Об утверждении Правил и формы представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, в орган государственных доходов сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 31 октября 2025 года № 652. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37304
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 3.
В соответствии с пунктом 29 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, в орган государственных доходов сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 31 декабря 2025 года включительно.
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
Д. Темирбеков
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 652
Правила представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, в орган государственных доходов сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам
Глава 1. Общие положения

Қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысымен краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидалары мен нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 31 қазандағы № 652 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37304 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабының 29-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысымен краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2025 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы Д. Темирбеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы
№ 652 Бұйрыққа
1-қосымша
Қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысымен краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, в орган государственных доходов сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 29 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяют порядок представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам (далее – сведения) в орган государственных доходов.
Глава 2. Порядок представления участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой в орган государственных доходов сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам
2. Сведения представляются в органы государственных доходов участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой ежегодно не позднее 25 ноября, следующего за отчетным годом по форме согласно приложению 2 к настоящему приказу.
В случае аннулирования лицензии участник Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой обязан в течение 10 календарных дней представить итоговые сведения за неполный отчетный период. При ликвидации участника или передаче портфеля займов другому оператору сведения представляются правопреемником в порядке, установленном настоящими Правилами.
3. Сведения представляются в орган государственных доходов участником Международного финансового центра "Астана", имеющим лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой, из автоматизированной информационной системы Международного финансового центра "Астана" в информационную систему "Smart Data Finance" Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
4. В случае нарушения сроков представления либо предоставления недостоверных сведений применяются меры ответственности, установленные Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), а также иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.

1. Осы қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысымен краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді мемлекеттік кіріс органдарына ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар), "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабының 29 тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабының 3 тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысымен краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді (бұдан әрі - мәлімет) мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну тәртібін айқындайды.
2 тарау. Қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысымен краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді мемлекеттік кірістер органдарына ұсыну тәртібі
2. Мәліметтерді осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қарашасынан кешіктірмей жыл сайын мемлекеттік кірістер органдарына қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ұсынады.
Егер қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысының лицензиясы жойылған жағдайда қатысушы 10 күнтізбелік күн ішінде толық емес есепті кезең үшін қорытынды мәліметтерді ұсынуға міндетті. Қатысушы таратылған немесе қарыздар портфелі басқа операторға берілген жағдайдай мәліметтерді құқық мирасқоры осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен ұсынады.
3. Мәліметтерді мемлекеттік кіріс органына "Астана" халықаралық қаржы орталығының автоматтандырылған ақпараттық жүйесінен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің "Smart Data Finance" ақпараттық жүйесіне қарыз краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы ұсынады.
4. Мәліметтерді ұсыну мерзімдері бұзылған жағдайда немесе дұрыс емес мәліметтер ұсынылған кезде Қазақстан Республикасының "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" кодексінде (Салық кодексі), сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жауапкершілік шаралары қолданылады.

5. Обработка персональных данных осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Приложение 2 к приказу
и.о Министра финансов
Республики Казахстан
от 31 октября 2025 года № 652
форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Сведения о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам
Представляется: в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан.
Форма, предназначенная для сбора административных данных на безвозмездной основе размещена на интернет-ресурсе: https://www.gov.kz/memleket/entities/minfin.
Наименование административной формы: Сведения о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам.
Индекс формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: 1 – СЗДКП
Периодичность: ежегодно.
Отчетный период: 20___ год.
Круг лиц, представляющих форму, предназначенную для сбора административных данных на безвозмездной основе: участник Международного финансового центра "Астана", имеющий лицензию на осуществление деятельности по управлению заемной краудфандинговой платформой.
Срок представления формы, предназначенной для сбора административных данных на безвозмездной основе: ежегодно не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным годом.
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес идентификационный номер:
______________________.
Метод сбора: в электронном виде.
Сведения о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам
п/п
Сведения по физическому лицу (резидент/нерезидент)
Реквизиты краудфандинговой платформы
Дата предоставления кредита
ИИН
ФИО (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
БИН
БИК
Наименование
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Номер и дата договора о предоставлении кредита
Код валюты
Сумма предоставленного кредита
Сумма уплаченного основного долга
Сумма уплаченного вознаграждения
8
9
10
11
12
продолжение таблицы
Остаток суммы кредита
Вид кредита
основной долг
вознаграждение
пеня
13
14
15
16
Пояснение по заполнению формы "Сведения о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам" приведено в приложении к настоящей форме.
Наименование _____________________________________________________
Адрес ____________________________________________________________
Телефон __________________________________________________________
Адрес электронной почты ___________________________________________
Исполнитель_______________________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
подпись, телефон
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
_____________________ ____________________________________________
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
подпись
Место для печати
(за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства).
Приложение
к форме, предназначенной
для сбора административных
данных "Сведения о заключенных
договорах на краудфандинговых
платформах, а также выплаченных
вознаграждениях резидентам
и нерезидентам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной
для сбора административных данных на безвозмездной основе "Сведения
о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных
вознаграждениях резидентам и нерезидентам"
(1 – СЗДКП, ежегодно)

