Об утверждении Правил установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 340. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2025 года № 37035.
В соответствии с подпунктом 22) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 340
Правила
установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами разработаны в соответствии с подпунктом 22) статьи 9-1 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами (далее – ограничения и запреты).
2. Ограничения и запреты устанавливаются в целях сохранения и воспроизводства рыбных ресурсов и других водных животных.
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее –уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;

Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 340 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 2 қазанда № 37035 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 340 бұйрығымен
бекітілген
Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу қағидалары "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 22) тармақшасына сәйкес әзірленді және балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды (бұдан әрі – шектеулер мен тыйым салулар) белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Шектеулер мен тыйым салулар балық ресурстарын және басқа да су жануарларын сақтау және өсімін молайту мақсатында белгіленеді.
3. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

2) биологическое обоснование – научно обоснованное заключение на пользование животным миром, определение допустимого объема изъятия объектов животного мира, а также на деятельность, способную повлиять на объекты животного мира и среду их обитания.
4. Ограничения и запреты устанавливаются по основаниям, указанным в пункте 2 статьи 14 Закона.
5. Ограничения и запреты устанавливаются:
1) по местам пользования: на всей территории Республики Казахстан, на межрегиональном, бассейновом уровне, в границах отдельных административно-территориальных единиц или их частей, а также на рыбохозяйственных водоемах и (или) участках;
2) по срокам пользования: на постоянной основе (без указания сроков действия), на определенный срок, либо с переносом ранее установленных сроков;
3) по применению методов, способов и видов орудий лова рыбных ресурсов и других водных животных, их частей и дериватов;
4) по видам рыбных ресурсов и других водных животных (при необходимости изменения норм изъятия объектов рыбных ресурсов и других водных животных);
5) по количеству пользователей объектами рыбных ресурсов и других водных животных, их частей и дериватов;
6) по мерам борьбы с незаконным, несообщаемым, нерегулируемым промыслом, а также незаконным оборотом продукции, изготовленной из водных биологических ресурсов.
Глава 2. Порядок установления ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частями и дериватами
6. Ограничения и запреты вводятся с учетом географических и климатических особенностей ареалов (областей распространения) обитания рыб и других водных животных.
7. Ведомство уполномоченного органа заключает договор с аккредитованными субъектами научной и (или) научно-технической деятельности и, имеющими аттестат аккредитации с соответствующей областью аккредитации в порядке, определенном приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 25 июля 2023 года № 335 "Об утверждении правил "Аккредитации субъектов научной и (или) научно-технической деятельности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах под № 33182) для проведения мониторинга объектов животного мира, их среды обитания и выполнения научных исследований.
8. Научные исследования в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, их частей и дериватов осуществляются ежегодно за счет бюджетных средств и других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан на резервных водоемах местного значения и водоемах международного и республиканского значения.

2) биологиялық негiздеме – жануарлар дүниесiн пайдалануға, жануарлар дүниесi объектілерінің жол берілетін аулау мөлшерін анықтауға, сондай-ақ жануарлар дүниесiнiң объектiлерi мен олардың мекендеу ортасына ықпал етуге қабілетті қызметке арналған ғылыми негiзделген қорытынды.
4. Шектеулер мен тыйым салулар Заңның 14-бабының 2-тармағында көрсетілген негіздер бойынша белгіленеді.
5. Шектеулер мен тыйым салулар былайша белгіленеді:
1) пайдалану орындары бойынша: Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында, өңіраралық, бассейндік деңгейде, жекелеген әкімшілік-аумақтық бірліктердің немесе олардың бөліктерінің шекараларында, сондай-ақ балық шаруашылығы су айдындарында және (немесе) учаскелерінде;
2) пайдалану мерзімдері бойынша: тұрақты негізде (қолданылу мерзімдерін көрсетпей), белгілі бір мерзімге не бұрын белгіленген мерзімдерді ауыстыра отырып;
3) балық ресурстарын және басқа да су жануарларын аулау құралдарының әдістерін, тәсілдері мен түрлерін, олардың бөліктері мен дериваттарын қолдану бойынша;
4) балық ресурстарының және басқа да су жануарларының түрлері бойынша (балық ресурстары объектілерін және басқа да су жануарларын алып қою нормаларын өзгерту қажет болған кезде);
5) балық ресурстары және жануарлар дүниесi объектілерін, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдаланушылар санын шектеу бойынша;
6) заңсыз, хабарлаусыз, реттеусіз кәсіпшілікке, сондай-ақ су биологиялық ресурстарынан дайындалған өнімнің заңсыз айналымына қарсы күрес бойынша шаралары бойынша белгіленеді.
2-тарау. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салуларды белгілеу тәртібі
6. Шектеулер мен тыйым салулар балықтар мен басқа да су жануарларының мекендеу ортасының (таралу салаларының) географиялық, климаттық ерекшеліктерін ескере отырып енгізіледі.
7. Уәкілетті органның ведомствосы жануарлар дүниесі объектілеріне, олардың мекендеу ортасына мониторинг жүргізу және ғылыми зерттеулерді орындау үшін "Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 25 шiлдедегi № 335 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33182 болып тіркелген) айқындалған тәртіппен аккредиттелген және акредиттеудің тиісті саласымен аккредиттеу аттестаты бар ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерімен шарт жасасады.
8. Балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы ғылыми зерттеулер жыл сайын жергілікті маңызы бар резервтік су айдындарында және халықаралық және республикалық маңызы бар су айдындарында бюджет қаражаты және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен жүзеге асырылады.

9. Результаты проведенных исследований в виде биологического обоснования предоставляются в ведомство уполномоченного органа не позднее конца календарного года.
10. Ведомство уполномоченного органа в течений 30 (тридцать) календарных дней рассматривает биологическое обоснование научных организаций.
11. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 2 статьи 14 Закона, и на основании биологического обоснования, уполномоченный орган принимает решение о введении ограничений и запретов на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, их частей и дериватов, устанавливает места и сроки их пользования в соответствии с подпунктом 28) статьи 9-1 Закона.

9. Жүргізілген зерттеулердің нәтижелері биологиялық негіздеме түрінде уәкілетті органның ведомстволарына күнтізбелік жылдың аяғынан кешіктірілмей ұсынылады.
10. Уәкілетті органның ведомствосы күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ғылыми ұйымдардың биологиялық негіздемесін қарайды.
11. Заңның 14-бабының 2-тармағында көзделген негіздер болған кезде және биологиялық негіздеме негізінде уәкілетті орган Заңның 9-1-бабының 28) тармақшасына сәйкес балық ресурстарын және басқа да су жануарларын, олардың бөліктері мен дериваттарын пайдалануға шектеулер мен тыйым салулар енгізу туралы шешім қабылдайды, оларды пайдалану орындары мен мерзімдерін белгілейді.