Об утверждении методики расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 29 октября 2025 года № 459. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37302
В соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 25 Водного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 452-3) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации.
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности и
строительства Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждена приказом
Министра промышленности и строительства
Республики Казахстан
от 29 октября 2025 года № 459
Методика
расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территории населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации (далее – Методика), разработана в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 25 Водного кодекса Республики Казахстан и подпунктом 452-3) пункта 15 Положения о Министерстве промышленности и строительства Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 864 "Некоторые вопросы Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан".
Методика определяет расчет стоимости предоставляемых услуг, направленный на обеспечение прозрачного и экономически обоснованного формирования стоимости на услуги по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод и определения объемов предоставленных услуг на основании фактических данных об осадках, площади водосбора, коэффициентов стока и иных технических характеристик.
Настоящая Методика распространяется на юридические лица и индивидуальных предпринимателей при наличии собственных систем ливневой (дренажной) канализации, присоединенных к системе ливневой (дренажной) канализации населенного пункта и отводящих дождевые, талые, инфильтрационные, поливомоечные, дренажные воды в нее.

Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 29 қазандағы № 459 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37302 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 25-бабының 2-тармағы 9) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 452-3) сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Су ресурстары
және ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология
және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің
2025 жылғы 29 қазандағы
№ 459 бұйрығымен бекітілген
Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесі
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 25-бабының 2-тармағы 9) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 864 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі туралы Ереженің 15-тармағы 452-3) тармақшасына сәйкес әзірленген.
Әдістеме жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту жөніндегі қызметтерге ашық және экономикалық негізделген қалыптасуын қамтамасыз етуге және жаңбыр суын, су жинау алаңы, ағын коэффициенттері және өзге де техникалық сипаттамалар туралы нақты деректер негізінде көрсетілген қызметтердің көлемін айқындауға бағытталған көрсетілетін қызметтердің құнын есептеуді айқындайды.
Осы Әдістеме елді мекеннің нөсерлік (дренаждық) кәрізі жүйесіне қосылған және оған жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаж суларын бұратын нөсер (дренаж) кәрізінің меншікті жүйелері болған кезде заңды тұлғалар мен жеке кәсіпкерлерге қолданылады.

2. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) система ливневой канализации - закрытые и открытые сооружения, предназначенные для отвода и очистки дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод с территорий предприятий, селитебных зон и дорожного полотна населенного пункта;
2) закрытая система ливневой канализации подземная сеть трубопроводов, дождеприемных колодцев, принимающих стоки дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий из лотков, смотровых колодцев;
3) открытая система ливневой канализации - система водостока, состоящая из лотков, водоотводных канав (кюветов, арыков и др.), переездных труб и мостиков в местах пересечений улиц других подобных сооружений;
4) сток - сток, образуемый вследствие выпадения на поверхность городской территории атмосферных осадков в виде дождя и снега, где часть воды, выпавшая на поверхность, испаряется, часть увлажняет поверхность, заполняя все ее неровности, часть просачивается в грунт. Остаточная часть воды образует так называемый "поверхностный сток";
5) абонент - юридическое лицо, а также предприниматели без образования юридического лица, имеющие в собственности, хозяйственном ведении или оперативном управлении объекты, системы ливневой канализации, которые непосредственно присоединены к системам ливневой канализации, заключившие с эксплуатирующей организацией договор на прием дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий.
6) субабонент - лицо, названное в понятии "абонент" настоящих Правил, отводящее по договору с абонентом сточные воды в сети ливневой канализации абонента организации эксплуатирующей организации;
7) эксплуатирующая организация - предприятие (организация), осуществляющее прием дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий в систему ливневой канализации населенного пункта и эксплуатирующее эти системы;
8) пропускная способность систем ливневой канализации - возможность системы ливневой канализации пропустить расчетное количество дождя при предельных периодах однократного переполнения сети, ливневая канализация должна пропускать лишь часть расхода дождевого стока, остальная часть которого временно затопляет проезжую часть улиц и при наличии уклона стекает по ее лоткам, при этом высота затопления улиц не должна вызывать затопление подвальных и полуподвальных помещений.

2. Осы Әдістемеде келесі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) нөсерлі кәріз жүйесі – кәсіпорындардың және елді мекендердің қоныстану аймақтарынан, жол жабынынан жаңбыр, еріген қар, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұруға және тазартуға арналған жабық және ашық құрылыстар;
2) нөсер кәрізінің жабық жүйесі – елді мекендер аумағынан және өнеркәсіп кәсіпорындарынан арық-науалардан, қарау құдықтарынан ағатын жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару жуу, дренаждық сулардың ағынын қабылдайтын құбырлардың, нөсер қабылдайтын құдықтардың жерасты желісі;
3) нөсер кәрізінің ашық жүйесі – арық-науалардан, су бұру арықтарынан (кюветтер, арықтар және т. б.), өтпелі құбырлар мен көпірлерден тұратын басқа да осындай құрылғылардың көшелері қиылысатын жерлердегі су ағызу жүйесі;
4) ағын – жаңбыр немесе қар түріндегі атмосфералық жауын-шашын нәтижесінде қалалық аумағында бетіне түсуі салдарынан пайда болатын ағын. онда судың бетіне түскен бөлігі буланады, бір бөлігі оның барлық тегіс емес жерлерін толтыра отырып, бетін ылғалдандырады, бір бөлігі топыраққа сіңеді. Судың қалдық бөлігі "беткі ағын" деп аталады;
5) елді мекендер мен өнеркәсіп кәсіпорындарының аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаж суларын қабылдауға пайдаланушы ұйыммен шарт жасасқан, нөсер кәрізі жүйелеріне тікелей қосылған, меншігінде, шаруашылық жүргізуінде немесе жедел басқаруында объектілері, нөсер кәрізі жүйелері бар абонент-заңды тұлға, сондай-ақ заңды тұлға құрмаған кәсіпкерлер;
6) қосалқы абонент – осы Қағидалардың "абонент" ұғымында аталған, пайдаланушы ұйым ұйым абонентінің нөсер кәрізі жүйесіне абонентпен шарт бойынша сарқынды суларды бұратын тұлға;
7) пайдаланушы ұйым – елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан елді мекеннің нөсер кәріз жүйесіне ағатын жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару жуу, дренаждық суларды қабылдауды жүзеге асыратын кәсіпорын және осы жүйелерді пайдаланатын (ұйым);
8) нөсер кәрізі жүйелерінің өткізу қабілеті - нөсер кәрізі жүйесінің желіні бір рет толтырудың шекті кезеңдерінде жауынның есептік мөлшерін өткізу мүмкіндігі, нөсер кәрізі жауын ағыны шығынының бір бөлігін ғана өткізуі тиіс, оның қалған бөлігі көшелердің жүру бөлігін уақытша су басады және еңіс болған жағдайда оның науаларымен ағады, бұл ретте көшелердің су басу биіктігі жертөле және жартылай жертөле үй-жайларын су басуға жол берілмейді;

9) норматив допустимого сброса – экологический норматив, который устанавливается в экологическом разрешении и определяется, как количество (масса) загрязняющего вещества либо смеси загрязняющих веществ в дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных водах, максимально допустимое (разрешенное) к сбросу в единицу времени;
10) сверхнормативный сброс сточных вод - сброс дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод и загрязняющих веществ, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий в систему ливневой канализации населенного пункта, превышающих установленные нормативы ливневой канализации по объему и составу;
11) качественный состав сточных вод - характеристика сточных вод, включающая перечень загрязняющих веществ и их концентрацию.
12) фактический объем услуги - объем отведенных и очищенных дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод за период предыдущего года, аналогичный заявленному периоду, принимаемый согласно фактическим данным, полученным от Национальной гидрометерологической службы Республики Казахстан либо показаниями приборов учета, установленных в местах приема сточных вод;
13) услуга - отведение и очистка дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий в систему ливневой (дренажной) канализации населенного пункта;
14) затратный метод стоимости услуги - метод формирования стоимости услуги в зависимости от постатейно определенных, экономически обоснованных затрат и прибыли субъекта;
15) затратная часть стоимости услуги - совокупность затрат, связанных с предоставлением услуг эксплуатирующим предприятием, которые учитываются при определении стоимости услуги. Данные затраты состоят из себестоимости услуги и расходов периода (общие и административные расходы, расходы по реализации, расходы по выплате вознаграждений);
16) ограничение видов затрат, включаемых в затратную часть стоимости услуги - установление перечня расходов, не учитываемых при утверждении стоимости услуги;
17) дренажная канализация - сети канализации, предохраняющие отдельные здания и сооружения от подтопления грунтовыми водами и отводящие их в системы ливневой канализации;
18) допустимый уровень прибыли – прибыль (чистый доход), которую субъект имеет право получить для эффективного функционирования по предоставлению услуги, входящая в состав стоимости и определяемая с учетом балансовой или переоцененной стоимости активов субъекта, задействованных при предоставлении услуги, и ставки прибыли, необходимых для реализации утвержденной инвестиционной программы, и рассчитываемая в соответствии с настоящими Правилами;

9) жол берілетін төгінділер нормативі – экологиялық рұқсатта белгіленетін және уақыт бірлігіне төгінділерге барынша жол берілетін (рұқсат етілген) жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаж суларындағы ластаушы заттардың не ластаушы заттар қоспаларының мөлшері (массасы) ретінде айқындалатын экологиялық норматив;
10) сарқынды сулардың нормативтен тыс төгілуі – көлемі мен құрамы бойынша нөсер кәрізінің белгіленген нормативтерінен асатын елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан елді мекеннің нөсер кәріз жүйесіне ағатын жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару жуу, дренаждық суларды және ластаушы заттарды ағызу;
11) сарқынды сулардың сапалық құрамы – ластаушы заттардың тізбесін және олардың шоғырлануын қамтитын сарқынды сулардың сипаттамасы.
12) қызметтің нақты көлемі – Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометрологиялық қызметінен алынған нақты деректерге не сарқынды суларды қабылдау орындарында белгіленген есепке алу аспаптарының көрсеткіштеріне сәйкес қабылданатын, мәлімделген кезеңге ұқсас өткен жылғы кезең үшін бөлінген және тазартылған жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару жуу, дренаждық сулардың көлемі;
13) қызмет – елді мекеннің нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесіне елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумағынан ағатын жаңбыр, еріген, инфильтрациялық, суару жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту;
14) көрсетілетін қызмет құнының шығынды әдісі – субъектінің баптар бойынша айқындалған, экономикалық негізделген шығындары мен пайдасына қарай көрсетілетін қызмет құнын қалыптастыру әдісі;
15) қызмет құнының шығын бөлігі – қызмет құнын анықтау кезінде ескерілетін пайдаланушы кәсіпорынның қызмет көрсетуіне байланысты шығындар жиынтығы. Бұл шығындар қызметтің өзіндік құнынан және кезең шығындарынан (жалпы және әкімшілік шығыстар, сату бойынша шығыстар, сыйақылар төлеу бойынша шығыстар) тұрады;
16) қызмет құнының шығын бөлігіне енгізілетін шығындар түрлерін шектеу – қызмет құнын бекіту кезінде ескерілмейтін шығындар тізбесін белгілеу;
17) дренаждық кәріз – жекелеген ғимараттар мен құрылыстарды жер асты суларының басып қалуынан сақтайтын және оларды нөсерлі кәріз жүйесіне бұратын кәріз желілері;
18) пайданың жол берілетін деңгейі - құн құрамына кіретін және субъектінің қызмет көрсету кезінде тартылған активтерінің теңгерімдік немесе қайта бағаланған құнын және бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті пайда ставкасын ескере отырып айқындалатын және осы Қағидаларға сәйкес есептелетін, қызмет көрсету бойынша тиімді жұмыс істеу үшін субъектінің алуға құқығы бар пайда (таза кіріс);

