Об утверждении Правил и сроков формирования списка резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 августа 2025 года № 258. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 августа 2025 года № 36684
В соответствии с пунктом 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки формирования списка резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства.
2. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 августа 2025 года № 258
Правила и сроки формирования списка резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки формирования списка резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки формирования списка резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства (далее – список).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области рыбного хозяйства (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных, а также в пределах своих полномочий межотраслевую координацию;

Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастыру қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2025 жылғы 25 тамыздағы № 258 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 25 тамызда № 36684 болып тіркелді
"Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастыру қағидалары мен мерзімдері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
2025 жылғы 25 тамыздағы
№ 258 бұйрығымен бекітілген
Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастыру қағидалары мен мерзімдері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 40-бабының 1-тармағына сәйкес әзірленді және балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін ( бұдан әрі – тізім) қалыптастыру тәртібін және мерзімдерін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) балық шаруашылығы саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық ресурстарын және басқа да су жануарларын қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласында басшылықты, сондай-ақ өз өкілеттіктері шегінде салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;

2) бассейновые водные инспекции по охране и регулированию использования водных ресурсов (далее – бассейновая водная инспекция) – межрегиональные подразделения ведомства уполномоченного органа в области охраны и использования водного фонда, осуществляющие государственное управление в области охраны и использования водного фонда в пределах водохозяйственных бассейнов в рамках компетенции, предусмотренной Водным кодексом Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок и сроки формирования списка резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства
3. Список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства, по форме согласно приложению к Правилам формируется уполномоченным органом ежегодно не позднее 1 апреля на основании перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков международного и республиканского значения, утвержденного приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 18-04/120 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10537), и перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения (далее – перечень), утверждаемого местными исполнительными органами в соответствии с подпунктом 3-1) пункта 2 статьи 10 Закона, и паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков.
4. Список направляется для согласования в бассейновую водную инспекцию.
Бассейновая водная инспекция рассматривает список в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня поступления и согласовывает, либо отказывает в согласовании с указанием причин отказа.
Основаниями для отказа в согласовании списка являются:
1) отсутствие возможных к использованию водных ресурсов или утвержденных запасов подземных вод;
2) неурегулированный правовой статус рыбохозяйственного водоема.
В случае отказа бассейновой водной инспекции, соответствующие рыбохозяйственные водоемы и (или) участки, выставляемые на конкурс для ведения рыбного хозяйства, подлежат исключению из списка.
5. В течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения согласования бассейновой водной инспекции список утверждается решением руководителя ведомства уполномоченного органа/территориального подразделения ведомства уполномоченного органа.
6. Список размещается в открытом доступе на интернет-ресурсе уполномоченного органа в течение 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения.

2) су ресурстарын қорғау және пайдалануды реттеу жөніндегі бассейндік су инспекциялары (бұдан әрі – бассейндік су инспекциясы) – Қазақстан Республикасының Су кодексінде және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құзырет шеңберінде су шаруашылығы бассейндері шегінде су қорын қорғау және пайдалану саласындағы мемлекеттік басқаруды жүзеге асыратын су қорын қорғау және пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының өңіраралық бөлімшелері.
2-тарау. Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін қалыптастыру тәртібі мен мерзімдері
3. Осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімін уәкілетті орган жыл сайын, 1 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 18-04/120 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10537 болып тіркелген) бекітілген халықаралық және республикалық маңызы бар балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі және Заңның 10-бабы 2-тармағының 3-1) тармақшасына сәйкес жергілікті атқарушы органдар бекітетін балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізбесі (бұдан әрі – тізбе) және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау негізінде қалыптастырады.
4. Тізім бассейндік су инспекциясына келісу үшін жіберіледі.
Бассейндік су инспекциясы тізімді келіп түскен күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды және келіседі немесе бас тарту себептерін көрсете отырып, келісуден бас тартады.
Тізімді келісуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) пайдалануға болатын су ресурстарының немесе жерасты суларының бекітілген қорларының болмауы;
2) балық шаруашылығы су айдынының реттелмеген құқықтық мәртебесі.
Бассейндік су инспекциясы бас тартқан жағдайда, балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын тиісті балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері тізімнен шығарылуға тиіс.
5. Бассейндік су инспекциясының келісімін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде уәкілетті орган ведомствосы/уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі басшысының шешімімен тізім бекітіледі.
6. Тізім бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде уәкілетті органның интернет-ресурсында ашық қолжетімділікте орналастырылады.

7. В случае включения в перечень новых рыбохозяйственных водоемов и (или) участков и проведения паспортизации рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, допускается внесение изменений в список по согласованию с бассейновой водной инспекцией в порядке, предусмотренном пунктами 3, 4, 5 и 6 настоящих Правил.
Приложение
к Правилам и срокам
формирования списка резервных
рыбохозяйственных водоемов
и (или) участков, выставляемых
на конкурс для ведение
рыбного хозяйства
Форма
Список резервных рыбохозяйственных водоемов и (или) участков, выставляемых на конкурс для ведения рыбного хозяйства
Наименование рыбохозяйственного водоема и (или) участка
Месторасположение с указанием координат
Площадь, гектар
Цель ведения (промысловое, любительское (спортивное))
Ответственное территориальное подразделение
Дата включения в список
1
2
3
4
5
6
7

7. Тізбеге жаңа балық шаруашылығы су айдындары және (немесе) учаскелері енгізілген және балық шаруашылығы су айдындарын және (немесе) учаскелерін паспорттау жүргізілген жағдайда, осы Қағидалардың 3, 4, 5 және 6-тармақтарында көзделген тәртіппен бассейндік су инспекциясымен келісу бойынша тізімге өзгерістер енгізуге жол беріледі.
Балық шаруашылығын жүргізу
үшін конкурсқа шығарылатын
резервтік балық шаруашылығы
су айдындарының және (немесе)
учаскелерінің тізімін
қалыптастыру қағидалары мен
мерзімдеріне қосымша
Нысан
Балық шаруашылығын жүргізу үшін конкурсқа шығарылатын резервтік балық шаруашылығы су айдындарының және (немесе) учаскелерінің тізімі
Балық шаруашылығы су айдынының және (немесе) учаскесінің атауы
Координаттары көрсетілген орналасқан жері
Ауданы, гектар
Жүргізу мақсаты (кәсіпшілік, әуесқойлық (спорттық))
Жауапты аумақтық бөлімше
Тізімге енгізілген күн
1
2
3
4
5
6
7