О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 1427. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 октября 2025 года № 37134
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 "Об утверждении Правил воинского учета военнообязанных и призывников" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14881) следующие изменения и дополнения:
в Правилах воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Воинскому учету подлежат граждане, за исключением:
1) женщин, не имеющих военно-учетной специальности;
2) лиц, уволенных с воинской службы в отставку или исключенных с воинского учета по достижении предельного возраста пребывания в запасе либо признанных не годными к воинской службе с исключением с воинского учета;
3) лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы;
4) лиц, постоянно проживающих за пределами Республики Казахстан;
5) сотрудников, а также курсантов и слушателей военных, специальных учебных заведений правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, органов гражданской защиты.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) порядок проведения приписки граждан к местным органам военного управления;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Продолжительность нахождения граждан на воинском учете определяется в соответствии с Законом "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон).
По возрасту, военнообязанные делятся на разряды учета:
1) в первом разряде состоят:
офицерский состав – до 50 лет включительно;
рядовой и сержантский состав – до 40 лет включительно;
2) во втором разряде состоят:
офицерский состав – от 51 до 60 лет включительно;
рядовой и сержантский состав – от 41 до 50 лет включительно.
Военнообязанные женщины состоят на воинском учете во втором разряде:
офицерский состав – до 45 лет включительно;
рядовой и сержантский состав – до 35 лет включительно.
Военнослужащие, уволенные с воинской службы и граждане, пребывающие в запасе, имеющие воинские звания "старшина", "главный корабельный старшина", "прапорщик", "мичман", "старший прапорщик", "старший мичман" состоят на воинском учете второго разряда до 50 лет включительно.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 13 қазандағы № 1427 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 қазанда № 37134 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Азаматтар, мыналарды:
1) әскери-есептік мамандығы жоқ әйелдерді;
2) әскери қызметтен отставкаға шығарылған немесе запаста болудың шекті жасына толуына байланысты әскери есептен алып тасталған не әскери есептен алып тасталып, әскери қызметке жарамсыз деп танылған адамдарды;
3) бас бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеп жүрген адамдарды;
4) Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрақты тұратын адамдарды;
5) Қазақстан Республикасының құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарының, азаматтық қорғау органдарының қызметкерлерін, сондай-ақ əскери, арнаулы оқу орындарының курсанттары мен тыңдаушыларын қоспағанда, әскери есепке алынуға жатады.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) азаматтарды жергілікті әскери басқару органдарына тіркеуді жүргізу тәртібі;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Азаматтардың әскери есепте тұру ұзақтығы "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңға (бұдан әрі – Заң) сәйкес айқындалады.
Жасы бойынша әскери міндеттілер мынадай есепке алу разрядына бөлінеді:
1) бірінші разрядта мыналар тұрады:
офицерлер құрамы – 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
қатардағы және сержанттар құрамдары – 40 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
2) екінші разрядта мыналар тұрады:
офицерлер құрамы – 51-ден 60 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
қатардағы және сержанттар құрамдары – 41-ден 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда.
Әскери қызметші әйелдер әскери есепте екінші разрядта тұрады:
офицерлер құрамы – 45 жасқа дейінгіні қоса алғанда;
қатардағы және сержанттар құрамдары – 35 жасқа дейінгіні қоса алғанда.
"Старшина", "аға корабль старшинасы", "прапорщик", "мичман", "аға прапорщик", "аға мичман" әскери атақтары бар әскери қызметтен шығарылған әскери қызметшілер мен запаста тұрған азаматтар 50 жасқа дейінгіні қоса алғанда, екінші разрядта әскери есепте тұрады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Приписка граждан к МОВУ – мероприятия воинского учета, проводимые МОВУ для первоначальной постановки граждан на воинский учет.
Приписке к МОВУ, подлежат следующие лица:
1) граждане мужского пола по достижении семнадцатилетнего возраста;
2) граждане мужского пола, ранее не состоявшие на воинском учете;
3) лица, принявшие гражданство Республики Казахстан, за исключением лиц, указанных в пункте 2 настоящих Правил;
4) граждане женского пола, имеющие военно-учетную специальность.
Первоначальная постановка граждан на воинский учет осуществляется посредством взаимодействия информационных систем государственных органов.";
дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Приписка граждан мужского пола по достижении семнадцатилетнего возраста проводится в автоматическом режиме.
В день исполнения гражданину мужского пола семнадцати лет ИС МО РК в автоматическом режиме формирует электронную учетную карточку и получает посредством обеспечения взаимодействия информационных систем государственных органов следующие сведения: индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН); фамилию, имя и отчество (при наличии); дату, место рождения; место работы (учебы); о наличии образования; о составе семьи; о наличии водительского удостоверения; о нахождении на территории Республики Казахстан; о признанных лицами с инвалидностью; о находящихся на стационарном лечении и состоящих на динамическом наблюдении; о регистрации и снятии с регистрационного учета граждан по месту жительства; о наличии либо отсутствии совершения лицом уголовного правонарушения; в отношении которых ведется дознание или предварительное следствие; в отношении которых судом рассматриваются уголовные дела, а также о вступивших в законную силу в их отношении приговорах.
После получения сведений ИС МО РК в электронной учетной карточке устанавливает статус об отношении гражданина к воинской службе "Допризывник" и определяет МОВУ по адресу регистрации постоянного места жительства.".
При получении уведомления в ИС МО РК о приписке гражданина мужского пола семнадцатилетнего возраста МОВУ района (города областного значения) проводят соответствующие записи в учетно-алфавитную книгу.
10-2. Постановка на воинский учет к МОВУ района (города областного значения) лиц, предусмотренных подпунктами 2) – 4) пункта 10 настоящих Правил, проводится в соответствии с пунктом 78 настоящих Правил.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. К личным учетно-воинским документам относятся:
1) военный билет офицера запаса Вооруженных Сил Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее ‒ военный билет офицера запаса);

"10. Азаматтарды ЖӘБО-ға тіркеу – азаматтарды алғашқы әскери есепке қою үшін ЖӘБО жүргізетін әскери есепке алу іс-шаралары.
ЖӘБО-сына мынадай адамдар:
1) он жеті жасқа толған ер азаматтар;
2) бұрын әскери есепте тұрмаған ер азаматтар;
3) осы Қағидалардың 2-тармағында көрсетілген адамдарды қоспағанда, Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдар;
4) әскери-есептік мамандығы бар әйел жынысты азаматтар тіркелуге тиіс.
Азаматтарды алғашқы әскери есепке қою мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылы арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Он жеті жасқа толған ер азаматтарды тіркеу автоматты режимде жүргізіледі.
Он жеті жасқа толған күні ер азаматқа ҚР ҚМ АЖ автоматты режимде электрондық есепке алу карточкасын қалыптастырады және мемлекеттік органдар ақпараттық жүйелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету арқылы: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН); тегі, аты және әкесінің аты (бар болса); туған күні, жері; жұмыс (оқу) орны); білімінің болуы туралы; отбасы құрамы туралы; жүргізуші куәлігінің болуы туралы; Қазақстан Республикасының аумағында болуы туралы; мүгедектігі бар адам деп тану туралы; стационарлық емделуде және динамикалық қадағалауда болуы туралы; тұрғылықты жері бойынша азаматтарды тіркеу және тіркеу есебінен шығару туралы; адамның қылмыстық құқық бұзушылық жасауының болуы не болмауы туралы; оларға қатысты анықтау немесе алдын ала тергеу жүргізіліп жатқан; сот оларға қатысты қылмыстық істерді қарап жатқан, сондай-ақ оларға қатысты заңды күшіне енген үкім туралы мәліметтерді алады.
ҚР ҚМ АЖ мәліметтерді алғаннан кейін электрондық есепке алу карточкасына азаматтың әскери қызметке қатынасы туралы "әскерге шақыру жасына дейінгі" деген белгі қояды және тіркелген тұрақты тұрғылықты жерінің мекенжайы бойынша ЖӘБО-ны айқындайды.
ҚР ҚМ АЖ-да он жеті жастағы ер азаматты тіркеу туралы хабарламаны алған кезде ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сы есептік-әліпбилік кітапқа тиісті жазба жасайды.
10-2. Осы Қағидалардың 10-тармағының 2) – 4) тармақшаларында көзделген адамдарды ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сына әскери есепке қою осы Қағидалардың 78-тармағына сәйкес жүргізіледі.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жеке әскери есептік құжаттарға мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері запастағы офицерінің әскери билеті (бұдан әрі – запастағы офицердің әскери билеті);

2) военный билет офицера запаса специальных государственных органов;
3) военный билет рядового и сержантского составов по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее ‒ военный билет рядового и сержантского составов);
4) удостоверение об отсрочке от призыва на воинскую службу в период мобилизации, военного положения и в военное время.
17. К документам основного учета относятся:
1) личное дело призывника по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее ‒ личное дело призывника);
2) учетная карта призывника по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам;
3) учетная карточка военнообязанного по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее ‒ учетная карточка);
4) личная карточка формы № Т-2 по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам (далее ‒ личная карточка);
5) учетно-послужная карточка (для офицеров);
6) извещение о зачислении военнообязанного на специальный воинский учет.";
главу 3 исключить;
пункт 42 изложить в следующей редакции:
"42. В учетно-алфавитную книгу включаются все призывники, приписанные к МОВУ.";
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. В МОВУ района (города областного значения) все личные дела призывников распределяются по картотекам в следующей последовательности:
1) приписанных к МОВУ в текущем году (по сельским округам по алфавиту);
2) подлежащих призыву на срочную воинскую службу, раздельно в марте-июне, сентябре-декабре (по сельским округам по алфавиту);
3) имеющих отсрочку от призыва (картотека составляется по характеру отсрочек "по семейным обстоятельствам", "для продолжения образования", "по состоянию здоровья", "по другим причинам");
4) кандидатов для поступления в военные учебные заведения;
5) специализированная картотека (учет личных дел призывников, предназначенных для комплектования Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан);
6) совершивших уголовное правонарушение.
Личные дела в каждой из указанных выше картотек распределяются строго по алфавиту.
Личные дела призывников, признанных по состоянию здоровья негодными к воинской службе в мирное время, ограничено годными в военное время и негодными к воинской службе с исключением с воинского учета передаются в архив.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:
"61. В мирное время военные билеты выдаются гражданам:
1) в МОВУ при призыве на воинскую службу или воинские сборы в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования;

2) арнаулы мемлекеттік органдар запастағы офицерінің әскери билеті;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеті (бұдан әрі – қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеті);
4) жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы куәлік.";
17. Негізгі есепке алу құжаттарына мыналар жатады:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскерге шақырылушының жеке ісі (бұдан әрі – әскерге шақырылушының жеке ісі);
2) осы Қағидаларға 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскерге шақырылушының есепке алу картасы;
3) осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери міндеттінің есепке алу карточкасы (бұдан әрі – есепке алу карточкасы);
4) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша № Т-2 нысанындағы жеке карточка (бұдан әрі – жеке карточка);
5) есептік-қызметтік карточка (офицерлер үшін);
6) әскери міндеттіні арнайы әскери есепке қабылдау туралы хабарлама.";
3-тарау алып тасталсын;
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Есептік-әліпбилік кітапқа ЖӘБО-ға тіркелген барлық әскерге шақырылушылар енгізіледі.";
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО-сында әскерге шақырылушылардың барлық жеке ісі мынадай жүйелілікпен картотекалар бойынша бөлінеді:
1) ағымдағы жылы ЖӘБО-ға тіркелгендер (ауылдық округтер бойынша әліпби бойынша);
2) мерзімді әскери қызметке әскерге шақырылуға жататындар, мамыр – маусымда, қыркүйек – желтоқсанда бөлек (ауылдық округтер бойынша әліпби бойынша);
3) әскерге шақыруды кейінге қалдыру құқығы барлар (картотека кейінге қалдыру сипаты бойынша жасалады: "отбасы жағдайы бойынша", "білім алуды жалғастыру үшін", "денсаулық жағдайы бойынша", "басқа да себептер бойынша");
4) әскери оқу орындарына оқуға түсу үшін кандидаттар;
5) мамандандырылған картотека (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметін жасақтау үшін тағайындалған әскерге шақырылушылардың жеке істерін есепке алу);
6) қылмыстық құқық бұзушылық жасағандар.
Жоғарыда көрсетілген картотекалардың әрқайсысындағы жеке істер қатаң әліпби бойынша бөлінеді.
Денсаулық жағдайы бойынша бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз деп, соғыс уақытында шектеулі жарамды және әскери есептен шығарып әскери қызметке жарамсыз деп танылған әскерге шақырылушылардың жеке істері архивке тапсырылады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"61. Бейбіт уақытта әскери билеттер:
1) ЖӘБО-да Қарулы Күштерге, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарға әскери қызметке немесе әскери жиынға шақыру кезінде;

