Об утверждении Правил закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 августа 2025 года № 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36754
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 6.
В соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона Республика Казахстан "Об аквакультуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности (далее – Правила).
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 августа 2024 года № 283 "Об утверждении Правил закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков в целях реализации инвестиционных проектов в сфере рыбного хозяйства и квалификационных требований к инвестору" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 34968).
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Установить, что:
1) пункт 10 Правил с 1 января 2027 года действует в следующей редакции:
"10. В течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения согласования уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда и местных исполнительных органов соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы список утверждается решением руководителя уполномоченного органа и размещается в открытом доступе посредством информационной системы аквакультуры, интернет-ресурсов уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.";
2) пункты 33 и 34 Правил с 1 января 2026 года действуют в следующей редакции:
"33. В случае положительного решения о закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта без проведения конкурса, юридическое лицо Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления вносит плату за пользование участками рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности при реализации проекта.
Размер платы за пользование участками рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности при реализации проекта рассчитывается по следующей формуле:
N= 5 МРП * S,
где:
N – размер платы за пользование участками рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности при реализации проекта;
5 МРП – ставка платы за пользование участками рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности при реализации проекта;
S – площадь рыбохозяйственного участка, гектар.

Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 28 тамыздағы № 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36754 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 6-тармақтан қараңыз.
"Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.
2. "Балық шаруашылығы саласындағы инвестициялық жобаларды іске асыру мақсатында балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру қағидаларын және инвесторға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2024 жылғы 21 тамыздағы № 283 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 34968 болып тіркелген) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
5. Мыналар былайша белгіленсін:
1) Қағидалардың 10-тармағы 2027 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады:
"10. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның және тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының келісімі алынған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде тізім уәкілетті орган басшысының шешімімен бекітіледі және аквашаруашылықтың ақпараттық жүйесі, уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары арқылы ашық қолжетімділікте орналастырылады.";
2) Қағидалардың 33 және 34-тармақтары 2026 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай редакцияда қолданылады:
"33. Конкурс өткізбей жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру туралы оң шешім болған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жобаны іске асыру кезінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы енгізеді.
Жобаны іске асыру кезінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
N= 5 АЕК * S,
мұндағы:
N – жобаны іске асыру кезінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшері;
5 АЕК – жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін пайдаланғаны үшін төлем мөлшерлемесі;
S – балық шаруашылығы учаскесінің ауданы, гектар.

34. Между территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа и юридическим лицом Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения платы за пользование участками рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности при реализации проекта заключается договор на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта (далее – договор) по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 статьи 11 Закона.".
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 28 августа 2025 года № 266
Правила закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 11 Закона Республика Казахстан "Об аквакультуре" (далее – Закон) и определяют порядок закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности.
2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) рыбоводно-биологическое обоснование в области аквакультуры (далее – биологическое обоснование) – комплекс научно-обоснованных рекомендаций, разработанных в результате исследований и научных данных, оценки текущего состояния и потенциала рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, рыбоводных прудов, рыбоводных бассейнов, а также применения технологий, связанных с разведением и (или) содержанием, выращиванием объектов аквакультуры;
2) уполномоченный орган в области аквакультуры (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области аквакультуры;

34. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі мен Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы арасында жобаны іске асыру кезінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемақы енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Заңның 11-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысан бойынша жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт (бұдан әрі – шарт) жасалады.".
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
Министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 28 тамыздағы
№ 266 бұйрығымен бекітілген
Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Аквашаруашылық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 11-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) аквашаруашылық саласындағы балық өсіру-биологиялық негіздеме (бұдан әрі – биологиялық негіздеме) – зерттеулер мен ғылыми деректер, балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің, балық өсіру тоғандарының, балық өсіру бассейндерінің ағымдағы жай-күйі мен әлеуетін бағалау, сондай-ақ аквашаруашылық объектілерін көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты технологияларды қолдану нәтижесінде әзірленген ғылыми негізделген ұсынымдар кешені;
2) аквашаруашылық саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – аквашаруашылық саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

3) инвестиции – все виды имущества (кроме товаров, предназначенных для личного потребления), включая предметы финансового лизинга с момента заключения договора лизинга, а также права на них, вкладываемые инвестором в уставный капитал юридического лица или увеличение фиксированных активов, используемых для предпринимательской деятельности, а также для реализации проекта государственно-частного партнерства;
4) уполномоченный орган в области охраны и использования водного фонда – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны и использования водного фонда;
5) садковая хозяйственная деятельность – деятельность, связанная с разведением и (или) содержанием, выращиванием рыб в полувольных контролируемых условиях в специальных устройствах (садках), расположенных на акватории рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
3. Участки рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности закрепляются решением уполномоченного органа в соответствии с настоящими Правилами за юридическими лицами Республики Казахстан без проведения конкурса при соответствии юридического лица Республики Казахстан требованиям и принятии им обязательств, установленных пунктом 6 статьи 11 Закона.
4. Участки рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности закрепляются в целях реализации проектов по:
1) созданию новых производств и предусматривающих осуществление инвестиций в строительство производственных объектов, включая ввод перерабатывающих мощностей, в размере не менее стапятидесятитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
2) расширению действующих производств, в том числе реконструкции и модернизации производственных и перерабатывающих мощностей, и предусматривающих осуществление инвестиций в размере не менее статысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
5. Юридическим лицам Республики Казахстан при направлении заявки на закрепление участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта (далее – заявка) необходимо соответствовать следующим требованиям:

3) инвестициялар – лизинг шартын жасасқан сәттен бастап қаржы лизингi нысанасын, сондай-ақ оларға құқықтарды қоса алғанда, заңды тұлғаның жарғылық капиталына немесе кәсiпкерлiк қызмет үшiн, сондай-ақ мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобасын іске асыру үшін пайдаланылатын тiркелген активтердi ұлғайтуға инвестор салатын мүлiктiң барлық түрлерi (жеке тұтынуға арналған тауарлардан басқа);
4) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган – су қорын қорғау және пайдалану саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
5) тор қоршама шаруашылық қызметі – балықтарды балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің акваториясында орналасқан арнаулы құрылғыларда (тор қоршамаларда) жартылай ерікті бақыланатын жағдайларда көбейтуге және (немесе) күтіп-ұстауға, өсіруге байланысты қызмет.
3. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыр үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері осы Қағидаларға сәйкес уәкілетті органның шешімімен Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы Заңның 11-бабының 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келгенде Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына конкурс өткізбей бекітіп беріледі.
4. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері мынадай жобаларды іске асыру мақсатында бекітіп беріледі:
1) жаңа өндірістерді құру жөніндегі және қайта өңдеу қуаттарын іске қосуды қоса алғанда, өндірістік объектілер құрылысына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз елу мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін жобалар;
2) жұмыс істеп тұрған өндірістерді кеңейту, оның ішінде өндірістік және қайта өңдеу қуаттарын реконструкциялау мен жаңғырту жөніндегі және республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің кемінде бір жүз мың еселенген мөлшерінде инвестиция құюды көздейтін жобалар.
5. Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларға жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беруге өтінім (бұдан әрі – өтінім) жіберген кезде мынадай талаптарға сәйкес болуы керек:

1) наличие бизнес-плана и рабочей программы проекта;
2) наличие средств в объеме, не менее размера, указанного в пункте 4 настоящих Правил, или средств, указанных в бизнес-плане проекта, в банке второго уровня и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
3) отсутствие налоговой задолженности и задолженности по социальным платежам;
4) отсутствие неисполненных договорных обязательств (для лиц, за которыми ранее были закреплены рыбохозяйственные водоемы и (или) участки).
6. Срок закрепления рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для садковой хозяйственной деятельности составляет от десяти до сорока девяти лет, который определяется на основании паспортизации водоемов и (или) участков, осуществляемой в соответствии с пунктом 2 статьи 9 Закона.
Глава 2. Порядок закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности
Параграф 1. Формирование списка участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной для реализации проекта
7. Список участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта (далее – список) формируется уполномоченным органом по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам ежегодно не позднее 1 апреля и направляется для согласования в уполномоченный орган в области охраны и использования водного фонда и местные исполнительные органы соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы.
8. Уполномоченный орган в области охраны и использования водного фонда и местные исполнительные органы соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы рассматривают список в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления и согласовывают, либо отказывают в согласовании с указанием причин отказа.
9. В случае получения отказа уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда и (или) местных исполнительных органов соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы в согласовании списка, уполномоченный орган устраняет причины отказа и направляет его на повторное согласование.
10. В течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения согласования уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда и местных исполнительных органов соответствующих областей, городов республиканского значения и столицы список утверждается решением руководителя уполномоченного органа и размещается в открытом доступе посредством интернет-ресурсов уполномоченного органа и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы.

1) жобаның бизнес-жоспары мен жұмыс бағдарламасының болуы;
2) екінші деңгейдегі банкте және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мөлшерден кем емес көлемдегі қаражаттың немесе жобаның бизнес-жоспарында көрсетілген қаражаттың болуы;
3) салықтық берешектің және әлеуметтік төлемдер бойынша берешектің болмауы;
4) орындалмаған шарттық міндеттемелердің болмауы (бұрын балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері бекітіп берілген тұлғалар үшін).
6. Балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін бекітіп беру мерзімі Заңның 9-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылатын су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау негізінде айқындалатын он жылдан қырық тоғыз жылға дейінгі мерзімді құрайды.
2-тарау. Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерін бекітіп беру тәртібі
1-параграф. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімін қалыптастыру
7. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімін (бұдан әрі – тізім) уәкілетті орган осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жыл сайын 1 сәуірден кешіктірмей қалыптастырады және су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органға және тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарына келісу үшін жолдайды.
8. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган және тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары тізімді келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және келіседі не бас тарту себептерін көрсете отырып, келісуден бас тартады.
9. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган және (немесе) тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары тізімді келісуден бас тартқан жағдайда, уәкілетті орган бас тартудың себептерін жояды және оны қайта келісуге жолдайды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
10-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2025 № 266 (01.01.2027 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның және тиісті облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының келісімін алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде тізім уәкілетті орган басшысының шешімімен бекітіледі және уәкілетті органның және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының интернет-ресурстары арқылы ашық қолжетімділікте орналастырылады.

