Об утверждении Правил и сроков реализации пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и на транспортные средства физических лиц
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 сентября 2025 года № 500. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 сентября 2025 года № 36879
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и транспортные средства физических лиц.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует по 31 декабря 2026 года включительно.
Министр финансов
Республики Казахстан
М. Такиев
Приложение к приказу
Министр финансов
Республики Казахстан
от 16 сентября 2025 года № 500
Правила и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и на транспортные средства физических лиц
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки реализации пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и на транспортные средства физических лиц (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1-1 статьи 68 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (далее - Налоговый кодекс) и определяют порядок и сроки реализации Пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и на транспортные средства физических лиц (далее – Пилотный проект).

Жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 16 қыркүйектегі № 500 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 18 қыркүйекте № 36879 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшасында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2026 жылғы 31 желтоқсанды қоса алғанда қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
М. Такиев
Қазақстан Реcпубликасының
Қаржы министрі
2025 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 500 Бұйрыққа қосымша
Жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық кодексі) 68-бабы 1-1-тармағына сәйкес әзірленді және жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру бойынша пилоттық жобаны (бұдан әрі – Пилоттық жоба) іске асыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.

Глава 2. Участники Пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и на транспортные средства физических лиц
2. Участниками Пилотного проекта являются:
1) органы государственных доходов – Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет), Департамент государственных доходов по Павлодарской области (далее – Департамент), а также Управления государственных доходов по Успенскому и Железинскому районам Департамента (далее – Управления государственных доходов);
2) местные исполнительные органы, аппараты акимов сельских округов Успенского и Железинского районов Павлодарской области (далее – Акимат сельского округа);
3) местные исполнительные органы, аппараты акимов по Успенскому и Железинскому районам Павлодарской области (далее – Акимат района);
4) плательщики налога на имущество и налога на транспортные средства физических лиц (далее – налогоплательщики), имеющие объект налогообложения в Успенском и Железинском районах Павлодарской области.
Глава 3. Порядок и сроки реализации Пилотного проекта по совершенствованию налогового администрирования в части сбора налогов на имущество и на транспортные средства физических лиц
3. Департамент:
1) исчисляет налог на имущество и налог на транспортные средства физических лиц (далее – налоги) в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
2) предоставляет ответственным работникам Акиматов сельских округов право доступа к Информационной системе налогового администрирования Комитета (далее – ИС ИСНА) для просмотра лицевых счетов налогоплательщиков о наличии (отсутствии) задолженности и/или переплаты по налогам по местонахождению, указанному в подпункте 4) пункта 2 настоящих Правил, с обеспечением мер информационной безопасности.
Приказ о предоставлении права доступа к ИС ИСНА, утверждается Руководителем Департамента, на основании перечня должностных лиц Акиматов сельских округов, имеющих доступ к сведениям, составляющим налоговую тайну, в соответствии с подпунктом 9) пункта 3 статьи 30 Налогового кодекса.
Право доступа к ИС ИСНА предоставляется ответственному работнику Акимата сельского округа на основании сведений, полученных от Акимата района:
сканированная заявка на доступ к информационным системам органов государственных доходов, составленная по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам;
копия приказа о назначении на занимаемую должность ответственного работника Акимата сельского округа;
копия приказа Акима сельского округа о закреплении ответственности должностных лиц за использованием данных ИС ИСНА;

2-тарау. Жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаға қатысушылар
2. Мыналар:
1) мемлекеттік кірістер органдары – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (бұдан әрі – Комитет), Павлодар облысы бойынша Мемлекеттік кірістер департаменті (бұдан әрі – Департамент), сондай-ақ Департаменттің Успен және Железин ауданы бойынша Мемлекеттік кірістер басқармасы (бұдан әрі – Мемлекеттік кірістер басқармасы);
2) Павлодар облысы Успен және Железин ауданының жергілікті атқарушы органдары, ауылдық округ әкімдерінің аппараты (бұдан әрі – Ауылдық округ әкімдігі);
3) Павлодар облысының Успен және Железин ауданы бойынша жергілікті атқарушы органдары, әкімдердің аппараты (бұдан әрі – Аудан әкімдігі);
4) Павлодар облысының Успен және Железин ауданында салық салу объектісі бар жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдарына салынатын салықты төлеушілер (бұдан әрі – салық төлеушілер) Пилоттық жобаның қатысушылары болып табылады.
3-тарау. Жеке тұлғалардың мүлік және көлік құралдары салығын жинау бөлігінде салықтық әкімшілендіруді жетілдіру жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру тәртібі мен мерзімдері
3. Департамент:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жеке тұлғалардың мүлкіне және көлік құралдарына салынатын салықтарды (бұдан әрі – салықтар) есептейді;
2) Ауылдық округ әкімдіктерінің жауапты қызметкерлеріне ақпараттық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ете отырып, осы Қағидалардың 2- тармағының 4) тармақшасында көрсетілген орналасқан жері бойынша салық бойынша берешектің және/немесе артық төлемнің болуы (болмауы) туралы салық төлеушілердің жеке шоттарын қарау үшін Комитеттің Салықтық әкімшілендірудің ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – СӘАЖ АЖ) қолжетімділік құқығын береді.
СӘАЖ АЖ-ға қолжетімділік құқығын беру туралы бұйрықты Салық кодексінің 30-бабы 3-тармағының 9) тармақшасына сәйкес, салық құпиясын құрайтын мәліметтерге қолжетімділігі бар Ауылдық округтер әкімдігінің лауазымды адамдарының тізбесі негізінде Департамент басшысы бекітеді.
Ауылдық округ әкімдігінің жауапты қызметшісіне СӘАЖ АЖ-ға қолжетімділік құқығы Аудан әкімдігінен алынған мәліметтер:
осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалған мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйелеріне қол жеткізуге арналған сканерленген өтінім;
Ауылдық округ әкімдігінің жауапты қызметшісін атқаратын лауазымға тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
Ауылдық округ әкімдігінің лауазымды адамдарға СӘАЖ АЖ деректерін пайдалануға жауапкершілікті бекіту туралы бұйрығының көшірмесі негізінде беріледі;

