О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 1350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36988
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № 716 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21869) следующие изменения:
в Правила проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Категория годности граждан к воинской службе (воинским сборам) по состоянию здоровья, а также к службе в государственной авиации, определяется проведением медицинского освидетельствования. Медицинское освидетельствование проводится:
1) гражданам, призываемым на воинскую службу, поступающим в специализированные организации Министерства обороны Республики Казахстан и военные учебные заведения (далее – ВУЗ), а также на военные кафедры (военные факультеты) при организациях высшего и (или) послевузовского образования;
2) гражданам, поступающим на воинскую службу по контракту;
3) гражданам, поступающим на воинскую службу в резерве;
4) военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву или воинскую службу по контракту;
5) военнослужащим, проходящим воинскую службу в резерве (далее – военным резервистам);
6) военнослужащим, поступающим в ВУЗ;
7) гражданам (военнослужащим), обучающимся в ВУЗе;
8) военнослужащим, отбираемым для службы и проходящих службу с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетных топлив, источниками электромагнитных полей или лазерных излучений;
9) авиационному персоналу государственной авиации;
10) гражданам, пребывающим в запасе, при призыве на воинские сборы, или в учетных целях.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Медицинское освидетельствование граждан, призываемых на срочную воинскую службу, поступающих в специализированные организации Министерства обороны Республики Казахстан для подготовки по военно-техническим и иным специальностям";

"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 1350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36988 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № 716 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21869 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Азаматтардың денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке (әскери жиынға), сондай-ақ мемлекеттік авиациядағы қызметке жарамдылық санаты медициналық куәландырумен айқындалады. Медициналық куәландыру:
1) әскери қызметке шақырылатын, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына және әскери оқу орынына (бұдан әрі – ӘОО), сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жанындағы әскери кафедраларға (әскери факультеттерге) оқуға түсетін азаматтарға;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін азаматтарға;
3) резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарға;
4) әскерге шақыру бойынша әскери қызмет немесе келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге;
5) резервтегі әскери қызметті өткеретін әскери қызметшілерге (бұдан әрі – резервтегі әскери адам);
6) ӘОО оқуға түсетін әскери қызметшілерге;
7) ӘОО-да білім алатын азаматтарға (әскери қызметшілерге);
8) радиоактивтi заттармен, иондаушы сәулелендіру көзiмен, зымыран отыны компонентiмен, электр-магниттiк өріс немесе лазерлік сәулелендіру көзiмен қызмет ету үшін iрiктелетін және қызмет өткеретін әскери қызметшілерге;
9) мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналына;
10) әскери жиынға шақыру кезінде немесе есепке алу мақсатында запаста тұратын азаматтарға жүргізіледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Мерзімді әскери қызметке шақырылатын, әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына оқуға түсетін азаматтарды медициналық куәландыру";

пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. Медицинское освидетельствование граждан, призываемых на срочную воинскую службу, поступающих в специализированные организации Министерства обороны Республики Казахстан для подготовки по военно-техническим и иным специальностям, проводится медицинской комиссией МИО.
До проведения медицинского освидетельствования врач-специалист медицинской комиссии МИО удостоверяется в личности освидетельствуемого.
В ходе медицинского освидетельствования граждан проверяются:
сведения (справки), полученные из информационной системы здравоохранения или медицинских организаций (независимо от форм собственности) о состоянии на диспансерном учете по поводу хронических заболеваний и перенесенных в течение последних двенадцати месяцев инфекционных и паразитарных заболеваний, о непереносимости (повышенной чувствительности) медикаментозных средств и других веществ;
медицинские документы, характеризующие состояние здоровья граждан, согласно форме учетной документации в области здравоохранения (далее – формы учетной и отчетной документации), утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579): медицинская карта амбулаторного пациента (форма 052/у), карта профилактического осмотра (скрининга) (форма 055/у), карта профилактических прививок (форма 065/у), лечебная карта допризывника (форма № 060/у) (при ее наличии для лиц, призываемых на срочную воинскую службу);
рентгенограммы, протоколы специальных методов исследования.
6. Гражданам, призываемым на срочную воинскую службу, поступающим в специализированные организации Министерства обороны Республики Казахстан для подготовки по военно-техническим и иным специальностям, не ранее чем за тридцать календарных дней до медицинского освидетельствования проводятся:
1) общий анализ крови и мочи;
2) реакция микропреципитации (микрореакция) на сифилис;
3) электрокардиография (далее – ЭКГ);
4) эхокардиография;
5) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки (не позже трех месяцев на день медицинского освидетельствования);
6) ультразвуковое исследование органов брюшной полости и почек;
7) анализ крови на бруцеллез (работающим в животноводстве и (или) имеющим скот в личном хозяйстве);
8) исследование крови на антитела к вирусу иммунодефицита человека.
В день медицинского освидетельствования проводятся измерение роста, массы тела и определение индекса массы тела.

5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мерзімді әскери қызметке шақырылатын, әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына оқуға түсетін азаматтарды медициналық куәландыруды ЖАО медициналық комиссиясы жүргізеді.
Медициналық куәландыру жүргізілгенге дейін ЖАО медициналық комиссиясының маман-дәрігері куәландырылушының жеке басын куәландырады.
Азаматтарды медициналық куәландыру барысында:
денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйеден немесе медициналық ұйымдардан (меншік нысандарына қарамастан) алынған созылмалы ауру мен соңғы он екі ай ішінде инфекциялық және паразитарлық ауруға шалдыққанына байланысты диспансерлік есепте тұратыны туралы, дәрі-дәрмекті және басқа да заттарды көтере алмауы (жоғары сезгіштігі) туралы мәліметтер (анықтама);
Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысанына (бұдан әрі – есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысаны) сәйкес азаматтардың денсаулық жағдайын білдіретін медициналық құжаттар зерделенеді: амбулаторлық пациенттің медициналық картасы (052/у нысаны), профилактикалық қарап-тексеру (скрининг) картасы (055/у нысаны), профилактикалық екпе картасы (065/у нысаны), әскерге шақыру жасына дейінгінің емдеу картасы (060/у нысаны) (ол бар болған кезде мерзімді әскери қызметке шақырылатын адамдар үшін);
рентгенограмма, арнайы зерттеу әдістерінің хаттамасы тексеріледі.
6. Мерзімді әскери қызметке шақырылатын, әскери-техникалық және өзге де мамандықтар бойынша даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымына оқуға түсетін азаматтарға медициналық куәландыруға дейін кемінде күнтізбелік отыз күн бұрын:
1) жалпы қан және несеп талдауы;
2) мерезге микропреципитация реакциясы (микрореакция);
3) электрокардиография (бұдан әрі – ЭКГ);
4) эхокардиография;
5) кеуде қуысы органын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеу (медициналық куәландыратын күні үш айдан кешіктірмей);
6) құрсақ қуысы органын және бүйректі ультрадыбыстық зерттеу;
7) бруцеллезге (мал шаруашылығында жұмыс істейтіндерге және (немесе) жеке шаруашылығында малы барларға) қан талдауы;
8) адамның иммундық тапшылығы вирусына антиденеге қанды зерттеу жүргізіледі.
Медициналық куәландыру күні бойын, дене салмағын өлшеу және дене салмағының индексін анықтау жүргізіледі.

7. Сведения, полученные из информационной системы здравоохранения или медицинских организаций, а также результаты проведенных при медицинском освидетельствовании лабораторных и инструментальных методов исследования записываются в учетную карту призывника по форме согласно приложению 11 к Правилам воинского учета военнообязанных и призывников, утвержденным приказом Министра обороны Республики Казахстан от 24 января 2017 года № 28 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14881) (далее – учетная карта призывника).
Флюорограммы (рентгенограммы) находятся в личном деле освидетельствуемого до истечения срока его воинской службы, после возвращаются в соответствующие медицинские организации, где они хранятся в виде флюорографических пленок или на электронном носителе в течение одного года.";
пункты 9, 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. При выявлении в результате медицинского освидетельствования у гражданина отклонения в состоянии здоровья, с целью уточнения диагноза заболевания (или физического недостатка) и (или) определения состояния здоровья, медицинская комиссия МИО выносит заключение: "Нуждается в обследовании (лечении) с последующим медицинским освидетельствованием". По возвращении с обследования (лечения) гражданин подлежит повторному медицинскому освидетельствованию. В случае если обследование (лечение) гражданина не завершено до окончания работы призывной комиссии, медицинское освидетельствование указанного гражданина проводится в период следующего призыва граждан на воинскую службу.
10. Граждане, признанные нуждающимися в обследовании (лечении), учитываются в отделах (управлениях) по делам обороны (далее – О(У)ДО) по списку временно негодных к воинской службе или по списку годных к воинской службе с незначительными ограничениями. Сведения о них в течение десяти рабочих дней после окончания работы призывной комиссии передаются в медицинские организации и местные органы государственного управления здравоохранением.
Руководители медицинских организаций и местных органов государственного управления здравоохранением согласно указанного списка обеспечивают своевременное обследование (лечение) граждан.
По завершению обследования и (или) лечения врач или ответственное лицо медицинских организаций и местных органов государственного управления здравоохранением в течение семи рабочих дней направляет в О(У)ДО медицинские документы, характеризующие состояние здоровья граждан согласно форм учетной и отчетной документации.

7. Денсаулық сақтаудың ақпараттық жүйесінен немесе медициналық ұйымнан алынған мәліметтер, сондай-ақ медициналық куәландыру кезінде зертханалық және аспаптық әдіспен жүргізілген зерттеу нәтижесі Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 қаңтардағы № 28 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14881 болып тіркелген) бекітілген Әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке алу қағидаларына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әскерге шақырылушының есепке алу картасына (бұдан әрі – әскерге шақырылушының есепке алу картасы) жазылады.
Флюорограмма (рентгенограмма) куәландырылушының жеке ісінде оның әскери қызмет мерзімі аяқталғанға дейін болады, одан кейін тиісті медициналық ұйымға қайтарылады, олар флюорографиялық үлдір түрінде немесе электрондық жеткізгіште бір жыл бойы сақталады.";
9, 10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Медициналық куәландыру нәтижесінде азаматтың денсаулық жағдайында ауытқу анықталған кезде аурудың (немесе дене бітімінің кемістігі бар) диагнозын нақтылау және (немесе) денсаулық жағдайын айқындау мақсатында ЖАО-ның медициналық комиссиясы "Кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексеруге (емделуге) мұқтаж" деген қорытынды шығарады. Тексерілуден (емделуден) қайтып оралғаннан кейін азамат қайта медициналық куәландырылуға тиіс. Егер әскерге шақыру комиссиясының жұмысы аяқталғанға дейін азаматты тексеру (емдеу) аяқталмаған жағдайда аталған азаматты медициналық куәландыру азаматтарды әскери қызметке шақырудың келесі кезеңінде жүргізіледі.
10. Тексерілуге (емделуге) мұқтаж деп танылған азаматтар қорғаныс істері бөлімінде (басқармасында) (бұдан әрі – ҚІБ(Б) әскери қызметке уақытша жарамсыздар тізімі бойынша немесе әскери қызметке шамалы шектеумен жарамдылар тізімі бойынша есепке алынады. Олар туралы мәліметтер әскерге шақыру комиссиясының жұмысы аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде медициналық ұйымға және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органына беріледі.
Медициналық ұйымның және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару жергілікті органының басшылары көрсетілген тізімге сәйкес азаматтардың уақтылы тексерілуін (емделуін) қамтамасыз етеді.
Тексеру және (немесе) емдеу аяқталғаннан кейін медициналық ұйымның және денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару жергілікті органының дәрігері немесе жауапты адамы жеті жұмыс күні ішінде ҚІБ-ға (Б-ға) есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысанына сәйкес азаматтардың денсаулық жағдайын сипаттайтын медициналық құжаттарды жібереді.

11. По результатам медицинского освидетельствования, на основании решения призывной комиссии, гражданин направляется на амбулаторное или стационарное обследование (лечение) в медицинские организации. В направлении на обследование (лечение) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, указываются наименование медицинской организации, предварительный диагноз, что требуется уточнить и срок повторной явки с результатами обследования (лечения) на повторное медицинское освидетельствование. Обследование (лечение) граждан в медицинских организациях проводится с учетом основного и сопутствующих заболеваний.
Направление выдается на руки гражданам при объявлении им решения призывной комиссии. Направлению присваивается номер, соответствующий порядковому номеру записи в книге протоколов призывной комиссии.
К направлению прилагаются 2 экземпляра бланка акта исследования состояния здоровья (далее – акт) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, медицинская карта амбулаторного пациента (форма 052/у) и медицинские документы, характеризующие состояние его здоровья.
По окончании обследования (лечения) заполняется акт, который подписывается врачом, проводившим обследование (лечение), заведующим отделением и руководителем медицинской организации (главным врачом), заверяется гербовой печатью медицинской организации. В акте указываются результаты лабораторно-инструментальных методов исследования и объективные данные, подтверждающие основной и сопутствующие диагнозы. Диагноз выставляется в соответствии с международной классификацией болезней, также указывается стадия заболевания или физического недостатка, стадия компенсации, функциональные нарушения пораженного органа (системы). Первый экземпляр акта направляется в О(У)ДО, в котором гражданин состоит на воинском учете, который подшивается в личное дело призывника. Второй экземпляр акта приобщается к медицинской карте амбулаторного пациента (форма 052/у) или медицинской карте стационарного пациента (форма 001/у).
По возвращении с обследования (лечения) гражданин подлежит повторному медицинскому освидетельствованию. Если после повторного медицинского освидетельствования гражданин признан временно негодным к воинской службе или годным к воинской службе с незначительными ограничениями, то он учитывается по списку временно негодных к воинской службе или по списку годных к воинской службе с незначительными ограничениями.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Гражданам, признанным по результатам медицинского освидетельствования годными к воинской службе или годными к воинской службе с незначительными ограничениями, медицинская комиссия МИО в учетной карте призывника, после заключения о категории годности к воинской службе устанавливает показатель предназначения по видам и родам войск в соответствии с Требованиями.

11. Медициналық куәландыру нәтижесі бойынша әскерге шақыру комиссиясының шешімі негізінде азамат медициналық ұйымға амбулаториялық немесе стационарлық тексерілуге (емделуге) жіберіледі. Тексерілуге (емделуге) жолдамада осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық ұйымның атауы, алдын ала диагноз, нені нақтылау қажет екені және тексеру (емдеу) нәтижесімен қайта медициналық куәландыруға қайта келу мерзімі көрсетіледі. Азаматтарды медициналық ұйымда тексеру (емдеу) негізгі және қосалқы ауруды ескеріп жүргізіледі.
Жолдама азаматтардың қолына оларға әскерге шақыру комиссиясының шешімін жариялағанда беріледі. Жолдамаға әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабындағы жазбаның реттік нөміріне сәйкес келетін нөмір беріледі.
Жолдамаға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша денсаулық жағдайын зерттеу актісі (бұдан әрі – акт) бланкісінің 2 данасы, амбулаторлық пациенттің медициналық картасы (052/у нысаны) және оның денсаулық жағдайын сипаттайтын медициналық құжаттар қоса беріледі.
Тексеру (емдеу) аяқталғаннан кейін акт толтырылады, оған тексеруді (емдеуді) жүргізген дәрігер, бөлімше меңгерушісі және медициналық ұйымның басшысы (бас дәрігер) қол қояды, медициналық ұйымның елтаңбалы мөрімен расталады. Актіде зерттеудің зертханалық-аспаптық әдістері нәтижесі және негізгі және қосалқы диагнозды растайтын объективті деректер көрсетіледі. Диагноз аурудың халықаралық жіктемесіне сәйкес қойылады, сондай-ақ аурудың немесе дене бітімі кемістігінің сатысы, теңелу кезеңі, зақымданған ағзаның (жүйенің) функционалдық бұзылуы көрсетіледі. Актінің бірінші данасы азамат әскери есепте тұратын ҚІБ-ға (Б-ға) жіберіледі, ол әскерге шақырылушының жеке ісіне тігіледі. Актінің екінші данасы амбулаторлық пациенттің медициналық картасына (052/у нысаны) немесе стационарлық пациенттің медициналық картасына (001/у нысаны) қоса тіркеледі.
Тексерілуден (емделуден) қайтып оралғаннан кейін азамат қайта медициналық куәландырылуға жатады. Егер қайта медициналық куәландырудан кейін азамат әскери қызметке уақытша жарамсыз немесе әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды деп танылса, онда ол әскери қызметке уақытша жарамсыздардың тізімі бойынша немесе әскери қызметке шамалы шектеулермен жарамдылардың тізімі бойынша есепке алынады.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Медициналық куәландыру нәтижесі бойынша әскери қызметке жарамды немесе әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды деп танылған азаматтарға ЖАО медициналық комиссиясы әскерге шақырылушының есепке алу картасына әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындыдан кейін Талаптарға сәйкес әскер түрлері мен тектері бойынша арналу көрсеткішін белгілейді.

14. При выявлении в результате медицинского освидетельствования у гражданина заболеваний, по которым в соответствии с Требованиями предусматривается временная негодность к воинской службе, медицинская комиссия МИО выносит заключение: "Временно не годен к воинской службе на ______ месяцев".
Заключение о временной негодности к воинской службе выносится на срок от трех до шести месяцев, если иное не оговорено в Требованиях, которое при не определившемся врачебно-экспертном исходе заболевания выносится повторно, при этом срок временной негодности не превышает двенадцати месяцев в совокупности.
В случае завершения обследования (лечения) граждан до окончания работы призывной комиссии (текущего призыва на срочную воинскую службу), заключение о временной негодности к воинской службе не выносится, и медицинская комиссия МИО выносит заключение о нуждаемости в обследовании (лечении) с указанием даты явки на повторное медицинское освидетельствование.
После истечения срока временной негодности к воинской службе, проводится повторное медицинское освидетельствование, и медицинская комиссия МИО выносит заключение о годности или не годности к воинской службе.";
пункты 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"16. Заключение медицинской комиссии МИО записывается в книгу протоколов призывной комиссии по форме согласно приложениям 1 и 4 к Правилам организации и проведения призыва граждан Республики Казахстан на воинскую службу, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 мая 2012 года № 620 (далее – книга протоколов призывной комиссии), в учетную карту призывника.
В книгу протоколов призывной комиссии записываются краткий анамнез, данные объективного исследования, результаты лабораторных и инструментальных методов исследования, диагноз, а также решение призывной комиссии.
17. Гражданам, зачисленным в воинские команды, на областных (города республиканского значения или столицы) сборных пунктах проводится тестирование на наличие в организме наркотических веществ.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Военнослужащие, призванные на срочную воинскую службу, по прибытию к месту воинской службы проходят первичный медицинский осмотр. Военнослужащие срочной службы, у которых в результате первичного медицинского осмотра, выявлены заболевания, препятствующие прохождению воинской службы по призыву, в соответствии с Требованиями, направляются на медицинское освидетельствование. Медицинское освидетельствование проводится госпитальной ВВК.
Заключения врачей-специалистов записываются в медицинскую книжку военнослужащего, заключение ВВК – в книгу протоколов заседаний ВВК по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – книга протоколов заседаний ВВК).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих и обучающихся в военных учебных заведениях, реализующие общеобразовательные программы общего среднего образования";

14. Азаматта медициналық куәландыру нәтижесінде Талаптарға сәйкес әскери қызметке уақытша жарамсыздық көзделетін ауру анықталған кезде ЖАО-ның медициналық комиссиясы "______ айға әскери қызметке уақытша жарамсыз" деген қорытынды шығарады.
Әскери қызметке уақытша жарамсыздығы туралы қорытынды үш айдан алты айға дейінгі мерзімге шығарылады, егер Талаптарда өзгеше ескерілмесе, ол аурудың дәрігерлік-сараптама нәтижесі айқындалмаған кезде қайтадан шығарылады, бұл ретте уақытша жарамсыздық мерзімі жиынтығында он екі айдан аспайды.
Әскерге шақыру комиссиясының жұмысы (мерзімді әскери қызметке ағымдағы шақыру) аяқталғанға дейін азаматтарды тексеру (емдеу) аяқталған жағдайда әскери қызметке уақытша жарамсыздығы туралы қорытынды шығарылмайды және ЖАО-ның медициналық комиссиясы қайта медициналық куәландыруға келу күнін көрсетумен тексерілуге (емделуге) мұқтажы туралы қорытынды шығарады.
Әскери қызметке уақытша жарамсыздық мерзімі өткеннен кейін қайта медициналық куәландыру жүргізіледі және ЖАО-ның медициналық комиссиясы әскери қызметке жарамдылығы немесе жарамсыздығы туралы қорытынды шығарады.";
16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"16. ЖАО медициналық комиссиясының қорытындысы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 15 мамырдағы № 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтарын әскери қызметке шақыруды ұйымдастыру мен жүргізу қағидаларына 1 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабына (бұдан әрі – әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабы), әскерге шақырылушының есепке алу картасына жазылады.
Әскерге шақыру комиссиясының хаттамалары кітабына қысқаша анамнез, объективті зерттеу деректері, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің нәтижесі, диагнозы, сондай-ақ әскерге шақыру комиссиясының шешімі жазылады.
17. Әскери командаларға қабылданған азаматтарға облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пунктінде организмінде есірткі затының болуына тестілеу жүргізіледі.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мерзімді әскери қызметке шақырылған әскери қызметшілер әскери қызмет орнына келгеннен кейін алғашқы медициналық қарап-тексеруден өтеді. Алғашқы медициналық қарап-тексеру нәтижесінде әскерге шақыру бойынша әскери қызмет өткеруге кедергі келтіретін ауруы анықталған мерзімді қызмет әскери қызметшілері Талаптарға сәйкес медициналық куәландыруға жіберіледі. Медициналық куәландыруды госпитальдық ӘДК жүргізеді.
Маман-дәрігерлердің қорытындылары әскери қызметшінің медициналық кітапшасына, ӘДК қорытындысы – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ӘДК отырысының хаттамалары кітабына (бұдан әрі – ӘДК отырысының хаттамалары кітабы) жазылады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жалпы орта білім берудің жалпы білім беру бағдарламасын іске асыратын әскери оқу орындарына оқуға түсетін және онда оқитын азаматтарды медициналық куәландыру";

пункты 42 и 43 изложить в следующей редакции:
"42. При наличии заболевания, увечья, препятствующее продолжению обучения по состоянию здоровья, в соответствии с Требованиями, гражданин, обучающийся в школе, направляется для медицинского освидетельствования в внештатную постоянно действующую (гарнизонную или госпитальную) ВВК.
43. В случаях признания граждан, обучающихся в школе, негодными к обучению, заключение ВВК оформляется свидетельством о болезни, которое подлежит утверждению в штатной ВВК. При этом заключение о категории годности к воинской службе не выносится. Заключение о причинной связи заболевания, увечья в свидетельстве о болезни не указывается.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Медицинское освидетельствование граждан и военнослужащих, поступающих в военные учебные заведения, в том числе иностранных государств, реализующие образовательные программы технического и профессионального, высшего и послевузовского образования, а также на военные кафедры (военные факультеты) при организациях высшего и (или) послевузовского образования";
пункт 68 изложить в следующей редакции:
"68. Медицинское освидетельствование граждан, поступающих на военные кафедры (военные факультеты) при организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – студенты), проводится медицинскими комиссиями МИО перед началом обучения.
Военными кафедрами (военными факультетами) на студентов оформляются карты медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военное учебное заведение. До начала медицинского освидетельствования студенты в медицинскую комиссию МИО представляют медицинские документы, указанные в подпунктах 1), 2) пункта 31 настоящих Правил, результаты медицинских исследований, указанные в пункте 47 настоящих Правил.
В процессе медицинского освидетельствования студентов для определения состояния здоровья и (или) уточнения диагноза заболевания проводятся дополнительные лабораторные, инструментальные методы исследования.";
пункт 100 изложить в следующей редакции:
"100. Военнослужащим, проходящим воинскую службу по контракту, обучающимся в ВУЗе, отпуск по болезни продлевается не более чем на тридцать суток. В общей сложности время непрерывного пребывания на стационарном лечении, проведения медицинской реабилитации и в отпуске по болезни не превышает четыре месяца, а для больных туберкулезом – двенадцать месяцев.
По истечении указанного срока, при невозможности военнослужащим по контракту по состоянию здоровья приступить к исполнению обязанностей воинской службы, срок пребывания его на лечении продлевается решением прямого начальника от командующего родом войск, командующего войсками регионального командования и выше на основании заключения военно-медицинского учреждения.
Срок непрерывного нахождения на лечении военнослужащего, проходящего воинскую службу по контракту, продлевается только в тех случаях, если по завершении лечения военнослужащий возвратится к исполнению обязанностей воинской службы.";
пункт 153 изложить в следующей редакции:

42 және 43-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"42. Денсаулық жағдайы бойынша оқуды жалғастыруға кедергі келтіретін ауру, мертігу болғанда, Талаптарға сәйкес мектепте оқитын азамат медициналық куәландыру үшін штаттан тыс тұрақты жұмыс істейтін (гарнизондық немесе госпитальдық) ӘДК-ге жіберіледі.
43. Мектепте оқитын азаматтар оқуға жарамсыз деп танылған жағдайда ӘДК қорытындысы штаттық ӘДК-де бекітілуге тиіс ауруы туралы куәлігімен ресімделеді. Бұл ретте әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарылмайды. Ауруы туралы куәлікте аурудың, мертігудің себептік байланысы туралы қорытынды көрсетілмейді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын, оның ішінде шетел мемлекеттерінің әскери оқу орнына, сондай-ақ жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жанындағы әскери кафедраларға (әскери факультеттерге) оқуға түсетін азаматтарды және әскери қызметшілерді медициналық куәландыру";
68-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"68. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымы жанындағы әскери кафедраларға (әскери факультеттерге) оқуға түсетін азаматтарды (бұдан әрі – студенттер) медициналық куәландыруды оқу басталар алдында ЖАО медициналық комиссиясы жүргізеді.
Әскери кафедралар (әскери факультеттер) студенттерге әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың медициналық куәландыру картасын ресімдейді. Медициналық куәландыру басталғанға дейін студенттер ЖАО-ның медициналық комиссиясына осы Қағидалар 31-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетілген медициналық құжаттарды, осы Қағидалардың 47-тармағында көрсетілген медициналық зерттеу нәтижесін ұсынады.
Студенттерді медициналық куәландыру процесінде денсаулық жағдайын анықтау және (немесе) ауру диагнозын нақтылау үшін қосымша зертханалық, аспаптық зерттеу әдістері жүргізіледі.";
100-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"100. Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін, ӘОО-да оқитын әскери қызметшіге ауруы бойынша демалыс отыз тәуліктен аспайтын мерзімге ұзартылады. Стационарлық емделуде, медициналық оңалтуды жүргізуде және ауруы бойынша демалыста үздіксіз болудың жалпы уақыты төрт айдан, ал туберкулезбен ауыратындар үшін он екі айдан аспайды.
Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің денсаулық жағдайы бойынша әскери қызмет міндеттерін орындауға кірісуі мүмкін болмаған кезде оның емделуде болған мерзімі әскери-медициналық мекеменің қорытындысы негізінде әскер тектері қолбасшысынан, өңірлік қолбасшылық әскерлерінің қолбасшысынан бастап және одан жоғары тікелей бастықтың шешімімен ұзартылады.
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшінің емделуде үздіксіз болу мерзімі, егер емдеу аяқталғаннан кейін әскери қызметші әскери қызмет міндеттерін орындауға кірілсе ғана ұзартылады.";
153-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"153. Сведения об освидетельствуемых, диагноз и заключение ВВК (медицинской комиссии) записываются в книгу протоколов заседаний ВВК, а также:
1) на граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве – в карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего на воинскую службу по контракту, воинскую службу в резерве;
2) на граждан, поступающих в ВУЗ, на военные кафедры (военные факультеты) – в карту медицинского освидетельствования гражданина, поступающего в военное учебное заведение, а на военнослужащих, поступающих в ВУЗ – и в медицинскую книжку военнослужащего;
3) на военнослужащих, поступающих в ВУЗ, в том числе иностранных государств, реализующие программы высшего и послевузовского образования – в справку о медицинском освидетельствовании;
4) на военнослужащих – в свидетельство о болезни или в справку о медицинском освидетельствовании, а также в медицинскую книжку военнослужащего;
5) на граждан, пребывающих в запасе – в карту медицинского освидетельствования гражданина, пребывающего в запасе;
6) на военных резервистов, граждан, проходящих воинские сборы – в свидетельство о болезни или в справку о медицинском освидетельствовании;
7) на офицеров запаса, призванных на воинскую службу (при наличии приказа Министра обороны Республики Казахстан о призыве их на воинскую службу), но еще не отправленных в воинские части – в свидетельство о болезни или в справку о медицинском освидетельствовании;
8) на лиц, находящихся на стационарном лечении (обследовании) – в медицинскую карту стационарного пациента (форма № 001/у) (историю болезни).";
приложение 9 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 17 к Правилам проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан изложить в новой редакции, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в Положении о комиссиях военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Внештатные постоянно (временно) действующие ВВК создаются в гарнизонах, военно-медицинских учреждениях, военных учебных заведениях Министерства обороны Республики Казахстан (далее – МО РК) для медицинского освидетельствования:
военнослужащих;
граждан, поступающих в военные учебные заведения;
граждан, поступающих на воинскую службу по контракту, на воинскую службу в резерве;
офицеров запаса, призываемых на воинскую службу по призыву;
авиационного персонала государственной авиации;
военнослужащих, отбираемых для обучения в учебных воинских частях, курсантов учебных воинских частей;
граждан, проходящих воинские сборы.";

"153. Куәландырылатын адам туралы мәлімет, диагноз бен ӘДК (медициналық комиссия) қорытындысы ӘДК отырысының хаттамалары кітабына, сондай-ақ:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарға – келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтың медициналық куәландыру картасына;
2) ӘОО-ға, әскери кафедраларға (әскери факультеттерге) оқуға түсетін азаматтарға – әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтың медициналық куәландыру картасына, ал ӘОО оқуға түсетін әскери қызметшілерге – және әскери қызметшінің медициналық кітапшасына да;
3) жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыратын ӘОО-ға, оның ішінде шет мемлекеттердің оқуға түсетін әскери қызметшілерге – медициналық куәландыру туралы анықтамаға;
4) әскери қызметшілерге – ауруы туралы куәлікке немесе медициналық куәландыру туралы анықтамаға, сондай-ақ әскери қызметшінің медициналық кітапшасына;
5) запаста тұратын азаматтарға – запаста тұратын азаматтың медициналық куәландыру картасына;
6) резервтегі әскери адамдарға, әскери жиыннан өтетін әскери міндеттілерге – ауруы туралы куәлікке немесе медициналық куәландыру туралы анықтамаға;
7) әскери қызметке шақырылған (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің оларды әскери қызметке шақыру туралы бұйрығы болғанда), бірақ әскери бөлімге әлі жіберілмеген запастағы офицерлерге – ауруы туралы куәлікке немесе медициналық куәландыру туралы анықтамаға;
8) стационарлық емделуде (қарап-тексерілуде) болатын адамға – стационарлық пациенттің медициналық картасына (001/у нысаны) (ауру тарихына) жазылады.";
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 9-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу қағидаларына 17-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі әскери-дәрігерлік сараптама комиссиялары туралы ережеде:
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Штаттан тыс тұрақты (уақытша) әрекет ететін ӘДК:
әскери қызметшілерді;
әскери оқу орнына оқуға түсетін азаматтарды;
келісімшарт бойынша әскери қызметке, резервтегі әскери қызметке кіретін азаматтарды;
әскерге шақыру бойынша әскери қызметке шақырылатын запастағы офицерлерді;
мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналын;
оқу-жаттығу әскери бөліміне оқуға іріктелетін әскери қызметшілерді, оқу-жаттығу әскери бөлімінің курсанттарын;
әскери жиыннан өтетін азаматтарды медициналық куәландыру үшін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің (бұдан әрі – ҚР ҚМ) гарнизонында, әскери-медициналық мекемесінде, әскери оқу орнында құрылады.";

пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Медицинские комиссии МИО города, района:
1) проверяют оснащение кабинетов врачей-специалистов перечнем инструментария, медицинского и хозяйственного имущества для медицинского освидетельствования на призывных (сборных) пунктах согласно приложению 1 к настоящему Положению;
2) определяют медицинские организации, в которые будут направляться граждане, нуждающиеся в амбулаторном (стационарном) обследовании (лечении);
3) определяют медицинские организации, в которых будет осуществляться обследование (лечение) граждан, признанных призывной комиссией временно негодными к воинской службе, нуждающихся в лечении (санации полости рта, коррекции зрения);
4) обеспечивают доступ врачей-специалистов к сведениям о состоянии на диспансерном учете, обращении за медицинской помощью граждан, подлежащих призыву на срочную воинскую службу, в том числе к медицинской информационной системе;
5) контролируют полноту и достоверность внесения в медицинскую информационную систему результатов медицинского освидетельствования граждан при призыве на срочную воинскую службу;
6) выносят заключение о категории годности граждан к воинской службе и устанавливают показатель предназначения по видам и родам войск в соответствии с Требованиями;
7) дают разъяснения гражданам по вопросам медицинского освидетельствования при призыве на срочную воинскую службу;
8) составляют списки граждан, признанных годными к воинской службе с незначительными ограничениями, временно негодными к воинской службе, нуждающимися в лечении (санации полости рта, коррекции зрения);
9) ежедневно подводят итоги, анализируют результаты медицинского освидетельствования граждан;
10) ведут учет, изучение и анализ причин возврата военнослужащих срочной службы из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
11) докладывают председателю комиссии по призыву на срочную воинскую службу о недостатках медицинского освидетельствования граждан;
12) принимают участие в разрешении жалоб и заявлений, связанных с медицинским освидетельствованием граждан.
44. Медицинские комиссии МИО области, города республиканского значения, столицы:
1) организуют взаимодействие с местными органами государственного управления здравоохранением, организациями здравоохранения, другими организациями по вопросам медицинского обеспечения подготовки граждан к воинской службе;
2) проверяют оснащение кабинетов врачей-специалистов сборного пункта инструментарием, медицинским и хозяйственным имуществом;
3) инструктируют врачей-специалистов об организации и проведении медицинского освидетельствования граждан, разъясняют нормативные правовые акты по вопросам проведения военно-врачебной экспертизы;

43 және 44-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Қаланың, ауданның ЖАО медициналық комиссиясы:
1) осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес маман-дәрігерлердің кабинетін әскерге шақыру (жиын) пунктінде медициналық куәландыру үшін қажетті құралдар, медициналық және шаруашылық мүлік тізбесімен жарақтандыруды тексереді;
2) амбулаториялық (стационарлық) тексерілуге (емделуге) мұқтаж азаматтар жіберілетін медициналық ұйымды айқындайды;
3) әскерге шақыру комиссиясы әскери қызметке уақытша жарамсыз деп таныған, емдеуге (ауыз қуысын санациялауға, көру қабілетін түзетуге) мұқтаж азаматтарды тексеру (емдеу) жүзеге асырылатын медициналық ұйымды айқындайды;
4) маман-дәрігерлердің мерзімді әскери қызметке шақырылуға жататын азаматтардың диспансерлік есепте тұрғаны, медициналық көмекке жүгінгені туралы мәліметтерге, оның ішінде медициналық ақпараттық жүйеге қолжетімділігін қамтамасыз етеді;
5) мерзімді әскери қызметке шақыру кезінде азаматтарды медициналық куәландыру нәтижесін медициналық ақпараттық жүйеге енгізудің толықтығы мен дұрыстығын бақылайды;
6) азаматтардың Талаптарға сәйкес әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытынды шығарады және әскер түрлері мен тектері бойынша арналу көрсеткішін белгілейді;
7) азаматтарға мерзімді әскери қызметке шақыру кезінде медициналық куәландыру мәселелері бойынша түсіндірме береді;
8) шамалы шектеулермен әскери қызметке жарамды деп танылған, әскери қызметке уақытша жарамсыз, емдеуге (ауыз қуысын санациялауға, көру қабілетін түзетуге) мұқтаж азаматтардың тізімін жасайды;
9) күн сайын қорытынды шығарады, азаматтарды медициналық куәландыру нәтижесін талдайды;
10) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан мерзімді қызмет әскери қызметшілерін қайтару себебін есепке алуды, зерделеуді және талдауды жүргізеді;
11) азаматтарды медициналық куәландырудың кемшіліктері туралы мерзімді әскери қызметке шақыру комиссиясының төрағасына баяндайды;
12) азаматтарды медициналық куәландыруға байланысты шағым мен өтінішті шешуге қатысады.
44. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың ЖАО медициналық комиссиясы:
1) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органымен, денсаулық сақтау ұйымымен, басқа да ұйыммен азаматтарды әскери қызметке даярлауды медициналық қамтамасыз ету мәселелері бойынша өзара іс-қимылды ұйымдастырады;
2) жиын пункті маман-дәрігерлерінің кабинеттерін құралмен, медициналық және шаруашылық мүлікпен жарақтандыруды тексереді;
3) маман-дәрігерлерге азаматтарды медициналық куәландыруды ұйымдастыру және жүргізу туралы нұсқау береді, әскери-дәрігерлік сараптама жүргізу мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді түсіндіреді;

4) осуществляют методическое руководство работой подчиненных медицинских комиссий, контролируют их работу и оказывают им практическую помощь по вопросам военно-врачебной экспертизы;
5) изучают обоснованность предоставления гражданам отсрочек и освобождения от призыва на воинскую службу по состоянию здоровья;
6) проверяют качество оформления, обоснованность вынесенных врачами-специалистами подчиненных медицинских комиссий заключений и их соответствие Требованиям;
7) проводят контрольный медицинский осмотр на областном (города республиканского значения или столицы) сборном пункте гражданам, призванным районной (городской, города областного значения) призывной комиссией на срочную воинскую службу, непосредственно перед отправкой в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан;
8) проводят повторное медицинское освидетельствование гражданам, признанных районными (городскими, города областного значения) призывными комиссиями негодными к воинской службе и временно негодными к воинской службе, а также граждан, заявивших о несогласии с заключениями о категории их годности к воинской службе по результатам медицинского освидетельствования;
9) запрашивают документы, подтверждающие изменение состояния здоровья у граждан, заявивших о своем несогласии с определением категории годности (негодности) к воинской службе;
10) рассматривают (пересматривают), утверждают (отменяют) заключения подчиненных медицинских комиссий;
11) пересматривают собственные заключения после согласования со штатной ВВК;
12) ведут учет, изучение и анализ причин возврата военнослужащих срочной службы из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан;
13) обобщают результаты медицинского освидетельствования и обследования (лечения) граждан;
14) по итогам призывной кампании представляют руководителю местного исполнительного органа (акиму) области (города республиканского значения или столицы), руководителю местного органа государственного управления здравоохранением предложения по улучшению работы медицинских комиссий.".
2. Главному военно-медицинскому управлению Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.

4) бағынысты медициналық комиссияның жұмысына әдістемелік басшылық жасауды жүзеге асырады, олардың жұмысын бақылайды және әскери-дәрігерлік сараптама мәселелері бойынша практикалық көмек көрсетеді;
5) азаматтарға денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке шақыруды кейінге қалдырудың және одан босатудың негізділігін зерделейді;
6) бағынысты медициналық комиссияның маман-дәрігерлері шығарған қорытындыны ресімдеу сапасын, негізділігін және оның Талаптарға сәйкестігін тексереді;
7) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріне, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарына тікелей жөнелту алдында облыстық (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жиын пунктінде аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қаланың) шақыру комиссиясы мерзімді әскери қызметке шақырған азаматтарға бақылау медициналық қарап-тексеруді жүргізеді;
8) аудандық (қалалық, облыстық маңызы бар қаланың) әскерге шақыру комиссиясы әскери қызметке жарамсыз және әскери қызметке уақытша жарамсыз деп таныған азаматтарға, сондай-ақ медициналық куәландыру нәтижесі бойынша олардың әскери қызметке жарамдылық санаты туралы қорытындымен келіспейтіні туралы мәлімдеген азаматтарға қайта медициналық куәландыруды жүргізеді;
9) әскери қызметке жарамдылығы (жарамсыздығы) санатын айқындаумен өзінің келіспейтіні туралы мәлімдеген азаматтардан денсаулық жағдайының өзгеруін растайтын құжаттарды сұратады;
10) бағынысты медициналық комиссияның қорытындысын қарайды (қайта қарайды), бекітеді (күшін жояды);
11) штаттық ӘДК-мен келісілгеннен кейін өз қорытындысын қайта қарайды;
12) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарынан мерзімді қызмет әскери қызметшілерін қайтару себебін есепке алуды, зерделеуді және талдауды жүргізеді;
13) азаматтарды медициналық куәландыру және тексеру (емдеу) нәтижесін жинақтайды;
14) әскерге шақыру кампаниясының қорытындысы бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың немесе астананың) жергілікті атқарушы органының басшысына (әкіміне), денсаулық сақтауды мемлекеттік басқару жергілікті органының басшысына медициналық комиссияның жұмысын жақсарту жөнінде ұсыныс береді.".
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас әскери-медициналық басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
С. Камалетдинов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 1350
Приложение 9
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Форма
Угловой штамп
военно-медицинского учреждения
(военно-врачебной
комиссии)
Справка о медицинском освидетельствовании №___
"_____" __________20___ года
военно-врачебной комиссией ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование ВВК, ВЛК) по направлению
_____________________________________________________________________
(указать должностное лицо, дату, номер документа, цель и причина направления)
_____________________________________________________________________
освидетельствован:
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Дата рождения _________, в Вооруженных Силах ________________________
(месяц и год)
3. Воинское звание ____________________________________________________
4. ИИН ______________________________________________________________
5. Воинская часть (вид, род войск, РгК) ___________________________________
6. Занимаемая должность _______________________________________________
специальность ________________________________________________________
7. Призван (поступил по контракту) на воинскую службу ____________________
_____________________________________________________________________
(указать У(О)ДО, месяц и год призыва, поступления на воинскую службу
по контракту)
8. Сведения о служебной деятельности военнослужащего (заполняется
при определении годности к воинской службе)
______________________________________________________________________
(указать сведения согласно документу, представленного из воинской части
(учреждения):
______________________________________________________________________
влияние состояния здоровья на исполнение обязанности воинской службы, настрой
______________________________________________________________________
военнослужащего к продолжению воинской службы и мнение командования
о целесообразности сохранения военнослужащего на воинской службе)

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің міндетін атқарушы
С. Камалетдинов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 1350 Бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы жүргізу
қағидаларына 9-қосымша
Нысан
Әскери-медициналық мекеменің
(әскери-дәрігерлік
комиссияның) бұрыштамалық
мөртаңбасы
№ ___ медициналық куәландыру туралы анықтама
20 __ жылғы "___" __________, ________________________________________
________________________________________________________ жолдамасы
бойынша (лауазымды адам, құжат нөмірі, күні, жолдау мақсаты мен себебі
көрсетілсін) ____________________ әскери-дәрігерлік комиссиясы куәландырды:
(ӘДК, ДҰК атауы)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде) __________________________________
2. Туған жылы ___________, Қарулы Күштерде _____________________ бастап
(айы мен жылы)
3. Әскери атағы _______________________________________________________
4. ЖСМ ______________________________________________________________
5. Әскери бөлім (әскер түрі, тегі, ӨңҚ) ____________________________________
мамандығы __________________________________________________________
6. Атқаратын лауазымы _______________________________________________
7. Әскери қызметке шақырылды (келісімшарт бойынша түсті) ______________
____________________________________________________________________
(ҚІБ (Б), әскерге шақырылған, келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылданған
жылы мен айы көрсетілсін)
8. Әскери қызметшінің қызметтік істері туралы мәліметтер (әскери қызметке
жарамдылығын айқындаған кезде толтырылады) ___________________________
(әскери бөлімнен (мекемеден) берілген құжатқа сәйкес мәліметтер көрсетілсін:
денсаулық жағдайының әскери
______________________________________________________________________
қызмет міндеттерін орындауға әсері, әскери қызметшінің әскери қызметті
жалғастыруға ниеті және әскери
_______________________________________________________________________
қызметшінің әскери қызметте қалдырудың мақсатқа сәйкестігі туралы
қолбасшылықтың пікірі)

9. Заключение ВВК (ВЛК):
1) диагноз: ____________________________________________________________
______________________________________________________________________;
2) причинная связь увечья (ранения, травмы, контузии), заболевания: на основании
пункта _____ подпункта _____ Правил проведения военно-врачебной экспертизы,
утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 декабря
2020 года № 716 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 21869)
_____________________________________________________________________;
3) категория годности: на основании пункта _____ подпункта ____ графы ___
Требований, предъявляемых к состоянию здоровья лиц для прохождению службы
в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики
Казахстан, утвержденных приказом Министра обороны Республики Казахстан
от 22 декабря 2020 года № 722 (зарегистрирован в Реестре государственной
регистрации нормативных правовых актов под № 21863)
_____________________________________________________________________.
М.П
Председатель комиссии ________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Члены комиссии: ______________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
______________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Секретарь комиссии ____________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициал имени, фамилия)
Почтовый адрес комиссии _______________________________________________
Заключение штатной военно-врачебной комиссии:
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра обороны
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 1350
Приложение 17
к Правилам проведения
военно-врачебной экспертизы
в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
Заключения медицинских комиссий местных исполнительных органов
и внештатных (временно, постоянно действующих) военно-врачебных комиссий
Медицинские комиссии местных исполнительных органов, внештатные (временно, постоянно действующие) военно-врачебные комиссии выносят заключения:
1. В отношении граждан при призыве на воинскую службу:
1) годен к воинской службе;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
3) нуждается в обследовании (лечении) с последующим медицинским освидетельствованием;
4) временно не годен к воинской службе на 3 - 12 месяцев (указать срок). Выносится при наличии острого или обострении хронического заболевания, увечья, после проведенного лечения;

9. ӘДК (ДҰК) қорытындысы:
1) диагнозы: ____________________________________________________________
_______________________________________________________________________;
2) мертігудің (жараланудың, жарақаттанудың, контузия алудың), аурудың себепті
байланысы: Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы
21 желтоқсандағы № 716 бұйрығымен бекітілген Әскери-дәрігерлік сараптаманы
жүргізу қағидалары (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде
№ 21869 болып тіркелген) ____ тармағының ___ тармақшасы негізінде _________;
3) жарамдылық санаты: Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы
22 желтоқсандағы № 722 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет өткеру үшін
адамдардың денсаулық жағдайына қойылатын талаптардың (Нормативтік құқықтық
актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21863 болып тіркелген) ___ бағаны ___
тармағының ___ тармақшасы негізінде _____________________________________.
М.О.
Комиссия төрағасы ___________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Комиссия мүшелері: __________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
______________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Хатшы _____________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалы, тегі)
Комиссияның пошта мекенжайы _______________________________________
Штаттық әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы:
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 1350 Бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
Қарулы Күштерінде әскери-
дәрігерлік сараптаманы жүргізу
қағидаларына 17-қосымша
Жергілікті атқарушы орган медициналық комиссиясының және штаттан тыс (уақытша, тұрақты әрекеттегі) әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысы
Жергілікті атқарушы органның медициналық комиссиясы, штаттан тыс (уақытша, тұрақты әрекеттегі) әскери-дәрігерлік комиссия мынадай қорытынды шығарады:
1. Әскери қызметке шақыру кезінде мынадай азаматқа қатысты:
1) әскери қызметке жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексеруге (емделуге) мұқтаж;
4) әскери қызметке 3 – 12 айға (мерзімі көрсетіледі) уақытша жарамсыз. Жіті ауыруы немесе созылмалы ауыруы асқынған, мертіккен кезде, емделуден кейін шығарылады;