11. Участки рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта в течение 6 (шести) месяцев со дня включения в список не выставляются на конкурс по закреплению рыбохозяйственных водоемов и (или) участков для ведения садковой хозяйственной деятельности (далее – конкурс).
12. По истечении срока, указанного в пункте 11 настоящих Правил, участки рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта, на которые не поступили заявки от юридических лиц Республики Казахстан, выставляются на конкурс в соответствии с правилами и квалификационными требованиями, предъявляемыми к участникам конкурса, утверждаемыми уполномоченным органом согласно пункту 2 статьи 10 Закона.
13. По мере поступления заявок ведомством уполномоченного органа ведется актуализация статусов участков рыбохозяйственных водоемов, включенных в список.
Статусы участков рыбохозяйственных водоемов, включенных в список, подразделяются на:
1) "свободный";
2) "имеется активная заявка от юридического лица Республики Казахстан";
2) "закреплен за юридическим лицом Республики Казахстан".
При статусе "имеется активная заявка от юридического лица Республики Казахстан" заявки не принимаются до принятия решения по текущей заявке.
Параграф 2. Создание инвестиционной комиссии, ее функции и организационные работы
14. Инвестиционная комиссия создается по решению ведомства уполномоченного органа.
В состав инвестиционной комиссии включаются представители:
1) ведомства уполномоченного органа (не ниже заместителя руководителя, председатель комиссии);
2) территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа (не ниже руководителя);
3) местного исполнительного органа области, городов республиканского значения и столицы (не ниже заместителя руководителя структурного подразделения, курирующего вопросы аквакультуры);
4) Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
5) юридических лиц, аккредитованных как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) автономных организаций образования;
6) бассейновых водных инспекций уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда (не ниже заместителя руководителя).
Общее количество членов инвестиционной комиссии составляет нечетное число, не менее пяти человек.
15. Решение инвестиционной комиссии принимается открытым голосованием и является принятым, если в голосовании приняли участие не менее 2/3 членов инвестиционной комиссии, и за него проголосовало большинство членов от общего количества членов инвестиционной комиссии.

11. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері тізімге енгізілген күннен бастап 6 (алты) ай ішінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүргізу үшін балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін бекітіп беру жөніндегі конкурсқа (бұдан әрі – конкурс) шығарылмайды.
12. Осы Қағидалардың 11-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларынан өтінімдер келіп түспеген жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері Заңның 10-бабының 2-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекітетін конкурс қағидаларына және қатысушыларға қойылатын біліктілік талаптарына сәйкес конкурсқа шығарылады.
13. Өтінімдердің келіп түсуіне қарай уәкілетті органның ведомствосы тізімге енгізілген балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің мәртебесін өзектендіруді жүргізеді.
Тізімге енгізілген балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің мәртебелері:
1) "бос";
2) "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасынан белсенді өтінім бар";
2) "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бекітіп берілді" деп бөлінеді.
"Қазақстан Республикасының заңды тұлғасынан белсенді өтінім бар" мәртебесі болғанда, өтінімдер ағымдағы өтінім бойынша шешім қабылдағанға дейін қабылданбайды.
2-параграф. Инвестициялық комиссия құру, оның функциялары және ұйымдастыру жұмыстары
14. Инвестициялық комиссия уәкілетті орган ведомствосының шешімі бойынша құрылады.
Инвестициялық комиссияның құрамына мыналардың өкілдері енгізіледі:
1) уәкілетті орган ведомствосы (басшының орынбасарынан төмен емес, комиссия төрағасы);
2) уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері (басшыдан төмен емес);
3) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органы (аквашаруашылық мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімше басшысының орынбасарынан төмен емес);
4) "Атамекен" Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
5) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғалар және (немесе) дербес білім беру ұйымдары;
6) су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті органның бассейндік су инспекциялары (басшының орынбасарынан төмен емес).
Инвестициялық комиссия мүшелерінің жалпы саны кемінде бес адамнан тұрады, тақ санды құрайды.
15. Инвестициялық комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және егер дауыс беруге инвестициялық комиссия мүшелерінің кемінде 2/3 бөлігі қатысса және оған инвестициялық комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, онда қабылданған болып табылады.

