О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-130 "Об утверждении стандарта организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 ноября 2025 года № 144. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2025 года № 37432
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № ҚР ДСМ-130 "Об утверждении стандарта организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25880) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении стандарта организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан и внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-207/2020 "Об утверждении правил и условий изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки, трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) от донора к реципиенту";
Стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан (далее – Стандарт), утвержденный приложением к указанному приказу, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования за исключением подпунктов 3), 6) пункта 3, подпункта 2) пункта 20, пунктов 56, 58, 81, 94 Стандарта, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Приложение к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының ересек халқына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-130 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 17 қарашадағы № 144 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 қарашада № 37432 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының ересек халқына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-130 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25880 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының ересек халқына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы және "Ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау, донордан реципиентке трансплантаттау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-207/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы";
Көрсетілген бұйрыққа қосымшамен бекітілген Қазақстан Республикасының ересек халқына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолдынысқа енгізілетін Стандарттың 3-тармағының 3), 6) тармақшаларын, 20-тармағының 2) тармақшасын, 56, 58, 81, 94-тармақтарын қоспағанда, алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі

от 17 ноября 2025 года № 144
Приложение к приказу
исполняющего обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года
№ ҚР ДСМ-130
Стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению в Республике Казахстан.
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий стандарт организации оказания гематологической помощи взрослому населению Республики Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии c подпунктом 32) статьи 7 и статьей 138 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает требования и правила к процессам организации оказания гематологической помощи пациентам, достигшим восемнадцати лет с заболеваниями крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей (далее – заболевания крови) в медицинских организациях вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.
2. Основные термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) амбулаторные условия – условия оказания медицинской помощи, не предусматривающих круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, в том числе в приемных отделениях круглосуточных стационаров;
2) гематология – раздел медицины, занимающийся изучением болезней крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей;
3) уровни гематологической помощи - разделение медицинских организаций на соответствующие уровни оказания гематологической помощи пациентам с заболеваниями крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной и кроветворной ткани в зависимости от сложности оказываемой медицинской технологии, а также распределение их по категориям сложности;
4) гемопоэтические стволовые клетки – кроветворные клетки костного мозга человека, обладающие полипотентностью и находящиеся в процессе жизни в костном мозге, периферической крови и пуповинной крови;
5) аллогенная родственная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток (костного мозга) – пересадка донорских иммунологически совместимых гемопоэтических стволовых клеток (периферической крови, пуповинной крови, костного мозга) от родственного донора;
6) аллогенная неродственная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток (костного мозга) – пересадка донорских иммунологически совместимых гемопоэтических стволовых клеток (периферической крови, пуповинной крови, костного мозга) от неродственного донора;
7) аутологичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток (костного мозга) – пересадка собственных гемопоэтических стволовых клеток (периферической крови, пуповинной крови, костного мозга);

2025 жылғы 17 қарашадағы № 144
Бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-130 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының ересек халқына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының ересек халқына гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 32) тармақшасына және 138-бабына сәйкес әзірленді және он сегіз жасқа толған пациенттерге қан және қан өндіру ағзаларының ауруларымен, соның ішінде лимфоидтық, қан өндіру және оларға туыстас тіндердің қатерлі ісіктері (бұдан әрі – қан аурулары) медициналық ұйымдарда меншік нысанына және ведомстволық тиесілігіне қарамастан гематологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру процестеріне қойылатын талаптар мен қағидаларды белгілейді.
2. Осы Стандартта пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) амбулаториялық жағдайлар – тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу көзделмейтін, оның ішінде тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардың қабылдау бөлімшелерінде көрсетілетін медициналық көмектің шарттары;
2) гематология – лимфоидтық, қан өндіру және оларға туыстас тіндердің қатерлі ісіктерін қоса алғанда, қан мен қан өндіру ағзаларының ауруларын зерттеумен айналысатын медицина саласы;
3) гематологиялық көмектің деңгейлері – медициналық ұйымдарды көрсетілетін медициналық технологиялардың күрделілігіне байланысты және күрделілік санаттарына бөле отырып, қан мен қан өндіру ағзаларының аурулары, оның ішінде лимфоидтық және қан өндіру тіндердің қатерлі жаңа өспелері бар пациенттерге гематологиялық көмек көрсету деңгейлеріне бөлу;
4) гемопоэздік дің жасушалары – адамның өмір сүру процесінде сүйек кемігінде, перифериялық қанда және кіндік қанында болатын және полипотенттілігі бар, сүйек кемігінің қан өндіру жасушалары;
5) гемопоэздік дің жасушаларын (сүйек кемігін) аллогендік туыстық трансплантаттау – донордың иммунологиялық үйлесімді гемопоэздік дің жасушаларын (перифериялық қанды, кіндік қанды, сүйек кемігін) туыстық донордан ауыстырып салу;
6) гемопоэздік дің жасушаларын (сүйек кемігін) аллогендік туыстық емес трансплантаттау – донордың иммунологиялық үйлесімді гемопоэздік дің жасушаларын (перифериялық қанды, кіндік қанды, сүйек кемігін) туыстық емес донордан ауыстырып салу;
7) гемопоэздік дің жасушаларын (сүйек кемігін) аутологиялық трансплантаттау – өзіндік гемопоэздік дің жасушаларын (перифериялық қанды, кіндік қанды, сүйек кемігін) ауыстырып салу;

8) гаплоидентичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток (костного мозга) – пересадка донорских иммунологически частично совместимых гемопоэтических стволовых клеток (периферической крови, пуповинной крови, костного мозга) от родственного донора;
9) трансплантация гемопоэтических стволовых клеток – пересадка донорских или собственных гемопоэтических стволовых клеток (периферической крови, пуповинной крови, костного мозга);
10) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее -уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
11) организация здравоохранения – юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения;
12) лекарственный формуляр организации здравоохранения – перечень лекарственных средств для оказания медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования (далее - ОСМС), сформированный на основе Казахстанского национального лекарственного формуляра и утвержденный руководителем организации здравоохранения в порядке, определяемом уполномоченным органом;
13) диагностика – комплекс медицинских услуг, направленных на установление факта наличия или отсутствия заболевания;
14) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья пациента, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
15) высокотехнологичная медицинская услуга – услуга, оказываемая профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения;
16) биологический материал доклинических (неклинических) и клинических исследований – образцы биологических жидкостей, тканей, секретов и продуктов жизнедеятельности человека и животных, биопсийный материал, гистологические срезы, мазки, соскобы, смывы, полученные при проведении доклинических (неклинических) и клинических исследований и предназначенные для лабораторных исследований;
17) клинический протокол (далее – КП) – научно доказанные рекомендации по профилактике, диагностике, лечению, медицинской реабилитации и паллиативной медицинской помощи при определенном заболевании или состоянии пациента;

8) гемопоэздік дің жасушаларды (сүйек кемігін) гаплоиденттік трансплантаттау – донордың иммунологиялық ішінара үйлесімді гемопоэздік дің жасушаларын (перифериялық қанды, кіндік қанды, сүйек кемігін) туыстық донордан ауыстырып салу;
9) гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттау – донорлық немесе өзіндік гемопоэздік дің жасушаларын (перифериялық қанды, кіндік қанды, сүйек кемігін) ауыстырып салу;
10) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
11) денсаулық сақтау ұйымы – денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
12) денсаулық сақтау ұйымының дәрілік формуляры – Қазақстандық ұлттық дәрілік формуляр негізінде қалыптастырылған және денсаулық сақтау ұйымының басшысы уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бекіткен, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттардың тізбесі;
13) диагностика – аурудың болу немесе болмау фактісін анықтауға бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
14) динамикалық байқау - пациенттің денсаулық жағдайын жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
15) жоғары технологиялық медициналық қызмет – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурсты қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызмет;
16) клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулердің биологиялық материалы – клиникаға дейінгі (клиникалық емес) және клиникалық зерттеулер жүргізу кезінде алынған және зертханалық зерттеулерге арналған, адам мен жануарлардың биологиялық сұйықтықтарының, тіндерінің, секреттері мен тіршілік әрекеті өнімдерінің үлгілері, биопсиялық материал, гистологиялық кесінділер, жағындылар, қырындылар, шайындылар;
17) клиникалық хаттама (бұдан әрі – КХ) – пациенттің белгілі бір ауруы немесе жай-күйі кезіндегі профилактика, диагностика, емдеу, медициналық оңалту және паллиативтік медициналық көмек бойынша ғылыми дәлелденген ұсынымдар;

18) вторичные цитопении – это снижение уровня клеток крови (эритроцитов, лейкоцитов или тромбоцитов), возникающее как следствие других заболеваний или внешних факторов и не является самостоятельной патологией кроветворной системы;
19) дистанционные медицинские услуги - предоставление медицинских услуг в целях диагностики, лечения, медицинской реабилитации и профилактики заболеваний и травм, проведения исследований и оценок посредством цифровых технологий, обеспечивающее дистанционное взаимодействие медицинских работников между собой, с физическими лицами и (или) их законными представителями, идентификацию указанных лиц, а также документирование совершаемых ими действий;
20) центр компетенции – совокупность структур медицинских организаций и (или) самостоятельных медицинских организаций, объединенных с целью организации единого подхода к организации специализированной медицинской помощи, методологической и консультативной помощи специалистам других профилей, планирования объемов и процессов медицинских услуг;
21) специализированная медицинская помощь – медицинская помощь, которая оказывается профильными специалистами при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения, медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств дистанционных медицинских услуг;
22) медицинский работник – физическое лицо, имеющее профессиональное медицинское образование и осуществляющее медицинскую деятельность;
23) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
24) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
25) первичная медико-санитарная помощь (далее – ПМСП) – место первого доступа к медицинской помощи, ориентированной на нужды населения, включающей профилактику, диагностику, лечение заболеваний и состояний, оказываемых на уровне человека, семьи и общества, в том числе диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями; профилактические осмотры целевых групп населения (детей, взрослых); раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска; иммунизацию; формирование и пропаганду здорового образа жизни; мероприятия по охране репродуктивного здоровья; наблюдение за беременными и за родильницами в послеродовом периоде; санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;

18) қайталама цитопения – бұл қан жасушаларының (эритроциттер, лейкоциттер немесе тромбоциттер) деңгейінің төмендеуі, ол басқа аурулар немесе сыртқы факторлардың салдарынан пайда болады және жеке қан өндіру жүйесінің патологиясы болып табылмайды;
19) қашықтықтан медициналық қызметтер – аурулар мен жарақаттардың диагностикасы, оларды емдеу, медициналық оңалту және олардың профилактикасы, медицина қызметкерлерінің өзара, жеке тұлғалармен және (немесе) олардың заңды өкілдерімен қашықтықтан өзара іс-қимыл жасауын, көрсетілген адамдарды сәйкестендіруді, сондай-ақ олар жасайтын әрекеттерді құжаттауды қамтамасыз ететін цифрлық технологиялар арқылы зерттеулер мен бағалауды жүргізу мақсатында медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну;
20) құзырет орталығы – мамандандырылған медициналық көмекті ұйымдастырудың бірыңғай тәсілін қамтамасыз ету, басқа бейіндегі мамандарға әдіснамалық және консультациялық көмек өрсету, медициналық қызметтердің көлемдері мен процестерін жоспарлау мақсатында медициналық ұйымдардың құрылымдарының және (немесе) дербес медициналық ұйымдардың жиынтығы;
21) мамандандырылған медициналық көмек – арнайы диагностикалық, емдік, медициналық оңалту әдістерін қажет ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтерді пайдалана отырып көрсетілетін медициналық көмек;
22) медицина қызметкері – кәсіптік медициналық білімі бар және медициналық қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
23) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
24) медициналық қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
25) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) –адам, отбасы және қоғам деңгейінде көрсетілетін, аурулар мен жай-күйлердің профилактикасын, диагностикасын, оларды емдеуді, оның анағұрлым кең таралған аурулардың диагностикасын, оларды емдеуді және басқаруды; халықтың нысаналы топтарын (балаларды, ересектерді) профилактикалық қарап-тексеруді; аурулар тәуекеленің мінез-құлықтық факторларын ерте анықтау мен олардың мониторингін және анықталған тәуекел факторларын төмендету дағдыларына оқытуды;иммундауды; саламатты өмір салтын қалыптастыру мен насихаттауды; репродуктивтік денсаулықты сақтау жөніндегі іс-шараларды; жүкті әйелдерді және босанған әйелдерді босанғаннан кейінгі кезеңде байқауды; инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды қамтитын, халықтың мұқтажына бағдарланған медициналық көмекке алғашқы қол жеткізу орны;

26) медицинская организация – организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
27) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) -комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов фонда социального медицинского страхования;
28) региональный координатор - ответственное лицо, назначенное для организации, координации и мониторинга гематологической помощи на региональном уровне;
29) пациент – физическое лицо, являющееся (являвшееся) потребителем медицинских услуг независимо от наличия или отсутствия у него заболевания или состояния, требующего оказания медицинской помощи;
30) профилактика – комплекс медицинских и немедицинских мероприятий, направленных на предупреждение возникновения заболеваний, прогрессирования на ранних стадиях болезней и контролирование уже развившихся осложнений, повреждений органов и тканей;
31) стационарозамещающие условия – условия оказания медицинской помощи, не требующие круглосуточного медицинского наблюдения и лечения, и предусматривающие медицинское наблюдение и лечение в дневное время с предоставлением койко-места;
32) стационарные условия – условия оказания медицинской помощи, предусматривающие круглосуточное медицинское наблюдение, лечение, уход, а также предоставление койко-места с питанием, в том числе при случаях терапии и хирургии "одного дня", предусматривающих круглосуточное наблюдение в течение первых суток после начала лечения;
33) костный мозг – ткань, осуществляющая кроветворение, расположенная во внутренней части костей и включающая гемопоэтические стволовые клетки, строму и другие компоненты микроокружения;
34) регистр доноров костного мозга (далее – Регистр) – перечень лиц, согласных на безвозмездное донорство гемопоэтических стволовых клеток и типированных по системе – НLА;
35) комплекс чистых помещений – специально спроектированное, построенное, используемое и укомплектованное специальными инженерными системами и оборудованием помещение или их совокупность с приточно-вытяжной вентиляции с использованием специализированных воздушных фильтров (в зависимости от вида помещения) и обеспечением ламинарных потоков воздуха с разностью давления в разных комнатах с наличием специализированных антибактериальных покрытий стеновых поверхностей, пола и потолка, встроенными системами автоматизированного контроля давления воздуха, шлюзовыми герметичными дверями;
36) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств;

26) медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
27) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) -медициналық қызметтер тұтынушыларына әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры активтері есебінен медициналық көмек көрсетуді қамтамасыз ететін құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені;
28) өңірлік үйлестіруші – өңірлік деңгейде гематологиялық көмекті ұйымдастыру, үйлестіру және мониторинг жүргізу үшін тағайындалған жауапты тұлға;
29) пациент – медициналық көмек көрсетуді қажет ететін ауруының немесе жай-күйінің болуына немесе болмауына қарамастан, медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын (болып табылған) жеке тұлға;
30) профилактика – аурулардың пайда болуының, аурулардың ерте сатыларда өршуінің алдын алуға және өршіп кеткен асқынуларды, ағзалар мен тіндердің зақымдануын бақылауға бағытталған медициналық және медициналық емес іс-шаралар кешені;
31) стационарды алмастыратын жағдайлар – тәулік бойы медициналық байқау мен емдеу қажет етілмейтін және төсек-орын беріле отырып, күндізгі уақытта медициналық байқау мен емдеу көзделетін медициналық көмек жағдайлары;
32) стационарлық жағдайлар – тәулік бойы медициналық байқау, емдеу, күтім, сондай-ақ тамақпен бірге төсек-орын беру көзделетін стационарлық жағдайларда, оның ішінде емдеу басталғаннан кейін алғашқы тәуліктер ішінде тәулік бойы байқау көзделетін "бір күннің" терапиясы және хирургиясы жағдайларында медициналық қызметтер көрсету шарттары;
33) сүйек кемігі – қан өндіруді жүзеге асыратын, сүйектердің ішкі бөлігінде орналасқан және гемопоэздік дің жасушаларын, строманы және микроқоршаудың басқа да компоненттерін қамтитын тін;
34) сүйек кемігі донорларының тіркелімі (бұдан әрі – Тіркелім) – гемопоэдік дің жасушаларын өтеусіз донорлыққа келісім берген және HLA жүйесі бойынша типтелген адамдардың тізбесі;
35) таза үй-жайлар кешені – арнайы жобаланған, салынған, пайдаланылатын және арнайы инженерлік жүйелермен және жабдықтармен жарақталған, жабдықталған үй-жай немесе олардың жиынтығы, онда арнайы ауа сүзгілерін пайдалана отырып (үй-жайдың түріне қарай), желдетудің сорып-беретін жүйесі, әртүрлі бөлмелерде қысым айырмасын қамтамасыз ететін ламинарлық ауа ағындары, қабырғалардың, еденнің және төбенің мамандандырылған бактерияға қарсы қаптамалары, ауаның қысымын автоматтандырылған бақылау жүйелері, шлюздік герметикалық есіктер қарастырылған.
36) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – бюджет қаражаты есебінен көрсетілетін медициналық көмектің көлемі;

37) трансплантация – пересадка органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) на другое место в организме или в другой организм;
38) химиотерапия – метод лечения с использованием цитостатических лекарственных средств и их антидотов, а также иммуносупрессивных, гормональных, биологических, колониестимулирующих лекарственных средств, включенных в единую программу лечения с целью уменьшения пролиферации клеток организма человека, включая опухолевые клетки, или необратимо их повреждающих;
3. Медицинская помощь пациентам с заболеваниями крови в организациях здравоохранения включает:
1) оказание специализированной, в том числе высокотехнологичной, медицинской помощи в соответствии с КП, утвержденными в установленном порядке, с учетом уровней гематологической помощи, установленных настоящим Стандартом;
2) оказание медико-социальной помощи пациентам c заболеваниями крови, в соответствии с КП, а в случае их отсутствия, в соответствии с наилучшими медицинскими практиками в области гематологии с наличием доказательных критериев;
3) осуществление мероприятий, входящих в комплекс, мер по заготовке, хранению, транспортировке гемопоэтических стволовых клеток, лимфоцитов, мезенхимальных стволовых клеток, компонентов для клеточной терапии совместно с медицинскими организациями и (или) специалистами, осуществляющими деятельность в сфере службы крови и организациями, осуществляющими деятельность в области клеточных технологий согласно требованиям настоящего Стандарта;
4) осуществление мероприятий, входящих в комплекс, мер по поиску и активации донора гемопоэтических стволовых клеток, лимфоцитов, мезенхимальных стволовых клеток, включая медицинской обследование донора согласно требованиям настоящего Стандарта;
5) осуществление мероприятий по заготовке, хранению и транспортировке биологических образцов с целью диагностических исследований согласно требованиям настоящего Стандарта;
6) осуществление комплекса диагностических, лечебных мероприятий при трансплантации гемопоэтических стволовых клеток, мезенхимальных стволовых клеток, лимфоцитов, а также применение клеточных технологий при болезнях крови, а также при заболеваниях иных органов и систем, при которых трансплантация гемопоэтических стволовых клеток является медицинской технологией;
7) осуществление мероприятий, входящих в комплекс, мер по переливанию крови и ее компонентов, совместно с медицинскими организациями и (или) специалистами, осуществляющими деятельность в сфере службы крови;
8) ведение регистра доноров костного мозга.

37) трансплантаттау – ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) организмнің басқа жеріне немесе басқа организмге ауыстырып салу;
38) химиотерапия – цитостатикалық дәрілік заттарды және олардың антидоттарын, сондай-ақ иммунды супрессивтік, гормоналдық, биологиялық, колониялық өсуін ынталандыратын дәрілік заттарды қолдана отырып, адамның, соның ішінде ісік жасушаларының пролиферациясын азайтуға немесе оларды қайтымсыз зақымдауға бағытталған бірыңғай бағдарлама шеңберінде жүргізілетін емдеу әдісі;
3. Қан аурулары бар пациенттерге денсаулық сақтау ұйымдарында медициналық көмек көрсету мыналарды қамтиды:
1) осы Стандартпен белгіленген гематологиялық көмектің деңгейлерін ескере отырып, белгіленген тәртіппен бекітілген КХ сәйкес, мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету;
2) КХ сәйкес, олар болмаған жағдайда гематология саласындағы дәлелді өлшемшарттары бар үздік медициналық практикаларға сәйкес қан аурулары бар пациенттерге әлеуметтік-медициналық көмек көрсету;
3) осы Стандарттың талаптарына сәйкес гемопоэздік дің жасушаларды, лимфоциттерді, мезенхималық дің жасушаларын, жасушалық терапияға арналған компоненттерді дайындау, сақтау, тасымалдау жөніндегі шаралар кешеніне кіретін іс-шараларды медициналық ұйымдарымен және (немесе) қан қызметі саласында, жасушалық технологиялар саласында қызметін жүзеге асыратын мамандармен және ұйымдармен бірлесіп жүзеге асыру;
4) осы Стандарттың талаптарына сәйкес донорды медициналық зерттеп-қарауды қоса алғанда, гемопоэздік дің жасушалар, лимфоциттер, мезенхималық дің жасушалар донорын іздеу және белсендіру жөніндегі шаралар кешеніне кіретін іс-шараларды жүзеге асыру;
5) осы Стандарттың талаптарына сәйкес диагностикалық зерттеулерді жүргізу мақсатында биологиялық үлгілерді дайындау, сақтау және тасымалдау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру;
6) гемопоэздік дің жасушалар, мезенхималық дің жасушалар, лимфоциттерді трансплантаттау кезінде диагностикалық, емдеу іс-шараларының кешенін, сондай-ақ қан аурулары кезінде және гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттау медициналық технология болып табылатын өзге ағзалар мен жүйелердің аурулары кезінде жасушалық технологияларды қолдануды жүзеге асыру;
7) қан мен оның компоненттерін құю жөніндегі шаралар кешеніне кіретін іс-шараларды қан қызметі саласында қызметін жүзеге асыратын медициналық ұйымдармен және (немесе) мамандармен бірлесіп жүзеге асыру;
8) сүйек кемігі донорларының тіркелімін жүргізу.

4. Медицинская помощь пациентам с заболеваниями крови в организациях здравоохранения осуществляется:
1) в рамках ГОБМП в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № 672 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан";
2) в системе ОСМС в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 июня 2019 года № 421 "Об утверждении перечня медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования";
3) на платной основе за счет собственных средств граждан, средств добровольного медицинского страхования, средств работодателей и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан согласно статье 202 Кодекса.
5. Оснащение медицинскими изделиями медицинских организаций, оказывающих гематологическую помощь населению Республики Казахстан в рамках ГОБМП и в системе ОСМС, осуществляется в соответствии с приложением 1 к настоящему Стандарту.
6. Лекарственное обеспечение пациентов с заболеваниями крови с целью лечения заболеваний крови и кроветворных органов осуществляется в соответствии с КП, а в случае их отсутствия, в соответствии с наилучшими доказанными международными практиками согласно лекарственному формуляру.
7. Обеспечение лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения пациентов с заболеваниями крови осуществляется:
1) за счет средств ГОБМП и (или) ОСМС согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-291/2020 "Об утверждении правил оплаты услуг субъектов здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативно-правовых актов под № 21831) (далее – приказ № ҚР ДСМ-291/2020), включая лекарственные средства в соответствии с перечнем, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ-75 "Об утверждении Перечня лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885) (далее – приказ № ҚР ДСМ-75) и согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 августа 2021 года № ҚР ДСМ-89 "Об утверждении правил обеспечения лекарственными средствами и медицинскими изделиями в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, а также правил и методики формирования потребности в лекарственных средствах и медицинских изделиях в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, дополнительного объема медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, за счет бюджетных средств и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24069) (далее приказ № ҚР ДСМ-89). Региональные координаторы помощи пациентам с заболеваниями крови обеспечивают анализ и составление заявок на лекарственные препараты и медицинские изделия для амбулаторного уровня, с последующим направлением на согласование республиканским координаторам;

4. Денсаулық сақтау ұйымдарында қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету:
1) ТМККК шеңберінде "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 16 қазандағы № 672 қаулысына сәйкес;
2) МӘМС жүйесінде "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмектің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 20 маусымдағы № 421 қаулысына сәйкес;
3) ақылы негізде Кодекстің 202-бабына сәйкес азаматтардың өз қаражаты, ерікті медициналық сақтандыру қаражаты, жұмыс берушілердің қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
5. ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде Қазақстан Республикасының халықына гематологиялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарын медициналық бұйымдармен жарақтандыру осы Стандартқа 1-қосымша сәйкес жүзеге асырылады.
6. Қан және қан өндіру ағзаларының ауруларын емдеу мақсатында қан аурулары бар пациенттерді дәрілік қамтамасыз ету КХ сәйкес, ал олар болмаған жағдайда, дәлелді халықаралық үздік практикаларға және дәрілік формулярға сәйкес жүзеге асырылады.
7. Қан аурулары бар пациенттерді дәрілік заттармен және медициналық мақсаттағы бұйымдармен қамтамасыз ету:
1) МӘМС және (немесе) ТМККК қаражаты есебінен сәйкес "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 21831 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-291/2020 бұйрығы) сәйкес дәрілік заттарды қоса алғанда, "Қазақстан Республикасының белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікті амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ-75 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 23885 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-75 бұйрығы) бекітілген тізбеге сәйкес және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз ету қағидаларын, сондай-ақ Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі, қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға бюджет қаражаты есебінен медициналық көмектің қосымша көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарға қажеттілікті қалыптастыру қағидалары мен әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 20 тамыздағы № ҚР ДСМ-89 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеудің тізілімінде № 24069 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-89 бұйрығы) сәйкес жүзеге асырылады. Өңірлік үйлестірушілер қан аурулары бар пациенттерге кейіннен республикалық үйлестірушілерге келісуге жіберіле отырып, амбулаториялық деңгейдегі дәрілік препараттар мен медициналық бұйымдарға өтінімдерді талдау мен қалыптастыруды қамтамасыз етеді.

2) за счет благотворительной и спонсорской помощи и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан в случаях, если обеспечение лекарственными средствами и изделиями медицинского назначения невозможно осуществить в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
3) на платной основе в соответствии со статьей 202 Кодекса;
4) в рамках клинических исследований в соответствии с действующим законодательством в области клинических исследований.
8. Организации здравоохранения, оказывающие медицинскую помощь пациентам с заболеваниями крови, обеспечивают соблюдение противоэпидемического режима работы на основании действующих нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
9. Медицинская деятельность по оказанию медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови осуществляется субъектами здравоохранения независимо от форм собственности при наличии государственной лицензии на указанный вид деятельности, полученной в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", включая лицензии по подвидам:
"Гематология" для медицинской помощи в амбулаторных условиях, стационарных и стационарозамещающих условиях соответственно условиям организации;
"Трансфузиология" для медицинских организаций в стационарозамещающих и стационарных условиях;
"Фармацевтическая деятельность" для медицинских организаций, выполняющих лекарственное лечение и (или) использование изделий медицинского назначения;
"Деятельность, связанная с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров" для медицинских организаций, использующих наркотические средства в лечении гематологических пациентов;
"Экспертиза временной нетрудоспособности" для медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в стационарных, стационарозамещающих условиях и для организаций, в составе которых имеются центры компетенций.
10. Для медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови используется МКБ-10 с включением в себя рубрик МКБ-10 согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
11. Гематологическая служба включает в себя совокупность организаций здравоохранения, оказывающих медицинские услуги пациентам с болезнями крови и кроветворных органов, включая злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей (далее – болезни и/или заболевания крови) на всех уровнях регионализации в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях, а также лабораторий, медицинских организаций лучевой диагностики, организаций здравоохранения, выполняющих деятельность в области трансфузиологии, организаций, выполняющих деятельность в области биотехнологий, клинических баз организаций послевузовского образования, профессиональных гематологических ассоциаций.

2) қайырымдылық және демеушілік көмек есебінен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен, егер дәрілік заттармен және медициналық бұйымдармен қамтамасыз етуді ТМККК және (немесе) МӘМС жүйесінде жүзеге асыру мүмкін болмаған жағдайда;
3) Қазақстан Республикасы Кодексінің 202-бабына сәйкес ақылы негізде;
4) клиникалық зерттеулер саласындағы қолданыстағы заңнамаға сәйкес клиникалық зерттеулер шеңберінде жүзеге асырылады.
8. Қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілердің негізінде эпидемияға қарсы режимді сақтауды қамтамасыз етеді.
9. Қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету жөніндегі медициналық қызмет денсаулық сақтау субъектілерімен меншік нысанына қарамастан, "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен алынған мемлекеттік лицензия болған жағдайда жүзеге асырылады, мынадай кіші түрлері бойынша лицензияларды қоса алғанда:
"Гематология" – ұйымдардың шарттарына сәйкес амбулаториялық жағдайларда, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін;
"Трансфузиология" – стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайлардағы медициналық ұйымдар үшін;
"Фармацевтикалық қызмет" – дәрілік ем жүргізетін және (немесе) медициналық бұйымдарды пайдаланатын медициналық ұйымдар үшін;
"Есірткі құралдарының, психотроптық заттардың және прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет" – гематологиялық пациенттерді емдеуде есірткі құралдарын пайдаланатын медициналық ұйымдар үшін;
"Уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасы" – стационарлық, стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін және құзыреттер орталықтары бар ұйымдар үшін.
10. Қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету үшін ХАЖ-10, ХАЖ-10 рубрикасы қосылған осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес қолданылады.
11. Гематологиялық қызметке қан және қан өндіру ағзаларының аурулары бар, оның ішінде лимфоидты, қан өндіретін және оларға туыстас тіндердің қатерлі ісіктері (бұдан әрі – аурулар және/немесе қан аурулары) бар пациенттерге амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда өңірлендірудің барлық деңгейінде медициналық қызмет көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының, сондай-ақ зертханалардың, сәулелік диагностика медициналық ұйымдарының, трансфузиология саласында қызмет атқаратын ұйымдардың, биотехнология саласында қызмет атқаратын ұйымдардың, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының клиникалық базаларының, кәсіби гематологиялық қауымдастықтардың жиынтығы кіреді.