3) своевременно производит блокировку учетных записей ответственных работников Акимата сельского округа на основании сведений, полученных от Акимата района:
освобожденных от занимаемой должности;
переведенных в другое структурное подразделение;
ушедших в отпуск;
убывших в командировки;
4) доводит до сведения ответственных работников Акиматов сельских округов требования, указанные в технической документации по информационной безопасности, утвержденной приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2024 года № 585 "О некоторых вопросах обеспечения информационной безопасности органов государственных доходов", с последующим предоставлением в Департамент листов ознакомления с требованиями;
5) закрепляет ответственных работников Департамента и Управлений государственных доходов для консультирования ответственных работников Акиматов районов и сельских округов;
6) обучает ответственных работников Акиматов районов и сельских округов по вопросам организации сбора налогов;
7) разъясняет ответственным работникам Акиматов районов и сельских округов по порядку действий при возникновении вопросов по организации сбора налогов;
8) обеспечивает взаимодействие между Акиматами районов и Управлениями государственных доходов;
9) осуществляет контроль за деятельностью Акиматов районов и сельских округов по вопросам правильности исчисления, полноты взимания, своевременности перечисления налогов и платежей в бюджет, а также по вопросам в порядке, предусмотренном налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Управление государственных доходов:
1) при обращении налогоплательщиков предоставляет консультацию о порядке организации сбора налогов;
2) оказывает содействие по корректировке и уточнению их сведений, касающихся объектов налогообложения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) при обращении налогоплательщиков, осуществляет корректировку начислений по налогам на лицевом счету налогоплательщика в соответствии с налоговым законодательством.
5. Акимат района:
1) обеспечивает актуальность информации о пользователях ИС ИСНА и своевременность письменного уведомления о случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 3 настоящих Правил, а именно, в течение 1 (одного) рабочего дня со дня подписания соответствующего приказа доводит до сведения Департамента для последующей процедуры блокировки/разблокировки учетной записи;
2) обеспечивает взаимодействие между Акиматами сельских округов и Управлениями государственных доходов.

3) Аудан әкімдігінен алынған мәліметтер негізінде:
атқарып отырған лауазымынан босатылған;
басқа құрылымдық бөлімшеге ауыстырылған;
еңбек демалысына кеткен;
іссапарға кеткен Ауылдық округ әкімдігінің жауапты қызметшілерінің есептік жазбасын бұғаттауды уақытылы жүргізеді;
4) "Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитет төрағасының 2024 жылғы 20 желтоқсандағы № 585 бұйрығымен бекітілген Ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі техникалық құжаттамада көрсетілген талаптарды Ауылдық округтер әкімдігінің жауапты қызметшілерінің назарына жеткізеді, кейіннен Департаментке талаптармен танысу парағын ұсынады;
5) Аудан және Ауылдық округ әкімдігінің жауапты қызметкерлеріне консультация беру үшін Департаменттің және Мемлекеттік кірістер басқармасының жауапты қызметкерлерін бекітеді;
6) Аудандар мен Ауылдық округтер әкімдігінің жауапты қызметкерлерін салық жинауды ұйымдастыру мәселелері бойынша оқытады;
7) Аудандар мен Ауылдық округтер әкімдігінің жауапты қызметкерлеріне салық жинауды ұйымдастыру жөніндегі мәселелер туындаған кездегі іс-қимыл тәртібі жөнінде түсіндіреді;
8) Аудан әкімдіктері мен Мемлекеттік кірістер басқармалары арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
9) Аудандар мен Ауылдық округтер әкімдігінің салықтар мен бюджетке төленетін төлемдерді есептеудің дұрыстығы, өндіріп алудың толықтығы, уақытылы аудару мәселелері бойынша, сондай-ақ салық заңнамасында көзделген тәртіппен мәселелер бойынша қызметіне бақылауды жүзеге асырады.
4. Мемлекеттік кірістер басқармасы:
1) салық төлеушілер жүгінген кезде салық жинауды ұйымдастыру тәртібі туралы консультация береді;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық салу объектілеріне қатысты олардың мәліметтерін түзету және нақтылау бойынша көмек көрсетеді;
3) салық төлеушілер жүгінген кезде салық заңнамасына сәйкес салық төлеушінің жеке шотындағы салықтар бойынша есептеулерді түзетуді жүзеге асырады.
5. Аудан әкімдігі:
1) СӘАЖ АЖ пайдаланушылары туралы ақпараттың өзектілігін және осы Қағидалардың 3-тармағының 2) және 3) тармақшасында көрсетілген жағдайлар туралы жазбаша хабарламаның уақытылы болуын қамтамасыз етеді, атап айтқанда, тиісті бұйрыққа қол қойылған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде есептік жазбаны бұғаттаудың/бұғаттан шығарудың кейінгі рәсімі үшін мәліметтерді Департаменттің назарына жеткізеді;
2) Ауылдық округ әкімдіктері мен Мемлекеттік кірістер басқармалары арасындағы өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді.

