О некоторых вопросах исполнения налогового обязательства при ликвидации, реорганизации и прекращении деятельности налогоплательщиками (налоговыми агентами)
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 654. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37312.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с пунктом 6 статьи 74, пунктом 2 статьи 113 Налогового Кодекса Республики Казахстан (Налоговый кодекс), ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. В преамбулу внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при ликвидации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов), согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при реорганизации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов) согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности налогоплательщиками (налоговыми агентами), в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов), согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Упрощенный порядок исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности, а также условия отнесения налогоплательщиков к отдельным категориям налогоплательщиков, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму налогового заявления на проведение налоговой проверки согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму налогового заявления о прекращении деятельности согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) қызметін тарату, қайта ұйымдастыру және тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 31 қазандағы № 654 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37312 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (Салық кодексі) 74-бабының 6-тармағына, 113-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Салық төлеушілердің (салық агенттерінің), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттарын тарату кезінде салықтық міндеттемені орындау қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Салық төлеушілердің (салық агенттерінің) қайта ұйымдастыру кезінде, оның ішінде жекелеген санаттағы салық төлеушілердің (салық агенттерінің) салықтық міндеттемені орындау қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Салық төлеушілердің (салық агенттерінің), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттарының қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындау қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібі, сондай-ақ салық төлеушілерді салық төлеушілердің жекелеген санаттарына жатқызу шарттары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес салықтық тексеру жүргізуге салықтық өтініш нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес қызметін тоқтату туралы салықтық өтініш нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
Д. Темирбеков
Приложение 1 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 654
Правила исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при ликвидации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при ликвидации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 74 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при ликвидации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов).
2. Под ликвидируемым налогоплательщиком (налоговым агентом) (далее – ликвидируемое лицо) в рамках настоящих Правил признаются следующие лица:
ликвидируемое юридическое лицо – резидент;
прекращающее деятельность в Республике Казахстан структурное подразделение юридического лица (далее – структурное подразделение) – нерезидента;
прекращающее деятельность в Республике Казахстан постоянное учреждение юридического лица – нерезидента;
прекращающее деятельность структурное подразделение юридического лица-резидента.
Глава 2. Порядок исполнения налогового обязательства ликвидируемым лицом
Параграф 1. Общие положения исполнения налогового обязательства ликвидируемым лицом
3. Ликвидационная налоговая отчетность составляется ликвидируемым лицом по видам налогов, платежей в бюджет и социальным платежам, по которым такое лицо является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление о проведении налоговой проверки по форме согласно приложению 5 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на проверку), до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
4. Ликвидируемое лицо уплачивает налоги, платежи в бюджет и социальные платежи, отраженные в ликвидационной налоговой отчетности, не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в орган государственных доходов (далее – ОГД) ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата (перечисление) производится не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в ОГД ликвидационной налоговой отчетности.

3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Д. Темирбеков
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 654
бұйрыққа 1 қосымша
Салық төлеушілер (салық агенттері), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттары таратылу кезінде салықтық міндеттемені орындау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Салық төлеушілер (салық агенттері), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттары таратылу кезінде салықтық міндеттемені орындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 74-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және салық төлеушілер (салық агенттері), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттары таратылу кезінде салықтық міндеттемені орындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидалардың шеңберінде таратылатын салық төлеуші (салық агенті) (бұдан әрі – таратылатын тұлға) ретінде мынадай тұлғалар танылады:
таратылатын резидент–заңды тұлға;
Қазақстан Республикасындағы қызметін тоқтататын бейрезидент–заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі (бұдан әрі – құрылымдық бөлімше);
Қазақстан Республикасындағы қызметін тоқтататын бейрезидент заңды тұлғаның тұрақты мекемесі;
қызметін тоқтататын резидент – заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі.
2-тарау. Таратылатын тұлғаның салықтық міндеттемені орындау тәртібі
1-параграф. Таратылатын тұлғаның салықтық міндеттемені орындаудың жалпы ережелері
3. Таратудың салықтық есептілігін салық төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын таратылатын тұлға салықтар, бюджетке төленетін төлемдер және әлеуметтік төлемдердің түрлері бойынша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтініш (бұдан әрі – тексеруге салықтық өтініш) ұсынылған салықтық кезеңнің басынан бастап, осындай өтініш ұсынылған күнге дейінгі кезең үшін жасайды.
Егер кезекті салықтық есептілікті ұсыну мерзімі таратудың салықтық есептілігі ұсынылғаннан кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салықтық есептілікті ұсыну таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Таратылатын тұлға таратудың салықтық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКO) таратудың салықтық есептілігін ұсынған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей төлейді.
Егер таратудың салықтық есептілігінің алдында ұсынылған салықтық есептілікте көрсетілген салықтарды, бюджетке төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеу мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін келетін болса, онда төлеу (аудару) таратудың салықтық есептілігін МКO-ға ұсынған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жүргізіледі.

5. Налоговая задолженность ликвидируемого лица, возникающая в том числе по основаниям, указанным в пунктах 4 и 10 настоящих Правил, погашается за счет его денег, в том числе полученных от реализации его имущества, в порядке очередности в соответствии с пунктом 5 статьи 183 Налогового кодекса.
При этом также погашается налоговая задолженность ликвидируемого лица, в случае исполнения таким юридическим лицом-нерезидентом налоговых обязательств совокупно по группе постоянных учреждений, структурных подразделений юридических лиц через прекращающее деятельность постоянное учреждение, структурное подразделение.
6. Если имущества ликвидируемого налогоплательщика недостаточно для погашения в полном объеме налоговой задолженности, оставшаяся часть налоговой задолженности погашается учредителями (участниками) ликвидируемого налогоплательщика в случаях, установленных законами Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Если ликвидируемое лицо имеет излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности ликвидируемого лица в порядке, определенном статьей 122 Налогового кодекса.
В случае если ликвидируемое лицо имеет ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени, то указанные суммы подлежат зачету в порядке, определенном статьей 123 Налогового кодекса.
8. В случае, если ликвидируемое лицо до даты снятия с регистрационного учета плательщика налога на добавленную стоимость имеет сумму превышения по налогу на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащей возврату, указанное превышение подлежит возврату в порядке, определенном статьей 125 Налогового кодекса.
9. При отсутствии у ликвидируемого лица налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому ликвидируемому лицу в порядке, определенном статьей 123 Налогового кодекса;
2) излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому ликвидируемому лицу в порядке, определенном статьей 122 Налогового кодекса;
3) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому ликвидируемому лицу по основаниям и в порядке, которые установлены статьей 122 Налогового кодекса;
4) излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, взимаемых таможенными органами, подлежат возврату этому юридическому ликвидируемому лицу в порядке, определенном таможенным законодательством Республики Казахстан.

5. Осы Қағидалардың 4 және 10-тармағында көрсетілген негіздерді қоса алғанда, таратылатын тұлғаның салықтық берешегі оның ақшасы есебінен, оның ішінде мүлкін өткізуден түскен қаражат есебінен, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген кезектілік тәртібімен өтеледі.
Бұл ретте, бейрезидент заңды тұлға өзінің тұрақты мекемелерінің және құрылымдық бөлімшелерінің тобы бойынша салықтық міндеттемелерін қызметін тоқтататын тұрақты мекеме немесе құрылымдық бөлімше арқылы жиынтық түрде орындаған жағдайда, таратылатын тұлғаның салықтық берешегі де өтелуге жатады.
6. Егер таратылатын салық төлеушінің мүлкі салықтық берешекті толық көлемде өтеуге жеткіліксіз болса, салықтық берешектің өтелмеген бөлігі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жағдайларда таратылатын салық төлеушінің құрылтайшылары (қатысушылары) есебінен өтеледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
7. Егер таратылатын тұлғаның артық төленген салықтар, бюджетке төлемдер және өсімпұл сомасы болса, онда бұл сомалар Салық кодексінің 122-бабында айқындалған тәртіппен таратылатын тұлғаның салықтық берешегін өтеуге есепке жатқызылады.
8. Егер таратылатын тұлғаның қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебінен шығарылғанға дейін қосылған құн салығы бойынша есепке жатқызылатын салық сомасы қайтаруға жататын есептелген салық сомасынан асып кеткен жағдайда, көрсетілген асып кету Салық кодексінің 125-бабында айқындалған тәртіппен қайтарылуға жатады.
9. Таратылатын тұлғаның салықтық берешегі болмаған жағдайда:
1) қате төленген салықтар, бюджетке төлемдер мен өсімпұл сомалары осы таратылатын тұлғаға Салық кодексінің 123-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылады;
2) артық төленген салықтар, бюджетке төлемдер мен өсімпұл сомалары осы таратылатын тұлғаға Салық кодексінің 122-бабында белгіленген тәртіппен қайтарылады;
3) төленген айыппұл сомалары Салық кодексінің 122-бабында көзделген негіздер мен тәртіп бойынша осы таратылатын тұлғаға қайтарылады;
4) кеден органдары өндіріп алатын артық (қате) төленген кедендік баждар, салықтар, кедендік алымдар мен өсімпұл сомалары Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен осы таратылатын заңды тұлғаға қайтарылады.

10. В случае, представления ликвидируемым лицом налоговой отчетности по возникшим налоговым обязательствам за период с даты представления ликвидационной налоговой отчетности до даты завершения ликвидационной налоговой проверки, ОГД такие обязательства указывает в приложении к акту налоговой проверки без начисления пеней и применения штрафных санкций в соответствии с пунктом 6 статьи 170 Налогового кодекса.
11. В случае возникновения доходов физических лиц и нерезидентов, подлежащих налогообложению у источника выплаты, в виде дивидендов в течение периода со дня, следующего за днем завершения ликвидационной налоговой проверки, до дня утверждения ликвидационного баланса ликвидируемое лицо представляет в ОГД по месту своего нахождения дополнительную налоговую отчетность к ликвидационной налоговой отчетности по такому налоговому обязательству и исполнить его в полном объеме.
12. Ликвидируемое юридическое лицо в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о ликвидации письменно сообщает об этом в ОГД по месту своего нахождения в соответствии со статьей 49 Налогового кодекса.
13. Ликвидируемое юридическое лицо в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения промежуточного ликвидационного баланса, представляет в соответствии со статьей 49 Налогового кодекса в орган государственных доходов по месту нахождения (далее – ОГД) одновременно:
1) налоговое заявление о проведении налоговой проверки по форме согласно приложению 5 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на проверку);
2) ликвидационную налоговую отчетность.
14. Налоговая проверка начинается не позднее 10 (десяти) рабочих дней после получения ОГД налогового заявления на проверку ликвидируемого лица.
Налоговая проверка проводится в соответствии с главой 15 Налогового кодекса.
15. Ликвидируемое юридическое лицо представляет ликвидационный баланс в течение 3 (трех) рабочих дней со дня завершения налоговой проверки при одновременном соблюдении следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, в том числе по итогам осуществленного налогового администрирования;
2) отсутствие излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов, превышения налога на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, а также излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов и пеней, подлежащих возврату в порядке и случаях, которые определены законодательством Республики Казахстан.
16. Ликвидируемое юридическое лицо обращается в регистрирующий орган для завершения процедуры прекращения деятельности не позднее 3 (трех) рабочих дней с даты получения извещения ОГД о направлении в регистрирующий орган сведений об отсутствии (наличии) задолженности, предусматривающих отсутствие у него задолженности.