12. К общим принципам деятельности медицинской организации, оказывающей гематологическую помощь, относятся:
1) направленность на раннее выявление заболеваний крови и кроветворных органов, используя все необходимые диагностические мероприятия в соответствии с КП;
2) направленность на лечение гематологических пациентов, соблюдая дозы и режимы специализированного лечения в соответствии с КП;
3) направленность на соблюдение режимов и сроков программного лечения в соответствии с КП, в том числе с использованием уменьшения набора неспецифических исследований для направления на госпитализацию пациента;
4) направленность на соблюдение комплексного ведения пациента, включая мониторинг ответов и динамичное наблюдение, паллиативную помощь;
5) предоставление ранней маршрутизации пациента в медицинские организации с наличием необходимой ресурсной обеспеченности при наличии недостаточных ресурсов в медицинской организации, где наблюдается пациент.
Глава 2. Структура организаций, оказывающих гематологическую помощь взрослым пациентам с заболеваниями крови
13. Структура организаций, оказывающих гематологическую помощь взрослым пациентам с заболеваниями крови, включает:
1) организации ПМСП на районном, городском и областном уровнях;
2) специализированные кабинеты гематолога (далее – кабинет гематолога) в поликлиниках районного, городского, областного уровней, в консультативно-диагностическом отделении многопрофильных больниц, гематологических центров, консультативно-диагностических центров, в научных организациях, а также в виде самостоятельных организаций;
3) гематологические отделения или койки в структуре многопрофильных больниц, гематологических центров на городском, областном уровнях и уровнях городов республиканского значения, в составе научных организаций, а также в виде самостоятельных организаций;
4) койки или отделения дневного стационара в структуре многопрофильных больниц, гематологических центров на городском, областном уровнях, городов республиканского значения, в составе научных организаций, а также в виде самостоятельных организаций.
14. Медицинские организации, оказывающие специализированную гематологическую помощь, делятся на четыре уровня гематологической помощи.
1) Первый уровень гематологической помощи включает:
кабинеты гематологов, оказывающие медицинскую помощь в виде консультационных услуг врачей гематологов в амбулаторных условиях без проведения специальных методов диагностики и лечения;
терапевтические или онкологические койки, или отделения, а также гематологические койки в составе терапевтических отделений, оказывающие специализированную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях врачами гематологами без проведения специальных методов диагностики и лечения;

12. Гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымның қызметінің жалпы қағидаттарына мыналар жатады:
1) КХ сәйкес барлық қажетті диагностикалық шараларды пайдалана отырып, қан және қан өндіру ағзаларының ауруларын ерте анықтауға бағытталуы;
2) КХ сәйкес мамандандырылған емнің дозалары мен режимдерін сақтай отырып, гематологиялық пациенттерді емдеуге бағытталуы;
3) КХ сәйкес, оның ішінде пациентті емдеуге жатқызуға жіберуге арналған спецификалық емес зерттеулер көлемін азайту арқылы бағдарламалық емдеу режимдері мен мерзімдерін сақтауға бағытталуы;
4) жауап мониторингі және динамикалық байқау, паллиативтік көмекті қоса алғанда, пациентті кешенді қадағалап жүргізуді сақтауға бағытталуы;
5) ресурстары жеткіліксіз медициналық ұйымдарда бақыланатын пациентті қажетті ресурстық қамтамасыз етілуі бар медициналық ұйымдарға ерте бағыттау (маршрутизация) мүмкіндігін қамтамасыз ету.
2-тарау. Қан аурулары бар ересек пациенттерге гематологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы
13. Қан аурулары бар ересек пациенттерге гематологиялық көмек көрсететін ұйымдардың құрылымы мыналарды қамтиды:
1) аудандық, қалалық және облыстық деңгейдегі МСАК ұйымдары;
2) аудандық, қалалық, облыстық деңгейдегі емханаларда, көп бейінді ауруханалардың консультациялық-диагностикалық бөлімшелерінде, гематологиялық орталықтарда, консультациялық-диагностикалық орталықтарда, ғылыми ұйымдарда, сондай-ақ дербес ұйымдар түрінде ашылған гематолог кабинеттері (бұдан әрі – гематолог кабинеті);
3) көп бейінді ауруханалардың құрылымындағы, қалалық, облыстық деңгейдегі, республикалық маңызы бар қалалардағы, ғылыми ұйымдар құрамындағы, сондай-ақ дербес ұйымдар түріндегі гематологиялық бөлімшелер немесе төсек-орындар;
4) көп бейінді ауруханалардың құрылымындағы, қалалық, облыстық деңгейдегі, республикалық маңызы бар қалалардағы, ғылыми ұйымдар құрамындағы, сондай-ақ дербес ұйымдар түріндегі күндізгі стационар бөлімшелері немесе төсек-орындары.
14. Мамандандырылған гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдар гематологиялық көмектің төрт деңгейіне бөлінеді.
1) Гематологиялық көмектің бірінші деңгейіне мыналар кіреді:
амбулаториялық жағдайларда диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолданбай, гематолог дәрігерлердің консультациялық қызметтері түрінде медициналық көмек көрсететін гематолог кабинеттері;
терапевтік немесе онкологиялық төсек-орындар немесе бөлімшелер, сондай-ақ гематолог дәрігерлердің стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолданбай, мамандандырылған медициналық көмек көрсететін терапевтік бөлімшелер құрамындағы гематологиялық төсек-орындар;

2) Второй уровень гематологической помощи включает:
кабинеты гематологов в составе региональных центров компетенции, оказывающие медицинскую помощь в виде консультационных услуг врачей гематологов в амбулаторных условиях с применением специальных методов диагностики и лечения, а также в виде амбулаторного лечения, включая лекарственную терапию, динамическое наблюдение, паллиативную помощь;
гематологические отделения (центры) в составе региональных центров компетенций оказывающие специализированную медицинскую помощь, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях врачами гематологами с применением специальных методов диагностики и лечения, включая паллиативную помощь.
3) Третий уровень гематологической помощи включает:
кабинеты гематологов в составе центров компетенции, оказывающие медицинскую помощь в виде консультационных услуг врачей гематологов в амбулаторных условиях с применением специальных методов диагностики и лечения, а также в виде амбулаторного лечения, включая лекарственную терапию, динамическое наблюдение, паллиативную помощь;
гематологические отделения (центры) в составе центров компетенций оказывающие специализированную медицинскую помощь, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях врачами гематологами с применением специальных методов диагностики и лечения, включая паллиативную помощь.
4) Четвертый уровень гематологической помощи включает:
кабинеты гематологов в составе республиканских центров компетенции в составе научных организаций, оказывающие медицинскую помощь в виде консультационных услуг врачей гематологов в амбулаторных условиях с применением специальных методов диагностики и лечения, а также в виде амбулаторного лечения, включая лекарственную терапию;
гематологические отделения (центры) в составе республиканских центров компетенции в составе научных организаций, оказывающие специализированную медицинскую помощь, в том числе высокотехнологичную медицинскую помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях врачами гематологами с применением специальных методов диагностики и лечения.
15. Центры компетенций по гематологии создаются на городском, областном, и республиканском уровне в каждом регионе Республике Казахстан согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
16. Описание и требования к медицинским организациям, оказывающим специализированную гематологическую помощь изложены в приложении 4 к настоящему Стандарту.

2) Гематологиялық көмектің екінші деңгейіне мыналар кіреді:
дәрілік терапия, динамикалық байқау, паллиативтік көмекті қоса алғанда, амбулаториялық жағдайларда диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолдана отырып, гематолог дәрігерлердің консультациялық қызметтері түрінде, сондай-ақ амбулаториялық емдеу түрінде медициналық көмек көрсететін өңірлік құзыреттер орталықтарының құрамындағы гематолог кабинеттері;
паллиативтік көмекті қоса алғанда, диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолдана отырып, гематолог дәрігерлердің мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда жоғары технологиялық медициналық көмекті көрсететін өңірлік құзыреттер орталықтарының құрамындағы гематологиялық бөлімшелер (орталықтар);
3) Гематологиялық көмектің үшінші деңгейіне мыналар кіреді:
дәрілік терапия, динамикалық байқау, паллиативтік көмекті қоса алғанда, амбулаториялық жағдайларда диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолдана отырып, гематолог дәрігерлердің консультациялық қызметтері түрінде, сондай-ақ амбулаториялық емдеу түрінде медициналық көмек көрсететін құзыреттер орталықтарының құрамындағы гематолог кабинеттері;
паллиативтік көмекті қоса алғанда, диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолдана отырып, гематолог дәрігерлердің стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін құзыреттер орталықтарының құрамындағы гематологиялық бөлімшелер (орталықтар);
4) Гематологиялық көмектің төртінші деңгейіне мыналар кіреді:
дәрілік терапияны қоса алғанда, амбулаториялық жағдайларда диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолдана отырып, гематолог дәрігерлердің консультациялық қызметтері түрінде, сондай-ақ амбулаториялық емдеу түрінде, медициналық көмек көрсететін ғылыми ұйымдардың құрамындағы республикалық құзыреттер орталықтарының құрамындағы гематолог кабинеттері;
стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда диагностика және емдеудің арнайы әдістерін қолдана отырып, гематолог дәрігерлердің мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсететін ғылыми ұйымдардың құрамындағы республикалық құзыреттер орталықтарының құрамындағы гематологиялық бөлімшелер (орталықтар).
15. Гематология бойынша құзыреттер орталықтары осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әрбір өңірінде қалалық, облыстық және республикалық деңгейде құрылады.
16. Мамамандырылған гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға қойылатын сипаттамалар мен талаптар осы Стандартқа 4-қосымшада жазылған.

17. Уровни медицинских организаций, оказывающих специализированную гематологическую помощь, определяются действующими нормативными правовыми актами в сфере здравоохранения.
Глава 3. Основные направления и задачи деятельности медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь взрослому населению с заболеваниями крови, а также с подозрением на заболевание крови и вторичными осложнениями системы крови на фоне болезней иных органов и систем
18. Основными направлениями медицинских организаций на первом уровне гематологической помощи являются:
1) в амбулаторных условиях ПМСП:
профилактика, первичная диагностика заболеваний крови;
участие в динамическом наблюдении по рекомендациям врача гематолога:
составление индивидуальной программы динамического наблюдения в соответствии с Перечнем хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-109/2020 "Об утверждении перечня хронических заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21262) (далее – приказ № ҚР ДСМ-109/2020) и Правилами организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований, утвержденными приказом Министра здравоохранения от 23 октября 2020 года № ҚР ДСМ-149/2020 "Об утверждении правил организации оказания медицинской помощи лицам с хроническими заболеваниями, периодичности и сроков наблюдения, обязательного минимума и кратности диагностических исследований" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21513) (далее – приказ № ҚР ДСМ-149/2020), а также КП;
организация консультаций и иных медицинских услуг (очных и дистанционных) гематологов и комплекса необходимых лечебно-диагностических мероприятий пациентам с заболеваниями крови в соответствии с КП;
обеспечение амбулаторными лекарственными препаратами в соответствии с перечнем, утвержденным приказом № ҚР ДСМ-75, если в регионе такую задачу не выполняет центр компетенции по гематологии, по заключению врача гематолога;
направление на госпитализацию пациентов с заболеваниями крови в соответствии с КП;
осуществление вакцинации пациентов с заболеваниями крови по рекомендациям врача гематолога;
разработка индивидуальной программы реабилитации пациентов с заболеваниями крови в соответствии с рекомендациями гематолога и КП;
организация паллиативной помощи;

17. Мамамандырылған гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың деңгейлері денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілермен айқындалады.
3-тарау. Қан аурулары бар ересек халыққа, сондай-ақ қан ауруына күдікті және басқа ағзалар мен жүйелерінің аурулары аясында қан жүйесінің қайталама асқынулары бар адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі бағыттары мен міндеттері
18. Бірінші деңгейдегі гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі бағыттары:
1) МСАК амбулаториялық жағдайында:
қан ауруларының профилактикасы, бастапқы диагностика;
гематолог дәрігерінің ұсынымдары бойынша динамикалық байқауға қатысу:
"Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21262 болып тіркелген) (бұдан әрі – № ҚР ДСМ-109/2020 бұйрығы) Динамикалық байқауға жататын созылмалы аурулардың тізбесіне және "Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдерін, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 23 қазандағы № ҚР ДСМ-149/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21513 болып тіркелген) (бұдан әрі - бұйрық № ҚР ДСМ-149/2020) бұйрығымен бекітілген Созылмалы аурулары бар адамдарға медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру, байқаудың мерзімділігі мен мерзімдері, диагностикалық зерттеулердің міндетті минимумы мен еселігі қағидаларына, сондай-ақ КХ сәйкес динамикалық байқаудың жеке бағдарламасын құру;
КХ сәйкес қан аурулары бар пациенттерге гематологтардың (бетпе бет және қашықтан) консультацияларын және басқада қажетті диагностикалық-емдеу іс-шараларын ұйымдастыру;
егер өңірде бұл функцияны гематология бойынша құзыреттер орталығы мұндай міндетті орындамаса, гематологтың қорытындысына сәйкес ҚР ДСМ-75 бұйрығымен бекітілген тізбеге сәйкес амбулаториялық дәрілік препараттармен қамтамасыз ету;
КХ сәйкес қан аурулары бар пациенттерді емдеуге жатқызуға жіберу;
гематолог дәрігерінің ұсынымдары бойынша қан аурулары бар пациенттерді вакцинациялау;
гематологтың ұсынымдары және КХ сәйкес қан аурулары бар пациенттердің жеке оңалту бағдарламасын әзірлеу;
паллиативтік көмекті ұйымдастыру;

формирование необходимых документов для направления на определение степени утраты трудоспособности, в порядке, предусмотренном Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 июня 2023 года № 260 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32922);
проведение экспертизы временной нетрудоспособности пациентам с заболеваниями крови в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21660).
2) в стационарозамещающих условиях:
диагностика и лечение дефицитных анемий и вторичных цитопений в соответствии с КП, а в случае их отсутствия в соответствии с доказанными международными медицинскими практиками.
19. Основными задачами медицинских организаций на первом уровне гематологической помощи являются:
1) в амбулаторных условиях:
профилактика, диагностика и лечение без применения специализированных методов;
консультационные услуги врача гематолога пациентов, находящихся на лечении в стационарных и стационарозамещающих условиях в медицинских организациях других профилей;
2) в стационарозамещающих и стационарных условиях:
оказание симптоматической помощи больным с заболеваниями крови и кроветворных органов (обезболивание, лечение осложнений, переливание крови и ее компонентов);
оказание экстренной помощи в объеме, определяемом курирующим центром компетенции;
организация паллиативной помощи больным с заболеваниями крови в соответствии с клиническими показаниями, в том числе паллиативные курсы химиотерапии в соответствии с рекомендациями курирующего центра компетенции.
20. Основными задачами медицинских организаций на втором и третьем уровне гематологической помощи являются:
1) в амбулаторных условиях:
осуществление консультаций врача гематолога (очных и дистанционных медицинских услуг) и комплекса необходимых лечебно-диагностических мероприятий пациентам с заболеваниями крови, а также их осложнениями и ответов на проведение терапии в соответствии с КП;
направление и выполнение, включая пересмотр гистологических, иммуногистохимических, иммунохимических, генетических исследований и иммунофенотипирования в референс лабораториях, определенных уполномоченным органом, в том числе в международных организациях;
организация и проведение амбулаторного лечения врачами гематологами в соответствии с КП, в том числе в соответствии с перечнем лекарственных средств, утвержденных приказом № ҚР ДСМ – 75;

"Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 29 маусымдағы № 260 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32922 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларында көзделген тәртіппен еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін анықтауға жіберу үшін қажетті құжаттарды қалыптастыру;
"Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ-198/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) бұйрығына сәйкес қан аурулары бар пациенттердің еңбекке уақытша жарамсыздығына сараптама жүргізу.
2) стационарды алмастыратын жағдайда:
КХ сәйкес, ал олар болмаған кезде дәлелденген халықаралық медициналық практикаларға сәйкес тапшылығы бар анемияларды және қайталама цитопенияларды диагностикалау және емдеу.
19. Бірінші деңгейдегі гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) амбулаториялық жағдайда:
мамандандырылған әдістерді қолданбай, профилактика, диагностика және емдеу;
басқа бейінді медициналық ұйымдардағы стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуде жатқан пациенттерге гематолог дәрігердің консультациялық қызметтері.
2) стационарды алмастыратын және стационар жағдайында:
қан және қан өндіру ағзаларының аурулары бар науқастарға симптоматикалық көмек (ауырсынуды басу, асқынуларды емдеу, қан және оның компоненттерін құю);
құзыреттер орталығы айқындаған көлемде шұғыл көмек көрсету;
қан аурулары бар науқастарға клиникалық көрсетілімдер бойынша паллиативтік көмек ұйымдастыру, оның ішінде жетекшілік ететін құзыреттер орталығының ұсынымдарына сәйкес паллиативтік химиотерапия курстарын өткізу.
20. Екінші және үшінші деңгейдегі гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) амбулаториялық жағдайда:
гематолог дәрігердің консультацияларын (бетпе бет және қашықтан) және қан аурулары бар пациенттерге қажетті емдеу-диагностикалық іс-шаралар кешенін, сондай-ақ олардың асқынуларын және КХ сәйкес терапияны жүргізуге жауаптарды жүзеге асыру;
гистологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, генетикалық зерттеулер мен иммунофенотиптеуді қайта қаруды қоса алғанда, уәкілетті орган айқындаған референс-зертханаларға, соның ішінде халықаралық ұйымдарға жолдау және орындау;
КХ және ҚР ДСМ-75 бұйрығымен бекітілген дәрілік заттар тізбесіне сәйкес гематолог дәрігерлердің амбулаториялық емдеуді ұйымдастыру және жүргізу;

организация полного маршрута пациента и его динамического наблюдения врачами гематологами в соответствии с КП, приложением 5 Стандарта и приказами № ҚР ДСМ-109/2020, ҚР ДСМ-149/2020;
мониторинг посттрансплантационных пациентов врачами гематологами в соответствии с КП;
определение показаний к вакцинации пациентов с заболеваниями крови;
составление рекомендаций по сохранению фертильности пациентов с заболеваниями крови совместно с врачами, специализирующимися в области репродуктологии;
составление рекомендаций по реабилитационной помощи пациентов с заболеваниями крови;
организация паллиативной помощи;
-подбор и обследование доноров гемопоэтических стволовых клеток;
2) в стационарозамещающих условиях:
организация и оказание специализированной медицинской помощи врачами гематологами (лечение и диагностика) в соответствии с КП, а в случае их отсутствия в соответствии с наилучшими медицинскими практиками в области гематологии с наличием доказательных критериев;
направление и выполнение, включая пересмотр гистологических, иммуногистохимических, иммунохимических, генетических исследований и иммунофенотипирования в референс лабораториях, определенных уполномоченным органом, в том числе в международных организациях;
назначение таргетной терапии, изменение ее режимов, схем и отбор пациентов на трансплантацию гемопоэтических клеток, а также определение первичной тактики ведения больного со злокачественными новообразованиями крови, включая миелодиспластические синдромы, апластическую анемию, гемолитические анемии, талассемию, иммунную тромбоцитопению, пароксизмальную ночную гемоглобинурию и наследственные дефициты факторов свертывания крови, осуществляется только в рамках согласования со специалистами центров компетенции третьего или четвертого уровней;
диагностика и лечение осложнений со стороны системы крови на фоне иных заболеваний согласно КП диагностики и лечения, если ведущий синдром, ухудшающий состояние пациента связан с нарушением работы костного мозга, кроветворных органов (ведение больного осуществляется совместно со специалистами, в чей профиль входит основная патология);
организация и оказание паллиативной помощи пациентам с заболеваниями крови;
оказание консультативной помощи пациентам с заболеваниями крови для специалистов первого уровня гематологической помощи, а также для специалистов и организаций иных профилей по вопросам медицинской помощи больным с заболеваниями крови и признаками патологии системы крови;
подбор и обследование доноров гемопоэтических стволовых клеток;

КХ, Стандарттың 5-қосымшасына және ҚР ДСМ-109/2020, ҚР ДСМ-149/2020 бұйрықтарына сәйкес гематолог дәрігерлермен пациенттің толық бағдарлануын және оның динамикалық байқауын ұйымдастыру;
КХ сәйкес гематолог дәрігерлердің трансплантаттаудан кейінгі пациенттерді мониторингтеу;
қан аурулары бар пациенттерді вакцинациялауға көрсетілімдерін анықтау;
репродуктология саласында маманданған дәрігерлермен бірлесе отырып қан аурулары бар пациенттердің фертильділігін сақтау бойынша ұсынымдар жасау;
қан аурулары бар пациенттерге оңалту көмегі бойынша ұсынымдар әзірлеу;
паллиативтік көмек ұйымдастыру;
гемопоэздік дің жасушаларының донорларын іріктеу және зерттеп-қарау.
2) стационарды алмастыратын жағдайда:
КХ сәйкес, ал олар болмаған кезде дәлелді өлшемшарттары бар үздік халықаралық практикаға сәйкес гематолог дәрігерлердің мамандандырылған медициналық көмек (емдеу және диагностика) көрсетуді ұйымдастыру;
гистологиялық, иммуногистохимиялық, иммунологиялық, генетикалық зерттеулер мен иммунофенотиптеуді қайта қаруды қоса алғанда, уәкілетті орган айқындаған референс зертханаларға, соның ішінде халықаралық ұйымдарға жолдау және орындау;
таргетті терапия тағайындау, режимдері мен схемаларын өзгерту, пациенттерді гемопоэздік жасушалар трансплантаттауына іріктеу, миелодиспластикалық синдромдар, апластикалық анемия, гемолитикалық анемия, талассемия, иммундық тромбоцитопения, пароксизмалды түнгі гемоглобинурия, қан ұю факторларының тұқым қуалайтын тапшылықтарын қос алағанда,) сондай-ақ қанның қатерлі ісіктері бар науқасты бастапқы жүргізу тактикасын анықтау, тек үшінші немесе төртінші деңгейдегі құзыреттер орталығы мамандарымен келісу арқылы жүзеге асырылады;
егер пациенттің жағдайын нашарлататын жетекші синдром сүйек кемігінің, қан өндіру ағзалары жұмысының бұзылуымен байланысты болса (науқасты қадағалап қарау бейіні негізгі патологияны қамтитын мамандармен бірлесіп жүзеге асырылады), диагностика мен емдеудің КХ сәйкес басқа аурулардың аясында қан жүйесінің асқынуларын диагностикалау және емдеу;
қан аурулары бар пациенттерге паллиативтік көмекті ұйымдастыру және көрсету;
қан аурулары бар пациенттерге гематологиялық көмектің бірінші деңгейіндегі мамандарға, сондай-ақ қан аурулары және қан жүйесі патологиясының белгілері бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша басқа бейінді мамандар мен ұйымдарға консультациялық көмек көрсету;
гемопоэздік дің жасушаларының донорларын іріктеу және зерттеп-қарау.

3) в стационарных условиях:
те же задачи, что и для стационарозамещающих условий;
организация и оказание экстренной медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови в соответствии с КП;
специализированная помощь включает оказание высокотехнологических медицинских услуг при наличии подтверждения соответствия требованиям согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-238/2020 "Об утверждении правил оказания специализированной, в том числе высокотехнологичной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21746) (далее – приказ № ҚР ДСМ-238/2020));
лечение острых лейкозов и депрессий кроветворения в режиме индукции и консолидации химиотерапии в соответствии с КП проводится в строгом соответствии с требованиями приложения 4 и 5 настоящего Стандарта при наличии согласования и заключения со специалистами центров компетенции третьего или четвертого уровней.
лечение острых лейкозов и депрессий кроветворения в режиме индукции и консолидации химиотерапии проводится в соответствии с требованиями приложений 4 и 5 настоящего Стандарта при наличии согласования и заключения со специалистами республиканских центров (четвертый уровень).
21. Порядок выдачи заключения о соответствии требованиям Стандарта для выполнения специализированного лечения острых лейкозов и депрессий кроветворения в режиме индукции и консолидации устанавливается законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения.
22. Основными задачами медицинских организаций на четвертом уровне гематологической помощи являются:
1) в амбулаторных условиях оказывается тот же объем помощи, что и на втором/третьем уровне регионализации гематологической помощи, за исключением динамического наблюдения пациентов;
2) в стационарозамещающих и стационарных условиях оказывается тот же объем помощи, что и на втором/третьем уровне гематологической помощи, а также проведение всех видов химиотерапии, а также всех видов трансплантации гемопоэтических стволовых клеток, мезенхимальных стволовых клеток, инфузии донорских лимфоцитов, проведение клеточных технологий и научных исследований.
23. Объемы диагностики и медицинской помощи в соответствии с задачами выполняются согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
Глава 4. Порядок оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови, а также с подозрением на заболевание крови и вторичными осложнениями системы крови на фоне болезней иных органов
24. Гематологическая помощь организуется:

3) стационар жағдайында:
стационарды алмастыратын жағдайдағы міндеттердің бәрін орындау;
КХ сәйкес қан аурулары бар науқастарға шұғыл медициналық көмекті ұйымдастыру және көрсету;
"Мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 8 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21746 болып тіркелген) (бұдан әрі - №ҚР ДСМ-238/2020) сәйкес мамандандырылған көмек талаптарға сәйкестігі расталған жағдайда жоғары технологиялық медициналық қызметтерді көрсетуді қамтиды;
КХ сәйкес химиотерапияны индукциялау және шоғырландыру режимінде жіті лейкоздар мен қан өндіру тежелулерін емдеу үшінші немесе төртінші деңгейдегі құзыреттер орталығы мамандарымен келісу және осы Стандарттың 4 және 5-қосымшаларының талаптарына сәйкес қатаң жүргізіледі;
химиотерапияны индукциялау және шоғырландыру режимінде жіті лейкоздар мен қан өндіру тежелулерін емдеу осы Стандарттың 4 және 5 қосымшаларының талаптарына сәйкес республикалық орталықтардың (төртінші деңгей) мамандарымен келісу және қорытынды болған жағдайда жүзеге асырылады.
21. Индукциялық және шоғырландыру режимінде жіті лейкоздар мен қан өндіру тежелулерін емдеуді орындау үшін осы Стандарттың талаптарына сәйкестік туралы қорытынды беру тәртібі Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасымен айқындалады.
22. Төртінші деңгейдегі гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың негізгі міндеттері:
1) амбулаториялық жағдайда – пациенттердің динамикалық байқауын қоспағанда, гематологиялық көмекті өңірлендірудің екінші/үшінші деңгейдегі көмек көлемі көрсетіледі;
2) стационарды алмастыратын және стационар жағдайында – екінші/үшінші деңгейдегі көмек көлемі, сондай-ақ барлық түрдегі химиотерапия, гемопоэздік дің жасушалар, мезенхималық дің жасушаларын трансплантаттаудың барлың түрлерін жүргізу, донорлық лимфоциттерді инфузиялау, жасушалық технологиялар мен ғылыми зерттеулерді жүргізу.
23. Міндеттерге сәйкес диагностика мен медициналық көмектің көлемдері осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес орындалады.
4-тарау. Қан аурулары, сондай-ақ қан ауруына күдігі және өзге ағзаларының аурулары аясында қан жүйесінің қайталама асқынулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету тәртібі
24. Гематологиялық көмек:

в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-238/2020;
в амбулаторных условиях согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 апреля 2022 года № ҚР ДСМ-37 "Об утверждении правил оказания специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27833);
в стационарозамещающих условиях согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106 "Об утверждении стандарта оказания медицинской помощи в стационарозамещающих условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32740);
в стационарных условиях согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта организации оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 27218);
с использованием высокотехнологичной медицинской помощи согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 16 октября 2020 года № ҚР ДСМ-134/2020 "Об утверждении правил определения и перечня видов высокотехнологичной медицинской помощи, а также критерии, согласно которым виды высокотехнологичной медицинской помощи переходят в перечень услуг специализированной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21471).
25. Ведение учетной документации при оказании профильным специалистом специализированной медицинской помощи в амбулаторных условиях осуществляется по формам, утвержденным приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – Приказ № ҚР ДСМ-175/2020), в том числе посредством медицинских информационных систем.
26. Маршруты пациентов с заболеваниями в рамках ГОБМП и (или) ОСМС представлены в приложении 5 к настоящему Стандарту.
Параграф 1. Оказание медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови, а также с подозрением на заболевание крови и вторичными осложнениями системы крови на фоне болезней иных органов на уровне ПМСП.
27. В амбулаторных условиях врачи ПМСП для реализации задач настоящего Стандарта используют рекомендации врачей гематологов, полученных на любых уровнях гематологической помощи в системе ГОБМП и (или) ОСМС, или на платной основе в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях, при наличии нескольких заключений приоритет отдается заключению специалистов четвертого уровня.

№ ҚР ДСМ-238/2020 бұйрығына сәйкес;
амбулаториялық жағдайларда "Амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 27 сәуірдегі № ҚР ДСМ-37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27833 болып тіркелген) сәйкес;
стационарды алмастыратын жағдайларда "Қазақстан Республикасында стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32740 болып тіркелген) сәйкес;
стационарлық жағдайларда "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес;
жоғары технологиялық медициналық көмекті пайдалануымен "Жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерін айқындау тәртібін және олардың тізбесін, сондай-ақ жоғары технологиялық медициналық көмек түрлерінің мамандандырылған медициналық көмектің көрсетілетін қызметтері тізбесіне өту өлшемшарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 16 қазандағы № ҚР ДСМ-134/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21471 болып тіркелген) сәйкес ұйымдастырылады.
25. Амбулаториялық жағдайларда бейінді мамандармен мамандандырылған медициналық көмек көрсеткен кезде есепке алу құжаттамасын жүргізу "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген нысандар бойынша, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйелер арқылы жүзеге асырылады.
26. Қан аурулары бар пациенттердің бағдары ТМККК және (немесе) МӘМС шеңберінде осы Стандартқа 5-қосымшада көрсетілген.
1-параграф. Қан аурулары, сондай-ақ қан ауруына күдікті және өзге ағзалар мен жүйелер аурулары аясында қан жүйесінің қайталама асқынулары бар пациенттерге МСАК деңгейінде медициналық көмек көрсету
27. Амбулаториялық жағдайларда МСАК дәрігерлері осы Стандарттың міндеттерін іске асыру үшін ТМККК және (немесе) МӘМС жүйесіндегі гематологиялық көмектің кез келген деңгейінде немесе ақылы негізде амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда алынған гематолог дәрігерлерінің ұсынымдарын пайдаланады. Бірнеше қорытынды болған жағдайда басымдық төртінші деңгей мамандарының қорытындысына беріледі.