6. Акимат сельского округа:
1) осуществляет организацию сбора налогов в соответствии с налоговым законодательством;
2) при обращении налогоплательщиков предоставляет консультацию о порядке организации сбора налогов;
3) в ходе организации сбора налогов (код бюджетной классификации 104102 "Налог на имущество физических лиц" и код бюджетной классификации 104402 "Налог на транспортные средства физических лиц") производит просмотр лицевых счетов налогоплательщиков в ИС ИСНА;
4) оказывает содействие по корректировке и уточнению их сведений, касающихся объектов налогообложения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Налогоплательщик:
1) своевременно и в полном объеме исполняет обязательства по налогам;
2) на добровольной основе обращается для исполнения налоговых обязательств и по вопросам, связанным с исполнением обязательств по налогам в Управления государственных доходов, а также в Акиматы сельских округов по месту нахождения объекта налогообложения в Успенском и Железинском районах.
Приложение
к Правилам и срокам реализации
пилотного проекта
по совершенствованию
налогового администрирования
в части сбора налогов
на имущество
и на транспортные средства
физических лиц
Форма
Заявка на доступ к информационным системам органов государственных доходов
_______________________________________________________________________
создание / изменение / удаление пользователя ИС ОГД (нужное подчеркнуть)
Просим Вас предоставить права к ИС ОГД с рабочего места работника, в связи с возникающей производственной необходимостью, согласно прилагаемой таблицы:
Наименование структурного подразделения государственного органа
ФИО, ИИН
Должность
Время доступа
Адрес, № кабинета, телефон
Электронный адрес
Наименование ИС
Наименование режимов и сервисов
Руководитель структурного подразделения
Согласовано:
Ознакомлен с политикой информационной безопасности
__________________________ ФИО
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ФИО – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
ИС ОГД – информационная система органов государственных доходов.

6. Ауылдық округ әкімдігі:
1) салық заңнамасына сәйкес салық жинауды ұйымдастыруды жүзеге асырады;
2) салық төлеушілер жүгінген кезде салық жинауды ұйымдастыру тәртібі туралы консультация береді;
3) салық жинауды ұйымдастыру барысында ("Жеке тұлғалардың мүлкіне салынатын салық" 104102 бюджеттік сыныптама коды және "Жеке тұлғалардың көлік құралдарына салынатын салық" 104402 бюджеттік сыныптаманың коды) салық төлеушілердің жеке шоттарын СӘАЖ АЖ-да қарайды;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салық салу объектілеріне қатысты олардың мәліметтерін түзету және нақтылау бойынша көмек көрсетеді.
7. Салық төлеуші:
1) салықтар бойынша міндеттемелерді уақтылы және толық көлемде орындайды;
2) салық міндеттемелерін орындау үшін және салық бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты мәселелер бойынша Мемлекеттік кірістер басқармаларына, сондай-ақ Успен және Железин ауданындағы салық салу объектісінің орналасқан жері бойынша Ауылдық округ әкімдіктеріне ерікті негізде жүгінеді.
Жеке тұлғалардың мүлік және
көлік құралдары салығын жинау
бөлігінде салықтық
әкімшілендіруді жетілдіру
жөніндегі пилоттық жобаны іске
асыру қағидалары мен
мерзімдеріне қосымша
Нысан
Мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйелеріне қолжетімділікке өтінім _______________________________________________________ МКО АЖ пайдаланушысын құру / өзгерту / жою (керегінің астын сызу)
Қоса беріліп отырған кестеге сәйкес Сізден туындайтын өндірістік қажеттілікке байланысты қызметкердің жұмыс орнынан МКО АЖ-ға құқық беруіңізді сұраймыз:
№ №
Мемлекеттік органның құрылымдық бөлімшесінің атауы
ТАӘ, ЖСН
Лауазымы
Қол жеткізу уақыты
Мекенжайы, кабинет №, телефоны
Электрондық мекенжайы
АЖ атауы
Режимдер мен сервистердің атауы
Құрылымдық бөлімшенің
басшысы _____________________________________
Келісілді: _____________________________________
Ақпараттық қауіпсіздік саясатымен таныстым __________________________
ТАӘ
Ескертпе: аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ТАӘ – тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе);
МКО АЖ – мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесі.