Об утверждении Правил направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 650. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36770
В соответствии с подпунктом 13) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов.
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической и нормотворческой координации Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Саденов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 650
Правила направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения и оформления его результатов (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 13) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О дорожном движении" и определяют порядок направления для освидетельствования на состояние опьянения участников дорожного движения, освидетельствования на состояние опьянения участников дорожного движения и оформления его результатов.
2. Направление для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствование на состояние опьянения участников дорожного движения в соответствии со статьей 796 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" (далее - Кодекс), производится в качестве меры обеспечения производства по делу об административном правонарушении уполномоченными должностными лицами, когда состояние опьянения является составом правонарушения, предусмотренного Кодексом.

Масаң күйді куәландыруға жiберу, масаң күйді куәландыру және оның нәтижелерiн ресімдеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 650 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36770 болып тіркелді
"Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Масаң күйді куәландыруға жiберу, масаң күйді куәландыру және оның нәтижелерiн ресімдеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң мен норма шығармашылықты үйлестіру департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
Е. Саденов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасы
ішкі істер министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 650 Бұйрықпен бекітiлген
Масаң күйді куәландыруға жiберу, масаң күйді куәландыру және оның нәтижелерiн ресімдеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Масаң күйді куәландыруға жiберу, масаң күйді куәландыру және оның нәтижелерiн ресiмдеу қағидалары (бұдан әрi - Қағидалар) "Жол жүрісі туралы" Қазақстан Республикасы Заңы 10-бабының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және жол жүрісіне қатысушылардың масаң күйін куәландыруға жіберу, жол жүрісіне қатысушылардың масаң күйін куәләндіру және оның нәтижелерін ресімдеу тәртібін айқындайды.
2. Жол жүрісіне қатысушылардың масаң күйін куәландыруға жiберудi, масаң күйін куәландыруды "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы кодексiнің (бұдан әрi - Кодекс) 796-бабына сәйкес масаң күйi Кодексте көзделген құқық бұзушылықтың құрамы болып табылғанда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзудi қамтамасыз ету шаралары ретiнде уәкiлеттi лауазымды тұлғалар жүргiзедi.

3. Освидетельствование на состояние опьянения участников дорожного движения, отстраняемых от управления транспортными средствами, производится уполномоченными должностными лицами, определенными в статье 796 Кодекса, непосредственно на месте совершения административного правонарушения и (или) в государственных медицинских организациях с применением специальных приборов и средств, устанавливающих наличие опьянения (далее – специальные приборы и средства).
4. В протоколе об административном правонарушении указываются дата, время, место, основания отстранения от управления транспортным средством, для проведения освидетельствования. Копия протокола вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу, либо его законному представителю.
5. Акт освидетельствования на состояние опьянения прилагается к соответствующему протоколу.
6. Нарушение участниками дорожного движения требований законодательства Республики Казахстан в области дорожного движения и действия которых пресечены должностными лицами при осуществлении надзора за безопасностью дорожного движения, если при этом ими выявлены у участников дорожного движения признаки опьянения, а также заявления, сообщения об употреблении участниками дорожного движения алкоголя или психоактивных веществ, их признание в употреблении алкоголя или психоактивных веществ являются достаточными основаниями направления для освидетельствования на состояние опьянения, освидетельствования на состояние опьянения.
Глава 2. Порядок направления для медицинского освидетельствования на состояние опьянения
7. Медицинское освидетельствование на состояние опьянения участников дорожного движения (далее - медицинское освидетельствование), производится по письменным направлениям либо в электронном формате уполномоченных должностных лиц согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. В направлении для медицинского освидетельствования указываются дата, время, место составления протокола, должность, звания, фамилия и инициалы должностного лица составившего протокол, фамилия и инициалы, гражданство (при его наличии), год и место рождения, место работы, жительства, документы удостоверяющие личность (при его наличии) участника дорожного движения, сведения о типе, марке, модели, государственном регистрационном номере, иных идентификационных признаках транспортного средства, основания направления и цель медицинского освидетельствования. Направление подписывается должностным лицом его составившим, а также освидетельствуемым.
9. К направлению для медицинского освидетельствования прилагается акт освидетельствования, проведенного должностным лицом, в случаях несогласия участника дорожного движения с результатами освидетельствования, проведенного на месте совершения административного правонарушения.

3. Көлiк құралдарын басқарудан шеттетiлген жүргiзушiлердiң жол жүрісіне қатысушыларды масаң күйін куәландыруды Кодекстің 796-бабында айқындалған уәкілетті лауазымды адамдар тікелей әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде және (немесе) мемлекеттік медициналық ұйымдарда масаң күйдің бар-жоғын анықтайтын арнайы құрылғылар мен құралдарды (бұдан әрі – арнайы құрылғылар мен құралдар ) пайдалана отырып жүргізеді.
4. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада куәландырудан өткiзу үшiн көлiк құралын басқарудан шеттетiлген күн, уақыт, орын, негiздер көрсетiледi. Хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты іс бойынша iс жүргiзiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.
5. Масаң күйді куәландыру актісі тиісті хаттамаға қоса беріледі.
6. Жол жүрісіне қатысушылардың жол жүрісі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын және олардың әрекеттерін бұзған жағдайда, егер бұл ретте олар жүргізушілерде масаң болу белгілерін, сондай-ақ жүргізушілердің алкоголь немесе психикаға белсенді заттарды пайдаланғаны туралы арыздарды, хабарламалар, оларды анықтаса, жол қозғалыс қауіпсіздігін қадағалауды жүзеге асыру кезінде лауазымды адамдар жолын кескен бұзушылықтар алкогольді немесе психикаға белсенді заттарды қолдануды тану жүргізушілерді масаң күйді куәландыруға жіберуге, масаң күйді куәландыруға жеткілікті негіздер болып табылады.
2-тарау. Масаң күйді медициналық куәландыруға жiберу тәртiбi
7. Жол жүрісіне қатысушылардың масаң күйін медициналық куәландыру (бұдан әрi - медициналық куәландыру) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес уәкiлеттi лауазымды адамдардың жазбаша немесе электрондық форматта жолдамасы бойынша жүргiзiледi.
8. Медициналық куәландыруға жіберуге арналған жолдамада күнi, уақыты, хаттаманың толтырылған жері, хаттаманы толтырған лауазымды тұлғаның лауазымы, атағы, тегі, аты әкесінің аты (ол болған жағдайда), жол жүрісіне қатысушының тегі, аты әкесінің аты (ол болған жағдайда), азаматтығы (ол болған жағдайда), туған жылы мен жері, жұмыс орны, тұрғылықты жері (ол болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттар (ол болған жағдайда), көлiк құралының үлгiсi, маркасы, моделi, мемлекеттік тiркеу нөмiрi, өзге де сәйкестендiру белгiлерi, медициналық куәландыру үшін жолдаманың негіздемесі және мақсаты көрсетiледi. Жолдамаға оны толтырған лауазымды тұлға, сондай-ақ куәландыруға жіберілген жол жүрісіне қатысушы қол қояды.
9. Жол жүрісіне қатысушының әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жүргiзiлген куәландыру нәтижелерiмен келiспеген жағдайда медициналық куәландыру үшiн берiлетiн жолдамаға лауазымды тұлға жүргізген куәландыру актісi қоса берiледi.