19) сточные воды – воды, образующиеся в результате хозяйственной деятельности человека или на загрязненной территории:
воды, использованные на производственные или бытовые нужды и получившие при этом дополнительные примеси загрязняющих веществ, изменившие их первоначальный состав или физические свойства;
дождевые, талые, инфильтрационные, поливомоечные, дренажные воды, стекающие с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий;
подземные воды, попутно забранные при проведении операций по недропользованию (карьерные, шахтные, рудничные воды, пластовые воды, забранные попутно с углеводородами);
20) экономически обоснованные затраты - затраты предприятия, оказывающие услуги по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенного пункта и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации, связанные с обеспечением операционной деятельности, возмещения по задействованному капиталу, вложенному в задействованные активы, и амортизационным отчислениям на воспроизводство задействованных активов.
3. Стоимость услуги утверждается эксплуатирующей организацией после согласования с местным исполнительным органом в течении 10 календарных дней.
4. Стоимость услуги рассчитывается ежегодно.
5. Годовой объем отводимых и очищаемых сточных вод определяется в соответствии с показаниями приборов учета, установленных на границе раздела балансовой принадлежности, а также расчетами с применением данных метеорологических наблюдений, коэффициентов стока и других технических показателей, подтверждающих обоснованность расчета объемов приведенной в настоящей Методике.
Глава 2. Расчет стоимости предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации
Параграф 1. Затраты, включаемые в стоимость услуги по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации
6. Регулирование затрат, включаемых в стоимость услуги осуществляется путем ограничения видов и размеров затрат, учитываемых в стоимости услуги, с учетом их экономической обоснованности в соответствии с приложением к настоящей Методике.
7. В производственные расходы затратной части стоимости услуги включаются:
1) материальные расходы;

19) сарқынды сулар – адамның шаруашылық қызметі нәтижесінде пайда болатын немесе ластанған аумақта түзілетін сулар:
өндірістік немесе тұрмыстық мұқтаждықтарға пайдаланылған және бұл ретте судың бастапқы құрамын немесе физикалық қасиеттерін өзгерткен ластағыш заттардың қоспалары қосымша қосылған сулар;
елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суы, еріген, инфильтрациялық, суаратын-жуатын, дренаждық сулар;
жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ілеспе алынған жерасты сулары (карьер, шахта, кеніш сулары, көмірсутектермен ілеспе алынған қабаттық сулар);
3. Қызмет құны жергілікті атқарушы органмен келіскеннен кейін пайдаланушы ұйыммен 10 күнтізбелік күн ішінде бекітіледі.
4. Қызмет құны жыл сайын есептеледі.
5. Шығарылатын және тазартылатын сарқынды сулардың жылдық көлемі теңгерімдік тиесілілік бөлімінің шекарасында орнатылған есептеу аспаптарының көрсеткіштеріне, сондай-ақ метеорологиялық бақылаулардың деректерін, ағын коэффициенттерін жіне осы Әдістемеде келтірілген көлемдер есебінің негізділігін растайтын, басқа да техникалық көрсеткіштерді қолдана отырып есептеулерге сәйкес айқындалады.
2-тарау. Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын есептеу
1-Параграф. Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құнында ескерілетін шығындар
6. Қызмет құнына қосылатын шығындарды реттеу осы Әдістемеге қосымшаға сәйкес олардың экономикалық негізділігін ескере отырып, қызмет құнында ескерілетін шығындардың түрлері мен мөлшерін шектеу арқылы жүзеге асырылады.
7. Қызмет құнының шығын бөлігінің өндірістік шығындарына мыналар кіреді:
1) материалдық шығындар;

2) расходы на оплату труда производственного персонала;
3) амортизация;
4) расходы на ремонт, не приводящий к увеличению стоимости основных средств;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к услуге.
8. В расходы периода затратной части стоимости услуг включаются:
1) расходы на оплату труда административного персонала;
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги;
3) амортизация;
4) прочие административные расходы;
5) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для проведения реконструкции и модернизации объектов.
9. Производственные расходы затратной части стоимости услуги включаются в затратную часть следующим образом:
1) материальные расходы, включаемые в затратную часть, определяются исходя из фактических показателей, но не превышающих расчеты потребности сырья, материалов, топлива, энергии (далее - материальных ресурсов) на выпуск единицы продукции (услуг, товаров, работ), произведенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в отрасли водоснабжения и водоотведения (при их наличии), и цен материальных ресурсов, определенных по фактическим результатам закупок.
Расходы, связанные с уровнем нормативных технических потерь, в соответствии с расчетами технических потерь, произведенными на основе типовых норм и нормативов, действующих в отрасли водоснабжения и водоотведения.
2) расходы на оплату труда производственного персонала при формировании стоимости услуги исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала предприятия, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором предприятие оказывает услуги, согласно статистическим данным по видам экономической деятельности за год или за четвертый квартал, предшествующей расчету стоимости услуги.
При введении новых объектов, мощностей и реализации мероприятий, расходы на оплату труда производственного персонала для новых объектов определяются исходя из нормативной численности производственного персонала.
При этом, расчеты потребности численности персонала, сырья, материалов, топлива, энергии и расчеты технических потерь, производятся на основе типовых норм и нормативов, действующих в отрасли водоснабжения и водоотведения.
При отсутствии в расчете стоимости услуги предприятия дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.

2) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындар;
3) амортизация;
4) негізгі құралдар құнының өсуіне әкелмейтін жөндеу шығындары;
5) қызметке тікелей қатысты басқа өндірістік шығындар.
8. Тарифтің шығын бөлігі кезеңінің шығындарына мыналар кіреді:
1) әкімшілік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындар;
2) сақтандырудың міндетті түрлеріне арналған шығындар, салықтар;
3) амортизация;
4) басқа әкімшілік шығындар;
5) объектілерге реконструкциялауды және жаңғыртуды жүргізу үшін қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеуге арналған шығындар.
9. Қызмет құнының шығын бөлігінің өндірістік шығындары шығын бөлігіне мынадай түрде енгізіледі:
1) шығын бөлігіне енгізілетін материалдық шығындар, нақты көрсеткіштерге сүйене отырып айқындалады, алайда олар сумен жабдықтау және су бұру саласында қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде өндірілген өнімнің (көрсетілетін қызметтердің, тауарлардың, жұмыстардың) бірлігін шығаруға арналған шикізаттың, материалдардың, отынның, энергияның (бұдан әрі - материалдық ресурстар) қажеттілігін және сатып алудың нақты нәтижелері бойынша айқындалған материалдық ресурстардың бағаларын есептеуден аспайды.
сумен жабдықтау және су бұру саласындаь қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізілген техникалық шығындардың есептеулеріне сәйкес нормативтік техникалық шығындардың деңгейіне байланысты шығындар.
2) кәсіпорын қызмет құнын есептеу алдындағы бір жылдағы немесе төртінші тоқсандағы экономикалық қызмет түрлері бойынша статистикалық деректерге сәйкес қызмет көрсететін кәсіпорын персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және өңірдегі (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) орташа айлық жалақыға сүйене отырып, қызмет құнын қалыптастыру кезінде өндірістік персоналдың еңбекақы төлеу шығындары
Жаңа нысандарды, қуаттарды енгізу және өзге де іс-шараларды іске асыру кезінде, жаңа нысандар үшін өндірістік персоналдың еңбекақы төлеу шығындары өндірістік персоналдың нормативтік санына қарай айқындалады.
Бұл ретте, персонал санынының, шикізаттың, материалдардың, отынның, энергияның қажеттілігңн есептеу және техникалық шығындарды есептеу сумен жабдықтау және су бұру саласында қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде жүргізіледі.
Кәсіпорын қызметінің құнын есептеуде экологиялық апат және радиациялық тәуекел аймақтарында тұрғаны үшін қосымша төлемдер болмаған кезде орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады.

3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов;
4) средства, направляемые предприятием на ремонт, не приводящие к росту стоимости основных средств, включаются в затратную часть стоимости на основании подтверждающих документов о необходимости такой работы;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к услуге, включаются в затратную часть стоимости на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
10. Административные расходы затратной части стоимости услуги включаются в затратную часть следующим образом:
1) расходы на оплату труда административного персонала определяются исходя из фактической численности, но не превышающей нормативной численности персонала предприятия, и среднемесячной заработной платы в регионе (в области, городе республиканского значения, столице), в котором предприятие оказывает услуги, согласно статистическим данным по видам экономической деятельности за год или за четвертый квартал, предшествующей расчету стоимости услуги.
В случае отсутствия в расчете стоимости услуги предприятия дополнительных оплат за проживание в зонах экологического бедствия и радиационного риска, к среднемесячной заработной плате, применяются соответствующие дополнительные оплаты, установленные законодательством Республики Казахстан.
2) расходы на обязательные виды страхования, налоги, сборы и платежи определяются в соответствии со ставками, установленными согласно действующему налоговому законодательству Республики Казахстан;
3) амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов непроизводственного характера;
4) административные расходы, включаются в затратную часть стоимости услуги на основании подтверждающих документов с учетом отраслевых особенностей.
Административные расходы включают консалтинговые, маркетинговые услуги и ремонтные работы, проводимые подрядным способом и услуги, осуществляемые сторонними организациями в зависимости от отраслевых особенностей, командировочные, услуги связи административного персонала, периодическая печать, содержание служебного автотранспорта, информационные, консультационные услуги.
Расходы на охрану природы, плата за использование природных ресурсов включаются и определяются с учетом размеров ставок и сборов.
Расходы на проведение технического аудита системы ливневой канализации в соответствие со статьей 104 Водного Кодекса РК.
Расходы, направленные на повышение квалификации административного персонала, связанные с производственной необходимостью, учитываются в расходах при предоставлении документов, подтверждающих необходимость.

3) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) кәсіпорын жөндеуге жіберетін, негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін қаражат осындай жұмыстың қажеттігі туралы растайтын құжаттардың негізінде шығын бөлігіне енгізіледі;
5) көрсетілетін қызметке тікелей жататын өзге де өндірістік шығындар салалық ерекшеліктерді ескере отырып, растайтын құжаттар негізінде шығын бөлігіне енгізіледі.
10. Қызмет құнының шығын бөлігінің әкімшілік шығындары шығын бөлігіне мынадай түрде енгізіледі:
1) әкімшілік персоналға еңбекақы төлеу шығындары кәсіпорын персоналының нормативтік санынан аспайтын нақты санына және кәсіпорын қызмет көрсететін өңірдегі (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) орташа айлық жалақыға сүйене отырып, экономикалық қызмет түрлері бойынша бір жылдағы немесе қызмет құнын есептеудің алдындағы төртінші тоқсандағы статистикалық деректерге сәйкес айқындалады
Егер кәсіпорын қызмет құнын есептеген кезде экологиялық апат және радиациялық қауіпті аймақтарда тұрғаны үшін төленетін қосымша төлемдер болмаған жағдайда, орташа айлық жалақыға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті қосымша төлемдер қолданылады
2) сақтандырудың міндетті түрлеріне, салықтарға, алымдар мен төлемдерге арналған шығындар Қазақстан Республикасының қолданыстағы салық заңнамасына сәйкес белгіленген мөлшерлемелерге сәйкес айқындалады;
3) өндірістік емес сипаттағы негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары;
4) басқа әкімшілік шығындар салалық ерекшеліктерді ескере отырып, растайтын құжаттар негізінде қызмет құнының шығын бөлігіне енгізіледі.
Әкімшілік шығындарға салалық ерекшеліктеріне мердігерлік тәсілмен жүргізілетін консалтингтік, маркетингтік қызметтер және жөндеу жұмыстары, басқа ұйымдар жүзеге асыратын қызметтер, іссапар шығындары, әкімшілік персоналдың байланыс қызметтері, мерзімді баспасөзге жазылу, қызметтік автокөлікті ұстауға, ақпараттық, консультациялық қызметтерге арналған шығындар жатады.
Табиғатты қорғауға арналған шығындар, табиғи ресурстарды пайдаланғаны үшін төлемдер және мөлшерлемелер мен алымдардың мөлшері ескеріле отырып айқындалады.
Кодекстің 104-бабына сәйкес нөсерлі кәріз жүйесінің техникалық аудитін жүргізуге арналған шығындар.
Өндірістік қажеттілікке байланысты әкімшілік персоналдың біліктілігін арттыруға арналған шығындар осындай қажеттілікті растайтын құжаттарды ұсыну кезінде шығындарда ескеріледі.

5) расходы на выплату вознаграждений и основного долга привлеченных из собственных средств и льготного кредитования для реализации проектов по реконструкции и модернизации системы ливневой канализации;
6) расходы на выплату вознаграждения за заемные средства для реализации проектов по реконструкции и модернизации системы ливневой канализации включаются в расходы периода при наличии заключенного договора с банком (с приложением графика погашения основного долга и процентов) и определяются следующим образом:
расходы на выплату вознаграждений по заемным средствам, получаемым в национальной валюте, для реализации проекта учитываются при расчете стоимости услуги в пределах суммы, рассчитанной с применением не более 2,5 кратной базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан;
расходы на выплату вознаграждения по заемным средствам, полученным в иностранной валюте, для реализации проекта учитываются при расчете стоимости услуги в пределах суммы, рассчитанной с применением четырех кратной ставки Лондонского межбанковского рынка.
Вознаграждение за заемные средства, полученные в иностранной валюте, учитываются в расходах периода затратной части стоимости услуги с учетом прогнозируемого изменения курса тенге к иностранной валюте на основании основных показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан и прогнозных показателей республиканского бюджета Республики Казахстан.
Базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан и ставка Лондонского межбанковского рынка применяются на день принятия решения по утверждению стоимости услуги.
11. Амортизационные отчисления основных средств и нематериальных активов рассчитываются по прямолинейному (равномерному) методу начисления и включаются в затратную часть стоимости услуги.
Амортизационные отчисления от активов, задействованных при предоставлении услуг направляются на цели, связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении услуги, реализацией проектов по реконструкции и модернизации систем ливневой канализации и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам.
12. Местный исполнительный орган принимает решение о снижении или отказе в повышении расходов на оплату труда административного и (или) производственного персонала, включаемого в стоимость услуги, на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда предприятий, занимающихся тем же или аналогичным видом деятельности, а также в случае сокращения объемов предоставляемых услуг предприятия.
При формировании стоимости услуги местный исполнительный орган определяет целесообразность изменения сумм расходов при снижении эффективности деятельности предприятия (увеличение себестоимости единицы предоставляемой услуги, снижении объемов предоставляемых регулируемых услуг, увеличении кредиторской и дебиторской задолженности).

5) нөсерлі кәріз жүйесін қайта жаңғырту және жаңарту жобаларын іске асыру үшін меншікті және жеңілдетілген кредит беру қаражаттары есебінен тартылған негізгі қарыз бен сыйақыны өтеуге арналған шығындар;
6) нөсерлі кәріз жүйесін қайта жаңғырту және жаңарту жобаларын іске асыру үшін қарыз қаражаты үшін сыйақы төлеу шығындары банкпен жасалған шарт (негізгі борыш пен пайыздарды өтеу кестесі қоса беріледі) болған жағдайда кезең шығындарына енгізіледі және мынадай тәртіппен айқындалады:
жобаны іске асыру үшін ұлттық валютада алынатын қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге арналған шығындар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесінің 2,5 еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде есептелген соманың шегінде қызмет құнын есептеу кезінде ескеріледі;
жобаны іске асыру үшін шетел валютасында алынған қарыз қаражаты бойынша сыйақы төлеуге арналған шығындар Лондон банкаралық нарығының төрт еселенген мөлшерлемесін қолдана отырып есептелген сома шегінде қызмет құнын есептеу кезінде ескеріледі.
Шетел валютасында алынған қарыз қаражаты үшін сыйақы Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі көрсеткіштері және Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің болжамды көрсеткіштері негізінде шетел валютасына теңге бағамының болжамды өзгерісі ескеріле отырып, қызмет құнының шығын бөлігі кезеңінің шығындарында ескеріледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі және Лондон банкаралық нарығының мөлшерлемесі қызмет құнын бекіту жөнінде шешім қабылданған күні қолданылады.
11. Негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациялық аударымдары есептеудің тікелей (біркелкі) әдісі бойынша есептеледі және қызмет құнының шығын бөлігіне енгізіледі.
Көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде тартылған активтерден амортизациялық аударымдар қызмет көрсетуде пайдаланылатын тіркелген активтерге капитал салымдарына, нөсерлі кәріз жүйелерін реконструкциялау және жаңғырту жөніндегі жобаларды іске асыруға және тартылған кредиттік ресурстар бойынша негізгі борышты қайтаруға байланысты мақсаттарға жіберіледі.
12. Жергілікті атқарушы орган қызметтің сол немесе ұқсас түрімен айналысатын кәсіпорындардың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындарды салыстырмалы талдау негізінде, сондай-ақ кәсіпорынның көрсетілетін қызметтерінің көлемі қысқарған жағдайда қызмет құнына енгізілетін әкімшілік және (немесе) өндірістік персоналдың еңбегіне ақы төлеуге арналған шығындарды төмендету немесе арттырудан бас тарту туралы шешімді қабылдайды.
Қызмет құнын қалыптастыру кезінде жергілікті атқарушы орган кәсіпорын қызметінің тиімділігі төмендеген кезде (ұсынылатын қызмет бірлігінің өзіндік құнын ұлғайту, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтер көлемін азайту, кредиторлық және дебиторлық берешекті ұлғайту) шығындар сомасын өзгертудің орындылығын анықтайды

16. Расходы на премирование и виды вознаграждений к заработной плате по итогам работы, на выполнение условий коллективного договора не включаются в затратную часть стоимости услуги и осуществляются за счет следующих источников:
1) дохода, полученного от деятельности, не относящейся к услуге;
2) экономии расходов на оплату труда административного и производственного персонала;
3) недоиспользованной части затрат, предусмотренных на мероприятия по реконструкции и модернизации системы ливневой канализации, возникшей в результате экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, или по результатам проведения конкурсных (тендерных) процедур.
Параграф 2. Расчет стоимости услуги по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации с применением затратного метода
17. Стоимость предоставляемой услуги по отводу отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод определяется с применением затратного метода на основе совокупных годовых затрат на содержание, эксплуатацию, амортизацию и капитальный ремонт системы ливневой канализации с последующим распределением затрат пропорционально объему отводимых и очищенных вод по следующей формуле:
где:
С — стоимость услуги за 1 м³ отводимой и очищаемой воды (тенге/м³);
З — годовая сумма экономически обоснованных затрат на содержание, эксплуатацию и обслуживание системы ливневой (дренажной) канализации (тенге) согласно параграфа;
Vобщ — годовой объем отводимых и очищаемых дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод (м³).
18. Годовой совокупный объем отводимых сточных вод определяется по формуле:
Где:
Vобщ – годовой совокупный объем отводимых сточных вод,
Vдож- годовой объем дождевых вод,
Vтал - годовой объем талых вод,
Vинф - годовой объем инфильтрационных вод,
Vдренаж - годовой объем дренажных вод,
Параграф 3. Расчет стоимости услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации с учетом бюджетных средств
19. При выделении бюджетных средств на полное или частичное финансирование расходов, связанных с эксплуатацией, содержанием, ремонтом или модернизацией системы ливневой (дренажной) канализации, расчет стоимости услуг осуществляется с учетом уменьшения суммы экономически обоснованных затрат на размер выделенного бюджетного финансирования.

16. Жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту бойынша қызмет көрсететін кәсіпорындар үшін пайда мөлшерлемесі жиырма пайыздан аспайтын мөлшерде қабылданады.
Кәсіпорынға мемлекеттік бюджет қаражатынан субсидиялар бөлу кезінде пайда қаржыландыру көздері ретінде амортизациялық аударымдар мен қарыз қаражаттарын пайдалануды ескере отырып, жобаларды іске асыру үшін қажетті деңгейге дейін төмендету жағына түзетіледі.
Егер қызмет құнының жоспарлы деңгейі қосылған құн салығынсыз текше метр үшін екі жүз теңгеден асатын болса, пайда мөлшерлемесі қызмет құнын бекіту күніне Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі деңгейінде қабылданады.
2-Параграф. Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын шығындық әдісін қолдана отырып есептеу
17. Жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
С-бұрылатын және тазартылатын судың 1 м³ үшін қызмет құны (теңге/м³);
З-нөсерлік (дренаж) кәріз жүйесін күтіп ұстауға, пайдалануға және қызмет көрсетуге арналған экономикалық негізделген шығындардың жылдық сомасы (теңге);
Vжалпы- бұрылатын және тазартылатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық сулардың жылдық көлемі (м³).
18. Бұрылатын сарқынды сулардың жылдық жиынтық көлемі мына формула бойынша анықталады:
Vжалпы =Vжаң+Vер+Vинф+Vдренаж,
Мұндағы:
Vжалпы-бұрылатын сарқынды сулардың жылдық жиынтық көлемі,
Vжаң-жаңбыр суының жылдық көлемі,
Vтал-еріген судың жылдық көлемі,
Vинф-инфильтрациялық сулардың жылдық көлемі,
Vдренаж - дренажды сулардың жылдық көлемі,
3-Параграф. Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құнын бюджет қаражатын ескере отырып есептеу
19. Нөсерлік (дренажды) кәріз жүйесін пайдалануға, күтіп ұстауға, жөндеуге немесе жаңғыртуға байланысты шығыстарды толық немесе ішінара қаржыландыруға бюджет қаражатын бөлу кезінде көрсетілетін қызметтер құнын есептеу бөлінген бюджеттік қаржыландыру мөлшеріне экономикалық негізделген шығындар сомасының азаюы ескеріле отырып жүзеге асырылады.

