Об утверждении форм уведомлений о сумме исчисленного налога и (или) плат
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 сентября 2025 года № 550. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36985
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 01.01.2026 г.
В соответствии с пунктом 4 статьи 49 и подпунктами 1), 2) и 3) пункта 1 статьи 82 Налогового кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму уведомления о сумме исчисленного налога на имущество согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму уведомления о сумме налогов и (или) плат, исчисленных органом государственных доходов согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму уведомления о начисленной сумме платы за негативное воздействие на окружающую среду согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан, после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 550
Форма
Уведомление о сумме исчисленного налога на имущество
"____" _____________ 20___ года № __________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в соответствии с пунктом 4 статьи 49 и подпунктом 1) пункта 1 статьи 82 Налогового
кодекса Республики Казахстан уведомляет Вас________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе удостоверяющем личность
(далее – фамилия, имя, отчество), адрес)
индивидуальный идентификационный номер (ИИН)___________________________________
о необходимости уплаты в бюджет налога на имущество физических лиц:
тенге
Код органа государственных доходов
Код бюджетной классификации
Место нахождения объекта налогообложения
Объект налогообложения
Налоговая база
Сумма исчисленного налога (КНП –код назначения платежа –911)
Недоимка (-), переплата (+) прошлых лет (КНП – код назначения платежа –911)
Пеня (КНП– код назначения платежа –912)
Итого к уплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вам необходимо уплатить указанную сумму налога за ___________ (налоговый

Салықтың және (немесе) төлемақылардың есептелген сомасы туралы хабарламалардың нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 550 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36985 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 4-тармағына және 82-бабы 1-тармағының 1), 2) және 3)-тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес есептелген мүлік салығының сомасы туралы хабарламаның нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік кірістер органы есептеген салықтардың және (немесе) төлемақылардың сомасы туралы хабарламаның нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін есептелген төлем сомасы туралы хабарламаның нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 550
бұйрығына 1 қосымша
Нысан
Есептелген мүлік салығының сомасы туралы
хабарлама
20___ жылғы "____" _____________                         № __________
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 4-тармағына және 82-бабы
1-тармағының 1)-тармақшасына сәйкес _______________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
Сізді _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе
(бұдан әрі – тегі, аты, әкесінің аты), мекенжайы)
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)___________________________________________
бюджетке мүлік салықты төлеудің қажеті туралы хабарлайды:
теңге
Мемлекеттік кірістер органның коды
Бюджеттік сыныптама коды
Салық салу объектісінің орналасқан орны
Салық салу объектісі
Салық базасы
Салықтың есептелген сомасы (ТБК – төлем тапсырмасының коды –911)
Өткен жылдардың бересі (–), асыра (+) төлеу (ТБК – төлем тапсырмасының коды – 911)
Өсімпұл (ТБК – төлем тапсырмасының коды – 912)
Төлеуге барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

период) в срок до 1 октября 20__года.
В случае неуплаты данной суммы налога в срок, указанный в настоящем
уведомлении, будет начислена пеня в размере, установленном налоговым
законодательством.
Вы имеете право обжаловать действие (бездействие) должностных лиц органов
государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд, в
порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
Руководитель органа государственных доходов
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
Уведомление отправлено (вручено) налогоплательщику
________________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 550
Форма
Уведомление о сумме налогов и (или) плат, исчисленных органом государственных доходов
"____" _____________ 20___ года № __________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в соответствии с пунктом 4 статьи 49 и подпунктом 2) пункта 1 статьи 82 Налогового
кодекса Республики Казахстан уведомляет Вас________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе удостоверяющем личность
(далее – фамилия, имя, отчество), полное наименование налогоплательщика)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес–идентификационный номер
(ИИН/БИН), адрес)
о исчисленной сумме _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование налога и (или) платы) тенге
Код органа государственных доходов
Код бюджетной классификации
Место нахождения объекта налогообложения
Объект налогообложения
Налоговая база
Сумма исчисленная за текущий год (КНП – код назначения платежа –911)
Недоимка (-), переплата (+) прошлых лет (КНП – код назначения платежа –911)
Пеня (КНП – код назначения платежа –912)
Итого к уплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вам необходимо в течение 30 (тридцати) рабочих дней, следующих за днем вручения
настоящего уведомления, уплатить в бюджет по коду бюджетной классификации __________
исчисленную сумму ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование налога и (или) платы)
в ______________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
БИН_________________________________ на счет № _________________________________
в ______________________________________________________________________________
(Управление казначейства, банковский идентификационный код (БИК)
В случае неуплаты данной суммы налога в срок, указанный в настоящем
уведомлении, будет начислена пеня в размере, установленном налоговым
законодательством. Вы имеете право обжаловать действие (бездействие) должностных лиц
органов государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в
суд, в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
Руководитель органа государственных доходов
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
Уведомление получил
_______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика, подпись, печать
(при наличии), дата)
Уведомление вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и получения)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 30 сентября 2025 года № 550
Форма
Уведомление о начисленной сумме платы за негативное воздействие на окружающую среду
"____" _____________ 20___ года № __________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
в соответствии с пунктом 4 статьи 49 и подпунктом 3) пункта 1 статьи 82 Налогового
кодекса Республики Казахстан уведомляет Вас _______________________________________
_______________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе удостоверяющем личность
(далее – фамилия, имя, отчество), полное наименование налогоплательщика)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер/бизнес – идентификационный номер (ИИН/БИН), адрес)
о начисленной сумме платы за негативное воздействие на окружающую среду:
тенге
Наименование государственного органа осуществившего экологический или налоговый контроль
Номер и дата акта экологического или налогового контроля
Место нахождения объекта налогообложения
Вид объекта налогообложения
Налоговый период
Начисленная сумма платы за текущий год (КНП – код назначения платежа –911)
Начисленная сумма платы прошлых лет (КНП – код назначения платежа –911)
Пеня (КНП– код назначения платежа –912)
Итого к уплате
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вам необходимо в течение 30 (тридцати) рабочих дней, следующих за днем вручения
настоящего уведомления, уплатить в бюджет по коду бюджетной классификации 105316
сумму начисленной платы за негативное воздействие на окружающую среду
в_______________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
БИН_________________________________ на счет № _________________________________
в_______________________________________________________________________________
(Управление казначейства, банковский идентификационный код (БИК) В случае неуплаты
данной суммы налога в срок, указанный в настоящем уведомлении, будет начислена пеня в
размере, установленном налоговым законодательством. Вы имеете право обжаловать
действие (бездействие) должностных лиц органов государственных доходов вышестоящему
органу государственных доходов или в суд, в порядке, предусмотренном законами
Республики Казахстан.
Руководитель органа государственных доходов
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, печать)
Уведомление получил ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество или наименование налогоплательщика, подпись, печать
(при наличии), дата)
Уведомление вручено налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено налогоплательщику (налоговому агенту)
________________________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и получения)