10. Отсутствие документов, удостоверяющих личность участника дорожного движения, направленного для освидетельствования, не может служить основанием для отказа в освидетельствовании государственной медицинской организации. Сведения о личности записываются со слов освидетельствуемого.
Глава 3. Порядок освидетельствования на состояние опьянения, производимого уполномоченным должностным лицом, и оформления его результатов
11. Освидетельствование участников дорожного движения на установление состояния опьянения осуществляется с применением специальных приборов и средств.
Перед применением специальных приборов и средств проверяются их пригодность, дата метрологической поверки.
12. Освидетельствование участников дорожного движения с применением специальных приборов и средств оформляется актом согласно приложению 2 к настоящим Правилам, составляемым уполномоченным должностным лицом в присутствии двух понятых, участвующих при составлении протокола об административном правонарушении.
Освидетельствуемые участники дорожного движения и понятые ознакамливаются с порядком проведения освидетельствования и использования специальных приборов и средств.
13. При отсутствии возможности участия понятых (отдаленность от населенных пунктов, ночное время, период действия чрезвычайного или военного положения, отсутствие надлежащих средств сообщения или когда в силу других объективных причин нет возможности для привлечения в качестве понятых) допускается проведение освидетельствования участников дорожного движения с их согласия с применением технических средств фиксации его хода и результатов. Результаты такого освидетельствования фиксируются в акте освидетельствования с отметкой о согласии освидетельствованного.
14. В случае несогласия участников дорожного движения на проведение освидетельствования без присутствия понятых на месте совершения административного правонарушения или с результатами освидетельствования, они направляются на медицинское освидетельствование в государственную медицинскую организацию.
15. Участник дорожного движения излагает мотивы своего отказа от прохождения освидетельствования на состояние опьянения в протоколе об административном правонарушении, акте освидетельствования на состояние опьянения или в отдельном объяснении, которые прилагаются к протоколу об административном правонарушении.
16. При уклонении участников дорожного движения от освидетельствования на состояние опьянения в протоколе об административном правонарушении, акте освидетельствования на состояние опьянения, составленных на месте совершения административного правонарушения, делается отметка об этом.
Приложение 1
к Правилам направления
для освидетельствования
на состояние опьянения,
освидетельствования
на состояние опьянения
и оформления его результатов
Направление на медицинское освидетельствование для установления состояния опьянения
"__"______20__г.__часов _минут ______________________________
(место составления протокола)
________________________________________________________________
(должность, звание, Ф.И.О (при его наличии) должностного лица,
составившего _________________________ протокол)
Направил для медицинского освидетельствования на состояние опьянения
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Гражданство (при его наличии) ____________________________________
Год и место рождения ____________________________________________
Место работы, жительства (при его наличии) ________________________
_______________________________________________________________
Документы, удостоверяющие личность (серия, номер, дата, место выдачи
документа) (при его наличии) ______________________________________
________________________________________________________________
Сведения о транспортном средстве (тип, марка, модель, государственный
регистрационный номер, иные идентификационные признаки транспортного
средства)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Основания направления для медицинского освидетельствования_________
________________________________________________________________
Цель освидетельствования _____________________________
Подпись должностного лица: ___________________________
____________________________________________________
(освидетельствуемый)
Приложение 2
к Правилам направления
для освидетельствования
на состояние опьянения,
освидетельствования
на состояние опьянения
и оформления его результатов
Акт №____
освидетельствования для установления состояния опьянения
(с использованием специальных приборов и средств)
_________________________________________________________________
(дата, время и место освидетельствования)
Я, _______________________________________________________________
(должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
уполномоченного ______________________________ должностного лица)
__________________________________________________________________
провел освидетельствование _________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), документы, удостоверяющие личность,
серия, номер, адрес места жительства, марка транспортного средства, номерной знак)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
с использованием __________________________________________________
(наименование специального прибора или средства, номер, дата метрологической
поверки, показания прибора или средства)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
в связи с тем, что __________________________________________________
(обстоятельства, вызывающие необходимость освидетельствования: запах алкоголя,
нарушение физических и психических функций организма)
_________________________________________________________________
С правами, обязанностями и порядком освидетельствования ознакомлены:
________________________ ______________________
(освидетельствуемый) (понятой)
______________________
(понятой)
(обратная сторона)
Результат освидетельствования
_________________________________________________________________
(проба положительная, отрицательная)
Объяснение лица (водителя) ________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
С результатом освидетельствования _________________________________
(согласен, не согласен)
_________________________________
(подпись)
Понятые*:

10. Куәландыруға жiберiлген жол жүрісіне қатысушының жеке басын куәландыратын құжаттардың болмауы медициналық ұйымның куәландырудан бас тартуына негiз бола алмайды. Жеке басы туралы мәлiметтер куәландырушының сөзiнен жазылып алынады.
3-тарау. Уәкiлетті лауазымды адам жүргiзетiн масаң күйдi куәландыру және оның нәтижелерiн ресiмдеу тәртiбi
11. Жол жүрісіне қатысушылардың масаң күйін анықтау арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдану арқылы жүзеге асырылады.
Арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдану алдында олардың жарамдылығы, метрологиялық тексеру күнi тексеріледі.
12. Жол жүрісіне қатысушыларды арнайы құрылғылар мен құралдарды қолдану арқылы куәландыру әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттаманы толтыру кезiнде қатысатын екi куәгердің қатысуымен уәкiлеттi лауазымды тұлға толтыратын актімен осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес рәсiмделедi.
Куәландырылатын жол жүрісіне қатысушылар және куәгерлер куәландыруды жүргiзу және арнайы құрылғылар мен құралдарды пайдалану тәртiбiмен таныстырылады.
13. Куәгерлер қатысуының мүмкіндігі болмаған кезде (елді мекеннен алыс жерлерде, түнгі уақытта, төтенше немесе соғыс жағдайы кезінде, тиісті қатынас құралдары болмаған немесе басқа объективті себептерге байланысты куәгер ретінде тартуға мүмкіндік болмаған кезде) жол жүрісіне қатысушылардың техникалық құралдардың барысы қолдана отырып, оның барысы мен нәтижелерін тіркеп көрсететін техникалық құралдар қолданыла отырып, олардың келісімімен куәландыруға жол беріледі. Мұндай куәландырудың нәтижелері куәландырылушының келісімі туралы белгісі бар куәландыру актісінде тіркеледі.
14. Жол жүрісіне қатысушылардың әкiмшілiк құқық бұзушылық жасалған жерде куәгерлердiң қатысуынсыз куәландыру жүргізуге немесе куәландыру нәтижелерiмен келiспеген жағдайда олар мемлекеттік медициналық мекемеге медициналық куәландыруға жiберiледi.
15. Жол жүрісіне қатысушы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада, масаң күйiн куәландыру актiсiнде немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға қоса берiлетiн жекелеген түсiнiктемеде масаң күйiн куәландырудан өтуден өзiнiң бас тарту уәждерiн жазады.
16. Жол жүрісіне қатысушылардың масаң күйді куәландырудан жалтарған кезде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде толтырылған әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада, масаң күйiн куәландыру актiсiнде бұл туралы белгi жасалады.
Масаң күйді куәландыруға
жiберу, масаң күйді куәландыру
және оның нәтижелерiн
ресiмдеу қағидаларына
1-қосымша
Maсаң күйді анықтау үшiн медициналық куәландыруға ЖОЛДАМА
20__ жылғы "____"_________ ____ сағат___ минут____________________
(хаттаманың толтырылған жер)
__________________________________________________________________
(__________хаттаманы толтырған лауазымды тұлғаның лауазымы, атағы, тегі,
аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
Масаң күйiн медициналық куәландыру үшiн ___________________________
__________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда))
Азаматтығы (ол болған жағдайда) ______________________
Туған жылы мен жерi _________________________________
Жұмыс орны, тұрғылықты жерi (ол болған жағдайда) ____________________
__________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттар (құжаттың сериясы, нөмiрi, күнi,
берiлген орны) (ол болған жағдайда) __________________________________
__________________________________________________________________
жолдаймын.
Көлiк құралы туралы мәлiметтер (көлiк құралының үлгiсi, маркасы, моделi,
мемлекеттiк тiркеу нөмiрi, өзге де сәйкестендiру белгiлерi)
__________________________________________________________________
________________________________________________________________
Медициналық куәландыру үшiн жолдаманың негiздемесi _______________
__________________________________________________________________
Куәландырудың мақсаты ___________________________________________
Лауазымды тұлғаның қолы: __________________________________________
______________________
(куәландырылушы)
Масаң күйді куәландыруға
жiберу, масаң күйді куәландыру
және оның нәтижелерiн
ресiмдеу қағидаларына
2-қосымша
Масаң күйдi анықтау үшiн куәландырудың № ______ АКTIСI (арнайы құрылғылар мен құралдарды пайдалану арқылы)
__________________________________________________________________
(куәландыру күнi, уақыты және орны)
Мен, _____________________________________________________________
(уәкiлетті лауазымды адамның лауазымы, атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты
(ол болған жағдайда))
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты ол болған жағдайда), жеке басты куәландыратын құжаттар
сериясы, нөмiрi, тұрғылықты жерiнiң мекенжайы, көлiк құралының, нөмiрлiк белгiсi)
__________________________________________________________________
________________________________________________________________
(куәландыру қажеттігiн тудыратын жағдайлар: алкоголь иiсi,
__________________________________________________________________
ағзаның дене және психикалық функциясының бұзылуы)
_______________________________________________________ байланысты
__________________________________________________________________
(арнайы құрылғының немесе құралдың атауы, нөмiрi, метрологиялық
__________________________________________________________________
тексеру нөмiрi, күнi, құрылғының немесе құралдың көрсеткiшi)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
________________________________________________________ пайдалану
арқылы куәландыруды жүргiздiм.
__________________________________________________________________
Куәландыру құқықтарымен, мiндеттерiмен және тәртiбiмен танысты:
__________________ _______________
(куәландырылушы) (куәгер)
_______________
(куәгер)
(артқы бетi)
Куәландыру нәтижесi
__________________________________________________________________
(сынамасы - оң, терiс)
Адамның (жүргiзушiнiң) түсiнiктемесi _____________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Куәландыру нәтижесiмен ___________________________________________
(келiсемiн, келiспеймiн)
____________________________________ (қолы)
Куәлар*:

1. _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), серия, номер документа,
удостоверяющий личность, адрес места жительства)
_________________________________________________________________
(краткое объяснение по факту освидетельствования)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______________
(подпись)
2. ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), серия, номер документа,
удостоверяющий личность, адрес места жительства)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(краткое объяснение по факту освидетельствования)
______________
(подпись)
Подпись должностного лица, составившего протокол ____________
_________________________________________________________________
*Указываются причины отсутствия понятых

1. _______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)), жеке басты куәландыратын құжаттар,
(сериясы, нөмiрi, тұрғылықты жерiнiң мекенжайы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_____________________________________________________
(куәландыру фактiсi бойынша қысқаша түсiнiктеме)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________ (қолы)
2. _______________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты (ол болған жағдайда)), жеке басты куәландыратын құжаттар,
(сериясы, нөмiрi, тұрғылықты жерiнiң мекенжайы)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_____________________________________________________
(куәландыру фактiсi бойынша қысқаша түсiнiктеме)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________ (қолы)
Хаттаманы толтырған лауазымды адамның қолы _______________________
__________________________________________________________________
* Куәгерлердiң болмау себептерi көрсетiледi.