порталы;
2) Мемлекеттік корпорация;
3) веб-портал.
3
Мемлекеттік қызметтің көрсету мерзімі
14 жұмыс күні ішінде.
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты:
көрсетілетін қызметті берушіде – 30 минут,
Мемлекеттік корпорацияда – 15 минут.
Көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут, Мемлекеттік корпорацияда – 20 минут
4
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін көрсету және ұсыну нысаны
Қағаз / электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметтің көрсету нәтижесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы шешім.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы не бас тарту туралы шешім.
веб-портал арқылы жүгінген кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметтің көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің лауазымды адамының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі.
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияда – Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету кезекші бөлімдерінде дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа.
2) веб-порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін мынадай құжаттар қажет:
1) өтініш берушінің және оның отбасы мүшелерінің (бар болса) жеке басын куәландыратын құжат (сәйкестендіру үшін) оның ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен;
2) неке немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);

3) копия свидетельства о рождении членов семьи (при наличии).
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на Веб-портале абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление Веб-портала.
Для включения в региональную квоту приема переселенцев необходимы следующие документы:
1) копии документов, удостоверяющих личность переселенца и членов его семьи (при наличии) в том числе из сервиса цифровых документов;
2) копия свидетельства о браке или расторжении брака (при наличии);
3) документ об образовании, квалификации, наличии специальных знаний или профессиональной подготовки (при наличии);
4) документ, подтверждающий трудовую деятельность (при наличии);
5) документ о регистрации лица, ищущего работу и (или) безработного в порядке, предусмотренном Правилами регистрации лиц, ищущих работу, безработных и осуществления трудового посредничества, оказываемого карьерными центрами, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 9 июня 2023 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32850);
6) копия свительства о рождении членов семьи (при наличии);
Услугодатель получает цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства";
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные Законом Республики Казахстан
Основанием отказа о включении в региональную квоту приема кандасов являются условия, предусмотренные статьей 20 Закона Республики Казахстан "О миграции населения" (далее – Закон).
1) несоответствие претендентов условиям, установленным подпунктом 13) статьи 1 Закона, а именно кандас – этнический казах и (или) члены его семьи казахской национальности, ранее не состоявшие в гражданстве Республики Казахстан, получившие соответствующий статус в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам миграции населения;

3) туу туралы куәлігі (бар болса).
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттарды іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен веб-порталда тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе веб-порталдың хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда алады.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу үшін мынадай құжаттар қажет:
1) қоныс аударушының және оның отбасы мүшелерінің жеке басын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (бар болса), оның ішінде Цифрлық құжаттар сервисінен;
2) неке немесе некені бұзу туралы куәліктің көшірмесі (бар болса);
3) білімі, біліктілігі, арнайы білімінің немесе кәсіптік даярлығының болуы туралы құжат (бар болса);
4) еңбек қызметін растайтын құжат (болған кезде);
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 9 маусымдағы № 214 бұйрығымен көзделген Жұмыс іздеп жүрген адамдарды және (немесе) жұмыссыздарды тіркеу туралы құжат (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 20 маусымда № 32850 болып тіркелді).
6) отбасы мүшелерінің туу туралы куәлігі (болған кезде).
Көрсетілетін қызметті беруші цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы бір реттік парольді беру арқылы немесе "Электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде қысқа мәтіндік хабарлама жіберу арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі болған жағдайда, іске асырылған интеграция арқылы цифрлық құжаттар сервисінен алады.
9
Қазақстан Республикасының заңында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тартудың негізі "Халықтың көші-қоны туралы" Заңының (бұдан әрі - Заңы) 20-бабында көзделген мынадай шарттар болып табылады.
1) үміткерлердің "Көші-қон туралы" Заңының 1-бабының 13) тармақшасында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі, атап айтқанда қандас – бұрын Қазақстан Республикасының азаматтығында болмаған, халықтың көші-қоны мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тиісті мәртебе алған этникалық қазақ және (немесе) оның ұлты қазақ отбасы мүшелері;

