Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима, содержания чека специального мобильного приложения
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 30 октября 2025 года № 647. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 октября 2025 года № 37269
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с пунктом 1 статьи 717 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Содержание чека специального мобильного приложения согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министерства финансов Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство искусственного
интеллекта цифрового развития
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 647
Правила
использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 717 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов.

Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын және арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұнын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 30 қазандағы № 647 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қазанда № 37269 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 717-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұны бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамаcында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 647 бұйрығына
1-қосымша
Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 717-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) авторизация – процесс проверки учетных данных пользователя в системе и определения его прав доступа к информационным ресурсам в соответствии с установленными политиками безопасности;
2) специальное мобильное приложение (далее – мобильное приложение) – мобильное приложение разработано органом государственных доходов для целей применения упрощенного порядка исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима (далее – СНР), постановки на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя (снятия с такого регистрационного учета) на основании электронного документа, удостоверенного посредством электронной цифровой подписи налогоплательщика;
3) пользователь – физические лица, изъявившие желание осуществлять деятельность по СНР, а также индивидуальные предприниматели, применяющие СНР, использующие мобильное приложение для выполнения конкретной функции и (или) задачи.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специального налогового режима
3. Физические лица, изъявившие желание осуществлять деятельность по СНР, а также индивидуальные предприниматели, применяющие СНР для регистрации в качестве пользователей мобильного приложения:
1) скачивают мобильное приложение;
2) авторизуются в качестве его пользователей;
3) выбирают вид деятельности и налоговый режим.
4. Мобильное приложение используется для исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам путем применения следующих основных компонентов:
1) постановка на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя и снятие с такого регистрационного учета.
Постановка на регистрационный учет в качестве индивидуального предпринимателя осуществляется физическими лицами при регистрации в мобильном приложении путем ввода данных в уведомление о начале деятельность в качестве индивидуального предпринимателя.
Для снятия с регистрационного учета в качестве индивидуального предпринимателя пользователь в соответствии со статьями 74 и 76 Налогового кодекса подает налоговое заявление о прекращении деятельности в качестве индивидуального предпринимателя и ликвидационную налоговую отчетность в орган государственных доходов по месту осуществления предпринимательской деятельности.
При этом предусмотрена возможность указать в мобильном приложении согласие на прекращение предпринимательской деятельности индивидуальным предпринимателем в упрощенном порядке без проведения камерального контроля;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) авторландыру – жүйеде пайдаланушының есепке алу деректерін тексеру және оның белгіленген қауіпсіздік саясатына сәйкес ақпараттық ресурстарға қол жеткізу құқықтарын айқындау процесі;
2) арнаулы мобильді қосымша (бұдан әрі – мобильді қосымша) – арнаулы салық режимін (бұдан әрі – АСР) қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындаудың оңайлатылған тәртібін қолдану, салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы куәландырылған электрондық құжат негізінде дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебіне қою (осындай тіркеу есебінен шығару) мақсаттары үшін мемлекеттік кірістер органы әзірленген мобильді қосымша;
3) пайдаланушы – нақты функцияны және (немесе) тапсырманы орындау үшін мобильді қосымшаны пайдалана отырып, АСР бойынша қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген жеке тұлғалар, сондай-ақ АСР қолданатын дара кәсіпкерлер.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-бөлім. Арнаулы салық режимін қолдану кезінде салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсаттары үшін арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану тәртібі
3. АСР бойынша қызметті жүзеге асыруға ниет білдірген жеке тұлғалар, сондай-ақ АСР қолданатын дара кәсіпкерлер мобильді қосымшаны пайдаланушылары ретінде тіркелу үшін:
1) мобильді қосымшаны жүктеп алады;
2) оны пайдаланушы ретінде авторландырудан өтеді;
3) қызмет түрін және салық режимін таңдайды.
4. Мобильді қосымша мынадай негізгі құрамдас бөліктерді қолдану арқылы салықтық міндеттемелер мен әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау үшін пайдаланылады:
1) дара кәсiпкер ретiнде тiркеу есебіне қою және осындай тіркеу есебінен шығару.
Дара кәсiпкер ретiнде тiркеу есебіне қоюды жеке тұлғалар мобильдi қосымшада тiркелген кезде дара кәсiпкер ретiнде қызметтiң басталуы туралы хабарламаға деректерді енгiзу арқылы жүзеге асырады.
Дара кәсіпкер ретінде тіркеу есебінен шығару үшін пайдаланушы Салық кодексінің 74 және 76-баптарына сәйкес дара кәсіпкер ретінде қызметін тоқтату туралы салықтық өтініш және кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыру орны бойынша мемлекеттiк кiрiстер органына таратудың салықтық есептiлiгін береді.
Бұл ретте мобильді қосымшада камералдық бақылау жүргізбей оңайлатылған тәртіппен дара кәсіпкердің кәсіпкерлік қызметін тоқтатуға келісімін көрсету мүмкіндігі көзделген;