10. Таратылатын тұлға таратудың салықтық есептілігін ұсынған күннен бастап таратудың салықтық тексеруі аяқталған күнге дейінгі кезеңде туындаған салықтық міндеттемелер бойынша салықтық есептілік ұсынған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдары Салық кодексінің 170-бабының 6-тармағында көзделген іс-қимылдарды жүзеге асырады.
11. Төлем көзінен салық салуға жататын жеке тұлғалар мен бейрезиденттерде таратудың салықтық тексеруі аяқталған күннен кейінгі күннен бастап тарату балансы бекітілген күнге дейінгі кезең ішінде дивидендтер түрінде кірістері пайда болған жағдайда таратылатын тұлға өзінің орналасқан жері бойынша МКО-ға осындай салықтық міндеттеме бойынша таратудың салықтық есептілігіне қосымша салықтық есептілік ұсынады және оны толық көлемде орындайды.
12. Таратылатын заңды тұлға таратылу туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өз орналасқан жері бойынша МКО-ға бұл туралы жазбаша хабарлайды.
13. Таратылатын заңды тұлға аралық тарату балансын бекіткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өз орналасқан жері бойынша МКО-ға бір мезгілде:
осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтінішті (бұдан әрі – салықтық өтініш);
тарату салықтық есептілігін ұсынады.
14. МКО таратылатын тұлғаның салықтық өтінішін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей салықтық тексеруді бастайды.
Салықтық тексеру Салық кодексінің 15-тарауына сәйкес жүргізіледі.
15. Таратылатын заңды тұлға салықтық тексеру аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде мынадай шарттарды сақталған:
салықтық берешектің, әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің, оның ішінде салықтық әкімшілендіру нәтижелері бойынша берешектің болмауы;
салықтар, бюджетке төлемдер, өсімпұлдар мен айыппұлдар бойынша артық (қате) төленген сомалардың, есепке жатқызуға жататын қосылған құн салығының есептелген салық сомасынан асып кетуінің, сондай-ақ қайтарылуға жататын артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған кедендік баждар, алымдар, салықтар мен өсімпұл сомаларының болмауы жағдайында тарату балансын ұсынады.
16. Таратылатын заңды тұлға МКО-ның берешектің болмауын көздейтін, берешектің жоқтығы (бар болуы) туралы мәліметтерді тіркеуші органға жібергені туралы хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қызметін тоқтату рәсімін аяқтау үшін тіркеуші органға жүгінеді.

17. При этом, в случае истечения срока, продолжительностью более 1 (одного) года с даты завершения налоговой проверки, ОГД обеспечивают проведение повторного контроля согласно главам 12 и 15 Налогового кодекса.
Параграф 2. Особенности исполнения налогового обязательства, прекращающего деятельность в Республике Казахстан структурного подразделения – резидента
18. В случае принятия юридическим лицом-резидентом решения о прекращении деятельности своего структурного подразделения одновременно представляются в ОГД по месту нахождения структурного подразделения – резидента:
1) налоговое заявление о прекращении деятельности по форме согласно приложению 6 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на прекращение);
2) копия решения юридического лица-резидента о прекращении деятельности его структурного подразделения;
3) ликвидационная отчетность структурного подразделения, если иное не установлено настоящим параграфом.
19. Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, по которым прекращающее деятельность структурное подразделение признано самостоятельным плательщиком, за период с начала налогового периода, в котором принято решение о прекращении деятельности структурного подразделения, до даты представления налогового заявления на прекращение.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
20. Уплата налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в ликвидационной налоговой отчетности, предусмотренной пунктом 19 настоящих Правил, производится прекращающим деятельность структурным подразделением не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в ОГД ликвидационной налоговой отчетности в соответствии с подпунктом 3 статьи 115 Налогового кодекса.
В случае, если срок уплаты налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает по истечении срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата (перечисление) производится не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.
21. В случае, если прекращающее деятельность структурное подразделение не признано самостоятельным плательщиком налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, ликвидационная налоговая отчетность не представляется.

17. Бұл ретте, салықтық тексеру аяқталған күннен бастап 1 (бір) жылдан астам уақыт өткен жағдайда, МКО Салық кодексінің 12 және 15-тарауларына сәйкес қайта бақылауды қамтамасыз етеді.
2-параграф. Қазақстан Республикасында қызметін тоқтататын резидент құрылымдық бөлімшенің салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктері
18. Резидент заңды тұлға құрылымдық бөлімшесінің қызметін тоқтату туралы шешім қабылдаған жағдайда, резидент құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері бойынша МКO-ға бір мезгілде:
1) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметті тоқтату туралы салықтық өтінішті (бұдан әрі – тоқтату туралы салықтық өтініш);
2) резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің қызметін тоқтату туралы шешімінің көшірмесін;
3) егер осы параграфта өзгеше белгіленбесе, құрылымдық бөлімшенің тарату салықтық есептілігін ұсынады.
19. Таратудың салықтық есептілігі қызметін тоқтататын құрылымдық бөлімше дербес төлеуші ретінде танылған салықтар, бюджетке төлемдер және әлеуметтік төлемдер түрлері бойынша, құрылымдық бөлімшенің қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған салықтық кезеңнің басынан бастап, қызметті тоқтату туралы салықтық өтініш ұсынылған күнге дейінгі кезең үшін жасалады.
Егер кезекті салықтық есептілікті ұсыну мерзімі таратудың салықтық есептілігі ұсынғаннан кейін келсе, мұндай кезекті салықтық есептілік таратудың салықтық есептілігін ұсыну күніне дейін ұсынылады.
20. Қызметін тоқтататын құрылымдық бөлімше осы Қағидалардың 19-тармағында көзделген таратудың салықтық есептілігінде көзделген салықтарды, бюджетке төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді МКO-ға таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей төлейді.
Егер таратудың салықтық есептілігі алдында ұсынылған салықтық есептілікте көрсетілген салықтарды, бюджетке төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеу мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін келсе, төлеу (аудару) МКO-ға таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
21. Егер қызметін тоқтататын құрылымдық бөлімше салықтардың, бюджетке төлемдердің және әлеуметтік төлемдердің дербес төлеушісі болып танылмаған жағдайда, таратудың салықтық есептілігі ұсынылмайды.

22. Налоговая задолженность, задолженность по социальным платежам прекращающего деятельность структурного подразделения погашается за счет денег юридического лица, создавшего данное структурное подразделение.
Параграф 3. Особенности исполнения налогового обязательства ликвидируемым юридическим лицом-резидентом, юридическим лицом – нерезидентом, осуществляющим деятельность в Республике Казахстан через постоянные учреждения по результатам заключения аудита по налогам
23. По результатам заключения аудита по налогам ликвидации подлежат ликвидируемые юридические лица-резиденты, юридические лица–нерезидента, осуществляющие деятельность в Республике Казахстан через постоянные учреждения в случае одновременного соответствующего следующим условиям:
1) общая сумма совокупных годовых доходов с учетом корректировок ликвидируемого лица за период срока исковой давности составляет не более 300 000 (трехсот тысяч)-кратного месячного расчетного показателя, действующего на 1 января соответствующего финансового года;
2) имеют в наличии заключение аудита по налогам, составленное не более чем за 20 (двадцать) календарных дней до даты представления в ОГД налогового заявления о прекращении;
3) не состоят либо не состояли в течение срока исковой давности на регистрационном учете в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса.
При этом, если по результатам заключения аудита по налогам возникают обязательства по исчислению и уплате налогов и платежей в бюджет, исчислению, удержанию, перечислению социальных платежей, такие обязательства подлежат исполнению ликвидируемым лицом в течение 10 (десяти) календарных дней со дня, следующего за днем вручения налогоплательщику соответствующего заключения аудита по налогам.
24. Юридическое лицо в случае принятия решения о ликвидации одновременно представляет в ОГД по месту своего нахождения:
1) налоговое заявление о прекращении;
2) ликвидационную налоговую отчетность;
3) заключение аудита по налогам;
4) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в порядке, определенном пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса;
Налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины представляется в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в ОГД.
25. Ликвидационная налоговая отчетность составляется ликвидируемым лицом по видам налогов, платежей в бюджет и социальным платежам, по которым такое лицо является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление на прекращение, до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.

22. Қызметін тоқтататын құрылымдық бөлімшенің салықтық берешегі мен әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі осы құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлғаның ақшасы есебінен өтеледі.
3-параграф. Салықтар бойынша аудит қорытындысының нәтижелері бойынша таратылатын резидент заңды тұлғаның және Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлғаның салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктері
23. Салықтар бойынша аудит қорытындысының нәтижелері бойынша таратылатын резидент заңды тұлға, Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме арқылы қызметін жүзеге асыратын бейрезидент заңды тұлға мынадай шарттар бір мезгілде сақталған жағдайда таратылуға жатады:
1) Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі кезеңінде таратылатын тұлғаның түзетулерді ескере отырып жиынтық жылдық кірістерінің жалпы сомасы тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 000 (үш жүз мың) еселенген мөлшерінен аспайды;
2) МКО-ға тоқтату туралы салықтық өтініш ұсынылған күнге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күн бұрын жасалған жасалған салықтар бойынша аудит қорытындысы бар болуы;
3) Салық кодексінің 104-бабына сәйкес жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде есепке қойылмаған немесе Салық кодексінің 65-бабына белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде есепте тұрмаған.
Бұл ретте, егер салықтар бойынша аудит қорытындысының нәтижесінде салықтар мен бюджетке төлемдерді есептеу және төлеу, әлеуметтік төлемдерді есептеу, ұстау және аудару жөнінде міндеттемелер туындаған жағдайда, таратылатын тұлға мұндай міндеттемелерді салық төлеушіге тиісті салықтар бойынша аудит қорытындысы берілген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде орындайды.
24. Заңды тұлға тарату туралы шешім қабылдаған жағдайда орналасқан жері бойынша МКO-ға бір мезгілде:
қызметті тоқтату туралы салықтық өтінішті;
таратылу салықтық есептілікті;
салықтар бойынша аудит қорытындысын;
Салық кодексінің 111-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады.
Бақылау-касса машинасы МКO-да есепке қойылған жағдайда, бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы өтініш беріледі.
25. Таратылатын тұлға таратудың салықтық есептілігін қызметті тоқтату туралы салықтық өтініш ұсынылған салық кезеңінің басынан бастап өтініш ұсынылған күнге дейінгі кезеңде төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын салықтар, бюджетке төлемдер мен әлеуметтік төлем түрлері бойынша жасайды.
Егер кезекті салықтық есептілікті ұсыну мерзімі таратудың салықтық есептілігін ұсынғаннан кейін келсе, мұндай есептілік таратудың салықтық есептілігін ұсыну күніне дейін ұсынылады.

