Об утверждении Методики расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению
Приказ Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 октября 2025 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2025 года № 37164
В соответствии с пунктом 5 статьи 106 и с подпунктом 12) пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
Е. Нагаспаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 441
Методика расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению (далее – Методика) разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 106 и подпунктом 12) пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса Республики Казахстан, в целях обеспечения единого подхода, при определении объемов предоставленных организациями, эксплуатирующими системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, услуг водоснабжения и водоотведения физическим или юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям, использующим эти услуги.
Настоящая Методика предусматривает определение объемов предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения по которым поставщик выставляет водопотребителю счета для оплаты.
2. В настоящей Методике используются следующие термины и определения:
1) прибор учета воды – техническое средство для измерения объема воды (питьевой, технической, сточной и других видов вод), имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течение определенного интервала времени, разрешенное к применению в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемдерін есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 16 қазандағы № 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қазанда № 37164 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су Кодексінің 106-бабы 5-тармағы және 25-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемдерін есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша кейбір бұйрықтардың күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
Е. Нагаспаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2025 жылғы 16 қазандағы № 441
Бұйрығына 1- қосымша
Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемдерін есептеу әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемдерін есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Су кодексінің 106-бабы 5-тармағы және 25-бабы 2-тармағының 12) тармақшасына сәйкес сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін пайдаланатын жеке немесе заңды тұлғаларға және жеке кәсіпкерлерге (бұдан әрі – су тұтынушыларға) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйесін пайдаланушы ұйымдар (бұдан әрі – Өнім берушілер) көрсетілген қызметтерінің көлемдерін анықтау кезінде бірыңғай ұстанымды қамтамасыз ету мақсатында әзірленді.
Осы Әдістеме өнім беруші су тұтынушыға төлеу үшін шот ұсынған жағдайда сумен жабдықтаудың және су бұрудың көрсетілген қызметтерінің көлемдерін айқындайды.
2. Осы Әдістемеде мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) суды есепке алу аспабы – Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қолдануға рұқсат етілген, нормаланған метрологиялық сипаттамалары бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін қалпына келтіретін және сақтайтын, судың (ауызсу, техникалық, ағынды және сулардың басқа да түрлерінің) көлемін өлшеуге арналған техникалық құралы;

2) организация по водоснабжению и (или) водоотведению (далее – поставщик) – водохозяйственная организация, осуществляющая технологическую и техническую эксплуатацию систем водоснабжения и водоотведения в населенных пунктах, находящихся на ее балансе или на иных законных основаниях;
3) ввод водопровода – трубопровод от распределительной сети водоснабжения, включая колодец с запорной арматурой в точке подключения, до первой задвижки в здании;
4) полная пропускная способность самотечного трубопровода – расход сточной воды, отводимой по трубопроводу, при существующем уклоне и наполнении 1,0 d (d – внутренний диаметр трубопровода) и скорости движения сточной воды 1 метр в секунду при действии его 24 часа в сутки;
5) граница раздела эксплуатационной ответственности - линия раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения по признаку обязанностей (ответственности за их эксплуатацию), устанавливаемая соглашением сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплуатационной ответственности устанавливается по границе раздела балансовой принадлежности;
6) локальные очистные сооружения водоотведения – совокупность сооружений и устройств водопотребителя для очистки собственных сточных вод;
7) норма потребления коммунальной услуги по водоснабжению – количество воды для удовлетворения суточной потребности одного человека, животных личного подсобного хозяйства или на единицу поливной площади в конкретном населенном пункте, утвержденными местными исполнительными органами в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (далее – Закон);
8) полная пропускная способность водопровода – расход воды по трубопроводу при наполнении равном 1,0 d (d – внутренний диаметр трубопровода), и скорости движения воды один метр в секунду при действии его 24 часа в сутки;
9) водопотребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся услугами водохозяйственных организаций по подаче воды или водопользователей либо потребляющее воду из водных объектов в порядке общего водопользования;
10) коммерческий учет воды и (или) сточных вод – объем потребленной воды и (или) отведенной сточной воды водопотребилем, осуществляется путем измерения объема воды и (или) сточных вод приборами учета (средствами измерения) установленных в узлах учета или расчетным способом за определенный период времени;
3. Объем предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения за установленный период определяется на основании показаний приборов учета, принятых в коммерческий учет, установленных на границе раздела эксплуатационной ответственности.

2) Сумен жабдықтау және (немесе) су бұру ұйымы (бұдан әрі – Өнім беруші) – оның балансындағы немесе өзге де заңды негіздерде елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін технологиялық және техникалық тұрғыдан пайдалануды жүзеге асыратын су шаруашылығы ұйымы;
3) су құбырын енгізу – қосылу нүктесіндегі тиекті арматурасы бар құдықты қоса алғанда, сумен жабдықтаудың тарату желісінен ғимараттағы бірінші ысырмаға дейінгі құбыржол;
4) өздігінен ағатын құбыржолының толық өткізу қабілеттілігі – бар еңістігі мен 1,0 d (d – құбырдың ішкі диаметрі) толған және тәулігіне 24 сағат бойы әрекет ету кезінде ағынды су қозғалысының жылдамдығы секундына 1 метр кезінде құбыржолы бойынша өткізілетін ағынды су шығыны;
5) пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы - тараптардың келісімімен белгіленетін, сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтерін міндеттер (оларды пайдаланғаны үшін жауапкершілік) белгісі бойынша бөлу шегі. Мұндай келісім болмаған кезде пайдалану жауапкершілігінің шекарасы теңгерімдік тиесілікті бөлу шекарасы бойынша белгіленеді;
6) су бұрудың оқшау тазартқыш құрылыстары – су тұтынушының өзінің ағынды суларын тазартуға арналған құрылыстары мен құрылғыларының жиынтығы;
7) сумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормасы – "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар бекіткен нақты елді мекендегі бір адамның, жеке қосалқы шаруашылықтағы жануарлардың тәуліктік қажеттілігін қанағаттандыруға немесе суармалы ауданның бірлігіне арналған судың мөлшері;
8) су құбырының толық өткізу қабілеттілігі – 1,0 d (d – құбырдың ішкі диаметрі) тең толған кездегі және оның тәулігіне 24 сағат бойы әрекет етуі кезінде су қозғалысының жылдамдығы секундына бір метр кезіндегі су шығын;
9) су тұтынушы – су беру бойынша су шаруашылығы ұйымдарының немесе су пайдаланушылардың көрсетілетін қызметтерін пайдаланатын не ортақ су пайдалану тәртібімен су объектілерінен су тұтынатын жеке немесе заңды тұлға;;
10) суды және (немесе) сарқынды суларды коммерциялық есепке алу – су тұтынушы тұтынған судың және (немесе) бұрылған сарқынды судың көлемін есепке алу тораптарында орнатылған есепке алу аспаптары (өлшеу құралдары) арқылы немесе белгілі бір уақыт кезеңіне есептік тәсілмен өлшеу жолымен жүзеге асырылады;
3. Белгіленген кезеңде көрсетілген сумен жабдықтау және су бұру қызметтерінің көлемі пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасында орнатылған коммерциялық есепке алынған есепке алу аспаптарының көрсеткіштері негізінде айқындалады.

