О внесении изменений и дополнений в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала"
Приказ и.о. Министра транспорта Республики Казахстан от 5 сентября 2025 года № 292. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 сентября 2025 года № 36834
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 26 сентября 2013 года № 750 "Об утверждении Правил выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8782) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 3 статьи 54 Закона Республики Казахстан "Об использование воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиаций" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах выдачи и продления срока действия свидетельств авиационного персонала, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) комплексное воздушное судно (complex motor-powered aircraft) – самолеты с максимальной взлетной массой 5700 кг и более, или c максимальной конфигурацией пассажирских кресел более девятнадцати, или для эксплуатации с экипажем, состоящим минимум из двух пилотов, или оснащенный турбореактивным двигателем/двигателями или более чем одним турбовинтовым двигателем, или вертолет с максимальной взлетной массой 3175 кг и более, или с максимальной конфигурацией пассажирских кресел более девяти, или для эксплуатации с экипажем, состоящим минимум из двух пилотов или с поворотным ротором;";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Свидетельства авиационного персонала книжного типа различаются по цветовой гамме и серийно-буквенной кодировке в зависимости от их принадлежности к категориям авиационного персонала.
Таблица серийных буквенных кодов и цветов свидетельств авиационного персонала приведена в приложении 3 к настоящим Правилам.
6. Действительность свидетельства авиационного персонала за исключением персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера определяется сроком действия содержащихся в нем квалификационных отметок и (или) медицинского сертификата соответствующего класса (вида).
Срок действия свидетельств персонала по техническому обслуживанию воздушных судов и сотрудника по обеспечению полетов или полетного диспетчера составляет пять лет со дня выдачи или продления.";

"Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Көлік министрінің м.а. 2025 жылғы 5 қыркүйектегі № 292 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 15 қыркүйекте № 36834 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Авиация персоналы куәліктерін беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 26 қыркүйектегі № 750 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8782 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 54-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Авиация персоналы куәлiктерiн беру және олардың қолданылу мерзімін ұзарту қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) кешенді әуе кемесі (complex motor-powered aircraft) – ең жоғары ұшу массасы 5700 кг-нан асатын немесе жолаушылар креслоларының ең жоғары конфигурациясы он тоғыздан асатын немесе пайдалану үшін экипажы кемінде екі ұшқыштан тұратын, немесе турбореактивті қозғалтқышпен (немесе) қозғалтқыштармен немесе бірден артық турбовинтті қозғалтқышпен жарақтандырылған, немесе ең жоғары ұшу массасы 3175 кг-нан асатын тікұшақ, немесе жолаушылар креслоларының максималды конфигурациясы тоғыздан асатын немесе кем дегенде екі ұшқыштан тұратын экипажбен пайдаланылатын немесе айналмалы ротормен.";
5 және 6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Кітап түріндегі авиация персоналы куәліктері авиациялық персоналдың санатына жатқызылуына қарай түс гаммасы мен серия-әріптік кодтау бойынша ерекшеленеді.
Авиациялық персонал куәліктерінің әріптік кодтары мен түстерінің кестесі осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген.
6. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналды және ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкерді немесе ұшу диспетчерін қоспағанда, авиация персоналы куәлігінің жарамдылығы ондағы біліктілік белгілерінің және (немесе) тиісті сыныптағы (түрдегі) медициналық сертификаттың қолданылу мерзімімен айқындалады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал мен ұшуды қамтамасыз ету жөніндегі қызметкер немесе ұшу диспетчері куәліктерінің жарамдылығы кәсіптік деңгейді уақтылы ұстап тұру шартымен берілген немесе ұзартылған күннен бастап бес жыл қолданылу мерзімімен айқындалады.";

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Лица, имеющие свидетельства авиационного персонала, указанные в пункте 3 настоящих Правил, допускаются к выполнению профессиональной деятельности при наличии действующего свидетельства, действующих квалификационных отметок на право осуществления такой деятельности и (или) медицинского сертификата соответствующего класса (вида), при условии поддержания профессионального уровня в соответствии с периодичностью, предусмотренной Типовыми программами профессиональной подготовки авиационного персонала, участвующего в обеспечении безопасности полетов, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 сентября 2013 года № 764 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8785).";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. В случае замены свидетельства, действующие записи, внесенные в разделы XII (Ratings) и XIII (Special Remarks) предыдущего свидетельства переносятся без изменения условий или ограничений, относящихся к этому свидетельству в соответствии с подпунктами 13) и 14) пункта 23 настоящих Правил.
Записи персонала по техническому обслуживанию воздушных судов пункта XIII (Special Remarks) не подлежат переносу в новое свидетельство авиационного персонала, за исключением данных о выдаче приложения к свидетельству персонала по техническому обслуживанию воздушных судов (раздел XV).";
пункт 29-1 изложить в следующей редакции:
"29-1. Срок действия квалификационной отметки члена летного экипажа не прерывается и продлевается от даты его истечения при продлении срока действия квалификационной отметки в течение 90 (девяносто) дней до его истечения.
Акт летной проверки действует в течение 180 дней после проведения летной проверки для внесения квалификационных отметок и (или) получения свидетельства члена летного экипажа.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Для целей внесения квалификационных отметок в свидетельство персонала по техническому обслуживанию воздушных судов воздушные суда квалифицируются по следующим группам:
1) группа 1:
комплексные воздушные суда, в том числе, многодвигательные вертолеты, самолеты с максимальной эксплуатационной высотой полета более 29000 футов, воздушные суда, оборудованные электродистанционной системой управления и воздушные суда, требующие внесения квалификационных отметок типа воздушных судов, определяемые уполномоченной организацией;
2) группа 2:
воздушные суда, не относящиеся к группе 1, принадлежащие следующим подгруппам:
подгруппа 2а: самолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2b: вертолеты с одним газотурбинным двигателем;
подгруппа 2с: вертолеты с одним поршневым двигателем;

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген авиациялық персонал куәлігі бар адамдар кәсіптік қызметке осындай қызметті жүзеге асыру құқығына арналған қолданыстағы куәлiгi, қолданыстағы біліктілік белгілері және (немесе) тиісті сыныптағы медициналық сертификаты болған кезде Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 28 қыркүйектегі № 764 бұйрығымен бекітілген Ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге қатысатын авиация персоналының кәсіптік даярлығының үлгілік бағдарламаларында көзделген кезеңділікке сәйкес кәсіптік деңгейді ұстап тұру шартымен кәсіптік қызметті орындауға жіберіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8785 болып тіркелген).";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Куәлік ауыстырылған жағдайда алдыңғы куәліктің XII (Ratings) және XIII (Special Remarks) бөлімдеріне енгізілген барлық қолданыстағы жазбалар осы осы Қағидалардың 23-тармағының 13) және 14-тармақтарына сәйкес куәлікке қатысты шарттарды, немесе шектеулерді өзгертпей ауыстырылады.
Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың XIII (Special Remarks) бөлімінде жазылған жазбалары әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персоналдың куәлігіне қосымшаны беру туралы деректерді (XV бөлім) қоспағанда, авиация персоналының жаңа куәлігіне ауыстыруға жатпайды.";
29-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29-1. Ұшу экипажы мүшесінің біліктілік белгісінің қолданылу мерзімі үзілмейді және ол аяқталғанға дейін 90 (тоқсан) күн ішінде біліктілік белгісінің қолданылу мерзімі ұзартылған кезде ол аяқталған күннен бастап ұзартылады.
Ұшуды тексеру актісі біліктілік белгілерін енгізу және (немесе) ұшу экипажы мүшесінің куәлігін алу үшін ұшуды тексеру жүргізілгеннен кейін 180 күн ішінде жарамды.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету жөніндегі персонал куәлігіне біліктілік белгілерін енгізу мақсаттары үшін әуе кемелері мынадай топтар бойынша анықталады:
1) 1-топ:
кешенді әуе кемелері, оның ішінде көп қозғалтқышты тікұшақтар, ұшудың ең жоғары пайдалану биіктігі 29000 футтан асатын ұшақтар, электр қашықтықтан басқару жүйесімен жабдықталған әуе кемелері және уәкілетті ұйым айқындайтын әуе кемелері типінің біліктілік белгілерін енгізуді талап ететін әуе кемелері;
2) 2-топ:
1-топқа жатпайтын әуе кемелері, олар мынадай кіші топтарға тиесілі:
2а-кіші тобы: бір газтурбиналық қозғалтқышы бар ұшақтар;
2b-кіші тобы: бір газтурбиналық қозғалтқышы бар тікұшақтар;
2с-кіші тобы: бір поршенді қозғалтқышы бар тікұшақтар;