16. К функциям инвестиционной комиссии относятся:
1) рассмотрение заявки и документов, представленных юридическим лицом Республики Казахстан;
2) определение проектов в целях закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности без проведения конкурса.
17. Секретарь инвестиционной комиссии определяется из числа сотрудников ведомства уполномоченного органа и не является ее членом. Секретарь инвестиционной комиссии обеспечивает необходимыми документами членов инвестиционной комиссии, организует заседание инвестиционной комиссии.
18. В ходе каждого заседания инвестиционной комиссии непрерывно ведется аудио-, видеозапись.
Параграф 3. Порядок подачи заявки на закрепление участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта
19. При наличии участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проектов, указанных в пункте 4 настоящих Правил, юридическое лицо Республики Казахстан направляет в ведомство уполномоченного органа заявку на закрепление участка рыбохозяйственного водоема международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Юридическое лицо Республики Казахстан прилагает к заявке следующие документы:
1) бизнес-план проекта по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее – бизнес-план);
2) рабочую программу проекта по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
3) справку (-и) из банка (-ов) второго уровня и (или) организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, о наличии денежных средств на счете юридического лица в объеме, не менее размера, указанного в пункте 4 настоящих Правил (в зависимости от цели проекта), или денежных средств, предусмотренных бизнес-планом проекта, выданную не ранее чем за десять рабочих до даты подачи заявки, за подписью уполномоченного лица и печатью (при наличии);
4) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которой ведется в налоговом органе.
20. Сотрудник канцелярии ведомства уполномоченного органа осуществляет регистрацию заявки и приложенных документов в день их поступления и направляет руководителю ведомства уполномоченного органа, которым назначается ответственный исполнитель.

16. Инвестициялық комиссияның функцияларына мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы ұсынған өтінімді және құжаттарды қарау;
2) конкурс өткізбей тор қоршама шаруашылық қызметтін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру мақсатында жобаларды айқындау.
17. Инвестициялық комиссияның хатшысы уәкілетті орган ведомствосы қызметкерлерінің арасынан айқындалады және оның мүшесі болып табылмайды. Инвестициялық комиссияның хатшысы инвестициялық комиссия мүшелерін қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді, инвестициялық комиссияның отырысын ұйымдастырады.
18. Инвестициялық комиссияның әрбір отырысы барысында аудио -, бейнежазба үздіксіз жүргізіледі.
3-параграф. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беруге өтінім беру тәртібі
19. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген жобаларды іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелері болған кезде Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдыны учаскесін бекітіп беруге өтінім жібереді.
Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы өтінімге мынадай құжаттарды қоса береді:
1) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның бизнес-жоспары (бұдан әрі – бизнес-жоспар);
2) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жобаның жұмыс бағдарламасы;
3) өтінім берілген күнге дейін он жұмыс күні ішінде берілген, уәкілетті адамның қолы және мөрі (бар болса) қойылған, екінші деңгейдегі банктен және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардан заңды тұлғаның шотында осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген мөлшерден кем емес көлемдегі (жобаның мақсатына байланысты) ақшалай қаражаттың немесе жобаның бизнес-жоспарында көзделген ақшалай қаражаттың болуы туралы анықтама (лар);
4) есепке алынуы салық органында жүргізілетін берешектің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтер.
20. Уәкілетті орган ведомствосы кеңсесінің қызметкері өтінім және қоса берілген құжаттар келіп түскен күні оларды тіркеуді жүзеге асырады және жауапты орындаушыны тағайындайтын уәкілетті орган ведомствосының басшысына жібереді.

Ответственный исполнитель в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня регистрации документов рассматривает и проверяет полноту представленных документов. При непредставлении полного пакета документов, указанных в пункте 19 настоящих Правил, в письменной форме уведомляет юридическое лицо Республики Казахстан с указанием причин возврата.
После устранения причин возврата юридическое лицо Республики Казахстан повторно вносит документы в ведомство уполномоченного органа.
21. В случае представления юридическим лицом Республики Казахстан полного пакета документов, представленные документы ведомство уполномоченного органа передает инвестиционной комиссии на рассмотрение и определение проектов в целях закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта.
Параграф 4. Порядок рассмотрения и определения проектов в целях закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности инвестиционной комиссией
22. Инвестиционная комиссия в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней рассматривает документы, представленные ведомством уполномоченного органа согласно пункту 21 настоящих Правил.
23. Председатель инвестиционной комиссии назначает дату заседания инвестиционной комиссии не позднее срока, указанного в пункте 22 настоящих Правил.
24. Секретарь инвестиционной комиссии уведомляет членов инвестиционной комиссии о назначенной дате и организовывает заседание инвестиционной комиссии.
25. Член инвестиционной комиссии не участвует в заседании, если у него имеется прямая или косвенная заинтересованность, и подлежит отводу (самоотводу).
Самоотвод и отвод мотивируются и заявляются как до начала заседания, так и в ходе заседания инвестиционной комиссии.
Решение о самоотводе (отводе) члена инвестиционной комиссии принимается инвестиционной комиссией в письменной форме большинством голосов ее членов, участвующих в заседаниях, и оглашается в присутствии члена инвестиционной комиссии.
26. Решение инвестиционной комиссии по проектам по закреплению участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности без проведения конкурса принимается на основании представленных документов и заключений членов инвестиционной комиссии путем открытого голосования.
27. Инвестиционная комиссия отказывает по следующим основаниям:

Жауапты орындаушы құжаттар тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды қарайды және толықтығын тексереді. Осы Қағидалардың 19-тармағында көрсетілген құжаттардың толық топтамасы ұсынылмаған кезде Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын қайтару себептерін көрсете отырып, жазбаша нысанда хабардар етеді.
Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы қайтару себептерін жойғаннан кейін құжаттарды уәкілетті органның ведомствосына қайта енгізеді.
21. Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, ұсынылған құжаттарды уәкілетті органның ведомствосы тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру мақсатында инвестициялық комиссияға жобаларды қарауға және айқындауға береді.
4-параграф. Инвестициялық комиссияның тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру мақсатында жобаларды қарау және айқындау тәртібі
22. Инвестициялық комиссия 15 (он бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес уәкілетті органның ведомствосы ұсынған құжаттарды қарайды.
23. Инвестициялық комиссияның төрағасы инвестициялық комиссия отырысының күнін осы Қағидалардың 22-тармағында көрсетілген мерзімнен кешіктірмей белгілейді.
24. Инвестициялық комиссияның хатшысы инвестициялық комиссия мүшелерін белгіленген күн туралы хабардар етеді және инвестициялық комиссияның отырысын ұйымдастырады.
25. Егер инвестициялық комиссия мүшесінің тікелей немесе жанама қызығушылығы болса, онда ол отырысқа қатыспайды және оған қарсылық білдірілуі (өзі бас тартуы) тиіс.
Өздігінен бас тарту және қарсылық білдіру инвестициялық комиссия отырысы басталғанға дейін де, отырыс барысында да уәжделеді және мәлімделеді.
Инвестициялық комиссия мүшесінің өздігінен бас тартуы (қарсылық білдіру) туралы шешімді инвестициялық комиссия отырыстарға қатысатын мүшелерінің көпшілік даусымен жазбаша нысанда қабылдайды және инвестициялық комиссия мүшесінің қатысуымен жария етіледі.
26. Инвестициялық комиссияның тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін конкурс өткізбей бекітіп беру жөніндегі жобалар бойынша шешімі ұсынылған құжаттар мен инвестициялық комиссия мүшелерінің қорытындылары негізінде ашық дауыс беру жолымен қабылданады.
27. Инвестициялық комиссия мынадай негіздер бойынша бас тартады:

1) стоимость проекта составляет менее размера, установленного пунктом 4 настоящих Правил;
2) несоответствие юридического лица Республики Казахстан требованиям, установленным пунктом 5 настоящих Правил;
3) несоответствие бизнес-плана форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) несоответствие рабочей программы форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
5) установление недостоверности документов, представленных юридическим лицом Республики Казахстан, и (или) данных (сведений), содержащихся в них.
28. По итогам заседания секретарь инвестиционной комиссии составляет протокол инвестиционной комиссии по определению проекта в целях закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности без проведения конкурса по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам (далее – протокол инвестиционной комиссии) и направляет его на подпись членам инвестиционной комиссии.
29. Инвестиционная комиссия в течение 2 (двух) рабочих дней со дня подписания протокола инвестиционной комиссии направляет его в уполномоченный орган для принятия решения.
30. Протокол инвестиционной комиссии публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа, за исключением сведений, составляющих коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
Глава 3. Порядок принятия решения о закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта
31. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения протокола инвестиционной комиссии принимает одно из следующих решений:
1) в случае положительного решения инвестиционной комиссии – о закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта;
2) в случае отрицательного решения инвестиционной комиссии – об отказе в закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта.
32. В течение 2 (двух) рабочих дней со дня принятия решения ведомство уполномоченного органа уведомляет юридическое лицо Республики Казахстан о принятом решении.

1) жобаның құны осы Қағидалардың 4-тармағында белгіленген мөлшерден аз болуы;
2) Қазақстан Республикасы заңды тұлғасының осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) бизнес-жоспардың осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанға сәйкес келмеуі;
4) жұмыс бағдарламасының осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысанға сәйкес келмеуі;
5) Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы.
28. Отырыс қорытындысы бойынша инвестициялық комиссияның хатшысы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін конкурс өткізбей бекітіп беру мақсатында инвестициялық комиссияның жобаны айқындау жөніндегі хаттамасын (бұдан әрі – инвестициялық комиссияның хаттамасы) жасайды және оны инвестициялық комиссия мүшелеріне қол қоюға жолдайды.
29. Инвестициялық комиссия инвестициялық комиссияның хаттамасына қол қойылған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде оны шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жолдайды.
30. Инвестициялық комиссияның хаттамасы коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
3-тарау. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру туралы шешім қабылдау тәртібі
31. Уәкілетті орган инвестициялық комиссияның хаттамасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) инвестициялық комиссияның оң шешімі болған жағдайда - жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру туралы –;
2) инвестициялық комиссияның теріс шешімі болған жағдайда - жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беруден бас тарту туралы.
32. Шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосы қабылданған шешім туралы Қазақстан Республикасының заңды тұлғасын хабардар етеді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
33-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2025 № 266 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