4. Объем предоставленных услуг водоснабжения для физических лиц, при отсутствии приборов учета, определяется расчетным путем по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденные акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона из расчета на одного человека. При этом общий объем услуг водоснабжения и (или) водоотведения рассчитывается с учетом количества зарегистрированных граждан, для определения которых представитель поставщика получает соответствующие сведения посредством сервиса "Получение справок третьими лицами" через Портал "электронного правительства" либо из информационных систем местных исполнительных органов, интегрированных с Государственной базой данных "Физические лица".
5. При промывке построенных и (или) реконструированных (отремонтированных) систем водоснабжения при отсутствии прибора учета питьевой воды объем использованной воды определяется согласно гидравлического расчета выпускной водопроводной трубы при полном наполнении промываемой трубы и скорости движения воды в ней не менее 1 м/сек.
6. Объем предоставленных услуг водоотведения для водопотребителей, присоединенных к системам водоотведения населенного пункта (поставщика), а также имеющих различные источники водоснабжения, принимается равным объему предоставленных услуг водоснабжения (питьевого, технического, горячего).
7. Объем сточных вод, принятых в систему водоотведения населенного пункта (поставщика) на сливном пункте определяется по объему емкости транспортного средства.
8. При наличии у водопотребителя прибора учета сбрасываемых сточных вод, принятого на коммерческий учет, объем предоставленных услуг водоотведения определяется по показаниям данного прибора учета.
9. Объем предоставленных услуг водоотведения водопотребителям, для физических лиц, не присоединенным к системе водоснабжения населенного пункта (поставщика), а также имеющим различные источники водоснабжения, отводящим сточные воды в систему водоотведения населенного пункта (поставщика) определяется по показаниям приборов учета воды или расчетным путем по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденным акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона, с учетом числа зарегистрированных граждан.
10. При временном отсутствии прибора учета и наличии извещения поставщика, в связи с их очередной проверкой, ремонтом или заменой, а также при обнаружении неисправности прибора учета не по вине потребителя объем предоставленных услуг водоснабжения определяется по среднему расходу показаний приборов учета за три предыдущих месяца, но не более одного месяца. По истечении указанного срока, при отсутствии приборов учета объем предоставленных услуг определяется по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденными акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона, с учетом числа зарегистрированных граждан.

4. Жеке тұлғалар үшін көрсетілген сумен жабдықтау қызметтерінің көлемі есепке алу аспаптары болмаған кезде бір адамға есептен Заңның 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша есептеу жолымен айқындалады. Бұл ретте сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерінің жалпы көлемі тіркелген азаматтардың санын ескере отырып есептеледі, оларды айқындау үшін өнім берушінің өкілі "Электрондық үкімет" порталы арқылы не жергілікті атқарушы органдардың "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен интеграцияланған ақпараттық жүйелерінен "Үшінші тұлғалардың анықтамалар алуы" сервисі арқылы тиісті мәліметтерді алады.
5. Ауыз суды есепке алу аспабы болмаған кезде, салынған және (немесе) қайта құрылған (жөнделген) сумен жабдықтау жүйелерін жуу кезінде пайдаланылған судың көлемі жуылатын құбыр толық толтырылған және ондағы су қозғалысының жылдамдығы кемінде 1 м/сек болған кезде шығару су құбырын гидравликалық есептеуге сәйкес айқындалады.
6. Елді мекеннің су бұру жүйесіне (өнім беруші) қосылған, сондай-ақ, әртүрлі сумен жабдықтау көздері бар су тұтынушыларға көрсетілген су бұру қызметінің көлемі көрсетілген сумен жабдықтау (ауыз су, ыстық, техникалық) қызметінің көлеміне тең қабылданады.
7. Елді мекеннің (өнім берушінің) су бұру жүйесінің ағызу пунктінде қабылданған сарқынды сулардың көлемі көлік құралының сыйымдылық көлемі бойынша анықталады.
8. Коммерциялық есепке алуға қабылданған ағынды сарқынды суды есептеу құралы су тұтынушыда болған кезде көрсетілген су бұру қызметінің көлемі осы есептеу құралының көрсеткіші бойынша анықталады.
9. Елді мекеннің сумен жабдықтау жүйесіне қосылмаған жеке тұлғалар үшін су тұтынушыларға көрсетілген су бұру қызметтерінің көлемі (жеткізушінің), сондай-ақ елді мекеннің су бұру жүйесіне сарқынды суларды бұратын әртүрлі сумен жабдықтау көздері бар (жеткізуші) тіркелген азаматтардың санын ескере отырып, Заңның 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша суды есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша немесе есептеу жолымен айқындалады.
10. Есепке алу аспабы уақытша болмаған және кезекті тексеруге, жөндеуге немесе ауыстыруға байланысты жеткізушінің хабарламасы болған кезде, сондай-ақ тұтынушының кінәсінсіз есепке алу аспабының ақаулығы анықталған кезде көрсетілген сумен жабдықтау қызметтерінің көлемі есепке алу аспаптары көрсеткіштерінің алдыңғы үш айдағы, бірақ бір айдан аспайтын орташа шығысы бойынша айқындалады. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін есепке алу аспаптары болмаған кезде көрсетілген қызметтердің көлемі тіркелген азаматтардың санын ескере отырып, Заңның 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау бойынша коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша айқындалады.

