Об утверждении формы акта внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности и порядка его согласования
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 509. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 ноября 2025 года № 37341
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с абзацем пятым подпункта 6) пункта 1 статьи 337 Налогового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила согласования акта внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 января 2026 года.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по атомной энергии
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"___" ___________ 2025 года
Утверждены приказом
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 509
Правила согласования акта внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности

Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісінің нысанын және оны келісу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2025 жылғы 31 қазандағы № 509 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 қарашада № 37341 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 337-бабы 1-тармағының 6) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісін келісу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға тиіс және 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Атом энергиясы жөніндегі агенттігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Су ресурстары және ирригация министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және цифрлық даму
министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология және табиғи ресурстар министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
2025 жылғы "___" ___________
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары
білім министрі
2025 жылғы 31 қазандағы № 509
Бұйрығымен
бекітілген
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісін келісу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила согласования акта внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее ‒ Правила) разработаны в соответствии с абзацем пятым подпункта 6) пункта 1 статьи 337 Налогового кодекса Республики Казахстан и определяют порядок согласования акта внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее ‒ акт внедрения).
2. Актом внедрения является документ, подтверждающий проведение научно-исследовательских, научно-технических и опытно-конструкторских работ и (или) внедрение (использование) результата указанных работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности.
Глава 2. Правила согласования акта внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности
3. Акт внедрения согласовывается с уполномоченным органом соответствующей отрасли (далее ‒ уполномоченный орган) по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
4. Заявитель на бумажном носителе и (или) электронно подает на согласование акт внедрения в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в форме, согласно приложению к настоящим Правилам.
5. При поступлении акта внедрения уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней с даты приема документов осуществляет рассмотрение, в том числе:
1) проверяет на полноту, достоверность представленных заявителем перечня документов;
2) при необходимости осуществляет выездные мероприятия заявленного результата научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
3) согласовывает акт внедрения или подготавливает и направляет мотивированный отказ.
6. Основаниями для отказа в согласовании акта внедрения являются:
1) представление заявителем неполного перечня документов;
2) недостоверность документов, представленных заявителем для согласования акта внедрения, и (или) данных и сведений, содержащихся в них;
3) отсутствие внедрения заявленного результата научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результатов научной и (или) научно-технической деятельности в производство по итогам выездных мероприятий.
7. Приведенный в соответствие с установленной формой акт внедрения рассматривается с момента его повторного поступления.
Приложение к Правилам
согласования акта внедрения
(использования) результатов
научной и (или)
научно-технической деятельности
форма
УТВЕРЖДАЮ
__________________________________
__________________________________
__________________________________
Наименование организации, должность,
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии) и подпись
руководителя организации,
в производственную деятельность, которой
были внедрены результаты
научно-исследовательских,
научно-технических и (или)
опытно-конструкторских работ,
результаты научной и (или)
научно-технической деятельности
" " 20 года.
М.П.
(за исключением лиц, являющихся
субъектами частного
предпринимательства)
СОГЛАСОВАНО
________________________________
________________________________
________________________________
Наименование уполномоченного
органа, должность, фамилия, имя,
отчество (при его наличии) и подпись
руководителя уполномоченного органа
" " 20 года.
М.П.
Акт внедрения (использования) результатов научной и (или) научно-технической деятельности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісін келісу қағидалары (бұдан әрі ‒ Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 337-бабы 1-тармағының 6) тармақшасының бесінші абзацына сәйкес әзірленді және ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісін (бұдан әрі ‒ енгізу актісі) келісу тәртібін айқындайды.
2. Енгізу актісі ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуді және (немесе) көрсетілген жұмыстардың нәтижесін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізуді (пайдалануды) растайтын құжат болып табылады.
2-тарау. Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісін келісу қағидалары
3. Енгізу актісі осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті саланың уәкілетті органмен (бұдан әрі – уәкілетті орган) келісіледі.
4. Өтініш беруші қағаз тасығышта және (немесе) электронды түрде осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысанда көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға енгізу актісін келісуге береді.
5. Енгізу актісі келіп түскен кезде уәкілетті орган құжаттарды қабылдап алған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарастырады, оның ішінде:
1) өтініш беруші ұсынған құжаттар тізбесінің толықтығын, дұрыстығын тексереді;
2) қажет болған кезде ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың мәлімделген нәтижесінің, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінің көшпелі іс-шараларын жүзеге асырады;
3) енгізу актісін келіседі немесе дәлелді бас тартуды дайындайды және жібереді.
6. Енгізу актісін келісуден бас тарту үшін:
1) өтініш берушінің құжаттар тізбесін толық ұсынбауы;
2) өтініш беруші енгізу актісін келісу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректер мен мәліметтердің дұрыс болмауы;
3) көшпелі іс-шаралардың қорытындысы бойынша өндірісте ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың мәлімделген нәтижесін, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізудің болмауы негіз болып табылады.
7. Белгіленген нысанға сәйкес келтірілген енгізу актісі ол қайта келіп түскен сәттен бастап қаралады.
Ғылыми және (немесе)
ғылыми-техникалық қызмет
нәтижелерін енгізу (пайдалану)
актісін келісу қағидаларына
қосымша
нысан
БЕКІТЕМІН
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
өндірістік қызметіне ғылыми-зерттеу, ғылыми-
техникалық және (немесе) тәжірибелік-
конструкторлық жұмыстардың нәтижелері
енгізілген ұйымның атауы, ұйым басшысының
лауазымы, (тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) және қолы
" " 20 ж.
М.Ө.
(жеке кәсіпкерлік субъектілері болып
табылатын тұлғаларды қоспағанда)
КЕЛІСІЛДІ
___________________________
___________________________
Уәкілетті органның атауы,
уәкілетті орган басшысының
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда) және қолы
" " 20 ж.
М.Ө.
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізу (пайдалану) актісі