20. При этом расчет стоимости услуги осуществляется по следующей формуле:
где: С — стоимость услуги за 1 м³ отводимых и очищаемых сточных вод (тенге/м³);
З — годовая сумма экономически обоснованных затрат (тенге);
Б — сумма выделенных бюджетных средств на покрытие части затрат, подлежащих вычету при расчете стоимости услуг (тенге);
Vобщ — годовой объем отводимых и очищаемых сточных вод (м³).
21. При выделении бюджетных средств на капитальные затраты (строительство, реконструкция, модернизация) расчет стоимости услуг осуществляется с учетом эксплуатационных (операционных) затрат, подлежащих покрытию за счет стоимости услуг на предоставляемые услуги.
22. Расходы, связанные с проведением капитального ремонта системы ливневой (дренажной) канализации за счет амортизационных средств, подлежат включению в состав экономически обоснованных затрат с целью обеспечения восстановления стоимости и работоспособности основных средств.
23. Учет расходов на капитальный ремонт осуществляется следующим образом:
1) при проведении капитального ремонта в течение срока полезного использования объектов, стоимость капитального ремонта подлежит распределению равномерными долями по годам расчетного периода;
2) при проведении капитального ремонта за счет собственных средств организации, данные расходы включаются в состав годовых затрат на период между капитальными ремонтами;
3) при проведении капитального ремонта за счет бюджетных средств, стоимость капитального ремонта не включается в расчет стоимости услуг;
4) периодичность капитального ремонта устанавливается в соответствии с нормативами по технической эксплуатации объектов или техническим аудитом.
Расчет ежегодной доли капитального ремонта, подлежащей включению в стоимость услуги, осуществляется по формуле:
где: Kгод — ежегодная сумма расходов на капитальный ремонт (тенге);
K — общая стоимость капитального ремонта (тенге);
Tкр — периодичность проведения капитального ремонта (лет).
24. Итоговая стоимость предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных и дренажных вод определяется с учетом следующих составляющих:
1) годовых эксплуатационных расходов;
2) амортизационных отчислений по основным средствам, задействованным в процессе отведения и очистки дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных и дренажных вод;
3) расходов на капитальный ремонт объектов системы ливневой (дренажной) канализации, включаемых в годовые затраты равномерными долями в соответствии с установленной периодичностью проведения капитального ремонта.

20. Бұл ретте, қызмет құнын есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұндағы: С — бұрылатын және тазартылатын сарқынды сулардың 1 м³ үшін қызмет құны (теңге/м³);
З — экономикалық негізделген шығындардың жылдық сомасы (теңге);
Б — қызметтер құнын есептеу кезінде шегеруге жататын шығындардың бір бөлігін жабуға бөлінген бюджет қаражатының сомасы (теңге);
Vжалпы — бұрылатын және тазартылатын сарқынды сулардың жылдық көлемі (м³).
21. Бюджет қаражатын күрделі шығындарға (құрылыс, реконструкция, жаңғырту) бөлу кезінде көрсетілетін қызметтер құнының есебі ұсынылатын қызметтерге арналған есебінен жабылуға жататын пайдалану (операциялық) шығындарын ескере отырып жүзеге асырылады.
22. Амортизациялық құралдар есебінен нөсерлік (дренаж) кәріз жүйесіне күрделі жөндеу жүргізуге байланысты шығыстар негізгі құралдардың құнын қалпына келтіруді және жұмысқа қабілеттілігін қамтамасыз ету мақсатында экономикалық негізделген шығындардың құрамына енгізілуге жатады.
23. Күрделі жөндеуге арналған шығыстарды есепке алу мынадай түрде жүзеге асырылады:
1) объектілерді пайдалы пайдалану мерзімі ішінде күрделі жөндеу жүргізу кезінде күрделі жөндеу құны есептік кезеңнің жылдары бойынша біркелкі үлестермен бөлінуге жатады;
2) ұйымның меншікті қаражаты есебінен күрделі жөндеу жүргізу кезінде бұл шығыстар күрделі жөндеу арасындағы кезеңге арналған жылдық шығындардың құрамына енгізіледі;
3) бюджет қаражаты есебінен күрделі жөндеу жүргізу кезінде күрделі жөндеу құны есебіне енгізілмейді;
4) күрделі жөндеу кезеңділігі объектілерді техникалық пайдалану жөніндегі нормативтерге немесе техникалық аудитке сәйкес белгіленеді.
Тарифке енгізуге жататын күрделі жөндеудің жыл сайынғы үлесін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мында: Kжыл — күрделі жөндеуге арналған шығыстардың жыл сайынғы сомасы (теңге);
K — күрделі жөндеудің жалпы құны (теңге);
Tкж — күрделі жөндеу жүргізу кезеңділігі (жылдар).
24. Жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің қорытынды құны мынадай құрамдас бөліктерді ескере отырып айқындалады:
1) жылдық пайдалану шығыстары;
2) Жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту процесіне тартылған негізгі құралдар бойынша амортизациялық аударымдар;
3) жылдық шығындарға күрделі жөндеу жүргізудің белгіленген кезеңділігіне сәйкес біркелкі үлестермен қосылатын нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі объектілерін күрделі жөндеуге арналған шығыстар.

25. Итоговая сумма годовых затрат на предоставление услуг рассчитывается по следующей формуле:
где: Зитог — общая сумма годовых затрат, тенге; OPEX — сумма годовых эксплуатационных расходов, тенге; A — сумма годовых амортизационных отчислений, тенге; Kгод — годовая доля капитального ремонта, тенге.
26. Стоимость предоставляемой услуги по отведению и очистке сточных вод за 1 м³ с учетом проведения капитального ремонта за счет амортизационных средств эксплуатирующей организации определяется по формуле:
где:
С — стоимость услуги за 1 м³, тенге/м³;
V — годовой объем отведенных дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных и дренажных вод, м³.
27. Годовая сумма амортизационных отчислений определяется по формуле:
где:
A — сумма годовых амортизационных отчислений, тенге;
Cосн — стоимость основных средств, тенге;
СПИ — срок полезного использования основных средств, лет.
28. Годовая доля капитального ремонта рассчитывается согласно заключению технического аудита.
Параграф 4. Алгоритм расчета стоимости отвода дренажных вод, принимаемых в систему ливневой канализации
29. Стоимость предоставляемой услуги по отводу дренажных вод определяется с применением затратного метода на основе совокупных годовых затрат на содержание, эксплуатацию, амортизацию и капитальный ремонт системы ливневой канализации с последующим распределением затрат пропорционально объему отводимых дренажных вод.
30. Общая сумма годовых затрат на содержание системы ливневой канализации рассчитывается согласно пункту 7 настоящей Методике.
31. Удельная стоимость 1 м³ отводимой воды определяется согласно пункту 17 настоящей Методике.
32. Годовой объем дренажных вод определяется:
1) по показаниям средств учета, установленных в местах присоединения объектов к системе ливневой канализации;
2) при отсутствии приборного учета — по расчетному методу с применением формулы:
где:
Fдренаж — площадь территории, подключенной к системе ливневой канализации (дренаж)(м²);
qинф — нормативный удельный расход дренажных вод (м³/м²·год), установленный определенный проектной документацией.
33. При установлении дополнительных эксплуатационных затрат, связанных с отведением дренажных вод (в том числе необходимости подъема воды насосными станциями, повышенного технического обслуживания), допускается применение корректирующих коэффициентов к расчетной стоимости услуги, обоснование которых оформляется в составе сметной стоимости в установленном порядке.
Глава 3. Порядок расчета объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации

25. Қызметтерді ұсынуға жылдық шығындардың жиынтық сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы: Зқорытынды — жылдық шығындардың жалпы сомасы, теңге; OPEX — жылдық пайдалану шығыстарының сомасы, теңге; A — жылдық амортизациялық аударымдар сомасы, теңге; Kжыл — күрделі жөндеудің жылдық үлесі, теңге.
26. Пайдаланушы ұйымның амортизациялық қаражаты есебінен күрделі жөндеу жүргізуді ескере отырып 1 м³ үшін сарқынды суларды бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтің құны мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы: С — қызмет құны 1 м³, теңге / м³; V-бөлінген сарқынды жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық сулардың жылдық көлемі, м.
27. Амортизациялық аударымдардың жылдық сомасы мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы: A — жылдық амортизациялық аударымдар сомасы, теңге;
Cнегізгі — негізгі құралдардың құны, теңге;
ППМ — негізгі құралдарды пайдалы пайдалану мерзімі, жылдар.
28. Күрделі жөндеудің жылдық үлесі техникалық аудиттің қорытындысына сәйкес есептеледі.
Параграф 4. Нөсер кәрізі жүйесіне қабылданатын дренаждық сулардың құнын есептеу алгоритмі
29. Дренажды суларды бұру бойынша ұсынылатын қызметтің құны нөсерлік кәріз жүйесін күтіп ұстауға, пайдалануға, амортизациялауға және күрделі жөндеуге арналған жылдық жиынтық шығындар негізінде шығынды әдісті қолдана отырып айқындалады, содан кейін шығындарды бұрылатын дренажды сулардың көлеміне пропорционалды бөледі.
30. Нөсерлі кәріз жүйесін күтіп ұстауға арналған жылдық шығындардың жалпы сомасы осы Әдістеменің 7-тармағына сәйкес есептеледі.
31. Бұрылатын судың 1 м³ үлестік құны осы Әдістеменің 17-тармағына сәйкес айқындалады.
32. Дренажды сулардың жылдық көлемі:
1) объектілер нөсер кәріз жүйесіне қосылатын жерлерде белгіленген есепке алу құралдарының көрсеткіштері бойынша;
2) аспаптық есепке алу болмаған кезде — формуланы қолдана отырып, есептік әдіс бойынша анықталады:
мұндағы: Fдренаж — нөсерлі кәріз жүйесіне қосылған аумақтың ауданы (дренаж) (м²);
qинф — жобалық құжаттамада айқындалған дренаждық сулардың нормативтік үлестік шығыны (м³ / м²·жыл).
33. Дренажды суларды бұруға байланысты қосымша пайдалану шығындарын (оның ішінде сорғы станцияларының суды көтеру қажеттілігін, жоғары техникалық қызмет көрсетуді) белгілеу кезінде негіздемесі белгіленген тәртіппен сметалық құнның құрамында ресімделетін қызметтің есептік құнына түзету коэффициенттерін қолдануға жол беріледі.
3-тарау. Елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан ағатын жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды нөсерлік (дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің көлемін есептеу

