Об утверждении Правил содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 сентября 2025 года № 315. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 сентября 2025 года № 36915
В соответствии с подпунктом 30) статьи 9-1 Закона Республика Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 сентября 2025 года № 315
Правила содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 30) статьи 9-1 Закона Республика Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (далее – Конвенция).

Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 22 қыркүйектегі № 315 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 23 қыркүйекте № 36915 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабының 30) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 22 қыркүйектегі
№ 315 бұйрығымен бекітілген
Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабының 30) тармақшасына сәйкес әзірленді және балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның (бұдан әрі – Конвенция) қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок содержания, разведения в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения
2. Содержание и разведение в неволе и полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции осуществляется в целях:
1) сохранения и увеличения их численности;
2) научных исследований;
3) их интродукции, реинтродукции и гибридизации;
4) использования их в предпринимательской деятельности.
3. Искусственное разведение редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции осуществляется в соответствии со статьей 19 Закона.
4. Содержание и разведение в неволе или полувольных условиях редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции разрешаются физическим и юридическим лицам при соблюдении ими следующих требований:
1) наличие условий для содержания видов рыб и других водных животных в соответствии с их биологическим, видовым, индивидуальным особенностям.
Минимальные нормы площадей для содержания и разведения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения указаны в приложении к настоящим Правилам;
2) выполнение в необходимых объемах ветеринарных и санитарно-эпидемиологических мероприятий;
3) наличие специалистов ветеринарного профиля и лиц с навыками по содержанию видов рыб и других водных животных в неволе или полувольных условиях (далее – специалист по уходу);
4) при изъятии из природной среды: наличие решения Правительства Республики Казахстан об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных и разрешения на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, выданного согласно правилам выдачи разрешений, на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными, утверждаемым уполномоченным органом в области рыбного хозяйства в соответствии с подпунктом 27) статьи 9-1 Закона;

2-тарау. Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту тәртібі
2. Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның Конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау және көбейту мынадай мақсатпен жүзеге асырылады:
1) сақтау және олардың санын арттыру;
2) ғылыми зерттеулер;
3) интродукциялау, реинтродукциялау және будандастыру;
4) оларды кәсiпкерлiк қызметте пайдалану.
3. Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін қолдан өсіру Заңның 19-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
4. Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстауға және көбейтуге жеке және заңды тұлғаларға олар мынадай талаптарды сақтаған кезде рұқсат етіледі:
1) балықтардың және басқа да су жануарларының биологиялық, түрлік және жеке ерекшеліктеріне сәйкес оларды ұстау шарттарының болуы.
Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту үшін қажетті алаңдардың ең аз нормалары осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген;
2) ветеринариялық және санитариялық-эпидемиологиялық іс-шаралардың қажетті көлемде орындалуы;
3) ветеринариялық бейінді мамандардың және балықтардың және басқа да су жануарларын еріксіз немесе жартылай ерікті жағдайларда ұстау дағдылары бар адамдардың (бұдан әрі – күтіп-бағатын маман) болуы;
4) табиғи ортадан алынған кезде: Қазақстан Республикасы Үкіметінің балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін алу туралы шешімінің және Заңның 9-1-бабының 27) тармақшасына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға рұқсаттар беру қағидаларына сәйкес берілген балық ресурстарын және басқа да су жануарларын пайдалануға арналған рұқсаттың болуы;

5) при импорте: наличие разрешения на импорт на территорию Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции, выданного согласно правилам выдачи административным органом разрешений на импорт на территорию Республики Казахстан, экспорт и (или) реэкспорт с территории Республики Казахстан видов рыб и других водных животных, подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, утверждаемым уполномоченным органом в области рыбного хозяйства в соответствии с подпунктом 23) статьи 9-1 Закона;
6) при приобретении: наличие договора купли-продажи или договора дарения;
7) по видам, подпадающим под действие Конвенции: наличие уведомления о начале или прекращении деятельности по искусственному разведению животных, виды которых включены в приложения І и II Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения.
5. Уход за рыбами и и другими водными животными осуществляется с соблюдением условий, исключающих их травмирование, стресс и дискомфорт.
Приложение
к Правилам содержания,
разведения в неволе
и полувольных условиях редких
и находящихся под угрозой
исчезновения видов рыб
и других водных животных,
в том числе подпадающих
под действие Конвенции
о международной торговле
видами дикой фауны и флоры,
находящимися под угрозой
исчезновения
Минимальные нормы площадей для содержания и разведения редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных, в том числе подпадающих под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (из расчета на одну особь)
№ п/п
Наименование рыб и других водных животных
Тип места содержания
Навеска особи (килограмм)
Объем воды (кубический метр)
Площадь (квадратный метр)
Высота, глубина (метр)
1
Каспийская минога
Бассейн
лоток
садок
пруд
-
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
2
Сибирский осетр
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
3
Шип (аральская и илийская популяции)
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
4
Сырдарьинский лжелопатонос
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
5
Волжская многотычинковая сельдь
Бассейн
лоток
садок
пруд
-
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
6
Каспийский лосось
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
7
Аральский лосось
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
8
Таймень
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
9
Нельма
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
10
Белорыбица
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
11
Щуковидный жерех (лысач)
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
12
Аральский усач
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
13
Туркестанский усач
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
5-10
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 10
1,0
Не менее 2,0
Не менее 0,5
14
Илийская маринка
Бассейн
лоток
садок
пруд
до 1
0,1
Не менее 0,3
Не менее 0,3
1-5
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
более 5
0,5
Не менее 1,2
Не менее 0,4
15
Чуйская остролучка
Бассейн
лоток
садок
пруд
-
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
16
Балхашский окунь
Бассейн
лоток
садок
пруд
-
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5
17
Чаткальский подкаменьщик
Бассейн
лоток
садок
пруд
-
0,4
Не менее 0,8
Не менее 0,5

5) импорттау кезінде: Заңның 9-1-бабының 23) тармақшасына сәйкес балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган бекітетін Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін балықтар мен басқа да су жануарларының түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға, Қазақстан Республикасының аумағынан экспорттауға және (немесе) кері экспорттауға әкімшілік органның рұқсаттар беру қағидаларына сәйкес берілген Конвенцияның қолданылу аясына кіретін балықтардың және басқа да су жануарларының түрлерін Қазақстан Республикасының аумағына импорттауға рұқсаттың болуы;
6) сатып алған кезде: сатып алу-сату шартының және сыйға тарту шартының болуы;
7) Конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлер бойынша: Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның І және ІІ қосымшаларына түрлері енгізілген жануарларды қолдан көбейту жөніндегі қызметтің басталғаны немесе тоқтатылғаны туралы хабарламаның болуы.
5. Балықтар мен басқа да су жануарларына күтім жасау жарақаттануды, күйзелісті және жайсыздықты болдыртпайтындай жағдайларда жүргізіледі.
Балықтардың және басқа да су
жануарларының сирек
кездесетін және жойылып кету
қаупі төнген түрлерін, оның
ішінде Құрып кету қаупі төнген
жабайы фауна мен флора
түрлерімен халықаралық сауда
туралы конвенцияның
қолданылу аясына кіретін
түрлерін еріксіз және жартылай
ерікті жағдайларда ұстау,
көбейту қағидаларына
қосымша
Балықтардың және басқа да су жануарларының сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін, оның ішінде Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның қолданылу аясына кіретін түрлерін еріксіз және жартылай ерікті жағдайларда ұстау, көбейту үшін қажетті алаңдардың ең аз нормалары (бір дараққа есептегенде)
Р/с
Балықтардың және басқа су жануарларының атауы
Ұстау орындарының типі
Дарақтың салмағы (килограмм)
Су көлемі (текше метр)
Ауданы (шаршы метр)
Биіктігі, тереңдігі (метр)
1
Каспий тілтісі
Бассейн
арна
тор
тоған
-
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
2
Сібір бекіресі
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
3
Пілмай (арал және іле популяциясы)
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
4
Сырдариялық тасбекіре
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
5
Волга көп аталықты майшабағы
Бассейн
арна
тор
тоған
-
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
6
Каспий албырты
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
7
Арал албырты
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
8
Таймен
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
9
Сылан
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
10
Ақбалық
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
11
Шортан тектес ақмарқа
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
12
Арал қаязы
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
13
Түркістан қаязы
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5-10
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
10 жоғары
1,0
2,0 кем емес
0,5 кем емес
14
Іле қара балығы
Бассейн
арна
тор
тоған
1 дейін
0,1
0,3 кем емес
0,3 кем емес
1-5
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
5 жоғары
0,5
1,2 кем емес
0,4 кем емес
15
Шу сүйірқанаты
Бассейн
арна
тор
тоған
-
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
16
Балқаш алабұғасы
Бассейн
арна
тор
тоған
-
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес
17
Шатқалдық тас тасалағыш
Бассейн
арна
тор
тоған
-
0,4
0,8 кем емес
0,5 кем емес