3) группа 3:
воздушные суда с поршневыми двигателями, не указанные в группе 1 и в подгруппе 2с;
негерметичные легкие поршневые самолеты с максимальной взлетной массой менее 5700 кг.";
приложение 9 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
подпункт 3) приложения 10 изложить в следующей редакции:
"3) Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2 разрешает его обладателю выпускать сертификат допуска к эксплуатации ВС и работать как поддерживающий персонал в категории В2 в следующих видах деятельности:
после ТО, выполненном на авиационном и радиоэлектронном оборудовании ВС и электрических системах;
при выполнении задач на авиационном оборудовании в пределах силовой установки и механических систем, требующих проведения только простых проверок для доказательства их работоспособности;
после выполнения второстепенного запланированного технического обслуживания на ВС (Minor Schedule Tasks) и устранения простых дефектов на ВС (Simple Defects Rectification) в пределах задач, полностью или частично внесенных в индивидуальный разрешительный сертификат (ССА), выданный компанией, перечень которых установлен "Типовой программой подготовки авиационного персонала". Это сертификационное полномочие должно распространяться только на работу, которую обладатель свидетельства персонально исполнил в организации по ТО и РАТ, выпустившей индивидуальный разрешительный сертификат (ССА) и только на рейтинги, которые уже внесены в свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2.". Свидетельство специалиста по техническому обслуживанию ВС категории В2 не включает в себя никакие подкатегории А.".
2. Комитету гражданской авиации Министерства транспорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства транспорта Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра транспорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан
М. Калиакпаров
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра транспорта
Республики Казахстан

3) 3-топ;
1-топта және 2с кіші топта көрсетілмеген, поршенді қозғалтқышы бар ұшақтар;
барынша ұшу салмағы кемінде 5700 кг герметикалық емес жеңіл поршенді әуе кеме.";
9-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
10-қосымшаның 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;
"3) В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі оның иесіне ӘК пайдалануға рұқсат беру сертификатын шығаруға және В2 санатындағы қолдаушы персонал ретінде мынадай қызмет түрлерінде жұмыс істеуге мүмкіндік береді:
ӘК авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтарында және электр жүйелерінде орындалғаннан кейін;
күштік қондырғы мен тетіктік жүйелер шегінде авиациялық жабдықта міндеттерді орындау кезінде, олардың жұмыс қабілеттілігін дәлелдеу үшін тек қарапайым тексерулер жүргізуді талап етеді;
тізбесі "Авиациялық персоналды даярлаудың үлгілік бағдарламасында" белгіленген компания берген жеке рұқсат беру сертификатына (ССА) толық немесе ішінара енгізілген міндеттер шегінде ӘК-де (Minor Schedule Tasks) екінші реттік жоспарланған техникалық қызмет көрсетуді орындағаннан және ӘК-дегі (Simple Defects Rectification) қарапайым ақауларды жойғаннан кейін. Бұл сертификаттау өкілеттігі жеке рұқсат беру сертификатын (ССА) шығарған ТҚК және ӘКЖ жөніндегі ұйымда куәліктің иегері дербес орындаған жұмысқа және В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігіне енгізілген рейтингтерге ғана қолданылуы тиіс. В2 санатындағы ӘК техникалық қызмет көрсету жөніндегі маманның куәлігі А-ның ешқандай кіші санатын қамтымайды.".
2. Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін, оны Қазақстан Республикасы Көлік министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Көлік вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің міндетін атқарушы
М. Калиакпаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Көлік министрінің
міндетін атқарушы