34. Атмосферные осадки в виде дождевых, талых, а также инфильтрационных вод (грунтовых (подземных) вод, отводятся в централизованные системы ливневой канализации населенного пункта, за счет отведения с территории населенного пункта и промышленных объектов, поступающие в централизованные системы ливневой канализации при подключении к ливневой канализации населенного пункта, в процессе эксплуатации существующих систем ливневой канализации, так и при строительстве новых, а также дренажных вод (грунтовых (подземных) вод, поступающих в централизованные системы ливневой канализации при их подключении.
35. Количество атмосферных осадков (суточные, месячные, сезонные и годовые слои), сведения о температуре и влажности воздуха определяются по данным государственного фонда экологической информации о состоянии окружающей среды и ее загрязнении, получаемым от Национальной гидрометеорологической службы Республики Казахстан.
Использование данных организации, имеющие лицензию на деятельность в области гидрометеорологии и смежных областях, допускается исключительно при документально подтвержденном отсутствии информации в государственном фонде экологической информации.
При противоречий между данными источников приоритетными считаются сведения государственного фонда экологической информации. Разрешение противоречий осуществляется путем обязательного согласования с уполномоченным органом.
36. При определении объемов дождевых сточных вод учитывается количество атмосферных осадков, выпадающих в теплый период года (с апреля по октябрь), при определении объемов талого стока учитывается количество атмосферных осадков, выпадающих в холодный период года (с ноября по март).
37. При определения прогнозных объемов поверхностного стока (для определения цены договора на услуги по отведению поверхностных сточных вод, формирования плана доходов, балансовых расчетов системы ливневой канализации), следует принимать слой атмосферных осадков (количество выпадающих атмосферных осадков за календарный месяц или иной период времени, выраженное в виде слоя (в мм), равномерно распределенного по площади), соответствующий годовому слою 20 % обеспеченности (вероятности появления фазово-однородной величины стока, равной или большей заданного значения):
где:
- коэффициент, учитывающий отношение годового количества атмосферных осадков 20% обеспеченности к среднегодовому количеству атмосферных осадков.
=1.07.
- среднегодовое количество атмосферных осадков, определяемое по информации от Национальной гидрометерологической службы Республики Казахстан, в том числе в виде данных государственного климатического кадастра на основе метеорологической информации о совокупности атмосферных условий, включающих в себя температуру воздуха, облачность, атмосферные явления, направление и скорость ветра, количество осадков и других характеристик атмосферы и подстилающей поверхности, характерных для определенных территорий (в том числе по среднемесячным данным за последние 3 года), либо в соответствии со стандартами по строительной климатологии.

34. Жауын-шашын, еріген, сондай-ақ инфильтрациялық сулар (жер асты сулары) түріндегі атмосфералық жауын-шашын елді мекеннің нөсер кәрізіне қосудың нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне түсетін елді мекеннің аумағынан және өнеркәсіптік объектілерден бұру есебінен, қолданыстағы нөсер кәрізі жүйелерін пайдалану процесінде, сондай-ақ жаңаларын салу кезінде, сондай-ақ оларды қосу кезінде нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне түсетін дренаж сулары (жер асты (жер асты) сулары) елді мекеннің нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне жіберіледі
35. Атмосфералық жауын-шашынның мөлшері (тәуліктік, айлық, маусымдық және жылдық қабаттар), ауаның температурасы, ылғалдылығы жөніндегі мәліметтер Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометрологиялық қызметінен алынатын ақпарат бойынша, оның ішінде экологиялық ақпараттың мемлекеттік қорынан алынған деректер түрінде, қоршаған ортаның жай-күйі, оның ластануы туралы деректер, қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар өзге де ұйымдар бойынша гидрометеорология саласында және онымен байланысты салаларда (оның ішінде соңғы 3 жылдағы орташа айлық деректер бойынша) не құрылыс климатологиясы бойынша стандарттарға сәйкес айқындалады. Жоғарыда көрсетілген көздерден алынған деректер сәйкес келмеген жағдайда қоршаған ортаның жай-күйі, оның ластануы туралы экологиялық ақпараттың мемлекеттік қорынан алынған деректер қолданылады.
36. Жаңбыр сарқынды суларының көлемін анықтау кезінде жылдың жылы кезеңінде (сәуірден қазанға дейін) түсетін атмосфералық жауын-шашынның мөлшері ескеріледі, еріген сарқынды сулардың көлемін анықтау кезінде жылдың суық кезеңінде (қарашадан наурызға дейін)түсетін атмосфералық жауын-шашынның мөлшері ескеріледі.
37. Жер үсті ағынының болжамды көлемдерін анықтау қажет болған жағдайда (жер үсті сарқынды суларын бұру жөніндегі қызметтерге арналған шарттың бағасын айқындау, кірістер жоспарын қалыптастыру, нөсер кәрізі жүйесінің баланстық есептеулері үшін), 20% қамтамасыз етілуінің жылдық қабатына сәйкес келетін атмосфералық жауын-шашын қабатын қабылдау қажет (күнтізбелік айда немесе алаңы бойынша біркелкі бөлінген қабат (мм) түрінде көрсетілген өзге уақыт кезеңінде түсетін атмосфералық жауын-шашын мөлшері)
мұндағы:
- атмосфералық жауын-шашынның жылдық мөлшерінің 20% қамтамасыз етілуінің атмосфералық жауын-шашынның орташа жылдық мөлшеріне қатынасын ескеретін коэффициент.
=1.07.
- Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометрологиялық қызметінен алынған ақпарат бойынша, оның ішінде ауа температурасы, бұлттылық, атмосфералық құбылыстар, желдің бағыты мен жылдамдығы, жауын-шашын мөлшері және атмосфера мен астыңғы бетінің басқа да сипаттамаларының санын қамтитын атмосфералық жағдайлардың жиынтығы туралы метеорологиялық ақпарат негізінде мемлекеттік Климаттық кадастрі деректері түрінде айқындалатын белгілі бір аумақтар үшін (оның ішінде соңғы 3 жылдағы орташа айлық деректер бойынша), немесе құрылыс климатологиясы бойынша стандарттарға сәйкес атмосфералық жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері.

38. В случае отсутствия данных о слое фактически выпавших атмосферных осадков для конкретного населенного пункта, а также в случае наличия нескольких государственных наблюдательных сетей (или ведомственной наблюдательной сети, предназначенной для определения фактического количества осадков в одном населенном пункте), данные о фактически выпавших атмосферных осадках принимаются с ближайшего к центру населенного пункта поста наблюдательной сети. Данные о фактически выпавших атмосферных осадках принимаются в виде единого значения для всего населенного пункта либо определяются для каждого конкретного земельного участка (территории) путем его (ее) привязки к ближайшему посту наблюдательной сети.
39. Эксплуатирующей организацией в расчетах с абонентами при определении объемов поверхностного стока за календарный месяц используют информацию по фактическому слою выпавших атмосферных осадков, получаемую от Национальной гидрометерологической службы Республики Казахстан, в том числе в виде данных из Единого государственного фонда данных о состоянии окружающей среды, ее загрязнении, организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности в области гидрометеорологии и смежных с ней областях (в том числе по среднемесячным данным за последние 3 года), либо в соответствии со стандартами по строительной климатологии.
40. Для эксплуатирующей организации, при расчетах с абонентами объем поверхностного стока за календарный месяц допускается рассчитывать по среднегодовой величине выпавших атмосферных осадков как 1/12 среднегодового объема поверхностного стока.
41. Из водосборной площади земельных участков (территорий), примыкающих к водным объектам, не входящих в зону централизованного системы ливневой канализации поверхностных сточных вод (территорию, определяемую с учетом расположения дождеприемных сооружений, канализационных сетей и рельефа местности, с которой поверхностные сточные воды отводятся в централизованную систему ливневой канализации), следует исключать площадь шириной 50 метров вдоль береговой линии земельного участка (территории), так как поверхностный сток с данной поверхности не поступает в централизованные системы ливневой канализации.
42. При наличии внутриплощадочных канализационных сетей вся территория, используемая абонентом, признается находящейся в зоне централизованной системы ливневой канализации поверхностных сточных вод.
43. Поверхностные сточные воды
принимаемые в централизованные ливневые системы канализации, включают в себя дождевые, талые, грунтовые (инфильтрационные, дренажные) и поливомоечные сточные воды
,
где:
W д - объемы дождевого стока, мᶾ
W т - объемы талого стока, мᶾ
W гр -объемы грунтовых вод W гр = (W инф + W др),мᶾ
W инф - объемы инфильтрационного стока, мᶾ
W др - объемы дренажного стока, мᶾ
W м - объемы поливомоечного стока,

38. Нақты елді мекен үшін нақты жауған атмосфералық жауын-шашын қабаты туралы деректер болмаған жағдайда, сондай-ақ бірнеше мемлекеттік байқау желілері (немесе бір елді мекенде жауын-шашынның нақты мөлшерін анықтауға арналған ведомстволық байқау желісі) болған жағдайда, нақты жауған атмосфералық жауын-шашын туралы деректер елді мекеннің орталығына жақын орналасқан байқау желісі бекетінен қабылданады. Нақты жауған атмосфералық жауын-шашын туралы деректер бүкіл елді мекен үшін бірыңғай мән түрінде қабылдануы не әрбір нақты жер учаскесі (аумағы) үшін оны ең жақын бақылау желісінің бекетіне байланыстыру жолымен айқындалады.
39. Пайдаланушы ұйым абоненттермен есеп айырысуда күнтізбелік айда жер үсті ағынының көлемін айқындау кезінде Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометрологиялық қызметінен алынатын нақты жауған атмосфералық жауын-шашынның қабаты туралы, оның ішінде қоршаған ортаның жай-күйі, оның ластануы туралы деректердің бірыңғай мемлекеттік қорынан, облыста қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардан алынған деректер түрінде пайдаланатын Гидрометеорология және онымен байланысты салалар (оның ішінде соңғы 3 жылдағы орташа айлық деректер бойынша), немесе құрылыс климатологиясының стандарттарына сәйкес ақпаратты пайдаланады.
40. Пайдаланушы ұйым үшін абоненттермен есеп айырысу кезінде күнтізбелік айдағы жер үсті ағынының көлемін түскен атмосфералық жауын-шашынның орташа жылдық мөлшері бойынша жер үсті ағынының орташа жылдық көлемінің 1/12 ретінде есептеуге жол беріледі.
41. Жер үсті сарқынды суларының кәріздің орталықтандырылған нөсер жүйесі аймағына кірмейтін су объектілеріне іргелес жатқан жер учаскелерінің (аумақтарының) су жинау алаңынан (жауын қабылдау құрылыстарының, кәріз желілерінің орналасуын және жер үсті сарқынды сулар кәріздің орталықтандырылған нөсер жүйесіне бұрылатын жер бедерінің орналасуын ескере отырып айқындалатын аумақ) жер учаскесінің (аумағының) жағалау жиегінің бойындағы ені 50 метр алаңды алып тастау керек (аумақтар), өйткені жер бетіндегі ағын осы беттен кәріздің орталықтандырылған нөсер жүйелеріне түспейді.
42. Алаңішілік кәріз желілері болған кезде абонент пайдаланатын барлық аумақ жер үсті сарқынды суларының нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесі аймағында орналасқан деп танылады.
43. Кәріздің орталықтандырылған нөсер жүйелеріне қабылданатын жерүсті сарқынды сулары
жаңбыр, еріген, топырақты (инфильтрациялық, дренаждық) және суару-жуу сарқынды суларын қамтиды
мұндағы:
W д - жаңбыр ағынының көлемі, м3
W т - еріген ағын көлемі, мыс
W гр - жер асты суларының көлемі W гр = (W inf + W т.б.), мор
W ин - инфильтрациялық ағын көлемі, мыс
W др - дренаж ағынының көлемі, мыс
W м - суару-жуу ағынының көлемі,

