О внесении изменений и дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 3 сентября 2025 года № 474. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2025 года № 36796
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25488) следующие изменения и дополнения:
в Правилах осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 дополнить подпунктом 19-1 следующего содержания:
"19-1) договор о строительстве "под ключ" – договор, предметом которого являются комплексные работы по строительству объекта и введению его в эксплуатацию, включающие выполнение проектных, изыскательских, строительно-монтажных (новое строительство, реконструкция), а также сопутствующие указанным работам поставку товаров и оказание услуг, за исключением проведения комплексной вневедомственной экспертизы проектов и услуг технического надзора;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Закупки осуществляются следующими способами:
1) тендер;
2) аукцион;
3) запроса ценовых предложений;
4) из одного источника;
5) исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 07.08.2024 № 523 (вводится в действие с 01.01.2025);
6) посредством электронного магазина.
При этом, закупки способом тендера, предусмотренные подпунктом 1) настоящего пункта также осуществляются с особенностями, предусмотренными настоящими Правилами, в том числе тендера по строительству "под ключ".";
пункт 35 изложить в следующей редакции:
"35. Заказчик предоставляет организатору для проведения тендера техническую спецификацию и проект договора на казахском и русском языках, за исключением случаев, когда организатор и заказчик выступают в одном лице.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, вместо технической спецификации тендерная документация содержит проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам соответствуют срокам выполнения работ, указанным в утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации. Помимо проектно-сметной документации, прошедшей экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, тендерная документация содержит электронную копию положительного заключения комплексной вневедомственной экспертизы.
Данное требование не распространяется на осуществление закупок по строительству "под ключ".
Вместе с тем, в тендерной документации не содержатся указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иные характеристики, в случае, если такое указание определяет принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику, за исключением следующих случаев осуществления закупок:

"Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2025 жылғы 3 қыркүйектегі № 474 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 4 қыркүйекте № 36796 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25488 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларында:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 19-1)-тармақшасымен толықтырылсын:
"19-1) толық бітіріп берілетін құрылыс туралы шарт - жобалау, іздестіру, құрылыс-монтаждау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, реконструкциялау, реставрациялау, күрделі жөндеу) жұмыстарын және басқа да жұмыстарды орындауды, сондай-ақ жобалар мен көрсетілетін техникалық қадағалау қызметтеріне ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізуді қоспағанда, көрсетілген жұмыстарға ілеспе тауарларды беруді және қызметтер көрсетуді қамтитын, объектіні салу және оны пайдалануға беру жөніндегі кешенді жұмыстар нысанасы болып табылатын шарт;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сатып алу мынадай тәсілдермен жүзеге асырылады:
1) тендер;
2) аукцион;
3) баға ұсыныстарын сұрату;
4) бір көзден алу;
5) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 07.07.2024 № 523 (01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
6) электрондық дүкен арқылы.
Бұл ретте, осы тармақтың 1) тармақшасында көзделген тендер тәсілімен сатып алу да осы Қағидаларда көзделген ерекшеліктермен, оның ішінде "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендермен жүзеге асырылады.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Ұйымдастырушы мен тапсырыс беруші бір тұлғаны білдіретін жағдайларды қоспағанда, тендерді жүргізу үшін тапсырыс беруші ұйымдастырушыға қазақ және орыс тілдерінде техникалық ерекшелікті және шарттың жобасын ұсынады.
Жобалау-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде тендерлік құжаттамада техникалық ерекшеліктің орнына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама қамтылуы тиіс. Бұл ретте мұндай сатып алулар бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзімдеріне сәйкес келуі тиіс. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамамен қатар тендерлік құжаттамада ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысының электрондық көшірмесі қамтылуы тиіс.
Бұл талап толық бітіріп берілетін құрылыс бойынша сатып алуды жүзеге асыруға қолданылмайды.
Сонымен бірге тендерлік құжаттамада мыналар:

1) для доукомплектования, модернизации и дооснащения основного (установленного) оборудования, а также установленного программного обеспечения (лицензионного программного обеспечения);
2) исключен приказом и.о. Министра финансов РК от 18.07.2022 № 729 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
3) для ремонта и (или) технического обслуживания имеющегося у заказчика товара (оборудования).";
пункт 87 изложить в следующей редакции:
"87. Обеспечение заявки на участие в тендере вносится в размере одного процента от суммы, выделенной для приобретения товаров, работ, услуг.
В случае участия в тендере способом тендера по строительству "под ключ" потенциальный поставщик вносит обеспечение заявки в размере трех процентов от суммы, выделенной на тендер.
В случае участия в тендере по нескольким лотам потенциальный поставщик предоставляет обеспечение заявки на участие в тендере на каждый лот отдельно.
Соответствие обеспечения заявки на участие в тендере определяется веб-порталом автоматически при подаче потенциальным поставщиком заявки на участие в тендере.";
главу 7 дополнить параграфом 16 следующего содержания:
"Параграф 16. Порядок организации осуществления закупок способом тендера строительства "под ключ"
155-9. Закупки способом тендера по строительству "под ключ" осуществляются при реализации проектов технически сложных зданий и сооружений, в том числе объектов транспортной и инженерной инфраструктуры, на основании технико-экономического обоснования или расчетной сметной стоимости строительства, определенной по укрупненным показателям сметной стоимости конструктивных элементов, разработанных в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
155-10. Тендер на работы по строительству "под ключ" включает в себя проведение закупок в составе единого лота на комплексные работы в сфере строительства в соответствии с законодательством об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
155-11. К потенциальным поставщикам, участвующим в закупках способом тендера по строительству "под ключ" предъявляются следующие квалификационные требования:

1) негізгі (орнатылған) жабдықтарды, сондай-ақ орнатылған бағдарламалық қамтамасыз етуді (лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді) қосымша жинақтау, жаңғырту және қосымша жарақтау үшін;
2) алып тасталды - ҚР Қаржы министрінің м.а. 18.07.2022 № 729 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
3) тапсырыс берушіде бар тауарды жөндеу және (немесе) оған техникалық қызмет көрсету үшін жүзеге асырылған сатып алу жағдайларын қоспағанда, егер мұндай нұсқама сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін жекелеген өнім берушіге тиістілігін анықтаған жағдайда тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларына, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына, сондай-ақ өзге сипаттамалардағы нұсқамалар қамтылмайды.";
87-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз ету тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген соманың бір пайызы мөлшерінде енгізіледі.
Толық бітіріп берілетін құрылыс бойынша тендер тәсілімен тендерге қатысқан жағдайда әлеуетті өнім беруші тендер бөлінген соманың үш пайызы мөлшерінде өтінімді қамтамасыз етуді енгізеді.
Бірнеше лот бойынша тендерге қатысқан жағдайда әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді әрбір лотқа жеке ұсынады.
Тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етудің сәйкестігін әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім берген кезде Веб-портал автоматты түрде айқындайды.";
Қағидалардың 7-тарауы мынадай мазмұндағы 16-параграфпен толықтырылсын:
"16-параграф "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру тәртібі
155-9. "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендер тәсілімен сатып алу сәулет, қала құрылысы және құрылыс туралы заңнамаға сәйкес әзірленген конструктивтік элементтердің сметалық құнының ірілендірілген көрсеткіштері бойынша айқындалған техникалық-экономикалық негіздеме немесе құрылыстың есептік сметалық құны негізінде техникалық жағынан күрделі ғимараттар мен құрылыстардың, оның ішінде көлік және инженерлік инфрақұрылым объектілерінің жобаларын іске асыру кезінде жүзеге асырылады қызметі.
155-10. "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша жұмыстарға арналған Тендер сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамаға сәйкес кешенді жұмыстарға, құрылыс саласындағы бірыңғай лот құрамында сатып алуды жүргізуді қамтиды.
155-11. "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендер тәсілімен сатып алуға қатысатын әлеуетті өнім берушілерге мынадай біліктілік талаптары қойылады:

1) наличие разрешения (лицензии) на осуществления проектной деятельности и строительно-монтажных работ в сфере архитектуры, градостроительства и строительства.
2) являться финансово устойчивым и не иметь налоговой задолженности в порядке, определенном настоящими Правилами.
155-12. При осуществлении закупок способом тендера по строительству "под ключ" применяются следующие неценовые критерии, влияющие на итоги тендера:
1) наличие у потенциального поставщика опыта работы по выполненным договорам, сумма строительно-монтажных работ, которых составляет не менее 50 (пятидесяти) процентов от суммы выделенной для осуществления закупок.
В случае, если потенциальный поставщик имеет опыт работы, такому потенциальному поставщику присваивается 1 (один) балл за каждый реализованный такой объект, суммарное количество баллов в тендера данного критерия не превышает 5 (пяти) баллов.
При этом, опыт работы в качестве субподрядчика не учитывается;
2) обязательство по обеспечению доли местного содержания, превышающей средний показатель по отрасли (указанный в задании на проектирование).
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере принимает обязательство по обеспечению доли местного содержания, превышающей средний показатель по отрасли (указанный в задании на проектирование), такому потенциальному поставщику присваивается 1 (один) балл за каждые дополнительные 10 (десять) процентов местного содержания;
3) гарантия качества по объекту строительства:
- на основные конструкции;
- на инженерные сети;
- на оборудование;
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере дает согласие на гарантию качества по объекту строительства, такому потенциальному поставщику присваивается:
- за гарантию на основные конструкции 0,1 (ноль целых одна десятой) балл за каждый год гарантии, суммарное количество баллов в тендере данного критерия не превышает 5 (пяти) баллов;
- на инженерные сети 0,1 (ноль целых одна десятой) за каждый год гарантии, суммарное количество баллов в тендере данного критерия не превышает 2 (двух) баллов;
- на оборудование 0,1 (ноль целых одна десятой) балл за каждый год гарантии, суммарное количество баллов в тендере данного критерия не превышает 1 (одного) балла;
4) принятие условий финансирования по:
- отказу от аванса;
- отказу от промежуточной оплаты актов выполненных работ до ввода объекта в эксплуатацию;
- отказу от корректировки сметной стоимости в сторону увеличения.
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере принимает обязательство об отказе от аванса, такому потенциальному поставщику присваивается 1 (один) балл.
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере дает согласие об отказе от оплаты промежуточных актов выполненных работ до конца введения объекта в эксплуатацию, такому потенциальному поставщику присваивается 5 (пять) баллов.
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере дает согласие об отказе от корректировки стоимости в сторону увеличения, такому потенциальному поставщику присваивается 2 (два) балла;

1) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласында жобалау қызметін және құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүзеге асыруға рұқсаттың (лицензияның) болуы;
2) осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен қаржылық орнықты болуға және салық берешегі болмауға.
155-12. "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде тендер қорытындыларына әсер ететін мынадай бағалық емес өлшемшарттар қолданылады:
1) әлеуетті өнім берушіде сатып алуды жүзеге асыру үшін бөлінген соманың кемінде 50 (елу) пайызын құрайтын құрылыс-монтаж жұмыстарының сомасы орындалған шарттар бойынша жұмыс тәжірибесінің болуы;
Егер әлеуетті өнім берушінің жұмыс тәжірибесі болған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге әрбір өткізілген осындай объект үшін 1 (бір) балл беріледі, осы өлшемшарттың тендердегі баллдардың жиынтық саны 5 (бес) балдан аспайды.
Бұл ретте қосалқы мердігер ретінде жұмыс тәжірибесі ескерілмейді.
2) сала бойынша орташа көрсеткіштен асатын жергілікті қамту үлесін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттеме (жобалауға арналған тапсырмада көрсетілген).
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында сала бойынша орташа көрсеткіштен (жобалауға арналған тапсырмада көрсетілген) асатын жергілікті қамтудың үлесін қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемені қабылдаса, мұндай әлеуетті өнім берушіге жергілікті қамтудың әрбір қосымша 10 (он) пайызы үшін 1 (бір) балл беріледі;
3) құрылыс объектісі бойынша сапа кепілдігі:
- негізгі құрылымдарға;
- инженерлік желілерге;
- жабдыққа;
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында құрылыс объектісі бойынша сапа кепілдігіне келісім берген жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге:
- негізгі конструкцияларға кепілдік үшін кепілдіктің әрбір жылы үшін 0,1 (нөл бүтін оннан бір) балл, осы өлшемшарттың тендердегі баллдардың жиынтық саны 5 (бес) балдан аспайды;
- инженерлік желілерге кепілдіктің әрбір жылы үшін 0,1 (нөл бүтін оннан бір), осы өлшемшарттың тендердегі балдардың жиынтық саны 2 (екі) балдан аспайды;
- жабдыққа кепілдіктің әрбір жылы үшін 0,1 (нөл бүтін оннан бір) балл, осы өлшемшарттың тендердегі балдардың жиынтық саны 1 (бір) балдан аспайды;
4) қаржыландыру шарттарын қабылдау:
- аванстан бас тарту;
- объектіні пайдалануға бергенге дейін орындалған жұмыстар актілеріне аралық ақы төлеуден бас тарту;
- сметалық құнын ұлғайту жағына қарай түзетуден бас тарту.
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында аванстан бас тарту туралы міндеттеме қабылдаған жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге 1 (бір) балл беріледі.
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында объектіні пайдалануға беру аяқталғанға дейін орындалған жұмыстардың аралық актілеріне ақы төлеуден бас тарту туралы келісім берген жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге 5 (бес) балл беріледі.
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында құнын ұлғайту жағына қарай түзетуден бас тарту туралы келісім берген жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге 2 (екі) балл беріледі.

5) обеспечение класса энергоэффективности объекта.
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере гарантирует обеспечение класса энергоэффективности объекта, такому потенциальному поставщику присваивается 1 (один) балл за каждый пункт повышения, относительно установленного в задании на проектирование;
6) реализация проекта за счет собственных средств (спонсор).
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере гарантирует реализацию проекта за счет собственных средств (спонсор), такому потенциальному поставщику присваивается 50 (пятьдесят) баллов.
При этом, остальные критерии, предусмотренные пунктом 155-12 настоящих Правил, не применяются;
7) реализация проекта за счет собственных средств с принятием объекта в доверительное управление;
В случае, если потенциальный поставщик в составе заявки на участие в тендере гарантирует реализацию объекта за счет собственных средств с принятием объекта в доверительное управление на условиях типового договора передачи в доверительное управление, такому потенциальному поставщику присваивается 48 (сорок восемь) баллов.
При этом, остальные критерии, предусмотренные пунктом 155-12 настоящих Правил, не применяются.
При равенстве количества баллов неценовых критериев победителем признается участник тендера, имеющий больший показатель финансовой устойчивости потенциального поставщика, определяемый веб-порталом автоматически согласно данным информационных систем органов государственных доходов.
155-13. При равенстве показателя финансовой устойчивости потенциальных поставщиков, победителем признается участник тендера, заявка на участие, которого поступила ранее заявок на участие в тендере других потенциальных поставщиков.
155-14. Требования, предъявляемые к тендерной документации, предварительному обсуждению, извещению, формированию протоколов, заявке на участие в тендере, ее обеспечению, заключению, изменению и исполнению договора, с учетом особенностей, установленных настоящей главой, определяются в соответствии с настоящими Правилами.
155-15. Гарантии и обязательства потенциального поставщика, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 155-12 настоящих Правил являются неотъемлемой частью договора о закупках, заключаемого между заказчиком и поставщиком.";
пункт 304 изложить в следующей редакции:
"304. Заказчик направляет победителю проект договора, удостоверенный электронной цифровой подписью посредством веб-портала, в соответствии с типовыми договорами о закупках товаров, работ, услуг, согласно приложениям 22, 23, 23-1, 24, 25 и 26 к настоящим Правилам, за исключением лица, имеющего ограничения, связанные с участием в закупках, предусмотренные статьей 7 Закона:

5) объектінің энергия тиімділігі сыныбын қамтамасыз ету.
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында объектінің энергия тиімділігі сыныбын қамтамасыз етуге кепілдік берген жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге жобалауға арналған тапсырмада белгіленгенге қатысты әрбір арттыру пункті үшін 1 (бір) балл беріледі;
6) жобаны өз қаражаты есебінен іске асыру (демеуші).
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында жобаны өз қаражаты есебінен іске асыруға кепілдік берген жағдайда (демеуші), мұндай әлеуетті өнім берушіге 50 (елу) балл беріледі.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 155-12-тармағында көзделген қалған өлшемшарттар қолданылмайды;
7) объектіні сенімгерлік басқаруға қабылдай отырып, жобаны өз қаражаты есебінен іске асыру;
Егер әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім құрамында объектіні сенімгерлік басқаруға берудің үлгілік шарты талаптарында объектіні сенімгерлік басқаруға қабылдай отырып, өз қаражаты есебінен объектіні іске асыруға кепілдік берген жағдайда, мұндай әлеуетті өнім берушіге 48 (қырық сегіз) балл беріледі.
Бұл ретте, осы Қағидалардың 155-12-тармағында көзделген қалған өлшемшарттар қолданылмайды.
Баға емес критерийлер балдарының саны тең болған кезде Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйелерінің деректеріне сәйкес веб-портал автоматты түрде айқындайтын әлеуетті өнім берушінің қаржылық тұрақтылығының үлкен көрсеткіші бар тендерге қатысушы жеңімпаз деп танылады.
155-13. Әлеуетті өнім берушілердің қаржылық орнықтылық көрсеткіші тең болған кезде тендерге қатысуға өтінімі басқа әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға өтінімдерінен бұрын келіп түскен тендерге қатысушы жеңімпаз деп танылады.
155-14. Тендерлік құжаттамаға, алдын ала талқылауға, хабарлауға, хаттамаларды қалыптастыруға, тендерге қатысуға өтінімге, оны қамтамасыз етуге, шартты жасауға, өзгертуге және орындауға қойылатын талаптар осы тарауда белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, осы Қағидаларға сәйкес айқындалады.
155-15. Әлеуетті өнім берушінің тармақшаларда көзделген кепілдіктері мен міндеттемелері 2), 3), 4), 5) және 6) осы Қағидалардың 155-12-тармақтары Тапсырыс беруші мен өнім беруші арасында жасалатын сатып алу туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
Егер өнім беруші көрсетілген талаптардың бірін орындамаған жағдайда, Тапсырыс беруші осындай өнім берушімен шартты бұзады.";
304-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"304. Заңның 7-бабында көзделген сатып алуға қатысумен байланысты шектеулері бар тұлғаны қоспағанда, тапсырыс беруші жеңімпазға веб-портал арқылы осы Қағидаларға 22, 23, 23-1 24, 25 және 26-қосымшаларға сәйкес тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы үлгі шарттарға сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған шарттың жобасын:

