Об установлении форм решений, связанных с налоговой задолженностью физического лица
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 сентября 2025 года № 541. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2025 года № 36968
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2026
В соответствии с пунктом 4 статьи 49, подпункта 8) пункта 1 статьи 83 и пунктами 2 и 4 статьи 190 Налогового кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить прилагаемые формы:
1) уведомления о погашении налоговой задолженности физических лиц согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) налогового приказа о взыскании задолженности физического лица согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) приказа об отмене налогового приказа о взыскании задолженности физического лица согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2026 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение 1 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 541
Форма
Уведомление о погашении налоговой задолженности физических лиц
"___" _________ 20 __ года № _____
В соответствии с подпунктом 8) пункта 1 статьи 83 Налогового кодекса
Республики Казахстан (далее – Налоговый кодекс)
______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
Уведомляет Вас,
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(далее – фамилия, имя и отчество)
_______________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер (ИИН), адрес)
что Вами не погашена сумма налоговой задолженности по следующим видам налогов:
тенге
Наименование платежа
Код бюджетной классификации (КБК)
Сумма платежа
(код назначения платежа
(КНП) 911)
Сумма пени
(код назначения платежа
(КНП) 912)
1
2
Банковские реквизиты, необходимые для погашения указанной налоговой задолженности:
Наименование бенефициара: ______________________________________
(орган государственных доходов)
Бизнес – идентификационный номер (БИН) бенефициара: ______________
Банк бенефициара: _______________________________________________
Банковский идентификационный код (БИК) бенефициара: ______________
В соответствии с пунктами 1 и 2 статьи 190 Налогового кодекса в случаях неуплаты
или неполной уплаты сумм налоговой задолженности в размере более 1 – кратного
месячного расчетного показателя, действующего на 1 января соответствующего
финансового года, по истечении тридцати рабочих дней, следующих за днем вручения
уведомления о налоговой задолженности физических лиц орган государственных
доходов, выносит налоговый приказ о взыскании задолженности физического лица.
За каждый день просрочки исполнения налогового обязательства по уплате налогов
и платежей в бюджет, начисляется пеня, начиная со дня, следующего за днем срока

Жеке тұлғаның салық берешегіне байланысты шешімдер нысандарын белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 29 қыркүйектегі № 541 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 30 қыркүйекте № 36968 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2026 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 49-бабы 4-тармағына, 83-бабы 1-тармағының 8) тармақшасына және 190-бабы 2 және 4-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) жеке тұлғалардың салық берешегін өтеу туралы хабарламаның нысаны
осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
2) жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығының нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін;
3) жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығын жою туралы бұйрығының нысаны осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыру;
3) осы бұйрық Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 541 бұйрығына 1 қосымша
Нысан
Жеке тұлғалардың салық берешегі туралы хабарлама
20 __ жылғы "___" _________ № _____
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 83-бабы
1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес
_____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге Хабарлайды_________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты) немесе төлеушінің толық атауы)
____________________________________________________________________
(жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), заңды мекен жайы)
сіз келесі салық түрлері бойынша салық берешегінің сомасы өтелмегенін хабарлайды:
теңге
Төлемнің атауы
Бюджеттік сыныптама коды (БСК)
Төлемнің сомасы (төлем мақсатының коды (ТМК) 911)
Өсімпұл сомасы (төлем мақсатының коды (ТМК) 912)
1
2
Аталған салық берешегін өтеу үшін қажетті банк деректері:
Бенефициар атауы: ______________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Бенефициар Бизнес – сәйкестендіру нөмірі (БСН): ____________________
Бенефициар банкі: _______________________________________________
Бенефициар Банкінің сәйкестендіру коды (БСК): _____________________
Салық кодексінің 190-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес тиісті қаржы жылында 1 қаңтарда қолданыстағы, 1 - еселенген айлық есептік көрсеткіштен артық мөлшердегі салықтық берешек сомасын төлемеген немесе толық төлемеген жағдайда, жеке тұлғаға салықтық берешек туралы хабарламаны табыс еткен күннен бастап отыз жұмыс күнінің өтуі бойынша мемлекеттік кірістер органы жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығын шығарады.

уплаты налога и другого обязательного платежа в бюджет, в размере 1,25 – кратной
базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на каждый день просрочки.
В соответствии со статьями 199 и 200 Налогового кодекса Вы имеете право
обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов государственных
доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд, в порядке,
предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Руководитель органа государственных доходов
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, печать органа государственных доходов)
Уведомление получил ____________________________________________
(фамилия, имя, отчество, подпись, дата)
Уведомление вручено плательщику
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должностного лица органа государственных доходов
подпись, дата)
Уведомление отправлено плательщику
________________________________________________________________
(подтверждающий документ о факте отправки (или) получения)
Приложение 2 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 541
Форма
Налоговый приказ о взыскании задолженности физического лица
"___" _________ 20__ года № ________
В соответствии со статьей 190 Налогового кодекса Республики Казахстан
(далее – Налоговый кодекс)
_______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
ПРИКАЗЫВАЕТ:
Взыскать с _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(далее – фамилия, имя и отчество) налогоплательщика, индивидуальный
идентификационный номер (ИИН), адрес)
сумму налоговой задолженности по следующим видам налогов:
тенге
Наименование платежа
Код бюджетной классификации (КБК)
Сумма платежа
(код назначения платежа
(КНП) 911)
Сумма пени
(код назначения платежа
(КНП) 912)
1
2
В соответствии с пунктом 2 статьи 83 Налогового кодекса налогоплательщику
"___" _________ 20__ года (дата вручения уведомления) вручено уведомление
о погашении налоговой задолженности физических лиц "___" _____ 20__ года
№____ (дата и номер уведомления).

Салықты және бюджетке төленетін төлемді төлеу мерзімі күнінен кейінгі күннен бастап, бюджетке төлеген күнді қоса алғанда, салықтарды және бюджетке төленетін төлемдерді төлеу бойынша салықтық міндеттемені орындаудың мерзімі өткен әрбір күні үшін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мерзімі өткен әрбір күнге базалық мөлшерлемесінің 1,25 - еселенген мөлшерінде өсімпұл есептеледі.
Салық кодексінің 199 және 200-баптарына сәйкес Сіз мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануына құқығыңыз бар.
Салық кодексінің 199 және 200-бабына сәйкес Сіздің мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануға құқығыңыз бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы _________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мемлекеттік кірістер органының мөрі)
Хабарламаны алды ______________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама төлеушіге табыс етілді
____________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды тұлғасының адамының тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)
Хабарлама төлеушіге жіберілді
_____________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 541 бұйрығына 2 қосымша
Нысан
Жеке тұлғадан берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығы
20__ жылғы "___" ________ № ________
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі) 190-бабына сәйкес
__________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
БҰЙЫРАДЫ:
Өндіріп алу
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты) немесе төлеушінің толық атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), заңды мекен жайы)
Салықтың мынадай түрлері бойынша салықтық берешек сомасы өндіріліп алынсын:
теңге
Төлемнің атауы
Бюджеттік сыныптама коды (БСК)
Төлемнің сомасы (төлем мақсатының коды (ТМК) 911)
Өсімпұл сомасы (төлем мақсатының коды (ТМК) 912)
1
2
Салық кодексінің 83 бабы 2-тармағына сәйкес салық төлеушіге 20_ жыл "__" ____
(хабарлама тапсырылған күні) жеке тұлғаның салық берешегін өтеу туралы хабарлама
табыс етілді 20__ жыл "___" _________ № ___ (хабарламаның күні және нөмірі).

В соответствии с пунктом 3 статьи 190 Налогового кодекса при неисполнении
налогового приказа физическим лицом орган государственных доходов не позднее
пяти рабочих дней со дня вручения налогового приказа, направляет такой налоговый
приказ в соответствующие органы юстиции по территориальности либо региональную
палату частных судебных исполнителей для принудительного исполнения в порядке,
определенном Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве
и статусе судебных исполнителей".
В соответствии со статьями 199 и 200 Налогового кодекса налогоплательщик или его
уполномоченный представитель имеют право обжаловать действия (бездействие)
должностных лиц органов государственных доходов вышестоящему органу
государственных доходов или в суд в порядке, предусмотренном законодательством
Республики Казахстан.
Руководитель органа государственных доходов
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать органа государственных доходов)
Налоговый приказ о взыскании задолженности физического лица получил
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество налогоплательщика, подпись, дата)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа исполнительного производства,
подпись, дата)
Приложение 3 к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 29 сентября 2025 года № 541
Форма
Приказ об отмене налогового приказа о взыскании задолженности физического лица
"___" _________ 20__ года № _____
В соответствии со статьей 190 Налогового кодекса Республики Казахстан
_______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
В связи с________________________________________________________
(указать причину отмены налогового приказа о взыскании задолженности
физического лица)
отменяет налоговый приказ о взыскании задолженности физического лица
от "___" _________ 20__ года № ___________
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
(далее – фамилия, имя и отчество), индивидуальный идентификационный номер
(ИИН), адрес налогоплательщика)
Руководитель органа государственных доходов
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество, подпись, печать органа государственных доходов)
Налоговый приказ об отмене приказа о взыскании задолженности физического лица
получил:
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество налогоплательщика, подпись, дата)
_________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество должностного лица органа исполнительного производства,
подпись, дата)

Салық кодексінің 190-бабының 3-тармағына сәйкес жеке тұлға салық бұйрығын орындамаған кезде салық органы Қазақстан Республикасының атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы "Атқарушылық іс жүргізу және атқарушылық іс жүргізу туралы" заңнамасында айқындалған тәртіппен мәжбүрлеп орындату үшін салық бұйрығын аумақтылығы бойынша тиісті әділет органдарына не жеке сот орындаушыларының өңірлік палатасына жібереді.
Салық кодексінің 199 және 200-бабына сәйкес салық төлеушінің немесе оның уәкілетті өкілінің мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе сотқа Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен шағымдануға құқығы бар.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы
__________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мемлекеттік кірістер органының мөрі)
Жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығын алды
___________________________________________________________________
(салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
____________________________________________________________________
(орындау өндірісі органының лауазымды тұлғасы тегі, аты, әкесінің аты қолы, күні)
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 541 бұйрығына 2 қосымша
Нысан
Жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу салық бұйрығының күшін жою туралы бұйрығы
20__ жылғы "___" ________ № _____
Қазақстан Республикасының Салық кодексінің (бұдан әрі – Салық кодексі)
190-бабына сәйкес
___________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Байланысты
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығының күшін жою
себебін көрсету)
жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу туралы салық бұйрығының күшін жояды
20__ жылғы "___" _________ № ___________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
(бұдан әрі – тегі, аты және әкесінің аты) немесе төлеушінің толық атауы, жеке
сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), заңды мекен жайы)
Мемлекеттік кірістер органның басшысы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, мемлекеттік кірістер органының мөрі)
Жеке тұлғаның берешегін өндіріп алу бұйрығының күшін жою туралы салық
бұйрығын алды:
____________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты, қолы, күні)
____________________________________________________________________
(атқарушылық іс жүргізу органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты, қолы, күні)