Об установлении норм фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому лицу
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 октября 2025 года № 101. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 октября 2025 года № 37053
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2026.
В соответствии с подпунктом 5) пункта 1 статьи 337 и подпунктом 17) статьи 366 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить:
1) нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому за пределами Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому в пределах Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку за пределы Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые не является доходом физического лица, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку в пределах Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые не является доходом физического лица, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
2. Департаменту налоговой и таможенной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан после дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Заместитель Премьер-Министра –
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
С. Жумангарин
Приложение 1 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 101
Нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому за пределами Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика
п/п
Страна
Нормы фактических расходов в день
(в долларах США)
на выплату суммы денег
на проживание
1
Соединенные Штаты Америки, Канада, Япония, Китайская Народная Республика, Западная и Восточная Европа
до 80
до 30
2
Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Израиль, Саудовская Аравия, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты, Южно-Африканская Республика, Филиппины
до 70
до 25
3
Страны Содружества Независимых Государств
до 50
до 10
4
Другие страны
до 60
до 15
Приложение 2 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 101
Нормы фактических расходов на проживание и выплату суммы денег обучаемому в пределах Республики Казахстан физическому лицу, не состоящему с налогоплательщиком в трудовых отношениях, которые применяются при уменьшении налогооблагаемого дохода налогоплательщика
№ п/п
Место обучения
Нормы фактических расходов в день (месячный расчетный показатель – далее МРП)
на выплату суммы денег
на проживание
1
Областные, районные центры
до 6 МРП
До 4-х МРП
2
Города республиканского значения, столица и город Атырау
до 6 МРП
До5-ти МРП
Приложение 3 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 101
Нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку за пределы Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые не является доходом физического лица
№ п/п
Страна
Нормы фактических расходов в день на проживание (в долларах США)
1
Соединенные Штаты Америки, Канада, Япония, Китайская Народная Республика, Западная и Восточная Европа
до 30
2
Сингапур, Южная Корея, Малайзия, Израиль, Саудовская Аравия, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Таиланд, Объединенные Арабские Эмираты, Южно-Африканская Республика, Филиппины
до 25
3
Страны Содружества Независимых Государств
до 10
4
Другие страны
до 15
Приложение 4 к приказу
Заместитель Премьер-
Министра – Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
от 3 октября 2025 года № 101
Нормы фактических расходов работодателя на проживание работника, направленного на обучение, повышение квалификации или переподготовку в пределах Республики Казахстан по специальности, связанной с производственной деятельностью работодателя, которые не является доходом физического лица
п/п
Место обучения
Нормы фактических расходов в день на проживание
(месячный расчетный показатель – далее МРП)
1
Областные, районные центры
до 4-х МРП
2
Города республиканского значения, столица и город Атырау
до 5-ти МРП

Білім алушы адамның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормаларын белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2025 жылғы 3 қазандағы № 101 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қазанда № 37053 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 337-бабы 1-тармағының 5) тармақшасына және 366-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде білім алатын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын Қазақстан Республикасының шегінде білім алатын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның табысы болып табылмайтын, жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберілген жұмыскердің тұруына арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның табысы болып табылмайтын, жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының шегінде оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберілген жұмыскердің тұруына арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Салық және кеден саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамсыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
С. Жумангарин
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 101 бұйрығына
1 қосымша
Салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерде білім алатын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормалары
Р/с
Ел
Күніне іс жүзіндегі шығыстардың нормалары
(АҚШ долларымен)
Ақша сомасын төлеуге
тұруға
1
Америка Құрама Штаттары, Канада, Жапония, Қытай Халық Республикасы, Батыс және Шығыс Еуропа
80-ге
дейін
30-ға
дейін
2
Сингапур, Оңтүстік Корея, Малайзия, Израиль, Сауд Арабиясы, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Тайланд, Біріккен Араб Әмірліктері, Оңтүстік Африка Республикасы, Филиппин
70-ке
дейін
25-ке
дейін
3
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдері
50-ге
дейін
10-ға
дейін
4
Басқа елдер
60-қа
дейін
15-ке
дейін
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 101 бұйрығына
2 қосымша
Салық төлеушіге салық салынатын табысты азайту кезінде қолданылатын, салық төлеушімен еңбек қатынастарында тұрмайтын Қазақстан Республикасының шегінде білім алатын жеке тұлғаның тұруына және оған ақша сомасын төлеуге арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормалары
Р/с
Оқу орны
Күніне іс жүзіндегі шығыстардың нормалары (айлық есептік көрсеткіш – бұдан әрі АЕК)
ақша сомасын төлеуге
тұруға
1
Облыс, аудан орталықтары
6 АЕК-ке дейін
4 АЕК-ке дейін
2
Республикалық маңызы бар қалалар, астана және Атырау қаласы
6 АЕК-ке дейін
5 АЕК-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 101 бұйрығына
3 қосымша
Жеке тұлғаның табысы болып табылмайтын, жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерге оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберілген жұмыскердің тұруына арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
Р/с №
Ел
Күніне тұруға арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормалары
(АҚШ долларымен)
1
Америка Құрама Штаттары, Канада, Жапония, Қытай Халық Республикасы, Батыс және Шығыс Еуропа
30-ға дейін
2
Сингапур, Оңтүстік Корея, Малайзия, Израиль, Сауд Арабиясы, Кувейт, Катар, Бахрейн, Бруней, Оман, Кипр, Австралия, Египет, Тайланд, Біріккен Араб Әмірліктері, Оңтүстік Африка Республикасы, Филиппин
25-ке дейін
3
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдері
10-ға дейін
4
Басқа елдер
15-ке дейін
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары
– Ұлттық экономика министрі
2025 жылғы 3 қазандағы
№ 101 бұйрығына
4 қосымша
Жеке тұлғаның табысы болып табылмайтын, жұмыс берушінің өндірістік қызметімен байланысты мамандық бойынша Қазақстан Республикасының шегінде оқытуға, біліктілігін арттыруға немесе қайта даярлауға жіберілген жұмыскердің тұруына арналған жұмыс берушінің іс жүзіндегі шығыстарының нормалары
Р/с
Оқу орны
Күніне тұруға арналған іс жүзіндегі шығыстардың нормалары
(айлық есептік көрсеткіш – бұдан әрі АЕК)
1
Облыс, аудан орталықтары
4 АЕК-ке дейін
2
Астана, Алматы, Атырау қалалары
5 АЕК-ке дейін