44. Расчет объемов дождевого стока производится по формулам: Среднегодовой объем дождевого стока:
Месячный объем дождевого стока:
Фактический годовой объем дождевого стока:
где:
,
- среднегодовой и фактический годовой объем дождевого стока соответственно,
- среднегодовой слой атмосферных осадков за теплый период года (апрель - октябрь, дождевой слой), (мм),
- слой атмосферных осадков по месяцам теплого периода (апрель - октябрь, дождевой слой), (мм).
При определении фактического объема дождевого стока величина слоя выпавших атмосферных осадков принимается по информации, получаемой от Национальной гидрометеорологичексой службы.
При определении прогнозного объема дождевого стока значение слоя атмосферных осадков принимается равным 20 % обеспеченности.
F - площадь земельного участка (территории), принадлежащего абоненту, с которого осуществляется сброс поверхностных сточных вод в централизованную систему ливневой канализации, в том числе неорганизованный сброс поверхностных сточных вод (сброс в централизованную систему ливневой канализации дождевых, талых и поливомоечных вод за пределы территорий абонентов и лиц с последующим их поступлением по естественному уклону местности в централизованную систему ливневой канализации или в водный объект, в том числе через канализованные территории других абонентов), (га);
- средневзвешенное значение коэффициента стока (отношения объема поверхностного стока на водосборной поверхности к общему объему осадков, выпавших за расчетный период (за сутки, месяц, год) на данной территории) для площадей, имеющих разные типы покрытий;
(расчет производится для территорий с разными видами поверхностей),
где:
Fi (га) - сумма площадей с разными видами поверхностей. Данные по разбивке территории по видам поверхностей принимается на основании справки абонента или по данным инвентаризации.
- коэффициент дождевого стока для различных видов поверхностей принимается с учетом проницаемости поверхности, в том числе:
кровли и асфальтобетонные покрытия - 0,7;
брусчатые и булыжные мостовые - 0,5;
грунтовые поверхности - 0,2;
газоны - 0,1.
45. Расчет объемов талого стока производится по формулам:
Среднегодовой объем талого стока
Месячный объем талого стока
Фактический годовой объем талого стока
где:
,
- среднегодовой и фактический годовой объем талого стока соответственно;
, (мм) - слой атмосферных осадков в холодный период года (ноябрь - март, талый слой);
, (мм) - слой атмосферных осадков по месяцам холодного периода (ноябрь - март, талый слой).
При определении фактического объема талого стока величина слоя выпавших атмосферных осадков принимается по информации, получаемой от Национальной гидрометеорологической службы, в том числе в виде данных из государственного фонда экологической информации данных о состоянии окружающей среды, ее загрязнении, организации, имеющих лицензию на осуществление деятельности в области гидрометеорологии и смежных с ней областях (в том числе по среднемесячным данным за последние 3 года) либо в соответствии со стандартами по строительной климатологии.
При определении расчетного объема талого стока значение слоя атмосферных осадков принимается равным 20 % обеспеченности.

44. Жаңбыр ағынының көлемін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
Жаңбыр ағынының орташа жылдық көлемі:
Жауын ағынының айлық көлемі:
Жаңбыр ағынының нақты жылдық көлемі:
мұндағы:
,
- жаңбыр ағынының орташа жылдық және нақты жылдық көлемі тиісінше,
- жылдың жылы кезеңіндегі атмосфералық жауын-шашынның орташа жылдық қабаты (сәуір - қазан, жаңбыр қабаты), (мм),
- жылы кезең айлары бойынша атмосфералық жауын-шашын қабаты (сәуір - қазан, жаңбыр қабаты), (мм).
Жауын-шашын ағынының нақты көлемін анықтау кезінде жауған атмосфералық жауын-шашын қабатының шамасы Ұлттық гидрометеорология қызметінен алынған ақпарат бойынша қабылданады.
Жаңбыр ағынының болжамды көлемін айқындау кезінде атмосфералық жауын-шашын қабатының мәні қамтамасыз етілудің 20% -ына тең болып қабылданады.
F - нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесіне жерүсті сарқынды суларын ағызу, оның ішінде жерүсті сарқынды суларын ұйымдастырылмаған ағызу жүзеге асырылатын абонентке тиесілі жер учаскесінің (аумағының) алаңы (нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесіне жаңбыр, еріген және суару-жуу суларын абоненттер мен адамдардың аумағынан тыс жерлерге, кейіннен олар жердің табиғи еңісі бойынша нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесіне немесе су объектісіне, оның ішінде басқа абоненттердің кәрізделген аумақтары арқылы ағызу), (га);
- әртүрлі жабын түрлері бар алаңдар үшін ағын коэффициентінің орташа өлшенген мәні (осы аумақта есептік кезеңде (тәулік, ай, жыл) түскен жауын-шашынның жалпы көлеміне су жинау бетіндегі жер үсті ағыны көлемінің қатынасы);
(есеп айырысу беттері әртүрлі аумақтар үшін жүргізіледі),
мұндағы:
Fi (га) - беттерінің түрлері алаңдардың қосындысы. Аумақты жер бетінің түрлері бойынша бөлу бойынша деректер абоненттің анықтамасы негізінде немесе түгендеу деректері бойынша қабылданады.
- әр түрлі беттер үшін жаңбыр ағынының коэффициенті беттің өткізгіштігін ескере отырып қабылданады, оның ішінде:
шатырлар мен асфальтбетон жабындары - 0,7;
кеспе және тас көпірлер - 0,5;
топырақ беті - 0,2;
көгалдар - 0,1.
45. Еріген ағын көлемін есептеу мынадай формулалар бойынша жүргізіледі:
Еріген ағынның орташа жылдық көлемі
Еріген ағынның айлық көлемі
Еріген ағынның нақты жылдық көлемі
мұндағы:
,
- тиісінше еріген ағынның орташа жылдық және нақты жылдық көлемі;
, (мм) - жылдың суық мезгілінде атмосфералық жауын-шашын қабаты (қараша - наурыз, еріген қабат);
Еріген қар ағынының нақты көлемін айқындау кезінде түскен атмосфералық жауын-шашын қабатының шамасы Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтен алынатын ақпарат бойынша, оның ішінде қоршаған ортаның жай-күйі, оның ластануы туралы деректердің мемлекеттік экологиялық ақпарат қорынан, гидрометеорология саласындағы және онымен шектес салалардағы қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардан алынған деректер түрінде (оның ішінде соңғы 3 жылдағы орташа айлық деректер бойынша) не құрылыс климатологиясы бойынша стандарттарға сәйкес қабылданады.
Еріген қар ағынының есептік көлемін айқындау кезінде атмосфералық жауын-шашын қабатының мәні 20% қамтамасыз етілуіне тең деп қабылданады.

- коэффициент талого стока - 0,7.
Ку - коэффициент, учитывающий частичный вывоз и уборку снега.
Коэффициент = 0,5 применяется к абонентам, осуществляющим деятельность по уборке городских территорий улично-дорожной сети (для площади территорий, относящихся к улично-дорожной сети).
Коэффициент = 0,8 применяется для всех остальных абонентов (для площади территорий, с которой осуществляется вывоз снега).
46. Расчет объемов грунтовых вод осуществляется следующим образом: При отсутствии результатов фактических измерений поступления дренажных вод и исходных данных для расчета их расходов и объемов определяется общий (суммарный) объем грунтовых (дренажных и инфильтрационных) вод, поступающих в системы ливневой канализации.
С учетом климатических (температура воздуха, количество выпадающих осадков по месяцам) условий распределение
по месяцам меняется. Месячный объем дренажных и инфильтрационных вод допускается принимать по формуле

- еріген ағын коэффициенті - 0,7.
Ку - қарды ішінара шығару мен жинауды ескеретін коэффициент.
Коэффициент = 0,5 көше-жол желісінің қалалық аумақтарын тазалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын абоненттерге қолданылады (көше-жол желісіне жататын аумақтардың алаңы үшін).
Коэффициент = 0,8 барлық қалған абоненттер үшін (қар шығарылатын аумақ алаңы үшін) қолданылады.
46. Жер асты суларының көлемін есептеу мынадай түрде жүзеге асырылады: дренаждық сулардың түсуін нақты өлшеу нәтижелері және олардың шығыстары мен көлемін есептеу үшін бастапқы деректер болмаған кезде олардың шығыстары мен көлемдерін есептеу үшін нөсер кәрізі жүйесіне түсетін ыза (дренажды және инфильтрациялық) сулардың жалпы (жиынтық) көлемі айқындалады.
Климаттық (ауа температурасы, айлар бойынша жауын-шашын мөлшері) жағдайларды ескере отырып,
айлар бойынша бөлу өзгеруі мүмкін. Дренаждық және инфильтрациялық сулардың айлық көлемін мына формула бойынша қабылдауға болады:

Максимальный суточный объем инфильтрационных и дренажных вод принимается как среднесуточный (в соответствующий месяц) с коэффициентом = 1,1, принимаемым по таблице №1.
Таблица № 1
Месяцы
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
I-XII
0,8
0,8
1,2
1,2
1,0
0,85
0,85
0,95
1,1
1,15
1,2
0,9
1,0
Расчет объемов инфильтрационных и дренажных стоков (при отсутствии данных по объемам дренажного стока) производится по формуле:
где:
- годовые объемы инфильтрационных и дренажных стоков, поступающих в централизованные системы ливневой канализации;
F, (га) - площадь земельного участка (территории), принадлежащего абоненту, с которого осуществляется сброс поверхностных сточных вод в централизованную систему ливневой канализации, в том числе неорганизованный сброс поверхностных сточных вод.
- годовой слой, отводимый централизованной системой ливневой канализации в виде дренажных и инфильтрационных вод.
Значения
рассчитывается по сезонам (теплый, холодный):
- годовой слой атмосферных осадков принимается по информации, получаемой от Национальной гидрометеорологической службы, в том числе в виде данных из государственного фонда экологической информации о состоянии окружающей среды, ее загрязнении, организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности в области гидрометеорологии и смежных с ней областях (в том числе по среднемесячным данным за последние 3 года) либо в соответствии со стандартами по строительной климатологии.
где:
Нд, (мм) - слой атмосферных осадков за теплый период года (с апреля по октябрь месяц).
Нт, (мм) - слой атмосферных осадков за холодный период года (с ноября по март месяц).
- объем сточных вод, отводимых централизованной системой ливневой канализации за год:
- годовой слой отводимого дождевого стока рассчитывается по формуле:
.
- годовой слой отводимого талого стока рассчитывается по формуле:
- годовой слой атмосферных осадков на испарение (физическое испарение и транспирация),
, - слой атмосферных осадков на испарение стока (в теплый период),
- слой атмосферных осадков на испарение стока (в холодный период), при расчете слоя атмосферных осадков, расходуемых на испарение в холодный период, коэффициенты экранирующего эффекта и транспирации принимаются равными 1, то есть слой на испарение равен испаряемости (максимально возможному испарению при данных метеорологических условиях с достаточно увлажненной подстилающей поверхности (при сколь угодно большой скорости подвода воды к испаряющей поверхности))
- испаряемость с единицы незастроенной поверхности, зависит от климатических условий (среднемесячной температуры воздуха).
Средние значения температур по месяцам года, данные по величине испаряемости принимаются по информации, получаемой от Национальной гидрометеорологической службы Республики Казахстан, в том числе в виде данных из государственного фонда экологической информации о состоянии окружающей среды, ее загрязнении, организаций, имеющих лицензию на осуществление деятельности в области гидрометеорологии и смежных с ней областях (в том числе по среднемесячным данным за последние3 года), либо в соответствии со стандартами по строительной климатологии.
Допускается принимать месячные слои испарений по таблице № 2
Средние значения для температур, не отраженных в Таблице № 2, определяются с помощью интерполяции, экстраполяции.
Таблица № 2
Зависимость коэффициента
от среднемесячной температуры воздуха"
Месяцы года
Месячные суммы испарения, мм при средней месячной температуре воздуха, °С
-20
-16
-12
-8
-4
0
4
8
12
16
20
I - V (январь - май)
1,5
1,6
1,8
2,5
5
8
15
24
36
55
85
VI (июнь)
-
-
-
-
-
-
22
32
46
70

Инфильтрациялық және дренаждық сулардың ең жоғары тәуліктік көлемі № 1 кесте бойынша қабылданатын = 1,1 коэффициентімен орташа тәуліктік (тиісті айда) ретінде қабылданады.
№ 1 кесте
Айлар
I
II
III
IV
V
VI
VII
VIII
IX
X
XI
XII
I-XII
0,8
0,8
1,2
1,2
1,0
0,85
0,85
0,95
1,1
1,15
1,2
0,9
1,0
Инфильтрациялық және дренаждық ағындар көлемін есептеу (дренаждық ағын көлемі бойынша деректер болмаған кезде) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
- нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне түсетін инфильтрациялық және дренаждық ағындардың жылдық көлемі;
F, (га) - нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесіне жерүсті сарқынды суларын ағызу, оның ішінде жерүсті сарқынды суларын ұйымдаспаған ағызу жүзеге асырылатын абонентке тиесілі жер учаскесінің (аумақтың) алаңы.
- орталықтандырылған нөсер кәрізі жүйесімен дренажды және инфильтрациялық су түрінде бөлінетін жылдық қабат.
Мәндері маусымдар бойынша есептеледі (жылы, суық):
- атмосфералық жауын-шашынның жылдық қабаты Ұлттық гидрометеорологиялық қызметтен алынатын ақпарат бойынша, оның ішінде қоршаған ортаның жай-күйі, оның ластануы туралы экологиялық ақпараттың мемлекеттік қорынан, гидрометеорология саласындағы және онымен шектес салалардағы қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардан алынған деректер түрінде қабылданады (оның ішінде соңғы 3 жылдағы орташа айлық деректер бойынша) не құрылыс климатологиясы бойынша стандарттарға сәйкес.
мұндағы:
Нд, (мм) - жылдың жылы кезеңіндегі атмосфералық жауын-шашын қабаты (сәуірден қазан айына дейін).
Нт, (мм) - жылдың суық кезеңіндегі атмосфералық жауын-шашын қабаты (қарашадан наурызға дейін).
- нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесімен бір жылға жіберілетін сарқынды сулардың көлемі:
- бұрылатын жаңбыр ағынының жылдық қабаты мынадай формула бойынша есептеледі:
- шығарылатын еріген ағынның жылдық қабаты мынадай формула бойынша есептеледі:
- атмосфералық жауын-шашынның булануға арналған жылдық қабаты (физикалық булану және транспирация),
, - ағынның булануына арналған атмосфералық жауын-шашын қабаты (жылы кезеңде),
- сарқынды судың булануына арналған атмосфералық жауын-шашын қабаты (суық кезеңде), суық кезеңде булануға жұмсалатын атмосфералық жауын-шашын қабатын есептеу кезінде экрандайтын әсер және транспирация коэффициенттері 1-ге тең деп қабылданады, яғни булануға арналған қабат жеткілікті ылғалданған төсеніш беті бар осы метеорологиялық жағдайларда булануға (барынша ықтимал булануға) тең (суды буланатын бетке жеткізудің
- құрылыс салынбаған беттің бірлігінен булану климаттық жағдайларға (ауаның орташа айлық температурасы) байланысты.
Жылдың айлары бойынша орташа температура мәндері, булану шамасы бойынша деректер Қазақстан Республикасының Ұлттық гидрометеорологиялық қызметінен алынатын ақпарат бойынша, оның ішінде қоршаған ортаның жай-күйі, оның ластануы туралы мемлекеттік экологиялық ақпарат қорынан, гидрометеорология саласындағы және онымен шектес салалардағы қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар ұйымдардан алынған деректер түрінде (оның ішінде соңғы 3 жылдағы орташа айлық деректер бойынша) немесе құрылыс климатологиясы бойынша стандарттарға сәйкес қабылданады.
№ 2 кесте бойынша буланудың айлық қабаттарын қабылдауға жол беріледі.
№ 2 кестеде көрсетілмеген температуралар үшін орташа мәндер интерполяция, экстраполяция арқылы анықталады.
№ 2 кесте
коэффициенттің орташа айлық ауа температурасына тәуелділігі "
Жыл айлары
Буланудың айлық сомасы, мм ауаның орташа айлық температурасы кезінд
-20
-16
-12
-8
-4
0
4
8
12
16
20
I - V (қаңтар - мамыр)
1,5
1,6
1,8
2,5
5
8
15
24
36
55
85
VI (маусым)
-
-
-
-
-
-
22
32
46
70

Кэ = 0,5 при высокой степени благоустройства (крупные и большие города); Кэ = 0,8 (средние и малые города).
К тр - Коэффициент транспирации, учитывающий расход грунтовых вод на транспирацию растительностью (применяется для теплого периода).
где:
f - площадь, занятая древесно-кустарниковой растительностью (данные принимаются по информации от абонентов, предоставляемой при заключении договора отведение поверхностных сточных вод посредством систем ливневой канализации);
р - плотность застройки (величину р допускается принимать для крупных и больших городов = 0,65, для средних и малых городов = 0,38).
F - площадь земельного участка (территории).
д)
- годовой слой, учитывающий уборку (вывоз снега на снегоплавильные пункты или специализированные пункты для складирования снега) в холодный период (с ноября по март).
где:
Ку - коэффициент уборки снега применяется к абонентам, предметом деятельности которых является уборка городских территорий улично-дорожной сети с вывозом снега на снегоплавильные пункты или специализированные пункты для складирования снега (К у = 0,5),
Ку - коэффициент уборки снега применяется к абонентам, вывозящим снег на снегоплавильные пункты или специализированные пункты для складирования снега (К у = 0,8).
В случае, если сумма
больше
или
больше
объемы инфильтрационных и дренажных стоков за указанный период не рассчитываются.
47. Расчет объемов дренажных стоков (при наличии данных по подключению дренажных сетей к централизованным системам ливневой канализации) производится по формуле:
где:
Т - количество суток,
Q,
- средний расход дренажного стока,
. - годовой слой отводимого дренажного стока, рассчитываемый по формуле:
Расход дренажного стока определятся:
1) расчетным способом (с помощью наполнения емкости и секундомера);
2) с помощью водослива, оборудованным уровнемером;
3) с помощью измерения скоростей и глубины потока;
4) с помощью измерения глубины потока воды на перепадах;
5) с помощью приборов перекачки дренажного стока насосами.
Объем дренажного стока, отводимый в централизованные системы ливневой канализации, рассчитывается для соответствующего типа дренажной сети, исходя из среднегодовых данных уровней грунтовых вод и коэффициентов фильтрации, установленных по данным технической (в том числе проектной) и (или) исполнительной документации.
При отсутствии проектной и (или) исполнительной документации, объем дренажного стока (организованного), отводимый в централизованные системы ливневой канализации, рассчитывается по инженерно-геологическим картам территории города (иного населенного пункта).

Кэ = абаттандыру дәрежесі жоғары болған кезде 0,5 (ірі және үлкен қалалар); Кэ = 0,8 (орта және шағын қалалар).
К тр - Өсімдіктермен транспирациялауға жер асты суларының шығысын ескеретін транспирация коэффициенті (жылы кезең үшін қолданылады).
мұндағы:
f - ағаш-бұта өсімдіктері алып жатқан алаң (деректер нөсер кәрізі жүйелері арқылы жер үсті сарқынды суларын бұру шартын жасасу кезінде абоненттерден ұсынылатын ақпарат бойынша қабылданады);
р - құрылыс салу тығыздығы (р шамасын ірі және үлкен қалалар үшін = 0,65, орта және шағын қалалар үшін = 0,38 қабылдауға жол беріледі).
F - жер учаскесінің (аумағының) алаңы.
д)
- суық кезеңде (қарашадан наурызға дейін) жинауды ескеретін жылдық қабат (қарды қар балқыту пункттеріне немесе қарды жинауға арналған мамандандырылған пункттерге шығару).
мұндағы:
Ку - қарды жинау коэффициенті қызмет мәні қарды қар балқыту пункттеріне немесе қарды жинауға арналған мамандандырылған пункттерге шығарумен көше-жол желісінің қалалық аумақтарын жинау болып табылатын абоненттерге қолданылады (К у = 0,5),
Ку - қарды жинау коэффициенті қарды еріту пункттеріне немесе қарды жинауға арналған мамандандырылған пункттерге шығаратын абоненттерге қолданылады (К у = 0,8).
Егер
сомасы
көп немесе
көп болған, көрсетілген кезеңде инфильтрациялық және дренаждық ағындардың көлемінен жағдайда есептелмейді.
47. Дренаж ағындарының көлемін есептеу (дренаж желілерін нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне қосу бойынша деректер болған кезде) мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
Т - тәулік саны,
Q,
- дренаждық ағынның орташа шығыны,
. - мынадай формула бойынша есептелетін бұрылатын дренаждық ағынның жылдық қабаты:
Дренаждық ағын шығыны:
1) есептеу тәсілімен (сыйымдылықты толтыру және секундомер көмегімен);
2) деңгей өлшегішпен жабдықталған су құю көмегімен;
3) ағынның жылдамдығы мен тереңдігін өлшеу көмегімен;
4) ауыспалардағы су ағысының тереңдігін өлшеу көмегімен;
5) сорғылармен дренаждық ағынды айдау аспаптарының көмегімен айқындалады.
Нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне жіберілетін дренаж ағынының көлемі жер асты сулары деңгейінің орташа жылдық деректеріне және техникалық (оның ішінде жобалық) және (немесе) атқару құжаттамасының деректері бойынша белгіленген сүзу коэффициенттеріне сүйене отырып, дренаж желісінің тиісті түрі үшін есептелінеді.
Жобалау және (немесе) атқару құжаттамасы болмаған кезде нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне жіберілетін дренаждық ағын (ұйымдастырылған) көлемі қала (өзге елді мекен) аумағының инженерлік-геологиялық карталары бойынша есептеледі.

