О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 ноября 2025 года № 868. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 ноября 2025 года № 37382
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16731) внести следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел";
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 96) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту по работе с личным составом Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
Приложение к приказу
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 10 ноября 2025 года № 868
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 208
Правила присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел

"Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 10 қарашадағы № 868 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 қарашада № 37382 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16731 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы";
кірісіпесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 96) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Жеке құраммен жұмыс жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен нормашығармашылықты үйлестіру департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 10 қарашадағы
№ 868 Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 208 бұйрығына
қосымша
Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 96) пункта 15 Положения о Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года № 607, и определяют порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел Республики Казахстан.
Глава 2. Классная квалификация сотрудников полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащих военно-следственных подразделений органов внутренних дел
Параграф 1. Порядок присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений органов внутренних дел
2. Присвоение, повышение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений органов внутренних дел Республики Казахстан (далее – сотрудники и военнослужащие ОВД) осуществляется ежегодно по итогам учебного периода.
Учебный период утверждается в соответствии с требованиями, установленными в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 июня 2017 года № 95 дсп "Об утверждении Содержания и Правил организации профессиональной служебной и физической подготовки сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15310) (далее – Правила организации профессиональной подготовки сотрудников ОВД).
3. В зависимости от стажа службы в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, специальных государственных органах, воинской службе, государственной фельдъегерской службе, в том числе стажа работы на административных государственных должностях (далее - стажа службы (работы) и при соблюдении требования пункта 20 настоящих Правил, сотрудникам и военнослужащим ОВД последовательно присваиваются следующие классные квалификации:
"Специалист 2 класса" – сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим стаж службы (работы) не менее четырех лет (для сотрудников строевых подразделений и младшего начальствующего состава ОВД – не менее трех лет);
"Специалист 1 класса" – сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы (работы) не менее семи лет (для сотрудников строевых подразделений и младшего начальствующего состава ОВД – не менее пяти лет);

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 22 маусымдағы № 607 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 96) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің және әскери-тергеу бөліністері әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігі
1-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне және әскери-тергеу бөліністері әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау тәртібі
2. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне және әскери-тергеу бөліністері әскери қызметшілеріне (бұдан әрі – ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері) сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, төмендету және алып тастау жыл сайын оқу кезеңінің қорытындысы бойынша жүзеге асырылады.
Оқу кезеңі "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары қызметкерлерінің кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру даярлығын ұйымдастыру мазмұны мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 6 маусымдағы № 95 қбпү бұйрықта (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15310 болып тіркелген) (бұдан әрі – ІІО қызметкерлерін кәсіби даярлауды ұйымдастыру қағидалары) белгіленген талаптарға сәйкес бекітіледі.
3. Құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы, арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери қызметтегі, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі қызмет өтіліне, мемлекеттік әкімшілік лауазымдардағы жұмыс өтіліне (бұдан әрі – қызмет (жұмыс) өтілі) байланысты және осы Қағидалардың 20-тармақтың талаптары сақталған жағдайда ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне мынадай сыныптық біліктіліктер:
"2-сыныпты маман" - кемінде төрт жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар (ІІО саптық бөліністерінің және кіші басшы құрамының қызметкерлері үшін - кемінде үш жыл) ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман" – "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар (ІІО саптық бөліністерінің және кіші басшы құрамының қызметкерлері үшін - кемінде бес жыл) ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;

"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы (работы) не менее десяти лет (для сотрудников строевых подразделений и младшего начальствующего состава ОВД – не менее семи лет).
Стаж службы (работы) в ОВД исчисляется в порядке, установленном законодательством.
4. Присвоение, повышение классной квалификации осуществляется при общем стаже службы (работы) в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, специальных государственных органах, воинской службе и государственной фельдъегерской службе.
5. Выпускникам ведомственных организаций образования правоохранительных органов, органов гражданской защиты, специальных государственных органов, Вооруженных сил, других войск и воинских формирований период обучения засчитывается в общий стаж службы для присвоения классной квалификации.
6. Имеющаяся классная квалификация подтверждается приказом руководителей органов (подразделений) внутренних дел при назначении на должность с установлением соответствующей надбавки:
сотрудникам и военнослужащим ОВД, находившимся в распоряжении свыше двух месяцев, в отпуске по уходу за ребенком, обучавшимся по очной форме в ведомственных организациях образования Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее - МВД) и зарубежных странах в рамках договоренности, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности ОВД;
лицам, прибывшим на службу в ОВД в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных органов, органов гражданской защиты, специальных государственных органов, вооруженных сил, других войск и воинских формирований, государственной фельдъегерской службы;
лицам, уволенным из правоохранительных органов, органов гражданской защиты, специальных государственных органов, воинской службы, государственной фельдъегерской службы и вновь принятым на службу в ОВД;
лицам, восстановленным на службу по решению суда.
7. Сотрудникам и военнослужащим ОВД, имеющим непрерывный стаж службы (работы) в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, специальных государственных органах, Вооруженных силах, других войск и воинских формированиях, государственной фельдъегерской службе более десяти лет, не имевшим ранее классной квалификации, при условии успешного прохождения ими итоговой проверки в соответствии с критериями, установленными пунктом 20 настоящих Правил, присваивается классная квалификация "Специалист 1 класса".

"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар (ІІО саптық бөліністерінің және кіші басшы құрамының қызметкерлері үшін - кемінде жеті жыл) ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне ретімен беріледі.
ІІО-дағы қызмет (жұмыс) өтілі заңнамада белгіленген тәртіпте есептеледі.
4. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы, арнаулы мемлекеттік органдардағы, әскери қызметтегі және мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі қызметтің (жұмыстың) жалпы өтілі кезінде жүзеге асырылады.
5. Құқық қорғау органдарының, азаматтық қорғау органдарының, арнаулы мемлекеттік органдарының, Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ведомстволық білім беру ұйымдарының түлектеріне оқу мерзімі сыныптық біліктілігін беру үшін жалпы қызмет өтіліне есептеледі.
6. Бар сыныптық біліктілігі:
екі айдан астам уақыт қарамағында, бала күтімі бойынша демалыста болған, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің (бұдан әрі – ІІМ) ведомстволық білім беру ұйымдарында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқыған, мемлекеттік органдар мен халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және ІІО лауазымына қайта тағайындалған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;
ІІО-ға қызметке басқа құқық қорғау органдарынан, азаматтық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан, Қарулы Күштерден, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардан, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтен ауысу (іссапарға жіберу) тәртібінде келген адамдарға;
құқық қорғау органдарынан, азаматтық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдарынан, әскери қызметтен, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтен шығарылған және ІІО-ға қызметке қайта қабылданған адамдарға;
сот шешімі бойынша қызметке қайта алынған адамдарға тиісті үстемеақыны белгілей отырып, лауазымға тағайындалған кезде ішкі істер органдары (бөліністері) басшыларының бұйрығымен расталады.
7. Құқық қорғау органдарында, азаматтық қорғау органдарында, арнаулы мемлекеттік органдарында, Қарулы Күштерде, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарда, мемлекеттік фельдъегерлік қызметте он жылдан астам үзіліссіз қызмет (жұмыс) өтілі бар, бұрын сыныптық біліктілігі болмаған, қорытынды тексеруден сәтті өткен жағдайда ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне осы Қағидалардың 20-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі беріледі.