26. Ликвидируемое лицо уплачивает налоги, платежи в бюджет и перечисляет социальные платежи, отраженные в ликвидационной налоговой отчетности, не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в ОГД ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов, платежей в бюджет и перечисления социальных платежей, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата (перечисление) производится не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в ОГД ликвидационной налоговой отчетности.
27. При отсутствии у ликвидируемого лица налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном статьей 123 Налогового кодекса;
2) излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном статьей 122 Налогового кодекса;
3) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому налогоплательщику по основаниям и в порядке, которые установлены статьей 122 Налогового кодекса;
4) излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, взимаемых таможенными органами, подлежат возврату этому налогоплательщику в порядке, определенном таможенным законодательством Республики Казахстан.
28. ОГД не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 30 настоящих Правил, осуществляет камеральный контроль в порядке, определяемом статьей 137 Налогового кодекса
29. В случае выявлении ОГД расхождений по результатам камерального контроля ликвидируемому лицу представляется уведомление о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля (далее – уведомление).
30. Исполнение уведомления осуществляется ликвидируемым лицом в порядке, определенном статьей 137 Налогового кодекса.
31. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам производится налогоплательщиком не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня исполнения уведомления.
32. В случаях неисполнения уведомления и (или) несогласия ОГД с пояснениями, представленными налогоплательщиком, в отношении ликвидируемого лица ОГД проводится налоговая проверка в соответствии с пунктом 10 статьи 137 Налогового кодекса в порядке, определенном главой 15 Налогового кодекса.
При этом, налоговая проверка начинается не позднее 10 (десяти) рабочих дней после истечения срока исполнения такого уведомления и (или) получения пояснения о несогласии по выявленным расхождениям.
Глава 3. Порядок исполнения налогового обязательства отдельными категориями ликвидируемых юридических лиц-резидентов

26. Таратылатын тұлға таратудың салықтық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді МКO-ға таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей төлейді.
Егер таратудың салықтық есептілігі алдында табыс етілген салықтық есептілікте көрсетілген салықтарды, бюджетке төлемдерді төлеу және әлеуметтік төлемдерді аудару мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін келсе, төлеу (аудару) күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
27. Таратылатын тұлғаның салықтық берешегі болмаған жағдайда:
1) қате төленген салықтар, бюджетке төлемдер және өсімпұлдар Салық кодексінің 123-бабында айқындалған тәртіпте осы салық төлеушіге қайтарылады;
2) артық төленген салықтар, бюджетке төлемдер және өсімпұлдар Салық кодексінің 122-бабында айқындалған тәртіпте осы салық төлеушіге қайтарылады;
3) төленген айыппұл сомасы Салық кодексінің 122-бабында айқындалған тәртіпте және негіздер бойынша қайтарылады;
4) кеден органдары өндіріп алған артық (қате) төленген кедендік баждар, салықтар, алымдар мен өсімпұлдар сомасы Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен осы салық төлеушіге қайтарылады.
28. МКO осы Қағидалардың 30-тармағында көрсетілген құжаттар алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен камералдық бақылауды жүзеге асырады.
29. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған жағдайда, МКO таратылатын тұлғаға камералдық бақылау нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) жолдайды.
30. Таратылатын тұлға хабарламаны орындауды Салық кодексінің 137-бабында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
31. Салық төлеуші салықтық берешекті және әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті төлеуді (аударуды) хабарлама орындалған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізеді.
32. Егер хабарлама орындалмаған және (немесе) МКO салық төлеуші ұсынған түсіндірмелермен келіспеген жағдайда, МКO таратылатын тұлғаға қатысты Салық кодексінің 137-бабының 10-тармағына сәйкес, Салық кодексінің 15-тарауында айқындалған тәртіппен салықтық тексеру жүргізеді.
Бұл ретте салықтық тексеру хабарламаны орындау мерзімі өткен күннен және (немесе) анықталған алшақтықтар бойынша келіспеушілік туралы түсіндірме алынған күн өткеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде басталады.
3-бөлім. Таратылатын резидент заңды тұлғалардың жекелеген санаттарының салықтық міндеттемені орындау тәртібі

Параграф 1. Общие положения исполнения налогового обязательства отдельными категориями юридических лиц-резидентов
33. Исполнение налогового обязательства в соответствии с пунктом 6 статьи 74 Налогового кодекса по камеральному контролю осуществляется ликвидируемыми юридическими лицами-резидентами, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
1) является плательщиком налога на добавленную стоимость, не осуществляющим предпринимательскую деятельность, предусмотренной положениями статьи 2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан с даты постановки на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость;
2) не является плательщиком на добавленную стоимость;
3) не имеющие налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам;
4) не состоит на регистрационном учете в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности в соответствии с пунктом 1 статьи 104 Налогового кодекса.
Настоящий пункт применяется в отношении юридических лиц-резидентов, соответствующих условиям, определенным настоящим пунктом, в течение срока исковой давности. Положения настоящего пункта также распространяются на юридические лица, период с даты создания которых менее чем срок исковой давности.
34. Условия отнесения к отдельным категориям реорганизуемых юридических лиц устанавливаются в соответствии с Правилами исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при реорганизации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов), утвержденных настоящим приказом (далее – Правила по реорганизации).
35. В случае несоответствия условиям для прекращения деятельности путем проведения камерального контроля, ОГД в течение 3 (трех) рабочих дней со дня поступления последнего ответа от уполномоченного органа принимает решение об отказе.
Указанный отказ с обязательным указанием причин несоответствия отражается в заключении камерального контроля.
35-1. При ликвидации субъектов микро- и малого предпринимательства, соответствующих условиям пункта 33 настоящих Правил, камеральный контроль не проводится по налоговой отчетности, представленной до 17 декабря 2025 года за налоговые периоды до 1 января 2026 года, при условии подачи налогового заявления о прекращении деятельности.
Сноска. Правила дополнены пунктом 35-1 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок исполнения налогового обязательства

1-параграф. Резидент заңды тұлғалардың жекелеген санаттарының салықтық міндеттемені орындаудың жалпы ережелері
33. Салық кодексінің 74-бабының 6-тармағына сәйкес камералдық бақылау бойынша салықтық міндеттемені орындауды мынадай шарттарға бір мезгілде сәйкес келетін:
1) қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қойылған күннен бастап қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асырмайтын қосылған құн салығының төлеушілері болып табылатын, не қосылған құн салығының төлеушілері болып табылмайтын, сондай-ақ қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою жөнінде міндеттемесі туындамаған;
2) салықтық берешегі және әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі жоқ;
3) Салық кодексінің 104-бабының 1-тармағына сәйкес жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмайтын таратылатын резидент заңды тұлғалар жүзеге асырады.
Осы тармақ талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде осы тармақта айқындалған тиісті шарттарға сәйкес келетін резидент заңды тұлғаларға қолданылады.
Сондай-ақ осы тармақтың ережелері Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімінен аз уақыт бұрын құрылған заңды тұлғаларға да қолданылады.
34. Қайта құрылатын заңды тұлғалардың жекелеген санаттарына жатқызу шарттары осы бұйрықпен бекітілген осы бұйрықпен бекітілген Салық төлеушілер (салық агенттері), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттары таратылу кезінде салықтық міндеттемені орындау қағидаларына (бұдан әрі – Қайта құру бойынша қағидалар) сәйкес белгіленеді.
35. Қызметті камералдық бақылау жүргізу арқылы тоқтату шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, уәкілетті органнан соңғы жауап алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде МКО қызметті тоқтатудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Аталған бас тарту сәйкес келмеу себептері міндетті түрде көрсетіле отырып, камералдық бақылау қорытындысында көрсетіледі.
35-1. Қызметті тоқтату туралы салықтық өтініш берілген кезде осы Қағидалардың 33-тармағының шарттарына сәйкес келетін микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілерін тарату кезінде 2026 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салықтық кезеңдер үшін 2025 жылғы 17 желтоқсанға дейін ұсынылған салықтық есептілік бойынша камералдық бақылау жүргізілмейді.
Ескерту. 3-бөлім 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
2-параграф. Салықтық міндеттемені орындау тәртібі

36. Ликвидируемое юридическое лицо-резидент в случае принятия решения о ликвидации одновременно представляет в ОГД по месту нахождения:
1) налоговое заявление о прекращении;
2) промежуточный ликвидационный баланс;
3) ликвидационную налоговую отчетность;
4) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в порядке, определенном пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса;
Налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины представляется ликвидируемым лицом в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в ОГД.
37. ОГД в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения налогового заявления на прекращение ликвидируемого юридического лица-резидента направляет запрос за период, в течение которого не проводилась налоговая проверка в отношении юридического лица-резидента, в пределах срока исковой давности:
1) в уполномоченные государственные органы – о представлении сведений о сделках с имуществом, подлежащим государственной регистрации, совершенных юридическим лицом, прекращающим деятельность, а также о его имуществе по состоянию на дату получения запроса ОГД;
2) в банки второго уровня и (или) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, – о представлении сведений об остатках и движении денег на банковских счетах ликвидируемого юридического лица-резидента, на дату получения запроса ОГД.
Сведения по запросам ОГД, предусмотренные подпунктом 1) части первой настоящего пункта, подлежат представлению не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня их получения.
38. ОГД в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения всех сведений, предусмотренных пунктом 37 настоящих Правил, осуществляет в порядке, определенном статьей 137 Налогового кодекса камеральный контроль и составить заключение по результатам камерального контроля при выявлении расхождении в данных о прекращении обязательств по форме согласно приложению к настоящим Правилам (далее – заключение камерального контроля).
В заключении камерального контроля отражаются результаты камерального контроля и состояние расчетов по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам.
Заключение камерального контроля составляется в количестве не менее двух экземпляров и подписывается должностными лицами ОГД. Один экземпляр заключения камерального контроля представляется не позднее 3 (трех) рабочих дней после его подписания ликвидируемому лицу.
39. В случае, если налогоплательщик (налоговый агент) согласился с нарушениями, отраженными в уведомлении о расхождениях по результатам камерального контроля, но в последствии произвел корректировки, уменьшающие налоговые обязательства, ОГД назначает налоговую проверку.

36. Таратылатын резидент заңды тұлға таратылу туралы шешім қабылдаған жағдайда өзінің орналасқан жері бойынша МКО-ға бір мезгілде:
1) қызметті тоқтату туралы салықтық өтініш;
2) аралық тарату балансы;
3) таратудың салықтық есептілігі;
4) Салық кодексінің 111-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады.
Таратылатын тұлға бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті МКО-да бақылау-касса машинасын есепке қойған жағдайда ұсынады.
37. МКО таратылатын резидент заңды тұлғаның қызметті тоқтату туралы салықтық өтінішін алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімінің шегінде, резидент заңды тұлғаға қатысты салықтық тексеру жүргізілмеген кезең үшін:
1) уәкілетті мемлекеттік органдарға – МКО-ның сұрау салуын алған күнге қызметін тоқтататын заңды тұлға жасаған, мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікпен мәмілелер туралы және оның мүлкі туралы мәліметтер ұсыну туралы;
2) екінші деңгейдегі банктерге және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға – МКО-ның сұрау салуын алған күнге таратылатын резидент заңды тұлғаның банк шоттарындағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтер ұсыну туралы сұрау салу жолдайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген МКО-ның сұрау салуы бойынша мәліметтер оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
38. МКО осы Қағидалардың 37-тармағында көзделген барлық мәліметтер алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен камералдық бақылау жүргізеді және осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералдық бақылау нәтижесі бойынша қорытынды (бұдан әрі – камералдық бақылау қорытындысы) жасайды.
Камералдық бақылау қорытындысында камералдық бақылау нәтижелері және салықтар, бюджетке төлемдер мен әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысудың жағдайы көрсетіледі. Камералдық бақылау қорытындысы кемінде екі данада жасалады және МКО-ның лауазымды адамдары қол қояды. Камералдық бақылау қорытындысының бір данасы қол қойылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей таратылатын тұлғаға беріледі.
39. Егер салық төлеуші (салық агенті) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіскен жағдайда, бірақ кейіннен салықтық міндеттемелерді азайтатын түзетулер енгізсе, МКО салықтық тексеру тағайындауға құқылы.

40. В случае выявления расхождений по результатам камерального контроля ликвидируемому юридическому лицу-резиденту не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заключения камерального контроля направляется уведомление в порядке, определенном статьей 51 Налогового кодекса.
Исполнение уведомления, осуществляется ликвидируемым юридическим лицом-резидентом в порядке, определенном статьей 137 Налогового кодекса.
41. В случае неисполнения уведомления и (или) несогласия ОГД с пояснениями, представленными налогоплательщиком, в отношении ликвидируемого юридического лица-резидента, проводится налоговая проверка. При этом налоговая проверка начинается не позднее 10 (десяти) рабочих дней после истечения срока исполнения такого уведомления и (или) получения пояснения о несогласии по выявленным расхождениям по результатам камерального контроля.
42. Налоговая задолженность ликвидируемого юридического лица-резидента погашается за счет его денег, в том числе полученных от реализации его имущества, в порядке очередности в соответствии с пунктом 5 статьи 183 Налогового кодекса.
43. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам производится налогоплательщиком не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня составления заключения камерального контроля или исполнения уведомления.
44. Ликвидируемое юридическое лицо-резидент представляет в ОГД по месту нахождения ликвидационный баланс.
Ликвидационный баланс ликвидируемое юридическое лицо-резидент представляет в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения заключения камерального контроля в случае отсутствия налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам и выполнения положений, установленных пунктом 11 настоящих Правил.
45. В случае наличия расхождений по результатам камерального контроля, налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам ликвидируемое юридическое лицо-резидент представляет ликвидационный баланс в течение (3) трех рабочих дней с даты погашения налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам при условии устранения таких расхождений, и выполнения положений, установленных пунктом 11 настоящих Правил.
46. После представления ликвидационного баланса, указанного в пункте 44 настоящих Правил, и выполнения положений, установленных пунктом 45 настоящих Правил, ОГД направляет регистрирующему органу, осуществляющему государственную регистрацию, перерегистрацию юридических лиц, государственную регистрацию прекращения деятельности юридических лиц, учетную регистрацию, перерегистрацию, снятие с учетной регистрации структурных подразделений, сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в ОГД, по ликвидируемому юридическому лицу-резиденту в порядке и сроки, которые установлены пунктом 9 статьи 75 Налогового кодекса.
Приложение к Правилам
исполнения налогоплательщиками
(налоговыми агентами) налогового
обязательства при ликвидации,
в том числе отдельными
категориями налогоплательщиков
(налоговых агентов)
форма
Заключение по результатам камерального контроля при выявлении расхождении в
данных о прекращении обязательств
"____"_____________ 20___ года № _______
Мною (нами),
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность работника (ов) государственного органа)
________________________________________________________________________________
в соответствии с Налоговым Кодексом Республики Казахстан (далее-Налоговый кодекс) и на
основании налогового заявления о прекращении деятельности от "____" ____________
20___ года № __ (входящий № ____ от "____" ______20___ года) составлено заключение по
результатам камерального контроля
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование юридического лица-резидента) бизнес-идентификационный номер/БИН
______________________________________________________________________ за период с
"____" __________ 20___ года по "____" ___________ 20____ года.
1. Сведения о налогоплательщике
1.Свидетельство о государственной регистрации юридического лица
_________________________________________________________________________

40. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған жағдайда, таратылатын резидент заңды тұлғаға камералдық бақылау қорытындысын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей Салық кодексінің 51-бабында айқындалған тәртіппен хабарлама жіберіледі.
Таратылатын резидент заңды тұлға хабарламаны орындауды Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
41. Хабарлама орындалмаған және (немесе) салық төлеуші ұсынған түсіндірмелермен МКО келіспеген жағдайда, таратылатын резидент заңды тұлғаға қатысты салықтық тексеру жүргізіледі. Бұл ретте салықтық тексеру мұндай хабарламаны орындау мерзімі өткен және (немесе) камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар бойынша келіспеушілік туралы түсініктеме алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталады.
42. Таратылатын резидент заңды тұлғаның салықтық берешегі оның ақшасы, оның ішінде оның мүлкін өткізу нәтижесінде алынған қаражат есебінен, Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген кезектілік тәртібімен өтеледі.
43. Салық төлеуші салықтық берешекті, әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті төлеуді (аударуды) камералдық бақылау қорытындысы жасалған немесе хабарлама орындалған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
44. Таратылатын резидент заңды тұлға өзінің орналасқан жері бойынша МКО-ға тарату балансын ұсынады.
Таратылатын резидент заңды тұлға салықтық берешектің, әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің болмауы және осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген талаптар орындалған жағдайда, камералдық бақылау қорытындысын алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тарату балансын ұсынады.
45. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар, салықтық берешек немесе әлеуметтік төлемдер бойынша берешек болған жағдайда, таратылатын резидент заңды тұлға мұндай алшақтықтар жойылған, осы Қағидалардың 11-тармағында белгіленген талаптар орындалған кезде, салықтық берешектер және әлеуметтік төлемдер бойынша берешектер өтелген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде тарату балансын ұсынады.
46. Осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген тарату балансы ұсынылғаннан және осы Қағидалардың 45-тармағында белгіленген ережелер орындалғаннан кейін МКО заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, қайта тіркеуді, заңды тұлғалардың қызметін тоқтатуды мемлекеттік тіркеуді, құрылымдық бөлімшелерді есептік тіркеуге қоюды, қайта тіркеуді және есептік тіркеуден шығаруды жүзеге асыратын тіркеуші органға таратылатын резидент заңды тұлға бойынша МКО-да есепке алынатын берешектің болмауы (болуы) туралы мәліметтерді Салық кодексінің 75-бабының 9-тармағында белгіленген тәртіппен және мерзімде жолдайды.
Қағидаларға қосымша
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша қорытынды
20___ жылғы "__"_______№ _______
Мен (біз), _________________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
(мемлекеттік орган қызметкерінің (қызметкерлерінің) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), лауазымы)
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес және қызметті тоқтату туралы 20 жылғы "__" ____________ № __ (20__ жылғы "___" ___ кіріс № ____) салықтық өтініш негізінде камералдық бақылау нәтижелері бойынша қорытынды жасадым (жасадық)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(резидент-заңды тұлғаның атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
____________________________________________________________________
20__ жылғы "__" __________ бастап 20__ жылғы "__" ___________ дейінгі кезең үшін.
1. Салық төлеуші туралы мәліметтер
1. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік _________________________________________

2. Режим налогообложения __________________________________________________
3. Виды деятельности и места их осуществления:
Общий классификатор видов экономической деятельности
Наименование
Адрес
1
2
3
4
4. Банковские реквизиты:
Наименование банка: _____________________________________________
банковский идентификационный код (БИК)__________________________
БИН____________________________________________________________
Область (город, район) ____________________________________________
Реквизиты банковских счетов:
Наименование счета _____________________________________________
Номер _________________________________________________________
Дата открытия __________________________________________________
Дата закрытия __________________________________________________
Остаток денежных средств на счету ________________________________
(указать сумму и код валюты)

2. Салық салу режим _________________________________________
3. Қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру орындары:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторы (ҚЭҚТЖ)
Атауы
Мекенжайы
1
2
3
4
4. Банктік деректемелер:
Банк атауы: _____________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК)__________________________
БСН___________________________________________________________
Облыс (қала, аудан) ___________________________________________
Банк шоттарының деректемелері:
Шоттың атауы _____________________________________________
Нөмірі ________________________________________________________
Ашылған күні _________________________________________________
Жабылған күні _________________________________________________
Шоттағы ақшалай қаражат қалдығы _______________________________
(соманы және валюта кодын көрсету)

10. Соблюдение особенностей исполнения налогового обязательства, установленных
статьями 74 и 75 Налогового кодекса***:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(описать подробный характер нарушений несоблюдения условий применения с указанием
подпунктов 1), 2), 3) пункта 1 статьи 137 Налогового Кодекса
11. Соблюдение условий применения специальных налоговых режимов (далее – СHP)
согласно статьи 723 и 731 Налогового кодекса ****:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

10. Салық кодексінің 74 және 75-бабында белгіленген салықтық міндеттемені орындаудың ерекшеліктерін сақтау***:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Салық кодексінің 75-бабының тармақшаларын және 137-баптың 1-тармағының 1), 2), 3) тармақшаларын көрсете отырып, қолдану шарттарын сақтамау бұзушылықтарының сипатын егжей-тегжейлі сипаттау)
11. Салық кодексінің 723, 731-бабына сәйкес арнаулы салық режимдерін (АСР) қолдану шарттарының сақталуы, * ****:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

17. При отсутствии нарушений по результатам камерального контроля, камеральный контроль считается завершенным без нарушений.
18. В случае выявления расхождений по результатам камерального контроля оформляется уведомление о расхождениях, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля по следующим видам налоговой отчетности:
Вид налога, другого обязательного платежа
Код бюджетной классификации (КБК)
Код формы налоговой отчетности
1
2
3
4
Информация о выявленных нарушениях по результатам камерального контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Должностные лица государственного органа
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность, подпись)
Заключение получил (-а)
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
налогоплательщика, подпись, дата)
Заключение вручено налогоплательщику
____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должностного лица государственного органа, подпись, дата)
Заключение отправлено налогоплательщику
______________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание:
** заполняются по налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в
общеустановленном порядке. При отсутствии данных в органе государственных доходов,
данных в ККМ, а также при отсутствии банковских счетов данные с 3 графы переносятся в 4
графу.
*** заполняются в случае установления при осуществлении камерального контроля
нарушений по несоблюдению условий применения особенностей исполнения налогового
обязательства, установленных статьями 74 и 75 Налогового кодекса, подробно излагается
вид нарушения и направляется ликвидируемому налогоплательщику уведомление о
расхождениях, выявленных органами государственных доходов по результатам
камерального контроля.
**** заполняются в случае установления нарушения условий применения СНР
подробно излагается вид нарушения.
***** при отсутствии данных об объекте налогообложения в уполномоченных
государственных органах данные с 5 графы переносятся в 6 графу. Заполняется по каждому
виду налогов и других обязательных платежей в отдельности.
****** при отсутствии данных в уполномоченных государственных органах данные с

17. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда, камералдық бақылау бұзушылықтарсыз аяқталған болып есептеледі.
18. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдары камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы мынадай салықтық есептілік түрлері бойынша хабарлама ресімдейді
Салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің түрі
Бюджеттік сыныптаманың коды (БСК)
Салықтық есептілік нысанының коды
1
2
3
4
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы ақпарат
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік органның лауазымды адамдары
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Қорытындыны
алдым________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, күні)
Қорытынды салық төлеушіге табыс
етілді__________________________________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), қолы, күні)
Қорытынды салық төлеушіге
жөнелтілді___________________________________________________________
(жөнелту және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескертпе:
** жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша толтырылады. Мемлекеттік кірістер органында деректер, БКМ бойынша деректер болмаған кезде, сондай-ақ банктік шоттар болмаған кезде деректер 3-бағаннан 4-бағанға көшіріледі.
*** Салық кодексінің 74 және 75-бабында белгіленген салықтық міндеттемені орындаудың ерекшеліктерін сақтау шарттарын бұзушылық анықталған жағдайда толтырылады, бұзушылықтың түрі егжей-тегжейлі жазылады және таратылатын салық төлеушіге камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама жіберіледі.
**** Арнаулы салық режимін қолдану шарттарының бұзылуы анықталған жағдайда толтырылады, бұзушылықтың түрі егжей-тегжейлі жазылады.
***** Уәкілетті мемлекеттік органдарда салық салу объектісі туралы деректер болмаған жағдайда деректер 5-бағаннан 6-бағанға көшіріледі. Әрбір салық түрі және басқа міндетті төлемдер бойынша бөлек толтырылады.