33. В случае положительного решения о закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта, юридическое лицо Республики Казахстан в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения уведомления вносит взнос на закрепление участка рыбохозяйственного водоема.
Размер взноса на закрепление участка рыбохозяйственного водоема рассчитывается по следующей формуле:
N= 5 МРП * S,
где:
N – взнос на закрепление участка рыбохозяйственного водоема;
МРП – размер месячного расчетного показателя на текущий год;
S – площадь участка рыбохозяйственного водоема, гектар.
34. Между территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа и юридическим лицом Республики Казахстан в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня внесения взноса на закрепление участка рыбохозяйственного водоема заключается договор на осуществление садковой хозяйственной деятельности на участках рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для реализации проекта по типовой форме, утвержденной уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 статьи 11 Закона.
35. Обжалование решений, действий (бездействия) уполномоченного органа по вопросам закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта осуществляется в соответствии со статьей 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам закрепления участков
рыбохозяйственных водоемов
международного и (или)
республиканского значения
для осуществления садковой
хозяйственной деятельности
Форма
Список участков рыбохозяйственных водоемов международного
и (или) республиканского значения для осуществления садковой
хозяйственной деятельности для реализации проекта
Наименование участка рыбохозяйственного водоема
Месторасположение (с указанием координат)
Физическая характеристика (площадь, длина, ширина, глубина)
Биологическая характеристика
Рекомендуемый вид хозяйственной деятельности, срок закрепления
Статус ("свободный", "имеется активная заявка от юридического лица Республики Казахстан", "закреплен за юридическим лицом Республики Казахстан")
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 2
к Правилам закрепления
участков рыбохозяйственных
водоемов международного
и (или) республиканского значения
для осуществления садковой
хозяйственной деятельности
Форма
В _________________________
(наименование уполномоченного
органа в области аквакультуры)
от__________________________
____________________________
(полное наименование,
бизнес-идентификационный
номер юридического лица)
___________________________
___________________________
___________________________
(контактный телефон, адрес)
Заявка на закрепление участка рыбохозяйственного водоема
международного и (или) республиканского значения для осуществления
садковой хозяйственной деятельности для реализации проекта
Прошу рассмотреть возможность закрепления участка рыбохозяйственного водоема
международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой
хозяйственной деятельности для реализации проекта
_______________________________________________________________________
(полное наименование проекта)
Вид проекта:
Цель проекта:
Необходимый участок рыбохозяйственного водоема международного и (или)
республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности
для реализации проекта из списка участков рыбохозяйственных водоемов
международного и (или) республиканского значения для осуществления садковой
хозяйственной деятельности для реализации проекта:
_______________________________________________________________________
Прилагаемые документы:

33. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы хабарламаны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде балық шаруашылығы су айдыны учаскесін бекітіп беруге арналған жарнаны енгізеді.
Балық шаруашылығы су айдыны учаскесін бекітіп беруге арналған жарнаның мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
N= 5 АЕК * S,
мұндағы:
N – балық шаруашылығы су айдыны учаскесін бекітіп беруге арналған жарна;
АЕК – ағымдағы жылға арналған айлық есептік көрсеткіштің мөлшері;
S – балық шаруашылығы су айдыны учаскесінің ауданы, гектар.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
34-тармақ жаңа редакцияда көзделген – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 28.08.2025 № 266 (01.01.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
34. Уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі мен Қазақстан Республикасының заңды тұлғасы арасында балық шаруашылығы су айдыны учаскесін бекітіп беруге арналған жарна енгізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Заңның 11-бабы 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган бекіткен үлгілік нысан бойынша жобаны іске асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінде тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыруға арналған шарт жасалады.
35. Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру мәселелері жөніндегі уәкілетті органның шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым жасау Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
Тор қоршама шаруашылық
қызметін жүзеге асыру үшін
халықаралық және (немесе)
республикалық маңызы бар
балық шаруашылығы су
айдындарының учаскелерін
бекітіп беру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімі
Балық шаруашылығы су айдыны учаскесінің атауы
Орналасқан жері (координаттарын көрсете отырып)
Физикалық сипаттамасы (ауданы, ұзындығы, ені, тереңдігі)
Биологиялық сипаттамасы
Шаруашылық қызметтің ұсынылатын түрі, бекіту мерзімі
Мәртебесі ("бос", "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасынан белсенді өтінім бар", "Қазақстан Республикасының заңды тұлғасына бекітіліп берілген")
1
2
3
4
5
6
7
Тор қоршама шаруашылық
қызметін жүзеге асыру үшін
халықаралық және (немесе)
республикалық маңызы бар
балық шаруашылығы су
айдындарының учаскелерін
бекітіп беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(аквашаруашылық саласындағы
уәкілетті органның атауы)
____________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
___________________________
______________________ (заңды
тұлғаның толық атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
___________________________
____________________________
____________________________
(байланыс телефоны,
мекенжайы)
Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдыны учаскесін бекітіп беруге арналған өтінім
____________________________________________________________
(жобаның толық атауы)
жобасын іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдынының учаскесін бекітіп беру мүмкіндігін қарауды сұраймын.
Жобаның түрі:
Жобаның мақсаты:
Жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімінен жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдынының қажетті учаскесі:
_______________________________________________________________
Қоса беріліп отырған құжаттар:

1) ______________________________________________;
2) ______________________________________________;
3) ______________________________________________;
4) ______________________________________________;
5) ______________________________________________;
6) ______________________________________________.
Дата _____________ Подпись ___________
Приложение 3
к Правилам закрепления участков
рыбохозяйственных водоемов
международного и (или)
республиканского значения
для осуществления
садковой хозяйственной
деятельности
Форма
Бизнес-план проекта
1. Бизнес-план состоит из следующих разделов:
1) резюме проекта;
2) технологический раздел;
3) коммерческий раздел.
2. Резюме проекта включает в себя:
1) информацию об юридическом лице:
доля иностранного участия с указанием страны;
2) информацию по проекту:
наименование проекта;
цель проекта;
характер предполагаемого проекта (создание новых производств);
количество создаваемых рабочих мест (временных и постоянных);
соответствие программным документам региона.
3. Технологический раздел включает в себя:
описание технологии проекта с указанием приобретаемых и используемых фиксированных активов, а также импортируемых сырья и материалов в технологическом процессе;
применение современных технологий в проекте.
4. Коммерческий раздел включает в себя:
поставки сырья, материалов и оборудования:
перечень видов используемого сырья и материалов;
перечень необходимого технологического оборудования;
новизна технологического оборудования (дата выпуска и модель оборудования);
поставщики технологического оборудования и сырья с указанием наличия договорных отношений с заявителем;
маркетинг:
сбыт продукции – в какие регионы;
наличие платежеспособного спроса, степень конкуренции на рынке.
Приложение 4
к Правилам закрепления
участков рыбохозяйственных
водоемов международного
и (или) республиканского значения
для осуществления садковой
хозяйственной деятельности
Форма
Рабочая программа проекта
Виды работ
Единица измерения
Всего за период строительства и (или) эксплуатации сооружений
Разбивка по годам (первый, второй и последующие годы)
1.
Инвестиции, всего
тысяч тенге
2.
Строительство и/или эксплуатация сооружений, всего
тысяч тенге
3.
Капитальные затраты, всего
тысяч тенге
4.
Эксплуатационные затраты, всего
тысяч тенге
5.
Косвенные расходы, всего
тысяч тенге
6.
Прочие эксплуатационные расходы (с расшифровкой основных статей)
тысяч тенге
7.
Производственные и инфраструктурные объекты и сроки их строительства (сооружения), при необходимости (если имеются)
количество объектов
8.
Совокупный доход, общий по проекту и по видам продукции
тысяч тенге
9.
Налогооблагаемый доход
тысяч тенге
10.
Чистый доход, остающийся в распоряжении предприятия, после уплаты налогов
тысяч тенге
11.
Страхование рисков, всего
тысяч тенге
12.
Годовая производительность
Применимая единица измерения/год
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя _________________
Дата _____________ Подпись ___________
Приложение 5
к Правилам закрепления участков
рыбохозяйственных водоемов
международного и (или)
республиканского значения
для осуществления садковой
хозяйственной деятельности
Форма
Протокол инвестиционной комиссии по определению проекта в целях
закрепления участков рыбохозяйственных водоемов международного
и (или) республиканского значения для осуществления садковой
хозяйственной деятельности без проведения конкурса
_______________________________________ "___" _________ 20__ года
(населенный пункт)

1) ______________________________________________;
2) ______________________________________________;
3) ______________________________________________;
4) ______________________________________________;
5) ______________________________________________;
6) ______________________________________________.
Күні _____________ Қолы ___________
Тор қоршама шаруашылық
қызметін жүзеге асыру үшін
халықаралық және (немесе)
республикалық маңызы бар
балық шаруашылығы су
айдындарының учаскелерін
бекітіп беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жобаның бизнес-жоспары
1. Бизнес-жоспар мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жобаның түйіндемесі;
2) технологиялық бөлім;
3) коммерциялық бөлім.
2. Жобаның түйіндемесі мыналарды қамтиды:
1) заңды тұлға туралы ақпарат:
елді көрсете отырып, шетелдік қатысу үлесі;
2) жоба бойынша ақпарат:
жобаның атауы;
жобаның мақсаты;
болжамды жобаның сипаты (жаңа өндірістер құру);
құрылатын жұмыс орындарының саны (уақытша және тұрақты);
өңірдің бағдарламалық құжаттарына сәйкестігі.
3. Технологиялық бөлім мыналарды қамтиды:
сатып алынатын және пайдаланылатын тіркелген активтерді, сондай-ақ технологиялық процесте импортталатын шикізат пен материалдарды көрсете отырып, жоба технологиясының сипаттамасы;
жобада заманауи технологияларды қолдану.
4. Коммерциялық бөлім мыналарды қамтиды:
шикізатты, материалдар мен жабдықтарды жеткізу:
пайдаланылатын шикізат пен материалдар түрлерінің тізбесі;
қажетті технологиялық жабдықтардың тізбесі;
технологиялық жабдықтың жаңалығы (шығарылған күні және жабдық моделі);
өтініш берушімен шарттық қатынастардың болуын көрсете отырып, технологиялық жабдықтар мен шикізатты жеткізушілер;
маркетинг:
өнімді өткізу - қай өңірлерге;
төлемге қабілетті сұраныстың болуы, нарықтағы бәсекелестік дәрежесі.
Тор қоршама шаруашылық
қызметін жүзеге асыру үшін
халықаралық және (немесе)
республикалық маңызы бар
балық шаруашылығы су
айдындарының учаскелерін
бекітіп беру қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Жобаның жұмыс бағдарламасы
Жұмыс түрлері
Өлшем бірлігі
Құрылысжайларды салу және (немесе) пайдалану кезеңінде барлығы
Жылдар бойынша бөлу (бірінші, екінші және кейінгі жылдар)
1.
Инвестициялар, барлығы
мың теңге
2.
Құрылысжайларды салу және/немесе пайдалану, барлығы
мың теңге
3.
Күрделі шығындар, барлығы
мың теңге
4.
Пайдалану шығындары, барлығы
мың теңге
5.
Жанама шығындар, барлығы
мың теңге
6.
Өзге де пайдалану шығыстары (негізгі баптардың толық жаза отырып)
мың теңге
7.
Өндірістік және инфрақұрылымдық объектілер және оларды салу (құрылысжайлар) мерзімдері, қажет болған жағдайда (егер бар болса)
нысандар саны
8.
Жоба бойынша және өнім түрлері бойынша жалпы жиынтық табыс
мың теңге
9.
Салық салынатын табыс
мың теңге
10.
Салық төлегеннен кейін кәсіпорынның иелігінде қалған таза табыс
мың теңге
11.
Тәуекелдерді сақтандыру, барлығы
мың теңге
12.
Жылдық өнімділік
Қолданылатын өлшем бірлігі/жыл
Басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі_________________
Күні _____________ Қолы ___________
Тор қоршама шаруашылық
қызметін жүзеге асыру үшін
халықаралық және (немесе)
республикалық маңызы бар
балық шаруашылығы су
айдындарының учаскелерін
бекітіп беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін конкурс өткізбей бекітіп беру мақсатында инвестициялық комиссияның жобаны айқындау жөніндегі хаттамасы
_____________________________________ 20__ жылғы "___" ________
(елді мекен)

1. Комиссия в составе:
_______________________________________ ‒ председатель комиссии;
_______________________________________ ‒ секретарь комиссии;
членов комиссии:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
созданная
_____________________________________________________________
(указать решение о создании инвестиционной комиссии, число и номер документа)
2. Инвестиционная комиссия, рассмотрев представленные документы по закреплению
участков рыбохозяйственных водоемов международного и (или) республиканского
значения для осуществления садковой хозяйственной деятельности, решила:
1) согласовать закрепление участков рыбохозяйственных водоемов международного
и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной
деятельности для реализации проекта (список участков рыбохозяйственных водоемов
прилагается);
2) отказать в закреплении участков рыбохозяйственных водоемов международного
и (или) республиканского значения для осуществления садковой хозяйственной
деятельности для реализации проекта (список юридических лиц Республики
Казахстан, с указанием причин отказа прилагается).
3. Один экземпляр протокола направить в уполномоченный орган для принятия
решения.
Подписи:
Председатель комиссии: ______________________________________
Члены комиссии:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Секретарь: __________________________________________________

1. Комиссия құрамында:
_______________________________________ ‒ комиссия төрағасы;
_______________________________________ ‒ комиссия хатшысы;
комиссия мүшелері:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
______________________________________________________ құрылған
(инвестициялық комиссия құру туралы шешімді, құжаттың нөмірі мен нөмірін көрсету)
2. Инвестициялық комиссия жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру жөніндегі ұсынылған құжаттарды қарап, мынадай шешім қабылдады:
1) жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беру келісілсін (балық шаруашылығы су айдындары учаскелерінің тізімі қоса беріледі);
2) жобаны іске асыру үшін тор қоршама шаруашылық қызметін жүзеге асыру үшін халықаралық және (немесе) республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының учаскелерін бекітіп беруден бас тартылсын (бас тарту себептерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларының тізімі қоса беріледі).
3. Хаттаманың бір данасы шешім қабылдау үшін уәкілетті органға жіберілсін.
Қолдары:
Комиссия төрағасы: ______________________________________
Комиссия мүшелері:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Хатшы: __________________________________________________