________________үшін (салық кезеңі) Сізге 20__ жылғы 1 қазанға дейін салықтың
қөрсетілген сомасын төлеу қажет.
Осы хабарламада көрсетілген мерзімінде салықтын қөрсетілген сомасын төлемеген жағдайда, салық заңнамада белгіленген мөлшерде өсімпұл есептеледі.
Сіздің мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының әрекетіне
(әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан
Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануына құқығыныз бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарлама салық төлеушіге жіберілді (тапсырылды)
__________________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі № 550
бұйрығына 2 қосымша
Нысан
Мемлекеттік кірістер органы есептеген салықтардың және (немесе)
төлемақылардың сомасы туралы хабарлама
20___ жылғы "____" _________                                     № _________
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 4-тармағына және 82-бабы
1-тармағының 2)-тармақшасына сәйкес____________________________________________
______________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
Сізді __________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты егер ол жеке басты
куәландыратын құжатта көрсетілсе
(бұдан әрі – тегі, аты, әкесінің аты), толық атауы)
_____________________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес–сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН), мекенжайы)
_____________________________________________________________________________
(салықтың және (немесе) төлемақының атауы)
есептелген сомасы туралы хабарлайды:
теңге
Мемлекеттік кірістер органның коды
Бюджеттік сыныптама коды
Салық салу объектісінің орналасқан орны
Салық салу объектісі
Салық базасы
Салықтың есептелген сомасы (ТБК – төлем тапсырмасының коды – 911)
өткен жылдардың бересі (–), асыра (+) төлеу (ТБК – төлем тапсырмасының коды – 911)
Өсімпұл (ТБК– төлем тапсырмасының коды–912)
Төлеуге барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сіз осы хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні
ішінде ___________ бюджеттік сыныптама кодына __________________________________
______________________________________________________________ есептелген сомасын
(салықтың және (немесе) төлемақының атауы)
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
БСН________________________________________ № __________________________ шотына
_________________________________________________________________ төлеуіңіз қажет.
(Қазынашылық басқармасы, банктік сәйкестендіру коды (БСК)
Осы хабарламада көрсетілген мерзімінде салықтын қөрсетілген сомасын төлемеген
жағдайда, салық заңнамада белгіленген мөлшерде өсімпұл есептеледі.
Сіздің мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне)
жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының
заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануына құқығыныз бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алдым
________________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі (болған жағдайда), күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) жөнелтілді
________________________________________________________________________________
(жөнелту және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 550
бұйрығына 3 қосымша
Нысан
Қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін есептелген төлем
сомасы туралы хабарлама
20___ жылғы "____" _____________                               № __________
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабының 4-тармағына және 82-бабы
1-тармағының 3)-тармақшасына сәйкес______________________________________________
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
Сізді ___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты егер ол жеке басты куәландыратын құжатта
көрсетілсе (бұдан әрі – тегі, аты, әкесінің аты), толық атауы)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес–сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН), мекенжайы)
қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақының есептелген сомасы туралы хабарлайды:
теңге
Экологиялық және салықтық бақылау жасаған мемлекеттік органның атауы
Экологиялық немесе салықтық бақылау актісінің нөмірі және күні
Салық салу объектісінің орналасқан орны
Салық салу объектісінің түрі
Салық кезеңі
Ағымдағы жылы есептелген төлемақы сомасы (ТТК– төлем тапсырмасының коды–911)
Өткен жылдар есептелген төлемақы сомасы (ТТК– төлем тапсырмасының коды–911)
Өсімпұл (ТТК– төлем тапсырмасының коды-–912)
Төлеуге барлығы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сіз осы хабарлама тапсырылған күннен кейінгі күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күні
ішінде 105316 бюджеттік сыныптама кодына қоршаған ортаға эмиссия үшін төлемақы
сомасын ________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның атауы)
БСН________________________________________ № __________________________ шотына
_________________________________________________________________ төлеуіңіз қажет.
(Қазынашылық басқармасы, банктік сәйкестендіру коды (БСК)
Осы хабарламада көрсетілген мерзімінде салықтын қөрсетілген сомасын төлемеген
жағдайда, салық заңнамада белгіленген мөлшерде өсімпұл есептеледі.
Сіздің мемлекеттік кірістер органдары лауазымды адамдарының әрекетіне
(әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан
Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануына құқығыныз бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы
________________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі)
Хабарламаны алдым
_______________________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты, қолы, мөрі (болған жағдайда), күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілді
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органның лауазымды тұлғасының тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама салық төлеушіге (салық агентіне) жөнелтілді
________________________________________________________________________________
(жөнелту және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)