Об утверждении Правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства просвещения Республики Казахстан и признании утратившим силу приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 февраля 2022 года № 37 "Об утверждении правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства образования и науки Республики Казахстан"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 12 сентября 2025 года № 213. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 сентября 2025 года № 36836
В соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства просвещения Республики Казахстан.
2. Признать утратившим силу приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 февраля 2022 года № 37 "Об утверждении правил определения стоимости исследований, консалтинговых услуг и государственного задания Министерства образования и науки Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 26750).
3. Департаменту бюджетного планирования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования.
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства просвещения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
М. Мелдебекова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 12 сентября 2025 года № 213
Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства просвещения Республики Казахстан

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы және "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілген қызметтері мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 ақпандағы № 37 бұйрығының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2025 жылғы 12 қыркүйектегі № 213 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 16 қыркүйекте № 36836 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидалары бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің зерттеулерінің, консалтингтік көрсетілген қызметтері мен мемлекеттік тапсырманың құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2022 жылғы 3 ақпандағы № 37 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26750 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Бюджеттік жоспарлау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынсын.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушы
М. Мелдебекова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 213 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения стоимости исследований, консалтинговых услуг Министерства просвещения Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 14 Бюджетного кодекса Республики Казахстан и устанавливают порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) исследования - социологические, аналитические, прикладные научные, фундаментальные научные работы, осуществляемые физическими и юридическими лицами в рамках задач и функций уполномоченного органа в области образования, финансируемые за счет бюджетных средств;
2) консалтинговые услуги - услуги по определению и оценке проблем, возможностей, возникающих в процессе деятельности государственного органа, либо по детальному анализу ситуации; по разработке эффективных рекомендаций по коррекции дальнейших действий для повышения финансовой и управленческой эффективности работы (в рамках следующих основных видов услуг: управленческий консалтинг, административно-кадровый консалтинг, финансовый консалтинг, IT-консалтинг, юридический консалтинг, специализированный консалтинг, консалтинг в области обороны, технические консалтинговые услуги).
Глава 2. Порядок определения стоимости исследований, консалтинговых услуг
3. Стоимость исследования, консалтинговой услуги определяется исходя из расходов на оплату труда работников, непосредственно участвующих в проведении исследования, оказания консалтинговой услуги, прямых расходов и косвенных расходов по следующей формуле:
С = ∑ОТ+ПР + КР, где
С – стоимость исследования, консалтинговой услуги;
∑ОТ+ПР – сумма расходов по оплате труда;
ОТ – оплата труда сотрудников;
ПР – прямые расходы, за исключением расходов, предусмотренных подпунктом 1) пункта 5 настоящих Правил;
КР – косвенные расходы.
Глава 3. Виды затрат для определения стоимости исследований, консалтинговых услуг
4. В стоимость исследования, консалтинговой услуги не включаются следующие расходы:
1) формирование резервов на возможные убытки;
2) покрытие прочих долгов и убытков прошлых периодов;
3) спонсорская помощь;
4) штрафы, пени и неустойки.
5. К прямым расходам относятся:
1) заработная плата работников (штатных и внештатных) осуществляющих исследования, консалтинговые услуги;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования персонала, обязательные пенсионные взносы работодателя, проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 14-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) зерттеу - білім беру саласындағы уәкілетті органның міндеттері мен функциялары шеңберінде бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын жеке және заңды тұлғалар жүзеге асыратын әлеуметтанулық, талдамалық, қолданбалы ғылыми, іргелі ғылыми жұмыстар;
2) консалтингтік көрсетілетін қызметтер - мемлекеттік органның қызметі процесінде туындайтын проблемаларды, мүмкіндіктерді айқындау және бағалау не жағдайды жан-жақты талдау жөніндегі; жұмыстың қаржылық және басқарушылық тиімділігін арттыру үшін кейінгі іс-әрекеттерді түзету бойынша тиімді ұсынымдарды әзірлеу жөніндегі қызметтер (қызметтердің мынадай негізгі түрлері шеңберінде: басқарушылық консалтинг, әкімшілік-кадрлық консалтинг, қаржылық консалтинг, IT-консалтинг, заңгерлік консалтинг, мамандандырылған консалтинг, қорғаныс саласындағы консалтинг, техникалық консалтингтік қызметтер).
2-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау тәртібі
3. Зерттеудің, консалтингтік көрсетілетін қызметтің құны зерттеу жүргізуге, консалтингтік қызмет көрсетуге тікелей қатысатын қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеуге арналған шығыстарды, тікелей шығыстар мен жанама шығыстарды негізге ала отырып, мынадай формула бойынша айқындалады:
Қ = ∑ЕАТ + ТШ + ЖШ, мұндағы
Қ – зерттеудің, консалтингтік қызметтің құны;
∑ЕАТ + ТШ – еңбекке ақы төлеу бойынша шығыстар сомасы;
ЕАТ – қызметкерлердің еңбегіне ақы төлеу;
ТШ – осы Қағидалардың 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген шығыстарды қоспағанда, тікелей шығыстар;
ЖШ – жанама шығыстар.
3-тарау. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын айқындауға арналған шығындардың түрлері
4. Зерттеу, консалтингтік қызмет көрсету құнына мынадай шығыстар енгізілмейді:
1) ықтимал шығындарға резервтер қалыптастыру;
2) өткен кезеңдердің өзге де борыштары мен залалдарын жабу;
3) демеушілік көмек;
4) айыппұлдар, өсімпұлдар және тұрақсыздық айыптары.
5. Тікелей шығыстарға мыналар жатады:
1) зерттеулерді, консалтингтік қызметтерді жүзеге асыратын қызметкерлердің (штаттағы және штаттан тыс) жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, персоналды әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына жұмыс берушілердің аударымдары, зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары;

3) налог на добавленную стоимость;
4) командировочные расходы персонала, проводящего исследование, оказывающего консалтинговую услугу (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) привлечение внешних экспертов;
6) приобретение материалов, непосредственно используемых для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги;
7) услуги связи, непосредственно связанные с проведением конкретного исследования (междугородние телефонные переговоры, абонентская плата за телефоны, почтово-телеграфные затраты, факс, электронная почта, интернет);
8) транспортные услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги;
9) полиграфические расходы (тиражирование бланочной продукции: анкет, маршрутных листов, карточек, отчетов, тестовых заданий, переплет, подшивка и обработка документов);
10) курьерские услуги (рассылка материалов);
11) арендная плата в случаях необходимости проведения конференций, семинаров, круглых столов, непосредственно для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги в арендуемых помещениях;
12) банковские услуги;
13) доступ к информационным базам данных государственных органов;
14) переводческие услуги, непосредственно используемые для проведения исследования, оказания консалтинговой услуги;
15) расходы на уплату членского взноса в международные организации.
6. Косвенные расходы не относятся напрямую к себестоимости оказываемых услуг (работ) и включают следующие расходы:
1) заработная плата административного персонала;
2) социальный налог, социальные отчисления в государственный фонд социального страхования, отчисления работодателей в Фонд социального медицинского страхования, обязательные пенсионные взносы работодателя, административного персонала;
3) налоги и другие обязательные платежи в бюджет (налог на имущество, налог на транспортные средства, земельный налог);
4) командировочные расходы административного персонала (служебные разъезды внутри страны и (или) за пределы страны);
5) амортизация основных средств и нематериальных активов;
6) обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов;
7) прочие расходы (коммунальные услуги, информационные услуги (за исключением рекламы), пожарная безопасность и соблюдение специальных требований, услуги по охране, аудиторские услуги, банковские услуги, нотариальные услуги, типографские расходы, услуги связи, используемой в общей административной деятельности, за исключением услуг связи, указанных в подпункте 7) пункта 5 настоящих Правил).
7. При определении стоимости товаров и услуг, необходимых для выполнения государственного задания, руководствуются Правилами составления, представления, рассмотрения бюджетного запроса, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2025 года № 185.