2) военными, специальными учебными заведениями при их зачислении;
3) МОВУ в соответствии с пунктом 77 настоящих Правил:
уволенным с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившим установленный срок воинской службы;
освобожденным из мест лишения свободы и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившим установленный срок воинской службы;
прибывшим из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах;
восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах.
Военным, специальным учебным заведениям бланки военных билетов рядового и сержантского составов выдаются МОВУ по их запросу в количестве необходимом для обеспечения поступивших граждан.
Военными, специальными учебными заведениями бланки военных билетов рядового и сержантского составов выдаются обучающимся гражданам по ведомости выдачи, согласно приложению 22 настоящих Правил.
Ведомость выдачи составляется в 2-х экземплярах, второй экземпляр которой с не выданными (испорченными) бланками военных билетов рядового и сержантского составов направляются в МОВУ не позднее 10 рабочих дней с момента выдачи.
Гражданам, не проходившим воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах в целях обеспечения мобилизационной готовности государства военные билеты выдаются в период мобилизации, военного положения и в военное время в порядке, установленном законодательством.";
пункт 70 изложить в следующей редакции:
"70. Граждане, уволенные из правоохранительных и специальных государственных органов, не достигшие 27-летнего возраста и не выслужившие установленные сроки срочной воинской службы, принимаются на воинский учет призывников по месту жительства и в дальнейшем призываются на срочную воинскую службу на общих основаниях.
Курсанты и кадеты, ранее не проходившие срочную воинскую службу и отчисленные из военных, специальных учебных заведений, не достигшие двадцатишестилетнего возраста, направляются для постановки на воинский учет призывников в местные органы военного управления и в установленном порядке призываются на срочную воинскую службу, а лица, указанные в абзаце шестом подпункта 4) пункта 1 статьи 38 Закона, вправе поступить на воинскую службу по контракту.";
пункт 77, 78 и 79 изложить в следующей редакции:

2) оларды қабылдаған кезде әскери, арнайы оқу орындары;
3) ЖӘБО осы Қағидалардың 77-тармағына сәйкес:
әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген;
бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткергендер қатарынан басқа мемлекеттерден келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын алған;
әскери атағы қалпына келтірілген және әскери қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтарға беріледі.
ЖӘБО әскери, арнайы оқу орындарына олардың сұрау салуы бойынша оқуға түскен азаматтарды қамтамасыз ету үшін қажетті санда қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеттерінің бланкілерін береді.
Әскери, арнайы оқу орындары қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеттерінің бланкілерін осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес беру ведомосы бойынша білім алып жатқан азаматтарға береді.
Беру ведомосы 2 данада жасалады, оның екінші данасы берілмеген (бүлінген) қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеттер бланкілерімен бірге берілген сәттен бастап 10 жұмыс күнінен кешіктірілмей ЖӘБО-ға жіберіледі.
Әскери қызмет, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткермеген азаматтарға мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында заңнамада белгіленген тәртіппен әскери билеттер беріледі.";
70-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан босатылған, 27 жасқа толмаған және мерзімді әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткермеген азаматтар тұрғылықты жері бойынша әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қабылданады және одан әрі жалпы негізде әскери қызметке шақырылады.
Бұрын мерзімді әскери қызмет өткермеген және әскери, арнаулы оқу орындарынан оқудан шығарып жіберген, жиырма алты жасқа толмаған курсанттар мен кадеттер әскерге шақырылушылардың әскери есебіне қою үшін жергілікті әскери басқару органдарына жіберіледі және белгіленген тәртіппен мерзімді әскери қызметке шақырылады, ал Заңның 38-бабының 1-тармағы 4) тармақшасының алтыншы абзацында аталған адамдар келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге құқылы.";
77, 78 және 79-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"77. Для получения государственной услуги "Выдача военнообязанным военных билетов или их дубликатов" услугополучатели подают заявление на выдачу военного билета или его дубликата по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуге согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требований, установленных настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется за 2 рабочих дня до истечения срока оказания государственной услуги.
Результатом оказания государственной услуги являются выдача военного билета или их дубликата лицам офицерского, рядового и сержантского составов, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Услугодатель обеспечивает доставку результата оказания государственной услуги в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" (далее – государственная корпорация), не позднее чем за 1 рабочий день до истечения срока оказания.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также о времени и месте (способе) проведения заслушивания для предоставления возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за 3 рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее 2 рабочих дней со дня уведомления.
При обращении на портал, услугодатель направляет в "личный кабинет" услугополучателя информацию о месте получения результата оказания государственной услуги, подписанную электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугодателя.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через Государственную корпорацию (при обращении на портал, через выбранный услугополучателем филиал Государственной корпорации);

"77. "Әскери міндеттілерге әскери билеттер немесе олардың телнұсқаларын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі нысанында жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушының құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауы мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 2 жұмыс күні бұрын жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі офицерлер, қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билет немесе оның телнұсқасын беру не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 1 жұмыс күнінен кешіктірмей "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясына (бұдан әрі – мемлекеттік корпорация) жеткізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала шешім туралы, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдау уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабардар етеді.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі аяқталғанға дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Порталға өтініш жасаған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" көрсетілетін қызметті берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу орны туралы ақпаратты жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру Мемлекеттік корпорация арқылы (порталға өтініш жасаған кезде, көрсетілетін қызметті алушы таңдаған Мемлекеттік корпорация филиалы арқылы) жүзеге асырылады.

78. Для получения государственной услуги "Постановка на воинский учет военнообязанных и призывников" услугополучатели подают заявление о постановке на воинский учет по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам.
Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуге согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требований, установленных настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется в течение 1 рабочего дня.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление о постановке на воинский учет, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, согласно приложению 33 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через портал.
79. Для получения государственной услуги "Актуализация (корректировка) сведений о воинской службе" услугополучатели подают заявление на актуализацию (корректировку) сведений о воинской службе по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам.
Требования к оказанию государственной услуги, включающие наименование государственной услуги; наименование услугодателя; способы предоставления государственной услуги; срок оказания государственной услуги; форму оказания государственной услуги; результат оказания государственной услуги; размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан; график работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации; перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги; основания для отказа в оказании государственной услуги, а также иные требования с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в форме перечня основных требований к оказанию государственной услуге согласно приложению 35 к настоящим Правилам.
Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передачу для исполнения ответственному исполнителю.
Рассмотрение исполнителем пакета документов на соответствие требований, установленных настоящими Правилами, подготовка результата государственной услуги на подпись руководителю осуществляется в течение 1 рабочего дня.
При отсутствии в МОВУ сведений о прохождении воинской службы, в том числе, и в льготный период, направляются запросы в соответствующие государственные органы и организации (архивы), а при необходимости и других государств.

78. "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери есепке қою туралы өтініш береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі нысанында жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушының құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауы 1 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал арқылы жүзеге асырылады.
79. "Әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету)" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіруге (түзетуге) өтініш береді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің атауын, көрсетілетін қызметті берушінің атауын, мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдерін, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімін, мемлекеттік қызмет көрсету нысанын, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін, мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшерін және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдерін, көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесін, мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесін, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын талаптар, сондай-ақ мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі нысанында жазылған.
Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді және орындау үшін жауапты орындаушыға беруді жүзеге асырады.
Орындаушының құжаттар топтамасының осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келуін қарауы, мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін басшыға қол қойғызуға дайындауы 1 жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
ЖӘБО-да әскери қызмет, оның ішінде жеңілдікті кезеңде өткергені туралы мәлімет болмаған кезде сұрау салу тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдарға (архивке), ал қажет болған кезде басқа да мемлекеттерге жолданады.

При этом срок оказания государственной услуги продлевается до 90 (девяносто) рабочих дней с последующим уведомлением услугополучателя о продлении срока по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам.
При наличии оснований для отказа в оказании государственной услуги услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги в сроки установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Результатом оказания государственной услуги является уведомление об актуализации (корректировке) сведений о воинской службе, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, согласно приложению37 к настоящим Правилам, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
После получения информации по направленным запросам, МОВУ вносят указанные сведения в ИС МО РК, а для граждан, претендующих на получение социальной поддержки, дополнительно направляется справка по форме, согласно приложению 38к настоящим Правилам.
Выдача результата оказания государственной услуги осуществляется через портал.";
дополнить пунктом 82-1 следующего содержания:
"82-1. Министерство обороны Республики Казахстан направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в настоящие Правила в Единый контакт-центр, некоммерческое Акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" и МОВУ в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 исключить;
дополнить приложением 4-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложения 5 и 6 изложить в новой редакции согласно приложениям 3 и 4 к настоящему приказу;
приложения 14 и 15 изложить в новой редакции согласно приложениям 5 и 6 к настоящему приказу;
приложение 28 изложить в новой редакции согласно приложению 7 к настоящему приказу;
приложение 30 изложить в новой редакции согласно приложению 8 к настоящему приказу;
приложение 32 изложить в новой редакции согласно приложению 9 к настоящему приказу.
2. Департаменту организационно-мобилизационной работы Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;

Бұл ретте мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі кейіннен көрсетілетін қызметті алушыны осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімнің ұзартылғаны туралы хабардар етумен 90 (тоқсан) жұмыс күніне дейін ұзартылады.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны алдын ала шешім туралы, мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген мерзімдерде хабардар етеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери қызмет туралы мәліметтерді өзектілендіру (түзету) туралы хабарлама не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап болып табылады.
Жолданған сұрау салу бойынша ақпаратты алғаннан кейін ЖӘБО көрсетілген мәліметті ҚР ҚМ АЖ-сына енгізеді, ал әлеуметтік қолдау алуға ниет білдіретін азаматтар үшін қосымша осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама жолданады.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру портал арқылы жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 82-1-тармақпен толықтырылсын:
"82-1. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі осы Қағидаларға енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына және ЖӘБО-ға жібереді.";
2-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша алып тасталсын;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 4-1-қосымшамен толықтырылсын;
5 және 6-қосымшалар осы бұйрыққа 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
14 және 15-қосымшалар осы бұйрыққа 5 және 6-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
28-қосымша осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
30-қосымша осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
32-қосымша осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
4) направление информации о внесенных изменениях в Единый контакт-центр, некоммерческое Акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан", оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", местные органы военного управления Министерства обороны и местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы, в течение трех рабочих дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны ‒ начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Д. Косанов
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство науки
и высшего образования
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство просвещения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство искусcтвенного интеллекта
и цифрового развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
Приложение 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 13 октября 2025 года № 1427
Приложение 2
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Военный билет рядового и сержантского составов
Примечание: эмблема Вооруженных Сил Республики Казахстан (пятиконечная звезда красного цвета с желтой каймой и желтым солнцем с лучами в центре звезды, парящий беркут желтого цвета) размером 3,8 х 3,8 см. присутствует в виде водяного знака в центре каждой страницы.
Приложение 2
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года № __

3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына, "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымы операторына, Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органына және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және елорданың жергілікті атқарушы органына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Д. Косанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Оқу-ағарту министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Жасанды интеллект және
цифрлық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржылық мониторинг агенттігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
1-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билеті
Ескертпе: Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің эмблемасы (сары жиегі және жұлдыздың ортасында сары түсті шұғылалы күн бейнесі бар қызыл түсті бес бұрышты жұлдыз, сары түcті қалықтап ұшқан қыран) көлемі – 3,8 х 3,8 см бедерлі белгі түрінде әpбіp беттің ортасында тұрады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
2-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына

Приложение 4-1
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Учетный номер ____________
(по учетно-алфавитной книге)
УЧЕТНАЯ КАРТА ПРИЗЫВНИКА
Место
Фамилия _______________________________________
для
Имя _________________________________
фотографии
Отчество (при его наличии) _________________________
Документ, удостоверяющий личность:
серия ________________ № _____________________________
Дата выдачи ___________________________________________
Кем выдан ____________________________________________
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ
Дата рождения
Место рождения
Национальность (указывать по желанию)
Адрес места жительства (телефон)
Родной язык
Владение государственным языком
Владение другими языками
Место учебы
Срок обучения
Номер курса (класса)
Прохождение курса начальной военной подготовки
Дата окончания учебы
Профессия (специальность)
Место работы
Должность
Вид спорта
Разряд по спорту
С каким государством имеет связь призывник или родственники
Наличие совершенных уголовных правонарушений призывника
Наличие совершенных уголовных правонарушений близкими родственниками
2. СОСТАВ СЕМЬИ ПРИЗЫВНИКА
Родство
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год рождения
Домашний адрес
Место работы, трудоспособность
1) Проживающие совместно с призывником
2) Проживающие отдельно
3. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИПИСКИ К МОВУ
Дата
"____" _______ 20 ___ г.
"____" _______ 20 ___ г.
1) Сведения о состоянии на диспансерном учете
По общему заболеванию
Психоневрологическом диспансере
Наркологическом диспансере
Кожно-венерологическом диспансере
Противотуберкулезном диспансере
2) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
Индекс массы тела
Объем груди (см)
Спирометрия
Показатель предназначения
3) Результаты исследований
Общий анализ крови
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
Общий анализ мочи
ЭКГ- исследование
Флюорография органов грудной клетки
Анализ крови на бруцеллез
4) Результаты освидетельствования
Жалобы и анамнез
Терапевт:
Пульс в минуту
Артериальное давление
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Хирург:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Невропатолог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Психиатр:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Окулист:
правый глаз
левый глаз
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Острота зрения без коррекции
Острота зрения с коррекцией
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Оториноларинголог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Стоматолог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Дерматовенеролог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Другие врачи-специалисты:
Диагноз, заключение, дата, подпись, фамилия, инициалы врача

4-1-қосымша
Нысан
Есепке алу нөмірі ____________
(есептік-әліпбилік кітап бойынша)
ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТАСЫ
Фотосурет үшін орын
Тегі _______________________________________
Аты _________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________
Жеке басын куәландыратын құжат:
сериясы_____________ № _____________________________
Берілген күні___________________________________________
Кім берді____________________________________________
1. ЖАЛПЫ МӘЛІМЕТТЕР
Туған жылы
Туған жері
Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)
Тұрғылықты жерінің мекенжайы (телефоны)
Ана тілі
Мемлекеттік тілді меңгеруі
Басқа тілдерді меңгеруі
Оқу орны
Оқу мерзімі
Курс (сынып) нөмірі
Бастапқы әскери даярлық курсынан өтуі
Оқудың аяқталған күні
Кәсібі (мамандығы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Спорт түрі
Спорт бойынша разряды
Әскерге шақырылушының немесе туыстарының қандай мемлекетпен байланысы бар
Әскерге шақырылушының жасаған қылмыстық құқық бұзушылығының болуы
Жақын туысының жасаған қылмыстық құқық бұзушылығының болуы
2. ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫНЫҢ ОТБАСЫ ҚҰРАМЫ
Туыстығы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Үйінің мекенжайы
Жұмыс орны, жұмысқа қабілеттілігі
1) әскерге шақырылушымен бірге тұратындар
2) бөлек тұратындар
3. ЖӘБО-ға ТІРКЕУ НӘТИЖЕСІ
Күні
20 ___ ж. "____" _______
20 ___ ж. "____" _______
1) диспансерлік есепте тұруы туралы мәліметтер
Жалпы науқасы бойынша
Психоневрологиялық диспансерде
Наркологиялық диспансерде
Тері-венерологиялық диспансерде
Туберкулезге қарсы диспансерде
2) Антропометриялық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
Дене салмағының индексі
Кеуде ауқымы (см)
Спирометрия
Тағайындау көрсеткіші
3) зерттеу нәтижесі
Жалпы қан талдауы
Мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция)
Жалпы несеп талдауы
ЭКГ-зерттеу
Кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы
Бруцеллезге қан талдауы
4) куәландыру нәтижесі
Шағымдар және анамнез
Терапевт:
Минутына тамыр соғуы
Артериялық қысым
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Хирург:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Невропатолог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Психиатр:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Окулист:
оң көзі
сол көзі
оң көзі
сол көзі
Түс сезгіштігі
Түзетусіз көру қабілетінің өткірлігі
Түзетумен көру қабілетінің өткірлігі
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Оториноларинголог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, қолы, дәрігердің тегі, инициалы
Стоматолог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Дерматовенеролог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, қолы, дәрігердің тегі, инициалы
Басқа дәрігер-мамандар:
Диагноз, қорытынды, күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы

5) Заключение комиссии
"____" _______ 20 ___ г.
"____" _______ 20 ___ г.
Годен к воинской службе
Годен к воинской службе с незначительными ограничениями. Нуждается в лечении (санации полости рта, коррекции зрения)
Временно не годен. Нуждается в лечении (медицинском наблюдении)
Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время
Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета
Направить на обследование
Предназначен
Протокол №
Дата протокола
Примечание: в заключении комиссии указывается подпункт, пункт требований и показатель предназначения
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Заместитель председателя комиссии ____________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Председатель медицинской комиссии
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
"_____" ____________ 20____ год
4. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРИЗЫВА НА СРОЧНУЮ ВОИНСКУЮ СЛУЖБУ
Дата
"____" _______ 20 ___ г.
"____" _______ 20 ___ г.
1) Сведения о состоянии на диспансерном учете
По общему заболеванию
Психоневрологическом диспансере
Наркологическом диспансере
Кожно-венерологическом диспансере
Противотуберкулезном диспансере
2) Антропометрические данные
Рост (см)
Вес (кг)
Индекс массы тела
Объем груди (см)
Спирометрия
Показатель предназначения
3) Результаты исследований
Общий анализ крови
Реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис
Общий анализ мочи
ЭКГ- исследование
Флюорография органов грудной клетки
Анализ крови на бруцеллез
4) Результаты освидетельствования
Жалобы и анамнез
Терапевт:
Пульс в минуту
Артериальное давление
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Хирург:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Невропатолог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Психиатр:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Окулист:
правый глаз
левый глаз
правый глаз
левый глаз
Цветоощущение
Острота зрения без коррекции
Острота зрения с коррекцией
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Оториноларинголог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Стоматолог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Дерматовенеролог:
Диагноз
Заключение, показатель предназначения
Дата, подпись, фамилия, инициалы врача
Другие врачи-специалисты:
Диагноз, заключение, дата, подпись, фамилия, инициалы врача

5) комиссия қорытындысы
20 ___ ж. "____" _______
20 ___ ж. "____" _______
Әскери қызметке жарамды
Әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды. Емделуге мұқтаж (ауыз қуысын санациялау, көру қабілетін түзету)
Уақытша жарамсыз. Емделуге (медициналық қадағалауға) мұқтаж
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды
Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз
Тексеруге жіберілсін
Тағайындалды
№ хаттама
Хаттама күні
Ескертпе: комиссия қорытындысында талаптардың тармақшасы, тармағы және
тағайындау көрсеткіші көрсетіледі
Комиссия төрағасы ____________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары ______________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Медициналық комиссияның төрағасы _____________________________________
(қолы, атының инициалы , тегі)
Комиссия хатшысы _____________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
20____ жылғы "_____" ____________
4. МЕРЗІМДІ ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТКЕ ШАҚЫРУ НӘТИЖЕСІ
Күні
20 ___ ж. "____" _______
20 ___ ж. "____" _______
1) Диспансерлік есепте тұруы туралы мәліметтер
Жалпы науқасы бойынша
Психоневрологиялық диспансерде
Наркологиялық диспансерде
Тері-венерологиялық диспансерде
Туберкулезге қарсы диспансерде
2) Антропометриялық деректер
Бойы (см)
Салмағы (кг)
Дене салмағының индексі
Кеуде ауқымы (см)
Спирометрия
Тағайындау көрсеткіші
3) Зерттеу нәтижесі
Жалпы қан талдауы
Мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция)
Жалпы несеп талдауы
ЭКГ-зерттеу
Кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы
Бруцеллезге қан талдауы
4) Куәландыру нәтижесі
Шағымдар және анамнез
Терапевт:
Минутына тамыр соғуы
Артериялық қысым
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Хирург:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Невропатолог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Психиатр:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Окулист:
Оң көзі
Сол көзі
Оң көзі
Сол көзі
Түс сезгіштігі
Түзетусіз көру қабілетінің өткірлігі
Түзетумен көру қабілетінің өткірлігі
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Оториноларинголог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Стоматолог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Дерматовенеролог:
Диагноз
Қорытынды, тағайындау көрсеткіші
Күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы
Басқа дәрігер-мамандар:
Диагноз, қорытынды, күні, дәрігердің қолы, тегі, инициалы

5) Заключение комиссии
"____" _____ 20 ___ г.
"____" ______ 20___ г.
Годен к воинской службе
Годен к воинской службе с незначительными ограничениями. Нуждается в лечении (санации полости рта, коррекции зрения)
Временно не годен. Нуждается в лечении (медицинском наблюдении)
Не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время
Не годен к воинской службе с исключением с воинского учета
Направить на обследование
Предназначен
Протокол №
Дата протокола
Примечание: в заключении комиссии указывается подпункт, пункт требований и показатель предназначения
Председатель комиссии _______________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Члены комиссии: _____________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
____________________________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии __________________________________________________
(подпись, инициал имени, фамилия)
"_____" ____________ 20____ год
5. ПРИЕМ, СНЯТИЕ С ВОИНСКОГО УЧЕТА
И ПЕРЕДАЧА НА УЧЕТ ВОЕННООБЯЗАННЫХ
принят на воинский учет
снят с воинского учета
передан на учет военнообязанных
"____" _________ 20__ год
"____" _________ 20__ год
протокол № ____ областной призывной комиссии
от "____" _________ 20__ года
_____________________
______________________
(подпись)
(подпись)
Приложение 3
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года № __
Приложение 5
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА ВОЕННООБЯЗАННОГО
Лицевая сторона:
Год рождения
УЧЕТНАЯ КАРТОЧКА
ВОЕННООБЯЗАННОГО
К военному билету серии ___
№ __________
ИИН:
№ ВУС
Код ВУС
Категория годности
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
воинское звание
Предназначен:
категория учета
Вместо:
группа учета
Команда (партия) №
(Число, месяц, год и место рождения)
состав
Наименование специальности, должности и особых признаков службы
На ВУС
На должность
(Национальность)
№ маршрута
(Образование)
Время явки
(Гражданская специальность)
Пункт явки
Водительское удостоверение категории
Мобилизационное предписание выдано
№ допуска
ПРОХОЖДЕНИЕ ВОИНСКОЙ СЛУЖБЫ
(Место работы, должность и адрес предприятия)
Наименование воинской части, должность и тип техники
№ ВУС
С какого времени
По какое время
Телефон №
Стаж работы
(Адрес места жительства)
Телефон №
(Состав семьи)
Уволен в запас на основании приказа командира воинской части
№ от "____"___________ 20___ г.
Призывной комиссией при У(О)ДО
Заключение командования воинской части об использовании в военное время (по какой ВУС, должности, особым признакам службы, на каком вооружении и технике)
района
области
признан
призван на воинскую службу (зачислен в запас) "____" ________ 20___ г.
Отметка представителя воинской части об изучении предназначенного
Заключение начальника управления (отдела) по делам обороны об использовании в военное время
"____" _______ 20___ г.
(воинское звание и подпись)
"____" ________________ 20___ г. (подпись)
Оборотная сторона:
Рост
Окружность головы
Размер противогаза
Размер обмундирования
Размер обуви
Военную присягу принял "____" ________________ 20___ г. при
Участие в боевых действиях
Награждения государственными наградами, нагрудными знаками, ценными подарками
Ранения и контузии (дата и характер)
ПРОХОЖДЕНИЕ УЧЕБНЫХ СБОРОВ
В каком году
Сколько дней
При какой воинской части
На какой должности и тип техники
№ ВУС
СВЕДЕНИЯ О МЕДИЦИНСКИХ ОСВИДЕТЕЛЬСТВОВАНИЯХ:
"____" ________________ 20___ г.
комиссией при У(О)ДО
"____" ________________ 20___ г.
комиссией при У(О)ДО
признан
признан
по графе __ статье __ пункту__
подпункту.___ Правил ВВЭ
от "___" ____________ 20____ г. № _____
по графе __ статье __ пункту__
подпункту.___ Правил ВВЭ
от "___" ____________ 20____ г. № ______
ОСОБЫЕ ОТМЕТКИ (дополнительные сведения)
Военный билет выдан "____" ___________________ 20___ г. управлением (отделом) по делам обороны района области
ОТМЕТКИ О ПРИЕМЕ, СНЯТИИ (ИСКЛЮЧЕНИИ) С ВОИНСКОГО УЧЕТА
Принят на учет "____" _________ 20___ г.
Прибыл из управления (отдела) по делам обороны района
Снят (исключен) с учета "___" ____ 20___ г.
Убыл в управление (отдел) по делам обороны района
области
области
Извещение выслано "___" ______ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Извещение выслано "___" ________ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Принят на учет "___" __________ 20___ г.
Прибыл из управления (отдела) по делам обороны района
Снят (исключен) с учета "___" ____ 20___ г.
Убыл в управление (отдел) по делам обороны района
области
области
Извещение выслано "___" ______ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Извещение выслано "___" ________ 20___ г.
(в/зв., подпись)
Разъяснение по заполнению учетной карточки военнообязанного
Учетные карточки на военнообязанных, заполняются в последовательности и в точном соответствии с данными записей военного билета. Недостающие данные в учетную карточку вносятся из представленных дополнительных документов (документы об образовании, свидетельство о браке, свидетельство о рождении детей и прочие) и из личной беседы с военнообязанным.
Учетные карточки заполняются черными чернилами, четким, разборчивым почерком. Запрещается производить записи сведений в учетной карточке другим цветом, кроме записи сведений о месте жительства, месте работы, составе семьи и дат проведения сверок учетных данных, которые заполняются карандашом.
Заполнение учетной карточки производится в следующем порядке и с соблюдением следующих требований:

5) Комиссия қорытындысы
20 ___ ж. "____" _______
20 ___ ж. "____" _______
Әскери қызметке жарамды
Әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамды. Емделуге мұқтаж (ауыз қуысын санациялау, көру қабілетін түзету)
Уақытша жарамсыз. Емделуге (медициналық қадағалауға) мұқтаж
Бейбіт уақытта әскери қызметке жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды
Әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз
Тексеруге жіберілсін
Тағайындалды
№ хаттама
Хаттама күні
Ескертпе: комиссия қорытындысында талаптардың тармақшасы, тармағы және
тағайындау көрсеткіші көрсетіледі
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
______________________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
______________________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
______________________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
______________________________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
Комиссия хатшысы ____________________________________________
(қолы, атының инициалы, тегі)
20___жылғы "_____"________________
5. ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ АЛУ, ШЫҒАРУ ЖӘНЕ ӘСКЕРИ МІНДЕТТІЛЕР ЕСЕБІНЕ БЕРУ
әскери есепке қабылданды
әскери есептен шығарылды
әскери міндеттілер есебіне берілді
20__жылғы "____" _________
20__жылғы "____" _________
облыстық әскерге шақыру комиссиясының 20__ жылғы "____" _________
№ ____ хаттамасы
_____________________
______________________
(қолы)
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
3-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
ӘСКЕРИ МІНДЕТТІНІҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ
Беткі жағы:
Туған жылы
ӘСКЕРИ МІНДЕТТІНІҢ ЕСЕПКЕ АЛУ КАРТОЧКАСЫ № ___сериялы әскери билетке
ЖСН:
ӘЕМ №
ӘЕМ коды
Жарамдылық санаты
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
әскери атағы
Тағайындалды:
есепке алу санаты
Орнына:
есепке алу тобы
Команда (партия) №________
(Туған күні, айы, жылы және жері)
құрамы
Мамандықтың, лауазымның және ерекше қызмет белгілерінің атауы
ӘЕМ-ға
(Ұлты)
Лауазымға
(Білімі)
Маршрут №
Келу уақыты
(Азаматтық мамандығы)
Келу пункті
Санаттағы жүргізуші куәлігі
Жұмылдыру нұсқамасы берілді
№ рұқсатнама
ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТ ӨТКЕРУІ
(Жұмыс орны, лауазымы және кәсіпорынның мекенжайы)
Әскери бөлім атауы, лауазымы мен техника түрі
ӘЕМ №
Қай уақыттан бастап
Қай уақытқа дейін
№ телефон
Жұмыс өтілі
(Тұрғылықты жерінің мекенжайы)
Телефон №
(Отбасы құрамы)
Әскери бөлім командирінің 20___ ж. "____" ________________ № _______________ бұйрығы
негізінде запасқа шығарылды
ҚІБ(Б) жанындағы әскерге шақыру комиссиясы
Әскери бөлім қолбасшылығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы (қандай ӘЕМ, лауазым, ерекше қызмет белгісі бойынша, қандай қару-жарақ пен техникада)
ауданы
облысы
деп танылды
әскери қызметке шақырылды (запасқа қойылды) 20___ ж. "____" ________________
Әскери бөлім өкілінің тағайындалғанды зерделеу туралы белгісі
Қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы
20___ ж. "____"________
(әскери атағы мен қолы)
20___ ж. "____" ________________ (қолы)
Артқы жағы:
Бойы
Басының өлшемі
Газтұмша өлшемі
Киім-кешек өлшемі
Аяқ киім өлшемі
20___ ж. "____" ________________ жанында әскери ант қабылдады
Жауынгерлік іс-қимылдарға қатысуы
Мемлекеттік наградалармен, төсбелгілермен, бағалы сыйлықтармен наградталуы
Жаралану мен контузия алу (күні мен сипаты)
ОҚУ-ЖАТТЫҒУ ЖИЫНДАРЫНАН ӨТУІ
Қай жылы
Неше күн
Қандай әскери бөлім жанында
Қандай лауазымда және техника түрі
ӘЕМ №
МЕДИЦИНАЛЫҚ КУӘЛАНДЫРУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР:
20___ ж. "____" ________________ _________
20___ ж. "____" ________________
ҚІБ(Б) жанындағы комиссия
ҚІБ(Б) жанындағы комиссия
20____ ж. "___" ____________ № ______
ӘДС қағидаларының ___-бабы ___-т.
_____-т.т.____бағаны бойынша
__________________________________
деп танылды
20____ ж. "___" ____________ № ______
ӘДС қағидаларының ___-бабы ___-т. _____
-т.т.____бағаны бойынша
___________________________________
деп танылды
ЕРЕКШЕ БЕЛГІЛЕР (қосымша мәліметтер)
облысы ауданының қорғаныс істері басқармасы (бөлімі)
20___ ж. "____" ________________ әскери билет берді
ӘСКЕРИ ЕСЕПКЕ ҚАБЫЛДАУ, ӘСКЕРИ ЕСЕПТЕН АЛУ (ШЫҒАРУ) ТУРАЛЫ БЕЛГІЛЕР
20___ ж. "____" __________
есепке қабылданды
_____________________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасынан (бөлімінен) келді
20__ ж. "___" _______
есептен алынды (шығарылды)
_______________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасына (бөліміне) кетті
Хабарлама 20__ ж. "___" _____ жіберілді (ә/атағы, қолы)
Хабарлама 20__ ж. "___" ____ жіберілді
(ә/атағы, қолы)
20___ ж. "____" __________ есепке қабылданды
____________________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасынан (бөлімінен) келді
20__ ж. "___" _______есептен алынды (шығарылды)
_______________________________
облысы ауданының қорғаныс істері
басқармасына (бөліміне) кетті
Хабарлама 20__ ж. "___" _____ жіберілді
(ә/атағы, қолы)
Хабарлама 20__ ж. "___" ____ жіберілді (ә/атағы, қолы)
Әскери міндеттінің есепке алу карточкасын толтыру бойынша түсіндірме
Әскери міндеттілерге есепке алу карточкасы реттілікпен және әскери билет жазбасының дерегіне дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады. Жетіспейтін дерек есепке алу карточкасына қосымша ұсынылған құжаттардан (білімі туралы құжаттар, неке туралы куәлік, балаларының тууы туралы куәлігі және басқалар) және әскери міндеттімен жеке әңгімелесуден енгізіледі.
Есепке алу карточкасы қара сиямен, анық, түсінікті жазумен толтырылады. Есепке алу карточкасында мәліметтерді қарындашпен толтырылатын тұрғылықты жері, жұмыс орны, отбасы құрамы туралы мәліметтерді және есепке алу деректеріне салыстырып тексеру жүргізу күндерін жазудан басқа, басқа түсті сиямен жазуға тыйым салынады.
Есепке алу карточкасын толтыру мынадай тәртіппен және мынадай талаптарды сақтап жүргізіледі:

1. Серия и номер военного билета в строке "К военному билету серии №___" проставляются в точном соответствии с обозначением серии и номера военного билета, имеющегося у военнообязанного, а на оборотной стороне карточки после графы "Особые отметки" указываются, когда и каким управлением (отделом) по делам обороны он выдан.
2. Верхняя левая графа "Год рождения", строки "Фамилия, имя, отчество", "Число, месяц, год и место рождения", "Национальность" заполняются по данным документа, удостоверяющего личность, при отсутствии точных данных о месте рождения по документам, удостоверяющих личность, место рождения уточняется в свидетельстве о рождении. Запись производится в следующей последовательности: село, район или город, область.
3. В графе "№ ВУС" указывается трехзначное значение военно-учетной специальности. В графе "Код ВУС" указывается четырехзначное цифровое обозначение кода должности и буквенное - особых признаков службы.
4. Графа "Категория годности" заполняется на основании заключения медицинской комиссии о годности военнообязанного к службе в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы.
5. В пункте "Образование" на лиц, имеющих профессиональное, техническое или высшее образование, указывается полное наименование учебного заведения, в каком году окончил. При не завершении учебы в учебном заведении указывается, сколько классов или курсов окончил. Если военнообязанный окончил несколько учебных заведений, то указываются все учебные заведения, а на учащихся указывается в каком классе средней школы или на каком курсе учебного заведения учится.
6. В пункте "Гражданская специальность" указываются специальности, приобретенные в результате полученного образования или на практической работе, разряд или классность. Водителям автомобилей, тракторов, мотоциклов и других машин записываются номер удостоверения на право управления этой техникой, дата его выдачи и разрешенные категории. Место работы и должность записываются со слов военнообязанного или на основании данных предприятия, с указанием полного наименования предприятия, его адреса и номера телефона отдела кадров. Место жительства записывается с указанием полного адреса и домашнего телефона, а в сельской местности, кроме этого – наименование населенного пункта и к какому акимату относится. Военнообязанным, принятым на временный воинский учет без регистрации по месту жительства, в учетной карточке записывается со слов место предполагаемого проживания.
7. В графе "Призывной комиссией при _________" указывается заключение призывной комиссии, при каком управлении(отделе) по делам обороны и дата. Эти сведения заполняются на основании записей военного билета или выписки из протокола призывной комиссии.