5. Дербес деректерді өңдеу "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 31 қазандағы
№ 652 Бұйрыққа
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер
Ұсынылады: Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысан интернет – ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/minfin.
Әкімшілік нысанның атауы: Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтері
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанның индексі (нысан атауының қысқаша әріптік-цифрлық көрінісі): 1 – СЗДКП.
Кезеңділік: жыл сайын.
Есепті кезең: 20___ жыл.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсынатын адамдар тобы: краудфандингтік платформаны басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар "Астана" халықаралық қаржы орталығының қатысушысы.
Әкімшілік деректерді өтеусіз негізде жинауға арналған нысанды ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың екінші айының 25-күнінен кешіктірмей.
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі: __________________.
Жинау әдісі: электронды түрде.
Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер
р/с
Жеке тұлғаның мәліметі (резидент/бейрезидент)
Краудфандингтік платформалардың ақпараты
Несие берілген күн
ЖСН
ТАӘ (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
БСН
БСК
Атауы
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
несие беру туралы шарттың нөмірі мен күні
валюта коды
Берілген несиенің сомасы
төленген негізгі борыштың сомасы
Сыйақы бойынша төленген сомасы
8
9
10
11
12
кестенің жалғасы
несиенің қалған сомасы
Несие түрі
негізгі қарыз
сыйақы
Өсімпұл
13
14
15
16
"Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен
бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер" деген нысанын толтыру
бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшаға сәйкес келтірілген.
Атауы _______________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________________
Телефоны _____________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы__________________________________________
Орындаушы ___________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
қолы, телефон
Басшы немесе оның міндетін атқарушы адам ______________________________
____________________________________________________________________
тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
қолы
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғалардан қоспағанда).
"Краудфандингтік
платформаларда жасалған
шарттар, сондай-ақ резиденттер
мен бейрезиденттерге төленген
сыйақылар туралы мәліметтер"
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысанына қосымша
"Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтер" Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанын толтыру бойынша түсіндірме (1 – СЗДКП, жыл сайын)

1. Форма, предназначенная для сбора сведений о заключенных договорах на краудфандинговых платформах, а также выплаченных вознаграждениях резидентам и нерезидентам (далее – Форма) разработана в соответствии с пунктом 29 статьи 26 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
2. В графе 1 Формы указывается порядковый номер.
3. В графе 2 Формы указывается индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) налогоплательщика.
4. В графе 3 Формы указывается фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) налогоплательщика.
5. В графе 4 Формы указывается бизнес-идентификационный номер краудфандинговой платформы.
6. В графе 5 Формы указывается банковский идентификационный код (далее – БИК) краудфандинговой платформы.
7. В графе 6 Формы указывается наименование краудфандинговой платформы.
8. В графе 7 Формы указывается дата предоставления кредита.
9. В графе 8 Формы указывается номер и дата договора о предоставлении кредита.
10. В графе 9 Формы указывается код валюты представленного кредита в соответствии с национальным классификатором Республики Казахстан НК РК 07 ISO 4217 "Коды для представления валют и фондов".
11. В графе 10 Формы указывается сумма предоставленного кредита.
12. В графе 11 Формы указывается сумма уплаченного основного долга.
13. В графе 12 Формы указывается сумма уплаченного вознаграждения.
14. В графе 13 Формы указывается остаток суммы основного долга.
15. В графе 14 Формы указывается остаток суммы по вознаграждению.
16. В графе 15 Формы указывается сумма пени.
17. В графе 16 Формы указывается вид кредита.

1. Краудфандингтік платформаларда жасалған шарттар, сондай-ақ резиденттер мен бейрезиденттерге төленген сыйақылар туралы мәліметтерді жинауға арналған нысан (бұдан әрі – Нысан) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 26-бабының 29 тармағына сәйкес әзірленген.
2. Нысанның 1-бағанында реттік нөмірі көрсетіледі.
3. Нысанның 2-бағанында салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) көрсетіледі.
4. Нысанның 3-бағанында салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) көрсетіледі.
5. Нысанның 4-бағанында краудфандинг платформасының бизнес-сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
6. Нысанның 5-бағанында краудфандинг платформасының банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі – БСК) көрсетіледі.
7. Нысанның 6-бағанында краудфандингтік платформаның атауы көрсетіледі.
8. Нысанның 7-бағанында несие берілген күн көрсетіледі.
9. Нысанның 8-бағанында несие беру туралы шарттың нөмірі мен күні көрсетіледі.
10. Нысанның 9-бағанында ұсынылған несиенің Қазақстан Республикасының ұлттық жіктеуші "валюталар мен қорларды ұсыну коды" ҚР ҰЖ 07 ISO 4217 cәйкес валюта коды көрсетіледі;
11. Нысанның 10-бағанында берілген несие сомасы көрсетіледі.
12. Нысанның 11-бағанында төленген негізгі борыштың сомасы көрсетіледі.
13. Нысанның 12-бағанында төленген сыйақы сомасы көрсетіледі.
14. Нысанның 13-бағанында негізгі борыш сомасының қалдығы көрсетіледі.
15. Нысанның 14-бағанында сыйақы бойынша соманың қалдығы көрсетіледі.
16. Нысанның 15-бағанында өсімпұл сомасы көрсетіледі.
17. Нысанның 16-бағанында несие түрі көрсетіледі.