28. При подозрении у пациента заболевания крови, специалисты ПМСП, с целью первичной диагностики в срок не более трех рабочих дней организуют проведение обязательных исследований при наличии клинических признаков и изменений лабораторных исследований, согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
29. Если по результатам проведенной первичной диагностики на основании клинических, лабораторных и (или) инструментальных методов исследований у пациента выявлено подозрение на заболевание крови, пациент направляется на консультацию врача-гематолога в своей организации, в случае отсутствия врача гематолога врачи ПМСП обеспечивают консультации путем привлечения соисполнителей, включенных в базу данных, в соответствии с Правилами закупа услуг у субъектов здравоохранения по оказанию медицинской помощи в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 8 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-242/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21744) (далее – соисполнители) или в рамках оказания платных услуг. Консультация проводится в очной или дистанционной форме, в том числе с использованием отложенной консультации (по результатам анализа, где пациент не участвует лично).
30. Если по результатам проведенной первичной диагностики на основании клинических, лабораторных и (или) инструментальных методов исследований у пациента не выявлено заболевание крови, но имеются вторичные осложнения со стороны крови на фоне заболевания других органов и систем, то организуется консилиум с привлечением профильных специалистов, включая врача гематолога и разрабатывается индивидуальный план лечения пациента.
31. Перечни кодов МКБ 10 для вторичных проявлений изменений крови на фоне заболеваний других органов и систем представлены в приложении 2 к настоящему Стандарту.
32. В случае установления подозрения на заболевание крови врач ПМСП направляет пациента на второй уровень гематологической помощи для проведения диагностики и лечения.
33. Окончательный диагноз подтверждается специалистами начиная со второго уровня.
34. При проведении динамического наблюдения, мониторинга состояния пациента, подготовке пациента к плановой госпитализации в гематологические отделения, врачи ПМСП организуют консультацию гематолога и проводят рекомендованный план обследования.

28. Пациентте қан ауруына күдік туындаған жағдайда МСАК мамандары клиникалық белгілер мен зертханалық зерттеулердегі өзгерістер болған кезде бастапқы диагностика мақсатында үш жұмыс күнінен аспайтын мерзімде осы Стандарттың 5-қосымшасына сәйкес міндетті зерттеулер жүргізуді ұйымдастырады.
29. Егер бастапқы диагностика нәтижелері бойынша клиникалық, зертханалық және (немесе) аспаптық зерттеу әдістерінің негізінде пациентте қан ауруына күдік анықталса, пациент өз ұйымындағы гематолог дәрігердің консультациясына жіберіледі, гематолог дәрігер болмаған жағдайда, МСАК дәрігерлері "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" № ҚР ДСМ-242/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21744 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек көрсету бойынша денсаулық сақтау субъектілерінен көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларына сәйкес деректер базасына енгізілген бірлесіп орындаушыларды тарту арқылы немесе ақылы қызметтер шеңберінде консультацияларды қамтамасыз етеді. Консультация бетпе-бет немесе қашықтан, оның ішінде кейінге қалдырылған түрде (талдау нәтижелері бойынша пациент жеке қатыспайды) өткізіледі.
30. Егер клиникалық, зертханалық және (немесе) аспаптық зерттеулер әдістері негізінде бастапқы диагностика нәтижелері бойынша қан ауруы анықталмаса, бірақ басқа ағзалар мен жүйелер аурулары аясында қан тарапынан қайталама асқынулар болса, онда бейінді мамандарды, соның ішінде гематологты тарта отырып консилиум ұйымдастырылады және пациентті емдеудің жеке жоспары әзірленеді.
31. Басқа ағзалар мен жүйелер аурулары аясында қан құрамындағы өзгерістердің қайталама көріністеріне арналған ХАЖ-10 кодтарының тізбелері осы Стандартқа 2-қосымшада көрсетілген.
32. Қан ауруына күдік анықталған жағдайда МСАК дәрігері пациентті диагностика мен емдеу жүргізу үшін гематологиялық көмектің екінші деңгейіне жібереді.
33. Қорытынды диагнозды екінші деңгейден бастап мамандар растайды.
34. Динамикалық байқау, пациенттің жағдайын мониторингілеу, гематологиялық бөлімшелерге жоспарлы емдеуге жатқызуға дайындық жүргізу барысында МСАК дәрігерлері гематологтың консультациясын ұйымдастырады және ұсынылған зерттеп-қарау жоспарын орындайды.

35. При наличии у пациента признаков угрозы жизни и здоровью, пациент госпитализируется по экстренным показаниям в медицинские организации любого уровня гематологической помощи без проведения дополнительного объема исследований с обязательным согласованием маршрута пациента в данные организации.
36. В случае отсутствия согласования на госпитализацию со стороны медицинских организаций, оказывающих специализированную гематологическую помощь (по экстренным показаниям – в течение часа, по плановым показаниям – в течение 3 рабочих дней), пациент направляется в приемное отделение данных организаций.
37. Амбулаторное лекарственное обеспечение в соответствии с перечнем, утвержденным приказом № ҚР ДСМ – 75 проводится в строгом соответствии с рекомендациями гематологов второго, третьего и/или четвертого уровней, не допускается самостоятельно (со стороны врача ПМСП или специалиста не гематологического профиля) снижение доз, замена или отмена препаратов, изменение схемы лечения и режимов введения.
38. Не допускается отмена выдачи препаратов в случае госпитализации пациентов с заболеваниями крови. В случае отсутствия возможности обеспечения лекарственным препаратом, врачи ПМСП совместно с врачами гематологами центра компетенции второго уровня принимают решение об альтернативных схемах лечения, а в случаях отсутствия таковых госпитализируют пациента для проведения лечения в стационарозамещающих условиях в гематологические организации второго уровня.
39. В случае отсутствия возможности решения вопроса на втором уровне гематологической помощи пациент направляется на третий или четвертый уровень гематологической помощи для решения вопроса о назначении лекарственных препаратов.
40. В стационарозамещающих условиях врачи ПМСП проводят диагностику и лечение дефицитных анемий и вторичных цитопений на основе КП в соответствии с консультациями врача гематолога второго, третьего и/или четвертого уровней.
41. При оказании медицинских услуг пациентам с признаками заболевания крови или их осложнений на уровне ПМСП в рамках ГОБМП, ОСМС или на платной основе, или в рамках научных или клинических исследований не допускается установка диагноза гематологического заболевания или его снятие, или изменение, а также изменение фазы, стадии, степени тяжести заболевания, или назначение и коррекция специализированного лечения, или назначение инвазивных методов забора костного мозга без консультации врача гематолога второго, третьего и/или четвертого уровней.
Параграф 2. Оказание медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови, а также с подозрением на заболевание крови и вторичными осложнениями системы крови на уровне организаций не гематологического профиля в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях.

35. Пациенттің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін белгілер болған жағдайда пациенттің бағдары міндетті түрде келісілумен пациент қосымша зерттеулер жүргізбестен гематологиялық көмектің кез келген деңгейіндегі медициналық ұйымдарға шұғыл көрсетілімдер бойынша емдеуге жатқызылады.
36. Егер мамандандырылған гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардан (шұғыл жағдайларда – бір сағат ішінде, жоспарлы көрсетілімдер – 3 жұмыс күні ішінде) емдеуге жатқызуға келісім болмаған жағдайда, пациент осы ұйымдардың қабылдау бөліміне жіберіледі.
37. Амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету № ҚР ДСМ-75 бұйрығымен бекітілген тізімге сәйкес қатаң түрде гематологияның 2, 3 және/немесе 4-деңгейдегі гематологтарының ұсынымдары бойынша жүргізіледі. МСАК дәрігері немесе бейінді емес гематология мамандары тарапынан дәрілердің дозасын төмендету, алмастыру немесе тоқтату, емдеу схемасын өзгертуге жол берілмейді.
38. Қан аурулары бар пациенттер емдеуге жатқызылған жағдайда препараттарды беруді тоқтатуға жол берілмейді. Егер дәрімен қамтамасыз ету мүмкін болмаса, МСАК дәрігерлері екінші деңгейлі құзыреттілік орталықтарының гематолог дәрігерлерімен бірлесіп баламалы емдеу схемаларын қарастырады, ал баламасы болмаған жағдайда пациент стационарды алмастыратын жағдайларда екінші деңгейдегі гематологиялық ұйымдарға емдеуге жатқызылады.
39. Гематологиялық көмектің екінші деңгейінде мәселені шешу мүмкіндігі болмаған жағдайда пациент дәрілік препараттарды тағайындау туралы мәселені шешу үшін гематологиялық көмектің үшінші немесе төртінші деңгейіне жіберіледі.
40. Стационарды алмастыратын жағдайларда МСАК дәрігерлері екінші, үшінші және/немесе төртінші деңгейдегі гематолог дәрігердің консультацияларына сәйкес КХ негізінде анемиялар тапшылығы және қайталама цитопенияларды диагностикалау менемдеуді жүргізеді.
41. Қан ауруларының белгілері немесе олардың асқынулары бар пациенттерге МСАК деңгейінде ТМККК шеңберінде, МӘМС жүйесінде, ақылы негізде, сондай-ақ ғылыми немесе клиникалық зерттеулер шеңберінде медициналық қызметтер көрсеткен кезде екінші, үшінші және/немесе төртінші деңгейдегі гематолог дәрігерінің консультациясынсыз гематологиялық ауру диагнозын қоюға, алып тастауға немесе өзгертуге, сондай-ақ аурудың фазасын, сатысын, ауырлық дәрежесін өзгертуге, мамандандырылған емдеуді тағайындауға және түзетуге, сүйек кемігін инвазиялық әдістерін жүргізуге жол берілмейді.
2-параграф. Қан аурулары, сондай-ақ қан ауруына күдікті және қан жүйесінің қайталама асқынулары бар пациенттерге амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда гематологиялық бейіндегі емес ұйымдар деңгейінде медициналық көмек көрсету

42. При наличии признаков заболевания крови, его осложнений или изменений со стороны системы крови на фоне других заболеваний, врачи, выявившие данное состояние осуществляют:
в случае наличия угрозы жизни пациента консультацию гематолога центра компетенции второго уровня гематологической помощи, а в случае невозможности любого врача гематолога в очной или дистанционной форме;
в случае отсутствия угрозы жизни пациента проведение консилиума с врачами гематологами центра компетенции второго уровня гематологической помощи или направление на плановую консультацию к врачу гематологу.
43. При проведении объема хирургических вмешательств или инвазивных методов лечения и диагностики, включая эфферентологические методы и лучевую терапию у пациентов с заболеваниями крови или вторичными осложнениями со стороны системы крови на фоне иных заболеваний, проводится консилиум врачей, в состав которого включается врач гематолог. Определение противопоказаний и показаний к вмешательству не определяется единолично врачом гематологом, а оценивается комплексно консилиумом врачей с определением клинических рисков.
44. При оказании медицинских услуг пациентам с признаками заболевания крови или их осложнениями в рамках ГОБМП, ОСМС или на платной основе, или в рамках научных или клинических исследований не допускается установка диагноза гематологического заболевания или его снятие, или изменение, а также изменение фазы, стадии, степени тяжести заболевания, или назначение и коррекция специализированного лечения, или назначение инвазивных методов забора костного мозга без консультации врача гематолога второго, третьего и/или четвертого уровней.
Параграф 3. Оказание гематологической помощи в специализированных медицинских организациях.
45. Для организации работы врачей гематологов в медицинских организациях выполняются требования, изложенные в приложении 4 к настоящему Стандарту в рамках преемственности.
46. Оказание гематологической помощи на амбулаторном уровне:
Врач медицинской организации ПМСП, при наличии жалоб и подозрений на гематологическое заболевание направляет пациента на консультацию к врачу гематологу.
47. Расчетное время приема врача гематолога составляет 40 минут.
48. Компетенции врача гематолога Кабинета определяются профессиональными стандартами в области здравоохранения.
49. Врачи-гематологи в медицинских организациях осуществляют задачи, предусмотренные настоящим Стандартом, в соответствии с КП, утвержденными в установленном порядке, а при их отсутствии — в соответствии с иными нормативными правовыми актами и решениями уполномоченного органа в области здравоохранения.

42. Қан ауруының белгілері, оның асқынулары немесе басқа аурулардың аясында қан жүйесі тарапынан өзгерістер болған жағдайда, осы жағдайды анықтаған дәрігерлер мыналарды жүзеге асырады:
егер пациенттің өміріне қауіп төнген жағдайда гематологиялық көмектің екінші деңгейіндегі құзырет орталығының гематологының, ал мүмкін болмаған жағдайда кез келген гематолог дәрігерінің бетпе-бет немесе қашықтан консультациясын қамтамасыз ету;
егер пациенттің өміріне қауіп төнбеген жағдайда гематологиялық көмектің екінші деңгейіндегі құзырет орталығының гематолог дәрігерлерімен консилиум өткізуді немесе жоспарлы консультацияға гематолог дәрігерге жолдауды қамтамасыз ету.
43. Қан аурулары немесе басқа аурулардың аясында қан жүйесінің қайталама асқынулары бар пациенттерге хирургиялық араласулардың немесе инвазиялық емдеу және диагностикалық әдістердің, соның ішінде эфферентологиялық әдістер мен сәулелік терапияның көлемін жүргізу кезінде консилиум өткізіледі. Консилиум құрамына гематолог дәрігер кіреді. Араласуға көрсетілімдер мен қарсы көрсетілімдерді тек гематолог дәрігер жеке өзі анықтамайды, олар клиникалық қауіптерді ескере отырып дәрігерлер консилиумы арқылы кешенді бағаланады.
44. Пациенттерге қан ауруларының белгілері немесе олардың асқынулары кезінде ТМККК, МӘМС немесе ақылы негізде, сондай-ақ ғылыми немесе клиникалық зерттеулер аясында медициналық қызметтер көрсету барысында гематологиялық көмектің екінші, үшінші және/немесе төртінші деңгейіндегі гематолог дәрігердің консультациясынсыз гематологиялық аурудың диагнозын қоюға немесе алып тастауға, оны өзгертуге, сондай-ақ аурудың фазасын, сатысын, ауырлық дәрежесін өзгертуге, мамандандырылған ем тағайындауға немесе түзетуге, сондай-ақ сүйек кемігінің инвазиялық әдістерін жүргізуге жол берілмейді.
3-параграф. Мамандырылған медициналық ұйымдарда гематологиялық көмек көрсету
45. Медициналық ұйымдарда гематолог дәрігерлердің жұмысын ұйымдастыру үшін осы Стандартқа 4-қосымшада көрсетілген сабақтастық қағидалары аясындағы талаптар орындалады.
46. Амбулаториялық деңгейде гематологиялық көмек көрсету: МСАК медициналық ұйымының дәрігері шағымдары мен гематологиялық ауруға күдіктері болған жағдайда пациентті гематолог дәрігердің консультациясына жібереді.
47. Гематолог дәрігердің қабылдау уақыты 40 минутты құрайды.
48. Гематология кабинетінің гематолог дәрігерінің құзыреттері денсаулық сақтау саласындағы кәсіптік стандарттармен айқындалады.
49. Медициналық ұйымдардағы гематолог дәрігерлер осы Стандартта көзделген міндеттерді белгіленген тәртіппен бекітілген КХ сәйкес, ал олар болмаған жағдайда – денсаулық сақтау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерге және уәкілетті органның шешімдеріне сәйкес жүзеге асырады.

50. Объем медицинской помощи для реализации задач по уровням гематологической помощи и маршруты пациентов изложены в приложении 5 к настоящему Стандарту.
51. Врач гематолог в рамках проведения консультации оценивает полноту диагностики, анализирует результаты проведенных обязательных исследований, устанавливает или корректирует, или снимает диагноз, определяет план лечения и наблюдения пациента, формирует рекомендации, документирует свои решения, результаты исследования, анамнез, осмотр и рекомендации в медицинской карте и медицинском заключении в течение трех рабочих дней с даты направления на консультацию;
52. Если первичное обследование проведено не в полном объеме или результаты не позволяют установить заболевание крови, врач гематолог направляет пациента на дополнительные обследования в МО ПМСП или рекомендует пациенту данные обследования для прохождения на платной основе в срок не более 10 дней от даты назначения врачом-гематологом.
53. Если пациенту требуется специализированная диагностика или лечение, врач гематолог первого уровня направляет пациента на второй, третий или четвертый уровень гематологической помощи в амбулаторные, стационарозамещающие или стационарные условия.
54. В рамках диагностики для верификации диагноза, в том числе для его пересмотра на втором, третьем и четвертом уровне гематологической помощи проводятся гистологические, иммуногистохимические исследования, иммунофенотипирование, иммунохимические исследования, диагностические тесты с использованием молекулярно-биологических и цитогенетических методов, включая FISH, которые являются обязательными для установления диагноза, и выполняются в соответствии с задачами согласно приложению 5 к настоящему Стандарту.
55. После установления диагноза врач-гематолог медицинской организации проводит стратификацию рисков и формирует план лечения в соответствии с КП диагностики и лечения, утвержденными в установленном порядке, а при их отсутствии — в соответствии с решениями уполномоченного органа в области здравоохранения.
56. План лечения с использованием таргетной терапии или высокотехнологичных методов лечения, включая аутологичную трансплантацию гемопоэтических стволовых клеток согласовывается для второго и третьего уровней – республиканскими центрами четвертого уровня, согласование планирования и проведения аллогенной (родственной и не родственной) и гаплоидентичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток осуществляется только со специалистами четвертого уровня гематологической помощи в следующем порядке:

50. Гематологиялық көмектің деңгейлері бойынша міндеттерді іске асыру үшін медициналық көмектің көлемі мен пациенттерді бағдарлануы осы Стандарттың 5-қосымшасында көрсетілген.
51. Консультация жүргізу барысында гематолог дәрігер диагностиканың толықтығын бағалайды, міндетті зерттеулердің нәтижелерін талдайды, диагноз қояды, түзетеді немесе алып тастайды, пациентті емдеу және байқау жоспарын айқындайды, ұсынымдар жасайды, өз шешімдерін, зерттеу нәтижелерін, анамнезін, қарап-тексеру және ұсынымдарын медициналық карта мен медициналық қорытындыда жолдама берілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде құжаттандырады.
52. Егер бастапқы зерттеп-қарау толық көлемде жүргізілмесе немесе нәтижелері қан ауруын анықтауға мүмкіндік бермесе, гематолог дәрігер пациентті қосымша зерттеп-қарауға МСАК МҰ-ға жібереді немесе оған гематолог тағайындан күннен бастап 10 күннен аспайтын мерзімде ақылы негізде өту үшін осы зерттеп-қарауды ұсынады.
53. Егер пациентке мамандандырылған диагностика немесе ем қажет болса, бірінші деңгейдегі гематолог дәрігер пациентті амбулаториялық, стационарды алмастыратын немесе стационарлық жағдайларда гематологиялық көмектің екінші, үшінші немесе төртінші деңгейіне жібереді.
54. Диагностиканың шеңберінде диагнозды верификациялау үшін, оның ішінде гематологиялық көмектің екінші, үшінші және төртінші деңгейлерінде оны қайта қарау үшін гистологиялық, иммуногистохимиялық зерттеулер, иммунофенотиптеу, иммунохимиялық зерттеулер, диагностикалық тестер молекулалық-биологиялық және цитогенетикалық әдістерді пайдалана отырып жүргізіледі, оның ішінде FISH, олар диагноз қою үшін міндетті болып табылады және осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес міндеттерге сәйкес орындалады.
55. Диагноз қойылғаннан кейін гематолог дәрігер пациенттің қауіптерін стратификациялайды және емдеу жоспарын белгіленген тәртіппен бекітілген КХ сәйкес, ал олар болмаған жағдайда – денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органның шешімдеріне сәйкес қалыптастырады.
56. Гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық трансплантаттауды қоса алғанда, таргеттік терапияны немесе емдеудің жоғары технологиялық әдістерін пайдалана отырып емдеу жоспары екінші және үшінші деңгейлер үшін – төртінші деңгейдегі республикалық орталықтармен келісіледі, гемопоэздік дің жасушаларын аллогенді (туыстық және туыстық емес) және гаплоиденттік трансплантаттауды жоспарлау мен жүргізуді келісу гематологиялық көмектің төртінші деңгейіндегі мамандармен ғана мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:

1) Врач-гематолог медицинской организации более низкого уровня гематологической помощи при необходимости назначения таргетной терапии либо оказания высокотехнологичной медицинской помощи направляет запрос в центр компетенции более высокого уровня гематологической помощи. Запрос должен содержать сведения обо всех проведенных диагностических услугах, датах их выполнения, результатах исследований, пройденных терапевтических этапах лечения и ответах на терапию. Направление по образцу республиканского центра четвертого уровня формируется через медицинскую информационную систему (далее – МИС), а при отсутствии технической возможности — оформляется вручную и направляется по электронной почте.
2) куратор медицинской организации, в чей адрес поступает запрос о согласовании в течение трех рабочих дней проверяет соответствие проведенной диагностики КП диагностики и лечения, определяет наличие всех обязательных результатов исследований, включая специализированные методы диагностики, проверяет выполнение стратификации рисков, правильность выбора программы лечения и необходимость проведения трансплантации гемопоэтических стволовых клеток;
3) после подтверждения диагноза и программы лечения куратор формирует заключение и направляет его заявителю посредством МИС либо электронной почты. В случае не подтверждения программы лечения куратор составляет мотивированный отказ с указанием причин и рекомендаций и направляет его заявителю тем же способом.
4) при определении необходимости оказания высокотехнологичной помощи врач гематолог дополнительно направляет выписку в медицинскую организации четвертого уровня для согласования возможности проведения и даты госпитализации.
57. Врачи-гематологи медицинской организации четвертого уровня гематологической помощи в течение пяти рабочих дней формируют заключение и направляют его посредством МИС либо электронной почты. Заключение должно содержать подтверждение возможности выполнения высокотехнологичной медицинской помощи и рекомендации по подготовке пациента к ее получению либо мотивированный отказ с указанием причин и рекомендаций по альтернативному лечению.
58. В рамках подготовки перед аллогенной (родственной и не родственной) или гаплоидентичной трансплантацией гемопоэтических стволовых клеток врачи гематологи медицинских организаций проводят организацию HLA-типирования реципиента и его потенциальных сиблингов (родственников). При отсутствии такой возможности данное исследование проводится в медицинской организации более высокого уровня гематологической помощи.

1) гематологиялық көмектің неғұрлым төмен деңгейіндегі медициналық ұйымның гематолог-дәрігері, қажет болған жағдайда таргетті терапияны тағайындайды не жоғары технологиялық медициналық көмек көрсету үшін гематологиялық көмектің неғұрлым жоғары деңгейінің құзыреттілік орталығына сұрау салу жібереді. Сұрау салуда барлық жүргізілген диагностикалық қызметтер, олардың орындалу мерзімі, зерттеу нәтижелері, емдеудің өткен терапиялық кезеңдері және терапияға жауаптар туралы мәліметтер қамтылуға тиіс. Төртінші деңгейдегі республикалық орталықтың үлгісі бойынша жолдама медициналық ақпараттық жүйе (бұдан әрі – МАЖ) арқылы қалыптастырылады, ал техникалық мүмкіндік болмаған жағдайда — қолмен ресімделеді және электрондық пошта арқылы жіберіледі.
2) мекенжайына келісу туралы сұрау салу келіп түскен медициналық ұйымның жетекшісі үш жұмыс күні ішінде жүргізілген диагностиканың диагностика мен емдеудің КХ сәйкестігін тексереді, диагностиканың мамандандырылған әдістерін қоса алғанда, зерттеулердің барлық міндетті нәтижелерінің болуын анықтайды, тәуекелдердің стратификациясының орындалуын, емдеу бағдарламасын таңдаудың дұрыстығын және гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттауды жүргізу қажеттілігін тексереді;
3) диагноз және емдеу бағдарламасы расталғаннан кейін жетекші қорытынды жасайды және оны МАЖ немесе электрондық пошта арқылы өтініш берушіге жібереді. Емдеу бағдарламасы расталмаған жағдайда жетекші себептері мен ұсынымдарын көрсете отырып, дәлелді бас тартуды құрайды және оны өтініш берушіге сол әдіспен жібереді.
4) жоғары технологиялық көмек көрсету қажеттілігін анықтаған кезде гематолог дәрігер емдеуге жатқызу мүмкіндігі мен мерзімін келісу үшін төртінші деңгейдегі медициналық ұйымға үзіндіден көшірмені жібереді.
57. Гематологиялық көмектің төртінші деңгейіндегі медициналық ұйымның гематолог-дәрігерлері келесі мерзім ішінде бес жұмыс күні қорытындыны қалыптастырады және оны МАЖ немесе электрондық пошта арқылы жібереді. Қорытындыда жоғары технологиялық медициналық көмекті жүзеге асыру мүмкіндігінің дәлелі және пациентті оны қабылдауға дайындау бойынша ұсыныстар немесе баламалы емдеудің себептері мен ұсынымдары көрсетілген дәлелді бас тарту болуы керек.
58. Гемопоэздік дің жасушаларын аллогендік (туыстық және туыстық емес) немесе гаплоиденттік трансплантаттау алдындағы дайындық шеңберінде медициналық ұйымдардың гематолог дәрігерлері реципиентті және оның әлеуетті сиблингтерін (туыстарын) HLA-типтеу ұйымдастыруды жүргізеді. Мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда бұл зерттеу гематологиялық көмектің анағұрлым жоғары деңгейіндегі медициналық ұйымда жүргізіледі.

59. В случае наличия экстренных показаний, врач гематолог направляет пациента на госпитализацию в медицинские организации своего региона, имеющие лицензию по подвиду "гематология" в стационарных условиях. В случае отсутствия такой возможности, врач гематолог согласовывает госпитализацию с центром компетенции на третьем уровне или с организацией четвертого уровня.
60. При направлении на госпитализацию при отсутствии ранее установленного диагноза, пациенту устанавливается код диагноза по МКБ 10 D75.9 "Болезнь крови и кроветворных органов неуточненная".
61. При оказании гематологической помощи на первом уровне, а также при отсутствии возможности проведения обязательных методов диагностики, диагноз кодируется согласно приложению 2 к настоящему Стандарту. При наличии результатов ранее проведенных исследований они отражаются в медицинской документации пациента и признаются выполненной услугой, предусмотренной КП.
62. Изменение кода диагноза допускается только при наличии результатов исследований, подтвержденных КП либо действующими нормативными правовыми актами в сфере здравоохранения. Все изменения подлежат обязательному внесению в медицинскую карту пациента с указанием диагностических оснований и отражаются в медицинском заключении.
63. Если у пациента не установлено заболевания крови, врач гематолог направляет его в медицинскую организацию ПМСП по месту прикрепления этого пациента для организации дальнейшего диагностического поиска.
64. Если у пациента имеется гематологическое заболевание, но ему не требуется специализированная диагностика, лечение или динамическое наблюдение, врач гематолог составляет рекомендации и направляет пациента в медицинскую организацию ПМСП по месту прикрепления этого пациента для организации дальнейшего этапа оказания медицинской помощи.
65. В рамках организации амбулаторного лечения в соответствии с перечнем, утвержденным приказом № ҚР ДСМ – 75, врач гематолог:
на первом уровне гематологической помощи выполняет назначение, коррекцию или отмену режима лечения, вид, дозу, режим введения лекарственного средства в соответствии с КП, а в случае их отсутствия в соответствии с наилучшими медицинскими практиками в области гематологии с наличием доказательных критериев и оформляет выполненные назначения в виде рекомендаций в медицинской карте пациента и медицинской заключении;
на втором и третьем уровне гематологической помощи врач гематолог выполняет те же действия, что врач гематолог на первом уровне гематологической помощи, а также проводит диагностику и лечение при наличии условий в центре компетенции. Специалисты данных центров организовывают контроль выдачи амбулаторных лекарственных препаратов.

59. Шұғыл көрсетілімдер болған жағдайда гематолог дәрігер пациентті стационарлық жағдайларда "гематология" кіші түрі бойынша лицензиясы бар өз өңірінің медициналық ұйымдарына емдеуге жатқызуға жібереді. Мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда гематолог емдеуге жатқызуды үшінші деңгейдегі құзыреттілік орталығымен немесе төртінші деңгейдегі ұйыммен келіседі.
60. Бұрын белгіленген диагноз болмаған жағдайда емдеуге жатқызуға жіберу кезінде пациентке ХАЖ-10 бойынша диагноздың коды D75.9 "Қан мен қан өндіру ағзаларының аңыкталмаған аурулары" белгіленеді.
61. Гематологиялық көмекті бірінші деңгейде көрсеткен кезде, сондай-ақ диагностиканың міндетті әдістерін жүргізу мүмкіндігі болмаған кезде диагноз осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес кодталады. Бұрын жүргізілген зерттеулердің нәтижелері болған жағдайда, олар пациенттің медициналық құжаттарында көрсетіледі және КХ көзделген орындалған қызмет ретінде танылады.
62. Диагностика кодын өзгертуге КХ не денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілермен расталған зерттеулердің нәтижелері болған кезде ғана жол беріледі. Барлық өзгерістер диагностикалық негіздемелерді көрсете отырып, пациенттің медициналық картасына міндетті түрде енгізілуі тиіс және медициналық қорытындыда көрсетіледі.
63. Егер пациентте қан ауруы анықталмаса, гематолог дәрігер одан әрі диагностикалық іздестіруді ұйымдастыру үшін оны осы пациенттің бекітілген жері бойынша МСАК медициналық ұйымына жібереді.
64. Егер пациентте гематологиялық ауру болса, бірақ мамандандырылған диагностиканы немесе емдеуді немесе динамикалық байқауды қажет етпесе, гематолог дәрігер ұсынымдар жасайды және пациентті медициналық көмек көрсетудің одан әрі кезеңін ұйымдастыру үшін сол пациенттің бекітілген жері бойынша МСАК медициналық ұйымына жібереді.
65. № ҚР ДСМ – 75 бұйрығымен бекітілген тізбеге сәйкес амбулаториялық емдеуді ұйымдастыру шеңберінде гематолог дәрігер:
гематологиялық көмектің бірінші деңгейінде КХ сәйкес дәрілік заттың тағайындалуын, түзетілуін немесе емдеу режимін, түрін, дозасын, енгізу режимін, ал олар болмаған жағдайда дәлелді өлшемшарттар бар гематология саласындағы үздік медициналық практикаларға сәйкес орындайды және орындалған тағайындауларды пациенттің медициналық картасында және медициналық қорытындыда ұсынымдар түрінде ресімдейді;
гематологиялық көмектің екінші және үшінші деңгейлерінде гематолог дәрігер гематологиялық көмектің бірінші деңгейінде гематолог дәрігерімен бірдей іс-әрекеттерді орындайды, сондай-ақ құзыреттілік орталығында жағдайлар болған кезде диагностика мен емдеуді жүзеге асырады. Осы орталықтардың мамандары амбулаториялық дәрілік препараттардың берілуін бақылауды ұйымдастырады.

