О некоторых вопросах, связанных с принудительным взысканием налоговой задолженности
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 ноября 2025 года № 701. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37400
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.3.
В соответствии с пунктом 4 статьи 49, подпунктом 1) пункта 1 статьи 81, подпунктами 6) и 7) пункта 1 статьи 83, пунктами 1, 2 и 3 статьи 86, подпунктами 1) и 2) пункта 1 статьи 87, пунктом 5 статьи 183, пунктом 1 статьи 185, пунктом 1 статьи 186, пунктом 1 статьи 187, статьей 188, пунктами 1, 4 и 5 статьи 189 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму извещения о наличии налоговой задолженности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму уведомления о погашении налоговой задолженности согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму распоряжения органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму решения об ограничении в распоряжении имуществом в счет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму акта описи ограниченного в распоряжении имущества в счет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму решения об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества в счет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) форму уведомления о подтверждении дебиторской задолженности согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) форму постановления об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) форму постановления о временном ограничении на выезд первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, являющегося должником, из Республики Казахстан согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) форму постановления о приостановлении временного ограничения на выезд первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, являющегося должником, из Республики Казахстан согласно приложению 11 к настоящему приказу;

Салықтық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алуға байланысты кейбір мәселелер бойынша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 701 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37400 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабы 4-тармағына, 81-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына, 83-бабы 1-тармағының 6) және 7) тармақшаларына, 86-бабы 1, 2 және 3-тармағына, 87-бабы 1-тармағының 1) және 2) тармақшасына, 183-бабы 5-тармағына, 185-бабы 1-тармағына, 186-бабы 1-тармағына, 187-бабы 1-тармағына, 188-бабына, 189-бабы 1, 4 және 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Бекітемін:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес салықтық берешегінің бар екендігі туралы ескертпе нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес салықтық берешегін өтеу туралы хабарлама нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органының салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органының салық төлеушінің (салық агентінің) касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің нысаны;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін өтеу кезінде мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегінің есебіне билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісі нысаны;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес салық төлеушінің салық агентінің салықтық берешегін өтеу кезінде мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің және мүлікті түгендеу актінің күшін жою туралы шешімнің нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес дебиторлық берешекті растау туралы хабарлама нысаны;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкіне өндіріп алуды қолдану туралы қаулының нысаны;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес борышкер болып табылатын заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын тұлғаның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналасатын тұлғаның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеу қою туралы қаулының нысаны;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес борышкер болып табылатын заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын тұлғаның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын тұлғаның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы қаулының нысаны;

12) форму постановления об отмене временного ограничения на выезд первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, являющегося должником, из Республики Казахстан согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) Правила принудительного взыскания органом государственных доходов налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) согласно приложению 13 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года, за исключением параграфа 5 главы 4 Правил принудительного взыскания органом государственных доходов налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента), утвержденным настоящим приказом, который вводится в действие с 1 июля 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
"СОГЛАСОВАН"
Верховный Суд
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан"
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной
безопасности
Республики Казахстан"
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Извещение о наличии налоговой задолженности
"___" __________20___ года №____
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 81 Налогового кодекса Республики
Казахстан
________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
извещает Вас, ___________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
____________________________________________________________________
удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество), полное
____________________________________________________________________
наименование, индивидуальный идентификационный номер или
____________________________________________________________________
бизнес идентификационный номер, адрес налогоплательщика (налогового
____________________________________________________________________
агента))
____________________________________________________________________
О наличии суммы налоговой задолженности по следующим видам налогов и других обязательных платежах в бюджет:
Код
Наименование платежа
Сумма платежа
Сумма пени
Сумма штрафа
1
2
3
4
5
6
Итого:

12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес борышкер болып табылатын заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын тұлғаның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын тұлғаның Қазақстан Республикасынан шығуына қойылған уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулының нысаны;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органының салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік кірістер органының салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу қағидаларының 2026 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін 4-тарауының 5-тармағын қоспағанда, осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі"
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік Комитеті"
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 1-қосымша
нысан
Салық берешегі туралы хабарлама
"___" __________20___ года                                     №____
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 81-бабы 1-тармақтың 1) тармақшасына сәйкес
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
извещает Вас, ___________________________ ____________
_________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол куәландыратын құжатта
_________________________________________________________________
көрсетілсе) (бұдан әрі тегі, аты және әкесінің аты), толық
_______________________________________________________________
салық төлеушінің атауы)
жеке идентификациялық нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі - ЖСН/БСН), салық төлеушінің (салық агентінің) мекен-жайы
____________________________________________________________________
мынадай салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем түрлері бойынша
салық берешегі сомасының өтелмегенін хабарлайды:
О наличии суммы налоговой задолженности по следующим видам налогов и других обязательных платежах в бюджет:
Коды
Төлемнің атауы
Төлемнің сомасы
Өсімпұлдың сомасы
Айыппұлдың сомасы
1
2
3
4
5
6
Барлығы:

За каждый день просрочки исполнения налогового обязательства начисляется пеня, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним, включая день уплаты в бюджет, в размере 1,25-кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.
При непогашении налоговой задолженности и достижении предельного размера налоговой задолженности к Вам будут применены способы обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности.
Наряду с этим отмечаем, что налогоплательщик (налоговый агент) вправе получить посредством веб-приложения выписку из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по всем или отдельным видам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней, штрафов и сведений об отсутствии (наличии) задолженности по ним.
При несогласии с суммой налоговой задолженности налогоплательщик (налоговый агент) совместно с органом государственных доходов проводит сверку расчетов по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать органа государственных доходов)
____________________________________________________________________
Извещение получил __________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика (налогового
____________________________________________________________________
агента) должностного лица налогоплательщика (налогового агента), подпись,
____________________________________________________________________
печать (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
____________________________________________________________________
предпринимательства), дата)
Извещение вручено налогоплательщику (налоговому агенту) ________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа государственных доходов,
____________________________________________________________________
подпись, дата)
Извещение отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)_____________
____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
____________________________________________________________________
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан

Салық міндеттемесін орындауды кешіктірген әрбір күн үшін салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемді, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемді төлеу күнінен кейінгі күннен бастап, бюджетке төленген күнді қоса алғанда, өсімпұл мөлшерінде есептеледі Мерзімі өткен әрбір күн үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,25 - еселенген базалық мөлшерлемесі.
Салық берешегін өтемеген жағдайда Сізге салық міндеттемесінің мерзімінде орындалмаған орындалуын қамтамасыз етудің мынадай тәсілдері және салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылатын болады
Мемлекеттік кіріс органы салық төлеуші (салық агенті) веб-қосымша арқылы салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдардың, айыппұлдардың барлық немесе жекелеген түрлері бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмені және олар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға құқылы екенін хабарлайды.
Салық берешегінің сомасымен келіспеген жағдайда салық төлеуші (салық агенті) Мемлекеттік кіріс органымен бірлесіп салықтар, бюджетке төленетін төлемдер және әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізеді.
Мемлекеттік органның басшысы (басшының орынбасары):
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
____________________________________________________________________
Хабарламаны алдым _____________________________________________
((салық төлеушінің (салық төлеушінің)/салық төлеушінің (салық агентінің)
____________________________________________________________________
лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты, қолы,
____________________________________________________________________
мөрі) (жеке кәсіпкерлер субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда),
күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді ______________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғасының тегі, аты
және әкесінің аты
________________________________________________________________
қолы, күні) Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) жіберілді ________________
____________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
____________________________________________________________________
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі

от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Уведомление о погашении налоговой задолженности
"__"_____________ 20___ года № _______
В соответствии со статьями 80-87, 183-189 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс) ___________________________________
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас, _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество), полное
____________________________________________________________________
наименование налогоплательщика,
____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
(далее - ИИН/БИН), адрес)
_____________________________________________________________________
что Вами не погашена сумма налоговой задолженности по следующим видам налогов
и других обязательных платежах в бюджет:
Код
Наименование платежа
Сумма платежа
Сумма пени
Сумма штрафа
1
2
3
4
5
6
Итого:
В соответствии с пунктом 2 статьи 83 Налогового кодекса Вам необходимо исполнить уведомление о погашении налоговой задолженности в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения настоящего уведомления.
При непогашении налоговой задолженности к Вам будут применены следующие способы обеспечения исполнения, не выполненного в срок налогового обязательства и меры принудительного взыскания налоговой задолженности:
1) приостановление расходных операций по банковским счетам (за исключением корреспондентских счетов) налогоплательщика (налогового агента) при непогашении налоговой задолженности в сумме, превышающей предельный размер налоговой задолженности, – со дня, следующего за днем истечения срока исполнения уведомления о погашении налоговой задолженности;
2) приостановление расходных операций по кассе налогоплательщика (налогового агента) при непогашении налоговой задолженности в сумме, превышающей предельный размер налоговой задолженности, – со дня, следующего за днем истечения срока исполнения уведомления о погашении налоговой задолженности;
3) обращение взыскания на деньги, находящиеся на банковских счетах, налогоплательщика (налогового агента) суммы налоговой задолженности в случае неуплаты или неполной уплаты сумм налоговой задолженности налогоплательщиком (налоговым агентом) при непогашении налоговой задолженности в сумме, превышающей предельный размер налоговой задолженности, – по истечении 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем срока исполнения уведомления о погашении налоговой задолженности;

2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 2-қосымша
нысан
Салықтық берешекті өтеу туралы хабарлама
20____жылғы "___"                                                 № _______
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі - Салық кодексі) 80-87,183189-баптарына сәйкес ________________________________
_______________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Cізді __________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол куәландыратын құжатта
_______________________________________________________________
көрсетілсе) (бұдан әрі - тегі, аты және әкесінің аты), толық
_______________________________________________________________
салық төлеушінің атауы
_______________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН), мекен-жайы)
_______________________________________________________________
мынадай салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем түрлері бойынша салық берешегі сомасының өтелмегенін хабарлайды:
коды
төлемнің атауы
төлемнің сомасы
өсімпұл сомасы
айыппұл сомасы
1
2
3
4
5
6
Барлығы
Салық кодексінің 83-бабының 2-тармағына сәйкес, Сіз салықтық берешекті өтеу туралы хабарламаны осы хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орындауыңыз қажет.
Салық берешегін өтемеген жағдайда Сізге салық міндеттемесінің мерзімінде орындалмаған орындалуын қамтамасыз етудің мынадай тәсілдері және салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылатын болады:
1) салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомадағы салық берешегі өтелмеген кезде – салық берешегін өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап салық төлеушінің (салық агентінің) (корреспонденттік шоттарын қоспағанда) банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
2) салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомадағы салық берешегін өтемеген кезде – салық берешегін өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап салық төлеушінің (салық агентінің) кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттарындағы ақшаға салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада салық берешегі өтелмеген жағдайда салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің сомасын төлемеген немесе толық төлемеген жағдайда – салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада салық берешегінің сомасын өндіріп алу-келесі күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күні өткен соң салық берешегін өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі;

4) ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) при непогашении налоговой задолженности в сумме, превышающей предельный размер налоговой задолженности, – по истечении 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем истечения срока исполнения уведомления о погашении налоговой задолженности;
5) обращение взыскания на деньги на банковских счетах дебиторов;
6) обращение взыскания на ограниченное в распоряжении имущество;
7) принудительный выпуск объявленных акции*;
8) временное ограничение на выезд из Республики Казахстан первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, – по истечении более 3 (трех) месяцев со дня возникновения задолженности в сумме, превышающей предельный размер налоговой задолженности.
За каждый день просрочки исполнения налогового обязательства начисляется пеня, начиная со дня, следующего за днем срока уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, в том числе авансового и (или) текущего платежа по ним, включая день уплаты в бюджет, в размере 1,25-кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.
В соответствии с пунктом 2 статьи 186 Налогового кодекса Вам необходимо не позднее
10 (десяти) рабочих дней со дня получения настоящего уведомления
представить в______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
__________________________________________________________________________
список дебиторов с указанием сумм дебиторской задолженности.
При непредставлении списка дебиторов в срок, указанный настоящим уведомлением, либо представления сведений об отсутствии дебиторов, орган государственных доходов проведет налоговую проверку налогоплательщика (налогового агента).
При невыполнении законных требований органов государственных доходов и их должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
В соответствии со статьями 199 и 200 Налогового кодекса налогоплательщик и налоговый агент имеют право обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
Орган государственных доходов сообщает, что налогоплательщик (налоговый агент) вправе получить посредством веб-приложения выписку из лицевого счета о состоянии расчетов с бюджетом по всем или отдельным видам налогов, платежей в бюджет, социальных платежей, пеней, штрафов и сведений об отсутствии (наличии) задолженности по ним.
При несогласии с суммой налоговой задолженности налогоплательщик (налоговый агент) совместно с органом государственных доходов проводит сверку расчетов по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество), подпись, печать)
Уведомление получил______________________________________________________
(фамилия, имя и отчество), или наименование налогоплательщика (налогового
агента)/должностного лица налогоплательщика (налогового агента), подпись, печать
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество), должностного лица государственного органа,
__________________________________________________________________________
подпись, дата)
Уведомление отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
__________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
__________________________________________________________________________
Примечание: * данная мера применяется в отношении налогоплательщика (налогового
агента) – акционерного общества с участием государства в уставном капитале.
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан

4) салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада салық берешегі өтелмеген кезде салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуді шектеу-салық берешегін өтеу туралы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні өткеннен кейін;
5) дебиторлардың банктік шоттарындағы ақшаға өндіріп алу;
6) билік етуі шектелген мүлікке өндіріп алу;
7) жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару*;
8) заңды тұлғаның бірінші басшысының (оның орнындағы адамның), заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын адамның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеу – салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада берешек туындаған күннен бастап 3 (үш) айдан астам уақыт өткен соң.
Салық міндеттемесін орындауды кешіктірген әрбір күн үшін салықты және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемді, оның ішінде олар бойынша аванстық және (немесе) ағымдағы төлемді төлеу күнінен кейінгі күннен бастап, бюджетке төленген күнді қоса алғанда, өсімпұл мөлшерінде есептеледі Мерзімі өткен әрбір күн үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 1,25-еселенген базалық мөлшерлемесі.
Салық кодексінің 186-бабының 2-тармағына сәйкес Сіз осы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей
____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
___________________________________________________________________________
дебиторлық берешек сомаларын көрсете отырып, дебиторлар тізімін табыс етуіңіз қажет.
Осы хабарламада көрсетілген мерзімде дебиторлар тізімі табыс етілмеген не дебиторлар жоқ туралы мәлімет ұсынған жағдайда мемлекеттік кірістер органы салық төлеушіге (салық агентіне) салық тексеруін жүргізеді.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне сәйкес әкімшілік жазға тарту шаралары қолданылады.
Салық кодексінің 199 және 200-баптарына сәйкес салық төлеушінің және салық агентінің мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануына құқығы бар.
Мемлекеттік кіріс органы салық төлеуші (салық агенті) веб-қосымша арқылы салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, әлеуметтік төлемдердің, өсімпұлдардың, айыппұлдардың барлық немесе жекелеген түрлері бойынша бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі туралы дербес шоттан үзінді көшірмені және олар бойынша берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді алуға құқылы екенін хабарлайды.
Салық берешегінің сомасымен келіспеген жағдайда салық төлеуші (салық агенті) Мемлекеттік кіріс органымен бірлесіп салықтар, бюджетке төленетін төлемдер және әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстырып тексеруді жүргізеді.
Мемлекеттік органның басшысы (басшының орынбасары)_____________ _________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алдым______________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің)/салық төлеушінің (салық агентінің)
лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі (жеке
кәсіпкерлер субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
_____________________________________________________________
(мемлекетік органның лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты,
_______________________________________________________________
қолы, күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне)
жіберілді__________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескерту:* осы шара жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлік қоғамға – салық төлеушіге (салық агентіне) қатысты қолданылады.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі

от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по банковским счетам налогоплательщика (налогового агента)
"___" _________ 20 __ года № __________
Предъявлено в _______________________________________________________
(наименование банка второго уровня, Банк Развития Казахстана и или
____________________________________________________________________
организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций,
____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), место нахождения)
____________________________________________________________________
В соответствии со статьей 86 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее –
Налоговый кодекс) и уведомлением от "__" _______ 20___ года № ___
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов, БИН) приостановить расходные
операции (указать Х в соответствующей ячейке):
в пределах суммы ___________________________ _______тенге*
(сумма цифрами и прописью)
все расходные операции ____________________________________________,
(причина приостановления)
за исключением корреспондентских счетов, операций и случаев изъятия денег,
предусмотренных пунктом 4 статьи 86 Налогового кодекса
______________________________________________________________________
(полное наименование юридического лица, его структурного подразделения или
______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
______________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество), индивидуального предпринимателя, лица,
______________________________________________________________________
занимающегося частной практикой, индивидуальный идентификационный
______________________________________________________________________
номер (ИИН/БИН), место нахождения) по банковским счетам_________________
______________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный код)
________________________________________________________________
Место печати ___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество руководителя органа государственных доходов)
Настоящее распоряжение вручено "___" ____________ 20 __ года
Примечание:
*указывается органом государственных доходов при непогашении налоговой задолженности.
Приложение 4 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 3-қосымша
нысан
Мемлекеттік кірістер органының салық төлеушінің банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі
20__жылғы "___" ____________                               № _________ ____________________________________________________________________
(екінші деңгейдегі банктің немесе банк операцияларының жекелеген
түрлерін жүзеге асыратын ұйымның атауы,
____________________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН), орналасқан жері)
___________________________________________________________ұсынылды.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 86-бабына және 20__ жылғы "___" _________ № ___ хабарламаға сәйкес
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы, БСН)
Салық кодексінің 86-бабы 4-тармағында көзделген операцияларды және ақшаны алып қою жағдайларын қоспағанда,
____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның, оның құрылымдық бөлімшесінің толық атауы ____________________________________________________________________
немесе дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын тұлғаның ____________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
____________________________________________________________________
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты),
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) /БСН), орналасқан жері)
____________________________________________________________________
(корреспонденттік шоттарды қоспағанда)
____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру коды)
банк шоттары бойынша шығыс операциялары (тиісті торкөзде X көрсету керек):
☐__________________________________________________
теңге* сомасы шегінде _____________________________________________________________
(соманы цифрмен және жазумен)
☐ барлық шығыс операциялары
____________________________________________________ тоқтатыла тұрсын.
(тоқтата тұрудың себебі)
Мөр орны _____________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы басшысының тегі, аты және әкесінің аты)
Осы өкім 20___жылғы "__" ________ табыс етілді.
Ескертпе:
* мемлекеттік кірістер органы салық берешегі өтемелген жағдайда көрсетеді.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі

от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Распоряжение органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе налогоплательщика (налогового агента)
"____"_____________ 20___ года
№ _______
В соответствии с пунктом 1 статьи 86 Налогового Кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс) ____________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
_____________________________________________________________________
приостанавливает все расходные операции наличных денег в кассе, кроме операций,
предусмотренных частью второй пункта 4 статьи 86 Налогового кодекса
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество), наименование налогоплательщика
____________________________________________________________________
(налогового агента), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН),
____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный код (БИН), юридический адрес)
Налогоплательщиком (налоговым агентом) с момента получения распоряжения органа
государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе все
поступающие наличные денежные средства подлежат перечислению в бюджет не
позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем их поступления. В случае
невыполнения законных требований органа государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания в
соответствии с Кодексом Республики Казахстан об административных
правонарушениях. В соответствии со статьями 199 и 200 Налогового кодекса, Вы
имеете право обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов
государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных
доходов________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать (при наличии)
Распоряжение получил ___________________________________________________
(фамилия, имя и отчество налогоплательщика/должностного лица налогоплательщика,
________________________________________________________________________
подпись, печать (за исключением юридических лиц, относящихся к
________________________________________________________________________
субъектам частного предпринимательства), дата)
Распоряжение вручено ____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, дата)
____________________________________________________________________
Распоряжение отправлено налогоплательщику ___________________________
____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
____________________________________________________________________
Приложение 5 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 4-қосымша
нысан
Мемлекеттік кірістер органының салық төлеушінің (салық агентінің) кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімі
20____жылғы "___"                                                 № _______
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 86-бабының 1-тармағына
сәйкес ____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол
куәландыратын құжатта)
____________________________________________________________________
көрсетілсе) (бұдан әрі - тегі, аты және әкесінің аты) немесе атауы, жеке
сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру
____________________________________________________________________
нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН), заңды мекен-жайы)
Салық кодексінің 86-бабы 4-тармағының екінші бөлігінде көзделген операцияларды қоспағанда, кассадағы барлық кассалық шығыс операцияларын тоқтатады.
Салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органының касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы хабарламаны алған күннен бастап, барлық түсетін қолма-қол ақша түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетке аударуға жатады.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге Қазақстан Республикасының "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" кодексіне сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады.
Салық кодексінің 199 и 200-баптарына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқығыңыз бар.
Мемлекеттік органның басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі (болған жағдайда)
Өкімді алдым____________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты салық төлеушінің/лауазымды
____________________________________________________________________
тұлғасының қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлер
____________________________________________________________________
субъектілеріне жататын тұлғаларды қоспағанда), күні)
Өкім салық төлеушіге ұсынылды___________________________________
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
Өкім салық төлеушіге жіберілді____________________________________
____________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі

от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Решение об ограничении в распоряжении имуществом в счет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента)*
"____" ____________ 20___ года
№ _______
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
____________________________________________________________________
в лице______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество) руководителя
____________________________________________________________________
или заместителя руководителя органа государственных доходов)
решил в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса Республики Казахстан
на основании: (указать X в соответствующей ячейке)
уведомления о погашении налоговой задолженности
от "___" ______20___ года № ____
в случае обжалования уведомления о результатах проверки
от "___" _________20__ года № ___
ограничить в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента),
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика
____________________________________________________________________
(налогового агента), адрес, индивидуальный идентификационный
____________________________________________________________________
номер/бизнес-идентификационный номер (ИИН/БИН)
на сумму:_________________________________________________в том числе:
(в цифрах и прописью)
1) ___________________ ______________ ____________ _____________
(код, наименование платежа) (сумма платежа) (сумма пени) (сумма штрафа)
2) _____________________ ______________ ____________ _____________
(код, наименование платежа) (сумма платежа) (сумма пени) (сумма штрафа)
3) _____________________ ______________ ____________ _____________
(код, наименование платежа) (сумма платежа) (сумма пени) (сумма штрафа)
4) _____________________ ______________ ____________ _____________
(код, наименование платежа) (сумма платежа) (сумма пени) (сумма штрафа)
5) _____________________ ______________ ____________ _____________
(код, наименование платежа) (сумма платежа) (сумма пени) (сумма штрафа).
____________________________________________________________________
(подпись руководителя (заместителя руководителя), печать органа
__________________________________ __________________________________
государственных доходов)
Органу государственных доходов запрещается изъятие ограниченного в распоряжении
имущества налогоплательщика (налогового агента), переданного (полученного) в
финансовый лизинг либо предоставленного в залог, до прекращения действия договора
лизинга и (или) залога.
Налогоплательщику (налоговому агенту), запрещается изменение условий договора
(продление срока действия договора, сублизинг и (или) перезалог) со дня ограничения
органом государственных доходов распоряжения имуществом и до его отмены, а также
плательщику запрещается передача права собственности на такое имущество
арендатору и залогодержателю с момента вынесения органом государственных
доходов решения в отношении этого имущества и до его отмены.
Решение получил________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика (налогового агента)/
__________________________________ __________________________________
должностного лица налогоплательщика (налогового агента),
__________________________________ __________________________________
подпись, дата, печать (за исключением юридических лиц, относящихся
__________________________________ __________________________________
к субъектам частного предпринимательства)
Примечание: *данная форма в информационной системе органов государственных
доходов может предусматривать объединенную форму с формой решения об
ограничении в распоряжения имуществом в счет задолженности по таможенным
платежам и налогам, специальным, антидемпинговым, компенсационным пошлинам,
пеней, процентов.
Приложение 6 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Акт описи ограниченного в распоряжении имущества в счет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента)*
"___"___________ 20___ года
№ _______
___________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов) в лице
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
____________________________________________________________________
удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество), должностного
____________________________________________________________________
лица органа государственных доходов)
на основании Решения (-й) об __________________________________________
ограничении в распоряжении имуществом в счет налоговой задолженности
___________________________________________________________________
налогоплательщика (налогового агента)
____________________________________________________________________
(дата (-ы) и номер (-а) решения (-й))
в присутствии____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностных лиц налогоплательщика (налогового агента),
_______________________________________________________________________
произвел опись имущества, принадлежащего налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика (налогового
_________________________________________________________________________
агента),
_________________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер
_________________________________________________________________________
/бизнес-идентификационный номер (далее - ИИН/БИН), юридический адрес)
Описи подвергнуто следующее имущество:
Наименование имущества с подробной качественной характеристикой
Идентификационный номер государственной регистрации в уполномоченном органе (при его наличии)
Цена на основе бухгалтерских данных (каждого)
Цена независимой оценки (рыночная стоимость)
Количество
Итого
Итого стоимость описанного имущества составляет: _________________________
(в цифрах и прописью)
______________________________________________________________________
_______________________________________________________________тенге.
Все основные средства, указанные в настоящем Акте описи ограниченного в
распоряжении имущества в счет налоговой задолженности налогоплательщика
(налогового агента) от "___"______20__ года №______, должностными лицами органа
государственных доходов и налогоплательщика (налогового агента) проверены в
натуре и в моем (нашем) присутствии внесены в опись, в связи с чем, претензии к
инвентаризации не имею.
Основные средства, перечисленные в Акте описи, находятся на моем (нашем)
ответственном хранении.
Предупрежден об уголовной ответственности по статье 246 Уголовного кодекса
Республики Казахстан за растрату, отчуждение, сокрытие или незаконную передачу
имущества, подвергнутого описи, на которое наложено ограничение в распоряжении.
Лицо (а), ответственное (ые) за сохранность основных средств:
______________ ______________ ____________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
______________ ______________ ____________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
______________ ______________ ____________________________
(должность) (подпись) (расшифровка подписи)
Указанные в настоящем Акте описи данные и подсчеты проверил:
_________________ _________________ ___________________________
(налогоплательщик (подпись) (расшифровка подписи) (налоговый агент),
Акт описи составил: ____________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись должностного лица органа государственных доходов)
С Актом описи ознакомлен и получил один экземпляр:
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица налогоплательщика
____________________________________________________________________
(налогового агента), подпись)
Приложение:________________________________________________________
(баланс и документы, подтверждающие право собственности на имущество и (или) его
хозяйственного ведения)
____________________________________________________________________
Примечание:
Лицо, производящее опись и должностное лицо налогоплательщика (налогового
агента) (при наличии) подписывают каждую страницу Акта описи.
*данная форма в информационной системе органов государственных доходов может
предусматривать объединенную форму с формой акта описи имущества в счет
задолженности по таможенным платежам и налогам, специальным, антидемпинговым,
компенсационным пошлинам, пеней, процентов.
Приложение 7 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Решение об отмене решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества в счет налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента)*
"____"_____________ 20___ года
№ _______
_______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в соответствии со статьей 87 Налогового кодекса Республики Казахстан в случаях: (указать X в соответствующей ячейке)
погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налоговой задолженности
путем уплаты;
отмены уведомления о результатах налоговой проверки решением уполномоченного
органа или вступившим в законную силу судебным актом полностью;
обращения регистрирующего органа для государственной регистрации имущества,
обращенного (поступившего) в собственность государства;
принятия решения уполномоченным органом по управлению государственным
имуществом о приеме в государственную собственность, отменяет решение об
ограничении в распоряжении имуществом от "__" ___20__ года № ______________
налогоплательщика (налогового агента) _____________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
________________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество), наименование налогоплательщика
(налогового _______________________________________________________________
агента индивидуальный идентификационный номер/
____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер, юридический адрес) и акт описи имущества (при
его наличии) от "__" ________ 20__ года № ____.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Решение получил: _______________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика (налогового
агента)/должностного лица налогоплательщика (налогового агента), подпись дата,
печать (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства)
Примечание: *данная форма в информационной системе органов государственных
доходов может предусматривать объединенную форму с формой решения об отмене
решения об ограничении в распоряжения имуществом и акта описи имущества в счет
задолженности по таможенным платежам и налогам, специальным, антидемпинговым,
компенсационным пошлинам, пеней, процентов.
Приложение 8 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Уведомление о подтверждении дебиторской задолженности
"____"_____________ 20___ года
№ _______

2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 5-қосымша
нысан
Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің есебіне мүлікке билік етуін шектеу туралы шешім*
20____жылғы "___" № _______ __________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
____________________________________________________________________
атынан______________________________________________________________
(басшының (басшы орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол
__________________________________________________________________
куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі - тегі, аты және әкесінің аты)
(X–ті тиісті торкөзде көрсету керек):
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 87-бабына,
□ Салық берешегін өтеу туралы хабарлама 20___ жылғы "___"__________
№ ___20___ жылғы "___"__________ № ___
□
тексерудің нәтижелері туралы хабарламаға шағым жасалған жағдайда
20___ жылғы "___"__________ № ___
(салық төлеушінің (салық агентінің),
__________________________________________________________________
төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты
__________________________________________________________________
немесе атауы, мекенжайы,
__________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН)
сомасында______________________________________________оның ішінде:
(санмен және жазбаша)
1) __________________ _____________ ______________ _______________
(төлемнің коды, атауы) (төлем сомасы) (өсімпұл сомасы) (айыппұл сомасы)
2) __________________ _____________ ______________ _______________
(төлемнің коды, атауы) (төлем сомасы) (өсімпұл сомасы) (айыппұл сомасы)
3) __________________ _____________ ______________ _______________
(төлемнің коды, атауы) (төлем сомасы) (өсімпұл сомасы) (айыппұл сомасы)
4) __________________ _____________ ______________ _______________
(төлемнің коды, атауы) (төлем сомасы) (өсімпұл сомасы) (айыппұл сомасы)
5)__________________ _____________ ______________ _______________
(төлемнің коды, атауы) (төлем сомасы) (өсімпұл сомасы) (айыппұл сомасы)
салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің мүлікке билік етуді шектеуді
ШЕШТІ._____________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының басшысының (басшы орынбасарының) қолы, мөрі)
Мемлекеттік кірістер органына салық төлеушінің (салық агентінің) төлеушінің қаржы лизингіне не кепілге берілген (алынған) билік етуі шектелген мүлкін лизинг және (немесе) кепіл шартының қолданысы тоқтағанға дейін алуға тыйым салынады.
Салық төлеушіге (салық агентіне) төлеушіге мемлекеттік кірістер органы мүлкіне билік етуді шектеген күннен бастап және оның күшін жойғанға дейін шарт ережелерін өзгертуге (шарт қолданысын ұзартуға, сублизинг және(немесе) кепілге қайта салу), сондай-ақ төлеушіге мемлекеттік кірістер органы осы мүлікке қатысты шешім шығарған кезден бастап оны жойғанға дейін жалға алушы мен кепіл ұстаушыға мұндай мүлікке меншік құқығын беруге тыйым салынады.
Шешімді алдым_________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің)/салық төлеушінің (салық агентінің)
____________________________________________________________________
лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты
___________________________________________________________________
қолы, күні, мөрі (жеке кәсіпкерлер субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Ескерту: * Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде осы нысан кедендік төлемдер мен салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешек есебіне мүлікке билік етуді шектеу туралы шешім нысанымен біріктірілген нысанды көздеуі мүмкін.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 6-қосымша
нысан
Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің есебіне билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің актісі
20____жылғы "___"                                                № _______ _____________________________________________________________атынан
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы) ____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________
(егер ол куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі - тегі, аты және
әкесінің аты) салық төлеушінің (салық агентінің)
______________________________________
салық берешегінің есебіне мүлікке билік етуін шектеу туралы шешімнің
(шешімдердің) негізінде
____________________________________________________________________
шешімнің (-дердің) күні және нөмір(-лер)і
________________________________________________________қатысуымен
(салық төлеушінің (салық агентінің), лауазымды тұлғаларының тегі, аты және
әкесінің аты
__________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты
__________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
/бизнес–сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - ЖСН/БСН), заңды мекен-жайы)
__________________________________________________________________
салық төлеушіге (салық агентіне), тиесілі мүліктің тізімдемесін жүргізді.
Мынадай мүлікке тізімдемеде жасалды:
Толық сапалы сипаттамасымен мүліктің атауы
Уәкілетті органда мемлекеттік тіркелген сәйкестендірунөмірі(ол болған жағдайда)
Бухгалтерлік деректердің негізінде бағасы (әрбірінің)
Тәуелсіз бағалаудың бағасы (нарықтық бағасы)
Саны
Жиыны
Шектелінген мүлік құнының жиыны:________________________________
(санмен және жазбаша)
__________________________________________________________________
_ ________________________________________________ _теңгені құрайды.
Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің есебіне билік етуі шектелген мүлік тізімдемесінің 20__ жылғы "__"______ актісінде көрсетілген барлық негізгі құралдарды мемлекеттік кірістер органының және салық төлеушінің (салықагентінің)/төлеушінің лауазымды тұлғалары заттай түрде және менің (біздің) қатысуыммен тексерді және тізімдемеге енгізді, осыған байланысты түгендеуге қарсылығым жоқ. Тізімдеме актісінде тізбеленген негізгі құралдардың сақталуы менің (біздің) жауаптылығым(ыз)да. Билік етуі шектелген тізімдемеде келтірілген мүлікті сатқаны, иеліктен шығарғаны, жасырып қалуы немесе заңсыз бергені үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 246-бабы бойынша қылмыстық жауапкершілік туралы ескертілді. Негізгі құралдардың сақталуына жауапты тұлға(-лар): ___________ ___________
__________________________________
(лауазымы) (қолы) (қолының толық жазылуы)
___________ ___________ __________________________________
(лауазымы) (қолы) (қолының толық жазылуы)
___________ ___________ __________________________________
(лауазымы) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Осы Тізімдеме актісінде көрсетілген деректер мен есептеулерді тексерді:
__________________________________________________________________
(салық төлеуші (салық агенті), төлеуші (қолы) (қолының толық жазылуы))
Тізімдеме актісін__________________________________________ жасады
(мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасының тегі, аты және
әкесінің аты, қолы)
Тізімдеме актісімен таныстым және бір данасын алдым:
_____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің лауазымды тұлғасының тегі,
____________________________________________________________________
аты және әкесінің аты, қолы)
Қосымша:______________________________________________________
____________________________________________________________________
(Баланс және мүлікке меншік және (немесе) оны шаруашылық жүргізу құқығын
растайтын құжаттар)
____________________________________________________________________
Ескертпе:
Тізімдеме жүргізетін тұлға және салық төлеушінің (салық агентінің) лауазымды адамы (бар болса) Тізімдеме актісінің әрбір бетіне қол қояды.
* Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде осы нысан кедендік төлемдер мен салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешек есебіне мүлікті тізімдеу актісі нысанымен біріктірілген нысанды көздеуі мүмкін.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 7-қосымша
нысан
Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің есебіне мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімінің және мүлік тізімдемесінің актісінің күшін жою туралы шешім*
20____жылғы "___"                                                 № _______
_____________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
(X–ті тиісті торкөзде көрсету керек):
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 87-бабына сәйкес
□
салық төлеуші (салық агенті) салық берешегі сомасын өтеген жағдайда;
□
жоғары тұрған уәкілетті органының хабарламаға шағымды қарау нәтижелері
бойынша шығарылған шешімінің шағымдалған бөлігінің күшін жоятын сот актісі заңды күшіне енген жағдайда;
□
мемлекеттің меншігіне айналдырылған (түскен) мүлікті мемлекеттік тіркеу үшін тіркеуші органның өтініштері;
мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік меншікке қабылдау туралы шешім қабылдауы
□
салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру нәтижелері туралы хабарлама бойынша шығарылған шешімге өз шағымдарын қайтарып алған жағдайда, 20__ жылғы "__" ___________ __________ мүлікке билік етуін шектеу туралы шешімінің (салық төлеушінің (салық агентінің),___________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің ____________________________________________________________________
(егер ол куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің
аты) немесе атауы, ____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі –
ЖСН/БСН),
заңды мекен-жайы) ____________________________________________________________________
20__ жылғы "___" ____________ № _________ билік етуі шектелген мүлік тізімдемесі актісінің (болған жағдайда) күшін жояды.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Шешімді алдым_________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің)/салық төлеушінің лауазымды тұлғасының
тегі, аты және әкесінің аты, төлеушінің қолы, күні, мөрі (жеке кәсіпкерлер
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Ескерту: * Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде осы нысан кедендік төлемдер мен салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, өсімпұлдар, пайыздар бойынша берешек есебіне мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімнің және мүлікті тізімдеу актісінің күшін жою туралы шешім нысанымен біріктірілген нысанды көздеуі мүмкін.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 8-қосымша
нысан
Дебиторлық берешекті растау туралы хабарлама
20____жылғы "___"                                                 № _______