8. Присвоение, повышение классной квалификации производится сотрудникам и военнослужащим ОВД, соответствующим требованиям настоящих Правил, согласно списку сотрудников и военнослужащих ОВД, подлежащих присвоению классной квалификации (далее – список ОВД), по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Руководители (начальники) обеспечивают своевременность, объективность и достоверность представляемых списков ОВД.
10. Сотрудники и военнослужащие ОВД, представленные к присвоению, повышению классной квалификации и не принимавшие участия по уважительным причинам (болезнь, отпуск, командировка), в итоговой проверке представляются к присвоению, повышению классной квалификации в соответствии с настоящими Правилами, в течение одного месяца со дня, следующего за датой прекращения указанных обстоятельств.
При повторном наступлении обстоятельств (болезнь, отпуск, командировка) отсчет месячного срока производится с даты прекращения последнего обстоятельства.
Дата прекращения обстоятельств фиксируется в представлении руководителя с приложением подтверждающих документов.
11. Сотрудники и военнослужащие ОВД, не прошедшие определение классной квалификации по итогам учебного года в соответствии с подпунктами 2), 3) пункта 15 настоящих Правил, но в отношении которых начальником органа (подразделения) или судом, принято решение о неправомерности наложения дисциплинарного взыскания, представляются к присвоению, повышению классной квалификации в соответствии с настоящими Правилами, в течение одного месяца после издания начальником органа приказа об отмене дисциплинарного взыскания или вступления решения суда в законную силу.
Руководители (начальники) вышеуказанных сотрудников и военнослужащих ОВД в течение пяти рабочих дней со дня издания приказа направляют в подразделения ответственные за организацию профессиональной служебной и физической подготовки (далее – подразделения профессиональной подготовки) соответствующие материалы.
12. Подразделения профессиональной подготовки осуществляют подготовку проектов приказов о присвоении, повышении, снижении и снятии классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД, а также рассматривают жалобы и заявления по указанным вопросам в соответствии с настоящими Правилами.
При рассмотрении жалоб и вновь открывшихся обстоятельств, начальники (руководители) органов и подразделений ОВД в течение десяти рабочих дней направляют в подразделения профессиональной подготовки мотивированное письмо с приложением документов, подтверждающих основания для принятия соответствующего решения.

8. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келетін ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге жататын ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізіміне жүргізіледі
9. Басшылар (бастықтар) ұсынатын тізімдердің уақтылы жіберілуін, объективтілігін және дұрыстығын қамтамасыз етеді.
10. Сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ұсынылған және орынды себептермен (сырқаттану, демалыс, іссапар) қатыспаған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері қорытынды тексеруге осы Қағидаларға сәйкес сыныптық біліктілікті беруге, жоғарылатуға көрсетілген мән-жайлар тоқтатылған күннен кейінгі күннен бастап бір ай ішінде ұсынылады.
Мән-жайлар (сырқаттану, демалыс, іссапар) қайта басталғанда бір айлық мерзімнің есебі соңғы мән-жай тоқтатылған күннен бастап жүргізіледі.
Мән-жайлардың тоқтатылған күні растайтын құжаттарды қоса бере отырып, басшының ұсынымында тіркеледі.
11. Осы Қағидалардың 15-тармағының 2), 3) тармақшаларына сәйкес оқу жылының қорытындысы бойынша сыныптық біліктілігін айқындаудан өтпеген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері, оларға қатысты орган (бөлініс) бастығы немесе сот қолданған тәртіптік жазаның заңсыздығы туралы шешім қабылдағанда, тәртіптік жазаның күшін жою туралы орган бастығының бұйрығы шыққаннан немесе сот шешімі заңды күшіне енгеннен кейін бір ай ішінде осы Қағидаларға сәйкес сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ұсынылады.
Жоғарыда көрсетілген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің басшылары (бастықтары) бұйрық шыққан күннен бастап бес жұмыс күні ішінде кәсіби қызметтік және дене шынықтыру даярлығын (бұдан әрі – кәсіби даярлық бөліністері) ұйымдастыруға жауапты бөліністеріне тиісті материалдарды жолдайды.
12. Кәсіптік даярлау бөліністері ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін тағайындау, арттыру, төмендету және алып тастау туралы бұйрықтардың жобаларын дайындайды, сондай-ақ осы Қағидаларға сәйкес көрсетілген мәселелер бойынша шағымдар мен өтініштерді қарайды.
Шағымдарды және жаңадан анықталған мән-жайларды қарау кезінде ІІО бөліністері мен органдарының бастықтары (басшылары) он жұмыс күні ішінде тиісті шешім қабылдау үшін негіздерді растайтын құжаттарды қоса бере отырып, кәсіптік даярлық бөліністеріне дәлелді хат жібереді.

13. Результаты присвоения, повышения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД отражаются в акте определения классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений ОВД по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – акт ОВД).
14. На основании утвержденного акта ОВД руководителями, указанными в пункте 21 настоящих Правил, в течение десяти календарных дней издается приказ о присвоении, повышении, снижении или снятии классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД.
Дата издания приказа считается датой присвоения, повышения, снижения или снятия классной квалификации.
Копия приказа направляется в финансовые службы для начисления или прекращения выплаты надбавки за классную квалификацию, а также в подразделения по работе с личным составом для внесения сведений в послужные списки и автоматизированный ведомственный банк данных.
15. К присвоению и повышению классной квалификации не допускаются сотрудники и военнослужащие ОВД:
1) в период нахождения их в распоряжении ОВД;
2) имеющие действующие дисциплинарные взыскания;
3) в период проведения в отношении них служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или досудебного расследования — до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям;
4) не прошедшие итоговую проверку в установленный срок без уважительных причин.
16. Сотрудникам и военнослужащим ОВД, которым присвоена, повышена классная квалификация, подразделениями профессиональной подготовки выдаются нагрудные знаки классной квалификации по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
17. Объявление приказа и вручение нагрудных знаков классной квалификации производится в торжественной обстановке перед строем или на собрании.
18. Снижение либо снятие классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД производится приказом руководителей органов (подразделений) внутренних дел при получении ими неудовлетворительных результатов по одному из видов профессиональной служебной и физической подготовки, либо неявки без уважительных причин для прохождения итоговой проверки.
Классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении сотрудников и военнослужащих ОВД, имеющих классную квалификацию "Специалист 2 класса".
19. Материалы о присвоении, повышении, снижении и снятии классной квалификации сотрудников и военнослужащих ОВД хранятся в номенклатурных делах подразделений профессиональной подготовки и включают следующие документы:

13. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, төмендету және алып тастау нәтижелері осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлерінің және әскери-тергеу бөліністерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік анықтау туралы актіде (бұдан әрі - ІІО актісі) көрсетіледі.
14. ІІО бекітілген актісінің негізінде осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген басшылар күнтізбелік он күн ішінде ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, жоғарылату, төмендету немесе алып тастау туралы бұйрық шығарады.
Бұйрықтың шығарылған күні сыныптық біліктілікті беру, арттыру, төмендету немесе алып тастау күні болып саналады.
Бұйрықтың көшірмесі сыныптық біліктілігі үшін үстемеақы есептеу немесе төлеуді тоқтату үшін қаржылық қызметтерге, сондай-ақ қызметтік жазбаларға және автоматтандырылған ведомстволық деректер базасына мәліметтерді енгізу үшін жеке құраммен жұмыс жөніндегі бөліністеріне жіберіледі.
15. Сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілері:
1) олар ІІО қарамағында болған кезеңде;
2) қолданыстағы тәртіптік жазалары болғанда;
3) оларға қатысты қызметтік тергеп-тексеру (тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу оны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылданғанға немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қысқартылғанға дейінгі кезеңде;
4) белгіленген мерзімде дәлелді себептерсіз қорытынды тексеруден өтпегенде жіберілмейді.
16. Сыныптық біліктілік берілген, жоғарылатылған ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне кәсіби даярлық бөліністері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік кеуде белгілерін береді.
17. Бұйрықты жариялау және сыныптық біліктілік кеуде белгісін табыс ету салтанатты түрде саптың алдында немесе жиналыста өткізіледі.
18. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін төмендету немесе алып тастау, олар кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру даярлығы түрлерінің бірі бойынша қанағаттанарлықсыз нәтижелер алған немесе қорытынды тексеруден өтуге дәлелді себептермен келмеген кезінде ішкі істер органдары (бөліністер) басшыларының бұйрығымен жүргізіледі.
Сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты жүргізіледі.
19. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, арттыру, төмендету және алып тастау туралы материалдар кәсіптік даярлық бөліністерінің номенклатуралық істерінде сақталады және мынадай құжаттар:

1) список ОВД;
2) акт ОВД;
3) представление руководителя (при наличии);
4) копии приказов о присвоении, снижении или снятии классной квалификации.
Параграф 2. Критерии присвоения, повышения классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений органов внутренних дел
20. Для присвоения либо повышения классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД, в соответствии с требованиями, предусмотренными Правилами организации профессиональной подготовки сотрудников ОВД, по результатам ежегодной итоговой проверки устанавливаются следующие пороговые значения:
"Специалист 2 класса" — не ниже оценки "удовлетворительно" по всем видам профессиональной служебной и физической подготовки;
"Специалист 1 класса" — не ниже оценки "хорошо" по всем видам профессиональной служебной и физической подготовки;
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" — не ниже оценки "отлично" по всем видам профессиональной служебной и физической подготовки.
Параграф 3. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений органов внутренних дел
21. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД осуществляют:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан – руководителю аппарата МВД, советникам Министра, помощнику Министра по режиму, председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных подразделений центрального аппарата МВД и их заместителям, начальникам ДП(Т), департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС) областей, городов республиканского значения и столицы, организаций образования МВД и их заместителям, командиру отряда специального назначения "Сункар";
2) Заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – сотрудникам и военнослужащим ОВД, проходящим службу в должностях рядового и начальствующего состава подразделений центрального аппарата МВД, начальникам учебных центров МВД и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", База военного и специального снабжения МВД, а также их заместителям, начальникам представительства МВД в городе Байконыр, Кинологического центра и их заместителям, сотрудникам и военнослужащим военно-следственных органов;

1) ІІО тізімі;
2) ІІО актісі;
3) басшының ұсынымы (бар болса);
4) сыныптық біліктілікті беру, төмендету немесе алып тастау туралы бұйрықтардың көшірмелері болады.
2-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесінің қызметкерлеріне және әскери-тергеу бөліністерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, жоғарылату өлшемшарттары
20. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату үшін ІІО қызметкерлерін кәсіби даярлауды ұйымдастыру қағидаларында көзделген талаптарға сәйкес жыл сайынғы қорытынды тексеру нәтижелері бойынша мынадай:
"2-сыныпты маман" - кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру даярлығының барлық түрлері бойынша "қанағаттанарлық" бағадан төмен емес;
"1-сыныпты маман" - кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру даярлығының барлық түрлері бойынша "жақсы" бағадан төмен емес;
"1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" – кәсіптік қызметтік және дене шынықтыру даярлығының барлық түрлері бойынша "өте жақсы" бағадан төмен емес шекті мәндер белгіленеді.
3-параграф. Ішкі істер органдарының полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне және әскери-тергеу бөліністерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау
21. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беруді, жоғарылатуды, растауды, төмендетуді және алып тастауды:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі – ІІМ Аппаратының басшысына, Министрдің кеңесшілеріне, Министрдің режим жөніндегі көмекшісіне, комитеттердің төрағаларына, ІІМ орталық аппаратының департаменттері мен дербес бөліністерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД, Көліктегі ПД, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД), ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командиріне;
2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – ІІМ орталық аппараты бөліністерінің қатардағы және басшы құрамының лауазымдарында қызмет өткеретін ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ІІМ оқу орталықтарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, (Астана қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", ІІМ Әскери және арнайы жабдықтау базасы мемлекеттік мекемелерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің, Кинологиялық орталықтың бастықтарына және олардың орынбасарларына, әскери-тергеу бөліністерінің қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне;

3) Заместитель министра – Председатель Комитета уголовно-исполнительной системы МВД – личному составу Комитета уголовно-исполнительной системы;
4) Начальники ДП(Т), ДУИС, организаций образования МВД – сотрудникам аппарата ДП(Т) (в том числе сотрудникам подразделений собственной безопасности и представительства МВД в городе Байконыр), ДУИС, организаций образования МВД, руководящему составу подчиненных органов и подразделений внутренних дел;
5) Начальники городских, районных подразделений и на транспорте ОВД, государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Астана), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", "База военного и специального снабжения Министерства внутренних дел Республики Казахстан", Кинологического центра, начальники исправительных учреждений, следственных изоляторов, тюрьмы и колоний-поселений, командир отряда специального назначения "Сункар" – личному составу подразделений.
22. Учет сотрудников и военнослужащих ОВД имеющих классную квалификацию ведут подразделения профессиональной подготовки ОВД.
Сведения о присвоении, повышении, подтверждении, снижении и снятии классных квалификаций вносятся подразделениями по работе с личным составом в послужные списки личных дел сотрудников и военнослужащих ОВД, а также в автоматизированный ведомственный банк данных, с указанием даты и номера приказа.
Глава 3. Классная квалификация военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок присвоения, повышения, подтверждения и снижения классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан
23. Присвоение, повышение, подтверждение и снижение классной квалификации (далее – определение классной квалификации) производится в целях стимулирования развития профессионального мастерства каждого военнослужащего Национальной гвардии Республики Казахстан (далее – НГ), установления степени их готовности к осуществлению профессиональной деятельности по занимаемой должности.
В зависимости от уровня профессиональной подготовки, стажа службы (работы) в правоохранительных органах, органах гражданской защиты, специальных государственных органах, воинской службе, государственной фельдъегерской службе, а также состояния воинской дисциплины военнослужащим НГ последовательно присваиваются и подтверждаются следующие классные квалификации:
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ на весь период службы, имеющим стаж службы (работы) не менее одного года (для военнослужащих по призыву не ранее чем через три месяца), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;