1. Наименование научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результатов научной и (или) научно-технической деятельности в связи с созданием, включая работы, по которым имеется охранный документ:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Краткая аннотация:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Эффект от внедрения (экономический, социальный, экологический), подчеркнуть область эффекта):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Место и время внедрения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Форма внедрения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Необходимо приложить копии следующих документов, удостоверенных подписью уполномоченного лица предприятия/организации:
1) договора и технического задания (технической спецификации) на проведение научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результатов научной и (или) научно-технической деятельности (при наличии);
2) информационной карты (при наличии) согласно приложению 9 к Правилам государственного учета научных, научно-технических проектов и программ, проектов коммерциализации результатов научной и (или) научно-технической деятельности, финансируемых за счет бюджетных средств, а также из средств недропользователей в рамках обязательств недропользователей в области науки, и отчетов по их выполнению, утвержденным приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 31 декабря 2024 года № 630 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35615);
3) полученного охранного документа (патент, свидетельство о государственной регистрации) на объект интеллектуальной собственности, созданный при проведении заявленных научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
4) документов, подтверждающих коммерциализацию объекта интеллектуальной собственности (договор и (или) документ, подтверждающий внедрение объекта интеллектуальной собственности с целью его коммерциализации) по заявленным научно-исследовательским, научно-техническим и (или) опытно-конструкторским работам, результатам научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) документов, подтверждающих факт приобретения исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности у высших учебных заведений, научных организаций и стартап-компаний по лицензионному договору или договору уступки исключительного права либо договору (при наличии);

1. Өнеркәсіптік меншік объектісін құруға байланысты, оның ішінде қорғау құжаты бар жұмыстар бойынша ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерінің атауы:
_____________________________________________
_____________________________________________
2. Қысқаша андатпа:
_____________________________________________
_____________________________________________
3. Енгізу әсері (экономикалық, әлеуметтік, экологиялық) әсер саласының астын сызу):
_____________________________________________
_____________________________________________
4. Енгізу орны мен күні:
_____________________________________________
_____________________________________________
5. Енгізу нысаны:
_____________________________________________
_____________________________________________
Кәсіпорынның/ұйымның уәкілетті адамының қолымен куәландырылған мынадай құжаттардың көшірмелерін қоса беру қажет:
1) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды жүргізуге арналған шарт және техникалық тапсырма (техникалық ерекшелік) (бар болған жағдайда);
2) Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 31 желтоқсандағы № 630 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35615 болып тіркелген) бекітілген Бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланушылардың ғылым саласындағы міндеттемелері шеңберінде жер қойнауын пайдаланушылардың қаражатынан қаржыландырылатын ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар мен бағдарламаларды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру жобаларын және олардың орындалуы жөніндегі есептерді мемлекеттік есепке алу қағидаларына 9-қосымшаға сәйкес ақпараттық карта (бар болған жағдайда);
3) мәлімделген ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін жүргізу кезінде құрылған зияткерлік меншік объектілеріне алынған қорғау құжаты (патент, мемлекеттік тіркеу туралы куәлік);
4) мәлімделген ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелерін, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін жоғары оқу орындарынан, ғылыми ұйымдардан және лицензиялық шарт немесе айрықша құқықты беру туралы шартты не өзге де шарт бойынша стартап компаниялардан зияткерлік меншік объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алу фактісін растайтын құжаттар зияткерлік меншік объектісін коммерцияландыруды растайтын құжаттар (зияткерлік меншік объектісін коммерцияландыру мақсатында оны енгізуді растайтын шарт және (немесе) құжат) (бар болған жағдайда);

5) документа, подтверждающего улучшение технологических процессов и(или) потребительских свойств (технических характеристик) выпускаемой продукции в организации после внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результатов научной и (или) научно-технической деятельности (карта технологических процессов, технологический регламент производственных процессов или иной документ, подтверждающий изменение технологических процессов, потребительских свойств и(или) технических характеристик).
Согласие на сбор и обработку персональных данных в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите"
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии).
Подписи:
1. Субъект или его законный представитель заявителя (налогоплательщик, проводивший научно-исследовательские, научно-технические и (или) опытно-конструкторские работы, результаты научной и (или) научно-технической деятельности)
Должность ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Должность ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
2. Субъект или его законный представитель организации, в производственную деятельность которой были внедрены результаты научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ, результаты научной и (или) научно-технической деятельности
Должность ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Должность ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)

5) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстардың нәтижелерін, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізгеннен кейін ұйымдағы технологиялық процестердің және (немесе) шығарылатын өнімнің тұтыну қасиетінің (техникалық сипаттамасы) жақсаруын растайтын құжат (технологиялық процестердің картасы, өндірістік процестердің технологиялық регламенті немесе технологиялық процестердің, тұтыну қасиетінің және/немесе техникалық сипаттаманың өзгеруін растайтын өзге де құжат).
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес ақпараттық жүйелерден құжаттар алуға келісім беру ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолтаңбалар:
1. Субъекті немесе өтініш берушінің заңды өкілі (ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыруды жүргізген салық төлеуші)
Лауазымы ____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(қолы)
Лауазымы _____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(қолы)
2. Өндірістік қызметіне ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар нәтижелері, ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті коммерцияландыру нәтижелері енгізілген ұйымның субъектісі немесе оның заңды өкілі
Лауазымы ____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(қолы)
Лауазымы _____________________ (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
(қолы)