О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 123. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 октября 2025 года № 37286
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2027
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 64) статьи 7 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и подпунктами 2), 2-1) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной указанным приказом:
в пункте 3:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН");";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в системе ОСМС сельскому населению для субъектов села, имеющих прикрепленное население до 50 000, (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в системе ОСМС в расчете на одного сельского жителя, являющегося потребителем медицинских услуг, зарегистрированного в ИС "РПН" с учетом поправочных коэффициентов;";

"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2025 жылғы 30 қазандағы № 123 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 қазанда № 37286 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2027 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 7-бабының 64) тармақшасына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2), 2-1) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
3-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент және "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген халыққа қызметтер кешенін ұсынатын аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) 50 000-ға дейін бекітілген халқы бар ауыл субъектілері үшін ауыл халқына МӘМС жүйесінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – түзету коэффициенттерін ескере отырып, "БХТ" АЖ-да тіркелген медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынушысы болып табылатын бір ауыл тұрғынына шаққандағы есеппен МӘМС жүйесінде көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;";

дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) потребитель медицинских услуг – физическое лицо, имеющее в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании" право на получение медицинской помощи в системе обязательного социального медицинского страхования";
подпункт 27) изложить в следующей редакции:
"27) комплексный подушевой норматив на оказание ПМСП в рамках ГОБМП (далее – КПН ПМСПГОБМП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП;";
дополнить подпунктом 27-1) следующего содержания:
"27-1) комплексный подушевой норматив на оказание ПМСП в системе ОСМС (далее – КПН ПМСПОСМС) – стоимость комплекса услуг ПМСП в системе ОСМС на одного потребителя медицинских услуг, зарегистрированного в ИС "РПН", прикрепленного к субъекту ПМСП;";
подпункт 46) исключить;
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет, включая социальный налог, в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан, а также обязательные профессиональные пенсионные взносы в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан, отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", расходы на страхование профессиональной ответственности медицинских работников в порядке, определенном приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 июля 2024 года № 58 "Об утверждении Правил страхования профессиональной ответственности медицинских работников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34803);";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Расчет тарифов на медицинскую помощь в амбулаторных условиях осуществляется:
за оказание ПМСП, неотложной медицинской помощи прикрепленному населению для обслуживания 4 категории срочности вызовов, медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, в соответствии с пунктами 6 - 12 настоящей Методики;
за оказание медицинских услуг в соответствии с пунктами 17 и 18 настоящей Методики;
за оказание услуг передвижным медицинским комплексом (далее – ПМК) в соответствии с пунктами 19 и 20 настоящей Методики.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. КПН ПМСПГОБМП определяется на одного прикрепленного жителя, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц.";

мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) медициналық қызметтерді тұтынушы – "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде медициналық көмек алуға құқығы бар жеке тұлға;
27) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"27) ТМККК шеңберінде МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы кешенді норматив (бұдан әрі – КЖН МСАКТМККК) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;";
мынадай мазмұндағы 27-1) тармақшамен толықтырылсын:
"27-1) МӘМС жүйесінде МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы кешенді норматив (бұдан әрі – КЖН МСАКМӘМС) – МСАК ұйымына бекітілген "БХТ" АЖ-да тіркелген медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын бір адамға МӘМС жүйесінде МСАК қызметтері кешенінің құны;";
46) тармақша алып тасталсын;
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес әлеуметтік салықты қоса алғанда, салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға арналған аударымдар және (немесе) жарналар, "Медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 24 шілдедегі № 58 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34803 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруға арналған шығыстар;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Амбулаториялық жағдайларда медициналық көмекке тарифтерді есептеу:
осы Әдістеменің 6-12-тармақтарына сәйкес интернаттық ұйымдарға жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмектің, шақырулардың жеделдігінің 4-санатына қызмет көрсету үшін бекітілген халыққа қолжетімділікті, кезек күттірмейтін медициналық көмекті қамтамасыз ету үшін МСАК көрсету үшін;
осы Әдістеменің 17 және 18-тармақтарына сәйкес медициналық қызметтер көрсеткені үшін;
осы Әдістеменің 19 және 20-тармақтарына сәйкес жылжымалы медициналық кешен (бұдан әрі – ЖМК) қызметтерін көрсеткені үшін жүзеге асырылады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. КЖН МСАКТМККК айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір тұрғынға анықталады.";