66. Врачи гематологи проводят обследование доноров гемопоэтических стволовых клеток по направлению врачей ПМСП согласно рекомендациям, составленным медицинскими организациями четвертого уровня.
67. В рамках динамического наблюдения врач-гематолог оценивает состояние пациента на основании клинических данных и при необходимости назначает дополнительное обследование, проводит коррекцию лечения либо направляет пациента в медицинскую организацию более высокого уровня гематологической помощи для получения специализированного лечения или диагностики. Действия врача осуществляются в соответствии с КП, утвержденными в установленном порядке. Все назначения и рекомендации подлежат оформлению в медицинской карте пациента и медицинском заключении.
68. Для выработки рекомендаций по диагностике и лечению, а также для решения иных задач врач-гематолог организует консилиум с участием врачей-гематологов более высокого уровня гематологической помощи и специалистов других профилей. Состав консилиума определяется врачом-гематологом с учетом клинического состояния пациента и данных диагностики.
69. Не допускается проведение инвазивных методов забора костного мозга врачом гематологом на первом уровне гематологической помощи, начиная со второго уровня – только при наличии условий, изложенных в приложении 5 к настоящему Стандарту.
70. Консультации беременных женщин с подозрением или при наличии установленного диагноза заболевания крови, а также при наличии вторичных изменений со стороны крови на фоне других основных заболеваний проводится по принципу зеленого коридора, в течение трех рабочих дней от направления врача ПМСП, или врача иного профиля, или самообращения пациентки.
71. Паллиативное лечение в амбулаторных условиях врачом гематологом назначается с учетом клинической ситуации и выражается в назначении обезболивающих препаратов, в том числе наркотических анальгетиков, переливании компонентов крови, симптоматической терапии, а также наблюдении за состоянием пациента и процедурах ухода с учетом оценки рисков осложнений со стороны заболеваний крови. Все рекомендации оформляются в медицинской карте и в медицинском заключении.
72. Реабилитационное лечение определяется состоянием пациента и заключается в проведении лечебной физкультуры и рекомендациях по правильному питанию и охранительному режиму. Все рекомендации оформляются в медицинской карте и в медицинском заключении.
73. Рекомендации по вакцинации пациента определяются КП диагностики и лечения в соответствии с технологиями лечения. Все рекомендации оформляются в медицинской карте и в медицинском заключении.

66. Гематолог дәрігерлер гемопоэздік дің жасушаларының донорларына зерттеп-қарауды төртінші деңгейдегі медициналық ұйымдар жасаған ұсынымдарға сәйкес МСАК дәрігерлерінің жолдамасы бойынша жүргізеді.
67. Гематолог-дәрігер динамикалық байқау шеңберінде пациенттің жай-күйін клиникалық деректер негізінде бағалайды және қажет болған жағдайда қосымша зерттеп-қарауды тағайындайды, емдеуге түзету жүргізеді немесе мамандандырылған ем немесе диагностика алу үшін пациентті неғұрлым жоғары деңгейдегі медициналық ұйымға жібереді. Дәрігердің іс-әрекеті белгіленген тәртіппен бекітілген КХ сәйкес жүзеге асырылады. Барлық тағайындаулар мен ұсынымдар пациенттің медициналық картасына және медициналық қорытындыға ресімделуге тиіс.
68. Диагностика және емдеу бойынша ұсынымдарды әзірлеу, сондай-ақ өзге де міндеттерді шешу үшін гематолог-дәрігер гематологиялық көмектің неғұрлым жоғары деңгейіндегі гематолог-дәрігерлердің және басқа бейіндегі мамандардың қатысуымен консилиум ұйымдастырады. Консилиумның құрамын гематолог дәрігер пациенттің клиникалық жағдайын және диагностикалық деректерді ескере отырып анықтайды.
69. Гематолог дәрігердің сүйек кемігін алудың инвазиялық әдістерін гематологиялық көмектің бірінші деңгейінде жүргізуге жол берілмейді, осы Стандартқа 5-қосымшада көрсетілген шарттар болған жағдайда ғана екінші деңгейден бастап жүргізуге жол беріледі.
70. Қан ауруына күдігі бар немесе диагнозы анықталған жүкті әйелдерге консультациялар, сондай-ақ басқа да негізгі аурулардың аясында қаннан қайталама өзгерістер болған жағдайда, жасыл дәліз принципі арқылы МСАК дәрігерінің жолдамасынан, немесе басқа бейіндегі дәрігер, немесе пациенттің өз бетінше жүгінуінен бастап үш жұмыс күні ішінде жүргізіледі.
71. Амбулаториялық жағдайларда гематолог дәрігер паллиативтік емдеуді клиникалық жағдайды ескере отырып тағайындайды және ауырсынуды басатын дәрілерді, оның ішінде есірткілік анальгетиктерді тағайындауда, қан компоненттерін құюда, симптоматикалық терапияда, сондай-ақ пациенттің жағдайын байқауда және қан ауруларының асқыну қаупін бағалауды ескере отырып күтім емшараларында көрсетіледі. Барлық ұсынымдар медициналық картада және медициналық қорытындыда ресімделеді.
72. Оңалту емі пациенттің жай-күйімен айқындалады және емдік дене шынықтыруды жүргізуден және дұрыс тамақтану мен күзет режимі бойынша ұсынымдардан тұрады. Барлық ұсынымдар медициналық картада және медициналық қорытындыда ресімделеді.
73. Пациентті вакцинациялау жөніндегі ұсынымдар емдеу технологияларына сәйкес диагностика мен емдеудің КХ айқындалады. Барлық ұсынымдар медициналық картада және медициналық қорытындыда ресімделеді.

74. При реализации программы по сохранению фертильности врач-гематолог составляет рекомендации для врачей ПМСП или врачей-репродуктологов в соответствии с КП, либо действующими нормативными правовыми актами в сфере здравоохранения.
75. При необходимости транспортировки пациента для госпитализации, в том числе на более высокий уровень гематологической помощи, врач гематолог оформляет рекомендации с учетом клинической ситуации по снижению рисков осложнений со стороны системы крови во время транспортировки и оформляет данные рекомендации в медицинской карте и в медицинском заключении.
76. В рамках определения временной или стойкой утраты трудоспособности врач гематолог определяет период времени, в течение которого пациент не может выполнять работу, а также определяет режим работы и характер работ, который противопоказан пациенту.
77. Консультации врача гематолога при вторичных проявлениях патологии крови на фоне основного или иного заболевания осуществляются с целью рекомендаций по коррекции выявленных осложнений на фоне лечения основного заболевания.
78. Врач гематолог осуществляет обучение пациентов и членов их семей по вопросам гематологических заболеваний и их осложнений. Обучение пациентов и членов их семей может также проводить медицинская сестра, имеющая соответствующую подготовку в рамках своих компетенций.
79. Объем медицинской помощи и требования к медицинским организациям в соответствии с задачами по уровням гематологической помощи изложены в приложении 5 к настоящему Стандарту.
80. Гематологическая помощь в стационарозамещающих и стационарных условиях гематологической помощи включает:
исполнение основных задач в порядке, аналогично для амбулаторных условий;
проведение диагностики и лечения пациентов с заболеваниями крови осуществляется в соответствии с КП либо, при их отсутствии, в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в сфере здравоохранения;
проведение гематологической помощи с использованием методов диагностики и лечения на первом уровне гематологической помощи при отсутствии возможности транспортировки пациента на более высокий уровень при согласовании с врачами гематологами третьего или четвертого уровня гематологической помощи до стабилизации состояния пациента и возможности его транспортировки;
проведение гематологической помощи с использованием специализированных методов диагностики и лечения, в том числе назначения таргетных препаратов на втором уровне гематологической помощи при согласовании с врачами гематологами третьего или четвертого уровня гематологической помощи;
амбулаторный инвазивный забор костного мозга для второго и третьего уровней только при условии возможности оказания реанимационной помощи, а в стационарозамещающих условиях – при возможности транспортировки пациента в стационарные условия гематологического отделения в течение часа при развитии осложнений и при условии возможности наблюдения за пациентом в течение часа после проведения манипуляции и мониторинга его состояния дистанционно в течение суток от момента проведения забора костного мозга;
трансфузиологическую помощь, если в медицинской организации имеется врач трансфузиолог и возможность оказания реанимационной помощи.

74. Фертильділікті сақтау жөніндегі бағдарламаны іске асыру кезінде гематолог-дәрігер КХ немесе денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес МСАК дәрігерлеріне немесе репродуктолог-дәрігерлерге ұсынымдар жасайды.
75. Пациентті емдеуге жатқызу үшін, оның ішінде гематологиялық көмектің анағұрлым жоғары деңгейіне тасымалдау қажет болған кезде гематолог дәрігер тасымалдау кезінде қан жүйесі тарапынан болатын асқынулар қаупін төмендету бойынша клиникалық жағдайды ескере отырып, ұсынымдарды ресімдейді және осы ұсынымдарды медициналық картада және медициналық қорытындыда ресімдейді.
76. Еңбекке қабілеттіліктен уақытша немесе тұрақты айырылуды айқындау шеңберінде гематолог дәрігер пациент жұмысты орындай алмайтын уақыт кезеңін айқындайды, сондай-ақ пациентке қолдануға болмайтын жұмыс режимі мен жұмыс сипатын айқындайды.
77. Негізгі немесе өзге де аурулар аясында қан патологиясының қайталама көріністері кезінде гематолог дәрігердің консультациялары негізгі ауруды емдеу аясында анықталған асқынуларды түзету бойынша ұсынымдар беру мақсатында жүзеге асырылады.
78. Гематолог дәрігер пациенттер мен олардың отбасы мүшелерін гематологиялық аурулар және олардың асқынулары мәселелері бойынша оқытуды жүзеге асырады. Пациенттер мен олардың отбасы мүшелерін оқытуды өз құзыреті шегінде тиісті білімі бар мейіргер де жүргізе алады.
79. Гематологиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша міндеттерге сәйкес медициналық көмектің көлемі мен медициналық ұйымдарға қойылатын талаптар осы Стандартқа 5-қосымшада көрсетілген.
80. Гематологиялық көмектің стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларындағы гематологиялық көмек мыналарды қамтиды:
амбулаториялық жағдайлар үшін ұқсас тәртіпте негізгі міндеттерді орындау;
қан аурулары бар пациенттерді диагностикалау және емдеуді КХ сәйкес немесе олар болмаған жағдайда денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерге сәйкес жүргізу;
гематологиялық көмекті гематологиялық көмектің бірінші деңгейінде диагностикалау және емдеу әдістерін қолдана отырып, пациентті жоғары деңгейге тасымалдау мүмкін болмаған жағдайда, пациенттің жағдайы тұрақтанғанға дейін және оны тасымалдау мүмкін болғанға дейін гематологиялық көмектің үшінші немесе төртінші деңгейіндегі гематологтармен келісе отырып, гематологиялық көмекті жүргізу;
гематологиялық көмекті диагностика мен емдеудің мамандандырылған әдістерін қолдана отырып жүргізу, оның ішінде гематологиялық көмектің үшінші немесе төртінші деңгейіндегі гематолог дәрігерлермен келісе отырып, гематологиялық көмектің екінші деңгейінде таргетті препараттарды тағайындау;
екінші және үшінші деңгейлерге арналған амбулаториялық инвазиялық сүйек кемігін алу тек реанимациялық көмек көрсету мүмкін болған жағдайда, ал стационарды алмастыратын жағдайларда – асқынулар дамыған кезде пациентті гематологиялық бөлімшенің стационарлық жағдайына бір сағат ішінде тасымалдау мүмкін болған жағдайда және манипуляциядан кейін бір сағат ішінде пациентті бақылау мүмкін болған жағдайда және сүйек кемігін алған сәттен бастап бір тәулік ішінде оның жағдайын қашықтықтан бақылау;
егер медициналық ұйымда трансфузиолог дәрігер болса және реанимациялық көмек көрсету мүмкіндігі болса, трансфузиологиялық көмек.

81. Отбор пациентов для трансплантации гемопоэтических стволовых клеток или проведения клеточной терапии осуществляется на втором, третьем и четвертом уровнях гематологической помощи в соответствии с КП, утвержденными в установленном порядке.
82. Оказание медицинской помощи пациентам со злокачественными новообразованиями системы крови и кроветворных органов кодируются при отсутствии диагноза – кодом C96.9 "Злокачественное новообразование лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей неуточненное", а также для первого уровня регионализации при наличии установленного диагноза кодом C96.7 "Другие уточненные злокачественные новообразования лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей" и далее указывается основной уточненный диагноз.
83. При необходимости согласования направления или перевода пациента на диагностику и лечение с использованием специализированных методов врач гематолог организовывает консилиум с включением врачей гематологов более высокого уровня гематологической помощи, определенных приказом первого руководителя данных организаций как кураторов маршрутизации пациентов.
84. Диагностика и лечение вторичных осложнений патологии крови на фоне основного иного заболевания осуществляются с целью коррекции выявленных осложнений на фоне лечения основного заболевания, преимущественно в медицинских организациях по профилю основного заболевания.
85. В стационарных условиях оказывается экстренная помощь пациентам с заболеваниями крови.
86. Маршрутизация пациента с заболеваниями крови и вторичными проявлениями патологии крови, а также объем оказываемой помощи при отдельных группах заболеваний изложены в приложении 5 к настоящему Стандарту.
Параграф 4. Координация гематологической помощи по уровням и организационно-методические задачи
87. Координация гематологической помощи, оказываемой медицинскими организациями и их структурными подразделениями, указанными в настоящем Стандарте, осуществляется центрами компетенции, определяемыми приказами местных органов государственного управления здравоохранением областей, городов республиканского значения и столицы.
88. Центр компетенции второго уровня в отношении организаций ПМСП и организаций первого уровня гематологической помощи осуществляет:
согласование маршрутов пациентов;
согласование назначения и корректировки таргетной терапии;
согласование установления диагноза и его изменений;
ведение статистического учета заболеваний;
организацию динамического наблюдения и амбулаторного лечения.
89. В случае отсутствия второго уровня гематологической помощи в регионе, данные задачи выполняет организация третьего, четвертого уровня гематологической помощи.

81. Гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттау немесе жасушалық терапия жүргізу үшін пациенттерді іріктеу белгіленген тәртіппен бекітілген КХ сәйкес гематологиялық көмектің екінші, үшінші және төртінші деңгейлерінде жүзеге асырылады.
82. Қан жүйесі мен қан өндіру ағзаларының қатерлі ісіктері бар пациенттерге медициналық көмек көрсету диагнозы болмаған жағдайда C96.9 "Лимфалық, қан өндіру және солар тектес тіндердің анықталмаған қатерлі ісіктері", сондай-ақ кодпен белгіленген диагноз болған жағдайда өңірлендірудің бірінші деңгейі үшін C96.7 "Лимфалық, қан өндіру және солар тектес тіндердің басқа анықталған қатерлі ісіктері" кодпен кодталады және бұдан әрі негізгі нақтыланған диагноз көрсетіледі.
83. Мамандандырылған әдістерді пайдалана отырып, пациентті диагностикаға және емдеуге жіберуді немесе ауыстыруды келісу қажет болған жағдайда гематолог дәрігер пациенттерді бағыттаудың жетекшілері ретінде осы ұйымдардың бірінші басшысының бұйрығымен айқындалған гематологиялық көмектің неғұрлым жоғары деңгейіндегі гематолог дәрігерлерді қоса отырып, консилиум ұйымдастырады.
84. Негізгі өзге ауру аясындағы қан патологиясының қайталама асқынуларын диагностикалау және емдеу негізгі ауруды емдеу аясындағы анықталған асқынуларды түзету мақсатында, негізгі аурудың бейіні бойынша медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
85. Стационарлық жағдайларда қан аурулары бар пациенттерге шұғыл көмек көрсетіледі.
86. Қан аурулары және қан патологиясының қайталама көріністері бар пациентті бағыттау, сондай-ақ аурулардың жекелеген топтары кезінде көрсетілетін көмектің көлемі осы Стандартқа 5-қосымшада көрсетілген.
4-параграф. Гематологиялық көмекті деңгейлер бойынша үйлестіру және ұйымдастырушылық-әдістемелік міндеттер
87. Осы Стандартта көрсетілген медициналық ұйымдар мен олардың құрылымдық бөлімшелері көрсететін гематологиялық көмекті үйлестіру облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының бұйрықтарымен айқындалатын құзыреттілік орталықтары арқылы жүзеге асырылады.
88. Екінші деңгейдегі құзыреттілік орталығы МСАК ұйымдарына және гематологиялық көмектің бірінші деңгейіндегі ұйымдарға қатысты мынадай міндеттерді орындайды:
пациенттердің бағыттауын келісу;
таргетті терапияны тағайындауды және түзетуді келісу;
диагнозды қою мен өзгерістерін келісу;
аурулардың статистикалық есепке алуын жүргізу;
динамикалық байқауды және амбулаториялық емдеуді ұйымдастыру.
89. Егер өңірде гематологиялық көмектің екінші деңгейі болмаған жағдайда, бұл міндеттерді гематологиялық көмектің үшінші немесе төртінші деңгейіндегі ұйым орындайды.

90. Координации гематологической помощи на третьем уровне гематологической помощи осуществляются в соответствии с совместными приказами местных органов государственного управления данных областей, городов республиканского значения и столицы по согласованию с республиканским центром четвертого уровня, осуществляющим координацию гематологической помощи взрослому населению в соответствии с приказом уполномоченного органа в области здравоохранения Республики Казахстан.
91. В рамках координации выполняются аналогичные задачи, что и для центров компетенции второго уровня гематологической помощи, включая маршрутизацию для получения высокотехнологичной медицинской помощи, контроль качества медицинской помощи и планирование объемов медицинской помощи по запросу местных органов государственного управления и Некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования" (далее – Фонд).
92. Координация гематологической помощи на республиканском уровне осуществляется республиканскими центрами четвертого уровня, которые определяются приказом уполномоченного органа в области здравоохранения.
93. В рамках координации центры компетенции осуществляют задачи, установленные для центров компетенции, в том числе маршрутизацию пациентов для получения высокотехнологичной медицинской помощи и планирование объемов медицинской помощи по запросу уполномоченного органа в области здравоохранения.
94. Маршрутизация пациентов–кандидатов на трансплантацию гемопоэтических стволовых клеток для всех уровней гематологической помощи осуществляется центрами компетенции четвертого уровня.
95. Основными организационно-методическими задачами центров компетенции являются:
осуществление учета гематологических заболеваний в соответствии с действующими формами учетной документации в области здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
составление отчетов и сбор показателей в соответствии с программой мониторинга гематологической службы курирующим центром компетенции и республиканским центром четвертого уровня;
участие в сборе документов для направления пациента на лечение за рубеж в соответствии с рекомендациями республиканского центра четвертого уровня;
организация обучения медицинских работников по вопросам оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови;
организация обучения и информирования пациентов с заболеваниями крови по вопросам гематологической помощи при участии специалистов вторичного уровня;
мониторинг основных индикаторов, согласно приложению 6 к настоящему Стандарту, а также мониторинг исполнения дорожных карт и планов развития регионов по гематологической службе;
ведение статистического учета заболеваний крови в курируемом регионе и их анализ, включая постановку пациента на учет в информационных системах Министерства здравоохранения Республики Казахстан, а также оценку ответов на терапию;
взаимодействие с организациями, участвующими в планировании, маршрутизации и финансировании гематологической службы курируемых регионов, в том числе управлениями здравоохранения, территориальными подразделениями Фонда, Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения", Комитетом контроля медицинской и фармацевтической деятельности Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
участие в экспертизе качества медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови;
организация и участие в образовательной и научной деятельности для специалистов гематологической помощи региона;
участие в конкурсном отборе кандидатов на резидентуру по специальности "гематология (взрослая)";
участие в аккредитации клинических баз для обучения специалистов по специальности "гематология (взрослая)";
взаимодействие с профессиональными ассоциациями в области гематологии по вопросам организации, образования и экспертизы;
участие в организации мероприятий по развитию донорства крови и ее компонентов, гемопоэтических стволовых клеток совместно с медицинскими организациями, осуществляющими деятельность по специальности "трансфузиология".
Приложение 1
к стандарту организации
оказания гематологической
помощи взрослому населению
Республики Казахстан
Минимальный норматив оснащения медицинских организаций, оказывающих гематологическую помощь
Таблица 1. Минимальный норматив оснащения организации, оказывающую гематологическую помощь в стационарных условиях
№ п/п
Наименование оборудования
Количество, шт.
1
Весы медицинские напольные
по количеству палат
2
Контейнер для транспортировки биоматериалов
3
3
Шприцевой инфузионный насос
Не менее 3
4
Инфузомат
Не менее 3
5
Ростомер
1
6
Бактерицидные облучатели
по количеству
помещений
7
Штативы для длительных вливаний
по количеству коек
8
Стойки для инфузионных растворов
по количеству коек
9
Инструментальный столик для проведения процедур
2
10
Кресло-каталка
1
11
Каталка медицинская для перевозки больных
1
12
Портативный электрокардиограф
1
13
Тонометр
1 на каждого врача, 1 на пост медицинской сестры
14
Фонендоскоп
1 на каждого врача, 1 на пост медицинской сестры
15
Устройство вызова персонала
По количеству коек
16
Фонарик для осмотра ротовой полости
1 на каждого врача, 1 на пост медицинской сестры
17
Термометр
По количеству коек
18
Гигрометр и термометр для воздуха
В зависимости от квадратуры помещения (в каждый кабинет)
19
Бак для отходов класса А
1 на каждую палату, 1 на процедурную
20
Бак для отходов класса Б
1 на каждую палату, 1 на процедурную
21
Контейнер для дезинфицирующего средства для рук
1 на каждую палату, 1 на процедурную
22
Кровати функциональные
По количеству коечного фонда
23
Тумбочки прикроватные
По количеству кроватей
24
Прикроватный столик
По количеству кроватей
Таблица 2. Минимальный норматив оснащения организации, оказывающую гематологическую помощь в стационарозамещающих условиях
№ п/п
Наименование оборудования
Количество, шт.
1
Весы напольные
1
2
Ростомер
1
3
Функциональная кровать или кресло
1 на 1 койко-место
4
Кресло-каталка
2
5
Мешок Амбу
1
6
Шкаф для лекарственных препаратов, растворов, расходников
2
7
Специализированный шкаф для разведения химиопрепаратов
1
8
Каталка медицинская многофункциональная для перемещения больных
1
9

90. Гематологиялық көмектің үшінші деңгейдегі гематологиялық көмекті үйлестіру Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының бұйрығына сәйкес ересек халыққа гематологиялық көмекті үйлестіруді жүзеге асыратын төртінші деңгейдегі республикалық орталықпен келісу бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті мемлекеттік басқару органдарының бірлескен бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырады.
91. Үйлестіру шеңберінде жоғары технологиялық медициналық көмекті алу үшін бағыттауды, медициналық көмектің сапасын бақылау және медициналық көмектің көлемін жергілікті мемлекеттік басқару органдарының және "Медициналық әлеуметтік сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Қор) сұрау салуы бойынша жоспарлауды қоса алғанда, екінші деңгейдегі құзыреттілік орталықтарына ұқсас міндеттер орындалады.
92. Гематологиялық көмекті республикалық деңгейде үйлестіруді денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының бұйрығымен айқындалатын төртінші деңгейдегі республикалық орталықтар жүзеге асырады.
93. Үйлестіру шеңберінде құзыреттілік орталықтары құзыреттілік орталықтарына белгіленген міндеттерді, оның ішінде пациенттерді жоғары технологиялық медициналық көмек алуға бағыттау және медициналық көмектің көлемін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органының сұрау салуы бойынша жоспарлауды орындайды.
94. Гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттауға үміткер пациенттерді барлық деңгейдегі гематологиялық көмек үшін бағыттауды төртінші деңгейдегі құзыреттілік орталықтары жүзеге асырады.
95. Құзыреттілік орталықтарының негізгі ұйымдастырушылық-әдістемелік міндеттері мыналар болып табылады:
"Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қазанындағы ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы қолданыстағы есептік құжаттама нысандарына сәйкес гематологиялық ауруларды есепке алу;
жетекшілік ететін құзыреттілік орталығы мен төртінші деңгейдегі республикалық орталыққа гематологиялық қызметті мониторингтеу бағдарламасына сәйкес есептер мен көрсеткіштерді жинақтап ұсыну;
төртінші деңгейдегі республикалық орталықтың ұсынымдарына сәйкес пациентті шетелде емделуге жолдау үшін құжаттарды жинауға қатысу;
қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету мәселелері бойынша медицина қызметкерлерін оқытуды ұйымдастыру;
екінші деңгей мамандарының қатысуымен қан аурулары бар пациенттерді оқыту және ақпараттандыруды ұйымдастыру;
осы Стандартқа 6-қосымшаға сәйкес негізгі индикаторларды, сондай-ақ гематологиялық қызмет бойынша өңірлерді дамытуға арналған жол карталары мен жоспарлардың орындалуын мониторингтеу;
жетекшілік ететін өңірде қан ауруларының статистикалық есепке алуын жүргізу және талдау, оның ішінде пациентті Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйелерінде есепке қою және терапияға жауапты бағалау;
жетекшілік ететін өңірде гематологиялық қызметті жоспарлауға, бағыттауға және қаржыландыруға қатысатын ұйымдармен, соның ішінде денсаулық сақтау басқармаларымен, Қордың аумақтық бөлімшелерімен, "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитетімен өзара іс-қимыл;
қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмектің сапасын сараптауға қатысу;
өңірлік гематологиялық көмек мамандарына арналған білім беру және ғылыми қызметті ұйымдастыру және қатысу;
"гематология (ересектер)" мамандығы бойынша резидентураға кандидаттарды конкурс арқылы іріктеуге қатысу;
"гематология (ересектер)" мамандығы бойынша мамандарды оқыту үшін клиникалық базаларды аккредитациялауға қатысу;
ұйымдастыру, білім беру және сараптама мәселелері бойынша гематология саласындағы кәсіби қауымдастықтармен өзара іс-қимыл;
"трансфузиология" мамандығы бойынша қызметті жүзеге асыратын медициналық ұйымдармен бірлесіп қан мен оның компоненттерінің, гемопоэздік дің жасушаларының донорлығын дамыту іс-шараларын ұйымдастыруға қатысу.
Қазақстан Республикасының
ересек халқына гематологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 1-қосымша
Гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың ең төмен жарақтандыру нормативі
1-кесте. Стационарлық жағдайларда гематологиялық көмек көрсететін ұйымды жарақтандырудың ең төмен нормативі
п/п
Жабдықтың атауы
Саны, дана
1
Едендік медициналық таразылар
Палата саны бойынша
2
Биоматериалдарды тасымалдауға арналған контейнер
3
3
Шприцті инфузиялық сорғы
3 кем емес
4
Инфузомат
3 кем емес
5
Ростомер
1
6
Бактерицидті сәулелендіргіштер
бөлме саны
бойынша
7
Ұзақ құюға арналған штативтер
төсек саны бойынша
8
Инфузиялық ерітінділерге арналған тіреулер
төсек саны бойынша
9
Процедураларға арналған аспаптық үстел
2
10
Кресло-арба
1
11
Науқастарды тасымалдауға арналған медициналық арба
1
12
Портативтік электрокардиограф
1
13
Тонометр
әрбір дәрігерге 1, мейіргер постына
14
Фонендоскоп
әрбір дәрігерге 1, мейіргер постына
15
Қызметкерлерді шақыру құрылғысы
төсек саны бойынша
16
Ауыз қуысын тексеруге арналған шам
әрбір дәрігерге 1, мейіргер постына
17
Термометр
төсек саны бойынша
18
Гигрометр және ауа термометрі
бөлменің шаршы көлеміне байланысты (әр кабинетке)
19
А класты қалдықтарға арналған бак
әр палатаға 1, емшара бөлмесіне 1
20
Б класты қалдықтарға арналған бак
әр палатаға 1, емшара бөлмесіне 1
21
Қолды зарарсыздандыруға арналған контейнер
әр палатаға 1, емшара бөлмесіне 1
22
Функционалдық кереуеттер
төсек қорының саны бойынша
23
Кереует жанындағы тумбалар
төсек саны бойынша
24
Кереует жанындағы үстелше
төсек саны бойынша
2-кесте. Стационарды алмастыратын жағдайларда гематологиялық көмек көрсететін ұйымды жарақтандырудың ең төмен нормативі
р/с
Жабдықтың атауы
Саны, дана
1
Едендік медициналық таразылар
1
2
Ростомер
1
3
Функционалдық кереует немесе кресло
1 төсек-орынға 1
4
Кресло-арба
2
5
Амбу қапшығы
1
6
Дәрілік препараттарға, ерітінділерге, шығыстарға арналған шкаф
2
7
Химиопрепараттарды араластыруға арналған мамандандырылған шкаф
1
8
Науқастарды тасымалдауға арналған көпфункционалды медициналық арба
1
9

D46.0
Рефрактерная анемия без сидеробластов, так обозначенная (Рефрактерная анемия без кольцевых сидеробластов)
D46.1
Рефрактерная анемия с сидеробластами (Рефрактерная анемия с кольцевыми сидеробластами)
D46.2
Рефрактерная анемия с избытком бластов [RAEB]
D46.4
Рефрактерная анемия неуточненная
D46.5
Рефрактерная анемия с многолинейной дисплазией
D46.6
Миелодиспластический синдром с изолированной del(5q) хромосомной аномалией
D46.7
Другие миелодиспластические синдромы
D46.9
Миелодиспластический синдром неуточненный
D60.0
Хроническая приобретенная чистая красноклеточная аплазия
D61.0
Конституциональная апластическая анемия
D61.3
Идиопатическая апластическая анемия
D61.9
Апластическая анемия неуточненная
D69.3
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
D47.4
Остеомиелофиброз
C91.0
Острый лимфобластный лейкоз
C90.1
Плазмоклеточный лейкоз
C92.0
Острый миелоидный лейкоз (Острый миелобластный лейкоз [AML])
C92.3
Миелоидная саркома (Хлорома, Гранулоцитарная саркома)
C92.4
Острый промиелоцитарный лейкоз [PML]
C92.5
Острый миеломоноцитарный лейкоз
C92.6
Острый миелоидный лейкоз с 11q23-аномалией
C92.8
Острый миелоидный лейкоз с многолинейной дисплазией
C93.0
Острый моноцитарный лейкоз (Острый монобластный / моноцитарный лейкоз)
C94.0
Острая эритремия и эритролейкоз (Острый эритроидный лейкоз )
C94.2
Острый мегакариобластный лейкоз
C94.4
Острый панмиелолейкоз (Острый панмиелез с миелофиброзом)
C95.0
Острый лейкоз неуточненного клеточного типа
C91.5
Т-клеточный лейкоз взрослых (Т-клеточная лимфома взрослых / лейкоз [HTLV-1-ассоциированный])
Группа миелопролиферативных заболеваний (48 группа КЗГ)
D47.0
Гистиоцитарные и тучноклеточные опухоли неопределенного или неизвестного характера
D47.1
Хроническая миелопрофилеративная болезнь
D47.3
Эссенциальная (геморрагическая) тромбоцитемия
D47.5
Хронический эозинофильный лейкоз [гиперэозинофильный синдром]
C92.1
Хронический миелоидный лейкоз (Хронический миелолейкоз [CML], BCR / ABL-положительный)
C92.2
Подострый миелоидный лейкоз (Атипичный хронический миелолейкоз, BCR / ABL- отрицательный)
C92.7
Другой миелоидный лейкоз
C92.9
Миелоидный лейкоз неуточненный
C93.1
Хронический моноцитарный лейкоз (Хронический миеломоноцитарный лейкоз)
C93.3
Ювенильный миеломоноцитарный лейкоз
C93.7
Другой моноцитарный лейкоз
C93.9
Моноцитарный лейкоз неуточненный
C94.6
Миелодиспластическое и миелопролиферативное заболевание, не классифицированное в других рубриках
C96.0
Мультифокальный и мультиисистемный (диссеминированный) гистиоцитоз из клеток Лангерганса [Болезнь Леттерера-Сиве]
C96.2
Злокачественная тучноклеточная опухоль
C96.4
Саркома дендритных (вспомогательных) клеток

D46.0
Сидеробластыларсыз рефрактерлік анемия, осылай
белгіленген
D46.1
Сидеробластылы рефрактерлік анемия
D46.2
Бластылар саны артық рефрактерлік анемия
D46.4
Анықталмаған рефрактерлік анемия
D46.5
Көп желілі дисплазиясы бар рефрактерлі анемия
D46.6
Оқшауланған del(5q) хромосомалық аномалиясы бар миелодиспластикалық синдром
D46.7
Басқа миелодиспластикалық синдромдар
D46.9
Анықталмаған миелодиспластикалық синдром
D60.0
Жүре пайда болған таза қызыл жасушалы созылмалы аплазия
D61.0
Конституциялық аплазиялық анемия
D61.3
Идиопатиялық аплазиялық анемия
D61.9
Анықталмаған аплазиялық анемия
D69.3
Идиопатиялық тромбоцитопениялық пурпура
D47.4
Остеомиелофиброз
C91.0
Жіті лимфобластылық лейкоз
C90.1
Плазможасушалы лейкоз
C92.0
Жіті миелоидты лейкоз
C92.3
Миелоидты саркома (Хлорома, Гранулоцитарлы саркома)
C92.4
Жіті промиелоцидті лейкоз [PML]
C92.5
Жіті миеломоноцитті лейкоз
C92.6
11q23-аномалиясы бар жедел миелоидты лейкоз
C92.8
Көп сызықты дисплазиясы бар жедел миелоидты лейкоз
C93.0
Жіті моноцитті лейкоз
C94.0
Жіті эритремия мен эритролейкоз
C94.2
Жіті мегакариобластылы лейкоз
C94.4
Жіті панмиелоз
C95.0
Жасуша түрі анықталмаған жіті лейкоз
C91.5
Ересектердің Т- жасушалы лейкозы (Ересектердің Т-жасушалы лимфомасы / лейкозы [HTLV-1-ассоциацияланған])
Миелопролиферативті аурулар тобы (48 КЗГ тобы)
D47.0
Сипаты анық емес немесе сипаты белгісіз гистоциттік
жəне семіз жасушалы ісіктер
D47.1
Созылмалы миелопролиферациялық ауру
D47.3
Эссенциалдық (геморрагиялық) тромбоцитемия
D47.5
Созылмалы эозинофильді лейкоз [гипереозинофильді синдром]
C92.1
Созылмалы миелоидты лейкоз (Созылмалы миелолейкоз [CML], BCR / ABL-оң)
C92.2
Жітілеу миелоидты лейкоз (Атипті созылмалы миелолейкоз, BCR / ABL- теріс)
C92.7
Басқа миелоидты лейкоз
C92.9
Анықталмаған миелоидты лейкоз
C93.1
Созылмалы моноцитті лейкоз (Созылмалы миеломоноцитті лейкоз)
C93.3
Ювенильді миеломоноцитарлы лейкоз
C93.7
Басқа моноцитті лейкоз
C93.9
Анықталмаған моноцитті лейкоз
C94.6
Миелодиспластикалық және миелопролиферативті дерт, басқа бөлімдерде жүйеленбеген
C96.0
Леттерер-Сиве ауруы [Леттерера-Сиве ауруы]
C96.2
Семіз жасушалы қатерлі ісік
C96.4
Дендритті (қосымшалы) жасушалы саркома

C96.5
Мультифокальный и унисистемный гистиоцитоз из клеток Лангерганса
C96.6
Унифокальный гистиоцитоз из клеток Лангерганса
C96.8
Гистиоцитарная саркома
C94.3
Тучноклеточный лейкоз
Группа лимфопролиферативных заболеваний (46 группа КЗГ)
C81.0
Болезнь Ходжкина - лимфоидное преобладание (Лимфатическая узловатая лимфома Ходжкина; Нодулярный тип лимфоидного преобладания лимфомы Ходжкина)
C81.1
Болезнь Ходжкина - нодулярный склероз (Узловой склероз классическая лимфома Ходжкина;Нодулярный склероз (классической) лимфомы Ходжкина )
C81.2
Болезнь Ходжкина - смешанно-клеточный вариант (Смешанно-клеточная классическая лимфома Ходжкина)
C81.3
Болезнь Ходжкина - лимфоидное истощение (Лимфоцитарная классическая лимфома Ходжкина; Лимфоидное истощение (классической) лимфомы Ходжкина)
C81.4
Лимфоцитарная (Lymphocyte-rich) (классическая) лимфома Ходжкина
C81.7
Другие (классические) формы болезни Ходжкина
C81.9
Болезнь Ходжкина неуточненная (Лимфома Ходжкина неуточненная)
C82.0
Мелкоклеточная лимфома с расщепленными ядрами, фолликулярная (Фолликулярная лимфома I степени)
C82.1
Смешанная,мелкоклеточная лимфома с ращеплен.ядрами и крупноклеточная (Фолликулярная лимфома II степени)
C82.2
Крупноклеточная лимфома, фолликулярная (Фолликулярная лимфома III степени неуточненная)
C82.3
Фолликулярная лимфома IIIa степени
C82.4
Фолликулярная лимфома IIIb степени
C82.5
Диффузная лимфома центра фолликула
C82.6
Кожная фолликулярная лимфома
C82.7
Другие типы фолликулярной неходжкинской лимфомы (Другие типы фолликулярной лимфомы)
C82.9
Фолликулярная неходжкинская лимфома неуточненная (Фолликулярная лимфома неуточненная)
C83.0
Лимфома мелкоклеточная (диффузная) (Мелкоклеточная В-клеточная лимфома)
C83.1
Лимфома мелкоклеточная с расщепленными ядрами (диффузная) (Мантийно- клеточная лимфома)
C83.3
Лимфома крупноклеточная (диффузная) - ретикулосаркома (Диффузная крупная B-клеточная лимфома)
C83.5
Лимфома лимфобластная (диффузная) (Лимфобластная (диффузная) лимфома)
C83.7
Опухоль Беркита (Лимфома Беркитта)
C83.8
Другие типы диффузных неходжкинских лимфом (Другие нефолликулярные лимфомы)
C83.9
Диффузная неходжкинская лимфома неуточненная (Нефолликулярная (диффузная) лимфома неуточненная)
C84.0
Грибовидный микоз
C84.1
Болезнь Сезари
C84.4
Периферическая Т-клеточная лимфома
C84.5
Другие неуточненные Т-клеточные лимфомы (Другие зрелые T / NK-клеточные лимфомы)
C84.6
Анапластическая крупноклеточная лимфома, ALK-положительная
C84.7
Анапластическая крупноклеточная лимфома, ALK-отрицательная
C84.8
Кожная Т-клеточная лимфома неуточненная
C84.9
Зрелая T/NK-клеточная лимфома неуточненная
C85.1
В-клеточная лимфома неуточненная
C85.2
Медиастинальная (тимусная) большая В-клеточная лимфома
C85.7
Другие уточненные типы неходжкинской лимфомы
C85.9
Неходжкинская лимфома неуточненного вида
C86.0
Экстрадодальная NK/Т-клеточная лимфома, назальный тип
C86.1
Почечно-селезеночная Т-клеточная лимфома
C86.2
Энтеропатическая (кишечная) Т-клеточная лимфома
C86.3
Подкожная панцикулитная Т-клеточная лимфома
C86.4
Бластная NK-клеточная лимфома
C86.5
Ангиоиммунобластная Т-клеточная лимфома
C86.6
Первичные кожные CD30-положительные пролиферации Т-клеток
C88.0
Макроглобулинемия Вальденстрема
C88.2
Болезнь гамма-тяжелых цепей Другие заболевания тяжелой цепи
C88.3
Иммунопролиферативная болезнь тонкого кишечника
C88.4
Экстрадодальная B-клеточная лимфома маргинальной зоны лимфоидной ткани слизистой оболочки [MALT-лифома]
C88.7
Другие злокачественные иммунопролиферативные болезни
C88.9
Злокачественные иммунопролиферативные болезни, неуточненные
C90.0
Множественная миелома
C90.2
Плазмоцитома экстрамедуллярная
C90.3
Солитарная плазмоцитома
C91.1
Хронический лимфоцитарный лейкоз (Хронический лимфоцитарный В-клеточный лейкоз)
C91.3
Пролимфоцитарный лейкоз (Пролимфоцитарный лейкоз В-клеточного типа)
C91.4
Волосатоклеточный лейкоз (Лейкемический ретикулоэндотелиоз)
C91.6
Пролимфоцитарный T-клеточный лейкоз
C91.7
Другой уточненный лимфоидный лейкоз
C91.8
Зрелый B-клеточный лейкоз типа Беркитта
C91.9
Лимфоидный лейкоз неуточненный
D47.2
Монокланальная гаммапатия (Моноклональная гаммопатия неопределенного значения (MGUS))
Группа "другие лейкозы"
D47.7
Другие уточненные новообразования неопределенного или неизвестного характера лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
D47.9
Новообразование неопределенного или неизвестного характера лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей неуточненное
C94.7
Другой уточненный лейкоз
C95.1
Хронический лейкоз неуточненного клеточного типа
C95.7
Другой лейкоз неуточненного клеточного типа
C95.9
Лейкоз неуточненный
C96.0
Болезнь Леттерера-Сиве (Нелипидный ретикулоэндотелиоз, ретикулез) (Мультифокальный и мультисистемный (диссеминированный) гистиоцитоз Лангерганса)
C96.7
Др.уточненные ЗНО лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей
C96.9
ЗНО лимфоидной, кроветворной и родственных им тканей неуточненное
Z08.8
Последующее обследование после применения другого метода лечения злокачественного новообразования
Таблица 2. Заболевания крови и кроветворных органов, не относящиеся к злокачественным (онкогематологическим заболеваниям) и/или депрессиям кроветворения
Код по МКБ 10
Наименование
1.
D50.0
Железодефицитная анемия вторичная вследствие потери крови (хроническая)
2.

C96.5
Лангерганс жасушаларынан мультифокалды және унижүйелік гистиоцитоз
C96.6
Лангерганс жасушаларынан унифокалды гистиоцитоз
C96.8
Гистиоцитарлы саркома
C94.3
Семіз жасушалы лейкоз
Лимфопролиферативті аурулар тобы (46 КЗГ тобы)
C81.0
Лимфалық басымдылық
C81.1
Нодулалық беріштену
C81.2
Аралас жасушалы нұсқа
C81.3
Лимфалық жүдеу
C81.4
Лимфоцитарлы (Lymphocyte-rich) (классикалық) Ходжкин лимфомасы
C81.7
Ходжкин ауруының басқа пішіндері
C81.9
Анықталмаған Ходжкин ауруы
C82.0
Ядролары ыдыраған, ұсақ жасушалы, фолликулалық
C82.1
Аралас, ядролары ыдыраған жəне ірі жасушалы фолликулалық
C82.2
Ірі жасушалы, фолликулалық
C82.3
Фолликулярлы лимфома IIIa дәрежедегі
C82.4
Фолликулярлы лимфома IIIb дәрежедегі
C82.5
Диффузды лимфома фолликул орталығының
C82.6
Терілік фолликулярлы лимфома
C82.7
Ходжкиндік емес фолликулалық лимфоманың басқа түрлері
C82.9
Анықталмаған ходжкиндік емес фолликулалық лимфома
C83.0
Ұсақ жасушалы (таралған)
C83.1
Ядролары ыдыраған ұсақ жасушалы (таралған)
C83.2
Аралас, ұсақ жəне ірі жасушалы (таралған)
C83.3
Ірі жасушалы (таралған)
C83.5
Лимфобластылы (таралған)
C83.7
Беркитт ісігі
C83.9
Анықталмаған, таралған ходжкиндік емес лимфома
C84.0
Уақ саңырауқұлақ түрлі микоз
C84.1
Сезари ауруы
C84.4
Шеткі Т- жасушалы лимфома
C84.5
Басқа жəне анықталмаған Т- жасушалы лимфомалар
C84.6
Анаапластикалық үлкен жасушалы лимфома, ALK-позитивті
C84.7
Анаапластикалық үлкен жасушалы лимфома, ALK-негативті
C84.8
Терілік Т-жасушалы лимфома анықталмаған
C84.9
Жетілген T/NK-жасушалы лимфома анықталмаған
C85.1
Анықталмаған В- жасушалы саркома
C85.2
Медиастиналды (тимусты) үлкен В-жасушалы лимфома
C85.7
Ходжкиндік емес лимфоманың басқа анықталған түрлері
C85.9
Ходжкиндік емес лимфоманың анықталмаған түрі
C86.0
Экстрадодальды NK/Т-жасушалы лимфома, назальды тип
C86.1
Бауыр-көкбаырлық Т-жасушалы лимфома
C86.2
Энтеропатиялық (ішектік) Т-жасушалы лимфома
C86.3
Теріасты панцикулитті Т- жасушалы лимфома
C86.4
Бластты NK- жасушалы лимфома
C86.5
Ангиоиммунобластты Т- жасушалы лимфома
C86.6
Алғашқы терілік CD30-оң пролиферациялық Т- жасушалы
C88.0
Вальденстрем макроглобулинэмиясы
C88.2
Гамма ауыр-тізбектер ауруы
C88.3
Жіңішке ішектің иммунопролиферациялық ауруы
C88.4
Экстрадодальды B- жасушалы лимфома маргинальды аймақтың лимфоидты тінінің кілегейлі қабатының [MALT-лифома]
C88.7
Басқа қатерлі иммунопролиферциялық аурулар
C88.9
Анықталмаған қатерлі иммунопролиферациялық аурулар
C90.0
Көптеген миелома мен қатерлі плазма жасушалы ісіктер
C90.1
Плазмажасушалы лейкоз
C90.2
Экстрамедуллалық плазмацитома
C90.3
Солитарлы плазмоцитома
C91.1
Созылмалы лимфоциттік лейкоз (Созылмалы лимфоцитарлы В- жасушалы лейкоз)
C91.3
Пролимфоциттік лейкоз (Пролимфоциттік лейкоз В- жасушалы типті)
C91.4
Түкті жасушалы лейкоз (Лейкемиялық ретикулоэндотелиоз)
C91.6
Пролимфоцитарлы T- жасушалы лейкоз
C91.7
Басқа анықталған лимфалық лейкоз
C91.8
Жетілген B-жасушалы лейкоз Беркиттиптегі
C91.9
Анықталмаған лимфалық лейкоз
D47.2
Моноклондық гаммапатия
"Басқа лейкоздар" тобы
D47.7
Лимфа, қан өндіру жəне солар тектес тіндердің басқа,
анықталған, сипаты анық емес немесе сипаты белгісіз
өспелері
D47.9
Лимфа, қан өндіру жəне солар тектес тіндердің анықталмаған,
сипаты анық емес жəне сипаты белгісіз өспесі
C94.7
Басқа анықталған лейкоз
C95.1
Жасуша түрі анықталмаған созылмалы лейкоз
C95.7
Жасуша түрі анықталмаған басқа лейкоз
C95.9
Анықталмаған лейкоз
C96.0
Леттерер-Сиве ауруы (липидті емес ретикулоэндотелиоз, ретикулоз) (Лангерганс Мультифокальды және көп жүйелі (таралған) гистиоцитоз)
C96.7
Лимфалық, қан өндіру жəне солар тектес тіндердің басқа
анықталған қатерлі ісіктері
C96.9
Лимфалық, қан өндіру жəне солар тектес тіндердің
анықталмаған қатерлі ісіктері
Z08.8
Қатерлі ісікті емдеудің басқа əдісін қолданғаннан кейінгі келесі
тексеру
2-кесте. Қатерлі (онкогематологиялық) ауруларға және/немесе қан өндіретін тежелуіне жатпайтын қан мен қан өндіру ағзаларының аурулары
АХЖ-10 бойынша коды
Атауы
1.
D50.0
Қансырау салдарынан болған темір тапшылықты туынды анемия (созылмалы)
2.

Z52.3
Донор костного мозга
104.
Z03.1
Наблюдение при подозрении на злокачественную опухоль
105.
T86.0
Отторжение трансплантата костного мозга
Приложение 3
к стандарту организации
оказания гематологической
помощи взрослому населению
Республики Казахстан
Положение о работе центра компетенции
1. Общие положения.
1) Центр компетенции – совокупность структур медицинских организаций и (или) самостоятельных медицинских организаций, объединенных с целью организации единого подхода к организации:
специализированной медицинской помощи;
методологической и консультативной помощи специалистам других профилей;
планирования объемов и процессов медицинских услуг, при организации и оказании гематологической помощи взрослым пациентам с заболеваниями крови.
2) Центр компетенции по организации и оказанию гематологической помощи взрослым пациентам с заболеваниями крови создается при существующих медицинских организациях, в которых оказывается гематологическая помощь, при этом в состав центра входят руководители гематологических подразделений, руководители медицинских организаций, сотрудники амбулаторного блока, сотрудники организационно-методической помощи и служба поддержки пациентов и/или самостоятельной медицинской организацией.
3) Центр компетенции определяется приказом руководителя управления здравоохранения региона. Руководителем центра компетенции назначается руководитель медицинской организации, на базе которой создан центр компетенции или главный внештатный гематолог региона.
4) В случае если в центр компетенции входят несколько медицинских организаций, приказом руководителя управления здравоохранения региона обеспечивается взаимодействие данных медицинских организаций.
2. Основные функции центра компетенции:
1) Организация комплексного замкнутого цикла профилактики, диагностики, лечения, динамического наблюдения, реабилитации и паллиативной помощи пациентам с заболеваниями крови и кроветворных органов.
2) Методическое сопровождение медицинских организаций региона в вопросах раннего выявления и медицинской помощи больным с заболеваниями крови и кроветворных органов.
3) Планирование объемов медицинской помощи по специальности "гематология" (взрослая) в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях, включая амбулаторное лекарственное обеспечение.
4) Участие в экспертизе качества медицинской помощи больным с заболеваниями крови и кроветворных органов.
5) Разработка региональных планов развития гематологической помощи.
6) Анализ основных индикаторов и составление отчетности по гематологической службе региона.

Z52.3
Сүйек кемігінің доноры
104.
Z03.1
Қатерлі ісікке күмəн болғанда бақылау
105.
T86.0
Сүйек кемігі трансплантатының ажырауы, "Қожайын трансплантатқа қарсы" серпілісі [ауруы]
Қазақстан Республикасының
ересек халқына гематологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
3-қосымша
Құзырет орталығының жұмыс ережесі
1. Жалпы ережелер.
1) Құзыреттілік орталығы – ұйымдастыруға бірыңғай тәсілді ұйымдастыру мақсатында біріктірілген медициналық ұйымдар және (немесе) дербес медициналық ұйымдар құрылымдарының жиынтығы:
мамандандырылған медициналық көмек;
басқа бейіндегі мамандарға әдістемелік және консультациялық көмек көрсету;
медициналық қызметтердің көлемі мен процестерін жоспарлау, кезінде қан аурулары бар ересек пациенттерге гематологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету.
2) Қан аурулары бар ересек пациенттерге гематологиялық көмекті ұйымдастыру және көрсету бойынша құзыреттілік орталығы гематологиялық көмек көрсетілетін қолданыстағы медициналық ұйымдарда құрылады, оның құрамына гематологиялық бөлімшелердің басшылары, медициналық ұйымдардың басшылары, амбулаториялық-емханалық бөлімшенің қызметкерлері, қызметкерлер кіреді. ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек және пациенттерді қолдау қызметі және/немесе дербес медициналық ұйым.
3) Құзырет орталығы өңірдің денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығымен айқындалады. Құзыреттілік орталығының басшысы болып медициналық ұйымның басшысы тағайындалады, оның негізінде құзыреттілік орталығы немесе аймақтың штаттан тыс бас гематологы құрылады.
4) Егер құзырет орталығына бірнеше медициналық ұйым кіретін болса, өңірдің денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығымен осы медициналық ұйымдардың өзара іс-қимылы қамтамасыз етіледі.
2. Құзыреттілік орталығының негізгі функциялары:
1) Профилактиканың, диагностиканың, емдеудің, динамикалық байқаудың, оңалтудың және қан және қан түзу ағзаларының аурулары бар пациенттерге паллиативтік көмектің кешенді тұйық циклін ұйымдастыру.
2) Қан және қан түзу ағзалары ауруларымен ауыратын науқастарды ерте анықтау және оларға медициналық көмек көрсету мәселелерінде өңірдің медициналық ұйымдарын әдістемелік сүйемелдеу.
3) Амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда, амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуді қоса алғанда, "гематология" (ересектер) мамандығы бойынша медициналық көмектің көлемін жоспарлауды қамтиды.
4) Қан және қан өндіру ағзаларының аурулары бар науқастарға медициналық көмектің сапасын сараптауға қатысу.
5) Гематологиялық көмекті дамытудың өңірлік жоспарларын әзірлеу.
6) Өңірдің гематологиялық қызметі бойынша негізгі индикаторларды талдау және есептілікті жасау.

7) Внесение предложений в местные исполнительные органы, уполномоченный орган, республиканский центр по улучшению качества и доступности медицинской помощи гематологическим больным.
8) Организация статистического учета гематологической службы региона.
9) Организация консилиумов, совещаний по вопросам гематологической помощи.
3. Основные задачи регионального Центра компетенции на втором уровне регионализации гематологической помощи:
1) обеспечение специализированной гематологической помощи пациентам с заболеваниями крови;
2) внедрение новых методов диагностики и лечения заболеваний крови, с использованием опыта мировой медицинской науки и практики, основанных на принципах доказательности;
3) проведение образовательных программ по гематологии для профильных специалистов (семинары, лекции, тренинги);
4) координация гематологической помощи по региону и обеспечение маршрутизации пациента;
5) организационно-методическая помощь медицинским организациям и профильным специалистам по вопросам гематологии, в том числе разработка планов, дорожных карт, КП, стандартов организации оказания медицинской помощи, формирование и проведение анализа статистических показателей и выработки мер по улучшению организации гематологической помощи;
6) оказание практической помощи врачам по вопросам организации и оказания медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови;
7) динамическое наблюдение за пациентами с заболеваниями крови;
8) формирование объемов закупа медицинских услуг в рамках ГОБМП и ОСМС в регионе;
9) формирование объемов закупа лекарственных средств для бесплатного амбулаторного лекарственного обеспечения (далее – АЛО) в регионе;
10) оценка эффективности обеспечения пациентов АЛО в регионе;
11) проведение школ для пациентов с заболеваниями крови;
12) участие в клинических и научных исследованиях по гематологии;
13) участие в экспертной деятельности по вопросам оценки качестве медицинской помощи пациентам с заболеваниями крови в регионе;
14) участие в организации мероприятий по развитию донорства крови и ее компонентов, гемопоэтических стволовых клеток;
15) участие в образовательной деятельности для специалистов по вопросам гематологической помощи, в том числе в участие в подготовке, переподготовке и повышении квалификации специалистов, обучение и подготовка медицинских кадров в резидентуре, магистратуре и докторантуре по профилю (центр компетенций является клинической базой для медицинских высших учебных заведений).
4. Основные задачи Центра компетенции третьего уровня регионализации.
Те же задачи, что и для Центра компетенции второго уровня регионализации, а также:

7) Жергілікті атқарушы органдарға, уәкілетті органға, республикалық жақсарту орталығына ұсыныстар енгізу гематологиялық науқастарға көрсетілетін медициналық көмектің сапасы мен қолжетімділігі.
8) Өңірдің гематологиялық қызметінің статистикалық есебін ұйымдастыру.
9) Гематологиялық көмек мәселелері бойынша консультациялар, кездесулер ұйымдастыру.
3. Гематологиялық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі өңірлік құзыреттілік орталығының негізгі міндеттері:
1) Қан аурулары бар пациенттерге мамандандырылған гематологиялық көмекті қамтамасыз ету;
2) Дәлелділік принциптеріне негізделген әлемдік медицина ғылымы мен практикасының тәжірибесін қолдана отырып, қан ауруларын диагностикалау мен емдеудің жаңа әдістерін енгізу;
3) Гематология бойынша бейінді мамандарға арналған білім беру бағдарламаларын жүргізу (семинарлар, дәрістер, тренингтер);
4) Өңір бойынша гематологиялық көмекті үйлестіру және пациенттің маршрутын қамтамасыз ету;
5) Гематология мәселелері бойынша медициналық ұйымдарға және бейінді мамандарға ұйымдық-әдістемелік көмек көрсету, соның ішінде жоспарлар, жол картасын, КХ, медициналық көмекті ұйымдастыру стандарттарын әзірлеу, статистикалық көрсеткіштерді қалыптастыру және талдау, сондай-ақ гематологиялық көмекті жақсарту шараларын әзірлеу;
6) Қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету және ұйымдастыру мәселелері бойынша дәрігерлерге практикалық көмек көрсету;
7) Қан аурулары бар пациенттерге динамикалық бақылау жүргізу;
8) Өңірде ТМККК және МӘМС шеңберінде медициналық қызметтерді сатып алу көлемдерін қалыптастыру;
9) Өңірде амбулаториялық дәрілік қамтамасыз ету (бұдан әрі - АДҚ) шеңберінде дәрілік заттарды сатып алу көлемін қалыптастыру;
10) Өңірде пациенттерді АДҚ-мен қамтамасыз етудің тиімділігін бағалау;
11) Қан аурулары бар пациенттерге арналған мектептер өткізу;
12) Гематология бойынша клиникалық және ғылыми зерттеулерге қатысу;
13) Өңірде қан аурулары бар пациенттерге медициналық көмектің сапасын бағалау мәселелері бойынша сараптамалық қызметке қатысу;
14) Қан мен оның компоненттерін донациялауды дамыту іс-шараларын ұйымдастыруға қатысу, сондай-ақ гемопоэтикалық бағаналы жасушаларды дамыту;
15) Гематологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша мамандар үшін білім беру қызметіне қатысу, соның ішінде мамандарды дайындау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру, резидентурада, магистратурада және докторантурада медициналық кадрларды оқыту және даярлау (құзырет орталығы медициналық жоғары оқу орындары үшін клиникалық база болып табылады).
4. Өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі құзыреттілік орталығының негізгі міндеттері.
Өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі құзыреттілік орталығының міндеттерімен қатар:

1) обеспечение высокотехнологичной медицинской помощи;
2) обеспечение трансферта технологий лечения и диагностики заболеваний крови в курируемых регионах.
5. Основные задачи республиканского Центра компетенции.
Те же задачи, что и для межрегиональных Центров компетенции для всех регионов Республики Казахстан, а также:
1) осуществление научно-практической, образовательной, экспертной, организационно-методической деятельности;
2) внедрение в практику и трансферт современных, высокотехнологичных медицинских услуг;
3) разработка, совершенствование и внедрение высокотехнологичных методов диагностики и лечения с использованием результатов и опыта мировой медицинской науки и практики, основанных на принципах доказательности;
4) определение приоритетных образовательных и научно-исследовательских направлений, участие в разработке образовательных программ;
5) обучение и подготовка медицинских кадров в магистратуре и докторантуре по профилю;
6) проведение анализа текущей ситуации по профилю в разрезе регионов и по республике, анализ статистических показателей и эффективности внедряемых технологий, определение основных направлений стратегий для развития службы и повышения качества и доступности гематологической помощи;
7) организация и проведение научно-практических, образовательных мероприятий по профилю.
6. Основные полномочия центра компетенции. Для выполнения функций и задач центр компетенции вправе:
1) Запрашивать статистическую информацию по деперсонифицированной базе пациентов, включая формы государственной статистической отчетности в организациях Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведомства "Республиканский центр электронного здравоохранения", организации ПМСП, многопрофильные организации, Фонд, управление здравоохранения региона, республиканские центры.
2) Участвовать в совещаниях управления здравоохранения региона, уполномоченного органа, республиканского центра, Фонда по вопросам гематологической помощи.
3) Участвовать в экспертных и рабочих группах по вопросам гематологической помощи, в том числе в комиссиях по оценке соответствия поставщиков медицинских услуг по гематологии в своем регионе.
7. Порядок организации работы Центра компетенции.
1) Центр компетенции взаимодействует с организациями ПМСП региона и медицинскими организациями иных профилей по маршрутизации пациентов.
2) Определяет списки, подлежащих динамическому наблюдению в разрезе каждой ПМСП и формирует график осмотра данных пациентов и объем необходимой помощи. При невыполнении графика направляет соответствующий отчет руководителю организации ПМСП и в управление здравоохранения.