2) установление недостоверности документов, представленных этническим казахом для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
3) наличие компрометирующих сведений о совершении этническими казахами, ходатайствующими о присвоении статуса кандаса и (или) включении в региональную квоту приема кандасов, правонарушений на территории Республики Казахстан и иной информации об их принадлежности к террористическим или экстремистским организациям;
4) отсутствие согласия этнического казаха, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
5) отсутствие региональной квоты приема кандасов в территориально-административной единице или отказ этнического казаха от предложенной для расселения территориально-административной единицы.
Основания для отказа по включению в региональную квоту приема переселенцев:
1) установление недостоверности данных (сведений), содержащихся в представленных документах;
2) отсутствие согласия переселенца, представляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа;
3) несоответствие заявителя условиям, установленными пунктами 1 и 2 статьи 112 Социального кодекса Республики Казахстан;
4) отсутствие региональной квоты приема переселенцев в территориально-административной единице или отказ переселенца от предложенной для расселения территориально-административной единицы;
5) несоответствие претендентов категориям, установленным пунктом 12 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра – Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 234 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 32880)".
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Заявителям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации посредством обращения через Единый контакт-центр 1414.
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Приложение 2
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 4
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
РЕШЕНИЕ
о включении в региональную квоту приема кандасов
"___" _____ 20___ года № _______
_______________________________________________________________
(Местный исполнительный орган)
Местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения согласно рекомендации комиссии по приему кандасов, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения", принял положительное решение по включению в региональную квоту приема кандасов:
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Члены семьи (при наличии):
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Родственное отношение
ЭЦП руководителя
Приложение 3
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 5
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе во включении в региональную квоту приема кандасов
"__" ________20__№ _____________
________________________________________________________________
(Местный исполнительный орган)
1
Номер заявления
2
Статус
3
Тип заявления
4
Дата приема
5
Дата исполнения
Сведения о услугополучателя:
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Степень родства
1
2
3
Согласно рекомендации комиссии по приему кандасов, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" отказывает во включении в региональную квоту. Основанием для отказа по включению в региональную квоту приема кандасов является:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
ЭЦП руководителя
Приложение 4
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 6
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
Заявление о включении в региональную квоту приема переселенцев
____________________________________________________________
(Наименование услугодателя)
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи в региональную квоту приема переселенцев
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Категория занятости:

2) этникалық қазақ мемлекеттік қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігінің анықталуы;
3) қандас мәртебесін беру және (немесе) қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы өтініш жасаған этникалық қазақтардың Қазақстан Республикасының аумағында құқық бұзушылықтар жасағаны туралы әшкерелейтін мәліметтердің және олардың террористік немесе экстремистік ұйымдарға жататындығы туралы өзге де ақпараттың болуы;
4) этникалық қазақтың "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы;
5) қандастарды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе этникалық қазақты қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы.
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу бойынша бас тарту үшін негіздер:
1) ұсынылған құжаттарда қамтылған деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес шектеулі қолжетімділіктің дербес деректеріне қол жеткізуге ұсынылатын қоныс аударушының келісімінің болмауы;
3) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексі 112-бабының 1 және 2-тармақтарымен бекітілген шарттарға үміткердің сәйкес келмеуі.
4) қоныс аударуды аумақтық-әкімшілік бірлікте қабылдаудың өңірлік квотасының болмауы немесе қоныс аударашуның қоныстандыру үшін ұсынылған аумақтық-әкімшілік бірліктен бас тартуы;
5) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 234 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32880 болып тіркелген) Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 12-тармағында белгіленген санаттарға үміткерлердің сәйкес келмеуі.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету, өз бетінше жүріп-тұру, бағдарлану қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан өтініш берушілерге мемлекеттік қызметті көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып 1414 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгіну арқылы жүргізеді.
Цифрлық құжаттар қызметі мобильді қосымшада авторизацияланған пайдаланушылар үшін қол жетімді.
Субъект цифрлық құжатты пайдалану үшін электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік парольді пайдалана отырып, мобильді қосымшада авторизациядан өтуі, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" бөліміне өту және қажетті құжатты таңдауы қажет.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 2-қосымша
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы
ШЕШІМ "___"_____ 20___ жылғы № _______
_____________________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы орган)
Халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның ұсынымына сәйкес, "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу жөнінде оң шешім қабылдады:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Отбасы мүшелері (бар болса):
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Туған күні
Жынысы
Туыстық қатынас
Басшының ЭЦҚ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 3-қосымша
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына
енгізу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы
ШЕШІМ 20__ ж. "__" ________ № _____________
__________________________________________________________________
(Жергілікті атқарушы орган)
1
Өтініш нөмірі
2
Мәртебесі
3
Өтініш түрі
4
Қабылдау күні
5
Орындалу күні
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Туыстық дәрежесі
1
2
___________________________________________ халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган қандастарды қабылдау жөніндегі комиссияның ұсынымы негізінде "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өңірлік квотаға енгізуден бас тартады.
Қандастарды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу бойынша бас тарту үшін мыналар негіз болып табылады: _________________________________________________________________
Басшының ЭЦҚ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 4-қосымша
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы
ӨТІНІШ ______________________________________________________________
(Көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Мені / мені және менің отбасы мүшелерімді қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосуды сұраймын
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
Жұмыспен қамту санаты:

1) наемный работник, а также лицо, имеющее иную оплачиваемую работу (избранные, назначенные или утвержденные);
2) индивидуальный предприниматель;
3) лицо, занимающееся частной практикой;
4) физическое лицо, осуществляющее деятельность по договору гражданско-правового характера, которые не относятся к наемным работникам;
5) физическое лицо, являющееся учредителями (участниками) хозяйственных товариществ и учредителями, акционерами (участниками) акционерных обществ, а также членами производственных кооперативов;
6) независимый работник;
7) проходящий службу в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях, правоохранительных и специальных государственных органах Республики Казахстан;
8) лицо, осуществляющее деятельность в форме крестьянского или фермерского хозяйства;
9) безработный.
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Гражданство
Национальность
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
7
К заявлению прилагаю следующие документы/:
____________________________________________________________________;
____________________________________________________________________;
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для оказания государственной услуги "Включение в региональную
квоту приема переселенцев".
"___" ___________ 20 ___ _________________ (подпись заявителя)
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, принявшего документы)
Приложение 5
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 9
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
РЕШЕНИЕ
о включении в региональную квоту приема переселенцев
"___" _____ 20___ года № _______
_____________________________________________________________________
(наименование Услугодателя)
Региональная комиссия по вопросам занятости населения, рассмотрев в соответствии с Законом Республики Казахстан "О миграции населения", приняла положительное решение:
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Члены семьи (при наличии):
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Родственное отношение
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 6
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 10
к Правилам включения
в региональную квоту приема
кандасов и переселенцев
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе во включении в региональную квоту приема переселенцев
"___" ________20___ № _____________
__________________________________________________________________
(наименование Услугодателя)
Согласно Закону Республики Казахстан "О миграции населения"
1
Номер заявления
2
Статус
3
Тип заявление
4
Дата приема
5
Дата исполнения
Сведения об услугополучателе:
№ р/с
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Степень родства
1
2
3
Основанием для отказа по включению в региональную квоту приема переселенцев является:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
ЭЦП руководителя местного исполнительного органа
Приложение 7
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 3
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
__________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление
Настоящим
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
(наименование работодателя)
в лице________________________________________________________________
_____________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного представителя)
действующего на основании
_____________________________________________________________________,
_____________________________________________________________________
прошу включить в состав участников добровольного межрегионального переселения
в качестве работодателя и выплатить субсидию на трудоустройство в размере
400 МРП или возместить расходы жилья.
В случае положительного решения вопроса принимаю обязательство о нижеследующем:

1) жалдамалы жұмыскер, сондай-ақ өзге де ақылы жұмысы бар (сайланған, тағайындалған немесе бекітілген)адам;
2) Жеке кәсіпкер;
3) жеке практикамен айналысатын адам;
4) жалдамалы қызметкерлерге жатпайтын азаматтық-құқықтық сипаттағы шарт бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
5) шаруашылық серіктестіктердің құрылтайшылары (қатысушылары) және акционерлік қоғамдардың құрылтайшылары, акционерлері (қатысушылары), сондай-ақ өндірістік кооперативтердің мүшелері болып табылатын жеке тұлға;
6) тәуелсіз жұмыскер;
7) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда, Қазақстан Республикасының Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарында қызмет өткеретін;
8) шаруа немесе фермер қожалығы нысанындағы қызметті жүзеге асыратын тұлға;
9) жұмыссыз.
Отбасының мынадай құрамы бар:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Азаматтық
Ұлты
Тұрғылықты мекенжайы
1
2
3
4
5
6
7
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін/:
_______________________________________________________________;
"Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу" мемлекеттік қызметінің көрсету үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
20 ___ "___" ___________ _________________
(өтініш берушінің қолы)
__________________________________________________________________
(Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) лауазымы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 5-қосымша
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы
ШЕШІМ 20___ жыл "___" _____ № _______
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес оң шешім қабылдады:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Тұрғылықты мекен-жайы
Отбасы мүшелері (бар болса):
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Туыстық қатынас
Басшының ЭЦҚ
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 6-қосымша
Қандастар мен қоныс
аударушыларды қабылдаудың
өңірлік квотасына енгізу
қағидаларына
10-қосымша
Нысан
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізуден бас тарту туралы
ШЕШІМ "___" ________20___ № _____________
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті берушінің атауы)
"Халықтың көші-қоны туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
1
Өтініш нөмірі
2
Мәртебесі
3
Түрі қолдану
4
Қабылдау күні
5
Орындалу күні
Көрсетілетін қызметті алушылар туралы мәліметтер:
р/с
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні
Жынысы
Туыстық дәрежесі
1
2
3
Қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу бойынша бас тарту үшін негіз болып табылады:____________________________________
_______________________________________
Басшының ЭЦҚ
_________ (Қолы) / ___
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 7-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтініш
_____________________________________________________________________
__________________________________________________негізінде әрекет ететін
(Ереже, жарғы)
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
атынан_______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті өкілдің лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
жұмыс беруші ретінде ерікті өңіраралық қоныс аударуға қатысушылар құрамына қосуды және 400 АЕК мөлшерінде субсидия тағайындауды немесе тұрғын үй шығыстарын өтеуді сұраймын.
Мәселе оң шешiлген жағдайда төмендегілер туралы:

1) трудоустроить Участника добровольного переселения сроком не менее два года или
пяти лет на постоянную работу;
2) обеспечить размещение в АИС "Единая система учета электронных трудовых
договоров" сведений по трудовым договорам трудоустроенных работников;
3) оплатить расходы Участника добровольного переселения по переезду,
предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства,
предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму
жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья, полной
или частичной компенсации расходов работника
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника добровольного переселения
№ приказа, дата
В качестве кого принят на работу
Размер месячной заработной платы, тенге
1
2
3
4
5
Приложение:
1. Смета расходов по переезду, предоставлению пособия на обустройство на новом месте жительства, предоставлению служебного жилища или компенсация расходов работника по найму жилья, частичному возмещению расходов работника на приобретение жилья.
2. Решение местного исполнительного орган по вопросам социальной защиты и занятости населения о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев;
3. Акт работодателя о приеме на работу либо копии заключенного с работниками трудового договора, заверенную подписью и печатью (при наличии) работодателя;
4) договор купли-продажи жилья при возмещении расходов;
5) договор аренды либо безвозмездного пользования.
Руководитель ________________ _____________ подпись дата
М.П. (при наличии)
Приложение 8
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 3-1
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ о выплате субсидий на трудоустройство
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _____________________________________
области в соответствии с подпунктом 1) пункта 36 Правил добровольного
переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев
заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить ___________________________________________________
(наименование работодателя)
субсидии на трудоустройство в следующих размерах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (ИИН) работника (ов)
Должность работника (ов)
Размер субсидии (МРП)
Сумма к выплате (тенге)
1.
2.
3.
4.
5.
2. Перечислить на текущий счет работодателя KZ
_____________________________________________________________________
(указываются наименование банка, индивидуальный идентификационный номер
банка, банковский идентификационный код банка, номер банковского счета получателя).
Подпись руководителя _________________________________________________
/(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 9
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359

1) ерікті түрде қоныс аударуға қатысушыны кемінде екі немесе бес жыл мерзімге тұрақты жұмысқа орналастыруға;
2) жұмысқа орналастырылған қызметкерлердің еңбек шарттары бойынша мәліметтерді "Электрондық еңбек шарттарын есепке алудың бірыңғай жүйесі" ААЖ-да орналастыруды қамтамасыз ету;
3) Ерікті түрде қоныс аударуға қатысушының көшуі, жаңа тұрғылықты жерінде жайластыруға жәрдемақы беру, қызметтік тұрғын үй беру жөніндегі немесе жұмыскердің тұрғын үй жалдау жөніндегі шығыстарын өтеу, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға жұмсаған шығыстарын ішінара өтеу, жұмыскердің шығыстарын толық немесе ішінара өтеу міндеттемелерін қабылдаймын.
№ р/с
Ерікті қоныс аударуға қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бұйрықтың №, күні
Кім ретінде жұмысқа қабылданды
Айлық жалақының мөлшері, теңге
1
2
3
4
5
Қосымша:
1. Көшу, жаңа тұрғылықты жерде орнығуына жәрдемақы беру, қызметтік тұрғын үй беру немесе жұмыскердің тұрғын үйді жалдау бойынша шығыстарын өтеу, жұмыскердің тұрғын үй сатып алуға жұмсаған шығыстарын ішінара өтеу бойынша шығыстар сметасы.
2. Қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына қосу туралы өңірлік комиссияның шешімі.
3. Жұмыс берушінің жұмысқа қабылдау туралы актісі не жұмыс берушінің қолымен және мөрімен (бар болса) куәландырылған жұмыскерлермен жасалған еңбек шарттарының көшірмесі;
4) шығыстарды өтеу кезінде тұрғын-үйді сату-сатып алу келісімшартын;
5) жалдау немесе қайтарымсыз негізде пайдалану келісімшарты.
Басшы _____________________ ________________ қолы күні
М.О. (бар болса)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 8-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
3-1- қосымша
Нысан
Жұмыспен қамту субсидияларын төлеу туралы
ШЕШІМ "___" _____ 20___ жылғы № _______
_____________________________ облысының Еңбек мобильділігі орталығы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдардың ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 36-тармағы 1-тармақшасына сәйкес субсидия төлеу туралы өтінішті қарап, төмендегі шешімді қабылдады:
1. ________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
№ р/с
жұмыскердің (лердің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (ЖСН)
жұмыскердің лауазымы (лердің)
субсидияның мөлшері (АЕК)
төлеуге сома (теңге)
жұмысқа орналасуға мынадай мөлшерде субсидия төленсін:
2. Жұмыс берушінің ағымдағы шотына аудару KZ
_____________________________________________________________________
(банктің атауын, банктің жеке сәйкестендіру нөмірін, банктің банктік
сәйкестендіру кодын, алушының банктік шотының нөмірін көрсету)
Басшының қолы _______________/ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 9-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына

Приложение 3-2
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о возмещении части расходов работодателя для предоставления жилья
семье переселенца или кандаса "___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности ____________________________________________
области в соответствии с подпунктом 2) пункта 36 Правил добровольного
переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление
о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:
1. Выплатить __________________________________________________________
(наименование работодателя)
части расходов работодателя для предоставления жилья семье переселенца
или кандаса в следующей сумме:
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
(ИИН) работника (ов)
Должность работника (ов)
Сумма к выплате
(тенге)
1.
2.
3.
4.
5.
2. Перечислить на текущий счет работодателя KZ
_________________________________________________
(указываются наименование банка, индивидуальный
идентификационный номер банка, банковский
идентификационный код банка, номер банковского счета получателя).
Подпись руководителя _______________/ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 10
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 5
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору карьерного центра
_________________________
района (города)
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление о включении в число участников добровольного внутриобластного переселения
Прошу включить меня/меня и членов моей семьи в число участников добровольного внутриобластного переселения
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
Имею следующий состав семьи:
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
К заявлению прилагаю следующие документы:
_____________________________________________________________________;
_____________________________________________________________________;
_____________________________________________________________________;
Настоящим даю свое согласие на сбор и обработку моих персональных данных,
необходимых для включения в число участников добровольного внутриобластного
переселения
"___" ___________ 20 ___
_________________
(подпись заявителя)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность лица, принявшего документы)
Приложение 11
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 6
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Направление № _______ на переселение
Участник _________________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
индивидуальный идентификационный номер) на основании решения
региональной комиссии от
"__" ___________ 20 __ года №_______ направляется в
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области) для проживания
и трудоустройства по специальности (профессии)
__________________________________________________________________
(наименование профессии / специальности)
Совместно с ним переселяются:
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания
1
2
3
4
5
6
Директор карьерного центра _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата выдачи
М.П.
--------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отреза)
Возвращается в Карьерный центр, выдавшего направление
Уведомление к направлению №______
_____________________________________________________________
(наименование карьерного центра мест расселения района/города, области)
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
в соответствии с заключенным социальным контрактом
от "___" ______20 ____ года № ____ (приказ № ___ от _________ 20 _____ года)
является участником добровольного внутриобластного переселения и предоставляется
жилье, служебное жилье, комната в общежития, субсидия на возмещение расходов
по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг (нужное подчеркнуть)
в ____________________________________________________________________
(наименование населенного пункта/района/области)
с последующим трудоустройством в
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(наименование работодателя, юридический адрес, контактный телефон)
Директор карьерного центра
____________________________________________ _________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)) (подпись)
Дата ______________________
М.П.
Приложение 12
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 7
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору Карьерного центра
_________________________
района (города)
от ________________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Заявление
Прошу Вас выплатить мне материальную помощь в виде сертификата экономической
мобильности для реализации права на приобретения жилья в собственность.
Сертификат экономической мобильности будет использован:
- для приобретения жилья___________________________________________;
- для первоначального взноса по ипотечному жилищному займу
_________________________________________________________________;
(указывается название банка второго уровня, индивидуальный идентификационный
номер банка, банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета
получателя)
Адрес жилья: город (район, село), улица, дом
_________________________________________________________________
(нужное выбрать и подчеркнуть)
К заявлению прилагаются следующие документы:

3-2-қосымша
Нысан
Қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігін өтеу туралы
ШЕШІМ 20___ жылғы "___" _____ № _______
_______________________________ облысының Еңбек мобильділігі орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларының 36-тармағының 2) тармақшасына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1.____________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы)
қоныс аударушының немесе қандастың отбасына тұрғын үй беру үшін жұмыс берушінің шығыстарының бір бөлігі мынадай сомада төленсін:
р/с
Жұмыскердің (лердің) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (ЖСН)
Жұмыскердің лауазымы (лер)
Төлеуге сома (теңге)
2. Жұмыс берушінің ағымдағы шотына аудару KZ ________________
____________________________________________________________
(банктің атауы, банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің банктік сәйкестендіру коды, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі).
Басшының қолы_______________/ (Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 10-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ауданының (қаласының) мансап
орталығының директорына
кімнен
_______________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу туралы өтініш
Мені/мені және менің отбасымының мүшелерін ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосуыңызды өтінемін
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
Төмендегідей отбасымның құрамы бар:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Өтінішке мынадай құжаттарды қоса беремін:
__________________________________________________________________;
__________________________________________________________________;
__________________________________________________________________;
Осымен ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушылар қатарына қосу үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге өз келісімімді беремін.
20 ___ "___" ___________ _________________________________________
( өтініш берушінің қолы )
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 11-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қоныс аударуға №___ жолдама
Қатысушы
_______________________________________________________________
_____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), жеке сәйкестендіру нөмірі)
өңірлік комиссияның 20 ___ жылғы "____" ________________ №____ шешіміне
сәйкес
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
тұру және __________________________________________________
(кәсіп/мамандық атауы)
мамандығы (кәсібі) бойынша жұмысқа орналасу үшін жіберіледі.
Онымен бірге:
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Жағдайы
Тұру мекенжайы
1
2
3
4
5
6
қоныс аударады
Мансап орталығының директоры
_________________________________________________-(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Берілген күні __________________
М.О.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
Жолдама берген мансап орталығына қайтарылады.
№ ____ жолдамаға хабарлама
________________________________________________________________
________________________________________________________________
_____________________________________________________
(қоныстанған аудан/қала, облыстың мансап орталығы)
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Мекенжайы
20 __ жылғы "___"___________ жасалған № ________ әлеуметтік келісімшартқа сәйкес
(20_ жылғы________ № ___ бұйрық) ерікті облысішілік қоныс аударуға қатысушы болып табылады және оған
_________________________________________________________________
(елді мекеннің/ауданның/облыстың атауы)
________________________________________________________________
(жұмыс берушінің атауы, заңды мекенжайы, байланыс телефондары)
кейіннен жұмысқа орналасумен тұрғын үй, қызметтік тұрғын үй, жатақханадан бөлме, тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге субсидия беріледі (қажеттінің астын сызу).
Мансап орталығының директоры
________________________________ ___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) (қолы)
Күні __________________
М.О.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 12-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
ауданның (қаланың)
Мансап орталығының
директоры
_________________________
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Маған, тұрғын үйді меншікке сатып алу құқығын іске асыру үшін материалдық көмек түріндегі экономикалық мобильділік сертификаты бойынша тиесілі соманы төлеуді сұраймын.
Экономикалық мобильділік сертификаты:
(дұрыс таңдау және астын сызу)
- тұрғын үй сатып алу үшін____________________;
- ипотекалық тұрғын үй заемы бойынша бастапқы жарна үшін
____________________________________________________________________;
(екінші деңгейдегі банктің атауы, банктің жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің банктік сәйкестендіру коды, алушының Жеке шотының нөмірі көрсетіледі)
Тұрғын үй мекенжайы: қала (аудан, ауыл), көше, үй.
____________________________________________________________________.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) решение о включении в региональную квоту приема кандасов и переселенцев,
выданное местным исполнительным органом по вопросам занятости населения;
2) одобрение банками второго уровня выдачи займа в случаях приобретения жилья
по ипотечным жилищным займам;
3) текущий счет продавца либо заемщика в банке второго уровня в соответствии
с договором жилищного займа в банке второго уровня;
4) копии договора купли-продажи и акта оценки приобретаемого недвижимого имущества;
5) копии документа, подтверждающего трудовую деятельность заявителя на новом
месте жительства.
Согласен (-на) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах.
_______ __________
(дата) (подпись)
Документы приняты: "____" ________ 20____ года
_________________________________________________________________
Подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица,
принявшего документы
_________________________________________________________________
Заявление кандаса или/и переселенца ________________________________
с прилагаемыми документами в количестве ____________
штук принято "_____"__________ 20___ года.
________ _________________________________________________________
Подпись фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица,
принявшего документы
Приложение 13
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 8
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
Директору карьерного центра
_________________________
района (города)
от _______________________
фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
ЗАЯВЛЕНИЕ
Заявление о выплате субсидий на переезд и (или) о возмещение расходов по найму (аренде) жилья и оплате коммунальных услуг
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Дата рождения
Пол
Адрес проживания
прошу выплатить субсидии на переезд и (или) о возмещение расходов по найму
(аренде) мне и членам моей семьи
(нужное подчеркнуть)
ИИН
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Степень родства
Дата рождения
Статус
Адрес проживания по новому месту жительства
1
2
3
4
5
6
Причитающуюся нам сумму субсидий на переезд и (или) возмещение расходов
по найму (аренде) перечислить
_____________________________________________________________________
(указывается название банка, индивидуальный идентификационный номер банка,
банковский идентификационный код банка, номер лицевого счета получателя)
Проживаю по адресу ___________________________________________________
(фактический адрес проживания, (регион, город/район, населенный пункт, улица,
дом, квартира))
К заявлению прилагаются следующие документы:

1) халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган берген қандастар мен қоныс аударушыларды қабылдаудың өңірлік квотасына енгізу туралы шешім;
2) екінші деңгейдегі банктердің ипотекалық тұрғын үй қарыздары бойынша тұрғын үйді сатып алған жағдайларда қарыз беруді мақұлдау;
3) тұрғын үй қарызы шартына сәйкес екінші деңгейдегі банктегі сатушының не қарыз алушының ағымдағы шоты;
4) сатып алынатын жылжымайтын мүлікке арналған сату-сатып алу шартының алдын ала келісімі және бағалау актісінің көшірмелері;
5) өтініш берушінің жаңа тұрғылықты жеріндегі еңбек қызметін растайтын құжаттың көшірмелері;
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
_______ __________
(күні) (қолы)
Құжаттар қабылданды: 20____ жылғы "____" ________
_________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса) қолы
_________________________________________________________________
Қандастың немесе/және қоныс аударушының мәлімдемесі
_____________________________________ қоса берілген құжаттармен бірге
______ дана қабылданды 20___ жылғы "_____" __________.
____ _________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 13-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Мансап орталығының
директорына
__________________________
аудан (қала)
________________________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)
Өтініш
Көшуге субсидиялар төлеу және (немесе) тұрғын үйді жалдау (жалға алу) және коммуналдық қызметтерге ақы төлеу жөніндегі шығыстарды өтеу туралы өтініш
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні, айы, жылы
Жынысы
Тұрғылықты мекенжайы
маған және менің отбасы мүшелеріме көшуге және (немесе) жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеу туралы субсидиялар төлеуді сұраймын (керегінің астын сызу)
ЖСН
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туыстық дәрежесі
Туған күні
Мәртебесі/Жағдайы
Жаңа тұрғылықты жері бойынша тұратын мекенжайы
1
2
3
4
5
6
Бізге тиесілі көшуге және (немесе) жалдау (жалға алу) бойынша шығыстарды өтеуге арналған субсидиялар сомасы аударылсын
_____________________________________________________
(банк атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктің сәйкестендіру коды мекенжайы, дербес шотының нөмірі көрсетіледі)
бойынша тұрамын _____________________________________________________________________
(нақты тұрғылықты мекенжайы, (өңір, қала / аудан, елді мекен, көше, үй, пәтер)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:

1) номер текущего счета, открытого в банках второго уровня;
2) договор аренды жилого помещения.
____________________________________________________
____________________________________________________
"___" _____20__года
________________________
(подпись заявителя)
Приложение 14
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 11
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о выплате материальной помощи по сертификату экономической мобильности
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _______________________________ области
в соответствии с пунктом 68 Правил добровольного переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял
нижеследующее решение:
1. Выплатить заявителю материальную помощь по сертификату экономической
мобильности в размере __________________(сумма прописью) тенге.
п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
аявителя и членов его семьи
(при наличии)
Адрес приобретаемого жилья
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ
_____________________________________________________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка, номер банковского
счета получателя)
Подпись руководителя _______________/ (Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 15
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 12
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о выплате материальной помощи в виде субсидий на переезд
"___" _____ 20___ года № _______
Центр трудовой мобильности _______________________________области
в соответствии с пунктом 70 Правил добровольного переселения лиц для повышения
мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял
нижеследующее решение:
1) Выплатить заявителю и членам его семьи (при наличии) субсидии на переезд
заявителю в следующих размерах:
п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
заявителя и членов его семьи (при наличии)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ _______________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка,
номер банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 16
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 13
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
о выплате материальной помощи в виде субсидий возмещение расходов
по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг "__" __20_года №
Центр трудовой мобильности _______________________________области в соответствии с пунктом 71 Правил добровольного переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы рассмотрев заявление о выплате субсидий, принял нижеследующее решение:

1) екінші деңгейдегі банктерде ашылған ағымдағы шот нөмірі;
2) тұрғын үйді жалдау шарты.
____________________________________________
_____________________________________________
20__жылғы "___" _____
________________________
(өтініш берушінің қолы)
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 14-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмек төлеу туралы ШЕШІМ 20_ жылғы "___" _№ _______
_______________________________ облыстарының еңбек мобильділігі орталығы Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде көшіру қағидаларының 68-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1. Өтініш берушіге экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмек __________________ (сомасы жазбаша) теңге мөлшерінде төленсін.
№ р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның отбасы мүшелерінің (бар болса)
Сатып алынатын тұрғын үйдің мекенжайы
Төлем сомасы (теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы _______________/(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 15-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Материалдық көмек төлеу түрінде көшуге субсидия туралы
ШЕШІМ 20___ жылы "___" _____ № _______
_______________________________ облыстарының еңбек мобильділігі орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 70-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:
1) өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) өтініш берушіге көшуге субсидия мынадай мөлшерде төленсін:
№ р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның отбасы мүшелерінің (бар болса)
субсидия мөлшері (АЕК)
төлем сомасы (теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы _______________/(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 16-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс аудару
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
Субсидиялар түрінде материалдық көмек тұрғын үйді жалдау (жалға алу), коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды төлеу туралы
ШЕШІМ 20___ жылы "___" _____ № _______
_______________________________ облыстарының еңбек ұтқырлығы орталығы жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 71-тармағына сәйкес субсидиялар төлеу туралы өтінішті қарап, мынадай шешім қабылдады:

1. Выплатить заявителю и членам его семьи (при наличии) субсидии на возмещение расходов по найму (аренде) жилья, оплате коммунальных услуг в следующих размерах:
п/п
Фамилия, имя, отчество. (при его наличии) заявителя и членов его семьи (при наличии)
Размер субсидии
(МРП)
Сумма к выплате
(тенге)
2. Перечислить на текущий счет KZ _______________________________
(указываются наименование банка, БИН банка, БИК банка,
номер банковского счета получателя)
Подпись руководителя _______________/
(Фамилия, имя, отчество. (при его наличии))
Приложение 17
к приказу Министр труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 14 ноября 2025 года № 359
Приложение 14
к Правилам добровольного
переселения лиц
для повышения мобильности
рабочей силы
Форма
РЕШЕНИЕ
об отказе в материальной помощи по сертификату экономической мобильности
"__" ________ 20__№ _____________
Центр трудовой мобильности ___________________________________области,
рассмотрев заявление о выплате по сертификату экономической мобильности
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
2
ИИН
3
Номер заявления
4
Статус
5
Дата приема
Отказывает в выплате по сертификату экономической мобильности по основаниям,
предусмотренным подпунктом ______части седьмой пункта 68 Правил добровольного
переселения лиц для повышения мобильности рабочей силы.
Подпись руководителя _______________/
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))

1. Өтініш берушіге және оның отбасы мүшелеріне (бар болса) тұрғын үйді жалдау (жалға алу), Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу бойынша шығыстарды өтеуге мынадай мөлшерде субсидиялар төленсін:
р/с
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және оның отбасы мүшелерінің (бар болса)
Субсидия мөлшері
(АЕК)
Төлем сомасы
(теңге)
2. KZ _______________________________ағымдағы шотына аудару
(банктің атауы, банктің БСН, Банктің БСК, алушының банктік шотының нөмірі көрсетіледі)
Басшының қолы_______________/(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2025 жылғы 14 қарашадағы
№ 359
Бұйрығына 17-қосымша
Жұмыс күшінің ұтқырлығын
арттыру үшін адамдардың
ерікті түрде қоныс
аудару қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Экономикалық мобильділік сертификаты бойынша материалдық көмектен бас тарту туралы
ШЕШІМ 20___ жылы "___" _____ № _______
___________________________________облыстарының еңбек мобильділігі орталығы экономикалық мобильділік сертификаты бойынша төлем туралы өтінішті қарап шықты.
1.
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2.
ЖСН
3.
Өтініш нөмірі
4.
Мәртебесі
5.
Қабылдау күні
Жұмыс күшінің ұтқырлығын арттыру үшін адамдарды ерікті түрде қоныс аудару қағидаларының 68-тармағы жетінші бөлігінің __ тармақшасында көзделген негіздер бойынша экономикалық мобильділік сертификатын төлеуден бас тартады.
Басшының қолы_______________/( Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))