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. КПН ПМСПосмс определяется на одного потребителя медицинских услуг, зарегистрированного в ИС "РПН", прикрепленного к субъекту ПМСП, в месяц.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Расчет КПН ПМСПГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП в рамках ГОБМП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПН ПМСПГОБМП = КПНбаз.ПМСПГОБМП х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСПГОБМП х (Кплотн.район - 1) + КПНбаз.ПМСПГОБМП х (Котопит.район - 1) + КПНбаз.ПМСПГОБМП х (Кэколог. - 1) + КПНбаз.ПМСПГОБМП х (Ксельск. обл. - 1) + КПНбаз.ПМСПГОБМП х (Комп - 1) + КПНбаз.ПМСПГОБМП х (Кn - 1), где:
КПНбаз.ПМСПГОБМП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
где:
VпмспГОБМП РК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению в рамках ГОБМП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП ГОБМП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКрк = (ПВКрег.пмсп 1 + ПВКрег.пмсп 2 + ... + ПВКрег.пмсп i)/n, где:
n – количество субъектов ПМСП;
ПВКрег. пмсп– половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который применяется для субъекта ПМСП соответствующего региона и определяется по формуле:
ПВКрег. пмсп = ∑ (Чрег.пмсп k/n х ПВК n)/ Чрег.пмсп, где:
Чрег.пмсп – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чрег.пмсп k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК (n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.рк = (Кплотн.район.пмсп1+Кплотн.район.пмсп 2+ … + Кплотн.район.пмсп i ) / n, где:
n – количество субъектов ПМСП;
Кплотн.район.пмсп – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который применяется для субъекта ПМСП соответствующего района и определяется по формуле:
Кплотн.район.пмсп = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон., где:
Чрайон. – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон. – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. КЖН МСАКМӘМС айына МСАК ұйымдарында бекітілген, "БХТ" АЖ-да тіркелген медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын бір адамға анықталады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Айына ТМККК шеңберінде МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға шаққандағы КЖН МСАКТМККК есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖН МСАКТМККК = КЖНбаз.МСАКТМКККх ЖЖКМСАК + КЖНбаз.МСАКТМКККх (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАКТМКККх (Кжылыту ауданы – 1) + КЖНбаз.МСАКТМКККх (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАКТМКККх (Кауыл обл. – 1) + КЖНбаз.МСАКТМКККх (Кұәк – 1) + КЖНбаз.МСАКТМКККх (Кn- 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАКТМККК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға шаққандағы айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған ТМККК шеңберінде МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
VмсактмкккҚР - ТМККК шеңберінде халыққа МСАК көрсетуге Қазақстан Республикасы бойынша жоспарлы жылдық қаржыландыру көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАКтмккк қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқр = (ЖЖКөңір мсак 1 + ЖЖКөңір мсак 2 +... + ЖЖКөңір мсак i)/n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны;
ЖЖКөңір мсак – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол тиісті өңірдің МСАК субъектілері үшін қолданылады және мынадай формула бойынша анықталады:
ЖЖКөңір мсак = ∑ (Сөңір мсак k/n х ЖЖК (n))/ Сөңір мсак, мұндағы:
Сөңір мсак – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Сөңір мсак k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген n жыныстық-жас тобына жататын халық саны, халық k нөмірі;
ЖЖК (n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың n нөмірі жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша анықталады:
Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. мсак1 + Каудан тығыз.мсак2 + ... + Каудан тығыз.мсак i) / n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны;
Каудан тығыз мсак – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол тиісті ауданның МСАК субъектісі үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз.мсак = 1 + Ү х ҚР.тығыз./Т аудан халқ., мұндағы:
Ү – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін үлесі (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.рег.пмсп1+ Ксельск. рег.пмсп2 + … + Ксельск. рег.пмспi) / n, где
n – количество субъектов ПМСП
Ксельск. рег.пмсп – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для региона, который применяется для субъектов ПМСП соответствующего региона и определяется по формуле:
Ксельск.рег.пмспi = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чрег. i х ДОселоi), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чрег. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэкол.РК – средний коэффициент за работу в зонах экологического бедствия по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кэкол.РК = (Кэкол.район пмсп 1+ Кэкол.район пмсп 2 + … + Кэкол.район.пмсп i) / n, где
n – количество субъектов ПМСП
Кэкол.район.пмсп – коэффициент за работу в зонах экологического бедствия по данному району, который применяется для субъекта ПМСП соответствующего района и определяется по формуле:
Кэкол.район пмсп = ((V район пмсп 1 + V район пмсп 2 + V район пмсп i) + (V экол. район пмсп 1+ V экол. район пмсп2 +V экол. район пмсп i))/ (V район пмсп 1 + V район пмсп 2 + V район пмсп i)
V район пмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта ПМСП района, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. район пмсп – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.пмсп1+ Котопит.район.пмсп2 + … + Котопит.район.пмспi) / n, где
n – количество субъектов ПМСП
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который применяется для субъекта ПМСП соответствующего района и определяется по формуле
Котопит.район. пмсп= 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. пмсп – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон 1 + Прайон 2 + … + Прайон i)/n
n – количество районов Республики Казахстан.