11. При использовании питьевой воды из систем водоснабжения населенного пункта на пожаротушение, расходы, связанные с тушением пожаров возмещаются организациям по водоснабжению и (или) водоотведению за счет средств из местного бюджета, в соответствии с представленными актами от противопожарных служб, в течение трех рабочих дней.
12. Поставщиком предоставляется расчет за предоставляемые им услуги водоснабжения и водоотведения.
13. Расчет объемов предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению по дифференцированным тарифам определяется с учетом численности постоянно и временно проживающих (зарегистрированных) водопотребителей, с момента регистрации. Поставщик получает соответствующие сведения из сервиса веб-портала "электронного правительства" или через информационные системы, интегрированных с государственными базами данных позволяющих выдавать справки третьим лицам.
14. При непредоставлении водопотребителем показаний приборов учета, поставщик осуществляет расчет на основании среднесуточного объема потребления воды по дифференцированным тарифам.
При снятии поставщиком контрольных показаний с приборов учета производится перерасчет объема в соответствии с фактическим потреблением.
Глава 2. Учет объема предоставленных услуг при открытой и закрытой системах горячего водоснабжения
15. Горячее водоснабжение представляет собой услуги, состоящую из двух различных услуг - холодного водоснабжения и подогрева воды, оказывающиеся одним и(или) несколькими предприятиями.
16. При открытой системе горячего водоснабжения в многоквартирные дома горячая вода поступает из централизованной системы горячего водоснабжения. При этом общедомовые приборы учета воды устанавливаются на границах раздела эксплуатационной ответственности на вводах горячего и холодного водоснабжения.
17. При закрытой системе горячего водоснабжения холодная вода поступает потребителю из централизованной системы питьевого водоснабжения и в здании разделяется на два трубопровода: один - далее во внутридомовую распределительную сеть холодного водоснабжения, второй - через местный водонагреватель во внутридомовую распределительную сеть горячего водоснабжения. При этом общедомовые приборы учета устанавливаются на границах раздела эксплуатационной ответственности на вводе холодного водоснабжения.
18. Объем предоставленных услуг по водоснабжению и (или) водоотведению при закрытой системе горячего водоснабжения определяется на основании суммарных показаний приборов учета, установленных на отводах холодного и горячего водоснабжения.

11. Елді мекеннің сумен жабдықтау жүйелерінен ауыз суды өрт сөндіруге пайдаланған кезде өртті сөндіруге байланысты шығыстар жергілікті бюджет қаражаты есебінен сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымдарға өртке қарсы қызметтерден берілген актілерге сәйкес үш жұмыс күні ішінде өтеледі.
12. Жеткізуші оларға ұсынылатын сумен жабдықтау және су бұру қызметтері үшін есеп айырысуды ұсынады.
13. Сараланған тарифтер бойынша сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтер көлемін есептеу тұрақты және уақытша тұратын (тіркелген) су тұтынушылардың санын есепке ала отырып, тіркелген сәттен бастап айқындалады. Жеткізуші тиісті мәліметтерді "электрондық үкімет" веб-порталының сервисінен немесе анықтамаларды үшінші тұлғаларға беруге мүмкіндік беретін мемлекеттік дерекқорлармен интеграцияланған ақпараттық жүйелер арқылы алады.
14. Су тұтынушы есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін ұсынбаған кезде, Жеткізуші сараланған тарифтер бойынша суды тұтынудың орташа тәуліктік көлемі негізінде есептеуді жүзеге асырады.
Жеткізуші есепке алу аспаптарынан бақылау көрсеткіштерін алған кезде, нақты тұтынуға сәйкес көлемді қайта есептеу жүргізіледі.
2-тарау. Ыстық сумен жабдықтаудың ашық және жабық жүйелерінде көрсетілген қызметтердің көлемін есепке алу
15. Ыстық сумен жабдықтау бір не бірнеше кәсіпорын көрсететін екі түрлі қызметтен - суық сумен жабдықтау және суды жылытудан тұратын күрделі қызметті білдіреді.
16. Көп пәтерлі тұрғын үйді ыстық сумен жабдықтаудың ашық жүйесі кезінде ыстық су ыстық сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесінен келіп түседі. Бұл ретте, үйге ортақ суды есептеу құралы ыстық және суық сумен жабдықтаудың кірмелеріндегі пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасында орнатылады.
17. Ыстық сумен жабдықтаудың жабық жүйесі кезінде тұтынушыға суық су ауыз сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйесінен келіп түседі және ғимаратта екі құбырға бөлінеді: біреуі - суық сумен жабдықтаудың үй ішіндегі тарату желісіне, екіншісі - жергілікті су ысытқыш арқылы ыстық сумен жабдықтаудың үй ішіндегі тарату желісіне ағады. Бұл ретте, үйге ортақ есептеу құралы суық сумен жабдықтаудың кірмесіндегі пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасында орнатылады.
18. Жабық жүйелі ыстық сумен жабдықтау кезінде сумен жабдықтау және (немесе) су бұру бойынша көрсетілген қызметтердің көлемі суық және ыстық су құбырларына орнатылған есепке алу аспаптарының жиынтық көрсеткіштері негізінде айқындалады.

Глава 3. Учет объема предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения участникам кондоминиума
19. Объем предоставленных услуг водоснабжения для водопотребителей – участников кондоминиума определяется в следующем порядке:
1) при отсутствии индивидуальных и общедомового приборов учета – по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденным акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона;
2) при частичной установке индивидуальных приборов учета и отсутствии общедомового прибора учета – по показаниям индивидуальных приборов учета и по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденным акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона;
3) при частичной установке индивидуальных приборов учета и наличии общедомового прибора учета:
имеющим приборы учета – по показаниям индивидуальных приборов учета;
не имеющим приборы учета – по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденным акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона.
Разница между показаниями общедомового прибора учета и суммарным показанием индивидуальных приборов учета и объемов, рассчитанных по нормам потребления коммунальных услуг по водоснабжению, утвержденным акиматами областей, городов республиканского значения, столицы в соответствии с подпунктом 34) пункта 1 статьи 27 Закона, подлежит оплате собственниками квартир, встроенных и пристроенных нежилых помещений (участниками кондоминиума) не имеющих приборов учета;
4) при 100 %-ном наличии индивидуальных приборов учета и отсутствии общедомового прибора учета – по показаниям индивидуальных приборов учета;
5) при 100 %-ном наличии индивидуальных приборов учета и общедомового прибора учета – по показаниям индивидуальных приборов учета. Разница между показаниями общедомового прибора учета и суммарным показанием индивидуальных приборов учета подлежит оплате собственниками квартир, встроенных и пристроенных нежилых помещений (участниками кондоминиума), пропорционально объемам потребленной воды;
Определение разницы (DV):
DV — распределяемая разница, м³;
VОПУ — объем по общедомовому прибору учета, м³;
∑Vi — сумма объемов предоставленных услуг по индивидуальным приборам учета всех водопотребителей, м³.
Распределение разницы между участниками кондоминиума:
DVi — доля разницы, подлежащая оплате собственником i-го помещения, м³;
Vi — индивидуальный объем водопотребления i-го помещения, м³.
Приведение показаний к дате снятия ОПУ (если данные получены в разные даты):
Vi′— приведенный объем, м³;
Vi— фактический объем потребления по индивидуальному прибору учета;
Ni — количество дней между предыдущим и текущим снятием показаний у i-го водопотребителя;
N — количество дней между двумя снятиями показаний общедомового прибора учета.
Ежемесячно при снятии показаний общедомового и индивидуальных приборов учета в разное время, необходимо произвести корректировку расчета с учетом разницы в периодах.
где:
Qкорр — корректирующий объем воды (в м³), подлежащий учету при распределении;
Qсут — расход воды за последние сутки, измеренный по соответствующему прибору учета (в м³);
DT — разница во времени между моментами съема показаний общедомового и индивидуальных приборов учета, в часах.
Пример расчета:
Разница во времени: DT=3 часа

