Об утверждении Правил уплаты акцизов на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 ноября 2025 года № 693. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37385
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 1 статьи 553 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила уплаты акцизов на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие c 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Утверждены приказом
Министр финансов
Республики Казахстан
от 12 ноября 2025 года № 693
Правила уплаты акцизов на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза
Глава 1. Общее положение
1. Настоящие Правила уплаты акцизов на импортируемые подакцизные товары с территории государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза, разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 553 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок уплаты акцизов на подакцизные товары, происходящие из государств, не являющихся членами Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), лицами, декларирующими подакцизные товары, установленные статьей 536 Налогового кодекса, (далее – плательщики акциза).
Глава 2. Порядок и сроки уплаты акцизов
2. Плательщики акциза при ввозе подакцизных товаров уплачивают акциз одновременно с уплатой в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" таможенных платежей, если иное не предусмотрено таможенным законодательством ЕАЭС и (или) таможенным законодательством Республики Казахстан.

Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 12 қарашадағы № 693 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37385 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 553-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 12 қарашадағы
№ 693
Бұйрықпен бекітілген
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің аумағынан импортталатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу қағидалары Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 553-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді, Салық кодексінің 536-бабында айқындалған, акцизделетін тауарларды декларациялайтын тұлғалардың (бұдан әрі-акцизді төлеушілер) Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі-ЕАЭО) мүше болып табылмайтын мемлекеттерден шығарылатын акцизделетін тауарларға акциздер төлеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Акциздерді төлеу тәртібі мен мерзімдері
2. Егер ЕАЭО-ның және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында өзгеше көзделмесе, акциз төлеушілер акцизделетін тауарларды әкелу кезінде "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес кедендік төлемдерді төлей отырып, бір мезгілде акцизді төлейді.