О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра обороны Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 ноября 2025 года № 1593. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 ноября 2025 года № 37414
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения (далее – Перечень).
2. Департаменту военного образования и науки Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзаца пятьдесят третьего пункта 1 Перечня, который вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
Утвержден приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года № 1593
Перечень некоторых приказов Министра обороны Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 31 "Об утверждении Правил организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13342) следующие изменения и дополнения:
в Правилах организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2 подпункты 20) и 21) исключить;

Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 13 қарашадағы № 1593 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қарашада № 37414 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Әскери білім және ғылым департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Тізбенің 1-тармағының елу үшінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1593 бұйрығымен бекітілген
Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 31 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13342 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақта 20) және 21) тармақшалар алып тасталсын;

пункт 2 дополнить подпунктом 22) следующего содержания:
"22) академическая политика – система мер, правил и процедур по планированию и управлению образовательной деятельностью и эффективной организации учебного процесса, направленных на реализацию студентоориентированного обучения и повышение качества образования.";
пункты 10 и 11 исключить;
пункт 13 дополнить частью третьей следующего содержания:
"ВУЗы на основе квалификационных характеристик и Государственных общеобязательных стандартов высшего и послевузовского образования, утвержденных приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 20 июля 2022 года № 2 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 170240) (далее – ГОСО) разрабатывают образовательную программу.";
часть первую пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Ежегодно, расчет объема учебной работы ВУЗа рассматривается на заседании учебно-методического (педагогического) совета и на основании его решения утверждается начальником ВУЗа до 15 июля.";
часть первую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. Решение на организацию учебно-воспитательного процесса на предстоящий учебный год принимается начальником ВУЗа и оформляется приказом ежегодно до первого августа по результатам анализа итогов учебного года, с учетом стоящих задач и новых требований.";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Расписание учебных занятий составляется учебным отделом (учебно-методическим управлением) совместно с факультетами (кафедрами, циклами, батальонами, дивизионами) на академический период, утверждается заместителем начальника ВУЗа, курирующим вопросы учебного процесса и доводится до факультетов (кафедр, батальонов, дивизионов, циклов) не позднее 10 рабочих дней до начала занятий. По решению заместителя начальника ВУЗа курирующего вопросы учебного процесса, допускается внесение изменений в расписание учебных занятий в течение академического периода. В ВУЗе, где подготовка обучающихся включает учения, вождение боевых машин и стрельбы, полеты, совершение прыжков, допускается составление расписания на месяц.
В расписании указываются: академические потоки (курсы), взвода, учебные группы, подгруппы, дисциплины, время и место их проведения, фамилии преподавателей, проводящих занятия.
Исходными документами для составления расписания занятий являются рабочие учебные планы, структурно-логические схемы специальностей и соответствующих квалификаций, план-календарь основных мероприятий ВУЗа на учебный год и на месяц, академический календарь учебного процесса ВУЗа и план закрепления преподавателей кафедры (цикла) по факультетам, академическим потокам (курсам), взводам, учебным группам и подгруппам.";

2-тармақ мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:
"22) академиялық саясат – білім беру қызметін жоспарлау мен басқару және студентке бағдарланған оқытуды іске асыруға және білім сапасын арттыруға бағытталған оқу процесін тиімді ұйымдастыру бойынша шаралар, қағидалар мен рәсімдер жүйесі.";
10 және 11-тармақтар алып тасталсын;
13-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"ӘОО біліктілік сипаттамалары және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2022 жылғы 20 шiлдедегi № 2 бұйрығымен бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары негізінде (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 170240 болып тіркелген) (бұдан әрі – МЖМБС) оқу бағдарламасын әзірлейді.";
17-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жыл сайын ӘОО оқу жұмысының көлемі саны оқу-әдістемелік (педагогикалық) кеңес отырысында қаралады және оның шешімі негізінде ӘОО бастығы 15 шілдеге дейін оны бекітеді.";
23-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"23. ӘОО бастығы алдағы оқу жылына оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға шешім қабылдайды және ол алда тұрған міндеттер мен жаңа талаптарды ескеріп, оқу жылының қорытындысын талдау нәтижесі бойынша жыл сайын бірінші тамызға дейін бұйрықпен ресімделеді.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Оқу бөлімі (оқу-әдістемелік басқарма) оқу сабақтарының кестесін факультеттермен (кафедралармен, циклдермен, батальондармен, дивизиондармен) бірлесіп академиялық кезеңге жасайды, оны ӘОО бастығының оқу процесі мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекітеді және факультеттерге (кафедраларға, батальондарға, дивизиондарға, циклдерге) сабақ басталғанға дейін 10 күн бұрын кешіктірмей жеткізіледі. ӘОО бастығының оқу процесі мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарының шешімі бойынша академиялық кезең ішінде оқу сабағы кестесіне өзгеріс енгізуге жол беріледі. Білім алушыларды даярлау оқу-жаттығу, жауынгерлік машинаны жүргізу мен оқ ату, ұшу, парашютпен секіру қамтылған ӘОО-да кестені бір айға жасауға жол беріледі.
Кестеде академиялық ағым (курс), взвод, оқу тобы, кіші топ, пәндер, өткізілетін уақыты мен орны, сабақ өткізетін оқытушылардың тегі көрсетіледі.
Сабақ кестесін жасау үшін бастапқы құжат оқу жұмыс жоспарлары, мамандықтардың және тиісті біліктіліктің құрылымдық-логикалық схемасы, оқу жылына және бір айға ӘОО негізгі іс-шараларының күнтізбелік жоспары, ӘОО оқу процесінің академиялық күнтізбесі және кафедра (цикл) оқытушыларын факультет, академиялық ағым (курс), взвод, оқу тобы мен кіші топ бойынша бекіту жоспары болып табылады.";

дополнить пунктом 32-1 следующего содержания:
"32-1. Академическая политика разрабатывается учебным отделом (учебно-методическим управлением) совместно с факультетами (кафедрами, батальонами, дивизионами, циклами) ВУЗа, которая включает:
1) формы, структуры, разработку и утверждение рабочей учебной программы;
2) балльно-рейтинговую систему оценки учебных достижений обучающихся;
3) организацию деятельности учебно-методического кабинета;
4) принципы планирования и организации учебного процесса;
5) проведение различных форм контроля и оценки знаний обучающихся;
6) организацию и прохождение обучающимися всех видов практик;
7) перевод, восстановление, отчисление обучающихся;
8) проведение итоговой аттестации;
9) иные разделы, определяющие организацию учебно-воспитательного процесса в ВУЗе.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. В учебном отделе (учебно-методическом управлении) разрабатываются и ведутся следующие документы по планированию и учету учебного процесса:
1) рабочие учебные планы;
2) расчет объема учебной работы ВУЗа по факультетам (кафедрам, циклам) на учебный год;
3) академический календарь учебного процесса ВУЗа;
4) расписание учебных занятий;
5) расписание экзаменов;
6) методические рекомендации о форме, структуре, порядке разработки и утверждения рабочей учебной программы;
7) участие в разработке академической политики ВУЗа.";
пункт 33-1 изложить в следующей редакции:
"33-1. В отделе оценки качества образования (мониторинга) (учебно-методическом управлении) разрабатываются и ведутся следующие документы по планированию и учету учебного процесса:
1) участие в разработке академической политики ВУЗа;
2) сборники рабочих учебных программ (силлабусы) по специальностям;
3) план комплексных проверок на учебный год;
4) план контроля качества учебного процесса на месяц;
5) ведомости текущей успеваемости и оценок по дисциплинам, транскрипты;
6) индивидуальный рейтинг обучающегося по итогам семестра (учебного года), сводные ведомости;
7) журнал контроля учебных занятий, проводимых командованием, начальниками кафедр, командирами батальонов ВУЗа;
8) анализ результатов промежуточной и итоговой аттестаций обучающихся;
9) материалы по работе государственной аттестационной комиссии (далее – ГАК) и отчеты о работе ГАК;
10) отчеты о результатах комплексных проверок;
11) расписание ГАК;
12) журнал учета окончивших ВУЗ и регистрации выдачи дипломов;
13) журнал регистрации выдаваемых справок установленного образца;
14) политика и стандарты внутреннего обеспечения качества.";
часть вторую пункта 51 исключить;
пункт 53 изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 32-1-тармақпен толықтырылсын:
"32-1. Академиялық саясатты оқу бөлімі (оқу-әдістемелік басқарма) ӘОО факультеттерімен (кафедраларымен, батальондарымен, дивизиондарымен, циклдерімен) бірлесіп әзірлейді, ол:
1) жұмыс оқу бағдарламасы нысанын, құрылымын, әзірлеуді және бекітуді;
2) білім алушылардың оқу жетістігін бағалаудың балдық-рейтингілік жүйесін;
3) оқу-әдістемелік кабинет жұмысын ұйымдастыруды;
4) оқу процесін жоспарлау және ұйымдастыру қағидаттарын;
5) білім алушылардың білімін әртүрлі бақылау және бағалау нысанын жүргізуді;
6) барлық практика түрін ұйымдастыруды және білім алушылардың одан өтуін;
7) білім алушыларды ауыстыруды, қайта қабылдауды, оқудан шығаруды;
8) қорытынды аттестаттауды;
9) ӘОО-дағы оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруды айқындайтын өзге де бөлімдерді қамтиды.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Оқу бөлімінде (оқу-әдістемелік басқармада) оқу процесін жоспарлау мен есепке алу бойынша мынадай құжаттар әзірленеді және жүргізіледі:
1) оқу жұмыс жоспары;
2) факультеттер (кафедралар, циклдер) бойынша оқу жылына ӘОО оқу жұмысы көлемінің есебі;
3) ӘОО оқу процесінің академиялық күнтізбесі;
4) оқу сабағының кестесі;
5) емтихандар кестесі;
6) жұмыс оқу бағдарламасының нысаны, құрылымы, оны әзірлеу және бекіту тәртібі туралы әдістемелік ұсынымдар;
7) ӘОО-ның академиялық саясатын әзірлеуге қатысу.";
33-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33-1. Білім сапасын бағалау (мониторингтеу) бөлімінде (оқу-әдістемелік басқармада) оқу процесін жоспарлау мен есепке алу бойынша мынадай құжаттар әзірленеді және жүргізіледі:
1) ӘОО-ның академиялық саясатын әзірлеуге қатысу;
2) мамандықтар бойынша оқу жұмыс бағдарламалары жинағы (силлабустар);
3) оқу жылына кешенді тексеру жоспары;
4) бір айға оқу процесінің сапасын бақылау жоспары;
5) пәндер бойынша ағымдағы үлгерім мен баға ведомостары, транскрипт;
6) семестр (оқу жылы) қорытындысы бойынша білім алушылардың жеке рейтингісі, жиынтық ведомостар;
7) ӘОО қолбасшылығы, кафедра бастығы, батальон командирі өткізетін оқу сабағын бақылау журналы;
8) білім алушыларды аралық және қорытынды аттестаттау нәтижесін талдау;
9) мемлекеттік аттестаттау комиссиясы (бұдан әрі – МАК) жұмысы бойынша материалдар және МАК жұмысы туралы есеп беру;
10) кешенді тексерулер нәтижесі туралы есеп беру;
11) МАК кестесі;
12) ӘОО бітірушілерін есепке алу және диплом беруді тіркеу журналы;
13) белгіленген үлгіде берілетін анықтаманы тіркеу журналы;
14) сапаны ішкі қамтамасыз ету саясаты мен стандарттары.";
51-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"53. Дипломная задача предусматривает разработку организационно-методических документов на подготовку и ведение операций (боевых действий), на проведение командно-штабных и тактических (тактико-специальных) учений, штабных тренировок, групповых упражнений. Дипломная задача выполняется обучающимися по темам оперативного искусства, тактики, боевого и видам обеспечения, войсковой мобилизации, а также методики боевой, оперативной и мобилизационной подготовки войск (сил). Оформляется в виде графической части, представляемой на картах (схемах), и пояснительной записки.";
часть вторую пункта 56 изложить в следующей редакции:
"Академический период определяется академическим календарем и РУП. ВУЗ самостоятельно определяет форму академического периода, включая и комбинированную форму его организации с учетом требований ГОСО.";
пункт 62 изложить в следующей редакции:
"62. Центром учебно-методической деятельности ВУЗа является факультет (кафедра, цикл).".
2. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 32 "Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13264) следующие изменения:
в Правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся в военных учебных заведениях, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 128 изложить в следующей редакции:
"128. В течение двух месяцев после зачисления каждому магистранту для руководства магистерской диссертацией (проектом) назначается научный руководитель. Научный руководитель и тема исследования магистранта на основании решения ученого совета утверждаются приказом начальника Национального университета обороны.
Научный руководитель магистранта назначается в соответствии с пунктом 23.2 Квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности организаций, предоставляющих высшее и (или) послевузовское образование, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 января 2024 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33892).
Темы магистерских диссертаций (проектов) согласовываются с заказчиком. После прохождения предварительной защиты допускается уточнение темы магистерской диссертации (проекта).";
пункт 139 изложить в следующей редакции:

"53. Дипломдық тапсырма операцияны (жауынгерлік іс-қимылды) дайындау мен жүргізуге, командалық-штабтық және тактикалық (тактикалық-арнайы) оқу-жаттығуды, штабтық жаттықтыруды, топтық жаттығуды жүргізуге ұйымдастыру-әдістемелік құжаттарды әзірлеуді көздейді. Білім алушылар дипломдық тапсырманы жедел өнер, тактика, жауынгерлік және қамтамасыз ету түрі, әскери жұмылдыру, сондай-ақ әскерді (күшті) жауынгерлік, жедел және жұмылдыра даярлау әдістемесі тақырыбы бойынша орындайды. Картада (схемада) берілетін графикалық бөлік және түсіндірме жазба түрінде ресімделеді.";
56-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Академиялық кезең академиялық күнтізбемен және ЖОЖ-бен айқындалады. ӘОО МЖМБС талаптарын ескеріп, оны ұйымдастырудың аралас нысанын қоса алғанда, академиялық кезең нысанын дербес айқындайды.";
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"62. ӘОО-ның оқу-әдістемелік қызмет орталығы факультет (кафедра, цикл) болып табылады.".
2. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 32 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13264 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларында:
128-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"128. Екі ай ішінде әрбір магистрантқа оқуға қабылданғаннан кейін магистрлік диссертацияға (жобаға) жетекшілік ету үшін ғылыми жетекші тағайындалады. Ғылыми жетекші және магистранттың зерттеу тақырыбы оқу кеңесінің шешімі негізінде Ұлттық қорғаныс университеті бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Магистранттың ғылыми жетекшісі Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 5 қаңтардағы № 4 бұйрығымен бекітілген Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беретін ұйымдардың білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарының және оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесінің 23.2-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33892 болып тіркелген) тағайындалады.
Магистрлік диссертациялардың (жобалардың) тақырыптары Тапсырыс берушімен келісіледі. Алдын ала қорғаудан өткеннен кейін магистрлік диссертация (жоба) тақырыбын нақтылауға жол беріледі.";
139-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"139. Решения ГАК принимаются на закрытом заседании открытым голосованием простым большинством голосов. При равном числе голосов голос Председателя ГАК является решающим.
Обучающийся, не согласный с решением ГАК, подает апелляцию на следующий день после объявления результатов. Апелляция рассматривается апелляционной комиссией с участием заявителя в течение одного рабочего дня со дня его подачи в порядке, установленном главой 13 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК).
В целях обеспечения соблюдения единых требований и разрешения спорных вопросов по результатам аттестации, приказом начальника ВУЗа создается апелляционная комиссия, которая состоит из нечетного числа и формируется из числа профессорско-преподавательского состава ВУЗа, квалификация которых соответствует профилю апеллируемых дисциплин. Председатель назначается из числа заместителей начальника ВУЗа.
Апелляционная комиссия работает с обучающимися в индивидуальном порядке. Рассмотрение апелляций осуществляется по материалам результатов сдачи итоговой аттестации обучающегося. В случае неявки обучающегося на заседание апелляционной комиссии, его заявление на апелляцию не рассматривается.
Решение апелляционной комиссии принимается большинством голосов от общего числа членов комиссии и выносится в течение одного рабочего дня со дня поступления заявления. При равенстве голосов голос председателя апелляционной комиссии является решающим. Работа апелляционной комиссии оформляется протоколом, подписанным председателем и всеми членами комиссии.".
3. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 35 "Об утверждении Правил приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13268) следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, реализующие образовательные программы соответствующего уровня, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Прием осуществляется в соответствии с утвержденным МО РК Планом набора, составляемым структурным подразделением МО РК, курирующим вопросы военного образования (далее – структурное подразделение) до 1 марта, в котором указывается квота приема, за исключением приема по образовательным программам с сокращенными сроками обучения по родственным направлениям подготовки в военные учебные заведения, подведомственные МО РК, реализующие образовательные программы высшего образования (далее – военные институты).";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"139. МАК шешімі жабық отырыста ашық дауыс берумен, қарапайым көпшілік дауыспен қабылданады. Дауыс саны тең болғанда МАК төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
МАК шешімімен келіспеген білім алушы нәтиже жарияланғаннан кейін келесі күні апелляция береді. Апелляцияны өтініш берушінің қатысуымен апелляциялық комиссия Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 13-тарауында белгіленген тәртіппен оны берген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде қарайды.
Бірыңғай талаптардың сақталуын қамтамасыз ету және аттестаттау нәтижесі бойынша даулы мәселелерді шешу мақсатында ӘОО бастығының бұйрығымен апелляциялық комиссия құрылады, оның құрамы тақ сан болады және біліктілігі апелляциялық пәндер бейініне сәйкес келетін ӘОО-ның профессор-оқытушы құрамы қатарынан құрылады. Төраға ӘОО бастығының орынбасарлары қатарынан тағайындалады.
Апелляциялық комиссия білім алушылармен жеке тәртіппен жұмыс істейді. Апелляцияны қарау білім алушының қорытынды аттестаттаудан өту нәтижесінің материалы бойынша жүзеге асырылады. Білім алушы апелляциялық комиссия отырысына келмеген жағдайда оның апелляцияға берген өтініші қаралмайды.
Апелляциялық комиссия шешімі комиссия мүшелерінің жалпы санынан көпшілік дауыс берумен қабылданады және өтініш түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде шығарылады. Дауыстар тең болғанда апелляциялық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Апелляциялық комиссияның жұмысы төраға және барлық комиссия мүшелері қолтаңбасын қоятын хаттамамен ресімделеді.".
3. "Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 35 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13268 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тиісті деңгейдегі білім беру бағдарламаларын іске асыратын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қабылдау жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын (бұдан әрі – әскери институттар) ҚР ҚМ ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына даярлаудың ұқсас бағыттары бойынша қысқартылған оқу мерзімімен білім беру бағдарламалары бойынша қабылдауды қоспағанда, 1 наурызға дейін ҚР ҚМ-ның әскери білім беру мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше) жасайтын ҚР ҚМ бекіткен қабылдау жоспарына сәйкес жүзеге асырылады, онда қабылдау квотасы көрсетіледі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. До 15 апреля года приема начальники структурных подразделений МО РК, Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ГШ), главнокомандующие видами Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК), командующие родами ВС РК, начальники главных управлений и управлений ВС РК, а также государственные органы, военнослужащие и сотрудники которых в соответствии со статьей 39-1 Закона имеют право поступать в Национальный университет обороны Республики Казахстан, в интересах которых осуществляется подготовка специалистов (далее – заказчики) и начальники военных учебных заведений (далее – ВУЗ) представляют в структурное подразделение кандидатов в составы приемных комиссий.
Составы приемных комиссий утверждаются приказом Министра обороны Республики Казахстан до 1 июня года приема.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"При проведении конкурса на зачисление в военные учебные заведения преимущественное право при условии успешного прохождения всех этапов конкурсного отбора, имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"В военные институты поступают граждане в соответствии с подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 39 Закона, а также выпускники военного колледжа, на обучение по образовательным программам с сокращенными сроками обучения.";
часть десятую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Граждане, прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, набравшие не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 5 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов) прибывают в военный институт для сдачи документов в период с 15 по 31 июля включительно года приема.";
часть вторую пункта 41 изложить в следующей редакции:
"Командир воинской части, в отношении военнослужащего, который изъявил желание поступить в военный институт, организует работу по специальной проверке в соответствии с Законом об ОНБ РК и направляет военнослужащего в пункты приема ЕНТ по месту службы. Военнослужащий, прошедший специальную проверку, набравший не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 5 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов), направляется в учебный отпуск в соответствии с пунктом 135 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы) с указанием даты прибытия в военный институт не позднее 31 июля года приема.";
часть четвертую пункта 42 изложить в следующей редакции:

"3. Қабылдау жылының 15 сәуіріне дейін ҚР ҚМ, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының (бұдан әрі – БШ) құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері (бұдан әрі – ҚР ҚК) түрлерінің бас қолбасшылары, ҚР ҚК тектерінің қолбасшылары, ҚР ҚК бас басқармалары мен басқармаларының бастықтары, сондай-ақ Заңның 39-1-бабына сәйкес олардың мүддесінде мамандар даярлау жүзеге асырылатын әскери қызметшілері мен қызметкерлері Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетіне түсуге құқығы бар мемлекеттік органдар (бұдан әрі – тапсырыс берушілер) және әскери оқу орындарының (бұдан әрі – ӘОО) бастықтары құрылымдық бөлімшеге қабылдау комиссияларының құрамына кандидаттарды ұсынады.
Қабылдау комиссияларының құрамы қабылдау жылының 1 маусымына дейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен бекітіледі.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Әскери оқу орындарына қабылдауға конкурс өткізу кезінде конкурстық іріктеудің барлық кезеңінен сәтті өткен жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы бар.";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Әскери институттарға Заңның 39-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес азаматтар, сондай-ақ әскери колледж түлектері қысқартылған оқу мерзімі бар білім беру бағдарламалары бойынша оқуға түседі.";
39-тармақтың оныншы бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, ҰБТ-ның 5 пәні бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 5 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған азаматтар қабылдау жылының 15 – 31 шілде кезеңін қоса алғанда, құжаттарды тапсыру үшін әскери институтқа келеді.";
41-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери бөлім командирі әскери институтқа оқуға түсуге ниет білдірген әскери қызметшіге қатысты ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес арнайы тексеру жұмысын ұйымдастырады және әскери қызметшіні қызмет орны бойынша ҰБТ қабылдау пункттеріне жібереді. Арнайы тексеруден өткен, ҰБТ-ның 5 пәні бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 5 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған әскери қызметшіге әскери институтқа келу күнін қабылдау жылының 31 шілдесінен кешіктірмей көрсетіп, Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 135-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) оқу демалысы беріледі.";
42-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

"Выпускники Школ и специализированного лицея "Арыстан", прошедшие специальную проверку, годные по состоянию здоровья к обучению, сдавшие профессионально-психологическое тестирование и нормативы по физической подготовке, набравшие не менее 50 баллов по результатам ЕНТ (в том числе не менее 5 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов), прибывают в военные институты 31 июля года приема для прохождения окончательного медицинского освидетельствования.";
пункт 43-1 изложить в следующей редакции:
"Выпускники военных колледжей поступают в военные институты на основе результатов сдачи итоговой аттестации.";
пункт 50 изложить в следующей редакции:
"При проведении конкурса на зачисление в военные институты преимущественное право при условии успешного прохождения всех этапов конкурсного отбора, имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.";
часть четвертую пункта 53-6 изложить в следующей редакции:
"При проведении конкурса на зачисление в военные институты преимущественное право при условии успешного прохождения всех этапов конкурсного отбора, имеют лица, указанные в пункте 1 статьи 39 Закона.";
пункты 55 и 56 изложить в следующей редакции:
"55. Начальники структурных подразделений МО РК, ГШ, главнокомандующие видами ВС РК, командующие родами ВС РК, начальники главных управлений и управлений ВС РК проводят предварительный отбор кандидатов, их профессионально-психологическое тестирование и рассмотрение на заседаниях аттестационных комиссий.
Списки отобранных кандидатов направляются в структурное подразделение МО РК, курирующее вопросы кадровой работы, до 1 апреля года приема.
Предварительный отбор и прием на факультет "Военной дипломатической академии" НУО по специальности "Аналитическая работа в военном деле" осуществляет войсковая часть 14776.
Предварительный отбор кандидатов из числа военнослужащих и сотрудников государственных органов осуществляют соответствующие государственные органы, при этом отбор кандидатов из числа работников мобилизационных подразделений государственных органов осуществляет уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки. Списки отобранных кандидатов направляются в МО РК до 20 мая года приема.
56. Списки кандидатов от ВС РК, поступающих для обучения в магистратуру оперативно-тактического уровня и докторантуру НУО, формируются структурным подразделением МО, курирующим вопросы кадровой работы и утверждаются первым заместителем Министра обороны – начальником Генерального штаба ВС РК в срок до 1 мая года приема на основании Плана набора.
После утверждения списки в магистратуру оперативно-тактического уровня и в докторантуру направляются в НУО для проведения вступительных экзаменов.

"Арнайы тексеруден өткен, денсаулық жағдайы бойынша оқуға жарамды, кәсіби-психологиялық тестілеуді және дене шынықтыру дайындығы нормативтерін тапсырған, ҰБТ нәтижесі бойынша кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 5 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл) жинаған Мектеп және "Арыстан" мамандандырылған лицейін бітірушілер қабылдау жылының 31 шілдесінде түпкілікті медициналық куәландырудан өту үшін әскери институтқа келеді.";
43-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43-1. Әскери колледждерді бітірушілер қорытынды аттестаттауды тапсыру нәтижесі негізінде әскери институттарға түседі.";
50-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Әскери институттарға қабылдау конкурсын өткізу кезінде конкурстық іріктеудің барлық кезеңінен сәтті өткен жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы бар.";
53-6-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Әскери институттарға қабылдау конкурсын өткізу кезінде конкурстық іріктеудің барлық кезеңінен сәтті өткен жағдайда Заңның 39-бабының 1-тармағында көрсетілген адамдардың басым құқығы болады.";
55 және 56-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. ҚР ҚМ, БШ құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары, ҚР ҚК түрлерінің бас қолбасшылары, ҚР ҚК тектерінің қолбасшылары, ҚР ҚК бас басқармалары мен басқармаларының бастықтары кандидаттарды алдын ала іріктеуді, оларды кәсіби-психологиялық тестілеуді және аттестаттау комиссияларының отырыстарында қарауды жүргізеді.
Іріктелген кандидаттардың тізімдері қабылдау жылының 1 сәуіріне дейін ҚР ҚМ-ның кадр жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне жіберіледі.
"Әскери істегі талдау жұмысы" мамандығы бойынша ҰҚУ "Әскери дипломатия академиясы" факультетіне алдын ала іріктеуді және қабылдауды 14776 әскери бөлімі жүзеге асырады.
Мемлекеттік органдардың әскери қызметшілер мен қызметкерлері қатарынан кандидаттарды алдын ала іріктеуді тиісті мемлекеттік органдар жүзеге асырады, бұл ретте мемлекеттік органдардың жұмылдыру бөлімшелері қызметкерлерінің қатарынан кандидаттарды іріктеуді жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады. Іріктелген кандидаттардың тізімдері қабылдау жылының 20 мамырына дейін ҚР ҚМ-ға жіберіледі.
56. ҰҚУ жедел-тактикалық деңгейдегі магистратурасына және докторантурасына оқуға түсетін ҚР ҚК кандидаттарының тізімдерін ҚМ-ның кадр жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі қалыптастырады және Қабылдау жоспары негізінде қабылдау жылының 1 мамырына дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабының бастығы бекітеді.
Бекітілгеннен кейін жедел-тактикалық деңгейдегі магистратураға және докторантураға тізімдер түсу емтихандарын өткізу үшін ҰҚУ-ға жіберіледі.

Списки кандидатов от ВС РК, поступающих для обучения в магистратуру НУО оперативно-стратегического и стратегического уровней, формируются до 25 мая года приема структурным подразделением МО, курирующим вопросы кадровой работы на основе заявок, поступающих от заместителей МО РК по направлениям и до 30 июня представляются в Высшую аттестационную комиссию (далее – ВАК) для проведения конкурсного отбора и собеседования.
Списки кандидатов от государственных органов обобщаются структурным подразделением и до 1 июня года приема направляются в НУО.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Требования к поступающим в профильную магистратуру по оперативно-тактическому уровню управления:
1) наличие высшего образования и не менее 2 лет прохождения службы на должностях заместителя командира батальона, ему равных и выше, для мобилизационных работников государственных органов – не менее 2 лет стажа работы в мобилизационных подразделениях государственных органов;
2) на отдельные специальности при наличии диплома с отличием о высшем образовании и не менее 1 года прохождения службы.";
пункт 60 изложить в следующей редакции:
"60. В докторантуру принимаются поступающие, имеющие послевузовское образование, не менее 3 научных публикаций или 2 учебных пособий, в том числе, для мобилизационных работников государственных органов – не менее 5 лет стажа работы в мобилизационных подразделениях государственных органов.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Прием в НУО осуществляется на основании вступительных экзаменов:
1) в магистратуру:
по профилю;
по физической подготовке (для гражданского персонала – по иностранному языку);
по государственному языку;
2) в докторантуру:
по профилю;
по иностранному языку;
по государственному языку;
3) для обучения по программам резидентуры – по профилю специальности резидентуры;
4) для обучения по программам дистанционного обучения:
по профилю;
по иностранному языку;
по государственному языку.
При наличии действующего сертификата по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ с уровнем не менее В2, поступающий освобождается от сдачи вступительного экзамена по государственному языку.
Для приема вступительных экзаменов для обучения по программам резидентуры заказчик вправе привлекать представителей организации высшего и (или) послевузовского образования в области здравоохранения, университетских больниц, а также в национальных и (или) научных центров, научно-исследовательских институтов, аккредитованных в качестве баз резидентуры.";
пункт 68 изложить в следующей редакции:

ҰҚУ жедел-стратегиялық және стратегиялық деңгейдегі магистратурасына оқуға түсетін ҚР ҚК кандидаттарының тізімдерін бағыттары бойынша ҚР ҚМ орынбасарларынан түсетін өтінімдер негізінде ҚМ-ның кадр жұмысы мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесі қабылдау жылдың 25 мамырына дейін қалыптастырады және 30 маусымға дейін Жоғары аттестаттау комиссиясына (бұдан әрі – ЖАК) конкурстық іріктеу және әңгімелесу өткізу үшін ұсынады.
Мемлекеттік органдардан кандидаттардың тізімдерін құрылымдық бөлімше жинақтайды және қабылдау жылының 1 маусымына дейін ҰҚУ-ға жібереді.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Жедел-тактикалық басқару деңгейі бойынша бейінді магистратураға оқуға түсушілерге қойылатын талаптар:
1) жоғары білімінің болуы және батальон командирінің орынбасары, оған тең және одан жоғары лауазымдарда кемінде 2 жыл қызмет өткеруі, мемлекеттік органдардың жұмылдыру қызметкерлері үшін – мемлекеттік органдардың жұмылдыру бөлімшелерінде кемінде 2 жыл жұмыс өтілінің болуы;
2) жеке мамандықтарға жоғары білім туралы үздік дипломының болуы және кемінде 1 жыл қызмет өткеруі.";
60-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Докторантураға жоғары оқу орнынан кейінгі білімі, кемінде 3 ғылыми жарияланымы немесе 2 оқу құралы бар, оның ішінде мемлекеттік органдардың жұмылдыру қызметкерлері үшін – мемлекеттік органдардың жұмылдыру бөлімшелерінде кемінде 5 жыл жұмыс өтілі бар оқуға түсушілер қабылданады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. ҰҚУ-ға қабылдау оқуға түсу емтихандары негізінде жүзеге асырылады:
1) магистратураға:
бейіні бойынша;
дене дайындығы бойынша (азаматтық персонал үшін – шет тілі бойынша);
мемлекеттік тіл бойынша;
2) докторантураға:
бейіні бойынша;
шет тілі бойынша;
мемлекеттік тіл бойынша;
3) резидентура бағдарламалары бойынша оқу үшін – резидентура мамандығының бейіні бойынша;
4) қашықтан оқыту бағдарламалары бойынша оқу үшін:
бейіні бойынша;
шет тілі бойынша;
мемлекеттік тіл бойынша.
ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша кемінде В2 деңгейімен қолданыстағы сертификат болған кезде оқуға түсуші мемлекеттік тіл бойынша оқуға түсу емтиханын тапсырудан босатылады.
Резидентура бағдарламалары бойынша оқу үшін оқуға түсу емтихандарын қабылдау үшін тапсырыс беруші денсаулық сақтау саласындағы жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының, университеттік ауруханалардың, сондай-ақ резидентура базасы ретінде аккредиттелген ұлттық және (немесе) ғылыми орталықтардың, ғылыми-зерттеу институттарының өкілдерін тартуға құқылы.";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"68. Программы экзаменов по профилю включают Перечень вопросов и определяют порядок проведения экзамена и критерии оценивания поступающих.
Экзаменационные билеты формируются экзаменационными комиссиями по профилю.
До 1 мая года приема заказчики представляют в НУО кандидатов для включения в проект приказа об утверждении составов экзаменационных комиссий.
Составы экзаменационных комиссий утверждаются приказом первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК в срок до 10 июня года приема, состоящие из не менее трех человек, и формируются:
1) в магистратуру, резидентуру – из числа представителей заказчиков;
2) в докторантуру – из числа военнослужащих (служащих), имеющих послевузовское образование, для мобилизационных работников государственных органов – из числа лиц, имеющих послевузовское образование, представленных уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки.
Секретари экзаменационных комиссий назначаются из числа профессорско-преподавательского состава НУО.
Для организации работы приемной и экзаменационных комиссий НУО разрабатывает Положение о порядке проведения вступительных экзаменов в Национальном университете обороны Республики Казахстан.";
приложение 2 изложить новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 2-2 изложить новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
приложение 5 изложить новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
приложение 6 изложить новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу.
4. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 37 "Об утверждении Правил перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13239) следующие изменения:
в Правилах перевода и восстановления в военные, в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила перевода и восстановления в военные учебные заведения, подведомственные Министерству обороны Республики Казахстан";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. При переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования представляется академическая справка или транскрипт.
При переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования, получившего общее среднее или техническое и профессиональное образование за рубежом, предоставляется документ о завершении образования, который прошел процедуру признания в Республике Казахстан в порядке, установленном Правилами признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании, утвержденными приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33219).

"68. Бейін бойынша емтихан бағдарламалары Сұрақтар тізбесін қамтиды және емтихан өткізу тәртібін және оқуға түсушілерді бағалау өлшемшарттарын айқындайды.
Емтихан билеттерін бейіні бойынша емтихан комиссиялары қалыптастырады.
Қабылдау жылының 1 мамырына дейін тапсырыс берушілер ҰҚУ-ға емтихан комиссияларының құрамын бекіту туралы бұйрықтың жобасына енгізу үшін кандидаттарды ұсынады.
Кемінде үш адамнан тұратын емтихан комиссияларының құрамы қабылдау жылының 10 маусымына дейінгі мерзімде Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының бұйрығымен бекітіледі және:
1) магистратураға, резидентураға – тапсырыс берушілер өкілдерінің қатарынан;
2) докторантураға – жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар әскери қызметшілер (қызметшілер) қатарынан, мемлекеттік органдардың жұмылдыру қызметкерлері үшін – жұмылдыру дайындығы саласындағы уәкілетті орган ұсынған жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар адамдар қатарынан қалыптастырылады.
Емтихан комиссияларының хатшылары ҰҚУ профессор-оқытушы құрамынан тағайындалады.
Қабылдау және емтихан комиссияларының жұмысын ұйымдастыру үшін ҰҚУ Қазақстан Республикасының Ұлттық қорғаныс университетінде түсу емтихандарын өткізу тәртібі туралы ережені әзірлейді.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жана редакцияда жазылсын;
2-2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
5-қосымша осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6-қосымша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. "Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13239 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарына ауыстыру және қайта қабылдау қағидаларында:
тақырыпқа орыс тілінде өзгеріс енгізіледі, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Білім алушыны шетел білім беру ұйымынан ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде академиялық анықтама немесе транскрипт беріледі.
Шетелде жалпы орта немесе техникалық және кәсіптік білім алған білім алушы шетел білім беру ұйымынан ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шілдедегі № 230 бұйрығымен бекітілген Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында тану рәсімінен өткен білімін аяқтағаны туралы құжат беріледі.

При переводе или восстановлении обучающегося из зарубежной организации образования, получившего высшее или послевузовское образование за рубежом, предоставляется документ о завершении образования, который прошел процедуру признания в Республике Казахстан в порядке, установленном Правилами признания документов об образовании, утвержденными приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 32800).".
5. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 7 августа 2017 года № 419 "Об утверждении Правил отчисления из военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15634) следующие изменения:
Правила отчисления из военных учебных заведений Министерства обороны Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Курсанты и кадеты, ранее не проходившие срочную воинскую службу и отчисленные из военных учебных заведений, не достигшие двадцатишестилетнего возраста, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и в установленном порядке призываются на срочную воинскую службу.".
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года № 1593
Приложение 2
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов для поступления в военные колледжи и военные учебные заведения реализующие образовательные программы высшего образования
1. Заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные их законных представителей.
2. Удостоверения личности (подлинник для сверки), либо электронный документ из сервиса цифровых документов. До достижения, поступающего 16 (шестнадцатилетнего) возраста предоставляется копия свидетельства о рождении (подлинник для сверки).
3. Копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник).
4. Аттестат о среднем (полном) образовании, либо диплом о получении технического и профессионального образования, для Военного колледжа на базе основного среднего образования свидетельство об основном среднем образовании (подлинник и копия).

Шетелде жоғары немесе жоғары оқу орындарынан кейінгі білім алған білім алушы шетел білім беру ұйымынан ауыстыру немесе қайта қабылдау кезінде Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығымен бекітілген Білімі туралы құжаттарды тану қағидаларында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелді) белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасында тану рәсімінен өткен білімін аяқтағаны туралы құжат беріледі.".
5. "Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарынан шығарып жіберу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 7 тамыздағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15634 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери оқу орындарынан шығарып жіберу қағидалары:
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Бұрын мерзімді әскери қызмет өткермеген және әскери оқу орындарынан оқудан шығарып жіберілген, жиырма алты жасқа толмаған курсанттар мен кадеттер әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметке шақырылады.".
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1593 бұйрығына 1-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
2-қосымша
Әскери колледжге және жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі
1. Еркін нысандағы оқуға қабылдау туралы өтініш немесе оқуға түсетін адамның тегі, аты мен әкесінің аты (бар болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген баянат.
2. Жеке куәлік (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат. Оқуға түсетін адам 16 (он алты) жасқа толғанға дейін туу туралы куәліктің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) ұсынылады.
3. Әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағы, түпнұсқа).
4. Орта (толық) білім туралы аттестат не техникалық және кәсіптік білім алу туралы диплом, негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін – негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқа және көшірме).

5. Сертификат ЕНТ (за исключением поступающих в Военные колледжи и лиц, прошедших (проходящих) срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор) с результатом не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 5 баллов по одному из профильных предметов и не 3 баллов по каждому из остальных предметов).
6. Медицинская справка, выданная по форме 075/у утвержденная приказом и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579) (далее – форма 75/у) и результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в ВУЗ:
общий анализ крови;
реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
общий анализ мочи;
рентгенография придаточных пазух носа;
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям);
флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования;
анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве);
медицинскую карту амбулаторного пациента;
карту профилактических прививок.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца, мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия;
электроэнцефалография.
7. Документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор).
8. Фотографии размером 3х4 - 4 штук.
9. Дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).

5. ҰБТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетін және конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген (өткеретін) адамдарды қоспағанда) ҰБТ-ның 5 пәні бойынша нәтижесі кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша кемінде 5 балл және қалған пәндердің әрқайсысы бойынша кемінде 3 балл).
6. "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысаны бойынша берілген медициналық анықтама (бұдан әрі – 075/у нысаны) және ӘОО-ға келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі:
жалпы қан талдауы;
мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция);
жалпы зәр талдауы;
мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы;
12 (он екі) бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша);
кеуде қуысы ағзасын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кешіктірілмей жүргізіледі;
бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар);
амбулаториялық пациенттің медициналық картасы;
профилактикалық екпе картасы.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшқыш мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүрегінің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қандағы қант деңгейін және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.
7. Спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар конкурсында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (бар болса).
8. Өлшемі 3х4 фотосурет – 4 дана.
9. Ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі.

10. Дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор).
11. Справка о прохождении специальной проверки (за исключением лиц, поступающих в военный колледж на базе основного среднего образования).
12. Лица, отслужившие срочную воинскую службу, дополнительно представляют в приемную комиссию сертификат о прохождении конкурсного отбора в войсках.
Приложение 2 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года № 1593
Приложение 2-2
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
1.
Наименование государственной услуги
"Зачисление в кандидаты для поступления в военные учебные заведения МО РК"
2.
Наименование услугодателя
Министерство обороны Республики Казахстан
3.
Способы предоставления государственной услуги
1. Местные органы военного управления и военные учебные заведения.
2. Веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
4.
Срок оказания государственной услуги
Не более 200 календарных дней (с 1 января по 20 июля)
5.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) /бумажная
6.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление услугополучателя о зачисление в кандидаты для поступления в военные учебные заведения МО РК, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, в случаях и по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня.
7.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
8.
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1. Услугодателя – с понедельника по пятницу в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.00 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов.
2. Портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Кодексу, прием рапортов и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем)
9.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

10. Әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады.
11. Арнайы тексеруден өткені туралы анықтама (негізгі орта білім базасындағы Әскери колледжге оқуға түсетін адамдарды қоспағанда).
12. Мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар қабылдау комиссиясына қосымша әскерде конкурстық іріктеуден өткені туралы сертификат береді.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1593 бұйрығына 2-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
2-2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы
"ҚР ҚМ әскери оқу орнына оқуға түсу үшін кандидатқа қабылдау"
2.
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
3.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілі
1. Жергілікті әскери басқару органы мен әскери оқу орны.
2. "Электрондық үкімет" веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал)
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
күнтізбелік 200 күннен аспайды (1 қаңтар – 20 шілде)
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде
6.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі
Көрсетілетін қызметті алушыны ҚР ҚМ әскери оқу орнына оқуға түсуге кандидат ретінде қабылдау туралы хабардар ету не осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген жағдайда және негіз бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
7.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан өндірілетін төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда өндіріп алу тәсілі
Тегін
8.
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1. Көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес демалыс және мереке күнін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін.
2. Порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Кодекске сәйкес демалыс және мереке күні өтініш жасаған кезде баянатты қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады)
9.
Көрсетілетін қызметті алушыдан мемлекеттік қызметті көрсету үшін талап етілетін құжаттар мен мәліметтер тізбесі

1. При обращении через портал:
1) заполнение заявление в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугополучателя;
2) электронная копия характеристики с последнего места службы (работы или учебы);
3) форма № 075/у и результаты медицинских исследований проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в военные учебные заведения (общий анализ крови; реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис; общий анализ мочи; рентгенография придаточных пазух носа, электрокардиография в двенадцати отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям), флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования, анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве), медицинскую карту амбулаторного пациента, карту профилактических прививок;
В случае нахождения гражданина на учете в медицинских организациях психоневрологического, наркологического, противотуберкулезного и кожно-венерологического профиля, а также состояния на диспансерном учете по хроническим заболеваниям и перенесенным в течение последних двенадцати месяцев инфекционных и паразитарных заболеваний гражданин считается не годным к поступлению в ВУЗ.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в 12 (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия;
электроэнцефалография.
4) анкета и автобиография (заполняется в электронном виде для прохождения специальной проверки осуществляемая в соответствии с Законом об ОНБ РК);
5) дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).

1. Портал арқылы өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында өтінішті толтыру;
2) соңғы қызмет (жұмыс немесе оқу) орнынан мінездеменің электрондық көшірмесі;
3) әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың 075/у-нысаны және әскери оқу орнына келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі (жалпы қан талдауы, мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция), жалпы зәр талдауы; мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы, он екі бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша), кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кеш емес жүргізіледі, бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар), амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, профилактикалық екпе картасы.
Азамат психоневрологиялық, наркологиялық, туберкулезге қарсы және тері-венерологиялық бейіндегі медициналық ұйымда есепте тұрған, сондай-ақ соңғы он екі ай ішінде созылмалы ауыруы бойынша және инфекциялық және паразитарлық ауыруға шалдығуы бойынша диспансерлік есепте тұрған жағдайда ӘОО-ға оқуға түсуге жарамсыз деп саналады.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшу мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік отыз күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүректің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қант деңгейіне және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.
4) сауалнама және өмірбаян (ҚР ҰҚО туралы Заңға сәйкес жүзеге асырылатын арнайы тексеруден өту үшін электрондық түрде толтырылады);
5) ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі;

6) дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
7) документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
Сведения о документах удостоверяющих личность, карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у (в случае наличия в базе ИС МЗ, при отсутствие прикладывается электронная копия), документов об образовании, результаты сдачи ЕНТ (для поступающих в военные институты), справки о наличии либо отсутствии сведений по учетом Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан о совершении лицом уголовного правонарушения (на себя и близких родственников) (для прохождения специальной проверки), сведения о прохождении воинской службы, а для военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно сведения с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел, справка о прохождение специальной проверки, копия военного билета (при наличие), справка об отсутствие судимости (на себя и близких родственников), свидетельство о смерти родителей, решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей, решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными) и цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
2. В случае обращения через услугодателя:
1) заявление о приеме в произвольной форме или рапорт с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты рождения, адрес места жительства поступающего, контактные данные родителей или их законных представителей;
2) документ, удостоверяющий личность услугополучателя, до достижения поступающего шестнадцатилетнего возраста предоставляется свидетельства о рождении и (или) электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);

6) әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады;
7) спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (болса);
Жеке басын растайтын құжаттар туралы мәліметтер, әскери оқу орнына түсетін азаматтың 075/у-нысаны (ДСМ АЖ базасында болған жағдайда, болмаған кезде электрондық көшірме қоса беріледі), білімі туралы құжаттар, ҰБТ-ны тапсыру нәтижесі (әскери институтқа оқуға түсетіндер үшін), Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитетінің есебі бойынша адам қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны не жасамағаны туралы анықтама (өзіне және жақын туыстарына) (арнайы тексеруден өту үшін), әскери қызмет өткеру туралы мәліметтер, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін қосымша кәмелетке толмағандар ісі бойынша бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмағаны туралы мәліметтер, арнайы тексеруден өткені туралы анықтама, әскери билет көшірмесі (болса), соттылығының болмауы туралы анықтама (өзіне және жақын туыстарына), ата-анасының қайтыс болғаны туралы куәлік, ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі, ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, қайтыс болған деп жариялау немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі және графикалық файл түрінде өлшемі 30x40 миллиметр цифрлық фотосурет, көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
2. Көрсетілетін қызметті беруші арқылы өтініш жасаған жағдайда:
1) еркін нысанда жазылған оқуға түсетін адамның тегі, аты мен әкесінің аты (болса), туған күні, тұрғылықты мекенжайы, ата-анасының немесе заңды өкілдерінің байланыс деректері көрсетілген қабылдау туралы өтініш немесе баянат;
2) көрсетілетін қызметті алушы жеке басын растайтын құжат, оқуға түсуші он алты жасқа толмаса, туу туралы куәлік көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) беріледі;

3) копия военного билета (только военнослужащие, в том числе запаса, подлинник);
4) документы об образовании, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования свидетельство об основном среднем образовании (подлинник и копия);
5) сертификат ЕНТ (за исключением поступающих в Военные колледжи и лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор) с результатом не менее 50 баллов по 5 предметам ЕНТ (в том числе не менее 5 баллов по одному из профильных предметов и не менее 3 баллов по каждому из остальных предметов);
6) карта медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военные учебные заведения форма № 075/у и результаты медицинских исследований проведенных не ранее чем за 30 (тридцать) календарных дней до прибытия в военные учебные заведения (общий анализ крови; реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис; общий анализ мочи; рентгенография придаточных пазух носа, электрокардиография в двенадцати отведениях в покое (после нагрузки – по показаниям), флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки проводится не позже 3 (трех) месяцев на день медицинского освидетельствования, анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве), медицинскую карту амбулаторного пациента, карту профилактических прививок.
Кандидаты, поступающие на летные специальности военного учебного заведения по подготовке авиационного персонала, дополнительно представляют результаты медицинских исследований, проведенных не ранее чем за тридцать календарных дней до начала медицинского освидетельствования:
электрокардиография в (двенадцати) отведениях после физической нагрузки;
ультразвуковое исследование щитовидной железы, сердца мочеполовой системы;
исследование крови на сахар и маркеры гепатитов В и С;
тональная аудиометрия; электроэнцефалография.
7) справка об отсутствии судимости, а для Военного колледжа на базе основного среднего образования дополнительно справка с подразделения по делам несовершеннолетних об отсутствии учета в органах внутренних дел;
8) документ (при наличии), подтверждающий спортивный разряд, призовое место на республиканском либо международном соревнованиях, конкурсах исполнителей текущего года, на международной олимпиаде по общеобразовательным предметам, а также на Президентской либо республиканской олимпиаде по общеобразовательным предметам текущего года (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
9) фотографии размером 30х40 миллиметров - 4 штук;

3) әскери билет көшірмесі (тек әскери қызметшілер, оның ішінде запастағы, түпнұсқа);
4) білімі туралы құжаттар, ал негізгі орта білім базасындағы Әскери колледж үшін негізгі орта білімі туралы куәлік (түпнұсқа және көшірме);
5) ҰБТ сертификаты (Әскери колледжге оқуға түсетін және конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда), ҰБТ-ның 5 пәні бойынша нәтиже – кемінде 50 балл (оның ішінде бір бейінді пән бойынша – кемінде 5 балл және қалған әрбір пән бойынша – кемінде 3 балл).
6) Әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың 075/у-нысаны және әскери оқу орнына келгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесі (жалпы қан талдауы, мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция), жалпы зәр талдауы; мұрынның қосалқы қуысының рентгенографиясы, он екі бөліктегі электрокардиография тыныштықта (жүктемеден кейін – көрсеткіш бойынша), кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу медициналық куәландыру күніне 3 (үш) айдан кеш емес жүргізіледі, бруцеллезге қан талдауы (мал шаруашылығында жұмыс істейтін және (немесе) жеке шаруашылықта малы бар), амбулаториялық пациенттің медициналық картасы, профилактикалық екпе картасы.
Авиациялық персоналды даярлайтын әскери оқу орнының ұшу мамандығына оқуға түсетін кандидаттар медициналық куәландыру басталғанға дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен ерте емес жүргізілген медициналық зерттеу нәтижесін қосымша ұсынады:
физикалық жүктемеден кейінгі 12 (он екі) бөліктегі электрокардиография;
қалқанша безінің, жүрегінің, несеп-жыныс жүйесінің ультрадыбыстық зерттеуі;
қандағы қант деңгейін және В және С гепатитінің маркерін зерттеу;
дыбыстық аудиометрия;
электроэнцефалография.
7) соттылығының болмауы туралы анықтама, ал негізгі орта білім беру базасындағы Әскери колледж үшін кәмелетке толмағандардың ісі жөніндегі бөлімшеден ішкі істер органында есепте тұрмауы туралы қосымша анықтама;
8) спорттық разрядты, республикалық не халықаралық жарыста, ағымдағы жылы орындаушылар байқауында, ағымдағы жылы жалпы білім беретін пәндер бойынша халықаралық олимпиадада, сондай-ақ Президенттік не республикалық жалпы білім беретін пәндер бойынша олимпиадада (конкурстық іріктеуден өткен мерзімді әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) қол жеткізген жүлделі орынды растайтын құжат (болса);
9) өлшемі 3х4 миллиметр фотосурет – 4 дана;

10) дети-сироты и дети, которые остались без попечения единственного или обоих родителей в связи с ограничением или лишением их родительских прав, признанием родителей безвестно отсутствующими, объявлением их умершими, признанием недееспособными (ограниченно дееспособными), а также в иных случаях отсутствия родительского попечения дополнительно представляют копию (подлинник для сверки) одного из следующих документов, подтверждающих факт отсутствия родительского попечения (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор):
свидетельство о смерти родителей;
решение суда об ограничении или лишении родительских прав родителей;
решение суда о признании родителей безвестно отсутствующими, объявлении их умершими или признании недееспособными (ограниченно дееспособными).
11) дети военнослужащих, погибших или получивших инвалидность при исполнении обязанностей воинской службы, пропавших без вести во время прохождения службы, представляют справку с местного органа военного управления по месту жительства (за исключением лиц, отслуживших срочную воинскую службу прошедших конкурсный отбор);
12) справка о прохождении специальной проверки (за исключением лиц, поступающих в военный колледж на базе основного среднего образования);
13) лица, отслужившие срочную воинскую службу, дополнительно представляют в приемную комиссию сертификат о прохождении конкурсного отбора в войсках.
10.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1. Установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
2. Отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
3. Несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным настоящим приказом.
4. Отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о прохождении специальной проверки.
5. В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги.
6. В отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
11.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя 8 (717)-256-53-60, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону, размещенному на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz.
Приложение 3 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года № 1593
Приложение 4
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень документов для поступления в НУО

10) ата-ана құқығының шектелуіне немесе одан айырылуына, ата-анасы хабарсыз кеткен деп танылуына, олар қайтыс болған деп жариялануына, әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп танылуына байланысты жалғыз ата-анасының немесе екеуінің де қамқорлығынсыз қалған жетім балалар мен балалар, сондай-ақ ата-анасының қамқорлығынсыз қалған басқа да жағдайда ата-анасының қамқорлығынсыз қалу фактісін растайтын мынадай құжаттардың біреуінің көшірмесін (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа) қосымша ұсынады (конкурстық іріктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда):
ата-анасының қайтыс болуы туралы куәлік;
ата-анасының ата-ана құқығын шектеу немесе одан айыру туралы сот шешімі;
ата-анасы хабарсыз кеткен деп тану, оларды қайтыс болған деп тану немесе әрекетке қабілетсіз (әрекет қабілеті шектеулі) деп тану туралы сот шешімі;
11) әскери қызмет міндеттерін орындау кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған, қызмет өткеру уақытында хабарсыз кеткен әскери қызметшiлердiң балалары тұрғылықты жерi бойынша жергiлiктi әскери басқару органынан анықтама (конкурстық iрiктеуден өткен әскери қызмет өткерген адамдарды қоспағанда) ұсынады;
12) арнайы тексеруден өткені туралы анықтама (негізгі орта білім базасындағы Әскери колледжге оқуға түсетін адамдарды қоспағанда);
13) мерзімді әскери қызмет өткерген адамдар қабылдау комиссиясына қосымша әскерде конкурстық іріктеуден өткені туралы сертификат береді.
10.
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау.
2. "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге берілетін келісімінің болмауы.
3. Көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің осы бұйрықта белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
4. Уәкілетті мемлекеттік органның арнайы тексеруден өткені туралы сұрау салуға теріс жауабы.
5. Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметіне немесе мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы.
6. Көрсетілетін қызметті алушыға қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы бойынша.
11.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшелігін ескеріп, өзге де талаптар
Мемлекеттік қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету белгісі туралы ақпаратты көрсетілетін қызмет берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсына орналастырылған телефон арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1593 бұйрығына 3-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
4-қосымша
ҰҚУ-ға оқуға түсу үшін құжаттар тізбесі

1. Копия удостоверения личности гражданина Республики Казахстан (подлинник для сверки).
2. Копия удостоверения личности офицера (при его наличии) (подлинник для сверки).
3. Справка о медицинском освидетельствовании с заключением военно-врачебной комиссии о годности к обучению, оформленная в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы.
4. Справка формы Ф-45 (справка для поступающих в военные учебные заведения составляется без ограничительной пометки "Для служебного пользования" и с оборотной стороны заверяется подписью командира части и гербовой печатью, регистрируется в несекретном делопроизводстве и выдается под роспись в журнале регистрации).
5. Документ, подтверждающий прохождение профессионально-психологического отбора, заверенный вышестоящим начальником (командиром).
6. Документ о высшем медицинском образовании (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
7. Копия свидетельства об окончании интернатуры и транскрипта на одном языке (на казахском/русском) с указанием GPA за интернатуру (в случае отсутствия GPA в транскрипте, претендент прикладывает подсчитанный GPA за интернатуру с подписью и печатью организации в которой обучался) и результата итоговой государственной аттестации (ИГА) интернатуры (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
8. Копия сертификата специалиста в области здравоохранения (для поступающих в резидентуру) (подлинник для сверки).
9. Действующий сертификат по системе оценки уровня владения казахским языком КАЗТЕСТ с уровнем не менее В2 (при наличии).
Приложение 4 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года № 1593
Приложение 5
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Формы проведения вступительных экзаменов в НУО
№ п/п
Наименование экзамена
Форма проведения
1.
Экзамен по профилю
устно-письменная
2.
Экзамен по государственному языку
устно-письменная
3.
Экзамен по иностранному языку
устно-письменная
4.
Экзамен по физической подготовке
практическая
Приложение 5 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 13 ноября 2025 года № 1593
Приложение 6
к Правилам приема на обучение
в военные учебные заведения,
подведомственные Министерству обороны
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы соответствующего
уровня
Перечень профильных предметов для поступающих в военные учебные заведения, реализующие образовательные программы высшего образования
№ п/п
Наименование ВУЗа
Наименование профильных предметов
1.
Военный институт
Сухопутных войск
Математика и/или физика и/или география и/или всемирная история и/или основы права
2.
Военный институт Сил воздушной обороны
Математика и/или физика
Биология, химия (на военно-медицинские специальности)
3.
Военно-инженерный институт радиоэлектроники и связи
Математика и/или физика и/или информатика
Иностранный язык (на переводческое дело)
4.
Зарубежные вузы
Биология, химия (на военно-медицинские специальности)
Творческий экзамен (на музыкальные специальности)
Иностранный язык (на переводческое дело)

1. Қазақстан Республикасы азаматы жеке куәлігінің көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
2. Офицер жеке куәлігінің көшірмесі (бар болса) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
3. Әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидасына сәйкес ресімделген оқуға жарамдылығы туралы әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы бар медициналық куәландыру туралы анықтама.
4. Н-45 нысанындағы анықтама (әскери оқу орнына оқуға түсетіндер үшін анықтама "Қызмет бабында пайдалану үшін" шектеу белгісінсіз жасалады және артқы бетінде бөлім командирінің қолтаңбасымен және елтаңбалы мөрмен расталады, құпия емес іс жүргізуде тіркеледі және тіркеу журналына қолын қойғызып беріледі).
5. Жоғарғы бастық (командир) куәландырған кәсіби-психологиялық іріктеуден өткенін растайтын құжат.
6. Жоғары медициналық білімінің болуы туралы құжат (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
7. Интернатураны аяқтағаны туралы куәлік және интернатура бойынша GPA көрсетіп, бір тілде (қазақша/орысша) жазылған транскрипт көшірмесі (транскрипте GPA көрсетілген болмаса, талапкер білім алған ұйымның қолтаңбасы мен мөрі қойылған интернатура бойынша есептелген GPA қоса беріледі) және интернатураның қорытынды мемлекеттік аттестаттауы (ҚМА) нәтижесі (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
8. Денсаулық сақтау саласындағы маман сертификатының көшірмесі (резидентураға түсетіндер үшін) (салыстырып тексеру үшін түпнұсқа).
9. ҚАЗТЕСТ қазақ тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша кемінде В2 деңгейімен қолданыстағы сертификат (бар болса).
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1593 бұйрығына 4-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
5-қосымша
ҰҚУ-ға оқуға түсу емтихандарын өткізу нысандары
Р/с №
Емтихан атауы
Өткізу нысаны
1.
Бейіні бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
2.
Мемлекеттік тілі бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
3.
Шет тілі бойынша емтихан
ауызша-жазбаша
4.
Дене шынықтыру дайындығы бойынша емтихан
практикалық
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2025 жылғы 13 қарашадағы
№ 1593 бұйрығына 5-қосымша
Тиісті деңгейдегі білім беру
бағдарламаларын іске асыратын
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігіне
ведомстволық бағынысты
әскери оқу орындарына
оқуға қабылдау қағидаларына
6-қосымша
Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін бейінді пәндер тізбесі
Р/с №
ӘОО атауы
Бейінді пән атауы
1.
Құрлық әскерлерінің
Әскери институты
Математика және/ немесе физика және/ немесе география және/ немесе дүниежүзі тарихы және/ немесе құқық негіздері
2.
Әуе қорғанысы күштерінің әскери институты
Математика және/ немесе физика
Биология, химия (әскери-медициналық мамандық үшін)
3.
Радиоэлектроника және байланыс әскери-инженерлік институты
Математика және/ немесе физика және/ немесе информатика
Шетел тілі (аударма ісі үшін)
4.
Шетел ӘОО-ы
Биология, химия (әскери-медициналық мамандық үшін)
Шығармашылық емтихан (музыкалық мамандық үшін)
Шетел тілі (аударма ісі үшін)