3-тарау. Кондоминиум қатысушыларына сумен жабдықтаудың және су бұрудың көрсетілген қызметтерінің көлемін есепке алу
19. Су тұтынушыларға – кондоминиум қатысушыларына сумен жабдықтаудың көрсетілген қызметтерінің көлемі мынадай тәртіппен анықталады:
1) жеке және жалпы үйге ортақ есепке алу аспабы болмаған кезде – Заңның 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша;
2) жеке есепке алу аспабы ішінара орналастырылған және жалпы үйге ортақ есепке алу аспабы болмаған кезде – жеке есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша және Заңның 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша;
3) жеке есепке алу аспабын ішінара орналастырылған және жалпы үйге ортақ есепке алу аспабы болған кезде:
есепке алу аспабы бар – жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері бойынша;
есепке алу аспабы жоқ – Заңның 27-бабы 1-тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша.
Жалпы үйге ортақ есепке алу аспабының көрсеткіштері мен жеке есепке алу аспабының жиынтық көрсеткіштері және Заңның 27-бабы 1- тармағының 34) тармақшасына сәйкес облыстар, республикалық маңызы бар қалалар және астана әкімдіктері бекіткен сумен жабдықтау жөніндегі коммуналдық қызметтерді тұтыну нормалары бойынша есептелген көлемдер арасындағы айырмашылықты пәтерлер, жанастыра салынған және жапсарлас салынған есептегіштері жоқ тұрғын емес үй-жайлардың (кондоминиум қатысушыларының) иелерімен төленуге жатады;
4) 100 % жеке есепке алу аспабы болған және үйге ортақ есепке алу аспабы болмаған кезде – жеке есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша;
5) 100 % жеке есепке алу аспабы және үйге ортақ есепке алу аспабы болған кезде – жеке есепке алу аспабының көрсеткіштері бойынша. Жалпы үйге ортақ есепке алу аспабының көрсеткіштері мен жеке есепке алу аспабының жиынтық көрсеткіштері арасындағы айырмашылықты пәтерлер, жанастыра салынған және жапсарлас салынған тұрғын емес үй-жайларыдның иелері (кондоминиум қатысушылары) тұтынған су көлемдеріне барабар мөлшерде төлеуге жатады;
Айырмашылықты анықтау (DV):
DV — бөлінетін айырмашылық, м³;
VОПУ — жалпы үйге ортақ есепке алу аспабы бойынша көлем, м³;
∑Vi — барлық су тұтынушылардың жеке есепке алу аспаптары бойынша көлем сомасы, м³.
Кондоминиум қатысушылары арасындағы айырмашылықты бөлу:
DVi — і-ші үй-жайдың меншік иесі төлейтін айырма үлесі, м³;
Vi — i-ші үй-жайдың жеке су тұтыну көлемі, м³.
ҮЕА алу күніне көрсеткіштерді сәйкестендіру (деректер әртүрлі күндерде алынған жағдайда):
Vi′— сәйкестендірілген көлем, м³;
Vi— жеке есепке алу аспабы бойынша нақты тұтыну көлемі;
Ni — i-ші су тұтынушысының алдыңғы және қазіргі көрсеткіштерін алу аралығындағы күн саны;
N — жалпы үйге ортақ есепке алу аспабының екі көрсеткішін алу арасындағы күн саны.
Ай сайын жалпы үйге ортақ және жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштері әртүрлі уақытта алынған жағдайда, кезеңдер айырмасын ескере отырып, есептеулерді түзету қажет.
Мұнда:
Qкорр — бөлу кезінде есепке алынатын судың түзетілетін көлемі (м³);
Qсут — сәйкес есепке алу аспабы бойынша өлшенген соңғы тәуліктегі су шығыны (м³);
DT — жалпы үйге ортақ және жеке есепке алу аспаптарының көрсеткіштерін алу сәттері арасындағы уақыт айырмасы (сағатпен).
Есептеу үлгісі:
Уақыт айырмашылығы: DT=3 сағ

Суточный расход: Qсут=2.4 м3
Среднечасовой расход: Qср=2.4/24=0.1 м3
Корректировка: Qкорр=0.1×3=0.3 м3
6) объем сточных вод водопотребителей, присоединенных к системе водоотведения населенного пункта, принимается равным, объему отпущенной воды.
20. При наличии отрицательной разницы между показаниями общедомового прибора учета и суммарными показаниями индивидуальных приборов учета, поставщик осуществляет перерасчет распределения объема воды между водопотребителями, установленном настоящей Методикой, данная норма применяется при 100 %-ном наличии общедомового и индивидуальных приборов учета воды и одновременном снятии показаний с приборов учета.
Отрицательная разница подлежит пропорциональному перераспределению между абонентами на основании подтвержденных объемов индивидуального потребления.
21. Объем предоставленных услуг водоснабжения для водопотребителей - участников кондоминиума, имеющих самостоятельный ввод от централизованной системы водоснабжения, определяется в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей Методики.
22. Орган управления объектом кондоминиума по решению общего собрания его участников самостоятельно производит расчеты поставщику за разницу между показаниями общедомового прибора учета и суммарным показанием индивидуальных приборов учета его участников за объемы предоставленных услуг водоснабжения.
23. Орган управления объектом кондоминиума на основании решения общего собрания участников объекта кондоминиума, производит расчеты за предоставленные услуги водоснабжения и водоотведения с поставщиком на основании показаний общедомового прибора учета и самостоятельно осуществляет сбор оплаты от участников кондоминиума на основании договора с поставщиком.
24. Поставщик определяет объем предоставленных услуг водоснабжения и начисляет плату за полив зеленых насаждений согласно показаниям принятых в коммерческий учет приборов учета воды, а при их отсутствии – исходя из утвержденного нормативного потребления за полив (за 1 сотку в месяц) умноженная на площадь полива.
25. При выявлении полива зеленых насаждений из систем водоснабжения населенного пункта на земельных участках, прилегающих к объектам расчет услуг водоснабжения для потребителей, не имеющих приборов учета, осуществляется с учетом расчета поливной площади на прилегающей территории на основании акта обследования поставщика услуг.
Площадь полива рассчитывается на основании технической документации на земельный участок (технический паспорт на дом, государственный акт на землю). Размер поливного участка — это площадь земельного участка, находящаяся в собственности за вычетом площади застройки.

Тәуліктік шығын: Qсут=2.4 м3
Орташа сағаттық шығын: Qср=2.4/24=0.1 м3/сағ
Түзету: Qкорр=0.1×3=0.3 м3
6) елді мекеннің су бұру жүйесіне қосылған су тұтынушылардың сарқынды су көлемі жіберілген су көлеміне тең қабылданады.
20. Жалпы үйге ортақ есептеу аспабының көрсеткіштері мен жеке есептеу аспаптарының жиынтық көрсеткіштері арасында теріс айырмашылық болған кезде жеткізуші осы Әдістемеде белгіленген су тұтынушылар арасында су көлемін бөлуді қайта есептеуді жүзеге асырады, бұл норма жалпы үйге ортақ және жеке су есептеу аспаптары 100% болғанда және бір мезгілде есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді алу кезінде қолданылады.
Теріс айырма жеке тұтынудың расталған көлемдері негізінде абоненттер арасында тепе-тең қайта бөлуге жатады.
21. Орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесінен өз бетінше кіретін кондоминиумға қатысушы су тұтынушылар үшін ұсынылған сумен жабдықтау қызметтерінің көлемі осы Әдістеменің 3 және 4-тармақтарына сәйкес айқындалады.
22. Кондоминиум объектісін басқару органы оның қатысушыларының жалпы жиналысының шешімі бойынша жеткізушіге үйге ортақ есепке алу аспабының көрсеткіштері мен оған қатысушылардың жеке есепке алу аспаптарының жиынтық көрсеткіштері арасындағы айырмашылық үшін көрсетілген сумен жабдықтау қызметтерінің көлемі үшін дербес есеп жүргізеді.
23. Кондоминиум объектісін басқару органы кондоминиум объектісіне қатысушылардың жалпы жиналысының шешімі негізінде жалпы үйге ортақ есептеу аспабының көрсеткіштері негізінде жеткізушімен көрсетілетін сумен жабдықтау және су бұру қызметтері үшін есеп айырысуды жүргізеді және жеткізушімен шарт негізінде кондоминиум қатысушыларынан төлем жинауды дербес жүзеге асырады.
24. Жеткізуші ұсынылған сумен жабдықтау қызметтерінің көлемін анықтайды және суды есепке алу аспаптарының коммерциялық есепке қабылданған көрсеткіштеріне сәйкес жасыл желектерді суару үшін, ал олар болмаған жағдайда - суару алаңына көбейтілген суару үшін бекітілген нормативтік тұтынуға қарай (айына 1 сотка үшін) ақы есептейді.
25. Объектілерге іргелес жатқан жер учаскелерінде елді мекеннің сумен жабдықтау жүйелерінен жасыл желектерді суару анықталған кезде есептеу аспаптары жоқ тұтынушылар үшін сумен жабдықтау қызметтерін есептеу қызметтерді жеткізушіні тексеру актісі негізінде іргелес жатқан аумақтағы суару алаңын есепке ала отырып жүзеге асырылады.
Суару алаңы жер учаскесіне техникалық құжаттама (үйге техникалық паспорт, жерге мемлекеттік акт) негізінде есептеледі. Суару учаскесiнiң көлемi - бұл құрылыс салу алаңын алып тастағандағы меншiктегi жер учаскесiнiң көлемi.

26. Местный исполнительный орган совместно с поставщиком определяют время и продолжительность периода полива зеленых насаждений из систем водоснабжения населенного пункта, в зависимости от климатических условий региона, продолжительность устанавливается до восьми месяцев — с 15 марта по 15 ноября. Время полива устанавливается в пределах с 00:00 до 07:00 часов.
Глава 4. Учет объема предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения потребителям – индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам
27. Объем предоставленных услуг для водопотребителей – юридических лиц, на период отсутствия приборов учета, определяется на основании произведенного акта обследования поставщика и расчетного объема водопотребления и (или) водоотведения согласно Приложения Б и В свода правил Республики Казахстан "Внутренний водопровод и канализация зданий и сооружений" CП РК 4.01-101-2012.
28. Объем сточных вод от водопотребителей, стоки которых отводятся в выгреб (септик) или на локальные очистные сооружения, и в дальнейшем вывозятся и сливаются в систему водоотведения населенного пункта поставщиком, рассчитываются с учетом количества потребленной воды (питьевой, технической, горячей) независимо от принадлежности источника водоснабжения, и определяется договором по вывозу стоков специальным транспортом.
29. Для водопотребителей - юридических лиц, объем услуг водоотведения уменьшается на объем безвозвратно потерянной воды в случаях:
1) вода входит в состав выпускаемой продукции, объем которой согласован с поставщиком при заключении договора на предоставление услуг водоснабжения и водоотведения;
2) применения системы оборотного и повторного водоснабжения, технические характеристики и объемы которых согласованы с поставщиком;
3) при использовании воды на полив зеленых насаждений согласно договору на предоставление услуг водоснабжения и водоотведения.
Глава 5. Учет объема предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения в отдельных случаях
30. Расчет объемов предоставленных услуг водоснабжения производится при выявлении следующих нарушений:
1) при обнаружении у водопотребителя приспособлений, искажающих показания приборов учета – по полной пропускной способности трубы, на которой установлен прибор учета воды, с момента последнего снятия показаний прибора учета воды по день обнаружения, но не более одного месяца;
2) при обнаружении утечек из систем водоснабжения водопотребителя при отсутствии прибора учета, до прибора учета на сетях водопотребителя или неисправности узла учета (лопнул фильтр, нарушена герметичность и т.д.) – по полной пропускной способности трубы, на которой обнаружена утечка, за фактическое время по день ликвидации. Если день начала утечки установить невозможно – с момента последнего осмотра, но не более одного месяца;

26. Жергілікті атқарушы орган жеткізушімен бірлесіп, өңірдің климаттық жағдайларына байланысты елді мекеннің сумен жабдықтау жүйелерінен жасыл желектерді суару уақыты мен кезеңінің ұзақтығын айқындайды, ұзақтығы сегіз айға дейін - 15 наурыздан 15 қарашаға дейін белгіленеді. Суару уақыты сағат 00: 00-ден 07: 00-ге дейін шегінде белгіленеді.
4-тарау. Тұтынушыларға – жеке кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға сумен жабдықтаудың және су бұрудың көрсетілген қызметтерінің көлемін есепке алу
27. Есепке алу аспаптары болмаған кезеңге су тұтынушыларға – заңды тұлғаларға көрсетілген қызметтердің көлемі өнім берушінің жүргізген тексеру актісі және су тұтыну мен (немесе) су бұрудың есептік көлемі Қазақстан Республикасының ҚР ҚЖ 4.01-101-2012 "Ғимараттар мен құрылыстардың ішкі су құбыры және кәрізі" қағидалары жиынтығының Б және В қосымшаларына сәйкес анықталады.
28. Ағындары шұңқырға (септикке) немесе жергілікті тазарту құрылыстарына жіберілетін және одан әрі жеткізуші шығаратын және елді мекеннің су бұру жүйесіне ағызатын су тұтынушылардан сарқынды сулардың көлемі сумен жабдықтау көзінің тиесілігіне қарамастан, тұтынылған судың (ауыз, техникалық, ыстық) мөлшерін ескере отырып есептеледі және шығару жөніндегі шартпен айқындалады арнайы көлікпен ағызу
29. Су тұтынушылар - заңды тұлғалар үшін су бұру қызметінің көлемі:
1) сумен жабдықтау және су бұру қызметін көрсету шартын жасасқан кезде өнім берушімен келісілген су көлемі шығарылатын өнімнің құрамына кірген;
2) өнім берушімен техникалық сипаты мен көлемдері келісілген айналмалы және қайталама сумен жабдықтау жүйесін қолданған;
3) сумен жабдықтау және су бұру қызметін көрсету шартына сәйкес жасыл желектерді суаруға суды пайдаланған жағдайларда біржола шығындалған су көлеміне азаяды.
5-тарау. Жеке жағдайларда сумен жабдықтаудың және су бұрудың көрсетілген қызметтерінің көлемін есепке алу
30. Бұзушылықтар анықталған кезде сумен жабдықтау қызметінің көрсетілген көлемін есептеу:
1) су тұтынушыда есепке алу аспабының көрсеткіштерін бұрмалаушы құрылғыларды анықтаған кезде – суды есепке алу аспабының соңғы көрсеткіштерін алған сәттен бастап анықталған күнге дейін суды есепке алу аспабын орнатылуға тиіс құбырдың толық өткізу қабілеттілігі бойынша жүргізіледі, бірақ бір айдан артық емес;
2) су тұтынушының сумен жабдықтау жүйелерінен ағып кетулер анықталған жағдайда, есептеу құралы болмаған кезде, су тұтынушының желілерінде есепке алу құралына дейін немесе есепке алу торабы ақаулы (сүзгінің жарылуы, герметиканың бұзылуы және т.б.) болса – ағып кету анықталған құбырдың толық өткізу қабілеті бойынша, ақауды жою күніне дейінгі нақты уақыт ішінде есептеледі. Егер жылыстау басталған күнді анықтау мүмкін болмаса – соңғы қарап-тексеруді жүргізген сәттен бастап, бірақ бір айдан артық емес;

3) при недопуске водопотребителем (его представителями) представителя поставщика к снятию показаний и проверке работоспособности приборов учета воды, технического состояния ввода водопровода и узлов учета – расчетным способом, исходя из среднего расхода, с момента последнего снятия показаний прибора учета воды до момента предоставления допуска для определения фактического водопотребления;
4) при обнаружении срыва пломбы на приборе учета водопотребителя и/или обводной линии водомерного узла (запорной арматуры), пожарных гидрантов – по полной пропускной способности трубы, на которой установлен прибор учета, обводной линии или пожарных гидрантов с момента последнего снятия показаний прибора учета воды до момента повторной опломбировки представителем поставщика, но не более одного месяца;
5) при неуведомлении поставщика о неисправностях прибора учета, за исключением случаев выхода прибора учета из строя не по вине водопотребителя – по полной пропускной способности трубы, на которой установлен прибор учета с момента последнего снятия показаний прибора учета до момента обнаружения неисправности, но не более одного месяца;
6) при выявлении факта пользования водой из сетей водоснабжения населенного пункта (поставщика) без заключенного с поставщиком договора на предоставление услуг водоснабжения и водоотведения – по полной пропускной способности трубы самовольного присоединения, на которой устанавливается прибор учета воды, за время фактического пользования до момента обнаружения (отключения), но не более одного месяца;
7) при выявлении факта пользования водой из противопожарных систем, кроме случаев тушения пожара - по полной пропускной способности трубы перед пожарным краном или гидрантом, с которого осуществлялось самовольное пользование, за время фактического самовольного пользования до момента обнаружения, но не более одного месяца;
8) при обнаружении факта полива, заполнения фонтанов и искусственных водоемов посредством трубопроводов, присоединенных к системе водоснабжения водопотребителя, при отсутствии прибора учета на вводе или его неисправности – по полной пропускной способности такого трубопровода с момента последнего снятия показаний приборов учета воды, но не более одного месяца;
9) при обнаружении факта постоянного протекания воды (излив), при отсутствии прибора учета на вводе или его неисправности – по полной пропускной способности подводящей трубы с момента последнего осмотра, но не более одного месяца.
31. При установлении факта несанкционированного пользования питьевой водой (в обход прибора учета или с нарушением его функционирования), объем потребленной воды определяется расчетным методом, исходя из геометрических параметров трубопровода и стандартных технических условий.