1. "№___ сериялы әскери билетке" деген жолда әскери билеттің сериясы мен нөмірі әскери міндеттіде бар әскери билеттің сериясы мен нөмірін белгілеумен дәлме-дәл сәйкестікте қойылады, ал карточканың артқы жағында "Ерекше белгілер" деген бағаннан кейін оны қашан және қай қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бергені көрсетіледі.
2. "Туған жылы" деген сол жақ жоғары баған, "Тегі, аты, әкесінің аты", "Туған күні, айы, жылы және жері", "Ұлты" деген жолдар жеке басын куәландыратын құжаттың деректері бойынша толтырылады, жеке басын куәландыратын құжат бойынша туған жері туралы нақты дерек болмаған кезде туған жері туу туралы куәлікте нақтыланады. Жазба мынадай реттілікпен жүргізіледі: ауыл, аудан немесе қала, облыс.
3. "ӘЕМ №" деген бағанда әскери-есептік мамандықтың үш таңбалы мәні көрсетіледі. "ӘЕМ коды" деген бағанда лауазым кодының төрт таңбалы цифрлық белгісі және әріппен қызметтің ерекше белгісі көрсетіледі.
4. "Жарамдылық санаты" деген баған медициналық комиссияның Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес әскери міндеттінің қызметке жарамдылығы туралы қорытындысы негізінде толтырылады.
5. "Білімі" деген тармақта кәсіптік, техникалық немесе жоғары білімі бар адамдарға оқу орнының толық атауы, қай жылы оқуды аяқтағаны көрсетіледі. Оқу орнында оқуды аяқтамаған кезде неше сынып немесе курс аяқтағаны көрсетіледі. Егер әскери міндетті бірнеше оқу орнын бітірсе, онда барлық оқу орны көрсетіледі, ал оқушыларға орта мектептің нешінші сыныбында немесе оқу орнының нешінші курсында оқитыны көрсетіледі.
6. "Азаматтық мамандығы" деген тармақта алған білімі нәтижесінде немесе практикалық жұмыста алған мамандықтар, разряды немесе сыныптылығы көрсетіледі. Автомобиль, трактор, мотоцикл және басқа да машина жүргізушілеріне осы техниканы жүргізу құқығына куәліктің нөмірі, оның берілген күні және рұқсат етілген санаттар жазылады. Жұмыс орны мен лауазымы әскери міндеттінің айтуымен немесе кәсіпорынның толық атауын, оның мекенжайын және кадр бөлімінің телефон нөмірін көрсетіп, осы кәсіпорынның деректері негізінде жазылады. Тұрғылықты жері толық мекенжайы мен үй телефонын көрсетіп, ал ауылдық жергілікті жерде, одан басқа – елді мекен атауы және қай әкімдікке жататыны жазылады. Тұрғылықты жері бойынша тіркеусіз уақытша әскери есепке алынған әскери міндеттінің есепке алу карточкасында айтуымен болжамды тұратын жері жазылады.
7. "________ жанындағы әскерге шақыру комиссиясы" деген бағанда әскерге шақыру комиссиясының қорытындысы, қандай қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) жанындағы комиссия екені және күні көрсетіледі. Осы мәліметтер әскери билет жазбасы немесе әскерге шақыру комиссиясының хаттамасынан үзінді негізінде толтырылады.

8. В графе "Отметка представителя воинской части об изучении предназначенного" лицом, проводящим изучение предназначенных ресурсов, указывается соответствие или несоответствие предназначению, воинское звание, подпись и дата.
9. В графе "Воинское звание" указывается последнее воинское звание, присвоенное военнообязанному в период прохождения им воинской службы или сборов, или присвоенное при зачислении в запас.
10. В графе "Группа учета" указывается принадлежность к войскам, другим воинским формированиям воинских подразделений, в которых военнообязанный проходил службу.
11. В графе "Состав" указывается принадлежность военнообязанного в соответствии с присвоенным ему воинским званием к тому или иному составу военнослужащих и военнообязанных.
12. В графе "Категория учета" указывается категория учета военнообязанного в соответствии с полученной военной подготовкой.
13. В графе "Наименование специальности, должности и особых признаков службы" указывается расшифровка семизначного кода, указанного в графе "№ ВУС".
14. В разделе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается № воинской части (учреждения), должность и тип вооружения и военной техники, которыми овладел военнообязанный в период прохождения службы или получения военной подготовки, № ВУС и периоды прохождения службы (получения военной подготовки).
В двух нижних строках данного раздела записывается дата и номер приказа командира воинской части об увольнении в запас (демобилизации).
В графах, следующих ниже, указывается заключение командира воинской части (начальника учреждения) об использовании в военное время, с указанием военно-учетной специальности, должности, особых признаков службы, типа вооружения и военной техники.
Далее указывается заключение начальника МОВУ района (города областного значения) об использовании в военное время, которое заверяется его подписью.
15. Раздел "Предназначен" заполняется должностным лицом МОВУ района (города областного значения), производящим предназначение на военное время, в соответствии с мобилизационным нарядом.
Оборотная сторона учетной карточки заполняется в соответствии с определенными в ней графами и представленными дополнительными сведениями.
Антропометрические данные вносятся со слов военнообязанного, а на призывников, передаваемых в запас – из учетной карты призывника.
Сведения о принятии военной присяги указываются в следующем порядке: когда и при какой воинской части (учреждении) была принята присяга.
В графу "Особые отметки" вносятся сведения о совершении уголовного правонарушения, привлечении к административной ответственности, владении иностранными языками, основании присвоения очередных воинских званий и прочие дополнительные данные.
Сведения о приеме и снятии с учета военнообязанного заверяются подписью начальника отделения мобилизационного планирования МОВУ района (города областного значения).
Приложение 4
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года № __
Приложение 6
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Форма № Т-2
Лицевая сторона:
_____________________________
предприятие, организация
ЛИЧНАЯ КАРТОЧКА №_____

8. "Әскери бөлім өкілінің тағайындалғанды зерделеу туралы белгісі" деген бағанда тағайындалған ресурсты зерделеуді жүргізген адам тағайындалуға сәйкестігін немесе сәйкессіздігін, әскери атағын, қолы мен күнін көрсетеді.
9. "Әскери атағы" деген бағанда әскери міндеттіге оның әскери қызмет өткеруі немесе жиындардан өтуі кезеңінде берілген немесе запасқа қою кезінде берілген соңғы әскери атағы көрсетіледі.
10. "Есепке алу тобы" деген бағанда әскери міндетті қызмет өткерген әскери бөлімшелердің әскерлерге, басқа да әскери құралымдарға тиесілігі көрсетіледі.
11. "Құрамы" деген бағанда әскери міндеттінің оған берілген әскери атаққа сәйкес әскери қызметшілер мен әскери міндеттілердің сол немесе өзге де құрамына тиесілігі көрсетіледі.
12. "Есепке алу санаты" деген бағанда алынған әскери даярлығына сәйкес әскери міндеттінің есепке алу санаты көрсетіледі.
13. "Мамандықтың, лауазымның және ерекше қызмет белгілерінің атауы" деген бағанда "ӘЕМ №" деген бағанда көрсетілген жеті таңбалы код ашып жазылады.
14. "Әскери бөлімнің атауы, лауазымы мен техника түрі" деген бөлімде әскери бөлімнің (мекеменің) №, лауазымы және әскери міндетті қызмет өткеру немесе әскери даярлықтан өту кезеңінде меңгерген қару-жарақ пен әскери техниканың түрі, ӘЕМ № және қызмет өткеру (әскери даярлықты меңгеру) кезеңі көрсетіледі.
Осы бөлімнің төменгі екі жолында әскери бөлім командирінің запасқа шығару (босату) туралы бұйрығының күні мен нөмірі жазылады.
Төмендегі бағандарда әскери-есептік мамандығын, лауазымын, ерекше қызмет белгісін, қару-жарақ пен әскери техниканың түрін көрсетіп, әскери бөлім командирінің (мекеме бастығының) соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі.
Одан әрі ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО бастығының соғыс уақытында пайдалану туралы қорытындысы көрсетіледі, ол оның қолымен расталады.
15. "Тағайындалды" деген бөлімді жұмылдыру нарядына сәйкес соғыс уақытына тағайындауды жүргізетін ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО лауазымды адамы толтырады.
Есепке алу карточкасының сыртқы беті онда айқындалған бағандарға және ұсынылған қосымша мәліметтерге сәйкес толтырылады.
Антропометриялық деректер әскери міндеттінің айтуы бойынша, ал запасқа берілетін әскерге шақырылушыларға – әскерге шақырылушының есепке алу картасынан енгізіледі.
Әскери ант қабылдағаны туралы мәліметтер мынадай тәртіппен көрсетіледі: қашан және қандай әскери бөлім (мекеме) жанында ант қабылданды.
"Ерекше белгілер" деген бағанға қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны, әкімшілік жауаптылыққа тартылғаны, шетел тілдерін меңгергені, кезекті әскери атақтар беру негізі туралы мәліметтер және басқа да қосымша деректер енгізіледі.
Әскери міндеттіні есепке қабылдау және одан шығару туралы мәліметтер ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ЖӘБО жұмылдыруды жоспарлау бөлімшесі бастығының қолымен расталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
4-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
6-қосымша
Нысан
№ Т-2 нысаны
Беткі жағы:
_____________________________ кәсіпорын, ұйым
№_____ ЖЕКЕ КАРТОЧКА

1. Общие сведения
1. Фамилия ____________________________
Имя _________________
Отчество (при его наличии) ______________
2. Год рождения _____ число месяц _______
3. Место рождения ______________________
4. Национальность (указать по желанию)
_______________________________________
5. Образование: ________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
______________________________________
(уровень образования: начальное (класс),
основное среднее, общее среднее,
техническое и профессиональное,
послесреднее, высшее, послевузовское,
наименование и дата
окончания учебного заведения)
6. Специальность по диплому (свидетельству)
_______________________________________
_______________________________________
Диплом (свидетельство) № _______________
от "____" ______________ "_____" года
7. Квалификация по диплому (свидетельству)
_______________________________________
8. _____________________________________
основная профессия (специальность)
_______________________________________
стаж работы по этой специальности
9. Общий стаж работы ___________________
10. Непрерывный стаж ___________________
11. ____________________________________
_______________________________________
(последнее место работы, должность)
12. Семейное положение ________________
состав семьи ___________________________
(с указанием года рождения каждого члена
семьи)
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
13. Документ, удостоверяющий личность:
№ ____________________________________
Кем выдано ____________________________
Дата выдачи ___________________________
14. Домашний адрес _____________________
_______________________________________
Телефон _______________________________
Подпись _______________________________
Дата заполнения ________________________
2. Сведения о воинском учете
Отношение к воинской службе
_______________________________________
Место воинского учета
_______________________________________
(наименование управления (отдела) по делам
обороны)
Воинское звание ________________________
Период прохождения воинской службы
_______________________________________
ВУС № ________________
Забронирован за юридическим лицом
№_____________
Оборотная сторона:

1. Жалпы мәліметтер
1. Тегі _________________________________
Аты ____________________ Әкесінің аты (бар
болса) _________________________________
2. Туған жылы ______ күні, айы ____________
3. Туған жері ____________________________
4. Ұлты (қалауы бойынша көрсетілсін)
_______________________________________
5. Білімі: _______________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________
(білім беру деңгейлері: бастауш (сынып),
негізгі орта, жалпы орта, техникалық және
кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары,
жоғары оқу орнынан кейінгі, оқу орнының
атауы және бітірген күні)
6. Диплом (куәлік) бойынша мамандығы
_______________________________________
Диплом (куәлік) "_____" ж.
"_____" ______________ № __________
7. Диплом (куәлік) бойынша біліктілігі
_______________________________________
8. _____________________________________
негізгі кәсібі (мамандығы)
_______________________________________
осы мамандығы бойынша жұмыс өтілі
9. Жалпы жұмыс өтілі ___________________
10. Үздіксіз өтілі ________________________
11. ____________________________________
(соңғы жұмыс орны, лауазымы)
12. Отбасы жағдайы _____________________
отбасы құрамы__________________________
(әрбір отбасы мүшесінің туған жылын көрсете отырып)
________________________________________
________________________________________
________________________________________
________________________________________
13. Жеке басын куәландыратын құжат:
№ ____________________
Кім берді______________________________
Берілген күні ___________________________
14. Үй мекенжайы ______________________
______________________________________
Телефон ______________________________
Қолы _________________________________
Толтырған күні _________________________
2. Әскери есепке алу туралы мәлімет
Әскери қызметке қатынасы
_______________________________________
Әскери есепке алу орны
_______________________________________
(ҚІБ(Б) атауы)
Әскери атағы _________________________
Әскери қызмет өткеру кезеңі
_______________________________________
ӘЕМ № ________________
Заңды тұлғаға №______ болып броньға қойылды___________
Сыртқы беті:

1. При заполнении раздела 2 личных карточек должны соблюдаться следующие требования:
1) в строке "Отношение к воинской службе" производится запись: "Призывник", "Военнообязанный";
2) в строке "Место воинского учета (наименование управления (отдела) по делам обороны)" указывается наименование управления (отдела) по делам обороны;
3) в строке "Воинское звание" производится запись (для военнообязанных): рядовой, ефрейтор, сержант, лейтенант, капитан и т.д. согласно сведений, указанных в военном билете (при наличии);
4) в строке "Период прохождения воинской службы" (для военнообязанных) указывается период прохождения воинской службы со дня его призыва и до дня увольнения. При этом, если у гражданина имеется несколько периодов воинской службы, указываются все периоду службы, а также прохождения службы в правоохранительных и специальных государственных органах;
5) в строке "Военно-учетная специальность № ___" (для военнообязанных) записывается цифровое обозначение согласно записям, в военном билете (при наличии);
6) в строке "Забронирован за юридическим лицом № ___" указывается № удостоверения об отсрочке от призыва на воинскую службу в период мобилизации, военного положения и в военное время.
2. В личных карточках на лиц, достигших предельных возрастов состояния в запасе, в соответствии со статьей 42 Закона "О воинской службе и статусе военнослужащих", в строке "Отношение к воинской службе" производится отметка "Исключен с воинского учета по возрасту".
3. В личных карточках на лиц, у которых в "личном кабинете" портала "электронного правительства" сведения об отношении к воинской службе отсутствуют, в строке "Отношение к воинской службе" производится отметка "Не состоит на воинском учете".
4. Личные карточки, заполняются в точном соответствии с данными записей военного билета или удостоверения о приписке, либо сведений, отраженных в "личном кабинете" портала "электронного правительства".
Все записи раздела 2 производятся карандашом.
5. Личные карточки на военнообязанных и призывников хранятся в алфавитном порядке в отдельной картотеке, которая делится на четыре группы:
первая - личные карточки на офицерский состав запаса;
вторая - личные карточки на рядовой и сержантский составы запаса;
третья - личные карточки на военнообязанных женщин;
четвертая - личные карточки на призывников;
пятая - личные карточки на лиц, исключенных с воинского учета по возрасту.
Личные карточки на лиц, не состоящих на воинском учете хранятся в общей картотеке.
Картотека личных карточек военнообязанных и призывников хранится в местах, исключающих доступ к ней посторонних лиц.
Приложение 5
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года № __
Приложение 14
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Учтена по описи № ___________ 20___ год
УЧЕТНО-АЛФАВИТНАЯ КНИГА ПРИЗЫВНИКОВ ________ ГОДА РОЖДЕНИЯ,
ПРОЖИВАЮЩИХ НА ТЕРРИТОРИИ _____________________ РАЙОНА
___________________ ОБЛАСТИ
Начата "____" ______ 20 ___ год
Окончена "__" ______ 20 __ год
№ п/п
Фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Место жительства
Дата приписки к МОВУ. Если прибыл, то из какого МОВУ, дата приема на воинский учет и дата получения личного дела
В какой МОВУ убыл, когда. Дата высылки личного дела и при каком исходящем номере
Результаты прохождения районной (городской)
призывной комиссии
отметка о призыве в Вооруженные Силы Республики Казахстан. Когда и в какую воинскую команду убыл
отметка о предоставлении отсрочки от призыва.
Основание и до какого времени предоставлена отсрочка
отметка о зачислении в запас или исключении с воинского учета.
Отметка о месте хранения учетной карты призывника
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 6
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года № __
Приложение 15
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Уточнен по описи № ________
"___" ___________ 20 __ года
Журнал учета движения призывников, состоящих на воинском учете в управлении
(отделе) по делам обороны _________________________________ района (города)
________________________________________ области
Начата "__" ________ 20 __ год
Окончена "__" ______ 20 __ год
Принято на воинский учет
Снято с воинского учета
дата внесения данных
прибыло из других управлений и отделов по делам обороны
в том числе из других государств
передано из запаса
прибыло из мест отбытия наказания
приписано к МОВУ в установленные сроки
приписано к МОВУ не прошедших приписку в установленные сроки
всего
призвано и отправлено в войска
передано в запас по различным основаниям
признано призывными комиссиями негодными к воинской службе с исключением с учета
поступили в военные учебные заведения
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Итого за месяц
Продолжение таблицы
Снято с воинского учета
Состоит на воинском учете
передано на учет Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
передано на учет Министерства внутренних дел Республики Казахстан
передано на специальный учет
осуждено и убыло в места отбывания наказания
умерло
убыло в другие управления и отделы по делам обороны
всего
подлежат призыву на срочную воинскую службу
всего
в том числе по годам рождения
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Продолжение таблицы
Состоит на воинском учете
подлежат призыву на срочную воинскую службу
не подлежат призыву на срочную воинскую службу
по другим причинам
итого состоит на воинском учете
в том числе по годам рождения
всего
получили или имеют право на отсрочку от призыва
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
20 ___ год
по семейным обстоятельствам
для продолжения образования
по состоянию здоровья
по постановлению Правительства Республики Казахстан, приказам Министерства обороны Республики Казахстан
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
Начальник управления (отдела) по делам обороны
________________ района (города)
________________________________________________
(воинское звание, подпись)
Начальник отдела (отделения) набора военнослужащих
по контракту и призыва управления (отдела)
по делам обороны
___________________ района (города)
____________________________________________
(воинское звание, подпись)
"_____" ______________ 20__ год
Разъяснение по ведению журнала учета

1. Жеке карточканың 2-бөлімін толтыру кезінде мынадай талаптар сақталуға тиіс:
1) "Әскери қызметке қатынасы" деген жолда "Әскерге шақырылушы", "Әскери міндетті" деген жазба жазылады";
2) "Әскери есепке алу орны (қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) атауы)" деген жолда қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) атауы жазылады;
3) "Әскери атағы" деген жолда (әскери міндеттілер үшін): әскери билетте (бар болса) көрсетілген мәліметтерге сәйкес қатардағы жауынгер, ефрейтор, сержант, лейтенант, капитан және т.б. деген жазба жазылады;
4) "Әскери қызмет өткеру кезеңі" деген жолда (әскери міндеттілер үшін) олар әскерге шақырылған күннен бастап одан шығарылған күнге дейін әскери қызмет өткеру кезеңі көрсетіледі. Бұл ретте егер азаматта бірнеше әскери қызмет өткеру кезеңі болса, онда барлық қызмет, сондай-ақ құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру кезеңі де көрсетіледі;
5) "Әскери-есептік мамандық № ___" деген жолда (әскери міндеттілер үшін) әскери билеттегі (бар болса) жазбаға сәйкес цифрлық белгілер жазылады;
6) "Заңды тұлғаға № ___ болып броньға қойылды" деген жолда жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында әскери қызметке шақыруды кейінге қалдыру туралы куәліктің № көрсетіледі.
2. "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" Заңның 42-бабына сәйкес запаста тұрудың шекті жасына жеткен адамдардың жеке карточкаларындағы "Әскери қызметке қатынасы" деген жолда "Жасы бойынша әскери есептен шығарылды" деген белгі қойылады.
3. "Электрондық үкімет" порталының "жеке кабинетінде" әскери қызметке қатынасы туралы мәлімет болмаған адамдардың жеке карточкаларындағы "Әскери қызметке қатынасы" деген жолда "Әскери есепте тұрған жоқ" деген белгі қойылады.
4. Жеке карточкалар әскери билеттегі немесе тіркеу туралы куәліктегі жазбаларға немесе "электрондық үкімет" порталының "жеке кабинетінде" көрсетілген мәліметтерге дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады.
2-бөлімнің барлық жазбасы қарындашпен толтырылады.
5. Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларға жеке карточкалар әліпбилік реттілікпен төрт топқа бөлінетін жеке картотекада сақталады:
бірінші – запастағы офицерлер құрамына жеке карточкалар;
екінші – запастағы қатардағы және сержанттық құрамдардың жеке карточкалары;
үшінші – әскери міндетті әйелдерге жеке карточкалар;
төртінші – әскерге шақырылушыларға жеке карточкалар;
бесінші – жасы бойынша әскери есептен шығарылған адамдарға жеке карточкалар.
Әскери есепте тұрмаған адамдарға жеке карточкалар жалпы картотекада сақталады.
Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушылар жеке карточкасының картотекасы оларға бөгде адамдардың қолжетімділігін болдырмайтын жерде сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
5-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
20_____жылғы №_________
тізімдеме бойынша есепке алынды
ОБЛЫСЫ АУДАНЫ АУМАҒЫНДА ТҰРАТЫН ЖЫЛЫ ТУҒАН ӘСКЕРГЕ ШАҚЫРЫЛУШЫЛАРДЫҢ ЕСЕПТІК-ӘЛІПБИЛІК КІТАБЫ
20___жылғы "___" _____________басталды
20___жылғы "___" _____________аяқталды
Р/с №
Тегі, аты және әкесінің аты (бар болса)
Тұрғылықты жері
ЖӘБО-ға тіркелген күні. Егер келсе, онда қандай
ЖӘБО-дан келді, әскери есепке алынған күні және жеке істі алған күні
Қандай ЖӘБО-ға кетті, қашан. Жеке іс жолданған күн және қандай шығыс нөмірімен
Аудандық (қалалық) әскерге шақыру комиссиясынан өту нәтижесі
Әскерге шақырылушының есепке алу картасын сақтау орны туралы белгі
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне әскерге шақыру туралы белгі. Қашан және қандай әскери командаға кетті
Әскерге шақыруды кейінге қалдыру туралы белгі. Кейінге қалдыру үшін негіз және қанша уақытқа дейін кейінге қалдырылды
запасқа қабылдау немесе әскери есептен алу туралы белгі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
6-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
15-қосымша
Нысан
20 __ жылғы "___" _________
№________ тізімдеме бойынша нақтыланды
_____________________ облысы _______________________ ауданының (қаласының) қорғаныс істері басқармасында (бөлімінде) әскери есепте тұрған әскерге шақырылушылардың қозғалысын есепке алу журналы
20___жылғы "___" _____________басталды
20___жылғы "___" _____________аяқталды
Әскери есепке қабылданды
Әскери есептен шығарылды
деректер енгізілген күн
басқа қорғаныс істері басқармаларынан және бөлімдерінен келгені
оның ішінде басқа мемлекеттерден
запастан берілгені
жазасын өтеу орнынан келгені
белгіленген мерзімде ЖӘБО-ға тіркелгені
белгіленген мерзімде тіркеуден өтпегендердің ЖӘБО тіркелгені
барлығы
әскерге шақырылғаны және жіберілгені
әртүрлі негіз бойынша запасқа берілгені
есептен шығарумен әскерге шақыру комиссиясының әскери қызметке жарамсыз деп танығаны
әскери оқу орнына оқуға түсті
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
бір ай үшін жиыны
Кестенің жалғасы
Әскери есептен шығарылды
Әскери есепке қабылданды
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің есебіне берілгені
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің есебіне берілгені
арнайы есепке берілгені
сотталғаны және жазасын өтеу орнына кеткені
қайтыс болғаны
басқа қорғаныс істері басқармаларына және бөлімдеріне кеткені
барлығы
мерзімді әскери қызметке шақыруға жатады
барлығы
оның ішінде туған жылы бойынша
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Кестенің жалғасы
Әскери есепте тұр
мерзімді әскери қызметке шақыруға жатады
мерзімді әскери қызметке шақыруға жатпайды
басқа да себеп бойынша
жиыны әскери есепте тұр
оның ішінде туған жылы бойынша
барлығы
әскерге шақыру кейінге қалдырылған немесе оған құқығы бар
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
20 ___ жыл
отбасы жағдайы бойынша
білім алуды жалғастыру үшін
денсаулық жағдайы бойынша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің бұйрықтары бойынша
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
_________________________ауданы (қаласы) қорғаныс істері басқармасының
(бөлімінің) бастығы
___________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы)
_________________________ауданы (қаласы) қорғаныс істері басқармасы (бөлімі)
келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді қабылдау және әскерге шақыру бөлімінің
(бөлімшесінің) бастығы
____________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы)
20___ жылғы "___" _______________
Есепке алу журналын жүргізу бойынша түсіндірме