3) қосылған құн салығы;
4) зерттеу жүргізетін, консалтингтік қызмет көрсететін персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) сыртқы сарапшыларды тарту;
6) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын материалдарды сатып алу;
7) нақты зерттеулер жүргізуге тікелей байланысты байланыс қызметтері (қалааралық телефон сөйлесулері, телефон үшін абоненттік төлем, пошта-телеграф шығындары, факс, электрондық пошта, интернет);
8) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын көліктік қызметтер;
9) полиграфиялық шығыстар (бланк өнімдерін тираждау: сауалнамалар, бағыт парақтары, карточкалар, есептер, тест тапсырмалары, түптеу, құжаттарды тігу және өңдеу);
10) курьерлік қызметтер (материалдарды тарату);
11) жалға алынатын үй-жайларда тікелей зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін конференциялар, семинарлар, дөңгелек үстелдер өткізу қажет болған жағдайда жалдау ақысы;
12) банктік қызметтер;
13) мемлекеттік органдардың ақпараттық дерекқорына қолжетімділік;
14) зерттеу жүргізу, консалтингтік қызмет көрсету үшін тікелей пайдаланылатын аударма қызметтері;
15) халықаралық ұйымдарға мүшелік жарнаны төлеуге арналған шығыстар.
6. Жанама шығыстар көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) өзіндік құнына тікелей жатпайды және мынадай шығыстарды қамтиды:
1) әкімшілік персоналдың жалақысы;
2) әлеуметтік салық, мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдар, жұмыс берушілердің әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдары, жұмыс берушінің, әкімшілік персоналдың міндетті зейнетақы жарналары;
3) салықтар және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер (мүлік салығы, көлік құралдарына салынатын салық, жер салығы және басқалар);
4) әкімшілік персоналдың іссапар шығыстары (ел ішіндегі және (немесе) елден тыс жерлердегі қызметтік сапарлар);
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясы;
6) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсету және жөндеу;
7) өзге де шығыстар (коммуналдық қызметтер, ақпараттық қызметтер (жарнаманы қоспағанда), өрт қауіпсіздігі және арнайы талаптардың сақталуы, күзет қызметтері, аудиторлық қызметтер, банк қызметтері, нотариаттық қызметтер, типографиялық шығыстар, осы Қағидалардың 5-тармағының 7) тармақшасында көрсетілген байланыс қызметтерін қоспағанда, жалпы әкімшілік қызметте пайдаланылатын байланыс қызметтері).
7. Мемлекеттік тапсырманы орындау үшін қажетті тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау кезінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2025 жылғы 22 сәуірдегі № 185 бұйрығымен бекітілген Бюджеттік сұранымды жасау, ұсыну, қарау қағидаларын басшылыққа алады.

8. Привлечение сторонних организаций и физических лиц для проведения исследований, консалтинговых услуг осуществляется на основе заключения гражданско-правовой сделки со сторонними организациями и физическими лицами.
9. Стоимость командировочных расходов (проживание, суточные) определяется в соответствии с Правилами возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256.
10. При расчете стоимости исследований, консалтинговых услуг указывается заработная плата всех работников, непосредственно участвующих в выполнении исследовательской работы, по должностям в соответствии со штатным расписанием отдельно по каждому работнику.

8. Зерттеулер, консалтингтік қызметтер көрсету үшін бөгде ұйымдар мен жеке тұлғаларды тарту бөгде ұйымдармен және жеке тұлғалармен азаматтық-құқықтық мәміле жасасу негізінде жүзеге асырылады.
9. Іссапар шығыстарының құны (тұру, тәулікақы) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларына сәйкес айқындалады.
10. Зерттеулердің, консалтингтік қызметтердің құнын есептеу кезінде зерттеу жұмысын орындауға тікелей қатысатын барлық қызметкерлердің штаттық кестеге сәйкес лауазымдары бойынша жалақысы әрбір қызметкер бойынша жеке көрсетіледі.