Об утверждении форм решений органов государственных доходов по вопросам мониторинга крупных налогоплательщиков
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 566. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 октября 2025 года № 37068
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с частью четвертой пункта 4 статьи 49 и статьей 145 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму требования о представлении документов, пояснений и финансовой отчетности участника мониторинга крупных налогоплательщиков согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму рекомендации по результатам мониторинга крупных налогоплательщиков согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму мотивированного решения по мониторингу крупных налогоплательщиков согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов Республики Казахстан М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 566
форма
Требование о представлении документов, пояснений и финансовой отчетности
участника мониторинга крупных налогоплательщиков
"____" ___________________ 20___ года
№ _____________
(дата регистрации)
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в
соответствии с пунктом 1 статьи 145 Налогового Кодекса Республики Казахстан (далее –
Налоговый кодекс) сообщает Вам
________________________________________________________________________________
(полное наименование налогоплательщика (налогового агента)),
________________________________________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (БИН) налогоплательщика (налогового агента))
о необходимости представления:

Мемлекеттік кірістер органдарының ірі салық төлеушілер мониторингі мәселелері бойынша шешімдерінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 566 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 қазанда № 37068 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабы 4-тармағының төртінші бөлігіне және 145-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингіне қатысушының құжаттарды, түсіндірмелерді және қаржылық есептілікті ұсыну туралы талап нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингінің нәтижелері бойынша ұсыным нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ірі салық төлеушілер мониторингі бойынша уәжді шешім нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрі М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 566 бұйрығына 1-қосымша
нысан
Ірі салық төлеушілердің мониторингіне қатысушының құжаттарды,
түсіндірмелерді және қаржылық есептілікті ұсыну туралы талап
20_______жылғы "_____" _____________
№ ___________
(тіркелген күні)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 145-бабы 1-тармағына
сәйкес Сізге:
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) толық атауы),
____________________________________________________________________
салық төлеушінің (салық агентінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН))

1) ________________________________________________________________________;
2) ________________________________________________________________________;
3) ________________________________________________________________________;
(указывается наименование запрашиваемых документов, пояснений и финансовой
отчетности; период, за который запрашиваются документы, пояснения и финансовая
отчетность).
В соответствии с пунктом 1 статьи 145 Налогового кодекса необходимо представить
вышеуказанные документы, пояснения и финансовую отчетность в течение пятнадцати
рабочих дней со дня вручения настоящего требования.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания в
соответствии со статьей 288 Кодекса Республики Казахстан "Об административных
правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) Комитета государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)) (подпись)
Место печати
Требование получил:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица налогоплательщика, подпись, печать (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства)
Требование вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица государственного органа, подпись, дата)
Требование отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и получения)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 566
форма
Рекомендация по результатам мониторинга крупных налогоплательщиков
"____" ___________________ 20___ года
№ _____________
(дата регистрации)
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в
соответствии с пунктом 2 статьи 145 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее –
Налоговый кодекс), рассмотрев представленные документы, письменные пояснения и
финансовую отчетность,
___________________________________________________________________________
(полное наименование налогоплательщика (налогового агента))
____________________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер (БИН) налогоплательщика)
рекомендует самостоятельно устранить выявленные нарушения и расхождения:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(суть нарушения и/или расхождения)
В соответствии с пунктом 2 статьи 145 Налогового кодекса Вам необходимо в течение
пятнадцати рабочих дней, следующих за днем вручения настоящей рекомендации: в случае
согласия с указанными нарушениями и расхождениями – устранить выявленные нарушения
и расхождения, в случае несогласия –представить пояснение об их отсутствии.
В случае несогласия с представленными Вами пояснениями уполномоченным
органом будет проведена встреча для обоснования нарушений и расхождений, а также
Ваших доводов, изложенных в пояснении на рекомендацию.
Руководитель (заместитель руководителя) Комитета государственных доходов
Министерства финансов Республики Казахстан ________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)) (подпись)
Место печати
Рекомендацию получил:
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица налогоплательщика, подпись, печать (за исключением юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства)
Рекомендация вручена налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
должностного лица государственного органа, подпись, дата)
Рекомендация отправлена налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и получения)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 566
форма
Мотивированное решение по мониторингу крупных налогоплательщиков
"____" ___________________ 20___ года
№ ____________
(дата регистрации)
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики в
соответствии пунктом 3 статьи 145 Налогового кодекса Республики Казахстан (далее –
Налоговый кодекс), рассмотрев
__________________________________________________________________________
(полное наименование налогоплательщика (налогового агента))
__________________________________________________________________________
(бизнес-идентификационный номер (БИН) налогоплательщика)
пояснение от "_____" ________________20_____ года №_________________________,
РЕШИЛ:
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________.
В соответствии с пунктом 3 статьи 145 Налогового кодекса необходимо исполнить
настоящее решение в течение пяти рабочих дней, следующего за днем его вручения.
Неисполнение настоящего решения является основанием для назначения налоговой

1) __________________________________________________________________;
2) __________________________________________________________________;
3) __________________________________________________________________;
(сұрау салынған құжаттардың, түсіндірмелердің және қаржылық есептіліктің
атауы; құжаттар, түсіндірмелер және қаржылық есептілік сұрау салынған кезең
көрсетіледі).
ұсыну қажеттілігі туралы хабарлайды.
Салық кодексінің 145-бабы 1-тармағына сәйкес Сізге осы талап тапсырылған күннен
бастап он бес жұмыс күні ішінде жоғарыда көрсетілген құжаттарды, түсіндірмелерді және
қаржылық есептілікті ұсыну қажет.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды адамының заңды талаптары
орындалмаған жағдайда Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан
Республикасы Кодексінің 288-бабына сәйкес әкімшілік жазалау шаралары қолданылатын
болады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитетінің басшысы
(басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(қолы)
Мөр орны
Талапты алдым:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе), (қолы, күні), мөрі (жеке кәсіпкерлер
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Талап салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 566 бұйрығына 2-қосымша
нысан
Ірі салық төлеушілер мониторингінің нәтижелері бойынша
ұсыным
20_______жылғы "_____" _____________
№ ___________
(тіркелген күні)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 145-бабы 2-тармағына
сәйкес
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) толық атауы)
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН))
ұсынылған құжаттарды, жазбаша түсіндірмелерді және қаржылық есептілікті қарап:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________
(бұзушылықтың және/немесе алшақтықтың мәні)
анықталған бұзушылықтар мен алшақтықтарды дербес жоюды ұсынады.
Салық кодексінің 145-бабы 2-тармағына сәйкес Сізге осы ұсыным табыс етілген күннен
кейінгі он бес жұмыс күні ішінде көрсетілген бұзушылықтар мен алшақтықтармен келіскен
жағдайда анықталған бұзушылықтар мен алшақтықтарды жою, келіспеген жағдайда олардың
жоқ екендігі туралы түсіндірме беру қажет.
Сіз ұсынған түсіндірмелермен келіспеген жағдайда уәкілетті орган бұзушылықтар мен
алшақтықтарды, сондай-ақ ұсынымға түсіндірмеде жазылған Сіздің дәлелдеріңізді негіздеу
үшін кездесу өткізетін болады.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
Мемлекеттік кірістер комитетінің басшысы
(басшының орынбасары)
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе))
(қолы)
Мөр орны
Ұсынымды алдым:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын
куәландыратын құжатта көрсетілсе), (қолы, күні), мөрі (жеке кәсіпкерлер субъектілеріне
жататын заңды тұлғаларды қоспағанда)
Ұсыным салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 566 бұйрығына 3-қосымша
нысан
Ірі салық төлеушілердің мониторингі бойынша уәжді шешім
20_______жылғы "_____" _____________
№ ___________
(тіркелген күні)
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 145-бабы 3-тармағына
сәйкес
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) толық атауы)
____________________________________________________________________
(салық төлеушінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН))
"____" ______________20 ___ жыл №__________________, түсіндірмені қарап,
ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Салық кодексінің 145-бабы 3-тармағына сәйкес осы шешім табыс етілген күннен
кейінгі бес ұмыс күні ішінде орындау қажет.