Об утверждении Правил и срока реализации пилотного проекта по применению органами государственных доходов мер по упрощению процедуры, связанной с реализацией имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом в счет задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, с использованием мобильного приложения
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 17 октября 2025 года № 915. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 октября 2025 года № 37163
Примечание ИЗПИ!
Действует до 31.12.2026
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и срок реализации пилотного проекта по применению органами государственных доходов мер по упрощению процедуры, связанной с реализацией имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом в счет задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, с использованием мобильного приложения.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 31 декабря 2026 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 17 октября 2025 года № 915
Правила и срок реализации Пилотного проекта по применению органами государственных доходов мер по упрощению процедуры, связанной с реализацией имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом в счет задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, с использованием мобильного приложения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и срок реализации пилотного проекта по применению органами государственных доходов мер по упрощению процедуры, связанной с реализацией имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом в счет задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, с использованием мобильного приложения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее – Налоговый кодекс) и определяют порядок и срок реализации пилотного проекта по применению органами государственных доходов мер по упрощению процедуры, связанной с реализацией имущества, заложенного налогоплательщиком в счет задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет (далее – объект), с использованием мобильного приложения (далее – пилотный проект).

Мемлекеттік кірістер органдарының мобильді қосымшаны пайдалана отырып, салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек есебіне кепілге қойған мүлікті өткізуге байланысты рәсімді оңайлату шараларын қолдану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 17 қазандағы № 915 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 20 қазанда № 37163 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 3-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдарының мобильді қосымшаны пайдалана отырып, салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек есебіне кепілге қойған мүлікті өткізуге байланысты рәсімді оңайлату шараларын қолдану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейінгі күнтізбелік он күн өткен соң және 2026 жылдың 31 желтоқсанын қоса алғанда қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 17 қазандағы
№ 915 бұйрығына қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының мобильді қосымшаны пайдалана отырып, салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешек есебіне кепілге қойған мүлікті өткізуге байланысты рәсімді оңайлату шараларын қолдану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ережелер және мемлекеттік кірістер органдарының салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешекті өтеу мақсатында салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға кепілге қойған мүлікті мобильдік қосымшаны пайдалана отырып өткізу рәсімін жеңілдету шараларын қолдану жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру мерзімі Қазақстан Республикасының "Салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабының 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының салық төлеуші кепілге қойған мүлікті (бұдан әрі – объект) мобильдік қосымшаны пайдалана отырып өткізу рәсімін жеңілдету шараларын қолдану жөніндегі пилоттық жобаны (бұдан әрі – пилоттық жоба) іске асыру тәртібі мен мерзімін айқындайды.

2. Пилотный проект предусматривает упрощение процедуры, связанной с реализацией объекта, путем применения мобильного приложения в целях проведения оценки объекта.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) мобильное приложение "QQ bagalau" – мобильное приложение, разработанное в целях упрощения процедуры определения рыночной стоимости объекта (далее – мобильное приложение);
2) органы государственных доходов – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и его территориальные органы.
4. Пилотный проект реализуется по 31 декабря 2026 года включительно на территории городов Астана, Алматы, Шымкент и Алматинской области.
5. Участниками пилотного проекта являются:
1) акционерное общество "Фонд проблемных кредитов" (далее – АО ФПК);
2) органы государственных доходов;
3) компания, занимающееся разработкой мобильного приложения (далее – разработчик по согласованию);
4) оценщик;
5) налогоплательщики;
6) третьи лица, предоставившие в залог имущество.
Глава 2. Функции участников и порядок реализации проекта по применению органами государственных доходов мер по упрощению процедуры, связанной с реализацией имущества, заложенного налогоплательщиком и (или) третьим лицом в счет задолженности по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, с использованием мобильного приложения
6. Налогоплательщик в рамках пилотного проекта:
1) предоставляет органу государственных доходов сведения об объекте;
2) получает разъяснение от органов государственных доходов о порядке реализации пилотного проекта.
7. Органы государственных доходов:
1) запрашивают у участников пилотного проекта сведения и документы, связанные с оценкой и реализацией объекта;
2) предоставляют участникам пилотного проекта разъяснения по вопросам, связанным с проведением пилотного проекта, в течение 15 рабочих дней со дня обращения в официальные источники органов государственных доходов.
3) при внесении сведений в мобильное приложение строго придерживаться руководства пользователя мобильного приложения.
8. Разработчик:
1) получает разъяснение от органов государственных доходов о порядке реализации пилотного проекта;
2) обеспечивает работоспособность мобильного приложения в целях качественной загрузки фото-видеофайлов, сведений, а также формирования оценщиком отчета об оценке объекта;
3) направляет в АО "ФПК" отчет об оценке, который является письменным документом, составленный в соответствии с законодательством об оценочной деятельности по результатам проведенной оценки согласно подпункту 9) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности Республики Казахстан".

2. Пилоттық жоба объектіні бағалау мақсатында мобильдік қосымшаны қолдану арқылы объектіні іске асыруға байланысты рәсімді жеңілдетуді көздейді.
3. Осы қағидалар мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) "QQ bagalau" мобильдік қосымшасы – объектінің нарықтық құнын айқындау мақсатында әзірленген мобильдік қосымша (бұдан әрі – мобильдік қосымша); рәсімін жеңілдету
2) мемлекеттік кірістер органдары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті және оның аумақтық органдары.
4. Пилоттық жоба 2026 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғандағы мерзімге дейін Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен Алматы облысының аумағында іске асырылады.;
5. Пилоттық жобаның қатысушылары:
1) "Проблемалық кредиттер қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі –ПҚҚ АҚ);
2) мемлекеттік кірістер органдары;
3) мобильдік қосымшаны әзірлеумен айналысатын компания (бұдан әрі – келісім бойынша әзірлеуші);
4) бағалаушы;
5) салық төлеушілер;
6) үшінші тұлғалар (мүлікті кепілге бергендер).
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдары салық төлеуші және (немесе) үшінші тұлға салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша берешекті өтеу үшін кепілге қойған мүлікті іске асыру рәсімін жеңілдету шараларын мобильдік қосымшаны пайдалану арқылы қолдану жөніндегі жобаны іске асыру тәртібі мен қатысушылардың функциялары
6. Пилоттық жоба аясында салық төлеуші:
1) мемлекеттік кірістер органына объект туралы мәлімет береді;
2) пилоттық жобаны іске асыру тәртібі бойынша мемлекеттік кірістер органдарынан түсіндірме алады.
6. Мемлекеттік кірістер органдары пилоттық жобаға қатысушылардан объектіні бағалау мен өткізуге байланысты мәліметтер мен құжаттарды, сондай-ақ пилоттық жобаны іске асыруға қатысты өзге де мәліметтер мен құжаттарды сұратады.
7. Мемлекеттік кірістер органдары:
1) пилоттық жобаға қатысушылардан объектіні бағалау және іске асыруға байланысты мәліметтер мен құжаттарды сұратады;
2) пилоттық жобаның қатысушыларына пилоттық жобаны өткізуге байланысты мәселелер бойынша түсіндірулер мемлекеттік кірістер органдарының ресми дереккөздеріне жүгінген жағдайда 15 жұмыс күні ішінде беріледі;
3) мобильдік қосымшаға ақпарат енгізу кезінде мобильдік қосымшаның пайдаланушы нұсқаулығын қатаң сақтайды.
8. Әзірлеуші:
1) мемлекеттік кірістер органдарынан пилоттық жобаны іске асыру тәртібі бойынша түсіндірме алады;
2) мобильдік қосымшаның жұмысын қамтамасыз етеді, фото-видео файлдарды, мәліметтерді сапалы жүктеу және бағалаушының объектіні бағалау туралы есепті қалыптастыруы үшін;
3) өткізілген бағалау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Заңының 1-бабының 9) тармақшасына және бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес жасалған жазбаша құжат болып табылатын бағалау туралы есепті "ПҚҚ" АҚ-қа жолдайды.
4) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Заңының 1-бабының 9) тармақшасына және бағалау қызметі туралы заңнамаға сәйкес жасалған жазбаша құжат болып табылатын бағалау нәтижелері бойынша есепті "ПҚҚ" АҚ-қа жібереді.

9. Разработчик привлекает оценщика для проведения оценки объекта, в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан".
10. Разработчик обеспечивает качественное и корректное наполнение мобильного приложения аналитическими данными.
11. АО "ФПК" и остальные участники получают разъяснение от органов государственных доходов о порядке реализации пилотного проекта.
12. АО "ФПК" в течение 1 (одного) рабочего дня после поступления актов описи имущества и приложенных к нему постановлений об обращении взыскания, отчета об оценке объекта от разработчика по заказной почте размещает их на интернет-ресурсе www.e-qazyna.kz.
13. В целях реализации пилотного проекта работник органа государственных доходов скачивает мобильное приложение и авторизуется в качестве пользователя.
14. Работник органа государственных доходов вносит в мобильное приложение сведения об оцениваемом объекте, с приложением фото и видеофайлов в соответствии с руководством пользователя мобильного приложения вложенное в мобильное приложение.
После загрузки фото-видеофайлов в мобильное приложение, на основании аналитических данных вычисления согласно руководству пользователя, формируется отчет оценщика об оценке объекта.
15. Сбор, обработка и защита персональных данных при проведении пилотного проекта осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".

9. Әзірлеуші объектіні бағалау үшін Қазақстан Республикасының "Бағалау қызметі туралы" заңына сәйкес бағалаушыны тартады.
10. Әзірлеуші мобильдік қосымшаны аналитикалық деректермен сапалы және дұрыс толтырады.
11. "ПҚҚ" АҚ және басқа қатысушылар мемлекеттік кірістер органдарынан пилоттық жобаны іске асыру тәртібі бойынша түсіндірме алады.
12. "ПҚҚ" АҚ әзірлеушіден арнайы пошта арқылы келген мүлік тізбесі актілері мен оларға қосылған өндіріп алу туралы шешімдер, объектіні бағалау есебін алғаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде оларды www.e-qazyna.kz интернет-ресурсында орналастырады.
13. Пилоттық жобаны іске асыру мақсатында мемлекеттік кірістер органы қызметкері мобильдік қосымшаны жүктеп, пайдаланушы ретінде авторизацияланады.
14. Мемлекеттік кірістер органы қызметкері мобильдік қосымшаға бағаланатын объекті туралы мәліметтерді енгізеді, фото және видео файлдарды мобильдік қосымшаның пайдаланушы нұсқаулығына сәйкес тіркейді.
Фото-видео файлдар мобильдік қосымшаға жүктелгеннен кейін, пайдаланушы нұсқаулығына сәйкес аналитикалық деректер негізінде бағалаушының объектіні бағалау туралы есебі қалыптасады.
15. Пилоттық жобаны жүзеге асыру кезінде жеке деректерді жинау, өңдеу және қорғау Қазақстан Республикасының "Жеке деректер және оларды қорғау туралы" заңына сәйкес жүргізіледі.