В соответствии со статьями 83 и 186 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс), _____________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас, ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе,
_______________________________________________________________________
удостоверяющем личность) (далее – фамилия, имя и отчество), наименование дебитора
индивидуальный идентификационный номер/
________________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – ИИН/БИН), юридический адрес) об
обращении взыскания на деньги с Ваших банковских счетов в счет погашения
налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, наименование налогоплательщика (налогового агента),
_________________________________________________________________________
ИИН/БИН, юридический адрес)
на сумму____________________________________________________________ тенге.
(цифрами и прописью)
Со дня получения настоящего уведомления, Вам необходимо не позднее
20 (двадцати) рабочих дней представить в
_______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
акт сверки взаиморасчетов, составленный совместно с налогоплательщиком
(налоговым агентом) на дату получения уведомления, в соответствии с пунктом 4
статьи 186 Налогового кодекса. При неисполнении настоящего уведомления органом
государственных доходов выносится распоряжение о приостановлении расходных
операций по банковским счетам в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем
истечения срока исполнения уведомления. В случае невыполнения требований органа
государственных доходов и их должностных лиц к Вам будут применены меры
административного взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан об
административных правонарушениях. В соответствии со статьями 199 и 200
Налогового кодекса, Вы имеете право обжаловать действия (бездействие) должностных
лиц органов государственных доходов вышестоящему органу государственных
доходов или в суд.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Уведомление получил ________________________________________________
(фамилия, имя и отчество дебитора/должностного лица дебитора
____________________________________________________________________
налогоплательщика (налогового агента), подпись, печать (за исключением
____________________________________________________________________
юридических лиц, относящихся к субъектам частного
____________________________________________________________________
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено дебитору налогоплательщика (налогового агента)
______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа государственных доходов,
_______________________________________________________________________
подпись, дата)
Уведомление отправлено дебитору налогоплательщика (налогового агента)
_______________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 9 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 83 және 186-баптарына сәйкес
__________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізді, ____________________________________________________________________
(төлеушінің дебиторының атауы,
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі –
ЖСН/БСН), заңды мекен-жайы)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің ЖСН/БСН, заңды мекен-жайы)
Сіздің банк шоттарыңыздағы ақшадан:
____________________________________________________________________
салық төлеушінің (салық агентінің), салық берешегін төлеушінің кедендік төлемдер және салықтар арнайы, демпингке қарсы, өтем баждары, өсімпұлдар, пайыздары бойынша берешегін өтеу есебіне________________________________________________________теңге сомасында өндіріп алуға жүгінгені туралы хабарлайды. Сіз осы хабарламаны алған күннен бастап 20 (жиырма жұмыс) күнінен кешіктірмей
_______________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Салық кодексінің 186-бабының 4-тармағына сәйкес хабарламаны алған күнге салық төлеушімен (салық агентімен), төлеушімен бірлесіп жасалған өзара есеп айырысудың салыстыру актісін беруіңіз қажет.
Осы хабарламаны орындамаған кезде Мемлекеттік кіріс органы хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығарады.
Осы хабарламада көрсетілген мерзімде өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі берілмеген
жағдайда____________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге тексеру жүргізеді. Мемлекеттік кірістер органы мен олардың лауазымды тұлғаларының талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының кодексіне сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады.
Салық кодексінің 199 және 200-баптарына сәйкес мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға құқығыңыз бар.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алдым______________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің
дебиторының/төлеушінің лауазымды ____________________________________________________________________
тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлер ____________________________________________________________________
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің дебиторына ____________________________________________________ тапсырылды
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің
аты қолы, күні)
Хабарлама салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің дебиторына
__________________________________________________________ жіберілді
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі

от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Постановление № __________ об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента)*
"____" _____________ 20___ года № _______
_______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в лице ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество),
____________________________________________________________________
руководителя (заместителя руководителя))
УСТАНОВИЛ:
Факт неисполнения обязательства по погашению налоговой задолженности
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика
____________________________________________________________________
(налогового агента) индивидуальный идентификационный номер/
____________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее - ИИН/БИН), адрес) составляющей на дату
вынесения настоящего постановления___________________________________
____________________________________________________________________
(указать в цифрах и прописью)
_______________________________________________________________ тенге.
Меры принудительного взыскания налоговой задолженности, предусмотренные
статьями 185 и 186 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый
кодекс) не привели к погашению налоговой задолженности.
На основании вышеизложенного, руководствуясь статьей 187 Налогового кодекса,
ПОСТАНОВИЛ:
Обратить взыскание на имущество, ограниченное в распоряжении на основании
решения от "__" ______20 ___ года № ______ и акта описи имущества
от "___" __________20 __ года № ______ _________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование
____________________________________________________________________
налогоплательщика (налогового агента)
____________________________________________________________________
ИИН/БИН, юридический адрес)
Настоящее постановление составлено в 2 (двух) экземплярах, один из которых с
приложением решения и акта описи передать для исполнения
____________________________________________________________________
(наименование организации, наделенная функциями по
____________________________________________________________________
реализации ограниченного в распоряжении (заложенного) имущества,)
Ограниченное в распоряжении имущество находится на ответственном хранении
___________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество материально ответственного лица налогоплательщика
____________________________________________________________________
(налогового агента)
и находится по адресу:_________________________________________________
____________________________________________________________________
Место печати (за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства)
Получено: ___________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица, организации, наделенная функциями по
____________________________________________________________________
реализации ограниченного в распоряжении (заложенного) имущества,
____________________________________________________________________
лица, дата получения, подпись)
Отправлено: ____________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание: *данная форма в информационной системе органов государственных доходов может предусматривать объединенную форму с формой постановления об обращении на ограниченное в распоряжении имущество плательщика таможенных платежей и налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, пеней, процентов.
Приложение 10 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан

2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 9-қосымша
нысан
Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкіне өндіріп алуды қолдану туралы № ____ қаулы*
20____жылғы "___"                                                 № _______
Мен, ____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(басшының (басшы орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты егер ол
куәландыратын құжатта көрсетілсе) (бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты)
____________________________________________________________________
АНЫҚТАДЫМ:
салық берешегін өтеу бойынша міндеттеменің орындалмау фактісін
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің, төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты немесе
____________________________________________________________________
атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі –
ЖСН/ БСН), мекен-жайы) осы қаулы шыққан
күнінде______________________________________________________________
(санмен және жазбаша) ____________________________________________________
теңгені құрайды.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі)
185 және 186-баптарында көзделген салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары салық берешегін өтеуге әкеп соқпады.
Жоғарыда жазылғандардың негізінде Салық кодексінің 187-бабын, басшылыққа алып,
ҚАУЛЫ ЕТТІМ:
билік ету 20__ жылғы "__" __________ № ____ шешімінің және
20__ жылғы "__"_________ № ___ мүлік тізімдемесінің актісінің негізінде
шектелген мүлкінен өндіріп
алуды_______________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің), төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты
____________________________________________________________________
немесе атауы, ЖСН/БСН, заңды мекен-жайы)
Осы қаулы екі данада жасалған, олардың біреуі шешім және тізімдеме
актісімен қоса
__________________________________________________________________
(уәкілетті заңды тұлғаның атауы) ________________________________________________ орындалуға берілсін.
Билік етуі шектелген мүлік материалдық жауапкершілікпен сақтауында
__________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) материалды жауапты тұлғасының
тегі, аты және әкесінің аты және осы мекен-жай бойынша орналасқан: __________________________________________________________________ __________________________________________________________________
Мөр орны (жеке кәсіпкерлер субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды
қоспағанда)
Алды: _______________________________________________________
(заң тұлғаның лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты алған күні,
қолы) __________________________________________________________________
Жіберілді:____________________________________________________
(жіберу және алыну фактісін растайтын құжат)
Ескерту: * Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінде осы нысан кедендік төлемдер мен салықтарды, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждарын, өсімпұлдарды, пайыздарды төлеушінің билік етуі шектелген мүлкіне жүгіну туралы қаулы нысанымен біріктірілген нысанды көздейді.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі

от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
"САНКЦИОНИРУЮ"
Судья ___________________
(наименование суда)
__________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"__" __________ 20__ года
Постановление о временном ограничении на выезд первого руководителя (лица его заменяющего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, являющегося должником, из Республики Казахстан*
"____" ___________ 20 __ года
№ ______
Я, руководитель (заместитель руководителя) ____________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в лице _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество) руководителя (заместителя
____________________________________________________________________ руководителя) рассмотрев уведомление о погашении налоговой задолженности
№___ от "__" ______ 20___года _____________________________________________,
УСТАНОВИЛ:
факт непогашения налоговой задолженности в сумме, превышающей предельный
размер налоговой задолженности, составляющей на дату вынесения настоящего
постановления _____________________________________________________ тенге
(в цифрах и прописью)
на протяжении более 3 (трех) месяцев со дня возникновения такой задолженности
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество или наименование налогоплательщика (налогового агента),
фамилия, имя и отчество
________________________________________________________________________
руководителя налогоплательщика (налогового агента), индивидуальный
идентификационный номер/бизнес идентификационный номер
(далее – ИИН/БИН), юридический__________________________________________
адрес налогоплательщика (налогового агента)
Меры принудительного взыскания налоговой задолженности, предусмотренные
статьями 185, 186 и 187 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый
кодекс) не привели к погашению налоговой задолженности.
На основании изложенного, руководствуясь пунктами 1 и 2 статьи 189 Налогового кодекса,
ПОСТАНОВИЛ:
1. Временно ограничить выезд __________________________________________
(фамилия, имя и отчество индивидуального предпринимателя или лица,
занимающегося частной
____________________________________________________________________,
практикой или фамилия, имя и отчество руководителя (исполняющего обязанности
____________________________________________________________________
руководителя юридического лица) юридического лица (структурного
_______________________________________________________________________
подразделения юридического лица), ИИН)
_______________________________________________________________________ ,
из Республики Казахстан.

2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 10-қосымша
нысан
"САНКЦИЯЛАЙМЫН"
___________________ судьясы
(соттың атауы)
__________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "__" __________
Борышкер болып табылатын заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының, (оны алмастыратын тұлғаның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын тұлғаның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеу қою туралы қаулы*
20 жылы "__"__________                                                № ____
Мен, ___________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
____________________________________________________________________
(басшының (орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
басшы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты))
салық берешегін өтеу туралы 20___ жылғы "__" ______ №___ хабарламаны қарап,
АНЫҚТАДЫ: ____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты немесе атауы,
____________________________________________________________________
салық төлеуші (салық агенті) басшысының тегі, аты және әкесінің аты жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН),
____________________________________________________________________
салық төлеушінің (салық агентінің) заңды мекен-жайы
осындай берешек туындаған күннен бастап 3 (үш) айдан астам уақыт ішінде осы қаулы шығарылған күнге
______________________________________________
______________________________________________________________теңгені
(цифрмен және жазумен) құрайтын салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада салық берешегін өтемеу фактісі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі)
185, 186 және 187-бабында көзделген салық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу
шаралары салық берешегін өтеуге әкелмеді.
Жазылғандардың негізінде, Салық кодексінің 189-бабы 1 және 2-тармағын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. ____________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын тұлғаның
____________________________________________________________________,
тегі, аты және әкесінің аты немесе заңды тұлға (заңды тұлға құрылымдық
бөлімшесінің) басшысының (заңды тұлға басшысының міндеттерін
атқарушысының) тегі, аты және әкесінің аты, ЖСН)
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасынан шығуы уақытша шектелсін.

2. Постановление органа государственных доходов о временном ограничении на выезд
из Республики Казахстан направить посредством информационной системы органа
государственных доходов в информационную систему Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан для исполнения.
3. Копию настоящего постановления направить
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя и отчество, наименование налогоплательщика (налогового агента)) для сведения
4. Постановление органа государственных доходов подлежит обязательному
исполнению и может быть обжаловано, опротестовано в суд в течение 10 (десяти)
рабочих дней в соответствии с Гражданским процессуальным законодательством
Республики Казахстан.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Получено: ______________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица налогоплательщика (налогового агента), подпись, дата)
Отправлено: _____________________________________________________________
Документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Место печати
Примечание: *постановление подлежит санкционированию в письменной форме либо
в форме электронного документа. При этом форма электронного документа может быть
изменена. Электронная цифровая подпись судьи, а также его фамилия, имя и отчество,
дата подписи, наименование суда размещаются с левой стороны документа.
В правом верхнем углу гриф "Санкционирую", наименование суда, фамилия,
инициалы судьи, а также дата не указываются.
Приложение 11 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
"САНКЦИОНИРУЮ"
Судья ___________________
(наименование суда)
__________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"__" __________ 20__ года
Постановление о приостановлении временного ограничения на выезд первого руководителя (лица, его заменяющего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, являющегося должником, из Республики Казахстан*
"__" ______ 20 __ года № __
Я, руководитель (заместитель руководителя) ___________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в лице ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
____________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество) руководителя (заместителя
____________________________________________________________________
руководителя)
рассмотрев __________________________________________________________
(документы, подтверждающие необходимость проведения за пределами
____________________________________________________________________
Республики Казахстан лечения лица, выезд которого временно ограничен)
УСТАНОВИЛ:
__________________________________________________________________
(основания приостановления временного ограничения на выезд должника за
__________________________________________________________________
пределы Республики Казахстан, со ссылкой на нормы Налогового кодекса
__________________________________________________________________
Республики Казахстан – далее Налоговый кодекс)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество,
____________________________________________________________________
наименование, индивидуальный идентификационный номер или бизнес-
идентификационный номер (далее - ИИН/БИН), юридический адрес
налогоплательщика (налогового агента)

2. Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасынан шығуына
уақытша шектеу қою туралы қаулысы мемлекеттік кірістер органының
ақпараттық жүйесі арқылы орындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық жүйесіне жіберілсін.
3. Осы қаулының көшірмесі____________________________
____________________________________________________________________,
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты) мәлімет үшін жіберілсін.
4. Мемлекеттік кірістер органының қаулысы міндетті түрде орындалуға тиіс және оған Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік заңнамасына сәйкес 10 (он) жұмыс күні ішінде сот тәртібімен шағым жасалуы немесе наразылық білдірілуі мүмкін.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Алынды: _______________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің
аты, қолы, күні)
Жіберілді: ______________________________________________________
Жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Мөр орны
Ескертпе: *қаулы жазбаша нысанда не электрондық құжат нысанында санкциялануға тиіс. Бұл ретте электрондық құжаттың нысаны өзгеруі мүмкін. Судьяның электрондық цифрлық қолтаңбасы, сондай-ақ оның тегі, аты және әкесінің аты, қол қойылған күні, соттың атауы құжаттың сол жағына орналастырылады.
Жоғарғы оң жақ бұрышта "Санкциялаймын" деген белгі, соттың атауы, судьяның тегі, аты-жөні, сондай-ақ күні көрсетілмейді.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 11-қосымша
нысан
"САНКЦИЯЛАЙМЫН"
___________________ судьясы
(соттың атауы)
__________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "__" __________
Борышкер болып табылатын заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын тұлғаның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын тұлғаның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы қаулы*
20____жылғы "___" _________                                    № _______
Мен, _________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
___________________________________________________________________
(басшының (орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
басшы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты))
____________________________________________________________________
(шығуына уақытша шектеу қойылған тұлғаның Қазақстан Республикасынан
____________________________________________________________________
тыс жерде емделу қажеттілігін растайтын құжаттар) қарап,
АНЫҚТАДЫ:
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты, атауы,
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН/БСН),
____________________________________________________________________
заңды мекен-жайы) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) нормаларына сілтеме жасай отырып, борышкердің шығуына уақытша шектеулерді тоқтата тұру негіздері.

На основании изложенного, руководствуясь пунктом 4 статьи 189 Налогового кодекса
ПОСТАНОВИЛ:
1. Приостановить временное ограничение на выезд ________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество индивидуального предпринимателя или лица,
занимающегося частной
____________________________________________________________________,
практикой или фамилия, имя и отчество руководителя (исполняющего обязанности
____________________________________________________________________
руководителя юридического лица) юридического лица (структурного
____________________________________________________________________
подразделения юридического лица), ИИН/БИН)
с "___" _______ 20____ года по "__" _______ 20__года.
2. Постановление органа государственных доходов о приостановлении временного
ограничения на выезд из Республики Казахстан направить посредством
информационной системы органа государственных доходов в информационную
систему Комитета национальной безопасности Республики Казахстан для исполнения.
3. Копию настоящего постановления направить _____________________,
(наименование налогоплательщика (налогового агента)) для сведения
4. Постановление органа государственных доходов подлежит обязательному
исполнению и может быть обжаловано, опротестовано в суд в течение 10 (десяти)
рабочих дней в соответствии с Гражданским процессуальным законодательством
Республики Казахстан.
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_____________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Получено: ____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица налогоплательщика (налогового агента),
подпись, дата)
Отправлено: ____________________________________________________
Документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Место печати
Примечание: *постановление подлежит санкционированию в письменной форме либо
в форме электронного документа. При этом форма электронного документа может быть
изменена. Электронная цифровая подпись судьи, а также его фамилия, имя и отчество,
дата подписи, наименование суда размещаются с левой стороны документа.
В правом верхнем углу гриф "Санкционирую", наименование суда, фамилия,
инициалы судьи, а также дата не указываются.
Приложение 12 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
"САНКЦИОНИРУЮ"
Судья ___________________
(наименование суда)
__________________________
(подпись, фамилия, инициалы)
"__" __________ 20__ года
Постановление об отмене временного ограничения на выезд первого руководителя (лица его заменяющего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой, являющегося должником, из Республики Казахстан*
"____" ____________ 20 __ года № ____
Я, руководитель (заместитель руководителя) ___________________________________
(наименование территориального органа государственных доходов) в лице
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
__________________________________________________________________________
личность) (далее – фамилия, имя и отчество) руководителя (заместителя
__________________________________________________________________________
руководителя)
рассмотрев уведомление о погашении налоговой задолженности №___ от "__" ______ 20___года
УСТАНОВИЛ:
в соответствии со статьей 189 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее –
Налоговый кодекс) в случаях: (указать X в соответствующей ячейке)
погашение налоговой задолженности и (или) установление отсутствия налоговой
задолженности;
прекращение налогового обязательства;
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, наименование,
____________________________________________________________________
индивидуальный идентификационный номер или бизнес идентификационный номер
(далее - ИИН/БИН), юридический адрес налогоплательщика (налогового агента))

Жазылғандардың негізінде, Салық кодексінің 189-бабы 4-тармағын басшылыққа ала отырып
ҚАУЛЫ ЕТТІ:1.
_____________________________________________________________
(дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын тұлғаның ____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты немесе заңды тұлға (заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің) басшысының (заңды тұлға басшысының міндетін атқарушысының)
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты ЖСН/БСН)
20____ жылғы "___" _______ бастап 20__жылғы "__"_______ дейін Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеу тоқтатыла тұрсын.
2. Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы қаулысы мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесі арқылы орындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық жүйесіне жіберілсін.
3. Осы қаулының көшірмесі мәлімет үшін __________________________
_____________________________________________________ жіберілсін.
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы)
4. Мемлекеттік кірістер органының қаулысы міндетті түрде орындалуға тиіс және оған Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік заңнамасына сәйкес 10 (он) жұмыс күні ішінде сот тәртібімен шағым жасалуы немесе наразылық білдірілуі мүмкін.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Алынды: _______________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) лауазымды адамының тегі, аты және
әкесінің аты, қолы, күні)
Жіберілді:
______________________________________________________
жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Мөр орны
Ескертпе: *қаулы жазбаша нысанда не электрондық құжат нысанында санкциялануға тиіс. Бұл ретте электрондық құжаттың нысаны өзгеруі мүмкін. Судьяның электрондық цифрлық қолтаңбасы, сондай-ақ оның тегі, аты және әкесінің аты, қол қойған күні, соттың атауы құжаттың сол жағына орналастырылады.
Жоғарғы оң жақ бұрышта "Санкциялаймын" деген белгі, соттың атауы, судьяның тегі, аты-жөні, сондай-ақ күні көрсетілмейді.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 12-қосымша
нысан
"САНКЦИЯЛАЙМЫН"
___________________судьясы
(соттың атауы)
__________________________
(қолы, тегі, аты-жөні)
20__ жылғы "__" __________
Борышкер болып табылатын заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын тұлғаның), дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын тұлғаның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеуді жою туралы қаулы*
20 __ жылғы "____" ____________                                    № ____
Мен, __________________________________________________________
(аумақтық мемлекеттік кірістер органының атауы)
____________________________________________________________________
(басшының (орынбасарының) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе)
басшы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты))
салық берешегін өтеу туралы 20___жылғы "__" ______ №___ хабарламаны қарап,
АНЫҚТАДЫ:
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі)
189-бабына сәйкес
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты, атауы,
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі
(бұдан әрі – ЖСН/БСН), заңды мекен-жайы))
мынадай жағдайларда: (тиісті торкөзде X көрсету керек)
□ салықтық берешекті өтеу және (немесе) салықтық берешектің болмауын анықтау;
□ салықтық міндеттемесінің тоқтатылуы.

На основании изложенного, руководствуясь пунктом 5 статьи 189 Налогового кодекса,
ПОСТАНОВИЛ:
1. Отменить Постановление о временном ограничении на выезд из Республики
Казахстан "___" ____20___ года №_____налогоплательщика (налогового агента)
____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество индивидуального предпринимателя или лица,
занимающегося частной
____________________________________________________________________,
практикой или фамилия, имя и отчество руководителя (исполняющего обязанности
____________________________________________________________________
руководителя юридического лица) юридического лица (структурного
____________________________________________________________________
подразделения юридического лица), индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-идентификационный номер)
2. Постановление органа государственных доходов об отмене временного ограничения
на выезд из Республики Казахстан направить посредством информационной системы
органа государственных доходов в информационную систему Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан для исполнения.
3. Копию настоящего постановления направить _____________________,
(наименование налогоплательщика (налогового агента)) для сведения.
4. Постановление органа государственных доходов подлежит обязательному
исполнению и может быть обжаловано, опротестовано в суд в течение 10 (десяти)
рабочих дней в соответствии с Гражданским процессуальным законодательством
Республики Казахстан. Руководитель (заместитель руководителя) органа
государственных доходов____________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать)
Получено:________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица налогоплательщика (налогового агента),
подпись, дата)
Отправлено:_______________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Место печати
Примечание: *постановление подлежит санкционированию в письменной форме либо
в форме электронного документа. При этом форма электронного документа может быть
изменена. Электронная цифровая подпись судьи, а также его фамилия, имя и отчество,
дата подписи, наименование суда размещаются с левой стороны документа.
В правом верхнем углу гриф "Санкционирую", наименование суда, фамилия, инициалы судьи, а также дата не указываются.
Приложение 13 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года
№ 701
форма
Правила принудительного взыскания органом государственных доходов налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента)

Жазылғандардың негізінде Салық кодексінің 189-бабы 5-тармағын басшылыққа ала отырып,
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
1. _____________________________________________________________
(дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын тұлғаның тегі, аты,
әкесінің аты
____________________________________________________________________,
немесе заңды тұлға (заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің) басшысының
(заңды тұлға басшысының міндетін атқарушысы) тегі, аты және әкесінің аты,
____________________________________________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Қазақстан Республикасынан шығуын уақытша шектеу туралы
20__ жылғы "___" ________ №_____ қаулы жойылсын.
2. Мемлекеттік кірістер органының Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеуді жою туралы қаулысы мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесі арқылы орындау үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық жүйесіне жіберілсін.
3. Осы қаулының көшірмесі мәлімет үшін __________________________
_____________________________________________________ жіберілсін.
(салық төлеушінің (салық агентінің) атауы)
4. Мемлекеттік кірістер органының қаулысы міндетті түрде орындалуға тиіс және оған Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік заңнамасына сәйкес 10 (он) жұмыс күні ішінде сот тәртібімен шағым жасалуы немесе наразылық білдірілуі мүмкін.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мөрі)
Алынды: _______________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) лауазымды адамының тегі, аты және
әкесінің аты, қолы, күні)
Жіберілді: ______________________________________________________
жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Мөр орны
Ескертпе: *қаулы жазбаша нысанда не электрондық құжат нысанында санкциялануға тиіс. Бұл ретте электрондық құжаттың нысаны өзгеруі мүмкін. Судьяның электрондық цифрлық қолтаңбасы, сондай-ақ оның тегі, аты және әкесінің аты, қол қойылған күні, соттың атауы құжаттың сол жағына орналастырылады.
Жоғарғы оң жақ бұрышта "Санкциялаймын" деген белгі, соттың атауы, судьяның тегі, аты-жөні, сондай-ақ күні көрсетілмейді.
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 701
бұйрығына 13-қосымша
нысан
Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін мемлекеттік кірістер органының мәжбүрлеп өндіріп алу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила принудительного взыскания органом государственных доходов налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 183 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок принудительного взыскания органом государственных доходов налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента), в том числе применения органом государственных доходов (далее – ОГД) способов и мер принудительного взыскания налоговой задолженности.
ОГД ежеквартально опубликовывает в масс-медиа (интернет - ресурс Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет)) сведения об индивидуальных предпринимателях, лицах, занимающихся частной практикой, юридических лицах и структурных подразделениях юридического лица, имеющих налоговую задолженность в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности, не погашенную в течение 4 (четырех) месяцев со дня ее возникновения.
При этом в сведениях указываются фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо наименование налогоплательщика (налогового агента), вид экономической деятельности, идентификационный номер, фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) руководителя налогоплательщика (налогового агента) и общая сумма налоговой задолженности. фамилия, имя,
Сведения по налогоплательщикам (налоговых агентов), размещенный в масс-медиа, обновляется ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за истекшим кварталом, путем включения налогоплательщиков (налоговых агентов), соответствующих указанным в настоящей главе критериям, а также исключения налогоплательщиков (налоговых агентов), которые погасили налоговую задолженность или у которых прекращены налоговые обязательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) налогоплательщик – лицо, структурное подразделение юридического лица, являющиеся плательщиками налогов и других обязательных платежей в бюджет;
2) налоговый агент – физическое лицо, индивидуальный предприниматель, лицо, занимающееся частной практикой, юридическое лицо, структурное подразделение юридического лица, оператор интернет-платформы, которые в случаях и порядке, которые установлены Налоговым кодексом, признаются налоговым агентом;
3) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін мемлекеттік кірістер органының мәжбүрлеп өндіріп алуының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 183-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органының салық төлеушіден (салық агентінен) салықтық берешегін мəжбүрлеп өндіріп алу тəртібін, оның ішінде мемлекеттік кірістер органының (бұдан əрі – МКО) салық берешегін мəжбүрлеп өндіріп алу тəсілдері мен шараларын қолдануын айқындайды.
МКО тоқсан сайын бұқаралық ақпарат құралдарында (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – Комитет) интернет-ресурсында) салықтық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада пайда болған күннен бастап 4 (төрт) ай ішінде өтелмеген салықтық берешегі бар дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар және заңды тұлғалардың құрылымдық бөлімшелері туралы мәліметтерді жариялап отырады.
Бұл ретте мәліметтерде салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) не салық төлеушінің (салық агентінің) атауы, экономикалық қызмет түрі, сәйкестендіру нөмірі, салық төлеуші басшысының (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) және салық төлеушінің (салық агентінің) жалпы берешек сомасы көрсетіледі.
Бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылған салық төлеушілердің (салық агенттерінің) міліметтер тоқсан сайын, өткен тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасыншы) күнінен кешіктірмей осы Тарауда көрсетілген өлшемдерге сәйкес келетін салық төлеушілерді (салық агенттерін) қосу, сондай-ақ салық берешегін өтеген салық төлеушілерді (салық агенттерін) алып тастау жолымен жаңартылады немесе салықтық міндеттемелері тоқтатылған.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) салық төлеуші – салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуші болып табылатын тұлға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі;
2) салық агенті – осы Кодексте белгіленген жағдайларда және тәртіппен салық агенті деп танылатын жеке тұлға, дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам, заңды тұлға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, интернет-платформа операторы;
3) уәкілетті орган – салықтар мен бюджетке төленетін басқа да төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

4) налогоплательщик, состоящий на налоговом мониторинге, – участник горизонтального мониторинга, участник мониторинга крупных налогоплательщиков;
5) недоимка – не уплаченные в срок исчисленные и начисленные суммы налогов и платежей в бюджет, а также авансовых и текущих платежей по ним, за исключением сумм, отраженных в уведомлении о результатах налоговой проверки, в период обжалования в установленном законодательством Республики Казахстан порядке в обжалуемой части;
6) налоговая задолженность – сумма недоимки, неуплаченные суммы пеней и штрафов.
В налоговую задолженность не включаются сумма пеней, отраженная в уведомлении о результатах налоговой проверки, а также сумма штрафов, отраженная в постановлении о наложении административного взыскания, в период обжалования в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, в обжалуемой части.
Глава 2. Порядок способов обеспечения исполнения налогового обязательства
3. Исполнение налогового обязательства налогоплательщика (налогового агента) обеспечивается следующими способами:
1) начислением пени;
2) приостановлением расходных операций по банковским счетам;
3) приостановлением расходных операций по кассе;
4) ограничением в распоряжении имуществом.
Способы обеспечения исполнения налогового обязательства (далее – способ обеспечения), применяются в отношении налогоплательщика (налогового агента) – юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой.
Способы обеспечения по уплате налогов и платежей в бюджет применяются к налогоплательщику (налоговому агенту) в зависимости от суммы налоговой задолженности.
4. При непогашении структурным подразделением юридического лица налоговой задолженности в течение 20 (двадцати) рабочих дней после истечения срока исполнения уведомления о погашении налоговой задолженности ОГД применяет способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 2 настоящей главы, к налогоплательщику (налоговому агенту) – юридическому лицу, создавшему данное структурное подразделение.
При непогашении налоговой задолженности структурным подразделением юридического лица после применения к нему способов обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства в порядке, определенном частью первой настоящего пункта, при наличии у юридического лица более 1 (одного) структурного подразделения ОГД применяет с способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 2 настоящей главы, одновременно ко всем структурным подразделениям такого юридического лица.
При непогашении юридическим лицом налоговой задолженности в течение 20 (двадцати) рабочих дней после истечения срока исполнения уведомления о погашении налоговой задолженности ОГД применяет способы обеспечения исполнения не выполненного в срок налогового обязательства, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 1 настоящей главы, к налогоплательщикам – структурным подразделениям юридического лица.

4) салықтық мониторингте тұрған салық төлеуші – деңгейлес мониторингке қатысушы, ірі салық төлеушілер мониторингіне қатысушы;
5) бересі – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалу кезеңінде шағым жасалатын бөлігінде салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген сомаларды қоспағанда, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдердің, сондай-ақ олар бойынша аванстық және ағымдағы төлемдердің есептелген және есепке жазылған, мерзімінде төленбеген сомалары;
6) салықтық берешек – бересі сомасы, өсімпұлдар мен айыппұлдардың төленбеген сомалары.
Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен шағым жасалу кезеңінде шағым жасалатын бөлігінде салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламада көрсетілген өсімпұлдар сомасы, сондай-ақ әкімшілік жаза қолдану туралы қаулыда көрсетілген айыппұлдар сомасы салықтық берешекке қосылмайды.
2-тарау. Салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану тәртібі
3. Салық төлеушінің (салық агентінің) салық міндеттемесін орындауы мынадай жолдармен қамтамасыз етіледі:
1) өсімпұлдарды есептеу;
2) банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
3) кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
4) мүлікке билік етуін шектеу.
Салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдері (бұдан әрі – қамтамасыз ету тәсілі) салық төлеушіге (салық агентіне) - заңды тұлғаға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесіне, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидентке, дара кәсіпкерге, жеке практикамен айналысатын тұлғаға қатысты қолданылады.
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді төлеу бойынша қамтамасыз ету тәсілдері салық берешегінің сомасына қарай салық төлеушіге (салық агентіне) қолданылады.
4. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі салық берешегін өтемеген кезде оған салық берешегін өтеу туралы хабарлама табыс етілгеннен кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде МКО осы тараудың 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолданады, салық төлеушіге (салық агентіне) – осы құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлғаға.
Салықтық берешегін құрылымдық жағынан өтемеген кезде заңды тұлғаның бөлімшесі осы тармақтың бірінші бөлігінде айқындалған тәртіппен мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолданғаннан кейін заңды тұлғада 1 (бір) астам МКО құрылымдық бөлімшесі болған кезде 2-тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолданады бір мезгілде осындай заңды тұлғаның барлық құрылымдық бөлімшелеріне.
Заңды тұлға салықтық берешегін өтемеген кезде салықтық берешегін өтеу туралы хабарлама оған табыс етілгеннен кейін 30 (отыз) жұмыс күні ішінде МКО осы тараудың 1 – тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген мерзімінде орындалмаған салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін салық төлеушілерге-заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне қолданады.

5. Способы обеспечения, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 2 настоящего параграфа, подлежат отмене:
1) со дня вступления в законную силу судебного акта о признании налогоплательщика банкротом в части сумм, включенных в реестр требований кредиторов;
2) со дня утверждения судом соглашения об утверждении плана реабилитационной процедуры в части сумм, включенных в реестр требований кредиторов;
3) со дня вступления в законную силу судебного акта об утверждении соглашения о реструктуризации задолженности в части сумм, включенных в такое соглашение;
4) со дня принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о лишении лицензии филиала банка – нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организации – нерезидента Республики Казахстан на проведение банковских операций;
5) со дня вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организации;
6) в случаях, предусмотренных пунктом 7 статьи 86 и пунктом 5 статьи 87 Налогового кодекса.
6. Применение способов обеспечения, указанных в подпунктах 1), 2) и 3) пункта 2 настоящей главы, приостанавливается в порядке, предусмотренном пунктом 5 статьи 84 Налогового кодекса.
Параграф 1. Извещение о наличии налоговой задолженности
7. В случаях образования налоговой задолженности в сумме, не превышающей предельного размера налоговой задолженности (20-кратного размера месячного расчетного показателя), ОГД не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня образования налоговой задолженности направляет налогоплательщику (налоговому агенту) извещение о наличии налоговой задолженности) по форме согласно приложению 1 к настоящему приказу (далее – Извещение).
Извещение носит информационный характер. Формирование и направление Извещения налогоплательщику (налоговому агенту) производится в информационной системе Комитета в автоматическом режиме, на основании сведений лицевых счетов налогоплательщика.
Параграф 2. Уведомление о погашении налоговой задолженности
8. Уведомление о погашении налоговой задолженности по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу (далее – Уведомление) представляется налогоплательщику (налоговому агенту) не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем образования у юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой, налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 552 "Об определении предельного размера налоговой задолженности".

5. Осы параграфтың 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген қамтамасыз ету тәсілдерінің күші жойылуға жатады:
1) кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген сомалар бөлігінде салық төлеушіні банкрот деп тану туралы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап;
2) сот кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілген сомалар бөлігінде оңалту рәсімінің жоспарын бекіту туралы келісімді бекіткен күннен бастап;
3) осындай келісімге енгізілген сомалар бөлігінде берешекті қайта құрылымдау туралы келісімді бекіту туралы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап;
4) Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының резиденті емес банк филиалын, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалын банк операцияларын жүргізуге лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап;
5) Екінші деңгейдегі банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап;
6) Салық кодексінің 86-бабының 7-тармағында және 87-бабының 5-тармағында көзделген жағдайларда күші жойылуға тиіс.
6. Осы тараудың 2-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану Салық кодексінің 84-бабы 5-тармағында көзделген тәртіппен тоқтатыла тұрады.
1-параграф. Салықтық берешектің бар екені туралы ескерпе
7. Салық берешегінің шекті сомасынан аспайтын мөлшерде (20 еселенген айлық есептік көрсеткіш) салық берешегі қалыптасқан жағдайда, МКО осы күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей салық төлеушіге (салық агентіне) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық берешегінің бар екендігі туралы ескерпе (бұдан әрі - Ескертпе) жібереді.
Хабарлама тек ақпараттық мақсаттарға арналған. Хабарлама Комитеттің ақпараттық жүйесінде салық төлеушінің дербес шотындағы мәліметтер негізінде автоматты түрде қалыптастырылады және салық төлеушіге (салық агентіне) жіберіледі.
2-параграф. Салықтық берешегін өтеу туралы хабарлама
8. Салықтық берешекті өтеу туралы хабарлама осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша (бұдан әрі – Хабарлама) заңды тұлғада, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінде, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын резидент еместе, жеке кәсіпкерде, жеке практикамен айналысатын тұлғада салықтық берешек "Салықтық берешектің шекті мөлшерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 552 бұйрығына сәйкес салықтық берешектің шекті мөлшерінен асқан күннен кейінгі бес (5) жұмыс күнінен кешіктірілмей салық төлеушіге (салық агентіне) ұсынылады.

9. Уведомление подлежит исполнению налогоплательщиком (налоговым агентом) в течение 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем вручения такого Уведомления.
10. Формирование и направление Уведомления налогоплательщику (налоговому агенту) производится в информационной системе Комитета в автоматическом режиме, на основании сведений лицевых счетов налогоплательщика.
11. Налогоплательщик (налоговый агент) при несогласии с суммой налоговой задолженности до истечения срока исполнения Уведомлений, совместно с ОГД проводит сверку расчетов по налогам, платежам в бюджет.
По итогам сверки расчетов по налогам, платежам в бюджет составляется акт сверки расчетов по налогам, платежам в бюджет, который подписывается должностным лицом ОГД и налогоплательщиком (налоговым агентом).
12. При наличии расхождений по данным налогоплательщика (налогового агента) и данным ОГД, ОГД принимает меры по устранению возникших расхождений в соответствии со статьей 110 Налогового кодекса с порядком ведения лицевого счета.
Налогоплательщик (налоговый агент) не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения Уведомления представляет в ОГД на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций, направивший такое Уведомление:
1) список дебиторов, с указанием суммы дебиторской задолженности;
2) копию вступившего в законную силу судебного акта о взыскании с дебиторов сумм задолженности в пользу налогоплательщика (налогового агента) (при наличии).
При погашении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности список дебиторов не представляется.
13. При непредставлении списка дебиторов в срок, предусмотренный подпунктом 1) пункта 12 настоящих Правил, в целях выявления дебиторов налогоплательщика (налогового агента) ОГД:
1) использует данные информационных систем ОГД;
2) проводит налоговую проверку налогоплательщика (налогового агента) по вопросу определения взаиморасчетов между ним и его дебиторами;
3) проводит в ходе налоговой проверки налогоплательщика (налогового агента) встречную проверку дебиторов.
Глава 3. Порядок применения способов обеспечения исполнения налогового обязательства
Параграф 1. Порядок начисления пени
14. Пеня начисляется независимо от применения других способов обеспечения, мер принудительного взыскания и иных мер ответственности за нарушение налогового законодательства Республики Казахстан.
Пеня начисляется за каждый день просрочки начиная со дня, следующего за днем срока исполнения налогового обязательства по уплате, включая день уплаты в бюджет в размере кратном базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБ), предусмотренная настоящим подпунктом, составляет:

9. Хабарламаны салық төлеуші (салық агенті) осындай хабарлама табыс етілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні ішінде орындауға тиіс.
10. Салық төлеушіге (салық агентіне) Хабарламаны қалыптастыру және жіберу Комитеттің ақпараттық жүйесінде салық төлеушінің дербес шотының мәліметтері негізінде автоматты түрде жүзеге асырылады.
11. Салық төлеуші (салық агенті), егер ол Хабарламаларды орындау мерзімі өткенге дейін салық берешегінің сомасымен келіспеген жағдайда, МКО-мен бірлесіп, салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстыруды жүргізеді.
Салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша есеп айырысуларды салыстыру нәтижелері бойынша салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер бойынша есеп айырысулар бойынша салыстыру актісі жасалады, оған Мемлекеттік салық инспекциясының лауазымды адамы мен салық төлеуші (салық агенті) қол қояды.
12. Салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) мәлiметтерi мен МҚО деректерi арасында алшақтықтар болған жағдайда, МКО дербес шотты жүргiзу тәртiбiмен Салық кодексiнiң 110-бабына сәйкес туындаған алшақтықтарды жою жөнiнде шаралар қолданады.
Салық төлеуші (салық агенті) Хабарламаны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей осындай Хабарламаны жіберген МКО-на қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда телекоммуникация желісі арқылы:
1) дебиторлық берешек сомасын көрсете отырып, дебиторлардың тізімін;
2) дебиторлардан салық төлеушінің (салық агентінің) пайдасына берешек сомаларын өндіріп алу туралы заңды күшіне енген сот бұйрығының көшірмесін (бар болса) жібереді.
Салық төлеуші (салық агенті) салық берешегін өтеген кезде дебиторлардың тізімі ұсынылмайды.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімде дебиторлардың тізбесі ұсынылмаған жағдайда, салық төлеушінің (салық агентінің) дебиторларын анықтау мақсатында МКО:
1) МКО ақпараттық жүйелерінің деректерін пайдаланады;
2) салық төлеушiге (салық агентiне) оның және оның дебиторларының арасындағы өзара есеп айырысуларды анықтау мәселесi бойынша салықтық тексеру жүргiзеді;
3) салық төлеушiге (салық агентiне) салықтық тексеру жүргiзу кезiнде дебиторларға қарсы тексеру жүргiзеді.
3-тарау. Салық міндеттемесінің орындалуын қамтамасыз ету тәсілдерін қолдану тәртібі
1-параграф. Өсімпұлды есептеу тәртібі
14. Өсімпұл Қазақстан Республикасының салық заңнамасын бұзғаны үшін қамтамасыз етудің басқа тәсілдерін, мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын және басқа да жауаптылық шараларын қолдануға қарамастан есептеледі.
Өсімпұл осы тармақшада көзделген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің (бұдан әрі – ҚР ҰБ) базалық мөлшерлемесінің еселенген мөлшерінде бюджетке төлеу күнін қоса алғанда, төлеу бойынша салық міндеттемесін орындау мерзімі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап кешіктірілген әрбір күн үшін есептеледі:

0,65 – для участника горизонтального мониторинга;
1,25 – для иных налогоплательщиков (налоговых агентов).
Параграф 2. Приостановление расходных операции по банковским счетам
15. Приостановление расходных операций по банковским счетам (за исключением корреспондентских) налогоплательщика (налогового агента) производится путем вынесения ОГД распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам по форме согласно приложению 3 к настоящему приказу (далее – РПРО по банковским счетам) в порядке, определенном законами Республики Казахстан, в случаях непогашения налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности со дня, следующего за днем истечения срока исполнения Уведомления.
16. Приостановление расходных операций по банковским счетам распространяется на все расходные операции налогоплательщика (налогового агента), кроме:
1) операций по уплате:
налогов и платежей в бюджет, предусмотренных статьей 201 Налогового кодекса;
таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
социальных платежей;
пени, начисленной за их несвоевременную уплату;
штрафов, подлежащих внесению в бюджет;
2) изъятия денег:
по исполнительным документам, предусматривающим удовлетворение требований о возмещении вреда, причиненного жизни и здоровью, а также требований по взысканию алиментов;
по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов с лицами, работающими по трудовому договору, по выплате выходных пособий и оплате труда, по выплате вознаграждения по авторскому договору, обязательствам клиента по перечислению социальных платежей, а также по исполнительным документам о взыскании в доход государства;
по погашению налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам.
17. При непогашении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности, приостановление операций по его банковским счетам производится в пределах суммы налоговой задолженности, указанной в распоряжении о приостановлении операций.
18. РПРО по банковским счетам вступает в силу со дня его получения банком второго уровня, Банком Развития Казахстана и организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее – банковской организацией).
ОГД направляет такое РПРО в банковские организации на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. При направлении РПРО по банковским счетам в электронной форме такое распоряжение формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом совместно с НБ.

0,65 – көлденең мониторингке қатысушы үшін;
1.25 – басқа салық төлеушілер (салық агенттері) үшін.
2-параграф. Банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
15. Салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен салық төлеуші (салық агенті) хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап салық берешегінің ең жоғары сомасынан асатын сомада салық берешегін өтемеген жағдайларда, банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы (бұдан әрі – банк шоттары бойынша ШОТТӨ) МКО өкімін шығару арқылы жүзеге асырылады.
16. Банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру салық төлеушінің (салық агентінің) барлық шығыс операцияларына қолданылады, мыналарды қоспағанда:
1) төлеу жөніндегі операциялар:
Салық кодексінің 201-бабында көзделген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кедендік төлемдер; әлеуметтік төлемдер;
оларды уақтылы төлемегені үшін есептелген өсімпұлдар;
бюджетке төленуге жататын айыппұлдар;
2) ақшаны алуға:
өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу туралы талаптарды, сондай-ақ алимент өндіріп алу туралы талаптарды қанағаттандыруды көздейтін атқарушылық құжаттар бойынша;
еңбек шарты бойынша жұмыс істейтін адамдармен есеп айырысуға, жұмыстан шығу жәрдемақысы мен еңбекақы төлеуге, авторлық шарт бойынша сыйақы төлеуге, клиенттің әлеуметтік төлемдерді аудару жөніндегі міндеттемелеріне, сондай-ақ мемлекет пайдасына өндіріп алу туралы атқару құжаттарына тыйым салуды көздейтін атқарушылық құжаттар бойынша;
салық берешегін және әлеуметтік төлемдерді өтеуге.
17. Салық төлеуші (салық агенті) салық берешегінің шекті сомасынан асатын сомада салық берешегін өтемеген жағдайда, оның шоттары бойынша операцияларды тоқтата тұру банктік операцияларды тоқтата тұру туралы бұйрықта көрсетілген салық берешегінің сомасы шегінде жүзеге асырылады.
18. Банктік шоттарға арналған ШОТТӨ оны екінші деңгейдегі банк, Қазақстанның Даму Банкі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – банк ұйымы) алған күннен бастап күшіне енеді.
МКО мұндай ШОТТӨ банктік ұйымдарға қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникация желісі арқылы беру арқылы электронды түрде жібереді. Электрондық нысанда банктік шоттарға ШОТТӨ жіберу кезінде мұндай бұйрық уәкілетті орган ҚРҰБ-мен бірлесіп белгілеген форматтарға сәйкес қалыптастырылады.

19. РПРО по банковским счетам подлежит исполнению банковской организацией и исполняется в порядке очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.
20. Погашение налогоплательщиком (налоговым агентом) суммы налоговой задолженности, указанной в РПРО по банковским счетам, является основанием для возобновления банковской организацией расходных операций по таким банковским счетам.
Банковская организация в день погашения налоговой задолженности возобновляет расходные операции по банковским счетам до отмены РПРО по банковским счетам.
21. РПРО по банковским счетам отменяется ОГД, вынесшим такое распоряжение, не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления операций по счетам.
Параграф 3. Приостановление расходных операции по кассе
22. Приостановление расходных операций по кассе налогоплательщика (налогового агента) (далее – приостановление операций по кассе) производится путем вынесения ОГД распоряжения о приостановлении операций по кассе по форме согласно приложению 4 к настоящему приказу (далее –- РПРО по кассе) при непогашении налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности со дня, следующего за днем истечения срока исполнения Уведомления.
23. Приостановление операций по кассе распространяется на все расходные операции наличных денег в кассе, кроме операций по:
1) уплате и сдаче наличных денег в банковскую организацию для последующего их перечисления в счет уплаты:
налогов и платежей в бюджет, предусмотренных Налоговым кодексом;
таможенных платежей, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
социальных платежей;
пени, начисленных за их несвоевременную уплату;
штрафов, подлежащих внесению в бюджет;
2) выдаче банковской организацией наличных денег клиентов, когда распоряжение о приостановлении операций по кассе вынесено в отношении банка.
24. РПРО по кассе составляется в 2 (двух) экземплярах, один из которых вручается налогоплательщику под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
25. РПРО по кассе подлежит исполнению налогоплательщиком (налоговым агентом) путем перечисления в бюджет поступающих наличных денег не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем их поступления.
26. Налогоплательщик (налоговый агент) несет ответственность за нарушение требований настоящего параграфа в соответствии с законами Республики Казахстан.
27. РПРО по кассе отменяется ОГД не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) задолженности в бюджет.

19. Банктік шоттар бойынша ШОТТӨ банк ұйымының орындауына жатады және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен ресімделеді.
20. Салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттары бойынша салық берешегінің салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің банктік шоттары бойынша салық берешегінің сомасын өтеуі банк ұйымының осындай банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын қайта бастауы үшін негіз болып табылады.
Салықтық берешегін өтеу күні банк ұйымы банк шоттары бойынша ШОТТӨ жойылғанға дейін банк шоттары бойынша шығыс операцияларын қайта бастайды.
21. Банк шоттары бойынша ШОТТӨ-ның күшін шоттар бойынша операцияларды тоқтата тұру себептері жойылған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей осындай өкімді шығарған МКО жояды.
3-параграф. Кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
22. Салық төлеушінің (салық агентінің) қолма-қол ақшаны беру операцияларын тоқтата тұру (бұдан әрі – кассалық операцияларды тоқтата тұру) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кассалық операцияларды тоқтата тұру туралы МКО өкімін шығару арқылы жүзеге асырылады (бұдан әрі – қолма-қол ақшаны беру бойынша НҚАО) салық төлеуші (салық агенті) хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі күннен бастап салық берешегінің ең жоғары сомасынан асатын сомада салық берешегін өтемеген жағдайда.
23. Кассалық операцияларды тоқтата тұру мыналар бойынша операцияларды қоспағанда, кассадағы барлық кассалық шығыс операцияларына қолданылады:
1) кейіннен төлеуге аудару үшін банк ұйымына қолма-қол ақшаны төлеу және енгізу:
Салық кодексінде көзделген салықтар мен бюджетке төленетін төлемдер; Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген кедендік төлемдер; әлеуметтік төлемдер;
оларды уақтылы төлемегені үшін есептелген өсімпұлдар;
бюджетке төленуге жататын айыппұлдар;
2) банкке қатысты кассалық операцияларды тоқтата тұру туралы өкім шығарылған кезде банк ұйымының клиенттерден қолма-қол ақша беруі.
24. Қолма-қол ақшаға ШОТТӨ 2 (екі) данада жасалады, оның біреуі салық төлеушіге қол қою арқылы немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен беріледі.
25. Қолма-қол ақшаға ШОТТӨ салық төлеуші (салық агенті) кіріс қолма-қол ақшаны олар түскен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетке аудару арқылы орындауға жатады.
26. Салық төлеуші (салық агенті) осы баптың талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
27. Салық төлеуші (салық агенті) бюджетке берешекті өтеген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей қолма-қол ақшаға ШОТТӨ-ны МКО жояды.

Параграф 4. Ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента)
28. Ограничение в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) производится ОГД на основании решения об ограничении в распоряжении имуществом налогоплательщика (налогового агента) по форме согласно приложению 5 к настоящему приказу (далее – Решение), в случаях:
1) непогашения налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности, по истечении 10 (десяти) рабочих дней, следующего за днем истечения срока исполнения Уведомления в пределах суммы налоговой задолженности;
2) обжалования налогоплательщиком (налоговым агентом), за исключением участника горизонтального мониторинга, уведомления о результатах налоговой проверки – в пределах обжалуемой суммы, отраженной в уведомлении о результатах налоговой проверки.
29. Не подлежат ограничению в распоряжении:
объекты жизнеобеспечения;
электрическая, тепловая и иные виды энергии;
продукты питания или сырье, срок хранения и (или) годности которых не превышает одного года.
30. Ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента), переданное (полученное) в финансовый лизинг либо предоставленное в залог, до прекращения действия договора лизинга и (или) залога, не подлежит изъятию.
31. Налогоплательщику (налоговому агенту) запрещается изменение условий договора (продление срока действия договора, сублизинг и (или) перезалог) со дня ограничения ОГД распоряжения имуществом и до его отмены.
Для целей настоящего пункта под объектами жизнеобеспечения понимаются сооружения, технологические установки и агрегаты организаций газоснабжения, энергоснабжения, теплоснабжения, водоснабжения и водоотведения, прекращение или приостановление эксплуатации, которых может привести к нарушению деятельности инженерной инфраструктуры населенных пунктов и территорий.
32. Решение принимается ОГД на сумму:
1) налоговой задолженности по данным, имеющимся в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) на дату вынесения такого решения, – в случае, указанном в подпункте 1) пункта 27 настоящих Правил;
2) налогов, платежей в бюджет и пени, обжалуемых налогоплательщиком (налоговым агентом) в порядке, определенном главой 18 Налогового кодекса, – в случае, указанном в подпункте 2) пункта 27 настоящих Правил.
Решение вручается налогоплательщику (налоговому агенту) лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения.
33. Не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем вручения налогоплательщику (налоговому агенту) Решения, ОГД направляет копию такого Решения в уполномоченные государственные органы для регистрации обременения прав на имущество, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации, либо имущества, подлежащего государственной регистрации.

4-параграф. Салық төлеушiнiң (салық агентінің) мүлікке билік етуін шектеу
28. Салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуді шектеуді салық органы осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне билік етуді шектеу туралы шешімнің (бұдан әрі – Шешім) негізінде мынадай жағдайларда:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегі шегінде хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде салық берешегінің шекті сомасынан асатын сомада салық берешегін өтемеген;
2) көлденең мониторингке қатысушыны қоспағанда, салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) салықтық тексеру нәтижелерi туралы хабарламаға шағым жасауы - салықтық тексеру нәтижелерi туралы хабарламада көрсетiлген даулы сома шегiнде.
29. Мыналарға кәдеге жарату шектеулері қойылмайды:
тіршілікті қамтамасыз ету объектілері;
электр, жылу және энергияның басқа түрлері;
сақтау мерзімі және (немесе) жарамдылық мерзімі бір жылдан аспайтын тамақ өнімдері немесе шикізат.
30. Салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуіне шектеу қойылған, қаржылық лизинг шарты бойынша берілген (алынған) немесе кепілге берілген мүлкі жалдау және (немесе) қамтамасыз ету шарты бұзылғанға дейін тыйым салынуға жатпайды.
31. Салық төлеушіге (салық агентіне) МҚҚ-ның мүлікке билік етуіне шектеу қойылған күннен бастап оның күші жойылғанға дейін шарт талаптарын өзгертуге (шарттың мерзімін ұзарту, қосалқы жалға беру және/немесе қайта кепілге беру) тыйым салынады.
Осы тармақтың мақсаттары үшiн тiршiлiктi қамтамасыз ету объектiлерi деп жұмысының тоқтатылуы немесе тоқтатыла тұруы елдi мекендер мен аумақтардың инженерлiк инфрақұрылымының бұзылуына әкеп соғуы мүмкiн газбен жабдықтау, энергиямен жабдықтау, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау және су бұру ұйымдарының құрылымдары, технологиялық қондырғылары мен қондырғылары түсiнiледi.
32. МКО қандай сомаға шешім қабылдайды:
1) осы Қағидалардың 27-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген жағдайда, осындай шешім қабылданған күні салық төлеушінің (салық агентінің) дербес шотындағы деректер бойынша салық берешегі;
2) осы Қағидалардың 27-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда, Салық кодексінің 18-тарауында айқындалған тәртіппен салық төлеуші (салық агенті) шағым жасаған салықтар, бюджетке төленетін төлемдер және өсімпұлдар.
Шешім салық төлеушіге (салық агентіне) қол қою арқылы қолма-қол немесе жөнелту және алу фактісін растайтын өзге де тәсілмен табыс етіледі.
33. Салық төлеушіге (салық агентіне) Шешім тапсырылған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей МҚО осындай Шешімнің көшірмесін құқықтары немесе олар бойынша мәмілелер мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке, мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке құқықтар ауыртпалығын тіркеу үшін уәкілетті мемлекеттік органдарға жібереді.

34. По истечении 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем вручения налогоплательщику (налоговому агенту) решения, ОГД производится опись ограниченного в распоряжении имущества по форме согласно приложению 6 к настоящему приказу (далее – Опись) в присутствии налогоплательщика (налогового агента) путем составления акта описи.
При отсутствии налогоплательщика (налогового агента) по месту нахождения, указанного в регистрационных данных, подтвержденных актом налогового обследования, опись производится без участия налогоплательщика (налогового агента).
Описи, в первую очередь, подвергается принадлежащее налогоплательщику (налоговому агенту) имущество, права на которое или сделки по которому подлежат государственной регистрации, либо имущество, подлежащее государственной регистрации.
35. В акте описи ограниченного в распоряжении имущества по форме согласно приложению 6 к настоящему приказу (далее – акт описи) указывается балансовая стоимость имущества, определяемая на основании данных бухгалтерского учета налогоплательщика (налогового агента), или рыночной стоимости, определенной в отчете об оценке, проведенной в соответствии с законодательством Республики Казахстан об оценочной деятельности.
Акт описи составляется в 2 (двух) экземплярах и подписывается лицом, его составившим, а также налогоплательщиком (налоговым агентом) (при наличии) и (или) его должностным лицом.
К акту описи прилагаются:
1) копии документа, подтверждающего балансовую стоимость имущества или отчета об оценке;
2) копии документов, подтверждающих право собственности и (или) его хозяйственного ведения.
При отсутствии оригиналов или нотариально засвидетельствованных копии указанных документов должностным лицом ОГД используются сведения государственных органов, осуществляющих учет и (или) регистрацию объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением.
Сохранность ограниченного в распоряжении имущества в неизменном состоянии, за исключением изменений в соответствии с законодательством Республики Казахстан вследствие естественного износа и (или) естественной убыли при нормальных условиях хранения до снятия ограничения обеспечивается налогоплательщиком (налоговым агентом).
При этом налогоплательщик (налоговый агент) несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законами Республики Казахстан.
При непогашении налоговой задолженности и не реализации ограниченного в распоряжении имущества после проведения 2 (двух) аукционов ОГД вправе подвергнуть описи другое имущество налогоплательщика (налогового агента) (при наличии) путем составления нового акта описи с учетом имеющихся в лицевом счете налогоплательщика (налогового агента) данных о сумме налоговой задолженности на дату составления такого акта.
При этом первоначальный акт описи подлежит отмене решением об отмене ограничения в распоряжении имуществом по форме согласно приложению 7 к настоящему приказу (далее – Решение об отмене).

34. Салық төлеушіге (салық агентіне) шешім тапсырылған күннен кейінгі 5 (бес) жұмыс күні өткен соң МКО салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуымен осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша билік етуі шектелген мүлікті түгендеу актісін жасау арқылы түгендеуді жүргізеді (бұдан әрі – Түгендеу).
Салық тексеру актісімен расталған тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша салық төлеуші (салық агенті) болмаған жағдайда түгендеу салық төлеушінің (салық агентінің) қатысуынсыз жүргізіледі.
Түгендеу бірінші кезекте салық төлеушіге (салық агентіне) тиесілі, құқықтары немесе олар бойынша мәмілелер мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке немесе мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікке жүргізіледі.
35. Осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша билік етуі шектелген мүлікті түгендеу актісінде (бұдан әрі – түгендеу актісі) салық төлеушінің (салық агентінің) бухгалтерлік есеп деректері негізінде айқындалатын мүліктің баланстық құны, немесе Қазақстан Республикасының бағалау қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүргізілген бағалау туралы есепте айқындалған нарықтық құн.
Түгендеу есебіне келесі құжаттар қоса беріледі:
1) мүліктің баланстық құнын растайтын құжаттың немесе бағалау туралы есептің көшірмелері;
2) меншік және (немесе) оның шаруашылық жүргізу құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Көрсетілген құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариалды куәландырылған көшірмелері болмаған жағдайда Мемлекеттік салық қызметінің лауазымды адамы салық салу объектілерін және салық салуға байланысты объектілерді есепке алуды және (немесе) тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың мәліметтерін пайдаланады.
Табиғи тозуға және (немесе) қалыпты сақтау жағдайында табиғи ысырапқа байланысты Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзгерістерді қоспағанда, билік етуі шектелген мүліктің шектеу жойылғанға дейін өзгеріссіз күйде сақталуын салық төлеуші (салық агенті) қамтамасыз етеді.
Бұл ретте салық төлеуші (салық агенті) көрсетілген мүлікке қатысты заңсыз әрекеттері үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
2 (екі) аукцион өткізілгеннен кейін салық берешегі өтелмеген және шектелген мүлікті өткізбеген жағдайда МКО салық төлеушінің (салық агентінің) басқа мүлкін (болған жағдайда) салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) дербес шотындағы осындай есептi жасау күнi салық берешегiнiң сомасы туралы деректердi ескере отырып, жаңа түгендеу актiсiн жасау арқылы түгендеуге құқылы.
Бұл ретте бастапқы түгендеу актісі осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүлікке билік ету жөніндегі шектеудің күшін жою туралы шешіммен (бұдан әрі – Күшін жою туралы шешім) жойылуға жатады.

36. ОГД отменяет Решение и составленный на основании такого Решения акт описи Решением об отмене, в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем наступления следующих случаев:
1) погашения налогоплательщиком (налоговым агентом) сумм налоговой задолженности путем уплаты;
2) отмены уведомления о результатах налоговой проверки решением уполномоченного органа или вступившим в законную силу судебным актом полностью;
3) обращения регистрирующего органа для государственной регистрации имущества, обращенного (поступившего) в собственность государства;
4) принятия решения уполномоченным органом по управлению государственным имуществом о приеме в государственную собственность.
37. ОГД направляет сообщение в уполномоченные государственные органы для прекращения обременения прав на имущество:
1) не указанное в акте описи, – не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня составления акта описи имущества с приложением копии такого акта;
2) решение, которым отменено в случаях, предусмотренных пунктом 35 настоящих Правил, – не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия Решения об отмене с приложением копии такого решения;
3) реализованное уполномоченным юридическим лицом, в том числе в счет задолженности по таможенным платежам, налогам и пеням, – не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня подписания договора купли-продажи имущества с приложением копии такого договора.
38. Копии решения, в случаях предусмотренном пунктом 33 настоящих Правил и сообщении, предусмотренных пунктом 37 настоящих Правил, ОГД направляет в уполномоченные государственные органы на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций.
Глава 4. Порядок применения мер принудительного взыскания налоговой задолженности
39. Меры принудительного взыскания налоговой задолженности (далее – меры принудительного взыскания) применяются ОГД к налогоплательщикам (налоговым агентам), имеющим налоговую задолженность в зависимости от ее суммы.
К мерам принудительного взыскания, применяемым к налогоплательщику (налоговому агенту) относятся:
1) взыскание за счет денег, находящихся на его банковских счетах;
2) взыскание со счетов его дебиторов;
3) взыскание за счет реализации его ограниченного в распоряжении имущества;
4) принудительный выпуск объявленных акций;
5) временное ограничение на выезд из Республики Казахстан первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой.

36. ТҚК Шешімнің және осындай Шешім негізінде жасалған түгендеу есебінің күшін жою туралы Шешіммен келесі жағдайлар туындаған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде жояды:
1) салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің сомаларын төлеу арқылы өтеуі;
2) уәкілетті органның шешімі немесе заңды күшіне енген сот актісі бойынша салықтық тексеру нәтижелері туралы хабарламаның күшін жою;
3) тіркеуші органның мемлекет меншігіне өткен (алынған) мүлікті мемлекеттік тіркеу туралы өтініші;
4) мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік меншікке қабылдау туралы шешімі.
37. МКО уәкілетті мемлекеттік органдарға мүлікке құқықтар ауыртпалығын тоқтату туралы хабарлама жібереді:
1) түгендеу актісінде көрсетілмеген, - осындай актінің көшірмесі қоса берілген мүліктік тізімдеме актісі жасалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген жағдайларда оның күші жойылған шешім – күшін жою туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, осындай шешімнің көшірмесі қоса беріледі;
3) уәкілетті заңды тұлға сатқан, оның ішінде кедендік төлемдер, салықтар және өсімпұлдар бойынша берешекті өтеу үшін – осындай шарттың көшірмесі қоса берілген мүлікті сатып алу-сату шартына қол қойылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей.
38. Осы Қағидалардың 33-тармағында көзделген жағдайларда шешімнің және осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген хабарламаның көшірмелерін МКО уәкілетті мемлекеттік органдарға қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникация желісі бойынша жіберу арқылы электрондық нысанда жібереді.
4-тарау. Салықтық берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шараларының тәртібі
39. Салықтық берешегін мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын (бұдан әрі – мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары) салық берешегі бар салық төлеушілерге (салық агенттеріне) олардың сомасына қарай мемлекеттік кірістер органдары қолданады.
Салық төлеушіге (салық агентіне) қолданылатын мәжбүрлеп өндіріп алу шараларына мыналар жатады:
1) оның банктік шоттарындағы ақша есебінен өндіріп алу;
2) дебиторлардың шоттарынан өндіріп алу;
3) оның билік ету шектелген мүлкін өткізу есебінен өндіріп алу;
4) жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару;
5) заңды тұлғаның, заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын адамның), сондай-ақ дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның Қазақстан Республикасынан шығуын уақытша шектеу.

40. Меры принудительного взыскания, предусмотренные подпунктами 1)-4) пункта 38 настоящих Правил, применяются в отношении налогоплательщика (налогового агента) – юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой.
Мера принудительного взыскания, предусмотренная подпунктом 5) части второй настоящего пункта, применяется к первому руководителю (лицу, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуального предпринимателя, лица, занимающегося частной практикой.
41. При непогашении структурным подразделением юридического лица налоговой задолженности в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня истечения срока исполнения Уведомления ОГД взыскивает сумму налоговой задолженности путем применения мер принудительного взыскания к налогоплательщику – юридическому лицу, создавшему данное структурное подразделение.
При непогашении налоговой задолженности структурным подразделением юридического лица после применения к нему мер принудительного взыскания в порядке, определенном частью первой настоящего пункта, при наличии у юридического лица более 1 (одного) структурного подразделения ОГД применяет меру принудительного взыскания за счет денег, находящихся на банковских счетах одновременно ко всем структурным подразделениям такого юридического лица.
При непогашении юридическим лицом налоговой задолженности в течение 30 (тридцати) рабочих дней со дня истечения срока исполнения Уведомления ОГД взыскивает сумму налоговой задолженности путем применения мер принудительного взыскания к налогоплательщикам – структурным подразделениям юридического лица.
42. Меры принудительного взыскания, предусмотренные подпунктами 1)-4) пункта 38 настоящих Правил, подлежат отмене, если иное не предусмотрено частью второй настоящего пункта:
1) со дня вынесения судом судебного акта о возбуждении производства по делу о банкротстве;
2) со дня вынесения судом судебного акта о возбуждении производства по делу о реабилитации;
3) со дня вынесения судебного акта о применении в отношении должника процедуры реструктуризации задолженности;
4) с даты принятия уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о лишении лицензии филиала банка-нерезидента Республики Казахстан, филиала страховой (перестраховочной) организацией-нерезидента Республики Казахстан на проведение банковских операций;

40. Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) – 4) тармақшаларында көзделген мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары заңды тұлғаға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесіне, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидентке, дара кәсіпкерге, жеке практикамен айналысатын адамға қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 5) тармақшада көзделген мәжбүрлеп өндіріп алу шарасы заңды тұлғаға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын адамның), сондай-ақ дара кәсіпкерге, жеке практикамен айналысатын адамға қолданылады.
41. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі салық берешегін өтеу туралы хабарлама мерзімі өткен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде салықтық берешегін өтемеген жағдайда, салық төлеушіге – осы құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлғаға мәжбүрлеп өндіріп алу шараларын қолдану арқылы салық органы салық берешегінің сомасын өндіріп алуды жүзеге асырады.
Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі оған осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген тәртіппен мәжбүрлеу шараларын қолданғаннан кейін салық берешегін өтемеген жағдайда, - заңды тұлғаның бірнеше құрылымдық бөлімшесі болған жағдайда салық органы осындай заңды тұлғаның барлық құрылымдық бөлімшелеріне бір мезгілде банктік шоттардағы ақша қаражаты есебінен мәжбүрлеп өндіріп алу шарасын қолданады.
Заңды тұлға салық берешегін өтеу туралы хабарлама мерзімі өткен күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні ішінде салық берешегін өтемеген жағдайда, салық органы мәжбүрлеу шараларын қолдану арқылы салық берешегінің сомасын өндіріп алады.
42. Осы тараудың 38-тармағы 1) – 4) тармақшаларында көзделген мәжбүрлеп өндіріп алу шараларының күші:
1) банкроттық туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы сот актісі шығарылған күннен бастап;
2) оңалту туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы сот актісі шығарылған күннен бастап;
3) борышкерге қатысты берешекті қайта құрылымдау рәсімін қолдану туралы сот актісі шығарылған күннен бастап;
4) қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының бейрезиденті-банк филиалын, Қазақстан Республикасының бейрезиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалын банк операцияларын жүргізуге арналған лицензиядан айыру туралы шешім қабылдаған күннен бастап;

5) с даты вступления в законную силу судебного акта о принудительной ликвидации банка второго уровня, страховой (перестраховочной) организацией.
При этом в случаях, определенных подпунктами 1), 2) и 3) части первой настоящего пункта, по сумме налогового обязательства, которая не включена в реестр требований кредиторов в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве, и (или) по сумме налогового обязательства налогоплательщика, не включенной в соглашение о реструктуризации задолженности, утвержденное судом, ОГД применяются меры принудительного взыскания в соответствии с положениями настоящей главы.
43. При обжаловании налогоплательщиком (налоговым агентом) Уведомления применение мер принудительного взыскания налоговой задолженности до вынесения решения по результатам рассмотрения жалобы не приостанавливается.
Параграф 1. Взыскание налоговой задолженности за счет денег, находящихся на банковских счетах налогоплательщика (налогового агента)
44. Взыскание налоговой задолженности за счет денег, находящихся на банковских счетах налогоплательщика (налогового агента), осуществляется в принудительном порядке ОГД при неуплате налогоплательщиком (налоговым агентом) – юридическим лицом, структурным подразделением юридического лица, нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, сумм налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности по истечении 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем истечения срока исполнения Уведомления.
45. Положения пункта 44 не распространяются на деньги, находящихся на банковских счетах, по которым в соответствии со статьей 741 Гражданского кодекса Республики Казахстан обращение взыскания не допускается.
46. Взыскание налоговой задолженности за счет денег, находящихся на банковских счетах налогоплательщика (налогового агента), открытых в банке, производится на основании инкассового распоряжения ОГД по форме, утвержденной НБ (далее – инкассовое распоряжение), за исключением суммы денег, являющихся обеспечением по займам, выданным такой банковской организацией, в размере непогашенного основного долга указанного займа.
47. Данные о сумме налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) учитываются на дату составления инкассового распоряжения.
48. Инкассовое распоряжение подлежит безусловному исполнению банковской организацией.
49. При исполнении банковской организацией инкассового распоряжения с одного банковского счета налогоплательщика (налогового агента) инкассовые распоряжения, выставленные на другие банковские счета налогоплательщика (налогового агента), открытые им в указанных банковских организациях, возвращаются в ОГД без исполнения, если такие инкассовые распоряжения выставлены той же датой, на ту же сумму, по тому же виду задолженности.

5) екінші деңгейдегі банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот актісі заңды күшіне енген күннен бастап жойылуға жатады.
Бұл ретте, осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасында айқындалған тәртіппен кредиторлар талаптарының тізіліміне енгізілмеген салық міндеттемесінің сомасына және (немесе) сот бекіткен берешекті қайта құрылымдау туралы келісімге енгізілмеген салық төлеушінің салық міндеттемесінің сомасына МКО осы тараудың ережелеріне сәйкес мәжбүрлеу шараларын қолданады.
43. Лауазымды адамдардың салықтық берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу жөніндегі әрекеттеріне шағым жасау салықтық берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу шараларының қолданылуын немесе күшін тоқтата тұрмайды.
1-параграф. Банктік шоттардағы ақша есебінен бюджетке берешекті өндіріп алу
44. Салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттарындағы ақша есебінен салықтық берешекті өндіріп алуды салық төлеуші (салық агенті) - заңды тұлға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидент, дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адам салықтық берешектің шекті мөлшерінен асатын сомада салықтық берешекті өтемеген кезде салық органы мәжбүрлі тәртіппен жүзеге асырады.
45. 44-тармақтың ережелерi Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексiнiң 741-бабына сәйкес өндiрiп алуға жол берiлмейтiн банк шотындағы қаражатқа қолданылмайды.
46. Салық төлеушінің (салық агентінің) банкте ашылған банктік шоттарындағы қаражаттан салық берешегін өндіріп алу МКО инкассолық өкімінің (бұдан әрі – инкассолық өкім) негізінде жүзеге асырылады, осындай банк ұйымы берген қарыздарды қамтамасыз ету қызметін атқаратын ақша сомасын қоспағанда, аталған қарыз бойынша өтелмеген негізгі борыш сомасында.
47. Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің сомасы туралы деректер инкассолық өкімді жасаған күні есепке алынады.
48. Инкассолық өкім банктердің сөзсіз орындалуына жатады.
49. Банк ұйымы салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) бiр банк шотынан инкассолық өкiмдi орындаған кезде салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) көрсетiлген банк ұйымдарында ол ашқан басқа банк шоттарына берiлген инкассолық өкiмдер орындаусыз қайтарылады, егер мұндай инкассолық өкімдер сол күні, сол сомаға, берешектің бір түрі бойынша шығарылса.

50. При полном исполнении банковскими организациями инкассового распоряжения путем списания денег с нескольких банковских счетов налогоплательщика (налогового агента) на общую сумму, указанную в таком инкассовом распоряжении, инкассовое распоряжение на другие банковские счета налогоплательщика (налогового агента), открытые им в указанной банковской организации, выставленные той же датой, на ту же сумму, по тому же виду задолженности, возвращаются без исполнения.
51. Инкассовое распоряжение содержит указание на тот банковский счет налогоплательщика (налогового агента), с которого производится взыскание сумм налоговой задолженности.
ОГД направляет инкассовое распоряжение в банковские организации на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. Инкассовые распоряжения в электронной форме формируются в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом по согласованию с НБ.
52. При отсутствии денег на банковском счете налогоплательщика (налогового агента) в национальной валюте взыскание налоговой задолженности производится с банковских счетов в иностранной валюте на основании инкассового распоряжения, выставленного ОГД в национальной валюте.
53. При достаточности денег клиента в банковских организациях для удовлетворения всех требований, предъявленных к клиенту, инкассовые распоряжения о взыскании суммы налоговой задолженности исполняется банковской организацией в первоочередном порядке и не позднее 1 (одного) операционного дня, следующего за днем получения указанного распоряжения, в пределах сумм, имеющихся на банковском счете.
54. При отсутствии или недостаточности денег на банковских счетах налогоплательщика (налогового агента) при предъявлении к клиенту нескольких требований банковская организация производит изъятие денег клиента в счет погашения налоговой задолженности по мере поступления денег на такие счета и в порядке очередности, установленной Гражданским кодексом Республики Казахстан.
55. При закрытии банковского счета налогоплательщика (налогового агента) банковская организация в соответствии с законодательством Республики Казахстан возвращает указанные инкассовые распоряжения в соответствующий ОГД вместе с уведомлением о закрытии банковского счета налогоплательщика (налогового агента).
56. Инкассовые распоряжения отзываются ОГД не позднее 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем погашения налоговой задолженности.
57. ОГД направляет инкассовые распоряжения и отзыв инкассовых распоряжений в банки на бумажном носителе или в электронной форме посредством передачи по сети телекоммуникаций. Инкассовые распоряжения и отзыв инкассовых распоряжений в электронной форме формируется в соответствии с форматами, установленными уполномоченным органом по согласованию с НБ.

50. Банк ұйымдары салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) бiрнеше банк шоттарынан осындай инкассолық өкiмде көрсетiлген жалпы сомаға ақшаны есептен шығару жолымен инкассолық өкiмдi толық орындаған кезде, салық төлеушiнiң (салық агентiнiң) көрсетiлген банк ұйымында ашқан басқа банк шоттарына сол күнде, сол сомаға, берешектiң бiр түрi бойынша берген инкассолық өкімдер орындалмай қайтарылады.
51. Инкассолық өкімде салық берешегінің сомалары өндіріп алынатын салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шотына нұсқау болады.
МКО инкассолық өкімді банк ұйымдарына қағаз жеткізгіште немесе телекоммуникация желісі арқылы электронды түрде жібереді. Электрондық нысандағы инкассолық өкімдер ҰБ келісім бойынша уәкілетті орган белгілеген үлгілерге сәйкес қалыптастырылады.
52. Салық төлеушінің (салық агентінің) ұлттық валютадағы банктік шотында ақша болмаған кезде салық берешегін өндіріп алу МҚҚ ұлттық валютада берген инкассалық өкімдер негізінде шетел валютасындағы банктік шоттардан жүргізіледі.
53. Клиенттің ақшасы Екінші деңгейдегі банкте немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда клиентке қойылған барлық талаптарды қанағаттандыру үшін жеткілікті болған кезде салық берешегінің сомасын өндіріп алу туралы инкассалық өкімді Екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым бірінші кезектегі тәртіппен және банк операцияларын алған күннен кейінгі бір операциялық күннен кешіктірмей орындайды көрсетілген өкім банктік шоттағы сомалар шегінде.
54. Клиентке бірнеше талаптар қойылған кезде салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттарында ақша болмаған немесе жеткіліксіз болған кезде екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Клиенттің ақшасын осындай шоттарға ақша түсуіне қарай және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген кезектілік тәртібімен салық берешегін өтеу есебіне алып қоюды жүргізеді.
55. Салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоты жабылған кезде Екінші деңгейдегі банк немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетілген инкассалық өкімді салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шотының жабылғаны туралы хабарламамен бірге тиісті салық органына қайтарады.
56. Инкассолық өкімдерді салық органы салық берешегі өтелген күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей қайтарып алады.
57. ОГД инкассалық өкімдерді және инкассалық өкімдерді кері қайтарып алуды телекоммуникация желісі арқылы беру арқылы қағаз жеткізгіште немесе электрондық нысанда банктерге жібереді. Инкассалық өкім және инкассалық өкімді кері қайтарып алу электрондық нысанда ҰБ-мен келісім бойынша уәкілетті орган белгілеген форматтарға сәйкес қалыптастырылады.

Параграф 2. Взыскание налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) со счетов его дебиторов
58. Взыскание налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) со счетов его дебиторов осуществляется путем обращения взыскания в пределах образовавшейся налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) на деньги, находящиеся на банковских счетах дебиторов в пределах налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента), непогашенной после принятия меры принудительного взыскания за счет денег, находящихся на его банковских счетах.
59. Налогоплательщик (налоговый агент) обязан не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения уведомления о погашении налоговой задолженности представить в ОГД, направивший такое уведомление, список дебиторов с указанием суммы дебиторской задолженности.
При наличии решений судов, вступивших в законную силу, о взыскании с дебиторов сумм задолженности в пользу налогоплательщика (налогового агента) предоставляется также такое решение суда.
60. При этом в целях выявления дебиторов налогоплательщика (налогового агента) ОГД вправе использовать данные информационных систем ОГД, а также провести проверку налогоплательщика (налогового агента) по вопросу определения взаиморасчетов между налогоплательщиком (налоговым агентом) и его дебиторами. В ходе проверки налогоплательщика (налогового агента) ОГД вправе провести встречную проверку дебиторов.
ОГД не вправе подтверждать суммы дебиторской задолженности, оспариваемые в суде.
61. На основании представленного налогоплательщиком (налоговым агентом) списка дебиторов и (или) сведений о дебиторах, полученных из информационных систем ОГД, и (или) акта проверки налогоплательщика (налогового агента), подтверждающего сумму дебиторской задолженности, ОГД направляются дебиторам уведомления о подтверждении дебиторской задолженности по форме согласно приложению 8 к настоящему приказу в счет погашения налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) в пределах сумм дебиторской задолженности.
62. Уведомление о подтверждении дебиторской задолженности подлежит исполнению дебиторами в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня, следующих за днем получения указанного уведомления, путем представления в ОГД акта сверки взаиморасчетов, составленного совместно с налогоплательщиком (налоговым агентом), на бумажном или электронном носителе, и (или) документы, подтверждающие взаиморасчеты с налогоплательщиком.
Акт сверки взаиморасчетов должен содержать следующие сведения:

2-параграф. Салық төлеушiнiң (салық агентінің) салықтық берешегі сомасын оның дебиторларының шоттарынан өндiрiп алу
58. Салық төлеушінің (салық агентінің) салықтық берешегін оның дебиторларының шоттарынан өндіріп алу салық төлеушінің (салық агентінің) қалыптасқан салық берешегі шегінде салық төлеушінің (салық агентінің) банк шоттарындағы ақша есебінен мәжбүрлеп өндіріп алу шарасы қабылданғаннан кейін өтелмеген салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегі шегінде дебиторлардың банк шоттарындағы ақшаға өндіріп алу жолымен жүзеге асырылады.
59. Салық төлеуші (салық агенті) салықтық берешегін өтеу туралы хабарламаны алған күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей осындай хабарламаны жіберген МКО-ға дебиторлық берешек сомасын көрсете отырып, дебиторлардың тізімін ұсынсын.
Дебиторлардан салық төлеушінің (салық агентінің) пайдасына берешек сомаларын өндіріп алу туралы заңды күшіне енген соттардың шешімдері болған кезде де соттың осындай шешімі ұсынылады.
60. Бұл ретте салық төлеушінің (салық агентінің) дебиторларын анықтау мақсатында МКО, МКО ақпараттық жүйелерінің деректерін пайдалануға, сондай-ақ салық төлеуші арасындағы өзара есеп айырысуларды айқындау мәселесі бойынша салық төлеушіге (салық агентіне) тексеру жүргізуге құқылы (салық агенті) және оның дебиторлары. Салық төлеушіні (салық агентін) тексеру барысында МКО дебиторларға қарсы тексеру жүргізуге құқылы.
61. Салық төлеуші ұсынған негізде дебиторлар тізімінен және (немесе) МҚҚ ақпараттық жүйелерінен алынған дебиторлар туралы мәліметтерден және (немесе) дебиторлық берешек сомасын растайтын салық төлеушінің (салық агентінің) тексеру актісінен МКО дебиторларға осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салық төлеушінің салық берешегін өтеу есебіне дебиторлық берешекті растау туралы хабарлама жіберіледі (дебиторлық берешек сомасы шегінде.
62. Дебиторлық берешекті растау туралы хабарламаны дебиторлар көрсетілген хабарламаны алған күннен кейінгі күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде МКО-ға салық төлеушімен (салық агентімен) бірлесіп жасалған өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін қағаз немесе электрондық жеткізгіште және (немесе) салық төлеушімен өзара есеп айырысуды растайтын құжаттарды ұсыну жолымен орындауға тиіс.
Өзара есеп айырысуларды салыстыру актісінде мынадай мәліметтер болуға тиіс:

1) идентификационные данные налогоплательщика (налогового агента) и его дебитора;
2) сумму задолженности дебитора перед налогоплательщиком (налоговым агентом);
3) юридические реквизиты, печать (при ее наличии) и подписи налогоплательщика (налогового агента) и его дебитора;
4) период акта сверки с налогоплательщиком в пределах срока исковой давности;
5) дату составления акта сверки, которая не должна быть ранее даты получения Уведомления налогоплательщиком (налоговым агентом).
63. Документы, подтверждающие взаиморасчеты с налогоплательщиком, подлежат представлению дебитором в случае невозможности составления акта сверки взаиморасчетов между дебитором и налогоплательщиком на дату получения уведомления.
При согласии на списание суммы дебиторской задолженности перед налогоплательщиком (налоговым агентом) с его банковского счета в счет погашения налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента), дебитор представляет ОГД данные банковского счета, с которого должна списаться такая сумма. При этом акт сверки взаиморасчетов не представляется.
ОГД по такому дебитору выставляет инкассовые распоряжения на указанный им банковский счет. При отсутствии денег на указанном дебитором банковском счете в течение 1 (одного) дня со дня предоставления данных банковского счета, инкассовое распоряжение выставляется на все банковские счета такого дебитора.
64. При неисполнении уведомления о подтверждении суммы дебиторской задолженности в срок, предусмотренный пунктом 61 настоящего параграфа, ОГД:
приостанавливают расходные операции по банковским счетам путем вынесения распоряжения о приостановлении расходных операции по банковским счетам дебитора в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем истечения срока истечения срока исполнения такого уведомления.
При непредставлении дебиторами акта сверки взаиморасчетов в срок, предусмотренный пунктом 61 настоящего параграфа, либо не подтверждения суммы дебиторской задолженности ОГД проводится налоговая проверка указанных дебиторов.
Распоряжения о приостановлении расходных операции по банковским счетам дебитора, подлежат отзыву в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем:
1) представления дебитором в ОГД пояснения или документов, подтверждающих погашение дебиторской задолженности;
2) погашения налоговой задолженности.
65. ОГД выставляет на банковские счета дебитора инкассовые распоряжения на сумму налоговой задолженности налогоплательщика в пределах дебиторской задолженности, подтвержденной одним из следующих документов:
1) актом сверки взаиморасчетов;

1) салық төлеушінің (салық агентінің) және оның дебиторының сәйкестендіру деректері;
2) дебитордың салық төлеуші (салық агенті) алдындағы берешегінің сомасы;
3) салық төлеушінің (салық агентінің) және оның дебиторының заңды деректемелері, мөрі (ол болған кезде) және қолдары;
4) талап қою мерзімі ішінде салық төлеушімен салыстыру актісін жасау мерзімі;
5) салық төлеушінің (салық агентінің) берешегін өтеу туралы хабарламаны алған күннен ерте болмауға тиіс салыстыру актісін жасау күні.
63. Салық төлеушімен өзара есеп айырысуларды растайтын құжаттар, хабарламаны алған күні дебитор мен салық төлеуші арасындағы өзара есеп айырысуларды салыстырып тексеру актісін жасау мүмкін болмаған жағдайда, дебитор беруге жатады.
Салық төлеушінің (салық агентінің) алдындағы дебиторлық берешек сомасын оның банктік шотынан салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегін өтеу есебіне есептен шығаруға келіскен кезде дебитор МКО-ға осындай сома есептен шығарылуға тиіс банктік шоттың деректерін ұсынады. Бұл ретте өзара есеп айырысуларды салыстыру актісі ұсынылмайды.
Мұндай дебитор бойынша МКО өзі көрсеткен банктік шотқа инкассалық өкім қояды. Дебитор көрсеткен банктік шотта ақша болмаған кезде банктік шоттың деректері берілген күннен бастап бір күн ішінде инкассалық өкім осындай дебитордың барлық банктік шоттарына қойылады.
64. Осы параграфтың 61-тармағында көзделген мерзімде дебиторлық берешек сомасын растау туралы хабарлама орындалмаған кезде МКО:
дебитордың банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім шығару арқылы банктік шоттар бойынша шығыс операцияларын осындай хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде тоқтата тұрады.
Салық төлеушімен озара есеп айырысуларды растайтын кужаттар, хабарламаны алған күні борышкер мен салалық төлеуші арасындағы озара есеп айырысуларды салыстырып тексеру актісін жасау мүмкін болмаган жадайда, борышкер беруге жатуда.
Дебитордың банктік шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімдер келесі күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде кері қайтарып алынуға жатады:
1) дебитордың МКО-ға дебиторлық берешекті өтегенін растайтын түсініктеме немесе құжаттар ұсынуы;
2) салықтық берешегін өтеу.
65. МКО мынадай құжаттардың бірімен расталған дебиторлық берешек шегінде салық төлеушінің салықтық берешегі сомасына дебитордың банк шоттарына инкассалық өкімдер шығарады:
1) өзара есеп айырысуларды салыстыру актісімен;