К омп – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи для оказания ОМП региональным медицинским организациям, который определяется согласно следующей формуле:
К омп = 1 + (S командировочные расходы + ФОТ привлек.персонала)/ (V фин.ПМСП ), где:
S командировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения и республиканского центра первичной медико-санитарной помощи;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ке (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірлікке) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл өңір мсак 1 + Кауыл өңір мсак 2 + ... + Кауыл өңір мсак і) / n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны
Кауыл өңір мсак – өңірлер үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол тиісті өңірдің МСАК субъектілері үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл өңір мсак.i = 1+0,25 х (Сауыл і/Сөңір.і х ЕҮауылі), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Сөңір – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына байланысты қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэкол.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін орташа коэффициент, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кэкол.ҚР = (Кэкол.аудан мсак 1+ Кэкол. аудан мсак 2 + ... + Кэкол.аудан мсак i) / n, мұндағы:
n-МСАК субъектілерінің саны;
Кэкол.аудан.мсак – осы аудан бойынша экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін коэффициент, ол тиісті ауданның МСАК субъектісі үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кэкол. аудан мсак = ((V аудан мсак 1 + V аудан мсак 2 + V аудан мсак i)+ (v экол. аудан мсак 1+ V экол. аудан мсак2 +V экол. мсак ауданы i)) / (V аудан мсак 1 + V аудан мсак 2 + V аудан мсак i)
V мсак аудан – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ауданның МСАК субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. мсак аудан – экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі, ол Арал маңындағы азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СИЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес қалыптастырылады.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КжылытуҚР = (Кжылыту аудан мсак 1 + Кжылыту аудан мсак 2 + ... + К жылыту аудан мсак і) / n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны;
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол тиісті аудан МСАК субъектісі үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан мсак= 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан мсак – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
К ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент, ол мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
К ұәк = 1 + (S іссапар шығындары + ЕАҚ тартыл. персонал)/ (V МСАК қарж.), мұндағы:
S іссапар шығыстары – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының іссапар шығыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сомасы;

ФОТ привлекаемого персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу заместителя руководителя, 3 штатных единиц руководителей структурных подразделений, 4 штатных единиц врача-эксперта (с высшим медицинским образованием), 6 штатных единиц врача-статиста, 6 штатных единиц эксперта, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц юриста, 0,5 штатных единиц IT-специалиста.