1) Жоғары технологиялық медициналық көмекті қамтамасыз ету;
2) Қадағаланатын өңірлерде қан ауруларын емдеу және диагностикалау технологияларын трансферттеуді қамтамасыз ету.
5. Республикалық құзыреттілік орталығының негізгі міндеттері.
Қазақстан Республикасының барлық өңірлері үшін өңіраралық Құзырет орталықтарына қойылатын міндеттермен бірдей, сондай-ақ:
1) Ғылыми-практикалық, білім-беру, сараптамалық, ұйымдастырушылық-әдістемелік қызметті жүзеге асыру;
2) Замануи, жоғары технологиялық медициналық қызметтерді тәжірибеге енгізу және трансферттеу;
3) Жоғары технологиялық диагностика мен емдеу әдістерін әзірлеу, жетілдіру және енгізу, дәлелді медицина қағидаттарына негізделген әлемдік медицина ғылымы мен тәжірибесенің нәтижелері мен тәжірибесін пайдалану;
4) Приоритетті білім беру және ғылыми зерттеу бағыттарын айқындау, білім беру бағдарламаларын әзірлеуге қатысу;
5) Бейін бойынша магистратура мен докторантурада медициналық мамандарды оқыту және даярлау;
6) Бейін бойынша өңірлер және республика бойынша ағымдағы жағдайды талдау, енгізілген технологиялардың тиімділігі мен статистикалық көрсеткіштерін талдау, қызмет сапасы мен қолжэетімділігін арттыру үшін гематологиялық көмекті дамытудың негізгі бағыттары мен стратегияларын айқындау;
7) Бейін бойынша ғылыми-практикалық және білім беру іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу.
6. Құзыреттілік орталығының негізгі өкілеттіктері. Функциялар мен міндеттерді орындау үшін құзыреттілік орталығы құқылы:
1) "Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" ШЖҚ РМК, МСАК ұйымдары, көпсалалы ұйымдар, "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ, өңірлік денсаулық сақтау басқармасы, мемлекеттік статистикалық есептілік нысандарын қоса алғанда, пациенттердің иесіздендірілген базасы туралы статистикалық ақпаратты сұрату. республикалық орталықтар.
2) Гематологиялық көмек мәселелері бойынша аймақтық денсаулық сақтау басқармасының, уәкілетті органның, республикалық орталықтың, "Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" КеАҚ отырыстарына қатысу.
3) Гематологиялық көмек мәселелері бойынша сараптамалық және жұмыс топтарына, соның ішінде өз аймағындағы гематологиялық медициналық қызмет көрсетушілердің сәйкестігін бағалау жөніндегі комиссияларға қатысу.
7. Құзыреттілік орталығының жұмысын ұйымдастыру тәртібі.
1) Құзыреттілік орталығы пациенттерді бағыттау бойынша аймақтың АМСК ұйымдарымен және басқа профильдегі медициналық ұйымдармен өзара әрекеттеседі.
2) Әрбір МСАК бөлінісінде динамикалық бақылауға жататын тізімдерді айқындайды және пациенттердің деректерін қарап-тексеру кестесін және қажетті көмектің көлемін қалыптастырады. Кесте орындалмаған жағдайда МСАК ұйымының басшысына және денсаулық сақтау басқармасына тиісті есеп жібереді.

3) Проводит обучение ПМСП по первичной диагностике заболеваний крови и организует необходимые маршруты.
4) Проводит обучение медицинского персонала организаций иного профиля по диагностике и маршрутизации пациентов с заболеваниями крови и осложнениями.
5) Организует маршрутизацию пациента с гематологическим заболеванием при необходимости лучевого, хирургического лечения или технологий иного профиля, в том числе организует работу врачебных консилиумов.
6) Центр компетенции организует амбулаторное лечение пациентов с заболеваниями крови.
7) Для выдачи пациентам, находящимся на амбулаторном лечении специфических лекарственных препаратов, включая химиопрепараты и препараты факторов свертывания крови организуется лекарственный отдел, включающий кабинет расфасовки и маркировки лекарственных средств, работа которого регламентируется в соответствии с Приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-104/2020 "Об утверждении Правил оптовой и розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий".
8) Медицинской сестрой амбулаторного блока ведется выборочный мониторинг приема лекарственных препаратов пациентами с использованием дистанционных цифровых технологий.
9) Для пациентов, которые подлежат амбулаторному лекарственному обеспечению и проживают в отдаленных населенных пунктах организуются выезды в регионы, а также допускается взаимодействие с медицинскими организациями ПМСП в данном населенном пункте по выдаче и мониторингу лекарственных средств, в том числе с использованием договоров ответ-хранения лекарственных средств.
10) Флаконы с препаратами факторов свертывания крови, выданные пациентам с наследственными факторами свертывания крови, подлежат учету и возврату после использованиями пациентами, и утилизируются согласно учету с выданными флаконами в Центре компетенции.
11) Врачами, осуществляющими динамическое наблюдение в Центре компетенции проводится мониторинг по категориям:
Пациенты, получающие амбулаторное лекарственное обеспечение.
Пациенты с впервые установленным диагнозом.
Пациенты с ранее установленным диагнозом, но взятые на учет впервые.
Пациенты подлежащие трансплантации гемопоэтических стволовых клеток.
Пациенты с выполненной трансплантацией гемопоэтических стволовых клеток.
Умершие пациенты.
Пациенты, снятые с учета.
Пациенты, направленные на лечение в другие медицинские центры (по вопросам оказания гематологической помощи).
Пациенты с ответами на терапию.
Паллиативные пациенты.
В отношении данных пациентов ведется учет маршрутов, проводится анализ статистических данных в соответствии с ключевыми индикаторами результативности.

3) МСАК-ты қан ауруларының бастапқы диагностикасы бойынша оқытуды жүргізеді және қажетті маршруттарды ұйымдастырады.
4) Қан аурулары мен асқынулары бар пациенттерді диагностикалау және бағыттау бойынша өзге бейіндегі ұйымдардың медицина персоналын оқытуды жүргізеді.
5) Гематологиялық ауруы бар пациентті сәулелік, хирургиялық емдеу немесе басқа бейіндегі технологиялар қажет болған жағдайда бағыттауды ұйымдастырады, оның ішінде дәрігерлік консилиумдардың жұмысын ұйымдастырады.
6) Құзыреттілік орталығы қан аурулары бар науқастарды амбулаториялық емдеуді ұйымдастырады.
7) Амбулаториялық емделіп жатқан емделушілерге арнайы дәрілік препараттарды, соның ішінде химиотерапиялық препараттарды және қан ұю факторларының препараттарын беру үшін дәрілік заттарды өлшеп-орау және таңбалау бөлмесін қамтитын дәрілік заттар бөлімі ұйымдастырылады., оның жұмысы "Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-104/2020 бұйрығына сәйкес реттеледі.
8) Амбулаториялық блоктың мейіргері қашықтықтан цифрлық технологияларды пайдалана отырып, пациенттердің дәрілік препараттарды қабылдауына іріктемелі мониторинг жүргізеді.
9) Амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етілуге жататын және шалғайдағы елді мекендерде тұратын пациенттер үшін өңірлерге сапарлар ұйымдастырылады, сондай-ақ осы елді мекендегі МСАК медициналық ұйымдарымен дәрілік заттарды беру және мониторингілеу, оның ішінде дәрілік заттарды жауапты сақтау шарттарын пайдалана отырып, өзара іс-қимыл жасауға жол беріледі. .
10) Қанның ұюының тұқым қуалайтын факторлары бар пациенттерге берілген ұю факторларының препараттары бар құтылар пациенттер пайдаланғаннан кейін есепке алынуға және қайтарылуға жатады және есепке сәйкес Құзыреттілік орталығында берілген құтылармен бірге кәдеге жаратылады.
11) Құзыреттілік орталығында динамикалық бақылауды жүзеге асыратын дәрігерлер санаттар бойынша мониторинг жүргізеді:
Амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етіліп жатқан пациенттер.
Алғаш рет анықталған диагнозы бар пациенттер.
Бұрын диагнозы қойылған, бірақ есепке алғаш рет алынған пациенттер.
Гемопоэздік дің жасушаларын трансплантаттауға жататын пациенттер.
Гемопоэздік дің жасушалары трансплантаттау жүргізілген пациенттер.
Қайтыс болған пациенттер.
Есептен шығарылған пациенттер.
Басқа медициналық орталықтарға емделуге жіберілген емделушілер (гематологиялық көмек көрсету мәселелері бойынша).
Терапияға жауаптары бар пациенттер.
Паллиативтік науқастар.
Осы пациенттерге қатысты бағыттардың есебі жүргізіледі, нәтижеліліктің негізгі индикаторларына сәйкес статистикалық деректерге талдау жүргізіледі.

12) Статистический учет ведется гематологами центров компетенции в каждом регионе согласно утвержденным правилам. Ведение учета пациента в электронном регистре онкологических больных ведется специалистами центров компетенции второго и третьего уровней регионализации.
13) Пациенты с заболеваниями крови и кроветворных органов, требующих гематологической помощи в виде специализированной гематологической медицинской помощи, высокотехнологичных медицинских услуг снимаются с учета в случаях:
переезда в другую страну или область, при смене постоянного места жительства;
изменения диагноза;
смерти на основании окончательного медицинского свидетельства о смерти.
В остальных случаях учет гематологических заболеваний ведется пожизненно, за исключением дефицитных анемий, которые снимаются с учета после получения ответа на терапию согласно КП диагностики и лечения.
14) Организация медицинской помощи в амбулаторных, стационарных и стационарозамещающих условиях проводится в соответствии с положениями данного Стандарта и КП.
15) При проведении экспертизы качества оказываемой медицинской помощи сотрудники Центра компетенции контактируют с организациями и органами, уполномоченными проводить экспертизу качества медицинской помощи и методическое сопровождение, в том числе Фонда, организациями, деятельность которых специализируется в области службы крови и вопросах оказания медицинской помощи пациентам с ВИЧ инфекцией.
Приложение 4
к стандарту организации
оказания гематологической
помощи взрослому населению
Республики Казахстан
Минимальные требования к медицинским организациям, оказывающим гематологическую помощь
Таблица 1. Минимальный штат работников организаций, оказывающих гематологическую помощь в амбулаторных условиях
Наименование должности
Количество должностей, штатных единиц
Врач-гематолог
одна должность на 100 000 взрослого населения в области, городе республиканского значения (общий расчет для первого, второго и третьего уровня регионализации)
Таблица 2. Минимальный норматив коечного фонда организации, оказывающую гематологическую помощь
Уровень
Условия
Норматив расчета коек
Первый
Стационарозамещающие
Не менее 1 койки в составе дневного стационара многопрофильной больницы при отсутствии коек на втором уровне регионализации в области
Первый
Стационарный
Не менее 10 коек в составе круглосуточного стационара многопрофильной больницы при отсутствии коек на втором уровне регионализации в области
Второй
Стационарозамещающие
Не менее 2 коек на 100 000 взрослого населения в составе гематологического отделения в области, городах республиканского значения. Для гематологических отделений в составе онкологических медицинских организаций не менее 2 коек.
Второй
Стационарный
Не менее 4 коек на 100 000 взрослого населения в составе гематологического отделения в области, городах республиканского значения. Для лечения острых лейкозов в режиме индукции и консолидации - не менее 2 коек для интенсивной терапии.
Для гематологических отделений в составе онкологических медицинских организаций не менее 10 коек.
Третий
Стационарозамещающие
Не менее 2 коек на 100 000 взрослого населения в составе гематологического отделения в области, городах республиканского значения. Для гематологических отделений в составе онкологических медицинских организаций не менее 2 коек.
Третий
Стационарный
Не менее 4 коек на 100 000 взрослого населения в составе гематологического отделения в области, городах республиканского значения. Для лечения острых лейкозов в режиме индукции и консолидации - не менее 2 коек для интенсивной терапии.
Для гематологических отделений в составе онкологических медицинских организаций не менее 10 коек.
Четвертый
Стационарозамещающие
Не менее 10 коек
Четвертый
Стационарный

12) Статистикалық есепке алуды бекітілген қағидаларға сәйкес әрбір өңірдегі құзыреттілік орталықтарының гематологтары жүргізеді. Онкологиялық науқастардың электрондық тізілімінде пациенттің есебін жүргізуді өңірлендірудің екінші және үшінші деңгейлеріндегі құзыреттілік орталықтарының мамандары жүргізеді.
13) Мамандандырылған гематологиялық медициналық көмек, жоғары технологиялық медициналық қызметтер түріндегі гематологиялық көмекті қажет ететін қан және қан түзу мүшелерінің аурулары бар емделушілер келесі жағдайларда есептен шығарылады:
тұрақты тұрғылықты жерін ауыстырған кезде басқа елге немесе облысқа көшу;
диагноздың өзгеруі;
қайтыс болу туралы түпкілікті медициналық анықтама негізінде қайтыс болғандар.
Басқа жағдайларда гематологиялық ауруларды есепке алу диагностика мен емдеудің КХ сәйкес терапияға жауап алғаннан кейін есептен шығарылатын тапшылықты анемияларды қоспағанда, өмір бойы жүргізіледі.
14) Амбулаториялық, стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмекті ұйымдастыру осы Стандарттың ережелеріне және КХ сәйкес жүзеге асырылады.
15) Көрсетілетін медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізу кезінде Құзырет орталығының қызметкерлері медициналық көмектің сапасына сараптама жүргізуге және әдістемелік қамтамасыз етуге уәкілетті ұйымдармен және органдармен, оның ішінде Қор, қан қызметі саласында мамандандырылған ұйымдармен байланысады және АИТВ-инфекциясы бар науқастарға медициналық көмек көрсету мәселелері.
Қазақстан Республикасының
ересек халқына гематологиялық
көмек көрсету ұйымдастыру
стандартына
4-қосымша
Гематологиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға қойылатын ең төменгі талаптар
1-кесте. Амбулаториялық жағдайларда гематологиялық көмек көрсететін ұйымдар қызметкерлерінің ең төменгі штаты
Лауазымның атауы
Лауазымдардың, штаттық бірліктердің саны
Гематолог дәрігер
облыстағы, республикалық маңызы бар қаладағы 100 000 ересек халыққа шаққанда бір лауазым (өңірлендірудің бірінші, екінші және үшінші деңгейі үшін жалпы есеп)
2-кесте. Гематологиялық көмек көрсететін ұйымдардың төсек қорының ең төменгі нормативі
Деңгей
Жағдай
Төсек есебінің нормативі
Бірінші
Стационарды алмастыратын
Облыста өңірлендірудің екінші деңгейінде төсек болмаған кезде, көпбейінді аурухананың күндізгі стационарының құрамында 1 төсектен кем емес.
Бірінші
Стационарлық
Облыста өңірлендірудің екінші деңгейінде төсек болмаған кезде, көпбейінді аурухананың тәуліктік стационарының құрамында 10 төсектен кем емес.
Екінші
Стационарды алмастыратын
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың гематологиялық бөлімшелерінің құрамында 100 000 ересек халыққа шаққанда 2 төсектен кем емес. Онкологиялық медициналық ұйымдардың құрамында гематологиялық бөлімшелер үшін 2 төсектен кем емес.
Екінші
Стационарлық
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың гематологиялық бөлімшелерінің құрамында 100 000 ересек халыққа шаққанда 4 төсектен кем емес. Индукция және консолилация режимінде жіті лейкозды емдеу үшін - қарқынды терапия үшін 2 төсектен кем емес. Онкологиялық медициналық ұйымдардың құрамында гематологиялық бөлімшелер үшін 10 төсектен кем емес.
Үшінші
Стационарды алмастыратын
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың гематологиялық бөлімшелерінің құрамында 100 000 ересек халыққа шаққанда 2 төсектен кем емес. Онкологиялық медициналық ұйымдардың құрамында гематологиялық бөлімшелер үшін 2 төсектен кем емес.
Үшінші
Стационарлық
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың гематологиялық бөлімшелерінің құрамында 100 000 ересек халыққа шаққанда 4 төсектен кем емес. Индукция және консолилация режимінде жіті лейкозды емдеу үшін - қарқынды терапия үшін 2 төсектен кем емес. Онкологиялық медициналық ұйымдардың құрамында гематологиялық бөлімшелер үшін 10 төсектен кем емес.
Төртінші
Стационарды алмастыратын
10 төсектен кем емес
Төртінші
Стационарлық

Не менее 30 коек, в том числе в составе отделения не менее 6 трансплантационных коек, не менее 4 – коек для интенсивной терапии
Таблица 3. Особые требования к размещению пациентов
Условия
Описание
Для проведения индукции и консолидации острых лейкозов
Все пациенты в режиме индукции и консолидации должны доступ к палате интенсивной терапии
Для аллогенной и гаплоидентичной трансплантации гемопоэтических стволовых клеток
100% одноместное размещение в палатах, оснащенных как палаты интенсивной терапии, относящихся к чистым помещениям согласно требованиям в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия
Таблица 4. Минимальный штатный норматив организации, оказывающую
гематологическую помощь в стационарных и стационарозамещающих условия
(количество должностей указано в штатных единицах)
Наименование должности
Первый уровень
Второй уровень
Третий уровень
Четвертый уровень
ДС
КС
ДС
КС
ДС
КС
ДС
КС
Заведующий отделением
-
-
из расчета одна должность на 20 коек, но не менее 0,5 ставки должности на отделение
из расчета одна должность на 20 коек, но не менее 0,5 ставки должности на отделение
из расчета одна должность на 20 коек, но не менее 0,5 должности на отделение
Врач-гематолог
1
1
одна должность на 10 коек
одна должность на 10 коек
одна должность на 7 коек
одна должность на 7 коек
одна должность на 5 коек
одна должность на 5 коек
Врач-гематолог отделения ТКМ
-
-
-
-
-
одна должность на 2 койки ТКМ
-
одна должность на 2 койки ТКМ
Психолог
-
-

30 төсектен кем емес, оның ішінде бөлімшенің құрамында 6 трансплантациялық төсектен кем емес, қарқынды терапия үшін 4 төсектен кем емес
3-кесте. Пациенттерді орналастыруға қойылатын ерекше талаптар
Жағдай
Сипаттама
Жіті лейкоздардың индукциясы мен консолидациясын жүргізу үшін
Индукция мен консолидация режиміндегі барлық пациенттер бір орындық палаталарда болуы тиіс, кемінде 1 палатада қарқынды терапия палатанасын жарақтандыру жағдайы болуы тиіс
Гемопоэздік дің жасушаларын аллогенді және гаплоидентикалық трансплантаттау үшін
Санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылық саласындағы талаптарға сәйкес таза үй-жайға жататын қарқынды терапия палаталары сияқты жарақтандырылған палаталарда 100% бір орындық орналасу
4-кесте. Стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда гематологиялық көмек көрсететін ұйымдарыдң ең төмен штат нормативі (лауазымдар саны штат бірліктерінде көрсетілген)
Лауазымның атауы
Өңірлендірудің бірінші деңгейі
Өңірлендірудің екінші деңгейі
Өңірлендірудің үшінші деңгейі
Өңірлендірудің төртінші деңгейі
КС
ТС
КС
ТС
КС
ТС
КС
ТС
Бөлімше меңгерушісі
-
-
20 төсекке бір лауазым, бірақ бөлімшеге 0,5 штаттық бірліктен кем емес есебінен
20 төсекке бір лауазым, бірақ бөлімшеге 0,5 штаттық бірліктен кем емес есебінен
20 төсекке бір лауазым, бірақ бөлімшеге 0,5 штаттық бірліктен кем емес есебінен
Гематолог дәрігер
1
1
10 төсекке бір лауазым
10 төсекке бір лауазым
7 төсекке бір лауазым
7 төсекке бір лауазым
5 төсекке бір лауазым
5 төсекке бір лауазым
ГДЖ бөлімшесінің гематолог дәрігері
-
-
-
-
-
2 ГДЖ төсегіне бір лауазым
-
2 ГДЖ төсегіне бір лауазым
Психолог
-
-

Рассчитываются в соответствии приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 апреля 2023 года № 78 "Об утверждении стандарта организации оказания анестезиологической и реаниматологической помощи в Республике Казахстан" для лечения острых лейкозов в режимах индукции и консолидации, и выполнения высокотехнологичной медицинской помощи при условии выделенных ставок в составе штатного расписания гематологического отделения
ДС – дневной стационар (стационарозамещающие условия)
КС – круглосуточный стационар (стационарные условия)
Приложение 5
к стандарту организации
оказания гематологической
помощи взрослому населению
Республики Казахстан
Маршруты пациентов при оказании гематологической помощи и объемы медицинской помощи в медицинских организациях по уровням регионализации
Условные обозначения и сокращения:
Обязательное событие, шаг
Дополнительная информация (вкладка) – отображается после схем
КП – клинический протокол диагностики и лечения
Экстренная госпитализация пациентов с наследственными дефицитами факторов свертывания крови требует госпитализации в ближайший стационар до стабилизации состояния при обязательном ведении гематологом и лабораторном мониторинге. После стабилизации состояния (снижение интенсивности болевого синдрома, купирование риска кровоизлияния в головной мозг, купирование явных кровотечений с угрозой жизни – перевод в гематологическое отделение
Признаки гематологических заболеваний (подозрение на заболевания крови)
1. Категории пациентов:
1) пациенты с хроническими заболеваниями, включая хроническую почечную недостаточность, аутоимунные заболевания, злокачественные новообразования негематологического профиля, другие хронические заболевания;
2) пациенты с ранее установленными заболеваниями крови, у которых была достигнута ремиссия;
3) пациенты, получающие лечение препаратами, способными вызывать угнетение костного мозга (цитостатики, иммуносупрессоры, кортикостероидные гормоны, противоэпилептические препараты и другие лекарственные средства, которые обладают эффектом миелосупрессии);
4) пациенты с нарушением питания (вегетарианцы, пациенты с дефицитом витаминов и микроэлементов, например, B12, фолиевой кислоты, железа);
5) женщины фертильного возраста, страдающие утомляемостью, полименорреями.
6) пациенты с геморрагическими синдромами (кровоточивость десен, синяки при минимальной травматизации, носовые кровотечения, геморрагическая сыпь, обильные менструации);
7) пациенты с органомегалией и лимфоаденопатией;
8) пациенты с неспецифическими синдромами: немотивированная потеря веса, длительная лихорадка, синдром ускоренного СОЭ, боли в костях, очаги деструкции в костях, солидные образования, выявленные методом лучевой визуализации (головной мозг, спинной мозг, желудок, брюшная полость, малый таз, мышцы, внутренние лимфоузлы, желтуха, бледность кожи и слизистых, трофические изменения кожных покровов (сухость, ломкость ногтей, выпадение волос), увеличение белка в моче и сыворотке крови, ночная потливость, кожный зуд;

Индукция және шоғырландыру режимдерінде жіті лейкоздарды емдеу және гематологиялық бөлімшелердің штат кестесінің құрамында бөлінген ставкалардың жағайы кезінде, жоғары технологиялық медициналық көмекті орындау үшін "Қазақстан Республикасында анестезиологиялық және реаниматологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 26 сәуірдегі № 78 бұйрығына сәйкес есептеледі
КС – күндізгі стационар (стационарды алмастыратын жағдай)
ТС – тәуліктік стационар (стационарлық жағдай)
Қазақстан Республикасының
ересек халқына гематологиялық
көмек көрсету ұйымдастыру
стандартына
5-қосымша
Гематологиялық көмек көрсетудегі пациенттердің бағыттары және өңірлендіру деңгейлері бойынша медициналық ұйымдардағы медициналық көмектің көлемі
Шартты белгілер мен қысқартулар:
Міндетті оқиға, қадам
Қосымша ақпарат (қойынды) – схемалардан кейін көрсетіледі
КП – диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамасы
Қан ұю факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы бар науқастарды шұғыл госпитализациялау гематологтың міндетті бақылауымен және зертханалық бақылаумен жағдайы тұрақтанғанша жақын жердегі стационарға жатқызуды талап етеді. Жағдайы тұрақтанғаннан кейін (ауыру синдромының қарқындылығын төмендету, миға қан құйылу қаупін басу, өмірге қауіп төндіретін айқын қан кетулерді басу – гематологиялық бөлімшеге ауыстыру
Гематологиялық аурулардың белгілері (қанның бұзылуына күдік)
1. Пациенттердің санаттары:
1) созылмалы бүйрек жеткіліксіздігін қоса, созылмалы аурулары, аутоиммундық аурулары, гематологиялық емес бейіндегі қатерлі ісіктері, басқа да созылмалы аурулары бар пациенттер;
2) ремиссияға өткен, бұрын анықталған қан аурулары бар пациенттер;
3) сүйек кемігінің бәсеңдеуін туындатуға қабілетті препараттармен ем қабылдап жүрген пациенттер (цитостатиктер, иммуносупрессорлар, кортикостероидты гормондар, эпилепсияға қарсы препараттар және миелосупрессиялық әсері бар басқа да дәрілік заттар);
4) тамақтануы бұзылған пациенттер (вегетарианшылар, витаминдер мен микроэлементтер, мысалы, В12, фолий қышқылы, темір тапшылығы бар пациенттер);
5) бала туу жасындағы, шаршағыштықтан, полименореядан зардап шегетін әйелдер.
6) геморрагиялық синдромдары бар емделушілер (қызыл иектің қан кетуі, ең аз жарақаттанумен көгеруі, мұрыннан қан кету, геморрагиялық бөртпе, ауыр етеккір);
7) органомегалиямен және лимфоаденопатиямен ауыратын науқастар;
8) спецификалық емес синдромдары бар емделушілер: себепсіз салмақ жоғалту, ұзаққа созылған қызба, жеделдетілген ЭТЖ синдромы, сүйек ауруы, сүйек деструкциясы ошақтары, сәулелік бейнелеу арқылы анықталған қатты түзілімдер (ми, жұлын, асқазан, құрсақ қуысы, кіші жамбас, бұлшықеттер, ішкі лимфа түйіндері, сарғаю, терінің және шырышты қабаттардың бозаруы, терінің трофикалық өзгерістері (құрғақтық, тырнақтардың сынғыштығы, шаштың түсуі), зәрдегі және қан сарысуындағы ақуыздың жоғарылауы, түнгі тершеңдік, терінің қышуы;

9) При беременности:
1. анамнестические факторы:
1.1. женщины, у которых были предыдущие многоплодные беременности (двойни, тройни и более);
1.2. женщины с повторяющимися беременностями с интервалом менее 2 лет (недостаточный период восстановления запасов железа и микроэлементов);
1.3. наличие в анамнезе акушерских кровотечений (во время предыдущих родов или в послеродовом периоде);
1.4. частые носовые, десневые и другие кровотечения;
1.5. наличие в анамнезе установленного факта заболевания крови, в том числе железодефицитной анемии;
1.6. наличие в анамнезе хронических заболеваний желудочно-кишечного тракта, аутоиммунных заболеваний, хронических заболеваний почек, щитовидной железы, злокачественных новообразований;
1.7. наличие факта в анамнезе приема лекарственных средств, которые могут привести к угнетению костного мозга.
1.8. факторы питания:
1.9. вегетарианское или веганское питание, не обеспечивающее поступление достаточного количества гемового железа и витаминов (в особенности B12 и фолиевой кислоты);
1.10. ограничительное питание или соблюдение строгих диет до и во время беременности;
2. Клинические данные:
2.1. индекс массы тела ниже 18,5 до беременности;
2.2. бледность или желтушность кожных покровов;
2.3. наличие высыпаний геморрагического характера (синяки, петехии, экхимозы);
2.4. наличие любых кровотечений;
2.5. увеличение лимфоузлов, печени или селезенки;
2.6. наличие болей в костях;
2.7. утомляемость и слабость;
2.8. ночная потливость;
2.9. снижение веса;
2.10. лихорадка неясного генеза;
2.11. немотивированное повышение СОЭ;
2.12. низкий уровень ферритина (<30 мкг/л) или сывороточного железа на ранних сроках беременности (до 12 недель);
2.13. изменение клеточного состава крови (снижение или увеличение форменных элементов – тромбоцитов, лейкоцитов);
2.14. изменение коагулограммы;
2.15. низкий уровень гемоглобина;
2.16. низкий уровень витамина B12 и фолиевой кислоты.
2. Обязательный минимум обследования:
3. исследование общего анализа крови и СОЭ;
4. ручной подсчет лейкоцитов с формулой и тромбоцитов в случае снижения уровня лейкоцитов и тромбоцитов;
5. исследование коагулограммы;
6. исследование биохимических показателей (общий белок, билирубин с фракциями, креатинин);
7. при анемии исследование уровня сывороточного железа, ферритина, уровня В12 и фолиевой кислоты;
8. исследование показателей общего анализа мочи;
9. пальпация лимфоузлов, брюшной полости;
10. ультразвуковая диагностика органов брюшной полости.
Состояния для экстренной госпитализации при подозрении на заболевание крови или наличии установленного диагноза

9) Жүктілік кезінде:
1. анамнестикалық факторлар:
1.1. бұрын бірнеше рет жүкті болған әйелдер (егіздер, үшемдер немесе одан да көп);
1.2. 2 жылдан аз аралықпен қайталанатын жүктілігі бар әйелдер (темір мен микроэлементтердің қорын қалпына келтірудің жеткіліксіз кезеңі);
1.3. анамнезінде акушерлік қан кетулердің болуы (алдыңғы босану кезінде немесе босанғаннан кейінгі кезеңде);
1.4. мұрыннан, қызыл иектен және басқа да жиі қан кетулер;
1.5. анамнезде қан ауруларының, оның ішінде темір тапшылығы анемиясының анықталған фактісінің болуы;
1.6. анамнезінде асқазан-ішек жолдарының созылмалы ауруларының, аутоиммундық аурулардың, бүйректің, қалқанша бездің созылмалы ауруларының, қатерлі ісіктердің болуы;
1.7. сүйек кемігінің бәсеңдеуіне әкеп соғуы мүмкін дәрілік заттарды қабылдау анамнезінде фактінің болуы.
1.8. тамақтану факторлары:
1.9. гемдік темір мен дәрумендердің (әсіресе В12 және фолий қышқылының) жеткілікті мөлшерде жеткізілуін қамтамасыз етпейтін вегетариандық немесе вегетариандық тамақтану;
1.10. жүктілікке дейін және жүктілік кезінде тамақтануды шектеу немесе қатаң диетаны сақтау;
2. Клиникалық деректер:
2.1. жүктілікке дейін дене салмағының индексі 18,5-тен төмен;
2.2. терінің бозаруы немесе сарғаюы;
2.3. геморрагиялық сипаттағы бөртпелердің болуы (көгерулер, петехиялар, экхимоздар);
2.4. кез келген қан кетулердің болуы;
2.5. лимфа түйіндерінің, бауырдың немесе көкбауырдың ұлғаюы;
2.6. сүйектерде ауырсынудың болуы;
2.7. шаршау және әлсіздік;
2.8. түнгі тершеңдік;
2.9. салмақ жоғалту;
2.10. шығу тегі белгісіз қызба;
2.11. ЭЖ-нің ынталандырылмаған жоғарылауы;
2.12. жүктіліктің ерте кезеңдерінде (12 аптаға дейін) ферритиннің (<30 мкг/л) немесе сарысулық темірдің төмен деңгейі;
2.13. қанның жасушалық құрамының өзгеруі (түзілген элементтердің – тромбоциттердің, лейкоциттердің азаюы немесе көбеюі);
2.14. коагулограмманың өзгеруі;
2.15. гемоглобиннің төмен деңгейі;
2.16. В12 дәрумені мен фолий қышқылының төмен деңгейі.
2. Тексерудің міндетті минимумы:
3. қанның жалпы талдауын және ЭТЖ зерттеу;
4. лейкоциттер мен тромбоциттер деңгейі төмендеген жағдайда формуламен лейкоциттер мен тромбоциттерді қолмен санау;
5. коагулограмманы зерттеу;
6. биохимиялық көрсеткіштерді зерттеу (жалпы ақуыз, фракциялары бар билирубин, креатинин);
7. анемия кезінде сарысулық темірдің, ферритиннің, В12 деңгейінің және фолий қышқылының деңгейін зерттеу;
8. несептің жалпы талдауының көрсеткіштерін зерттеу;
9. лимфа түйіндерін, құрсақ қуысын пальпациялау;
10. құрсақ қуысы мүшелерінің ультрадыбыстық диагностикасы.
Қан ауруына күдік туындағанда немесе белгіленген диагноз болған кезде шұғыл емдеуге жатқызуға арналған жай-күйлер