1) в течение пяти рабочих дней со дня истечения срока на обжалование протокола об итогах закупок способом тендера (аукциона);
2) в течение пяти рабочих дней со дня определения победителя закупок способом запроса ценовых предложений;
3) в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня размещения протокола об итогах закупок способом тендера с использованием рейтингово-балльной системы.";
пункт 316 изложить в следующей редакции:
"316. Поставщик в течение десяти рабочих дней со дня заключения договора вносит обеспечение исполнения договора, а также сумму обеспечения в случае принятия антидемпинговых мер, предусмотренных настоящими Правилами.
Требование о внесении обеспечения исполнения договора не распространяется на:
1) поставщиков, предусмотренных подпунктами 6) и 7) пункта 155-12 настоящих Правил;
2) поставщиков, определенных по итогам закупок способом из одного источника, осуществленных на основании пунктов 284 и 287 настоящих Правил;
3) поставщиков, по договорам, заключенным по результатам закупок через электронный магазин, стоимость которых не превышает пятисоткратной размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.";
в приложении 3 к указанным Правилам:
в Тендерной документации:
пункт 2 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) соглашение (обязательства) потенциального поставщика по выполнению работ по договору строительства "под ключ" согласно приложению 11-1 к настоящей ТД;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Потенциальный поставщик, изъявивший желание участвовать в тендере, вносит с заявкой на участие в тендере обеспечение заявки на участие в тендере в размере одного процента от суммы, выделенной для приобретения товаров, работ, услуг, в одной из нижеперечисленных форм:
1) денег, находящихся в электронном кошельке потенциального поставщика;
2) банковской гарантии, предоставляемой в форме электронного документа согласно приложению 17 к настоящей ТД.
При осуществлении закупок способом тендера по строительству "под ключ", размер обеспечения заявки составляет три процента.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Заявка на участие в тендере содержит:
1) электронные копии документов, заверенных электронной цифровой подписью, либо электронные документы, представляемые потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия квалификационным требованиям:
разрешения (уведомления) и (или) патенты, свидетельства, сертификаты, другие документы, подтверждающие право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, на выполнение работ, оказание услуг;

1) тендер (аукцион) тәсілімен сатып алу қорытындысы туралы хаттамаға шағымдану мерзімі өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы айқындаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жібереді;
3) рейтингтік-балдық жүйені пайдалана отырып, тендер тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттама орналастырылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде.";
316-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"316. Өнім беруші шарт жасалған күннен бастап он жұмыс күні ішінде шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген демпингке қарсы шаралар қабылданған жағдайда қамтамасыз ету сомасын енгізеді.
Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы талап:
1) Қағидалардың 155-12-тармағының 6) және 7) тармақшаларында көзделген өнім берушілерге.
2) Қағидалардың 284 және 287-тармақтарының негізінде жүзеге асырылған бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындылары бойынша айқындалған өнім берушілерге,
3) құны республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын электрондық дүкен арқылы сатып алу нәтижелері бойынша жасалған шарттар бойынша өнім берушілерге қолданылмайды.";
көрсетілген Қағидаларға 3-қосымшада:
Тендерлік құжаттамаға:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4-1)-тармақшасымен толықтырылсын:
"4-1) осы ТҚ-ның 11-1-қосымшасына сәйкес әлеуетті өнім берушінің "Толық бітіріп берілетін құрылыс" шарты бойынша жұмыстарды орындау жөніндегі келісімі (міндеттемелері);";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінім мен қоса тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу үшін бөлінген соманың бір пайызы мөлшерінде тендерге қатысу өтінімді қамтамасыз етуді төменде келтірілген нысандардың бірінде енгізеді:
1) әлеуетті өнім берушінің электрондық әмиянындағы ақша;
2) осы ТҚ-ға 17-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында берілетін банктік кепілдік.
"Толық бітіріп берілетін құрылыс бойынша" тендер тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде өтінімді қамтамасыз ету мөлшері үш пайызды құрайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Тендерге қатысуға өтінімде мыналар болуы тиіс:
1) электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған құжаттардың электрондық көшірмелерін не оның біліктілік талаптарына сәйкестігін растау үшін әлеуетті өнім беруші ұсынатын электрондық құжаттарды ұсынады:
Әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды өндіруге, қайта өңдеуге, жеткізуге және өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге құқығын растайтын рұқсаттар (хабарламалар) және (немесе) патенттер, куәліктер, сертификаттар, сертификаттар, басқа да құжаттар;

сведения о квалификации для участия в процессе закупок согласно приложениям 13, 14, 15 и 16 к настоящей тендерной документации;
сведения о субподрядчиках по выполнению работ (соисполнителях при оказании услуг), являющихся предметом закупок на тендере, согласно приложению 18 к настоящей тендерной документации, и условие запрета передачи потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более 30 (тридцати) процентов от объема работ (стоимости строительства), услуг.
В случае, если потенциальный поставщик предусматривает привлечь субподрядчиков по выполнению работ (соисполнителей при оказании услуг), то потенциальный поставщик предоставляет организатору закупок электронные копии документов, подтверждающие соответствие привлекаемых субподрядчиков (соисполнителей) квалификационным требованиям;
2) техническую спецификацию с указанием национальных стандартов, а в случае их отсутствия межгосударственных стандартов на закупаемые товары, работы, услуги. При отсутствии национальных и межгосударственных стандартов указываются описание функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик закупаемых товаров, работ, услуг, в том числе с указанием на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, и иные характеристики по формам согласно приложениям 8 и 9 к настоящей ТД для работ или услуг, приложению 10 к настоящей ТД для товаров. При необходимости в технической спецификации указывается нормативно-техническая документация.
Разрешается указание требований о наличии в заявках на участие в тендере потенциальных поставщиков копий писем (сертификатов, свидетельств) от производителей либо их официальных представителей (дилеров или дистрибьюторов), технических паспортов, сертификатов соответствия продукции, указанных в технической спецификации потенциального поставщика.
В случае если технические паспорта, сертификаты соответствия продукции и другие требуемые заказчиком документы, выдаются при приобретении товара либо при ввозе на территорию Республики Казахстан, их регистрации в установленном порядке, то потенциальный поставщик предоставляет гарантийное письмо о представлении таких документов при поставке товаров;

осы тендерлік құжаттамаға 13, 14, 15 және 16-қосымшаларға сәйкес сатып алу процесіне қатысу үшін біліктілігі туралы мәліметтер;
осы тендерлік құжаттамаға 18-қосымшаға сәйкес тендерде сатып алу нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау жөніндегі қосалқы мердігерлер (қызметтер көрсету кезіндегі бірлесіп орындаушылар) туралы мәліметтер және әлеуетті өнім берушінің қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) жиынтығында жұмыстардың (құрылыс құнының), көрсетілетін қызметтердің 30 (отыз) пайыздан астам көлемін қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) беруге тыйым салу шарты.
Егер әлеуетті өнім беруші жұмыстарды орындау жөніндегі қосалқы мердігерлерін (қызметтер көрсету кезіндегі бірлесіп орындаушыларын) тартуды көздеген жағдайда, әлеуетті өнім беруші сатып алуды ұйымдастырушыға тартылатын қосалқы мердігерлердің (бірлесіп орындаушылардың) біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін ұсынады;
2) ұлттық стандарттарды, ал олар болмаған жағдайда сатып алынатын тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге мемлекетаралық стандарттарды көрсете отырып, техникалық ерекшелікті қамтиды. Ұлттық және мемлекетаралық стандарттар болмаған кезде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының сипаттамасы, оның ішінде тауар белгілерін, қызмет көрсету белгілерін, фирмалық атауларын, патенттерін, пайдалы модельдерін, өнеркәсіптік үлгілерін, тауардың шығарылған жерінің атауы мен өндірушінің атауын және өзге де сипаттамаларын көрсете отырып, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін осы ТҚ-ға 8 және 9-қосымшаларға сәйкес, тауарлар үшін осы ТҚ-ға 10-қосымшаға сәйкес нысандар бойынша көрсетіледі. Қажет болған жағдайда техникалық ерекшелікте нормативтік-техникалық құжаттама көрсетіледі.
Әлеуетті өнім берушілердің тендерге қатысуға өтінімдерінде өндірушілерден не олардың ресми өкілдерінен (дилерлерден немесе дистрибьюторлардан) хаттардың (сертификаттардың, куәліктердің), техникалық паспорттардың, әлеуетті өнім берушінің техникалық ерекшелігінде көрсетілген өнімнің сәйкестік сертификаттарының көшірмелерінің болуы туралы талаптарды көрсетуге жол беріледі.
Егер техникалық паспорттар, өнімнің сәйкестік сертификаттары және тапсырыс беруші талап ететін басқа да құжаттар тауарды сатып алу кезінде не Қазақстан Республикасының аумағына әкелу, оларды белгіленген тәртіппен тіркеу кезінде берілген жағдайда, онда әлеуетті өнім беруші тауарларды жеткізу кезінде осындай құжаттарды ұсыну туралы кепілдік хат ұсынуға тиіс;

3) обеспечение заявки на участие в тендере в размере, установленном Законом, в виде:
денег, находящихся в электронном кошельке потенциального поставщика;
банковской гарантии, предоставляемой в форме электронного документа согласно приложению 17 к настоящей ТД;
4) тендерное ценовое предложение в форме электронного документа, согласно приложению 19 к настоящей ТД;
5) соглашение об участии в тендере согласно приложению 11 к настоящей ТД;
6) соглашение (обязательства) потенциального поставщика по выполнению работ по договору строительства "под ключ" согласно приложению 11-1 к настоящей ТД.";
подпункт 3) пункта 40 изложить в следующей редакции:
"3) внесения обеспечения заявки на участие в тендере в размере менее одного процента от суммы, выделенной на тендер, а в случае тендера по строительству "под ключ" менее трех процентов.
Обеспечение заявки на участие в тендере вносится потенциальным поставщиком на общую сумму лотов (в которых потенциальный поставщик принимает участие) тендера либо на каждый лот (в которых потенциальный поставщик принимает участие) тендера отдельно.
Сумма обеспечения заявки на участие в тендере, исчисленная в тиынах округляется. При этом, сумма менее пятидесяти тиын округляется до нуля, а сумма, равная пятидесяти тиынам и выше, округляется до одного тенге.
По иным основаниям внесенные обеспечения заявки на участие в электронном тендере не признаются не соответствующим требованиям ТД.";
дополнить приложением 11-1 согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложением 23-1 согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту законодательства государственных закупок и закупок квазигосударственного сектора Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Е. Биржанов
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 сентября 2025 года № 474

3) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз ету Заңда белгіленген мөлшерде:
әлеуетті өнім берушінің электрондық әмиянындағы ақша түрінде;
осы ТҚ-ға 17-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында берілетін банктік кепілдік;
4) осы ТҚ-ға 19-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанындағы тендерлік баға ұсынысы;
5) осы ТҚ-ға 11-қосымшаға сәйкес тендерге қатысу туралы келісім;
6) осы ТҚ-ға 11-1-қосымшаға сәйкес "Толық бітіріп берілетін құрылыс" шарты бойынша жұмыстарды орындау жөніндегі әлеуетті өнім берушінің келісімі (міндеттемелері).";
40-тармағының 3) тармақшасына мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз ету тендерге бөлінген соманың бір пайызынан аз мөлшерде, ал "Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша тендер болған жағдайда үш пайыздан аз мөлшерде енгізіледі.
Әлеуетті өнім беруші қатысатын тендер лоттарының жалпы сомасына тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді енгізуге жол беріледі.
Тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етудің тиынмен есептелген сомасы дөңгелектенеді. Бұл ретте елу тиыннан аз сома нөлге дейін дөңгелектенеді, ал елу тиынға тең және одан жоғары сома бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
Өзге негіздер бойынша енгізілген электрондық тендерге қатысуға өтінімді қамтамасыз етуді ТҚ талаптарына сәйкес келмейді деп тануға жол берілмейді.";
осы тізімге 1-қосымшаға сәйкес 11-1-қосымшамен толықтырылсын;
осы тізімге 2-қосымшаға сәйкес 23-1-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік сатып алу және квазимемлекеттік сектордың сатып алу заңнамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 474 бұйрығына 1-қосымша
Тендерлік құжаттамаға

Приложение 11-1
к Тендерной документации
Соглашение (обязательства) потенциального поставщика по выполнению работ по договору строительства "под ключ"
№ Тендера _______
Наименование тендера _________
Наименование заказчика _________
Бизнес-идентификационный номер заказчика __________
Наименование потенциального поставщика __________
Бизнес-идентификационный номер потенциального поставщика _________
Наименование
Да
Нет
Доля (в процентах)
Примечание
1.
Обязательство по обеспечению доли местного содержания, превышающей средний показатель по отрасли (указанный в задании на проектирование)
2.
Обязательством по предоставлению гарантии качества по объекту строительства:
на основные конструкции
на инженерные сети
на оборудование
3.
Условия финансирования по:
отказу от аванса
отказу от промежуточной оплаты актов выполненных работ до ввода объекта в эксплуатацию
отказу от корректировки сметной стоимости в сторону увеличения
4.
Обязательство по обеспечению класса энергоэффективности объекта за каждый пункт повышения, относительно установленного в задании на проектирование
5.
Обязательство по реализации проекта за счет собственных средств (спонсор)
6.
Обязательство по реализации проекта за счет собственных средств с принятием объекта в доверительное управление
В случае признания нашей заявки на участие в тендере выигравшей и заключения с нами договора, принимаем на себя обязательство по выполнению всех вышеуказанных условий и обязательств.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 3 сентября 2025 года № 474
Приложение 23-1
к Правилам осуществления
закупок отдельными субъектами
квазигосударственного сектора,
за исключением Фонда
национального благосостояния
и организаций Фонда
национального благосостояния
Типовой договор о закупках по строительству "под ключ"
<Идентификационный номер>
<регион Заказчика> № <номер договора> <дата договора>
<полное наименование Заказчика>, именуемый (ое) (ая) в дальнейшем "Заказчик", от лица которого выступает <должность Заказчика> <ФИО (при его наличии) Заказчика>, действующий на основании <основание Заказчика>, с одной стороны и <полное наименование Подрядчика>, именуемый (ое) (ая) в дальнейшем "Подрядчик", от лица которого выступает <должность Подрядчика> <ФИО (при его наличии) Подрядчика>, действующий на основании <основание Подрядчика>, с другой стороны, далее совместно именуемые "Стороны", на основании Закона Республики Казахстан "О закупках отдельных субъектов квазигосударственного сектора" (далее – Закон) и итогов закупок способом <способ закупки> от <дата итогов> № <номер итогов>, заключили настоящий договор о закупках работ (далее – Договор) и пришли к соглашению о нижеследующем:

11-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін құрылыс туралы шарт" бойынша жұмыстарды орындау жөніндегі әлеуетті өнім берушінің келісімі (міндеттемелері)
Тендер №_______
Тендер атауы _________
Тапсырыс берушінің атауы_________
Тапсырыс берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі __________
Әлеуетті өнім берушінің атауы __________
Әлеуетті өнім берушінің Бизнес сәйкестендіру нөмірі _________
Атауы
Иә
Жоқ
Үлесі (пайызбен)
Ескертпе
1.
Орташа салалық көрсеткіштен асатын жергілікті қамту үлесін қамтамасыз ету міндеттемесі (жобалау тапсырмасында көрсетілген)
2.
Құрылыс объектісінің сапасына кепілдік беру міндеті:
негізгі құрылымдарға
инженерлік желілерге
жабдықтарға
3.
Қаржыландыру шарттары:
аванстық төлемнен бас тарту
объект пайдалануға берілгенге дейін орындалған жұмыстардың актісіне аралық төлемнен бас тарту
сметалық құнын жоғарылатуға түзетуден бас тарту
4.
Жобалық тапсырмада белгіленгенге қатысты әрбір арттыру нүктесі үшін объектінің энергия тиімділігі сыныбын қамтамасыз ету міндеті
5.
Меншікті қаражат есебінен жобаны іске асыруға міндеттеме (демеуші)
6.
Объектіні сенімгерлік басқаруға қабылдай отырып, меншікті қаражат есебінен жобаны іске асыруға міндеттеме
Біздің тендерге қатысуға өтініміміз жеңімпаз деп танылған және бізбен шарт жасасқан жағдайда, жоғарыда аталған барлық шарттар мен міндеттемелерді орындау бойынша міндеттемені өзімізге қабылдаймыз.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 3 қыркүйектегі
№ 474 бұйрығына 2-қосымша
Ұлттық әл-ауқат қоры мен
Ұлттық әл-ауқат қорының
ұйымдарын қоспағанда,
квазимемлекеттік сектордың
жекелеген субъектілерінің
сатып алуын жүзеге асыру
қағидаларына 23-1-қосымша
"Толық бітіріп берілетін құрылыс" бойынша сатып алу туралы үлгілік шарт
< Сәйкестендіру нөмірі >
< Тапсырыс берушінің өңірі > № < шарттың нөмірі > < шарттың күні >
Бұдан әрі "Тапсырыс беруші" деп аталатын <Тапсырыс берушінің толық атауы>, <Тапсырыс берушінің негіздемесі> негізінде әрекет ететін <Тапсырыс берушінің лауазымы> <Тапсырыс берушінің ТАӘ (бар болған жағдайда)> атынан әрекет ететін бір тараптан және бұдан әрі "Мердігер" деп аталатын <Өнім берушінің толық атауы>, <Өнім берушінің негіздемесі> негізінде әрекет ететін <Өнім берушінің лауазымы> <Өнім берушінің ТАӘ (бар болған жағдайда)> атынан әрекет ететін екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар "Квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуы туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) және <қорытындылардың күні> № <қорытындылардың нөмірі> <сатып алу тәсілі> тәсілімен сатып алудың қорытындылары негізінде осы жұмыстарды сатып алу туралы шартты (бұдан әрі – Шарт) жасасты және төмендегі туралы келісімге келді:

Глава 1. Понятия и определения
1.1. В данном Договоре нижеперечисленные понятия имеют следующее толкование:
1) генеральный подрядчик (далее – Подрядчик) – юридическое лицо, выступающее в качестве контрагента Заказчика в заключенном с ним Договоре, а также консорциум (в случаях, предусмотренных правилами осуществления закупок);
2) субподрядчик – лицо или организация, имеющее договор и (или) соглашение с Подрядчиком на выполнение части работ по Договору;
3) объект - здание, сооружение, определенное организатором закупок как подлежащее строительству, реконструкции и передаваемое Подрядчиком Заказчику в виде, предусмотренном Договором;
4) участок - территория, отведенная для строительства Объекта или производства работ;
5) временные сооружения - все временные здания и сооружения, необходимые для строительства и ремонта Объекта, которые возводятся, устанавливаются и убираются Подрядчиком после завершения строительства Объекта.
*
Глава 2. Предмет Договора
2.1. Подрядчик обязуется выполнить работу(ы) согласно условиям, требованиям и по ценам, указанным в приложениях к настоящему Договору (далее – Работа), являющихся неотъемлемой его частью, а Заказчик обязуется принять выполненную(ые) Работу(ы) и оплатить за нее на условиях настоящего Договора при условии надлежащего исполнения Подрядчиком своих обязательств по Договору:
по специфике - 1>**.
2.2. Перечисленные ниже документы и условия, оговоренные в них, образуют данный Договор и считаются его неотъемлемой частью, а именно:
1) настоящий Договор;
2) перечень лотов и условия выполнения работ (приложение 1);
3) техническая спецификация (приложение 2);
4) консорциальное соглашение (в случае заключения Договора с консорциумом);
5) соглашение (обязательства) потенциального поставщика по выполнению работ по договору строительства "под ключ".
2.3. Объем выполненных работ подтверждается актом приема-сдачи выполненных работ, подписанным представителями сторон.
2.4. Работы выполняются иждивением Подрядчика: материалами, силами и средствами Подрядчика, и его риском, если иное не предусмотрено условиями Договора.
2.5. Подрядчик должен обладать специальными навыками и правоспособностью для оказания данного вида Работ. Подрядчик должен за свой счет получать и сохранять в полной силе и действии все необходимые Подрядчику разрешительные документы, в том числе лицензии, сертификаты и иные разрешения от государственных и иных органов на оказание Работ по Договору, включая, но не ограничиваясь, разрешение на эмиссии
в окружающую среду, въездные визы, разрешения на проживание, разрешение на работу для иностранного персонала.

1-тарау. Ұғымдар мен анықтамалар
1.1. Осы Шартта төменде тізбеленген ұғымдар мынадай мағынаға ие:
1) бас мердігер (бұдан әрі – Мердігер) – Тапсырыс берушімен жасалған Шартта оның контрагенті ретінде әрекет ететін заңды тұлға, сондай-ақ, консорциум (Сатып алуды жүзеге асыру қағидаларында көзделген жағдайларда);
2) қосалқы мердігер – Шарт бойынша жұмыстардың бір бөлігін орындауға Мердігермен шарты және (немесе) келісімі бар тұлға немесе ұйым;
3) объекті – сатып алуды ұйымдастырушы Мердігердің Шартта көзделген түрде салуға, қайта жаңартуға және Тапсырыс берушіге беруге тиіс деп анықтаған ғимарат, құрылым;
4) учаске – Объект құрылысын салуға немесе жұмыстарды жүргізуге бөлінген аумақ;
5) уақытша құрылымдар – Объектінің құрылысын салу мен жөндеу үшін қажетті, тұрғызылатын, орнатылатын және Объектінің құрылысын салуды аяқтағаннан кейін Мердігер алып тастайтын барлық уақытша ғимараттар мен құрылымдар.
*
2-тарау. Шарттың мәні
2.1. Мердігер осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын оған қосымшаларда көрсетілген шарттарға, талаптарға сәйкес және баға бойынша жұмысты (Жұмыстарды) орындауға міндеттенеді, ал Тапсырыс беруші орындалған Жұмысты (Жұмыстарды) қабылдауға және Мердігер Шарт бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындаған кезде ол үшін осы Шарттың талаптарында ақы төлеуге міндетті.
<Ерекшелік коды> ерекшелігі бойынша - <ерекшелік1 бойынша шарт мәнінің қысқаша сипаттамасы>**;
2.2. Төменде тізбеленген құжаттар және оларда айтылған шарттар осы Шартты құрады және оның ажырамас бөлігі болып саналады, атап айтқанда:
1) осы Шарт;
2) лоттардың тізбесі және жұмыстарды орындау шарты (1-қосымша);
3) техникалық ерекшелік (2-қосымша);
4) консорциялық келісім (Консорциуммен Шарт жасасқан жағдайда).
5) Әлеуетті өнім берушінің "Толық бітіріп берілетін құрылыс" шарты бойынша жұмыстарды орындауға келісімі (міндеттемелері).
2.3. Орындалған жұмыстардың көлемі тараптардың өкілдері қол қойған орындалған жұмысқа қабылдау-тапсыру актісімен расталады.
2.4. Жұмыстар Мердігердің қаражаты есебінен орындалады: егер Шарттың талаптарында өзгеше көзделмесе, Орындаушының материалдарымен, күштерімен және құралдарымен және оның тәуекелімен.
2.5. Мердігердің арнайы дағдылары болуы керек және осы жұмыс түрін қамтамасыз етуге құқық қабілеттілігі. Мердігер өз есебінен мердігерге қажетті барлық рұқсат құжаттарын, оның ішінде лицензияларды, сертификаттарды және шарт бойынша жұмыстар көрсетуге мемлекеттік және өзге де органдардан қоршаған ортаға эмиссияларға арналған рұқсатты, кіру визаларын, тұруға арналған рұқсаттарды, рұқсатты қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, өзге де рұқсаттарды өз есебінен алуға және толық күшінде және қолданыста ұстануға тиіс шетелдік персонал үшін жұмысқа.

2.6. Подрядчик обязуется выполнить вышеуказанные работы, в соответствии с условиями настоящего Договора, а Заказчик обязуется принять и оплатить выполненные Работы на условиях настоящего Договора, при условии надлежащего исполнения Подрядчиком своих обязательств по Договору.
Подрядчик, подписывая настоящий Договор подтверждает, что:
является субъектом предпринимательства созданным и действующим в соответствии с законодательством;
отсутствуют какие-либо ограничения, запреты для подписания настоящего Договора;
оценил и идентифицировал все свои предпринимательские риски перед подписанием настоящего Договора.
Проекты договоров о закупках Подрядчиком предпроектных, проектных работ должны содержать требования об указании в предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации строительных материалов, оборудований, изделий и конструкций, включенных в базу данных товаров, работ, услуг и их подрядчиков (при наличии), формируемую уполномоченным государственным органом в области государственной поддержки индустрии и индустриального развития.
Глава 3. Сумма Договора и условия оплаты
3.1. Общая сумма Договора определяется приложением 1 к Договору
и составляет <сумма договора> (<сумма прописью>) тенге и включает все расходы, связанные с выполнением Работ(ы), а также все налоги и сборы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан, <в том числе НДС <сумма НДС> тенге> /без НДС> (далее – сумма Договора).
3.2. В территориальном органе казначейства Договор подлежит регистрации на <____> год по бюджетной программе, подпрограмме, специфике - () тенге, тенге1.
3.3. Заказчик после вступления Договора в силу, в течение 5 (пяти) рабочих дней, производит авансовый платеж в размере согласно приложению 1 после внесения Подрядчиком обеспечения исполнения Договора, обеспечения аванса, за исключением случаев, когда Подрядчик отказался от аванса.
Авансовый платеж (предоплата) в размере ______% (_____ процентов) от Общей суммы Договора производится в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты предоставления Подрядчиком обеспечения возврата аванса (предоплаты) и счета на оплату. Авансовый платеж (предоплата) производится при условии предоставления обеспечения возврата аванса, за исключением случаев, предусмотренных __________ авансовый платеж (предоплата) не осуществляется.
В случае передачи объемов работ на субподряд, Подрядчик обязуется выплатить Субподрядчику, находящемуся в реестре казахстанских товаропроизводителей авансовый платеж в размере 30 (тридцать) процентов от суммы, выделенной на субподряд.
Промежуточные платежи оплачиваются Заказчиком путем перечисления денежных средств на расчетный счет Подрядчика <условие оплаты> не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты подписания Сторонами актов выполненных Работ, сформированных и подписанных посредством электронно-цифровой подписи в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, с учетом пропорционального удержания ранее оплаченного аванса, а также удержания гарантийного взноса в размере 5 (пяти) процентов от суммы Договора, в размере <сумма>.
Промежуточные платежи Субподрядчику, находящемуся в реестре казахстанских товаропроизводителей оплачиваются Подрядчиком не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления промежуточных платежей от Заказчика на расчетный счет Подрядчика, с учетом пропорционального удержания ранее оплаченного аванса.
Оплата за выполненные Работы производится Заказчиком путем перечисления денежных средств на расчетный счет Подрядчика <условие оплаты> не позднее 30 (тридцати) календарных дней с даты подписания Сторонами акта выполненных Работ, сформированного и подписанного посредством электронно-цифровой подписи в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан.
Оплата за выполненные Работы Субподрядчику, находящемуся в реестре казахстанских товаропроизводителей производится Подрядчиком не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты поступления оплаты от Заказчика на расчетный счет Подрядчика.
В случае выполнения Работ в рамках одного финансового года Заказчик оплачивает Подрядчику оставшиеся 5 (пять) процентов от суммы Договора в размере <сумма>, в течение 30 (тридцати) календарных дней после завершения работ и подписания акта приемки Объекта в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан
об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
В случае если срок выполнения Работ со сроком свыше одного финансового года, Заказчик оплачивает Подрядчику оставшиеся 5 (пять) процентов от суммы Договора в размере <сумма>, в течение 30 (тридцати) календарных дней после завершения работ и подписания акта приемки Объекта в эксплуатацию в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в последний год завершения строительства.

2.6. Мердігер жоғарыда аталған жұмыстарды орындауға міндеттенеді, осы Шарттың талаптарына сәйкес және Тапсырыс беруші Орындаушы Шарт бойынша өз міндеттемелерін тиісінше орындаған жағдайда осы Шарттың талаптары бойынша орындалған Жұмысты қабылдауға және төлеуге міндеттенеді.
Мердігер осы Шартқа қол қою арқылы мынаны растайды:
заңға сәйкес құрылған және жұмыс істейтін кәсіпкерлік субъектісі болып табылады;
осы Келісімге қол қою үшін ешқандай шектеулер немесе тыйымдар жоқ;
осы Келісімге қол қоймас бұрын оның барлық іскерлік тәуекелдерін бағалады және анықтады.
Мердігердің жобалау алдындағы, жобалау жұмыстарын сатып алу туралы шарттардың жобаларында мемлекеттік орган қалыптастыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және олардың мердігерлерінің (бар болған жағдайда) дерекқорына енгізілген құрылыс материалдарын, жабдықтарын, бұйымдары мен конструкцияларын жобалау алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында көрсету туралы талаптар қамтылуға тиіс Индустрия және индустриялық дамуды қолдау.
3-тарау. Шарттың сомасы және ақы төлеу шарттары
3.1. Шарттың жалпы сомасы Шартқа 1-қосымшамен анықталады және <шарттың сомасы> (<сома жазумен>) теңгені құрайды және Жұмыстарды орындаумен байланысты болатын барлық шығыстарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген барлық салықтар мен алымдарды, <оның ішінде ҚҚС-ты <ҚҚС сомасын> теңге>/ҚҚС-сыз> (бұдан әрі – Шарттың сомасы) қамтиды.
3.2. Аумақтық қазынашылық органында Шарт бюджеттік бағдарламасы, кіші бағдарламасы, - () теңге ерекшелігі бойынша, теңге/ <_____> жылға тіркеуге жатады1.
3.3. Тапсырыс беруші Шарт күшіне енгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде Мердігер Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, авансты қамтамасыз етуді Орындаушы аванстық төлемнен бас тартқан жағдайларды қоспағанда, 1-қосымшаға сәйкес мөлшерде аванстық төлем жасайды.
Шарттың жалпы сомасынан ______% (_____ пайыз) мөлшерінде аванстық төлем (алдын ала төлем) Мердігер аванстық төлемді (алдын ала төлемді) және төлемге шот-фактураны қайтаруды қамтамасыз етуді ұсынған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі. Аванстық төлем (алдын ала төлем) аванстық төлемді қайтару үшін қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жатады, ал аванстық төлем (алдын ала төлем) істерден басқа, аванстық төлемді қоспағанда, алдын-ала төлем жасалады.
Жұмыстардың көлемі қосалқы мердігерлікке берілген жағдайда, мердігер тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміндегі қосалқы мердігерлікке бөлінген соманың 30 (отыз) пайыз мөлшерінде аванстық төлем төлеуге міндеттенеді.
Аралық төлемдерді Тапсырыс беруші ақшалай қаражатты Мердігердің есеп шотына аудару жолымен төлейді <төлем шарты> Тараптар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстар актілеріне қол қойған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, пропорционалды ұстап қалуды ескере отырып төлейді бұрын төленген авансты, сондай-ақ кепілдік жарнаны шарт сомасының 5 (бес) пайызы мөлшерінде, <сома>мөлшерінде ұстап қалуды көздейді.
Тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміндегі Қосалқы мердігерге аралық төлемдерді Мердігер бұрын төленген авансты пропорционалды ұстауды ескере отырып, Тапсырыс берушіден Мердігердің есеп айырысу шотына аралық төлемдер түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей төлейді.
Орындалған жұмыстар үшін ақы төлеуді Тапсырыс беруші мердігердің есеп шотына ақшалай қаражатты аудару жолымен жүргізеді <төлем шарты> тараптар Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстар актісіне қол қойған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей.
Мердігер орындалған жұмыстар үшін тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміндегі қосалқы мердігерге ақы төлеуді Мердігердің есеп шотына Тапсырыс берушіден төлем түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.
Бір қаржы жылы шеңберінде жұмыстар орындалған жағдайда Тапсырыс беруші Мердігерге жұмыстар аяқталғаннан және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қойылғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде <сома> мөлшерінде шарт сомасының қалған 5 (бес) пайызын төлейді.
Егер жұмыстарды орындау мерзімі бір қаржы жылынан асқан жағдайда, Тапсырыс беруші Мердігерге жұмыстар аяқталғаннан кейін және құрылысы аяқталған соңғы жылы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасына сәйкес объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қойылғаннан кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде <сома> мөлшерінде шарт сомасының қалған 5 (бес) пайызын төлейді.

3.4. Объем выполняемых работ оговорен в приложении 1 к Договору.
3.5. Необходимые документы, предшествующие оплате:
1) <зарегистрированный в территориальном органе казначейства/подписанный> Договор;
2) акт(ы) выполненных работ по форме Ф2В;
3) справка(и) о стоимости выполненных строительных работ и затрат по форме КС-3;
4) акт(ы) выполненных работ, сформированные и подписанные посредством электронно-цифровой подписи в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан;
5) отчет о внутристрановой ценности в работах и услугах, по форме согласно приложению 32 к Правилам;
6) электронная счет-фактура с описанием, указанием общей суммы выполненных работ, представленная Подрядчиком Заказчику;
В случае отказа от подписания Заказчик направляет Подрядчику мотивированное письмо и указывает на недостатки в актах, которые необходимо устранить. До устранения таких недостатков акты приемки выполненных работ Заказчиком не подписываются.
Глава 4. Обязательства Сторон
4.1. Подрядчик обязуется:
1) обеспечить полное и надлежащее исполнение взятых на себя обязательств по Договору;
2) в течение десяти рабочих дней со дня вступления в силу Договора, внести сумму обеспечения исполнения Договора в размере трех процентов от общей суммы Договора равную тенге и размеров аванса, предусмотренных по предметам Договора согласно приложению 1 к Договору равную тенге4, тенге5, что в общем составляет () тенге в виде:
гарантийного денежного взноса, который вносится на банковский счет заказчика;
либо:
банковской гарантии, представляемой в форме электронного документа согласно приложению 26 к Правилам;
3) при исполнении своих обязательств по Договору обеспечить соответствие выполняемых работ требованиям, указанным в приложениях к настоящему Договору, являющихся неотъемлемой частью Договора;
4) в целях выполнения работ по Договору использовать строительные материалы, оборудования, изделия и конструкции, включенные в базу данных товаров, работ, услуг и их подрядчиков (при наличии), сформированных в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 26 мая 2022 года № 286 "Об утверждении Правил формирования и ведения базы данных товаров, работ, услуг и их подрядчиков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28243);
5) не раскрывать без предварительного письменного согласия Заказчика содержание технической документации, представленной Заказчиком или от его имени другими лицами, за исключением того персонала, который привлечен Подрядчиком для исполнения условий Договора. Указанная информация должна предоставляться этому персоналу конфиденциально и в той мере, насколько это необходимо для исполнения обязательств;