V фин. ПМСП – годовая сумма общих расходов за предыдущий год по первичной медико-санитарной помощи с учетом прикрепленного населения текущего года.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к КПН ПМСПгобмп.";
пункт 8-2 исключить;
дополнить пунктом 8-3 следующего содержание:
"8-3. Расчет КПН ПМСПосмс на одного потребителя медицинских услуг, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП в системе ОСМС, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПН ПМСПосмс = КПНбаз.ПМСПосмс х ПВКПМСП + КПНбаз.ПМСПосмс х (Кплотн.район - 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (Котопит.район - 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (Кэколог. - 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (Ксельск. обл. - 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (К омп - 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (Кn- 1), где:
КПНбаз.ПМСПосмс – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП в системе ОСМС на одного потребителя медицинских услуг, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
Vпмспосмс РК – прогнозный годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП потребителям медицинских услуг в системе ОСМС;
Чпотреб. – прогнозная численность потребителей медицинских услуг ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП ОСМС;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВКрк = (ПВКрег.пмсп1 + ПВКрег.пмсп2 + ... + ПВКрег.пмспi)/n, где:
n – количество субъектов ПМСП;
ПВКрег.пмсп – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который применяется для субъектов ПМСП соответствующего региона и определяется по формуле:
ПВКрег.пмсп = ∑ (Чрег.пмсп k/n х ПВК(n))/ Чрег.пмсп, где:
Чрег.пмсп – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чрег.пмсп k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.рк = (Кплотн.район.пмсп1 + Кплотн.район.пмсп 2+ … + Кплотн.район.пмсп i ) / n, где:
n – количество субъектов ПМСП;
Кплотн.район.пмсп – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который применяется для субъекта ПМСП соответствующего района и определяется по формуле:
Кплотн.район пмсп= 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории Республики Казахстан согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон. / Sрайон., где:
Чрайон. – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон. – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Тартылатын персоналдың ЕАҚ – басшының орынбасарының 1 штат бірлігіне, құрылымдық бөлімшелер басшыларының 3 штат бірлігіне, сарапшы дәрігердің 4 штат бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар), статист-дәрігердің 6 штат бірлігіне, сарапшының 6 штат бірлігіне, экономистің 0,5 штат бірлігіне, заңгердің 0,5 штат бірлігіне, IT-маманның 0,5 штат бірлігіне есептегенде тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры.
V МСАК қарж. – ағымдағы жылдың бекітілген халқын ескере отырып, медициналық-санитариялық алғашқы көмек бойынша өткен жылғы жалпы шығыстардың жылдық сомасы.
Kn – КЖН МСАК қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).";
8-2 тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-3-тармақпен толықтырылсын:
"8-3. Айына МӘМС жүйесінде МСАК ұйымына бекітлген, "БХТ" АЖ-да тіркелген медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын бір адамға шаққандағы КЖН МСАКМӘМС есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖН МСАКМӘМС = КЖН МСАКМӘМСбаз. х ЖЖК МСАК + МСАК КЖНМӘМСбаз.х (Каудан тығыз. – 1) + КЖН МСАКМӘМСбаз.х (Кжылыту ауданы – 1) + КЖН МСАКМӘМСбаз. х (Кэколог. – 1) + КЖН МСАКМӘМСбаз.х (Кауыл обл. – 1) + КЖН МСАКМӘМСбаз.х (Кұәк – 1) + КЖН МСАКМӘМСбаз.х (Кn- 1), мұндағы:
КЖН МСАКМӘМСбаз. – алдағы қаржы жылына МСАК ұйымына арналған, түзету коэффициенттерін есепке алмай, "БХТ" АЖ-да тіркелген әрбір медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын адамға ай сайынғы МӘМС шеңберіндегі МСАК базалық кешенді жан басына шаққан норматив, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
мұндағы:
Vмсакмәмс ҚР – МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын халыққа МСАК көрсетуге Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың болжамды жылдық көлемі;
Стұтынушы – Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын халықтың болжамды саны;
m – қаржы жылы ішінде МСАКМӘМС қаржыландыру жүзеге асырылатын айлар саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКқр = (ЖЖКөңір мсак 1 + ЖЖКөңір мсак.2 +... + ЖЖКөңір мсак i)/n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны;
ЖЖКөңір мсак – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол тиісті өңірдің МСАК субъектілері үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКөңір мсак = ∑ (Сөңір мсак k/n х ЖЖК (n))/ Сөңір мсак, мұндағы:
Сөңір мсак – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Сөңір мсак k/n – "БХТ" АЖ-да тіркелген n жыныстық-жас тобына жататын халық саны, халықтың k нөмірі;
ЖЖК (n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың n нөмірі жыныстық-жастық түзету коэффициенті;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. мсак1 + Каудан тығыз.мсак2 + ... + Каудан тығыз.мсакi ) / n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны;
Каудан тығыз мсак – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол тиісті ауданның МСАК субъектісі үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз.мсак = 1 + Ү х ҚР.тығыз./Т аудан халқ., мұндағы:
Ү – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін үлесі (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес Қазақстан Республикасы аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (полтора).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.рег.пмсп1 + Ксельск. рег.пмсп2 + … + Ксельск. рег.пмспi) / n, где
n – количество субъектов ПМСП
Ксельск. рег.пмсп – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для региона, который применяется для субъектов ПМСП соответствующего региона, который определяется по формуле:
Ксельск.рег.пмспi = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чрег. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чрег. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэкол.РК – средний коэффициент за работу в зонах экологического бедствия по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кэкол.РК = (Кэкол.район.1+ Кэкол.район.2 + … + Кэкол.район.i) / n, где
n – количество субъектов ПМСП
Кэколог.район.пмсп – коэффициент за работу в зонах экологического бедствия по данному району, который применяется для субъекта ПМСП соответствующего района и определяется по формуле:
Кэкол.район пмсп = ((V район пмсп 1 + V район пмсп 2 + V район пмсп i) + (V экол. район пмсп 1+ V экол. район пмсп2 +V экол. район пмсп i))/ (V район пмсп 1 + V район пмсп 2 + V район пмсп i)
V район пмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта ПМСП района, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. район пмсп – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.пмсп1 + Котопит.район.пмсп2 + … + Котопит.район.пмспi) / n, где
n – количество субъектов ПМСП
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в том числе городов республиканского, областного значения и столицы), который применяется для субъекта ПМСП соответствующего района и определяется по формуле:
Котопит.район.пмсп = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. пмсп– коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов Республики Казахстан.
К омп – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, и к республиканскому центру первичной медико-санитарной помощи для оказания ОМП региональным медицинским организациям, который определяется согласно следующей формуле:
К омп = 1 + (S командировочные расходы + ФОТ привлек.персонала)/ (V фин.ПМСП ), где:
S командировочные расходы − годовая сумма затрат на командировочные расходы научных организаций в области здравоохранения и республиканского центра первичной медико-санитарной помощи;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ке (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл өңір мсак 1 + Кауыл өңір мсак2 + ... + Кауыл өңір мсак.і) / n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны
Кауыл өңір мсак – өңірлер үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол тиісті өңірдің МСАК субъектілері үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл өңір мсак.i = 1+0,25 х (Сауыл і/Сөңір.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Сөңір – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл тұрғындарына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті тек ауыл халқының санына қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэкол.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін орташа коэффициент, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кэкол.ҚР = (Кэкол.аудан мсак 1+ Кэкол. аудан мсак 2 + ... + Кэкол.аудан мсак i) / n, мұндағы:
n-МСАК субъектілерінің саны;
Кэколог.аудан.мсак – осы аудан бойынша экологиялық апат аймақтарындағы жұмысы үшін коэффициент, ол тиісті ауданның МСАК субъектісі үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кэколог.мсак ауданы = ((V аудан мсак 1 + V аудан мсак 2 + V аудан мсак i)+ (v экол. аудан мсак 1+ V экол. аудан мсак 2 +V экол. аудан мсак i)) / (V аудан мсак 1 + V аудан мсак 2 + V аудан мсак i)
V аудан мсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін ауданның МСАК субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. аудан мсак – экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі, ол Арал маңындағы азаматтарды әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СИЯП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес қалыптастырылады.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КжылытуҚР = (Кжылыту аудан мсак1 + Кжылыту аудан мсак2 + ... + Кжылыту аудан мсакі) / n, мұндағы:
n – МСАК субъектілерінің саны;
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол тиісті аудан МСАК субъектісі үшін қолданылады және мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан мсак = 1 + Үжылыту х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан мсак – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытудың жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – Қазақстан Республикасы аудандарының саны.