48. Расчет объемов поливомоечных сточных вод производится по формуле:
где:
- объем поливомоечных вод, поступающих в централизованные системы ливневой канализации;
- удельный расход воды на мойку дорожных покрытий, принимаемый равным 1,5 л/кв.м. на одну мойку;
k- среднее количество моек в году, принимается равным150 (Нужно собрать сколько раз в год моют дороги и вывести среднее значение). Данные принимаются по справкам специализированных предприятий, содержащих улично-дорожную сеть, а также исходя из данных заключенных государственных и муниципальных контрактов на выполнение соответствующих работ или оказание услуг;
- коэффициент стока для поливомоечных вод;
- площадь покрытий, подвергающаяся мойке/поливке.
Расчет поливомоечного стока производится в теплый период (с апреля по октябрь).
49. При наличии у абонентов технической (в том числе проектной) и исполнительной документации по дренажной сети, устанавливается тип дренажа и предполагаемый среднегодовой объем дренажного стока, определение которого производится путем расчета для соответствующего типа дренажа исходя из среднегодовых уровней грунтовых вод и коэффициентов фильтрации, установленных по данным проектной или исполнительной документации в соответствии с приведенными в настоящейМетодикой.
При отсутствии проектной и/или исполнительной документации объем дренажного стока (организованного), отводимого в централизованные системы ливневой канализации, рассчитывается по инженерно-геологическим картам города (иного населенного пункта).
При отсутствии данных по объемам дренажного стока, расчет объемов поверхностного стока, отводимого в централизованные системы ливневой канализации в виде грунтовых вод (инфильтрационных, дренажных), производится с общей площади.
При наличии данных по объемам дренажного стока, расчет объемов поверхностного стока, отводимого в централизованные системы ливневой канализации от инфильтрационного стока, следует производить с общей площади территорий, за исключением территорий, не охваченных дренажной системой ливневой канализации.
Приложение к Методике расчета
стоимости и объемов
предоставляемых услуг по
отведению и очистке дождевых,
талых, инфильтрационных,
поливомоечных, дренажных вод,
стекающих с территорий населенных
пунктов и промышленных
предприятий посредством системы
ливневой (дренажной) канализации
Смета стоимости _______________________________________________________
(наименование предприятия)
на услуги отведения и очистку дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных,
дренажных вод
№ п/п
Наименование показателей*
Единица измерения
Проект предприятия
1
2
3
4
I
Затраты на производство товаров и предоставление услуг, всего
Тысяч тенге
В том числе:
1
Материальные затраты, всего
-//-
В том числе:
1.1
Сырье и материалы
-//-
1.2
Покупные изделия
-//-
1.3
ГСМ
-//-
1.4
Топливо
-//-
1.5
Энергия
-//-
2
Затраты на оплату труда, всего
-//-
В том числе:
2.1
Заработная плата
-//-
2.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
3
Амортизация
-//-
4
Ремонт, всего
-//-
В том числе:
4.1
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств
-//-
5
Прочие затраты (расшифровать)
-//-
II
Расходы периода, всего
-//-
6
Общие и административные расходы, всего
-//-
В том числе:
6.1
Заработная плата административного персонала
-//-
6.2
Социальный налог и социальные отчисления
-//-
ОСМС
6.3
Амортизация
-//-
6.4
Коммунальные услуги
-//-
6.5
Налоги
-//-
6.6
Расходы (расшифровать)
-//-
7
Расходы на выплату вознаграждений
-//-
III
Всего затрат
-//-
IV
Прибыль
-//-
V
Всего доходов
-//-
VI
Объем предоставляемых услуг
В натуральных показателях
Тысяч тенге
VII
Нормативные потери
%
В натуральных показателях
VIII
Тариф Стоимость услуги (без налога на добавленную стоимость)
Тенге/на единицу предоставляемых услуг
Справочно:
8
Средне списочная численность работников, всего
Человек
В том числе:
8.1
Производственного персонала
-//-
8.2
Административного персонала
-//-
9
Средне месячная заработная плата, всего
Тенге
В том числе:
9.1
Производственного персонала
-//-
9.2
Административного персонала
-//-
10
Капитальный ремонт
Тысяч тенге
11
Затраты, осуществляемые за счет прибыли (расшифровать)
-//-
12
Ремонт, не приводящий к росту стоимости основных средств, всего
-//-
В том числе:

48. Суару-жуу ағынды суларының көлемін есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
- нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне түсетін суару-жуу суларының көлемі;
- жол жабындарын жууға жұмсалатын судың 1,5 л/ш.м. бір жуғышқа;
k - жылына жуғыштардың орташа саны 150-ге тең деп қабылданады (Жолдарды жылына қанша рет жинап, орташа мәнін шығару керек). Деректер көше-жол желісін қамтитын мамандандырылған кәсіпорындардың анықтамалары бойынша, сондай-ақ тиісті жұмыстарды орындауға немесе қызметтер көрсетуге жасалған мемлекеттік және муниципалдық келісімшарттардың деректеріне сүйене отырып қабылданады;
- суару-жуу сулары үшін ағын коэффициенті;
- жууға/суаруға жататын жабындардың ауданы.
Суару-жуу ағынын есептеу жылы кезеңде (сәуірден қазанға дейін) жүргізіледі.
49. Абоненттерде дренаж желісі бойынша техникалық (оның ішінде жобалық) және атқару құжаттамасы болған кезде, дренаждың типі және дренаждық ағынның болжамды орташа жылдық көлемі белгіленеді, оны анықтау осы Әдістемеде келтірілген жобалау немесе атқару құжаттамасының деректері бойынша белгіленген жерасты суларының орташа жылдық деңгейлері мен сүзілу коэффициенттерін негізге ала отырып, дренаждың тиісті типі үшін есептеу жолымен жүргізіледі.
Жобалау және/немесе атқару құжаттамасы болмаған кезде нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйелеріне жіберілетін дренаждық ағын (ұйымдастырылған) көлемі қаланың (өзге елді мекеннің) инженерлік-геологиялық карталары бойынша есептеледі.
Дренаждық ағын көлемі бойынша деректер болмаған жағдайда, нөсерлік кәріздің орталықтандырылған жүйелеріне жер асты сулары (инфильтрациялық, дренаждық) түрінде жіберілетін жер бетіндегі ағын көлемін есептеу жалпы алаңнан жүргізіледі.
Дренаж ағынының көлемі бойынша деректер болған жағдайда, нөсер кәрізінің орталықтандырылған жүйесіне инфильтрациялық ағыннан бұрылатын жер үсті ағынының көлемін есептеуді нөсер кәрізінің дренаж жүйесімен қамтылмаған аумақтарды қоспағанда, аумақтардың жалпы алаңынан жүргізу керек.
Елді мекендер мен өнеркәсіптік
кәсіпорындардың аумақтарынан
ағатын жаңбыр суын, еріген,
инфильтрациялық, суару-жуу,
дренаждық суларды нөсерлік
(дренаждық) кәріз жүйесі арқылы бұру және тазарту
бойынша көрсетілетін
қызметтердің көлемі мен құнын
есептеу әдістемесіне қосымша
____________________________________ (кәсіпорынның атауы) жаңбыр суын, еріген, инфильтрациялық, суару-жуу, дренаждық суларды бұру және тазарту қызметтерінің құнына арналған смета
Р/с №
Көрсеткіштердің атауы *
Өлшем бірлігі
Табиғи монополия субъектісінің жобасы
1
2
3
4
І.
Тауарлар өндіруге және қызметтер көрсетуге арналған шығындар, барлығы
Мың теңге
Оның ішінде:
1.
Материалдық шығындар, барлығы
-//-
Оның ішінде:
1.1.
Шикізат және материалдар
-//-
1.2.
Сатып алынатын бұйымдар
-//-
1.3.
ЖЖМ
-//-
1.4.
Отын
-//-
1.5.
Энергия
-//-
2.
Еңбекке ақы төлеуге арналған шығындар, барлығы
-//-
Оның ішінде:
2.1.
Жалақы
-//-
2.2.
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
-//-
МӘМС
-//-
3.
Амортизация
-//-
4.
Жөндеу, барлығы
-//-
Оның ішінде:
4.1.
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу
-//-
5.
Басқа шығындар (ашып көрсету)
-//-
ІІ.
Кезең шығыстары, барлығы
-//-
6.
Жалпы және әкімшілік шығыстар, барлығы
-//-
Оның ішінде:
6.1.
Әкімшілік персоналдың жалақысы
-//-
6.2.
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар
-//-
МӘМС
-//-
6.3.
Амортизация
-//-
6.4.
Коммуналдық қызметтер
-//-
6.5.
Салықтар
-//-
6.6.
Басқа шығындар (ашып көрсету)
-//-
6.7.
Сыйақы төлеуге арналған шығыстар
-//-
ІІІ.
Барлық шығындар
-//-
IV.
Пайда
-//-
V.
Барлық кірістер
-//-
VI.
Ұсынылатын қызметтер көлемі
Заттай көрсеткіштерде
Мың теңге
VII.
Нормативтік шығындар
%
Заттай көрсеткіштерде
VIII.
Тариф (қосылған құн салығынсыз)
Теңге/ ұсынылатын қызметтердің бірлігіне
Анықтама ретінде:
8.
Қызметкерлердің орташа тізімдік саны, барлығы
Адам
Оның ішінде:
8.1.
Өндірістік персонал
-//-
8.2.
Әкімшілік персонал
-//-
9.
Орташа айлық жалақы, барлығы
Теңге
Оның ішінде:
9.1.
Өндірістік персонал
-//-
9.2.
Әкімшілік персонал
-//-
10.
Күрделі жөндеу
Мың теңге
11.
Пайда есебінен жүзеге асырылатын шығындар (ашып көрсету)
-//-
12.
Негізгі құралдар құнының өсуіне алып келмейтін жөндеу, барлығы
-//-
Оның ішінде:

12.1
Материалы на ремонт
-//-
12.2
Заработная плата
-//-
12.3
Социальный налог и социальные отчисления, ОСМС
-//-
Примечание:
* затраты при необходимости расширяются или дополняются;
ГСМ – горюче-смазочные материалы;
ОСМС – обязательное социальное медицинское страхование.
Руководитель субъекта естественной монополии
_____________________________________________ _______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             подпись
Дата "___" ______________ 20 года

12.1.
Жөндеуге арналған материалдар
-//-
12.2.
Жалақы
-//-
12.3.
Әлеуметтік салық және әлеуметтік аударымдар, МӘМС
-//-
Ескерту:
* шығындар қажет болған жағдайда кеңейтіледі немесе толықтырылады;
* ЖЖМ - жанар-жағармай материалдары;
* МӘМС - міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру.
Табиғи монополия субъектісінің басшысы
_______________________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) қолы
Күні 20__ жылғы "___" ______________