1) журнал учета ведется начальником отдела (отделения) набора военнослужащих по контракту и призыва управлении (отделе) по делам обороны, а там, где по штату их нет – работником управления (отдела) по делам обороны, по указанию начальника управления (отдела) по делам обороны;
2) сведения в журнале учета записываются еженедельно на основании личных дел призывников или алфавитных карточек. Ежемесячно в журнале подводятся итоги, которые заверяются подписью начальника управления (отдела) по делам обороны и лица, ответственного за ведение журнала учета.
Приложение 7
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года № __
Приложение 28
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Форма
Сведения на уволенного (исключенного) гражданина из списка личного состава
_______________________________________________________________
(наименование правоохранительного или специального государственного органа)
1. Общие сведения
ИИН
Фамилия
Имя
Отчество (при его наличии)
Дата рождения
Место рождения
Национальность
Документ, удостоверяющий личность (серия №, дата выдачи, кем выдан)
Образование
Специальность
№ водительского удостоверения
- категории
Место жительство
2. Сведения об отношении к воинской службе
Код воинского звания
Код военно-учетной специальности
Код должности
Каким У(О)ДО призван (дата призыва)
Присягу принял (дата и номер приказ, чей приказ, место принятия)
Военный билет (серия и №, дата выдачи, кем выдан)
3. Прохождение воинской службы
(по каждой воинской части в отдельности)
Наименование воинской части, должность и тип техники
№ ВУС
С какого времени
По какое время
4. Прохождение службы в правоохранительных и специальных государственных органах (общий период)
Наименование воинской части, должность и тип техники
№ ВУС
С какого времени
По какое время
Уволен в запас (отставку) на основании приказа _____________________________________
№ _____________ от "____" ________________ 20___ г.
Особым признакам службы, на каком вооружении и технике
Участие в боевых действиях
Награждения государственными наградами, нагрудными знаками, ценными подарками
Ранения и контузии (дата и характер)
5. Прохождение учебных сборов
В каком году
Сколько дней
При какой воинской части
На какой должности и тип техники
№ ВУС
6. Антропометрические данные
Рост
Окружность головы
Размер противогаза
Размер обмундирования
Размер обуви
7. Сведения о медицинских освидетельствованиях
Состояние здоровья (годность к воинской службы)
Особые отметки (дополнительные сведения)
Разъяснение по заполнению сведений
Сведения заполняются в последовательности и в точном соответствии с данными личного дела, а также иных содержащих необходимые сведения документов.
Заполнение сведений производится в следующем порядке и с соблюдением следующих требований:

1) есепке алу журналын қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерді қабылдау және әскерге шақыру бөлімінің (бөлімшесінің) бастығы жүргізеді, ал штат бойынша олар жоқ жерде қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының нұсқауы бойынша қорғаныс істері басқармасының (бөлімінің) жұмыскері жүргізеді;
2) есепке алу журналындағы мәліметтер әскерге шақырушылардың жеке істері немесе әліпбилік карточкалары негізінде апта сайын жазылады. Ай сайын журналда қорытынды жасалады, ол қорғаныс істері басқармасы (бөлімі) бастығының және журналды жүргізуге жауапты адамның қолтаңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
7-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
28-қосымша
Нысан
________________________________________ (құқық қорғау немесе арнаулы мемлекеттік органның атауы)
жеке құрам тізімінен шығарылған (алынған) азаматқа арналған мәлімет
1. Жалпы мәлімет
ЖСН
Тегі
Аты
Әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Туған жері
Ұлты
Жеке басын куәландыратын құжат (серия №, берілген күні, кім берді)
Білімі
Мамандығы
Жүргізуші куәлігінің №
- санаты
Тұрғылықты жері
2. Әскери қызметке қатынасы туралы мәлімет
Әскери атағының коды
Әскери-есептік мамандық коды
Лауазым коды
Қай ҚІБ(Б) әскерге шақырды (әскерге шақырылған күні)
Ант қабылданды (бұйрықтың күні және нөмірі, кімнің бұйрығы, қабылдау орны)
Әскери билеті (сериясы және №, берілген күні, кім берді)
3. Әскери қызмет өткеру
(әрбір әскери бөлім бойынша бөлек)
Әскери бөлімнің атауы, лауазымы және техника түрі
ӘЕМ №
Қай уақыттан бастап
Қай уақытқа дейін
4. Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру
(жалпы кезең)
Әскери бөлімнің, лауазымының атауы және техника түрі
ӘЕМ №
Қай уақыттан бастап
Қай уақытқа дейін
_____________________________________20___ ж."____"_________ № _______бұйрығы негізінде запасқа (отставкаға) шығарылды
Қызметтің ерекше белгілері, қандай қару-жарақ пен техникада
Жауынгерлік іс-қимылға қатысуы
Мемлекеттік наградалармен, төсбелгілермен, бағалы сыйлықтармен наградталуы
Жаралануы және контузия алуы (күні және сипаты)
5. Оқу-жаттығу жиынынан өтуі
Қай жылы
Неше күн
Қандай әскери бөлім жанында
Қандай лауазымда және техника түрі
ӘЕМ №
6. Антропометриялық деректер
Бойы
Басының өлшемі
Газтұмша өлшемі
Киім-кешек өлшемі
Аяқ киім өлшемі
7. Медициналық куәландыру туралы мәлімет
Денсаулық жағдайы (әскери қызметке жарамдылығы)
Ерекше белгілер (қосымша мәліметтер)
Мәліметтерді толтыру бойынша түсіндірме
Мәлімет жүйелі түрде және жеке істегі, сондай-ақ қажетті мәліметтер қамтылған өзге де құжаттардағы деректерге дәлме-дәл сәйкестікте толтырылады.
Мәліметтерді толтыру мынадай тәртіппен және мынадай талаптарды сақтап жүргізіледі:

1. Раздел "Общие сведения" заполняются на основании личных документов гражданина либо электронных документов из сервиса цифровые документы.
2. Раздел "Сведения об отношении к воинской службе" заполняются на основании записей военного билета, а в случаи их отсутствия записей личного дела.
3. В разделе "Прохождение воинской службы" записи проводятся в разрезе каждой воинской части в отдельности с расшифровкой военно-учетной специальности и должности, на которой проходил гражданин.
В графе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается условный номер воинской части или учреждения, кодовое обозначение должности, а при отсутствии кодового обозначения полное наименование должности. Кроме того, указывается тип специального транспортного средства.
В графе "№ ВУС" указывается трехзначное значение военно-учетной специальности для рядового и сержантского составов и шестизначное значение – для офицерского состава.
4. В разделе "Прохождение службы в правоохранительных и специальных государственных органах" записи проводятся за общий период нахождения в том или ином органе.
В графе "Наименование воинской части, должность и тип техники" указывается условный номер воинской части или учреждения, кодовое обозначение должности, а при отсутствии кодового обозначения полное наименование должности. Кроме того, указывается тип специального транспортного средства.
В графе "№ ВУС" указывается трехзначное значение военно-учетной специальности для рядового и сержантского составов и шестизначное значение – для офицерского состава.
5. В разделе "Прохождение учебных сборов" указываются все периоды прохождения воинских сборов, в том числе и при нахождении в учебных заведениях.
6. В разделе "Сведения о медицинских освидетельствованиях" указывается состояние здоровья на момент увольнения гражданина со службы (для граждан, увольняемых по состоянию здоровья).
7. При отсутствии сведений на увольняемого со службы гражданина, в соответствующих графах производится запись "Сведения не имеются".
Приложение 8
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года № __
Приложение 30
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Выдача военнообязанным военных билетов или их дубликатов"
Наименование подвида государственной услуги:
1) гражданам, уволенным с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившим установленный срок воинской службы;

1. "Жалпы мәліметтер" деген бөлім азаматтың жеке құжаты не цифрлық құжаттар сервисінен алынған электрондық құжат негізінде толтырылады.
2. "Әскери қызметке қатынасы туралы мәлімет" деген бөлім әскери билет жазбасы, ал ол болмаған жағдайда жеке ісінің жазбасы негізінде толтырылады.
3. "Әскери қызмет өткеру" деген бөлімде жазба әрбір әскери бөлім бөлігінде жеке азаматтың әскери-есептік мамандығын және ол өткерген лауазымды ашып көрсетіп жүргізіледі.
"Әскери бөлім атауы, лауазымы және техника түрі" деген бағанда әскери бөлімнің немесе мекеменің шартты нөмірі, лауазымның кодтық белгісі, ал кодтық белгісі болмаған кезде лауазымның толық атауы көрсетіледі. Одан басқа, арнайы көлік құралының түрі көрсетіледі.
"ӘЕМ №" деген бағанда қатардағы және сержанттық құрамдар үшін әскери-есептік мамандықтың үш таңбалы мәні және офицерлер құрамы үшін – алты таңбалы мәні көрсетіледі.
4. "Құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткеру" деген бөлімде жазба сол немесе өзге де органда болудың жалпы кезеңі үшін жүргізіледі.
"Әскери бөлімнің атауы, лауазымы және техника түрі" деген бағанда әскери бөлімнің немесе мекеменің шартты нөмірі, лауазымның кодтық белгісі, ал кодтық белгісі болмаған кезде лауазымның толық атауы көрсетіледі. Одан басқа, арнайы көлік құралының түрі көрсетіледі.
"ӘЕМ №" деген бағанда қатардағы және сержанттық құрамдар үшін әскери-есептік мамандықтың үш таңбалы саны және офицерлер құрамы үшін – алты таңбалы мәні көрсетіледі.
5. "Оқу-жаттығу жиынынан өту" деген бөлімде әскери жиыннан өткен, оның ішінде оқу орындарында болған барлық кезең көрсетіледі.
6. "Медициналық куәландыру туралы мәлімет" деген бөлімде азамат қызметтен шығарылған сәттегі денсаулық жағдайы көрсетіледі (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылатын азаматтар үшін).
7. Қызметтен шығарылатын азамат туралы мәлімет болмаған кезде тиісті бағанға "Мәлімет жоқ" деген жазба жазылады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
8-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
30-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери міндеттілерге әскери билет немесе оның телнұсқасын беру"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:
1) әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтарға;

2) гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и проходивших воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившим установленный срок воинской службы;
3) лицам, прибывшим из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах;
4) гражданам, восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах;
5) при утрате либо порче военного билета гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах;
6) при обмене военного билета старого образца на новый, гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах;
7) при изменении фамилии, имени, отчества гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах.
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявлений на оказание государственной услуги: Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
Выдача результата оказания государственной услуги: портал, государственная корпорация.
3
Срок оказания государственной услуги
в городах республиканского и областного значений, столице - 7 рабочих дней;
в районах - 5 рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
на портале:
информация о месте получения результата оказания государственной услуги, подписанное ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
через Государственную корпорацию (выбранный услугополучателем на портале филиал):
выдача военных билетов офицера запаса, рядового и сержантского составов (далее – военный билет).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;

2) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтарға;
3) бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткергендердің қатарынан басқа мемлекеттерден келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдарға;
4) әскери атағы қалпына келтірілген және әскери қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтарға;
5) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар әскери билетін жоғалтқан не бүлдірген кезде;
6) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар ескі үлгідегі әскери билетті жаңасына ауыстырған кезде;
7) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азамат тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен кезде.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органдары
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілдері
Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтінішті қабылдау: www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал).
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру: портал, мемлекеттік корпорация.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда, астанада – 7 жұмыс күні;
аудандарда – 5 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) және (немесе) қағазда
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
порталда:
көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу орны туралы ақпарат не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негiз бойынша мемлекеттiк қызметтi көрсетуден бас тарту туралы дәлелдi жауап.
Мемлекеттік корпорация арқылы (көрсетілетін қызметті алушы порталда таңдаған филиал):
запастағы офицер, қатардағы және сержанттық құрамдардың әскери билетін (бұдан әрі – әскери билет) беру.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық/қағазда.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілдері
Тегін
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат13.00-ден 14.00-ге дейін;

2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) гражданами, уволенными с воинской службы либо службы в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившими установленный срок воинской службы заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
2) гражданами, освобожденными из мест лишения свободы и проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах и выслужившими установленный срок воинской службы заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
3) лицами, прибывшими из других государств и принявшим гражданство Республики Казахстан, из числа ранее проходивших воинскую (альтернативную) службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.

