О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 23 мая 2018 года №226 "Об утверждении Правил регистрации абонентских устройств сотовой связи"
Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 546/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37315
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 226 "Об утверждении Правил регистрации абонентских устройств сотовой связи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17028) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 8-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" и подпунктом 118) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах регистрации абонентских устройств сотовой связи, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила регистрации абонентских устройств сотовой связи (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-8) пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан "О связи" (далее – Закон) и подпунктом 118) пункта 15 Положения о Министерстве искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2025 года № 846.";
дополнить главой 3-1 следующего содержания:
"Глава 3-1. Порядок приостановления и возобновления по идентификационному коду работы абонентского устройства сотовой связи, использующегося в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах в пределах их территории
20-1. В учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах приостановление работы оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи осуществляется на основании требования, поступившего от уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению, к настоящим Правилам.
20-2. Уполномоченный орган уголовно-исполнительной системы направляет оператору базы данных идентификационных кодов требование о приостановлении работы оказания услуг на абонентских устройствах.

"Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникация министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 23 мамырдағы №226 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Жасанды интеллект және цифрлық даму министрінің 2025 жылғы 31 қазандағы № 546/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37315 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 23 мамырдағы № 226 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17028 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 8-бабы 1-тармағының 8-8) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 118) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Көрсетіліп отырған бұйрықпен бекітілген Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларын тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабы 1-тармағының 8-8) тармақшасына және Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2025 жылғы 9 қазандағы № 846 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 118) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тараумен толықтырылсын:
"3-1 тарау. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде және олардың аумағы шегінде тергеу изоляторларында пайдаланылатын ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының жұмысын сәйкестендіру коды бойынша тоқтата тұру және қалпына келтіру тәртібі
20-1. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларына қызмет көрсетуді тоқтата тұру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органынан келіп түскен талап негізінде жүзеге асырылады.
20-2. Қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторына абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын тоқтата тұру туралы талап жібереді.

20-3. Оператор базы данных идентификационных кодов уведомляет оператора сотовой связи о поступлении требования, связанного с приостановлением работы оказания услуг на абонентских устройствах, в течение 1 (одного) часа с момента получения.
20-4. Оператор сотовой связи приостанавливает работу оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи в течение 3 (трех) рабочих часов с момента получения уведомления.
20-5. Возобновление работы оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи в учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы и следственных изоляторах осуществляется при поступлении соответствующего требования от уполномоченного органа уголовно-исполнительной системы по форме согласно приложению, к настоящим Правилам.
20-6. Уполномоченный орган уголовно-исполнительной системы направляет оператору базы данных идентификационных кодов требование о возобновлении работы оказания услуг на абонентских устройствах.
20-7. Оператор базы данных идентификационных кодов уведомляет оператора сотовой связи о поступлении требования, связанного с возобновлением работы оказания услуг на абонентских устройствах, в течение 1 (одного) часа с момента получения.
20-8. Оператор сотовой связи возобновляет работу оказания услуг на абонентских устройствах сотовой связи в течение 3 (трех) рабочих часов с момента получения уведомления.";
дополнить приложением согласно приложению, к настоящему приказу.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра искусственного интеллекта и цифрового развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр искусственного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер- Министра
– Министр искусственного
интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан

20-3. Сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторы талапты алған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде ұялы байланыс операторын абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын тоқтата тұруға байланысты талаптың келіп түскені туралы хабардар етеді.
20-4. Ұялы байланыс операторы хабарламаны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын тоқтата тұрады.
20-5. Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің мекемелерінде және тергеу изоляторларында ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларында қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіру осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органынан тиісті талап келіп түскен кезде жүзеге асырылады.
20-6. Қылмыстық-атқару жүйесінің уәкілетті органы сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторына абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіру туралы талап жібереді.
20-7. Сәйкестендіру кодтары дерекқорының операторы талапты алған сәттен бастап 1 (бір) сағат ішінде ұялы байланыс операторын абоненттік құрылғыларда қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіруге байланысты талаптың келіп түскені туралы хабардар етеді.
20-8. Ұялы байланыс операторы хабарламаны алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс сағаты ішінде ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларында қызмет көрсету жұмысын қалпына келтіреді.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Жасанды интеллект және цифрлық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
асанды интеллект және цифрлық даму министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрі

от 31 октября 2025 года
№ 546/НҚ
Приложение
к Правилам регистрации
абонентских устройств
сотовой связи
Форма
ТРЕБОВАНИЕ
об обязательном приостановлении/возобновлении оказания услуг связи
по идентификационному коду работы абонентского устройства сотовой связи
В соответствии с подпунктом 3) части 9 статьи 97 Уголовно-исполнительного кодекса
Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 15-1, подпунктом 1-6) пункта 1 статьи 41-1
Закона Республики Казахстан "О связи", прошу приостановить/возобновить
по идентификационному коду и номеру телефона работы оказания услуг
абонентского устройства сотовой связи:
____________________________________________________________________
(номер идентификационного кода и номер телефона)
О приостановлении/возобновлении услуг связи прошу информировать в течение
24 часов с момента получения настоящего требования.
Руководитель ___________________________________/
фамилия, имя, отчество (при его наличии)/ (подпись)

2025 жылғы 31 қазандағы
№ 546/НҚ
Бұйрыққа қосымша
Ұялы байланыстың
абоненттік құрылғыларын
тіркеу қағидаларына
қосымша
Нысан
ТАЛАП ұялы байланыстың абоненттік құрылғылары жұмысының сәйкестендіру кодтары бойынша байланыс қызметтерін көрсетуді міндетті тоқтата тұру/қалпына келтіру туралы
Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексінің 97-бабының 9-тармағының 3) тармақшасына, "Хабарласу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-1-бабының 1-тармағының 1-6) тармақшаларына сәйкес ұялы байланыстың абоненттік құрылғыларының қызметін көрсету жұмысын сәйкестендіру коды және телефон нөмірі бойынша тоқтата тұруды/қалпына келтіруді сұраймын:
___________________________________________________________________
(Сәйкестендіру кодының нөмірі және телефон нөмірі)
Байланыс қызметтерін тоқтата тұру/қалпына келтіру туралы осы талапты алған сәттен
бастап 24 сағат ішінде хабарлауды сұраймыз.
Басшы _______________________________/ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
(қолы)