1. Фебрильная нейтропения (температура ≥38 °C и нейтрофилы <0,5×10⁹/л).
2. Острый гемолиз различного генеза с анемическим синдромом
3. Острая почечная недостаточность при заболеваниях крови.
4. Острый лейкоз или его подозрение (бластные клетки в крови, выраженные геморрагические, инфекционные или анемические синдромы).
5. Гиперкальциемия или синдром лизиса опухоли (гиперкалиемия, гиперурикемия, гиперфосфатемия).
6. Тяжелая тромбоцитопения (тромбоциты ниже 20×10⁹/л) с высоким риском кровотечения.
7. Острые состояния при гемофилии и других наследственных коагулопатиях (тяжелые кровоизлияния в суставы, органы, ЦНС, крупные гематомы).
8. Тяжелая анемия (гемоглобин менее 60 г/л (за исключением состояний, при которых данный показатель гемоглобина является клинически скомпенсирован (определяет врач гематолог)) или тяжелая симптоматика при Hb менее 80 г/л — гипоксия, сердечная недостаточность), быстрое снижение гемоглобина.
9. Тяжелый сепсис или септический шок при заболеваниях крови.
10. Острые осложнения трансплантации костного мозга и клеточной терапии:
o реакция "трансплантат против хозяина";
o цитокиновый шторм.
11. Другие показания согласно КП.
Таблица 1. Объемы диагностики и медицинской гематологической помощи по уровням регионализации
1 уровень
2 уровень
3 уровень
4 уровень
Диагностика
Общие
46 группа (исследования, необходимые для установления диагноза)
Наличие возможности проведения:
1. исследования общего анализа крови и ручного подсчета форменных элементов;
2. исследования биохимические, включая общий белок, фракции билирубина, креатинин, лактатдегидрогеназу, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, железо сывороточное, витамин В12, фолиевую кислоту;
3. коагулологических методов, включая стандартную коагулограмму, определение активности факторов свертывания крови VIII, IX, XI, VII и ингибиторов к ним, активность фактора фон Виллебранда;
4. ультразвуковой диагностики;
5. методов функциональной диагностики, включая электрокардиограмму
Наличие возможности проведения:
1. Исследования общего анализа крови и ручного подсчета форменных элементов;
2. Исследования общего анализа мочи
3. Исследования биохимические, включая общий белок, фракции билирубина, креатинин, лактатдегидрогеназу, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, железо сывороточное, витамин В12, фолиевую кислоту;
4. Иммунологические исследования включая иммунохимические анализы методом иммунофиксации белков крови и мочи;
5. Исследования газов и электролитов венозной и артериальной крови;
6. Цитологические исследования крови и костного мозга (миелограмма, кольцевые сидеробласты);

1. Фебрильді нейтропения (температура ≥38 °C және нейтрофилдер <0,5×10⁹/л).
2. Жедел гемолиз анемиялық синдромы бар шығу тегі әртүрлі
3. Жедел бүйрек жеткіліксіздігі қан аурулары кезінде.
4. Жедел лейкемия немесе оның күдігі (қандағы жарылыс жасушалары, айқын геморрагиялық, инфекциялық немесе анемиялық синдромдар).
5. Гиперкальциемия немесе ісік лизисі синдромы (гиперкалиемия, гиперурикемия, гиперфосфатемия).
6. Ауыр тромбоцитопения (тромбоциттер 20×10⁹/л-ден төмен) қан кету қаупі жоғары.
7. Гемофилиядағы және басқа тұқым қуалайтын коагулопатиялардағы жедел жағдайлар (буындардағы, ағзалардағы, ОЖЖ-дегі ауыр қан кетулер, ірі гематомалар).
8. Ауыр анемия (гемоглобин 60 г/л-ден аз (гемоглобиннің бұл көрсеткіші клиникалық компенсацияланған жағдайларды қоспағанда (гематолог анықтайды)) немесе ауыр симптоматология кезінде Hb 80 г/л—ден аз - гипоксия, жүрек жеткіліксіздігі), гемоглобиннің тез төмендеуі.
9. Ауыр сепсис немесе септикалық шок қан аурулары кезінде.
10. Сүйек кемігін трансплантациялау және жасушалық терапияның жедел асқынулары:
o "трансплантатқа қарсы иесі" реакциясы;
o цитокиндік дауыл.
11. КХ сәйкес басқа да көрсеткіштер
Кесте 1. Аймақтандыру деңгейлері бойынша диагностика мен медициналық гематологиялық көмектің көлемдері
1 деңгей
2 деңгей
3 деңгей
4 деңгей
Диагностика
Жалпы
46-топ (диагнозды анықтау үшін қажетті зерттеулер)
Өткізу мүмкіндігінің болуы:
1. қанның жалпы талдауын және нысанды элементтерді қолмен санауды зерттеу;
2. биохимиялық зерттеулер, оның ішінде жалпы ақуыз, билирубин фракциялары, креатинин, лактатдегидрогеназа, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, сарысулық темір, В12 дәрумені, фолий қышқылы;
3. коагулологиялық әдістерді, оның ішінде стандартты коагулограмманы, VIII, IX, XI, VII коагуляция факторларының белсенділігін және олардың ингибиторларын, фон Виллебранд факторының белсенділігін анықтау;
4. ультрадыбыстық диагностика;
5. электрокардиограмманы қоса алғанда, функционалдық диагностика әдістерінің
Өткізу мүмкіндігінің болуы:
1. Қанның жалпы талдауын және нысанды элементтерді қолмен санауды зерттеу;
2. Несептің жалпы талдауын зерттеу
3. Биохимиялық зерттеулер, оның ішінде жалпы ақуыз, билирубин фракциялары, креатинин, лактатдегидрогеназа, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, сарысулық темір, В12 дәрумені, фолий қышқылы;
4. Иммунологиялық зерттеулер, соның ішінде қан мен несеп ақуыздарын иммунофиксациялау әдісімен иммунохимиялық талдаулар;
5. Көктамырлық және артериялық қанның газдары мен электролиттерін зерттеу;
6. Қан мен сүйек кемігін цитологиялық зерттеу (миелограмма, сақиналы сидеробласттар);

7. Исследований на вирусные антигены, включая вирусы гепатитов В и С, цитомегаловирус, Эпштейн-Барр;
8. Патоморфологические исследования биоптатов лимфоузлов, селезенки, костного мозга и иммуногистохимических исследований, в том числе с получением второго мнения (допускаются зарубежные лаборатории)
9. Иммунофенотипирование крови и костного мозга; (допускаются зарубежные лаборатории)
10. Цитогенетические исследования, включая FISH периферической крови и костного мозга; (допускаются зарубежные лаборатории)
11. Молекулярно-генетические исследования методом ПЦР, включая HLA типирование; (допускаются зарубежные лаборатории)
Инструментальные исследования:
1) ультразвуковой диагностики;
2) эндоскопических исследования бронхов, желудка, кишечника;
3) компьютерной томографии, в том числе в низкодозовом режиме всего тела;
4) рентгендиагностики;
5) магнитно-резонансной томографии в том числе в низкодозовом режиме всего тела;
6) методов функциональной диагностики, включая электрокардиограмму;
7) консультаций специалистов по кардиологии, эндокринологии, пульмонологии, гастроэнтерологии, инфекционным болезням, неврологии, офтальмологии, фтизиатрии, стоматологии и челюстно-лицевой хирургии, сосудистой хирургии, торакальной хирургии, травматологии-ортопедии, абдоминальной и общей хирургии, проктологии, урологии, гинекологии, акушерству, трансфузиологии, дерматологии, оториноларингологии, реабилитологии;
8) возможности направления и организации позитронно-эмиссионной томографии;
9) возможности направления и организации лучевой терапии.
10) наличие договоров на логистику биоматериалов
47 группа (исследования, необходимые для установления диагноза)
1) Исследования общего анализа крови и ручного подсчета форменных элементов;
2) Исследования общего анализа мочи;
3) Исследования биохимические, включая общий белок, фракции билирубина, креатинин, лактатдегидрогеназу, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, железо сывороточное, витамин В12, фолиевую кислоту;
4) Определение концентрации циклоспорина и метотрексата в крови (методом иммунно-ферментного анализа или иммунохемлюминисценции);
5) Исследование газов и электролитов венозной и артериальной крови;
6) Исследование агрегационных методов (агрегация тромбоцитов);
7) Цитологические исследований крови и костного мозга (миелограмма, кольцевые сидеробласты);
8) Исследования на вирусные антигены, включая вирусы гепатитов В и С, цитомегаловирус, Эпштейн-Барр;
9) Иммунофенотипирование крови и костного мозга; (допускаются зарубежные лаборатории)

7. В және С гепатиттері вирустарын, цитомегаловирусты, Эпштейн-Баррды қоса алғанда, вирустық антигендерге зерттеулер;
8. Лимфа түйіндерінің, көкбауырдың, сүйек кемігінің биопсияларының патоморфологиялық зерттеулері және иммуногистохимиялық зерттеулер, оның ішінде екінші пікірді алу (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
9. Қан мен сүйек кемігін иммунофенотиптеу; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
10. Цитогенетикалық зерттеулер, соның ішінде перифериялық қан мен сүйек кемігінің FISH; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
11. ПТР әдісімен молекулярлық-генетикалық зерттеулер, соның ішінде HLA типтеу; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
Аспаптық зерттеулер:
1) ультрадыбыстық диагностика;
2) бронхтардың, асқазанның, ішектің эндоскопиялық зерттеулері;
3) компьютерлік томография, оның ішінде бүкіл дененің төмен дозалы режимінде;
4) рентген диагностикалары;
5) магнитті-резонанстық томография, оның ішінде бүкіл дененің төмен дозалы режимінде;
6) электрокардиограмманы қоса алғанда, функционалдық диагностика әдістерінің;
7) кардиология, эндокринология, пульмонология, гастроэнтерология, жұқпалы аурулар, неврология, офтальмология, фтизиатрия, стоматология және жақ-бет хирургиясы, қан тамырлары хирургиясы, кеуде хирургиясы, травматология-ортопедия, абдоминальды және жалпы хирургия, проктология бойынша мамандардың консультациялары, урология, гинекология, акушерлік, трансфузиология, дерматология, оториноларингология, реабилитология;
8) позитронды-эмиссиялық томографияны бағыттау және ұйымдастыру мүмкіндіктері;
9) сәулелік терапияны бағыттау және ұйымдастыру мүмкіндіктері.
10) биоматериалдар логистикасына арналған шарттардың болуы
47-топ (диагнозды анықтау үшін қажетті зерттеулер)
1) Қанның жалпы талдауын және нысанды элементтерді қолмен санауды зерттеу;
2) Несептің жалпы талдауын зерттеу;
3) Биохимиялық зерттеулер, оның ішінде жалпы ақуыз, билирубин фракциялары, креатинин, лактатдегидрогеназа, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, сарысулық темір, В12 дәрумені, фолий қышқылы;
4) Оқандағы циклоспорин мен метотрексат концентрациясын шектеу (иммундық-ферменттік талдау немесе иммунохимлюминисценция әдісімен);
5) Көктамырлық және артериялық қанның газдары мен электролиттерін зерттеу;
6) Агрегациялық әдістерді зерттеу (тромбоциттер агрегациясы);
7) Қан мен сүйек кемігін цитологиялық зерттеу (миелограмма, сақиналы сидеробласттар);
8) В және С гепатиттері вирустарын, цитомегаловирусты, Эпштейн-Баррды қоса алғанда, вирустық антигендерге зерттеулер;
9) Қан мен сүйек кемігін иммунофенотиптеу; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)

10) Цитогенетические исследования, включая FISH периферической крови и костного мозга; (допускаются зарубежные лаборатории)
11) Молекулярноөгенетичесие исследованийя методом ПЦР, включая HLA типирование; (допускаются зарубежные лаборатории)
Инструментальные исследования:
1) ультразвуковой диагностики;
2) эндоскопических исследования бронхов, желудка, кишечника;
3) компьютерной томографии, в том числе в низкодозовом режиме всего тела;
4) рентгендиагностики;
5) магнитно-резонансной томографии в том числе в низкодозовом режиме всего тела;
6) методов функциональной диагностики, включая электрокардиограмму;
7) консультаций специалистов по кардиологии, эндокринологии, пульмонологии, гастроэнтерологии, инфекционным болезням, неврологии, офтальмологии, фтизиатрии, стоматологии и челюстно-лицевой хирургии, сосудистой хирургии, торакальной хирургии, травматологии-ортопедии, абдоминальной и общей хирургии, проктологии, урологии, гинекологии, акушерству, трансфузиологии, дерматологии, оториноларингологии, реабилитологии;
8) возможности направления и организации позитронно-эмиссионной томографии;
9) возможности направления и организации лучевой терапии.
10) наличие договоров на логистику биоматериалов
48 группа (исследования, необходимые для установления диагноза)
1)1. Исследования общего анализа крови и ручного подсчета форменных элементов;
2)2. Исследования общего анализа мочи
3)3. Исследования биохимические, включая общий белок, фракции билирубина, креатинин, лактатдегидрогеназу, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, железо сывороточное, витамин В12, фолиевую кислоту;
4. Иммунологические исследования включая иммунохимические анализы методом иммунофиксации белков крови и мочи;
5. Исследования газов и электролитов венозной и артериальной крови;
6. Цитологические исследования крови и костного мозга (миелограмма, кольцевые сидеробласты);
7. Исследований на вирусные антигены, включая вирусы гепатитов В и С, цитомегаловирус, Эпштейн-Барр;
8. Иммунофенотипирование крови и костного мозга; (допускаются зарубежные лаборатории)
9. Цитогенетические исследования, включая FISH периферической крови и костного мозга; (допускаются зарубежные лаборатории)
10. Молекулярно - генетические исследования методом ПЦР, включая HLA типирование (допускаются зарубежные лаборатории)
Инструментальные исследования:
1) ультразвуковой диагностики;
2) эндоскопических исследования бронхов, желудка, кишечника;
3) компьютерной томографии, в том числе в низкодозовом режиме всего тела;

10) Цитогенетикалық зерттеулер, соның ішінде перифериялық қан мен сүйек кемігінің FISH; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
11) ПТР әдісімен молекулярлық-генетикалық зерттеулер, соның ішінде HLA типтеу; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
Аспаптық зерттеулер:
1) ультрадыбыстық диагностика;
2) бронхтардың, асқазанның, ішектің эндоскопиялық зерттеулері;
3) компьютерлік томография, оның ішінде бүкіл дененің төмен дозалы режимінде;
4) рентген диагностикалары;
5) магнитті-резонанстық томография, оның ішінде бүкіл дененің төмен дозалы режимінде;
6) электрокардиограмманы қоса алғанда, функционалдық диагностика әдістерінің;
7) кардиология, эндокринология, пульмонология, гастроэнтерология, жұқпалы аурулар, неврология, офтальмология, фтизиатрия, стоматология және жақ-бет хирургиясы, қан тамырлары хирургиясы, торакальды хирургия, травматология-ортопедия, абдоминальды және жалпы хирургия, проктология, урология, гинекология, акушерлік, акушерлік бойынша мамандардың консультациялары. трансфузиология, дерматология, оториноларингология, реабилитология;
8) позитронды-эмиссиялық томографияны бағыттау және ұйымдастыру мүмкіндіктері;
9) сәулелік терапияны бағыттау және ұйымдастыру мүмкіндіктері.
10) биоматериалдар логистикасына арналған шарттардың болуы
48-топ (диагнозды анықтау үшін қажетті зерттеулер)
1. Қанның жалпы талдауын және нысанды элементтерді қолмен санауды зерттеу;
2. Несептің жалпы талдауын зерттеу
3. Биохимиялық зерттеулер, оның ішінде жалпы ақуыз, билирубин фракциялары, креатинин, лактатдегидрогеназа, гаптоглобин, бета 2 микроглобулин, ферритин, трансферрин, сарысулық темір, В12 дәрумені, фолий қышқылы;
4. Иммунологиялық зерттеулер, соның ішінде қан мен несеп ақуыздарын иммунофиксациялау әдісімен иммунохимиялық талдаулар;
5. Веноздық және артериялық қанның газдары мен электролиттерін зерттеу;
6. Қан мен сүйек кемігін цитологиялық зерттеу (миелограмма, сақиналы сидеробласттар);
7. В және С гепатиттері вирустарын, цитомегаловирусты, Эпштейн-Баррды қоса алғанда, вирустық антигендерге зерттеулер;
8. Қан мен сүйек кемігін иммунофенотиптеу; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
9. Цитогенетикалық зерттеулер, соның ішінде FISH перифериялық қан мен сүйек кемігін; (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
10. ПТР әдісімен молекулярлық-генетикалық зерттеулер, соның ішінде HLA типтеу (шетелдік зертханаларға рұқсат етіледі)
Аспаптық зерттеулер:
1) ультрадыбыстық диагностика;
2) бронхтардың, асқазанның, ішектің эндоскопиялық зерттеулері;
3) компьютерлік томография, оның ішінде бүкіл дененің төмен дозалы режимінде;

4) рентгендиагностики;
5) магнитно-резонансной томографии в том числе в низкодозовом режиме всего тела;
6) методов функциональной диагностики, включая электрокардиограмму;
7) консультаций специалистов по кардиологии, эндокринологии, пульмонологии, гастроэнтерологии, инфекционным болезням, неврологии, офтальмологии, фтизиатрии, стоматологии и челюстно-лицевой хирургии, сосудистой хирургии, торакальной хирургии, травматологии-ортопедии, абдоминальной и общей хирургии, проктологии, урологии, гинекологии, акушерству, трансфузиологии, дерматологии, оториноларингологии, реабилитологии;
8) возможности направления и организации позитронно-эмиссионной томографии;
9) возможности направления и организации лучевой терапии.
10) наличие договоров на логистику биоматериалов
Инвазивный забор костного мозга (пункция и трепанобиопсия костного мозга)
Не проводится
Проводится при условии:
1. Наличия одноразовых игл для пункции и биопсии костного мозга
2. Наличия возможности оказать экстренную рениматологическую помощь и перевод больного в круглосуточный стационар
3. Наличие возможности проведения исследования коагулограммы до проведения инвазивного забора костного мозга.
Лечение
1) Лечение дефицитных анемий
2) Лечение факторами свертывания крови
3) Лечение стероидными препаратами, иммуносупрессивными препаратами
4) Трансфузии крови и ее компонентов
5) Лечение инфекционных осложнений
6) Лечение вторичных цитопений
1) Лечение дефицитных анемий
2) Лечение факторами свертывания крови
3) Лечение стероидными препаратами, иммуносупрессивными препаратами
4) Трансфузии крови и ее компонентов
5) Лечение инфекционных осложнений
6) Лечение вторичных цитопений
7) химио-иммунно терапия
8) Таргетная терапия только по согласованию с центрами компетенции 3 и 4 уровней
1) Лечение дефицитных анемий
2) Лечение факторами свертывания крови
3) Лечение стероидными препаратами, иммуносупрессивными препаратами
4) Трансфузии крови и ее компонентов
5) Лечение инфекционных осложнений
6) Лечение вторичных цитопений
7) химио-иммунно терапия
8) Таргетная терапия
9) Аутологичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток
1) Лечение дефицитных анемий
2) Лечение факторами свертывания крови
3) Лечение стероидными препаратами, иммуносупрессивными препаратами
4) Трансфузии крови и ее компонентов
5) Лечение инфекционных осложнений
6) Лечение вторичных цитопений
7) химио-иммунно терапия
8) Таргетная терапия
9) Аутологичная трансплантация гемопоэтических стволовых клеток

4) рентген диагностикалары;
5) магнитті-резонанстық томография, оның ішінде бүкіл дененің төмен дозалы режимінде;
6) электрокардиограмманы қоса алғанда, функционалдық диагностика әдістерінің;
7) кардиология, эндокринология, пульмонология, гастроэнтерология, жұқпалы аурулар, неврология, офтальмология, фтизиатрия, стоматология және жақ-бет хирургиясы, қан тамырлары хирургиясы, торакальды хирургия, травматология-ортопедия, абдоминальды және жалпы хирургия, проктология, урология, гинекология, акушерлік, акушерлік бойынша мамандардың консультациялары. трансфузиология, дерматология, оториноларингология, реабилитология;
8) позитронды-эмиссиялық томографияны бағыттау және ұйымдастыру мүмкіндіктері;
9) сәулелік терапияны бағыттау және ұйымдастыру мүмкіндіктері.
10) биоматериалдар логистикасына арналған шарттардың болуы
Инвазивті сүйек кемігін алу (сүйек кемігінің пункциясы және трепанобиопсиясы)
Өткізілмейді
Мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1. Сүйек кемігін пункциялау және биопсиялау үшін бір реттік инелердің болуы
2. Шұғыл рениматологиялық көмек көрсету және науқасты тәулік бойғы стационарға ауыстыру мүмкіндігінің болуы
3. Сүйек кемігін инвазиялық алуды жүргізгенге дейін коагулограмманы зерттеуді жүргізу мүмкіндігінің болуы
Емдеу
1) Тапшылықты анемияларды емдеу
2) Қанның ұю факторларымен емдеу
3) Стероидты препараттармен, иммуносупрессивті препараттармен емдеу
4) Қанды және оның компоненттерін трансфузиялау
5) Инфекциялық асқынуларды емдеу
6) Қайталама цитопенияларды емдеу
1) Тапшылықты анемияларды емдеу
2) Қанның ұю факторларымен емдеу
3) Стероидты препараттармен, иммуносупрессивті препараттармен емдеу
4) Қанды және оның компоненттерін трансфузиялау
5) Инфекциялық асқынуларды емдеу
6) Қайталама цитопенияларды емдеу
7) химиялық-иммундық терапия
8) Мақсатты терапия тек 3 және 4 деңгейдегі құзыреттілік орталықтарымен келісім бойынша
1) Тапшылықты анемияларды емдеу
2) Қанның ұю факторларымен емдеу
3) Стероидты препараттармен, иммуносупрессивті препараттармен емдеу
4) Қанды және оның компоненттерін трансфузиялау
5) Инфекциялық асқынуларды емдеу
6) Қайталама цитопенияларды емдеу
7) химиялық-иммундық терапия
8) Мақсатты терапия
9) Гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық транспланттау
1) Тапшылықты анемияларды емдеу
2) Қанның ұю факторларымен емдеу
3) Стероидты препараттармен, иммуносупрессивті препараттармен емдеу
4) Қанды және оның компоненттерін трансфузиялау
5) Инфекциялық асқынуларды емдеу
6) Қайталама цитопенияларды емдеу
7) химиялық-иммундық терапия
8) Мақсатты терапия
9) Гемопоэздік дің жасушаларын аутологиялық транспланттау

10) Трансплантация мезенхимальных стволовых клеток
11) Клеточная терапия
12) Все виды трансплантации гемопоэтичсеких стволовых клеток
Лечение острых лейкозов в режиме индукции и консолидации
Не проводится
При одновременном исполнении следующих условий:
1. Наличие возможности проведения всех методов диагностики
2. Наличие штата специалистов согласно настоящего Стандарта
3. Наличие выделенного штата реаниматологов, палаты интенсивной терапии
4. Наличие 100% возможности размещения пациента в одноместной палате на весь период индукции и консолидации
5. Наличие возможности проведения в палате гемодиализа и гемодиафильтрации
6. Наличие возможности круглосуточного микробиологического мониторинга
7. Наличие запаса химиопрепаратов и антибактериальных препаратов согласно КП
Амбулаторное лечение
Не проводится
При одновременном исполнении следующих условий:
1. Наличие отдела госпитальной фармации
2. Наличие возможности хранения лекарственных препаратов
3. Наличие возможности индивидуальной расфасовки препаратов
4. Наличие учета и контроля амбулаторной лекарственной терапии
5. Наличие возможности заключение договоров ответ хранения с медицинскими организациями, где прикреплен пациент в отдаленных регионах
6. Наличие возможности дистанционного мониторинга приема препаратов
Динамическое наблюдение
Не проводится
1. При одновременном исполнении условий:
2. Наличие сотрудников (врачи и медицинские сестры) на амбулаторном приеме согласно настоящего Стандарта
3. Наличие возможности проведения всего перечня диагностических услуг
Не проводится
Таблица № 2 Распределение химиопрепаратов по группам затратности
(обязательное назначение высокозатратных препаратов через консилиум)
46 группа
Высокзатратный препарат
Среднезатратный препарат
Низкозатратный препарат
Даратумумаб
Бортезомиб
Доксорубицин
Брентуксимаб ведотин
Леналидомид
Циклофосфамид
Акалабрутиниб
Ритуксимаб
мелфалан
Помалидомид
Обинутузумаб
Талидомид
Иксазомиб
Цитарабин
Пембролизумаб
Цисплатин
Ниволумаб
Бендамустин
Ибрутиниб
Этопозид
Венетоклакс
Блеомицин
Полатузузумаб
Винкристин
Дакарбазин
Карбоплатин
Гемцитабин
Винбластин
хлорамбуцил
Флударабин
Ифосфамид
L-аспаргиназа
Метотрексат
Оксалиплатин
Интерферон (IFN-a)
47 группа
Блинотумумаб
Ритуксимаб
Циклофосфамид
Понотиниб
Азацитидин
Даунорубицин
Венетоклакс
Децитабин
Доксорубицин
Мидостаурин
Дазатиниб
Винкристин
Экулизумаб
Нилотиниб
Метотрексат
Руксолитиниб
Цитарабин
Иматиниб
Митоксантрон
Триоксид мышьяка
Идарубицин
Пэгаспаргаза
Третиноин
Иммуноглобулин антитимоцитарный
L-аспарагиназа
Аспарагиназа, 10000 МЕ
Меркаптопурин
Гидроксикарбамид
Аспарагиназа, 5000 МЕ
Флударабин
48 группа
Понатиниб
Децитабин
Гидроксикарбамид
Азацитидин
6- меркаптопурин
Имматиниб
Цитарабин
Нилотиниб
Дазатиниб
Руксолитиниб
Таблица № 3 Таргетные препараты, для реализации в МИС
АЛО (Амбулаторный перечень)
МНН
Торговое название
Локализация, показания в инструкции по применению
Привязки по коду МКБ-10
Включены в протоколы диагностики и лечения ЗН
Спектр мишеней при проведении молекулярно-генетической и молекулярно-биологической диагностики
Необходимо отражать маркер во вкладке ИГХ/ПЦР в ИС ЭРСБ для назначения препарата для ФЛК
1
Иматиниб
Имутин
Хронический миелолейкоз;
Атипичный хронический миелоидный лейкоз, BCR/ABL-отрицательный
Острый лимфобластный лейкоз с положительной филадельфийской хромосомой
Миелопролиферативные заболевания с эозинофилией
Мастоцитоз
Острый миелобластный лейкоз

10) Мезенхималық дің жасушаларын транспланттау
11) Жасушалық терапия
12) Гемопоэтикалық екінші дің жасушалары трансплантациясының барлық түрлері
Индукция және консолидация режимінде жедел лейкоздарды емдеу
Өткізілмейді
Бір мезгілде келесі шарттарды орындаған кезде:
1. Диагностиканың барлық әдістерін жүргізу мүмкіндігінің болуы
2. Осы Стандартқа сәйкес мамандар штатының болуы
3. Реаниматологтардың бөлінген штатының, қарқынды терапия палаталарының болуы
4. Индукция мен консолидацияның барлық кезеңінде пациентті бір адамдық палатаға орналастырудың 100% мүмкіндігінің болуы
5. Палатада гемодиализ және гемодиафильтрация жүргізу мүмкіндігінің болуы
6. Тәулік бойы микробиологиялық мониторинг жүргізу мүмкіндігінің болуы
7. КХ сәйкес химиялық препараттар мен бактерияға қарсы препараттар қорының болуы
Амбулаториялық емдеу
Өткізілмейді
Бір мезгілде келесі шарттарды орындаған кезде:
1. Госпитальдық фармация бөлімінің болуы
2. Дәрілік препараттарды сақтау мүмкіндігінің болуы
3. Препараттарды жеке өлшеп-орау мүмкіндігінің болуы
4. Амбулаториялық дәрілік терапияны есепке алу мен бақылаудың болуы
5. Шалғай өңірлерде пациент тіркелген медициналық ұйымдармен жауапты сақтау шарттарын жасасу мүмкіндігінің болуы
6. Препараттарды қабылдауды қашықтықтан мониторингілеу мүмкіндігінің болуы
Динамикалық бақылау
Өткізілмейді
1. Шарттарды бір мезгілде орындау кезінде:
2. Осы Стандартқа сәйкес амбулаториялық қабылдауда қызметкерлердің (дәрігерлер мен мейіргерлер) болуы
3. Диагностикалық қызметтердің барлық тізбесін жүргізу мүмкіндігінің болуы
Өткізілмейді
№ 2 кесте Химиялық препараттарды шығындар топтары бойынша бөлу (консилиум арқылы шығыны жоғары препараттарды міндетті түрде тағайындау)
46 топ
Шығыны жоғары препарат
Орташа шығынды препарат
Төмен шығынды препарат
Даратумумаб
Бортезомиб
Доксорубицин
Брентуксимаб ведотин
Леналидомид
Циклофосфамид
Акалабрутиниб
Ритуксимаб
мелфалан
Помалидомид
Обинутузумаб
Талидомид
Иксазомиб
Цитарабин
Пембролизумаб
Цисплатин
Ниволумаб
Бендамустин
Ибрутиниб
Этопозид
Венетоклакс
Блеомицин
Полатузузумаб
Винкристин
Дакарбазин
Карбоплатин
Гемцитабин
Винбластин
хлорамбуцил
Флударабин
Ифосфамид
L-аспаргиназа
Метотрексат
Оксалиплатин
Интерферон (IFN-a)
47 топ
Блинотумумаб
Ритуксимаб
Циклофосфамид
Понотиниб
Азацитидин
Даунорубицин
Венетоклакс
Децитабин
Доксорубицин
Мидостаурин
Дазатиниб
Винкристин
Экулизумаб
Нилотиниб
Метотрексат
Руксолитиниб
Цитарабин
Иматиниб
Митоксантрон
Триоксид мышьяка
Идарубицин
Пэгаспаргаза
Третиноин
Иммуноглобулин антитимоцитарный
L-аспарагиназа
Аспарагиназа, 10000 МЕ
Меркаптопурин
Гидроксикарбамид
Аспарагиназа, 5000 МЕ
Флударабин
48 топ
Понатиниб
Децитабин
Гидроксикарбамид
Азацитидин
6- меркаптопурин
Имматиниб
Цитарабин
Нилотиниб
Дазатиниб
Руксолитиниб
№ 3 кесте МАЖ-да сатуға арналған мақсатты препараттар
АЛО (Амбулаториялық тізбе)
МНН
Саудалық атауы
Оқшаулау, қолдану жөніндегі нұсқаулықтағы көрсеткіштер
АХЖ-10 коды бойынша байланыстырулар
ҚҚ диагностикасы мен емдеу хаттамаларына енгізілген
Молекулалық-генетикалық және молекулалық-биологиялық диагностиканы жүргізудегі мақсаттардың спектрі
ФЛК препаратын тағайындау үшін маркерді ИГХ/ПТР қойындысында ЭРСБ АЖ-да көрсету қажет
1
Иматиниб
Имутин
Созылмалы миелолейкоз;
Атипиялық созылмалы миелоидты лейкоз, BCR/ABL-теріс
Жедел лимфобластикалық лейкоз оң филадельфиялық хромосомалы
Миелопролиферативті аурулар эозинофилиямен
Мастоцитоз
Жедел миелобласты лейкоз

