О внесении изменений и дополнений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана"
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 2 сентября 2025 года № 337-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2025 года № 36778
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 196 "Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17122) следующие изменения:
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов";
преамбулу изложить в новой редакции:
"В соответствии с пунктом 1 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:";
пункт 1 приказа изложить в новой редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов.".
в Правилах приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и добыче урана, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов";
пункт 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакции:
"1. Настоящие Правила приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов.

"Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 196 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 337-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 3 қыркүйекте № 36778 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру және уран өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы №196 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17122 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі 131-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
бұйрықтың 1-тармағы жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары бекітілсін.";
Осы бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидаларында:
тақырып жаңа редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары";
1, 2, 3 және 4-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 131-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленген және жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу тәртібін айқындайды.

Настоящие Правила также применяются к отношениям по разрешениям, лицензиям и контрактам на недропользование, выданным и заключенным до введения в действие Кодекса в соответствии с пунктом 3 статьи 277 Кодекса.
2. Процедуры приобретения товаров, работ и услуг (далее – ТРУ), используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, проводятся на территории Республики Казахстан.
3. Настоящие Правила не распространяются на:
1) недропользователей, приобретающих ТРУ в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках;
2) юридических лиц, обладающих правом недропользования, пятьюдесятью и более процентами голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно владеет национальный управляющий холдинг;
3) недропользователей, приобретающих ТРУ в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях в рамках деятельности в качестве субъекта естественных монополий;
4) недропользователей, осуществляющих деятельность по контрактам на разведку и добычу или добычу углеводородов по сложным проектам в соответствии с пунктом 1-2 статьи 36 Кодекса.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), претендующие на заключение договора о приобретении ТРУ;
2) аффилированное лицо потенциального поставщика – любое физическое или юридическое лицо, которое имеет право определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые данным потенциальным поставщиком решения, в том числе в силу сделки, совершенной в письменной форме, а также любое физическое или юридическое лицо, в отношении которого данный потенциальный поставщик имеет такое право;
3) однородные ТРУ – ТРУ, которые, не являясь идентичными, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять одни и те же функции и быть взаимозаменяемыми;
4) акт выхода из строя оборудования – документ, подписанный первым руководителем заказчика, а также заместителем первого руководителя, ответственного за безопасность и производство, подтверждающий выход из строя оборудования, механизмов, агрегатов, расходных материалов, выход из строя которых приведет к остановке производственного цикла;
5) реестр товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей (далее – реестр) – государственная информационная система, предназначенная для контроля и мониторинга закупа товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию, и их производителей, а также проведения электронных закупок и формирования перечня товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по недропользованию;

Осы Қағидалар Кодекстің 277-бабының 3-тармағына сәйкес Кодекс қолданысқа енгізілгенге дейін берілген және жасалған рұқсаттар, лицензиялар және жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша қарым-қатынастарға да қолданылады.
2. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді (бұдан әрі – ТЖКҚ) сатып алу рәсімдері Қазақстан Республикасының аумағында жүргізіледі.
3. Осы Қағидалар:
1) ТЖКҚ Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларға;
2) дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу және одан артық пайызын тікелей немесе жанама түрде ұлттық басқарушы холдинг иеленетін жер қойнауын пайдалану құқығына ие заңды тұлғаларға;
3) табиғи монополиялардың субъектісі ретіндегі қызметтің шеңберінде ТЖКҚ Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңнамасына сәйкес сатып алатын жер қойнауын пайдаланушыларға;
4) Кодексті 36-бабының 1-2 тармағына сәйкес күрделі жобалар бойынша көмірсутектерді барлау мен өндіруге немесе өндіруге арналған келісімшарттар бойынша қызметті жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушыларға қолданылмайды.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) әлеуетті жеткізуші – ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
2) әлеуетті жеткізушінің үлестес тұлғасы – осы әлеуеттi жеткізушінің шешiмдерiн айқындауға және (немесе) ол қабылдайтын шешiмдерге, оның iшiнде жазбаша нысанда жасалған мәмiленiң күшiне орай ықпал етуге құқығы бар кез келген жеке немесе заңды тұлға, сондай-ақ өзiне қатысты осы әлеуеттi жеткізушінің осындай құқығы болатын кез келген жеке немесе заңды тұлға;
3) біртекті ТЖКҚ – бiрдей болып табылмайтын, ұқсас сипаттамалары бар және сол бiр функцияны орындауға және өзара алмасымды болуға мүмкiндiк беретiн және ұқсас құрауыштардан тұратын ТЖКҚ;
4) жабдықтың істен шығуы туралы акт – тапсырыс берушінің бірінші басшысы, сондай-ақ қауіпсіздік және өндіріске жауапты бірінші басшының орынбасары қол қойған, істен шығуы өндірістік циклдің тоқтауына әкеп соғатын жабдықтардың, механизмдердің, агрегаттардың, шығыс материалдарының істен шығуын растайтын құжат;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің және оларды өндірушілердің тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуды және олардың өндірушілерін бақылауға және мониторингтеуге, сондай-ақ электрондық сатып алуды жүргізу және жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің тізбесін қалыптастыруға арналған мемлекеттік ақпараттық жүйе;

6) уполномоченное лицо недропользователя (подрядчика) – физическое или юридическое лицо, уполномоченное недропользователем (подрядчиком) осуществлять от имени недропользователя (подрядчика) приобретение ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов в соответствии с настоящими Правилами;
7) поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), выступающее в качестве контрагента заказчика в заключенном с ним договоре о приобретении ТРУ;
8) работы – деятельность, имеющая вещественный результат, а также иная деятельность, отнесенная к работам в соответствии с законами Республики Казахстан;
9) администратор системы – собственник или владелец системы;
10) программа локализации импортного товара – программа, описывающая подробные шаги, способы и сроки по локализации товара, ранее не производимого на территории Республики Казахстан, являющаяся неотъемлемой частью договора о приобретении товара;
11) конкурсная комиссия – коллегиальный орган, создаваемый заказчиком для выполнения процедуры проведения приобретения ТРУ в порядке и способами, установленными подпунктами 1), 3) пункта 6 настоящих Правил;
12) конкурсная документация – утвержденная заказчиком документация, в которой содержатся условия проведения открытого конкурса и открытого конкурса на понижение (электронные торги), представляемая потенциальному поставщику для подготовки конкурсной заявки;
13) услуги – деятельность, направленная на удовлетворение потребностей заказчика, не имеющая вещественного результата;
14) Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан – удостоверяющий центр, представляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
15) товар казахстанского происхождения – товар, полностью произведенный в Республике Казахстан, или переработанный товар, соответствующий условиям производства, при производстве которого выполняется минимальный порог производственных и технологических операций, сведения о котором содержатся в реестре казахстанских товаропроизводителей;
16) Реестр казахстанских товаропроизводителей (далее – Реестр КТП) – объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", содержащим сведения о казахстанских товаропроизводителях и производимых ими товарах казахстанского происхождения;

6) жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) уәкілетті тұлғасы – осы Қағидаларға сәйкес көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ-ны жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) атынан сатып алуды жүзеге асыруға жер қойнауын пайдаланушы (мердігер) уәкілеттік берген жеке немесе заңды тұлға;
7) жеткізуші – өзімен жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шартта тапсырыс берушінің контрагенті ретінде әрекет ететін, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
8) жұмыстар – заттық нәтижесi бар қызмет, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыстарға жатқызылған өзге де қызмет;
9) жүйе әкімшісі – жүйенің меншік иесі немесе иегері;
10) импорталатын тауарларды оқшаулау бағдарламасы – тауарларды сатып алу туралы шарттың ажырамас бөлігі болып табылатын, бұрын Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмеген тауарларды оқшаулаудың егжей-тегжейлі қадамдарын, әдістері мен мерзімдерін сипаттайтын бағдарлама;
11) конкурстық комиссия – осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларында белгіленген тәртіппен және тәсілдермен ТЖКҚ-ны сатып алуды жүргізу рәсімдерін орындау үшін тапсырыс беруші құратын алқалы орган;
12) конкурстық құжаттама – ашық конкурсты және бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттықты) өткізу шарттарын қамтитын, конкурстық өтінімді дайындау үшін әлеуетті жеткізушіге ұсынылатын, тапсырыс беруші бекіткен құжаттама;
13) көрсетілетін қызметтер – тапсырыс берушінің қажеттіліктерiн қанағаттандыруға бағытталған, заттық нәтижесi жоқ қызмет;
14) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы – мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке және заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін ұсынатын куәландырушы орталық;
15) Қазақстанда шығарылған тауар – толығымен Қазақстан Республикасында өндірілген тауар немесе өндіру кезінде өндірістік және технологиялық операциялардың ең төмен шегі орындалатын, өндіріс шарттарына сәйкес келетін қайта өңделген тауар, ол туралы мәліметтер қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінде қамтылады;
16) Қазақстандық тауар өндірушілер тізілімі (бұдан әрі – ҚТӨ тізілімі) – қазақстандық тауар өндірушілер мен Қазақстанда шығарылатын, олар өндіретін тауарлар туралы мәліметтерді қамтитын "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі;

17) финансовый год – период времени, определенный в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан;
18) субподрядчик – физическое или юридическое лицо, выполняющее часть работ по договору с подрядчиком (заказчиком);
19) электронная копия документа – документ, полностью воспроизводящий вид и информацию (данные) подлинного документа в электронно-цифровой форме;
20) подрядчик – физическое или юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум), привлекаемое недропользователем или его уполномоченным лицом для выполнения отдельных видов работ, связанных с проведением операций по разведке или добыче углеводородов;
21) код закупки – код, сформированный реестром (системой), при формировании объявлений о приобретении ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 3) пункта 6 настоящих Правил, или при формировании протокола подведения итогов приобретения ТРУ способом, указанным в подпункте 2) пункта 6 настоящих Правил;
22) заказчик – недропользователь, подрядчик, уполномоченное лицо недропользователя (подрядчика), осуществляющие приобретение ТРУ в соответствии с настоящими Правилами;
23) товаропроизводитель – потенциальный поставщик (поставщик), производящий товар, состоящий в Реестре отечественных производителей;
24) казахстанский товаропроизводитель (далее – товаропроизводитель) – субъект предпринимательства, являющийся резидентом Республики Казахстан, включенный в реестр казахстанских товаропроизводителей;
25) реестр отечественных производителей товаров, работ и услуг (далее – Реестр ОТП) – перечень отечественных производителей товаров, работ и услуг, формируемый на добровольной основе в порядке, утверждаемом президиумом Национальной палаты в соответствии с пунктом 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан";
26) приобретение ТРУ – приобретение за счет собственных средств ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов для выполнения обязательств по контракту на недропользование, осуществляемое в порядке и способами, установленными настоящими Правилами;
27) существенные условия договора о приобретении ТРУ – условия о предмете договора, сроках и месте поставки товара, выполнения работ, оказания услуг и порядке оплаты;
28) строительство "под ключ" – строительство, его обеспечение и сдача заказчику объекта, готового к эксплуатации;

17) қаржы жылы – Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес белгіленген уақыт кезеңі;
18) қосалқы мердігер – мердігермен (тапсырыс берушімен) шарт бойынша жұмыстардың бөлігін орындайтын жеке немесе заңды тұлға;
19) құжаттың электрондық көшірмесі – түпнұсқа құжаттың түрі мен ақпаратын (деректерін) электрондық-цифрлық пішімде толық көрсететін құжат;
20) мердігер – көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындау үшін жер қойнауын пайдаланушы немесе оның уәкілетті тұлғасы тартатын жеке немесе заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
21) сатып алу коды – осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖКҚ-ны сатып алуды жүргізу туралы хабарландыруларды қалыптастыру кезінде немесе осы Қағидалардың 6-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген тәсілмен ТЖКҚ-ны сатып алу қорытындыларын шығару хаттамасын қалыптастыру кезінде тізіліммен (жүйемен) қалыптастырылған код;
22) тапсырыс беруші – осы Қағидаларға сәйкес ТЖКҚ-ны сатып алуды жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы, мердігер, жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) уәкілетті тұлғасы;
23) тауар өндіруші – отандық тауар өндірушілердің тізіліміне енгізілген өнімді өндіретін әлеуетті жеткізуші (жеткізуші);
24) қазақстандық тауар өндіруші (бұдан әрі – тауар өндіруші) – Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын, қазақстандық тауар өндірушілер тізіліміне енгізілген кәсіпкерлік субъектісі;
25) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің тізілімі (бұдан әрі – ОТӨ тізілімі) – "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 1-тармағына сәйкес Ұлттық палата төралқасы бекітетін тәртіппен ерікті негізде қалыптастырылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді отандық өндірушілердің тізбесі;
26) ТЖКҚ сатып алу – осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен және тәсілдермен жүзеге асырылатын, көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын, жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті ТЖКҚ-ны өз қаражат есебінен сатып алу;
27) ТЖКҚ-ны сатып алу туралы шарттың елеулі талаптары – шарттың нысанасы, тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдері мен орны және төлем тәртібі туралы талаптар;
28) толық аяқталған құрылыс – құрылыс, оны қамтамасыз ету және пайдалануға дайын объектіні тапсырыс берушіге өткізу;

29) строительство скважин "под ключ" – виды работ и услуг, в совокупности или по отдельности предусматривающие этапы проектирования, строительства, бурения, испытания (опробования), исследования, ликвидации, консервации (расконсервации) скважин, утилизации отходов, сбор углеводородов на скважине в период испытания (опробования), в том числе при пробной эксплуатации, установки, монтажа, аренды сооружений (оборудования, техники, механизмов скважин), предназначенных для испытания (опробования) и (или) сбора углеводородов на скважине в период испытания (опробования), в том числе при пробной эксплуатации, сопутствующая указанным работам (услугам) поставка товаров;
30) шаг на понижение – понижение цены на 1 (один) процент (но не более 100 000 тенге) применяемое при проведении открытого конкурса на понижение (электронные торги);
31) администратор реестра – уполномоченный орган в области твердых полезных ископаемых;
32) условная цена – цена, рассчитанная с учетом условного снижения ценового предложения конкурсной заявки потенциального поставщика, являющегося казахстанским производителем товаров или казахстанским производителем работ или услуг, на двадцать процентов и используемая исключительно при оценке и сопоставлении конкурсных ценовых предложений с целью определения победителя открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги);
33) система электронных закупок (далее – система) – электронная информационная система, используемая организаторами закупа (недропользователем или лицами, уполномоченными недропользователями) для приобретения товаров, работ и услуг в соответствии с порядком приобретения товаров, работ и услуг при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, определяемым уполномоченным органом в области углеводородов.
Иные понятия и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
пункт 6 изложить в новой редакции:
"6. Приобретение товаров, работ и услуг при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, в том числе подрядчиками, осуществляется одним из следующих способов:
1) открытый конкурс;
2) из одного источника;
3) открытый конкурс на понижение (электронные торги);
4) на товарных биржах;
5) закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса.

29) толық аяқталған ұңғыма құрылысы – жиынтығында немесе жеке-жеке ұңғымаларды жобалау, салу, бұрғылау, сынақтан өткізу (сынамалау), зерттеу, жою, консервациялау (қайта іске қосу), қалдықтарды кәдеге жарату, сынақтан өткізу (сынамалау) кезеңінде, оның ішінде ұңғымада көмірсутектерді сынақтан өткізуге (сынамалауға) және (немесе) жинауға арналған құрылыстарды (жабдықты, техниканы, ұңғыма тетіктерін) сынама пайдалану, орнату, монтаждау, жалға беру кезінде және (немесе) сынақтан өткізу (сынамалау) кезеңінде, оның ішінде сынама пайдалану кезінде ұңғымада көмірсутектерді жинау кезеңдерін қамтитын жұмыстар және көрсетілетін қызметтер немесе аталған жұмыстарға (көрсетілетін қызметтерге) ілеспе тауарларды жеткізу;
30) төмендетуге бағытталған қадам – төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде қолданылатын бағаны 1 (бір) пайызға (бірақ 100 000 теңгеден артық емес) төмендету;
31) тізілім әкімшісі – қатты пайдалы қазбалар саласындағы уәкілетті орган;
32) шартты баға – қазақстандық тауар өндірушісі немесе қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісі болып табылатын әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің баға ұсынысын шартты түрде жиырма пайызға төмендетуді ескере отырып есептелген және ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазын анықтау мақсатында конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру үшін ғана қолданылатын баға;
33) электрондық сатып алу жүйесі (бұдан әрі – жүйе) – көмірсутектер өндіру саласындағы уәкілетті орган белгілейтін көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алудың тәртібіне сәйкес тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін сатып алуды ұйымдастырушылар (жер қойнауын пайдаланушы немесе жер қойнауын пайдаланушылар уәкілеттік берген тұлғалар) пайдаланатын электрондық ақпараттық жүйе.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен терминдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қолданылады.";
6-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"6. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу, оның ішінде мердігерлер тарапынан сатып алу мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) ашық конкурс;
2) бір көзден алу;
3) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық);
4) тауар биржаларында;
5) Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алу.

Приобретение ТРУ способами, указанными в подпунктах 1), 2) и 3) настоящего пункта настоящих Правил, осуществляются с обязательным применением заказчиком реестра (системы).
Закуп ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса осуществляется в соответствии с перечнем ТРУ, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Приобретение товаров через товарные биржи осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о товарных биржах по Перечню биржевых товаров, утвержденному приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10587) и минимальному размеру представляемых партий товаров, которые реализуются через товарные биржи.
При наличии в Реестре ОТП двух и более товаропроизводителей закупаемого товара, заказчик осуществляет приобретение товаров способом открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) среди указанных товаропроизводителей закупаемого товара.
При наличии единственного товаропроизводителя закупаемого товара в Реестре ОТП, приобретение осуществляется способом из одного источника у данного товаропроизводителя на основании подпункта 13) пункта 85 настоящих Правил.
Положения частей пятой и шестой настоящего пункта не распространяются на:
1) приобретение ТРУ способом из одного источника согласно подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) пункта 85 настоящих Правил;
2) приобретение ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. При наличии в Реестре КТП двух и более товаропроизводителей закупаемого товара, заказчик осуществляет приобретение товаров способом открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) среди указанных товаропроизводителей закупаемого товара.
При наличии единственного товаропроизводителя закупаемого товара в Реестре КТП, приобретение осуществляется способом из одного источника у данного товаропроизводителя на основании подпункта 14) пункта 85 настоящих Правил.
Положения настоящего пункта не распространяются на:
1) приобретение ТРУ способом из одного источника согласно подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) и 16) пункта 85 настоящих Правил;
2) приобретение ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса.";
пункт 7 исключить;
пункт 8 изложить в новой редакции:

Қағидалардың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен ТЖКҚ сатып алу тапсырыс берушінің тізілімді (жүйені) міндетті пайдаланумен жүзеге асырылады.
Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алу осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес, ТЖКҚ тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
Тауар биржалары арқылы тауарларды сатып алу Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10587 болып тіркелген) Тауар биржаларының тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының тауар биржалары туралы заңнамасына сәйкес және тауар биржалары арқылы өткізілетін тауар партияларының ең аз мөлшері бойынша жүзеге асырылады.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың екі және одан көп тауар өндірушісі болған кезде, ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тек тауар өндірушілер арасында өткізіледі.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісі болған жағдайда, тауарды сатып алу аталған тауар өндірушіден осы Қағидалардың 85-тармағының 13) тармақшасы негізінде бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың бесінші және алтыншы бөліктерінің ережелері:
1) осы Қағидалардың 85-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға;
2) Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4 тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алуға қолданылмайды.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. ҚТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың екі және одан көп тауар өндірушілері болған кезде, тапсырыс беруші тауарларды сатып алуды ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен тауардың көрсетілген тауар өндірушілері арасында жүзеге асырады.
ҚТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз тауар өндірушісі болған кезде, сатып алу осы Қағидалардың 85-тармағының 14) тармақшасы негізінде осы тауар өндірушіден бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың ережелері:
1) осы Қағидалардың 85-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға;
2) Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алуға қолданылмайды.";
7-тармақ алып тасталсын;
8-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"8. Приобретение ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, осуществляется с соблюдением следующих принципов:
1) гласности и прозрачности процесса приобретения ТРУ;
2) добросовестной конкуренции среди потенциальных поставщиков;
3) поддержки казахстанских производителей ТРУ;
4) равноправия, справедливости;
5) отсутствия дискриминации и необоснованных ограничений конкуренции по отношению к потенциальным поставщикам.";
пункты 10 и 11 изложить в новой редакции:
"10. Пользование реестром и системой для потенциальных поставщиков и поставщиков является безвозмездным.
Информация, размещаемая заказчиком и потенциальными поставщиками в реестре (системе), не является конфиденциальной.
Администратор реестра (системы) обеспечивает доступ в режиме просмотра юридическим и физическим лицам, в том числе уполномоченным органом в области углеводородов, конкурсной документации, конкурсных заявок, протоколов рассмотрения конкурсных заявок и подведения итогов открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронных торгов).
Администратор реестра (системы) не имеет доступа к просмотру ценовых предложений, представленных потенциальными поставщиками открытого конкурса или открытого конкурса на понижение (электронные торги) посредством реестра (системы), до их вскрытия реестром (системой).
Не допускается удаление и (или) изменение заказчиком и администратором реестра (систем) документов, представленных потенциальными поставщиками для участия в приобретении ТРУ, проводимых заказчиком.
11. Для участия в приобретении ТРУ, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов посредством реестра (системы), в регистр регистрационных свидетельств вносится электронная цифровая подпись, полученная в Национальном удостоверяющем центре Республики Казахстан, физическое и (или) юридическое лицо регистрируется в реестре (системе) в качестве заказчика или потенциального поставщика, а также регистрируются лица, уполномоченные на формирование и размещение информации в реестре (системе).
Данное требование не распространяется на потенциального поставщика, выбранного по итогам приобретения ТРУ способом из одного источника.
Заказчик своим решением определяет уполномоченное лицо, которое от имени заказчика совершает предусмотренные настоящими Правилами действия по формированию и размещению информации в реестре (системе).";
пункты 13 и 14 изложить в новой редакции:
"13. Годовая программа приобретения ТРУ разрабатывается на основе бюджетов недропользователя, среднесрочная программа приобретения ТРУ разрабатывается на основе бюджетов и (или) иных документов недропользователя, определяющих основные направления деятельности и показатели финансово-хозяйственной деятельности недропользователя.
Годовая и среднесрочная программы приобретения ТРУ подрядчиков разрабатываются на основе заключенного с недропользователем договора подряда.
В годовой и среднесрочной программах приобретения ТРУ отражаются все ТРУ, приобретаемые при проведении операций по разведке или добыче углеводородов и для исполнения договора подряда, заключенного между недропользователем и подрядчиком.
Годовая и среднесрочная программы приобретения ТРУ размещаются в реестре (системе).

"8. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ сатып алу мынадай қағидаттарды сақтай отырып, жүзеге асырылады:
1) ТЖКҚ сатып алу процесінің жариялылығы мен ашықтығы;
2) әлеуетті жеткізушілердің арасындағы адал бәсекелестік;
3) қазақстандық ТЖКҚ өндірушілерді қолдау;
4) тең құқықтық, әділдік;
5) әлеуетті жеткізушілерге қатысты кемсітушіліктің және бәсекелестікті негізсіз шектеудің жоқтығы.";
10 және 11-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"10. Тізілімді және жүйені пайдалану әлеуетті жеткізушілер және жеткізушілер үшін тегін.
Тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер тізілімде (жүйеде) орналастыратын ақпарат құпия болып табылмайды.
Тізілім (жүйе) әкімшісі ұсынылған ақпаратты, заңды және жеке тұлғаларға, оның ішінде көмірсутектер өндіру саласындағы уәкілетті органға конкурстық құжаттаманы, конкурстық өтінімдерді, конкурстық өтінімдерді қарау және ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысын шығару хаттамаларын қарау режимінде қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Тізілім (жүйе) әкімшісі ашық конкурстың немесе бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілері ұсынған баға ұсыныстарын тізілім (жүйе) ашқанға дейін оларды тізілім (жүйе) арқылы қарай алмайды.
Тапсырыс беруші өткізетін ТЖКҚ сатып алуға қатысу үшін әлеуетті жеткізушілер ұсынған құжаттарын тапсырыс берушінің және тізілім (жүйе) әкімшісінің жоюына және (немесе) өзгертуіне жол берілмейді.
11. Тізілім (жүйе) арқылы көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ТЖКҚ сатып алуға қатысу үшін тіркеу куәліктерінің тіркеліміне Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығында алынған электрондық цифрлық қолтаңба қойылады, заңды және (немесе) жеке тұлға тізілімге (жүйеге) сатып алуға тапсырыс беруші және (немесе) әлеуетті жеткізуші ретінде тіркеледі, сондай-ақ тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғалар тіркеледі.
Бұл талап бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындысы бойынша таңдалған әлеуетті жеткізушіге қолданылмайды.
Тапсырыс беруші өз шешімімен тапсырыс беруші атынан осы Қағидаларда көзделген ақпаратты тізілімде (жүйеде) қалыптастыру мен орналастыру бойынша іс-қимылдарды жасайтын уәкілетті тұлғаны белгілейді.";
13 және 14-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"13. ТЖКҚ сатып алудың жылдық бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушының бюджеттері, ТЖКҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасы жер қойнауын пайдаланушының бюджеттері және (немесе) жер қойнауын пайдаланушының қызметінің негізгі бағыттарын және қаржы-шаруашылық қызметінің көрсеткіштерін айқындайтын жер қойнауын пайдаланушылардың басқа құжаттары негізінде әзірленеді.
Мердігерлердің ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламалары жер қойнауын пайдаланушымен жасалған мердігерлік шартының негізінде әзірленеді.
ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламаларында көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде және жер қойнауын пайдаланушы мен мердігер арасында жасалған шартты орындау үшін сатып алынатын барлық ТЖКҚ көрсетіледі.
ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламалары тізілімде (жүйеде) орналастырылады.

14. Процедура приобретения ТРУ, используемая при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, осуществляется в соответствии с годовой программой приобретения ТРУ. Процедура приобретения ТРУ, используемая при проведении операций по разведке или добыче углеводородов, осуществляется в соответствии со среднесрочной программой приобретения ТРУ в случаях, предусмотренных пунктом 123 настоящих Правил.
При необходимости в годовую и среднесрочную программы приобретения ТРУ вносятся изменения и (или) дополнения.";
главу 2 изложить в новой редакции:
"Глава 2. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов способом открытого конкурса";
пункт 15 изложить в новой редакции:
"15. При приобретении ТРУ способом открытого конкурса, не являющихся однородными, организация и проведение заказчиком единого приобретения ТРУ указанным способом осуществляется с разделением таких ТРУ в конкурсной документации на лоты.
Приобретение нескольких видов однородных ТРУ способом открытого конкурса осуществляется путем разделения ТРУ на лоты по их однородным видам и по месту их поставки (выполнения, оказания). Заказчик при проведении открытого конкурса дополнительно подразделяет лоты по количеству (объемам) однородных ТРУ с одним местом поставки, выполнения работ и (или) оказания услуг.
При приобретении заказчиком однородных ТРУ в рамках нескольких контрактов на недропользование приобретение таких ТРУ осуществляется одним лотом с указанием распределения объемов, приобретаемых ТРУ по контрактам на недропользование при условии единого места поставки (выполнения, оказания) ТРУ.
Местом поставки (выполнения, оказания) ТРУ является месторождение в пределах его границ, указанное в контракте на недропользование, и (или) адрес (местонахождение объекта недвижимости), и (или) контрактная территория в пределах ее границ, указанная в контракте на недропользование (на этапе разведки углеводородов).
Допускается приобретение одним лотом работ и услуг в рамках нескольких контрактов на недропользование, если группа месторождений, часть месторождения отнесены к категории низкорентабельных в соответствии со статьей 720 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Допускается приобретение одним лотом запасных частей (комплектующих) к определенной модели оборудования, транспортного средства.
При наличии в Реестре КТП производителей отдельных видов запасных частей, заказчик осуществляет приобретение таких запасных частей способом открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) среди указанных товаропроизводителей закупаемого товара с обязательным разделением товаров на лоты по их однородным видам.
Допускается приобретение одним лотом услуги проектных организаций и услуги авторского надзора.
Допускается приобретение одним лотом товара с проведением монтажных и (или) пуско-наладочных работ, и (или) проведением обучения персонала (инструктаж) по пользованию данным оборудованием.
Допускается приобретение одним лотом услуг по проектированию и строительству "под ключ".
Строительство "под ключ", строительство скважин "под ключ" приобретаются одним лотом.
Суммарная стоимость товаров, закупленных подрядчиком или субподрядчиком в целях исполнения договора подряда не превышает 50 (пятьдесят) процентов от суммы договора, за исключением договора на выполнение работ по строительству "под ключ", строительству скважин "под ключ", перфорации скважин, капитального и текущего ремонта скважины.
Суммарная стоимость товаров, закупленных поставщиком услуг в целях исполнения договора на оказание услуг не превышает 30 (тридцать) процентов от суммы договора, за исключением договора на оказание услуг по методам увеличения нефтеотдачи пластов.
Субподрядчиком не привлекаются к исполнению договора других лиц (субподрядчиков).";

14. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ сатып алу рәсімі ТЖКҚ сатып алудың жылдық бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын ТЖКҚ сатып алу рәсімі осы Қағидалардың 123-тармағында көзделген жағдайларда ТЖКҚ сатып алудың орта мерзімді бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қажеттілік болса, ТЖКҚ сатып алудың жылдық және орта мерзімді бағдарламаларына өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды енгізуге болады.";
2-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде ашық конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтердi сатып алу тәртібі";
15-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"15. Ашық конкурс тәсілімен біртекті болып табылмайтын ТЖКҚ-ны сатып алу кезінде тапсырыс берушінің көрсетілген тәсілмен ТЖКҚ-ны бірыңғай сатып алуды ұйымдастыруы және жүргізуі конкурстық құжаттамада мұндай ТЖКҚ-ны лоттарға бөле отырып жүзеге асырылады.
Ашық конкурс тәсілімен біртекті ТЖКҚ-ның бірнеше түрін сатып алу олардың біртекті түрлері бойынша ТЖКҚ-ны лоттарға және оларды жеткізудің (орындаудың, көрсетудің) орны бойынша бөлу арқылы жүзеге асырылады. Тапсырыс беруші ашық конкурсты өткізген кезде лоттарды тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың және (немесе) қызметтерді көрсетудің бір орнына ие біртекті ТЖКҚ-ның саны (көлемдері) бойынша қосымша бөледі.
Тапсырыс беруші біртекті ТЖКҚ-ны жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарт шеңберінде сатып алған кезде осындай ТЖКҚ-ны сатып алу сатып алынатын ТЖКҚ-ны жеткізу (орындау, көрсету) жері бірыңғай болу шартымен ТЖКҚ көлемдерінің жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша үлестірілуін көрсете отырып, бір лотпен жүзеге асырылады.
ТЖКҚ жеткізу (орындау, көрсету) орны ретінде жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көрсетілген өз шекаралары шегіндегі кен орны және (немесе) мекенжай (жылжымайтын мүлік объектісінің орналасқан жері) және (немесе) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартта көрсетілген (көмірсутектерді барлау кезеңінде) оның шегіндегі келісімшарттық аумақ болып табылады.
Егер кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексінің 720-бабына сәйкес рентабельділігі төмен болып табылатын кен орындарының санатына жатқызылса, жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарттың шеңберінде жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Жабдықтың, көлік құралының белгілі бір үлгісінің қосалқы бөлшектерін (толымдаушы бұйымдарын) бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
ҚТӨ тізілімінде жекелеген қосалқы бөлшектер түрлерінің өндірушілері болған кезде, тапсырыс беруші осындай қосалқы бөлшектерді сатып алуды тауарларды олардың біртекті түрлері бойынша лоттарға міндетті түрде бөле отырып, сатып алынатын тауарды көрсетілген тауар өндірушілері арасынан ашық конкурс, төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен жүзеге асырады.
Жобалау ұйымдарының көрсетілетін қызметтерін және авторлық қадағалаудың көрсетілетін қызметтерін бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Тауарды монтаждық және (немесе) іске қосу-баптау жұмыстарын жүргізе отырып және (немесе) персоналды осы жабдықты пайдалану бойынша оқытуды (нұсқама) жүргізу арқылы бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
Жобалау және "толық аяқталған" құрылыс жөніндегі көрсетілетін қызметтерді бір лотпен сатып алуға жол беріледі.
"Толық аяқталған" құрылыс, "толық аяқталған" ұңғыма құрылысы жөніндегі операцияларды жүргізу кезіндегі кешенді жұмыстар бір лотпен сатып алынады.
Мердігер немесе қосалқы мердігер мердігерлік шартты орындау мақсатында сатып алған тауарлардың жиынтық құны "толық аяқталған" құрылыс, "толық аяқталған" ұңғымалар құрылысы, ұңғымаларды перфорациялау, ұңғыманы күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды орындауға арналған шартты қоспағанда, шарт сомасының 50 (елу) пайызынан аспайды.
Жеткізуші қызмет көрсету шартын орындау мақсатында көрсетілетін қызметті сатып алған тауарлардың жиынтық құны қабаттардың мұнай беруін арттыру әдістері бойынша қызметтерді көрсетуге арналған шартты қоспағанда, шарт сомасының 30 (отыз) пайызынан аспайды.
Қосалқы мердігер шартты орындауға басқа тұлғаларды (қосалқы мердігерлерді) тартпайды.";

дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Допускается приобретение одним лотом работ и услуг в рамках нескольких контрактов на недропользование, если группа месторождений, часть месторождения отнесены к категории низкорентабельных в соответствии со статьей 753 Налогового кодекса Республики Казахстан.";
пункт 17 изложить в новой редакции:
"17. При обнаружении нарушений настоящих Правил при проведении открытого конкурса заказчик до момента заключения договора о приобретении ТРУ отменяет открытый конкурс и проводит его вновь.
Для проведения нового открытого конкурса изменения в конкурсную документацию вносятся в части устранения данных нарушений и продления сроков поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, а также при необходимости, сокращения сроков выполнения работ, оказания услуг при условии соразмерного сокращения объемов выполняемых поставщиком работ, оказываемых услуг.
При обнаружении нарушений в части необоснованного допуска (отклонения) конкурсной заявки потенциального поставщика, заказчик, до момента заключения договора, отменяет итоги открытого конкурса, корректирует протокол рассмотрения конкурсных заявок и формирует окончательный протокол подведения итогов открытого конкурса с устранением выявленных ранее нарушений.
Итоги открытого конкурса пересматриваются в том же составе потенциальных поставщиков, участвовавших в открытом конкурсе, без изменения конкурсных заявок.
При отмене открытого конкурса либо протокола рассмотрения конкурсных заявок открытого конкурса, новый открытый конкурс либо окончательный протокол рассмотрения конкурсных заявок объявляется в течение 1 (одного) месяца с момента его отмены.
Заказчик извещает о принятом решении по отмене открытого конкурса либо протокола рассмотрения конкурсных заявок открытого конкурса потенциальных поставщиков, подавших конкурсные заявки для участия в открытом конкурсе, посредством реестра (системы) с указанием причины отмены.
Заказчик отказывается от проведения открытого конкурса не позднее 1 (одного) рабочего дня до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок посредством извещения в реестре (системе) об отказе от проведения открытого конкурса при сокращении расходов на приобретение ТРУ, предусмотренных утвержденными годовой и (или) среднесрочной программами приобретения ТРУ недропользователя и его подрядчика.
При отказе от открытого конкурса проведение нового открытого конкурса по приобретению ТРУ в текущем финансовом году не проводится.";

мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Егер кен орындарының тобы, кен орнының бір бөлігі Қазақстан Республикасының Салық кодексінің 753-бабына сәйкес рентабельділігі төмен болып табылатын кен орындарының санатына жатқызылса, жер қойнауын пайдалануға арналған бірнеше келісімшарттың шеңберінде жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бір лотпен сатып алуға жол беріледі.";
17-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"17. Ашық конкурс өткізілген кезде осы Қағидалардың бұзылуы анықталғанда, тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған мезетке дейін ашық конкурсты өткізбейді және оны қайтадан өткізеді.
Жаңа ашық конкурсты өткізу үшін конкурстық құжаттамаға осы бұзушылықтарды жою және тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін ұзарту, сондай-ақ қажет кезінде жеткізуші орындайтын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемін мөлшерлес қысқарту шартымен жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету мерзімдерін қысқарту бөлігінде енгізіледі.
Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін негізсіз жіберу (қабылдамау) бөлігінде бұзушылықтар анықталған кезде, тапсырыс беруші шарт жасасу сәтіне дейін ашық конкурс қорытындысының күшін жояды, конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын түзетеді және бұрын анықталған бұзушылықтарды жоя отырып, ашық конкурстың қорытындыларын шығарудың түпкілікті хаттамасын қалыптастырады.
Ашық конкурстың қорытындылары ашық конкурсқа қатысқан әлеуетті жеткізушілердің дәл сол құрамында, конкурстық өтінімдерді өзгертпей қайта қаралады.
Ашық конкурс не ашық конкурстың конкурстық өтінімдерін қарау хаттамасының күші жойылған кезде, жаңа ашық конкурс не конкурстық өтінімдерді қараудың түпкілікті хаттамасы оның күші жойылған сәттен бастап 1 (бір) айдың ішінде жарияланады.
Тапсырыс беруші ашық конкурсты не ашық конкурстың конкурстық өтінімдерін қарау хаттамасын өткізбеу жөнінде қабылдаған шешімі туралы оны өткізбеудің себебін көрсете отырып, ашық конкурсқа қатысу үшін конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерді тізілім (жүйе) арқылы хабардар етеді.
Жер қойнауын пайдаланушының және оның мердігерінің бекітілген ТЖКҚ сатып алудың жылдық және (немесе) орта мерзімді бағдарламаларында көзделген ТЖКҚ сатып алуға арналған шығыстар қысқартылған кезде, тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімде (жүйеде) ашық конкурсты өткізуден бас тартуы туралы хабарлама жасау арқылы ашық конкурсты өткізуден бас тартады.
Ашық конкурсты өткізуден бас тартылған кезде, ағымдағы қаржы жылы ішінде ТЖКҚ сатып алу бойынша жаңа ашық конкурсты өткізуге жол берілмейді.";

пункты 24, 25 и 26 изложить в новой редакции:
"24. Конкурсная документация предназначена для информирования потенциальных поставщиков о требованиях и условиях приобретения ТРУ. Конкурсная документация разрабатывается и утверждается заказчиком.
При наличии в Реестре ОТП двух и более товаропроизводителей приобретаемого товара, открытый конкурс, открытый конкурс на понижение (электронные торги) проводится только среди товаропроизводителей.
При наличии единственного товаропроизводителя закупаемого товара в Реестре ОТП, приобретение осуществляется способом из одного источника у данного товаропроизводителя на основании подпункта 13) пункта 85 настоящих Правил.
Положения части второй и третьей настоящего пункта не распространяется на:
1) приобретение ТРУ способом из одного источника согласно подпунктам 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) 15) и 16) пункта 85 настоящих Правил;
2) приобретение ТРУ без применения норм подпунктов 1), 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса.
25. В конкурсной документации указываются следующие сведения:
1) предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) содержание конкурсной заявки потенциального поставщика в соответствии с пунктом 41 настоящих Правил;
3) наименование (для юридического лица), фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физического лица), фактический адрес заказчика;
4) техническая спецификация по каждому лоту с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик приобретаемых ТРУ, с указанием национального стандарта Республики Казахстан, при его наличии, планы, чертежи и эскизы, при их наличии, а также перечень документов, представляемых потенциальным поставщиком, подтверждающих соответствие ТРУ этим требованиям.
При приобретении подрядных работ в строительстве (включая работы по разработке технического задания, предпроектные работы, проектные работы) используются строительные материалы, изделия, конструкции, инженерное оборудование и устройства, произведенные в Республике Казахстан (при наличии).
Предельные объемы работ и услуг, которые передаются подрядчиком субподрядчикам в рамках договора подряда, не могут превышать в совокупности более одной второй объема работ, услуг;
5) конкурсное ценовое предложение, включающее в себя, помимо цены приобретаемых товаров, работ и услуг, также расходы на их транспортировку, страхование, оплату таможенных пошлин, налогов, сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, без учета налога на добавленную стоимость (далее – НДС);

24, 25 және 26-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"24. Конкурстық құжаттама ТЖКҚ сатып алудың талаптары мен шарттары туралы әлеуетті жеткізушілерді хабардар етуге арналған. Конкурстық құжаттаманы тапсырыс беруші әзірлейді және бекітеді.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың екі және одан көп тауар өндірушісі болған кезде, ашық конкурс, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тек тауар өндірушілер арасында өткізіледі.
ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісі болған жағдайда, тауарды сатып алу аталған тауар өндірушіден осы Қағидалардың 85-тармағының 13) тармақшасы негізінде бір көзден алу тәсілімен жүзеге асырылады.
Осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінің ережелері:
1) осы Қағидалардың 85-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14), 15) және 16) тармақшаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға;
2) Кодекстің 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай ТЖКҚ сатып алуға қолданылмайды.
25. Конкурстық құжаттамада мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) ашық конкурс тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың нысанасы (ашық конкурс нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) осы Қағидалардың 41-тармағына сәйкес әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің мазмұны;
3) тапсырыс берушінің атауы (заңды тұлға үшін), тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлға үшін), нақты мекенжайы;
4) сатып алынатын ТЖКҚ-ның функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану ерекшеліктерінің сипаттамаларымен, бар болса, Қазақстан Республикасының ұлттық стандартын көрсете отырып, әрбір лот бойынша техникалық ерекшелік, бар болса, жоспарлар, сызбалар және эскиздер, сондай-ақ әлеуетті жеткізуші ұсынатын ТЖКҚ-ның осы талаптарға сәйкес келуін растайтын құжаттар тізбесі.
Мердігерлік жұмыстар сатып алынған кезде құрылыста (техникалық тапсырманы әзірлеу жөніндегі жұмыстарды, жобаға дейінгі жұмыстар, жобалық жұмыстарды қоса) Қазақстан Республикасында шығарылған құрылыс материалдары, бұйымдар, құрылымдар, инженерлік жабдық пен құрылғылар (бар болса) пайдаланылады.
Мердігер мердігерлік шарт шеңберінде қосалқы мердігерлерге беретін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемдері жиынтығында жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің екіден бір бөлігінен аспауға тиіс;
5) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) қоспағанда, оларды тасымалдауға, сақтандыруға, кеден баждарын, салықтарды, алымдарды төлеуге арналған шығыстарды да, сондай-ақ тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарымен көзделген басқа шығыстарды қамтитын конкурстық баға ұсынысы;

6) условия платежа;
7) количество приобретаемого товара, объемы выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту;
8) места поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту;
9) срок поставки товаров в количестве не менее 60 (шестидесяти) календарных дней на первую партию поставляемого товара по каждому лоту со дня заключения договора о приобретении товара или со дня наступления определенных договором событий после заключения договора о приобретении товара.
Срок выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту с даты заключения договора о приобретении работ или услуг и (или) с даты, определенной конкурсной документацией, и (или) с даты наступления определенных конкурсной документацией событий после заключения договора о приобретении работ или услуг.
Казахстанский производитель закупаемых товаров в конкурсной заявке имеет право увеличить срок поставки на период, необходимый для изготовления товара, но не более, чем до 90 (девяноста) календарных дней с даты заключения договора или с момента направления заявки на первую партию поставляемого товара, если иной больший срок не предусмотрен конкурсной документацией;
10) время начала и окончания представления конкурсных заявок;
11) дата и время вскрытия конкурсных заявок;
12) проект договора по каждому лоту в редактируемом формате;
13) обязательство заказчика о предоставлении условной скидки, соответствующей критерию, предусмотренному пунктом 1 статьи 131 Кодекса и перечень документов, указанных в пункте 45 настоящих Правил, для расчета условной цены конкурсной заявки потенциального поставщика;
14) требования к содержанию и оформлению конкурсной заявки, а также минимальный срок действия конкурсных заявок потенциальных поставщиков;
15) объем внесения обеспечения конкурсной заявки и (или) исполнения договора о приобретении ТРУ (в случае, если конкурсной документацией предусматривается обеспечение конкурсной заявки и (или) исполнения договора о приобретении ТРУ);
16) сведения о суммах, выделенных для приобретения ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса по каждому лоту без учета НДС;
17) сведения о сроках и порядке отказа заказчиком от проведения открытого конкурса по приобретению ТРУ в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил;
18) минимальные требования по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту.
По контрактам на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах, допускается установление минимальных требований по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту.

6) төлем шарттары;
7) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауардың саны, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің көлемдері;
8) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету орындары;
9) әрбір лот бойынша жеткізілетін тауардың бірінші топтамасына тауарларды жеткізу мерзімі тауарды сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап немесе тауарды сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін шартта айқындалған оқиғалар басталған күннен бастап кемінде күнтізбелік 60 (алпыс) күн мөлшерінде.
Әрбір лот бойынша жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімі – жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап және (немесе) конкурстық құжаттамада айқындалған күннен бастап және (немесе) жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін конкурстық құжаттамада айқындалған оқиғалар басталған күннен бастап.
Егер конкурстық құжаттамада өзге үлкен мерзім көзделмесе, сатып алынатын тауарлардың қазақстандық өндірушісі конкурстық өтінімде жеткізу мерзімін тауарды өндіруге қажетті кезеңге, бірақ шарт жасалған күннен бастап немесе жеткізілетін тауардың бірінші партиясына өтінім жіберілген мезеттен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен артық емес кезеңге ұзартуға құқылы;
10) конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты;
11) конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
12) редакцияланатын форматта әрбір лот бойынша шарт жобасы;
13) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген өлшемшартқа сәйкес келетін шартты жеңілдік ұсыну туралы тапсырыс берушінің міндеті және әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінің шартты бағасын есептеу үшін осы Қағидалардың 45-тармағында көрсетілген құжаттар тізбесі;
14) конкурстық өтінімнің мазмұнына және оны ресімдеуге қойылатын талаптар, сондай ақ әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерінің ең аз қолданылу мерзімі;
15) конкурстық өтінімді және (немесе) ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізудің көлемі (егер конкурстық құжаттамада конкурстық өтінімді қамтамасыз ету 6 және (немесе) ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз ету көзделсе);
16) әрбір лот бойынша ҚҚС-ты есепке алмағанда ашық конкурстың нысанасы болып табылатын ТЖКҚ сатып алуға бөлінген сомалар туралы мәліметтер;
17) осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес тапсырыс берушінің ТЖКҚ сатып алу жөніндегі ашық конкурсты өткізуден бас тартуының мерзімдері мен тәртібі туралы мәліметтер;
18) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген сатып алынатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша ең аз талаптар.
Тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелері жоқ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша ең аз талаптарды белгілеуге жол беріледі.

По контрактам на недропользование, которые содержат обязательства по внутристрановой ценности в работах и услугах, установление минимальных требований по внутристрановой ценности в приобретаемых работах и услугах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 50 до 100).
Минимальные требования по внутристрановой ценности при приобретении проектных работ составляют не менее 80 (восьмидесяти) процентов.
26. В конкурсной документации допускается установление условий:
1) о представлении документов, подтверждающих опыт работы на рынке приобретаемых работ, услуг и (или) в определенной заказчиком отрасли.
Требование к опыту работы потенциального поставщика устанавливается заказчиком при приобретении работ и (или) услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает двадцатитысячекратный размер месячного расчетного показателя (далее – МРП), установленного на соответствующий финансовый год.
Опыт работы потенциального поставщика подтверждается электронными копиями рекомендательных писем или положительных отзывов от организаций, для которых потенциальный поставщик выполнял работы, оказывал услуги, с приложением электронных копий соответствующих актов, подтверждающих прием-передачу выполненных работ (оказанных услуг). При этом не устанавливается условие о наличии опыта в сфере выполнения работ, оказания услуг, превышающего последние 3 (три) года.
Документы, подтверждающие опыт работы, представляются за каждый год опыта работы.
Если годовой объем работ или услуг заказчика в стоимостном выражении превышает двадцатитысячекратный размер МРП, потенциальным поставщиком представляются документы, подтверждающие выполнение объема работ (услуг) на сумму, превышающую двадцатитысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год, не менее чем по одному договору за весь срок опыта работы.
При исчислении последнего года опыта работы допускается представление документов, подтверждающих опыт работы, указанных в части третьей настоящего подпункта Правил, за текущий финансовый год или за финансовый год, предшествующий текущему финансовому году;
2) о представлении заводом-изготовителем (дистрибьютором, официальным представителем завода-изготовителя) технического описания товара, если данный товар ранее этим заводом не производился;
3) о наличии у работников потенциального поставщика дипломов, сертификатов, свидетельств, удостоверений, подтверждающих профессиональную квалификацию, а также одного из документов, подтверждающих трудовую деятельность согласно статье 35 Трудового Кодекса Республики Казахстан;

Жұмыстардағы және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтитын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген сатып алынатын жұмыстардағы және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша ең аз талаптарды белгілеуге (50-ден 100-ге дейін) жол беріледі.
Жобалау жұмыстарын сатып алу кезінде елішілік құндылық бойынша ең аз талаптар кемінде 80 (сексен) пайызды құрайды.
26. Конкурстық құжаттамада мынадай талаптарды белгілеуге жол беріледі:
1) сатып алынатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында және (немесе) тапсырыс беруші белгілеген салада жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттарды ұсыну туралы.
Әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесіне қойылатын талап жылдық көлемі құндық мәндегі тиісті қаржы жылына белгіленген жиырма мың еселік айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) мөлшерінен асып түсетін жұмыстарды және (немесе) көрсетілетін қызметтерді сатып алу кезінде тапсырыс беруші белгілейді.
Әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесі әлеуетті жеткізуші жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен ұйымдардың ұсыным хаттарының немесе оң пікірлерінің электрондық көшірмелерімен, орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) қабылдануын-тапсырылуын растайтын тиісті актілердің электрондық көшірмелері қоса беріліп расталады. Бұл ретте соңғы 3 (үш) жылдан асатын жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету саласында тәжірибенің бар болуы жөнінде талап белгіленбейді.
Жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттар жұмыс тәжірибесінің әрбір жылы үшін ұсынылады.
Егер тапсырыс берушінің жұмыстарының немесе көрсетілетін қызметтерінің жылдық көлемі құндық мәндегі жиырма мың еселік АЕК мөлшерінен асып түсетін болса, онда әлеуетті жеткізуші жұмыс тәжірибесінің бүкіл мерзімі үшін кемінде бір шарт бойынша тиісті қаржы жылына белгіленген жиырма мың еселік АЕК мөлшерінен асатын сомаға жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің орындалуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Жұмыс тәжірибесінің соңғы жылын есептегенде ағымдағы қаржы жылы немесе ағымдағы қаржы жылы алдындағы қаржы жылы бойынша Қағидалардың осы тармақшасының үшінші бөлігінде көрсетілген, жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттарды ұсынуға жол беріледі;
2) осы зауыт осы тауарды бұрын шығармаған болса, өндіруші зауыттың (дистрибьютордың, өндіруші зауыттың ресми өкілінің) тауардың техникалық сипаттамасын ұсынуы туралы;
3) әлеуетті жеткізушінің жұмыскерлерінің кәсіби біліктілігін растайтын дипломдардың, сертификаттардың, куәлік қағаздардың, куәліктердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексінің 35-бабына сәйкес әлеуетті жеткізуші жұмыскерінің еңбек қызметін растайтын құжаттардың біреуінің бар болуы туралы;

4) о представлении письма, выданного заводом-изготовителем (дистрибьютором, официальным представителем завода-изготовителя) приобретаемых товаров заказчику и потенциальному поставщику, содержащее:
подтверждение о выполнении условия открытого конкурса по поставке товара потенциальному поставщику в объеме и с качеством, установленными конкурсной документацией;
описание технических характеристик предлагаемого к поставке товара;
подтверждение о поставке товара потенциальному поставщику в срок, достаточный для осуществления своевременной поставки товара заказчику;
5) о представлении письма, выданного заводом-изготовителем (дистрибьютором, официальным представителем завода-изготовителя) имеющегося у заказчика оборудования или транспортного средства, для которого приобретаются запасные части или расходные материалы, о сопоставимости предлагаемых потенциальным поставщиком запасных частей или расходных материалов с имеющимся у заказчика оборудованием или транспортным средством данного производителя.
При предоставлении потенциальным поставщиком письма, выданного дистрибьютором или официальным представителем, к конкурсной заявке прилагаются документы, выданные заводом-изготовителем, подтверждающие полномочия данных лиц;
6) о выплате вознаграждения товаропроизводителю за досрочное выполнение условий договора о приобретении товара, но не более 5 (пяти) процентов от суммы договора.";
пункт 36 изложить в новой редакции:
"36. В объявлении о проведении открытого конкурса, размещаемом в открытой части реестра (системы), указываются следующие сведения:
1) предмет открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
3) описание, единица измерения, количество приобретаемых товаров, объем выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту, а также электронная копия технической спецификации по каждому лоту;
4) срок поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту с даты заключения договора о приобретении ТРУ и (или) с даты, определенной конкурсной документацией, место поставки товаров, оказания услуг, выполнения работ по каждому лоту;
5) электронная копия конкурсной документации;
6) время начала и окончания представления конкурсных заявок в реестре (системе), а также дата и время вскрытия конкурсных заявок;
7) сумма, выделенная на приобретение ТРУ по каждому лоту, без учета НДС;
8) требуемый срок заключения договора о приобретении ТРУ по каждому лоту с даты подведения итогов открытого конкурса или с даты подписания протокола сопоставления документов;

4) сатып алынатын тауарлардың өндіруші зауыты (дистрибьюторы, өндіруші зауыттың ресми өкілі) тапсырыс берушіге және әлеуетті жеткізушіге берген мыналарды қамтитын хатты ұсыну туралы:
әлеуетті жеткізушіге конкурстық құжаттамада белгіленген көлем мен сапада тауар жеткізу бойынша ашық конкурс талабының орындалуы туралы растама;
жеткізуге ұсынылатын тауардың техникалық ерекшеліктерінің сипаттамасы;
тапсырыс берушіге тауарды уақтылы жеткізуді жүзеге асыру үшін жеткілікті мерзім ішінде әлеуетті жеткізушіге тауарды жеткізу туралы растама;
5) қосалқы бөлшектер немесе шығыс материалдары сатып алынатын тапсырыс берушідегі жабдықтың немесе көлік құралының өндіруші зауыт (дистрибьютор, өндіруші зауыттың ресми өкілі) берген, әлеуетті жеткізуші ұсынып отырған қосалқы бөлшектердің немесе шығыс материалдарының тапсырыс берушідегі осы өндірушінің жабдығымен немесе көлік құралымен салыстырмалылығы туралы хатты ұсыну туралы.
Егер әлеуетті жеткізуші дистрибьютор немесе ресми өкіл берген хатты ұсынатын болса, конкурстық өтінімге осы тұлғалардың өкілеттігін растайтын өндіруші зауыт берген құжаттар қоса беріледі;
6) тауар өндірушіге тауарды сатып алу туралы шарт талаптарын мерзімнен бұрын орындағаны үшін сыйақы төлеу туралы, бірақ шарт сомасының 5 (бес) пайызынан артық емес.".
36-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"36. Тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылатын ашық конкурсты өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) ашық конкурстың нысанасы (егер ашық конкурстың нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары және нөмірлері);
2) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
3) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы, өлшем бірлігі, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі;
4) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың немесе қызметтерді көрсетудің мерзімі ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған күннен және (немесе) конкурстық құжаттамада белгіленген күннен бастап, әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, қызметтерді көрсету, жұмыстарды орындау орны;
5) конкурстық құжаттаманың электрондық көшірмесі;
6) тізілімде (жүйеде) конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
7) ҚҚС есепке алмағанда, әрбір лот бойынша ТЖКҚ сатып алуға бөлінген сома;
8) әрбір лот бойынша ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасасудың талап етілетін мерзімі ашық конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап немесе құжаттарды салыстыру хаттамасына қол қойылған күннен бастап;

9) минимальные требования по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, работах (услугах), выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
По контрактам на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах, допускается установление минимальных требований по внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100).
По контрактам на недропользование, которые содержат обязательства по внутристрановой ценности в работах и услугах, допускается установление минимальных требований по внутристрановой ценности в приобретаемых работах и услугах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 50 до 100).
Минимальные требования по внутристрановой ценности при приобретении проектных работ составляют не менее 80 (восьмидесяти) процентов;
10) номер контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого осуществляется приобретение ТРУ, по каждому лоту;
11) требование о необходимости включения потенциальным поставщиком в конкурсное ценовое предложение помимо цены приобретаемых ТРУ иных расходов, предусмотренных конкурсной документацией, без учета НДС;
12) срок действия конкурсной заявки;
13) код закупки.";
пункт 38 изложить в новой редакции:
"38. Для регистрации в реестре (системе) потенциальный поставщик размещает в реестре (системе):
1) для юридических лиц:
электронную копию справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
электронную копию документа, содержащего сведения об учредителях: электронную копию устава для юридических лиц, зарегистрированных на основании типового устава – электронную копию заявления установленной формы о регистрации юридического лица, электронную копию выписки из реестра держателей акций (для акционерных обществ), а также электронную копию иного документа содержащего, сведения об учредителях;
2) для физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность – электронную копию документа о регистрации в качестве субъекта предпринимательства (уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя и (или) талон о приеме уведомления в соответствии с формами уведомлений и Правилами приема уведомлений государственными органами, а также об определении государственных органов, осуществляющих прием уведомлений, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 6 января 2015 года № 4 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10194));

9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) сатып алынатын тауарлардағы, жұмыстардағы (көрсетілетін қызметтердегі) елішілік құндылық бойынша ең аз талаптар.
Тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелері жоқ жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылық бойынша әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген ең аз талаптарды (0-ден 100-ге дейін) белгілеуге жол беріледі.
Сатып алынатын жұмыстардағы және және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтитын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген сатып алытан жұмыстардағы және көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша ең аз талаптарды (50-ден 100-ге дейін) белгілеуге жол беріледі.
Жобалау жұмыстарын сатып алу кезінде елішілік құндылық бойынша ең аз талаптар кемінде 80 (сексен) пайызды құрайды;
10) әрбір лот бойынша, оның шеңберінде ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарт (-тар) нөмірі;
11) сатып алынатын ТЖКҚ бағасынан басқа, әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысына, ҚҚС есептемегенде, конкурстық құжаттамада көзделген өзге шығыстарды қосудың қажеттілігі туралы талап;
12) конкурстық өтінімнің қолданыс мерзімі;
13) сатып алу коды.";
38-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"38. Тізілімде (жүйеде) тіркелу үшін әлеуетті жеткізуші тізілімде (жүйеде) мыналарды орналастырады:
1) заңды тұлғалар үшін:
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың электрондық көшірмесін;
құрылтайшылар туралы мәліметтерді қамтитын құжаттың электрондық көшірмесін: үлгілік жарғы негізінде тіркелген заңды тұлғалар үшін жарғының электрондық көшірмесін – заңды тұлғаны тіркеу туралы белгіленген нысандағы өтініштің электрондық көшірмесін, акцияларды ұстаушылардың тізілімінен үзіндінің электрондық көшірмесін (акционерлік қоғамдар үшін), сондай-ақ құрылтайшылар туралы мәліметтерді қамтитын, басқа да құжаттың электрондық көшірмесін;
2) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін – кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжаттың электрондық көшірмесін (жеке кәсіпкер ретінде қызметті бастағаны туралы хабарлама және (немесе) Хабарламалар нысандарын және Мемлекеттік органдардың хабарламаларды қабылдау қағидаларын бекіту туралы, сондай-ақ хабарламаларды қабылдауды жүзеге асыратын мемлекеттік органдарды айқындау туралы Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 6 қаңтардағы № 4 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 6 ақпанда № 10194 болып тіркелді) сәйкес хабарламаны қабылдау туралы талон;

3) для временного объединения юридических лиц (консорциум) – электронную копию соглашения о консорциуме, электронные копии справок о государственной регистрации (перерегистрации) участников консорциума, задействованных при выполнении работ, оказании услуг, электронные копии уставов участников для юридических лиц, зарегистрированных на основании типового устава – электронную копию заявления установленной формы о регистрации юридического лица-участника;
4) для нерезидентов Республики Казахстан – электронные копии документов, указанные в настоящем пункте Правил, либо электронные копии документов, содержащих аналогичные сведения о потенциальном поставщике нерезиденте Республики Казахстан (участнике (участниках) консорциума, являющихся нерезидентами Республики Казахстан) с засвидетельствованным нотариусом переводом на государственный и (или) русский языки.
После регистрации в реестре (системе), при изменении данных, указанных в настоящем пункте Правил, потенциальные поставщики осуществляют их обновление в реестре (системе).";
пункт 41 изложить в новой редакции:
"41. В конкурсной заявке потенциального поставщика содержатся:
1) электронные копии лицензий (в случае, когда условиями открытого конкурса предполагается деятельность, которая подлежит обязательному лицензированию);
2) электронная копия справки банка или филиала банка, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по обязательствам потенциального поставщика перед банком или филиалом банка (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков), выданная по состоянию на дату не ранее одного месяца, предшествующего дате начала представления конкурсных заявок;
3) электронная копия справки соответствующего налогового органа об отсутствии задолженности, либо о наличии задолженности менее одного тенге, выданной не ранее одного месяца, предшествующего дате начала представления конкурсных заявок;
4) электронные копии сведений, что деятельность потенциального поставщика – нерезидента Республики Казахстан не прекращена в связи с признанием данного поставщика банкротом;
5) электронные копии технической спецификации с описанием функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик ТРУ, а также документов, подтверждающих соответствие ТРУ этим требованиям.
При приобретении товара в технической спецификации указывается страна происхождения, завод изготовитель, наименование модели и технические характеристики предлагаемого к поставке товара.
Допускается указание потенциальным поставщиком срока поставки менее шестидесяти календарных дней, установленного конкурсной документацией;

3) заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) үшін – консорциум туралы келісімнің электрондық көшірмесін, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету кезінде тартылған консорциумның қатысушыларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктердің электрондық көшірмелерін, заңнамада белгіленген тәртіппен бекітілген қатысушылар жарғыларының электрондық көшірмелерін, үлгілік жарғы негізінде тіркелген заңды тұлғалар үшін – заңды тұлғаны-қатысушыны тіркеу туралы белгіленген нысандағы өтініштің электрондық көшірмесін;
4) Қазақстан Республикасының бейрезиденттері үшін – Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелерін, не нотариус куәландырған мемлекеттік және орыс тілдеріндегі аудармалармен бірге, Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын әлеуетті жеткізуші (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын консорциумның қатысушысы (қатысушылары) туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелерін.
Тізілімде (жүйеде) тіркелген соң, Қағидалардың осы тармағында көрсетілген деректер өзгерген кезде, әлеуетті жеткізушілер оларды тізілімде (жүйеде) жаңартуды жүзеге асырады.";
41-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"41. Әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімінде:
1) лицензиялардың электрондық көшірмелері (егер ашық конкурстың шарттарында міндетті лицензиялауға жататын қызмет көзделген жағдайда);
2) конкурстық өтінімдерді ұсына бастау күнінің алдындағы бір айдан бұрын емес берілген, банктің немесе банк филиалының алдындағы әлеуетті жеткізушінің міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешектің жоқтығы туралы әлеуетті жеткізушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының анықтамасының электрондық көшірмесі (егер әлеуетті жеткізуші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдарының, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрбіреуінен ұсынылады);
3) берешектің жоқтығы туралы не конкурстық өтінімдерді ұсына бастау күнінің алдындағы бір айдан бұрын емес берілген бір теңгеден кем берешектің болуы туралы тиісті салық органы анықтамасының электрондық көшірмесі;
4) әлеуетті жеткізушінің – Қазақстан Республикасы бейрезидентінің қызметі осы жеткізушінің банкрот деп танылуына байланысты тоқтатылмағандығы туралы мәліметтердің электрондық көшірмелері;
5) ТЖКҚ-ның функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын көрсете отырып, техникалық ерекшеліктің, сондай-ақ ТЖКҚ-ның осы талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері болады.
Тауар сатып алынған жағдайда техникалық ерекшелікте жеткізуге ұсынылатын тауардың шыққан елі, өндіруші зауыты, модельдің атауы және техникалық ерекшеліктері көрсетіледі.
Әлеуетті жеткізушіге жеткізу мерзімін конкурстық құжаттамада белгіленген күнтізбелік алпыс күннен кем мерзімді көрсетуге жол беріледі;

6) обязательства по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100).
Допускается установление минимальных требований внутристрановой ценности в приобретаемых товарах, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), в том числе по контрактам на недропользование, которые не содержат обязательств по внутристрановой ценности в товарах;
7) согласия подрядчика о соблюдении настоящих Правил при исполнении договора на выполнение отдельных видов работ, связанных с проведением операций по разведке или добыче углеводородов (при приобретении потенциальным поставщиком ТРУ, необходимых для исполнения договора подряда);
8) обязательство подрядчиков-нерезидентов Республики Казахстан по привлечению резидентов Республики Казахстан для выполнения работ и (или) оказания услуг в осуществляемых таким подрядчиком проектах вне территории Республики Казахстан;
9) электронные копии документов, подтверждающие опыт работы в соответствии с требованиями подпункта 1) пункта 26 настоящих Правил (в случае, когда конкурсной документацией предусмотрено условие об опыте работы потенциального поставщика);
10) электронная копия письма, выданного производителем приобретаемых товаров заказчику и потенциальному поставщику, в соответствии с условиями конкурсной документации (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
11) электронная копия платежного поручения, подтверждающего внесение гарантийного денежного взноса на банковский счет заказчика с указанием кода закупки и номера лота (при наличии соответствующего требования в конкурсной документации);
12) конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика открытого конкурса представляется в реестре (системе) отдельно по каждому лоту без учета НДС в соответствии с требованиями, предусмотренными конкурсной документацией, в форме электронного документа;
13) При подаче конкурсной заявки физическим лицом, осуществляющим предпринимательскую деятельность:
электронная копия документа о регистрации в качестве субъекта предпринимательства.
При подаче конкурсной заявки юридическим лицом:
электронная копия устава, утвержденного в соответствии со статьей 7 Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (далее – Закон о государственной регистрации юридических лиц) или электронная копия заявления о государственной регистрации (для юридических лиц, зарегистрированных на основании типового устава);
электронная копия выписки из учредительных документов, содержащая сведения об учредителях (участниках) или электронная копия выписки из реестра участников товарищества (при отсутствии сведений об учредителях (участниках) или составе учредителей (участников) в уставе);
электронная копия выписки из реестра держателей акций (для акционерных обществ);
электронная копия свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, полученных в порядке, установленном в соответствии со статьей 12 Закона о государственной регистрации юридических лиц.
При подаче конкурсной заявки нерезидентом Республики Казахстан:
электронные копии документов, указанные в настоящем пункте Правил, либо электронные копии документов, содержащие аналогичные сведения о потенциальном поставщике нерезиденте Республики Казахстан (участнике (участниках) консорциума, являющихся нерезидентами Республики Казахстан) с засвидетельствованным нотариусом переводом на государственный и (или) русский языки.";

6) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) ұсынылатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелер.
Сатып алынатын тауарлардағы елішілік құндылықтың әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген ең аз талаптарын (0-ден 100-ге дейін) белгілеуге жол беріледі, оның ішінде тауарлардағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді қамтымайтын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттар бойынша;
7) көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізумен байланысты жұмыстардың жекелеген түрлерін орындауға арналған шартты орындау кезінде мердігердің осы Қағидаларды сақтау туралы келісімі (әлеуетті жеткізуші мердігерлік шартын орындауға қажетті ТЖКҚ сатып алған жағдайда);
8) Қазақстан Республикасының бейрезидент мердігерлерінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде осындай мердігер жүзеге асыратын жобаларда жұмыстарды орындау және (немесе) қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасының резиденттерін тарту жөніндегі міндеттемесі;
9) осы Қағидалардың 26-тармағы 1) тармақшасының талаптарына сәйкес жұмыс тәжірибесін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері (егер конкурстық құжаттамада әлеуетті жеткізушінің жұмыс тәжірибесі туралы талап көзделсе);
10) конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес, сатып алынатын тауарлардың өндірушісі тапсырыс берушіге және әлеуетті жеткізушіге берген хаттың электрондық көшірмесі (конкурстық құжаттамада тиісті талап бар болған жағдайда);
11) сатып алу кодын және лот нөмірін көрсете отырып, тапсырыс берушінің банк шотына кепілдікті ақшалай жарнаның енгізілуін растайтын төлем тапсырмасының электрондық көшірмесі (конкурстық құжаттамада тиісті талап бар болған жағдайда);
12) ашық конкурстың әлеуетті жеткізушісінің конкурстық баға ұсынысы конкурстық құжаттамада көзделген талаптарға сәйкес, ҚҚС-ты есепке алмағанда әрбір лот бойынша бөлек, электрондық құжат нысанында тізілімде (жүйеде) ұсынылады;
13) Кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға конкурстық өтінімді берген кезде:
кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркеу туралы құжаттың электрондық көшірмесі.
Заңды тұлға конкурстық өтінімді берген кезде:
"Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заң) 7-бабына сәйкес бекітілген жарғының электрондық көшірмесі немесе мемлекеттік тіркеу туралы өтініштің электрондық көшірмесі (үлгілік жарғы негізінде тіркелген заңды тұлғалар үшін);
құрылтайшылар (қатысушылар) туралы мәліметтерді қамтитын құрылтай құжаттарынан үзінді көшірменің электрондық көшірмесі немесе серіктестіктің қатысушылары тізілімінен үзінді көшірменің электрондық көшірмесі (жарғыда құрылтайшылар (қатысушылар) немесе құрылтайшылар (қатысушылар) құрамы туралы мәліметтер болмаған кезде);
акциялар ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірменің электрондық көшірмесі (акционерлік қоғамдар үшін);
Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы заңның 12-бабына сәйкес белгіленген тәртіппен алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің немесе анықтаманың электрондық көшірмесі.
Қазақстан Республикасының бейрезиденті конкурстық өтінімді берген кезде:
Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері не нотариус куәландырған мемлекеттік және (немесе) орыс тілдеріндегі аудармамен Қазақстан Республикасының бейрезиденті (Қазақстан Республикасының бейрезиденттері болып табылатын консорциум қатысушысы (қатысушылары) болып табылатын әлеуетті жеткізуші туралы ұқсас мәліметтерді қамтитын құжаттардың электрондық көшірмелері.";

пункт 41-1 изложить в новой редакции:
"41-1. В качестве документов, подтверждающих соответствие приобретаемых работ и услуг требованиям конкурсной документации, допускается представление потенциальными поставщиками договора имущественного найма (аренда).
К договорам имущественного найма также относятся договоры лизинга, проката, а также виды договоров, связанные с передачей имущества за плату во временное пользование, в том числе аренда транспортного средства с экипажем в соответствии со статьей 585 Гражданского Кодекса Республики Казахстан.
Потенциальными поставщиками не представляются договоры возмездного оказания услуг и договоры подряда с третьими лицами.
При привлечении третьих лиц к участию в открытом конкурсе, конкурсная заявка представляется в соответствии с требованиями пунктов 41 и 42 настоящих Правил.";
пункт 42 изложить в новой редакции:
"42. Для участия в открытом конкурсе временным объединением юридических лиц (консорциумом), представляются:
1) каждым членом временного объединения юридических лиц (консорциум), представляются документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4) и 13) пункта 41 настоящих Правил;
2) документы, предусмотренные пунктом 41 Правил, за исключением документов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта Правил, представляются одним или несколькими участниками объединения юридических лиц (консорциум) с представлением договора о совместной деятельности.
Договор о совместной деятельности предусматривает руководство консорциумом, а также подписание договора о приобретении работы или услуги осуществляется участником консорциума, имеющим больший опыт работы (если требование к опыту работы предусмотрено конкурсной документацией) и имеющим разрешительные документы на осуществление деятельности согласно предмету закупа (если для осуществления деятельности необходимы разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях").";
пункт 45 изложить в новой редакции:
"45. Для расчета условной цены потенциальными поставщиками помимо документов, предусмотренных пунктом 41 настоящих Правил, представляются:
1) при подаче конкурсной заявки казахстанским товаропроизводителем приобретаемого заказчиком товара в открытом конкурсе:
выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей;
электронная копия сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", подтверждающего происхождение на территории Республики Казахстан, ранее выданного на аналогичный товар и (или) индустриальный сертификат, подтверждающий его происхождение на территории Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 41-1-тармақпен толықтырылсын:
"41-1. Сатып алынатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келуін растайтын құжаттар ретінде әлеуетті жеткізушілерге мүліктік жалдау (жалға алу) шартын ұсынуға жол беріледі.
Мүліктік жалдау шарттарына лизинг, жалға алу шарттары, сондай-ақ мүлікті ақылы негізде уақытша пайдалануға берумен байланысты шарттардың түрлері де жатады, оның ішінде Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің 585-бабына сәйкес көлік құралын экипажымен жалдау.
Әлеуетті жеткізушілер үшінші тұлғалармен ақылы қызмет көрсету шарттарын және мердігерлік шарттарын ұсынбайды.
Ашық конкурсқа қатысуға үшінші тұлғалар тартылған кезде, конкурстық өтінім осы Қағидалардың 41 және 42-тармақтарының талаптарына сәйкес ұсынылады.";
42-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"42. Ашық конкурсқа қатысу үшін заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) мыналарды ұсынады:
1) заңды тұлғалардың уақытша бірлестігінің (консорциумның) әр мүшесі осы Қағидалардың 41-тармағының 2), 3), 4) және 13) тармақшаларында көзделген құжаттарды ұсынады;
2) Қағидалардың осы тармағының 1) тармақшасында көрсетілген құжаттарды қоспағанда, бірлескен қызмет туралы шартты ұсына отырып, Қағидалардың 41-тармағында көзделген құжаттарды заңды тұлғалардың уақытша бірлестігінің (консорциумның) бір және (немесе) бірнеше қатысушысы ұсынады.
Бірлескен қызмет туралы шартта консорциумға басшылық жасау көзделеді, сондай-ақ жұмысты немесе көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартқа қол қоюды жұмыс тәжірибесі мол (егер конкурстық құжаттамада жұмыс тәжірибесіне қойылатын талаптар көзделсе) және сатып алу нысанасына сәйкес қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру құжаттары бар (егер қызметті жүзеге асыру үшін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат беру құжаттары қажет болса) консорциум қатысушысы жүзеге асырады.";
45-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"45. Шартты бағаны есептеу үшін әлеуетті жеткізушілер осы Қағидалардың 41-тармағында көзделген құжаттардан басқа:
1) ашық конкурста тапсырыс беруші сатып алатын тауар бойынша қазақстандық тауар өндіруші конкурстық өтінімді берген кезде:
қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірмені;
бұрын осыған ұқсас тауарға берілген Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғанын растайтын "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың электрондық көшірмесін және (немесе) оның Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғанын растайтын индустриалдық сертификатты;

2) при подаче конкурсной заявки казахстанским производителем работ и услуг, являющихся предметом открытого конкурса, сведения о количестве работников по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в форме электронной копии документа.
Для временных объединении юридических лиц (консорциумов) сведения о количестве работников по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам в форме электронной копии документа представляется каждым членом консорциума.";
пункт 51 изложить в новой редакции:
"51. Заказчиком не устанавливается размер обеспечения конкурсной заявки более одного процента от суммы, предусмотренной конкурсной документацией для приобретения ТРУ.
При проведении закупа среди товаропроизводителей закупаемого товара, заказчиком не устанавливается размер обеспечения конкурсной заявки более половины процента (0,5 %) от суммы, предусмотренной конкурсной документацией для приобретения товара.";
пункт 59 изложить в новой редакции:
"59. Факт представления конкурсной заявки в автоматическом режиме регистрируется в реестре (системе) с указанием следующих сведений:
1) предмет открытого конкурса (наименования и номера лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество и местонахождение (для физических лиц) потенциального поставщика;
3) дата и время представления конкурсной заявки потенциального поставщика;
4) дата и время отзыва потенциальным поставщиком конкурсной заявки.
Конкурсные заявки находятся в закрытой части реестра (системы) и не доступны для просмотра администратором реестра (системы), уполномоченным органом в области углеводородов, заказчиком и потенциальными поставщиками до момента вскрытия конкурсных заявок.
Конкурсные ценовые предложения размещаются в закрытой части реестра (системы) и не доступны для просмотра администратором реестра (системы), уполномоченным органом в области углеводородов, заказчиком и потенциальными поставщиками до размещения в реестре (системе) протокола рассмотрения конкурсных заявок.";
пункт 62 изложить в новой редакции:
"62. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсные заявки и принимает решение о допуске к участию в открытом конкурсе потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за последним днем срока приема конкурсных заявок, если иной больший срок не предусмотрен конкурсной документацией, но не более 40 (сорока) рабочих дней.";

2) ашық конкурстың нысанасы болып табылатын жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің қазақстандық өндірушілері конкурстық өтінімді берген кезде, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыскерлердің саны туралы мәліметтерді құжаттың электрондық көшірмесі нысанында ұсынады.
Заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктері (консорциумдар) үшін консорциумның әрбір мүшесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жұмыскерлердің саны туралы мәліметтерді құжаттың электрондық көшірмесі нысанында ұсынады.";
51-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"51. Тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу үшін конкурстық құжаттамада көзделген сомадан бір пайыздан артық конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мөлшерін белгілемейді.
Сатып алынатын тауардың өндірушілері арасында сатып алуды өткізу кезінде, тапсырыс беруші тауарды сатып алу үшін конкурстық құжаттамада көзделген сомадан пайыздық жартысынан (0,5%) артық конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің мөлшерін белгілемейді.";
59-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"59. Конкурстық өтінімді ұсыну фактісі мынадай мәліметтерді көрсете отырып, тізілімде (жүйеде) автоматты режимде тіркеледі:
1) ашық конкурстың нысанасы (егер ашық конкурс нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) әлеуетті жеткізушінің атауы мен орналасқан орнының мекенжайы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты және орналасқан орны (жеке тұлғалар үшін);
3) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді ұсынған күні және уақыты;
4) әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімді қайтарып алған күні және уақыты.
Конкурстық өтінімдер тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналасады және конкурстық өтінімдер ашылған сәтке дейін тізілім (жүйе) әкімшісі, көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган, тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер қарау үшін қолжетімді емес.
Конкурстық баға ұсыныстары тізілімнің (жүйенің) жабық бөлігінде орналастырылады және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы тізілімде (жүйеде) орналастырылғанға дейін тізілім (жүйе) әкімшісі, көмірсутектер саласындағы уәкілетті орган, тапсырыс беруші және әлеуетті жеткізушілер қарау үшін қолжетімді емес.";
62-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"62. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарайды және егер конкурстық құжаттамада өзгеше ұзағырақ, бірақ 40 (қырық) жұмыс күнінен артық емес мерзім көзделмесе, әлеуетті жеткізушілерді әрбір лот бойынша бөлек конкурстық өтінімдерді қабылдау мерзімінің соңғы күнінен кейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей ашық конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешім қабылдайды.";

пункты 65 и 66 изложить в новой редакции:
"65. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку и не допускает потенциального поставщика к участию в открытом конкурсе по следующим основаниям:
1) не представлены документы, указанные в пункте 41 настоящих Правил, в пункте 43 настоящих Правил в случае выбора потенциальным поставщиком способа внесения обеспечения конкурсной заявки в форме банковской гарантии одного или нескольких банков второго уровня Республики Казахстан, а также в пункте 42 настоящих Правил, в случае участия в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги) временного объединения юридических лиц (консорциумом);
2) конкурсная заявка содержит информацию, представленную с ошибкой открытия файла;
3) размещение учредительных документов с нарушением требований пункта 38 настоящих Правил;
4) наличие в справке соответствующего налогового органа сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере одного тенге и более;
5) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика;
6) имеет ограничения, связанные с участием в открытом конкурсе, предусмотренные пунктом 12 настоящих Правил.
Комиссия рассматривает информацию, размещенную на интернет-ресурсе уполномоченного органа, осуществляющего контроль за проведением процедур банкротства;
7) близкие родственники, супруг (супруга) или свойственники первых руководителей данного потенциального поставщика и (или) уполномоченного представителя данного потенциального поставщика обладают правом принимать решение о выборе поставщика либо являются представителем заказчика в проводимых закупках;
8) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям, установленным в технической спецификации конкурсной документации;
9) обязательства по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100), ниже требуемых показателей внутристрановой ценности, указанных в конкурсной документации;
10) установлен факт представления недостоверной информации.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии официальных писем автора информации, представленной потенциальным поставщиком, подтверждающих факт представления недостоверной информации.
Отклонение конкурсных заявок по основаниям, не предусмотренным настоящим пунктом Правил, не допускается.
В протоколе рассмотрения конкурсных заявок заказчиком указываются основания для отклонения конкурсных заявок, указанные в настоящем пункте, с пояснением причин и указанием документов, послуживших основанием для отклонения конкурсной заявки потенциального поставщика.

65 және 66-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"65. Конкурстық комиссия мынадай негіздер бойынша конкурстық өтінімді қабылдамайды және әлеуетті жеткізушіні ашық конкурсқа қатысуға жібермейді:
1) осы Қағидалардың 41-тармағында, әлеуетті жеткізуші Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше екінші деңгейдегі банктерінің банктік кепілдігі нысанында конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу тәсілін таңдаған жағдайда, осы Қағидалардың 43-тармағында, сондай-ақ заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум) ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысқан жағдайда, осы Қағидалардың 42-тармағында көрсетілген құжаттар ұсынылмаса;
2) конкурстық өтінім файлды ашудағы қатемен ұсынылса;
3) құрылтай құжаттары осы Қағидалардың 38-тармағының талаптарын бұза отырып орналастырылса;
4) тиісті салық органының анықтамасында салықтық берешектің және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша бір және одан артық теңге мөлшерінде берешектің бар болуы мәліметтер болса;
5) банк немесе банк филиалы анықтамасының электрондық көшірмесінде әлеуетті жеткізушінің міндеттемелері түрлерінің біреуінен болса да мерзімі өткен берешек болса;
6) Қағидалардың 12-тармағында көзделген ашық конкурсқа қатысумен байланысты шектеулер болса.
Комиссия банкроттық рәсімдердің өткізілуіне бақылау жүргізетін уәкілетті органының интернет-ресурсында орналастырылған ақпаратты қарайды;
7) осы әлеуетті жеткізушінің бірінші басшыларының және (немесе) осы әлеуетті жеткізушінің уәкілетті өкілінің жақын туыстары, жұбайы (зайыбы) немесе жегжаттары жеткізушіні таңдау туралы шешім қабылдау құқығына ие болса не өткізілетін мемлекеттік сатып алуда тапсырыс берушінің немесе мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының өкілі болып табылса;
8) әлеуетті жеткізуші конкурстық құжаттаманың техникалық ерекшелігінде белгіленген талаптарға сәйкес келмейтін техникалық ерекшелікті ұсынса;
9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) ұсынылатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелер конкурстық құжаттамада көрсетілген талап етілетін елішілік құндылық көрсеткіштерінен кем болса;
10) күмәнді ақпаратты ұсыну фактісі анықталса.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына күмәнді ақпаратты ұсыну фактісін растайтын, әлеуетті жеткізуші ұсынған ақпарат авторының ресми хаттарының электрондық көшірмелері қоса беріледі.
Конкурстық өтінімдерді Қағидалардың осы тармағында көзделмеген негіздер бойынша қабылдамауға жол берілмейді.
Тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасында әлеуетті жеткізушінің конкурстық өтінімін қабылдамау үшін негіз болып табылған себептерді түсіндіре және құжаттарды көрсете отырып, осы тармақта көрсетілген конкурстық өтінімдерді қабылдамауға негіздерді көрсетеді;

11) Допускается отклонение конкурсной заявки, в течение двадцати четырех месяцев с момента вступления в силу решения суда, подтверждающего факт неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по договору о приобретении ТРУ, ранее заключенному между заказчиком и:
потенциальными поставщиками, участниками временных объединений юридических лиц (консорциумов), предоставившими эти конкурсные заявки;
юридическими лицами, участник, акционер или руководитель которых связан с управлением, учреждением, участием в уставном капитале потенциальных поставщиков, участников временных объединений юридических лиц (консорциумов), предоставивших конкурсные заявки.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии таких судебных решений;
12) конкурсное ценовое предложение потенциального поставщика менее 80 (восьмидесяти) процентов от суммы, выделенной на приобретение ТРУ без учета критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса;
13) потенциальный поставщик не является товаропроизводителем, если закуп проводится среди товаропроизводителей;
14) потенциальный поставщик является:
бездействующим в соответствии с Налоговым кодексом;
его регистрация признана недействительной на основании вступившего в законную силу судебного акта;
в отношении него вступившим в законную силу судебным актом установлен факт осуществления деятельности с признаками фиктивности, в том числе использование недостоверных счетов-фактур.
К протоколу рассмотрения конкурсных заявок прикладываются электронные копии подтверждающих документов.
66. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок потенциальных поставщиков учитывает сведения, представленные потенциальным поставщиком в соответствии с пунктом 45 настоящих Правил, для определения соответствия потенциального поставщика статусу казахстанского производителя ТРУ.
При непредставлении потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие статусу казахстанского производителя ТРУ, конкурсная комиссия не применяет к конкурсному ценовому предложению такого потенциального поставщика условное уменьшение цены в соответствии пунктом 1 статьи 131 Кодекса.";
пункт 69 изложить в следующей редакции:
"69. Протокол рассмотрения конкурсных заявок формируется в реестре (системе) заказчиком, подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в открытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) и содержит сведения:

11) Тапсырыс беруші мен төмендегілер арасында бұрын жасалған ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындамау немесе тиісті түрде орындамау фактісін растайтын сот шешімі күшіне енген мезеттен бастап жиырма төрт айдың ішінде конкурстық өтінімді қабылдамауға жол беріледі:
осы конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілер, заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктерінің (консорциумдардың) қатысушыларымен;
қатысушысы, акционері немесе басшысы конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілерді, заңды тұлғалардың уақытша бірлестіктерін (консорциумдарды) басқарумен, құрумен, жарғылық капиталына қатысумен байланысты заңды тұлғалармен.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына осындай сот шешімдерінің электрондық көшірмелері қоса беріледі;
12) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету өлшемшартын есепке алмағанда, әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысы ТЖКҚ сатып алуға бөлінген соманың 80 (сексен) пайыздан төмен болса;
13) егер сатып алу тауар өндірушілер арасында жүзеге асырылса, әлеуетті жеткізуші тауар өндіруші болып табылмайды;
14) әлеуетті жеткізуші:
Салық кодексіне сәйкес әрекет етпейтін болып табылады;
оның тіркелуі заңды күшіне енген сот актісі негізінде жарамсыз болып табылады;
оған қатысты заңды күшіне енген сот актісімен жалған белгілері бар қызметті жүзеге асыру, оның ішінде күмәнді шот-фактураларды пайдалану фактісі анықталған.
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері қоса беріледі.
66. Конкурстық комиссия әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерін қарау кезінде әлеуетті жеткізушінің қазақстандық ТЖКҚ өндірушісі мәртебесіне сәйкестігін анықтау үшін әлеуетті жеткізуші осы Қағидалардың 45-тармағына сәйкес ұсынған мәліметтерді ескереді.
Әлеуетті жеткізуші оның қазақстандық ТЖКҚ өндірушісі мәртебесіне сәйкестігін растайтын құжаттарды ұсынбаса, конкурстық комиссия осындай әлеуетті жеткізушінің конкурстық баға ұсынысына Кодекстің 131-бабының 1-тармағына сәйкес бағаны шартты төмендетуді қолданбайды.";
69-тармақ мына редакцияда жазылсын:
"69. Тапсырыс беруші конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын тізілімде (жүйеде) қалыптастырады, оған тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыру мен орналастыруға уәкілеттік берген тұлғасы оны тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырады және ол мыналарды қамтиды:

1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) дату, время и место проведения заседания;
3) состав конкурсной комиссии с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии) членов конкурсной комиссии;
4) предмет открытого конкурса (наименования лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
5) описание, единицу измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем) приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
6) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки, с указанием даты и времени представления конкурсных заявок;
7) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, отозвавших свою конкурсную заявку;
8) информацию о содержании вскрытых конкурсных заявок потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту;
9) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, конкурсные заявки которых были отклонены, с указанием причины их отклонения;
10) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков, конкурсные заявки которых были допущены к участию в открытом конкурсе;
11) перечень документов из конкурсных заявок потенциальных поставщиков для прохождения процедуры сопоставления (по решению конкурсной комиссии).
По решению заказчика при возникновении у членов конкурсной комиссии обоснованных сомнений в подлинности представленных документов победитель конкурсных процедур представляет весь перечень документов, приложенных к конкурсной заявке, для прохождения процедуры сопоставления документов;
12) особое мнение члена (-ов) конкурсной комиссии при несогласии с решением конкурсной комиссии (при наличии);
13) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы);
14) номер (-а) контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого (-ых) осуществляется приобретение ТРУ.
Бумажный и (или) электронный экземпляр протокола рассмотрения конкурсных заявок подписывается председателем и (или) заместителем председателя, секретарем и всеми присутствующими при процедуре рассмотрения конкурсных заявок членами конкурсной комиссии.";
пункты 75, 76, 77 и 78 изложить в новой редакции:
"75. В реестре (системе) оцениваются и сопоставляются конкурсные ценовые предложения, которые не были отклонены по условию, приведенному в пункте 73 настоящих Правил, и определяется победитель открытого конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения с учетом критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса.

1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орнын;
2) отырыстың өткізілетін күнін, уақыты мен орнын;
3) конкурстық комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) көрсетілген конкурстық комиссия құрамын;
4) ашық конкурстың нысанасын (егер ашық конкурстың нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атауларын);
5) әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ сипаттамасын, өлшем бірліктері мен шоттың мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігін, санын (көлемін);
6) конкурстық өтінімдерді ұсыну күні мен уақытын көрсете отырып, конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
7) өзінің конкурстық өтінімін қайтарып алған әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
8) жеке әрбір лот бойынша бөлек әлеуетті жеткізушілердің ашылған конкурстық өтінімдерінің мазмұны туралы ақпаратты;
9) қабылдамауға негіз болған себептерді көрсете отырып, конкурстық өтінімдері қабылданбаған әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
10) конкурстық өтінімдері ашық конкурсқа қатысуға рқсат етілген әлеуетті жеткізушілердің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
11) салыстыру рәсімінен өту үшін әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдерінен құралған құжаттар тізбесін (конкурстық комиссияның шешімі бойынша).
Тапсырыс берушінің шешімі бойынша конкурстық комиссияның мүшелерінде ұсынылған құжаттардың түпнұсқалылығына негізделген күмән туындаған кезде, конкурстық рәсімдердің жеңімпазы құжаттарды салыстыру рәсімінен өту үшін, конкурстық өтінімге қоса берілген барлық құжаттар тізбесін ұсынады;
12) конкурстық комиссияның шешімімен (бар болса) келіспеген жағдайда конкурстық комиссия мүшесінің (мүшелерінің) айрықша пікірін;
13) сатып алу кодын және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайын;
14) ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың (келісімшарттардың) нөмірін (нөмірлерін).
Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасының қағаз және (немесе) электрондық нұсқасына төраға және (немесе) төрағаның орынбасары, хатшы және конкурстық өтінімдерді қарау рәсіміне қатысқан барлық конкурстық комиссия мүшелері қол қояды.";
75, 76, 77 және 78-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"75. Осы Қағидалардың 73-тармағында келтірілген шарт бойынша бас тартылмаған конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) бағаланады және салыстырылады және Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасының негізінде ашық конкурстың жеңімпазы (лоттар бойынша) айқындалады.

76. При определении победителя открытого конкурса, при равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, предпочтение отдается товаропроизводителю и казахстанскому производителю работ, услуг.
77. Победителем открытого конкурса признается потенциальный поставщик, предложивший наибольший процент внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса, при:
1) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями ТРУ.
78. Победителем открытого конкурса признается потенциальный поставщик, конкурсная заявка которого поступила в реестре (системе) ранее конкурсных заявок потенциальных поставщиков открытого конкурса при:
1) равенстве конкурсных ценовых предложений с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса, предложенных потенциальными поставщиками открытого конкурса, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг.";
дополнить пунктами 80-1, 80-2 следующего содержания:
"80-1. Заказчик проводит новый открытый конкурс без применения норм частей пятой и шестой пункта 6 настоящих Правил в следующих случаях:
1) Открытый конкурс среди товаропроизводителей признан несостоявшимся, по причине отсутствия предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей;
2) Отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 13) пунктом 85 настоящих Правил.
При проведении нового открытого конкурса, условия приобретения Товара соответствуют требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги).

76. Ашық конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағасы тең болса, артықшылық тауар өндірушіге және қазақстандық жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің өндірушісіне беріледі.
77. Ашық конкурстың нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша ең үлкен пайызын ұсынған әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда ашық конкурстың жеңімпазы болып танылады:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, тауар өндіруші және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса;
2) тауар өндіруші және қазақстандық ТЖКҚ өндірушілері болып табылмайтын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса.
78. Конкурстық өтінімі ашық конкурстың басқа әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық өтінімдерінен тізілімге (жүйеге) бұрын түскен әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, конкурстық баға ұсыныстары және тауар өндіруші және қазақстандық жұмыстардың немесе қызметтердің өндірушілері болып табылатын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған;
2) конкурстық баға ұсыныстары және тауар өндіруші және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылмайтын ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілері ұсынған ашық конкурстың нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖКҚ елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған жағдайда, ашық конкурстың жеңімпазы болып танылады.";
мынадай мазмұндағы 80-1 және 80-2-тармақтармен толықтырылсын:
"80-1. Тапсырыс беруші мына жағдайларда осы Қағидалардың 6-тармағының бесінші және алтыншы бөлігінің нормаларын қолданбай жаңа ашық конкурсты өткізеді:
1) Тауар өндірушілер арасындағы ашық конкурс тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдердің болмауы себебінен өтпеген деп танылса;
2) Жалғыз тауар өндіруші шарт жасасудан бас тартса не тапсырыс беруші осы Қағидалардың 85-тармағының 13) тармақшасына сәйкес тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жолдағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауап ұсынбаса.
Ашық конкурсты өткізу кезінде Тауарды сатып алудың шарттары өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.

При проведении нового открытого конкурса, в конкурсной документации содержатся документы, подтверждающие отсутствие предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей и (или) отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 13) пунктом 85 настоящих Правил.
80-2. Заказчик проводит новый открытый конкурс без применения норм пункта 6-1 настоящих Правил в следующих случаях:
1) Открытый конкурс среди товаропроизводителей признан несостоявшимся, по причине отсутствия предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей;
2) Отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 14) пунктом 85 настоящих Правил.
При проведении нового открытого конкурса, условия приобретения Товара соответствуют требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги).
При проведении нового открытого конкурса, в конкурсной документации содержатся документы, подтверждающие отсутствие предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей и (или) отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 14) пунктом 85 настоящих Правил.";
пункт 82 изложить в новой редакции:
"82. Протокол подведения итогов открытого конкурса содержит:
1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) дату, время подведения итогов открытого конкурса;
3) состав конкурсной комиссии;
4) предмет открытого конкурса в соответствии с единым номенклатурным справочником товаров, работ и услуг (наименования лотов, в случае, если в предмет открытого конкурса входит несколько лотов);
5) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) и местонахождение (для физических лиц) в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов потенциальных поставщиков открытого конкурса, чьи конкурсные ценовые предложения вскрыты в реестре (системе);

Жаңа ашық конкурсты өткізу кезінде конкурстық құжаттамада тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдердің жоқтығын және (немесе) осы Қағидалардың 85-13) тармақшасына тармақшасына сәйкес жалғыз тауар өндірушінің шарт жасасудан бас тартқанын растайтын не тапсырыс беруші тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жібергеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауаптың ұсынылмағанын растайтын құжаттар қамтылады.
80-2. Тапсырыс беруші мына жағдайларда осы Қағидалардың 6-1-тармағының нормаларын қолданбай жаңа ашық конкурсты өткізеді:
1) Тауар өндірушілер арасындағы ашық конкурс тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдердің болмауы себебінен өтпеген деп танылса;
2) Жалғыз тауар өндіруші шарт жасасудан бас тартса не тапсырыс беруші осы Қағидалардың 85-тармағының 14) тармақшасына сәйкес тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жолдағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауап ұсынбаса.
Ашық конкурсты өткізу кезінде Тауарды сатып алудың шарттары өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.
Жаңа ашық конкурсты өткізу кезінде конкурстық құжаттамада қазақстандық тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдердің жоқтығын және (немесе) осы Қағидалардың 85-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жалғыз тауар өндірушінің шарт жасасудан бас тартқанын растайтын не тапсырыс беруші тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жібергеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауаптың ұсынылмағанын растайтын құжаттар қамтылады.";
82-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"82. Ашық конкурстың қорытындысын шығару хаттамасы мыналарды қамтиды:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауын және орналасқан орнын;
2) ашық конкурстың қорытындысын шығару күнін, уақытын;
3) конкурс комиссиясының құрамын;
4) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығына сәйкес ашық конкурстың нысанасын (егер ашық конкурстың нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атауларын);
5) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес, конкурстық баға ұсыныстары тізілімде (жүйеде) ашылған ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің атауы мен орналасқан жерінің мекенжайын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және орналасқан орнын (жеке тұлғалар үшін);

6) описание, единицу измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем)приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
7) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) потенциальных поставщиков открытого конкурса, конкурсные ценовые предложения которых отклонены по причине, приведенной в пункте 73 настоящих Правил, с указанием цен их конкурсных ценовых предложений;
8) цены не отклоненных конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса с учетом применения критерия условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса (по лотам);
9) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) и местонахождение (для физических лиц) в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, цену конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса (по лотам) и (или) указание причины, если в результате открытого конкурса не определен победитель (по лотам);
10) наименование и адрес местонахождения (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) и местонахождение (для физических лиц) в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов, цена конкурсного ценового предложения второго потенциального поставщика, ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса (по лотам);
11) обязательства победителя и второго потенциального поставщика, ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса, по внутристрановой ценности в предлагаемых товарах или работах, или услугах, выраженные в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
12) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы);
13) номер (а) контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого (-ых) осуществляется приобретение ТРУ.";
главу 3 изложить в новой редакции:
"Глава 3. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов способом из одного источника";
пункты 85, 86, 87 изложить в новой редакции:
"85. Допускается приобретение ТРУ из одного источника по следующему перечню:
1) ТРУ для локализации и (или) ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, ликвидации аварий, а также по обеспечению ликвидации последствий аварийных разливов нефти первого, второго и третьего уровней;

6) өлшем және есеп бірліктерінің мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігін, сипатын, әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ санын (көлемін);
7) конкурстық баға ұсыныстарының бағаларын көрсете отырып, конкурстық баға ұсыныстары осы Қағидалардың 73-тармағында келтірілген себеп бойынша қабылданбаған ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің атауын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) (жеке тұлғалар үшін);
8) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту өлшемшартын қолдануды ескере отырып, ашық конкурстың әлеуетті жеткізушілерінің қабылданған конкурстық баға ұсыныстарының бағаларын (лоттар бойынша);
9) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес, ашық конкурс жеңімпазының атауын және орналасқан жерінің мекенжайын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және орналасқан жерін (жеке тұлғалар үшін), конкурстық баға ұсынысының бағасын (лоттар бойынша) және (немесе) ашық конкурстың нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса, себебін көрсету (лоттар бойынша);
10) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес, конкурстық баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің атауын және орналасқан жерінің мекенжайын (заңды тұлғалар үшін) немесе тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және орналасқан жерін (жеке тұлғалар үшін), конкурстық баға ұсынысының бағасын (лоттар бойынша);
11) жеңімпаздың және баға ұсынысы ашық конкурс жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болатын екінші әлеуетті жеткізушінің міндеттемелерін, әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін) ұсынылатын тауарлардағы немесе жұмыстардағы немесе көрсетілетін қызметтердегі елішілік құндылық бойынша міндеттемелерін;
12) сатып алу кодын және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайын;
13) ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың (келісімшарттардың) нөмірін (нөмірлерін).";
3-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жер қойнауын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бір көзден алу тәсілімен сатып алу тәртібі";
85, 86 және 87-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"85. ТЖКҚ бір көзден алу тәсілімен сатып алуға мына тізбе бойынша рұқсат етіледі:
1) төтенше жағдайлардың салдарын оқшаулау және (немесе) жою, аварияларды жою үшін, сондай-ақ бірінші, екінші және үшінші деңгейдегі мұнайдың авариялық төгілуінің салдарын жоюды қамтамасыз ету бойынша ТЖКҚ сатып алу;

2) ТРУ, являющиеся объектами интеллектуальной собственности, у лица, обладающего исключительными правами в отношении приобретаемых ТРУ.
Настоящий пункт не применяется в целях финансирования научно-исследовательских, научно-технических и (или) опытно-конструкторских работ недропользователями в период добычи углеводородов;
3) ТРУ при выходе из строя оборудования, механизмов, агрегатов, расходных материалов, выход из строя которых приведет к остановке производственного цикла.
К протоколу итогов закупа способом из одного источника заказчиком прилагается акт выхода из строя оборудования;
4) работ по переработке и (или) удалению и (или) размещению и (или) транспортировки и (или) утилизации образуемых в процессе хозяйственной деятельности отходов у потенциального поставщика, производственные мощности которого обеспечивают минимальное перемещение отходов от источника их образования;
5) ТРУ у казахстанских производителей ТРУ, зарегистрированных в моногородах, чьи производственные мощности расположены в моногородах и где единственным градообразующим предприятием является предприятие заказчика.
Местом поставки товара (выполнения работ, оказания услуг) является моногород;
6) работы и (или) услуги для проектов разведки углеводородов, относящихся к полевым геолого-геофизическим исследованиям и (или) обработке и интерпретации полученных данных таких исследований, строительства скважин "под ключ", отдельных работ и услуг, входящих в совокупность работ и услуг при строительстве скважин "под ключ";
7) ТРУ для строительства установки комплексной подготовки газа в рамках обустройства газового месторождения;
8) проектно-изыскательские работы и ТРУ для обустройства скважин и транспортировки сырого газа до газоперерабатывающих мощностей или установок по подготовке газа в подготовительном периоде с целью подготовки и переработки сырого газа;
9) товары, произведенные в рамках офтейк-контрактов, а также сопутствующие производству таких товаров, работы и услуги (шеф-монтажные, монтажные или пуско-наладочные работы) у производителей этих товаров, а также товаров в рамках договора контрактных закупок на основании утвержденного перечня товаров в соответствии со статьей 47 Закона Республики Казахстан "О промышленной политике";
10) приобретение услуг по внесению изменений и дополнений в проектную, предпроектную документацию у поставщика, разработавшего проектную, предпроектную документацию;

2) сатып алынатын ТЖКҚ-ға қатысты айрықша құқықтарға ие тұлғадан зияткерлік меншік объектілері болып табылатын ТЖКҚ сатып алу.
Осы тармақ көмірсутектерді өндіру кезеңінде жер қойнауын пайдаланушылардың ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық және (немесе) тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыруы мақсатында қолданылмайды;
3) істен шығуы өндірістік циклдің тоқтауына әкеп соғатын жабдықтардың, механизмдердің, агрегаттардың, шығыс материалдарының істен шығуы кезінде ТЖКҚ сатып алу.
Тапсырыс беруші бір көзден алу тәсілімен сатып алу қорытындысының хаттамасына жабдықтың істен шығуы туралы актіні қоса береді;
4) өндірістік қуаттары қалдықтарды олардың түзілу көзінен барынша аз тасымалдауды қамтамасыз ететін, шаруашылық қызмет процесінде әлеуетті жеткізушіде түзілетін қалдықтарды қайта өңдеу және (немесе) жою және (немесе) орналастыру және (немесе) тасымалдау және (немесе) кәдеге жарату жұмыстарын сатып алу;
5) өндірістік қуаттары моноқалаларда орналасқан және жалғыз қала құраушы кәсіпорын тапсырыс берушінің кәсіпорны болып табылатын, моноқалаларда тіркелген қазақстандық ТЖКҚ өндірушілерінен ТЖКҚ сатып алу.
Тауарды жеткізу (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) орны моноқала болып табылады;
6) далалық географиялық-геофизикалық зерттеулерге және (немесе) осындай зерттеулердің алынған деректерін өңдеуге және түсіндіруге, "толық аяқталған" ұңғымаларды салуға, "толық аяқталған" ұңғымаларды салу кезінде жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің жиынтығына кіретін жекелеген жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге жататын көмірсутектерді барлау жобаларына арналған жұмыстар және (немесе) көрсетілетін қызметтер;
7) газ кен орнын жайластыру шеңберінде газды кешенді дайындау қондырғысының құрылысына арналған ТЖКҚ;
8) жобалық-іздестіру жұмыстары және ұңғымаларды жайластыру үшін және дайындық кезеңінде шикі газды дайындау және қайта өңдеу мақсатында газды қайта өңдеу қуаттарына немесе газ дайындау қондырғыларына дейін тасымалдауға арналған ТЖКҚ;
9) офтейк-келісімшарттар шеңберінде өндірілген, сондай-ақ осы тауарларды өндірушілерден осындай тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді (шеф-монтаждау, монтаждау немесе іске қосу-баптау жұмыстары) өндіруге ілеспе тауарлар, сондай-ақ келісімшарттық сатып алу шарты шеңберінде "Өнеркәсіптік саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 47-бабына сәйкес тауарлардың бекітілген тізбесі негізінде өндірілген тауарларды сатып алу;
10) жобалау, жобаға дейінгі құжаттаманы әзірлеген жеткізушіден жобалау, жобаға дейінгі құжаттамасына өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді сатып алу;

11) ТРУ для технического сопровождения в период гарантийного обслуживания, для технического сопровождения лицензионных программных продуктов;
12) товаров казахстанского происхождения у их производителей при наличии экономической целесообразности для недропользователей сроком не менее трҰх лет с разделением поставки приобретаемого товара на три года.
Товары приобретаются на основании сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" и (или) индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан".
При отсутствии сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" договор о приобретении товара заключается на основании индустриального сертификата, выданного Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", и гарантийного письма о представлении с поставкой товара сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ" с указанием прогнозной доли внутристрановой ценности.
Расторжение договора в одностороннем порядке со стороны заказчика, а также ненадлежащее исполнение договора со стороны заказчика является нарушением настоящего пункта Правил;
13) наличие в Реестре ОТП единственного товаропроизводителя приобретаемого товара, при соответствии производимого им товара техническим характеристикам, устанавливаемым заказчиком;
14) наличие в Реестре КТП единственного товаропроизводителя приобретаемого товара, при соответствии производимого им товара техническим характеристикам, устанавливаемым заказчиком;
15) товары иностранного происхождения у производителя товара, при условии, что приобретаемый товар не производится на территории Республики Казахстан. Договор заключается сроком до пяти лет и содержит предоставленную производителем товара программу локализации предлагаемого товара с обеспечением его производства на территории Республики Казахстан;
16) приобретение услуг по составлению анализа разработки месторождений у поставщика, разработавшего проектную, предпроектную документацию.".
86. При приобретении ТРУ способом из одного источника в соответствии с подпунктом 1) пункта 84 настоящих Правил, условия приобретения ТРУ соответствуют требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги).
При приобретении ТРУ способом из одного источника в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) пункта 84 настоящих Правил, условия приобретения ТРУ соответствуют требованиям конкурсной документации открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) по итогам которого осуществляется закуп из одного источника.

11) кепілді қызмет көрсету кезеңінде техникалық сүйемелдеуге, лицензиялық бағдарламалық өнімдерді техникалық сүйемелдеуге арналған ТЖКҚ сатып алу;
12) сатып алынатын тауар жеткізілімін үш жылға бөле отырып, жер қойнауын пайдаланушылар үшін экономикалық тиімділік болған кезде кемінде үш жылдық мерзімге қазақстандық өндірушілерден қазақстандық тауарларды.
Тауарлар "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат және (немесе) "Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат негізінде сатып алынады.
"CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификат болмаған кезде тауарды сатып алу туралы шарт "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы берген индустриялық сертификат және тауардың жеткізілуімен бірге елішілік құндылықтың болжамды үлесін көрсете отырып, "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификатты ұсыну туралы кепілдік хаттың негізінде жасалады.
Тапсырыс берушінің тарапынан шартты бір жақты тәртіппен бұзу, сондай-ақ тапсырыс берушінің тарапынан шарттың тиісті түрде орындалмауы Қағидалардың осы тармағының бұзылуы болып табылады;
13) ОТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісінің болуы, егер ол өндірген тауар тапсырыс беруші белгілеген техникалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда;
14) ҚТӨ тізілімінде сатып алынатын тауардың жалғыз өндірушісінің болуы, егер ол өндірген тауар тапсырыс беруші белгілеген техникалық сипаттамаларға сәйкес келген жағдайда;
15) сатып алынатын тауарлар Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмеген жағдайда, тауарды өндірушіден шетелден шыққан тауарлар. Шарт бес жылға дейінгі мерзімге жасалады және оның Қазақстан Республикасының аумағында өндірілуін қамтамасыз ететін тауарды өндіруші ұсынған ұсынылып отырған тауарды оқшаулау бағдарламасын қамтиды;
16) жобалық және жоба алдындағы құжаттаманы әзірлеген жеткізушіден кен орнын игерудің талдауын құрастыру бойынша көрсетілтін қызметтерді сатып алу.
86. ТЖКҚ осы Қағидалардың 84-тармағының 1) тармақшасына сәйкес бір көзден алу тәсілімен сатып алынған кезде, ТЖКҚ сатып алудың шарттары өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келеді.
ТЖКҚ осы Қағидалардың 84-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларына сәйкес бір көзден алу тәсілімен сатып алынған кезде, ТЖКҚ сатып алудың шарттары қорытындысы бойынша бір көзден сатып алу жүзеге асырылатын ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттықтың) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.

При приобретении ТРУ в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил, потенциальный поставщик перед заключением договора о приобретении ТРУ представляет заказчику конкурсную заявку в электронном виде согласно условиям несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) в соответствии с подпунктом 1) пункта 84 настоящих Правил или в соответствии с требованиями открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), по итогам которого осуществлен закуп из одного источника в соответствии с подпунктами 2), 3), 4), 5), 6) пункта 84 настоящих Правил.
Конкурсная заявка представляется потенциальными поставщиками на языке конкурсной документации. Потенциальным поставщиком не представляется документ, подтверждающий внесение обеспечения конкурсной заявки (при наличии требования в конкурсной документации о внесении обеспечения конкурсной заявки).
87. При приобретении ТРУ в соответствии с подпунктами 1), 3) пункта 6 настоящих Правил осуществлено с нарушением настоящих Правил, заказчиком не применяется способ закупа ТРУ из одного источника в соответствии с пунктом 84 настоящих Правил.
Заказчиком не приобретаются ТРУ способом из одного источника по итогам несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) у поставщика, не принимавшего участие в несостоявшемся открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги), за исключением случаев, когда все потенциальные поставщики несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) были отклонены в соответствии с подпунктами 6), 7), 10), 11), 13), 14) пункта 65 настоящих Правил.";
пункт 89 изложить в новой редакции:
"89. Протокол подведения итогов приобретения ТРУ способом из одного источника формируется, подписывается электронной цифровой подписью заказчика и размещается в открытой части реестра (системы) лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе), не позднее 7 (семи) рабочих дней после заключения договора о приобретении ТРУ с указанием сведений:
1) наименования и местонахождения заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) основания для приобретения ТРУ способом из одного источника (по каждому лоту, если в предмет приобретения ТРУ способом из одного источника входит несколько лотов) с прикреплением электронной копии обоснования применения способа из одного источника, при приобретении ТРУ в соответствии с пунктом 85 настоящих Правил;

Осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес ТЖКҚ-ны сатып алу кезінде әлеуетті жеткізуші ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасау алдында тапсырыс берушіге осы Қағидалардың 84-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтпеген ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес немесе Қағидалардың 84-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) тармақшаларына сәйкес оның қорытындысы бойынша бір көзден сатып алу жүзеге асырылған ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) талаптарына сәйкес электрондық түрде конкурстық өтінімді ұсынады.
Конкурстық өтінімді әлеуетті жеткізушілер конкурстық құжаттама тілінде ұсынады. Әлеуетті жеткізуші конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізуді растайтын құжатты ұсынбайды (конкурстық құжаттамада конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу туралы талап болған жағдайда).
87. Егер ТЖКҚ сатып алу осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 3) тармақшаларына сәйкес осы Қағидаларды бұза отырып өткізілген болса, осы Қағидалардың 84-тармағына сәйкес ТЖКҚ сатып алудың бір көзден алу тәсілі қолданылмайды.
Өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысы бойынша, осы Қағидалардың 65-тармағының 6), 7), 10), 11), 13) 14) тармақшаларына сәйкес барлық әлеуетті жеткізушілердің конкурстық өтінімдері қабылданбаған жағдайларды қоспағанда, Тапсырыс беруші өтпеген ашық конкурсқа, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатыспаған жеткізушіден ТЖКҚ бір көзден сатып алмайды.";
89-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"89. Бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасын тапсырыс берушінің тізілімде (жүйеде) ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілеттік берген тұлғасы қалыптастырады, оған тапсырыс берушінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылады және ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалғаннан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылады, мына мәліметтерді көрсете отырып:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
2) ТЖКҚ осы Қағидалардың 85-тармағына сәйкес сатып алынған жағдайда, бір көзден алу тәсілімен сатып алуды қолдану негіздемесінің электрондық көшірмесін қоса беріп, бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың негіздемесі (бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың нысанасына бірнеше лот кірсе, әрбір лот бойынша);

3) предмета приобретения способом из одного источника в соответствии с единым номенклатурным справочником товаров, работ и услуг (наименования и номера лотов, если в предмет приобретения из одного источника входит несколько лотов);
4) описания, единицы измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем) приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
5) сроков и места поставки товаров или выполнения работ, или оказания услуг по каждому лоту;
6) наименования потенциального поставщика;
7) цен, предложенных потенциальным поставщиком на предлагаемые ТРУ по каждому лоту, выраженных в тенге, без учета НДС;
8) сумм, выделенных на приобретение товара, выполнение работ или оказание услуг по каждому лоту, выраженных в тенге, без учета НДС;
9) обязательств потенциального поставщика по внутристрановой ценности в предлагаемых ТРУ, выраженных в процентах по каждому лоту (от 0 до 100);
10) кода закупки и адреса интернет-ресурса реестра (системы);
11) номера (-ов) контракта (-ов) на недропользование, в рамках которого (-ых) осуществляется приобретение ТРУ;
12) код закупки открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) по итогам которых проводится закуп из одного источника в соответствии с пунктом 84 Правил;
13) конкурсная заявка поставщика, соответствующая требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги), в соответствии с требованием пункта 86 настоящих Правил.
Бумажный и (или) электронный экземпляр протокола итогов приобретения ТРУ из одного источника, сформированного реестром (системой), подписывается первым руководителем заказчика или уполномоченным представителем заказчика.";
главу 4 изложить в новой редакции:
"Глава 4. Порядок приобретения недропользователями и их подрядчиками товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов способом открытого конкурса на понижение (электронные торги)";
пункт 91 изложить в новой редакции:
"91. Потенциальные поставщики, допущенные к участию в приобретении ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), представляют конкурсные ценовые предложения на лот в реестре (системе) и подписывают их электронной цифровой подписью.
Срок представления конкурсных ценовых предложений – сорок восемь часов с момента размещения в открытой части реестра (системы) протокола рассмотрения конкурсных заявок и автоматического направления реестром (системой) уведомления потенциальным поставщикам, допущенных к размещению ценовых предложений, если менее короткий срок не предусмотрен конкурсной документацией. Срок представления конкурсных ценовых предложений устанавливается не менее пяти часов в период времени с 9-00 до 20-00 часов по времени города Астана с учетом требований, изложенных в последнем абзаце настоящего пункта.
Протокол рассмотрения конкурсных заявок способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) размещаются в открытой части реестра (системы) в рабочие дни с учетом времени для проведения торгов, которые не выпадают и не прерываются выходными и (или) праздничными днями в соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан".
Потенциальным поставщиком не представляется предложение на понижение цены, если его ценовое предложение является текущей наименьшей ценой торгов на понижение.
Потенциальные поставщики представляют предложения на понижение цены в пределах шага на понижение, устанавливаемого веб-порталом закупок от начальной цены торгов на понижение, с учетом условной скидки (при закупках способом тендера), присвоенной по итогам процедуры допуска к торгам на понижение, без ограничения количества представляемых предложений.

3) тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығына сәйкес бір көзден алу тәсілімен сатып алудың нысанасы (егер бір көзден алу тәсілімен сатып алудың нысанасына бірнеше лот кірсе, лоттардың атаулары және нөмірлері);
4) әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ сипаттамасы, өлшем және есеп бірліктерінің мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем және есеп бірлігі, саны (көлемі);
5) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу немесе жұмыстарды орындау, немесе қызметтерді көрсету мерзімдері мен орны;
6) әлеуетті жеткізушінің атауы;
7) әрбір лот бойынша, ҚҚС есепке алмағанда, теңгемен көрсетілген, ұсынылатын ТЖКҚ-ға әлеуетті жеткізушінің ұсынған бағасы;
8) әрбір лот бойынша, ҚҚС есепке алмағанда, теңгемен көрсетілген, тауарларды сатып алуға, жұмыстарды орындауға немесе қызметтерді көрсетуге бөлінген сома;
9) әрбір лот бойынша пайызбен көрсетілген (0-ден 100-ге дейін), әлеуетті жеткізушінің ұсынылатын ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелері;
10) сатып алу коды және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайы;
11) ТЖКҚ сатып алу жүзеге асырылатын жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттың (келісімшарттардың) нөмірі (нөмірлері);
12) Қағидалардың 84-тармағына сәйкес олардың қорытындылары бойынша бір көзден сатып алу өткізілетін ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) сатып алу коды;
13) осы Қағидалардың 86-тармағының талаптарына сәйкес, өтпеген ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келетін жеткізушінің конкурстық өтінімі.
Тізілімде (жүйеде) қалыптастырылған бір көзден алу тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасының қағаз және (немесе) электрондық данасына тапсырыс берушінің бірінші басшысы немесе тапсырыс берушінің уәкілетті өкілі қол қояды.";
4-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жер қойнауларын пайдаланушылардың және олардың мердігерлерінің көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен сатып алу тәртібі";
91-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"91. Төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға жіберілген әлеуетті жеткізушілер тізілімде (жүйеде) лотқа конкурстық баға ұсыныстарын береді және оларға электрондық цифрлық қолтаңба қояды.
Конкурстық баға ұсыныстарын беру мерзімі – егер конкурстық құжаттамада одан қысқа мерзім көзделмесе, тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы орналастырылған мезеттен және тізілім (жүйе) баға ұсыныстарын орналастыруға жіберілген әлеуетті жеткізушілерге автоматты түрде хабарламаларды жіберген мезеттен бастап қырық сегіз сағат. Конкурстық баға ұсыныстарын беру мерзімі осы тармақтың соңғы абзацында жазылған талаптарды ескере отырып, Астана қаласының уақыты бойынша сағат 9-00-ден 20-00-ге дейінгі кезеңде кем дегенде бес сағатқа белгіленеді.
Төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы сауда-саттықты өткізуге қажетті уақытты ескере отырып, "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына 5-бабына сәйкес демалыс және (немесе) мереке күндеріне түспейтін және олармен бөлінбейтін жұмыс күндері тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде орналастырылады.
Егер әлеуетті жеткізушінің баға ұсынысы төмендетуге бағытталған сауда-саттықтың ағымдағы ең төмен бағасы болып табылса, ол бағаны төмендетуге ұсыныс бермейді.
Әлеуетті жеткізушілер ұсынылатын ұсыныстардың санын шектемей, төмендетуге бағытталған сауда-саттыққа рұқсат беру рәсімінің қорытындысы бойынша берілген шартты жеңілдікті (тендер тәсілімен сатып алу кезінде) ескере отырып, сатып алу веб-порталы төмендетуге бағытталған сауда-саттықтың бастапқы бағасынан белгілейтін төмендетуге бағытталған қадам шегінде бағаны төмендетуге бағытталған ұсыныстар береді.

Потенциальными поставщиками, допущенными к участию в приобретении ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), не представляются ценовые предложения менее 80 % (восьмидесяти процентов) от суммы, выделенной на приобретение ТРУ без учета критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса.";
пункты 95, 96, 97 и 98 изложить в новой редакции:
"95. Оценка и сопоставление цен конкурсных ценовых предложений осуществляются в реестре (системе), и на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения с учетом критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, определяется победитель.
96. При определении победителя приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), при равенстве конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков приобретения ТРУ, с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, предпочтение отдается товаропроизводителю и казахстанскому производителю работ или услуг.
97. Победителем открытого конкурса на понижение (электронные торги) признается потенциальный поставщик, предложивший наибольший процент обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом открытого конкурса на понижение (электронные торги) при:
1) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков, с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;
2) равенстве цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг.
98. Победителем открытого конкурса на понижение (электронные торги) признается потенциальный поставщик, конкурсное ценовое предложение которого поступило ранее конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков, при:
1) равенстве цен конкурсных ценовых предложений с учетом применения критерия по условному уменьшению цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса, и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых ТРУ, являющихся предметом приобретения работ или услуг способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), предложенных потенциальными поставщиками, являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг;

Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету өлшемшартын есепке алмағанда, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алуға қатысуға жіберілген әлеуетті жеткізушілерге ТЖКҚ сатып алуға бөлінген соманың 80 % (сексен пайыздан) төмен баға ұсыныстары берілмейді.";
95, 96, 97 және 98-тармақтар жаңа редакцияда жазылсын:
"95. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстырып тексеру тізілімде (жүйеде) жүзеге асырылады, және Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты ескере отырып, конкурстық баға ұсынысының ең төменгі бағасы негізінде жеңімпаз анықталады.
96. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың жеңімпазын анықтау кезінде, ТЖКҚ сатып алуға қатысқан әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстары тең болса, Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, артықшылық тауар өндірушіге және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісіне беріледі.
97. Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы болып табылатын, сатып алынатын ТЖҚК елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің ең үлкен пайызын ұсынған әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде азайту бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, тауар өндірушілер және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса;
2) тауар өндірушілер және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылмайтын әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болса, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.
98. Конкурстық баға ұсынысы әлеуетті жеткізушілердің конкурстық баға ұсыныстарынан бұрын түскен әлеуетті жеткізуші мынадай жағдайларда:
1) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты түрде төмендету бойынша өлшемшартты қолдануды ескере отырып, конкурстық баға ұсыныстарының бағалары және тауар өндірушлері және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылатын әлеуетті жеткізушілер ұсынған бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖҚК елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған;

2) равенстве цен конкурсных ценовых предложений и процентного выражения обязательств по внутристрановой ценности в приобретаемых работ или услуг, являющихся предметом приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), предложенных потенциальными поставщиками, не являющихся товаропроизводителями и казахстанскими производителями работ или услуг.";
дополнить пунктами 100-1, 100-2 следующего содержания:
"100-1. Заказчик проводит новый открытый конкурс на понижение (электронные торги) без применения норм частей пятой и шестой пункта 6 настоящих Правил в следующих случаях:
1) Открытый конкурс на понижение (электронные торги) среди товаропроизводителей признан несостоявшимся, по причине отсутствия предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей;
2) Отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 13) пунктом 85 настоящих Правил.
При проведении нового открытого конкурса на понижение (электронные торги) условия приобретения ТРУ соответствуют требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги).
100-2. Заказчик проводит новый открытый конкурс на понижение (электронные торги) без применения норм пункта 6-1 настоящих Правил в следующих случаях:
1) Открытый конкурс на понижение (электронные торги) среди товаропроизводителей признан несостоявшимся, по причине отсутствия предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей;
2) Отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 14) пунктом 85 настоящих Правил.
При проведении нового открытого конкурса на понижение (электронные торги) условия приобретения ТРУ соответствуют требованиям конкурсной документации несостоявшегося открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги).
При проведении нового открытого конкурса на понижение (электронные торги), в конкурсной документации содержаться документы, подтверждающие отсутствие предоставленных конкурсных заявок от товаропроизводителей и (или) отказ единственного товаропроизводителя от заключения договора либо непредставление ответа в течение 10 (десяти) рабочих дней после направления заказчиком официального письма о заключении договора способом из одного источника о приобретении товара в соответствии с подпунктом 14) пунктом 85 настоящих Правил.";
пункт 101 изложить в новой редакции:

2) конкурстық баға ұсыныстары және тауар өндірушлері және қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушілері болып табылмайтын әлеуетті жеткізушілер ұсынған бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы болып табылатын сатып алынатын ТЖҚК елішілік құндылық бойынша міндеттемелердің пайыздық көрінісі тең болған кезде бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылады.";
мынадай мазмұндағы 100-1 және 100-2- тармақтармен толықтырылсын:
"100-1. Тапсырыс беруші мына жағдайларда осы Қағидалардың 6-тармағының бесінші және алтыншы бөліктерінің нормаларын қолданбай, бағаны төмендетуге бағытталған жаңа ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізеді:
1) Тауар өндірушілер арасындағы бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) қазақстандық тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдерінің болмауы себебінен өтпеген деп танылса;
2) Жалғыз тауар өндіруші шарт жасасудан бас тартса не тапсырыс беруші осы Қағидалардың 85-тармағының 14) тармақшасына сәйкес тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жолдағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауап ұсынбаса.
Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде ТЖКҚ сатып алу шарттары өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.
100-2. Тапсырыс беруші мына жағдайларда осы Қағидалардың 6-1-тармағының нормаларын қолданбай, бағаны төмендетуге бағытталған жаңа ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізеді:
1) Тауар өндірушілер арасындағы бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) қазақстандық тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдердің болмауы себебінен өтпеген деп танылса;
2) Жалғыз тауар өндіруші шарт жасасудан бас тартса не тапсырыс беруші осы Қағидалардың 85-тармағының 14) тармақшасына сәйкес тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жолдағаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауап ұсынбаса.
Бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде ТЖКҚ сатып алу шарттары өтпеген ашық конкурстың, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) конкурстық құжаттамасының талаптарына сәйкес келеді.
Жаңа бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурсты (электрондық сауда-саттық) өткізу кезінде конкурстық құжаттамада тауар өндірушілерден ұсынылған конкурстық өтінімдердің жоқтығын және (немесе) осы Қағидалардың 85-тармағының 14) тармақшасына сәйкес жалғыз тауар өндірушінің шарт жасасудан бас тартқанын растайтын не тапсырыс беруші тауарды бір көзден алу тәсілімен сатып алу туралы шарт жасасу туралы ресми хат жібергеннен кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде жауаптың ұсынылмағанын растайтын құжаттар қамтылады.";
101-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"101. Решение по итогам оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений не позднее дня вскрытия конкурсных ценовых предложений формируется и публикуется в открытой части реестра (системы) в виде протокола подведения итогов приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги), подписанного электронной цифровой подписью лицом заказчика, уполномоченным на формирование и размещение информации в реестре (системе) с указанием сведений:
1) наименование и местонахождение заказчика в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов;
2) дата и время подведения итогов открытого конкурса на понижение (электронные торги);
3) предмет открытого конкурса на понижение (электронные торги) (наименования лотов, в случае если в предмет приобретения ТРУ способом открытого конкурса на понижение (электронные торги) входит несколько лотов);
4) состав конкурсной комиссии;
5) описание, единица измерения в соответствии с межгосударственным классификатором единиц измерения и счета, количество (объем) приобретаемых ТРУ по каждому лоту;
6) наименование и адрес фактического местонахождения в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество (при наличии), юридический адрес в соответствии с классификатором административно-территориальных объектов (для физических лиц) потенциальных поставщиков открытого конкурса на понижение (электронные торги);
7) цены конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков открытого конкурса на понижение (электронные торги) с учетом применения критерия условного уменьшения цены, предусмотренного пунктом 1 статьи 131 Кодекса (по лотам);
8) наименование (для юридических лиц) или фамилия, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц) и цена конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса на понижение (электронные торги) (по лотам), или указание причины, если в результате не был определен победитель (по лотам);
9) наименование (для юридических лиц) или фамилию, имя, отчество (при наличии) (для физических лиц), цена конкурсного ценового предложения второго потенциального поставщика, ценовое предложение которого является наиболее предпочтительным после конкурсного ценового предложения победителя открытого конкурса на понижение (электронные торги) (по лотам);
10) обязательства по внутристрановой ценности в ТРУ;
11) код закупки и адрес интернет-ресурса реестра (системы).";
пункт 109 изложить в новой редакции:

"101. Конкурстық баға ұсыныстарын ашу күнінен кешіктірмей конкурстық баға ұсыныстарын бағалаудың және салыстырудың қорытындысы бойынша шешім тапсырыс берушінің ақпаратты тізілімде (жүйеде) қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) тәсілімен ТЖКҚ сатып алудың қорытындысын шығару хаттамасы түрінде тізілімнің (жүйенің) ашық бөлігінде қалыптастырылады және жарияланады, онда мыналар көрсетіледі:
1) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тапсырыс берушінің атауы мен орналасқан орны;
2) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) қорытындысын шығару күні мен уақыты;
3) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасы (егер бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) нысанасына бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары);
4) конкурстық комиссия құрамы;
5) әрбір лот бойынша сатып алынатын ТЖКҚ сипаттамасы, өлшем бірліктер мен шоттың мемлекетаралық сыныптауышына сәйкес өлшем бірлігі, саны (көлемі);
6) әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілерінің атауы мен нақты орналасқан орны (заңды тұлғалар үшін) немесе әкімшілік-аумақтық объектілердің сыныптауышына сәйкес тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), заңды мекенжайы (жеке тұлғалар үшін);
7) Кодекстің 131-бабының 1-тармағында көзделген бағаны шартты төмендету бойынша өлшемшарттарын қолдануды ескере отырып, бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) әлеуетті жеткізушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары (лоттар бойынша);
8) бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурс (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының атауы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлғалар үшін) және конкурстық баға ұсынысының бағасы (лоттар бойынша), егер нәтижесінде жеңімпаз айқындалмаса, себебін көрсету (лоттар бойынша);
9) конкурстық баға ұсынысы бағаны төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазының конкурстық баға ұсынысынан кейін тәуірлеу болып табылатын екінші әлеуетті жеткізушінің атауы (заңды тұлғалар үшін) немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (жеке тұлғалар үшін), конкурстық баға ұсынысының бағасы (лоттар бойынша);
10) ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелер;
11) сатып алу коды және тізілімнің (жүйенің) интернет-ресурсының мекенжайы.";
109-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"109. Положения, предусмотренные настоящей главой настоящих Правил, о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ не распространяются на общественные организации инвалидов.
При проведении закупа среди товаропроизводителей закупаемого товара, заказчиком не устанавливается размер обеспечения исполнения договора более одного процента (1%) от суммы, предусмотренной конкурсной документацией для приобретения товара.";
главу 6 изложить в новой редакции:
"Глава 6. Договор о приобретении товаров, работ и услуг, используемых при проведении операций по разведке или добыче углеводородов";
пункт 115 изложить в новой редакции:
"115. Заказчик направляет победителю открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги) уведомление, содержащее отказ от заключения (исполнения) договора о приобретении ТРУ с пояснением причин, послужившими основанием для такого отказа, если потенциальный поставщик, определенный победителем открытого конкурса, открытого конкурса на понижение (электронные торги):
не представил договор о приобретении ТРУ в установленный уведомлением срок или положения договора о приобретении ТРУ не соответствуют условиям проекта договора о приобретении ТРУ и (или) конкурсной заявки победителя;
представил подлинники или нотариально – удостоверенные копии документов, прилагаемые к договору о приобретении ТРУ, не прошедшие процедуру сопоставления с электронными копиями документов, представленных для участия в открытом конкурсе, открытом конкурсе на понижение (электронные торги) или подлинники или нотариально – удостоверенные копии документов не представлены;
заключив договор о приобретении ТРУ, не исполнил требования, установленные конкурсной документацией о внесении обеспечения исполнения договора о приобретении ТРУ (если обеспечение исполнение договора предусмотрено конкурсной документацией).";
пункт 119 изложить в новой редакции:
"119. Договор о приобретении ТРУ содержит:
1) обязательство подрядчика по соблюдению настоящих Правил при исполнении договора на выполнение работ;
2) ответственность подрядчика за несоблюдение настоящих Правил при исполнении договора на выполнение работ;
3) обязательство поставщика по внутристрановой ценности в ТРУ согласно протоколу подведения итогов приобретения ТРУ;
4) ответственность поставщика за неисполнение обязательств по внутристрановой ценности в ТРУ согласно протоколу подведения итогов приобретения ТРУ;
5) условие об оплате за поставленный товар (выполненные работы, оказанные услуги), не позднее 40 (сорока) рабочих дней с даты подписания акта приема-передачи товаров, оказанных услуг, выполненных работ (приемки объекта в эксплуатацию);
При этом, казахстанским товаропроизводителям за поставленный товар казахстанского происхождения, а также казахстанским поставщикам работ и услуг оплата производится не позднее 20 (двадцати) рабочих дней с даты подписания актов приема-передачи товаров, выполненных работ, оказанных услуг;

"109. Осы Қағидалардың осы тарауында көзделген ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы ережелері мүгедектердің қоғамдық ұйымдарына қолданылмайды.
Сатып алынатын тауардың тауар өндірушілері арасында сатып алу өткізілген кезде, тапсырыс беруші шарттың орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін тауарды сатып алуға арналған конкурстық құжаттамада көзделген соманың бір пайызынан (1%) артық мөлшерін белгілемейді.";
6-тарау жаңа редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Көмірсутектерді барлау және өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт";
115-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"115. Егер ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазы болып танылған әлеуетті жеткізуші:
ТЖКҚ сатып алу шартын хабарламада белгіленген мерзімде ұсынбаса немесе ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың ережелері ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жобасының және (немесе) жеңімпаздың конкурстық өтінімінің талаптарына сәйкес келмесе;
ашық конкурсқа, төмендетуге бағытталған ашық конкурсқа (электрондық сауда-саттық) қатысу үшін ұсынылған құжаттардың электрондық көшірмелерімен салыстыру рәсімінен өтпеген, ТЖКҚ сатып алу туралы шартқа қоса берілетін құжаттардың түпнұсқаларын немесе нотариус куәландырған көшірмелерін ұсынса немесе құжаттардың түпнұсқалары немесе нотариус куәландырған көшірмелері ұсынылмаса;
ТЖКҚ сатып алу туралы шартты жасап, конкурстық құжаттамада ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу туралы белгіленген талаптарды орындамаса (егер шарттың орындалуын қамтамасыз ету конкурстық құжаттамада көзделсе), тапсырыс беруші ашық конкурстың, төмендетуге бағытталған ашық конкурстың (электрондық сауда-саттық) жеңімпазына шартты жасасудан (орындаудан) бас тарту үшін негіз болған себептерді түсіндірумен, осындай бас тартуды қамтитын хабарлама жібереді.";
119-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"119. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт мыналарды:
1) жұмыстарды орындауға арналған шартты орындаған кезде осы Қағидаларды сақтау бойынша мердігердің міндеттемесін;
2) жұмыстарды орындауға арналған шартты орындаған кезде осы Қағидаларды сақтамағаны үшін мердігердің жауапкершілігін;
3) ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасына сәйкес ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша жеткізушінің міндеттемесін;
4) ТЖКҚ сатып алудың қорытындыларын шығару хаттамасына сәйкес ТЖКҚ-дағы елішілік құндылық бойынша міндеттемелерді орындамағаны үшін жеткізушінің жауапкершілігін;
5) жеткізілген тауар (орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер) үшін тауарларды, көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру (объектіні пайдалануға қабылдау) актісіне қол қойылған күннен бастап 40 (қырық) жұмыс күннен кешіктірмей төлеу туралы талапты.
Бұл ретте тауарлардың қазақстандық жеткізушілеріне, сондай-ақ қазақстандық жұмыстар мен қызметтерді жеткізушілерге жеткізілген қазақстандық тауар үшін төлем тауарларды, орындалған жұмыстарды, көрсетілген қызметтерді қабылдау-тапсыру актілеріне қол қойылған күннен 20 (жиырма) жұмыс күннен кешіктірмей жасалады;

6) условие, предусматривающее предоплату в размере не менее 30 (тридцати) процентов от суммы договора, которая выплачивается не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты заключения договора, если договор заключается с товаропроизводителем закупаемого товара.
В договоре о приобретении товара не содержатся условия о представлении заказчику обеспечения возврата предоплаты со стороны товаропроизводителей;
7) условие о подписании заказчиком актов приема-передачи товаров (оказанных услуг, выполненных работ) или выставление требования об устранении нарушений условий договора, если ТРУ не приняты, в течение десяти рабочих дней с момента получения заказчиком актов.
Не подписание заказчиком актов приема-передачи товаров (оказанных услуг, выполненных работ) и не выставление требований об устранении нарушений условий договора о приобретении ТРУ в установленный настоящим подпунктом Правил срок, акты приема-передачи товара (оказанных услуг, выполненных работ) считаются подписанными заказчиком;
8) обязательство о предоставлении по письменному запросу поставщику работ и услуг положительного отзыва или рекомендательного письма в случае отсутствия обоснованных замечаний по отношению к выполненным работам, оказанным услугам;
9) обязательство подрядчиков-нерезидентов Республики Казахстан по привлечению резидентов Республики Казахстан для выполнения работ и (или) оказания услуг в осуществляемых таким подрядчиком проектах вне территории Республики Казахстан;
10) иные права и обязанности, предусмотренные конкурсной документацией.
Положения настоящего пункта распространяются на способы приобретения ТРУ, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящих Правил.";
пункт 120 изложить в новой редакции:
"120. При заключении заказчиком договора о приобретении с казахстанским товаропроизводителем, в положениях договора допускается условие о представлении поставщиком:
1) выписки из реестра казахстанских товаропроизводителей;
2) нотариально заверенной копии сертификата о происхождении товара формы "CT-KZ", подтверждающего происхождение на территории Республики Казахстан, соответствующего номенклатуре приобретаемого товара.
При этом сертификат или выписка из реестра казахстанских товаропроизводителей содержит объем товара, не менее объема товара, поставляемого в рамках заключенного договора.
При заключении заказчиком договора о приобретении работ или услуг с казахстанским производителем работ или услуг, в положениях договора указывается требование о представлении поставщиком отчета о приобретаемых ТРУ и внутристрановой ценности в них.";
пункт 122 изложить в новой редакции:

6) егер шарт сатып алынатын тауардың тауар өндірушісімен жасалған жағдайда, шарт жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күннен кешіктірілмей төленуге тиіс шарт сомасының кемінде 30 (отыз) пайыздан мөлшерінде алдын ала төлемді көздейтін талапты.
Тауарды сатып алу шартында тапсырыс берушіге тауар өндірушілер тарапынан алдын ала төлемнің қайтарылуын қамтамасыз етуді ұсыну туралы талап жоқ;
7) тапсырыс берушінің тауарларды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қол қоюы туралы талапты немесе ТЖКҚ қабылданбаса, шарт талаптарының бұзушылықтарын тапсырыс беруші актілерді алған мезеттен бастап он жұмыс күні ішінде жою туралы талапты.
Тапсырыс берушінің тауарларды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қол қоймауы және ТЖКҚ сатып алу туралы шарт талаптарының бұзушылықтарын Қағидалардың осы тармақшасында белгіленген мерзімде жою туралы талап қоймауы, тапсырыс берушінің тауарды (көрсетілген қызметтерді, орындалған жұмыстарды) қабылдау-тапсыру актілеріне қолы қойғандығын білдіреді;
8) орындалған жұмыстарға, көрсетілген қызметтерге қатысты негізделген ескертулер болмаған жағдайда, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге жазбаша сұрау салу бойынша оң пікір немесе ұсыныс хат беру туралы міндеттеме;
9) Қазақстан Республикасының бейрезидент мердігерлерінің Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде осындай мердігер жүзеге асыратын жобаларда жұмыстарды орындау және (немесе) қызметтер көрсету үшін Қазақстан Республикасының резиденттерін тарту жөніндегі міндеттемесі;
10) конкурстық құжаттамада көзделген өзге де құқықтар мен міндеттерді қамтиды.
Осы тармақтың ережелері осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген ТЖКҚ сатып алу тәсілдеріне қолданылады.";
120-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"120. Тапсырыс беруші қазақстандық тауар өндірушімен сатып алу шартын жасасқан кезде шарттың қосымшаларында жеткізушінің:
1) қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірмені;
2) сатып алынатын тауардың номенклатурасына сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының аумағында шығарылғанын растайтын "CT-KZ" нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың нотариус куәландырған көшірмесін ұсынуы туралы талап қоюға жол беріледі.
Бұл ретте сертификат немесе қазақстандық тауар өндірушілер тізілімінен үзінді көшірме жасалған шарттың шеңберінде жеткізілетін тауар көлемінен кем түспейтін тауар көлемін қамтиды.
Тапсырыс беруші қазақстандық жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің өндірушісімен жұмыстарды немесе көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шартты жасаған жағдайда, шарттың ережелерінде жеткізушінің сатып алынатын ТЖКҚ және олардағы елішілік құндылық туралы есепті ұсынуы туралы талап көрсетіледі.";
122-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

"122. Внесение изменения в заключенный договор о приобретении ТРУ при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, осуществляется по взаимному согласию сторон:
1) в части увеличения суммы договора на не более десяти процентов от общей суммы договора, связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых товаров при условии неизменности цены за единицу товара, указанной в заключенном договоре о приобретении данного товара;
2) в части увеличения суммы договора на не более десяти процентов от общей суммы договора, связанной с увеличением потребности в объеме приобретаемых работ, услуг.
При заключении договора о приобретении ТРУ с потенциальным поставщиком по нескольким лотам в соответствии с пунктом 117 настоящих Правил, допускается увеличение стоимости договора о приобретении ТРУ не более чем на десять процентов по каждому лоту;
3) в части изменения цены договора о приобретении товаров или работ по соглашению сторон при девальвации (ревальвации) национальной валюты (тенге) после даты заключения договора о приобретении товаров, работ.
Если к моменту платежа по договору о приобретении товара или работы официальный курс тенге относительно иностранной валюте изменился более чем на десять процентов, заказчик и поставщик по взаимному согласию производят соразмерный пересчет суммы, подлежащей уплате по текущему курсу иностранной валюты к тенге, установленному Национальным Банком Республики Казахстан (Национальным Банком Казахстана) на день оплаты.
При этом поставщик предоставляет заказчику обоснование увеличения или уменьшения стоимости договора о приобретении товара или работы с указанием детальной калькуляции затрат на производство и (или) факторов, влияющих на увеличение или сокращение затрат на поставку товара, выполнение работ на часть невыполненного объема договора, с приложением подтверждающих документов;
4) в части условий, не являющихся существенными;
5) в части изменения срока действия договора, заключенного с поставщиком ТРУ, являющимся нерезидентом Республики Казахстан, в случае несвоевременной поставки товара (товаров), выполнения работы (работ), оказания услуги (услуг), обусловленного требованиям действующего законодательства о валютном регулировании;
6) в части увеличения срока поставки товара, произведенного казахстанским товаропроизводителем, необходимого для производства приобретаемого товара;
7) в части уменьшения или увеличения суммы договора на поставку товаров, заключенного с казахстанским товаропроизводителем, вследствие уменьшения или увеличения цены товара, вызванного значительным изменением стоимости сырья и (или) комплектующих, необходимых для производства товара, а также тарифов, влияющих на ценообразование товара;

"122. ТЖКҚ сатып алу туралы жасалған шартқа өзгерістер енгізу жеткізушіні таңдау үшін негіз болған, сапасы мен басқа талаптарының тұрақтылығы жағдайында тараптардың өзара келісімі бойынша жүзеге асырылады:
1) осы тауарды сатып алу туралы жасалған шартта көрсетілген тауар бірлігі үшін бағаның өзгермеуі шартымен сатып алынатын тауар көлеміндегі қажеттіліктің артуына байланысты, шарттың жалпы сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерге шарт сомасын ұлғайту бөлігінде;
2) сатып алынатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер көлеміндегі қажеттіліктің артуына байланысты, шарттың жалпы сомасының он пайызынан аспайтын мөлшерге шарт сомасын ұлғайту бөлігінде.
Әлеуетті жеткізушімен бірнеше лот бойынша ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған кезде, осы Қағидалардың 117-тармағына сәйкес ТЖКҚ-ны сатып алу туралы шарттың құнын әрбір лот бойынша он пайыздан аспайтын мөлшерге арттыруға жол беріледі;
3) тауарларды, жұмыстарды сатып алу туралы шарт жасалған күннен кейін ұлттық валюта (теңге) девальвацияға (ревальвацияға) ұшыраған кезде, тараптардың келісімі бойынша тауарларды немесе жұмыстарды сатып алу туралы шарттың бағасын өзгерту бөлігінде.
Егер тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт бойынша төлем жүргізілген сәтте теңгенің шетел валютасына қатысты ресми бағамы он пайызға артық өзгерсе, тапсырыс беруші мен әлеуетті жеткізуші өзара келісім бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (Қазақстан Ұлттық Банкі) төлем күніне белгілеген шетел валютасының теңгеге қатысты ағымдағы бағамы бойынша төлеуге жататын соманы мөлшерлей отырып қайта есептейді.
Бұл ретте жеткізуші растайтын құжаттарды қоса бере отырып, өндіріс шығыстарының толық калькуляциясын және (немесе) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау шарттың орындалмаған көлемінің бөлігіне артуына немесе қысқаруына әсер ететін факторларды көрсете отырып, тауарды немесе жұмысты сатып алу туралы шарт бағасын арттыру немесе азайту негіздемесін тапсырыс берушіге ұсынады;
4) елеулі болып табылмайтын талаптар бөлігінде;
5) тауар (тауарлар) уақтылы жеткізілмеген, жұмыс (жұмыстар) уақтылы орындалмаған, қызмет (қызметтер) уақтылы көрсетілмеген жағдайда, қолданыстағы валюталық реттеу туралы заңнаманың талаптарына негізделген Қазақстан Республикасының бейрезиденті болып табылатын ТЖКҚ жеткізушісімен жасасқан шарттың қолданылу мерзімін өзгерту бөлігінде;
6) сатып алынатын тауардың өндірісіне қажетті қазақстандық өндіруші шығарған тауарды жеткізу мерзімін арттыруға бөлігінде;
7) тауарды өндіру үшін қажетті шикізат және (немесе) толымдаушы бұйымдар бағасының айтарлықтай өзгеруінен туындаған тауар бағасының, сондай-ақ тауар бағасының белгіленуіне әсер ететін тарифтердің азаюы немесе артуы салдарынан, қазақстандық өндірушімен жасалған тауарды жеткізуге арналған шарт сомасын азайту немесе арттыру бөлігінде;

8) с субъектами естественных монополий либо с субъектами государственной монополии по основному предмету их деятельности;
9) в части изменения суммы договора финансового лизинга, связанного с изменением размера лизинговых платежей, ставки вознаграждения, индексацией суммы договора;
10) в части ежегодного изменения по соглашению сторон цены договора о приобретении ТРУ, заключаемого на период более одного финансового года, исходя из уровня инфляции, определенного на соответствующий период.
Положения настоящего пункта распространяются на способы приобретения ТРУ, указанных в подпунктах 1), 2), 3) и 4) пункта 6 настоящих Правил.";
пункт 123-1 изложить в новой редакции:
"123-1. Заказчик в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня заключения договора о приобретении ТРУ, размещает электронную копию договора о приобретении ТРУ в закрытой части реестра. Если заказчик использует для проведения закупок систему, электронная копия договора о приобретении ТРУ размещается заказчиком в системе и реестре.".
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу.
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев 36, 44, 71, 72, 118, 243, 322, 323, 324, 325, 326, 365, 413, 414, 415, 416, 417, 459 пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2026 года.
Установить, что абзацы 43, 45, 65, 66, 107, 130, 131, 244, 317, 318, 319, 320, 321, 360, 361, 362, 363, 364, 409, 410, 411, 412, 460 пункта 1 настоящего приказа действуют до 31 декабря 2025 года.
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
С. Есимханов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности
и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года
№ 337-н/қ
Приложение 1
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров, работ
и услуг, используемых
при проведении операций
по разведке или добыче
углеводородов
Перечень товаров, работ и услуг, используемые при проведении операций по разведке или добыче углеводородов

8) табиғи монополия субъектілерімен немсе мемлекеттік монополия субъектілерімен олардың қызметінің негізгі нысанасы бойынша;
9) лизингтік төлемдер, сыйақы жарнасы мөлшерінің өзгеруіне, шарт сомасының индекстелуіне байланысты қаржылық лизинг шартының сомасын өзгерту бөлігінде;
10) бір қаржы жылынан асатын кезеңге жасалатын ТЖКҚ сатып алу туралы шарт бағасының тараптардың келісімі бойынша тиісті кезеңге белгіленген инфляция деңгейіне сүйене отырып жыл сайын өзгеруі бөлігінде.
Осы тармақтың ережелері осы Қағидалардың 6-тармағының 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген ТЖКҚ сатып алу тәсілдеріне қолданылады.";
123-1 тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"123-1. ТЖКҚ сатып алу туралы шарт жасалған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тапсырыс беруші ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың электрондық көшірмесін тізілімнің жабық бөлігіне орналастырады. Тапсырыс беруші сатып алуды өткізу үшін жүйені пайдаланса, ТЖКҚ сатып алу туралы шарттың электрондық көшірмесін тапсырыс беруші жүйеде және тізілімде орналастырады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін кейбір бұйрықтар тізбесінің 36, 44, 71, 72, 117, 242, 321, 322, 323, 324, 325, 364, 412, 413, 414, 415, 416, 458 абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Осы бұйрықтың 1-тармағының 43, 45, 65, 66, 107, 129, 130, 243, 316, 317, 318, 319, 320, 359, 360, 361, 362, 363, 408, 409, 410, 411, 459 абзацтары 2025 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылады деп белгіленсін.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
С. Есимханов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 337-н/қ
Бұйрыққа 1 – қосымша
Жер қойнауын пайдаланушылардың
және олардың мердігерлерінің
көмірсутектерді барлау
немесе өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде пайдаланылатын
тауарларды, жұмыстарды
және көрсетілетін қызметтерді
сатып алу қағидаларына
1-қосымша
Көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде пайдаланылатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің тізбесі

Без применения норм подпунктов 1), 2), 3), 4) пункта 1 статьи 131 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс), приобретается:
1) услуга, оказываемая физическими лицами по трудовым договорам либо физическими лицами, не являющимися субъектами предпринимательской деятельности, по договорам возмездного оказания услуг;
2) приобретение доли участия в уставном капитале юридических лиц;
3) пакеты акций (доли участия) в уставном капитале юридических лиц;
4) финансовая услуга, связанная с проведением банковских операций, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан, банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, в том числе связанных с получением банковских выписок;
5) услуга коммунальных служб;
6) ТРУ, связанных с представительскими расходами;
7) услуга государственных учреждений, если иное не установлено для них законами Республики Казахстан;
8) оплата сборов, других расходов, связанных с разрешением споров в судах, арбитражах и третейских судах;
9) услуга по подготовке, переподготовке и повышению квалификации работников;
10) услуга по доверительному управлению имуществом;
11) услуга по аренде недвижимого имущества или приобретение недвижимого имущества;
12) регулируемых ТРУ у субъектов естественной монополии;
13) ТРУ у субъекта государственной монополии по основному предмету его деятельности;
14) медицинские услуги;
15) ТРУ у организаций, созданных республиканскими общественными объединениями инвалидов и производящих приобретаемые ТРУ;
16) материалы выставок, семинаров, конференций, совещаний, форумов, симпозиумов, тренингов, а также оплачивается участие в указанных мероприятиях;
17) периодические печатные издания на бумажном и (или) электронном носителях, услуга по размещению информации в средствах массовой информации, а также услуга по представлению информации, размещенной на интернет-ресурсах, озвученных в книгах, изданных на различных магнитных носителях, книгах, изданных рельефно-точечным шрифтом;
18) услуга, связанная с организацией отдыха, лечением работников недропользователя, их детей, пенсионеров, состоящих на учете недропользователя (включая транспортировку и сопровождение до мест отдыха, лечения);
19) услуга рейтинговых агентств, финансовая услуга;

"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 131-бабының 1-тармағының 1), 2), 3), 4) тармақшаларының нормаларын қолданбай мыналар сатып алынады:
1) еңбек шарттары бойынша жеке тұлғалар немесе кәсіпкерлік субъектілері болып табылмайтын жеке тұлғалар өтеулі қызмет көрсету шарттары бойынша көрсететін қызмет;
2) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу үлесін сатып алу;
3) заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы акциялардың пакеттері (қатысу үлестері);
4) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі, банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялардың негізінде жүзеге асыратын банк операцияларын жүргізумен байланысты, оның ішінде банктің үзінді көшірмелерін алумен байланысты қаржы қызметтері;
5) коммуналдық қызмет көрсету;
6) өкілдік шығыстармен байланысты ТЖКҚ;
7) егер Қазақстан Республикасының заңдарында олар үшін өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік мекемелердің қызмет көрсетуі;
8) соттардағы, төреліктердегі және аралық соттардағы дауларды шешумен байланысты алымдарды, басқа шығыстарды төлеу;
9) қызметкерлерді даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі қызмет көрсету;
10) мүлікті сенімгерлікпен басқару қызметі;
11) жылжымайтын мүлікті жалға алу қызметі немесе жылжымайтын мүлікті сатып алу;
12) табиғи монополия субъектілерінен реттелмелі ТЖКҚ;
13) мемлекеттік монополия субъектісінен оның көрсетілетін қызметінің негізгі нысанасы бойынша ТЖКҚ;
14) медициналық қызмет көрсетулер;
15) мүгедектердің республикалық қоғамдық бірлестіктермен құрылған және сатып алынатын ТЖКҚ шығаратын ұйымдардан ТЖКҚ;
16) көрмелердің, семинарлардың, конференциялардың, кеңестердің, форумдардың, симпозиумдардың, тренингтердің материалдары, сондай-ақ көрсетілген іс-шараларға қатысқаны үшін ақы төлеу;
17) қағаздағы және (немесе) электрондық жеткізгіштердегі мерзімді баспасөз басылымдары, ақпаратты бұқаралық ақпарат құралдарында орналастыру жөніндегі көрсетілетін қызмет, сондай-ақ интернет-ресурстарда, дыбыстандырылған кітаптарда шығарылған, әр түрлі магниттік жеткізгіштерде, рельефтік-нүктелік қаріппен басылған кітаптарда орналастырылған ақпаратты ұсыну жөніндегі көрсетілетін қызмет;
18) жер қойнауын пайдаланушы қызметкерлерінің, олардың балаларының, жер қойнауын пайдаланушының есебінде тұрған зейнеткерлердің демалысын, емделуін ұйымдастырумен байланысты қызмет (демалу, емделу орындарына дейін тасымалдауды және алып жүруді қоса);
19) рейтингтік агенттіктердің қызмет көрсетуі, қаржылық қызмет көрсету;

20) услуга специализированных библиотек;
21) имущество (активы), реализуемое на торгах (аукционах) в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
22) услуга пользования синхронизированной системой электронного приобретения ТРУ;
23) продукты питания и (или) услуга по организации питания;
24) услуга образовательных учреждений для исполнения контрактных обязательств недропользователей по обучению, повышению квалификации или переподготовке работников, являющихся гражданами Республики Казахстан, задействованных при исполнении контракта на недропользование или обучения граждан Республики Казахстан, не являющихся работниками недропользователя, по перечню наиболее востребованных специальностей;
25) лекарственные средства;
26) нотариальные услуги;
27) услуга телефонной и сотовой связи, доступа в интернет;
28) услуга независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и разработки, и оператора независимой экспертизы проектных документов, привлекаемых центральной комиссией по разведке и разработке месторождений углеводородов Республики Казахстан в соответствии со статьей 140 Кодекса;
29) услуга независимых экспертов, обладающих специальными знаниями в области геологии и недропользования, привлекаемых центральной комиссией по запасам углеводородов Республики Казахстан в соответствии со статьей 141 Кодекса;
30) услуга авторского надзора;
31) ТРУ, если общая сумма однородных видов ТРУ, предусмотренная годовым и (или) среднесрочным планом закупа на соответствующий календарный год, в стоимостном выражении не превышает пятисоткратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год;
32) канцелярские товары, включающие изделия и принадлежности, используемые для переписки и оформления бумажной документации;
33) ТРУ хозяйственно-бытового назначения, необходимые для удовлетворения хозяйственных нужд заказчика (содержание помещений в чистоте, стирка белья, мелкий ремонт помещений, уборка административно-хозяйственной территории);
34) право ограниченного целевого пользования чужим земельным участком (сервитут);
35) электрическая энергия и сопутствующие приобретению электрической энергии услуги;
36) приобретение возмездных услуг оператора в случае его привлечения недропользователем в соответствии с главой 6 Кодекса;
37) услуга физического или юридического лица на осуществление от имени недропользователя (подрядчика) приобретения ТРУ при проведении операций по разведке или добыче углеводородов в соответствии с настоящими Правилами;

20) мамандырылған кітапханалардың қызмет көрсетуі;
21) Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес сауда-саттықта (аукциондарда) сатылатын мүлік (активтер);
22) ТЖКҚ сатып алудың үндестірілген электрондық жүйесін пайдалану қызметі;
23) азық-түлік және (немесе) тамақтандыруды ұйымдастыру қызметі;
24) жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшартты орындау кезінде тартылған, Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылатын қызметкерлерді оқыту, біліктілігін арттыру немесе қайта даярлау бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың келісімшарттық міндеттемелерін орындау немесе жер қойнауын пайдаланушының қызметкерлері болып табылмайтын Қазақстан Республикасының азаматтарын аса қажетті мамандықтар тізбесі бойынша оқыту үшін білім беру мекемелерінің қызмет көрсетуі;
25) дәрілік заттар және медициналық жабдықтар;
26) нотариаттық қызметтер;
27) телефон, ұялы, спутниктік және радио байланыс, интернетке қосылу қызметі;
28) геология және игеру саласында арнайы білімі бар тәуелсіз сарапшылардың және Кодекстің 140-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының көмірсутектер кен орындарын барлау және игеру жөніндегі орталық комиссиясы тартатын қызмет көрсетуі;
29) Кодекстің 141-бабына сәйкес, Қазақстан Республикасының көмірсутектер қорлары жөніндегі орталық комиссиясы тартатын, геология және жер қойнауын пайдалану саласында арнайы білімі бар тәуелсіз сарапшылардың қызмет көрсетуі;
30) авторлық қадағалау қызметі;
31) ТЖКҚ, егер тиісті күнтізбелік жылға арналған жылдық және (немесе) орта мерзімді сатып алу жоспарында көзделген ТЖКҚ біртекті түрлерінің жалпы сомасы құндық көріністе тиісті қаржы жылына белгіленген бес жүз еселік АЕК мөлшерінен аспаса;
32) хат алысу және қағаз құжаттаманы ресімдеу үшін пайдаланылатын бұйымдар мен керек-жарақтарды қамтитын кеңсе тауарлары;
33) тапсырыс берушінің шаруашылық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті шаруашылық-тұрмыстық мақсаттағы ТЖКҚ (бөлмелерді тазалықта ұстау, кір жуу, бөлмелерді шағын жөндеу, әкімшілік-шаруашылық аумақты тазалау);
34) бөтен жер учаскесін шектеулі түрде мақсатты пайдалану құқығы (сервитут);
35) электр энергиясы және электр энегиясын сатып алумен ілеспе қызметтер көрсету;
36) Кодекстің 6-тарауына сәйкес жер қойнауын пайдланушы операторды тартқан жағдайда, оның ақылы көрсетілетін қызметтерін сатып алу;
37) осы Қағидаларға сәйкес көмірсутектерді барлау немесе өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде жер қойнауын пайдаланушының (мердігердің) атынан ТЖКҚ сатып алуды жүзеге асыру бойынша жеке немесе заңды тұлғаның қызмет көрсетуі;

38) получение займа на условиях платности и возвратности от юридических и физических лиц, не являющихся банками и организациями, осуществляющих отдельные виды банковских операций на основании лицензий, полученных в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
39) работа или услуга подрядчиками, годовая выделенная сумма которых не превышает сто тысячекратный размер МРП, установленного на соответствующий финансовый год;
40) услуга по оформлению и продаже железнодорожных проездных документов (билетов) и авиабилетов;
41) возмещение командировочных расходов в соответствии со статьей 127 Трудового Кодекса Республики Казахстан;
42) услуги по поставке бензина и дизельного топлива.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 2 сентября 2025 года
№ 337-н/қ
Приложение 2
к Правилам приобретения
недропользователями и их
подрядчиками товаров, работ
и услуг, используемых
при проведении операций
по разведке или добыче
углеводородов
Форма
Сведения о количестве работников
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Стаж работы в сфере выполнения работ, оказания услуг, приобретаемых на данном открытом конкурсе
Квалификация или специальность по диплому, свидетельству и другим документам об образовании
№ документа, удостоверяющего личность
№ трудового договора
Гражданство
1
2
3
4
5
6
7
8

38) банктер немесе ұйымдар болып табылмайтын, Қазақстан Респуликасының заңнамасына сәйкес алынған лицензиялардың негізінде банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалардан ақылылық және қайтарымдылық шарттарымен қарыз алу;
39) жылдық бөлінген сомасы тиісті қаржы жылына белгіленген жүз мың еселік АЕК аспайтын мердігерлердің жұмысы немесе көрсетілетін қызметі;
40) теміржол көлігінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) және авиабилеттерді ресімдеу мен сату жөніндегі қызмет көрсету;
41) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 127-бабына сәйкес іссапар шығыстарын өтеу;
42) бензин және (немесе) дизель отынын жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
2025 жылғы 2 қыркүйектегі № 337-н/қ
Бұйрыққа 2 – қосымша
Жер қойнауын
пайдаланушылардың және
олардың мердігерлерінің
көмірсутектерді барлау
немесе өндіру
жөніндегі операцияларды
жүргізу кезінде пайдаланылатын
тауарларды, жұмыстарды
және көрсетілетін қызметтерді
сатып алу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қызметкерлердің саны туралы мәліметтер
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы
Осы ашық конкурста сатып алынатын жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету саласындағы жұмыс тәжірибесі
Дипломы, куәлігі және білім туралы басқа да құжаттар бойынша біліктілігі немесе мамандығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың
Еңбек шарты-ның
Азаматтығы
1
2
3
4
5
6
7
8