2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері өтініш жасаған кезде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің дайын нәтижесін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, түскі асқа үзіліссіз сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін Мемлекеттік корпорация арқылы, дүйсенбіден бастап жұмаға дейінгіні қоса алғанда, сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін Мемлекеттік корпорацияның кезекші халыққа қызмет көрсету бөлімдері арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік қызметті көрсету орындарының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында: www.gov.kz;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) әскери қызметтен не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдардағы қызметтен шығарылған және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түрінде көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
2) бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген және әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткерген азаматтар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
3) бұрын әскери (балама) қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткергендерден басқа мемлекеттен келген және Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдар көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады.

Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
4) гражданам, восстановленным в воинском звании и проходившим воинскую службу либо службу в правоохранительных и специальных государственных органах:
заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия постановления суда о восстановлении в воинском звании прикрепляется к заявлению.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
5) при утрате либо порче военного билета гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах:
заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия постановления о наложении административного взыскания за умышленную порчу или утрату документа воинского учета, предусмотренного статьей 649 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" либо справка с уполномоченного государственного органа, подтверждающая факт утраты либо порчи по независящим от услугополучателя обстоятельствам прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
6) при обмене военного билета старого образца на новый, гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Оригинал военного билета подлежит сдаче в Государственную корпорацию, при обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";

Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
4) әскери атағы қалпына келтірілген және әскери қызмет не құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырады;
әскери атағы қалпына келтірілгені туралы сот қаулысының электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
5) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар әскери билетін жоғалтқан не бүлдірген кезде:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш;
"Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 649-бабында көзделген әскери есепке алу құжатын қасақана бүлдiргені немесе жоғалтқаны үшін әкімшілік жазаны қолдану туралы қаулының электрондық көшірмесі не көрсетілетін қызметті алушыға байланысты емес мән-жай бойынша жоғалту не бүлдіру фактісін растайтын уәкілетті мемлекеттік органнан анықтама.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;
6) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар ескі үлгідегі әскери билетті жаңасына ауыстырған кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырылады.
Әскери билеттің түпнұсқасы көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алуға келген кезде Мемлекеттік корпорацияға тапсырылуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады;

7) при изменении фамилии, имени, отчества гражданами, проходившими воинскую службу либо службу в правоохранительных, специальных государственных органах заполняются заявление на выдачу военного билета или его дубликата в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем.
Оригинал военного билета (старого образца) подлежит сдаче в Государственную корпорацию, при обращении услугополучателя за результатом оказания государственной услуги.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла услугополучателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства";
Сведения о документах, удостоверяющих личность, цифровая фотография размером 30x40 миллиметров в виде графического файла, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами;
3) отсутствие на воинском учете.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Сервис цифровых документов доступен для субъектов, авторизованных в мобильном приложении и информационных системах пользователей.
Субъект проходит авторизацию методами доступными в мобильном приложении и информационных системах пользователей, далее в разделе "Цифровые документы" просматривает необходимый документ для дальнейшего использования.
Гражданам, не проходившим воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах в целях обеспечения мобилизационной готовности государства военные билеты выдаются в период мобилизации, военного положения и в военное время в порядке, установленном законодательством.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 9
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года № __
Приложение 32
к Правилам воинского учета
военнообязанных и призывников
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
Наименование государственной услуги "Постановка на воинский учет военнообязанных и призывников"
Наименование подвида государственной услуги:

7) әскери қызмет не құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткерген азаматтар тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери билет немесе оның телнұсқасын беруге өтініш толтырылады.
Әскери билеттің түпнұсқасы (ескі үлгідегі) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алуға келген кезде Мемлекеттік корпорацияға тапсырылуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметті, графикалық файл түріндегі көлемі 30х40 мм цифрлық фотосуретін көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректің (мәліметтің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, деректің және мәліметтің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) әскери есепте болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Цифрлық құжаттар сервисі мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйесінде тіркелген субъектілер үшін қолжетімді.
Субъект мобильдік қосымшада және пайдаланушылардың ақпараттық жүйесінде қолжетімді әдістермен тіркеледі, бұдан әрі "Цифрлық құжаттар" деген бөлімде одан әрі пайдалану үшін қажетті құжатты қарайды.
Мемлекеттің жұмылдыру әзірлігін қамтамасыз ету мақсатында әскери қызмет, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарда қызмет өткермеген азаматтарға әскери билет жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңінде және соғыс уақытында заңнамада белгіленген тәртіппен беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефондары арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болған кезде мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 13 қазандағы
№ 1427 бұйрығына
9-қосымша
Әскери міндеттілер мен әскерге
шақырылушыларды әскери
есепке алу қағидаларына
32-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет атауы "Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою"
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы:

1) для лиц, принявших гражданство Республики Казахстан;
2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных, специальных учебных заведений;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности;
5) для граждан мужского пола, в том числе освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете.
1
Наименование услугодателя
Местные органы военного управления Министерства обороны Республики Казахстан
2
Способы предоставления государственной услуги
Веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
2 рабочих дня.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о постановке на воинский учет военнообязанных или призывников, в форме электронного документа, подписанного ЭЦП услугодателя, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги, по основаниям, предусмотренным разделом 9 настоящего Перечня, по форме согласно приложению 39 к настоящим Правилам.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя и объектов информации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, днем приема заявления является следующий рабочий день).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz;
2) портале www.egov.kz.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) для лиц, принявших гражданство Республики Казахстан:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронный документ, подтверждающий отношение к воинской службе (при наличии, переведенный на государственный (русский) язык), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (нотариально засвидетельствованный перевод на государственном или русском языке либо нотариально засвидетельствованная подлинность подписи переводчика, сделавшего перевод на государственный или русский язык, в соответствии со статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате") (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;

1) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамадар үшін;
2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери, арнаулы оқу орнынан оқудан шығарылғандар (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін;
3) бұрын әскери есепте тұрған бас бостандығынан айыру орнынан босатылған азаматтар үшін;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын аяқтаған әйелдер үшін;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған ер азаматтар үшін
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің жергілікті әскери басқару органы
2
Мемлекеттік қызмет көрсету тәсілі
www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал)
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-сы қойылған электрондық құжат нысанында әскери міндеттілерді немесе әскерге шақырылушыларды әскери есепке қою туралы хабарлама не осы Қағидаларға 39-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Тізбенің 9-бөлімінде көзделген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызмет алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайда оны алу тәсілі
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектісінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күнінен басқа, дүйсенбіден бастап жұмаға дейін сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.00-ге дейін;
2) порталда – жөндеу жұмысын жүргізуге байланысты техникалық үзілісті қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күні жүгінгенде өтінішті қабылдау күні келесі жұмыс күні болып табылады).
Мемлекеттік қызметті көрсету орнының мекенжайы:
1) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.mod.gov.kz интернет-ресурсында;
2) www.egov.kz порталында орналастырылған.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан сұратылатын қажетті құжаттар мен мәліметтер тізбесі
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдаған адамдар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке қатынасын растайтын электрондық құжатты (бар болса, мемлекеттік (орыс тіліне) аударылған) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың электрондық көшірмесін (бар болса) ("Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 80-бабына сәйкес мемлекеттік немесе орыс тіліне аударылған аударманы не мемлекеттік немесе орыс тіліне аударма жасаған аудармашы қолтаңбасының түпнұсқалығын нотариус куәландырған) өтінішке тіркейді;

2) для граждан, уволенных с воинской службы, службы в правоохранительных и специальных государственных органах, а также отчисленных и (или) расторгнувших контракт курсантов, слушателей военных и специальных (военных) учебных заведений:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия предписания о постановке на воинский учет, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия военного билета (при наличии), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия документа, подтверждающая категорию годности к воинской службе (для уволенных (отчисленных) по состоянию здоровья), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
3) для граждан, освобожденных из мест лишения свободы, ранее состоявших на воинском учете:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы, прикрепляется к заявлению услугополучателем;
4) для женщин, окончивших организации образования с получением военно-учетной специальности:
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
5) для граждан мужского пола, в том числе и освобожденных из мест лишения свободы, ранее не состоявших на воинском учете;
заявление о постановке на воинский учет в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя или одноразовым паролем;
электронная копия документа об образовании (при наличии) прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия карты медицинского освидетельствования гражданина по форме, согласно приложению 40 к настоящим Правилам (с заключением об определении степени годности к воинской службе), прикрепляется к заявлению услугополучателем;
электронная копия справки об освобождении с учреждения уголовно-исполнительной системы (для лиц, освобожденных из мест лишения свободы), прикрепляется к заявлению услугополучателем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о месте рождении, о состоянии в браке, о составе семьи, об образовании, о регистрации по месту жительства или месту временного пребывания, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства", при оказании всех указанных подвидов настоящей услуги.
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

2) әскери қызметтен, құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдағы қызметтен шығарылған азаматтар, сондай-ақ әскери және арнайы (әскери) оқу орнынан оқудан шығарылған және (немесе) келісімшартты бұзған курсанттар, тыңдаушылар үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы әскери есепке қою туралы нұсқаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (бар болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери билеттің (бар болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы әскери қызметке жарамдылық санатын растайтын құжаттың (денсаулық жағдайы бойынша қызметтен шығарылғандар (оқудан шығарылғандар) үшін) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
3) бас бостандығынан айыру орнынан босатылған, бұрын әскери есепте тұрған азамат үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (бар болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
4) әскери-есептік мамандық алып, білім беру ұйымын аяқтаған әйелдер үшін;
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
5) бұрын әскери есепте тұрмаған, оның ішінде бас бостандығынан айыру орнынан босатылған ер азамат үшін:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен немесе бір реттік парольмен куәландырылған электрондық құжат нысанында әскери есепке қою туралы өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы білімі туралы құжаттың (болса) электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 40-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматты медициналық куәландыру картасының электрондық көшірмесін (әскери қызметке жарамдылық дәрежесін айқындау туралы қорытындысы бар) өтінішке тіркейді;
көрсетілетін қызметті алушы қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінен алған (бас бостандығынан айыру орнынан босатылған адамдар үшін) босатылғаны туралы анықтаманың электрондық көшірмесін өтінішке тіркейді.
Осы көрсетілетін қызметтің барлық кіші түрін көрсету кезінде жеке басын куәландыратын құжаттар, туған жері, некеде болуы, отбасы құрамы, білімі, тұрғылықты жері немесе уақытша болатын жері бойынша тіркелгені туралы мәліметті көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйеден алады
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіз

1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям установленными настоящими Правилами.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Последующая постановка граждан на воинский учет, за исключением категорий, указанных в разделе 8 настоящего Перечня, осуществляется без обращения при поступлении в ИС МО РК сведений с ГБДФЛ по регистрации к новому месту жительства.
Снятие граждан с воинского учета осуществляется МОВУ при перемене места жительства автоматически.
Граждане, снятые с постоянной регистрации по месту жительства, состоят на воинском учете по последнему месту жительства.
Сведения о состоянии гражданина на воинском учете отражаются в "личном кабинете" гражданина на портале "электронного правительства".
Услугополучатель имеет возможность получения информации о статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством справочной службы услугодателя, Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан: www.gov.kz, а также на интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, 8 800 080 7777.

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі
10
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызмет ерекшелігін ескеріп өзге де талаптар
Осы Тізбенің 8-бөлімінде көрсетілген санатты қоспағанда, азаматтарды кейіннен әскери есепке қою жаңа тұрғылықты жеріне тіркелу бойынша ЖТМДҚ-дан мәлімет ҚР МО АЖ-сына түскенде жүгінбей, жүзеге асырылады.
Азаматты әскери есептен алуды ЖӘБО тұрғылықты жері ауысқанда автоматты түрде жүзеге асырады.
Тұрғылықты жері бойынша тұрақты тіркелуден алынған азамат соңғы тұрғылықты жері бойынша әскери есепте тұрады.
Азаматтың әскери есепте тұруы туралы мәлімет азаматтың "электрондық үкімет" порталындағы "жеке кабинетінде" көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушының қашықтан қолжетімділік режимінде көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметі, Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы мемлекеттік қызмет көрсету белгісі туралы ақпаратты алуға мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ-сы болғанда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда ала алады.
Мемлекеттік қызмет көрсету орнының мекенжайы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің www.gov.kz интернет-ресурсында, сондай-ақ Мемлекеттік корпорацияның www.gov4.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығының 1414, 8 800 080 7777 телефоны арқылы алуға болады.