2) учет доходов по чекам мобильного приложения.
В мобильном приложении доход пользователя формируется автоматически по чекам мобильного приложения, чекам контрольно-кассовой машины, полученным от операторов фискальных данных, а также по суммам, перечисленным на банковские счета (при наличии согласия на раскрытие банковской тайны и интеграции с информационными системами банков второго уровня), или введенной сумме путем ручного ввода;
3) автоматизированное исчисление сумм налога и социальных платежей.
Мобильное приложение обеспечивает автоматизированное исчисление сумм налога и социальных платежей, подлежащих уплате пользователем, исходя из дохода, указанного в части первой настоящего подпункта, путем применения соответствующих ставок, установленных пунктом 1 статьи 720 и статьей 726 Налогового кодекса.
Исчисленные суммы обязательств отображаются для просмотра, корректировки и осуществления уплаты;
4) учет работников.
Учет работников производится путем ввода индивидуальным предпринимателем данных по работникам индивидуального предпринимателя и физическим лицам, по которым индивидуальный предприниматель выплачивает доходы по договорам гражданско-правового характера;
5) представление налоговой отчетности индивидуальным предпринимателем.
Представление налоговой отчетности состоит из следующих компонентов:
автоматическое предварительное представление упрощенной декларации;
приостановление (возобновление) представления налоговой отчетности.
Автоматическое предварительное представление упрощенной декларации обеспечивает предварительное формирование на основании данных, имеющихся в информационных системах органа государственных доходов, проверку и дополнение пользователем данных, а также представление в органы государственных доходов упрощенной декларации.
Приостановление (возобновление) представления налоговой отчетности индивидуальным предпринимателем предусматривает возможность в соответствии со статьей 117 Налогового кодекса направлять налоговое заявление и представлять налоговую отчетность.
Приложение 2 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 647
Содержание чека специального мобильного приложения
1. Наименование налогоплательщика.
2. Индивидуальный идентификационный номер налогоплательщика.
3. Порядковый номер чека специального мобильного приложения.
4. Наименование лица (юридического лица, индивидуального предпринимателя), для которого реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, его и бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер.
Информация, указанная в настоящем пункте, заполняется по требованию индивидуального предпринимателя, юридического лица, для которых реализованы товары, выполнены работы, оказаны услуги, в целях подтверждения вычетов на определенные расходы.

2) мобильді қосымшаның чегі бойынша кірістерді есепке алу.
Мобильді қосымшада пайдаланушының кірісі мобильді қосымшаның чектері, фискалдық деректер операторларынан алынған бақылау-касса машинасының чектері бойынша, сондай-ақ банк шоттарына аударылған сомалар (банк құпиясын ашуға келісім және екінші деңгейдегі банктердің ақпараттық жүйелерімен интеграция болған кезде) немесе қолмен енгізу жолымен енгізілген сома бойынша автоматты түрде қалыптастырылады;
3) салық және әлеуметтік төлем сомаларын автоматтандырылған есептеу.
Мобильді қосымша Салық кодексінің 720-бабының 1-тармағында және 726-бабында белгіленген тиісті мөлшерлемелерді қолдану арқылы осы тармақшаның бірінші бөлігінде көрсетілген кіріс негізінде пайдаланушы төлеуге жататын салық және әлеуметтік аударымдар сомасын автоматтандырылған есептеуді қамтамасыз етеді.
Есептелген міндеттеме сомалары қарау, түзету және төлемді жүзеге асыру үшін көрсетіледі;
4) қызметкерлерді есепке алу.
Қызметкерлердi есепке алуды дара кәсiпкердiң жұмыскерлерi және азаматтық-құқықтық шарттар бойынша дара кәсiпкер кіріс төлейтiн жеке тұлғалар туралы мәлiметтер енгiзу арқылы жүргiзедi;
5) дара кәсіпкердің салықтық есептілікті ұсынуы.
Салықтық есептілік мынадай құрамдас бөліктерден тұрады:
оңайлатылған салықтық декларацияны автоматты түрде алдын ала беру;
салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұру (қайта бастау).
Оңайлатылған декларацияны автоматты түрде алдын ала беру мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйелерінде бар деректер негізінде алдын ала қалыптастыруды, пайдаланушының деректерді тексеруін және толықтыруын, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органына оңайлатылған декларацияны ұсынуды қамтамасыз етеді.
Дара кәсіпкердің салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұру (қайта бастау) Салық кодексінің 117-бабына сәйкес салықтық өтініш жолдау және салықтық есептілікті табыс ету мүмкіндігін көздейді.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 647 бұйрығына
2-қосымша
Арнаулы мобильді қосымша чегінің мазмұны
1. Салық төлеушінің атауы.
2. Салық төлеушінің жеке сәйкестендіру нөмірі.
3. Арнаулы мобильді қосымша чегінің реттік нөмірі.
4. Тауарлар өткізілген, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген тұлғаның (заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің) атауы, оның бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі.
Осы тармақта көрсетілген ақпарат белгілі бір шығыстарға шегерімдерді растау мақсатында тауарлар өткізілген, жұмыстар орындалған, қызметтер көрсетілген дара кәсіпкердің, заңды тұлғаның талап етуі бойынша толтырылады.

5. Дата и время совершения оплаты за реализуемые товары, выполненные работы, оказанные услуги.
6. Наименование реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг.
7. Стоимость реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг (за единицу измерения).
8. Объем реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг (в единицах их измерения).
9. Общая стоимость реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг.
10. Штриховой код, содержащий в кодированном виде информацию о чеке специального мобильного приложения.
При этом под штриховым кодом понимается группа товаров, объединенных по функциональному назначению.
Приложение 3 к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 октября 2025 года № 647
Перечень
утративших силу некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 октября 2021 года № 1109 "Об утверждении Правил использования специального мобильного приложения для целей исполнения налоговых обязательств и обязательств по социальным платежам при применении специальных налоговых режимов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 24949).
2. Приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 33 "Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по применению иного порядка налогового администрирования лиц, оказывающих услуги с использованием интернет-платформ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 31705).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 14 марта 2024 года № 141 "О внесении изменения в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 17 января 2023 года № 33 "Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по применению иного порядка налогового администрирования лиц, оказывающих услуги с использованием интернет-платформ"" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 34151).

5. Өткізілетін тауарлар, орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төлем жасау күні мен уақыты.
6. Өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің атауы.
7. Өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің құны (өлшем бірлігі үшін).
8. Өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің көлемі (олардың өлшем бірліктерімен).
9. Өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің жалпы құны.
10. Арнаулы мобильді қосымшаның чегі туралы ақпаратты кодталған түрде қамтитын штрих-код.
Бұл ретте штрих-код деп функционалдық мақсаты бойынша біріктірілген тауарлар тобы түсініледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 30 қазандағы
№ 647 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Арнаулы салық режимдерін қолдану кезінде салықтық міндеттемелерді және әлеуметтік төлемдер бойынша міндеттемелерді орындау мақсатында арнаулы мобильді қосымшаны пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 27 қазандағы № 1109 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24949 тіркелген).
2. "Интернет-платформаларды пайдалана отырып қызмет көрсететін тұлғаларды салықтық әкімшілендірудің өзге тәртібін қолдану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру мерзімі мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 33 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 31705 тіркелген).
3. "Интернет-платформаларды пайдалана отырып қызмет көрсететін тұлғаларды салықтық әкімшілендірудің өзге тәртібін қолдану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру мерзімі мен қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 17 қаңтардағы № 33 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы"" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2024 жылғы 14 наурыздағы № 141 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34151 тіркелген).