К ұәк – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығына қолданылатын коэффициент, ол мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
К ұәк = 1 + (S іссапар шығындары + ЕАҚ тартыл. персонал)/ (V МСАК қарж.), мұндағы:
S іссапар шығыстары – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдардың және республикалық медициналық-санитариялық алғашқы көмек орталығының іссапар шығыстарына жұмсалатын шығындардың жылдық сомасы;

ФОТ привлекаемого персонала – фонд оплаты труда привлекаемого персонала из расчета на 1 штатную единицу заместителя руководителя, 3 штатных единиц руководителей структурных подразделений, 4 штатных единиц врача-эксперта (с высшим медицинским образованием), 6 штатных единиц врача-статиста, 6 штатных единиц эксперта, 0,5 штатных единиц экономиста, 0,5 штатных единиц юриста, 0,5 штатных единиц IT-специалиста.
V фин. ПМСП – годовая сумма общих расходов за предыдущий год по первичной медико-санитарной помощи с учетом прикрепленного населения текущего года.
Kn – поправочные коэффициенты (экологический коэффициент, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности, коэффициент учета продолжительности отопительного сезона и другие коэффициенты), применяемые к КПН ПМСПосмс.";
пункт 55 изложить в следующей редакции:
"55. Комплексный подушевой норматив в системе ОСМС определяется для субъектов села, имеющие прикрепленное население до 50 000, входящих в данный район, из расчета на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:
"58. Расчет комплексного подушевого норматива на сельское население, являющееся потребителями медицинских услуг в системе ОСМС в месяц для субъектов села осуществляется по формуле:
КПНсело осмс = (КПНбаз.ПМСПосмс х ПВКсело+ КПНбаз.ПМСПосмс х (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (Котопит.район. – 1) + КПНбаз.ПМСПосмс х (Ксельск.обл – 1)+ КПНбаз.ПМСПосмс х(Кэкол. – 1)) х Кградации + Vсп/сзт_село/ Чсело/m, где:
КПНбаз.ПМСПосмс – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного потребителя медицинских услуг, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, который рассчитывается по формуле согласно пункту 8-3 настоящей Методики;
Кградации – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов села, имеющие прикрепленное население до 50 000 и определяемый уполномоченным органом в области здравоохранения на ежегодной основе.
Vсп/сзт_село – годовой объем средств для субъекта села, имеющие прикрепленное население до 50 000, на оказание прикрепленному сельскому населению медицинскую помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях, который определяется по формуле:
Vсп/сзт_село = Vсп/сзт_село/обл. / ПС сп/сзт_село/обл. х ПС сп/сзт_село, где:
Vсп/сзт_село/обл – годовой объем средств по области на оказание сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях на предстоящий финансовый год;
ПСсп/сзт_село/обл. – планируемое количество пролеченных случаев по области на предстоящий финансовый год при оказании сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется как сумма пролеченных случаев (ПСсп/сзт_село) по всем субъектам села, имеющие прикрепленное население до 50 000;
ПС сп/сзт_село – планируемое количество пролеченных случаев по субъекту села на предстоящий финансовый год при оказании прикрепленному сельскому населению специализированной медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, которое определяется по формуле:
ПСсп/сзт_село = ПС сп/село + ПС сп/село х %темпсп/село + ПС сзт/село + ПС сзт/село х %темпсзт/село, где:
ПСсп/село – количество пролеченных случаев субъекта села, имеющие прикрепленное население до 50 000, за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
ПСсзт/село – количество пролеченных случаев субъекта села, имеющие прикрепленное население до 50 000, за прошедший год, которым была оказана специализированная медицинская помощь в стационарных и стационарозамещающих условиях среди прикрепленного сельского населения;
%темпсп/село, %темпсзт/село – темп роста или снижения медицинской помощи в стационарных и стационарозамещающих условиях, соответственно планируемый на предстоящий финансовый год, выраженный в проценте;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование субъекта.".

Тартылатын персоналдың ЕАҚ – басшы орынбасарының 1 штат бірлігіне, құрылымдық бөлімшелер басшыларының 3 штат бірлігіне, сарапшы дәрігердің 4 штат бірлігіне (жоғары медициналық білімі бар), статист-дәрігердің 6 штат бірлігіне, сарапшының 6 штат бірлігіне, экономистің 0,5 штат бірлігіне, заңгердің 0,5 штат бірлігіне, IT-маманның 0,5 штат бірлігіне есептегенде тартылатын персоналдың еңбегіне ақы төлеу қоры.
