Об утверждении перечня объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности, а также типового договора вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 29 августа 2025 года № 379. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2025 года № 36745
В соответствии с подпунктом 87) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) перечень объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) типовой договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету противопожарной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
"СОГЛАСОВАН"
Агентство Республики Казахстан по
регулированию и развитию финансового рынка
Приложение 1
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 379
Перечень объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности
1. Объекты торговли (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений более 2000 квадратных метров.
2. Развлекательные центры (единое здание или комплекс зданий и сооружений единого объекта) – общей площадью строений более 2000 квадратных метров.
Приложение 2
к приказу Министра по
чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 29 августа 2025 года № 379
Типовой договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц
Город, область ______ серия ____ № ______ "__" _______________ 20___года
_________________________________________________________________________,
(наименование страховой организации)
в лице ___________________________________________________________________,
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.)
уполномоченного лица)
действующего на основании ________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(устава, положения или доверенности)
лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности № __________ от "___" ________ 20___ года, именуемое в дальнейшем "Страховщик" с одной стороны и
_______________________________________________________________________________,
(Ф.И.О. физического лица, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или
наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер (далее – БИН)
в лице __________________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании _______________________________________________,
(устава, положения или доверенности)
именуемое в дальнейшем "Страхователь" с другой стороны, совместно именуемые "Стороны", на основании Гражданского кодекса Республики Казахстан (далее – Гражданский кодекс), Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", (далее – Закон), Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" заключили настоящий Договор вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей за причинение вреда жизни, здоровью и имуществу третьих лиц (далее – Договор) о нижеследующем.

Өрт қауіпсіздігі саласында сақтандырылуға жататын, алаңы екі мың шаршы метрден асатын, адамдар жаппай болатын объектілердің тізбесін, сондай-ақ үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 29 тамыздағы № 379 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 29 тамызда № 36745 болып тіркелді
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 87) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мына:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес өрт қауіпсіздігі саласында сақтандырылуға жататын, алаңы екі мың шаршы метрден асатын, адамдар жаппай болатын объектілердің тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Өртке қарсы қызмет комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 379 бұйрығына 1-қосымша
Өрт қауіпсіздігі саласында сақтандыруға жататын ауданы екі мың метрден асатын адамдар жаппай болатын объектілер тізбесі
1. Сауда объектілері (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 шаршы метрден асады.
2. Ойын-сауық орталықтары (бірыңғай ғимарат немесе бірыңғай объектінің ғимараттары мен құрылыстарының кешені) – құрылыстардың жалпы ауданы 2000 шаршы метрден асады.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 29 тамыздағы
№ 379 бұйрығына 2-қосымша
Үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін жүктелген сақтандырудың үлгілік шарты
_________қаласы, облысы 20____жылғы "__"___________ №
___________сериясы___________________________________,
(сақтандыру ұйымының атауы)
________________________________________________________атынан,
(уәкілетті тұлғаның лауазымы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(бұдан әрі – Т.А.Ә.),
__________________________________________________________________,
(жарғы, ереже немесе сенімхат)
негізінде әрекет ететін, 20___ жылғы "___" ________ № _______ сақтандыру
(қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиялар бұдан әрі
"Сақтандырушы" деп аталатын бір тараптан және
__________________________________________________________________,
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) немесе заңды
тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
____________________________________________________________атынан,
(лауазымы, Т.А.Ә.)
_______________________________________________негізінде әрекет ететін,
(жарғы, ереже немесе сенімхат)
бұдан әрі "Сақтанушы" деп аталатын екінші жағынан, бірлесіп "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (бұдан әрі – Азаматтық кодекс), "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң), "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы негізінде орталықтардың Үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне зиян келтіргені үшін адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі жүктелген сақтандыру шартын (бұдан әрі – Шарт) төмендегілер туралы жасасты.

Глава 1. Основные понятия, используемые в Договоре
1. В настоящем Договоре используются следующие основные понятия:
1) объект вмененного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей (далее – Объект страхования) – имущественные интересы страхователя, связанные с его обязанностью возместить вред, причиненный жизни, здоровью и имуществу третьих лиц в результате наступления страхового случая, определенного Договором;
2) объект с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности (далее – Объект с массовым пребыванием людей) – объекты, включенные в перечень объектов с массовым пребыванием людей с площадью более двух тысяч квадратных метров, подлежащих страхованию в области пожарной безопасности;
3) страховщик – юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации и имеющее лицензию на право осуществления страховой деятельности, выданную уполномоченном органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, обязанное при наступлении страхового случая произвести страховую выплату лицу, в пользу которого заключен договор, в пределах определенной договором страховой суммы;
4) страхователь – владелец Объекта с массовым пребыванием людей, заключивший настоящий Договор со Страховщиком;
5) страховой случай – факт наступления гражданско-правовой ответственности страхователя по возмещению вреда, причиненного жизни, здоровью и имуществу третьих лиц в результате пожара на Объекте с массовым пребыванием людей;
6) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахованы имущественные интересы Страхователя, связанные с обязанностью возместить вред, причиненный жизни, здоровью и имуществу третьих лиц в результате наступления страхового случая;
7) страховая премия – сумма денег, которую Страхователь обязан уплатить Страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату третьему лицу в размере, определенном настоящим Договором;
8) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая Страховщиком третьему лицу в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
9) третье лицо – выгодоприобретатель, являющийся потерпевшим физическим или юридическим лицом, жизни, здоровью и (или) имуществу которого причинен вред в результате пожара на Объекте с массовым пребыванием людей, который в соответствии с настоящим Договором является получателем страховой выплаты.
Страховщики и владельцы Объектов с массовым пребыванием людей, заключившие договор со Страховщиком, не являются третьими лицами.

1-тарау. Шартта қолданылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Шартта мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі жүктелген сақтандыру объектісі (бұдан әрі – Сақтандыру объектісі) – Шартпен айқындалған сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуы нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу міндетіне байланысты мүліктік мүдделері;
2) өрт қауіпсіздігі саласында сақтандыруға жататын ауданы екі мың шаршы метрден асатын адамдар жаппай болатын объект (бұдан әрі – Адамдар жаппай болатын объект) – өрт қауіпсіздігі саласында сақтандыруға жататын, ауданы екі мың шаршы метрден асатын адамдар жаппай болатын объектілер тізбесіне енгізілген объектілер;
3) сақтандырушы – сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган берген сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, сақтандыру жағдайы басталған кезде пайдасына шарт жасалған тұлғаға шартта белгіленген сақтандыру сомасының шегінде сақтандыру төлемін жүргізуге міндетті заңды тұлға;
4) сақтанушы – Сақтандырушымен осы Шарт жасасқан Адамдар жаппай болатын объектінің иесі;
5) сақтандыру жағдайы – Адамдар жаппай болатын объектіде өрт салдарынан үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі;
6) сақтандыру сомасы – Сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуы нәтижесінде үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу міндетіне байланысты мүліктік мүдделері сақтандырылған ақша сомасы;
7) сақтандыру сыйлықақысы – Сақтанушы Сақтандырушыға осы Шартта айқындалған мөлшерде үшінші тұлғаға сақтандыру төлемін жүргізу міндеттемелерін қабылдағаны үшін төлеуге міндетті ақша сомасы;
8) сақтандыру төлемі – Сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандыру сомасы шегінде үшінші тұлғаға төлейтін ақша сомасы;
9) үшінші тұлға – Адамдар жаппай болатын объектідегі өрттің нәтижесінде өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтірілген жәбірленуші жеке немесе заңды тұлға болып табылатын, осы Шартқа сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын пайда алушы.
Сақтандырушымен шарт жасасқан Сақтандырушылар мен Адамдар жаппай болатын объектілердің иелері үшінші тұлғалар болып табылмайды.

Глава 2. Предмет страхования
2. Страхователь обязуется уплатить страховую премию Страховщику, а Страховщик обязуется при наступлении страхового случая на объекте: ________________ (адрес, наименование объекта массового пребывания людей) осуществить страховую выплату третьему лицу в размере, предусмотренных настоящим Договором.
Глава 3. Размер страховой суммы и страховой премии
3. Страховая сумма по настоящему Договору установлена в размере __________ (сумма прописью) тенге в соответствии с пунктом 7 статьи 62-1 Закона.
4. Страховая премия по настоящему Договору составляет __________ (_____________________) (сумма прописью) тенге и подлежит уплате Страхователем Страховщику единовременным платежом в полном объеме в срок до "____" __________ 20__ года.
Глава 4. Определение размера страховой выплаты и порядок ее осуществления
5. Размер страховой выплаты за вред, причиненный жизни, здоровью, имуществу каждого третьего лица (предельный объем ответственности Страховщика по одному страховому случаю), устанавливается в размере месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, и составляет не менее:
1) за вред, причиненный жизни и здоровью каждого потерпевшего и повлекший:
гибель – пяти тысяч;
установление инвалидности:
первой группы – четырех тысяч;
второй группы – трех тысяч;
третьей группы – одной тысячи пятисот;
ребенку – трех тысяч;
увечье, травму или иное повреждение здоровья без установления инвалидности, – в размере фактических расходов на амбулаторное и (или) стационарное лечение, но не более семисот пятидесяти;
2) за вред, причиненный имуществу одного потерпевшего, – в размере причиненного вреда, но не более одной тысячи пятисот;
3) за вред, причиненный одновременно имуществу двух и более потерпевших, - в размере причиненного вреда, но не более одной тысячи пятисот каждому потерпевшему. Общий размер страховых выплат по имуществу по всем потерпевшим не может превышать десять тысяч месячных расчетных показателей. В случае превышения размера вреда имуществу потерпевших над предельным объемом ответственности Страховщика страховая выплата каждому потерпевшему осуществляется соразмерно степени вреда, причиненного его имуществу.
Для расчета размера страховой выплаты используется месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, на день осуществления страховой выплаты.
Для страховой выплаты предоставляются следующие документы (нарочно в бумажном варианте и (или) электронном варианте):

2-тарау. Сақтандырудың мәні
2. Сақтанушы Сақтандырушыға сақтандыру сыйлықақысын төлеуге міндеттенеді, ал Сақтандырушы объектіде сақтандыру жағдайы басталған кезде міндеттеледі: ________________ (адамдар жаппай болатын объектілердің мекенжайы, атауы) осы Шартта көзделген мөлшерде үшінші тұлғаға сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндеттеледі.
3-тарау. Сақтандыру сомасы мен сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
3. Осы Шарт бойынша сақтандыру сомасы Заңның 62-1-бабының 7-тармағына сәйкес
____________ (сома жазбаша) теңге.
4. Осы Шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысы _________ (________________)
(сомасы жазбаша) теңге құрайды және Сақтанушы Сақтандырушыға толық көлемде
біржолғы төлеммен толық көлемде 20_ жылғы "_" ___ мерзімге дейін төленуі тиіс.
4-тарау. Сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындау және оны жүзеге асыру тәртібі
5. Әрбір үшінші тұлғаның өміріне, денсаулығына, мүлкіне келтірілген зиян үшін сақтандыру төлемінің мөлшері (сақтандырушының бір сақтандыру 105 жағдайы бойынша жауапкершілігінің шекті көлемі) тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленеді және кемінде мыналарды құрайды:
1) әрбір жәбірленушінің өмірі мен денсаулығына келтірілген және мыналарға алып келген зиян үшін:
өлім – бес мың;
мүгедектікті белгілеу:
бірінші топ – төрт мың;
екінші топ – үш мың;
үшінші топ – бір мың бес жүз;
бала – үш мың;
мүгедектік белгіленбей мертігу, жарақат алу немесе денсаулықтың өзге де зақымдануы – амбулаториялық және (немесе) стационарлық емдеуге арналған нақты шығыстар мөлшерінде, бірақ жеті жүз елуден көп емес;
2) бір жәбірленушінің мүлкіне келтірілген зиян үшін – келтірілген зиян мөлшерінде, бірақ бір мың бес жүзден көп емес;
3) бір мезгілде екі және одан көп жәбірленушінің мүлкіне келтірілген зиян үшін – келтірілген зиян мөлшерінде, бірақ әрбір жәбірленушіге бір мың бес жүзден көп емес. Барлық жәбірленуші бойынша мүлік жөнінде сақтандыру төлемдерінің жалпы мөлшері он мың айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс. Жәбірленушілердің мүлкіне келтірілген зиян мөлшері сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемінен асып кеткен жағдайда әрбір жәбірленушіге сақтандыру төлемі оның мүлкіне келтірілген зиян дәрежесіне мөлшерлес жүзеге асырылады.
Сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу үшін сақтандыру төлемі жүзеге асырылған күнге тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіш пайдаланылады.
Сақтандыру төлемі үшін мынадай құжаттар (қолма-қол қағаз нұсқада және (немесе) электрондық нұсқада) ұсынылады:

1) заявление о возмещении вреда, причиненного жизни, здоровью и (или) имуществу;
2) медицинская документация, предусмотренная перечнем документации, обязательным для заполнения медицинскими работниками согласно приложению 7 к приказу исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);
3) свидетельство или справка о смерти (при их наличии);
4) заключение медико-социальной экспертизы по установлению инвалидности и (или) степени утраты трудоспособности (при их наличии);
5) платежный документ – документ, составленный на бумажном носителе либо сформированный в электронной форме, на основании или с помощью которого осуществляются платеж и (или) перевод денег;
6) результат независимой оценки причиненного вреда имуществу третьего лица.
6. Размер вреда жизни и здоровью третьего лица подтверждается (устанавливается) медицинским заключением, выданным в государственных медицинских учреждениях или предприятиях.
7. Размер вреда имуществу третьего лица подтверждается (устанавливается) по результатам независимой оценки.
8. Страховая выплата осуществляется Страховщиком в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней после получения от Страхователя или третьего лица медицинского заключения, результата независимой оценки предусмотренных пунктами 6 и 7 настоящего Договора.
9. При несвоевременном осуществлении страховой выплаты Страховщик обязан уплатить третьему лицу неустойку в порядке и размере, определенном Сторонами. Стороны пришли к соглашению, что неустойка составляет ____ процентов от суммы задолженности за каждый календарный день просрочки и выплачивается в течение ____ рабочих дней со дня выставления требования.
10. Страхованием по настоящему Договору не покрываются упущенные выгоды, неустойки, штрафные санкции, пени, налагаемые государственными органами, даже если они были понесены в результате страхового случая.
Глава 5. Страховой случай
11. Страховым случаем по настоящему Договору является факт наступления гражданско-правовой ответственности Страхователя по возмещению вреда, причиненного жизни, здоровью и имуществу третьих лиц в результате пожара на Объекте с массовым пребыванием людей, подтвержденный вступившим в законную силу решения суда или признанного Страховщиком требования третьего лица о возмещении вреда в соответствии документами, подтверждающими причиненный вред здоровью и имуществу в результате пожара на объекте с массовым пребыванием людей.

1) өмірге, денсаулыққа және (немесе) мүлікке келтірілген зиянды өтеу туралы өтініш;
2) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына 7-қосымшаға сәйкес медицина қызметкерлерінің толтыруы үшін міндетті құжаттаманың тізбесінде көзделген медициналық құжаттама (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №21579 болып тіркелген);
3) қайтыс болғаны туралы куәлік немесе анықтама (олар бар болса);
4) мүгедектікті және (немесе) еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеу жөніндегі медициналық-әлеуметтік сараптаманың қорытындысы (олар бар болса);
5) төлем құжаты – қағаз жеткізгіште жасалған не электрондық нысанда қалыптастырылған, соның негізінде немесе көмегімен төлем және (немесе) ақша аударымы жүзеге асырылатын құжат;
6) үшінші тұлғаның мүлкіне келтірілген зиянды тәуелсіз бағалау нәтижесі.
6. Үшінші тұлғаның өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянның мөлшері мемлекеттік медициналық мекемелерде немесе кәсіпорындарда берілген медициналық қорытындымен расталады (белгіленеді).
7. Үшінші тұлғаның мүлкіне келтірілген зиянның мөлшері тәуелсіз бағалау нәтижелері бойынша расталады (белгіленеді).
8. Сақтандырушы сақтандыру төлемін Сақтанушыдан немесе үшінші тұлғадан медициналық қорытынды, осы Шарттың 6 және 7-тармақтарында көзделген тәуелсіз бағалау нәтижесін алғаннан кейін 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
9. Сақтандыру төлемін уақтылы жүзеге асырмаған жағдайда Сақтандырушы үшінші тұлғаға Тараптар айқындаған тәртіппен және мөлшерде тұрақсыздық айыбын төлеуге міндетті. Тараптар тұрақсыздық айыбы мерзімі өткен әрбір күнтізбелік күн үшін берешек сомасының ____ процентін құрайды және талап қойылған күннен бастап ____ жұмыс күні ішінде төленеді деген келісімге келді.
10. Осы Шарт бойынша сақтандыру, егер олар сақтандыру жағдайының нәтижесінде келтірілген болса да, мемлекеттік органдар салатын жоғалған пайданы, тұрақсыздық айыбын, айыппұл санкцияларын, өсімпұлдарды өтемейді.
5-тарау. Сақтандыру жағдайы
11. Осы Шарт бойынша сақтандыру жағдайы Адамдар жаппай болатын объектідегі өрттің салдарынан үшінші тұлғалардың өміріне, денсаулығына және мүлкіне келтірілген зиянды өтеу жөніндегі Сақтанушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігінің басталу фактісі заңды күшіне енген сот шешімімен немесе Сақтандырушы таныған адамдар жаппай болатын объектідегі өрттің салдарынан денсаулыққа және мүлікке келтірілген зиянды растайтын құжаттарға сәйкес зиянды өтеу туралы үшінші тұлғаның талаптары факт болып табылады.

12. В случае поступления обращения с требованием о возмещении вреда, Страхователь в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня их поступления от третьего лица или его законного представителя направляет Страховщику уведомление нарочно, в форме заказного почтового отправления с уведомлением о вручении либо посредством электронного документа, подписанного посредством электронной цифровой подписи, по адресу электронной почты Страховщика, если такой адрес ранее был представлен Страховщиком, или иным доступным способом.
Глава 6. Права и обязанности Сторон
13. Страхователь вправе:
1) получать от Страховщика разъяснения условий страхования, своих прав и обязанностей по настоящему Договору;
2) досрочно расторгнуть Договор в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан и в соответствии с условиями, предусмотренными законодательством Республики Казахстан;
3) осуществлять иные права, предусмотренные Законами Республики Казахстан;
4) обратиться к страховому омбудсману для урегулирования разногласий с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.
14. Страхователь обязан:
1) при заключении настоящего Договора представить Страховщику по его требованию необходимые сведения и документы, подтверждающие представленные сведения;
2) обеспечить беспрепятственный доступ Страховщику на территорию и в помещения Объекта с массовым пребыванием людей с соблюдением требований пропускного и внутриобъектового режима для определения вероятности наступления страхового случая, и размера возможного ущерба (страхового риска) и оценку страхового риска;
3) уплачивать страховые премии в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
4) направить Страховщику письменное заявление с указанием требований и приложением медицинского заключения, результата независимой оценки предусмотренных пунктами 6 и 7 настоящего Договора в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня их поступления от третьего лица или его законного представителя, а также оказывать необходимую помощь Страховщику в расследовании обстоятельств наступления страхового случая;
5) предоставить имеющуюся информацию и документы, подтверждающие причины, ход и последствия страхового случая, характере и размерах причиненного ущерба.
15. Страховщик вправе:
1) проверять предоставленные Страхователем сведения и документы, а также выполнение Страхователем требований и условий Договора;
2) самостоятельно выяснять причины и обстоятельства события, имеющего признаки страхового случая;
3) требовать от Страхователя и третьего лица информацию и документы, необходимые для установления факта наступления страхового случая и степени причиненного вреда;

12. Зиянды өтеу туралы талаппен өтініш келіп түскен жағдайда, Сақтанушы үшінші тұлғадан немесе оның заңды өкілінен келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде бұл туралы Сақтандырушыға қолма-қол, тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырысты пошта жөнелтімі нысанында не электрондық цифрлық қолтаңба арқылы қол қойылған электрондық құжат арқылы хабарлама, Сақтандырушының электрондық пошта мекенжайы бойынша, егер мұндай мекенжайды сақтандырушы бұрын ұсынған болса немесе өзге де қолжетімді тәсілмен хабарлайды.
6-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Сақтанушы:
1) Сақтандырушыдан осы Шарт бойынша сақтандыру шарттарын, өз құқықтары мен міндеттеріне түсіндірме алуға;
2) Шартты Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шарттарға сәйкес мерзімінен бұрын бұзуға;
3) Қазақстан Республикасының Заңдарында көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге құқылы.
14. Сақтанушы:
1) осы Шартты жасасу кезінде Сақтандырушыға оның талабы бойынша ұсынылған мәліметтерді растайтын қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға;
2) сақтандыру жағдайының туындау ықтималдығын және ықтимал нұқсанның (сақтандыру тәуекелінің) мөлшерін айқындау және сақтандыру тәуекелін бағалау үшін өткізу және объектішілік режим талаптарын сақтай отырып, Сақтандырушының Адамдар жаппай болатын объектінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;
3) сақтандыру сыйлықақыларын осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде төлеуге;
4) осы Шарттың 6 және 7-тармақтарында көзделген талаптарды көрсете отырып және медициналық қорытындыны, тәуелсіз бағалау нәтижесін қоса бере отырып, Сақтандырушыға жазбаша өтінішті олар үшінші тұлғадан немесе оның заңды өкілінен келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жіберуге, сондай-ақ Сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу мән-жайларын тергеп-тексеруде қажетті көмек көрсетуге;
5) сақтандыру жағдайының себептерін, барысы мен салдарын, келтірілген залалдың сипаты мен мөлшерін растайтын барлық қолда бар ақпарат пен құжаттарды ұсынуға міндетті.
15. Сақтандырушы:
1) Сақтанушы ұсынған мәліметтер мен құжаттарды, сондай-ақ Сақтанушының осы Шарттың талаптары мен шарттарын орындауын тексеруге;
2) сақтандыру жағдайының белгілері бар оқиғаның себептері мен мән-жайларын өз бетінше анықтауға;
3) Сақтанушыдан және үшінші тұлғадан сақтандыру жағдайының басталу фактісін және келтірілген зиянның дәрежесін анықтау үшін қажетті ақпарат пен құжаттарды талап етуге;

4) получить от Страхователя сведения об обстоятельствах, имеющих существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая, и размера возможного ущерба (страхового риска) и оценку страхового риска;
5) получить страховую премию в размере, порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
6) получить уведомление о наступлении страхового случая и его документальное подтверждение;
7) запрашивать у соответствующих государственных органов и организаций, исходя из их компетенции, документы, подтверждающие факт наступления страхового случая и размер ущерба, причиненного третьему лицу;
8) при расторжении настоящего Договора и в случае отсутствия страховых случаев – на часть Страховой премии, пропорционально времени, в течение которого действовал Договор, и административные расходы, связанные с ведением Договора в размере 10% от полученной Страховой премии.
16. Страховщик обязан:
1) ознакомить Страхователя с условиями страхования, его правами и обязанностями по настоящему Договору;
2) своевременно принять заявление Страхователя о наступлении страхового случая;
3) в случаях непредставления Страхователем либо его представителем всех необходимых документов, незамедлительно, но не позднее 5 (пяти) рабочих дней, письменно уведомляет их о недостающих документах.
За несвоевременное осуществление страховой выплаты, Страховщик несет ответственность в соответствии со статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Глава 7. Права третьего лица
17. Третье лицо вправе:
1) сообщить Страховщику о наступлении страхового случая, произошедшего в результате пожара на Объекте с массовым пребыванием людей на их жизнь, здоровье и (или) имущество;
2) произвести вместо страхователя сбор документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, и представить их Страховщику;
3) выбрать независимого эксперта для оценки размера причиненного вреда;
4) ознакомиться с результатами оценки размера причиненного вреда и расчетами размера страховой выплаты, произведенными Страховщиком (в том числе посредством интернет-ресурса Страховщика) и (или) независимым экспертом;
5) получить страховую выплату в размере, порядке и сроки, которые установлены настоящим Договором;
6) обратиться к Страховщику или страховому омбудсману или в суд для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с массовым пребыванием людей;
7) направить заявление и прилагаемые документы страховому омбудсману (напрямую страховому омбудсману, в том числе через его интернет-ресурс, либо через Страховщика, в том числе через его филиал, представительство, иное обособленное структурное подразделение, интернет-ресурс) с учетом особенностей, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";

4) Сақтанушыдан сақтандыру жағдайының туындау ықтималдығын және ықтимал нұқсанның (сақтандыру тәуекелінің) мөлшерін айқындау үшін елеулі маңызы бар мән-жайлар туралы мәліметтерді және сақтандыру тәуекелін бағалауды алуға;
5) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіпте және мерзімде сақтандыру сыйлықақысын алуға;
6) сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарламаны және оның құжаттамалық растамасын алуға;
7) тиісті мемлекеттік органдар мен ұйымдардан олардың құзыретіне қарай сақтандыру жағдайының басталу фактісін және үшінші тұлғаға келтірілген нұқсанның мөлшерін растайтын құжаттарды сұратуға;
8) осы Шарт бұзылған кезде және сақтандыру жағдайлары болмаған жағдайда – Шарт қолданылған уақытқа барабар Сақтандыру сыйлықақысының бір бөлігіне және Сақтандыру сыйлықақысының алынған бөлігінің 10% мөлшерінде Шартты жүргізуге байланысты әкімшілік шығыстарға құқылы.
16. Сақтандырушы:
1) Сақтанушыны сақтандыру шарттарымен, оның осы Шарт бойынша құқықтары мен міндеттерімен таныстыруға;
2) Сақтанушының сақтандыру жағдайының басталуы туралы өтінішін уақтылы қабылдауға;
3) Сақтанушы не оның өкілі барлық қажетті құжаттарды ұсынбаған жағдайда, дереу, бірақ 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей оларды жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.
Сақтандыру төлемін уақтылы жүзеге асырмағаны үшін Сақтандырушы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 353-бабына сәйкес жауапты болады.
7-тарау. Үшінші тұлғаның құқықтары
17. Үшінші тұлға:
1) Адамдар жаппай болатын объектідегі өрттің салдарынан олардың өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне сақтандыру жағдайының басталғаны туралы Сақтандырушыға хабарлауға;
2) Сақтанушының орнына сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды жинап, Сақтандырушыға ұсынуға;
3) келтірілген шығынның мөлшерін бағалау үшін тәуелсіз сарапшыны таңдауға;
4) келтірілген шығыггың мөлшерін бағалау нәтижелерімен және Сақтандырушы (оның ішінде Сақтандырушының интернет-ресурсы арқылы) және (немесе) тәуелсіз сарапшы жүргізген сақтандыру төлемі мөлшерінің есептеулерімен танысуға;
5) осы Шартта белгіленген мөлшерде, тәртіппен және мерзімде сақтандыру төлемін алуға;
6) Адамдар жаппай болатын объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын мәселелерді реттеу үшін Сақтандырушыға немесе сақтандыру омбудсманына немесе сотқа жүгінуге;
7) өтініш пен қоса беріліп отырған құжаттар "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, сақтандыру омбудсманына (тікелей сақтандыру омбудсманына, оның ішінде оның интернет-ресурсы арқылы не Сақтандырушы арқылы, оның ішінде оның филиалы, өкілдігі, өзге де оқшауланған құрылымдық бөлімшесі, интернетресурсы арқылы) жіберуге;

8) предъявить требование к Страхователю о возмещении причиненного вреда в размере превышения суммы причиненного вреда над суммой полученной страховой выплаты;
9) направить Страховщику требование об уплате страховых выплат в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения Страхователем обязательств по настоящему Договору на Объектах страхования.
18. Третье лицо обязано:
1) направить Страхователю письменное заявление с указанием требований и приложением медицинского заключения, результата независимой оценки предусмотренных пунктами 6 и 7 настоящего Договора;
2) направить Страховщику письменное заявление с указанием требований и приложением медицинского заключения, результата независимой оценки предусмотренных пунктами 6 и 7 настоящего Договора в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения Страхователем обязательства предусмотренных подпунктом 4) пункта 14 настоящего Договора.
Глава 8. Основания освобождения Страховщика от осуществления страховой выплаты
19. Страховщик вправе полностью или частично отказать в страховой выплате, если страховой случай произошел вследствие:
1) умышленных действий Страхователя и (или) третьего лица, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, за исключением действий, совершенных в состоянии необходимой обороны и крайней необходимости;
2) действий Страхователя и (или) третьего лица, признанных в установленном законодательными актами Республики Казахстан порядке умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем;
3) причинения вреда имуществу потерпевшего в виде денег, ценных бумаг, золота, изделий из серебра, драгоценностей, украшений, произведений искусства или других ценностей;
4) неуведомление Страховщика Страхователем и (или) третьим лицом или их законными представителями о наступлении страхового случая.
Несвоевременное уведомление или несообщение Страховщику о наступлении страхового случая не может служить основанием для отказа в страховой выплате, если оно обусловлено уважительными причинами и представлены соответствующие документы, подтверждающие факт наступления страхового случая, причинения вреда жизни или здоровью потерпевшего, и имущество для оценки в том состоянии, в котором оно находилось непосредственно после наступления страхового случая;
5) в случае отказа Страхователя от своего права требования к лицу, совершившему умышленное действие, направленное на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, а также его отказа передать Страховщику документы, необходимые для перехода к Страховщику права требования.

8) Сақтанушыға келтірілген шығын сомасының алынған сақтандыру төлемінің сомасынан асып кету мөлшерінде келтірілген шығынды өтеу туралы талап қоюға;
9) Сақтанушы Сақтандыру объектілерінде осы Шарт бойынша міндеттемелерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда Сақтандырушыға сақтандыру төлемдерін төлеу туралы талап жіберуге құқылы.
18. Үшінші тұлға:
1) Сақтанушыға осы Шарттың 6 және 7-тармақтарында көзделген талаптарды көрсете отырып және медициналық қорытындыны, тәуелсіз бағалау нәтижесін қоса бере отырып, жазбаша өтініш жіберуге;
2) Сақтанушы осы Шарттың 14-тармағының 4) тармақшасында көзделген міндеттемелерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда, осы Шарттың 6 және 7-тармақтарында көзделген талаптарды және медициналық қорытындыны, тәуелсіз бағалау нәтижесін көрсете отырып, Сақтандырушыға жазбаша өтініш жіберуге міндетті.
8-тарау. Сақтандырушыны сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босату негіздері
19. Сақтандырушы егер сақтандыру жағдайы мынадай:
1) Сақтанушының және (немесе) үшінші тұлғаның, қажетті қорғаныс және аса қажетті жағдайда жасалған іс-әрекеттерді қоспағанда, сақтандыру жағдайын тудыруға бағытталған не оның басталуына ықпал ететін қасақана жасалған әрекеттерінің;
2) Сақтанушының және (немесе) үшінші тұлғаның Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте сақтандыру жағдайымен себептік байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкімшілік құқық бұзушылықтар деп танылған әрекеттерінің;
3) жәбірленушінің мүлкіне ақша, бағалы қағаздар, алтын, күмістен жасалған бұйымдар, бағалы бұйымдар, әшекейлер, өнер туындылары немесе басқа да құндылықтар түрінде зиян келтірудің;
4) Сақтандырушыны Сақтанушының және (немесе) үшінші тұлғаның немесе олардың заңды өкілдерінің сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарламауының салдарынан сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тартуға құқылы.
Сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталғаны туралы уақтылы хабарлама жібермеу немесе хабарламау, егер ол дәлелді себептерге байланысты болса және сақтандыру жағдайының басталу, жәбірленушінің өміріне немесе денсаулығына зиян келтіру фактісін растайтын тиісті құжаттар және сақтандыру жағдайы басталғаннан кейін тікелей болған жай-күйін бағалау үшін мүлік ұсынылса, сақтандыру төлемінен бас тарту үшін негіз бола алмайды;
5) Сақтанушы сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететін қасақана әрекет жасаған адамға өзінің талап ету құқығынан бас тартқан, сондай-ақ оның Сақтандырушыға талап ету құқығын Сақтандырушыға көшу үшін қажетті құжаттарды беруден бас тартқан жағдайда сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тартуға құқылы.

20. При наличии оснований для отказа в страховой выплате Страховщик обязан в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения документов, направить лицу, подавшему заявление о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа и уведомлением о праве Страхователя и (или) третьего лица обратиться к страховому омбудсману для урегулирования разногласий с учетом особенностей законодательства Республики Казахстан.
21. Страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты, если страховой случай произошел вследствие:
1) воздействия ядерного взрыва, радиации или радиоактивного заражения;
2) военных действий;
3) гражданской войны, народных волнений всякого рода, массовых беспорядков или забастовок.
Глава 9. Право обратного требования (суброгация)
22. К Страховщику, осуществившему выплату, переходит в пределах уплаченной суммы право требования, которое Страхователь и (или) третье лицо имеет к лицу, совершившему умышленное действие, направленное на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, возмещенные в результате страхования.
23. Перешедшее к Страховщику право требования осуществляется им с соблюдением правил, регулирующих отношения между Страхователем и лицом, совершившим умышленное действие, направленное на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению.
24. Страхователь и (или) третье лицо обязан при получении страховой выплаты передать Страховщику все документы и доказательства и сообщить ему все сведения, необходимые для осуществления Страховщиком перешедшего к нему права требования.
25. Если Страхователь и (или) третье лицо отказались от своего права требования к лицу, совершившему умышленное действие, направленное на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению, возмещенные Страховщиком, или осуществление этого права стало невозможным по вине Страхователя и (или) третьего лица, Страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты полностью или в соответствующей части и вправе потребовать возврата излишне выплаченной суммы.
Глава 10. Порядок заключения, срок действия, условия прекращения договора
26. Настоящий Договор заключается в письменной форме между Сторонами сроком на двенадцать месяцев с даты вступления его в силу.
Договор вступает в силу и становится обязательным для Сторон с момента уплаты Страхователем страховой премии и действует до момента полного исполнения Сторонами своих обязательств по Договору.
Период действия страховой защиты обеспечивается в период действия настоящего Договора.

20. Сақтандыру төлемінен бас тарту үшін негіздер болған кезде Сақтандырушы құжаттарды алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін дәлелді негіздей отырып және Сақтанушының және (немесе) үшінші тұлғаның құқығы туралы хабардар ете отырып, жазбаша нысанда сақтандыру төлемі туралы өтініш берген тұлғаға сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тарту туралы тиісті шешім жіберуге, Қазақстан Республикасы заңнамасының ерекшеліктерін ескере отырып, келіспеушіліктерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге міндетті.
21. Сақтандырушы:
1) ядролық жарылыстың, радиацияның немесе радиоактивті ластану әсерінің;
2) әскери іс-қимылдардың;
3) азаматтық соғыс, кез-келген түрдегі халықтық толқулар, жаппай тәртіпсіздіктер немесе ереуілдер салдарынан сақтандыру жағдайы болса, онда сақтандыру төлемін жүзеге асырудан босатылады.
9-тарау. Кері талап ету құқығы (суброгация)
22. Төлемді жүзеге асырған Сақтандырушыға төленген сома шегінде Сақтанушының және (немесе) үшінші тұлғаның сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететін, сақтандыру нәтижесінде өтелген қасақана әрекет жасаған тұлғаға талап ету құқығы өтеді.
23. Сақтандырушыға өткен талап ету құқығын ол Сақтанушы мен сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететін қасақана әрекет жасаған тұлға арасындағы қатынастарды реттейтін қағидаларды сақтай отырып жүзеге асырады.
24. Сақтанушы және (немесе) үшінші тұлға сақтандыру төлемін алған кезде Сақтандырушыға барлық құжаттар мен дәлелдемелерді беруге және оған Сақтандырушының өзіне өткен талап ету құқығын жүзеге асыруы үшін қажетті барлық мәліметтерді хабарлауға міндетті.
25. Егер Сақтанушы және (немесе) үшінші тұлға сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететін, Сақтандырушы өтеген немесе бұл құқықты жүзеге асыру Сақтанушының және (немесе) үшінші тұлғаның кінәсінен мүмкін болмаған қасақана әрекет жасаған адамға өзінің талап ету құқығынан бас тартса, Сақтандырушы сақтандыру төлемін толық немесе тиісті бөлігінде жүзеге асырудан босатылады және артық төленген соманы қайтаруды талап етуге құқылы.
10-тарау. Шартты жасасу тәртібі, қолданылу мерзімі, тоқтату талаптары
26. Осы Шарт Тараптар арасында ол күшіне енген күннен бастап он екі ай мерзімге жазбаша нысанда жасалады.
Шарт Сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын төлеген сәттен бастап күшіне енеді және Тараптар үшін міндетті болады және Тараптар Шарт бойынша өз міндеттемелерін толық орындаған сәтке дейін қолданылады.
Сақтандырып қорғаудың қолданылу кезеңі осы Шарттың қолданылу кезеңінде қамтамасыз етіледі.

27. Настоящий Договор считается прекращенным в следующих случаях:
1) истечения срока действия Договора;
2) досрочного прекращения настоящего Договора согласно статье 841 Гражданского кодекса;
3) осуществления Страховщиком страховых выплат в размере общей страховой суммы, установленной настоящим Договором, по страховому случаю, имевшему место в течение срока действия настоящего Договора.
28. В случаях, если досрочное прекращение настоящего Договора, вызвано неисполнением его условий по вине Страховщика, либо невозможности исполнения настоящего Договора Страховщиком, последний обязан возвратить Страхователю уплаченную им страховую премию полностью.
29. В случаях, когда досрочное прекращение настоящего Договора вызвано невыполнением его условий Страхователем, уплаченная страховая премия возврату не подлежит.
30. Прекращение настоящего Договора не освобождает Страховщика от обязанности по осуществлению страховой выплаты третьему лицу по страховым случаям, признанным в последующем страховыми случаями, которые произошли в период действия настоящего Договора. Страховая выплата осуществляется Страховщиком, заключившим настоящий Договор, в период действия, которого произошел страховой случай.
Глава 11. Изменение условий Договора
31. Изменение условий настоящего Договора производится по взаимному согласию Страхователя и Страховщика, на основании заявления одной из Сторон в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты получения заявления другой Стороной и оформляется дополнительным соглашением Сторон к настоящему Договору.
Глава 12. Порядок рассмотрения споров
32. Споры, возникшие между Сторонами по настоящему Договору, разрешаются путем переговоров, а при не достижении согласия в порядке, установленном Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Глава 13. Дополнительные условия
33. Стороны не вправе разглашать конфиденциальную информацию, полученную в результате заключения Договора, без письменного согласия другой стороны, кроме случаев, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан.
34. Договор заключается в бумажном формате и имеет юридическую силу для Сторон в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложения, изменения и дополнения к настоящему Договору являются его неотъемлемой частью и имеют юридическую силу только в том случае, если они подписаны обеими Сторонами.
35. Остальные взаимоотношения, не предусмотренные условиями настоящего Договора, регулируются Гражданским кодексом.
36. Местом действия настоящего Договора является территория Республики Казахстан.
Реквизиты и подписи Сторон:
"СТРАХОВЩИК"
"СТРАХОВАТЕЛЬ"
Наименование: ______________________
Наименование: _______________________
БИН: ______________________________
БИК: ______________________________
ИИК:______________________________
БИН: _______________________________
ИИН: ________________________________
ИИК:________________________________
Адрес: _____________________________
Тел.:_______________________________
БИК: _______________________________
Признак резидентства_________________
Сектор экономики ____________________
____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.
Адрес: ______________________________
Тел.:________________________________
____________________________________
(подпись, Ф.И.О.)
М.П.

27. Осы Шарт мынадай жағдайларда:
1) Шарттың қолданылу мерзімінің өтуі;
2) Азаматтық кодекстің 841-бабына сәйкес осы Шартты мерзімінен бұрын тоқтату;
3) Сақтандырушының осы Шарттың қолданылу мерзімі ішінде орын алған сақтандыру жағдайы бойынша осы Шартта белгіленген жалпы сақтандыру сомасы мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруы тоқтатылды деп есептеледі.
28. Егер осы Шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуы Сақтандырушының кінәсінен оның талаптарының орындалмауынан не Сақтандырушының осы Шартты орындай алмауынан туындаған жағдайларда, соңғысы Сақтанушыға өзі төлеген сақтандыру сыйлықақысын толығымен қайтаруға міндетті.
29. Осы Шарттың мерзімінен бұрын тоқтатылуы Сақтанушының оның талаптарын орындамауынан туындаған жағдайларда төленген сақтандыру сыйлықақысы қайтарылуға жатпайды.
30. Осы Шарттың тоқтатылуы Сақтандырушыны кейіннен осы Шарттың қолданылу кезеңінде болған сақтандыру жағдайлары деп танылған сақтандыру жағдайлары бойынша үшінші тұлғаға сақтандыру төлемін жүзеге асыру жөніндегі міндеттен босатпайды. Сақтандыру төлемін қолданылу кезеңінде сақтандыру жағдайы орын алған осы Шартты жасасқан Сақтандырушы жүзеге асырады.
11-тарау. Шарт талаптарын өзгерту
31. Осы Шарттың талаптарын өзгерту Сақтанушы мен Сақтандырушының өзара келісімі бойынша Тараптардың бірінің өтініші негізінде екінші Тарап өтінішті алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жүргізіледі және Тараптардың осы Шартқа қосымша келісімімен ресімделеді.
12-тарау. Дауларды шешу тәртібі
32. Осы Шарт бойынша Тараптар арасында туындаған даулар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген тәртіппен келісімге қол жеткізілмеген жағдайда, келіссөздер арқылы шешіледі.
13-тарау. Қосымша шарттар
33. Тараптар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, екінші Тараптың жазбаша келісімінсіз шарт жасасу нәтижесінде алынған құпия ақпаратты жария етуге құқылы емес.
34. Шарт қағаз форматта жасалады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Тараптар үшін заңды күші болады.
Осы Шартқа қосымшалар, өзгерістер мен толықтырулар оның ажырамас бөлігі болып табылады және оларға екі Тарап қол қойған жағдайда ғана заңды күшіне ие болады.
35. Осы Шарттың талаптарында көзделмеген қалған өзара қатынастар Азаматтық кодекспен реттеледі.
36. Осы Шарттың қолданылу орны Қазақстан Республикасының аумағы болып табылады.
Тараптардың деректемелері мен қолдары:
"САҚТАНДЫРУШЫ"
"САҚТАНУШЫ"
Атауы: __________________________
БСН:____________________________
Атауы: _______________________________
БСК:____________________________
ЖСК: ___________________________
Мекенжайы: ______________________
Тел.:_____________________________
БСН:__________________________________
ЖСН:__________________________________
ЖСК: _________________________________
БСК:__________________________________
Резиденттік белгісі______________________
Экономика секторы_____________________
Мекенжайы: ___________________________
Тел.:_____________________________
_______________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
М.О.
________________________________
(қолы, Т.А.Ә.)
М.О.