О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/578 "Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 13 октября 2025 года № 275. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 октября 2025 года № 37121
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 18-03/578 "Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов охотничьего и рыбного хозяйств" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11780) (далее – Приказ) следующее изменения:
заголовок Приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Типового положения о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств";
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 218) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479, ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 Приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств.";
в Типовом положении о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств, утвержденном указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего хозяйств";
пункты 1, 2, 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящее Типовое положение о егерской службе субъектов охотничьего хозяйства (далее - Типовое положение) разработано в соответствии с подпунктом 218) пункта 15 Положения о Министерстве экологии и природных ресурсов Республики Казахстан, утвержденный Постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 июля 2019 года № 479 и определяет порядок работы егерской службы.
2. Егерская служба субъектов охотничьего хозяйства (далее – егерская служба) является структурным подразделением субъектов охотничьего хозяйства, осуществляющим функции охраны животного мира на закрепленных охотничьих угодьях.
3. Егерская служба создается приказом директора субъекта охотничьего хозяйства и подчиняется ему (руководству).
4. К егерской службе относятся работники субъектов охотничьего хозяйства: директора охотничьих хозяйств, старшие егеря (при наличии), егеря.

"Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 18-03/578 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 13 қазандағы № 275 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 14 қазанда № 37121 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аңшылық және балық шаруашылықтары субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 26 маусымдағы № 18-03/578 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11780 болып тіркелген) (бұдан әрі – Бұйрық) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережені бекіту туралы";
Бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 218) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже";
1, 2, 3, 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 шілдедегі № 479 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 218) тармақшасына сәйкес әзірленді және қорықшылық қызметінің тәртібін айқындайды.
2. Аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қорықшылық қызметі (бұдан әрі – қорықшылық қызмет) бекітіліп берілген аңшылық алқаптарында жануарлар дүниесін қорғау функцияларын жүзеге асыратын аңшылық шаруашылығы субъектілерінің құрылымдық бөлімшесі болып табылады.
3. Қорықшылық қызметі аңшылық шаруашылығы субъектісі директорының бұйрығымен құрылады және оған (басшылыққа) бағынады.
4. Қорықшылық қызметке аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қызметкерлері: аңшылық шаруашылығы директорлары, аға қорықшылар (болған жағдайда), қорықшылар жатады.

5. Егерская служба создается субъектами охотничьего хозяйства за счет собственных средств.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Должностные инструкции работников егерской службы разрабатываются и утверждаются субъектом охотничьего хозяйства.
8. В егерскую службу охотничьего хозяйства принимаются лица, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
9. Субъекты охотничьего хозяйства после создания или изменения состава егерской службы, в течении десяти календарных дней представляют соответствующую информацию (список работников с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), должности, номера служебного удостоверения и нагрудного знака) в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира.";
в части первой пункта 10:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) проверять у физических и юридических лиц документы на право охоты;";
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) изымать орудия добывания, используемые с нарушением законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, незаконно добытую продукцию охоты, запрещенные виды орудий добывания для обязательной последующей передачи государственному инспектору по охране животного мира;
6) останавливать транспортные средства на территории закрепленного охотничьего угодья.";
в части второй пункта 10:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечить охрану животного мира на закрепленных охотничьих угодьях;
2) пресекать нарушения правил охоты, внутреннего регламента охотничьего хозяйства, противопожарной безопасности, а также установленных ограничений и запретов на пользование животным миром в зонах покоя;";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. В работе егерской службы используются следующие документы:
1) директор:
копия решения местного исполнительного органа области о закреплении охотничьих угодий;
договор на ведение охотничьего;
журнал регистрации путевок, выданных субъектами охотничьего хозяйства по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-03/145 "Об утверждении типовой формы путевки, а также Правил ее выдачи" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10702);
карта-схема охотничьего угодья;
план ведения охотничьего хозяйства;
материалы учета животных;

5. Қорықшылық қызметті аңшылық шаруашылығы субъектілері өз қаражаты есебінен құрады.";
7, 8 және 9-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қорықшылық қызметі қызметкерлерiнiң лауазымдық нұсқаулықтарын аңшылық шаруашылығы субъектiсі әзiрлейдi және бекiтедi.
8. Аңшылық шаруашылығының қорықшылық қызметіне он сегіз жасқа толған тұлғалар қабылданады.
9. Аңшылық шаруашылығының субъектілері қорықшылық қызмет құрылғаннан немесе оның құрамы өзгергеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне тиісті ақпаратты (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, қызметтік куәлігінің және омырауға тағатын белгісінің нөмірі көрсетілген қызметкерлердің тізімі) ұсынады.";
10-тармағының бірінші бөлігінде:
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жеке және заңды тұлғалардың аң аулауға құқық беретін құжаттарын тексеруге;";
5) және 6) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы заңнамасын бұза отырып пайдаланылған аулау құралдарын, заңсыз аулап алынған аң аулау өнімдерін, тыйым салынған аулауға арналған қару түрлерін кейіннен жануарлар дүниесін қорғау жөніндегі мемлекеттік инспекторға беру үшін алып қоюға;
6) бекітіліп берілген аңшылық алқабының аумағында көлік құралдарын тоқтатуға құқығы бар.";
10-тармағының екінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бекiтілiп берiлген аңшылық алқаптарында жануарлар дүниесiн қорғауды қамтамасыз етуге;
2) аң аулау қағидаларын, аңшылық шаруашылығының ішкі регламентін, өрт қауіпсіздігі қағидаларын, сондай-ақ тыныштық аймақтарында жануарлар дүниесін пайдалануға қойылған шектеулер мен тыйым салуларды бұзушылықтардың жолын кесуге;";
11-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Қорықшылық қызметінің жұмысында мынадай құжаттар пайдаланылады:
1) директор:
облыстың жергілікті атқарушы органының аңшылық алқапты бекітіп беру туралы шешімінің көшірмесі;
аңшылық шаруашылығын жүргізуге арналған шарт;
"Жолдаманың үлгілік нысанын, сондай-ақ оны беру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 ақпандағы № 18-03/145 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10702 болып тіркелген) нысан бойынша аңшылық шаруашылығы субъектiлерi берген жолдамаларды тiркеу журналы;
аңшылық алқабының карта-схемасы;
аңшылық шаруашылығын жүргізу жоспары;
жануарларды есепке алу материалдары;

2) старший егерь (при наличии), егерь:
служебное удостоверение, выданное субъектом охотничьего хозяйства, их объединением (включая объединения охотников);
копия приказа субъекта охотничьего хозяйства о закреплении за егерем егерского участка (обхода) и его карта-схема;
разрешение на ношение и хранение служебного оружия.".
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Ж. Алиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан

2) аға қорықшы (бар болса), қорықшы:
аңшылық шаруашылығы субъектісі, олардың бірлестіктері (аңшылар бірлестіктерін қоса алғанда) берген қызметтік куәлік;
қорықшыға қорық учаскесін (айналымды) бекітіп беру туралы аңшылық шаруашылығы субъектілері бұйрығының көшірмесі және оның карта-схемасы;
қызметтік қаруды алып жүруге және сақтауға рұқсат.".
2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а.
Ж. Алиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі