О внесении изменения и дополнений в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2025 года № 135-н/қ и Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 3 апреля 2025 года № 112 "Об утверждении Правил учета тепловой энергии и теплоносителя"
Совместный приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 11 сентября 2025 года № 346-н/қ и Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 23 сентября 2025 года № 385. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2025 года № 36916
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2025 года № 135-н/қ и Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 3 апреля 2025 года № 112 "Об утверждении Правил учета тепловой энергии и теплоносителя" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35944) следующие изменение и дополнения:
в Правилах учета тепловой энергии и теплоносителя, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) уполномоченный орган в области теплоэнергетики (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области теплоэнергетики;";
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) единая государственная система управления топливно-энергетическим комплексом (далее – информационная система уполномоченного органа) – информационная система уполномоченного органа, предназначенная для сбора, обработки, мониторинга и анализа данных топливно-энергетического комплекса в сфере теплоэнергетики посредством информационного взаимодействия субъектов теплоснабжения с уполномоченным органом и иными государственными органами;";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Приборы учета тепловой энергии проектируются и монтируются с устройствами передачей показаний в автоматическом режиме на сервер субъекта теплоснабжения с дальнейшей передачей данных в информационную систему уполномоченного органа.";
дополнить главой 5 следующего содержания:
"Глава 5. Порядок оснащения приборами учета и обеспечения их функционирования";
дополнить подпунктами 51, 52, 53, 54 и 55 следующего содержания:
51. Приборы учета устанавливаются в соответствии с технологической схемой объектов теплоэнергетики участвующих в процессе производства, транспортировки и реализации тепловой энергии.
52. Поверка приборов учета проводится в соответствии со статьей 19 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", после утверждения типа или метрологической аттестации, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений перед выпуском в обращение, после ремонта, в период эксплуатации с последующей периодичностью.

"Жылу энергиясы мен жылу жеткізгішті есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 135-н/қ және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 3 сәуірдегі № 112 бірлескен бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2025 жылғы 11 қыркүйектегі № 346-н/қ және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 23 қыркүйектегі № 385 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 қыркүйекте № 36916 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Жылу энергиясы мен жылу жеткізгішті есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 26 наурыздағы № 135-н/қ және Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 2025 жылғы 3 сәуірдегі № 112 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35944 болып тіркелген) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу энергиясын және жылу жеткізгішті есепке алу қағидаларында:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) жылу энергетикасы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – жылу энергетикасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;";
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік жүйесі (бұдан әрі – уәкілетті органның ақпараттық жүйесі) – жылумен жабдықтау субъектілерінің уәкілетті органмен және өзге де мемлекеттік органдармен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы жылу энергетикасы саласындағы отын-энергетика кешенінің деректерін жинауға, өңдеуге, мониторингтеуге және талдауға арналған уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"Жылу энергиясын есепке алу аспаптары деректерді уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне одан әрі бере отырып, жылумен жабдықтау субъектісінің серверіне автоматты режимде көрсеткіштерді беру құрылғыларымен жобаланады және орнатылады.";
мынадай мазмұндағы 5-тараумен толықтырылсын:
"5-тарау. Есептеу аспаптарымен жарақтандыру және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ету тәртібі";
мынадай мазмұндағы 51, 52, 53, 54 және 55 тармақшалармен толықтырылсын:
51. Есепке алу аспаптары жылу энергиясын өндіру, тасымалдау және өткізу процесіне қатысатын жылу энергетикасы объектілерінің технологиялық схемасына сәйкес орнатылады.
52. Аспаптарды салыстырып тексеру "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабына сәйкес айналымға шығарылу алдында типі бекітілгеннен кейін, метрологиялық аттесттаудан және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркелгеннен кейін, жөндеуден кейін, кейіннен кезеңділікпен пайдалану кезеңінде жүргізіледі.

53. К применению допускаются приборы учета, зарегистрированные в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и соответствующие законодательству Республики Казахстан в области обеспечения единства измерений.
54. Субъекты топливно-энергетического комплекса в сфере теплоэнергетики предоставляют доступ и интегрируют свои аппаратно-программные комплексы автоматизированной системы коммерческого учета тепловой энергии с информационной системой уполномоченного органа.
55. Требования к объектам информатизации субъектов, участвующих в процессе производства, транспортировки и реализации тепловой энергии определяются Правилами формирования, ведения и функционирования Единой государственной информационной системы управления топливно-энергетическом комплексом, утверждаемыми в соответствии с пунктом 2 статьи 21-1 Закона.
2. Департаменту цифровизации Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр промышленности
и строительства
Республики Казахстан
__________ Е. Нагаспаев
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
__________ Қ. Арымбек

53.  Өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесі тізілімінде тіркелген және Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы заңнамасына сәйкес келетін есепке алатын бақылау аспаптары қолдануға рұқсат беріледі.
54. Жылу энергетикасы саласындағы отын-энергетика кешенінің субъектілері уәкілетті органның ақпараттық жүйесімен жылу энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің өздерінің аппараттық-бағдарламалық кешендеріне қол жеткізуді ұсынады және интеграциялайды.
55. Жылу энергиясын өндіру, тасымалдау және өткізу процесіне қатысатын субъектілерді ақпараттандыру объектілеріне қойылатын талаптар Заңның 21-1-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін Отын-энергетика кешенін басқарудың бірыңғай мемлекеттік ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және оның жұмыс істеуі қағидаларында айқындалады.".
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Цифрландыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс министрі
__________________Е. Нагаспаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
________________Қ. Арымбек