2) актом проверки дебитора, также встречной проверки, подтверждающих сумму дебиторской задолженности;
3) решением суда, вступившее в законную силу.
Инкассовые распоряжения на банковский счет дебитора выставляется ОГД с указанием суммы дебиторской задолженности, подлежащей списанию, и банковского счета дебитора, с которого должна списаться сумма в счет погашения налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента).
Данные о сумме налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) учитываются на дату составления инкассового распоряжения.
66. Инкассовые распоряжения, выставленные на банковские счета дебитора, подлежат отзыву в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем:
1) представления дебитором или налогоплательщиком (налоговым агентом) в ОГД акта сверки взаиморасчетов или документов, подтверждающих погашение дебиторской задолженности;
2) погашения налоговой задолженности;
3) решения суда, вступившее в законную силу.
Инкассовое распоряжение подлежит безусловному исполнению банковскими организациями.
При этом излишне списанная с банковских счетов дебитора, открытых в нескольких банковских организациях, сумма в размере, превышающем сумму, указанную в инкассовом распоряжении, подлежит возврату на тот же банковский счет дебитора без заявления налогоплательщика.
Параграф 3. Взыскание налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) за счет реализации его ограниченного в распоряжении имущества
67. Взыскание налоговой задолженности налогоплательщика (налогового агента) за счет реализации его ограниченного в распоряжении имущества (далее – Реализация) применяется ОГД к налогоплательщику (налоговому агенту) при непогашении налоговой задолженности в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности.
Данная мера принудительного взыскания применяется к налогоплательщику (налоговому агенту) – юридическому лицу, структурному подразделению юридического лица, нерезиденту, осуществляющему деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, индивидуальному предпринимателю, лицу, занимающемуся частной практикой.
68. ОГД при отсутствии или недостаточности у налогоплательщика (налогового агента) денег на банковских счетах и на банковских счетах его дебиторов либо отсутствия у него и (или) у его дебиторов банковских счетов, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 38 главы 4 настоящих Правил, без его согласия выносит постановление об обращении взыскания на ограниченное в распоряжении имущество налогоплательщика (налогового агента) (далее – Постановление об обращении) по форме согласно приложению 9 к настоящему приказу.
Постановление об обращении составляется ОГД в 2 (двух) экземплярах, из которых:

2) дебитордың тексеру актісімен, сондай-ақ дебиторлық берешек сомасын растайтын қарсы тексеру актісімен;
3) сот шешімімен.
Инкассолық өкімдер дебитордың банктік шотына есептен шығарылуға жататын дебиторлық берешектің сомасы және дебитордың банктік шоты көрсетіле отырып, МКО қойылады, одан салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегін өтеу есебіне сома есептен шығарылуға тиіс.
Салық төлеушінің (салық агентінің) салық берешегінің сомасы туралы деректер инкассалық өкім жасалған күні ескеріледі.
66. Дебитордың банктік шоттарына қойылған инкассалық өкімдер келесі күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде кері қайтарып алынуға тиіс:
1) дебитордың немесе салық төлеушінің ұсынуы (салық агенті) дебиторлық берешекті өтеуді растайтын өзара есеп айырысуларды немесе құжаттарды салыстыру актісінің МКО-да;
2) салық берешегін өтеу;
3) сот шешімдері.
Инкассалық өкімді банк ұйымдары сөзсіз орындауға тиіс.
Бұл ретте бірнеше банк ұйымдарында ашылған дебитордың банктік шоттарынан артық есептен шығарылған сома инкассалық өкімде көрсетілген сомадан асатын мөлшерде салық төлеушінің өтінішінсіз дебитордың сол банктік шотына қайтарылуға жатады.
3-параграф. Салық төлеушінің (салық агентінің) билік ету шектелген мүлкін бюджетке берешек есебіне өткізу есебінен өндіріп алу
67. Салық төлеушінің салық берешегін өндіріп алу (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін өткізу есебінен (бұдан әрі – өткізу) МКО салық төлеушіге қолданылады (салық агентіне) салықтық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада салық берешегін өтемеген кезде.
Бұл мәжбүрлеп өндіріп алу шарасы қолданылады салық төлеушіге (салық агентіне) – заңды тұлғаға, заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесіне, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын бейрезидентке, дара кәсіпкерге, жеке практикамен айналысатын тұлғаға.
68. Осы Қағидалардың 4-тарауының 38-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген салық төлеушінің (салық агентінің) банктік шоттарында және оның дебиторларының банктік шоттарында ақша қаражаты болмаған немесе жеткіліксіз болған немесе оның және (немесе) оның дебиторларының шоттарында банк шоттары болмаған жағдайда, оның келісімінсіз осы бұйрыққа 9-қосымшада белгіленген нысан бойынша салық төлеушінің (салық агентінің) мүлкіне өндіріп алу туралы ұйғарым (бұдан әрі – Өндіріс туралы қаулы) шығарады.
Өтініш туралы қаулы МКО 2 (екі) данада жасалады, оның ішінде:

1) один экземпляр – направляется организации, наделенной функциями по реализации ограниченного в распоряжении (заложенного) имущества, для реализации ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) с приложением копии:
решения об ограничении в распоряжении имуществом;
акта описи ограниченного в распоряжении имущества.
2) второй экземпляр – направляется налогоплательщику (налоговому агенту).
69. Реализация в счет налоговой задолженности осуществляется уполномоченным юридическим лицом, наделенным функциями по реализации ограниченного в распоряжении (заложенного) имущества путем проведения торгов.
Порядок реализации имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом, а также ограниченного в распоряжении имущества налогоплательщика (налогового агента) определяется уполномоченным органом.
Параграф 4. Принудительный выпуск объявленных акций налогоплательщика (налогового агента)
70. При непогашении сумм налоговой задолженности налогоплательщиком (налоговым агентом) – акционерным обществом с участием государства в уставном капитале после принятия всех мер, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 38 главы 4 настоящих Правил, уполномоченный орган обращается в суд с иском о принудительном выпуске объявленных акции в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах.
71. Сроки исполнения налоговых обязательств по уплате налогов, платежей в бюджет, а также обязательств по уплате пени, штрафов, для погашения которых по решению суда производится принудительный выпуск объявленных акций, приостанавливаются со дня вступления в законную силу судебного акта о принудительном выпуске объявленных акций и до окончания их размещения.
Параграф 5. Временное ограничение на выезд из Республики Казахстан первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, а также индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой
72. Временное ограничение на выезд из Республики Казахстан первого руководителя (лица, его замещающего) юридического лица, структурного подразделения юридического лица, индивидуального предпринимателя и лица, занимающегося частной практикой (далее – временное ограничение на выезд), применяется ОГД путем вынесения постановления о временном ограничении на выезд по форме согласно приложению 10 к настоящему приказу (далее – постановление о временном ограничении на выезд).
Постановление о временном ограничении на выезд выносится в случае, когда налогоплательщик (налоговый агент) не погашает налоговую задолженность в сумме, превышающей предельного размера налоговой задолженности по истечении 3 (трех) месяцев со дня возникновения такой задолженности, при условии применения к такому налогоплательщику (налоговому агенту) всех предусмотренных мер принудительного взыскания.
Постановление о временном ограничении на выезд подписывается руководителем ОГД или его заместителем и подлежит санкционированию судом в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.

1) бір дана-салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін өткізу үшін билік етуі шектелген (кепілге салынған) мүлікті өткізу жөніндегі функциялары бар ұйымға көшірмесін қоса бере отырып жіберіледі:
мүлікке билік етуді шектеу туралы шешімдер;
билік етуі шектелген мүлікті тізімдеу актісі.
2) екінші дана-салық төлеушіге (салық агентіне) жіберіледі.
69. Салықтық берешегін шотқа өткізуді билік етуі шектелген (кепілге салынған) мүлікті сату жөніндегі функциялары берілген уәкілетті заңды тұлға сауда-саттық жүргізу жолымен жүзеге асырады.
Салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға кепілге қойған, сондай-ақ салық төлеушінің (салық агентінің) билік етуі шектелген мүлкін өткізу тәртібін уәкілетті орган айқындайды.
4-параграф. Салық төлеуші (салық агенті) – жарғылық капиталына мемлекет қатысатын акционерлiк қоғамның жарияланған акцияларын мәжбүрлеп шығарту
70. Салық төлеуші (салық агенті) – мемлекет жарғылық капиталына қатысатын акционерлік қоғам салық берешегінің сомаларын өтемеген кезде осы Қағидалардың 4-тарауының 38-тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген барлық шаралар қабылданғаннан кейін уәкілетті орган Қазақстан Республиканың заңнамасында айқындалған тәртіппен жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы талап арызбен сотқа жүгінеді.
71. Салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді төлеу жөніндегі салық міндеттемелерін, сондай-ақ өтеу үшін сот шешімі бойынша жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару жүзеге асырылатын өсімпұлдар мен өсімпұлдарды төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындау мерзімдері жарияланған акцияларды мәжбүрлеп шығару туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап және оларды орналастыру аяқталғанға дейін тоқтатыла тұрады.
5-параграф. Заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің бірінші басшысының (оны алмастыратын адамның) және құрылтайшысының, сондай-ақ дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын адамның Қазақстан Республикасынан шығуын уақытша шектеу
72. Заңды тұлғаның бірінші басшысының (оның орнындағы адамның), заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің, дара кәсіпкердің және жеке практикамен айналысатын адамның Қазақстан Республикасынан шығуына уақытша шектеу (бұдан әрі – шығуға уақытша шектеу) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығуға уақытша шектеу туралы қаулы шығару жолымен МКО қолданылады (бұдан әрі – шығуға уақытша шектеу туралы қаулы).
Шығуға уақытша шектеу туралы қаулы салық төлеуші (салық агенті) осындай берешек туындаған күннен бастап 3 (үш) айдан астам уақыт ішінде салық берешегінің шекті мөлшерінен асатын сомада салық берешегін өтемеген жағдайда, осындай салық төлеушіге (салық агентіне) барлық көзделген мәжбүрлеп өндіріп алу шаралары қолданылған жағдайда шығарылады.
Шығуға уақытша шектеу туралы қаулыға Мемлекеттік кірістер органының басшысы немесе оның орынбасары қол қояды және Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен соттың санкциялауына жатады.

73. Лицо, выезд которого подлежит временному ограничению, определяется в зависимости от того, кто исполняет обязанности руководителя юридического лица или структурного подразделения юридического лица (далее – первый руководитель) на дату вынесения ОГД постановления о временном ограничении на выезд.
74. В случаях, когда лицо, замещающее первого руководителя, в отношении которого вынесено и направлено в суд постановление о временном ограничении на выезд, прекратил нести обязанности первого руководителя, до момента санкционирования такого постановления, ОГД в отношении указанного лица представляет в суд постановление об отмене временного ограничения на выезд в течение 1 (одного) дня, следующего за днем, когда первый руководитель приступил к своим обязанностям.
Постановление об отмене временного ограничения на выезд подписывается руководителем ОГД или его заместителем и подлежит санкционированию судом в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
При этом представление в суд постановления об отмене временного ограничения на выезд в случае, указанном в части первой настоящего пункта, осуществляется ОГД одновременно с представлением постановления о временном ограничении на выезд первого руководителя.
Временное ограничение на выезд лица, замещающего первого руководителя, подлежит снятию в течение 1 (одного) дня, следующего за днем, когда первый руководитель приступил к своим обязанностям.
При этом, снятие временного ограничения на выезд в случае, указанном в части первой пункта 73 настоящего параграфа, производится путем вынесения ОГД и направления в суд одновременно постановления о временном ограничении на выезд руководителя и постановления о снятии временного ограничения на выезд с лица, замещающего руководителя.
75. Временное ограничение на выезд при необходимости проведения за пределами Республики Казахстан лечения лица, выезд которого временно ограничен, может быть приостановлено на определенный срок постановлением о приостановлении временного ограничения на выезд по форме согласно приложению 11 к настоящему приказу (далее – постановление о приостановлении временного ограничения), при условии, что такая необходимость подтверждена документально.
ОГД не позднее 3 (трех) рабочих дней, следующего за днем возникновения оснований (документов, подтверждающих необходимость экстренного лечения, а также тяжелую болезнь или смерть близкого родственника) для отмены временного ограничения на выезд, выносит постановление о приостановлении данного ограничения.

73. Шығуы уақытша шектеуге жататын тұлға заңды тұлға немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі басшысының міндетін кім атқаратынына байланысты айқындалады (бұдан әрі-бірінші басшы) МКО шығуға уақытша шектеу туралы қаулы шығарған күні.
74. Өзіне қатысты шығуға уақытша шектеу туралы қаулы шығарылған және сотқа жіберілген бірінші басшыны алмастыратын адам мұндай қаулы санкцияланған сәтке дейін бірінші басшының міндетін атқаруды тоқтатқан жағдайларда, МКО аталған адамға қатысты сотқа шығуға уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулыны 1 (бір) күн ішінде ұсынады, бірінші басшы өз міндеттерін бастаған күннен кейінгі күн.
Шығуға уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулыға МКО басшысы немесе оның орынбасары қол қояды және Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен соттың санкциялауына жатады.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайда шығуға уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулыны сотқа ұсынуды МКО бірінші басшының шығуына уақытша шектеу туралы қаулыны ұсынумен бір мезгілде жүзеге асырады.
Бұл ретте, осы параграфтың 73-тармағының бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайда шығуға уақытша шектеуді алып тастау МКО шығару және басшының шығуына уақытша шектеу туралы қаулыны және басшыны алмастыратын адамнан шығуға уақытша шектеуді алып тастау туралы қаулыны бір мезгілде сотқа жіберу жолымен жүргізіледі.
Бірінші басшыны алмастыратын адамның шығуына уақытша шектеу бірінші басшы өз міндеттеріне кіріскен күннен кейінгі 1 (бір) күн ішінде алынып тасталуға тиіс.
75. Шығуы уақытша шектелген адамды Қазақстан Республикасынан тыс жерде емдеуді жүргізу қажет болған кезде шығуға уақытша шектеу осы бұйрыққа 11 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығуға уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы қаулымен (бұдан әрі-уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы қаулы), мұндай қажеттілік құжатпен расталған жағдайда, белгілі бір мерзімге тоқтатыла тұруы мүмкін.
Шығуға уақытша шектеудің күшін жою үшін негіздер (шұғыл емдеу қажеттігін растайтын құжаттар, сондай-ақ жақын туысының ауыр сырқаты немесе қайтыс болуы) туындаған күннен кейінгі 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей МКО осы шектеуді тоқтата тұру туралы қаулы шығарады.

76. Постановление о приостановлении временного ограничения подписывается руководителем ОГД или его заместителем и подлежит санкционированию судом в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
77. Если, иное не установлено пунктом 73 настоящего параграфа, отмена временного ограничения на выезд осуществляется ОГД путем вынесения постановления об отмене временного ограничения на выезд по форме согласно приложению 12 к настоящему приказу (далее – постановление об отмене временного ограничения на выезд) в течение 1 (одного) рабочего дня, в котором:
1) погашена налоговая задолженность и (или) установлено отсутствие налоговой задолженности;
2) прекращено налоговое обязательство.
Постановление об отмене временного ограничения на выезд подписывается руководителем ОГД или его заместителем и подлежит санкционированию судом в порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
78. Постановления о временном ограничении на выезд, о приостановлении временного ограничения на выезд и (или) об отмене временного ограничения на выезд направляются посредством информационной системы ОГД в информационную систему Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
Постановления о временном ограничении на выезд, о приостановлении временного ограничения на выезд и (или) об отмене временного ограничения на выезд подлежат немедленному исполнению.
Параграф 6. Признание налогоплательщика (налогового агента) банкротом
79. При непогашении налогоплательщиком (налоговым агентом) суммы задолженности в бюджет после принятия всех мер, предусмотренных главой 4 настоящих Правил, ОГД вправе принять меры по признанию его банкротом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.
80. Порядок ликвидации налогоплательщика (налогового агента), признанного банкротом, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о реабилитации и банкротстве.

76. Уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы қаулыға МКО басшысы немесе оның орынбасары қол қояды және Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен соттың санкциялауына жатады.
77. Егер осы параграфтың 73-тармағында өзгеше белгіленбесе, шығуға уақытша шектеудің күшін жоюды МКО осы бұйрыққа 12 – қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығуға уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулы (бұдан әрі-шығуға уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулы) шығару арқылы 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады:
1) салықтық берешегі өтелген және (немесе) салық берешегінің жоқтығы анықталған;
2) салық міндеттемесі тоқтатылған.
Жол жүруге уақытша шектеуді алып тастау туралы шешімге Мемлекеттік жол қозғалысы инспекциясының басшысы немесе оның орынбасары қол қояды және Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексінде белгіленген тәртіппен соттың бекітуіне жатады.
78. Шығуға уақытша шектеу туралы, шығуға уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы және (немесе) шығуға уақытша шектеуді алып тастау туралы қаулылар МКО ақпараттық жүйесі арқылы Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ақпараттық жүйесіне жіберіледі.
Шығуға уақытша шектеу туралы, шығуға уақытша шектеуді тоқтата тұру туралы және (немесе) шығуға уақытша шектеудің күшін жою туралы қаулылар дереу орындалуға тиіс.
6-параграф. Салық төлеушіні (салық агентін) банкрот деп тану
79. Салық төлеуші (салық агенті) осы Қағидалардың 5-тарауында көзделген барлық шаралар қабылданғаннан кейін бюджетке берешек сомасын өтемеген кезде МКО Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес оны банкрот деп тану жөнінде шаралар қолдануға құқылы.
80. Банкрот деп танылған салық төлеушіні (салық агентін) тарату тәртібі Қазақстан Республикасының оңалту және банкроттық туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.