6. Отдельные категории реорганизуемых юридических лиц по выбору указывают в налоговом заявлении о прекращении применение упрощенного порядка исполнения налогового обязательства с проведением камерального контроля.
К отдельным категориям реорганизуемых юридических лиц относятся реорганизуемые юридические лица путем слияния и (или) присоединения, которые одновременно соответствуют следующим условиям:
участник реорганизации:
1) не состоял на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость (далее – НДС) в течение срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса, до даты подачи налогового заявления о прекращении или состоял на регистрационном учете в качестве плательщика НДС, но оборот по реализации не превышает 10 000 (десяти тысяч)-кратный месячный расчетный показатель в течение срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса, до даты подачи налогового заявления о прекращении;
2) не имеет сумму превышения НДС, относимого в зачет, над суммой начисленного налога (далее - превышение НДС), превышающий 300 (трехсот)-кратный месячный расчетный показатель, действующий на дату представления налогового заявления о прекращении;
3) не имеет налоговую задолженность, задолженность по социальным платежам, превышающую 20 (двадцати)-кратный месячный расчетный показатель, действующий на дату представления налогового заявления о прекращении;
участник реорганизации и (или) правопреемник:
1) не приостановлена выписка электронных счетов-фактур на дату представления налогового заявления о прекращении;
2) на дату представления налогового заявления о прекращении не проводится автоматизированный контроль выписки электронных счетов-фактур;
3) на дату представления налогового заявления о прекращении не находится в процессе применения реабилитационной процедуры.
Сноска. В пункт 6 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Реорганизуемое юридическое лицо повторно представляет налоговое заявление о прекращении в случаях:
1) наличия оборотов по реализации и (или) приобретении после завершения камерального контроля и (или) налоговой проверки;
2) непредставления в установленный срок скорректированного передаточного акта либо окончательного разделительного баланса в ОГД по месту своего нахождения.
Сноска. В пункт 7 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғалардың жекелеген санаттары таңдауы бойынша камералдық бақылау жүргізе отырып, салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібін қолдануды қызметті тоқтату туралы салықтық өтініште көрсетеді.
Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғалардың жекелеген санаттарына бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келетін:
қайта ұйымдастыруға қатысушы:
1) тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күнге дейін Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмаған немесе тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күнге дейін Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрған, бірақ өткізу бойынша айналым 10 000 (он мың) еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын;
2) тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күні қолданыста болатын 300 (үш жүз) еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын есептелген салық сомасынан есепке жатқызылған ҚҚС-тың асып кету (бұдан әрі – ҚҚС-тың асып кету) сомасы жоқ;
3) тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күні қолданыста болатын 20 (жиырма) еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын салықтық берешегі, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегі жоқ;
қайта ұйымдастыруға қатысушы және (немесе) құқықтық мирасқор:
1) тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күнге электрондық шот-фактуралар жазып беру тоқтатыла тұрмаған;
2) тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күнге электрондық шот-фактуралардың жазып берілуіне автоматтандырылған бақылау жүргізілмеген;
3) тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күні оңалту рәсімін қолдану процесінде болмаған бірігу және (немесе) қосылу жолымен қайта ұйымдастырылатын заңды тұлғалар жатады.
7. Қайта ұйымдастырылатын заңды тұлға мынадай:
1) камералдық бақылау және (немесе) салықтық тексеру аяқталғаннан кейін өткізу және (немесе) сатып алу бойынша айналымдар болған;
2) түзетілген беру актісін не түпкілікті бөлу балансын белгіленген мерзімде өзінің орналасқан жері бойынша МКО-ға ұсынбаған жағдайда тоқтату туралы салықтық өтінішті қайта ұсынады.

Глава 2. Порядок исполнения налогового обязательства лицом, прекращающим деятельность
Параграф 1. Общие положения исполнения налогового обязательства лицом, прекращающим деятельность
2. Ликвидационная налоговая отчетность составляется лицом, прекращающим деятельность, по видам налогов, платежей в бюджет и социальным платежам, по которым такое лицо является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление о проведении налоговой проверки по форме согласно приложению 5 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на проверку) либо налоговое заявление на прекращение деятельности по форме согласно приложению 6 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на прекращение) до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
3. Лицо, прекращающее деятельность, уплачивает налоги, платежи в бюджет и социальные платежи, отраженные в ликвидационной налоговой отчетности, не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в орган государственных доходов (далее – ОГД) ликвидационной налоговой отчетности.
В случае, если срок уплаты налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, уплата (перечисление) производится не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в ОГД ликвидационной налоговой отчетности.
4. Налоговая задолженность лица, прекращающего деятельность, погашается за счет его денег, в том числе полученных от реализации его имущества, в соответствии с пунктом 10 статьи 62 Налогового Кодекса.
5. Если лицо, прекращающее деятельность, имеет излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени, то указанные суммы подлежат зачету в счет погашения налоговой задолженности этого лица в соответствии с пунктом 3 статьи 122 Налогового кодекса.
В случае если лицо, прекращающее деятельность, имеет ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени, то указанные суммы подлежат зачету в порядке, определенном статьей 123 Налогового кодекса.
6. В случае, если лицо, прекращающее деятельность, до даты снятия с регистрационного учета плательщика налога на добавленную стоимость имеет сумму превышения по налогу на добавленную стоимость, относимого в зачет, над суммой начисленного налога, подлежащей возврату, указанное превышение подлежит возврату в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в соответствии с пунктом 12 статьи 125 Налогового кодекса.

2-тарау. Қызметін тоқтататын тұлғаның салықтық міндеттемені орындау тәртібі
1-параграф. Қызметін тоқтататын тұлғаның салықтық міндеттемені орындаудың жалпы ережелері
2. Таратудың салықтық есептілігін қызметін тоқтататын тұлға, осындай тұлға төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің түрлері және әлеуметтік төлемдер бойынша осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтініш (бұдан әрі - тексеруге салықтық өтініш) не осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметті тоқтатуға арналған салықтық өтініш (бұдан әрі – тоқтатуға салықтық өтініш) берілген салықтық кезең басталғаннан бастап осындай өтініш берілген күнге дейінгі кезең үшін жасайды
Егер кезекті салықтық есептілікті ұсыну мерзімі таратудың салықтық есептілігі ұсынылғаннан кейін басталған жағдайда, осындай кезекті салықтық есептілікті ұсыну таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
3. Қызметін тоқтататын тұлға таратудың салықтық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді таратудың салықтық есептілігі мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО) ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей төлейді.
Егер таратудың салықтық есептілігі алдында табыс етілген салықтық есептілікте көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеу мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталған жағдайда, төлеу (аудару) таратудың салықтық есептілігі МКО-ға табыс етілген күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Қызметін тоқтататын тұлғаның салықтық берешегі оның ақшасы, оның ішінде мүлкін өткізуден алынған ақшасы есебінен Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген кезектілік тәртібімен өтеледі.
5. Егер қызметін тоқтататын тұлғада салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары болса, онда көрсетілген сомалар Салық кодексінің 122-бабында айқындалған тәртіппен осы тұлғаның салықтық берешегін өтеу есебіне есепке жатқызылуға тиіс.
Егер қызметін тоқтататын тұлғаның салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың қате төленген сомалары болған жағдайда, онда көрсетілген сомалар Салық кодексінің 123-бабында айқындалған тәртіппен есепке жатқызылуға жатады.
6. Егер қызметін тоқтататын тұлға қосылған құн салығын төлеушінің тіркеу есебінен алынған күнге дейін есепке жатқызылатын қосылған құн салығы бойынша есептелген салықтың қайтарылуға жататын сомасынан асып кеткен сомасы болған жағдайда, көрсетілген асып кету Салық кодексінің 125-бабында айқындалған тәртіппен қайтарылуға жатады.

7. При отсутствии у лица, прекращающего деятельность, налоговой задолженности:
1) ошибочно уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому лицу в порядке, определенном статьей 123 Налогового кодекса;
2) излишне уплаченные суммы налогов, платежей в бюджет и пени подлежат возврату этому лицу в порядке, определенном статьей 122 Налогового кодекса;
3) уплаченные суммы штрафов подлежат возврату этому лицу по основаниям и в порядке, которые установлены статьей 122 Налогового кодекса;
4) излишне (ошибочно) уплаченные в бюджет суммы таможенных пошлин, налогов, таможенных сборов и пени, взимаемых таможенными органами, подлежат возврату этому лицу в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в сфере таможенной политики в соответствии со статьей 74 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республики Казахстан".
Параграф 2. Порядок исполнения налогового обязательства лицом, прекращающим деятельность, с проведением налоговой проверки
8. Лицо, прекращающее деятельность, в течение 1 (одного) месяца со дня принятия решения о прекращении деятельности, представляет в ОГД по месту своего нахождения одновременно:
1) налоговое заявление о проведении налоговой проверки по форме согласно приложению 5 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на проверку);
2) ликвидационную налоговую отчетность;
3) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в случаях, определенном пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса;
Налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины представляется лицом, прекращающим деятельность, в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в ОГД.
9. Налоговая проверка начинается не позднее 10 (десяти) рабочих дней после получения ОГД налогового заявления на проверку лица, прекращающего деятельность, и проводится в соответствии с главой 15 Налогового кодекса.
10. В случае, представления лицом, прекращающим деятельность, налоговой отчетности по возникшим налоговым обязательствам за период с даты представления ликвидационной налоговой отчетности до даты завершения ликвидационной налоговой проверки, ОГД осуществляются действия, предусмотренные пунктом 6 статьи 170 Налогового кодекса.
11. Налоговое обязательство лица, прекращающего деятельность, считается исполненным после завершения налоговой проверки и при отсутствии или погашении налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, в том числе образовавшейся по результатам налоговой проверки, в сроки, установленные пунктом 2 статьей 83 Налогового кодекса.

7. Қызметін тоқтататын тұлғаның салықтық берешегі болмаған кезде:
1) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың қате төленген сомалары Салық кодексінің 123-бабында айқындалған тәртіппен осы тұлғаға қайтарылуға жатады;
2) салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің және өсімпұлдардың артық төленген сомалары Салық кодексінің 122-бабында айқындалған тәртіппен осы тұлғаға қайтарылуға жатады;
3) айыппұлдардың төленген сомалары Салық кодексінің 122-бабында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен осы тұлғаға қайтарылуға жатады;
4) кеден органдары алатын кедендік баждардың, салықтардың, кедендік алымдар мен өсімпұлдардың бюджетке артық (қате) төленген сомалары Қазақстан Республикасының кеден заңнамасында айқындалған тәртіппен осы тұлғаға қайтарылуға жатады.
2-параграф. Салықтық тексеру жүргізе отырып, қызметін тоқтататын тұлғаның салықтық міндеттемені орындау тәртібі
8. Қызметті тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап 1 (бір) ай ішінде қызметін тоқтататын тұлға өзінің орналасқан жері бойынша МКО-ға бір мезгілде:
1) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша салықтық тексеру жүргізу туралы салықтық өтінішті (бұдан әрі - тексеруге салықтық өтініш);
2) таратудың салықтық есептілігін;
3) Салық кодексінің 111-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады.
Қызметін тоқтататын тұлға бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті бақылау-касса машинасы МКО-да есепке қойылған жағдайда ұсынады.
9. Салықтық тексеру МКО қызметін тоқтататын тұлғаны тексеруге салықтық өтініш алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталады және Салық кодексінің 15-тарауына сәйкес жүргізіледі.
10. Қызметті тоқтататын тұлға таратудың салықтық есептілігін табыс еткен күннен бастап таратудың салықтық тексеруі аяқталған күнге дейінгі кезең үшін туындаған салықтық міндеттемелер бойынша салықтық есептілігін табыс еткен жағдайда, МКО Салық кодексінің 170-бабының 6-тармағында көзделген іс-әрекеттер жүзеге асырылады.
11. Қызметті тоқтататын тұлғаның салықтық міндеттемені салықтық тексеру аяқталғаннан кейін және салықтық берешегі, әлеуметтік төлемдер бойынша, оның ішінде салықтық тексеру нәтижелері бойынша пайда болған берешегі болмаған немесе өтелген кезде Салық кодексінің 83-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімдерде орындалды деп есептеледі.

12. Датой снятия лица, прекращающего деятельность, с регистрационного учета в ОГД является дата исполнения налогового обязательства в соответствии с пунктом 11 настоящего Порядка.
13. ОГД не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня исполнения налогового обязательства в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил осуществляет снятие с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, и размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа информацию о снятии такого налогоплательщика с регистрационного учета.
14. Основанием для снятия индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, с регистрационного учета является одновременное соблюдение следующих условий:
1) отсутствие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, в том числе по итогам осуществленного налогового администрирования;
2) отсутствие излишне (ошибочно) уплаченных сумм налогов, платежей в бюджет, пеней и штрафов, а также излишне уплаченных и (или) излишне взысканных сумм таможенных пошлин, таможенных сборов, налогов и пеней, подлежащих возврату в порядке, утверждаемом уполномоченным органом в сфере таможенной политики в соответствии со статьей 74 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республики Казахстан".
15. Несоответствие индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, условиям, установленным пунктом 14 настоящих Правил по итогам проведенного налогового администрирования, является основанием для отказа в снятии с регистрационного учета.
Параграф 3. Порядок исполнения налогового обязательства отдельными категориями лиц, прекращающими деятельность, с проведением камерального контроля
16. Прекращение деятельности с проведением камерального контроля осуществляется в отношении лиц, прекращающих деятельность, в случае неосуществления финансово-хозяйственной деятельности с даты постановки на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость, либо если такие лица не являются плательщиками налога на добавленную стоимость.
При прекращении деятельности субъектами микро- и малого предпринимательства, соответствующими условиям части первой настоящего пункта, камеральный контроль не проводится по налоговой отчетности, представленной до 17 декабря 2025 года за налоговые периоды до 1 января 2026 года.
Сноска. Пункт 16 в редакции приказа Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

12. МКО-да қызметін тоқтататын тұлғаны тіркеу есебінен шығару күні Осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес салықтық міндеттеменің орындалған күні болып табылады.
13. МКО осы Тәртіптің 12-тармағына сәйкес салықтық міндеттеме орындалған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам ретінде тіркеу есебінен шығаруды жүзеге асырады және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсында осындай салық төлеушіні тіркеу есебінен шығару туралы ақпаратты орналастырады.
14. Дара кәсіпкерді немесе жеке практикамен айналысатын адамды тіркеу есебінен шығару үшін мынадай шарттарды бір мезгілде сақтау:
1) салықтық берешектің, әлеуметтік төлемдер бойынша, оның ішінде жүзеге асырылған салықтық әкімшілендіру қорытындылары бойынша берешектің болмауы;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен және жағдайларда қайтарылуға жататын салықтардың, бюджетке төленетін төлемдердің, өсімпұлдар мен айыппұлдардың артық (қате) төленген сомаларының, сондай-ақ кедендік баждардың, кедендік алымдардың, салықтар мен өсімпұлдардың артық төленген және (немесе) артық өндіріп алынған сомаларының болмауы негіз болып табылады.
15. Жүргізілген салықтық әкімшілендіру қорытындылары бойынша дара кәсіпкердің немесе жеке практикамен айналысатын адамның осы баптың 3-тармағында белгіленген шарттарға сәйкес келмеуі тіркеу есебінен шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
3-параграф. Камералдық бақылау жүргізе отырып, қызметін тоқтататын тұлғалардың жекелеген санаттарының салықтық міндеттемені орындау тәртібі
16. Камералдық бақылау жүргізе отырып қызметті тоқтату қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қойылған күннен бастап қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асырмаған тұлғаларға немесе қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын тұлғаларға қатысты қолданылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің талаптарына сәйкес келетін микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілері қызметін тоқтатқан кезде, 2026 жылғы 1 қаңтарға дейінгі салықтық кезеңдер үшін 2025 жылғы 17 желтоқсанға дейін ұсынылған салықтық есептілік бойынша камералдық бақылау жүргізілмейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.

17. Индивидуальный предприниматель или лицо, занимающееся частной практикой, в случае принятия решения о прекращении деятельности одновременно представляет в ОГД по месту нахождения:
1) налоговое заявление о прекращении;
2) уведомление о начале или прекращении деятельности в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности по форме, утвержденной уполномоченным органом в сфере предпринимательства в соответствии со статьей 105 Налогового кодекса;
3) ликвидационную налоговую отчетность;
4) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в порядке, определенном пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса;
Налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины представляется лицо, прекращающим деятельность, в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в ОГД.
18. ОГД в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения налогового заявления о прекращении осуществляет направление запроса:
1) в уполномоченные государственные органы – о представлении сведений о сделках с имуществом, подлежащим государственной регистрации, совершенных лицом, прекращающим деятельность, а также об их имуществе по состоянию на дату получения налогового заявления о прекращении;
2) в банки второго уровня и (или) организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, – о представлении сведений об остатках и движении денег на банковских счетах лица, прекращающего деятельность, на дату получения налогового заявления о прекращении.
Сведения о сделках, предусмотренные подпунктом 1) части первой настоящего пункта, а также о движении денег на банковских счетах представляются за период, в течение которого не проводилась налоговая проверка в отношении лица, прекращающего деятельность, в пределах срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса, до дня получения ОГД налогового заявления о прекращении.
19. Сведения по запросам ОГД, указанные в пункте 18 настоящих Правил, представляются не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня их получения.
20. ОГД в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения всех сведений, предусмотренных пунктом 18 настоящих Правил, осуществляет в порядке, определенном статьей 137 Налогового кодекса камеральный контроль и составить заключение по результатам камерального контроля по форме согласно приложению к Правилам исполнения налогоплательщиками (налоговыми агентами) налогового обязательства при ликвидации, в том числе отдельными категориями налогоплательщиков (налоговых агентов), утвержденным настоящим приказом (далее – заключение камерального контроля).
В заключении камерального контроля отражаются результаты камерального контроля и состояние расчетов по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам.
Заключение камерального контроля составляется в количестве не менее 2 (двух) экземпляров и подписывается должностными лицами ОГД. Один экземпляр заключения камерального контроля представляется не позднее 3 (трех) рабочих дней после его подписания лицом, прекращающим деятельность, в соответствии со статьей 51 Налогового кодекса.

17. Дара кәсіпкер немесе жеке практикамен айналысатын адам қызметті тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда бір мезгілде орналасқан жері бойынша МКО-ға:
1) тоқтату туралы салықтық өтінішті;
2) осындай есепке алу болған кезде, рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаны;
3) таратудың салықтық есептілігін;
4) Салық кодексінің 111-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады.
Қызметін тоқтататын тұлға бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті бақылау-касса машинасы МКО-да есепке қойылған жағдайда ұсынады.
18. МКО тоқтату туралы салықтық өтінішті алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) уәкілетті мемлекеттік органдарға – қызметін тоқтататын тұлға жасаған мемлекеттік тіркеуге жататын мүлікпен жасалатын мәмілелер туралы, сондай-ақ тоқтату туралы салықтық өтінішті алған күнгі жағдай бойынша олардың мүлкі туралы мәліметтер беру туралы;
2) екінші деңгейдегі банктерге және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға – тоқтату туралы салықтық өтінішті алған күні қызметін тоқтататын тұлғаның банк шоттарындағы ақша қалдықтары мен қозғалысы туралы мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуды жіберуге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында көзделген мәмілелер туралы, сондай-ақ банк шоттарындағы ақша қозғалысы туралы мәліметтер қызметін тоқтататын тұлғаға қатысты Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде, тоқтату туралы салықтық өтінішті МКО алған күнге дейін салықтық тексеру жүргізілмеген кезең үшін ұсынылады.
19. Осы Қағидалардың 18-тармағында көрсетілген МКО-ның сұрау салулары бойынша мәліметтер оларды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
20. МКО осы Қағидалардың 18-тармағында көзделген барлық мәліметтерді алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен камералдық бақылауды жүзеге асыруға және осы бұйрықпен бекітілген Салық төлеушілердің (салық агенттерінің), оның ішінде салық төлеушілердің (салық агенттерінің) жекелеген санаттарының қызметі тоқтатылған кезде салықтық міндеттемені орындау қағидаларына қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша қорытынды (бұдан әрі – камералдық бақылау қорытындысы) жасауға міндетті.
Камералдық бақылау қорытындысында камералдық бақылау нәтижелері және салықтар, бюджетке төленетін төлемдер және әлеуметтік төлемдер бойынша есеп айырысулардың жай-күйі көрсетіледі.
Камералдық бақылау қорытындысы кемінде екі данада жасалады және оған МКО лауазымды адамдары қол қояды. Қорытындының бір данасы оған қол қойылғаннан кейін Салық кодексінің 51-бабына сәйкес қызметін тоқтататын тұлғаға 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей табыс етіледі.

21. В случае расхождений по результатам камерального контроля лицу, прекращающему деятельность, не позднее 5 (пяти) пяти рабочих дней с даты получения заключения камерального контроля вручается уведомление о расхождениях, выявленных по результатам камерального контроля (далее – уведомление) по форме, утверждаемом уполномоченным органом в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса.
22. Исполнение уведомления, осуществляется лицом, прекращающим деятельность, в порядке, определенном статьей 137 Налогового кодекса.
В случае неисполнения уведомления и (или) несогласия ОГД с пояснениями, представленными налогоплательщиком, в отношении лица, прекращающего деятельность, проводится налоговая проверка. При этом налоговая проверка начинается не позднее 10 (десяти) рабочих дней после истечения срока исполнения такого уведомления и (или) получения пояснения о несогласии по выявленным нарушениям.
23. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам производится налогоплательщиком не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня составления заключения камерального контроля или исполнения уведомления.
24. Лицо, прекращающие деятельность, признаются снятыми с регистрационного учета со дня:
1) составления заключения – при отсутствии расхождений по результатам камерального контроля и налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам;
2) исполнения уведомления – при наличии таких расхождений и отсутствии налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам;
3) погашения налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам – при наличии налоговой задолженности и условии устранения расхождений по результатам камерального контроля, в полном объеме.
Информация о снятии индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, с регистрационного учета в порядке, определенном настоящим пунктом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 3 (трех) рабочих дней со дня снятия таких налогоплательщиков с регистрационного учета.
Основанием для отказа в снятии с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя или лица, занимающегося частной практикой, является наличие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам, не уплаченных в сроки, установленные пунктом 23 настоящих Правил.
Глава 4. Особенности исполнения налогового обязательства индивидуальным предпринимателем, прекращающим деятельность по результатам заключения аудита по налогам
25. Прекращению деятельности по результатам заключения аудита по налогам подлежат индивидуальные предприниматели в случае одновременного соответствующего следующим условиям:

21. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар болған жағдайда қызметті тоқтататын тұлғаға қорытынды алынған күннен бастап 5 (бес) бес жұмыс күнінен кешіктірмей Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарлама (бұдан әрі - хабарлама) табыс етіледі.
22. Қызметін тоқтататын тұлға хабарламаны орындауды Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
Хабарлама орындалмаған және (немесе) салық төлеуші ұсынған түсіндірмелермен МКО келіспеген жағдайда, қызметін тоқтататын тұлғаға қатысты салықтық тексеру жүргізіледі. Бұл ретте салықтық тексеру мұндай хабарламаны орындау мерзімі өткен және (немесе) анықталған бұзушылықтар бойынша келіспеушілік туралы түсініктеме алынған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталады.
23. Салық төлеуші салықтық берешекті, әлеуметтік төлемдерді төлеуді (аударуды) қорытынды жасалған немесе хабарлама орындалған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жүргізеді.
24. Қызметін тоқтататын тұлға:
1) камералдық бақылау нәтижелер бойынша алшақтықтар және салықтық берешек, әлеуметтік төлемдер бойынша берешек болмаған кезде – қорытынды жасалған;
2) мұндай алшақтықтар болған және салықтық берешек, әлеуметтік төлемдер бойынша берешек болмаған кезде – хабарлама орындалған;
3) салықтық берешек болған кезде және камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар толық көлемде жойылған жағдайда – салықтық берешекті, әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті өтеген күннен бастап тіркеу есебінен алып тасталды деп танылады.
Осы тармақта айқындалған тәртіппен дара кәсіпкерді немесе жеке практикамен айналысатын адамды тіркеу есебінен алу туралы ақпарат, осындай салық төлеушілерді тіркеу есебінен шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсында орналастырылады.
Осы Қағидалардың 23-тармағында белгіленген мерзімде төленбеген салықтық берешектің, әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің болуы дара кәсіпкер ретінде немесе жеке практикамен айналысатын адамды тіркеу есебінен шығарудан бас тарту үшін негіз болып табылады.
4-тарау. Салықтар бойынша аудит қорытындысының нәтижесі бойынша қызметін тоқтататын дара кәсіпкердің салықтық міндеттемені орындау ерекшеліктері
25. Дара кәсіпкерлер салықтар бойынша аудит қорытындысының нәтижесі бойынша қызметті тоқтатуға бір мезгілде мынадай шарттарға сәйкес келген жағдайда жатады:

1) общая сумма совокупных годовых доходов с учетом корректировок ликвидируемого лица за период срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса, составляет не более 300 000 (трехсот тысяч)-кратного месячного расчетного показателя, действующего на 1 января соответствующего финансового года;
2) имеют в наличии заключение аудита по налогам, составленное не более чем за 20 (двадцать) календарных дней до даты представления в ОГД налогового заявления о прекращении;
3) не состоят либо не состояли в течение срока исковой давности, установленного статьей 65 Налогового кодекса, на регистрационном учете в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности в соответствии со статьей 104 Налогового кодекса.
При этом, если по результатам заключения аудита по налогам возникают обязательства по исчислению и уплате налогов и платежей в бюджет, исчислению, удержанию, перечислению социальных платежей, такие обязательства подлежат исполнению ликвидируемым лицом в течение 10 (десяти) календарных дней со дня, следующего за днем вручения налогоплательщику соответствующего заключения аудита по налогам.
26. Индивидуальный предприниматель в случае принятия решения о прекращении деятельности одновременно представляет в ОГД по месту своего нахождения:
1) налоговое заявление о прекращении;
2) ликвидационную налоговую отчетность;
3) заключение аудита по налогам;
4) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в порядке, определенном пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса;
Налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины представляется в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в ОГД.
27. ОГД не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения документов, указанных в пункте 27 настоящих Правил, осуществляет камеральный контроль в порядке, определяемом статьей 137 Налогового кодекса
28. В случае выявлении ОГД расхождений по результатам камерального контроля ликвидируемому лицу представляется уведомление по форме, утверждаемой уполномоченным органом в соответствии со статьей 137 Налогового кодекса.
29. Исполнение уведомления осуществляется лицом, прекращающим деятельность в порядке определенном статьей 137 Налогового кодекса.
30. Уплата (перечисление) налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам производится налогоплательщиком не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня исполнения уведомления.
31. В случаях неисполнения уведомления и (или) несогласия ОГД с пояснениями, представленными налогоплательщиком, в отношении лица, прекращающего деятельность, ОГД проводится налоговая проверка в соответствии с пунктом 10 статьи 137 Налогового кодекса в порядке, определенном главой 15 Налогового кодекса.
При этом, налоговая проверка начинается не позднее 10 (десяти) рабочих дней после истечения срока исполнения такого уведомления и (или) получения пояснения о несогласии по выявленным расхождениям.
Приложение к Правилам
исполнения налогового обязательства
при прекращении деятельности
налогоплательщиками (налоговыми
агентами), в том числе отдельными
категориями налогоплательщиков
(налоговых агентов)
Заключение камерального контроля
"____"_____________ 20___ года № _______
Мною (нами), ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должность работника (ов) государственного органа)
________________________________________________________________________________
в соответствии с Налоговым Кодексом Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и
на основании налогового заявления о прекращении деятельности от "____" ______________
20___ года № __ (входящий № ____ от "____" ______20___ года) составлено заключение по
результатам камерального контроля
_______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование лица, прекращающего деятельность) индивидуальный идентификационный
номер (ИИН) ____________________________________________________________________
за период с "____" __________ 20___ года по "____" ___________ 20____ года.

1) Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі кезеңінде таратылатын тұлғаның түзетулерін ескере отырып, жылдық жиынтық кірістердің жалпы сомасы тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 300 000 (үш жүз мың) еселенген мөлшерінен аспайды;
2) МКО-ға тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен аспайтын мерзімде жасалған салықтар бойынша аудит қорытындысы бар;
3) Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде Салық кодексінің 104-бабына сәйкес жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асыратын салық төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмаған не тұрмайды.
Бұл ретте, егер салықтар бойынша аудит қорытындысының нәтижесі бойынша салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есептеу және төлеу, әлеуметтік төлемдерді есептеу, ұстап қалу, аудару бойынша міндеттемелер туындаса, мұндай міндеттемелерді салық төлеушіге салықтар бойынша аудиттің тиісті қорытындысы табыс етілген күннен кейінгі күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде таратылатын тұлға орындауға тиіс.
26. Дара кәсіпкер қызметін тоқтату туралы шешім қабылданған жағдайда бір мезгілде өзінің орналасқан жері бойынша МКО ға:
1) тоқтату туралы салықтық өтінішті;
2) таратудың салықтық есептілігін;
3) салықтар бойынша аудит қорытындысын;
4) Салық кодексінің 111-бабының 4-тармағында айқындалған тәртіппен бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады.
Бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтініш бақылау-касса машинасы МКО-да есепке қойылған жағдайда ұсынылады.
27. МКО осы Қағидалардың 27-тармағында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей Салық кодексінің 137-бабында айқындалатын тәртіппен камералдық бақылауды жүзеге асыруға міндетті.
28. МКО камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған жағдайда таратылатын тұлғаға камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы хабарлама (бұдан әрі – хабарлама) ұсынылады.
29. Қызметін тоқтататын тұлға хабарламаны орындауды Салық кодексінің 137-бабында айқындалған тәртіппен жүзеге асырады.
30. Салық төлеуші салықтық берешекті, әлеуметтік төлемдер бойынша берешекті төлеуді (аударуды) хабарлама орындалған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жүргізеді.
31. Хабарламаны орындамаған және (немесе) салық төлеуші ұсынған түсіндірмелермен МКО келіспеген жағдайларда, МКО қызметін тоқтататын тұлғаға қатысты Салық кодексінің 15-тарауында айқындалған тәртіппен Салық кодексінің 137-бабының 10-тармағына сәйкес салықтық тексеру жүргізеді.
Бұл ретте, салықтық тексеру осындай хабарламаны орындау мерзімі өткеннен және (немесе) анықталған алшақтықтар бойынша келіспеу туралы түсініктеме алғаннан кейін 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмей басталады.
Қағидаларға қосымша
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша қорытынды
20___ жылғы "__"_______№ _______
Мен (біз), _________________________________________________________
____________________________________________________________________ ____________________________________________________________________
(мемлекеттік орган қызметкерінің (қызметкерлерінің) тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда), лауазымы)
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес және қызметті тоқтату туралы 20 жылғы "__" ____________ № __ (20__ жылғы "___" ___ кіріс № ____) салықтық өтініш негізінде камералдық бақылау нәтижелері бойынша қорытынды жасадым (жасадық)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(резидент-заңды тұлғаның атауы)
бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН)
____________________________________________________________________
20__ жылғы "__" __________ бастап 20__ жылғы "__" ___________ дейінгі кезең үшін.

1. Сведения о налогоплательщике
1. Свидетельство о государственной регистрации юридического лица (при его
наличии) _____________________________________________________________________
2. Режим налогообложения ________________________________________________
3. Виды деятельности и места их осуществления:
Общий классификатор видов экономической деятельности
Наименование
Адрес
1
2
3
4
4. Банковские реквизиты:
Наименование банка: _____________________________________________
банковский идентификационный код (БИК)__________________________
БИН___________________________________________________________
Область (город, район) ___________________________________________
Реквизиты банковских счетов:
Наименование счета _____________________________________________
Номер ________________________________________________________
Дата открытия _________________________________________________
Дата закрытия _________________________________________________
Остаток денежных средств на счету _______________________________
(указать сумму и код валюты)

1. Салық төлеуші туралы мәліметтер
1. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік _________________________________________
2. Салық салу режим _________________________________________
3. Қызмет түрлері мен оларды жүзеге асыру орындары:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы классификаторы (ҚЭҚТЖ)
Атауы
Мекенжайы
1
2
3
4
4. Банктік деректемелер:
Банк атауы: _____________________________________________
Банктік сәйкестендіру коды (БСК)__________________________
БСН___________________________________________________________
Облыс (қала, аудан) ___________________________________________
Банк шоттарының деректемелері:
Шоттың атауы _____________________________________________
Нөмірі ________________________________________________________
Ашылған күні _________________________________________________
Жабылған күні _________________________________________________
Шоттағы ақшалай қаражат қалдығы _______________________________
(соманы және валюта кодын көрсету)

17. При отсутствии нарушений по результатам камерального контроля, камеральный контроль считается завершенным без нарушений.
18. В случае выявления расхождений по результатам камерального контроля оформляется уведомление о расхождениях, выявленных органами государственных доходов по результатам камерального контроля по следующим видам налоговой отчетности:
Вид налога, другого обязательного платежа
Код бюджетной классификации (КБК)
Код формы налоговой отчетности
1
2
3
4
Информация о выявленных нарушениях по результатам камерального контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Должностные лица государственного органа __________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должность, подпись)
Заключение получил (-а) ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), налогоплательщика, подпись, дата)
Заключение вручено налогоплательщику _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), должностного лица государственного органа,
подпись, дата)
Заключение отправлено налогоплательщику ____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание:
** заполняются по налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в общеустановленном порядке.
При отсутствии данных в органе государственных доходов, данных в ККМ, а также при отсутствии банковских счетов данные
с 3 графы переносятся в 4 графу.
*** заполняются в случае установления при осуществлении камерального контроля нарушений по несоблюдению условий
применения особенностей исполнения налогового обязательства, установленных статьями 74 и 75 Налогового кодекса, подробно
излагается вид нарушения и направляется ликвидируемому налогоплательщику уведомление о расхождениях, выявленных органами
государственных доходов по результатам камерального контроля.
**** заполняются в случае установления нарушения условий применения СНР подробно излагается вид нарушения.
***** при отсутствии данных об объекте налогообложения в уполномоченных государственных органах данные с 5 графы
переносятся в 6 графу. Заполняется по каждому виду налогов и других обязательных платежей в бюджет по отдельности.

17. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар болмаған жағдайда, камералдық бақылау бұзушылықтарсыз аяқталған болып есептеледі.
18. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтар анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органдары камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған алшақтықтар туралы мынадай салықтық есептілік түрлері бойынша хабарлама ресімдейді
Салықтың, бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемнің түрі
Бюджеттік сыныптаманың коды (БСК)
Салықтық есептілік нысанының коды
1
2
3
4
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы ақпарат
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мемлекеттік органның лауазымды адамдары
____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қолы)
Қорытындыны алдым _______________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қолы, күні)
Қорытынды салық төлеушіге табыс
етілді__________________________________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), қолы, күні)
Қорытынды салық төлеушіге жөнелтілді _____________________________________
(жөнелту және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескертпе:
** жалпыға бірдей белгіленген тәртіпте қызметін жүзеге асыратын салық төлеушілер бойынша толтырылады. Мемлекеттік кірістер органында деректер, БКМ бойынша деректер болмаған кезде, сондай-ақ банктік шоттар болмаған кезде деректер 3-бағаннан 4-бағанға көшіріледі.
*** Салық кодексінің 74 және 75-бабында белгіленген салықтық міндеттемені орындаудың ерекшеліктерін сақтау шарттарын бұзушылық анықталған жағдайда толтырылады, бұзушылықтың түрі егжей-тегжейлі жазылады және таратылатын салық төлеушіге камералдық бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік кірістер органдары анықтаған алшақтықтар туралы хабарлама жіберіледі.
**** Арнаулы салық режимін қолдану шарттарының бұзылуы анықталған жағдайда толтырылады, бұзушылықтың түрі егжей-тегжейлі жазылады.
***** Уәкілетті мемлекеттік органдарда салық салу объектісі туралы деректер болмаған жағдайда деректер 5-бағаннан 6-бағанға көшіріледі. Әрбір салық түрі және басқа міндетті төлемдер бойынша бөлек толтырылады.

****** при отсутствии данных в уполномоченных государственных органах данные с 4 графы переносятся в 5 графу.
Приложение 4 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 654
Упрощенный порядок исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности, а также условия отнесения налогоплательщиков к отдельным категориям, к которым применяется упрощенный порядок прекращения деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий упрощенный порядок исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности, а также условия отнесения налогоплательщиков к отдельным категориям налогоплательщиков, к которым применяется упрощенный порядок прекращения деятельности (далее – Порядок) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 74 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок исполнения налогового обязательства при прекращении деятельности индивидуальными предпринимателями одновременно соответствующими следующим условиям:
1) не состоящие на регистрационном учете в качестве плательщика налога на добавленную стоимость;
2) не осуществляющие деятельность в форме совместного предпринимательства;
3) не осуществляющие отдельные виды деятельности, указанные в пункте 1 статьи 104 Налогового кодекса;
4) не имеющие налоговой задолженности, задолженности по социальным платежам;
5) исполнившие обязательства по исчислению и уплате налогов, платежей в бюджет и социальных платежей за налоговый период, предшествующий ликвидационной отчетности;
6) не имеющие неисполненные уведомления, в том числе уведомления по результатам камерального контроля;
7) не имеющие открытых банковских счетов.
При этом подпункты 1), 2), 3), 5) и 6) части первой настоящего пункта применяются к индивидуальным предпринимателям, соответствующим условиям в течение срока исковой давности, до даты подачи налогового заявления на прекращение деятельности.
2. В рамках настоящих Правил используется понятие уполномоченный орган. Под уполномоченным органом понимается Комитет государственных доходов Республики Казахстан – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет (далее – уполномоченный орган).
Глава 2. Упрощенный порядок исполнения налогового обязательства
3. Индивидуальные предприниматели, соответствующие условиям, определенным пунктом 2 настоящего Порядка, представляют в соответствии со статьей 49 Налогового кодекса в орган государственных доходов по месту нахождения (далее – ОГД):

****** Уәкілетті мемлекеттік органдарда деректер болмаған жағдайда деректер 4-бағаннан 5-бағанға көшіріледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 654
бұйрығына 4 қосымша
Қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібі, сондай-ақ салық төлеушілерді салық төлеушілердің жекелеген санаттарына жатқызу шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібі және оңайлатылған тәртіп қолданылатын салық төлеушілерді жекелеген санаттарға жатқызу шарттары (бұдан әрі – Тәртіп) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 74-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленген және бір мезгілде мынадай:
1) қосылған құн салығын төлеуші ретінде тіркеу есебінде тұрмауы;
2) бірлескен кәсіпкерлік нысанында қызметті жүзеге асырмауы;
3) Салық кодексінің 104-бабының 1-тармағында көрсетілген жекелеген қызмет түрлерін жүзеге асырмауы;
4) салықтық берешегі, әлеуметтік төлемдер бойынша берешегінің болмауы;
5) таратудың есептілігі алдындағы салықтық кезең үшін салықтарды, бюджетке төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді есептеу және төлеу жөніндегі міндеттемелерді орындауы;
6) орындалмаған хабарламалардың, оның ішінде камералдық бақылау нәтижелері бойынша хабарламалардың болмауы;
7) ашық банк шоттарының болмауы шарттарына сәйкес келетін дара кәсіпкерлердің қызметін тоқтату кезінде салықтық міндеттемені орындау тәртібін айқындайды.
Бұл ретте осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 5) және 6) тармақшалары қызметті тоқтату туралы салықтық өтініш берілген күнге дейін талап қоюдың ескіру мерзімі ішінде шарттарға сәйкес келетін дара кәсіпкерлерге қолданылады.
2-тарау. Салықтық міндеттемені орындаудың оңайлатылған тәртібі
2. Осы Тәртіптің 2-тармағында айқындалған талаптарға сәйкес келетін дара кәсіпкерлер Салық кодексінің 49-бабына сәйкес орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – МКО):

1) налоговое заявление на прекращение деятельности по форме согласно приложению 6 к настоящему приказу (далее – налоговое заявление на прекращение);
2) ликвидационную налоговую отчетность;
3) налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины в порядке, определенном пунктом 4 статьи 111 Налогового кодекса.
Налоговое заявление о снятии с учета контрольно-кассовой машины, представляется индивидуальным предпринимателем, в случае постановки контрольно-кассовой машины на учет в ОГД.
4. Ликвидационная налоговая отчетность составляется по видам налогов, платежей в бюджет и социальным платежам, по которым индивидуальный предприниматель, прекращающий деятельность, является плательщиком и (или) налоговым агентом, за период с начала налогового периода, в котором представлено налоговое заявление на прекращение, до даты представления такого заявления.
В случае, если срок представления очередной налоговой отчетности наступает после представления ликвидационной налоговой отчетности, представление такой очередной налоговой отчетности производится не позднее даты представления ликвидационной налоговой отчетности.
5. Результат обработки о приеме или в отказе в приеме налогового заявления на прекращение, направляется индивидуальному предпринимателю в день представления указанного заявления в соответствии со статьей 51 Налогового кодекса.
6. При прекращении деятельности в упрощенном порядке уплата налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в ликвидационной налоговой отчетности, производится не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления в ОГД ликвидационной налоговой отчетности.
В случае если срок уплаты налогов, платежей в бюджет и социальных платежей, отраженных в налоговой отчетности, представленной перед ликвидационной налоговой отчетностью, наступает после истечения срока, указанного в части первой настоящего пункта, то уплата (перечисление) производится не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности.
7. Налоговое обязательство индивидуального предпринимателя считается исполненным по истечении 10 (десяти) календарных дней со дня представления ликвидационной налоговой отчетности, при условии отражения сумм, указанных в данной отчетности, на лицевом счете налогоплательщика и отсутствия задолженности по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам.
8. В случае представления ликвидационной налоговой отчетности с отсутствием доходов и обязательств по налогам, платежам в бюджет и социальным платежам, сроком исполнения указанных обязательств считается день, следующий за днем представления ликвидационной налоговой отчетности.

1) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қызметін тоқтатуға салықтық өтінішті (бұдан әрі – тоқтатуға салықтық өтініш);
2) таратудың салықтық есептілігін;
3) Салық кодексінің 111-бабы 4-тармағында айқындалған тәртіппен, бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті ұсынады.
Дара кәсіпкер бақылау-касса машинасын есептен шығару туралы салықтық өтінішті бақылау-касса машинасы МКО есепке қойылған жағдайда ұсынады.
3. Дара кәсіпкер таратудың салықтық есептілігін төлеуші және (немесе) салық агенті болып табылатын салық, бюджетке төлемдер және әлеуметтік төлем түрлері бойынша тоқтатуға салықтық өтініш ұсынылған салықтық кезеңнің басынан бастап осы өтініш ұсынылған күнге дейінгі кезеңге жасайды.
Егер кезекті салықтық есептілікті ұсыну мерзімі таратудың салықтық есептілігі ұсынғаннан кейін басталатын болса, мұндай кезекті салықтық есептілікті таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
4. Тоқтатуға салықтық өтінішті қабылдау не қабылдаудан бас тарту туралы өңдеу нәтижесі Салық кодексінің 51-бабына сәйкес көрсетілген өтініш ұсынылған күні дара кәсіпкерге жіберіледі.
5. Оңайлатылған тәртіппен қызметін тоқтату кезінде таратудың салықтық есептілігінде көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеу МКО-ға таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
Егер таратудың салықтық есептілігінің алдында ұсынылған салықтық есептілікте көрсетілген салықтарды, бюджетке төленетін төлемдерді және әлеуметтік төлемдерді төлеу мерзімі осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткеннен кейін басталатын болса, онда төлеу (аудару) таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірілмей жүргізіледі.
6. Дара кәсіпкердің салықтық міндеттемесі таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күн өткеннен кейін, аталған есептілікте көрсетілген сомалар салық төлеушінің дербес шотында көрсетіліп, салықтар, бюджетке төлемдер және әлеуметтік төлемдер бойынша берешек болмаған жағдайда орындалды деп есептеледі.
7. Егер таратудың салықтық есептілігі кірістер мен салықтар, бюджетке төлемдер және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттеменің болмауымен ұсынылған жағдайда, көрсетілген міндеттемелерді орындау мерзімі таратудың салықтық есептілігі ұсынылған күннен кейінгі күн болып есептеледі.
8. Оңайлатылған тәртіппен тоқтату туралы салықтық өтінішті өңдеу МКО-ның ақпараттық жүйелері (ақпараттандыру объектілері) арқылы осы Тәртіптің 1-тармағында келтірілген шарттарға сәйкес форматтық-логикалық бақылау негізінде автоматты режимде жүзеге асырылады.

9. Обработка налогового заявления о прекращении в упрощенном порядке осуществляется информационными системами (объектами информатизации) ОГД в автоматическом режиме согласно форматно-логическому контролю в соответствии с условиями, приведенными в пункте 1 настоящего Порядка.
10. ОГД не позднее одного дня, следующего за днем исполнения налогового обязательства, предусмотренного пунктами 7 или 8 настоящего Порядка осуществляет снятие индивидуального предпринимателя с регистрационного учета и размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа информацию о снятии индивидуального предпринимателя с регистрационного учета.
11. Физическое лицо получает подтверждение о снятии с регистрационного учета индивидуального предпринимателя в соответствии со статьей 51 Налогового кодекса.
Глава 3. Заключительное положение
12. ОГД проводит налоговое администрирование деятельности индивидуального предпринимателя после прекращения такой деятельности физическим лицом в упрощенном порядке в пределах срока в соответствии со статьей 65 Налогового кодекса.
При выявлении ОГД расхождений (нарушений) по деятельности, указанной в части первой настоящего пункта, физическое лицо в соответствии с пунктом 6 статьи 76 Налогового кодекса:
1) исчисляет налоговые обязательства по налогам, платежам в бюджет и социальные обязательств в соответствии с главой 5 Налогового кодекса Республики Казахстан, разделом 4 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Социальный кодекс) и главой 6 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон ОСМС), действовавшими на момент осуществления такой деятельности;
2) исполняет налоговые обязательства и социальное обязательство в соответствии с главой 5 Налогового кодекса Республики Казахстан, разделом 4 Социального кодекса и главой 6 Закона ОСМС.
Приложение 5 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 654
Сноска. В приложение 5 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 6 к приказу
И.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 654
Сноска. В приложение 6 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется приказом Министра финансов РК от 20.02.2026 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

9. Осы Тәртіптің 6 және 7-тармағында көзделген салықтық міндеттеме орындалған күннен кейінгі бір күннен кешіктірілмей МКО дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығарады және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің интернет-ресурсында дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы ақпаратты орналастырады.
10. Жеке тұлға Салық кодексінің 51-бабына сәйкес дара кәсіпкерді тіркеу есебінен шығару туралы растауды алады.
3-тарау. Қорытынды ереже
12. Жеке тұлға оңайлатылған тәртіппен қызметін тоқтатқаннан кейін МКО Салық кодексінің 65-бабында белгіленген талап қоюдың ескіру мерзімі шегінде дара кәсіпкердің қызметін салықтық әкімшілендіруді жүзеге асырады.
МКО осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қызмет бойынша алшақтықтарды (бұзушылықтарды) анықтаған кезде жеке тұлға:
1) осындай қызметті жүзеге асыру кезінде қолданыста болған Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтар, бюджетке төленетін төлемдер мен әлеуметтік міндеттемелер бойынша салықтық міндеттемелерді есептейді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік міндеттемені орындайды.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 654
бұйрығына 4 қосымша
Ескерту. Бұйрық 5-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы № 654
бұйрығына 5 қосымша
Ескерту. Бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрінің 20.02.2026 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 01.01.2026 бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады) бұйрығымен.