3) Министрдің орынбасары - ІІМ Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы – Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жеке құрамына;
4) ПД, Көліктегі ПД, ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары – ПД, Көліктегі ПД аппаратының (оның ішінде өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің және ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің қызметкерлеріне), ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне, бағынысты ішкі істер органдары мен бөліністерінің басшы құрамына;
5) ІІО-ның қалалық, аудандық және көліктегі бөліністерінің, "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы" (Астана қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың, "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Қазақстан Республикасы Ішкі істер Министрлігінің әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің, Кинологиялық орталықтың бастықтары, түзеу мекемелерінің, тергеу изоляторларының, түрмелер мен қоныс колонияларының бастықтары, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командирі – бөліністердің жеке құрамына жүзеге асырады.
22. Сыныптық біліктілігі бар ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерін есепке алуды ІІО кәсіби даярлық бөліністері жүргізеді.
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы мәліметтерді жеке құраммен жұмыс жөніндегі бөліністері бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, ІІО қызметкерлерінің және әскери қызметшілерінің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне, сондай-ақ автоматтандырылған ведомстволық деректер банкіне енгізеді.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігі
1-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату, растау және төмендету тәртібі
23. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау және төмендету (бұдан әрі - сыныптық біліктілікті айқындау) Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі - ҰҰ) әрбір әскери қызметшісінің кәсіби шеберлігін дамытуды ынталандыру, олардың атқаратын лауазымы бойынша кәсіби қызметін жүзеге асыруға әзірлік дәрежесін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
Құқық қорғау органдарындағы, азаматтық қорғау органдарындағы, арнаулы мемлекеттік органдарындағы, әскери қызметтегі, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтегі кәсіптік даярлық деңгейіне, қызмет (жұмыс) өтіліне, сондай-ақ әскери тәртіптің жай-күйіне байланысты ҰҰ әскери қызметшілеріне мынадай сыныптық біліктіліктер:
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар (шақыру бойынша әскери қызметшілер үшін үш айдан кейін), осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне;

"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", стаж службы (работы) не менее четырех лет (для военнослужащих по призыву не менее шести месяцев), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ (кроме военнослужащих по призыву), имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы (работы) не менее семи лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса - наставник (мастер)" – военнослужащим НГ (кроме военнослужащих по призыву), имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы (работы) не менее десяти лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил.
Военнослужащим, имеющим стаж службы (работы) 25 лет и более в календарном исчислении – имеющаяся классная квалификация "специалист 1 класса - наставник (мастер)" сохраняется до окончания службы без дальнейшего подтверждения, с выплатой установленной надбавки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 2 пункта 32 настоящих Правил.
Военнослужащим НГ, успешно прошедшим квалификационные испытания на право ношения крапового берета и тельняшки краповой расцветки, допускается присвоение классной квалификации "Специалист 1 класса – наставник (мастер)" без учета требований к стажу службы (работы), в порядке, установленном пунктом 35 настоящих Правил.
24. Военнослужащим центра подготовки спортивной команды НГ классная квалификация присваивается и подтверждается:
1) военнослужащим-спортсменам по призыву входящим в состав резерва центра подготовки спортивной команды НГ:
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим спортивный разряд (звание) не ниже "Кандидат в мастера спорта", не ранее чем через три месяца со дня призыва;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", спортивный разряд не ниже "Кандидат в мастера спорта", не ранее чем через шесть месяцев;
2) военнослужащим-спортсменам, проходящим службу по контракту (старшим инструкторам по физической подготовке и спорту):
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим стаж службы (работы) не менее одного года, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", стаж службы (работы) не менее четырех лет, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;

"2-сыныпты маман" – "3-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар (шақыру бойынша әскери қызметшілер үшін алты айдан кейін), осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман" – "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар, осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген (шақыру бойынша әскери қызметшілерден басқа) ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар, осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген (шақыру бойынша әскери қызметшілерден басқа) ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне ретімен беріледі, расталады және сақталады.
Күнтізбелік есептеумен 25 және одан көп жыл қызмет (жұмыс) өтілі бар әскери қызметшілердің "1 - сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі, осы Қағидалардың 32-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, одан әрі растаусыз қызметінің соңына дейін белгіленген үстемеақыны төлей отырып сақталады.
Ұлттық ұланның күрең берет және күрең түсті тельняшка кию құқығына біліктілік сынақтарынан сәтті өткен әскери қызметшілеріне осы Қағидалардың 35-тармағында белгіленген тәртіппен қызмет (жұмыс) өтіліне қойылатын талаптар ескерілмей, "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігін беруге жол беріледі.
24. ҰҰ спорт командасын даярлау орталығының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігі:
1) ҰҰ спорт командасын даярлау орталығының резерві құрамына кіретін шақыру бойынша әскери қызметші-спортшыларына:
"3-сыныпты маман" – "Спорт шеберіне кандидат" атағынан төмен емес спорттық разряды (атағы) бар ҰҰ әскери қызметшілеріне әскерге шақыру күнінен бастап үш айдан кейін;
"2-сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, "Спорт шеберіне кандидат" атағынан төмен емес спорттық разряды бар ҰҰ әскери қызметшілеріне әскерге шақыру күнінен бастап алты айдан кейін.
2) келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметші-спортшыларға (дене шынықтыру және спорт жөніндегі аға нұсқаушыларға):
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;

"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы (работы) не менее семи лет, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы (работы) не менее десяти лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше;
3) военнослужащим-спортсменам офицерского состава (старшим инструкторам по спорту):
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим стаж службы (работы) не менее одного года, спортивное звание "Мастер спорта" и выше;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", стаж службы (работы) не менее четырех лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше;
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы (работы) не менее семи лет, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта";
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы (работы) не менее десяти лет, спортивное звание "Заслуженный мастер спорта".
4) военнослужащим офицерского состава (начальнику команды, главному тренеру, старшему тренеру команды, тренеру команды):
"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим стаж службы (работы) не менее одного года, спортивное звание "Мастер спорта" и выше, или стаж тренерской работы не менее одного года;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", стаж службы (работы) не менее четырех лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше, или стаж тренерской работы не менее четырех лет, а также подготовившим спортсмена в одном из званий "Чемпион Азии", "Чемпион Азиатских игр", "Призер этапа Кубка мира";
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы (работы) не менее семи лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса" и выше, или "Заслуженный тренер Республики Казахстан", или стаж тренерской работы не менее семи лет, а также подготовившим спортсмена в одном из званий "Призер Олимпийских игр", "Призер Чемпионата мира", "Призер Кубка мира", "Победитель этапа Кубка мира";
"Специалист 1 класса – наставник (мастер)" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы (работы) не менее десяти лет, спортивное звание "Мастер спорта международного класса", или стаж тренерской работы не менее десяти лет, а также подготовившим спортсмена в одном из званий "Чемпион Олимпийских игр", "Чемпион Мира", "Победитель Кубка мира".
Военнослужащим центра подготовки спортивной команды НГ, не имеющим спортивных званий, классная квалификация определяется на общих основаниях, в соответствии с требованиями настоящих Правил.

"1-сыныпты маман" – "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне.
3) офицерлер құрамындағы әскери қызметші-спортшыларға (спорт жөніндегі аға нұсқаушыларға):
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман"– "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Еңбек сіңірген спорт шебері" спорттық атағы бар ҰҰ әскери қызметшілеріне.
4) офицерлер құрамындағы әскери қызметшілерге (команда бастығына, бас жаттықтырушыға, команданың аға жаттықтырушысына, команданың жаттықтырушысына):
"3-сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы немесе кемінде бір жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"2-сыныпты маман" – "3-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары спорттық атағы немесе кемінде төрт жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар, сондай-ақ "Азия чемпионы", "Азия ойындарының чемпионы", "Әлем кубогі кезеңінің жүлдегері" атақтарының бірін жеңіп алған спортшыны дайындаған ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман" – "2-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет (жұмыс) өтілі, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" және одан жоғары немесе "Қазақстан Республикасының еңбек сіңірген жаттықтырушысы" спорттық атағы немесе кемінде жеті жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар, сондай-ақ "Олимпиада ойындарының жүлдегері", "Әлем чемпионатының жүлдегері", "Әлем кубогінің жүлдегері", "Әлем кубогі кезеңінің жеңімпазы" атақтарының бірін жеңіп алған спортшыны дайындаған ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – "1-сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар, "Халықаралық дәрежедегі спорт шебері" немесе кемінде он жыл жаттықтырушылық жұмыс өтілі бар, сондай-ақ "Олимпиада ойындарының чемпионы", "Әлем чемпионы", "Әлем кубогінің жеңімпазы" атақтарының бірін жеңіп алған спортшыны дайындаған ҰҰ әскери қызметшілеріне беріледі және расталады.
ҰҰ спорт командасын даярлау орталығының спорттық атақтары жоқ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктіліктері осы Қағидалардың талаптарына сәйкес жалпы негізде айқындалады.

25. Классная квалификация определяется:
офицерам и военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту на должностях военнослужащих, сержантов – один раз в год в соответствии с настоящими Правилами;
военнослужащим по призыву – в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил.
При поступлении военнослужащих по призыву на воинскую службу по контракту, ранее присвоенная классная квалификация в период срочной службы не учитывается.
26. Определение уровня профессиональной подготовки военнослужащих проводится по результатам инспекторских, итоговых проверок по всем проверенным предметам обучения, государственных и выпускных экзаменов, а также квалификационных испытаний на право ношения крапового берета и тельняшки краповой расцветки (далее – квалификационных испытаний).
27. Военнослужащим НГ, представленным к присвоению, подтверждению и снижению, классной квалификации, но не принимавшим участия в проверке уровня профессиональной подготовки по уважительным причинам (болезнь, отпуск, командировка), классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки производится после определения классной квалификации, в течение одного месяца после прекращения соответствующих обстоятельств. Повторное отсутствие военнослужащего, либо переход одного обстоятельства (болезнь, отпуск, командировка) в другое, время для определения классной квалификации, отводится от последнего.
При неприбытии военнослужащего для проверки уровня профессиональной подготовки по истечении одного месяца после прекращения вышеуказанных обстоятельств, классная квалификация снижается ему на одну ступень.
28. Для определения классной квалификации военнослужащих НГ в соответствии с требованиями настоящих Правил создаются комиссии.
Комиссия формируется в составе председателя, заместителя председателя, секретаря и не менее трех членов из числа начальников управлений (отделов, отделений). Состав комиссии утверждается ежегодно приказами заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан – Главнокомандующего Национальной гвардией, командующих региональными командованиями, командиров воинских частей.
При отсутствии членов комиссии допускается замена временно исполняющими их обязанности.
Комиссия осуществляет следующие функции:
рассмотрение материалов на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации;
проверка объективности и достоверности представленных сведений;
рассмотрение жалоб и заявлений, связанных с определением классной квалификации.
29. По результатам проверки уровня профессиональной подготовки военнослужащих НГ, квалификационных испытаний, командиром (начальником) на рассмотрение комиссии выносится список военнослужащих НГ представляемых на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – список НГ).
К списку НГ, на каждого военнослужащего прилагается выписка из сводной ведомости, а на военнослужащих ПСН, успешно прошедших квалификационные испытания, выписка из приказа о результатах испытаний.
Кроме того, для спортсменов и тренеров центра подготовки спортивной команды копию документа, удостоверяющего спортивное звание или разряд, выписку из послужного списка о тренерском стаже.

25. Сыныптық біліктілік:
әскери қызметшілер мен сержанттар лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін офицерлер мен әскери қызметшілерге – осы Қағидаларға сәйкес жылына бір рет;
шақыру бойынша әскери қызметшілерге – осы Қағидалардың 23-тармағына сәйкес айқындалады.
Шақыру бойынша әскери қызметшілер келісімшарт бойынша әскери қызметке кірген кезде бұған дейін мерзімді қызмет кезеңінде берілген сыныптық біліктілігі ескерілмейді.
26. Әскери қызметшілердің кәсіби даярлығының деңгейін барлық инспекторлық, тексерілген оқу пәндері бойынша қорытынды тексерістер, мемлекеттік және бітіру емтихандары, сондай-ақ күрең берет пен күрең түсті тельняшка кию құқығына біліктілік сынақтарының (бұдан әрі – біліктілік сынақтары) нәтижесі бойынша айқындайды.
27. Сыныптық біліктілігін беруге, растауға және төмендетуге ұсынылған, алайда орынды себептермен (сырқаттану, демалыс, іссапар) кәсіби даярлығы деңгейін тексеруге қатыспаған ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігі сақталады, ал белгіленген үстемеақы төлеу тиісті мән-жайлар аяқталғаннан кейін бір ай ішінде сыныптық біліктілікті айқындаған соң жүргізіледі. Бұл ретте, әскери қызметші қайта болмаған жағдайда немесе бір жағдай (сырқаттану, демалыс, іссапар) екіншісіне ауысқан кезде сыныптық біліктілікті айқындауға арналған уақыт соңғысымен есептеледі.
Әскери қызметші жоғарыда көрсетілген мән-жайлар тоқтағаннан кейін бір ай өткен соң кәсіби даярлық деңгейін тексеру үшін келмеген кезінде оған сыныптық біліктілік бір сатыға төмендетіледі.
28. ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау үшін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес комиссиялар құрылады.
Комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан, хатшыдан және басқарма (бөлім, бөлімше) бастықтарының қатарынан кемінде үш мүшеден тұрады. Комиссияның құрамы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының, өңірлік қолбасшылықтар қолбасшыларының, әскери бөлім командирлерінің бұйрықтарымен жыл сайын бекітіледі.
Комиссия мүшелері болмаған кезінде олардың міндеттерін уақытша атқарушылармен ауыстыруға болады.
Комиссия мынадай функцияларды:
сыныптық біліктілікті беруге, растауға, төмендетуге арналған материалдарды қарауын;
ұсынылған мәліметтердің объективтілігін және шынайлығын тексеруін;
сыныптық біліктілікті айқындаумен байланысты шағымдар мен өтініштерді қарауын жүзеге асырады.
29. ҰҰ әскери қызметшілерінің кәсіби даярлығы деңгейін, біліктілік сынақтарын тексеру нәтижелері бойынша командир (бастық) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілікті беруге, жоғарылатуға, растауға және төмендетуге ұсынылатын ҰҰ әскери қызметшілерінің тізімін (бұдан әрі – ҰҰ тізімі) комиссияның қарауына енгізеді.
ҰҰ тізіміне, әр әскери қызметшіге жиынтық ведомостен үзінді, ал біліктілік сынақтарынан сәтті өткен АМБ әскери қызметшілеріне сынақтардың нәтижелері туралы бұйрықтан үзінді қоса беріледі.
Бұдан басқа спорт командасын даярлау орталығының спортшылары мен жаттықтырушылары үшін спорттық атағын немесе разрядын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жаттықтырушылық өтілі туралы қызметтік тізімінен үзінді ұсынылады.

30. Результаты определения классной квалификации военнослужащих НГ отражаются в акте о присвоении, подтверждении и снижении классной квалификации военнослужащим НГ по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – акт НГ).
Присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим НГ производится на основании акта НГ, который в течение десяти календарных дней утверждается приказом должностных лиц, указанных в пункте 36 настоящих Правил.
Датой определения классной квалификации считается день подписания приказа об утверждении акта НГ.
Копии приказов направляются в воинские части, а также в финансовые подразделения для начисления соответствующей надбавки за классную квалификацию либо прекращения (приостановления) ее выплаты, за исключением военнослужащих по призыву.
Объявление приказа проводится по месту службы военнослужащих в торжественной обстановке, военнослужащим выдаются нагрудные знаки классной квалификации по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
31. Классная квалификация подтверждается:
военнослужащим НГ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после выхода на службу до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, обучающимся в ведомственных и военно-специальных организациях образования, а также зарубежных военно-учебных заведениях в рамках договоренностей, имеющаяся классная квалификация сохраняется и производится выплата установленной надбавки на весь период обучения, а подтверждение классной квалификации производится после завершения обучения и назначения на соответствующую должность по итогам учебного года;
лицам, принятым на воинскую службу по контракту или переведенным в НГ из правоохранительных органов, органов гражданской защиты, специальных государственных органов, воинской службы, государственной фельдъегерской службы, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
лицам, уволенным из НГ на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, находящимся в распоряжении свыше двух месяцев, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности НГ, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
лицам, восстановленным на службу по решению суда, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после восстановления на службу и назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года.
Военнослужащим НГ, переведенным с войск в высшее военное учебное заведение и обратно, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года (учебного года).

30. ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін айқындау нәтижелері осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, растау және төмендету туралы актіде (бұдан әрі – ҰҰ актісі) көрсетіледі.
ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, растау және төмендету ҰҰ актісінің негізінде жүргізіледі, ол осы Қағидалардың 36-тармағында көрсетілген лауазымды адамдардың бұйрығымен күнтізбелік он күн ішінде бекітіледі.
ҰҰ актісін бекіту туралы бұйрыққа қол қойылған күн сыныптық біліктілігін айқындау күні болып есептеледі.
Бұйрықтардың көшірмелері, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді қоспағанда, сыныптық біліктілігі үшін тиісті үстемеақы есептеу немесе төлемді тоқтату (тоқтата тұру) үшін әскери бөлімдерге, сондай-ақ қаржы бөліністеріне жіберіледі.
Бұйрықты жариялау әскери қызметшілердің қызмет орны бойынша салтанатты түрде жүргізіледі, әскери қызметшілерге осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сыныптық біліктілік кеуде белгілері беріледі.
31. Сынып біліктілігі расталады:
бала күтімі бойынша демалыстағы ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке шыққаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
ҰҰ ведомстволық және әскери-арнаулы ұйымдар, сондай-ақ шетелдік әскери-оқу орындарында оқитын әскери қызметшілеріне уағдаластық шеңберінде қолда бар сыныптық біліктілік сақталады және бүкіл оқу кезеңіне белгіленген үстемақы төленеді, ал сыныптық біліктілікті растау оқу аяқталғаннан кейін және оқу жылының қортындысы бойынша тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін жүргізіледі;
әскери қызметке келісімшарт бойынша қабылданған немесе ҰҰ-ға құқық қорғау органдарынан, азаматтық қорғау органдарынан, арнайы мемлекеттік органдардан, әскери қызметтен, мемлекеттік фельдъегерлік қызметтен ауысып келген адамдардың сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақыны төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
ҰҰ-дан еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
екі айдан астам ҰҰ-ның қарамағындағы әскери қызметшілерге бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және ҰҰ-ның лауазымдарына қайта тағайындалған ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындағаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
сот шешімі бойынша қызметке қайта қабылданған адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке қайта қабылданғаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін жүргізіледі.
Әскерден жоғары әскери оқу орнына және кері ауыстырылған ҰҰ әскери қызметшілері үшін бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақыны төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін жыл (оқу жылы) соңында бекітілгенге дейін жүргізіледі.

32. Снижение классной квалификации военнослужащим НГ производится:
1) за невыполнение ими критериев на подтверждение имеющейся классной квалификации;
2) за совершение ими значительного дисциплинарного проступка;
3) за полученные ими неудовлетворительные результаты по основным предметам обучения в ходе практической (курсовой) подготовки (учебно-методических сборов).
Классная квалификация снижается только на одну ступень.
33. Военнослужащие (кроме военнослужащих по призыву), которым классная квалификация была снижена, допускаются к присвоению очередной классной квалификации не ранее чем через год со дня ее снижения.
34. К присвоению (подтверждению) классной квалификации не допускаются военнослужащие НГ:
1) в период нахождения их в распоряжении НГ;
2) в период проведения в отношении них служебного расследования (рассмотрения вопроса о привлечении к дисциплинарной ответственности) или досудебного расследования – до принятия решения о привлечении к дисциплинарной ответственности или прекращении уголовного дела по реабилитирующим основаниям.
Классная квалификация не присваивается военнослужащим НГ, имеющим действующие дисциплинарные взыскания. Данные военнослужащие допускаются только к подтверждению имеющейся классной квалификации.
Параграф 2. Критерии присвоения, повышения и подтверждения классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан
35. Для присвоения, повышения и подтверждения классной квалификации необходимо показать следующий профессиональный уровень:
"Специалист 3 класса" – по всем проверенным предметам оценены не ниже "удовлетворительно".
Курсантам выпускного курса (высшего военного учебного заведения Национальной гвардии) Академии НГ – по дисциплинам, выносимым на государственные экзамены и по результатам защиты дипломных работ (проектов, задач) оценены на оценку не ниже "хорошо";
"Специалист 2 класса" – по всем проверенным предметам оценены не ниже "хорошо";
"Специалист 1 класса" – не менее 30% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо";
"Специалист 1 класса - наставник (мастер)" – не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо".
Выпускникам других высших военных учебных заведений, которым не была присвоена классная квалификация в учебном заведении, при представлении соответствующих документов, подтверждающих выполнение квалификационных требований классная квалификация "Специалист 3 класса" присваивается по прибытию выпускника к месту службы командиром воинской части, не позднее одного месяца со дня зачисления в списки части.

32. ҰҰ әскери қызметшілеріне:
1) бар сыныптық біліктілігін растауға арналған өлшемшарттарды орындамағаны үшін;
2) елеулі тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін;
3) практикалық (курстық) даярлық (оқу-әдістемелік жиындар) барысында негізгі оқу пәндері бойынша қанағаттанарлықсыз нәтиже алынған үшін, сыныптық біліктілігі төмендетіледі.
Сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі.
33. Сыныптық біліктілігі төмендетілген (шақыру бойынша әскери қызметшілерді қоспағанда) әскери қызметшілер төмендетілген күннен бастап бір жылдан кейін ғана кезекті сыныптық біліктілігін беруге жіберіледі.
34. Сыныптық біліктілігін беруге (растауға) ҰҰ әскери қызметшілері:
1) ҰҰ-ның қарамағында болған кезеңде;
2) оларға қатысты қызметтік тергеу (тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы мәселені қарау) немесе сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізу – оны тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылданғанға немесе ақтайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қысқартылғанға дейінгі кезеңде жіберілмейді.
Қолданыстағы тәртіптік жазалары бар ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік берілмейді. Бұл әскери қызметшілер тек бар сыныптық біліктілікті растауға ғана жіберіледі.
2-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілік беру, оны жоғарылату және растау өлшемшарттары
35. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау үшін мынадай кәсіби деңгей көрсету қажет:
"3-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндер бойынша "қанағаттанарлық" бағадан төмен емес бағаланған.
ҰҰ Академиясының (Ұлттық ұланның жоғары әскери оқу орнының) бітіруші курсының курсанттары – егер мемлекеттік емтиханға шығарылатын пәндер және диплом жұмысын (жобалар, міндеттер) қорғау нәтижелері бойынша "жақсы" деген бағадан төмен емес бағаға бағаланған;
"2-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға бағаланған;
"1-сыныпты маман" – барлық тексерілген пәндер бойынша 30%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға бағаланған;
"1-сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" – барлық тексерілген пәндер бойынша 50%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға бағаланған.
Оқу орнында сыныптық біліктілік берілмеген басқа жоғары әскери оқу орындарының түлектеріне біліктілік талаптарын орындағанын растайтын тиісті құжаттар ұсынған кезде әскери бөлім командирі "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігін түлек қызмет орнына келген соң бөлімнің тізіміне тіркелген күннен бастап бір айдан кешіктірмей береді.

Военнослужащим успешно прошедшим квалификационные испытания на право ношения крапового берета и тельняшки краповой расцветки, по результатам итоговых (инспекторских проверок) в год проведения квалификационных испытаний – производиться присвоение классной квалификации "Специалист 1 класса - наставник (мастер)", без учета стажа службы (работы) предусмотренных пунктом 23 настоящих Правил.
Параграф 3. Присвоение, повышение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим Национальной гвардии Республики Казахстан
36. Присвоение, повышение, подтверждение и снижение классной квалификации военнослужащим НГ осуществляют:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан – заместителям Главнокомандующего НГ;
2) Заместитель министра - Главнокомандующий НГ – командующим РгК и их заместителям, начальнику (высшего военного учебного заведения) Академии и его заместителям, командирам частей непосредственного подчинения и их заместителям, а также военнослужащим Главного командования;
3) командующие региональными командованиями – командирам воинских частей и их заместителям, а также военнослужащим управлений региональных командований;
4) начальник (высшего военного учебного заведения) академии – военнослужащим академии и выпускникам в год выпуска;
5) командиры воинских частей – военнослужащим воинских частей.
Классная квалификация определяется в соответствии с настоящими Правилами.
37. Учет военнослужащих НГ, имеющих классную квалификацию, осуществляют подразделения боевой подготовки НГ.
Сведения о присвоении, повышении, подтверждении и снижении классной квалификации вносятся в послужные списки личных дел военнослужащих НГ и информационную систему "Максат" НГ, с указанием даты и номера приказа.
Приложение 1
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
Список сотрудников и военнослужащих ОВД
___________________________________
(наименование подразделения)
подлежащих присвоению классной квалификации по итогам 20_____ учебного года
№ п/п
Специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
Общий стаж службы на аттестованных
должностях
Действующее дисциплинарное взыскание (при его наличии)
Представляется к присвоению классной квалификации
1
2
3
4
7
8
1.
Начальник (руководитель) подразделения
________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
Акт определения классной квалификации сотрудникам полиции, уголовно-исполнительной системы и военнослужащим военно-следственных подразделений ОВД
№ п/п
Специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
Общий стаж службы на аттестованных должностях
Имеющаяся классная квалификация, дата и номер приказа о присвоении (повышении подтверждении, снижении, снятии), кем присвоена (подтверждена, снижена, снята)
Результаты (по критериям оценки для соответствующих классных квалификации)
Заключение
Виды дисциплин контрольного тестирования
Практическая стрельба
Физическая подготовка
Боевые приемы борьбы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
пройден/не пройден
пройден/не пройден
пройден/не пройден
оценка
оценка
оценка
Начальник (руководитель) подразделения
_________________________________________
Ответственный сотрудник
_________________________________________
"____" __________ 20___ г.
Приложение 3
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОЙ КВАЛИФИКАЦИИ
Нагрудный знак для сотрудников и военнослужащих ОВД "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА-НАСТАВНИК (МАСТЕР)"
Нагрудный знак для сотрудников и военнослужащих ОВД "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
Нагрудный знак для сотрудников и военнослужащих ОВД "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Приложение 4
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
Список военнослужащих НГ представляемых на присвоение, подтверждение и снижение классной квалификации
№ п/п
Должность
В/звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа) (при его наличии)
Стаж работы (службы)
Итоговый результат
Наличие действующих взысканий
Предложение квалификационной комиссии
1.
2.
Приложение: выписка из сводной ведомости.
Командир воинской части полковник
М.П. "_____" __________ 20___ года
Приложение 5
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
АКТ о присвоении, подтверждении и снижении классной квалификации военнослужащим НГ
Комиссия в составе:
председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)),
заместителя председателя комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)),
и членов комиссии (должность, воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)),
рассмотрев представленные на присвоение, подтверждение, сохранение и снижение
классной квалификации документы и результаты профессиональной подготовки
военнослужащих НГ, проведенных в период с _______________ по _____________
20 _____ года, выносит следующее решение:
№ п/п
Должность
В/ звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Ранее присвоенная классная квалификация (кем, № и дата приказа)
Стаж работы (службы)
Итоговый результат
Наличие действующих взысканий
Решение квалификационной комиссии
1.
2.
Председатель комиссии __________________________________
Заместитель председателя ________________________________
Члены комиссии ________________________________________
Секретарь комиссии _____________________________________
"____" __________ 20___ г.
Приложение 6
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия классной
квалификации сотрудников
и военнослужащих органов
внутренних дел
Форма
НАГРУДНЫЕ ЗНАКИ КЛАССНОГО СПЕЦИАЛИСТА
Нагрудный знак для военнослужащих НГ (кроме солдат срочной службы) "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА-НАСТАВНИК (МАСТЕР)" (для военнослужащих, находящихся на должностях наземных авиационных специалистов авиации НГ -"НАСТАВНИК (МАСТЕР)")
Нагрудный знак для военнослужащих (кроме солдат срочной службы) "СПЕЦИАЛИСТ 1 КЛАССА"
Нагрудный знак для военнослужащих (кроме солдат срочной службы) "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Нагрудный знак для военнослужащих (кроме солдат срочной службы) "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"
Нагрудный знак для солдат срочной службы "СПЕЦИАЛИСТ 2 КЛАССА"
Нагрудный знак для солдат срочной службы "СПЕЦИАЛИСТ 3 КЛАССА"

Күрең берет және күрең түсті тельняшка кию құқығына біліктілік сынақтарынан сәтті өткен әскери қызметшілерге біліктілік сынақтары өткізілген жылы қорытынды (инспекторлық тексерулерінің) нәтижелері бойынша осы Қағидалардың 23-тармағында көзделген қызмет (жұмыс) өтілі ескерілмей, "1-сыныпты маман – тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі беріледі.
3-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, және төмендету
36. ҰҰ әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беруді, жоғарылатуды, растауды және төмендетуді:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі – Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының орынбасарларына;
2) Министрдiң орынбасары - Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы – өңірлік қолбасшылықтардың қолбасшыларына және олардың орынбасарларына, Ұлттық ұлан академиясының бастығына (жоғары әскери оқу орнының) және оның орынбасарларына, тiкелей бағынысты бөлiмдердiң командирлерiне және олардың орынбасарларына, сондай-ақ Бас қолбасшылықтың әскери қызметшiлерiне;
3) өңірлік қолбасшылықтардың қолбасшылары – әскери бөлімдердің командирлеріне және олардың орынбасарларына, сондай-ақ өңірлік қолбасшылық басқармаларының әскери қызметшілеріне;
4) бастығы (жоғары әскери оқу орнының) – академияның әскери қызметшілеріне және оқуды бітірген жылы бітірушілерге;
5) әскери бөлімдердің командирлері – әскери бөлімдердің әскери қызметшілеріне жүзеге асырады.
Сыныптық біліктілік осы Қағидаларға сәйкес айқындалады.
37. Сыныптық біліктілігі бар ҰҰ әскери қызметшілерін есепке алуды ҰҰ жауынгерлік даярлық бөліністері жүзеге асырады.
Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, ҰҰ әскери қызметшілерінің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне және Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының "Мақсат" ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілік беру, оны жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
20_____ оқу жылының қорытындысы бойынша сыныптық біліктілігін беруге жататын ____________________________________________________ (бөліністің атауы) ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімі
Р/с №
Арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқарып отырған лауазымы
Аттестатталған лауазымдардағы жалпы
қызмет өтілі
Қолданыстағы тәртіптік жазасы (болған жағдайда)
Сыныптық біліктілігін беруге ұсынылады
1
2
3
4
5
6
Бөлініс бастығы (басшы)
________________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілік беру, оны жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
ІІО полиция, қылмыстық-атқару жүйесі қызметкерлеріне және әскери-тергеу бөлімшелерінің әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілікті анықтау туралы акті
Р/с №
Арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқарып отырған лауазымы
Аттестатталған лауазымдардағы жалпы қызмет өтілі
Бар сыныптық біліктілігі берілгені (жоғарылатылғаны, растал
ғаны, төмендетіл
гені, алып тасталғаны) туралы бұйрықтың күні мен нөмірі, кім берді (расталды, төмендетілді, алып тасталды)
Нәтижелері (тиісті сыныптық біліктіліктер үшін бағалау өлшемшарттары бойынша)
Қорытынды
Бақылау тестілеу пәндерінің түрлері Практикалық атыс Дене шынықтыру даярлығы Жауынгерлік күрес тәсілдері
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Өтті-өтпеді
Өтті/өтпеді
Өтті/өтпеді
баға
баға
баға
Бөлініс бастығы
(басшы) _____________________________________________
Жауапты қызметкер ________________________________________________
20___жылғы "____"_______________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілік беру, оны жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
СЫНЫПТЫҚ БІЛІКТІЛІК КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН-ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)" ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі
"1-СЫНЫПТЫ МАМАН" ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі
"2-СЫНЫПТЫ МАМАН" ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне арналған кеуде белгісі
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілік беру, оны жоғарылату,
растау, төмендету және
алып тастау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Сыныптық біліктілігін беруге, растауға және төмендетуге ұсынылған ҰҰ әскери қызметшілерінің тізімі
Р/с №
Лауазымы
Әскери атағы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Бұрын берілген сыныптық біліктілігі (бұйрықтың № мен күні, кім берді) (болған жағдайда)
Жұмыс (қызмет) өтілі
Қорытынды нәтиже
Қолданыстағы тәртіптік жазасы
Біліктілік комиссиясының ұсынысы
1.
2.
Қосымша: Жиынтық ведомостен үзінді.
Әскери бөлімнің командирі полковник
М.О. 20___ жылғы "_____" __________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
ызметшілеріне сыныптық
біліктілік беру, оны жоғарылату,
растау, төмендету және алып
тастау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ҰҰ әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау және төмендету туралы акті
Комиссия құрамында: комиссия төрағасы (лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)), комиссия төрағасының орынбасары (лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)) және комиссия мүшелері (лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)) сыныптық біліктілігін беруге, растауға, сақтауға және төмендетуге ұсынылған құжаттарды және 20 _____жылғы ___________ - __________ аралығында өткізілген ҰҰ әскери қызметшілерін кәсіби даярлау нәтижелерін қарап, мынадай шешім шығарады:
Р/с №
Лауазымы
Әскери атағы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Бұрын берілген сыныптық біліктілігі (бұйрықтың № мен күні, кім берді) (болған жағдайда)
Жұмыс (қызмет) өтілі
Қорытынды нәтиже
Қолданыстағы тәртіптік жазасы
Біліктілік комиссиясының ұсынысы
1.
2.
Комиссия төрағасы ________________________________________________
Төрағаның орынбасары ______________________________________________
Комиссия мүшелері ________________________________________________
Комиссия хатшысы ________________________________________________
20___жылғы "____"_________
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілеріне сыныптық
біліктілікн беру, оны
жоғарылату, растау, төмендету
және алып тастау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
СЫНЫПТЫ МАМАННЫҢ КЕУДЕ БЕЛГІЛЕРІ
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "1-СЫНЫПТЫ МАМАН-ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)" кеуде белгісі (ҰҰ авиациясы жерүсті авиациялық мамандарының лауазымдарындағы әскери қызметшілер үшін – "ТӘЛІМГЕР (ШЕБЕР)")
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "1-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "2-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
ҰҰ әскери қызметшілеріне арналған (мерзімді қызметтегі сарбаздардан басқа) "3-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
Мерзімді қызметтегі сарбаздарға арналған "2-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі
Мерзімді қызметтегі сарбаздарға арналған "3-СЫНЫПТЫ МАМАН" кеуде белгісі