V МСАК қарж. – ағымдағы жылдың бекітілген халқын ескере отырып, медициналық-санитариялық алғашқы көмек бойынша өткен жылғы жалпы шығыстардың жылдық сомасы.
Kn – КЖН МСАК-қа қолданылатын түзету коэффициенттері (экологиялық коэффициент, ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті және басқа коэффициенттер).";
55-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"55. МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын ауылдық тұрғындарға арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив айына осы ауданға кіретін, тіркелген халық саны 50 000 адамға дейінгі ауыл субъектілері үшін "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына анықталады";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"58. МӘМС жүйесінде медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысы болып табылатын ауылдық тұрғындарға арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив ай сайын ауыл субъектілері үшін мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНмәмс ауыл = МСАКмәмс КЖНбаз. х ЖЖК МСАК + МСАКмәмс КЖНбаз. х (Каудан тығыз. – 1) + МСАКмәмс КЖНбаз. х (К жылыту аудан – 1) + МСАКмәмс КЖНбаз. х (Кауыл обл. – 1) + МСАКмәмс КЖНбаз. Х (Кэколог. – 1) x Кградация + Vск/сак_ауыл/Сауыл/m, мұндағы:
МСАКмәмсКЖНбаз. – "БХТ" АЖ-да тіркелген бір медициналық көрсетілетін қызметтердің тұтынушысына арналған айына есептелетін, түзету коэффициенттері ескерілмеген базалық кешенді жан басына шаққандағы норматив, ол осы Әдістеменің 8-3-тармағына сәйкес формула бойынша есептеледі;
Кградация – 50 000 адамға дейінгі тіркелген халқы бар ауыл субъектілерінің тұрақты қызметін қамтамасыз ету және тарифті түзету мақсатында белгіленетін, денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органмен жыл сайынғы негізде анықталатын түзету коэффициенті;
Vстк/стак_ауыл – 50 000 адамға дейінгі тіркелген халқы бар ауыл субъектісі үшін бекітілген ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсетуге арналған жылдық қаржы көлемі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Vстк/стак_ауыл=Vстк/стак_ауыл/обл/ЕЖстк/стак_ауыл/обл.хЕЖстк/стак_ауыл, мұнда:
Vстк/стак_ауыл/обл. – ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетуге облыс бойынша келесі қаржы жылына арналған жылдық қаржы көлемі;
ЕЖстк/стак_ауыл/обл. – облыс бойынша келесі қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету кезінде облыс бойынша жоспарланған емделген жағдайлар саны, ол 50 000 адамға дейінгі тіркелген халқы бар барлық ауыл субъектілерінің емделген жағдайларының (ПСстк/стак_ауыл) қосындысы ретінде анықталады;
ЕЖстк/стак_ауыл – ауыл субъектісі бойынша келесі қаржы жылына ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсету бойынша жоспарланған емделген жағдайлар саны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЕЖстк/стак_ауыл = ЕЖстк/ауыл+ ЕЖстк/ауыл х % стк.қарқ/ауыл + ЕЖстак/ауыл + ЕЖстак/ауыл х % стак.қарқ/ауыл, мұндағы:
ЕЖстк/ауыл – өткен жылы 50 000 адамға дейінгі тіркелген халқы бар ауыл субъектісінің ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген емделген жағдайлар саны;
ЕЖстак/ауыл – өткен жылы 50 000 адамға дейінгі тіркелген халқы бар ауыл субъектісінің ауыл халқына стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек көрсетілген емделген жағдайлар саны;
% стк.қарқ/ауыл, % стак.қарқ/ауыл – тиісінше алдағы қаржы жылына жоспарланатын, пайызбен көрсетілген стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмектің өсу немесе төмендеу қарқыны;
m – қаржы жылы ішінде субъектіні қаржыландыру жүзеге асырылатын айлар саны.".

2. Департаменту совершенствования и анализа обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2027 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды жетілдіру және талдау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігінің
Ұлттық статистика бюросы