С92.1-С92.2
C91.0, C91.7, C91.9
C94.8, D72.1, D47.5, С92.7
C96.2, D47.0
С92.0, С92.8
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Нет
2
Ритуксимаб (подкожный)
Мабтера
Лимфомы
Аутоиммунная гемолитическая анемия
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
С81 -С89
D59.1
D69.3
Да
Гиперэкспрессия CD20+
Необходимо
3
Дазатиниб
Спрайсел; Дазатиниб-натив
Хронический миелолейкоз;
Атипичный хронический миелоидный лейкоз, BCR/ABL-отрицательный
Острый лимфобластный лейкоз с положительной филадельфийской хромосомой
Миелопролиферативные заболевания с эозинофилией
Мастоцитоз
Острый миелобластный лейкоз
С92.1-С92.2;
С91.0
C91.7, C91.9
C94.8, D72.1, D47.5, С92.7
C96.2, D47.0
С92.0, С92.8
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Необходимо
4
Нилотиниб
Тасигна
Хроническая миелоидная лейкемия, при наличии филадельфийской хромосомы
С92.1
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Необходимо
5
Леналидомид
Ревлимид
Множественная миелома
Миелодиспластические синдромы
Лимфопролиферативные заболевания, Множественная миелома и злокачественные плазмоклеточные ново образования
С82-С90
D46-47
С82-С90
D47.2
Да
Не требуется
Нет
6
Талидомид
Миелодиспластические синдромы
Лимфопролиферативные заболевания, Множественная миелома и злокачественные плазмоклеточные ново образования
С82-С90
D46-47
С82-С90
D47.2
Да
Не требуется
Нет
7
Иксазомиб
Нинларо
Множественная миелома
С90
Да
Не требуется
Нет
8
Ибрутиниб
Имбрувика
Хронический лимфолейкоз, лимфомы
С82-С91.1
Да
Не требуется
Нет
9
Акалабрутиниб
Калквенс
Хронический лимфолейкоз, лимфомы
С82-С91.1
Да
Не требуется
Нет
10
Понотиниб
Инклюзиг
Хроническая миелоидная лейкемия, при наличии филадельфийской хромосомы
Атипичный хронический миелоидный лейкоз, BCR/ABL-отрицательный
Острый лимфобластный лейкоз BCR-ABL+
Миелопролиферативные заболевания с эозинофилией
Мастоцитоз
Острый миелобластный лейкоз
С92.0
С92.1
С92.7
С92.9
С 96.2
D 47.0
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Необходимо
11
Даратумумаб (подкожный)
Дарзалекс
Множественная миелома и злокачественные плазмоклеточные ново образования
С90
Да
Не требуется
Нет
12
Помалидомид
Миелодиспластические синдромы
D46-47
да
делеция 5q
Необходимо
13
Элтромбопаг
Идиопатическая (первичная) тромбоцитопеническая пурпура
Вторичная тромбоцитопеническая пурпура
Апластическая анемия
Миелодиспластические синдромы
D69.3
D69.4
D61.1-D61.9
D46-47
да
Не требуется
Нет
Стационарный список
МНН
Торговое название
Локализация, показания в инструкции по применению
Привязки по коду МКБ-10
Включены в протоколы диагностики и лечения ЗН
Спектр мишеней при проведении молекулярно-генетической и молекулярно-биологической диагностики
Необходимо отражать маркер во вкладке ИГХ/ПЦР в ИС ЭРСБ для назначения препарата для ФЛК
1
Ритуксимаб (в\венный)
Мабтера
Лимфомы
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
Аутоиммунная гемолитическая анемия
С81-С89
D69.3
D59.1
Да
СD-20 +
Необходимо
2
Бортезомиб
Велкейд
Множественная миелома
С90.0
Да
Не требуется
Нет
3
Брентуксимаб
Адцетрис
Рецидивирующая или рефрактерная форма CD30-положительной лимфомы Ходжкина: после трансплантации аутологичных стволовых клеток
С81.0-С81.9
Да
CD30+
Необходимо
4
Дазатиниб
Спрайсел; Дазатиниб-натив
Хронический миелолейкоз;
Атипичный хронический миелоидный лейкоз, BCR/ABL-отрицательный
Острый лимфобластный лейкоз с положительной филадельфийской хромосомой
Миелопролиферативные заболевания с эозинофилией
Мастоцитоз
Острый миелобластный лейкоз
С92.1-С92.2;
С91.0
C91.7, C91.9
C94.8, D72.1, D47.5, С92.7

С92.1-С92.2
C91.0, C91.7, C91.9
C94.8, D72.1, D47.5, С92.7
C96.2, D47.0
С92.0, С92.8
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
2
Ритуксимаб (тері астына)
Мабтера
Лимфомы
Аутоиммунды гемолитикалық анемия
Идиопатикалық тромбоцитопениялық пурпура
С81 -С89
D59.1
D69.3
Иә
CD20+ шамадан тыс экспрессиясы
Қажет
3
Дасатиниб
Спрайсель; Дасатиниб-натив
Созылмалы миелолейкоз;
Атипиялық созылмалы миелоидты лейкоз, BCR/ABL-теріс
Жедел лимфобластикалық лейкоз оң филадельфиялық хромосомалы
Миелопролиферативті аурулар эозинофилиямен
Мастоцитоз
Жедел миелобласты лейкоз
С92.1-С92.2;
С91.0
C91.7, C91.9
C94.8, D72.1, D47.5, С92.7
C96.2, D47.0
С92.0, С92.8
Иә
Филадельфиялық хромосоманың анықтамасы (Ph-хромосомалар), BCR-ABL генінің жойылуы
Қажет
4
Нилотиниб
Тасына
Филадельфия хромосомасының қатысуымен созылмалы миелоидты лейкемия
С92.1
Иә
Филадельфиялық хромосоманың анықтамасы (Ph-хромосомалар), геннің жойылуы BCR-ABL
Қажет
5
Леналидомид
Ревлимид
Көптік миелома
Миелодиспластикалық синдромдар
Лимфопролиферативті аурулар,
Көптік миелома және қатерлі плазможасушалы ісіктер
С82-С90
D46-47
С82-С90
D47.2
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
6
Талидомид
Көптік миелома
С90
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
7
Иксазомиб
Нинларо
Көптік миелома
С90
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
8
Ибрутиниб
Имбрувика
Созылмалы лимфоцитарлы лейкоз, лимфомалар
С82-С91.1
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
9
Акалабрутиниб
Кальвенс
Созылмалы лимфоцитарлы лейкоз, лимфомалар
С82-С91.1
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
10
Понотиниб
Инклюзиг
Созылмалы миелоидты лейкемия, филадельфиялық хромосома қатысуымен
С92.1
Иә
Филадельфиялық хромосоманың анықтамасы (Ph-хромосомалар), геннің жойылуы BCR-ABL
Қажет
11
Даратумумаб (подкожный)
Дарзалекс
Көптік миелома және қатерлі плазможасушалы ісіктер
С90
Да
Не требуется
Нет
12
Помалидомид
Миелодиспластикалық синдромдар
D46-47
да
делеция 5q
Необходимо
13
Элтромбопаг
Идиопатилық (біріншілік) тромбоцитопениялық пурпура
Қайталама тромбоцитопениялық пурпура
Апластикалық анемия
Миелодиспластикалық синдромдар
D69.3
D69.4
D61.1-D61.9
D46-47
да
Не требуется
Нет
Стационарлық тізім
1
Ритуксимаб (көктамыр ішіне)
Мабтера
Лимфомы
Идиопатическая тромбоцитопеническая пурпура
Аутоиммунная гемолитическая анемия
С81-С89
D69.3
D59.1
Иә
СD-20 +
Қажет
2
Бортезомиб
Велкейд
Көп миелома
С90.0
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
3
Брентуксимаб
Адцетрис
CD30-позитивті Ходжкин лимфомасының қайталанатын немесе отқа төзімді түрі: аутологиялық дің жасушаларын трансплантациялаудан кейін
С81.0-С81.9
Иә
CD30+
Қажет
4
Дасатиниб
Спрайсель; Дасатиниб-натив
Созылмалы миелолейкоз;
Атипиялық созылмалы миелоидты лейкоз, BCR/ABL-теріс
Жедел лимфобластикалық лейкоз оң филадельфиялық хромосомалы
Миелопролиферативті аурулар эозинофилиямен
Мастоцитоз
Жедел миелобласты лейкоз
С92.1-С92.2;
С91.0
C91.7, C91.9
C94.8, D72.1, D47.5, С92.7

C96.2, D47.0
С92.0, С92.8
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Необходимо
5
Нилотиниб
Тасигна
Хроническая миелоидная лейкемия, при наличии филадельфийской хромосомы
С92.1
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Необходимо
6
Пембролизумаб
Китруда
Лимфома Ходжкина
С81-С89
Да
Не требуется
Нет
7
Понотиниб
Инклюзиг
Хроническая миелоидная лейкемия, при наличии филадельфийской хромосомы
С92.1
Да
Определение филадельфийской хромосомы (Ph-хромосомы), делеции гена BCR-ABL
Необходимо
8
Децитабин
Миелодиспластические синдромы
Острый миелобластный лейкоз
D46-47
C92.0, С92.8
Да
Не требуется
Нет
9
Азацитидин
Вайдаза
Миелодиспластические синдромы
Острый миелобластный лейкоз
D46-47
C92.0, С92.8
Да
Не требуется
Нет
10
Третиноин
Острый промиелоцитарный лейкоз
C92.4
Да
мутация PML RARA или транслокация t(15;17)
Нет
11
Антитимоцитарный антилимфоцитарный иммуноглобулин
Атгам
Апластическая анемия
D61.1-D61.9
Да
Не требуется
Нет
12
Экулизумаб
Пароксизмальная ночная гемоглобинурия
Миелодиспластические синдромы
Апластическая анемия
D59.5
D46-47
D61.1-D61.9
Да
ПНГ клон при ИФТ
13
Мидостаурин
Ридапт
Впервые выявленный положительный по FLT3-мутации острый миелоидный лейкоз у взрослых в сочетании со стандартной индукционной и консолидирующей химиотерапией с последующей поддерживающей монотерапией.
C92.0
Да
FLT3-мутации
Да
14
Блинотумомаб
Блинцито
Рефрактерно-рецидивирующие формы ОЛЛ
C91.0
С91.3
Да
CD-19
Да
15
Венетоклакс
Венклеста
Первичные формы ОМЛ у пожилых пациентов не кандидатов на интенсивное лечение
Хронический лимфолейкоз
C92.0
С91.1
Да
нет
нет
*Препараты, выдающиеся по АЛО могут закупаться МО для стартовой терапии
Приложение 6
к стандарту организации
оказания гематологической
помощи взрослому населению
Республики Казахстан
Индикаторы качества гематологической помощи
Наименование индикатора качества
Порядок расчета
Значение
Как оценивать
Уровень применения индикатора (чья деятельность оценивается)
Летальность при наследственных коагулопатиях, связанная с геморрагическим синдромом
Фактически калькулируется сумма пролеченных случаев за период с летальным исходом
0
Более 0 –отрицательный результат
Все случаи летальных исходов при наследственных каогулопатиях должны подвергаться 100% специальной экспертизы с привлечением гематологов.
Процент пациентов, госпитализированных в отделения гематологического профиля с наследственными дефицитами факторов свертывания крови VIII и IX, которым в стационаре не определен уровень фактора свертывания и ингибитора к нему
% (количество госпитализированных в отделения гематологического профиля с кодами D 66 и D 67 взрослых пациентов, которым не определен уровень фактора в крови во время госпитализации разделить на количество госпитализированных в отделения хирургического и гематологического профилей с кодами D 66 и D 67 взрослых пациентов всего, умножить на 100%)
0
Более 0 –отрицательный результат
Показаниями к госпитализации пациентов с наследственными дефицитами факторов свертывания крови являются острые кровотечения или ингибиторная форма. В этом случае определение уровня факторов свертывания крови важно для расчета дозы препаратов. Свидетельства о наличии подобных фактов должны подвергаться экспертизе и влиять на рейтинг организации
Процент пациентов с наследственными дефицитами факторов свертывания крови VIII и IX, получающих на амбулаторном уровне факторы свертывания крови, которым не определен уровень фактора свертывания и ингибитора к нему с периодичностью 1 раз в год

C96.2, D47.0
С92.0, С92.8
Иә
Филадельфиялық хромосоманың анықтамасы (Ph-хромосомалар), BCR-ABL генінің жойылуы
Қажет
5
Нилотиниб
Тасына
Филадельфия хромосомасының қатысуымен созылмалы миелоидты лейкемия
С92.1
Иә
Филадельфиялық хромосоманың анықтамасы (Ph-хромосомалар), BCR-ABL генінің жойылуы
Қажет
6
Пембролизумаб
Китруда
Ходжкин лимфомасы
С81-С89
Иә
Талап етілмейді
Жоқ
7
Понотиниб
Инклюзиг
Филадельфия хромосомасының қатысуымен созылмалы миелоидты лейкемия
С92.1
Иә
Филадельфиялық хромосоманың анықтамасы (Ph-хромосомалар), BCR-ABL генінің жойылуы
Қажет
8
Децитабин
Миелодиспластические синдромы
Жедел миелобласттикалық лейкоз
D46-47
C92.0, С92.8
Да
Не требуется
Нет
9
Азацитидин
Вайдаза
Миелодиспластикалық синдромдар
Жедел миелобласттикалық лейкоз
D46-47
C92.0, С92.8
Да
Не требуется
Нет
10
Третиноин
Жедел промиелоцитарлы лейкоз
C92.4
Да
мутация PML RARA или транслокация t(15;17)
Нет
11
Антитимоцитарный антилимфоцитарный иммуноглобулин
Атгам
Апластикалық анемия
D61.1-D61.9
Да
Не требуется
Нет
12
Экулизумаб
Пароксизмалды түнгі гемоглобинурия
Миелодиспластикалық синдромдар
Апластикалық анемия
D59.5
D46-47
D61.1-D61.9
Да
ПНГ клонда ИФТ
13
Мидостаурин
Ридапт
Алғаш рет анықталған оң нәтиже FLT3-мутациялар ересектердегі жедел миелоидты лейкемия стандартты индукциялық және консолидациялық химиотерапиямен, содан кейін демеуші монотерапиямен біріктірілген.
C92.0
Иә
FLT3-мутациялар
Иә
14
Блинотумомаб
Блинцито
БАРЛЫҚ рефрактерлі-қайталанатын формалар
ЖЛЛ
C91.0
С91.3
Иә
CD-19
Иә
15
Венетоклакс
Венклеста
Қарқынды емдеуге үміткер емес егде жастағы емделушілерде АМЛ-ның бастапқы формалары
Созылмалы лимфоцитарлы лейкоз
C92.0
С91.1
Иә
Жоқ
Жоқ
Қазақстан Республикасының
ересек халқына гематологиялық
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына 6-қосымша
Гематологиялық көмек сапасының индикаторлары
Сапа индикаторының атауы
Есептеу тәртібі
Мәні
Қалай бағалауға болады
Индикаторды қолдану деңгейі (кімнің қызметі бағаланады)
Геморрагиялық синдроммен байланысты тұқым қуалайтын коагулопатиялардағы өлім-жітім
Іс жүзінде өліммен аяқталған кезеңдегі емделген жағдайлардың сомасы есептеледі
0
0–ден жоғары - теріс нәтиже
Тұқым қуалайтын каогулопатиялар кезіндегі өлім-жітімнің барлық жағдайлары гематологтардың қатысуымен 100% арнайы тексеруден өтуі керек.
Қан ұю факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы бар гематологиялық бөлімшелерге жатқызылған науқастардың пайызы VIII және IXстационарда ұю факторының және оның тежегішінің деңгейі анықталмаған
% (кодтары бар гематологиялық бейіндегі бөлімшелерге емдеуге жатқызылғандар саны D 66 және D емдеуге жатқызу кезінде қандағы фактор деңгейі анықталмаған 67 ересек пациент кодтары бар хирургиялық және гематологиялық профиль бөлімшелеріне жатқызылғандар санына бөлінеді D 66 және D барлығы 67 ересек пациент, 100%-ға көбейтілген)
0
0–ден жоғары - теріс нәтиже
Ұю факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы бар науқастарды ауруханаға жатқызу көрсеткіштері жедел қан кету немесе ингибиторлық түрі болып табылады. Бұл жағдайда деңгейді анықтау қан ұю факторларының дәрілік заттардың дозасын есептеу үшін маңызы зор. Мұндай фактілердің бар екендігі туралы дәлелдер сараптамадан өтуі және ұйымның рейтингіне әсер етуі керек
Қан ұю факторларының тұқым қуалайтын тапшылығы бар науқастардың пайызы VIII және IX, амбулаториялық деңгейде қанның ұю факторларын алатындар, оларда ұю факторының және оның ингибиторларының деңгейі жиілікпен анықталмаған жылына 1 рет

% (количество взрослых пациентов с кодами D 66 и D 67, получающих на амбулаторном уровне факторы свертывания крови, которым не определен уровень фактора свертывания и ингибитора к нему с периодичностью 1 раз в год / количество взрослых пациентов с кодами D 66 и D 67, получающих на амбулаторном уровне факторы свертывания крови, умножить на 100%)
0
Более 0 –отрицательный результат
Свидетельствует о дефекте диспансеризации
Процент впервые выявленных пациентов с неходжкинской лимфомой, которым не проведено исследование иммуногистохимии
% (количество впервые выявленных взрослых пациентов с неходжкинской лимфомой, которым не проведено исследование иммуногистохимии /количество пациентов, впервые выявленных пациентов с неходжкинской лимфомой, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент впервые выявленных пациентов с хроническим лимфолейкозом, которым не проведено исследование (иммунофенотипирования или иммуногистохимии)
% (количество впервые выявленных пациентов с хроническим лимфолейкозом, которым не проведено исследование (иммунофенотипирования или иммуногистохимии) /количество пациентов, впервые выявленных пациентов с хроническим лимфолейкозом, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент впервые выявленных пациентов с острым лимфобластным лейкозом, которым не проведено исследование миелограммы и иммунофенотипирования
% (количество впервые выявленных пациентов с острым лимфобластным лейкозом, которым не проведено исследование миелограммы и иммунофенотипирования /количество пациентов, впервые выявленных пациентов с острым лимфобластным лейкозом, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент впервые выявленных пациентов с острым В лимфобластным лейкозом, которым не проведено исследование миелограммы и иммунофенотипирования и цитогенетики (или ФИШ или ПЦР)
% (количество впервые выявленных пациентов с острым В лимфобластным лейкозом, которым не проведено исследование миелограммы и иммунофенотипирования и цитогенетики (или ФИШ или ПЦР)/ количество впервые выявленных пациентов с острым В лимфобластным лейкозом, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент впервые выявленных пациентов с острым миелобластным лейкозом, которым не проведено исследование миелограммы, иммунофенотипирования и цитогенетики (или ФИШ или ПЦР)
% (количество впервые выявленных пациентов с острым миелобластным лейкозом, которым не проведено исследование миелограммы, иммунофенотипирования и цитогенетики (или ФИШ или ПЦР)/ впервые выявленных пациентов с острым миелобластным лейкозом, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент впервые выявленных пациентов с апластической анемией, которым не проведено гистологическое исследование трепанобиоптата костного мозга и иммунофенотипирование на клон ПНГ
% (количество впервые выявленных пациентов с апластической анемией, которым не проведено гистологическое исследование трепанобиоптата костного мозга и иммунофенотипирование на клон ПНГ /количество впервые выявленных пациентов с апластической анемией, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент впервые выявленных пациентов с хроническим миелолейкозом, которым не проведено цитогенетическое исследование (или ФИШ, или ПЦР)
% (количество впервые выявленных пациентов с хроническим миелолейкозом, которым не проведено цитогенетическое исследование (или ФИШ, или ПЦР)/количество пациентов, впервые выявленных пациентов с хроническим миелолейкозом, умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент пациентов с хроническим миелолейкозом, которым проведена смена химиотерапии и не проведено цитогенетическое исследование (или ФИШ, или ПЦР)
% (количество взрослых пациентов с хроническим миелолейкозом, которым проведена смена терапии без определения цитогенетического исследования (или ФИШ, или ПЦР)/количество пациентов с хроническим миелолейкозом умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Процент пациентов с впервые установленным диагнозом миелодиспластического синдрома, которым не проведено гистологическое исследование трепанобиоптата костного мозга, стандартной цитогенетики (или ФИШ)
% (количество пациентов с впервые установленным диагнозом миелодиспластического синдрома, которым не проведено гистологическое исследование трепанобиоптата костного мозга, цитогенетики (или ФИШ или ПЦР)/количество пациентов, с впервые установленным диагнозом миелодиспластического синдрома умножить на 100%)
10%
Менее или равно 10% - положительный результат; более 10% - отрицательный результат
Отрицательный результат свидетельствует о дефекте организации медицинской помощи в регионе
Сроки постановки на дсипансерный учет в центр компетенции с заболеваниями крови
Количество дней от момента постановки на учет после даты установления диагноза (или системы оповещения в информационной системе)
7
Более 7 дней – отрицательный результат
Свидетельствует о дефекте постановки на диспансерной учет организациями ПМСП
Заболеваемость
количество впервые выявленных с ЗНО системы крови*100000/численность населения в регионе в отчетном году; исчисляется в промилле (0/0000);
промилле
Подлежит оценке в динамике
Увеличение заболеваемости свидетельствует об улучшении качества диагностики и учета
Смертность
количество умерших со ЗНО системы крови*100000/численность населения в регионе в отчетном году; исчисляется в промилле (0/0000);
промилле
Подлежит оценке в динамике
Увеличение смертности должно анализироваться только экспертом. Это не всегла говорит о низком качестве, иногда связано с увеличением выявляемости или "вычищению" списков, состоящих на учете
Болезненность (распространенность
количество всех пациентов с ЗНО системы крови*100000/численность населения в регионе в отчетном году; исчисляется в промилле (0/0000);
промилле
Подлежит оценке в динамике
Увеличение говорит о увеличении выявляемости и удлинении жизни пациентов.
Пятилетняя выживаемость должна оцениваться после введения регистра пациентов для подсчета событий, исчисляется при помощи статистических программ. Данные индикаторы анализируются центром компетенции ежемесячно и два раза в год передаются республиканскому центру. Индикаторы для организаций по уровням регионализации собираются два раза в год и передаются республиканскому центру.

% (кодтары бар ересек пациенттердің саны D 66 және D жылына 1 рет жиілікпен қан ұю факторының және оның тежегішінің деңгейі анықталмаған амбулаториялық деңгейде қан ұю факторларын алатын 67 / кодтары бар ересек пациенттердің саны D 66 және D амбулаториялық деңгейде қан ұю факторларын алатын 67-ні 100%-ға көбейту)
0
0–ден жоғары - теріс нәтиже
Диспансерлеудегі ақау туралы куәландырады
Иммуногистохимиялық зерттеу жүргізілмеген ходжкиндік емес лимфомасы бар жаңадан анықталған пациенттердің пайызы
% (иммуногистохимиялық зерттеу жүргізілмеген Ходжкин емес лимфомасы бар жаңадан анықталған ересек пациенттердің саны /ходжкин емес лимфомасы бар жаңадан анықталған пациенттердің саны 100% көбейтіледі)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Зерттеу жүргізілмеген созылмалы лимфоцитарлы лейкозбен алғаш рет анықталған науқастардың пайызы (иммунофенотиптеу немесе иммуногистохимия)
% (зерттеу жүргізілмеген созылмалы лимфоцитарлы лейкозбен алғаш рет анықталған пациенттердің саны (иммунофенотиптеу немесе иммуногистохимия) /созылмалы лимфоцитарлы лейкозбен алғаш рет анықталған науқастардың саны 100%-ға көбейтіледі)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10-нан астам% - теріс нәтиже
Теріс нәтиже ұйымдағы ақауды көрсетеді өңірдегі медициналық көмектің сапасын арттыру
Миелограмманы және иммунофенотиптеуді зерттеу жүргізілмеген, жіті лимфобластикалық лейкозбен алғаш анықталған пациенттердің пайызы
% (миелограмманы және иммунофенотиптеуді зерттеу жүргізілмеген жіті лимфобластикалық лейкозбен алғаш рет анықталған пациенттердің саны /жіті лимфобластикалық лейкозбен алғаш рет анықталған пациенттердің санын 100%-ға көбейту)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Миелограмманы және иммунофенотиптеуді және цитогенетиканы (немесе ФИШ немесе ПТР) зерттеуден өтпеген лимфобластикалық жедел лейкозбен ауыратын жаңадан анықталған науқастардың пайызы
% (миелограмманы және иммунофенотиптеуді және цитогенетиканы (немесе ФИШ немесе ПТР) зерттеу жүргізілмеген лимфобластикалық лейкозда алғаш рет анықталған жіті науқастардың саны/ лимфобластикалық лейкозда алғаш рет анықталған жіті науқастардың саны, 100%-ға көбейтіледі)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Миелограмманы, иммунофенотиптеуді және цитогенетиканы (немесе ФИШ немесе ПТР) зерттеуден өтпеген жедел миелобластикалық лейкозбен ауыратын жаңадан анықталған науқастардың пайызы
% (миелограмманы, иммунофенотиптеуді және цитогенетиканы (немесе FISH немесе ПТР) зерттеу жүргізілмеген жедел миелобластикалық лейкемиямен ауыратын науқастардың саны,/ жедел миелобластикалық лейкемиямен ауыратын науқастардың саны, 100% көбейтілді)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Гистологиялық зерттеу жүргізілмеген апластикалық анемиямен алғаш рет анықталған пациенттердің пайызы сүйек кемігінің трепанобиоптатасы және ПНГ клонына иммунофенотиптеу
% (апластикалық анемиямен алғаш рет анықталған, жүргізілмеген пациенттер саны сүйек кемігінің трепанобиоптатын гистологиялық зерттеу және PNH клонына иммунофенотиптеу /апластикалық анемиямен алғаш рет анықталған науқастардың саны, 100% көбейтілді)
10%
10% -дан аз немесе оған тең - оң нәтижесі; 10%-дан астамы - теріс нәтиже
Теріс нәтиже мынаны көрсетеді өңірде медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақау туралы
Цитогенетикалық зерттеу (немесе ФИШ немесе ПТР) жүргізілмеген созылмалы миелолейкозы бар жаңадан анықталған пациенттердің пайызы
% (цитогенетикалық зерттеуден өтпеген созылмалы миелолейкозбен (немесе ФИШ немесе ПТР) алғаш рет анықталған науқастардың саны/созылмалы миелолейкозбен алғаш рет анықталған науқастардың саны 100% көбейтіледі)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Химиотерапияны ауыстырған және цитогенетикалық зерттеу (немесе ФИШ немесе ПТР) жүргізілмеген созылмалы миелолейкозбен ауыратын науқастардың пайызы
% (цитогенетикалық зерттеуді (немесе ФИШ, немесе ПТР) анықтаусыз терапии ауыстырған созылмалы миелолейкозы бар ересек пациенттердің саны/созылмалы миелолейкозы бар пациенттердің санын 100%-ға көбейту)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Миелодиспластикалық синдромның жаңадан анықталған диагнозы бар, сүйек кемігінің трепанобиоптатына, стандартты цитогенетикасына (немесе ФИШ) гистологиялық зерттеу жүргізілмеген пациенттердің пайызы
% (миелодиспластикалық синдромның жаңадан анықталған диагнозы бар, сүйек кемігінің трепанобиоптатына, цитогенетикасына (немесе ФИШ немесе ПТР) гистологиялық зерттеу жүргізілмеген пациенттер саны/миелодиспластикалық синдромның жаңадан анықталған диагнозы бар пациенттер саны 100% көбейтілсін)
10%
10%-дан аз немесе оған тең - оң нәтиже; 10%-дан астам - теріс нәтиже
Теріс нәтиже өңірдегі медициналық көмекті ұйымдастырудағы ақауды көрсетеді
Қан аурулары бар құзыреттілік орталығына дсипансерлік есепке қою мерзімдері
Диагноз қойылған күннен кейін есепке қойылған сәттен бастап күндер саны (немесе ақпараттық жүйедегі хабарландыру жүйелері)
7
7 күннен артық – теріс нәтиже
МСАК ұйымдарының диспансерлік есепке қою ақауы туралы куәландырады
Сырқаттанушылық
ҚІ-мен алғаш рет анықталған қан жүйесінің саны *100000 / есепті жылы аймақтағы халық саны; промиллемен есептеледі (0/0000);
промилле бойынша
Серпінмен бағалауға жатады
Сырқаттанушылықтың артуы диагностика мен есепке алу сапасының жақсарғанын айғақтайды
Өлім-жітім
қан жүйесінен қайтыс болғандар саны * 100000 /есепті жылы аймақтағы халық саны; промиллемен есептеледі (0/0000);
промилле бойынша
Серпінмен бағалауға жатады
Өлім-жітімнің артуын тек сарапшы талдауы керек. Мұның бәрі сапаның төмендігін білдірмейді, кейде анықталудың артуына немесе есепте тұрғандардың тізімдерін "тазалауға" байланысты
Ауыруы (таралуы)
қан жүйесінің ҚІ бар барлық науқастардың саны*100000/есепті жылы аймақтағы халық саны; промиллемен есептеледі (0/0000);
промилле бойынша
Серпінмен бағалауға жатады
Көбею пациенттердің анықталуының жоғарылауын және өмірінің ұзаруын көрсетеді.
Бес жылдық өмір сүру деңгейі статистикалық бағдарламалардың көмегімен есептелетін оқиғаларды санау үшін пациенттердің тізілімін енгізгеннен кейін бағалануы тиіс. Аталған индикаторларды құзыреттілік орталығы ай сайын талдайды және жылына екі рет республикалық орталыққа береді. Өңірлендіру деңгейлері бойынша ұйымдарға арналған индикаторлар жылына екі рет жиналып, республикалық орталыққа тапсырылады.