5) ограниченно годен к воинской службе;
6) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
7) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета.
2. В отношении граждан, поступающих и обучающихся в военных учебных заведениях (далее – ВУЗ), реализующие общеобразовательные программы общего среднего образования:
1) годен (не годен) к поступлению в _____________ (указать наименование ВУЗ-а);
2) годен (не годен) к обучению _________ (указать наименование ВУЗ-а).
3. В отношении граждан, поступающих в ВУЗ, в том числе иностранных государств, реализующие образовательные программы технического и профессионального, высшего образования:
годен (не годен) к поступлению в _____________ (указать наименование ВУЗ-а).
4. В отношении граждан, поступающих на военные кафедры (военные факультеты):
годен (не годен) к поступлению на военную кафедру (военный факультет) _____________________________ (указать наименование ВУЗ-а).
5. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу по контракту:
1) годен к поступлению на воинскую службу по контракту;
2) годен к поступлению на воинскую службу по контракту, __________ (указать категорию годности к службе в виде (роде) войск, по военно-учетной специальности (далее – ВУС);
3) нуждается в обследовании с последующим медицинским освидетельствованием;
4) заключение не вынесено в связи с неприбытием на медицинское освидетельствование (недообследование);
5) не годен к поступлению на воинскую службу по контракту.
6. В отношении лиц, поступающих на воинскую службу в резерве:
1) годен к воинской службе, ___________________ (указать категорию годности к службе в виде (роде) войск, по ВУС). Годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями, ___________________ (указать категорию годности к службе в виде (роде) войск, по ВУС). Годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
3) нуждается в обследовании с последующим медицинским освидетельствованием;
4) заключение не вынесено в связи с неприбытием на медицинское освидетельствование (недообследование);
5) не годен к поступлению на воинскую службу в резерве (при отказе от обследования);
6) ограниченно годен к воинской службе, не годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
7) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время, не годен к поступлению на воинскую службу в резерве;
8) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета, не годен к поступлению на воинскую службу в резерве.
7. В отношении военнослужащих:

5) әскери қызметке шектеулі жарамды;
6) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
7) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз.
2. Жалпы орта білім берудің жалпы білім беру бағдарламаларын іске асыратын әскери оқу орындарына (бұдан әрі – ӘОО) оқуға түсетін және онда оқитын азаматқа қатысты:
1) __________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз);
2) ___________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға жарамды (жарамсыз).
3. Техникалық және кәсіптік, жоғары білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ӘОО-ға, оның ішінде шет мемлекеттердің ӘОО-сына оқуға түсетін азаматқа қатысты:
___________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз).
4. Әскери кафедраға (әскери факультетке) оқуға түсетін азаматқа қатысты:
_________________ (ӘОО атауы көрсетіледі) әскери кафедраға (әскери факультетке) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз).
5. Келісімшарт бойынша әскери қызметке кіретін адамға қатысты:
1) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамды;
2) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамды, ____________________
(әскер түрінде (тегінде) немесе әскери-есептік мамандық (бұдан әрі – ӘЕМ) бойынша жарамдылық санаты көрсетіледі);
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге мұқтаж;
4) медициналық куәландыруға келмеуіне (толық қарап-тексерілмеуіне) байланысты қорытынды шығарылмады;
5) келісімшарт бойынша әскери қызметке кіруге жарамсыз.
6. Резервтегі әскери қызметке кіретін адамға қатысты:
1) әскери қызметке жарамды, __________ (әскер түрінде (тегінде), ӘЕМ бойынша жарамдылық санаты көрсетіледі). Резервтегі әскери қызметке кіруге жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды, _________ (әскер түрінде (тегінде), ӘЕМ бойынша жарамдылық санаты көрсетіледі). Резервтегі әскери қызметке кіруге жарамды;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге мұқтаж;
4) медициналық куәландыруға келмеуіне (толық қарап-тексерілмеуіне) байланысты қорытынды шығарылмады;
5) резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз (қарап-тексерілуден бас тартқан кезде);
6) әскери қызметке шектеулі жарамды, резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз;
7) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды, резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз;
8) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз, резервтегі әскери қызметке кіруге жарамсыз.
7. Әскери қызметшіге қатысты:

1) годен к воинской службе;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
3) годен к воинской службе с незначительными ограничениями с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
4) годен (не годен) к поступлению ________________ (указать наименование ВУЗ-а);
5) годен к воинской службе с незначительными ограничениями, не годен к поступлению ________________ (указать наименование ВУЗ-а);
6) не годен к поступлению ________________ (указать наименование ВУЗ-а). Подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 6 месяцев (указать срок);
7) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок);
8) продлить отпуск по болезни на 30 суток;
9) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием _______________________ (указать место проведения);
10) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок);
11) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием ________ (указать место проведения);
12) частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) ___________________ (указать от каких видов работ, занятий, нарядов);
13) ограниченно годен к воинской службе;
14) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
15) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета;
16) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета. Подлежит освобождению от исполнения обязанностей воинской службы на срок необходимый для оформления увольнения, но не более чем на 30 суток.
В военное время, кроме того, выносятся следующие заключения:
17) временно не годен воинской к службе с последующим медицинским освидетельствованием через 6 - 12 месяцев (указать срок). Заключение выносится, если после завершения стационарного лечения срок, по истечению которого военнослужащий приступит к исполнению обязанностей воинской службы, составляет более трех месяцев;
18) подлежит направлению в батальон (команду) выздоравливающих.
8. В отношении обучающихся (не достигших восемнадцати лет) в ВУЗе:
1) годен (не годен) к обучению _________ (указать наименование ВУЗ-а, факультет);
2) подлежит направлению на стационарное медицинское освидетельствование;
3) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок);
4) продлить отпуск по болезни на 30 суток;
5) предоставить отпуск по болезни на 30 - 60 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием _______________________ (указать место проведения);

1) әскери қызметке жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды;
3) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
4) _____________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамды (жарамсыз);
5) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды, ________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамсыз;
6) ___________ (ӘОО атауы көрсетіледі) оқуға түсуге жарамсыз. 3 – 6 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
7) ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
8) ауруы бойынша демалыс 30 тәулікке ұзартылады;
9) ___________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
10) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылсын;
11) ___________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылсын;
12) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) ішінара __________________ (қандай жұмыс түрінен, сабақтан, нарядтан) босатылсын;
13) әскери қызметке шектеулі жарамды;
14) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
15) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз;
16) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз. Әскери қызмет міндеттерін орындаудан босатуды ресімдеу үшін қажетті мерзімге босатылуға тиіс, бірақ 30 тәуліктен аспайды.
Соғыс уақытында бұдан басқа мынадай қорытынды шығарылады:
17) әскери қызметке уақытша жарамсыз, 6 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен. Егер стационарлық емдеу аяқталғаннан кейін әскери қызметші әскери қызмет міндеттерін орындауға кірісетін мерзімі үш айдан астам болса, қорытынды шығарылады;
18) сауыққан адам батальонға (командаға) жіберілуге тиіс.
8. ӘОО оқитын (он сегіз жасқа толмаған) адамға қатысты:
1) _________ (ӘОО, факультетінің атауы көрсетіледі) оқуға жарамды (жарамсыз);
2) стационарлық медициналық куәландыруға жіберілуге тиіс;
3) ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;
4) ауруы бойынша демалыс 30 тәулікке ұзартылады;
5) _____________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен ауруы бойынша демалыс 30 – 60 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) беріледі;

6) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок);
7) освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) с последующим медицинским освидетельствованием ________ (указать место проведения);
8) частично освободить от исполнения обязанностей воинской службы на 7 - 15 суток (указать срок) ___________________ (указать от каких видов работ, занятий, нарядов);
9) освободить от всех работ и нарядов на 7 - 15 суток (указать срок) с посещением классных занятий.
9. В отношении военнослужащих, граждан, проходящих воинские сборы, военных резервистов, освидетельствуемых для определения годности к подводному вождению танков и других машин:
1) годен к подводному вождению танков и других машин;
2) временно не годен к подводному вождению танков и других машин с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к подводному вождению танков и других машин, ____________ (указать категорию годности к воинской службе).
10. В отношении военнослужащих, граждан, проходящих воинские сборы, военных резервистов, назначаемых и проходящих воинскую службу в подразделениях специального назначения, десантно-штурмовых и разведывательных подразделениях Десантно-штурмовых войск (далее – ДШВ), частях специального назначения (далее – ЧСН), в подразделениях морской пехоты:
1) годен к службе в ДШВ (ЧСН);
2) годен к службе в ДШВ (ЧСН). Временно не годен к совершению парашютных прыжков с последующим медицинским освидетельствованием через 6 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к службе в ДШВ (ЧСН), _____________ (указать категорию годности к воинской службе).
11. В отношении военнослужащих, граждан, проходящих воинские сборы, военных резервистов, назначаемых и проходящих воинскую службу в Военно-морских силах (далее – ВМС):
1) годен к службе в ВМС;
2) временно не годен к службе ВМС с последующим медицинским освидетельствованием через 6 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к службе в ВМС, _____ (указать категорию годности к воинской службе).
12. В отношении боевых пловцов и водолазного состава:
1) годен к службе боевым пловцом на глубине до _____ метров;
2) годен к водолазным работам;
3) годен к работе водолазом на глубине до _____ метров;
4) годен к работе водолазом-глубоководником на глубине до _____ метров;

6) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылады;
7) __________ (орны көрсетіледі) кейіннен медициналық куәландырумен әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылады;
8) әскери қызмет міндеттерін орындаудан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) ішінара _____________ (қандай жұмыс түрінен, сабақтан, нарядтан) босатылады;
9) сынып сабағына қатысумен барлық жұмыс пен нарядтан 7 – 15 тәулікке (мерзімі көрсетіледі) босатылады.
9. Танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамдылықты айқындау үшін куәландырылатын әскери қызметшіге, әскери жиыннан өтетін азаматқа, резервтегі әскери адамға қатысты:
1) танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамды;
2) танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге уақытша жарамсыз, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) танкіні және басқа да машинаны суасты жүргізуге жарамсыз. _____
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
10. Десанттық-шабуылдау әскерлерінің (бұдан әрі – ДШӘ) арнайы мақсаттағы бөлімшесінде, десанттық-шабуылдау және барлау бөлімшесінде, арнайы мақсаттағы бөлімдерде (бұдан әрі – АрнМБ), теңіз жаяу әскери бөлімшесінде әскери қызметке тағайындалатын және одан өткеретін әскери қызметшіге, әскери жиыннан өтетін азаматқа, резервтегі әскери адамға қатысты:
1) ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызмет өткеруге жарамды;
2) ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызмет өткеруге жарамды. Парашютпен секіруге уақытша жарамсыз, 6 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) ДШӘ-да (АрнМБ-да) қызмет өткеруге жарамсыз, ________________
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
11. Әскери-теңіз күштерінде (бұдан әрі – ӘТК) әскери қызметке тағайындалатын және өткеретін әскери қызметшіге, әскери жиыннан өтетін азаматқа, резервтегі әскери адамға қатысты:
1) ӘТК-да қызмет өткеруге жарамды;
2) қызметке уақытша жарамсыз, 6 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) ӘТК-да қызмет өткеруге жарамсыз, _________
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
12. Жауынгерлік жүзгіш және сүңгуір құрамына қатысты:
1) _____ метрге дейінгі тереңдікте жауынгерлік жүзгіш қызметіне жарамды;
2) сүңгуір жұмысына жарамды;
3) _______ метрге дейінгі тереңдіктегі сүңгуір жұмысына жарамды;
4) _______метрге дейінгі тереңдікке сүңгуші сүңгуір жұмысына жарамды;

5) годен к работе акванавтом на глубине до _____ метров;
6) не годен к службе боевым пловцом на глубине до _____ метров;
7) не годен к работе акванавтом, годен к работе водолазом-глубоководником на глубине до ______ метров;
8) не годен к работе водолазом-глубоководником, годен к работе водолазом на глубине до ______ метров;
9) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
10) временно не годен к службе боевым пловцом (к водолазным работам) с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
11) не годен к службе боевым пловцом, _____________ (указать категорию годности к воинской службе);
12) не годен к водолазным работам, _________________ (указать категорию годности к воинской службе).
13. В отношении военнослужащих, отбираемых для службы и проходящих воинскую службу с радиоактивными веществами, ионизирующими источниками излучений, компонентами ракетного топлива, источниками электромагнитных полей и лазерных излучений (далее – вредный фактор):
1) годен к службе с _____________ (указать вредный фактор);
2) временно не годен к службе с __________ (указать вредный фактор) с последующим медицинским освидетельствованием через 3 - 12 месяцев (указать срок);
3) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
4) не годен к службе с _____ (указать вредный фактор), _____ (указать категорию годности к воинской службе).
14. В отношении граждан, призываемых на воинские сборы:
1) годен к воинским сборам;
2) не годен к воинским сборам.
15. В отношении граждан, пребывающих в запасе, освидетельствуемых в учетных целях:
1) годен к воинской службе;
2) годен к воинской службе с незначительными ограничениями;
3) ограниченно годен к воинской службе;
4) не годен к воинской службе в мирное время, ограниченно годен в военное время;
5) не годен к воинской службе с исключением с воинского учета.
16. В отношении военнослужащих, отбираемых для обучения в учебных воинских частях, курсантов учебных воинских частей:
1) годен к обучению ________ (по ВУС) в учебной воинской части;
2) подлежит обследованию с последующим медицинским освидетельствованием;
3) не годен к обучению ________ (по ВУС) в учебной воинской части, _____________ (указать категорию годности к воинской службе).
17. В отношении военнослужащих для продолжения лечения в другом военно-медицинском учреждении или медицинской организации здравоохранения, если это связано с переездом:
для продолжения лечения нуждается в переводе в ___________ (указать наименование военно-медицинского учреждения или медицинской организации здравоохранения и его дислокацию).

5) _______ метрге дейінгі тереңдіктегі акванавт жұмысына жарамды;
6) _____ метрге дейінгі тереңдікте жауынгерлік жүзгіш қызметіне жарамсыз;
7) акванавт жұмысына жарамсыз, ____ метрге дейінгі тереңдікке сүңгуші сүңгуір жұмысына жарамды;
8) тереңдікке сүңгуші сүңгуір жұмысына жарамсыз, ____ метрге дейінгі тереңдіктегі жұмысқа сүңгуір ретінде жарамды;
9) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
10) жауынгерлік жүзгіш қызметіне (сүңгуір жұмысына) уақытша жарамсыз, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
11) жауынгерлік жүзгіш қызметіне жарамсыз, ________
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі);
12) сүңгуір жұмысына жарамсыз, _________
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
13. Радиоактивті затпен, иондаушы сәулелену көзімен, зымыран отынының компонентімен, электр-магниттік өріс және лазерлік сәулелену көзімен (бұдан әрі – зиянды фактор) байланысты қызметке іріктелетін және әскери қызмет өткеретін әскери қызметшіге қатысты:
1) ______________ байланысты (зиянды фактор көрсетіледі) қызметке жарамды;
2) ______________ байланысты (зиянды фактор көрсетіледі) қызметке уақытша жарамсыз, 3 – 12 айдан (мерзімі көрсетіледі) кейін медициналық куәландырумен;
3) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
4) _______ байланысты (зиянды фактор көрсетіледі) қызметке жарамсыз, ________
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
14. Әскери жиынға шақырылатын азаматқа қатысты:
1) әскери жиынға жарамды;
2) әскери жиынға жарамсыз.
15. Есепке алу мақсатында куәландырылатын запаста тұратын азаматқа қатысты:
1) әскери қызметке жарамды;
2) әскери қызметке шамалы шектеумен жарамды;
3) әскери қызметке шектеулі жарамды;
4) әскери қызметке бейбіт уақытта жарамсыз, соғыс уақытында шектеулі жарамды;
5) әскери есептен шығарумен әскери қызметке жарамсыз.
16. Оқу-жаттығу әскери бөліміне оқуға іріктелетін әскери қызметшіге, оқу-жаттығу әскери бөлімінің курсантына қатысты:
1) оқу-жаттығу әскери бөлімінде _____________
(ӘЕМ бойынша) оқуға жарамды;
2) кейіннен медициналық куәландырумен қарап-тексерілуге тиіс;
3) оқу-жаттығу әскери бөлімінде ______________
(ӘЕМ бойынша) оқуға жарамсыз, ____________
(әскери қызметке жарамдылық санаты көрсетіледі).
17. Егер ол қоныс аударуға байланысты болса, басқа әскери-медициналық мекемеде немесе медициналық денсаулық сақтау ұйымында емдеуді жалғастыру үшін әскери қызметшіге қатысты:
____________ (әскери-медициналық мекеме немесе медициналық денсаулық сақтау ұйымы атауы және тұрған жері көрсетіледі) емделуді жалғастыру үшін ауыстырылуға мұқтаж.