3.4. Орындалатын жұмыстардың көлемі Шартқа 1-қосымшада келтірілген.
3.5. Ақы төлеу алдындағы қажетті құжаттар:
1) < аумақтық қазынашылық органында тіркелген / қол қойылған> шарт;
2) Ф2В формасындағы орындалған жұмыстар актісі(лері);
3) КС-3 формасындағы аяқталған құрылыс жұмыстарының құны және шығыстары туралы анықтама(лар);
4) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстардың актілері (актілері);
5) сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыстар мен қызметтердегі елішілік құндылық туралы есеп;
6) Мердігер Тапсырыс берушіге ұсынған орындалған жұмыстардың жалпы сомасын сипаттайтын, көрсететін электрондық шот-фактура;
Қол қоюдан бас тартқан жағдайда, Тапсырыс беруші Орындаушыға дәлелді хат жібереді және актілерде түзетілуі тиіс кемшіліктерді көрсетеді. Осындай кемшіліктер жойылмайынша, орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру актілеріне Тапсырыс беруші қол қоймайды.
4-тарау. Тараптардың міндеттемелері
4.1. Мердігер:
1) Шарт бойынша өзіне алған міндеттемелердің толық және тиесілі орындалуын қамтамасыз етуге;
2) Шарт күшіне енген күннен бастап он жұмыс күні ішінде шарттың орындалуын қамтамасыз ету сомасы шарттың жалпы сомасының үш пайызы мөлшерінде теңгеге тең және Шартқа 1-қосымшаға сәйкес шарттың мәні бойынша көзделген аванс мөлшеріне тең теңгеге4, теңге5, бұл жалпы () теңгені құрайды:
тапсырыс берушінің банктік шотына енгізілетін кепілдік ақшалай жарна;
не:
сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 26-қосымшаға сәйкес электрондық құжат нысанында берілетін банктік кепілдік.
3) Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау кезінде орындалатын жұмыстардың шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын осы Шартқа қосымшаларда көрсетілген талаптарға сәйкес келуін қамтамасыз етуге;
4) шарт бойынша жұмыстарды орындау мақсатында "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің дерекқорын қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестиция және даму министрі міндетін атқарушының 2022 жылғы 26 мамырдағы № 286 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28243 болып тіркелген) сәйкес қалыптастырылған тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және оларды берушілердің (бар болған жағдайда) дерекқорына енгізілген құрылыс материалдарын, жабдықтарды, бұйымдар мен конструкцияларды пайдалануға;
5) Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз Тапсырыс беруші немесе Шарттың талаптарын орындау үшін Мердігер тартқан персоналды қосқанда, оның атынан басқа тұлғалар ұсынған техникалық құжаттаманың мазмұнын ашпауға міндеттенеді. Көрсетілген ақпарат бұл персоналға құпия және міндеттемелерді орындауға қажетті шамада ұсынылуы тиіс;

6) без предварительного письменного согласия Заказчика не использовать какие-либо вышеперечисленные документы и информацию, кроме как в целях реализации Договора;
7) по письменному требованию Заказчика, в том числе посредством портала закупок, предоставлять информацию о ходе исполнения обязательств по Договору;
8) возмещать Заказчику в полном объеме причиненные ему убытки, вызванные ненадлежащим исполнением Подрядчиком условий Договора и/или иными неправомерными действиями;
9) оформить и направить Заказчику посредством портала утвержденный электронно-цифровой подписью акт выполненных работ, сформированный в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, а также отчет о внутристрановой ценности в работах по форме согласно приложению 32 к Правилам осуществления закупок;
10) после утверждения Заказчиком акта выполненных работ сформированного и подписанного посредством электронно-цифровой подписи в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, выписать счет-фактуру в электронной форме посредством информационной системы электронных счетов-фактур в соответствии с Правилами выписки счет-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур;
11) в течение пяти рабочих дней со дня вступления в силу Договора разработать и представить на согласование Заказчику календарный график производства работ;
12) в течение пяти рабочих дней со дня вступления в силу Договора разработать организационно-технологическую документацию и график движения рабочей силы в соответствии со сроками, указанными в приложении 1 к Договору;
13) в течение пяти рабочих дней со дня вступления в силу Договора представить Заказчику смету (оферту) Подрядчика на выполняемые работы на основе каталога договорных расценок в соответствии с приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 ноября 2015 года № 707 "Об утверждении Правил определения стоимости строительства объектов за счет инвестиций и средств субъектов квазигосударственного сектора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12527);
14) обеспечить приобретение товаров, необходимых для выполнения Работ у товаропроизводителей закупаемого товара и организаций, реализующих Проект по созданию новых производств по закупаемому товару, на основе коммерческих предложений, представленных на веб-портале закупок;
Подтверждением исполнения Подрядчиком обязательства, предусмотренного настоящим пунктом Договора, является предоставление Подрядчиком до даты подписания сторонами окончательного Акта выполненных Работ, копии(й) договора(ов) о закупках товаров у товаропроизводителя(ей) закупаемых товаров/организации(ий), реализующей(их) Проект по созданию новых производств по закупаемому товару, актов приема-передачи товаров. Указанное обязательство распространяется и на субподрядчика, в случае если условиями проводимых (проведенных) закупок/Договора допускается передача определенного объема Работ на субподряд.

6) Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша рұқсатынсыз жоғарыда тізбеленген қандай да бір құжаттарды және ақпаратты Шартты іске асыру мақсатынан басқа мақсатта пайдаланбауға;
7) Тапсырыс берушінің жазбаша талабы бойынша, оның ішінде сатып алу порталы арқылы, шарт бойынша міндеттемелердің орындалу барысы туралы ақпарат ұсынуға;
8) Мердігердің Шарт талаптарын тиісінше орындамауымен және/немесе өзге заңсыз іс-әрекеттермен келтірген шығындарды Тапсырыс берушіге толық көлемде өтеуге міндеттенеді;
9). Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде қалыптастырылған орындалған жұмыстардың электрондық-цифрлық қолтаңбасымен бекітілген актісін, сондай-ақ сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыстардағы елішілік құндылық туралы есепті ресімдеу және Тапсырыс берушіге веб-портал арқылы жіберу;
10) Тапсырыс беруші Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстардың актісін бекіткеннен кейін электрондық шот-фактураның ақпараттық жүйесінде электрондық нысанда шот-фактураны жазып беру қағидаларына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық нысанда шот-фактураны жазып берсін- текстуралар;
11) шарт күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жұмыс жүргізудің күнтізбелік кестесін әзірлесіп және Тапсырыс берушіге келісуге ұсынсын;
12) шарт күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде шартқа 1-қосымшада көрсетілген мерзімдерге сәйкес ұйымдастырушылық-технологиялық құжаттаманы және жұмыс күшінің қозғалыс кестесін әзірлеу;
13) шарт күшіне енген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге "Мемлекеттік инвестициялар және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қаражаты есебінен объектілер құрылысының құнын айқындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қарашадағы № 707 бұйрығына сәйкес (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12527 тіркелген) шарттық бағалар каталогы негізінде орындалатын жұмыстарға мердігердің сметасын (офертасын) ұсыну;
14) сатып алу веб-порталында ұсынылған коммерциялық ұсыныстар негізінде сатып алынатын тауарларды өндірушілерден және сатып алынатын тауарлар бойынша жаңа өндіріс орындарын құру жобасын іске асыратын ұйымдардан жұмысты орындау үшін қажетті тауарларды сатып алуды қамтамасыз ету.
Мердігердің Шарттың осы тармағында көзделген міндеттемені орындауын растау, тараптар жұмыстың аяқталуы туралы түпкілікті актісіне қол қойған күнге дейін Мердігердің жаңа жобаны жасау үшін сатып алынатын тауарларды (құрылыстарды) жасау үшін өндірушіден (лерден) тауарларды сатып алу туралы шарттың (шарттардың) көшірмелерін беруі болып табылады. тауарлар, және тауарларды қабылдау-тапсыру актілері. Егер жүргізілген (аяқталған) сатып алулардың/Шарттың талаптары жұмыстың белгілі бір көлемін қосалқы мердігерге беруге мүмкіндік берсе, көрсетілген міндеттеме қосалқы мердігерге де таралады;

15) указать в предпроектной и (или) проектной (проектно-сметной) документации строительные материалы, оборудования, изделия и конструкции, включенные в базу данных товаров, работ, услуг и их подрядчиков (при наличии), формируемую уполномоченным государственным органом в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности.
*Пункт применяется при закупе предпроектных, проектных работ;
16) представить Заказчику с окончательным Актом выполненных Работ, а также отчет о внутристрановой ценности в работах по форме согласно приложению 32 к Правилам закупок;
17) устранить выявленные Заказчиком недостатки в Работах в соответствии с условиями Договора;
18) своими силами и на свой риск получить любые согласования, допуски и иные документы разрешительного характера, необходимые для выполнения Работ;
19) выполнять все указания и запросы Заказчика, связанные с выполнением обязательств по Договору;
20) в процессе выполнения работ учитывать нормы законодательства Республики Казахстан, включая законодательство об охране труда, промышленной безопасности и охраны окружающей среды, а также требования переданных Заказчиком Подрядчику по акту приема-передачи стандартов, регламентов, инструкций и иных актов Заказчика в области производственной безопасности на объектах Заказчика;
21) приостановить выполнение работ, в том числе по требованию Заказчика, в случае выявления нарушений требований законодательства Республики Казахстан и настоящего Договора в области промышленной безопасности до полного устранения имеющихся нарушений. Приостановка выполнения работ, оказания услуг в данном случае является простоем
по вине Подрядчика;
22) своевременно уведомлять Заказчика о готовности приемки очередного этапа выполняемых Работ и обеспечить его предъявление;
23) в случае возникновения обстоятельств, замедляющих ход выполнения Работ или делающих выполнение Работ невозможным в течение 3 (трех) рабочих дней с даты наступления таких обстоятельств, поставить об этом в известность Заказчика;
24) ни полностью, ни частично не должен передавать кому-либо свои обязательства по Договору без предварительного письменного согласия Заказчика;
25) нести все риски и потери, в случае возникновения в процессе выполнения Работ;
26) выполнить Работы квалифицированными специалистами.
27) в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня заключения Договора предоставить и согласовать с Заказчиком Расчет цены Договора (смету услуг, работ) и график выполнения работ;

15) жоба алдындағы және (немесе) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасында индустриялық-инновациялық қызметті мемлекеттік қолдау саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган қалыптастыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және олардың мердігерлерінің (болған жағдайда) дерекқорына енгізілген құрылыс материалдарын, жабдықтарды, бұйымдар мен конструкцияларды көрсетуге;
*Бұл тармақ жобалау алдындағы және жобалау жұмыстарын сатып алуға қолданылады.
16) Тапсырыс берушіге жұмыстың аяқталуы туралы түпкілікті актімен, сондай-ақ сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыстың ел ішіндегі құны туралы есепті ұсынуға міндетті;
17) шарт талаптарына сәйкес Тапсырыс беруші анықтаған Жұмыстардағы кемшіліктерді жою;
18) өз күшімен және өз тәуекелдері бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті кез келген рұқсаттарды, рұқсаттарды және басқа рұқсат беретін құжаттарды алу;
19) шарт бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты Тапсырыс берушінің барлық нұсқаулары мен сұраныстарын орындау;
20) жұмыстарды орындау процесінде Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын, оның ішінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік қауіпсіздік және қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманы, сондай-ақ Тапсырыс берушінің қабылдау-тапсыру актісі бойынша Мердігерге берген Тапсырыс беруші объектілерінде өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы стандарттардың, ережелердің, нұсқаулықтардың және Тапсырыс берушінің басқа да актілерінің талаптарын ескеру;
21) орындалған жұмыстар, оның ішінде Тапсырыс берушінің талабы бойынша, Қазақстан Республикасы заңнамасының және осы Шарттың өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы талаптарын бұзушылықтар анықталған жағдайда, қолда бар бұзушылықтар толық жойылғанға дейін тоқтатылсын. Бұл жағдайда жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді тоқтата тұру Мердігердің кінәсінен тоқтап қалу болып табылады;
22) Тапсырыс берушіні орындалған жұмыстың келесі кезеңін қабылдауға дайындығы туралы дереу хабардар ету және оның ұсынылуын қамтамасыз ету;
23) жұмыстың орындалу барысын бәсеңдететін немесе жұмысты орындау мүмкін болмайтын жағдайлар туындаған жағдайда, мұндай жағдайлар туындаған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіні бұл туралы хабардар етеді.;
24) Тапсырыс берушінің алдын ала жазбаша келісімінсіз Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық немесе ішінара ешкімге бермеуге тиіс;
25) жұмыстарды орындау кезінде туындауы мүмкін барлық тәуекелдер мен шығындарды көтереді;
26) жұмысты білікті мамандар орындайды.
27) Шарт жасалған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде Тапсырыс берушіге Шарттың бағасының (қызметтердің, жұмыстардың) сметасын және жұмыс кестесін ұсынуға және келісуге;

28) разрабатывать и исполнять корректирующие действия, направленные на устранение несоответствий в области промышленной безопасности, выявленных по результатам проверок и аудита со стороны Заказчика;
29) направлять своих работников и работников субподрядных организаций на вводный инструктаж в службу Охраны труда и Промышленной безопасности;
30) организовать работу по безопасности дорожного движения на объекте выполнения работ, оказания услуг;
31) применять наряды-допуски при производстве работ в условиях повышенной опасности;
32) в течение минимального времени, но не более чем в течение 24 часов информировать Заказчика обо всех несчастных случаях, инцидентах, авариях, случаях нарушения Подрядчиком природоохранного законодательства, имевших место при выполнении работ на объектах Заказчика;
33) организовывать и проводить расследование причин происшествий, оформлять документацию по результатам расследований в порядке и сроки, предусмотренные законодательством Республики Казахстан с включением в состав комиссии по расследованию представителей Заказчика, а также представителей уполномоченных государственных органов, в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
34) выплатить Заказчику по его письменному требованию неустойку (штраф) за неисполнение или ненадлежащее исполнение Подрядчиком требований Заказчика в области промышленной безопасности, определяемую в соответствии с Перечнем нарушений требований производственной безопасности при выполнении работ Подрядчиком на объектах Заказчика согласно приложению № 6 к Договору;
35) ознакомить под роспись своих работников, третьих лиц, привлекаемых для выполнения работ/оказания услуг по настоящему Договору, с действующими на объекте выполнения работ/оказания услуг стандартами, регламентами, инструкциями и иными локальными документами Заказчика в области промышленной безопасности, полученными от Заказчика;
36) по запросу Заказчика предоставить информацию о состоянии промышленной безопасности по формам и в сроки, определенные Заказчиком;
37) при осуществлении Заказчиком проверки хода выполнения Работ (оказания Услуг) оказывать содействие в предоставлении финансовой, бухгалтерской, юридической и др. документации с целью контроля, мониторинга, включая доступ к чертежам и производственной информации, без каких-либо дополнительных затрат со стороны Заказчика;
38) обеспечить безопасность всех лиц, имеющих доступ к выполнению Работ;

28) Тапсырыс беруші жүргізген тексерулер мен аудиттер нәтижесінде анықталған өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы сәйкессіздіктерді жоюға бағытталған түзету шараларын әзірлеу және енгізу;
29) өз қызметкерлерін және қосалқы мердігер ұйымдардың қызметкерлерін еңбекті қорғау және қауіпсіздік қызметінде кіріспе оқытуға жіберу және өнеркәсіптік қауіпсіздік;
30) жұмыс орындалатын немесе қызмет көрсетілетін учаскеде жол қозғалысы қауіпсіздігі бойынша жұмыстарды ұйымдастыру;
31) қауіпті жағдайларда жұмыстарды орындау кезінде жұмысқа рұқсаттарды қолдануға;
32) ең аз уақыт ішінде, бірақ 24 сағаттан аспайтын мерзімде Тапсырыс берушіге Тапсырыс беруші объектілерінде жұмыстарды орындау кезінде орын алған барлық авариялар, оқыс оқиғалар, төтенше жағдайлар, Орындаушының табиғатты қорғау заңнамасын бұзу жағдайлары туралы хабарлауға;
33) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда тергеп-тексеру комиссиясының құрамына Тапсырыс берушінің өкілдерін, сондай-ақ уәкілетті мемлекеттік органдардың өкілдерін енгізе отырып, оқиғалардың себептеріне тергеп-тексеруді ұйымдастыруға және жүргізуге, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және мерзімде тергеп-тексеру нәтижелері бойынша құжаттаманы дайындауға;
34) Тапсырыс берушіге оның жазбаша өтініші бойынша Шарттың № 6 қосымшасына сәйкес Орындаушының Тапсырыс беруші объектілерінде жұмыстарды орындауы кезінде өнеркәсіптік қауіпсіздік талаптарын бұзу тізбесіне сәйкес айқындалған Тапсырыс берушінің өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы талаптарын Орындаушы орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын (айыппұлды) төлеуге міндетті;
35) оның қызметкерлерін, осы Шарт бойынша жұмыстарды орындауға/қызметтерді көрсетуге қатысатын үшінші тұлғаларды, Тапсырыс берушіден алынған жұмыстарды орындау/қызметтерді көрсету орнында қолданыстағы өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы Тапсырыс берушінің стандарттарымен, ережелерімен, нұсқаулықтарымен және басқа да жергілікті құжаттарымен қол қою арқылы танысуға;
36) Тапсырыс берушінің талабы бойынша өнеркәсіптік қауіпсіздіктің жай-күйі туралы ақпаратты Тапсырыс беруші белгілеген нысандарда және мерзімдерде беруге;
37) Тапсырыс беруші Жұмыстың (қызметтердің көрсетілуінің) барысын тексерген кезде бақылау, мониторинг жүргізу, оның ішінде сызбаларға және өндірістік ақпаратқа қол жеткізу мақсатында қаржылық, бухгалтерлік, құқықтық және басқа да құжаттаманы қамтамасыз етуге Тапсырыс беруші тарапынан қосымша шығындарсыз көмек көрсетуге;
38) жұмыстарды орындауға рұқсаты бар барлық адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;

39) нести все риски и потери, которые могут возникнуть в процессе выполнения Работ;
40) обеспечить раскрытие информации по всем субподрядчикам (соисполнителям) и аффилированности, проверку на регистрацию конечного бенефициара в оффшорных зонах;
41) ни один пункт вышеизложенного не освобождает Подрядчика от других обязательств по Договору.
4.2. Подрядчик вправе:
1) требовать от Заказчика оплату за выполненные Работы по Договору;
2) на досрочное выполнение Работ, указанных в приложении 1 к Договору, заранее согласовав с Заказчиком сроки выполнения;
3) требовать от Заказчика своевременной приемки Работ и подписания Акта (-ов) выполненных Работ и Акта приемки объекта в эксплуатацию;
4) требовать от Заказчика своевременного возврата обеспечения возврата аванса (предоплаты);
5) требовать от Заказчика своевременного возврата внесенного обеспечения исполнения договора;
6) по требованию Заказчика заменить специалистов, заявленных в составе тендерной заявки, на равнозначных;
7) расторгнуть Договор по основаниям, предусмотренным в Законе и (или) Договоре.
4.3. Заказчик обязуется:
1) не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня подписания Договора Сторонами обеспечить освобождение земельного участка, предназначенного для строительства Объекта от самовольных построек, подлежащих переносу сетей инженерно-технического обеспечения, иных существующих зданий, строений, сооружений, от завалов и мусора, не позволяющих Подрядчику приступить к выполнению работ, обеспечению их ведения и завершения в установленный Договором срок, если работы связанные с освобождением земельного участка не предусмотрено в проектно-сметной документации;
2) обеспечить беспрепятственный доступ специалистов Подрядчика на объект для выполнения Работ;
3) при выявлении несоответствий выполненных Работ незамедлительно письменно уведомить Подрядчика;
4) при приемке Работ утвердить акт выполненных работ, сформированный и подписанный посредством электронно-цифровой подписи в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан, либо отказать в принятии работ с указанием аргументированных обоснований ее непринятия в сроки, установленные пунктом 352 Правил осуществления закупок;
5) после утверждения акта выполненных работ, сформированного и подписанного посредством электронно-цифровой подписи
в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности РК, принять счет-фактуру, выписанную Подрядчиком в электронной форме посредством информационной системы электронных счетов-фактур в соответствии с Правилами выписки счет-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур;

39) жұмыстарды орындау кезінде туындауы мүмкін барлық тәуекелдер мен шығындарды көтереді;
40) барлық қосалқы мердігерлер (бірлесіп орындаушылар) және аффилиирленген тұлғалар туралы ақпаратты ашуды қамтамасыз ету, оффшорлық аймақтарда түпкілікті бенефициардың тіркелуін тексеру;
41) жоғарыда айтылғандардың ешқайсысы Орындаушыны Шарт бойынша басқа міндеттемелерден босатпайды.
4.2. Мердігер:
1) Шарт бойынша орындалған Жұмыстар үшін тапсырыс берушіден ақы төлеуді талап етуге;
2) Тапсырыс берушімен орындау мерзімін алдын ала келісе отырып, Шартқа 1-қосымшада көрсетілген Жұмыстарды мерзімінен бұрын орындауға құқылы;
3) Тапсырыс берушіден Жұмыстарды уақтылы қабылдауды және аяқталған Жұмыстар туралы Акт(-тар) мен объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қоюды талап етуге;
4) Тапсырыс берушіден аванстық төлемді (алдын ала төлемді) қайтаруды қамтамасыз етуді уақтылы қайтаруды талап ету;
5) Тапсырыс берушіден шартты орындау үшін депозитке салынған қамтамасыз етуді уақтылы қайтаруды талап етуге;
6) Тапсырыс берушінің өтініші бойынша тендерлік өтінімде көрсетілген мамандарды баламалармен ауыстыру;
7) Заңда және (немесе) Шартта көзделген негіздер бойынша Шартты бұзуға құқылы.
4.3. Тапсырыс беруші:
1) егер жер учаскесін босатуға байланысты жұмыстар жобалау-сметалық құжаттамада көзделмеген болса, Тараптар Шартқа қол қойған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей жер учаскесінен Мердігерге жұмыстарды орындауға кірісуге, оларды жүргізуді және аяқтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейтін, инженерлік-техникалық қамтамасыз ету желілері ауысуға жататын өз бетінше салынған құрылыстардан, өзге де бұрыннан бар үйлерден, құрылыстардан, құрылыс жайлардан үйінділер мен қоқыстардан босатуға;
2) жұмыстарды орындау үшін Мердігер мамандарының объектіге кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
3) орындалған жұмыстардың сәйкессіздіктері анықталған кезде дереу жазбаша мердігерді хабардар етуге;
4) жұмыстарды қабылдау кезінде Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстардың актісі бекітілсін не сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының 352-тармағында белгіленген мерзімдерде оны қабылдамаудың дәлелді негіздемелері көрсетіле отырып, жұмыстарды қабылдаудан бас тартылсын;
5) Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органның ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстардың актісі бекітілгеннен кейін ақпараттық жүйеде электрондық нысанда шот-фактураны жазып беру қағидаларына сәйкес мердігер электрондық нысанда электрондық шот-фактуралар ақпараттық жүйесі арқылы жазып берген шот-фактураны қабылдасын электрондық шот-фактуралар;

6) произвести оплату в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
7) до начала производственных работ передать Подрядчику все необходимые документы в соответствии с Правилами организации деятельности и осуществления функций заказчика (застройщика), утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10795);
8) при наличии достаточных бюджетных средств досрочно принять и произвести окончательную оплату за выполненные Работы в течение месяца со дня окончания выполнения работ, в соответствии с условиями Договора, в случае получения уведомления от Подрядчика о досрочном выполнении Работ и готовности их к сдаче;
9) вернуть Подрядчику внесенное обеспечение возврата аванса (предоплаты) в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты полного и надлежащего исполнения им своих обязательств по Договору на сумму полученной от Заказчика предоплаты;
10) вернуть Подрядчику внесенное им обеспечение исполнения договора в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты полного и надлежащего исполнения им своих обязательств по Договору.
4.4. Заказчик вправе:
1) проверять качество выполненных Работ;
2) в случае досрочного выполнения Работ, Заказчик вправе досрочно принять работы и оплатить за нее в соответствии с условиями Договора. Отказ в досрочном выполнении Работ допускается в случаях отсутствия возможности его принятия;
3) требовать от Подрядчика оплату суммы выставленных пени, штрафа и убытков;
4) отказаться от приемки Работ или определенной части Работ, не соответствующей требованиям Договора, с соответствующим уменьшением стоимости Договора;
5) расторгнуть Договор по основаниям, предусмотренным в Законе, и (или) Договоре;
6) осуществлять контроль и надзор за ходом и качеством выполняемых работ, соблюдением сроков их производства (графика), качеством предоставленных Подрядчиком материалов, а также правильностью использования Подрядчиком материалов Заказчика, не вмешиваясь при этом в оперативно-хозяйственную деятельность Подрядчика;
7) предъявлять Подрядчику требования, связанные с ненадлежащим качеством результата работы;
8) вносить изменения в техническую документацию по строительству.
Глава 5. Проверка Работ на соответствие технической спецификации и (или) проектно-сметной документации
5.1. Заказчик или его представители могут проводить контроль и проверку выполненных работ на предмет соответствия требованиям, указанным в технической спецификации и (или) проектно-сметной документации (приложение 2 к Договору). При этом все расходы по этим проверкам несет Подрядчик. Заказчик должен в письменном виде своевременно уведомить Подрядчика о своих представителях, определенных для этих целей.

6) осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде ақы төлеуді жүргізуге;
7) өндірістік жұмыстар басталғанға дейін Мердігерге Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 бұйрығымен бекітілген (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10795 тіркелген) Тапсырыс берушінің (құрылыс салушының) қызметін ұйымдастырудың және функцияларын жүзеге асырудың қағидаларына сәйкес барлық қажетті құжаттарды беруге;
9) бюджет қаражаты жеткілікті болған жағдайда Мердігерден жұмыстарды мерзімінен бұрын орындау және оларды тапсыруға дайын екендігі туралы хабарлама алған жағдайда, Шарт талаптарына сәйкес Жұмыстарды орындау аяқталған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде орындалған Жұмыстар үшін мерзімінен бұрын ақы алуға және түпкілікті төлем жасауға міндеттенеді;
9) Тапсырыс берушіден алған аванстық төлем мөлшерінде Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде аванстық төлемді (алдын ала төлемді) қайтару үшін депозитке салынған қамтамасыз етуді Мердігерге қайтаруға;
10) Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Мердігерге шарттың орындалуын қамтамасыз етуді қайтаруға.
4.4. Тапсырыс беруші:
1) орындалған Жұмыстардың сапасын тексеруге;
2) Жұмыстарды мерзімінен бұрын орындаған жағдайда, Тапсырыс беруші Шарттың талаптарына сәйкес жұмыстарды мерзімінен бұрын қабылдауға және оған ақы төлеуге құқылы. Жұмыстарды қабылдау мүмкіндігі болмаған жағдайда оны мерзімінен бұрын орындаудан бас тартуға жол беріледі;
3) Мердігерден салынған тұрақсыздық айыбының, өсімпұлдың және залалдың сомасын төлеуді талап етуге;
4) Шарттың құнын тиісінше төмендете отырып, Шарт талаптарына сәйкес келмейтін Жұмыстарды немесе Жұмыстардың белгілі бір бөлігін қабылдаудан бас тартуға;
5) Заңда және (немесе) Шартта көзделген негіздер бойынша Шартты бұзуға құқылы;
6) Мердігерден жұмыстардың орындалу барысы мен сапасына, оларды өндіру мерзімдерінің (кестесінің) сақталуына, Мердігер ұсынған материалдардың сапасына, сондай-ақ Мердігердің өндірістік-шаруашылық қызметіне араласпай, Тапсырыс берушінің материалдарын дұрыс пайдалануына бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
7) Мердігерге жұмыс нәтижелерінің сапасыздығына байланысты талаптар қою;
8) құрылысқа техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
5-тарау. Жұмыстардың техникалық ерекшелікке және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкестігін тексеру
5.1. Тапсырыс беруші немесе оның өкілдері техникалық ерекшелікте және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамада (Шартқа 2-қосымша) көрсетілген талаптарға сәйкес келуі тұрғысында орындалған жұмыстарды бақылауды және тексеруді жүргізуі мүмкін. Бұл ретте осы тексерулер бойынша барлық шығыстарды Мердігер тартады. Тапсырыс беруші осы мақсаттар үшін анықталған өзінің өкілдері туралы Мердігерді жазбаша түрде уақтылы хабардар етуі тиіс.

5.2. Работы, выполняемые в рамках настоящего Договора, должны соответствовать требованиям, указанным в приложениях к Договору, а также стандартам, указанным в технической спецификации и (или)
проектно-сметной документации.
5.3. Если результаты выполненных Работ при проверке будут признаны не соответствующими требованиям, указанным в приложениях к Договору, а также стандартам, указанным в технической спецификации и (или) проектно-сметной документации (приложение 2 к Договору), Подрядчик принимает меры по устранению несоответствий требованиям технической спецификации и (или) проектно-сметной документации, без каких-либо дополнительных затрат со стороны Заказчика, в течение <cрок устранения несоответствий> с момента проверки.
5.4. При проверке Работ на соответствие технической спецификации и (или) проектно-сметной документации инспекторам Заказчика должны быть предоставлены все необходимые средства и оказано содействие, включая доступ к чертежам и производственной информации, без каких-либо дополнительных затрат со стороны Заказчика.
5.5. Ни один вышеуказанный пункт не освобождает Подрядчика от других обязательств по Договору.
*
Глава 6. Порядок сдачи и приемки работ
6.1. Работа считается выполненной при условии полной сдачи Подрядчиком Работ Заказчику в точном соответствии требованиям, указанным в приложениях к настоящему Договору.
6.2. Подрядчик при приемке/сдаче выполненных работ предоставляет Заказчику следующие документы:
1) если работы выполнены из материалов и оборудования казахстанского происхождения, то предоставляется оригинал или копия установленного образца, или заверенная уполномоченной организацией копия, или электронная копия Сертификата о происхождении товара "СТ-KZ", выданного в установленном порядке в соответствии с Правилами по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата
о происхождении товара и отмене его действия, установлении форм сертификата по определению страны происхождения товара, утвержденными приказом Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 13 июля 2021 года № 454-НҚ (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 23514) (далее – Правила по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия);

5.2. Осы Шарт шеңберінде орындалатын жұмыстар Шартқа қосымшаларда көрсетілген талаптарға, сондай-ақ техникалық ерекшелікте және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген стандарттарға сәйкес болуы тиіс.
5.3. Егер орындалған Жұмыстардың нәтижелері тексеру кезінде Шартқа қосымшаларда көрсетілген талаптарға, сондай-ақ техникалық ерекшелік және (немесе) жобалау-сметалық құжаттама талаптарына (Шартқа 2-қосымша) сәйкес келмейді деп танылса, Мердігер тексеру сәтінен бастап <сәйкессіздіктерді жою мерзімі> ішінде Тапсырыс беруші тарапынан қандай да бір қосымша шығындарсыз техникалық ерекшелік және (немесе) жобалау-сметалық құжаттама талаптарына сәйкессіздіктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды.
5.4. Жұмыстардың техникалық ерекшелікке және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес келуін тексеру кезінде Тапсырыс берушінің инспекторларына Тапсырыс беруші тарапынан қандай да бір қосымша шығындарсыз сызбалар мен өндірістік ақпаратқа қол жеткізуді қоса алғанда, барлық құралдар беріледі және жәрдем көрсетілуге тиіс.
5.5. Жоғарыда көрсетілген тармақтың біреуі де Мердігерді Шарт бойынша басқа міндеттемелерден босатпайды.
*
6-тарау. Жұмыстарды тапсыру және қабылдау тәртібі
6.1. Өнім берушінің Жұмыстарды осы Шартқа қосымшаларда көрсетілген талаптарға толық сәйкестікте Тапсырыс берушіге толық тапсырған жағдайда Жұмыс орындалды деп саналады.
6.2. Мердігер орындалған жұмыстарды қабылдап алу/тапсыру кезінде Тапсырыс берушіге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) егер жұмыстар қазақстанда шығарылған материалдардан және жабдықтардан орындалған болса, онда "Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің 2021 жылғы 13 шілдедегі № 454-НҚ бұйрығымен бекітілген тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларға (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23514 болып тіркелген) (бұдан әрі – Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидалары) сәйкес белгіленген тәртіппен берілген "СТ-KZ" Тауардың шығарылған елі туралы сертификатының түпнұсқасы немесе электрондық көшірмесі белгіленген үлгідегі көшірмесі, не уәкілетті ұйым растаған көшірмесі ұсынылады;

2) если работы выполнены из материалов и оборудования иностранного происхождения – оригинал или копию соответствующего Сертификата о происхождении Товара, выданного уполномоченным органом (организацией) страны ввоза согласно требованиям действующих (ратифицированных) международных соглашений (договоров) и (или) правил определения страны происхождения, установленных в одностороннем порядке страной (союзом) вывоза товара.
Требования настоящего пункта распространяются только на договоры о закупках, стоимость которых превышает тысячекратный месячный расчетный показатель, установленный на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
6.3. Приемка работ по разработке проектной (проектно-сметной) документации осуществляется при полном соответствии с заданием на проектирование, утвержденного заказчиком, материалов по выбору и отводу (разрешению на использование) земельного участка (площадки, трассы), технических условий инженерного и коммунального обеспечения объекта, результатов инженерных изысканий, иных исходных данных, включая результаты предпроектной деятельности заказчика, а также с архитектурно-планировочным заданием местных исполнительных органов городов республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).
Приемка и ввод в эксплуатацию построенного объекта производятся Заказчиком при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличием декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту, согласно Гражданскому кодексу и Закона "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республики Казахстан".
6.4. Приемка построенного объекта в эксплуатацию оформляется утвержденным Заказчиком Актом приемки построенного объекта в эксплуатацию. Дата подписания акта приемки объекта в эксплуатацию считается датой его утверждения и датой ввода объекта в эксплуатацию. Акт приемки построенного объекта в эксплуатацию подписывается Заказчиком, Подрядчиком, лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры, на основании декларации о соответствии и заключений о соответствии выполненных работ проекту и качестве строительно-монтажных работ.
6.5. Приемка объекта от Подрядчика осуществляется заказчиком совместно с техническим и авторским надзорами. После получения от Подрядчика письменного извещения о готовности объекта к приемке в эксплуатацию заказчик осуществляет приемку объекта в эксплуатацию.
6.6. Подрядчик и лица, осуществляющие технический и авторский надзоры, в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса от Заказчика представляют декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту либо отрицательные заключения.

2) егер жұмыстар шетелдік шығарылған материалдар мен жабдықтардан орындалған болса-қолданыстағы (ратификацияланған) халықаралық келісімдердің (шарттардың) және (немесе) тауарды әкететін ел (одақ) біржақты тәртіппен белгілеген шығарылған елді айқындау қағидаларының талаптарына сәйкес әкелу елінің уәкілетті органы (ұйымы) берген тауардың шығу тегі туралы тиісті сертификаттың түпнұсқасы немесе көшірмесі
Осы тармақтың талаптары құны республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен асатын сатып алу туралы шарттарға ғана қолданылады.
6.3. Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын әзірлеу жөніндегі жұмыстарды қабылдау Тапсырыс беруші бекіткен жобалау тапсырмасына, жер учаскесін (алаңды, трассаны) таңдау және бөлу (пайдалануға рұқсат беру) жөніндегі материалдарға, объектіні инженерлік және коммуналдық қамтамасыз етудің техникалық шарттарына, инженерлік іздестіру нәтижелеріне, жобалау алдындағы нәтижелерді қоса алғанда, өзге де бастапқы деректерге толық сәйкес келген кезде жүзеге асырылады Тапсырыс берушінің қызметі, сондай-ақ Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының сәулет-жоспарлау тапсырмасымен, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың).
Салынған объектіні қабылдау мен пайдалануға беруді Тапсырыс беруші бекітілген жобаға және сәйкестік туралы декларацияның, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекітілген жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың болуына сәйкес, Азаматтық кодекске және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Заңға сәйкес толық дайын болған кезде жүргізеді.
6.4. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау Тапсырыс беруші бекіткен салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісімен ресімделеді. Объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қойылған күн оны бекіту күні және объектіні пайдалануға беру күні болып есептеледі. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісіне сәйкестік туралы декларация және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі және құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы туралы қорытындылар негізінде Тапсырыс беруші, мердігер, техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын адамдар қол қояды.
6.5. Мердігерден объектіні қабылдауды Тапсырыс беруші техникалық және авторлық қадағалаулармен бірлесіп жүзеге асырады. Мердігерден объектінің пайдалануға қабылдауға дайындығы туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейін Тапсырыс беруші объектіні пайдалануға қабылдауды жүзеге асырады.
6.6. Мердігер және техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын адамдар Тапсырыс берушіден сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды не теріс қорытындыларды ұсынады.

6.7. Заказчик на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту совместно с Подрядчиком, лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры, обязан проверить исполнительную техническую документацию на предмет наличия и комплектности, осмотреть и принять объект в эксплуатацию по соответствующему акту (провести окончательную проверку объекта на готовность к приемке в эксплуатацию).
В случае выявления нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений Заказчик принимает объект в эксплуатацию после устранения Подрядчиком (генеральным Подрядчиком) нарушений.
При устранении выявленных нарушений приемка объекта в эксплуатацию осуществляется в установленном порядке Главой 6. (Порядок сдачи и приемки работ).
6.8. Предоставление Заказчику проектной (проектно-сметной) документации, декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту не снимает с исполнителей подряда на проектные и строительно-монтажные работы, с лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры, ответственности за выполненные работы при проектировании, строительстве, приемке и вводе объекта в эксплуатацию;
6.9. Сдача выполненных Подрядчиком Работ в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией и подтвержденных авторским и техническим надзором осуществляется ежемесячно, но не позднее 25 числа отчетного месяца, по факту выполнения работ и оформляется подписываемым Сторонами Актом выполненных работ сформированным и подписанным посредством электронно-цифровой подписи в информационной системе уполномоченного органа по делам архитектурной, градостроительной и строительной деятельности Республики Казахстан и Справка о стоимости выполненных работ и затрат.
Глава 7. Гарантии. Качество
7.1. Подрядчик гарантирует Заказчику, что материалы и оборудование, используемые при выполнении Работ по Договору, будут соответствовать требованиям, указанным в приложениях к Договору, а также, стандартам, указанным в технической спецификации и (или) проектно-сметной документации, что Работы будут выполнены без дефектов, снижающих их качество до уровня, не соответствующего стандартам, указанным в технической спецификации и (или) проектно-сметной документации.
Работы, не соответствующие этим требованиям, в том числе содержащие недостаточно обоснованные и несанкционированные изменения признаются дефектными.
В гарантию, предоставляемую Подрядчиком, не входят возмещение ущерба или исправление Дефекта по причине нарушения правил эксплуатации, модификаций, осуществленных не Подрядчиком (субподрядчиком), неправильного содержания или недостаточного технического обслуживания, а также по причине допустимого износа или порчи оборудования при его нормальной эксплуатации, а также текущее обслуживание Объекта, в период гарантийного срока.
По требованию Заказчика Подрядчик предоставляет документы, удостоверяющие соответствие качества материалов и оборудования стандартам, указанным в технической спецификации и (или) проектно-сметной документации.
Подрядчик гарантирует Заказчику, что результаты выполнения Работ по Договору будут соответствовать требованиям, указанным в приложениях к настоящему Договору, а также стандартам, указанным в технической спецификации, что Работы будут выполнены без дефектов, снижающих их качество до уровня, не соответствующего требованиям технической спецификации. Работы, не соответствующие этим требованиям, в том числе содержащие недостаточно обоснованные и несанкционированные изменения признаются дефектными.
В случае, если задержка по устранению дефектов в Работах будет происходить по вине Подрядчика, то гарантийный срок продлевается на соответствующий период времени.
Указанные гарантии не распространяются на случаи преднамеренного повреждения Объекта со Стороны Заказчика и третьих лиц, а также на случаи нарушения правил эксплуатации Заказчиком или третьими лицами.
В гарантию, предоставляемую Подрядчиком, не входят возмещение ущерба или исправление Дефекта по причине нарушения правил эксплуатации, модификаций, осуществленных не Подрядчиком (субподрядчиком), неправильного содержания или недостаточного технического обслуживания, а также по причине допустимого износа или порчи оборудования (при наличии) при его нормальной эксплуатации.
По требованию Заказчика Подрядчик предоставляет документы, удостоверяющие соответствие качества результатов выполнения работ стандартам, указанным в технической спецификации.

6.7. Тапсырыс беруші сәйкестік туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылар негізінде мердігермен, техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалармен бірлесіп атқарушылық техникалық құжаттаманың болуы мен толықтығы тұрғысынан тексеруге, тиісті акт бойынша Объектіні қарап шығуға және пайдалануға қабылдауға (объектінің қабылдауға дайындығына түпкілікті тексеру жүргізуге) міндетті пайдалануға).
Бекітілген жобалық шешімдерді және мемлекеттік (мемлекетаралық) нормативтерді бұзушылықтар анықталған жағдайда, сондай-ақ теріс қорытындылар болған кезде Тапсырыс беруші объектіні мердігер (бас мердігер) бұзушылықтарды жойғаннан кейін пайдалануға қабылдайды.
Анықталған бұзушылықтар жойылған кезде объектіні пайдалануға қабылдау 6-тарауда (Жұмыстарды тапсыру және қабылдау тәртібінде) белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
6.8. Тапсырыс берушіге жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасын, сәйкестік туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындыларды ұсыну мердігерлік орындаушылардан жобалау және құрылыс-монтаждау жұмыстарына, техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалардан жобалау, салу, қабылдау және енгізу кезінде орындалған жұмыстар үшін жауапкершілікті алып тастамайды объектіні пайдалануға беру;
6.9. Бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға сәйкес мердігер орындаған және авторлық және техникалық қадағалаумен ай сайын, бірақ есепті айдың 25-күнінен кешіктірілмей, жұмыстарды орындау фактісі бойынша жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі істері жөніндегі уәкілетті органының ақпараттық жүйесінде электрондық-цифрлық қолтаңба арқылы қалыптастырылған және қол қойылған орындалған жұмыстардың Тараптар қол қоятын актісімен ресімделеді. орындалған жұмыстар мен шығындардың құны.
7-тарау. Кепілдік. Сапа
7.1. Мердігер Тапсырыс берушіге Шарт бойынша жұмыстарды орындау кезінде пайдаланылатын материалдар мен жабдықтар Шартқа қосымшаларда көрсетілген талаптарға, сондай-ақ техникалық ерекшелікте және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген стандарттарға сәйкес келетініне, жұмыстар олардың сапасын техникалық ерекшелікте және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген стандарттарға сәйкес келмейтін деңгейге дейін төмендететін ақауларсыз орындалатынына кепілдік береді.
Осы талаптарға сәйкес келмейтін, оның ішінде жеткілікті негізделмеген және санкцияланбаған өзгерістері бар жұмыстар ақаулы деп танылады.
Мердігер (қосалқы мердігер) жүзеге асырмаған пайдалану, түрлендіру қағидаларын бұзу, дұрыс ұстамау немесе жеткіліксіз техникалық қызмет көрсету себебінен, сондай-ақ жабдықты қалыпты пайдалану кезінде оның жол берілетін тозуы немесе бүлінуі себебінен залалды өтеу немесе ақауды түзету, сондай-ақ кепілдік мерзімі кезеңінде объектіге ағымдағы қызмет көрсету мердігер (қосалқы мердігер) беретін кепілдікке кірмейді.
Тапсырыс берушінің талап етуі бойынша Мердігер материалдар мен жабдықтар сапасының техникалық ерекшелікте және (немесе) жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген стандарттарға сәйкестігін куәландыратын құжаттарды ұсынады.
Мердігер Тапсырыс берушіге Шарт бойынша жұмыстарды орындау нәтижелері осы Шартқа қосымшаларда көрсетілген талаптарға, сондай-ақ техникалық ерекшелікте көрсетілген стандарттарға сәйкес келетініне, жұмыстар олардың сапасын техникалық ерекшеліктің талаптарына сәйкес келмейтін деңгейге дейін төмендететін ақауларсыз орындалатынына кепілдік береді. Осы талаптарға сәйкес келмейтін, оның ішінде жеткілікті негізделмеген және санкцияланбаған өзгерістері бар жұмыстар ақаулы деп танылады.
Егер Жұмыстардағы ақауларды жоюдың кешігуі Мердігердің кінәсінен орын алса, кепілдік мерзімі тиісті уақыт кезеңіне ұзартылады.
Көрсетілген кепілдіктер Тапсырыс берушінің немесе үшінші тұлғалардың Объектіге қасақана зиян келтіру жағдайларына, сондай-ақ Тапсырыс берушінің немесе үшінші тұлғалардың пайдалану ережелерін бұзу жағдайларына қолданылмайды.
Мердігер ұсынатын кепілдікке пайдалану ережелерін бұзу, Мердігер (қосалқы мердігер) жүргізбеген өзгертулер, тиісінше техникалық қызмет көрсетпеу немесе жеткіліксіз техникалық қызмет көрсету, сондай-ақ оның қалыпты жұмысы кезінде жабдықтың рұқсат етілген тозуы (бар болған жағдайда) салдарынан болған зақымдануды немесе ақауды түзетуді қамтымайды.
Тапсырыс берушінің талабы бойынша Орындаушы орындалған жұмыс нәтижелерінің сапасының техникалық ерекшелікте көрсетілген стандарттарға сәйкестігін куәландыратын құжаттарды ұсынады.

7.2. Подрядчик предоставляет гарантию Заказчику на эксплуатацию сроком на <срок гарантии> согласно принятым обязательствам.
7.3. Подрядчик обеспечивает защиту выполненных Работ и всех материалов, оборудования, ресурсов и прочих позиций, связанных с Работами (при их наличии), от всех видов ущерба, повреждения, уничтожения, связанных с климатическими осадками, наводнением, морозом, пожаром, кражами и прочими причинами.
Подрядчик при производстве своих работ обеспечивает защиту других работ по проекту, а также собственность, принадлежащую Заказчику, от каких-либо видов повреждения или других причин, включая (но, не ограничиваясь этим) дороги, здания, склады материалов и прочие виды движимого и недвижимого имущества. Все затраты, понесенные Подрядчиком в связи с вышеизложенным, не подлежат дополнительному возмещению со стороны Заказчика.
*
Глава 8. Ответственность Сторон
8.1. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Сторонами своих обязательств в рамках настоящего Договора все споры и разногласия разрешаются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8.2. За исключением случаев секвестра и/или недостаточности денег на контрольном счете наличности соответствующих бюджетов/расчетном счете государственного предприятия, юридического лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций которых принадлежат государству, если Заказчик не выплачивает Подрядчику причитающиеся ему средства (в том числе аванс) в сроки, указанные в Договоре, то Заказчик выплачивает Подрядчику неустойку (пеню) по задержанным платежам в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процент от причитающейся суммы за каждый день просрочки. При этом общая сумма неустойки (пени) не должна превышать 10 (десяти) процентов от общей суммы Договора.
8.3. В случае просрочки сроков выполнения Работ, Заказчик удерживает (взыскивает) с Подрядчика неустойку (штраф, пеню) в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процент от общей суммы договора за каждый день просрочки в случае полного неисполнения Подрядчиком обязательств либо удерживает (взыскивает) неустойку (штраф, пеню) в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процент от суммы неисполненных обязательств за каждый день просрочки в случае ненадлежащего исполнения (частичного неисполнения) обязательств. При этом общая сумма неустойки (штрафа, пени) не должна превышать 15 (пятнадцати) процентов от общей суммы Договора.
8.4. В случае отказа Подрядчика от выполнения Работ, или просрочки выполнения Работ на срок более одного месяца со дня истечения срока выполнения Работ по Договору, но не позднее срока окончания действия Договора, Заказчик имеет право расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке с взысканием с Подрядчика суммы неустойки (штрафа, пени) в размере 0,1 (ноль целых одна десятая) процент от общей суммы Договора за каждый день просрочки, но не более 15 (пятнадцати) процентов от общей суммы Договора.
При этом Заказчик производит оплату за стоимость всех выполненных (принятых) Работ.
8.5. Уплата неустойки (штрафа, пени) не освобождает Стороны от исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором.

7.2. Мердігер Тапсырыс берушіге пайдалануға кепілдікті <кепілдік мерзімі> мерзіміне береді.
7.3. Мердігер орындалған Жұмыстарды және Жұмыстарға (олар болған кезде) байланысты барлық материалдарды, жабдықтарды, ресурстарды және өзге де позицияларды жаңбырға, су тасқынына, аязға, өртке, ұрлауға және өзге де себептерге байланысты зиянның, зақымданудың, жойылудың барлық түрлерінен қорғауды қамтамасыз етеді.
Мердігер өзінің жұмыстарын жүргізу кезінде жоба бойынша басқа жұмыстарды, сондай-ақ Тапсырыс берушіге тиесілі меншікті қандай да бір зақымдану түрлерінен немесе жолды, ғимараттарды, материалдардың қоймаларын және жылжымалы және жылжымайтын мүліктің өзге де түрлерін қоса алғанда (бірақ, онымен шектеліп қоймай) басқа да себептерден қорғауды қамтамасыз етеді. Мердігер жоғарыда айтылғандарға байланысты шеккен барлық шығындар Тапсырыс берушінің тарапынан қосымша өтелуге жатпайды.
*
8-тарау. Тараптардың жауапкершілігі
8.1. Тараптар өз міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда осы Шарт шеңберінде барлық даулар мен келіспеушіліктер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес шешіледі.
8.2. Секвестр және/немесе мемлекеттік кәсіпорынның, дауыс беретін акцияларының елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесілі заңды тұлғалардың тиісті бюджеттердің қолма-қол бақылау шотында/есеп шотында ақшаның жеткіліксіз болған жағдайларды қоспағанда, егер Тапсырыс беруші өзіне тиесілі қаражатты (оның ішінде аванс) Мердігерге Шартта көрсетілген мерзімдерде төлемесе, онда Тапсырыс беруші Мердігерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиесілі соманың 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайыз мөлшерінде ұсталған төлемдер бойынша тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді. Бұл ретте тұрақсыздық айыбының (өсімпұл) жалпы сомасы Шарттың жалпы сомасынан 10 (он) пайызынан аспауға тиіс.
8.3. Жұмыстарды орындау мерзімі өткен жағдайда, Тапсырыс беруші Мердігерден Мердігер міндеттемелерін толық орындамаған жағдайда мерзімі өткен әрбір күн үшін шарттың жалпы сомасының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайыз мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) ұстайды (өндіріп алады) не міндеттемелерін тиісінше орындамаған (ішінара орындау) жағдайда мерзімі өткен әрбір күн үшін орындалмаған міндеттемелер сомасының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайыз мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) ұстайды (өндіріп алады). Бұл ретте тұрақсыздық айыбының (өсімпұл) жалпы сомасы Шарттың жалпы сомасының 15 (он бес) пайызынан аспауға тиіс.
8.4. Мердігер Жұмыстарды орындаудан бас тартқан немесе Шарт бойынша Жұмыстарды орындау мерзімі өткен күннен бастап бір айдан астам мерзімде, бірақ Шарттың қолданылуы аяқталу мерзімінен кешіктірмей Жұмыстарды орындау мерзімін кешіктірген жағдайда, Тапсырыс беруші мердігерден/орындаушыдан мерзімі өткен әрбір күн үшін шарттың жалпы сомасының 0,1 (нөл бүтін оннан бір) пайыз мөлшерінде, бірақ Шарттың жалпы сомасының 15 (он бес) пайызынан аспайтын тұрақсыздық айыбының (айыппұл, өсімпұл) сомасын өндіріп ала отырып, осы Шартты біржақты тәртіппен бұзуға құқылы,
Бұл ретте Тапсырыс беруші барлық орындалған (қабылданған) Жұмыстардың құнына төлем жүргізеді.
Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу Тараптарды осы Шартта көзделген міндеттемелерді орындаудан босатпайды.

8.6. Если любое изменение ведет к уменьшению стоимости или сроков, необходимых Подрядчику для выполнения Работ по Договору, то сумма Договора или график выполнения Работ, или и то и другое соответствующим образом корректируется, а в Договор вносятся соответствующие поправки. Все запросы Подрядчика на проведение корректировки должны быть предъявлены в течение 30 (тридцати) дней со дня получения Подрядчиком распоряжения об изменениях от Заказчика.
8.7. Не допускается передача Подрядчиком ни полностью, ни частично кому-либо своих обязательств по настоящему Договору.
8.8. В случае привлечения субподрядчиков Подрядчик предоставляет Заказчику копии всех субподрядных договоров, заключенных в рамках данного Договора. Наличие субподрядчиков не освобождает Подрядчика от материальной или другой ответственности по Договору.
В случае привлечения несогласованных с заказчиком субподрядчиков, а также при передаче субподрядчику более тридцати процентов от общего объема, заказчик вправе расторгнуть договор в одностороннем порядке,
с приложением подтверждающих документов.
Предельные объемы работ, передаваемые подрядчиком субподрядчикам для выполнения работ, не должны превышать в совокупности тридцать процентов от общего объема выполняемых работ.
При этом субподрядчиками не передают иным субподрядчикам объемы выполнения работ, являющихся предметом проводимых закупок.
Выполняющим работы, общественным объединениям лиц с инвалидностью Республики Казахстан и организациям, созданным общественными объединениями лиц с инвалидностью Республики Казахстан, не допускается привлечение субподрядчиков по выполнению работ, являющихся предметом проводимых закупок 7, 8.
8.9. Заказчик не возвращает обеспечение исполнения договора, обеспечение аванса (если договором предусмотрен аванс), а также сумму, внесенную Подрядчиком в соответствии со статьей 13 Закона (при наличии) в случае его расторжения в связи с неисполнением Подрядчиком своих обязательств по данному Договору.
8.10. Заказчик возвращает внесенное обеспечение исполнения Договора, а также сумму обеспечения в случае принятия антидемпинговых мер (при наличии) Подрядчику в течение пяти рабочих дней со дня полного и надлежащего исполнения Подрядчику своих обязательств по Договору, а также в случае предоставления подрядчиком замены способа обеспечения исполнения Договора в период действия Договора.
8.11. К просрочке сроков выполнения Работ, указанных в пунктах 8.3. и 8.4. Договора, также относится отставание от календарного графика производства работ, несоблюдение сроков предоставления календарного графика производства работ и иных сроков, предусмотренных условиями Договора.
*

8.6. Егер кез келген өзгеріс Шарт бойынша Жұмыстарды орындау үшін Мердігерге қажетті құнның немесе мерзімнің азаюына әкелетін болса, онда Шарттың сомасы немесе Жұмыстарды орындау кестесі, немесе екеуі де тиісті түрде түзетіледі, ал Шартқа тиісті түзетулер енгізіледі. Мердігердің түзетулерді жүргізу туралы барлық сұрау салулары Мердігер Тапсырыс берушіден өзгерістер туралы тапсырма алған күннен бастап 30 (отыз) күн ішінде ұсынылуы тиіс.
8.7. Мердігердің осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық не ішінара біреуге беруіне жол берілмейді.
8.8. Қосалқы мердігерлер тартылған жағдайда, Мердігер Тапсырыс берушіге осы Шарт шеңберінде жасалған барлық қосалқы мердігерлік шарттардың көшірмелерін ұсынады. Қосалқы мердігерлердің болуы Мердігерді Шарт бойынша материалдық немесе басқа жауапкершіліктен босатпайды.
Тапсырыс берушімен келісілмеген қосалқы мердігерлер тартылған жағдайда, сондай-ақ қосалқы мердігерге жалпы көлемнің отыз пайызынан астамын берген кезде тапсырыс беруші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бір жақты тәртіппен шартты бұзуға құқылы.
Өнім беруші қосалқы мердігерлерге жұмыстарды орындау үшін беретін жұмыстардың шекті көлемі жиынтығында орындалатын жұмыстардың жалпы көлемінің отыз пайызынан аспауға тиіс.
Бұл ретте қосалқы мердігерлер жұмыстарды орындау көлемін өзге қосалқы мердігерлерге бермейді.
Жұмыстарды орындайтын Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктеріне және Қазақстан Республикасы мүгедектігі бар адамдардың қоғамдық бірлестіктері құрған ұйымдарға жүргізілетін сатып алудың мәні болып табылатын жұмыстарды орындау бойынша қосалқы мердігерлерді тартуға жол берілмейді7, 8.
8.9. Тапсырыс беруші Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, авансты қамтамасыз етуді (егер шартта аванс көзделген болса), сондай-ақ Мердігердің осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамауына байланысты ол бұзылған жағдайда, Заңның 13-бабына сәйкес Мердігер енгізген соманы (бар болған жағдайда) қайтармайды.
8.10. Тапсырыс беруші енгізілген Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ демпингке қарсы шаралар қабылданған жағдайда (бар болған жағдайда) қамтамасыз ету сомасын Мердігер Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде, сондай-ақ Мердігер Шарттың қолданылу кезеңінде Шарттың орындалуын қамтамасыз ету тәсілін ауыстыруды ұсынған жағдайда Мердігерге қайтарады.
*

Глава 9. Срок действия и условия расторжения Договора
9.1. Договор вступает в силу <после его регистрации Заказчиком в территориальном подразделении казначейства Министерства финансов Республики Казахстан/со дня подписания> и действует по <срок действия> года.
9.2. Сроки, условия, объем и место выполнения Работ определяется в Приложении № 1 к настоящему Договору.
9.2.1. Работы принимаются Заказчиком по объему и качеству согласно Акту выполненных работ в соответствии с Приложением № 1 к настоящему Договору.
9.2.2. Окончательной датой выполнения Работ по проектированию считается дата утверждения Заказчиком проектно-сметной документации.
9.2.3. Окончательной Датой выполнения Работ по строительству считается дата подписания Заказчиком Акта приемки построенного объекта в эксплуатацию.
9.3. Следующие события влекут за собой изменение сроков продолжительности Работ в части их увеличения:
1) Заказчик запрещает пользоваться всеми участками Объекта, что в свою очередь влечет задержку выполнения Работ;
2) Заказчик дает Подрядчику указание на остановку Работ для проведения испытаний, не запланированных Договором. При этом, в случае если данные испытания не выявили дефектов, то время остановки производства Работ добавляется к сроку выполнения Работ.
9.4. Заказчик или Подрядчик могут расторгнуть Договор до срока, указанного в Договоре, если другой стороной совершено существенное нарушение условий Договора, которое лишает его принципиальных условий, предусмотренных Договором. Существенное нарушение условий Договора включает в себя следующее, но не ограничивается перечисленным:
1) Заказчик может расторгнуть Договор, если Подрядчик неоднократно срывает сроки выполнения Работ;
2) Подрядчик приостанавливает Работы сроком до <кол-во дней> дней, причем остановка не была санкционирована Заказчиком и, если Подрядчик письменно не уведомил Заказчика о причинах приостановления работ, при этом причины приостановления работ согласованы Заказчиком как не зависящие от Подрядчика.
3) Подрядчик не устраняет Дефекты, указанные Заказчиком в течение обоснованного периода времени, определенного Заказчиком;
4) Заказчик дает Подрядчику указания задержать ход Работ, и такое указание не отменятся в течение <кол-во дней> дней;
5) либо Заказчик, либо Подрядчик терпит банкротство или ликвидируется по каким-либо причинам, за исключением его реорганизации или объединения;
6) Подрядчик пренебрегает правилами производства Работ, инструкциями и положениями, указанными в проектной документации и (или) договорной документации.

9-тарау. Шарттың қолданылу мерзімі және бұзылу талаптары
9.1. Шарт <Тапсырыс беруші оны Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің аумақтық қазынашылық органында тіркегеннен кейін/қол қойған күннен бастап> күшіне енеді және <қолдану мерзімі> жылға дейін қолданылады.
9.2. Жұмыстардың орындалу мерзімі, шарттары, көлемі мен орны белгіленеді осы Шартқа № 1 Қосымшада.
9.2.1. Жұмыстарды Тапсырыс беруші осы Шарттың №1 Қосымшасына сәйкес Жұмыстың аяқталуы туралы актісіне сәйкес көлемі мен сапасы бойынша қабылдайды.
9.2.2. Жобалау жұмыстарының аяқталу мерзімі Тапсырыс берушінің жобалық-сметалық құжаттаманы бекіткен күні болып саналады.
9.2.3. Құрылыс жұмыстарының аяқталуының соңғы күні Тапсырыс берушінің салынған объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қойған күні болып саналады.
9.3. Келесі оқиғалар олардың ұзартылуы бөлігінде Жұмыстардың ұзақтығын өзгертуге әкеп соғады:
1) Тапсырыс беруші Объектінің барлық аумақтарын пайдалануға тыйым салады, бұл өз кезегінде Жұмыстарды орындауды кешіктіруге әкеп соғады;
2) Тапсырыс беруші Мердігерге Шартта жоспарланбаған сынақтарды жүргізу үшін Жұмыстарды тоқтату туралы нұсқау береді. Бұл ретте, егер бұл сынақтар қандай да бір ақауларды анықтамаса, онда Жұмыстарды өндіруді тоқтату уақыты Жұмыстарды аяқтау мерзіміне қосылады.
9.4. Тапсырыс беруші немесе Мердігер, егер екінші тарап Шартта көзделген негізгі шарттардан айыратын Шарт талаптарын елеулі түрде бұзса, Шартты Шартта көрсетілген мерзімнен бұрын бұзуы мүмкін. Шарт талаптарын елеулі түрде бұзу мыналарды қамтиды, бірақ олармен шектелмейді:
1) егер Мердігер Жұмыстарды орындау мерзімін бірнеше рет бұзса, Тапсырыс беруші Шартты бұза алады;
2) Мердігер <күн саны> күнге дейін Жұмыстарды тоқтата тұрады, бұл ретте тоқтатуға Тапсырыс берушінің рұқсаты болмаса және егер Мердігер Тапсырыс берушіге жұмыстардың тоқтатыла тұру себептері туралы жазбаша хабарламаса, бұл ретте жұмыстардың тоқтатыла тұру себептерін Тапсырыс беруші Мердігерге байланысты емес деп келісілген болса.
3) Мердігер Тапсырыс беруші айқындаған негізделген уақыт кезеңі ішінде Тапсырыс беруші көрсеткен Ақауларды жоймаса;
4) Тапсырыс беруші Мердігерге Жұмыстар барысын кідіртуге нұсқау берсе және осындай нұсқау <күн саны> күн ішінде күшін жоймаса;
5) не Тапсырыс беруші, не Мердігер оның қайта ұйымдастырылуын немесе бірлесуін қоспағанда, банкротқа ұшыраса немесе қандай да бір себептермен таратылса;
6) Мердігер жобалау құжаттамасында және (немесе) шарттық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды жүргізу қағидаларын, нұсқаулықтары мен ережелерін ескермейтін болса.

9.5. Договор может быть расторгнут по соглашению сторон, в случае нецелесообразности его дальнейшего исполнения.
Когда Договор аннулируется в силу вышеуказанного обстоятельства, Подрядчик имеет право требовать оплату только за фактические затраты, связанные с расторжением по Договору, на день расторжения.
9.6. Договор может быть расторгнут на любом этапе в случае выявления одного из следующих фактов:
1) в случае отказа Подрядчика от исполнения своих обязательств по заключенному договору;
2) в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения Подрядчиком своих обязательств по договору;
3) в случае привлечения Подрядчиком не заявленных на участие в тендере субподрядчиков по выполнению работ (соисполнителей по оказанию услуг), а также при передаче субподрядчику по выполнению работ (соисполнителю по оказанию услуг) работ (услуг) в объеме, превышающем объем, установленный пунктом 8 статьи 17 Закона;
4) в случае ликвидации либо банкротства Заказчика или Подрядчика, являющегося юридическим лицом, за исключением реорганизации, либо смерти Подрядчика, являющегося физическим лицом;
5) в случае потери Подрядчиком правоспособности, необходимой для исполнения им своих обязательств по договору, смерти Подрядчика (признания судом безвестно отсутствующим или объявления умершим);
6) в случае выявления нарушения ограничений, предусмотренных статьей 7 Закона, в отношении закупки, на основании которой заключен договор;
7) в случае выявления оказания организатором, Единым Организатором содействия Подрядчика при осуществлении закупки, не предусмотренного Законом;
8) в случае нецелесообразности дальнейшего исполнения договора с подробным обоснованием причин данной нецелесообразности;
9) в случае невнесения Подрядчиком обеспечения исполнения договора (обеспечения аванса, антидемпинговой суммы) в сроки, предусмотренные правилами закупок, за исключением случая исполнения Подрядчика своих обязательств до истечения срока внесения обеспечения исполнения договора;
10) по судебному акту, вступившему в законную силу, исполнение которого требует расторжение договора.
9.7. Если Договор расторгается, Подрядчик немедленно прекращает Работы, обеспечивает консервацию Объекта и передает его Заказчику в установленном порядке, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9.8. Все материалы и Оборудование, находящиеся на Объекте, а также временные сооружения и выполненные строительные работы считаются собственностью Заказчика и находятся в его распоряжении до разрешения финансовых разбирательств, связанных с расторжением Договора, если Договор расторгается по причине существенного нарушения условий Договора Подрядчиком.

9.5. Шарт, оны одан әрі орындау орынсыз болған жағдайда тараптардың келісімі бойынша бұзылуы мүмкін.
Жоғарыда көрсетілген мән-жайларға байланысты Шарт жойылған кезде, Мердігер Шарт бойынша бұзуға байланысты оны бұзатын күнгі іс жүзіндегі шығындар үшiн ғана төлем талап етуге құқылы.
9.6. Шарт мына фактілердің бірі анықталған жағдайда:
1) Мердігер жасалған шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаудан бас тартқан жағдайда;
2) Мердігер шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған не тиісінше орындамаған;
3) Мердігер тендерге қатысуға мәлімделмеген жұмыстарды орындау жөніндегі қосалқы мердігерлерді (қызметтер көрсету жөніндегі бірлесіп орындаушыларды) тартқан, сондай-ақ жұмыстарды орындау жөніндегі қосалқы мердігерге (қызметтер көрсету жөніндегі бірлесіп орындаушыға) Заңның 17-бабының 8-тармағында белгіленген көлемнен асатын көлемде жұмыстарды (қызметтерді) берген жағдайда;
4) қайта ұйымдастыруды, не жеке тұлға болып табылатын өнім берушінің қайтыс болуын қоспағанда, тапсырыс беруші немесе заңды тұлға болып табылатын мердігер таратылған не банкрот болған жағдайда;
5) Мердігер шарт бойынша өз міндеттемелерін орындау үшін қажетті құқық қабілеттілігін жоғалтқан, Мердігер қайтыс болған (соттың хабар-ошарсыз кетті деп тануы немесе қайтыс болды деп жариялауы) жағдайда;
6) негізінде шарт жасалған сатып алуға қатысты Заңның 7-бабында көзделген шектеулердің бұзылуы анықталған жағдайда;
7) ұйымдастырушының, бірыңғай ұйымдастырушының осы Заңда көзделмеген сатып алуды жүзеге асыру кезінде Мердігер жәрдем көрсетуі анықталған жағдайда;
8) осы орынсыздықтың себептерін егжей-тегжейлі негіздей отырып, шартты одан әрі орындау орынсыз болған жағдайда;
9) Мердігер шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу мерзімі өткенге дейін өз міндеттемелерін орындаған жағдайды қоспағанда, өнім беруші шарттың орындалуын қамтамасыз етуді (авансты, демпингке қарсы соманы қамтамасыз етуді) сатып алу қағидаларында көзделген мерзімдерде енгізбеген жағдайда;
10) орындалуы шартты бұзуды талап ететін заңды күшіне енген сот актісі бойынша кез келген кезеңде бұзылуы мүмкін.
9.7. Егер Шарт бұзылса, Мердігер дереу Жұмысты тоқтатады, Объектіні консервациялауды қамтамасыз етеді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіппен оны Тапсырыс берушіге береді.
9.8. Егер Мердігердің Шарт талаптарын елеулі бұзуы себебінен Шарт бұзылатын болса, Объектідегі барлық материалдар мен Жабдық, сондай-ақ уақытша құрылымдар мен орындалған құрылыс жұмыстары Тапсырыс берушінің меншігі болып саналады және Шартты бұзуға байланысты қаржылық талқылаулар шешілгенге дейін оның билігінде болады.

Глава 10. Уведомление
10.1. Любое уведомление, которое одна сторона направляет другой стороне в соответствии с Договором, высылается оплаченным заказным письмом или по телеграфу, телексу, факсу, телефаксу либо посредством веб-портала.
10.2. Уведомление вступает в силу после доставки или в указанный день вступления в силу (если указано в уведомлении) в зависимости от того, какая из этих дат наступит позднее.
Глава 11. Форс-мажор
11.1. В случае возникновения форс-мажорных обстоятельств, к которым относятся стихийные бедствия, военные действия, эпидемии, крупномасштабные забастовки, вступление в силу законодательных
и правительственных актов, прямо или косвенно запрещающих, а также препятствующих исполнению сторонами обязательств по настоящему Договору, они освобождаются от ответственности за неисполнение взятых на себя обязательств. При этом сторона должна незамедлительно письменно уведомить о наступлении форс-мажора. В противном случае сторона
не вправе ссылаться на данное обстоятельство.
11.2. Сторона, понесшая убытки из-за неисполнения другой стороной своих обязательств при форс-мажорных обстоятельствах, имеет право получить от нее документальное подтверждение о масштабах этих событий, а также об их влиянии на ее деятельность, подтвержденное компетентными органами и организациями.
11.3. В случае форс-мажора Заказчик сообщает о приостановке Договора. Подрядчик в кратчайшие сроки после получения уведомления о приостановке обеспечивает приостановление Работ.
11.4. Если форс-мажорное обстоятельство срывает исполнение Договора, Заказчик удостоверяет приостановку Договора. Подрядчик в кратчайшие сроки после получения уведомления о приостановке обеспечивает консервацию Объекта и останавливает работы. Заказчик производит оплату Подрядчику за весь объем работ, выполненных до даты остановки Объекта и за работы, связанные с консервацией Объекта.
Глава 12. Решение спорных вопросов
12.1. Заказчик и Подрядчик должны предпринимать все необходимые меры для урегулирования, в процессе прямых переговоров всех разногласия или споров, возникающих между ними по Договору или в связи с ним.
12.2. Если в процессе переговоров Заказчик и Подрядчик не могут урегулировать возникшие разногласия или спор по Договору, любая из Сторон может потребовать решения неурегулированного вопроса в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 13. Противодействие коррупции
13.1. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны не выплачивают, не предлагают выплатить и не разрешают выплату каких-либо денежных средств или ценностей, прямо или косвенно, любым лицам, для оказания влияния на действия или решения этих лиц с целью получить какие-либо неправомерные преимущества или иные неправомерные цели.

10-тарау. Хабарлама
10.1. Шартқа сәйкес бір тарап екінші тарапқа жіберетін кез келген хабарлама төленген тапсырыс хатпен немесе телеграф, телекс, телефакс не веб-портал арқылы жіберіледі.
10.2. Хабарлама жеткізілгеннен кейін немесе көрсетілген күшіне ену күні (егер хабарламада көрсетілсе), осы екі күннің қайсысы кеш келетініне байланысты күшіне енеді.
11-тарау. Форс-мажор
11.1. Егер дүлей апат, әскери іс-қимылдар, эпидемия, ірі ауқымды ереуілдер, тікелей немесе жанама түрде тыйым салатын, сондай-ақ осы Шарт бойынша тараптардың міндеттемелерін орындауға кедергі болатын заңнамалық және үкіметтік актілердің күшіне енуі жататын форс-мажорлық жағдаяттар туындаған жағдайда, өзіне алған міндеттемелерді орындамау үшін жауапкершіліктен босатылады. Бұл ретте, тарап форс-мажор басталғаны туралы жазбаша түрде дереу хабарлауға тиіс. Олай болмаған жағдайда бұл жағдаятқа сілтеме жасауға құқығы жоқ.
11.2. Форс-мажор жағдаяттары кезінде екінші тараптың өз міндеттемелерін орындамауына байланысты шығынға ұшыраған тарап осы оқиғалардың ауқымы туралы, сондай-ақ оның қызметіне тигізген әсері туралы құзыретті органдар мен ұйымдар растаған құжаттамалық растауларды одан алуға құқығы бар.
11.3. Форс-мажор жағдайында Тапсырыс беруші Шарттың тоқтатыла тұрғаны туралы хабарлайды. Мердігер тоқтата тұру туралы хабарлама алғаннан кейін қысқа мерзімде Жұмыстардың тоқтатыла тұруын қамтамасыз етеді.
11.4. Егер форс-мажор жағдаяты Шарттың орындалуын бұзатын болса, Тапсырыс беруші Шарттың тоқтатыла тұруын куәландырады. Мердігер тоқтата тұру туралы хабарлама алғаннан кейін қысқа мерзімде Объектіні консервациялауды қамтамасыз етеді және жұмыстарды тоқтатады. Тапсырыс беруші Мердігерге Объектіні тоқтатқан күнге дейін орындалған жұмыстардың барлық көлемі үшін және Объектіні консервациялауға байланысты жұмыстар үшін ақы төлеуді жүргізеді.
12-тарау. Даулы мәселелерді шешу
12.1. Тапсырыс беруші мен Мердігер Шарт бойынша немесе оған байланысты олардың арасында туындайтын барлық келіспеушіліктерді немесе дауларды тікелей келіссөздер процесінде реттеу үшін барлық қажетті шараларды қабылдауға тиіс.
12.2. Егер келіссөздер процесінде Тапсырыс беруші мен Мердігер Шарт бойынша туындаған келіспеушіліктерді немесе дауларды шеше алмайтын болса, Тараптардың кез келгені бұл мәселені Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шешуді талап ете алады.
13-тарау. Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл
13.1. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған кезде Тараптар осы тұлғалардың әрекеттеріне немесе шешімдеріне ықпал ету үшін төлем жасамайды, төлеуді ұсынбайды және қандай да бір тұлғаларға тікелей немесе жанама ақша қаражатын немесе құндылықтарды төлеуге жол бермейді. кез келген заңсыз пайданы немесе басқа да жөнсіз мақсаттарды алу үшін.

13.2. При исполнении своих обязательств по настоящему Договору, Стороны не осуществляют действия, квалифицируемые применимым для целей настоящего Договора законодательством, как дача/получение взятки, коммерческий подкуп, а также действия, нарушающие требования применимого законодательства и международных актов о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем.
13.3. Каждая из Сторон настоящего Договора отказывается от стимулирования каким-либо образом представителей другой Стороны, в том числе путем предоставления денежных сумм, подарков, безвозмездного выполнения в их адрес работ (услуг) и другими способами, ставящего работника в определенную зависимость, и направленными на обеспечение выполнения этим работником каких-либо действий в пользу стимулирующей его Стороны.
13.4. В случае возникновения у Стороны подозрений, что произошло или может произойти нарушение каких-либо антикоррупционных условий, соответствующая Сторона обязуется уведомить другую Сторону в письменной форме.
13.5. В письменном уведомлении Сторона обязана сослаться на факты или предоставить материалы, достоверно подтверждающие или дающие основание предполагать, что произошло или может произойти нарушение каких-либо положений настоящих условий контрагентом, выражающееся в действиях, квалифицируемых применимым законодательством, как дача или получение взятки, коммерческий подкуп, а также действиях, нарушающих требования применимого законодательства и международных актов о противодействии легализации доходов, полученных преступным путем.
13.6. Стороны настоящего Договора признают проведение процедур по предотвращению коррупции и контролируют их соблюдение. При этом Стороны прилагают разумные усилия, чтобы минимизировать риск деловых отношений с контрагентами, которые могут быть вовлечены в коррупционную деятельность, а также оказывают взаимное содействие друг другу в целях предотвращения коррупции. Стороны обязуются обеспечить реализацию процедур по проведению проверок в целях предотвращения рисков вовлечения Сторон в коррупционную деятельность.
Глава 14. Конфиденциальность
14.1 Стороны подписанием настоящего Договора выражают свое согласие на то, что содержание настоящего Договора, а также информация об оплате не являются конфиденциальными и доступны для третьих лиц в Системе и/или в иных информационных системах уполномоченных органов и организаций Республики Казахстан.
Иная документация и информация, передаваемая и/или используемая Сторонами по настоящему Договору, является конфиденциальной и Стороны не вправе, без предварительного письменного согласия другой Стороны, передавать эту информацию третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
Абзац второй настоящего пункта не распространяется на случаи судебного рассмотрения вопросов, относящихся к предмету Договора, в интересах их практического разрешения или в случаях, в которых такое разглашение предписывается законодательством Республики Казахстан либо осуществляется по требованию уполномоченных на то государственных органов.

13.2. Осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындаған кезде Тараптар осы Шарттың мақсаттары үшін қолданылатын заңнамада көзделген әрекеттерді, мысалы, пара беру/алу, коммерциялық пара алу, сондай-ақ қолданыстағы Шарттың талаптарын бұзатын әрекеттерді жасамайды. қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы күрес туралы заңдар мен халықаралық актілер.
13.3. Осы Шарттың Тараптарының әрқайсысы екінші Тараптың өкілдерін кез келген тәсілмен ынталандырудан бас тартады, оның ішінде ақшалай сомалар, сыйлықтар беру, оларға жіберілген жұмыстарды (қызметтерді) өтеусіз орындау арқылы және қызметкерді белгілі бір тәуелділікке қалдыратын басқа да тәсілдермен. , және осы қызметкердің ынталандырушы тараптың пайдасына кез келген әрекетті орындауын қамтамасыз етуге бағытталған.
13.4. Егер Тарап сыбайлас жемқорлыққа қарсы қандай да бір талаптардың бұзылуы орын алды немесе орын алуы мүмкін деп күдіктенсе, тиісті Тарап бұл туралы екінші Тарапты жазбаша хабардар етуге міндеттенеді.
13.5. Жазбаша хабарламада Тарап осы шарттардың кез келген ережелерін контрагенттің бұзуы орын алған немесе орын алуы мүмкін, қолданыстағы заңнамада белгіленген әрекеттерде көрсетілген фактілерге сілтеме жасауға немесе материалдарды сенімді түрде растауға немесе беруге міндетті. пара беру немесе алу, коммерциялық пара алу, сондай-ақ ақшаны жылыстатуға қарсы күрес жөніндегі қолданыстағы заңнама мен халықаралық актілердің талаптарын бұзатын әрекеттер.
13.6. Осы Келісімнің Тараптары сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша рәсімдердің жүргізілгенін мойындайды және олардың сақталуын бақылайды. Бұл ретте Тараптар сыбайлас жемқорлық әрекеттерге қатысы болуы мүмкін контрагенттермен іскерлік қарым-қатынас тәуекелін барынша азайтуға, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықтың алдын алу мақсатында бір-біріне өзара көмек көрсетуге негізделген күш-жігерін салады. Тараптар сыбайлас жемқорлық қызметке Тараптарды тарту тәуекелдерін болдырмау мақсатында тексерулер жүргізу рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
14-тарау. Құпиялылық
14.1 Осы Шартқа қол қою арқылы Тараптар осы Шарттың мазмұнының, сондай-ақ төлем туралы ақпараттың құпия болып табылмайтынына және Жүйеде және/немесе Қазақстан Республикасының уәкілетті органдары мен ұйымдарының басқа да ақпараттық жүйелерінде үшінші тұлғаларға қолжетімді болуына келісімін білдіреді.
Осы Шарт бойынша Тараптар берген және/немесе пайдаланатын басқа құжаттама мен ақпарат құпия болып табылады және Тараптардың Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, екінші Тараптың алдын ала жазбаша келісімінсіз бұл ақпаратты үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
Осы тармақтың екінші абзацы Шарттың мәніне қатысты мәселелерді оларды іс жүзінде шешу мүддесінде немесе мұндай ашу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген немесе осыған уәкілетті мемлекеттік органдардың талап етуі бойынша жүзеге асырылатын жағдайларда сот тәртібімен қаралған істерге қолданылмайды.

14.2. В случае если Сторона намеревается раскрыть конфиденциальную информацию третьим лицам, она должна уведомить об этом другую Сторону, являющуюся собственником Конфиденциальной информации, и получить ее предварительное письменное согласие на такое раскрытие, а также получить заблаговременно от третьего лица обязательство о соблюдении требований неразглашения предоставляемой ему Конфиденциальной информации.
14.3. В случае разглашения либо распространения любой из Сторон Конфиденциальной информации другой Стороны, виновная Сторона будет обязана возместить убытки, понесенные другой Стороной, вследствие разглашения такой информации, и будет подлежать иной ответственности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан. Данные требования не применяются, когда разгласившая Конфиденциальную информацию Сторона докажет, что такое разглашение являлось требованием действующего законодательства Республики Казахстан, либо разглашение Конфиденциальной информации произведено после письменного одобрения другой Стороны.
14.4. Настоящий раздел не распространяется на случаи судебного рассмотрения вопросов, относящихся к предмету Договора, в интересах их практического разрешения или в случаях, в которых такое разглашение предписывается законодательством Республики Казахстан либо осуществляется по требованию уполномоченных на то государственных органов.
Глава 15. Прочие условия***
15.1. Налоги и другие обязательные платежи в бюджет подлежат уплате в соответствии с налоговым и таможенным законодательствами Республики Казахстан.
15.2. Любые изменения и дополнения к Договору совершаются в той же форме, что и заключение Договора.
15.3. Внесение изменения в заключенный Договор при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора Подрядчика, допускается в случаях, предусмотренных в пункте 2 статьи 18 Закона.
15.4. Передача обязанностей одной из Сторон по Договору не допускается за исключением правопреемства в случае реорганизации.
15.5. Договор составлен на казахском и русском языке, имеющих одинаковую юридическую силу, заключенный посредством веб-портала.
15.6. В части, неурегулированной Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
Глава 16. Реквизиты Сторон
Заказчик
<полное наименование Заказчика>
<Полный юридический адрес Заказчика>
БИН <БИН Заказчика>
БИК <заполняется Заказчиком>
ИИК <заполняется Заказчиком>
Наименование банка <заполняется Заказчиком>
Тел.: <телефон Заказчика>
<должность Заказчика>
<ФИО (при его наличии) Заказчика>:
Подрядчик (Получатель средств
при заключении подрядчиком договора
финансирования под уступку денежного
требования (факторинга)
<полное наименование Подрядчика>
<Полный юридический адрес Подрядчика>
БИН/ИНН/УНП <БИН/ИНН/УНП Подрядчика>
БИК <заполняется Подрядчиком>
ИИК <заполняется Подрядчиком>
Наименование банка <заполняется Подрядчиком>
Тел.: <телефон Подрядчика>
<должность Подрядчика>
<ФИО (при его наличии) Подрядчика>
Примечание: банковские реквизиты заполняются Заказчиками и подрядчиками и доступны только Сторонам настоящего Договора.
* Дополняется новым структурным элементом, при его наличии.
** Код специфики экономической классификации расходов, в рамках которой будет осуществляться закупка (согласно приказу Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 1253 "Об утверждении Правил осуществления закупок отдельными субъектами квазигосударственного сектора, за исключением Фонда национального благосостояния и организаций Фонда национального благосостояния" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 25488)).
*** Не допускается установление заказчиком требований и (или) условий к подрядчику по исполнению обязательств, не предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
1 Данный пункт отображается для государственных учреждений, за исключением закупок государственных учреждений, финансируемых за счет средств, находящихся на контрольных счетах наличности. Показатели указываются отдельно на каждый год по каждой специфике.
2 Данный абзац отображается если по договору предусмотрен аванс.
3 Данный абзац отображается если по договору не предусмотрен аванс.
4 Данный текст отображается при выполнении условий для всех способов закупок, за исключением:

14.2. Егер Тарап құпия ақпаратты үшінші тұлғаларға жария етуге ниет білдірсе, ол Құпия ақпараттың иесі болып табылатын екінші Тарапты хабардар етуге және оның мұндай ашуға алдын ала жазбаша келісімін алуға, сондай-ақ үшінші тұлғадан өзіне берілген құпия ақпаратты жария етпеу талаптарын орындауға алдын ала міндеттеме алуға міндетті.
14.3. Кез келген Тарап екінші Тараптың құпия ақпаратын жария еткен немесе таратқан жағдайда, кінәлі Тарап мұндай ақпаратты жария ету нәтижесінде екінші Тарап шеккен залалдарды өтеуге міндетті және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жауапкершілікке тартылады. Құпия ақпаратты ашқан Тарап мұндай жария ету Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талабы болғанын немесе құпия ақпаратты ашу екінші Тараптың жазбаша келісімінен кейін жасалғанын дәлелдесе, бұл талаптар қолданылмайды.
14.4. Осы бөлім Шарттың мәніне қатысты мәселелерді оларды іс жүзінде шешу мүддесінде немесе мұндай ашу Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген немесе осыған уәкілетті мемлекеттік органдардың талап етуі бойынша жүзеге асырылатын жағдайларда сот тәртібімен қаралған істерге қолданылмайды.
15-тарау. Өзге де шарттар ***
15.1. Салықтар мен бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер Қазақстан Республикасының салық және кеден заңнамасына сәйкес төленуге жатады.
15.2. Шартқа кез келген өзгерістер мен толықтырулар Шарт жасасу нысаны сияқты нысанда жасалады.
15.3. Мердігердің таңдауы үшін негіз болған сапаның өзгермеуі шарты мен басқа да шарттарда жасалған Шартқа өзгерістер енгізуге Заңның 45-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда жол беріледі.
15.4. Тараптардың бірінің міндеттерін шарт бойынша беруге қайта ұйымдастырылған жағдайда құқықтық мирасқорлықты қоспағанда жол берілмейді.
15.5. Шарт веб-портал арқылы жасалған бірдей заңды күшіне ие қазақ және орыс тілінде жасалды.
15.6. Шартта реттелмеген бөлікте Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
16-тарау. Тараптардың деректемелері
Тапсырыс беруші:
<Тапсырыс берушінің толық атауы>
<Тапсырыс берушінің толық заңды мекенжайы>БСН
<Тапсырыс берушінің БСН>БСК
<Тапсырыс берушімен толтырылады> ЖСК
<Тапсырыс берушімен толтырылады> Банктің атауы
<Тапсырыс берушімен толтырылады>
Тел.: <Тапсырыс берушінің телефоны>
<Тапсырыс берушінің лауазымы>
<Тапсырыс берушінің ТАӘ (бар болған жағдайда)>
Өнім беруші (Өнім беруші ақша талабын (факторингті) басқаға беру арқылы қаржыландыру шартын жасасқан кезде қаражат алушы):
<Өнім берушінің толық атауы>
<Өнім берушінің толық заңды мекенжайы> БСН/ССН/ТЕН
<Өнім берушінің БСН/ССН/ТЕН> БСК
<Өнім берушімен толтырылады> ЖСК
<Өнім берушімен толтырылады> Банктің атауы
<Өнім берушімен толтырылады>
Тел.: <Өнім берушінің телефоны>
<Өнім берушінің лауазымы>
<Өнім берушінің ТАӘ (бар болған жағдайда)>
Ескертпе: Банк деректемелері Тапсырыс берушілермен және Өнім берушілермен толтырылады және осы Шарттың Тараптарына ғана қолжетімді.
* Ол болған кезде жаңа құрылымдық элементпен толықтырылады.
** Сатып алу жүзеге асырылатын шығыстарды экономикалық жіктеудің ерекшелігі коды ("Ұлттық әл-ауқат қоры мен Ұлттық әл-ауқат қорының ұйымдарын қоспағанда, квазимемлекеттік сектордың жекелеген субъектілерінің сатып алуын жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 1253 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 желтоқсанда № 25488 болып тіркелді).
*** Тапсырыс берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделмеген міндеттемелерді орындау бойынша өнім берушіге қойылатын талаптарды және (немесе) шарттарды белгілеуіне жол берілмейді.
1 Бұл тармақ қолма-қол ақшаны бақылау шоттарындағы қаражат есебінен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелерінің сатып алуын қоспағанда, мемлекеттік мекемелер үшін көрсетіледі. Көрсеткіштер әрбір жылға әрбір ерекшелік бойынша жеке көрсетіледі.
2 Бұл абзац егер шарт бойынша аванс көзделсе көрсетіледі
3 Бұл абзац егер шарт бойынша аванс көзделмесе көрсетіледі
4 Бұл мәтін мыналарды:

1) государственных закупок через электронный магазин, стоимость которых не превышает пятисоткратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
2) поставщиков, не являющихся субъектами предпринимательской деятельности в случае, предусмотренном пунктом 6 статьи 27 Закона;
3) договоров в рамках казначейского сопровождения.
5 Данный текст отображается при наступлении случая, указанного в статье 13 Закона.
6 при выборе поставщика в качестве "Подрядчик" по выполнению строительных, строительно-монтажных работ отображается акт выполненных работ по форме 2-В.
7 Данный пункт отображается для всех способов закупок, кроме способа запроса ценовых предложений.
8 Данный абзац отображается в случае проведения закупок по подпункту 36 пункта 3 статьи 16 Закона.
Расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
БИК – банковский идентификационный код;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
ИНН – идентификационный номер налогоплательщика;
УНП – учетный номер плательщика;
НДС – налог на добавленную стоимость;
Ф.И.О. – фамилия имя отчество (при его наличии).

1) құны тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің бес жүз еселенген мөлшерінен аспайтын электрондық дүкен арқылы мемлекеттік сатып алуды;
2) Заңның 27-бабының 6-тармағында көзделген жағдайда кәсіпкерлік қызмет субъектілері болып табылмайтын өнім берушілерді;
3) қазынашылық сүйемелдеу шеңберіндегі шарттарды қоспағанда, сатып алудың барлық тәсілдері үшін шарттарды орындау кезінде көрсетіледі.
5 Осы мәтін Заңның 13-бабында көрсетілген жағдай болған кезде көрсетіледі.
6 Құрылыс, құрылыс-монтаждау жұмыстарын орындау бойынша "Мердігер" ретінде өнім берушіні таңдау кезінде орындалған жұмыстардың актісі 2-В нысаны бойынша көрсетіледі.
7 Осы тармақ баға ұсыныстарын сұрату тәсілінен басқа, сатып алудың барлық тәсілдері үшін көрсетіледі.
8 Осы абзац Заңның 16-бабы 3-тармағының 36-тармақшасы бойынша сатып алу жүргізілген жағдайда көрсетіледі.
Аббревиатураларды таратып жазу:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ССН – салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі;
ТЕН – төлеушіні есепке алу нөмірі;
ҚҚС – қосылған құн салығы;
Т.А.Ә. – тегі аты әкесінің аты (бар болған жағдайда).