3) суды есепке алу аспабының көрсеткішін алу және оның жұмыс істеу қабілетін, есепке алу тораптарының техникалық жай-күйін тексеру үшін өнім берушінің өкілін су тұтынушы (немесе оның өкілдері) жібермеген кезде – су тұтыну көлемі суды есепке алу аспабының соңғы көрсеткіштері алынған сәттен бастап, нақты тұтынуды анықтауға рұқсат берілген сәтке дейін, есептік тәсілмен және орташа шығынды негізге ала отырып айқындалады;
4) су тұтынушының есепке алу аспабында және/немесе су өлшеуіш торабының айналма сызығында (тиекті арматурада), өрт сөндіру гидранттарында пломбалардың жұлынуы анықталған кезде – суды есепке алу аспабының соңғы көрсеткішін алған сәттен бастап өнім берушінің өкілі қайта пломбалаған сәтке дейін есепке алу аспабы орнатылған тиісті құбырдың, айналма сызығының немесе өрт сөндіру гидранттарының толық өткізу қабілеттілігі бойынша жүргізіледі, бірақ бір айдан артық емес;
5) Су тұтынушысының кінәсінен емес есепке алу аспабының істен шығу жағдайларын қоспағанда, есепке алу аспабының ақауы туралы өнім берушіге хабарламаған кезде – есепке алу аспабы орнатылған құбырдың толық өткізу қабілеті бойынша, есепке алу аспабының соңғы көрсеткіштері алынған сәттен ақауды анықтаған сәтке дейін, бірақ екі айдан артық емес;
6) сумен жабдықтау және су бұру қызметтерін ұсынуға өнім берушімен жасалған шартсыз елді мекеннің (өнім берушінің) сумен жабдықтау желілерінен суды пайдалану фактісі анықталған кезде – суды есепке алу аспабы орнатылуға тиіс өз бетімен қосылған құбырдың толық өткізу қабілеті бойынша, нақты пайдалану уақыты анықталған (ажырату) сәтке дейін, бірақ бір айдан артық емес;
7) өрт сөндіру жағдайларынан басқа, өртке қарсы жүйелерден су пайдалану фактісі анықталған кезде - өз бетімен пайдаланған уақыттан бастап анықталған кезге дейін өз бетімен пайдалану жүзеге асырылған өрт краны немесе гидрант алдындағы су құбырының толық өткізу қабілеттілігі бойынша, бірақ екі айдан артық емес;
8) Су тұтынушысының сумен жабдықтау жүйесіне қосылған құбыржолдары арқылы суару, фонтандар мен жасанды су айдындарын толтыру фактісі анықталған, кіріс құбырында есепке алу аспабы болмаған немесе ол ақаулы болған кезде – есепке алу аспабынан соңғы көрсеткіштерді алған сәттен бастап, мұндай құбырдың толық өткізу қабілеті бойынша, бірақ бір айдан артық емес;
9) судың тұрақты ағуы (төгілуі) фактісі анықталған кезде, кірмеде есепке алу аспабы болмаған немесе оның ақауы болған кезде - соңғы тексеру сәтінен бастап жеткізуші құбырдың толық өткізу қабілеті бойынша, бірақ бір айдан аспайды.
31. Ауыз суды (суды есепке алу аспабын айналып өтіп немесе оның жұмыс істеу тәртібін бұза отырып) рұқсатсыз пайдалану фактісі анықталған жағдайда, тұтынылған судың көлемі құбырдың геометриялық параметрлері мен стандартты техникалық шарттарға негізделген есептік әдіспен айқындалады.

32. Расчет площади сечения трубы (S), на которой установлен прибор учета, рассчитывается по следующей формуле:
где:
p - математическая постоянная, равная отношению длины окружности к ее диаметру;
D- диаметр трубы, мм.
Объем потребляемой воды в сутки определяется по следующей формуле:
где:
Q - объем потребляемой воды в сутки м³/сутки
V- скорость движения воды в трубопроводе, принимаемая 1 м/секунду согласно подпункту 8) пункта 1 настоящей Методики.
33. Общий объем потребленной воды, подлежащий начислению при выявленных нарушениях(Q), определяется по формуле:
где:
Qсут — объем, м³за фактическое время потребления;
t - время фактического потребления питьевой воды из систем водоснабжения до момента обнаружения (отключения), но не более установленного срока, указанного в пункте 33 Методики.
34. Сумма начисления определяется по следующей формуле:
где:
Q — объем, м³за фактическое время потребления;
Тар - утвержденный уполномоченным органом тариф на услуги водоснабжения, с учетом НДС, (тенге на м³);
35. В расчетах объемов предоставленных услуг водоснабжения применяется расчет объема воды, протекающей через трубопровод, в зависимости от внутреннего диаметра и соответствующих параметров, условной скорости потока воды равной 1 м/с согласно приложения к настоящей Методики.
36. Расчет объемов предоставленных услуг водоотведения при выявлении нарушений, указанных в пункте 33 настоящей Методики, принимается равному рассчитанному объему предоставленных услуг водоснабжения, за исключением подпунктов 2) и 8) пункта 33, когда объем услуг водоотведения не рассчитывается.
37. При непредставлении данных, необходимых для расчета объема сточных вод, сбрасываемых в систему водоотведения водопотребителем, не присоединенным к системе водоснабжения населенного пункта, объем предоставленных услуг водоотведения определяется по полной пропускной способности самотечного трубопровода в месте присоединения к системе водоотведения населенного пункта (поставщика) за время фактического пользования.
38. При наличии системы ливневой канализации населенного пункта и обнаружении факта сброса поверхностных стоков с территорий, промышленных и строительных площадок водопотребителя в систему водоотведения населенного пункта, объем услуги водоотведения определяется согласно Методики расчета стоимости и объемов предоставляемых услуг по отведению и очистке дождевых, талых, инфильтрационных, поливомоечных, дренажных вод, стекающих с территорий населенных пунктов и промышленных предприятий посредством системы ливневой (дренажной) канализации, утверждаемой уполномоченным органом в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 25 Водного Кодекса (далее - Методики расчета поверхностных стоков), с момента последнего осмотра, но не более одного месяца, за исключением чрезвычайного положения.

32. Есептеу аспабы орнатылған құбырдың қимасының ауданын (S) есептеу келесі формула бойынша жүргізіледі:
мұнда:
p - математикалық тұрақты, ол шеңбердің ұзындығы мен оның диаметрінің қатынасына тең;
R- құбырдың ішкі радиусы, м;
D- құбырдың диаметрі, мм.
тәулігіне тұтынылатын судың көлемі келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Q - тәулігіне тұтынылатын су көлемі м3 / тәулігіне
V- осы Әдістеменің 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес секундына 1 метр қабылданатын құбырдағы судың қозғалыс жылдамдығы.
33. Анықталған бұзушылықтар кезінде есепке алынатын жалпы тұтынылған су көлемі (Q) келесі формула бойынша есептеледі:
Q=Qсут*t
мұнда:
Qтәу — көлемі, мз тұтынудың нақты уақыты;
t – ауыз суды су жабдықтау жүйелерінен нақты тұтыну уақыты ақау анықталғанға (өшіру уақытына) дейін, бірақ Әдістеменің 33-тармағында көрсетілген белгіленген мерзімнен аспауы тиіс.
34. Есептеу сомасы келесі формула бойынша анықталады:
N=Q*Тар,
мұнда:
Q — нақты тұтыну уақытына сәйкес көлемі, м³;
Тар - бекітілген уәкілетті орган арқылы сумен жабдықтау қызметтерінің тарифі, ҚҚС есепке алынған (теңге/м³);
35. Көрсетілген сумен жабдықтау қызметтері көлемінің есептерінде осы Әдістеменің қосымшасына сәйкес ішкі диаметрі мен тиісті параметрлеріне, 1 м/с тең су ағынының шартты жылдамдығына байланысты құбыр арқылы ағатын су көлемінің есебі қолданылады.
36. Осы Әдістеменің 33-тармағында көрсетілген бұзушылықтар анықталған кезде көрсетілген су бұру қызметтерінің көлемін есептеу, су бұру қызметтерінің көлемі есептелмегенде 33-тармақтың 2) және 8) тармақшаларын қоспағанда, көрсетілген сумен жабдықтау қызметтерінің есептелген көлеміне тең қабылданады.
37. Елді мекеннің сумен жабдықтау жүйесіне қосылмаған су тұтынушы су бұру жүйесіне ағызатын сарқынды сулардың көлемін есептеу үшін қажетті деректерді ұсынбаған кезде, іс жүзінде пайдаланылған су бұру қызметтерінің көлемі уақыт ішінде елді мекеннің (жеткізушінің) су бұру жүйесіне қосылатын жердегі өздігінен ағатын құбырдың толық өткізу қабілеті бойынша айқындалады.
38. Елді мекеннің нөсер кәрізі жүйесі болған және су тұтынушының аумағынан, өнеркәсіптік және құрылыс алаңдарынан елді мекеннің су бұру жүйесіне жер үсті сарқынды суларының төгілу фактісі анықталған жағдайда, су бұру қызметінің көлемі Жауын, еріген, сүзілген суларды бұру және тазарту бойынша көрсетілетін қызметтердің құны мен көлемін есептеу әдістемесіне сәйкес айқындалады елді мекендердің және өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумақтарынан нөсер сулары жүйесі арқылы ағатын суару-жуу, дренаж. 9) тармақшаға сәйкес тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекітетін кәріздік (дренаждық) Су кодексінің 25-бабы 2-тармағының (бұдан әрі - Жер үсті сарқынды суларын есептеу әдістемесі), соңғы тексеру сәтінен бастап, бірақ төтенше жағдайды қоспағанда, бір айдан аспайтын мерзімде42. Анықталған бұзушылықтар бойынша алдын ала есептеулермен су тұтынушыны таныстыру және оның өз ұстанымын білдіру мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында өнім беруші комиссиялық тыңдау өткізеді.

39. При отсутствии системы ливневой канализации населенного пункта при обнаружении факта сброса поверхностных стоков с территорий, промышленных и строительных площадок водопотребителя в систему водоотведения населенного пункта, объем услуги водоотведения определяется согласно Методики расчета поверхностных стоков, при этом организация централизованного приема ливневых стоков обеспечивается местным исполнительным органом.
40. При обнаружении факта сброса паводковых, ливневых, грунтовых вод в систему водоотведения населенного пункта при наличии системы ливневой канализации населенного пункта с использованием погружных насосов и альтернативных перекачивающих устройств, объем предоставленных услуг водоотведения определяется согласно Методики.
41. При отсутствии системы ливневой канализации населенного пункта и обнаружении факта сброса паводковых, ливневых, грунтовых вод в систему водоотведения населенного пункта объем предоставленных услуг водоотведения определяется согласно Методики, при этом организация централизованного приема ливневых стоков обеспечивается местным исполнительным органом.

39. Елді мекеннің нөсер кәрізі жүйесі болмаған кезде су тұтынушының аумағынан, өнеркәсіптік және құрылыс алаңдарынан елді мекеннің су бұру жүйесіне жер үсті ағындарының ағызу фактісі анықталған кезде су бұру қызметінің көлемі жер үсті ағындыларын есептеу әдістемесіне сәйкес айқындалады, бұл ретте нөсер ағындыларын орталықтандырылған қабылдауды ұйымдастыруды жергілікті атқарушы орган қамтамасыз етеді.
40. Батырмалы сорғылары мен баламалы айдау құрылғыларын пайдалана отырып, елді мекеннің нөсер кәрізі жүйесі болған кезде елді мекеннің су бұру жүйесіне тасқын, нөсер, жер асты суларын ағызу фактісі анықталған кезде, көрсетілген су бұру қызметтерінің көлемі Әдістемеге сәйкес анықталады.
41. Елді мекеннің нөсер кәрізі жүйесі болмаған және елді мекеннің су бұру жүйесіне тасқын, нөсер, жер асты суларының ағызылу фактісі анықталған жағдайда, көрсетілген су бұру қызметтерінің көлемі Әдістемеге сәйкес айқындалады, бұл ретте, нөсер ағындарын орталықтандырылған қабылдауды ұйымдастыру жергілікті атқарушы органдармен қамтамасыз етіледі.

176,625
4 239,00000
127 170,00000
Приложение 2 к приказу
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 октября 2025 года № 441
Перечень утративших силу некоторых приказов
1. Приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 сентября 2011 года № 354 "Об утверждении Методики расчета объемов предоставленных услуг водоснабжения и (или) водоотведения населенных пунктов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7257).

176,625
4 239,00000
127 170,00000
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және
құрылыс министрінің
2025 жылғы 16 қазандағы № 441
бұйрығына 2-қосымша
Күші жойылған кейбір бұйрықтардың тізбесі
1. "Елді мекендердегі сумен жабдықтаудың және (немесе) су бұрудың көрсетілген қызметтерінің көлемдерін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі Төрағасының 2011 жылғы 26 қыркүйектегі № 354 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7257 болып тіркелген).

2. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 июля 2019 года № 592 "О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 сентября 2011 года № 354 "Об утверждении Методики расчета объемов предоставленных услуг по водоснабжению и водоотведению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 19167).
3. Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 159 "О внесении изменений и дополнений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства от 26 сентября 2011 года № 354 "Об утверждении Методики определения объемов предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10609).

2. "Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі көрсетілген қызметтің көлемін есептеу әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 қыркүйектегі № 354 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 31 шілдедегі № 592 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19167 болып тіркелген).
3. "Сумен жабдықтау және су бұру қызметінің көрсетілген көлемін анықтау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі төрағасының 2011 жылғы 26 қыркүйектегі № 354 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 159 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10609 болып тіркелген).