Об утверждении перечня труднодоступных местностей, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни, и правил информирования территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 27 августа 2025 года № 363. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 августа 2025 года № 36696.
В соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Перечень труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила информирования территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о маршрутах передвижения по труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту ликвидации чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательском порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

Өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілердің тізбесін және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына хабарлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2025 жылғы 27 тамыздағы № 363 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 27 тамызда № 36696 болып тіркелді.
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа:
1) 1-қосымшаға сәйкес Өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілердің тізбесі бекітілсін;
2) 2-қосымшаға сәйкес Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша жүру маршруттары туралы хабарлау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды жою департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ч. Аринов
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 27 августа 2025 года № 363
Перечень
труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни
Наименование области, города республиканского значения
Наименование местности, водных и горных объектов, спелеологических объектов
Координаты расположения
1.
Павлодарская область
Гора Акбет

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
Ч. Аринов
Қазақстан Республикасының
Төтенше жағдайлар министрі
2025 жылғы 27 тамыздағы
№ 363 Бұйрығына 1- қосымша
Өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілердің тізбесі
Облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың атауы
Жергілікті жердің, су және тау объектілерінің, спелеологиялық объектілерінің атауы
Орналасу координаттары
1.
Павлодар облысы
Ақбет тауы

191.
Чарынский каньон
43.351677
79.076371
192.
Туркестанская область
Маренное озеро Макпал
(река Угам)
41053’43.74’’СШ
70008’44.61’’ВД
193.
Маренное озеро №1
(река Угам)
41056’04.16’’СШ
70013’21.76’’ВД
194.
Маренное озеро №1
(река Сайрам-су)
42002’35.52’’СШ
70019’16.04’’ВД
195.
Маренное озеро №2, №2а
(река Сайрам-су)
42005’24.35’’СШ
70024’04.00’’ВД
196.
Маренное озеро №2б
(река Сайрам-су)
4206’33.02’’СШ
70024’01.43’’ВД
197.
Маренное озеро №3
(река Сайрам-су)
42007’11.71’’СШ
70027’32.27’’ВД
198.
Маренное озеро №1
(река Майдантал)
42007’11.71’’СШ
70029’15.62’’ВД
199.
Маренное озеро №2, №2а, №2б
(река Майдантал)
42006’53.76’’СШ
70030’11.55’’ВД
200.
Маренное озеро №10
(река Майдантал)
42006’26.57’’СШ
70031’05.61’’ВД
201.
Маренное озеро №9
(река Майдантал)
42005’45.92’’СШ
70031’24.13’’ВД
202.
Маренное озеро №8
(река Майдантал)
42004’15.57’’СШ
70032’58.62’’ВД
203.
Маренное озеро №6
(река Майдантал)
42008’07.87’’СШ
70042’17.37’’ВД
204.
Маренное озеро №3
(река Майдантал)
42009’11.16’’СШ
70042’06.80’’ВД
205.
Маренное озеро №7
(река Майдантал)
42009’17.26’’СШ
70041’29.24’’ВД
206.
Маренное озеро №4
(река Майдантал)
42013’33.05’’СШ
70047’07.37’’ВД
207.
Маренное озеро №13
(река Майдантал)
42013’50.49’’СШ
70052’33.08’’ВД
208.
Маренное озеро №4
(река Аксу)
42018’15.65’’СШ
70049’35.46’’ВД
209.
Маренное озеро №1
(река Аксу)
42018’35.51’’СШ
70047’02.47’’ВД
210.
Маренное озеро №1а
(река Аксу )
42018’16.55’’СШ
70046’29.85’’ВД
211.
Маренное озеро №1б
(река Аксу )
42017’54.14’’СШ
70044’35.93’’ВД
212.
Маренное озеро №5
(река Аксу)
42020’32.80’’СШ
70044’59.86’’ВД
213.
Маренное озеро №6
(река Аксу)
42020’55.32’’СШ
70043’11.74’’ВД
214.
Маренное озеро №7
(река Аксу)
42020’10.73’’СШ
70039’46.50’’ВД
215.
Маренное озеро №2
(река Аксу)
42019’47.24’’СШ
70043’46.77’’ВД
216.
Маренное озеро №3
(река Аксу)
42019’17.67’’СШ
70042’12.77’’ВД
217.
Маренное озеро №9
(река Аксу)
42016’12.00’’СШ
70044’20.10’’ВД
218.
Маренное озеро №8
(река Аксу)
42014’01.99’’СШ
70040’28.48’’ВД
219.
Маренное озеро №8а
(река Аксу)
42014’05.86’’СШ
70040’31.22’’ВД
220.
Маренное озеро №14
(река Майдантал)
42010’58.02’’СШ
70035’43.92’’ВД
221.
Маренное озеро №11
(река Майдантал)
42009’54.79’’СШ
70033’16.21’’ВД
222.
Маренное озеро №12
(река Майдантал)
42009’54.79’’СШ
70032’55.87’’ВД
223.
Маренное озеро №7, №7а
(река Сайрам-су)
42011’30.41’’СШ
70032’21.86’’ВД
224.
Маренное озеро №4
(река Сайрам-су)
42010’38.19’’СШ
70031’49.03’’ВД
225.
Маренное озеро №4а
(река Сайрам-су)

191.
Шарын шатқалы
43.351677
79.076371
192.
Түркістан облысы
Мақпал мореналық көлі
(Өгем өзені)
41053’43.74’’СЕ
70008’44.61’’ШБ
193.
№1 мореналық көлі
(Өгем өзені)
41056’04.16’’СЕ
70013’21.76’’ШБ
194.
№1 мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)
42002’35.52’’СЕ
70019’16.04’’ШБ
195.
№2, №2а мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)
42005’24.35’’СЕ
70024’04.00’’ШБ
196.
№2б мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)
4206’33.02’’СЕ
70024’01.43’’ШБ
197.
№3 мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)
42007’11.71’’СЕ
70027’32.27’’ШБ
198.
№1 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42007’11.71’’СЕ
70029’15.62’’ШБ
199.
№2, №2а, №2б мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42006’53.76’’СЕ
70030’11.55’’ШБ
200.
№10 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42006’26.57’’СЕ
70031’05.61’’ШБ
201.
№9 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42005’45.92’’СЕ
70031’24.13’’ШБ
202.
№8 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42004’15.57’’СЕ
70032’58.62’’ШБ
203.
№6 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42008’07.87’’СЕ
70042’17.37’’ШБ
204.
№3 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42009’11.16’’СЕ
70042’06.80’’ШБ
205.
№7 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42009’17.26’’СЕ
70041’29.24’’ШБ
206.
№4 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42013’33.05’’СЕ
70047’07.37’’ШБ
207.
№13 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42013’50.49’’СЕ
70052’33.08’’ШБ
208.
№4 мореналық көлі
(Ақсу өзені)
42018’15.65’’СЕ
70049’35.46’’ШБ
209.
№1 мореналық көлі
(Ақсу өзені)
42018’35.51’’СЕ
70047’02.47’’ШБ
210.
№1а мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42018’16.55’’СЕ
70046’29.85’’ШБ
211.
№1б мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42017’54.14’’СЕ
70044’35.93’’ШБ
212.
№5 мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42020’32.80’’СЕ
70044’59.86’’ШБ
213.
№6 мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42020’55.32’’СЕ
70043’11.74’’ШБ
214.
№7 мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42020’10.73’’СЕ
70039’46.50’’ШБ
215.
№2 мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42019’47.24’’СЕ
70043’46.77’’ШБ
216.
№3 мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42019’17.67’’СЕ
70042’12.77’’ШБ
217.
№9 мореналық көлі
( Ақсу өзені )
42016’12.00’’СЕ
70044’20.10’’ШБ
218.
№8 мореналық көлі
(Ақсу өзені )
42014’01.99’’СЕ
70040’28.48’’ШБ
219.
№8а мореналық көлі
(Ақсу өзені )
42014’05.86’’СЕ
70040’31.22’’ШБ
220.
№14 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42010’58.02’’СЕ
70035’43.92’’ШБ
221.
№11 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42009’54.79’’СЕ
70033’16.21’’ШБ
222.
№12 мореналық көлі
(Майдантал өзені)
42009’54.79’’СЕ
70032’55.87’’ШБ
223.
№7, №7а мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)
42011’30.41’’СЕ
70032’21.86’’ШБ
224.
№4 мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)
42010’38.19’’СЕ
70031’49.03’’ШБ
225.
№4а мореналық көлі
(Сайрам-су өзені)

247.
Сибинские озера
49.440883, 82.641006
248.
область Жетысу
Капалский сельский округ участок Кызылкора
45.05*54*19"N
79. 01 75 65"E
249.
Суыксайский сельский округ участок Тесиктас
44.98*24*69"N
79.55 50 31"E
250.
Суыксайский сельский округ участок Буркитти
45.34*02*72*6"N
79,30*26*04*1"E
251.
Летний лагерь "Бастау"
44*48*88*N
78*51"33"E
252.
Ледник
Шумского
озеро Нижний Жасылколь
45*04*18,8*N
80*13*59.5E
45*23*39.5N
80*34*49.7E
253.
Кызылбалыкский сельский округ
Село Каракум
46.540822 N
77.157824Е
254.
Каблисанский сельский округ акционерное общество "Казтелерадио" Радиотрансляционные сети "Улкен Шаган"
44*34*22,4"N
78*26"31,4"E
Приложение 2 к приказу
Правила информирования территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о маршрутах передвижения по труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни
1. Настоящий Правила информирования территориальных органов уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – территориальный орган) о маршрутах передвижения по труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни, разработан в соответствии с подпунктом 10) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите" и определяют порядок информирования физическими лицами территориальных органов о маршрутах передвижения по труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни.
2. Физические лица до начала путешествия информирует территориальный орган о маршрутах передвижения при путешествии по труднодоступной местности, водным, горным и спелеологическим объектам, связанным с повышенным риском для жизни, в форме уведомления одним из следующих способов:
в цифровой системе "eQonaq" и ее мобильного приложения;
по адресу электронной почты территориального органа, указанному на официальном сайте территориального органа;
по телефону 112 единой дежурно-диспетчерской службы.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 31.03.2026 № 142 (вводится в действие с 12.07.2026).
3. Уведомление должно включать в себя следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (при наличии) и контактные данные физического лица;
При групповом путешествии информирование территориального органа осуществляется одним из участников группы с указанием фамилии, имени, отчества (при наличии), количества участников группы и их контактные данные.
2) планируемая дата, время выхода на маршрут и возращения с маршрута;

247.
Сібе көлдері
49.440883, 82.641006
248.
Жетісу облысы
Қапал ауылдық округі
Кызылқора учаскесі
45.05*54*19"N
79. 01 75 65"E
249.
Суықсай ауылдық округі
Тесіктас учаскесі
44.98*24*69"N
79.55 50 31"E
250.
Суықсай ауылдық округі
Бүркітті учаскесі
45.34*02*72*6"N
79,30*26*04*1"E
251.
"Бастау" жаздық лагері
44*48*88*N
78*51"33"E
252.
Шумский мұздығы
Төменгі Жасылкөл көлі
45*04*18,8*N
80*13*59.5E
45*23*39.5N
80*34*49.7E
253.
Қызылбалық ауылдық округі
Қарақұм ауылы
46.540822 N
77.157824Е
254.
Қаблиса ауылдық округі
"Қазтелерадио" акционерлік қоғамы
"Үлкен Шаған" Радиотрансляциялық желілер
44*34*22,4"N
78*26"31,4"E
Бұйрығына 2 - қосымша
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша жүру маршруттары туралы хабарлау қағидалары
1. Осы Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына (бұдан әрі- аумақтық орган) өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлер, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша жүру маршруттары туралы хабарлау қағидалары "Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2) тармағының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және аумақтық органдарына өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша жүру маршруттары туралы хабарлау тәртібін айқындайды.
2. Жеке тұлғалар саяхат басталғанға дейін өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлер, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша саяхат кезінде жүру маршруттары туралы аумақтық органды хабарлама нысанында мынадай тәсілдердің бірімен:
"eQonaq" цифрлық жүйесінде және оның мобильді қосымшасында;
аумақтық органның ресми сайтында көрсетілген аумақтық органының электрондық пошта мекенжайы бойынша;
112 бірыңғай кезекшілік-диспетчерлік қызмет телефоны бойынша хабарлайды.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 31.03.2026 № 142 (12.07.2026 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Хабарлама мынадай мәліметтерді:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және байланыс деректерін;
Топтық саяхат кезінде аумақтық органды хабарлау топ мүшелерінің бірімен тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), топ мүшелерінің санын және олардың байланыс деректері көрсетле отырып жүзеге асырылады.
2) бағытқа шығудың және бағыттан қайтудың жоспарланған күні мен уақытын;

3) информацию о маршруте передвижения (месте начала и окончания маршрута, протяженности маршрута, предполагаемых местах ночлега и отдыха);
4) наличие средств оказания первой помощи, средств связи, применение которых обеспечит организацию связи, зарядных устройств, а также сигнальных средств;
5) применяемые средства передвижения (при наличии);
6) дополнительную информацию (при наличии).
4. Территориальные органы осуществляют регистрацию уведомлений физических лиц о маршрутах передвижения по труднодоступной местности, водных, горных и спелеологических объектов, связанных с повышенным риском для жизни.

3) қозғалыс бағыты (бағыттың басталу және аяқталу орны, бағыттың ұзақтығы, болжамды қону және демалу орындары) туралы ақпаратты;
4) алғашқы көмек көрсету құралдарының, байланысты ұйымдастыруды қамтамасыз ететін байланыс құралдарының зарядтау құрылғыларының, сондай-ақ сигнал беру құралдарының болуын;
5) қолданылатын қозғалыс құралдарын (бар болса);
6) қосымша ақпаратты (бар болса) қамтуы тиіс.
4. Аумақтық органдар өмір үшін қауіп-қатері жоғары болуына байланысты жетуі қиын жерлердің, су, таулы және спелеологиялық объектілер бойынша жүру маршруттары туралы хабарлауды тіркеуді жүзеге асырады.