О внесении изменений и дополнения в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 августа 2025 года № 327-н/қ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36751
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 5
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 "Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 11026) следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок, утвержденных указанным приказом:
в главе 1:
в пункте 2:
подпункты 1) и 2) изложить в новой редакции:
"1) руководители – лица, занимающие нижеперечисленные должности в организациях, в которых:
Производство, передача электрической и тепловой энергии является основным видом деятельности, в том числе системного оператора:
- первый руководитель (председатель правления, генеральный директор, директор);
- заместитель первого руководителя по техническим вопросам, по производству;
- главный инженер;
- руководитель службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций (при отсутствии руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации);
- должностное лицо, осуществляющее производственный контроль;
Производство, передача электрической и тепловой энергии является не основным видом деятельности:
- руководитель по энергетической части;
- заместитель руководителя по энергетической части;
- главный инженер;
- руководитель службы (отдела) безопасности и охраны труда организаций (при отсутствии руководителя службы (отдела) безопасности и охраны труда лицо, ответственное за обеспечение внутреннего контроля за соблюдением требований безопасности и охраны труда организации);
- должностное лицо, осуществляющее производственный контроль;

Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2025 жылғы 26 тамыздағы № 327-н/қ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36751 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларында:
1-тарауда:
2-тармақта:
1) және 2) тармақшалар жаңа редакцияда жазылсын:
"1) басшылар – мынадай ұйымдарда төменде аталған лауазымдарды атқаратын адамдар:
электр және жылу энергиясын өндіру, беру негізгі қызмет түрі, оның ішінде жүйелік оператордың:
- бірінші басшы (басқарма төрағасы, бас директор, директор);
- бірінші басшының техникалық мәселелер жөніндегі, өндіріс жөніндегі орынбасары;
- бас инженер;
- ұйымдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы болмаған кезде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының сақталуына ішкі бақылауды қамтамасыз етуге жауапты адам);
- өндірістік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам;
Электр және жылу энергиясын өндіру, беру негізгі қызмет түрі болып табылмайды:
- энергетикалық бөлім басшысы;
- энергетикалық бөлім басшысының орынбасары;
- бас инженер;
- ұйымдардың еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы (еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің (бөлімінің) басшысы болмаған кезде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының сақталуына ішкі бақылауды қамтамасыз етуге жауапты адам);
- өндірістік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам;

2) квалификационная проверка знаний – проверка знаний персонала энергетической организации требований нормативных правовых актов в областях электроэнергетики и/или теплоэнергетики, относящихся к их компетенции, для присвоения, повышения или подтверждения группы допуска по электробезопасности;";
подпункт 4) пункта 11 изложить в новой редакции:
"4) выдача предписания или направление рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики или теплоэнергетики.";
в пункте 12:
подпункт 8) изложить в новой редакции:
"8) нарушение установленных настоящими Правилами сроков по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также неподтверждение своей квалификации;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) невыполнение подчиненным оперативно-диспетчерским персоналом субъектов оптового рынка электрической энергии распоряжений вышестоящего оперативно-диспетчерского персонала системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии, выявленное государственным органом по энергетическому надзору и контролю по результатам государственного контроля.";
пункт 25 изложить в новой редакции:
"25. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Услугодателем в течение 3 (трех) рабочих дней с даты утверждения нормативного правового акта о внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила направляется информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр и размещается на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов Республики Казахстан www.gov.kz в разделе "Министерство энергетики".";
приложение к Перечню основных требований к оказанию государственной услуги "Квалификационная проверка знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

2) білімді біліктілік тексеру – электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат тобын алу, арттыру немесе растау үшін энергетикалық ұйым персоналының өз құзыретіне жататын электр энергетикасы және/немесе жылу энергетикасы салаларындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарын білуін тексеру;";
11-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) электр энергетикасы немесе жылу энергетикасы саласындағы құқықтық актілердің талаптарын бұзу анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органның нұсқама беруі немесе ұсыным жіберуі оның шарттары болып табылады.";
12-тармақта:
8) тармақша жаңа редакцияда жазылсын:
"8) дәлелді себепсіз білімін бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту бойынша осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерді бұзу, сондай-ақ өз біліктілігін растамау;";
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектілерінің бағынысты жедел-диспетчерлік персоналының мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік орган анықтаған электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператордың жоғары тұрған жедел-диспетчерлік персоналының өкімдерін орындамауы.";
25-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"25. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу туралы нормативтік құқықтық актіні бекіткен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат жібереді және www.gov.kz Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары интернет-ресурстарының бірыңғай платформасында "Энергетика министрлігі" деген бөлімде орналастырады.";
"Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесіне қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 234 "Об утверждении Правил работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 10830) следующие изменения:
в Правилах работы с персоналом в энергетических организациях Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
в главе 2:
в параграфе 4:
подпункт 1) пункта 33-9 изложить в новой редакции:
"1) выдача предписания или направление рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области электроэнергетики или теплоэнергетики;";
пункт 33-10 изложить в новой редакции:
"33-10. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний, путем выдачи предписания или направления рекомендации от государственного органа по государственному энергетическому надзору и контролю, при выявлении нарушений требований правовых актов в области теплоэнергетики или электроэнергетики относятся:
1) введение в действие нового правового акта в области электроэнергетики, внесение изменений и дополнений в правовые акты в области электроэнергетики, если нормы этих актов вносят изменения в деятельность работника организации;
2) акт расследования несчастного случая на производстве, по результатам которого комиссией по расследованию несчастного случая выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к несчастному случаю;
3) факт ошибочных действий персонала организации, в том числе по настройке устройств автоматики, релейной или технологической защиты, в результате которых произошло повреждение оборудования (электроустановок, зданий, сооружений), нарушение установленного режима производства, передачи и потребления электрической, тепловой энергии;
4) факт ошибочных действий персонала при проектировании, строительно-монтажных, ремонтных, пуско-наладочных, экспертных работах, в том числе при испытаниях и измерениях;
5) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны технических руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
6) в отношении технического руководителя организации при отсутствии им принятия решения при вводе в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменении электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;

2. "Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 234 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10830 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының энергетикалық ұйымдарында персоналмен жұмыс істеу қағидаларында:
2-тарауда:
4-параграфта:
33-9-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) электр энергетикасы немесе жылу энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуы анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органнан нұсқама беру немесе ұсыным жолдау;";
33-10-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"33-10. Жылу энергетикасы немесе электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуы анықталған кезде мемлекеттік энергетикалық қадағалау және бақылау жөніндегі мемлекеттік органнан нұсқаманы беру немесе ұсынымды жіберу арқылы білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздемелерге мыналар жатады:
1) егер осы актілердің нормалары ұйым жұмыскерінің қызметіне өзгерістер енгізетін болса, электр энергетикасы саласындағы жаңа құқықтық актіні қолданысқа енгізу, электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нәтижелері бойынша жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия персонал тарапынан жазатайым оқиғаға әкеп соққан электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған өндірістегі жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісі;
3) нәтижесінде жабдықтың (электр қондырғыларының, ғимараттардың, құрылысжайлардың) бүлінуі, электр, жылу энергиясын өндірудің, берудің және тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуы орын алған ұйым персоналының, соның ішінде автоматика, релелік немесе технологиялық қорғау құрылғыларын баптау бойынша қате іс-әрекеттерінің фактісі;
4) жобалау, құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-баптау, сараптама жұмыстары кезінде, соның ішінде сынаулар мен өлшеулер кезіндегі персоналдың қате іс-әрекеттерінің фактісі;
5) ұйымда электр энергетикасы саласында жұмыс істеу кезінде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің техникалық басшылары, жұмыскерлері тарапынан анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
6) жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту кезінде, егер бұл ұйым жұмыскерлерінің қызметінде өзгерістерге әкеп соқса, ұйымның техникалық басшысы шешім қабылдамаған кезде;

7) по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям;
8) нарушение установленных настоящими Правилами сроков по прохождению первичной или периодической (очередной) квалификационной проверки знаний без уважительной причины, а также неподтверждение своей квалификации;
9) в отношении технического руководителя организации при невыполнении подчиненным оперативно-диспетчерским персоналом распоряжений вышестоящего оперативно-диспетчерского персонала системного оператора по режимам производства, передачи и потребления электрической энергии.".
3. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Е. Аккенженов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр энергетики
Республики Казахстан
от 26 августа 2025 года
№ 327-н/қ
Приложение к Перечню
основных требований
к оказанию государственной
услуги "Квалификационная
проверка знаний правил
технической эксплуатации
и правил техники безопасности
у руководителей, специалистов
организаций, осуществляющих
производство, передачу электрической
и тепловой энергии, для контроля
технического состояния
и безопасности эксплуатации
электроустановок"
Форма
____________________________
(наименование
государственного органа)
от _________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
№ ______
Дата: "___" _____ 20__ года
Заявление
Прошу Вас допустить меня к ____________________________________________
(первичной, очередной или внеочередной)
квалификационной проверке знаний правил технической эксплуатации и правил
техники безопасности у руководителей, специалистов организаций,
осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии,
для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации
электроустановок для __________________________________________________
(присвоения, повышения или подтверждения)
_____________________________ группы по электробезопасности.
(указать группу допуска)
Настоящим заявлением подтверждаю достоверность представленной информации
и даю согласие на сбор и обработку персональных данных, а также доступ
к персональным данным ограниченного доступа в соответствии с перечнем
собираемых данных, предусмотренных пунктом 8 перечня основных требований
к оказанию государственной услуги сроком на 3 (три) года.
Приложение:
Направление организации на прохождение квалификационной проверки знаний
или электронная копия распорядительного документа (приказа) о приеме или
переводе услугополучателя на должность № _______ (номер направления
организации на прохождение квалификационной проверки знаний или электронной
копия распорядительного документа (приказа) о приеме или перевода на должность)
от "___" _________ 20___ года.
Подпись_______________

7) электр энергетикасы саласындағы сарапшы, жобалау ұйымдарының, соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша;
8) дәлелді себепсіз білімін бастапқы немесе мерзімді (кезекті) біліктілік тексеруден өту бойынша осы Қағидаларда белгіленген мерзімдерді бұзу, сондай-ақ өз біліктілігін растамау;
9) бағынысты жедел-диспетчерлік персонал электр энергиясын өндіру, беру және тұтыну режимдері бойынша жүйелік оператордың жоғары тұрған жедел-диспетчерлік персоналының өкімдерін орындамаған кезде ұйымның техникалық басшысына қатысты.".
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Е. Аккенженов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
2025 жылғы 26 тамыздағы № 327-н/қ
Бұйрыққа 1-қосымша
"Электр қондырғыларының техникалық
жай-күйін және оларды пайдалану
қауіпсіздігін бақылау үшін электр
және жылу энергиясын өндіруді,
беруді жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану қағидалары
мен қауіпсіздік техникасы
қағидаларын білуіне біліктілік
тексеру" мемлекеттік қызмет көрсетуге
қойылатын негізгі талаптар тізбесіне
қосымша
Нысан
____________________________
(мемлекеттік органның атауы)
____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде))
№ _____ Күні: 20 __ жылғы "___" _____
Өтініш
Сізден мені электр қауіпсіздігі бойынша _______________ рұқсат тобын
(рұқсат тобын көрсету)
______________________________ үшін электр қондырғыларының техникалық
(алу, арттыру немесе растау)
жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне
__________________ біліктілік
(бастапқы, кезекті, кезектен тыс)
тексеруден өтуіме рұқсат беруіңізді сұраймын.
Осы өтінішпен 3 (үш) жыл мерзімге мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі
талаптар тізбесінің 8-тармағында көзделген жинақталатын деректер тізбесімен ұсынылған
ақпараттың дұрыстығын растаймын және жеке деректерді жинауға және өңдеуге, сондай-ақ
рұқсаты шектеулі жеке деректерге қол жеткізуге келісім беремін.
Қосымша:
Ұйымның білімді біліктілік тексеруден өтуге немесе көрсетілетін қызметті алушыны
лауазымға қабылдау немесе ауыстыру туралы 20 ___ жылғы "___" ________ № ___
(ұйымның білімді біліктілік тексеруден өтуге жолдамасының немесе көрсетілетін қызметті
алушыны лауазымға қабылдау немесе ауыстыру туралы өкімдік құжаттың (бұйрықтың)
электрондық көшірмесінің нөмірі) жолдамасы немесе өкімдік құжаттың (бұйрықтың)
электрондық көшірмесі.
Қолы ___________